"olyan ármkört szeretnék amit ha a biztosíték körébe kapcsolunk levágja azt, különböző terheléseken (10a/15a/20a)."
Ha rendszeresen szeretnéd használni, akkor szerintem vásárolj mondjuk 2 db 3000 wattos ventilátoros hősugárzót. Ha két fokozatúak, akkor ezután kb 7+14+28 amperre jó leszel:
"E-ON területén lévő családi házamban jelenleg 3x16A van, de elektromos tűzhely miatt bővíteni kell."
Az otthoni tűzhelyeket a gyártók igyekeznek olyanra csinálni, hogy ha valamennyi részük max teljesítményen dolgozik, még akkor is elég legyen nekik 2 x16 amper. Tehát ha nincsenek nálad gyakran nagy főzések+sütések (és van egy értelmes villanyszerelőd), akkor a 3x16 amper valószínűleg nem lesz túl kevés (nem szükséges bővíteni).
Nissan Leaf 1x32A-t tud fogadni. Ezért kell az egyik fázison teljesítményt bővítenem. Mivel a jelenlegi helyzetben biztosan nem lesz másik e autó - ami esetleg tudna 2 v 3 fázison tölteni- nemköltök a másik két fázis bővítésére. Csak már most behúznám a megfelelő keresztmetszetű kábeleket, hátha....
(jegyzem meg, hogy a gyári 230V-os 10A-es töltő is tökéletesen megfelel a mi használatunkhoz) Csak az jár a fejemben, hogy a terjedő napelemek miatt egyszer csak azt monjda az MVM, hogy nem tud teljesítményt adni, vagy sokkal drágábban, vagy akármi is lehet. Ezért lenne jó, ha benn lenne legalább egy fázison az 50 A.
Nekem is ezt mondta a vilszerelő.. Csak kérdés, hogy az MVM nézi e a keresztmetszetet, ha cseréli a kismegszakítókat.. 50A-rel egyszerre úgysem lenne terhelve..
Köszi a választ. Jó esetben 1 mp-et megy, amíg levágja a biztosítékot. A bojler futobetet teljesen jó ötlet, van ennél esetleg valami kompaktabb megoldás is? (Nem rezdrot)
Sziasztok, egy olyan ármkört szeretnék amit ha a biztosíték körébe kapcsolunk levágja azt, különböző terheléseken (10a/15a/20a).
A terhelés nem kell változtatható legyen.
Tudnátok tanácsot adni hogy tudnék ilyet létrehozni, milyen alkatrészt lenne érdemes beletenni ami biztonsággal felveszi a biztosítékot túllépő ampert, de nem többet annál?
Most 3*16A van 10 mm2-es kábellel. Lesz majd egy 1*32A-es e-autó töltőm. E miatt kérek egy fázisra 50A-t. Az MGT már megjött, de abban nincs írva , hogy a mérőóra és a lakáselosztó közé milyen kábelt húzzak. Villanyszerelővel beszéltem, ő mondta, hogy kellene a 16 mm2, és ugye akkor már mind az 5 vezetéket cserélnénk. Elvileg még a légkábelt is cserélik ekkora teljesítményhez (MVM-esek mondták, itt jártak és megálltak szétnézni) (most talán 16-os jön az oszloptól.)
Akár mind a 3 fázis is lehet különböző.... pl. 32+25+16 is.
Írd össze, hogy
- MOST éppen melyik fázison
(2 kapcsolj le a mérő alatt és látod mi van a bekapcsolt eggyen, aztán csere és ugyanez a másik 2-vel is)
- milyen nagy áramot kérő fogyasztó van
és
- azok közül mikor-melyikek üzemelnek egyidőben!
Aztán gondolkozz el azon, hogy: jól vannak-e elosztva a fázisok között a készülékek?
Az elektromos (INDUKCIÓS!!! minden más csak szívás) főzőlap két fele pl. 2 fázisra kötendő. Akkor is, ha gyárilag 1 fázisú a bekötése >> át KELL kötni és kész. (a 3. fázis pdig a villany sütőé lesz)
E-ON területén lévő családi házamban jelenleg 3x16A van, de elektromos tűzhely miatt bővíteni kell.
A teljesítmény bővítéskor a három fázis mindegyikén bővíteni kell vagy lehet csak kettőn?
Az egyértelmű hogy ilyen lehet:
3x25A
De lehet vajon ilyen:
2x25A és 1x16A
A másik kérdésem azzal kapcsolatos, hogy a mosógép néha leveri a biztosítékot. Sajnos ilyenkor nem csak a mosógép áramköréhez tartozó biztosíték (B10) kapcsol le, hanem a villanyóránál lévő biztosíték is (B16). Az csak kényelmetlenség, hogy ilyenkor ki kell menni a telekhatáron lévő villanyóra szekrényhez, a nagyobb probléma, hogy ilyenkor az adott fázison lévő összes fogyasztó (pl hűtőgép) is lekapcsol.
Ritkán adok igazat mekinek, de ebben igaza van. A legtöbb europai országban tudomásom szerint lakóházakban 1 fázis van. Konkrétan Angliában jellemzően 1*80A. A nagyáramú átfolyós vizmelegitők tudnak müködni. Nem utolsó sorban hazánkban sok tizmilliós kár évente a N szakadásból, elkötésből.
Így aztán az is nagyon ismert dolog, hogy (előbbi mondatból következőleg) ehhez az erősáramhoz, villamos gépekhez, transzformátorokhoz, vezetékekhez, ohm-törvényhez, satöbbi nem értesz.
Fehér Prodax Arcus kapcsolókat vadászok az Interneten. Nehéz feladat, mivel már csak elfekvőben van.
Az egyik boltban van fehér egyes keret 400 Ft-ért és van fehér keret SZCS (szakmai csomagolás) 230Ft-ért. Felhívtam a boltot, de az ott dolgozók sem tudják mi a különbség és a cucc valahol a raktárban van. A bolt és köztem van 300 km távolság.
Tudja valaki mi a különbség? Megrendelhetem az SZCS jelölésűt is?
Beépítésre került egy vízmelegítő amibe beépítettem egy 230V-os elektromos fűtőbetétet. A tároló anódját és magát a tartályt is le kellene földeni tudomásom szerint. Kérdés, hogy hogyan tudom ezt megoldani? Vagy a fűtőbetét földelése elegendő, nem kell külön földelés?
Ha kell földelés, akkor milyen keresztmetszetű vezetékkel kell megoldani? Hova kellene kötni a földelést, ha nem tudom a földelő szondához kivezetni a vezetéket?
Ha mégis: a csatlakozó védőcsőnek müi36-osnak kell lennie 40es nem jó. kábelcsatorna szintén nem jó. 2 törésnél több nem lehet a kgi sapka és a fogy mérődoboz között. 2 törésnél segédszálat kell behúzni.
a fogyasztódat ami kapcsolja (gondolom valami termosztát) annak a kimenetét kösd rá egy elengedéskésleltetésű időrelére.
Azaz a termosztátod indítja az időrelét, ha a termosztát továbbra is bekapcsolva marad akkor az időrelé elenged. Ha a vezérlőjele megszűnik kezdődik minden elölről.
Lehet érdemes univerzális időrelét venni, azt később is úgy variálod ahogy akarod, jumperrel állítható mit csináljon.
Ha ez pl egy bojler vagy vízmelegítő, akkor valóban ki lehet vezetni belőle a belső termosztátját, így a belső termosztáttal lehet indítani egy késleltetett feszültségmentesítést. Vagy a fűtőszálára rákötnni párhuzamosan egy 230V-os relét, ami indítja a késleltetést. Arról persze még nem volt szó, hogy később hogyan tud megismétlődni a folyamat egy feszültségmentesített készüléken :)
Létezik e olyan időrelé amelyen egy néhány perces időintervallum beállítható, ameddig bekapcsolja a fogyasztót amennyiben a fogyasztó is be akar kapcsolni. Ha a fogyasztó kikapcsol a lejáró időintervallumon belül, akkor minden megy tovább, viszont ha az időkapcsoló előbb szakítja meg az áramkört minthogy a fogyasztó kikapcsolna, akkor letilt és mondjuk egy reset gomb megnyomása után kapcsolódik csak be?
Másként megfogalmazva, tehát olyan kellene ami mindig be van kapcsolva, viszont nem engedi a fogyasztót egyhuzamban a beállított értéknél tovább működni.
Hát ja, volt ilyen is aztán szerencsére megjöttünk már ebből. Haladni kell a korral, hatékonyabb is és az új belépő alkalmazottak is elvárnak már valami értelmes agilis rendszert, van miből válogatniuk munka terén.
Mi sem fullra vezettük be a scrum-ot de érezhetően megnőtt a produktum, motiváltabbak.
Én ezekhez nem szoktam hozzá, általában a projektvezető becsüli meg, izé, vállal be egy lehetetlenséget úgy, hogy azt sem tudjuk még pontosan mit is kell csinálni. Végül is mindegy, 5 hónap múlva már lehet nincs itt, csak mi szívunk.
Ha te 8 órára becsülted (vállaltad) a feladatot és ezt elfogadja a csapat/felettes mint reális becslés akkor innentől az alku megkötettett. El is tökölheted, de meg is csinálhatod villámgyorsan ha zseni vagy.
"erkölcsileg támogatod a gerinctelen hajcsárokat?"
Ha én folyamatosan olyan megoldásokat javaslok, amelyekkel feleslegesssé (kirúghatóvá) válnak a gerinctelen munkahelyi hajcsárok, abból neked az jön le agyilag, hogy én erkölcsileg támogatom a hajcsárokat?
Ez olyan, mintha én támogatnám a közterületet is figyelő magán kamerákat és ebből azt a következtetést vonnád le, hogy én az utcai tolvajokat támogatom :)
"nyilván Te vagy a megfelelő intelligens ember aki ezzel most már 2 perccel többet ingyen nem hajlandó foglalkozni :-D"
Szoftverfejelesztőknek soroltam már fel fel tucatnyi alapvető hibát, ami valóban használhatóvá (eladhatóvá) tenné a termékét. Az ingyenes rendszerelemzésről/hibalistáról már valóban régen leszoktam :)
Ilyet nem terjesztenek, írásban szabályozva van. Mondjuk legtöbb cégemnél a kutya nem nézi meg a felvételt, mert nem ezzel szórakoznak csak akkor ha tényleg valami baj van belőle.
"megsaccolható a munka/szórakozás százalékos aránya"
hidd már el, előrehadottabban gondolkodó cégeknél (de a bután gondolkodó gyáraknál) millió éve a normázás ezért alakult ki.
Rájöttek (még az iparosodás kezdetén) hogy azzal ha a felesleges munkafolyamatokat, céltalan pihenőidőt megpróbálják redukálni fokozódik a hibalehetőség és a baleset esélye is.
Sokkal egyszerűbb egy normát kialakítani, ami alatt meg tudja csinálni bárki a munkát.
Ha ennél ügyesebb több út lehetséges:
- norma felett plusz pénzt kap (így van a gyárakban)
- ügyes, több szabadideje van (IT, a kutyát nem érdekli hogy te 4,6 vagy 8 óra alatt végzed el azt a munkát amit (nagyrészt te saját magad) 8 órára normáztál be (becslés)
- vállal több feladatot, így napi 8 helyett 12 órányi pénzt kap (ez az elsőre hasonlít, csak távmunkás, IT-s cucc)
nem divat buzerálni percenként az alkalmazottat manapság, az már a régimódi kategória
"Gondolom csak blöff, amúgy megbízzák és be sem vezetik."
Ez terjesztik a nagyeszűek az alkalmazottak között: a a kamera csak kamu, a figyelő szoftver csak blöff a vezetőség részéről, tehát továbbra sem kell dolgozni :)
A részletek mélyebb ismerete nélkül, hogy ha ilyen egy termelő cégnél előfordulhat (nem tudjuk +- 5-10 %-ra kiszámolni a napi termelést, erről stat-t vezetve azt elemezgetni, stb, stb) akkor ott k-va nagy baj van.. nem a melós, hanem a főnöki szinteken..
Az első felvételeken kiválóan látszott, hogy a KoVácsJózsi mindig 30-40 percig reggelizik és naponta 70 percre tűnik el abban az ajtóban, ami a WC/dohányzó irányába vezet. Aztán mindenki megkapta a videót a 40 perces regggelizéséről (viccesen felgyorsítva, a kép sarkában valóban ketyegett a stopper) és a másnapi felvételen már 10 perc reggelizés után jól láthatóan kényelmetlenül érezte magát (néz a kamera), fészkelődött és a kedvenc újságját sem nyitotta ki. Majd rájött, hogy ez így túl unalmas, sokkal jobban telik az idő, ha inkább dolgozni kezd :)
"Meg tudjuk-e határozni a "cég ügyei" kategóriát?"
Szerintem ha egy becsületes alkalmazott tevékenységét monitorozzuk néhány napig (pl futó programok listája 5 percenként, éppen melyik az aktív ablak, képernyőkép mentés x percenként, stb), akkor ebből az adathalmazból egy VALÓBAN intelligens ember simán össze tud állítani egy olyan feltételrendszert a megfigyelő szoftver számára, ami alapján igen magas valószínűséggel megsaccolható a munka/szórakozás százalékos aránya.
És amikor a távmunkás kézhez kapja az első munkanapjainak elemzéseit, attól kezdve valószínűleg megváltozik a hozzáállása az egészhez.
"A vállalati pool autó flottánál már attól látványosan tudott 2 számjegyű csökkenést produkálni az üzemanyag felhasználás, hogy megszületett a döntés: x idő alatt a 100+ autóba gps kerül, és nézni fogják a munkaidőn kívüli autóhasználatot."
Tudok olyan termelő munkahelyről, ahol két számjegyű volt a termelés növekedése pusztán attól kezdve, hogy feltettem egyetlen (komoly felbontású) kamerá, majd javaslatomra a cég dolgozói kaptak kamera képeket email-ben. (ti. egy hét alatt elterjedt, hogy kamu kamera került fel :)
Nem kellett ránéznie a főnöknek, elég volt a tudat, hogy a dolog valóban működik.
Ja, ezt vagy mérjék vagy legyen havi keret és a juttatás része. Nagyobb vasnál a gyújtás, állásidő és gázolaj fogyása is. Máshol mondjuk van igazgató aki rendezi a flottát, felveszed, leadod. Másik helyemen tervezhető céges út van, de inkább nincs, havi 60-80ezer a kártyán. Ha cég miatt túllépnék, akkor indokolni kell, de céges ügy miatt még soha senki nem lépte át és külföldre is mehet... Mikor mi. De ha hazamegy, akkor állásában sem tűnik el 8 liter gázolaj.
"Na, milyen komoly? Gondolom csak blöff, amúgy megbízzák és be sem vezetik."
A vállalati pool autó flottánál már attól látványosan tudott 2 számjegyű csökkenést produkálni az üzemanyag felhasználás, hogy megszületett a döntés: x idő alatt a 100+ autóba gps kerül, és nézni fogják a munkaidőn kívüli autóhasználatot.
Egyrészt nem az ügyfélszolgálatról volt szó, legalábbis én nem arra reagáltam. A webes regisztrációról volt szó, elek ezen pörög már a rezsidémon megérkezése óta. Az meg SAP.
Az ügyfélszolgálatnak pedig van köze a SAP-hoz, az hétszentség. Vagy onnan veszik az adatot, vagy oda küldik, de hogy integrálva van, az 101%. Dettó számlázás.
Én mondjuk nem értem miről beszél, de van rá két söröm, hogy nem érti és júzer a hülye. Nálunk is van kihelyezett villanyász arc, bedobták a közösbe, felhő, M365, Outlook, jegykezelők, nyilván nem érti, hogy merre van arccal előre.
Amúgy nem mindegy? Ha akarnak kibasznak, ha halad a meló és hozod a pénzt vagy csókos vagy, akkor lehet kevésbé. Na jó, van mikor jómunkás kulcsember tűnik el politikailag. Akkor szopunk. Vagy egy takarító, egyéb üzemeltető.
kívülről okoskodsz.. azt gondolom, hogy egy multinak 1-2 megfigyeléses sztori kipattanása nem a legjobb ómen a jelenlegi munkaerő piacon (én konkrétan biztosan nem mennék ilyen céghez melózni, bármennyit is kínálna).
Azon kívül meg vannak módszerek, amelyek segítségével egy idő után meg lehet arról bizonyosodni, hogy téged figyelnek-e belülről vagy sem.
Milyen szoftvert? Szerintem 10ből kb. nulla. Néha próbálkoztunk, de konkretizáld, hogy mire gondolsz. Egyszerűbb a felhős eléréseket YTot és Facét tiltani, meg Gmailt és kész Kb. eddig jutunk.
Eagle az jóság, ha papíron megy ki valami akkor sok év múlva is tudom, hogy ki nyomtatta. Azért én már kaptam FBItól levelet meg volt kemény adatszivárgás, szóval magamban sem lehetek biztos.
Szerintem te másról beszélsz. Én a dolgozók után kémkedő, minden tevékenységet loggoló rendszerről beszélek. Mint az eagleeyeos és tásrai. Ezek milliós télelek évente....
Véleményed szerint az IT cégek hány százaléka használ ilyen, a felhasználó tevékenységeit megfigyelő rendszert?
Saját tapasztalat a 10ből 10 .
ugyan egyedi eet --de mit gondolsz róla?
Kisebb 10-40 fős cégeknek készitett ÉV WBF VV Munkavédelmi jegyzőkönyvek .
Ott helyben kitöltve ,kinyomtatva (reggel 8 ra kellett) először rendben ment .
Következő alkalommal ,hibaüzenetek tömkelege (nem léptem be 3 éve ,jelszóváltás, céges akármit nem töltöttem ki.már le vagyok tiltva stb ) Utólagos telefon hivások ,mi volt ez?
Tehát egy magáncéghez járó IT cég is mindent umbuldál. Vajon minek,mennyivel lessz jobb ?
Nagy cégnél az ostobaság korlátlan, mert mire következménye lenne, már senki nem emlékszik arra, hogy is volt ez pontosan, meg a felelős főhülye már visszament eredeti országába, vagy másik gyarmatra. Kis cégnél meg meztelenebbek a személyes érdekek, a főnök lánya vagy kamatyolt titkárnője szabadon csinálhatja a hülyeségeket. De a szocialista múltú nagyvállalat szerintem verhetetlen. Egyszer kellett volna belső átszereléshez egy 200x200-as nehéz doboz. Mint szoktam, megjelentem a gazdaságisoknál, hogy kérek bélyegzőt, kimegyek a közeli nagy villanyboltba, hozok egy számlát valami kisebb tételről. Mire közölték velem, hogy a legújabb politika az, hogy ami van a mi raktárunkban, azt nem vesszük meg. De hát a gyári bolt 3 villamosmegállónyira van, a mi raktárunk meg a világ másik végén... A vállalati politika az vállalati politika, mondták. Elvitt egy gépjármúvezető, kopott az autó, gyakorlatilag egy fél munkanapunkba került kettőnknek, és amúgy, mint egy hét múlva kiderítettem, a vállalati raktárban kb 15 %-al drágább volt a műanyag doboz. :D Ami nem is lett volna nagy áldozat az egységes vállalati eljárásért. Na de a 80 km, meg 2x4 óra munkaidő már talán nem nulla, és ez még mindig nem a lényeg. A lényeg az, hogy én 3 évig erre emlékezve szabtam meg a viselkedésemet. :D És ide nem kéne eljutni egy vállalatnak, hogy elidegenítse a munkavállalóit.
