Keresés

Részletes keresés

dezsoKE Creative Commons License 2015.03.04 0 0 240

Ezt a japanok meg mindig csinaljak jukendo neven.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (238)
sz332 Creative Commons License 2015.03.04 0 1 239

Igen, abban a könyvben. Utánaérdeklődtem a vívóedzőmnél, de ő azt mondta, hogy civil vívásban soha nem is volt, csak a katonai vonalon. De az meg egy elég külön vonal volt. Botvívásra ugyanezt mondta.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (238)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2015.03.04 -1 0 238

Szégyen-gyalázat, de egyszerűen nem tudom élvezni az olimpiai kardvívást!

Követhetetlen, élvezhetetlen. Sokkal jobb a párbajtőr!!

 

Véletlenül nem emlékszel, hogy a Kárpáti Rudolf könyv (Karddal a világ körül) melyik részében van megemlítve a szuronyvívás, mint negyedik fegyvernem?

Előzmény: sz332 (233)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2015.03.04 -1 0 237

Abban az időben nagyon tudtak védeni.

Valamelyik korabeli vívóról mesélték (XX. sz. 20-30-as évei): megáll az úriember, hattal a falhoz, karddal bárhogyan lehet támadni, aki megvágja az kap 1 pengőt (kb. egy jó ebéd ellenértéke, mondjuk mostani 1-2 eFt). Így gyakorolt!

 

Egy másik történet szerint (Bay Béla meseli a Horváth Zoltán könyv hanganyagában, 3 vagy 3B kazetta): 1912-ben, az olimpia előtt Neralic (Borsody László tanára) fogadást kötött az olimpiai válogatott (!) tágjaival, hogy nem fogják tudni megvágni. Állítólag nem tudták!

Előzmény: kenva (232)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2015.03.04 -1 0 236

"Én nem értek a kardokhoz (még mindig)"

 

Kár! Pedig csak egy olyan társ kellene, aki érdeklődik a vívás iránt, 2 db polifoam gyakorló, 2 db fejvéd, és már el lehetne kezdeni adaptálni a kínai formákat; kitalálni, hogy miként lehet alkalmazni őket a szabadvívás körülményei között.

 

Gyűjtemény.

Némileg nehéz eldönteni, hogy pontosan mi igaz azokból a történetekből. Egy biztos - a MSZVI honlapjaira szép szablyákat raktak fel, a videók alapján igen értékes és érdekes vívástörténeti gyűjteményeket sikerült összehozni, illetve többször bemutatni (volt 30+ perces tárlatvezetéses videó is).

 

Szóval, ha valaki pesti és van ideje, akkor VSZ kimondottan érdemes elmenni és megnézni. Ha a kiállítás megtekintése után lenne valami (kritikai, egyéb) észrevétele, akkor érdeklődve olvasnánk. Ha a múzeumban valaki szablyát akarna eladni neked, akkor marad a "kérdezze meg fegyverszakértőjét..." ;-)

Előzmény: Annatar (231)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2015.03.04 -1 0 235

Értem ám az iróniát... ;-)

Kissé komolyabban. Ha a non-FB alapú fórumokat nézzük, akkor:

 

egyetlen?

igen, mert a Militia nincs már (RIP), Amatőrvívás sajnos dettó (pontosabban "zombi"):

http://www.amatorvivas.hu/index.php?pg=forum

 

legrégebbi?

egyértelműen nem!

 

legnagyobb?

nem, de az lehet...

 

legnépesebb?

mihez képest?

 

a legmagasabb színvonalú?

nem kétséges!!! ;-)

 

a legjobb?

persze, hisz van egy kendósunk! :-)))

Előzmény: dezsoKE (230)
Szebényi Tibor Creative Commons License 2015.03.03 0 0 234

Maga a gyűjtemény oké. Azt nem tudom, kinek mit adott el, és mennyiért, de ez nem is releváns a tekintetben, hogy a birtokában lévő gyűjteményben igen szép darabok vannak. ;)

Előzmény: Annatar (231)
sz332 Creative Commons License 2015.03.03 0 0 233

Nekem nagyon tetszett. Sokkal jobban, mit a modern kard, ahol két mérges hörcsög egymásnak ront.

Előzmény: kenva (232)
kenva Creative Commons License 2015.03.03 0 0 232

Tiszteletem !

Vélemény

https://www.youtube.com/watch?v=F18IL435yYc

imádom ahogy védenek

Annatar Creative Commons License 2015.03.03 0 1 231

Én nem értek a kardokhoz (még mindig), de biztos hogy Máday gyűjteménye oké?

Már úgy értem sok "érdekes" dolgot hallottam róla és szablyákról (kissé felülárazva adott el szablyákat tanítványainak, legalábbis állítólag. (nem voltam ott, nem láttam, csak olvastam róla))

Előzmény: Szebényi Tibor (224)
dezsoKE Creative Commons License 2015.03.03 0 0 230

Az egyetlen, a legregebbi, a legnagyobb, a legnepesebb, a legmagasabb szinvonalu es a legjobb. :-)

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (229)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2015.03.03 -1 1 229

VSZ pedig nem.

 

Ez - elméletileg - akkor működ(het)ne, ha a topiklakók nem ismernének egymást. Mivel találkoztunk, rendszeresen levelezünk stb., ezért nem túl valószínű, hogy ilyet feltételeznék - hozzászólások rendszeres és módszeres leminősítése - pl. egy olyan topiktársról, akitől megkapom a Keresztessy emlékkönyv másolatát.

