Keresés

Részletes keresés

rumci Creative Commons License 2011.05.18 0 0 100

Jól kérdezted, csak a válaszom első mondatát – ezexerint – nem értetted meg. A jereváni rádiós viccekre utaltam: van valami hasonló, de így, ahogy van, abszolút nem igaz.

Előzmény: Törölt nick (97)
Törölt nick Creative Commons License 2011.05.18 0 0 99

Hát szerintem is :) de a főnököm feladta házi feladatnak. Szóval nem voltam benne biztos.

Előzmény: halacs (98)
halacs Creative Commons License 2011.05.18 0 0 98

Nagy "m"-mel. Mondatot mindig nagybetűvel kezdünk, aztán lehet vitatkozni mindenféle apróságokon... :-)

Előzmény: Törölt nick (97)
Törölt nick Creative Commons License 2011.05.18 0 0 97

Akkor rosszul kérdeztem.

mollban írta meg a darabot.

Ezt a mondatot milyen m-mel kezdjük?

Előzmény: rumci (96)
rumci Creative Commons License 2011.05.18 0 0 96

Jereváni rádió. Azt, hogy a-moll vagy d-moll stb., írjuk mindig kisbetűvel:

Bach: d-moll toccata és fúga

e-moll hegedűverseny – ez Mendelssohn egyik legkiválóbb műve.

Előzmény: Törölt nick (95)
Törölt nick Creative Commons License 2011.05.18 0 0 95

köszönöm. :)

más. ha azt mondom: mollban játszottam a darabot, és a "mollban"-nak kezdem a mondatot, nagy- vagy kis m-mel írom? mintha láttam volna ilyesmit.

Előzmény: rumci (94)
rumci Creative Commons License 2011.05.05 0 0 94

A magyarban nincs nazális a, ahogy is nem Renan-val, Jean-val, hanem Renannal, Jeannal, szóval nyugodtan: renani, jeani.

Előzmény: Törölt nick (92)
Törölt nick Creative Commons License 2011.05.05 0 0 93

merthogy egybe :)

Előzmény: Törölt nick (92)
Törölt nick Creative Commons License 2011.05.05 0 0 92

Sziasztok! Kell-e kötőjel a renani szóba? Mert hogy az utolsó n az orrhangú, kiejtése kb. rönaai. Köszi.

NevemTeve Creative Commons License 2011.05.02 0 0 91

(nagyon off: egyes nyilvántartásokban az is gyakori vezetéknév, hogy 'kiskorú'... derék adatrögzítők azt is beírják, mint a név részét...)

Előzmény: rumci (89)
Törölt nick Creative Commons License 2011.05.01 0 0 90

Köszönöm, magam is így gondoltam.

Előzmény: rumci (89)
rumci Creative Commons License 2011.04.30 0 0 89

„a nemesi előnév[,] illetve cím része-e a névnek”?

Része, de – hacsak nem mondat élén áll – kisbetűs, csakúgy mint az ifj., dr., prof., id.

Előzmény: Törölt nick (88)
Törölt nick Creative Commons License 2011.04.30 0 0 88

Igen, pontosan így (erre a megoldásra nem gondoltam).

 

Egyszerűbben is feltehettem volna a kérdésem. Valóban arra lennék kíváncsi, hogy a nemesi előnév illetve cím része-e a névnek.

 

A számítógépes betűkről: Való igaz, a tördelőprogramok, mint pl. a QuarkXpress korábbi verziói a hiányzó metszés helyett hamis betűképet jelenítettek meg. Ezt most is megteszik, de legalább figyelmeztetnek rá. Ehhez a munkához sikerült egy szép betűt találnom, amelyben van valódi kiskapitális és ugráló számok is.

Előzmény: Kis Ádám (86)
Kis Ádám Creative Commons License 2011.04.30 0 0 87

A megengedő szabály tudtommal nincs direkt formában megfogalmazva, hanem a példaanyag utal az engedményre, pl. a 187. szabály  felsorol "egyszavas" intézményneveket: belügyminisztérium - belügyminisztériumi. Az Osiris Helyesírás a 216. oldalon azt írja, hogy a hosszú intézménynevek esetében a szótagszámlálási szabály "figyelmen kívül hagyható", ez azonban nem szabály, csak rezignált belenyugvás.

Előzmény: villosa (84)
Kis Ádám Creative Commons License 2011.04.30 0 0 86

Sajnos, nem világos a szándékod.

 

1. A GRÓF KÁROLYI ISTVÁN alakot úgy kellene értenünk, hogy az összes verzális betű helyett kiskapitálist gondoltál? Ez lehetséges, de nem nagyon értelmes, mert a verzális-kurrens különbséget nem lehet jelölni.

 

Játsszuk ki a  felület bénaságát betűmérettel. Így gondolod?

 

GRÓF KÁROLYI ISTVÁN, KÁROLYI ISTVÁN gróf, ZSUZSANNA asszony, KÁROLYI-díj

 

Bár nem sok értelmét látom ennek, de ez így jó. Eguyetlen vitatható pont van, hogy a név elé írt gróf a név részének tekintendő-e. Én annak tekintettem, és azért írtam kiskapitálissal, kurrens alakkal kezdve.

 

Arra is érdemes figyelni, hogy a számítógépes kiskapitáűlisok gaykran hamisak, ezért jobb kerülni.