"Szerinted a főnök időnként végignézi az 50 beo gépének képernyőjét stikában?"
A szúrópróba szerű ellenőrzést lehetne lehetővé tenni, de naivitás a főnöktől elvárni a folyamatos kukucskálást.
A főnök mondjuk kap egy jelentést a távfigyelő szoftvertől, hogy a távmunkás számítógépe az elmúlt hónap folyamán összesen pl 112,5 órában 85 százalékos valószínűséggel a cég ügyeivel foglalkozott.
Meg amíg hiába van mindenféle ISOsokszámpapír meg audit, ha tudnak olyannal mambójambózni, hogy legyen drágább a toner és nem fizetünk munkadíjat, vagy hasonlók, akkor na... És ezt nem haveromtól hallottam, láttam. Titoktartási lejárt, mellékesen már a cég sem létezik. Nyilván ilyen szopószorzós ügymenet után eljött az a pont, mikor becsukták a boltot.
"Könyveléstechnikailag más költséghelyek. Egyik elszámolható, másik nem, harmadikat amortizáltatni kell, pályázatnál egyéb kitétel. A költséghelyek nem felcserélhetőek, meg van határozva hová milyen tételek kerülhetnek."
A típusszöveget mi is ismerjük, sőt, a rendszert is belülről (nem tűnt fel?), és épp a rendszer ellentmondásait cikizzük.
Vicc az '50-es évekből... Dupla káder (munkás szülők paraszt gyereke) pártfunkcionárius bemegy a tervezési osztályra, és látja, hogy a mérnök csak bámul ki az ablakon, rá is förmed - Mérnök elvtárs, maga mit csinál?!
A munkaszerződésben, illetve a kapcsolódó, a dolgozó által a munkavégzés előtt megismert és elfogadott szabályzatokban foglaltak szerint.
És jellemzően nem a "mennyit dolgozott" figyelése a cél (azt máshogy is lehet), hanem elsődlegesen a "mit csinált" a lényeg, milyen adatokat nézett/változtatott meg és mikor, stb. Mondjuk ez a téma itt annyiban nem offtopic, hogy villannyal megy az az infrastruktúra, ami erre szolgál, és azt valamikor ki kellett építeni :-)
No ezaz, nálunk is külön felismerte, hogy ok, webezett. És? Fejlesztő kolléga ha üveges tekintettel bambul maga elé, vagy kiáll a napra fotoszintetizálni lehet, hogy akkor is éppen "dolgozik". Meg hány percet volt nyitva maga előtt az Outlook. Erre írtam, hogy népkábítani jó, sok okosságot nem lehet belőle rendesen kinyerni. Értelmes felmérés nincs, néha adhoc bevezetik, majd jönnek nagy erőkkel, hogy jujj jujj most mi lesz egy csomó filmet néztek az egyik osztályon és akkor ezt meg kellene fejteni. Ja, mert a főnök azt sem tudja merre van Bukarest, itt multimédiás anyagokat raknak össze, persze, hogy van film... Meg mozogjon az egér, közben ügyfél kirak egy Ekcel táblázatot, aztán simán egy óráig mutogat benne bármit, közben papírra jegyzetelünk.
És akkor fatornyos falum csoportjába is most esett be egy hirdetés, több 100 pozíció nyílt, nagy része távmunkás. Vannak közte mindenfélék, de nyilván Mekknek egyik sem lenne jó. Tudnám milyen okoskodásból élnek az ilyen majmok, de lehet valami lehúzós vidéki kisiparos, aki folyton átbasz mindenkit, azért gyanakodik másokra is.
Fiatalok is többfélék, sosem tudod. Én hamar elértem azt a szintet, hogy az ilyen babzsákfotel, gyümölcsnap meg kávé és játékszobában csocsóasztal az inkább hátrány lesz, de persze kinek mi.
Könyveléstechnikailag más költséghelyek. Egyik elszámolható, másik nem, harmadikat amortizáltatni kell, pályázatnál egyéb kitétel. A költséghelyek nem felcserélhetőek, meg van határozva hová milyen tételek kerülhetnek.
pl. egy immateriális jószágot nem írhatsz a termelő költséghelyre.
"Ebben inkább az a durva, hogy ha hajcsárkodás meg okoskodás van és jön az aduász, hogy "el lehet menni", akkor esetleg páran gyorsan el is mennek. Viszont ha beesnek egy növekvő vagy egyéb hasonló barátságos céghez ahova kell még X ember, akkor iszonyatosan könnyen átcsoportosul a munkaerő."
Nálunk pár éve még volt az is, hogy 40 felett felesleges vagy, azóta viszont új szelek fújnak, mély csend van, (és hullaszag a témában).
Terület átlagéletkor 45-50 között, és megy a törpölés keményen, hogy ki fog dolgozni 5-10 év múlva.
Akik lépnek, nem 10-20% hanem jóval több százalékért mennek.
Véget ért már az a világ, hogy "kidobok egy kalapácsot az ablakon, és az el fog találni egy villanyszerelőt, aki pont jó lesz majd helyetted".
Nem is nagyon tudom, hogy mivel lehet értelmesen a fiatalokat becsalogatni, illetve a fiatal lennék, milyen dolgokat nézegetnék egy lehetséges munkáltatónál.
""sosem értettem azt a táblázatot, aminek egyik oszlopába nem fért be 90 eurós egyszeri kiadás, mert nincs keret, ez meg a másik oszlopban havi állandó 1-2ezer Eurós kiadást termelt, csak ott volt rá keret."
Istenem, az ifjúkorom... erről szólt a szocializmus, gúnyos röhögéssel elemezve a témát. Csak még Excel nem volt."
Ez most is ígv van, kicsiben, nagyban is:
- kicsi: veszel egy x gépből álló számítógép rendszert, sw-t, akármit, ami capex, tehát kapsz rá pénzt.
Viszont kellene rá 1-2-3 év + gari. Az ajánlat ilyen esetben úgy néz ki, hogy x rendszer + 3-5 év gari, és máris nem kell opexezni az adott rendszerre x évig.
- metrót újtasz fel, az eu nem ad pénzt, szintén csak beruházásra. Műszakilag azt írod elő, hogy méterenként nem "3" db talpfa kell e sínek alá, hanem "5" és így kéred az ajánlatot.
És az 5-tel a sín borítékolhatóan jóval tovább fogja bírni, mint a 3.
Ha nem ilyesmire gondoltál, akkor sorry (egyébként nekem is herótom van tőle, mert valójában csak 2 szám számít a legvégén: a szum kiadás, és szum bevétel és a tulajnak teljesen mindegy, hogy a kiadáson belül milyen az arány, viszont az adott cégen belül a különböző igazgatóságoknak érdekeknek meg k-ra nem)
"Ja, ennek fele illegális, amúgy arra jó, hogy paráztassa a dolgozót, mellékesen csak a marketingben jó, soha semmi értelmeset nem lehet belőlük kibányászni."
Ha a cég biztosítja neked a munkaeszközt, akkor jogában áll annak állapotát időnként, akár távolról is, ellenőrizni.
Normális helyen ezt el is mondják, habár nem biztos, hogy kötelező.
Ha a fizetésed egy része - mozgóbér - valahogy a gép előtt töltött idő minőségétől is függ, akkor mindenképp monitorozás lesz, amiről tájékoztatást kell, hogy kapjál.
(milyen gyorsan vetted fel a bejövő hívást, átlag mennyit beszélsz egy üf-lel, üf adott-e bármilyen visszajelzést rólad amikor értékeli a beszélgetést, ha ki akarsz menni mosdóba/ebédelni, akkor olyan állásba kapcsolod a rendszert, hogy téged akkor ne mérjen, és kezdje el számolni a hivatalos pihenőidődet, stb, stb)
De még egyszer: ez irodában is megvan, nincs jelentősége, hogy fizikálisan hol tartózkodsz.
"Léteznek már olyan szoftverek, amelyek a távmunkás számítógépének tevékenységét monitorozák a távolból. (pl egémozgás, aktuálisan futó szoftverek monitorozása, automatikus képernyő-mentések X másodpercenként, stb). Nem bizalom kell ide, hanem egy csepp IQ a vezetőség részéről."
Gondoltam, hogy elő fog jönni, de ez annyira gagyi, hogy szinte fáj :)
1 helyet tudok mondani hirtelen, ahol nagyon kell és kellett egy ilyen sw, az a lakossági ügyfélszolgálat, ahol tényleg szükség volt arra, hogy egy adott embertömeget egy ország igényeinek megfelelően próbáljanak beosztani, behangolni, mérni, stb. És ez teljesen független attól, hogy most épp távmunkában vagy, vagy bent ücsörögsz. Üf szolgálatot már lehet tolni távmunkában is, nem egy közszolgáltatóval beszéltem, és amikor rákérdeztem erre, pl nagyon visszhangos volt a kapcsolat, akkor simán igen volt a válasz.
Átlag irodai dolgozó gépére feltesznek egy ilyet, és mit látnak? Már azon kívül, hogy mozog néha az egér, mert valszeg felismeri automatán.
Szerinted a főnök időnként végignézi az 50 beo gépének képernyőjét stikában? És mit lát?
Lehet, hogy semmit, mert az illető épp telefonál, kint van a konyhában, mosdóban, vagy elment valahová fizikálisan hibát elhárítani. Pont úgy, mintha bent lenne az irodában.
A munkaerő megbízhatóságának a szűrésekre vannak eccerűbb, más módszerek is.
Én egyébként üzemeltetés területen kezdtem, ott volt egy olyan mondás, hogy a mérnöknek a munkaidő 60%-ban kell csak dolgozni, mert a maradék 40-ben tanul illetve azon agyal, hogy lehetne a saját munkáját automatizáltabbá, egyszerűbbé tenni. + ha bejön egy komolyabb hiba, és alapból 90-100-n pörög, akkor nem fog tudni ráfeküdni teljes erőből (szellemileg) az adott problémára.
Ebben inkább az a durva, hogy ha hajcsárkodás meg okoskodás van és jön az aduász, hogy "el lehet menni", akkor esetleg páran gyorsan el is mennek. Viszont ha beesnek egy növekvő vagy egyéb hasonló barátságos céghez ahova kell még X ember, akkor iszonyatosan könnyen átcsoportosul a munkaerő. Ismerik egymást, HRes előválgotós és álláshirdetéses dolgok rögtön nem szükségesek, referencia van, elég azt mondani, hogy ebbe vagy abba a munkakörbe tudok ember hozni és kész, nálunk volt amikor 10es csoportokban vándoroltak át, hogy következő új helyen együtt lepődjenek meg majd valami hasonló hülyeségen. Ráadásul általában az elvándorlás rögtön több pénzzel is járt. Másik melóhelyemnél meg úgy volt a vándorlás, hogy egy középvezető nem bírta, csinált egy új kb. 100+ fős céget, elhozta az embereiket a nagyobb cég meg nem tud mit csinálni a piacon a speciális tudás és egyéb miatt, mint a 100+ fős új cég bedolgozik alá és kész. Azt könnyebb vezetni, nincs akkora hisztifaktor, világbéke. Szóval lehet emlegetni a munkamorált, csak cégtől is függ, hogy pékinformatikus bigdatás-e valaki, vagy valamelyik gyárban tolja időre a cigiszünetet és a gépi kávét.
Most meg a modern multikultik, aztán mondhatják itt-ott, hogy bezzeg egy magán cégnél meg versenyszférában ésvagy ez vagy az úgy működik.
Fenét. Egy csomó minden lehet sokkal rosszabb, mert nincs keret, nincs költség. Nálunk speciel egy célszoftverben kellett volna módosítani valamit, ami 90 Eurós költség és akkor a kontinensen bárhova lehetett volna nyomtatni. De ez informatikai költségvetés, erre nincs keret. Cserébe kinyomtattak hetente 2szer egy raklapnyi cuccot svédeknél, amit aznapos gyorspostával elküldtek ide Magyarországra, hogy fel lehessen dolgozni. Mindenzt a céges smart/digitalizáció meg egyéb hangzatos szlogenek égisze alatt :-D
A szállítás az irodai/üzemeltetés költségvetésnél szerepelt, szóval egy darabig senkit nem érdekelt. De ilyen volt a két oldalas kötelező nyomtatás, ami elvileg szuperzöld. 1.5 évig próbálkoztam vele, hogy csakazértis végigviszem, hogy tudjanak egy oldalast nyomtatni, de nem sikerült. Cserébe szükség törvényt bont, szuperzöldség égisze alatt kinyomtattuk 2 oldalasan amit kellett, majd lemásoltuk fénymásolóval 1 oldalasra, hogy használható legyen. Eredeti 2 oldalas ment a szemétbe. Havi 20-60ezer oldal. Csókolom. Persze mikor kocsmában is mondják, hogy ezt nem hiszik el és bezzeg csak valami lófasz magyar cégnél és KGSt magyar főnöknél fordulhat elő, akkor ezek mind olyanok, hogy legalább 10-20 irodánk volt szerte a világban,főnökből meg koreai, lengyel, dán, angol, 2. generációs franciadetörök és még a jó ég tudja, hogy kik elő nem fordultak, szóval szerintem ez mindentől is független bír lenni. Inkább a méret és a már-már átláthatalan rendszer és vízfejek, mi meg kicsit itt küzdünk az alján és néha sírnak, hogy nincs pénz, közben szórjuk erre a gyorsportára, vagy éppen építünk egy 20 millió forintos videófalat, amit kétszer megmutatunk valami nagy górénak és használaton kívül rohad szét a fenébe egy zárt irodában....
És akkor olyanok, hogy egy célszoftvert kellett volna betanulni a fél gyárnak, de nem az oktató utazott ide, vagy távoktatás, hanem több napokra váltásban mentek ki emberkék külföldre okulni. Az mondjuk szép kerek pénz lehetett, kb. 1200 éjszaka + repjegyek, egyéb utazás. Lement fél év alatt, majd mégsem vezettük be a szoftvert, van ez így :-D
Lassan már hiányozni fog, hogy nem futok bele napi legalább kettő ilyen orbitális agyfaszba. Ezt elmondhatom a cégről, azt nem, hogy kiknek dolgoztunk, pedig kint van a weboldalukon nyilvánosan is, de a helyi iroda sem használhatja hivatalos anyagokban referenciának :-D
"sosem értettem azt a táblázatot, aminek egyik oszlopába nem fért be 90 eurós egyszeri kiadás, mert nincs keret, ez meg a másik oszlopban havi állandó 1-2ezer Eurós kiadást termelt, csak ott volt rá keret."
Istenem, az ifjúkorom... erről szólt a szocializmus, gúnyos röhögéssel elemezve a témát. Csak még Excel nem volt.
"Aztán okafogyottá vált, elkopott a bizalmatlanság ezen része, mivel egy jól szervezett csapatban a napi munkádat meg tudja állapítani a vezető hogy reális-e vagy lógtál."
Évek óta azt veszem észre, hogy a legtöbb helyen az a fő akadálya a távmunka lehetőségnek, hogy a napi elvégzett munka láttán főnökség agyilag/szakmailagnem képes megállapítani, hogy az edott napi teljesítmény alapján jogosan jár-e egy napi bér, vagy lehetne még több munkát (céges hasznot) kifacsarni az emberekből, ha folyamatosan szem előtt vannak, mögöttük egy fel-alá járó korbácsos, stopperórás hajcsárral. Ez miatt a csúcsra járatott nyereségvágy miatt jönnek létre a "kötelező minden nap bejárni" informatikusi, újságírói, stb munkahelyek, el lehet képzelni, hogy milyen lehet a munkamorál ezeken a helyeken, ahol mindig a leg-gerinctelenebb patkányoból lesznek a kisfőnökök/hajcsárok.
(nem adtál elég bejövő adatot. Függetlenül attól 10-20e-ért már talán elfogadható minőségű újat lehet kapni, most ér annyit a spórolás, hogy lesz egy szar kötésed és leég valami?)
Ez tavaly nov-ben egy 10-s volt újonnan (1,5, 2,5 kábel csupaszoló, vágó)
Ha a dolgozó mindenről részletesen tájékokozatva van, akkor nem illegális, hiszen jogában áll megtagadni a mukát ilyen feltétek mellett. Eszembe jutottak azok a hülyék, akiket zavarnak pl a munkahelyi kamerák is :)))
"soha semmi értelmeset nem lehet belőlük kibányászni."
Ki az a barom, aki ebből az adat-halaból bármit is ki AKAR báyászni? A szoftver kiírja, hogy "valósznű munkával töltött idő:" és "valószínűleg nem munkával (mással) töltött idő".
"Sok helyen nyilatkozni kell milyen széked, asztalod van, ergonómiának megfelel-e, fotó és dokumentáció."
Nálunk is így van, volt.. (még évekkel ezelőtt) lefényképeztem az ebédlőasztalon a felnyitott laptopot, mellett a leggagyibb összecsukható kempingszéknél 1-gyel jobb kategóriájú székekkel, helység nem is látszott rendesen.
Fénykép megvan? Megvan, nyilatkozat, hogy minden frankó otthon pipa, mi kell még a jóváhagyáshoz?
A net - ilyen olyan okok miatt - alapból jól megoldott.
Van x GByte havi adatkereted a céges kártyán, ezt simán oszthatod másikra (ez az alap).
És az újabb lapikba már tudsz SIM-eket is tenni - ha már a telefonos hot spottal nem akarod a telódat meríteni - tehát kb tényleg csak 230 V kell az otthoni melóhoz.
Egy jó szék - szerintem - extrák nélkül alapból 60-80e-től indul, legalábbis ilyesmit mondtak, amikor nézegettük az újakat.
vannak fokozatai a dolognak, nálunk is volt egy rövidke időszak amikor mindent monitoroztak, még képernyőkép is készült bizonyos esetekben. Persze legálisan, tájékoztatva a usert.
Aztán okafogyottá vált, elkopott a bizalmatlanság ezen része, mivel egy jól szervezett csapatban a napi munkádat meg tudja állapítani a vezető hogy reális-e vagy lógtál.
