Keresés

Részletes keresés

Vén Resu Creative Commons License 2006.10.27 0 0 5568
Ez nem skótság, a konzumidióták cserélgetik a cuccaikat félpercenként. Én is azért vacilláltam ennyit, mert utána ezt akarom használni egy jó darabig.
Előzmény: H_G (5567)
H_G Creative Commons License 2006.10.27 0 0 5567
Hát készülök is rá, de elég skót vagyok hozzá, h. ne nagyon siessek -- úgy érzem, egy jól működő gépnek illik ledolgoznia legalább 3 évet, h. ne legyen bűnös pazarlás lecserélni. (De ne aggódj, csöppet sem fogja bántani az önérzetemet, ha már mindenkinek klasszabb gépe lesz az enyémnél és nem írogatok be ezért pikírt kis megjegyzéseket, legfőképp arra nem, aki meghív, h. megcsodálhassam a szerzeményét :)) Ha már 1959 óta gyártják az Europiccolát nagyjából változatlan formában, csak nem tűnik még el a piacról további pár év alatt.

Előzmény: Vén Resu (5566)
Vén Resu Creative Commons License 2006.10.27 0 0 5566
Akkor mese nincs, kénytelen leszel megvenni azt a karos masinát :)
Előzmény: H_G (5564)
Vén Resu Creative Commons License 2006.10.27 0 0 5565
Ha az adott fordulatszámhoz és terheléshez nincs elég forgatónyomaték, akkor nem fog forogni.
Előzmény: H_G (5560)
H_G Creative Commons License 2006.10.27 0 0 5564
Alighanem az lehetek, bár nem tudom, hogy váltam azzá, ha már a DeLonghim kevesebb, mint felébe került a Topik Öntudatos Szellemi Proletárjának a gépéhez képest :)

Előzmény: Vén Resu (5563)
Vén Resu Creative Commons License 2006.10.27 0 0 5563
Te is sznob vagy? keblemre !!!
Előzmény: H_G (5561)
Vén Resu Creative Commons License 2006.10.27 0 0 5562
Valószínűleg általánosított, mivel nem ismerheti a piacon kapható összes modellt.
Előzmény: Törölt nick (5558)
H_G Creative Commons License 2006.10.27 0 0 5561
Így is, úgy is le leszünk sznobozva, hüpp-hüpp :)
Előzmény: Vén Resu (5559)
H_G Creative Commons License 2006.10.27 0 0 5560
Ezt a részt én sem értettem, de nem meglepő, ez már mérnököknek való részlet. Lehet, h. tud a lassú forgásról, de az magában nem jó, csak ha elég nagy "torque" (nyomaték?) is jár hozzá?

Mindenesetre a hosszúkás és a teljesen gömbölyű szemcsék különböző viselkedését a vízzel szemben még én is el tudom képzelni, az teljesen logikusan hangzik.

Előzmény: Törölt nick (5558)
Vén Resu Creative Commons License 2006.10.27 0 0 5559
Ha így folytatjuk, le leszünk sznobozva... hehe... ;)
Előzmény: yeahhh (5557)
Törölt nick Creative Commons License 2006.10.27 0 0 5558
"... the conicals ... do not have powerful enough motors to do a high torque, low speed grind."
Nem tudom, tudatában volt-e a hozzászóló a CG-n, hogy pl. az Iberital conical, és mindössze 600-as fordulaton megy.
Előzmény: H_G (5553)
yeahhh Creative Commons License 2006.10.27 0 0 5557
Ez mán naggyon szofisztikált... Igen: ha valaki (vakteszten, persze, a lefőzést követően)  úgy 5-ből 4-szer megmondja, hogy a kedvenc kávéját az A. espresso esetében flat burr, a B. esetben conocal rendszerű darálóval aprított őrleményből készítették (és az előbbi tényleg finomabb, aromagazdagabb volt) -, az igen, annak érdemes olyant venni! 
Előzmény: Vén Resu (5554)
Vén Resu Creative Commons License 2006.10.27 0 0 5556
MÉG nincs ;)
Előzmény: H_G (5555)
H_G Creative Commons License 2006.10.27 0 0 5555
Nincs ahhoz nekünk elég vájt nyelvünk :)