 

 

Előzmény: Törölt nick (85)
Törölt nick Creative Commons License 2011.04.30 0 0 85

Én is szeretnék egy kis segítséget kérni. Éppen egy könyvet tördelek, s úgy gondoltam, a személyneveket kiskapitálissal írom. Mivel itt erre nincs lehetőség, verzállal mutatom meg, hogyan gondoltam. Íme: GRÓF KÁROLYI ISTVÁN, KÁROLYI ISTVÁN gróf, ZSUZSANNA asszony, Károlyi-díj. Helyes ez így?

villosa Creative Commons License 2011.04.13 0 0 84

Köszönöm a válaszod.

Bár lehet, hogy valaha olvastam erről a megengedő szabályról, egyáltalán nem emlékszem rá, annyira nem, hogy az egész szabályzatot át kell néznem, ha meg akarom találni. El is tudom fogadni, hogy így van, de azért rögtön az Állatfarm jutott eszembe, az egyenlők meg a legegyenlőbbek.

Üdv. villosa

Előzmény: hacso (80)
NevemTeve Creative Commons License 2011.04.13 0 0 83

Igen; és ha a legközelebbi helyesírásreform előtt kikérik erről a véleményemet, akkor is ezt fogom mondani. (Na jó, ez mondjuk nem annyira valószínű, de jobb mindenre felkészülni.)

Előzmény: hacso (82)
hacso Creative Commons License 2011.04.13 0 0 82

Ha jól értem a hozzáállásodat: a képzők se számítsanak bele a szótagszámlálásba? Hisz az érvényben lévő szabályok alapján: élelmiszeripar vs. élelmiszer-ipari, gépkocsivezető vs. gépkocsi-vezetői stb. írandó.

Előzmény: NevemTeve (81)
NevemTeve Creative Commons License 2011.04.13 0 0 81

Különben is furcsán hatna, hiszen az értelmi tagolás ez: vendéglátóipar-i, hiszen az -i képző az egész vendéglátóipar-ra vonatkozik, a vendéglátó-ipari forma viszont ennek az ellenkezőjét sugallja, vagyis hogy a vendéglátó és az ipari szavakat kapcsoljuk össze.

hacso Creative Commons License 2011.04.13 0 0 80

vendéglátó-ipari

Ám intézménynevekben írható "helytelenül" is. Ugyanígy a közgazdaság-tudományi is. Az -ügyminisztériumok meg köznévként is felmentést kapnak a 6-3-as szabály alól... Meg még az akasztófáravaló, a fizetővendéglátás és bizonyos földrajzi nevek képzős alakjai, pl. fehéroroszországi.

Előzmény: villosa (79)
villosa Creative Commons License 2011.04.12 0 0 79

Szervusztok!

Némi magyarázatra lenne szükségem. Megtudná nekem valaki mondani, hogy a vendéglátóipari szót miért kell egybeírni?

Mindenütt úgy látom, hogy az ilyen iskolák nevében egyben szerepel, mégsem értem, mert bár egybeírandó lenne, de mivel 7 szótagú (3 elemből áll, -i képzős, amit meg a szótagszámláláskor figyelembe is kell venni), a szabályzat szerint kötőjellel kellene  tagolni.

Köszönöm segítségeteket!

Üdv. villosa

villosa Creative Commons License 2011.04.12 0 0 78

Meg tudná - természetesen külön...

Előzmény: villosa (77)
villosa Creative Commons License 2011.04.12 0 0 77

Szervusztok!

Némi magyarázatra lenne szükségem. Megtudná nekem valaki mondani, hogy a vendéglátóipari szót miért kell egybeírni?

Mindenütt úgy látom, hogy az ilyen iskolák nevében egyben szerepel, mégsem értem, mert bár egybeírandó lenne, de mivel 7 szótagú (3 elemből áll, -i képzős, amit meg a szótagszámláláskor figyelembe is kell venni), a szabályzat szerint kötőjellel kellene  tagolni.

Köszönöm segítségeteket!

Üdv. villosa

eref Creative Commons License 2011.03.04 0 0 76

Köszönöm.

Előzmény: rumci (75)
rumci Creative Commons License 2011.03.03 0 0 75

Jól tippelsz. Biztosan tudom. (Leginkább fajtajelöléssel lehetne magyarázni amúgy, ami tulajdonképpen valamiféle jelentésváltozás.)

Előzmény: eref (73)
eref Creative Commons License 2011.03.03 0 0 74

Szóval, így gondoltam:

Mi a helyes: alt szaxofon, szoprán szaxofon stb. vagy altszaxofon, szopránszaxofon stb.?

Előzmény: eref (73)
eref Creative Commons License 2011.03.03 0 0 73

Tiszteletem!

 

Mi a helyes: alt szaxofon, szoprán szaxofon stb. altszaxofon, szopránszaxofon stb.? (Én az utóbbira tippelek, de mindkétféleképp láttam leírva.)

 

Kérem, hogy csak az válaszoljon, aki biztosan tudja. Köszönöm!

rumci Creative Commons License 2011.01.11 0 0 72

kompetenciaalapú oktatás

Előzmény: Törölt nick (71)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.11 0 0 71

kompetencia-alapú oktatás vagy kompetencia alapú oktatás?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!