Kap a csapat feladatot, ő maga megbecsüli mennyi idő kell rá, és ha azt jóváhagyja a vezető (mert ért hozzá hogy reális-e) akkor onnantól szabad a pálya.
Ha olyan ügyes valaki hogy fél nap alatt megcsinálja akkor hajrá, napozzon az udvaron utána, letette az asztalra amit kell. Vagy jelentkezik hogy ő tud dupla annyit termelni mint gipsz jakab, és kér plusz lóvét.
Manapság leginkább az adatszivárgás monitorozás megy, ne kerüljenek ki nemtörődömségből kódok a rendszerből.
Mi amúgy napi 15 percet raboljuk egymás idejét, onnantól mindenki úgy osztja a napját ahogy akarja csak a feladat legyen kész a becslés alatt.
Az IT-ban erre baromi jó eszközök, módszertanok vannak, aki nem így csinálja szép lassan kihal úgyis mert versenyképtelenné válik.
A sokat irigyelt kurva magas IT fizetések mögött azért ott van a termelékenység is.
Ja, ennek fele illegális, amúgy arra jó, hogy paráztassa a dolgozót, mellékesen csak a marketingben jó, soha semmi értelmeset nem lehet belőlük kibányászni.
"Alap, hogy a bizalomról szól lefektetett játékszabályok mellett,"
Léteznek már olyan szoftverek, amelyek a távmunkás számítógépének tevékenységét monitorozák a távolból. (pl egémozgás, aktuálisan futó szoftverek monitorozása, automatikus képernyő-mentések X másodpercenként, stb). Nem bizalom kell ide, hanem egy csepp IQ a vezetőség részéről.
Bérlemény esetén ki lehetne tenni pl a fallra egy áram (vagy watt) kijelzőt és közölném a kedves bérlővel, hogy ha ezen a a szám eléri az X ampert, akkor elmegy a villany és csak másnap kapcsolom visssza :)
Sok helyen nyilatkozni kell milyen széked, asztalod van, ergonómiának megfelel-e, fotó és dokumentáció.
Néhányan nálunk sem értették még pár éve a járvány előtt, hogy nem kötelező, de lehet ezt is és vegye juttatásnak, hogy nem kell napi 3 órát elbaszni bejárással vagy azt csinál, amit szerene. Fél iroda nekem picsogott, hogy akkor fizessék ki az internetet meg ilyesmit. Aztán kolléga bedurcizott, közölte, hogy semmi közünk hozzá de ha nem szeretne odahaza dolgozni akkor adja le a laptopot és szeretettel várjuk minden nap fix időbeosztással itt az X. emeleten. Rögtön nem volt olyan fontos, hogy kifizessék az internetet :-D
Itt a gyárban szerintem inkább 10 ember fölött lesz. Vagy 1 darab projektvezető :-) De nem is így számolnak, hanem év végén az Ekcel táblázatban ott lesz egy 50 milliós spórolás csak ezen. Abból meg nagyon sok gombócot lehet vásárolni. Bár én egyszerű gyerek vagyok, sosem értettem azt a táblázatot, aminek egyik oszlopába nem fért be 90 eurós egyszeri kiadás, mert nincs keret, ez meg a másik oszlopban havi állandó 1-2ezer Eurós kiadást termelt, csak ott volt rá keret.
Ez a home office, távmunka sohasem volt egyszerű dolog.
Alap, hogy a bizalomról szól lefektetett játékszabályok mellett, ha ezt nem tudják megugorni a szereplők, kár erőlködni vele.
A másik alap pedig az, hogy a munkakörök jó részére egyáltalán nem alkalmas: egy szalagmunkás, bolti eladó, kőműves sohasem fog alsógatyában, kv-t kortyolgatva otthonról dolgozni.
Kovid előtt 1-2 napot voltam itthon - jellemzően hétfő volt az egyik a bejárási csúcs miatt - kovidban pedig 100%.
Előtte is lehetett volna 100%, mint egyfajta juttatás már akkor tesztelés alatt volt, illetve a munkakör miatt is megvolt rá a lehetőség.
Az adózások, psziché, etc miatt sok dolog szól mellette, sok ellene:
- rezsi, irodaház: ha olyan a bérleményed, hogy a bérleti díj nem tartalmazza a közüzemi szolgáltatásokat is, akkor természetesen cél lehet, hogy "maradj otthon".
- ha viszont "van" egy szép új irodaházad, including közüzemi bérleti díjas számlákkal 10-15 évre, akkor nem biztos, hogy annyira cél az otthon maradás
- ha az irodaház modern, fűtése légkeverős, emellett szép nagy open office terek vannak, hát hogy mondjam finoman, ezek kb ideális feltételei egy légúti, akármilyen vírus gyors terjedésnek több okból is.
- vannak, lehetnek félmegoldások, maradj otthon és támogatjuk a rezsidet is, ahogy az egyéb dolgaidat eddig is támogattuk (telefon, laptop, internet előfizetés, egyéb munkaeszköz otthonra, stb)
Psziché, egészség:
- heti 1-2 nap OK, viszont az ember alapvetően társas lény, az egészségesek nagyobb részének egy idő után ténylegesen szüksége van a non verbális, verbális kapcsolatokra a teams, jabber, akármi mellett
- ha "be kell menni", akkor akár igényesebb ruhát húzol, odafigyelsz jobban magadra, nem slamposodsz el olyan könnyen, stb, stb
- ha "ki kell menni" a buszmegállóba, kocsiba, akkor megint van egy kényszered egy minimális mozgásra - napi +1 kockacukor példája - ami anélkül nem biztos, hogy megvan.
- alapvetően jó a szemem, viszont a folyamatosan sok ülőmunka, monitor mellett érezhetőn sokat gyengült (fix távolságra fókuszálsz folyamatosan 2-3 méter alatt)
Az elmúlt 1-2 hónapban sokat voltam szabadban, úgy érzem, mintha kezdene visszakorrigálni a korábbi állapothoz.
Természetesen az emberek nagy része azt mondja, hogy ez simán megugorható, hiszen ha otthonról dolgozik, még akár marad +2 órája is több mozgásra, abban nem vagyok biztos, hogy ez az önuralom hosszú hónapokig fenn tud/fog maradni.
Más: a cégek egy jó részénél - ahol lehet - a home office sok helyen már alap juttatásként szerepel/elvárás, az újabb kihívás a 4 napos munkahét lesz (van ez a multik körében terjedő "egyre jobban versenyzünk a munkavállalókért" mozgalom, ahelyett, hogy a belső felmérésekből kieső dolgok alapján próbálnának csinálni valamit).
A home office-al igazából az még a bajom, hogy nem tudom: lefektették-e már az egységes hivatalos szabályzást ami alapján lehet otthonról ténylegesen dolgozni.
Nem a rágcsáló/csótányirtás témakörét tartom fontosnak, hanem a munkakörnyezet kialakítását.
Tehát pl szabályos-e, ha sokkal gyengébb minőségű az otthoni villamos hálózatod az otthoni munkavégzésre, mint bent.
Vagy pl támogathatja-e és mennyivel, milyen körülmények között - akár hivatalosan is - a cég az otthoni munkakörnyezetedet.
Vagy ne támogassa, de ha olyan a munkaszerződésed, akkor évente vissza tudjál igényelni az adódból erre x összeget (nem csak a rezsire gondolok, hanem pl a bútorokra, stb).
Írták itt valahol, hogy németben - a megnövekedett üzemanyag árak miatt - a munkába járást is támogatja már az állam, nem tudom ez mennyire igaz, de abban biztos vagyok, hogy Mo-n sohasem lesz :).
Bocs, hogy ilyen hosszú lett, ha van kedvetek, akkor beszélgethetünk erről a témáról is, érdekel, hogy más hogy látja, és mi a véleménye róla.
(még egy dolog eszembe jutott: ha jól rémlik, az utolsó költözésünk előtt egy megbeszélésen talán az hangzott el, hogy egy ember irodahelyének a fenntartása jó közelítéssel 1m Ft/év volt, az akkori körülményeink mellett. Ez - már ha jól emlékszem - akkor valóban nem volt olcsó akkor sem, nem tudom, hogy mi a helyzet az aktuális bérleti díjakkal)
Tudja tök mennyi, meg mikor mennyi, de azért nálunk 200-400 négyzetmétereket adnak vissza, azért ebből kiesik 1-2 millió és ha csak a víz, villany (eleve kilowattóra környékén mozog az alap fogyasztás, csak mert létezik a szint), budipapír, KV fogyást nézed akkor olyan kerek számok, amin szintén pislogsz egy kört. Még pár helyeb beesik egy pénteki gyümölcsnap. Bár felénk kavarás volt, mert fele cég raktár/irattár volt, szóval népek hazamentek melózni az egyik szárnyból, az irattár/raktár oda költözött, mellé még pár 10 embert bír el a maradék felület. Így közel 400 négyzetméter szabadult fel, az 3.5 millió pénz havonta csak a bérleti díjra... Irodaházunkban az elmúlt 1.5 évben 2ezer négyzetméter felett adtak vissza területet. Akadt máshol ismerős cég, akik hasonló 400-600 négyzetméterekről összementek 100 alá. Előbb is morfondírozhattál volna rajta, mert én adtam le a szintekre az óra állásokat is, meg néha átveszem a KV-t, ilyesmit így mivel céges titok nem árulhatom el, de közelítő árfekvést a nagy országos átlagra simán lehet mondani (:-
Lehet nekem van túl jól szigetelt házam de ha nem megy a fűtés akkor olyan 1-2 nap után kezd gyanús lenni, fél napos fűtésszünettől nem változik a belső hőmérséklet.
"Sok cégem csukja be az irodát, leépít és most azon megy a fejvakarás, hogy ha távmunka van akkor mivel indokolható a céges autó."
Céges autót - egy bizonyos szintig - el kell engedni szvsz, ha van HO lehetőség, akkor totál nincs értelme (inkább kérjen helyette több fizu-t).
Nálunk az utolsó csere úgy nézett ki, hogy a kombi skodát lecserélték egy kétszemélyes, kistehernek számító szappantartóra, mert így jóval kedvezőbb rá az adó.
És ez még a nyári szívatás előtt volt. Tavaly az autó nem ment 1-2000 km-t egész évben.
A távmunka képletet most az rendez(het)i át/vissza, hogy fűtesz-e otthon 750 Ft-s gázzal, ha a helyzet úgy kívánja.
(nekem ennyi a buszjegy oda-vissza, így valszeg sűrűbben be fogok járni az irodába, ha kell akkor saját kocsival akár (céges parkolóba beengedik még))
(Vannak normál pool-jaink amit igényelni lehet ha a helyzet úgy kívánja (pl ford kombi) eccer próbáltam simán ment)
Hát, erre nem tudok válaszolni. Amikor én vásároltam ott, akkor lehetett válogatni. Igaz, én nem vagyok nagy ínyenc, Schneidert szoktam venni a kapcsolókból...
Ma már teljesen mások a vásárlási szokások, ill. a kínálat.
Van ahol akad távmunka, ki kell válogatni. Nyilván nem a kőművesnél, de csapos, pék és jógaoktató ismerős van aki home office nyomja. Duna ház éppen most keres teljes távmunkás pék informatikust, de úgysem fog tetszeni a hirdetés. Sok cégem csukja be az irodát, leépít és most azon megy a fejvakarás, hogy ha távmunka van akkor mivel indokolható a céges autó.
Vidéki nagyváros tapasztalata, hogy helyben a Praktiker árai lámpa téren eléggé versenyképesek tudnak lenni. Főleg ha van vmi kuponod, vagy akcióznak.
Olyan is fordult elő már, hogy a villanyos boltban (ahol vásárolok) a kedvezményemmel (pont Eglo volt) sem tudtam olcsóbban megvenni , mint amennyiért a Praktiker kínálta. Ezt mondjuk más villanyos termékeknél nem tapasztaltam, de pont a lámpáknál néha nagyon jó árakat tud kidobni a Praktikerben a gép.
Yajj, belekavarodtam. Eglonak van még Dunakeszin nagy mintaboltja, ahova besétálok és válogatok egy fél házra világosságot? Webboltja átment webbe és fura megfejtésbe, hogy hol mit tudok átvenni, de most éppen lehet nem erre lenne szükség. Pár éve még jártam arrafelé, akkor még kellemes volt.
Végén még betámadom az M3 Praktikert és kész, megnézem mi mennyi, összehasonlítom webes árakkal. de ott meg az idő és a kocsifutás a nyűgös, hátha túláraztak valamit. Környéken meg kellene oldanom.
Ugye azzal kezdtem a mondandómat, hogy "ugyanaz a fos SAP van, ami még az elműs időkben".
Erre elmagyarázza a mindenhez is értő ex-nőibugyi árus, újabban böcsületes napelemnepper, hogy szar az ügyfélkezelés. Az ELMU-nél. No shit, mintha bármi újat mondott volna, az elmúlt 30 évhez képest. Majd ebből kikövetkezteti az én szakmai hozzáértésemet, egy olyan területen, amihez halvány lila fingja sincs.
Ettől függetlenül pont az user adatbázis és a regisztráció volt az, amivel nem volt különösen nagy gebasz. Persze elek belehaluzza az óriási pénzszivattyút még egy regisztrációs folyamatba.
Az a baj az ilyen felűlről kézivezérelt cégekkel, hogy a kedves politikusnak fingja nincs a döntései következményéről. Amikor 2 hét alatt bevezették az EKAER-t, az volt talán a mélypont. Ez a nemzeti rezsidémon mizéria csak egy újabb balfaszság a részükről.
Egyetlen egyszer dolgoztam állami cégnek a karrierem alatt, ott megfogadtam, hogy soha többet, azóta is tartom magam ehhez :)
Jól van na, lehet hogy letelt a pihenőidő és újra használhatja a nickét :-)
Dolgozik ott egy ismerős, helpdeskes az IT-n, mesélt ezt-azt.
Nyilván nem a legmagasabb polcról válogatott a munkaerő, nincsenek is agyonfizetve.
A legnagyobb gond azonban ez a sok változás, amiről ők is az újságból értesülnek sokszor. Napok alatt kell összeszögelni mindenféle új felületeket, a nyakukba kapták a gáz ügyfeleket is, szóval van azért káosz.
De Eleknél nyilván nem erről van szó, hónapok óta rinyál hogy mennyire nem lehet majd diktálni, erre most hogy hogynem pont igaza is lett (volna ha nem kamuzna).
Ha valaki ennyire előrelátó akkor hogyhogy az utolsó utáni pillanatban akarja megoldani azt amiről tudja hogy bonyodalmas lesz?
Nos, azt azért el kell ismerni többszörös tapasztalati alapon, hogy
az MVM olykor még a SAJÁT a korábbi rendszerében készült regisztrációját sem képes felismerni!!
HA EGYSZER hibára fut a cucc, abból nem tud kijönni, farkába harapó kigyó körbe kerül. Amiból nem tud kijönni a user semmilyen online módon.
Röviden: nagyon SZAR a megoldásuk >> a user/data nyügök esetén.
Sjanos ritka balfasz informatikus társaság van az MVM-nél. Alighanem egy halom mindent is jobban tudó okostojás tfe_tng szintű, de magát azért nagyon jó szakinak tartó egyén dolgozhat ott is :-(
Ha nyomorból költözöl nyomorba, akkor valamit nagyon elbaszarintottál.
De persze van ez a magyar gén, ami azt okozza, hogy panaszkodik, sír mindenért, de még életében egy szalmaszálat nem tett keresztbe, hogy megváltozzon bármi.
Csak a klasszikust tudom idézni:
Akinek nem inge, ne vegye magára. De akinek inge, az öltözzön fel, de nagyon gyorsan ! (Hofi)
Informatikai téren lehet, hogy jól működnek, de egyéb területen nem szeretnék sűrűn kapcsolatba kerülni velük. Nehézkesek, nem együttműködők, vagy éppen nem is értik a problémáját az ügyfélnek. Úgyhogy nekem nincs jó tapasztalatom velük! Egyedül velük! A többi szolgáltató rugalmas és ügyfélbarát.
Éld az életed igénytelenül, költözz életed során lakótelepi nyomordobozból nyomordobozba, végül éld egész öregkorodat vadidegenek között? (gyerekkori barátaid helyett, esténként a közös emlékek felett borozgatva).
Vagy életed során építs több családi házat (minden munkahely közelében egyet), nevelj fel mindegyik körül egy-egy szép 20 éves díszkertet?
Vagy az a tetves munkahely igenis települjön a közeledbe, ha jó szakembert akar?
"Az nem lehet, hogy valaki megpiszkálta mágnessel vagy valami hasonlóval (eredetileg esetleg nem is a tiedet, ha az adott helyen van, volt más lakásnak is órája)?"
Van még szorosan közvetlenül mellette 4 mérőóra, összesen 5 óra van egy dobozban. Nem tudom hogy piszkált-e valaki valamit.
Elárulok egy baromi nagy titkot, ne szólj senkinek:
Az IT cégek 75%-ának nem gond ha messze vagy, irodát, széket sem akar fenntartani neked. Maradj home office-ban, napi 10-15 perc standup zoomon, teamsen, slacken aztán lehet dolgozni.
A napi melót a ticketingben kapod, ott számolsz el és csókolom.
én Démászos voltam, pár hónapja feldobta hogy mostmár MVM next a neve, és ott új regisztrációt kell csinálnom. A régiben még felhasználói azonosító és jelszó volt, itt már email cím jelszó és minden egyéb is van.
Rettentő bonyolult volt, regisztráltam, meg kellett adnom a születési dátumomat, anyám nevét és megtalált az adatbázisban. Még a számlát sem kellett elővennem.
Pont úgy ahogy tegnap regisztáltam egy újat 3 perc alatt amikor elek elkezdett sírni hogy nem lehet.
Elek kamuzik, megint a mindenszarországgal akart példálózni mert neki siralmas az élete.
Egyébként meg aki annyira beleszart eddig hogy a sokadjára meghosszabbított diktálási időpont végén kezd el kapkodni a regisztrációval az lehet hogy így járt...
Az az ország egyik legjobban támogatott területe. Minden második külföldi befektető ott kap ingyen telket, ajándékba infrasrtruktúrát, stb stb. Az országban az összes nagyváros és közvetlen környéke, plusz a Budapest és Bécs közötti 100 km széles sáv - az ott henzsegő miliónyi álláslehetőség folyamatosan egymás fölé licitál a bérekkel. Az ország többi területein állandó az állás-hiány és a folyamatos harc, a kevéske emberhez méltó (gyengén fizető) munkahelyért.
Mint régi ELMU, most MVM ügyfél állítom. Semmit nem kellett változtatnom, minden ment tovább, akkor is amikor elmuemasz lett, meg akkor is amikor MVMNext. Ugyanaz a rendszer, más a CSS.