Előzmény: Vén Resu (5554)
Vén Resu Creative Commons License 2006.10.27 0 0 5554
Azért kíváncsi lennék rá, hogy ízleléssel tudnék e különbséget tenni két azonos árkategóriájú, de különböző rendszerű (flat burr- conical) daráló között, ha mindkettő rendesen be van állítva. Valószínűleg nem, de azért kipróbálnám :)
Előzmény: H_G (5553)
H_G Creative Commons License 2006.10.27 0 0 5553
Fordítva: flat burr, de űberszuper :) Persze csak azonos kategóriába tartozókat lehet összehasonlítani -- mert a kérdés is úgy szokott fölmerülni, h. két nagyjából azonos árú darálóból melyiket vegyem? Ilyenkor majdnek mindenki egyet szokott érteni, hogy a kúposat.

Egy törzsvendég így magyarázta meg a CG-n:

"For espresso, conical burrs produce a better grind than flat burrs of equal quality. At least they do when I've had comparison shots. Conicals produce elongated grinds that pack better and have more uniform extraction. A super high quality flat burr would produce a grind of roundish particles so uniform as to make it unsuitable for espresso, since they wouldn't pack tight enough to slow the flow. So conical shots have less of an overextracted harsh edge.

There's two provisos:
One can compensate on flat burs by dumping the first second of flow, since this part contains most of the overextracted tastes
The comparison is between equal quality grinders. Commercial quality conical grinders are very expensive (1K +) and beyond the reach of most hobbiests. If one compares a small commercial flat burr like the Rocky or Mazzer Mini with a domestic conical like the Solis or Lux/Isomac/Innova burr set, there is no advantage to the conicals since they do not have powerful enough motors to do a high torque, low speed grind."
Előzmény: Vén Resu (5552)
Vén Resu Creative Commons License 2006.10.27 0 0 5552
Úgy tudom, hogy az űber-szuper Mazzer Mini is flat burr, de javíts ki ha tévedek.
Előzmény: H_G (5550)
H_G Creative Commons License 2006.10.27 0 0 5551
Útba esett (nagyjából ;) így benéztem a Rezső téri új boltba. (Nem az elegancia csúcsa, egy kulcsmásoló helyiségéből nyíló szuterén-szobácska.) Ha ti is azt hiszitek, h. még nem fejezték be a honlapot és ezért van összesen 2 kép a tamperválasztéknál, akkor tévedtek -- összesen azt a két modellt árulják, 1-1 méretben. A rugósat nem vizsgálgattam (SZVSZ rossz ötlet), a normális az 58 mm-es kosarakhoz való 57+töredék mm.

Kávéból leginkább csak Pellinik ültek a polcon.

H_G Creative Commons License 2006.10.27 0 0 5550
Igaz, de nekem úgy tűnt, ezek a táborok messze nem 50-50%-ban oszlanak meg, a flat burrt sokkal kevesebben pártolják.
Előzmény: Vén Resu (5548)
H_G Creative Commons License 2006.10.27 0 0 5549
Az nem finom, maradhattak volna a csokitortánál.
Előzmény: yeahhh (5545)
Vén Resu Creative Commons License 2006.10.27 0 0 5548

Tényleg, meg tudná vki magyarázni, miért olyan nehéz feladat mérnöki szempontból egy daráló fokozatmentes állíthatósága? Ha egyszer az én (elektromosokhoz képest) olcsócska kézi darálómon meg lehetett csinálni, miért nem olyan az összes jobbféle gépi is?

 

Talán amiatt van, hogy az Iberital "conical" a Rancilio pedig "flat burr" rendszerű daráló. Lehet hogy a kúposnál könnyebb megoldani a dolgot, bár ez csak feltételezés, mert nem vagyok gépész. Amúgy láttam olyan barkács megoldást is, amivel a Rockyt átalakítják fokozatmentessé :)

(Az is érdekes, ahogy olvasgattam, a neten két "tábor" van (conical vs. flat burr) és természetesen két álláspont is, hogy melyik a jobb megoldás :)