Ezt nem engedhtik meg (nem tehetik lehetővé). Hová lenne az extra zsebpénzük, ha bármelyik volt EMŰ ügyfél (a régi jelszavával) tök egyszerűen be tudna lépni az MVM next rendszerébe és bediktálni a mérőóra állását? Ezt minden lehetséges ravasz trükkel (pl hibásan működő regisztrációs rendszerrel) meg kell akadályozni.
"Azt hiszed, hogy a 800e az sok fizetés egy informatikusnak ?"
Én az egyik "másodlagos" (= államilag folyamatosan szopatott: nulla támogatás, csak elvonások) magyarországi területen élek, ahol az iparban, üzemekben dolgozó villanyszerelők átlag bruttó 300 ezret keresnek, az irigyelt informatikusok meg 500 ezret. Ezért tippeltem "csak" 800 ezret a nagyvárosi nagymenő alkalmazottaknak.
Pedig Eleknek részben igaza van! A fogyasztási jelleggörbe szerint fizető átalányosoknál lesznek meglepetések még akkor is, ha összbe nem lépi át a határt. Igaz hogy leolvasás után visszatérítik, da addig is kamatmentes kölcsön és nem kis összegről lesz szó összesenbe. De majd meglátjuk tavasszal.
Én sem vagyok fiz(d)ess fan, de szerintem neked orvosi segítségre van szükséged... Minél előbb mész, annál nagyobb az esély, hogy nem örökre süllyedsz el a saját magad keltette örvényben!
"Azt elképzelni is hehéz, hogyan lehet ennyire téves egy átalány,"
Úgy, hogy valakik "odafenn" korlátlan mennyiségű pénzt akarnak bármi áron. Amit a a befolyt adókból és EU pénzekből most nem tudnak ellopni, azt most majd kipréselik a kisemberek zsebéből. Az energia-pénzekkel trükközésből (gáz, villany, benzin) a balek lakosság "önként" össze fogja dobni nekik azt az összeget, amit az elmaradt EU támogatásokból terveztek a magán számláikra "átirányítani".
Szerencsétlen rokonom először nem is akart regisztrálni, hiszen van neki egy10 éve kitűnően működő regisztrációja az ELMŰ rendszerében. Az MVM honlapja azonban nem fogadta el ugyanazokat a bejelentkezési adatokat (gondolom a 800 ezres fizetésű MVM informatukusok számára megoldhatatlan volt a feladat: a elmű user adatbázis egyszerű átmásolása). Mondtam neki, hogy akkor regisztráljon új felhsználóként. Két nap múlva hívott, hogy ő órákon át próbálkozott, az első tapasztalata az volt, hogy az MVM rendszerébe ne tud ugyanazzal az email címmel regisztálni, amit az ELMŰ honlpján használt 10 évig, azt írta a az MVM rendszere, hogy "ez érvénytelen email cím, már szerepel az adatbázisban". Ebből is sejthető, hogy milyen zsenik csinálták az MVM regisztrációs rendszerét.
Tegnap póbáltam neki a regisztrációs rendszer "elfelejtett jelszó" szolgáltatását (mert az új email cím szerencsére műköik): az "elfelejtett jelszó" procedúra megindításához nem elég megadni az email címet, hanem kötelező megadni valamiféle felhasználónevet is, ahova BÁRMIT írsz be (személynevet, ügyfélazonosító kódot, stb), "érvénytelen felhasználónév" hibaüzenetet kapsz, és nem indul el a procedúra, hiába biztosan jó az email cím, amit alatta megadtál. Tehát az elfeledett jelszó szolgáltatást használhatatlanra csinálták (gondolom véletlenül, nehogy óraállást tudjanak diktálni az emberek.).
Ma újabb haver mondta hívott fel, hogy át akar ugrani hozzám, hogy regisztráljam őt az áramszolgáltató honlapján. Elküldtem az anyjába.
"hát nem az ügyfélszolgálat a legélesebb kés a fiókban."
Gondoltam én is ara, hogyrászánok fél nap sorbanállást és bemegyek egy ügyfélszolgálatra, azzal ez egyszerű kéréssel, hogy oldják meg a honlap regisisztrációmat. Fogadni mernék, hogy ők sem képesek rá, talán ne is vállalnak ilyesmit. De hétfőtől már nem lehet óraállást diktálni az ügyfélszolgálatokon (eddig sem lehetett?), ezért a diktálás lehetőségében reménykedő sorok hossza is jelentősen rövidülni fog. Persze kérhetnék időpontot, de az online ügyfélszolgálati időpont kéréshez is ugyanaz a LEHETELEN honlapos regisztráció szükséges, mit ahogy pl az (állítólag mindent tudó) MVM next mobilalkalazás beélesítéséhez szintén először regisztálni kell a honlapon: a kígyó a farkába harapott, ebből az ügyesen felépített csapda-halmazból nincs menekvés.
Szerintem a 8éves unokahugom képes lenne megérteni azt, ha az átaluk kalkulált óraállás jelenleg jelentősen több, mint a valós, akkor már rengeteg áramot kifizetett az olcsóbb áron a múltban.
Amit most pont akkor használhat fel, ha NEM diktálja be az óraállást.
Tehát a "nagy nehézségek árán véghezvitt" diktálással nem jól, hanem összességében rosszul jár.
Azt elképzelni is hehéz, hogyan lehet ennyire téves egy átalány, illetve azt is, ez a "nagy tévedés ", hogyhogy most tűnik csak fel hirtelen.
Egyébként meg nem lesz semmi, az emberek különféle módon, tüntetgetve, anyázva, jajveszékelve, az EU-t(!), ukránokat, az USA-t, mindenki mást okolva, szépen összehúzzák a nadrágszíjat és befizetik a rezsit.
Azzal lehet esetleg gond az MVM regisztrációnál, ha nem passzolnak össze a címek.
Amikor regisztráltam, a megadott adatok alapján gond nélkül felismerte a villanyóráimat, mind a kettőt, a vezéreltet és a mindennapszakit is. A gázos szerződésemet viszont nem tudta a regisztrációhoz kötni, és én sem tudom saját magam megoldani, mert nincs erre felület. Az lehet a gond szerintem, hogy a gázos szerződésnél eltér a fogyasztási hely címe és a lakcímem, mivel lakcímként az akkor aktuálisat adtam meg, mert még nem voltam átjelentkezve. Az áramos szerződésnél összepasszolnak a címek, így azzal nem volt gond.
Gyanítom, hogy nem egyedi probléma lehet, mert a gyíkok között is szerepel konkrétan, a szügyintézőket kell híni, vagy emil, és akkor összeegyeztetik. Más ügyben már emileztem velük, hát nem az ügyfélszolgálat a legélesebb kés a fiókban. Mindenesetre írtam is, és majd ha lecseng ez a rezsidiktálós mizéra, megpróbálom a telefonálást is, aztán majdcsak megyeget a dolog. Amúgy a gázdiktálással sincs gondom, csak jó lenne ugyanúgy látni egyben az egészet, mint ahogyan a villanyóráknál, bár persze amúgy is vezetem magamnak az óraállásokat. Érdekes módon a szerződéskötés, meg a korábbi szerződésem átírása meglepően gördülékenyen ment onlány, nyilván nem az ügyfélszolgálatos brigád intézi, hanem szakavatottabb csajszik.
Ennyi baromságot összehordani csak te vagy képes kecske. Kurva ravaszok, mi? Kiküldenek olyan számlát, amin nincs azonosító szám. Az átalányba baromi nehéz 1500 kWh-át "beletrükközni" Nem tudom van-e villanyod, de évente a számlán megadott időpontban leolvassák a mérőt. Persze az előfordulhat, ha valaki nagyobb várostól 60 km-re lakik, ott csak 15-20 évente van leolvasás.
Összegezve hozzászólásod, nem véletlenül néznek téged aljas módon hülyének. Nem tudok másra gondolni, minthogy újabb jachtot akarnak venni. Van egy jó gondolatod is, de ne korlátozd egy napra távollétedet az országtól!
Egy rokon it sír a nyakamon, hogy diktáljam be a villanyóra állását. Általnydíjas a szerencsétlen, nézegetem a számláit és az áramszolgáltató "saccolása" szerint a villanyóráj 1500 kWh-val van előbbre a tényleges állásánál.
Órák óta próbálom a bediktálást (az MVM next honlapján regiszrálni régóta lehetetlen ezt jó ravaszul kitalálták),
az egyik telefonszámon azt mondja a robothang, hogy "az ön által megadott 8 számjegyű felhasználó azonosító érvénytelen" (nem vicc, pedig nem vagyok vak, a számlájáról ütöm be a számokat)
a másik telefonszámon pedig mondja a robothang, hogy keressen a számla utolsó oldalán egy 10 jegyű kódot, ami 0400-val kezdődik, na ezt a kódot keressük káprázó szemekkel fél órája, de 0400-val kezdődő 10 jegű szám sehol nem szerepel a számlán Sőt, az MVM next honlap "számlamagyarázó" szolgáltatásán látható minta-villanyszánlán sincs shol 0400 számsor, tehát az óraállás bediktáló robothang olyan azonosítót kér ami nem is létezik.
Szerencsétlen elment az MVM ügyfélszolgálatra, (nyitás előtt másfél órával már húszan várakoztak) ahol nyitáskor közölténk vele, hogy az MVM ügyfélszolgálaton nem lehet diktálni és kezébe nyomtak egy szórolapot, amelyen fel voltak írva azok az online lehetőségek, amiket a jelek szerint szintén lehetetlen használni.
Mondtam a rokonak, hogy az általánydíjába ügyesen beletrükközött 1500 kWh extra energia neki kb 105 ezer extra forintjába fog kerülni, amit remélhetőleg egyszer majd vissza fog kapni, amikor majd az áramszolgáltató olvassa le a villanyóráját (gondolom ezzel nem fognak sietni néhány évig, kell az a plusz pénz újabb jachtokra ;)
Szóval aljas módon hülyének nézik itt az embereeket. Nem tudom, hogy mi lesz itt, amikor megérkeznek ez első, új tarifákkal számolt átalánydíjas számlák, de aznap én nem leszek az országban, az biztos :)
Itt a Balaton környékén inkább az a jellemző (magánszállásoknál), hogy szezonon kívül (vagy amíg kicsik voltak a gyerekek), addig a család lakta a nagy házat. Szezonban pedig a kicsit. Így mindenhol egységesen szerelték a konnektorokat az adott korszaknak megfelelően biztosítva és nem ilyen kicsi kismegszakítókat tettek fel.
Én most agyalok tovább, hogy szomszédnál mit csináljak, pinyóba megy le valami bizonytalan kábelezés, 500 wattnél többet nem fogyasztanának róla, szóval simán kap valami kicsit, de párás/nedves az egész, oda ÉV sem árt, viszont van lent egy fagyó és nem fogják észrevenni, ha valamiért lemegy a relé. Szobai meg egyéb dugaljakat is inkább kisebbre biztosítom, mert még itt-ott vannak feltáratlan vezetékek. Számítógép pár minimál dolog belefér bőven a 4 Amperbe is, és kész, bár azzal is lehet kötést fűttetni a falban, jobb ötletem nincs. Pár vezetéket kitéptem meg újragyógyítottam, most vakarózok, hogy legszívesebben a kert/konyha miatt 3 fít is beraknék.
Volt már erről szó, passz, ami tilos az tuti olyan, de ugye kis csúsztatás van benne, mert nem magával a napelemmel hanem egy bizonyos konstrukcióval van probléma. Ha felraksz egy rendes invertert meg mindent, akkor mehet.
Szia! Ha normális minőségű a szerelvény és normálisan van megcsinálva a kábelezés is, akkor maximum 16 A-ra, azaz 3680 W-re biztosítható a konnektor. Sokan szeretnek spórolni a rézzel és csak 1,5 mm²-es vezetékkel dolgoznak, abban az esetben maximum 13 A-ra biztosítható a konnektor, bár ott is előfordulhat alacsonyabb érték, ha több vezeték fut egy csőben párhuzamosan és a melegedést is figyelembe vették. Ugyebár írtad, hogy az egyik aljzatba bedugva kis idő múlva elment az áram, míg a másik aljzatba dugva tartósan tudott üzemelni. Ez a következő dolog miatt lehet: egy kismegszakítóhoz több darab konnektor is tartozhat és valószínűleg amelyiket elsőnek használtad ott az adott áramkörön más is üzemelt. Míg a másik konnektorhoz tartozó körön valószínűleg nem volt másik nagyobb fogyasztó. Az hogy mi van egy adott körön azt jó esetben egy terv tartalmazza, rosszabb esetben ki kell nyomozni, pl. egy próbalámpa segítségével. Mint később írtad, hogy ez egy vendégház, így pl. el tudom képzelni, hogy a csap alatt van egy beépített vízmelegítő, ami ugyan azon a körön van, főleg, ha messze van a használati melegíz forrástól a konyha. A kettő pedig együtt meghaladhatja a kismegszakító áramkorlátját. Amúgy nem jellemző, hogy egy általános konnektort 4 A-ra vagy 6 A-ra biztosítsanak.
Több készülék olyan, nagy árammal indul hirtelen, ha előtte lekapcsolták valamiért a házat és nálad ilyen lökésszerűen jött vissza a feszültség, akkor lecsaphattak ettől is kismegszakítók.
A "társasház", ha klasszikus paneles lakótelep(abból is egy adott tipus), akkor érdemes megnézni, a szomszédos falon lévő konnektorok biztos jól vannak-e bekötve, nem-e a te áramodra van ő kötve, esetleg fordítva is fennálhat ez.
Biztos, hogy a megszakító ment le? Amúgy meg kell nézni, körbe kell járni, tippelni teljesen felesleges és elméletet alkotni, főleg ha nem vagy biztos benne, hogy mi volt és hol.
Nem értek a villanyszereléshez, szeretnék segítséget kérni. Társasházban lakom, a szomszédban szereltek villanyt, kismegszakitokat cseréltek szóta a szomszédnál többször leverte a biztosítékot, visszahivta őket. Ma miközben dolgozott a szerelő lecsapta az én villanyórámám két db kismegszakitóját,valami. Az óra a lépcsőház ban van Ilyenkor mi van valamit mókolt vagy rákötött az órára, vagy lehetett a házba valami áramingadozás.?
Azóta hogy vissza lett kapcsolva nincs gond. Mi történhetett? Ha valaki tud segíteni megköszönöm, vagy hagyjam a fenébe. Sajnos nem voltam otthon így nem tudtam kikérdezni a szerelőket.
Szakemberek készítették az új fűtési, HMV rendszert a házban. 1,5 éve használunk egy Hajdu indirekt tárolót, és elő van készítve benne elektromos fűtés is. Eddig nem volt bekötve, elérkezettnek láttam az időt, hogy kipróbáljam. Itt jött az első pofon, kiderült a kézikönyvből, hogy aktív anódos, tehát jól értemezem, hogy már az elejétől villanyhálózatra kéne legyen kötve az egész cucc? Ezt nem csinálta meg a bridgád aki szerelte, én pedig erre akkor nem tudtam figyelni.
A másik kérdés a bekötés. 4 + 1 bekötést látok, és a mellékelt áramköri rajzon is ez látszik. L, N-t még értem, de az S, Ch-ra mit kellene kötni? A földre ezt írják: "A védővezetőt (zöld-sár-ga) a zárófedél földelő csavarjára kell csatlakoztatni. A csupaszított vezetékvéget a földelő alátét alá helyezzük és rugós alátéttel, valamint anyával rögzítjük."
3. kérdés, egy okosrelét is gondoltam bekötni, hogy csak a kívánt időszakban működjön az elektromos fűtés. Ezt hova lenne célszerű kötni? Köszönöm segítségeteket!
Le is írták, hogy a B mellé is beteszik. És van olyan órájuk is ami külön mér 1 órában. HT NT
A H tarifa beköttetéséhez fel kell venni a kapcsolatot az illetékes áramszolgáltatóval a díjszabás rendeletben szabályozott, így az ország egész területén elérhető. A szolgáltatónál elérhető az igénylőlap, be kell nyújtani a csatlakoztatni tervezett készülékek, berendezések adatlapját. Akár a B típusú, éjszakai, vezérelt áram mellé is igényelhető ez a tarifa.
A bekötést csak regisztrált szerelő végezheti el és a bekötés során egy külön mérőt kell majd felszerelni, mivel nem leválasztható, külön mérhető áramkörre szükséges bekötni, egy két tarifás mérő segítségével.
Sziasztok, szerintetek megoldható, hogy a jelenlegi 1 fázisú Sanxing SX100 N0000 mérőmet, amiről mennek a villanybojlerek , egyik az emeleten a másik a földszinten, hogy lecseréljék olyanra, hogy a földszinten maradjon a jelenlegi kapcsolt, az emeleten meg H tarifa? Ott egy fűtő klímát tennék be a villanybojler helyett. Létezik az e-on-nak olyan órája? Nem vagyok villanyszerelő, de gondolom így 2022 táján ez már nem lehet probléma.
Az nem lehet, hogy valaki megpiszkálta mágnessel vagy valami hasonlóval (eredetileg esetleg nem is a tiedet, ha az adott helyen van, volt más lakásnak is órája)?
Nem tudom, hogy azok hogy befolyásolhatják a működést, ha befolyásolják egyáltalán.
Erről nem volt szó, és konkrétan nem is bizonyítható. Tulajdonképpen azt is mondhatja a szolgáltató, hogy elhasználhattam azt a 20KWh-t ami belement, meg ugye azt sem tudjuk mióta rossz az óra.
Jól jött ki a lépés hogy szemfüles voltál és észrevetted. Azért érdekelne, arról esett-e szó, hogy ilyenkor mi a gyakorlata az áramszolgáltatónak? Azaz jóváírnak-e valamekkora összeget annak fejében, ami fogyasztás nélkül beleforgott az órába?
Kijött a szolgáltató, és kiderült hogy az óra volt rossz(lassan forgott fogyasztó nélkül is). Még jó is jött ki a lépés, hisz az idén egyébként is lejárt az óra hitelesítése, cserélni kellett volna így is úgy is.
Papiron mindennek annyit kellene "elbírni", amire biztosítva van, tehát amíg a kismegszakító nem kapcsol le, addig nem szabadna más bajnak lenni. Ha meg lecsap a kisautoma, akkor az ennyit nem bír.
A gyakorlatban természetesen ez legritkábban teljesül.
De nem részletezted, mi kapcsolt le, vagy pontosan hogyan történt ez, tehát senki nem fog tudni távsegíteni a problémádon.
Hogy az egyetlen embert, aki megpróbált mégis valamit tippelni, kapásból leszarozod, nem sok sikerrel kecsegtet bármiféle probléma megoldásában, már csak mint általános stílus sem.
Tudod, a villany egy olyan állatfaj, hogy nem érdekli, hogy "abba" a konnektorba hány fogyasztó van dugva. Ahogy már írták is előttem, és én is megismételtem, a körön lévő kismegszakító a dolog kulcsa, esetleg a bejövő amper mennyisége. Másodlagos a vezeték keresztmetszet, mert az bármennyi ampert átenged, amíg a kismegszakító bele nem szól, max egy picit kigyullad.
Az, hogy "szerinted" milyen a vezeték, sajnos nem sokat visz előre. Ha kibontod a konnektort, akkor lehet hogy sokat haladunk előre.
De esetleg megnézném a kismegszakítót is, mert lehet, hogy kevés ehhez, de azt általában a vezetékhez szokás méretezni, szóval nem biztos hogy érdemes nagyobbra cserélni. Az is lehet, hogy az olajsütő szar.
Azt sem tudjuk, hogy 1F vagy 3F a rendszer, mennyire van szétosztva, egyáltalán bármi infó a hálózatról.
Olyan pedig, hogy "semmi más nincs bedugva" általában nincs egy háztartásban. Nem hiszem, hogy a hűtőt, tv-t, mikrót, stb. kihúztad volna a próba előtt.
Ismerem a problémát: azt a két kis pattintót nem olyanra csinálták, hogy könnyű legyen a lámpát bpettinteni vagy kiszedni belőle. Ha sokszor kell mozgatni, akkor én inkább valami mágnesess megoldást próbálnék kitalálni.
Sziasztok, ehhez a neon lámpához keresnék rögzítő-tartó fület, mint ami a képen is van, ami tartja (2 db). Sajnos aránylag gyakran le kell szedni, és az a két kis vacak könnyen törik (nyilván nem gyakori leszedéshez tervezték). Esetleg milyen néven lehet fellelni, ha kapható külön? Felül a neon lámpa 17mm vastag, erre csusszan rá a tartó. Esetleg valami hasonló tartó-fül? Új lámpát venni nem opció (ha magamnak kellene, vennék valami ledeset és kész). Köszönöm!
Ezek szerint jó megfigyelő vagy :) + minél többet ír valaki, annál könnyebb profilozni.
Az enyémet felesleges - legjobb tudomásom szerint - egy van, volt korábban, ha meg volt előtte, akkor az nagyon régen lehetett (és azt sem muszáj :) ).
ja, mi ezt annak idején fasz-olásnak tanultuk, de én csak józan paraszti ésszel arra gondolnék, hogy minek szereljenek feszültség alatt, mellett, ha nem muszáj?
A nagyobb feszkóknál van amikor ez elkerülhetetlen is, pont az említett okok miatt.
Volt olyan osztálytárs, aki valami spec darus kocsival is berhelt fenn a távvezeték oszlopnál és elvileg a kocsi leválasztotta (?) a földpontenciáltól.
"Ezért nemlátsz szinte sosem olyat, hogy tisztelt fogyasztók, éves hálózati karbantartás miatt X-Y-Z utcákban ezen és ezen a napon nem lesz áram 10óra hosszat."
Pedig elég lenne csak nyitott szemmel járni a világban.
Ezért nemlátsz szinte sosem olyat, hogy tisztelt fogyasztók, éves hálózati karbantartás miatt X-Y-Z utcákban ezen és ezen a napon nem lesz áram 10óra hosszat.
Az ELMŰ-nél a karbantartás általában nemfeszültség alatt történik, szóval rengeteg olyant láthatna, ha másokét is nézné.
nem lepődnék meg azon, hogy ha az nagyobb átmérőjű sodrott alukra lenne valami áttételes kézi v gépi préselési lehetőség
Préselési lehetőség van, csak annak a falvastagsága már tekintélyes ahhoz képest, hogy amit általában révéghüvely szóval illetünk, az szinte semmit nem tesz hozzá a vezeték vastagságához, hiszen elég jól tele vannak vele az elemi szálak, és vékony a fala, így aztán kérdés, hová fér be egy ilyen alu a préselt véggel.
No de ha nem tudod, akkor miért minősítetted kiválónak az erről szóló hozzászólást? Bocs, ezen akadtam fenn. :)
"ha ház főkapcsolóját kellene a lakás mérőóra cseréjéhez lekapcsolni,"
Nem kell. Feszültség alatt szerelnek. Sosem kapcsolnak le semmit, ha kijönnek bővíteni vagy óracserélni, nem szaladgálnak a ház főelosztóba egy nagy lakótelepen ahogy órákkal a hónuk alatt járják végig a lakásokat.
Még középfeszültségen (10-20kV!) is létezik feszültség alatti munkavégzés, sőt, az a jellemző.
Ezért nemlátsz szinte sosem olyat, hogy tisztelt fogyasztók, éves hálózati karbantartás miatt X-Y-Z utcákban ezen és ezen a napon nem lesz áram 10óra hosszat. Legalábbis nem jellemző. Ha ilyen van kiírva, az valami olyan, ahol a folyamatos ellátás nem megoldható, komplett trafócsere, átépítés, stb.
A kérdés arra irányult, hogy a hivatalos hibaelhárítás során ez maradhat-e uaz (6-s alu), vagy be kell tenni a 10-s rezet az óra és az elosztó közé.
Ha utóbbi, akkor elvileg az óra előtt is cserélni kell min uolyanra (ha az is 6-s alu, márpedig 99%, hogy ott is az lesz).
(2000-s lakás óracsere 1-2 éve, 98-s családi házé pedig nem volt még cserélve.)
Anno 6-s alut szerettem volna rézre áthúzatni, és a "lehetetlen" mellett az volt a másik mondása a kihívott szerelőknek, hogy ez csak "mérőhely szabványosítás"-sal történhetne. Lehet, hogy nem voltam elég kitartó, 3-4 ember meghallgatása után maradt minden uúgy.
A villanyórában lévő plombált kismegszakító az óra elé van bekötve.
Ez így logikus (?)
- pl a te esetedben a mérőóra cseréjekor a szakember a meglévő mérőt feszültségmentesíti a kismegszakító lekapcsolásával és cserél
- ha ház főkapcsolóját kellene a lakás mérőóra cseréjéhez lekapcsolni, akkor szvsz kellene oda még egy ember aki végig a főkapcsoló mellett tartózkodik a visszakapcsolás elkerülése végett.
(családi házak esetében ez meg még rosszabb lenne)
"...és hát lehet, hogy ezzel érdemes kezdeni, hátha ott a bibi a plombált részen."
Ezt gondoltam én is, holnap szólok a szolgáltatónak(ill. bejelentem hibaként). Az óra 2002-es. Nem mostanában kellene cserélni? Hány évig van hitelesítése egy ilyen régi órának? A 20 év miatt lehetséges hogy az óra rossz lehet? Az órát hogy kell bekötni? A fő kismegszakító elé vagy utána?
Nem vagyok gyakorlati kivitelező, nem ismerem a lehetőségeket.
Anno néztem a géptermünket több 100A-s fogyasztással, olyan megoldásokat láttam, amelyeket máshol még nem.
Alapvetően itt a "házibarkács" (otthoni 220 - 380, azaz inkább már 230 - 410 megy) a téma, de lehet, hogy uezen iparágban más területen más eljárások is vannak.
Próbálok tanulni - én is - azoktól akik ezzel napi szinten dolgoznak.
(láttam már hátra szerelhető, elektromos kézi metszőollót, így nem lepődnék meg azon, hogy ha az nagyobb átmérőjű sodrott alukra lenne valami áttételes kézi v gépi préselési lehetőség)
Gondolod, hogy van olyan érvéghüvely, ami egy 16 mm2-es, 7 elemi szálból álló alumínium vezetékre húzható és préselhető úgy, hogy az ne is növelje az átmérőjét jelentősen, és rá is gyógyuljon? Meg az ugyancsak 7 elemi szálból álló 25 mm2-esnél?
Fázis-Nulla között 230 Volt van csak! (a fázis-fázis között mérve adódik a 400 Volt)
Gyárilag a fózőlap 2 fele (L1+L2) alighanem össze van kötve! HA igen, akkor azt szét kell bontani a gépköny szerinti módon külön L1 és külön L2 vezetékre. Azért, hogy külön fázisokra tudd bekötni.
Akkor kell érvéghüvely, ha az adott csatlakozónál nélküle nem biztosítható az üzembiztos kötés.
Ha olyan a csatlakozó kialakítása, akkor bármilyen vezetéktípus beköthető natúr módon is biztonságosan (pl. egy mai normális kismegszakító vagy ÁVK olyan csatlakozókapoccsal szokott rendelkezni, ami tudja ezt = a rögzítőcsavar két felületet szorít egymáshoz, a közéjük rakott vezeték pedig nem tud kitérni a szorítóerő elől). Ahol viszont egy sima csavarvéget hajtasz bele a vezetékbe rögzítés céljából, ott a sodrott vezetéknél nem tudod biztosítani érvéghüvely nélkül, hogy mindegyik elemi szál rögzítve legyen. Egyébként tömör vezetéknél is gond lehet a csavarvég közvetlen találkozása a vezetékkel, mivel egy csavart simán meg lehet akkora nyomatékkal húzni, hogy a hegyes vége a tömör alumíniumot kettévágja. A tömör réznél azért nem gond ez, mert sokkal nagyobb nyomaték kellene ehhez a mutatványhoz.
2 fázisra kösd be! L1,L2 ( azt a kettőt válaszd amelyik a legkevésbé terhelt) plusz, PE és N. A nulla vezetőn ebben az esetben nem lesz túlterhelés, a maximális árama nem fogja meghaladni az egyik fázis áramát. Ha a PFC áramköre rendben van....
A segítségeteket szeretném kérni egy indukciós főzőlappal kapcsolatban. Elbizonytalanítottak a kiválasztott eszköz adatlapjának paraméterei.
A konkrét típus: ELECTROLUX EIV644
Elektromos teljesítmény: 7350W
Feszültség: 220V-240V/400V2N
Egyéb műszaki specifikáció: 4 core cable
Elvileg 1 fázisra és 2 fázisra is be lehet kötni.
Nálunk 5 vezetékes rendszerrel 3x16A áll rendelkezésre a főzőlap mögött:
- L1: 2,5mm2 réz
- L2: 2,5mm2 réz
- L3: 2,5mm2 réz
- N: 2.5mm2 réz
- Föld: 2.5mm2 réz
Mindhárom fázis mögött 16A-es kismegszakító van.
A kérdésem az, hogy a főzőlap végülis 400V-al fog működni akkor, ha 2 fázisra kötöm be? Én eddig csak 1fázisú és 3fázisú készülékekről hallottam.
Mindegy, hogy a három fázis közül melyik kettőt és milyen sorrendben használom a főzőlap bekötésére?
Arra is gondoltam már, hogy a 2 fázis bekötése csak a 4db főzőzóna elosztását segíti. Pl 2 zóna az egyik fázisról megy és 2 zóna a másikról. Ebben az esetben csak 230V-os, 1 fázisú felhasználás lesz, de kétszer, igaz? Ilyenkor ha mind a négy zóna működik, nem probléma, hogy csak 2.5mm2 a nullvezető keresztmetszete? Nem fog túlmelegedni a nulla vezeték?
Tavaly mikor az Eon cserélte a villanyórámat, akkor néztem, hogy a bejövő sodort alu vezetéken nem volt. Még kérdeztem is a szerelőt és azt mondta sosem tesznek rá érvéghüvelyt.
Ezért kérdeztem, hogy most felmerült a téma. Hála istennek nem okozott eddig gondot az elmúlt 15 évben. Csak érdekelt.
Ehhez kapcsolódóan nekem annyi kérdésem lenne, hogy a sodort alu fővezetékhez, kell akkor érvéghüvelyt használni, vagy mehet simán bele ezekbe a sorkapcsokba?
Láttam már olyan videót, ahogy a villanyszerelő érvéghüvelyezte az alu vezetéket, mielőtt egy ilyen kapocsba bekötötte.
Aki képzett villanyszerelő, mondhatná a tutit, gondolom 5-10 óra magasságában biztos előkerül ez a dolog.
Blankolás, benéztem, sorry, a képet másodjára alaposan megnézve látom azt, hogy amit alunak hittem, az a kapcsok része még (bal alsó rész kitakarja a vezetékek 1 részét.
Valöban ritka az olyan kötözödőfaszfej akinek az Ohm törvény is kihívás BME műszaki diplomával, mint pl. neked. Mégis azt hiszi tudja tutit... mindenről is.
Aham. Tudod, a "mehet a földbe direktben" az legalább kétféleképpen értelmezhető.
"direktben" = védőcső nélkül (de ezt én is írtam)
"direktben" = ássad el józsikám, jó lesz az úgy ahogy van, mit nekünk homokágy !
De persze minden egyes alkalmat megragadsz, hogy bárkibe (főleg belém) rúgjál egyet. Sok mindent látott már ez a fórum, de még egy ekkora kisebbségi komplexusos parasztot mint te, szinte biztosan nem. Részemről leszarom, vergődj annyit amennyit szeretnél, a kérdezőnek akartam segíteni, nehogy félreértse.
Mint azt írta már a plombált megszakítókat lecsapva a mérő megáll...
Ami alapján a mért szakaszon van a bibi a kismegszakító kapcsolt oldalán vagy azon túl.
----
A mért vezeték kibontása-szemrevételezése a mérőhelyig egy dolog. Ha azon a szakaszon van bibi megtalálhatja plomba bontés nélkül is.
De, ha nem akkor plombabontás >> szolgáltató és a plombált szakasz ellenörzése. ...és hát lehet, hogy ezzel érdemes kezdeni, hátha ott a bibi a plomabált részen.
Ja még olyan az eszembe jutott, hogy a felkészültebb (?) villanyszerelőnek van valami tesztere, és ki tudja valahogy mérni, hogy az adott kábelszakasz hibás vagy sem. Még mielőtt nekiesünk a 20m falvésésnek ( :) )
Családtagnál külterületen kicseréltettek 100 m földkábelt, mondván, hogy - azért ugrál a feszkó időnként a hálózaton - és a végén amikor az utolsó méter cserét csinálták az óra és az akkor odarakott első kötődoboz között - derült ki, hogy az óraszekrényben volt valami elkötés, vagy kötéshiba.
Most akkor lehet agyalni, hogy elmüt hívjon, vagy egy regisztráltat.
Illetve azon, hogy mi fog történni, hogy ha 6-s alu vezeték van a falban.
Talán egy elmüs ismerős lenne célszerű, akinek plombabontási joga van, és hivatalosan kivizsgálja az órát, mert pl "túl gyakran csapkod le" a kismegszakító.
És plombabontás után ránézni az adott szakaszra mind a két oldalról.
(a 20 m k-va hosszú. Ha lehetséges - és a plomba lekerült - akkor át kellene húzni az egészet adott átmérővel és adott típussal, talán ez lenne a legolcsóbb és legpraktikusabb.
Valami indokkal - hálózatbővítés vizsgálata, hiba (?) - egy regisztrált is megbonthatja a plombát.)
40 méterre szerintem gazdaságosabb az ALU FÖLDkábel. Akár az 5x10 mm2 is elég lehet belőle a 3x16 Amperre.
De a jövő a villanyé, felkészülnék 3x32 Amperre is, ha már cserélem. Akkor már legyen legalább 5x16 ALU ami már éppen jó a 3x32 Amperre a 40 méteren. (vagy az említett 5x10 réz)
Megj_1: HA napelemes inverter is játszik majd később a hosszú kábelen át. Akkor helyből az 5x16 ALU vagy az 5x10 réz, ezek ~10 kW inverterig okésak lesznek.
Megj_2: ha majd egy combosabb e-autó töltés is lesz, akkor is a vastagabb vezeték az ésszerű.
-----
Szerintem,
HA tuti NINCS most földelő szondád sehol... Akkor kell egy a mérőhöz, ami a szolgáltatótól érkező PEN csatlakozást "földeli".
A mérőtől lehet a 40 méter vezeték csak 4 eres is az "első mért elosztó"-ig. HA NEM a mérőnél lesz megcsinálva a TN-C >> TN-S váltás azaz a "PEN bontás" Akkor mehet csak 4 vezetéken is tovább az áram.
Az "első mért elosztó" közelében kell egy másik földelő is.
A 40 méter végén "első mért elosztó"-ban lehet fogadni az érkező 4 vezetéket és az ottani földelő vezetéket. Megcsinálni a TN-C >> TN-S váltást azaz a "PEN bontás"-t. Berakni a 3 fázisú FI relét.
...és aztán az áramköröket kiépíteni.
------
Tájkép a hosszú vezeték fogadására a mérőtől (4 eres ALU).
Lehet egyszerűbb a villanyóra felől megfogni, ha újabb, okosmérőd van, akkor ahhoz lehet illeszteni. Pont ma beszéltem egy haverral, aki megcsinálta, valami ESP32 alapú kis cuccot rendelt talán a lengyelektől, és azzal.
1. Gondolom az alu is jó lehet, de biztosan rezet vinnék.
2. Passz, nálam villanyszerelő csinálta. Az óra alatt jó helyen lesz, arra figyelj, hogy eleve valami szabványos helyen legyen a mérődoboz (kerítésben pl) A méretezést is kérdezd meg valami hozzáértőtől.
3. Földkábel, csakis. Ha védőcső, ha nem. A pontos mélységet és rétegrendet majd valaki hozzáértőbb megmondja, elvileg felesleges a KPE cső.
4. Lásd első pont.
5. Ki kell csengetni a vezetékeket, vannak ilyen nagyfrekis sípolók is, amik talán segítenek. Sziszifuszi meló lesz. Legutóbb amikor ilyet csináltunk, akkor simán kitéptük a falból az MMfal vezetékeket, és mindent újrakábeleztünk. (mindegy volt, teljes felújítás volt)
6. A szürke is szabvány fázis szín. Fekete-szürke-barna általában a kábelekben a három fázis. Ha egyfázisú a kör, akkor teljesen mindegy milyen színnel csinálod, a három közül mindegyik fázist jelent (nepiszkáld vezeték)
7. Alapvetően kétféle vezetéket, illetve az ezekből készült kábeleket használnak manapság az épületekben: tömör réz (MCU, MBCU), sodrott réz (MKH, MT). A világítás és a konnektorok vezetékezését szinte kivétel nélül tömör réz vezetővel szokás megoldani. Nyilván rengeteg egyéb opció van még, de én ezekkel találkoztam, illetve ezekkel tipikusan megoldható a dolgok jelentős része. Hogy vezeték vagy kábel legyen-e az izlés kérdése, mindkét iskola létezik. A normál színeken kívül tipikusan jelvezetékeket és/vagy gyengeáramú vezetékeket szokás így jelölni. (nálam pl a lila a gyegeáram jelvezeték, narancssárga az idegenáram, ilyesmik)
8. Itt is várj meg egy hozzáértőt, de első blikkre azt gondolnám, hogy ez így frankó lesz. Részemről jobban preferálom a sok áramkörös megoldásokat, szóval ebben nincs sok tapasztalatom.