Előzmény: H_G (5538)
Törölt nick Creative Commons License 2006.10.27 0 0 5547
Korrekt leírás. Egyet azonban nem vett észre a felhasználó. Leírja, hogy a végtelenített finomságbeállító tárcsával - ha egy másik kávé miatt elállította - nem tud pontosan ugyanoda visszaállni, mert nincs rajta jelzés, se számozott fokozatok. Nos, ez igaz, de: amikor a tárcsát elcsavarod, akkor az egész tartály forog, a tartályon pedig fel vannak rajzolva egy skála fokozatai. Ez, ha nem is olyan korrekt, nem kattan be, mint pl. 4-es és 5-ös fokozat tenné ha a tárcsa lépcsős lenne, mégis, szükség esetén használható. (Megjegyzem, én soha nem használtam, úgyis rendszeresen finoman állítgatok, ahogy változnak a körülmények.)
Előzmény: yeahhh (5546)
yeahhh Creative Commons License 2006.10.27 0 0 5546
Iberital Challenge-tapasztalatok a kenguruk földjéről.
yeahhh Creative Commons License 2006.10.27 0 0 5545
Kaisersban Helmut Sachers kávé - Wiener Mischung, illetve Espresso -, szemes és őrölt változatban is, 649 Ft/250 g.
Törölt nick Creative Commons License 2006.10.26 0 0 5544
Tényleg összeillenek! Kifejezetten esztétikus páros.
Előzmény: H_G (5540)
Törölt nick Creative Commons License 2006.10.26 0 0 5543
Igen. Amikor felveszi a párát, akkor úgy látszik, tapadósabb, masszívabb lesz a kávépárna a tamperolás után. Ezért a "nedvesebb" kávé picit durvább őrlést kíván. (Legalábbis ezzel magyarázom azt a tapasztalatomat, hogy a friss, dobozból éppen kivett kávé finomabb őrlést, s kb. két nap után icipicit durvább őrlést kíván meg, azonos tamper nyomással). Lehet hogy nem a pára az ok, de erre gondolok.
Előzmény: Zsolti2003 (5542)
Zsolti2003 Creative Commons License 2006.10.26 0 0 5542
Ezt nem értem. Vagyis, amikor még száraz a kávé, akkor finomabbra veszed?
Előzmény: Törölt nick (5541)
Törölt nick Creative Commons License 2006.10.26 0 0 5541
Az nagyon igaz, hogy felbecsülhetetlen jó tulajdonsága az Iberitalnak a végtelenül finom szabályozhatóság. Mikor új doboz kávét bontok, ami olyankor még "dobozszáraz" akkor csavarok hármat a beállító tárcsán (egy csavarás kb. 1/3 fordulat). Két nap múlva a környezet páratartalmát felveszi az őrlemény,s ilyenkor vissza kell tekerni a három fordulatot. Ez a művelet rendkívül kis mértékben változtat csak az őrlés finomságán, mégis fontos, ha pontosan tartani akarom a 25-27 mp-et, ugyanolyan tamperelés mellett (14-18 kg).
Tehát ez a finom, apró szabályozás egy teljes fordulat a tárcsán! Itt nincs olyan probléma, hogy "a 4-es fokozat kicsit durva, sz 5-ös pedig kicsit túl finom"
Előzmény: H_G (5538)
H_G Creative Commons License 2006.10.26 0 0 5540
"Egy karos gep pl 200e korul kezdodik, ha stilusban passzos daralot is szeretnek az mar egyutt min. 300 es akkor meg nem biztos, hogy jo kavet is csinalnak."

Á, annál azért olcsóbb. A Gaggia Achille legutóbb 140-vmennyi volt a MM-ban, az Europiccola még olcsóbb vmivel (itteni kiskerben még nem láttam, Bécsben 480 euró). A stílusban passzoló daráló sem föltétlenül jelent egy vagyont -- pl. ezen a képen igazán összeillenek a törökkel, nem?

Előzmény: Káposzta (5509)
H_G Creative Commons License 2006.10.26 0 0 5539
"Az zavaróbb, hogy degradálóan kezelik egyesek azt, ha valakinek nincs darálója, vagy nem ilyen vagy olyan márkás a gépe, mert ez ugye 1részt sznobság, másrészt erősen leírja az embert, aki mondta. Szerencsére ebből ezen a fórumon talán nincs is... vagy nem sok."

Nem mindegy, h, nincs vagy nem sok, tényleg találkoztál már Te akár csak eggyel is? Mert én nem, pedig emlékeznék. (A CG-n akadnak néha.)

Előzmény: _MrB_ (5508)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!