9. Mindenképp. Alap hogy vizes helyiségeket külön FI-re rakják, illetve a kertet is. Mindenképp párhuzamos kiépítés kell, a sorbakötött FI-nél nincs semmi garancia, hogy az megy le, amelyiket te szeretnéd.
+1. Szerelvényeknél olyat vegyél, ami rugós bekötésű (belenyomod a vezetéket és kész). Gyorsabb, tisztább, szárazabb érzés, nem utolsó sorban sokkal jobb, mint a csavaros :) Kötésekre csak wago-t használj.
+2 (legfontosabb)
Ha már összeállt fejben a rendszer, akkor mindenképp konzultálj egy villanyszerelővel, aki ért hozzá. A fórum ehhez kevés lesz.
PS: Nem vagyok villanyszerelő, de ezt-azt azért láttam már :)
régi fronius (IG plus 30, még trafós), még webes interfésze sincs.
Nagyon nem is szempont összelegózni vele, nem is a saját fogyasztást akarom realtime nézni hanem a mérőóránál a pillanatnyi oda-vissza teljesítményeket és azok trendjeit.
Abból tudok legózni hogy mikor fogyasztanak az adott cuccok és az időzítésükkel is játszani.
Ha bekötöm a domoticz-be akkor pedig tudok bármit kapcsolni, vezérelni a pillanatnyi helyzet alapján.
Pl. elindítani a klímát, ha van sok felesleges túltermelés, stb...
Az inverterednek nincs saját márkás mérője ? Megbízható saját fogyasztási adatokat csak akkor tudsz nézni, ha össze van hekkelve az inverter a mérővel.
Keresek olyan fogyasztásmérőt amely egy 3x25A-es betápú főelosztóba szerelhető, és az alábbiakra képes:
- mérni fázisonként külön a teljesítményt, és adott időközönként loggolni (perces pl)
- valamilyen felületen meg lehessen nézni a fogyasztási adatokat valós időben és legalább néhány napra visszamenőleg a logból is
- ha szükséges hozzá valami szerver, Domoticz pl van is
- mivel HMKE is van, így visszatáplálás is lehetséges, azt is mérnie, kezelnie kell
A cél az lenne hogy a fázisonkénti fogyasztások időbeni elemzésével a fogyasztók elosztását, időzítését optimalizálni tudjuk minél nagyobb helyben fogyasztás elérése érdekében.
Gyengeárammal sokat dolgoztam, így mondhatni hozzáértő, de lakás vezetékezési tapasztalattal nem igazán rendelkező, szabványokat nem ismerő személyként szeretném otthoni alu vezetékeinket kicsit felújítani, rendbetenni, mert ami van, az nettó életveszély.Pl. 40m-re levő villanyórától a mért fővezeték 5x2,5mm2-es kábelen jön be, 3x16A áramunk van.
Lenne egy csomó kérdésem, remélem lesz valakinek türelme válaszolni rájuk.
- 5x10mm2-es rézkábellel jönnék el órától a földben (majd a reg villanyszerelő beköti az órába, de nem szeretném fizetni a teljes fektetést, maga a kábel is már majdnem 150 000lesz. Vagy nyugodtan használjak inkább 5x16mm alut?
- Le szeretnék ütni egy földelő szondát (mert nincs), ezt az óra mellé kellene gondolom, és majd a reg. szerelő beköti. Egy 2m-es szondát lepüfölök a földbe, és kész? A szondákban a visszahajlított, jellemzően köracél az milyen célt szolgál?
- Hallottam már olyat, hogy a KPE cső valahol megtört, és gyakorlatilag állt a benne vezetett, nem földkábel a vízben. Miben vezessem a földben a kábeleket? Dréncső inkább, abból elszivárog a víz? Vagy használjak földkábelt? Földkábelhez nem is kell védőcső? Kiások 50-60cm-t, ledobunk 5cm homokot, rá a cső, rá 5cm homok, rá egy erősáramú szalag, vissza a föld? Tippek egy ekkora vezeték hajlításához?
- Ha alut javasoltatok, akkor azt bekötve az ÁVK-ba az ÁVK másik oldalán már lejöhetek rézzel? Kell valami paszta, vagy hasonló, hogy hosszú távon se jöjjön létre 500-600 fok a környékén? :) Vagy kell valamilyen spéci eszköz az ALU-CU átmenethez?
- A házban jelenleg vagy ALU, néhol 1.5mm2-es rézvezetékek vannak, jellemzően gégecsőben húzva. Hogyan lehet kinyomozni, hogy melyik vezeték merre indul el? Ha megvan a másik vége, akkor ahhoz kellene kötni az új vezetéket, és a kihúzással együtt behúzni az újat?
Mit javasoltok, inkább külön külön egyerű vezetékeket használjak, vagy inkább többerűeket? Gondolok itt pl. váltokapcsolók bekötésére, ahol nyílván nem passzol a fekete-kék-sárga/zöld jelölés. Ráadásul egy 106-os bekötésénél ebben az esetben áramot kellene kötni a PE-ként jelölt vezetőre is...
- színkódok megvannak, kék a nulla, barna v fekete a fázis zöld/sárga v régen piros a védőföld. De mi van, ha három fáziom van, vagy nem a sztenderd fázis/nulla/PE megy eggyütt, pl.kapcolók bekötésénél? Jelölhetem mondjuk barnával, és szürkével azokat a vezetőket, amiken bizonyos esetekben fázis jön? Vagy a különböző fázisokat, hogy megkölönböztethetőek legyenek (L1, L2, L3).
- MCU, MMCU, MBCU, MKH, MZsL, MTL, MT, stb. Valaki le tudná írni, hogy ezek között mi a különbég, és melyik kell nekem? MKH-ból az onlinevill.hu-n pl. árulnak fehéret, szürkét, pirosat és lilát is, ezek mire használatosak?
- Ha a gerincemet 4mm2-el építem ki, a legágazásokat 2,5mm2-el, kivéve ahol nagy fogyasztók (>3000w) vannak, nagyon nem tévedhetek, ugye? Világításhoz elég az 1.5mm2, illetve kisebb terhelésű, pl. 10A-el biztosított kimegszakítók után? (ismert teljesítményű szivattyú, stb.)
- Kültéren, kertben, pl. medence szivattyúhoz külön AVK-t javasoltok? Ezt a lakás AVK-ja után, vagy azzal párhuzamosan kell kötni? Fűnyíróhoz, világításhoz? szintén?
Esélyed van arra, hogy az egyik falszomszédhoz van valami átkötve, és az sem elképzelhetetlen, hogy onnan meg hozzád annak a párja. Bár ez leginkább csövezett panelos játék.
Miért nem méred meg stopper funkcióval az 1 fordulat idejét, és nézed meg azt, hogy 1 kWh az mennyi fordulat? Nem mindegy, hogy majd az emelt áron 4 nap alatt pörget bele 100 Ft többletet, vagy 5 év alatt...
Csak hogy kerek legyen a történet: Augusztus elsején beírtam az online felületre az óraállásokat, amit 07 31-i dátummal rögzítettek is. Mivel ma (08 05.) megkaptam az értesítőt az esedékes diktálási időszakról, megpróbáltam rögzíteni az aktuális óraállásokat, de nem lehetett, mondván a közelmúltban már rögzítettem óraállást, ezért annak számlázásig nem tud újat elfogadni a rendszer. Szóval működik ez, látom is szépen a diktálásokat, beleértve az a legutolsó műsoron kívülit is.
"Azt nézted esetleg, hogy ha lekapcsolod a benti táblán a kismegszakítókat, akkor tényleg nincs áram az egész lakásban sehol sem? (:))"
Lekapcsoltam, átnéztem. Igaz ma csak fázisceruzával, de átnéztem minden konnektort, sehol sincs áram, és nincs is rákötve semmi a konnektorokra. Holnap nekiállok multiméterrel+lakatfogóval átnézni.
"Komolyra fordítva, ha a sajátom lenne, akkor lekötném az elosztó táblán az órától bejövő vezetékeket, és megnézném, hogy ezután mi történik."
Holnap erre is sor kerül. Nem volt nálam sem csavarhúzó, sem pedig egy másik személy aki ügyel a lépcsőházban, nehogy valaki felkapcsolja a főmegszakítót.:-)
Szia! Köszi! Sajnos csak 3 hét múlva ér rá a villanyszerelő. Addig is lekapcsoltam a fő megszakítót az óra alatt, de nem szólt egy szomszéd sem, hogy valamije nem működik.:-)
Olyan, mintha csak valami 3-4 5wattos valami lenne rákötve, nagyon lassan forog az óra, de forog. Körbenéztem, nem látok a környéken internetszolgáltatói switchet vagy hubot ilyesmit, arra gondoltam hogy valamelyik eszköz esetleg az én hálózatomról üzemelne. Holnap még átnézem lakatfogóval a vezetékeket(már amelyikhez hozzáférek).
"átalány elszámolásos ügyfelek nagy része valószínűleg durván többet fog fizetni az áramért szeptembertől, mintha lehetősége lett volna most bediktálni az óraáállását."
Miért is? Ez egy félelmetes hülyeség.
Van egy "becsült óraállás", ha az nagyjából stimmel (és miért ne stimmelne?) akkor miféle előnye van a diktálásnak? Vagy miért fizetne "durván többet?".
Ez ugyanaz a hülye, senki nem ért semmit ostoba műcirkusz, mint amikor elfogyott a kutakon a benzin és 2km-es sorok voltak, arra a hírre, hogy a "a kormány holnap bejelent valamit"..ehh
Azt nézted esetleg, hogy ha lekapcsolod a benti táblán a kismegszakítókat, akkor tényleg nincs áram az egész lakásban sehol sem? (:))
Komolyra fordítva, ha a sajátom lenne, akkor lekötném az elosztó táblán az órától bejövő vezetékeket, és megnézném, hogy ezután mi történik.
Ha továbbra is fennáll a dolog, akkor
- óra (kötés?).
- óra elosztó közötti szakasz
Mivel plombabontásos a dolog, mindenképp olyan szakembert kell keresni, akinek ehhez joga van.
Azt nem tudom, hogy mi történik akkor, hogy ha kb az jön ki, hogy a vezeték a ludas - öreg, lopás, vagy belefúrt vki, stb - és cserélni kell.
És mondjuk a 20 m-s szakaszon 6-s alud van behúzva.
Szerintem (?), ha kihívod az elmüt, (?) megmutatod nekik a dolgot, akkor ők max az óráig vizsgálnak, addig felelnek.
Tehát ha szerencséd van, leszedik a plombákat és ellenőrzik a kötéseket (nálam nemrég volt lakásban óra csere, két csavar fogta a vezetéket alapból, és az összes órába menő esetében csak az egyik volt meghúzva a második nem). Ha meg azt mondják feleslegesen szálltak ki, akkor fizetsz 5000 Ft kiszállási díjat.
De majd az gyakorlati kivitelezők remélhetőleg megírják, hogy ők mit gondolnak.
Ráadásul nekem nem ez a melóm, ritkán is nyúlok hozzá de majd meglátjuk mi lesz belőle. Így nem maradhat, akkor sem, ha ezt valamikor egy villanyszerelő babrálta. Törne le a keze.
És kb. olyan színű vezetékkel toldozgatták, amit éppen lopni tudtak... Most vakarom a fejem, hogy melyik irányba menjek, de meg lesz ez. Már mondtam Neki, hogy tűzoltó úgyis azt sitteli le, aki utoljára hozzányúlt, szóval a csavarokat Ő fogja meghúzni és rátenni a tetejét :-D
Szomszéd azt mondja kiszedne egy falat, amiben elvileg semmi használatos nincs, csak egy vezeték megy a teraszra, kössük már ki, az nem kell. Kicsit vitatkoztunk, hogy szerintem nem 5 perces meló lesz, meg aztán ki tudja, de aztán mégis nekiláttunk. Lett is benne úgy pár vezeték, 2 cső, ezazamaz, oszt mondom akkor nézzük meg, hogy honnan jön a villanyosság:
A megszakítókat nem én döntöttem így előre, ez így van... Szóval nem tudom mennyi melót nyertem meg magamnak hétvégére, de igyekszem. Csoda, hogy villanysütő meg egyéb mellett ez még egyben van. Lehet nem is innen kapják az áramot :-D
Aztán persze meg kell rajzolni rendesen, mert van egy műhelye külön épületben, oda sem ártana egy főkapcsoló...
Hello! A mért vezetéken van a probléma, fogyasztói hatáskör. Meg kell nézetni a lakáselosztót a bejövő részen nincs e a föld felé szivárgás, vagy a mérő és a lakáselosztó között egy megcsapolás.
Adott egy társasházi lakás. A villanyóra a lépcsőházban, a lakás onnan kb 20 méterre 3db. kismegszakítóval. Azt vettem észre, hogy lassan forog az óra tárcsája akkor is, ha a lakásban le van kapcsolva minden kismegszakító. Ha az óra alatti megszakítót lekapcsolom akkor viszont megáll a forgás.
Szerintetek ez áramszolgáltatói hatáskör, vagy saját? Kinek kellene szólnom hogy vizsgálja ki hol megy el az áram?
Annyiban igaza lehet, hogy valóban értékesebbnek tartom a patrióta gondolkodást a globalista maszatalásnál, de bármiféle párttól igen messze állok. Csak ott van egy kis bibi, hogy az anyukám is könnyen tudott diktálni, pedig róla nem igazán mondható el, hogy nagy híve lenne a jelenlegi pártunknak és kormányunknak. Namost vagy valami bug van a rencerben, vagy rám tekintettel fogadták a hívását. :-)
Nekem mind a kettő sikerült az MVM-nél (DÉMÁSZ területen), még 08 01-én. Működik, vagyis amikor diktáltam, működött a telefonos és internetes rendszerük is gond nélkül. A telefonos gázdiktálást diktálási időszakon kívül simán elfogadták, és az áramot is gond nélkül tudtam rögzíteni onlány. Sőt az előbb jött meg az értesítés, hogy kezdődik az ütemezett diktálási időszak. Nyilván ezt is beírom majd, nem tart semmiből.
Az anyukámnak ugyanezek a tapasztalatai azzal, hogy ő mindkettőt telefonon intézi. Az áramnak csak valami harmadjára, vagy negyedjére sikerült nekifutni napközben, mert túlterhelt volt a rendszer. Merugye hiába mondtam, hogy essünk ezen túl még elsején, mielőtt másoknak is eszébe jut, hogy mégiscsak kellene egyet diktálni.
Már megint a politikus meg a magánpénz, iszonyat nyomor egy életed lehet, ha folyamatosan ezen pörögsz. Éppen elég ha a hülyék gerjesztik itt a pánikot, mi meg csak bediktáltuk az állást, ahogy mindig.
Lassan nehéz finoman megfogalmazni, hogy mekkora egy ostoba majom lehetsz.
Hagyjál már Elek ezzel a siránkozós balfaszsággal. Simán tudsz óraállást diktálni, online, telefonon, személyesen, ahogy akarsz, és még a határidőt is kitolták.
Nem is értem ezt a gagyi siránkozást mindenen, szánalmas szar az egész. A fél családnak bediktáltam ma, mindneki be volt szarva rajta de sima ügy volt.
"korábban ELMŰ ügyfél voltam, az pedig (még mindig ?!) külön kategória. Átalányelszámolásom volt/van.
Nem tudok óraállást regisztrálni."
Az átalány elszámolásos ügyfelek nagy része valószínűleg durván többet fog fizetni az áramért szeptembertől, mintha lehetősége lett volna most bediktálni az óraáállását. Ezek a plusz pénzek valószínűleg villámgyorsan politikusi magán-zsebekbe fognak átvándorolni (így mennek ezek a dolgok nálunk, Korruptisztánban). Tehát egyseseknek az az érdekük, hogy minél kevesebben tudják regisztrálni magukat az áramszolgáltató honlapján, hogy villanyóra állást diktálhassanak.
Lehet, hogy az informatikusoknak is b van ígérve egy kis extra jutalom, ha sikerül nekik teljesen használhatatlnná tenni a rendszert ;)
Van harom darab 5m-es V-tac RGB-led szallag és egy ipari táp 12V-2OOW-os a led 1O,8W/M. A kérdésem milyen jó minöségű RGB-tápot vegyek távirányitóval mert olyan helyre kell rakjam hogy nehezen lehet majd hozzá férni.
Tudnátok segíteni abban, hogy hol kapok 1-2-3 Wattos, 230 V-os izzót, foglalattal együtt.
A legjobb volna, ha olyan kompakt lenne, amit a konnektorba be lehet dugni.
Külső világításnak a visszajelzőjének használnám. Már kiépítettem mindent hozzá. Sajnos az az éjszakai fénynek árult glimm nagyon gyenge fényű, alig látni nappal, bent a lakásban.
Átmenetileg egy kapcsolós dugót használok, de ez is kevés nappal.
Igen, csak én meg ezt nem kifogásoltam. Szóval ezért nem értem, miért is vagyok én hátrányban.
Én a 131045 számúban még be is idéztem azt, amihez hozzászóltam. Amely hozzászólásom a magától (NEM A TERMELÉSTŐL!!!) visszafelé forgás hihetetlenségére vonatkozott. Ott írom, hogy: van rajtuk fékmágnes, tehát csak akkor megy a tárcsa jelentőset (kb fél fordulatnál többet), ha van áram is és feszültség is, ami hajtsa Ehhez szóltál te megint hozzá, hogy márpedig te láttál olyant (amilyenről én írok, hogy magától nem pörög hátrafelé...) Rá is kérdeztem a 131078-ban, hogy: Amikor nem volt termelés? Erre megsértődtél.
"A mechanikus fogyasztásmérő óra visszatápláláskor elkezd visszafelé forogni, ez saját tapasztalat."
Ez szerintem egyértelmű. Ezzel nem egyszer-kétszer találkoztam. Nem negyed-felet, 128,5°-ot stb, hanem szépen konstans forgott visszafelé.
A hsz második fele tényleg félreérthető, itt már nem a visszafelé forgásra gondoltam, hanem előre pörgésről. A valóságosnál gyorsabban. Mint leírtam, ilyet személyesen még nem láttam.
Van az oszlop ház aljánál valahol két lyuk, aztán tipli a betonba, aztán alátét a házra, majd csavar. A négy magasakat azért jobb érzés megfogni a tetején, ha a legfelsőből húzod ki a dugót, a kettesek stabilabbak. Vagy ha nem zavar hogy az oszlopon lesz, akkor felviszed gégecsőben, majd az oszlopra felcsavarozod a függőleges dupla/tripla kültéri dugaljat, az fixebb érzést ad. Szerintem egy kiülőnél praktikusabb, ha az oszlopon van, mintha a földön.
A kerti kiülő közelébe szeretnék áramot vinni, de nem találok semmi infót arról, hogy hogy szokták megoldani a kiállást, ha nincs a közelben fal, amire az aljzatot tenni lehetne.
Tehát a cél az, hoyg kijön a földből a betonflex cső és valami lebetonozható cuccon legyen egy dupla aljzat.
A beépítés pontos helyére rákérdezek, mert simán lehet, hogy én értettem félre.
Viszont akkor jól érzem, hogy olyan sok értelme nincs? A nullát max a sínről lehet majd kicsavarozni, ami azért nem életszerű, bár megoldható, inkább az a kérdés, hogy van-e értelme, hétköznapi életben haszna.
Vizes helyiségbe meg a bojlernek amúgy 2 polusú kismegszakító lesz, szóval itt - igaz csak itt - meg lehet szakítani a nullát is.
"A PEN-vezetőbe nem szabad kapcsoló vagy leválasztó eszközt beépíteni."
A FI-relék jók leválasztásra, meg a kismegszakítók is (ha a hozzájuk tartozó nullát szerszámmal ki lehet venni), így ennek a kapcsolónak legfeljebb annyi előnye volna, hogy egy mozdulattal az egészet le lehet kattintani.
Kismegszakító szekrény felújítás van szüleimnél, és a villanyszerelő az ajánlatba rakott egy ilyen szakaszolókapcsolót: RESI9 szakaszolókapcsoló 4P, 40A R9S64440 Schneider Győzzetek meg, hogy egy háztartásba, ahol lesz fi relé nem is egy, a villanyóránál vannak főbiztosítékok mi a létjogosultsága egy ilyen kapcsolónak? Elvileg közvetlenül a villanyóra főbiztosítéjkai után lesz bekötve, szóval a 3 fázist és szétválasztás előtt a PEN-t fogja szakítani.
Ha már ekkora a hiszti és az MVM-nek sikerült vastagon alábecsülnie a nem diktált hónapunkat, kipróbáltam a számláló rögzítést, simán megy, még mindig nem értem a hisztit.
A másik kérdésem, hogy a személyes ügyfélszolgálatokat miért rohanták meg a kedves ügyfelek, miről maradok le megint, amit nem fogok elintézni?
Annyira buta itt legfeljebb te vagy. Rajtad kívül mindenki tudja, hogy éjjel kisebb a terhelés, mint nappal. A nappali ráfűtési időszakoknak meg a terheléshez nem sok köze van, az a szociális bónusz.
Nincs ütemterv. Van egy jogszabály, miszerint naponta MINIMUM 8 órát kell biztosítani, három részletben. Na ezt a kötelező minimumot kapjuk, egy másodperccel sem többet. akár üresjáratban dolgoznak az erőművek, akár csúcsterhelésen.
Nálam kb tíz éve minden nap MÁSODPERCRE pontosan ugyanabban a pillaatban jelenik meg és szűnik meg az éjszakai áram. Aki pedig komolyan elhiszi, hogy minden nap halál pontosan ugyanakkor kezdődik és végződik az erőművekben völgyidőszak (beleértve a hétvégéket és az összes ünnepnapot :), az annyira buta, hogy fogalma sincs az egészről.
A szerződést nem sikerült előkerítenem, mert már igen régen (>20év) lett kiépítve a rendszer. Valószínűleg a szolgáltató oldalán elérhetőek a jelenleg alkalmazott általános szerződési feltételek, amiben nyilván arra is kitérnek, amiről írtál.
Reméltem, hogy van valamilyen publikus ütemterv, de ha nincs, akkor nincs.
Érdemben ugyan nem sok infó, de valamennyire azzal is lehet tervezni, hogy legalább 8 óra/nap és legalább 30 perc/felkapcsolt állapot. Nem ütemterv, de több a semminél.
De, ki tudja. Vannak egyszerűbb meg fejlettebb védelmek ez ellen, az egyszerűbbeknél (feszültség és frekvencia figyelés) éppen nincs elméleti akadálya annak, hogy fennmaradjon az üzem (mint az egyik szabvány írja, napelemnél ennek a szigetüzemnek a megszűnésére egy természetes megoldás az, ha besötétedik :D ).
Egyébként is ellentmondana a leghagyományosabb áramtalanítási procedúrának, amit minden villanyszerelőképzésen a 0-dik pillanatban a fejedbe vernek.
Érdekes helyzet ez, de ezek a naperőműves szabványok belenyugszanak abba, hogy a teljes földelés-rövidrezárás az elegendő az emberi élet védelmére.
Mondjuk én azt mondom, hogy azért ennek vannak mélységei, mert míg 20 éve elegendő volt az utca két végére felrakni, most akkor is kéne megfelelő számú eszköz, amikor az ember például egy oszlopon lebontana 3 háromfázisú csatlakozót, hogy korszerű csatlakozóelemet felszerelve újrakösse. Ilyen eszköz persze jelenleg nincs is, amivel egy szigetelt csatlakozóvezetéket le lehetne földelni, mielőtt az ember bontja a hálózathoz való csatlakozását, úgy, hogy az újrakötés után ép szigetelése maradjon. Szóval nem, ez nem olyan egyszerű, mint sokan hiszik. Persze, a FAM az megoldás, mondhatnák, amire én persze mondanék szintén valamit. :)
A gyakorlatban: amelyik pillanatban megszűnik a feszültség az utcai hálózaton,
néhány század másodpercen belül AUTOMATIKUSAN leáll a feszültségcsinálással mind a 137 inverter,
mert visszatápláló invertert az egész világon TILOS másmilyenre gyártani.
És lehet nyugodtan dolgozni az oszlopon.
Majd megírom a szabványokat szerkesztőknek, hogy van az Index fórumán valaki, aki jobban tudja. :D Szegény szabványok meg a z agyi túlnyomáscsökkentő szelepek sípolása mellett gondolkodnak azon, hogy mi lenne a jó. :D
Igen, ez így műxik, de én erre céloztam "Egyébként is ellentmondana a leghagyományosabb áramtalanítási procedúrának, amit minden villanyszerelőképzésen a 0-dik pillanatban a fejedbe vernek. "
Ezt mind elfogadom de valamiért konkrét igényként fogalmazódott meg a rendszerirányítónál. Ha jól tudom Európában is vagy van vagy tervben van ezeknek a távvezérlése.
Leszabályozza az magát, de előbbi hszben leírtam miket lehet állítani. A hálózati szabályozás gázerőművekkel történik 7-15 perce van ezeknek az erőműveknek hogy kövessék a napelemtermelés kiesést.
Persze nem nulláról indul az erőmű, folyamatosan megy gázzal. Nem olcsó, cserébe kuvva drága az üzeme, de máshogy nem lehet egyenlőre megoldani. Azaz attól hogy Paks 12 forintért termel, nem annyi a költség.
A kisugárzott kódot bármikor meg lehet változtatni, ilyenkor (a beépítés előtt) arra a kódra beállított picike rádió vevőknek utasítást lehet adni,
pl
- amikor a lakihegyi adó a "228-as számkódot sugározza, az jelentheti pl azt, hogy "Bulgáriában az Elektronyet áramszolgáltató összes napelemes invertere álljon le most."
vagy pl
- amikor a lakihegyi adó a "186-os számkódot sugározza, az jelentheti pl azt, hogy "a DÉMÁSZ áramszolgáltató összes éccakai villanyórája kezdje meg az áramszolgáltatást"
Azt pletykálják, hogy itthon is be akarja vezetni a szolgáltató, hogy távolról lekapcsolhassa ezeket ha a hálózat instabillá válna és szükséges és csak olyan invertert fog elfogadni ami ezt tudja. Van benne logika az ingadozások kezelése nem lehet egyszerű.
"Elméletileg a szolgáltató távolról le tudja állítani az invertereket. Hogy mi módon azt nem tudom."
Lehet, hogy az inverterekben bele van építve egy kis rádió vevő, ami folyamtosan figyeli a lakihegyi rádióadó valamelyik alacsonyfrekvenciás rádió-kódját.
Kevésbé kőkorszaki fejlettségű országokban hosszúhullámú rádióvevő helyett valószínűleg egy picike IOT egység van a villanyórákban/inverterekben.
"miképpen kötik össze a címeket majd a regisztrációval"
Pont a hibásan működő regisztrációs rendszer az, ami tízezreket fog kizárni a bediktálás lehetőségéből, tehát a regisztrációs rendszer állítja be hazugnak az áramszolgáltatót.
Pl a valószínűleg közpénz-milliárdokból kifejleztett regisztrációs foshalom kapásból elutasítja a tíz éven át hibátlanul működő ELMŰ-s felhasználóneveket és jelszavakat, sőt az új rendszer az elmúlt tíz éven át jól működő, kipróbált, érvényes email címeket sem fogadja el (elutasítja) a regisztáció során. A százmilliókból arra nem voltak képesek, hogy egyszerűen átemeljék a régi, ezerszer tesztelt júzer adatbázist.
Alábbiak alapján tudja a távvezérlést, de nem olyat amit akartok, hogy egy varázsszóra lekapcsol.
Nem véletlenül van a rendszerengedély kiadva.
Lekapcsoláskor tuti rámérnek, és ha van betáplálás, meg fogják találni és egyszerűen levágják az oszlopról egy jegyzőkönyv alapján, ha a tulaj nem együttműködő.
-saját web-oldal az aktuális adatok és a legkülönbözőbb beállítási lehetőségek kijelzésével -közvetlen kapcsolati lehetőség a Fronius Solar.webbel -internetkapcsolat WLAN-on vagy LAN-on keresztül -az inverter terhelés-vezérlése teljesítmény-határértékek, minimális, ma- ximális vagy előírt működési idők megadásával -az inverter vezérlése Modbuson keresztül (TCP) -vezérlési prioritások megadása -az inverter vezérlése rácsatlakoztatott mérőórákkal (Fronius Smart Meter) -az inverter vezérlése körvezérlőjel-vevővel (pl. látszólagos vagy hatásos tel- jesítmény megadásával) -dinamikus teljesítmény-csökkentés a saját fogyasztás figyelembevételével -az akkumulátor-töltés vezérlése a beállított szabályozási célok figyelem- bevételével -A szükségáramforrású üzem vezérlése
"Plusz ugyebár karbantartás idejére is le tudják őket lőni."
Nincs ebben semmi ördögi furmányosság: a nyílt, szabványos protokollal működik, akkor lehet olyan általános utasítás, amit MINDEN gyártó eszköze felismer. Fenntartom, lehet, hogy én vagyok egy beszari alak, de csak attól, mert egy eszköz egy szoftveres utasításra szoftveresen lekapcsolt, még nem szeretnék hozzányúlni. Egyébként is ellentmondana a leghagyományosabb áramtalanítási procedúrának, amit minden villanyszerelőképzésen a 0-dik pillanatban a fejedbe vernek.
Most is van rendelet, az elég jól meghatározza, hogy éjszaka van a fűtés nagyja, a többi meg jelentékeny ráfűtés (egyszerre legalább fél óra). Egyes áramszolgáltatók tulajdonképpen kínálhatnak más csomagokat, bár lehet, hogy akkor nem hívhatnák B-nek.
Az elmúlt időszakban ez senkit nem érdekelt igazán, mert volt energiakínálat, az import olcsóbb volt, mint a hazai ócska erőművek. Hát, most lehet, hogy megváltozik a helyzet. Az ötvenes években is jártak a szolgáltatósok áramlopást felderíteni (mármint nem hivatalból a plombahiányra alapozva, hanem a ténylegeset, akár szabad időben is), energiahiányban ezek a dolgok előjöhetnek megint.
Abban nagyon igazad van, hogy ez műszaki szükségszerűségből (este ne kotorják ki a parazsat a kazánból, és hajnali négykor ne kezdjék el lapátolni a szenet kétszer akkora intenzitással) átalakult egy szociális elvárássá.
A nézés itt nem számít. Az számít, hogy Atis is meg én is úgy értelmeztük ezt az írásodat:
el tud szabadulni az óra pörgése és függetlenedik a tényleges fogyasztástól. A legvadabb beszámoló szerint egyetlen nap alatt egy egész éves mennyiséget is képes lepörgetni.
...hogy a mérő magától elindul visszafelé. És ha ketten úgy értelmezik, akkor el lehet gondolkodni talán. Ezt szerettem volna már tisztázni, hogy mire gondoltál, ami egy műszaki kérdés. De válaszolni még mindig nem válaszoltál. Tehát, akkor láttad visszafelé pörögni, amikor belenyomott a rendszer a hálózatba?
Mert az el tud szabadulni és a függetlenedik kifejezések azok nem erre az esetre utalnak. Napnál világosabb, hogy ha nincs visszaforgásgátló, akkor termelésnél a mérő visszafelé jár, méghozzá az is lehet, hogy pontosan. De annak nem sok köze van az el tud szabadulni lehetőséghez.
A szerződés régebben tartalmazott olyasmit, hogy mennyi időre adja naponta, lehetőség szerint.
Máshol állítólag mégis monoton menetrendek álltak be, de ilyesmit garnatálni senki nem fog.
Állítólag az volt(?) ennek az oka, hogy a vezérlés kulcsa nem annak a kezében van (országos rendszerirányítás) aki az energiát elosztja, így a kapcsolgatást fixre vették, hogy tudjanak vele a mavir-nál számolni, hogy ekkor és ekkor készülni kell, X teljesítmény "ráakaszkodik".
Mondjuk így a vezéreltnek nulla értelme, régi kapcsoló órás időkben pont ez volt.
De gyakorlatilag annyi a probléma az egész vezérelttel, hogy egy nyűggé vált egy ponton mindekin, ami nem ad annyit összesen, mint amennyi munka és gond van ekörül, ráadásul lopni is össznépi sport lett, vagy még a lopásnál is rosszabbakat csinálni, pl lerelézni.
Ami sokak szerint nem számít semminek, nem lopás, hisz a teljes árút teljes áron, a vezéreltet olcsón fizeti.
De belátható ,hogyha én akkor is rá-relézem a bojlert, mikor engem nem vezérelnek, meg akkor is (ha kedvem van) amikor igen, vagy pont akkor épp nem, mert már forró a vizem, akkor semmi értelme az egész költséges nagy szereléssel, adminisztrációval, ráfordítással járó vezérlésnek.
Hol lehet azt megnézni, hogy milyen ütemterv szerint kapcsolgatják le/fel a szolgáltatók a vezérelt hálózaton az áramot?
Az érdekelne, hogy az E.ON Észak-Dubántúli Áramhálózati ZRt. területén, milyen ütemezés szerint működik a vezérelt áram bekapcsolása.
Van ezzel kapcsolatos olyan írott dokumentum, ami publikusan a fogyasztók számára is elérhető?
A szolgáltató oldalát hiába böngészem, nem lelem a keresett információt. Mielőtt írnék nekik, gondoltam teszek egy próbát itt és Tőletek kérek segítséget.
Előző cégemnél sok hasonló volt, kezdjük ott, hogy a júzerek 70-80%a egy adott számsort nem tudott beírni a tárgy mezőbe. De jöhetnek a spamok és a generált levelek is, ahogy a hamisítottat mondod azzal ugye egy kategória.
És akkor a honlap/app összesít, statisztikázik, még akkor is szól ha vélhetően elírtad a számot, szóval kis hülyeségfaktort már kizártak benne, időszakosan fényképet is kérnek az egy helyen kezelve van. Emailban nálunk a júzer simán megcsinálja azt, hogy kinyomtat valamit, bekarikázza, hogy mi a baja, vissza szkenneli és egy powerpoint prezentációban elküldi, hogy ez a bajom, kiírja a gép. Néha már nem lehet annyira egyszerűsíteni, hogy akarják direkt meghülyíteni az egész hóbelebancot. Aztán bküldi kétszer, nincs rendes visszaigazolás vagy tojik rá, ésatöbbi. Szerintem ragozhatnánk reggelig, de majd 1 óra alatt beesik a mailra 750ezer csatolt Word és 20 megás JPG amin semmi nem látszik és kész is, közben nem fényképet kértek csak az óra azonosítóját :-D
Ja, emailt tudsz írni más nevében, nem triviális a visszaigazolás mikéntje a szolgáltató részéről (landolhat smam-ben is), ha nem interaktív (nem tud figyelmeztetni hogy nem reális a megadott érték), stb...
1000x korrektebb módon a honlapon és app-on be lehet diktálni.
Aki akarja (nincs net, stb) pedig telefonon is akár.
Elek szokás szerint egy nem létező problémán elmélkedik, csak hogy elmondhassa hogy minden szar, mindenki korrupt és fujj.
Telefonon
Hívja automata mérőállás-bejelentő vonalunkat:
mobiltelefonról: 06 62 565 780
külföldről: +36 62 565 780
vezetékes telefonról: 06 80 82 81 80
Interneten
A mérőállás diktálására az online ügyfélszolgálaton van lehetőség, bejelentkezést követően.
Elméletileg a szolgáltató távolról le tudja állítani az invertereket. Hogy mi módon azt nem tudom. Ez pl. kritérium volt a napelemes pályázat esetén is. Gondolom a régebbiek nem alkalmasak távolról történő vezérlésre.
Elméletileg erre azért van szükség, hogy ha drasztikus túltermelés lenne, akkor ne ugorjon meg túlzottan a vonali feszültség. Így egy-két invertert kikapcsolnak véletlenszerűen, ezzel megszüntetve az adott terület túlzott túltermelését. Plusz ugyebár karbantartás idejére is le tudják őket lőni.
Erre a bediktálásra van az app, aztán kész. Emilre nem merném megtippelni mennyit csesznének el a júzerek mi hol akad fel és miképpen kötik össze a címeket majd a regisztrációval és egyéb visszaélések miképpen mennek meg az egészet mennyire kezelik, szóval inkább hagyjuk is ki ezt a fikciót. Mi a baj a mostani megoldással?
Weboldal meg URL azért nincs, mert nem lehet komolyan venni és a nem létezi kitalált termékekre/problémákra akar a fene linket keresni, hogy aztán ne találja meg mert úgysem érdekel.
Ami az esetek 99 százalékában egy egyszerű honlap URL-je lenne,
ami az estek 99 százalékában SOHA nem érkezik meg.
Vegyünk egy példát:
- a példa kedvéért tételezzük fel, hogy az áramszolgáltatók csak hülyítik a népet, miszerint állítólag agusztus 15-ig minden néhai ELMŰ ügyfélnek lehetősége van a villanyóra állás bediktálására email-ben.
- ha az áramszolgáltató korrekt, akkor valahollétezik egy olyan weboldala,
ahol
1: meg van adva egy email cím (pl ami óránként akár egy millió levél fogadására is alkalmas), 2: plusz ugyanott közérthetően le van írva, hogy milyen formájú (tartalmú) leveleket fogadnak el szabályos villanyóra bediktálásként.
Érdekelne, hogy egyáltalán létezik-e valahol ilyen tájékoztató weboldal és email cm, vagy az email-ben történő bediktálás lehetősége nem más, mint (tudatosan terjesztett?) pletyka, néphülyítés, parasztvakítás.
On-grid üzemben az inverternek automatikusan le kell állnia, amikor a váltóáramú oldal bármilyen okból feszmentesítve van. Tökéletesen visszakövethetőek a termelési görbéken pl akár legrövidebb hálózati kimaradások is. Elég az egyik fázis eltűnése is.
Automatikus késleltetés van szintén beépítve a hálózatra történő újracsatlakozásra.
Ha lekapcsolják a hálózatot egy utcában, akkor mondjuk két három napelemnek kellene ellátnia azt a szakaszt. Nem bírja, és leold. De a szerelő is előbb mer, és aztán fogdossa a drótot. Vagy leköti addig földre, ahogy a vasútnál.
Amit én nem értek - bár lehet, hogy túlzott biztonságra törekszem:
Az addig rendben van, hogy a gyártó elvileg olyan készüléket állít elő, ami nem termel kikapcsolt külső hálózatra, de ez csak a berendezés egy funkciója a sok közül, ami pl. szigetüzemes alkalmazásánál biztosan ki van kapcsolva, ráadásul az inverter része külön modul - amit, ha egyenfeszültség van, akkor semmi nem akadályoz meg abban, hogy kitegye a kimenetére a 230 volt váltófeszültséget. Vagyis potenciálisan nem nulla az esélye annak, hogy megjelenjen a készüléken a feszültség, pl egy rossz paraméterezés miatt.
(Az, hogy CE-minősített, vagy sem, az konkétan egy papír, amit egyszer valaki kiállított).
Ha tehát az áramszolgáltató dolgozni akar a hálózatán, azt erre az időre áramtalanítja, mégpedig a fejemet teszem rá, hogy mechanikusan reteszelhető, átható szakaszoló kapcsolókkal, akkor miért ne lenne kötelező a többi, áramforrásként működő leágazás mechanikus és lezárható szakaszolása is?
Egy elektromos autóban elég komoly előírások vannak a szerelés alatti áramtalanításra, visszakapcsolás elleni védelemre, stb.
A professzionális, szakszerűen telepített rendszereknél sincs ilyesmi?
Láttam olyan utcát, ahol szinte minden házon volt napelem. Áramszünetben ezek miért nem tartják fenn egymás működését? Ugyanúgy össze vannak kötve, mint ha egymás melletti konnektorba lenne dugva a két kis cucc.
Volt ott napelem meg inverter is, meg konnektor is. Ha csak 1 konnektorba dugol valamit ami az inverteren van, az nem fog táplálni vissza semmit. De ha összeköttetésbe kerül a hálózattal, akkor már fellép minden olyan veszély, amit elmondott.
De ez kicsit másról szól, itt konnektorba dugott meg egyéb kalóz megoldásokról lehetett szó, semmi kétirányú termelésről, megfelelő inverterrel és órával.
Nem. Azt mondom hogy részigazságot mondott. Azt mondom hogy a mérő tudja mindet, a kérdés, hogy alapból mire állítják. Ha összegzőre, akkor cummendáré van.
Az azért nyilvánvaló volt, hogy maga a készülék sok mindenre képes. A kérdés tehát az lenne, hogy mire van beállítva? No, és tehát te jobban tudod, mint a ELMŰ nyilatkozója, hogy náluk nem a 3. mérési módra van programozva?
Itt mondja az Actaris ACE3000 es de az 1000 es is ilyen.
Programozható mit mérjen.
A 3. as üzemmódnál összeadódik, 4 esnél külön méri.
Legfontosabb jellemzők ¾Aktív energia Aktív energia mérése mindkét irányban, import és export ¾Két tarifa A tarifa vezérlését kapcsolóóra vagy hangfrekvenciás vevőkészülék látja el kívülről. ¾Mérési módok 1.üzemmód: fázisonkénti import (visszaforgásgátló minden fázisra) 2.üzemmód: Ferraris típusú (vfg-val ellátott Ferraris-mérőszimulálása) 3.üzemmód: egyirányú (fázisonként mindig előrejáró, azaz az import és export energia teljes összege 4.üzemmód: kétirányú (import- export energia külön) ¾Áramtartomány Dinamikai tartomány 25 mA-től 100 A-ig, közvetlen csatlakozás
Megkerestem, bár ennyi idő fórumozás után azt hittem volna, annyi hitelem már van, hogy olvasni és visszamondani tudok. Bizonyítékot követelni Mekk Elek szokott. A HVG oldalán van a 25 %-al kisebb a villanyszámla... cikk alatti hozzászólásoknál.
"Van benne visszaforgásgátló, ami ha letörik, el tud szabadulni az óra pörgése és függetlenedik a tényleges fogyasztástól. A legvadabb beszámoló szerint egyetlen nap alatt egy egész éves mennyiséget is képes lepörgetni."
Régen kevés mérőben volt visszaforgásgátló, de ezek nem pörögtek visszafelé. Már nagyon régóta úgy tanítják, hogy van rajtuk fékmágnes, tehát csak akkor megy a tárcsa jelentőset (kb fél fordulatnál többet), ha van áram is és feszültség is, ami hajtsa.
A Facebookon az ELMŰ kommunikációs főigazgatója mást mondott, mégpedig azt, hogy az elektronikus fogyasztásmérő a visszatáplálást is fogyasztásnak veszi.
Legrand Niloé villanykapcsoló előlapjának leszedésekor leesett maga a kapcsoló is. Érdeklődni szeretnék, hogy összerakható-e, vagy cseréljem ki az egészet.
A mechanikus fogyasztásmérő óra visszatápláláskor elkezd visszafelé forogni, ez saját tapasztalat. Tehát nettó csalás.
Van benne visszaforgásgátló, ami ha letörik, el tud szabadulni az óra pörgése és függetlenedik a tényleges fogyasztástól. A legvadabb beszámoló szerint egyetlen nap alatt egy egész éves mennyiséget is képes lepörgetni. Ezt saját tapasztalattal alátámasztani nem tudom.
Ha és amennyiben olyan invertert kötsz a hálózatba ami nem engedélyes és nincs szolgáltatói szerződésed és már digitális órád van, a visszetermelést látja a szolgáltató. Kimennek ellenőrizni. Ha folyamatban lévő szerződés van és egyébként megfelel a jogszabálynak, bocsánatos bűn, de ha nincs rá semmi engedély, akkor popón kukiznak.
"Ebben az esetben a bejövő kéket és a pirosat kötöm 1 főáramköri sorkapocsba"
Honnan jött a piros? Ezt tudni kell. Ha a kapualjban indul a piros, összekötve a bejövő nullával (ami ugye 36 éve PEN nevet visel, ha össze van kötve), akkor az elosztótáblán már helytelen az összekötés. Helytelen akkor is, ha a kapualjban a piros önálló földeléshez van csak kötve, nincs összekötve a bejövő nullával.
Sziasztok! Márciusban van áram leolvasás, éves; átalányt fizetek. A fűtést nem gázzal, hanem főként klímával fogom megoldani, áramfogyasztás növekedése várható (túl vagyok most is a rezsicsökkentett kereten). Többen mondták, hogy érdemes diktálást alkalmazni most, rögzíteni a júl 31-i óraállást.
Jól sejtem ,ha nem csökkenni, hanem nőni fog a fogyasztásom, pont hogy nem éri meg a diktálás? Mert a számításkor így arányosan többet számolnak majd júl 31 előttre? Megmondani nem tudják 2023 márciusában, mikor mennyi áramot fogyasztottam.
A túlfesz kéket is (sőt tánmég a zoldsárgát is) a fővezetékire kötném direktbe... Ahogy a feketét is írtad. Egyszerűbb és biztosabb a FI relén duplázásnál szerintem.
A pirosat célszerú átjelölni zöldsárgára a végeinél a bekötéskor.
Az 1 ik elosztó amiben a schrack os kismegszakítók vannak oda 1db 6 os fekete alu és 1db 6os kék alu vezeték megy be a villanyórától. Meg van 1 piros vezeték ami 1 kötődobozból jön földelés.
Ebben az esetben a bejövő kéket és a pirosat kötöm 1 főáramköri sorkapocsba és onnan megyek a fi relébe 1 kékek ,innen iker érvéggel átmegyek a túlfeszültség levezető nullájába.
1 zöld sárgával meg a földelő sínbe.ide kötöm be a zöld sárgákat meg a túlfeszültséglevezető földelését.
A másik főáramköribe meg kötöm a bejövő feketét és onnan megyek ki 1 feketével a fi relé fázisába,1 másik feketével meg a túlfeszültség levezető fázisába egy 40A es olvadóbetéten keresztül.
Ha jól gondolom.
Gondolom a másik lakásnál is így kellene megoldani a dolgot,csak ott meg kellene keresni a kötődobozt amibe a piros vezeték van. Nem tudom mi van ott én is csak képeket kaptam róluk.
Az áramszolgáltatóknak viszont van egy listájuk, milyen típusu invertereket szerelhetsz fel.
Igen, csak - gondolom, János is arról beszél - nálunk a műszaki követelmények azok MSZ EN szabványok.
Az EN meg, ha villamos szabványról van szó, a CENELEC szabványa, amely rövidítés tartalma:
Európai Elektrotechnikai Szabványügyi Bizottság. Amelyiknek a szabványaival kapcsolatosan a megállapítás: Európai szabványok (EN), melyek nemzeti szabványként való kiadása a tagállamok számára kötelező.
Nem kamu, valóban létezik, valóban használható, kivéve többek közt nálunk. Az egyik oldalon frissítették is a cikket, hogy nálunk nem engedélyezi az áramszolgáltató.
Amúgy ha sutyiban bedugod, tenni fogja a dolgát, áramszünetben nem esik le az oszlopról az E-On-os szerelő.
Egy gáz van: ha többet termel, mint amennyit elhasználsz, akkor több villanyóra típus is simán fogyasztásnak fogja mérni, hiába folyik kifelé az áram.
Az áramszolgáltatóknak viszont van egy listájuk, milyen típusu invertereket szerelhetsz fel.
Speciel akadnak országok ahol vissztermelős is CSAK bejelentés köteles. pl. németország is tudtommak, talán ausztria is.
Lévén >> CE tanúsított a cucc!!!! Azaz alapban EU összes tagországában használható.
Más kérdés, hogy az EU direktíva felhatalmazása alapján speciel - a nyilvános szolgáltatói villamos hálózatra kapcsolódó inverterek esetében - tagországi hatáskörben lehet dönteni szigorúbb alkalmazási eljárásról is
Nos, nálunk egy szigosúbb eljárás van érvényben ! Kell az illetékes szolgáltató típus jóvágyása is.
Az a lényeg, hogy gondosan keveri a szigetüzemű és a visszatermelős rendszerek paramétereit, hol olyan rendszerről beszél, ami az egyik, hol olyanról, ami a másik. Márpedig olyan rendszer nincs, ami egyszerre lehetne mindkettő.
A szigetüzeműnek ugye nem kell engedély, sem itthon, sem kint. A visszatermelős pedig sem itthon, sem kint nem köthető be a szolgáltató engedélye nélkül.
A hálózatra visszatápláló inverterek (grid tie inverter) tervezése/gyártása során a legfontosabb feladat, hogy ha az utcáról bejövő hálózati feszültség megszűnik, akkor AZONnAL álljon le az energia termeléssel. Tehát egy így készített inverter nem tud megrázni senkit.
Ennél bővebb magyarázatra, és főleg technikai vágynék. Én is így SEJTEM, de hogyan lehetséges, hogy Németországban, ahol szellenteni is csak DIN alapján lehetséges, megengedik?
Ez gyakorlatilag ugyan olyan HMKE, mint a tetőre szereltek. Ott is van mikroinverteres megoldás, ahol 230 V jön le a panel alól. Majd ha rajt lesz az engedélyezett inverterek listáján, lehet tervezni, engedélyeztetni és használni.
Pár napja (hete?) elkezdett keringeni a neten egy hír egy német cég termékéről, ami amolyan plug and play napelem. Kiteszed a napelemeket az erkélyre, bedugod a készüléket egy 230 voltos aljzatba a lakásodban, és már termeled is az energiát. https://we.do.solar/ Mielőtt valaki elkezd masszívan lehülyézni, NEM, nem akarok ilyet beszerelni, mert szerintem technikailag és jogilag sincs rendben, (illetve persze ki lehetne számolni, mennyire gazdaságos stb.) de szeretném körüljárni, miért lehet vagy nem lehet ilyet használni Magyarországon. Megnéztem a cég honlapját is, ott pl a következőt írja a beépítésről (gépi fordítás, nincs most időm másra):
Beszerelés:
Im nächsten Schritt schließen Sie den Stecker an den Mikrowechselrichter an und stecken ihn dann einfach in die Steckdose Ihres Balkons. Sobald alles eingesteckt ist, beginnen Sie sofort mit der Stromerzeugung, wenn es tagsüber ist.
A következő lépés az, hogy csatlakoztassa a dugót a mikroinverterhez, majd egyszerűen csatlakoztassa az erkélyen lévő aljzathoz. Amint minden csatlakoztatva van, napközben azonnal elkezd áramot termelni.
Bejelentés:
Wie funktioniert die Anmeldung beim Energieversorger? Nach der Installation solltest du deine Solaranlage beim Energieversorger anmelden. Das kann über die Website oder telefonisch über die Kundenhotline erfolgen.
Hogyan történik a regisztráció az energiaszolgáltatónál?
A telepítés után a napelemes rendszert be kell jegyeztetnie az energiaszolgáltatónál. Ezt a weboldalon keresztül vagy az ügyfélszolgálaton keresztül teheti meg.
Az, hogy néhány négyzetméter panel tud áramot termelni, illetve hogy lehet olyan invertert készíteni, ami ezt akár mindenféle nagyfrekvenciás zavar, véletlen feszültségemelkedés stb. nélkül kiteszi a 230-voltos hálózatra, az rendben van. Ez a teljesítmény (pár száz watt) még csak meg sem borítja az egyfázisú rendszert.
Technikailag szerintem azonban a saját áramszolgáltatómnak el kell fogadnia, hogy ez a készülék VALÓBAN rendben van műszakilag. Elég lenne egy CE jelzés? (szerintem nem). A német áramszolgáltatóknál ez ennyire egyszerű lenne?
Mi történik egy hagyományos, csak fogyasztásra tervezett mechanikus illetve elektronikus fogyasztásmérővel, ha feszültségkapcsain a feszültség értéke ugyan rendben van, de a fogyasztóoldali, ami a lakásban van, magasabb, mint a hálózatoldali, illetve az áram emiatt fordítva folyik. (A termelt áram nyilván fázisban kell hogy legyen a hálózatival, gondolom, ennek így kell lennie). Ez nyilván akkor állhat elő, ha éppen tényleg semmilyen saját fogyasztóm nem működik, illetve a panel által teljesítmény alatt fogyasztok.
Vagy a készülék pontosan addig emelné a kimenő feszültségét, amíg alatta marad a betáp oldalinak? Csak egyetlen egy hálózati csatlakozója van (mert ha kettő lenne, akkor mondjuk mérhetné a feszültségesést egy terheletlenhez képest). Vagy esetleg szakaszosan mérne bele a hálózatba (tehát mondjuk egy szinuszon belül)?
Az attól függ milyen osztályú a levezető. Egy B elé például nem elég a kismegszakító, nem képes akkora zárlati áramot megszakítani ami keletkezhet és összeég. Onnantól éghet más is.
Leginkább olvadóbiztosítékkal szokták biztosítani, van kis hengeres is 1 modul szélességben
Én, késes 40A olvadó biztosítékot tettem, az tudja a fizikát és nem olvad össze az érintkező. Igy szelektív a 25A C megszalítóval az óra alatt, zarlatra nem olvad ki. Katalógus megadja amugy mekkora lehet maximum.
Az már eleve ott van a mérőhelyen a mérő alatt leplombálva...
Tájkép...
------- - mérőhely
- induló mért fővezeték
(még TN-C >> PEN=NULLA+PE egybne, ha csak fekete+kék vagy már TN-S >> NEM PEN, hanem NULLA és PE, ha fekete+kék+zöldsárga)
Esetedben TN-C >> PEN az érkező kék, ha jól látom, hogy csak fekete+kék érkezik a mérőből.
Avagy: MELYIK az ELSŐ a mérőből érkező vezetéket fogadó elosztó?!!! a kettőből amit muttál.
-------
-érkező mért fővezeték és jöhet a TN-C >> TN-S átalakítás HA!! PEN csak fekete+kék érkezik a mérőből ez lesz a "PEN bontás" az érkező kékból készül el a külön továbbmenő NULLA(kék) és PE(zöldsárga) vezető/sín (nyilván a földelő vezető segítségével, ami a pirosból lesz ez esetben, ha az egy élő földelő cucc vezetéke)
- T2 (Type-II vagy C néven is ismert) túlfeszültség védelem a már 3 vezetékre/sínre kötve (FÁZIS fekete, NULLA kék, PE zöldsárga)
- FI relé a 2 vezetékre/sínre a 3-ból (FÁZIS fekete, NULLA kék)
- kismegszakítókkal (megfelelő Amper érték és típus!!!) védve a FÁZIS fekete szétosztása fogyasztói áramkörökre
- fogyasztói vezeték áramkörök induló végei a kismegszakítóról és a sínekről... (FÁZIS fekete, NULLA kék, PE zöldsárga)
---------
A védeni kívánt cucc elé a közelébe T3 (Type-III vagy D néven is ismert) védelem.
A fenti elosztónál berakok 2 db főáramköri sorkapcsot.
1 et a fázisnak abba bekötöm a betáp fázist és kimegyek 1 vezetékkel a fi rellé fázisába,a másikkal a túlfeszültség levezető fázisába.
A másikat berakom nullának az aljába bekőtöm a betáp nullát és a piros vezetéket, a tetejéből kimegyek 1 el a fi rellé nullájába,onnan iker érvéggel a túlfeszültség nullába. Másikat kialakítom földelésnek.
Ide bekötöm a földeléseket meg a túlfeszültség levezető földelését.
A fi rellé kimenő nullájából meg kialakítom a nullát.