 

Más.

A Google szépen mutatja ezt a topikot, közvetlenül is, meg a blogon keresztül is. Per pillanat úgy tűnik, hogy ez az egyetlen elő, non-FB alapú vívófórum a neten.

Előzmény: dezsoKE (226)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2015.03.03 -1 1 228

"Ki ivott a pohárkámból? Ki köpött a leveskémbe? (-1) Ki feküdt az ágyacskámban?"

LOL az egész.

Előzmény: Szebényi Tibor (225)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2015.03.03 -1 1 227

A FB-on van pár kép a készülő kiállításról - "Így épül a Magyar Kard."

Ebből úgy látom, hogy nem csak szablyák lesznek.

Előzmény: Szebényi Tibor (224)
dezsoKE Creative Commons License 2015.03.03 0 1 226

Egy dologra mindenkeppen praktikus ez a rendszer, hogy osszeugrasszon forumozokat. Ulrich es te barmit irtok, az -1. Aki nem kap -1-et, biztosan az adta. :-)

Előzmény: Szebényi Tibor (225)
Szebényi Tibor Creative Commons License 2015.03.02 -1 2 225

Ki adott -1-et a hozzászólásomra? :)

Előzmény: Szebényi Tibor (224)
Szebényi Tibor Creative Commons License 2015.03.02 -1 2 224

Azt érdemes lesz megnézni. Én Keszthelyen láttam a Máday Norbert és Fekete György magángyűjteményéből álló kiállítást, elég durva. Szablyák tekintetében verik a HM anyagát. Így együtt igen gazdag lesz.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (223)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2015.03.02 -1 1 223

Egy új időszaki kiállítás (március 3. - április 12.):

Magyar Kard (a Hadtörténeti Múzeumban)

 

http://www.militaria.hu/hirek/magyar-kard

 

Ui.:

Március 15-én érdemes menni, mert akkor ingyenes.

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2015.03.02 -1 0 222

Szívesen.

 

Meg nagy válószínűséggel a hárítások (hárítási rendszerek) sem kapnak olyan nagy szerepet, mint az európai vívásban. Érdekes volt újraolvasni a 6 db (!!!) kendóedzésem után készült feljegyzéseket. Aztán beleolvastam a Kendó segédkönyvbe (1996), meg az agyonfénymásolt Oshima Kotaro (?) könyvbe. Tök mókás volt érzékelni a hasonlóságokat, eltéréseket.

Előzmény: dezsoKE (221)
dezsoKE Creative Commons License 2015.03.02 0 0 221

Koszonom.

Ahogy nezem itt (csak nagy vonalakban van leirva), a kendobol hianyoznak a cselek es a masodik szandek.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (217)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2015.02.28 -1 0 220
Előzmény: sz332 (219)
sz332 Creative Commons License 2015.02.28 0 0 219
Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (218)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2015.02.28 -1 0 218

Beszámoló a VIII. Balassi Kupáról (feb. 21.):

 

www.hirek.sk/video/.../Szablyavivas-Rimaszombatban.html

 

Érdekesség: 01:32, pár másodpercig látszanak a gyakorlószablyák (BSZ-4).

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2015.02.28 -1 0 217

dezsoKE,

 

Kardakció rendszerezése: http://szablyavivas.blogspot.hu/2015/02/kardakciok.html

A táblázatot (az egész csak egy oldal) majd egy kicsit később töltöm fel.

Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2015.02.28 -1 0 216

:-)

 

Nem értek a gyerekekhez, de lehet, hogy pár év múlva már elmagyarázható nekik a történelmi környezet is.

 

Hogy OK Thúryt levágták, de főleg azért, mert nem akarta megadni magát, meg akkor egy ~52 éves ember, főleg ha végvári vitéz volt egész életében, valószínűleg kissebb csodaszámba ment stb. stb. Meg "Igen, kisfiam. Azt a ... elveszítettük..., de az a sereg az akkori Európa... legerősebb serege volt stb."

Előzmény: Sch.... (215)
Sch.... Creative Commons License 2015.02.27 0 0 215

:-)

 

Ez akkor jött elő, amikor már sokadik történelmi személyiségről meséltem, és mindig feltették a kérdést:

 

~ Mi lett vele aztán?

~ Hát, rajtaütöttek és megölték.

(Konkrétan Thúry Györgyről volt szó)

 

vagy

~ és végül megnyertük a szabadságharcot/háborút/miegymást?

~ nem.

 

Bár Mátyás bejön :-) Meg mondjuk annyiból jó, hogy muszáj nekem is komolyan utánanézni a dolgoknak.

Szerencsére ott a másik vonulat, a sváb/germán származás, ami időnként segít. :-)

 

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (214)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2015.02.27 -1 0 214

Sch....,

Te most halhatatlan héroszokat keresel? Vagy esetleg a hús-vér emberek is megfelelnek? ;-))

 

Szegény Ali bácsira is lehetne mondani: "Pfff... Csak 7-szer volt olimpiai bajnos, 50 felett nem is versenyzett, sőt meg is halt..."

 

Mellesleg Thúry 50:1 és 100:1 közötti győzelmi aránya sem annyira rossz ;-)

Némi marketinggel még talán sikeres emberként is bemutatható egy esti mese keretében.

Esetleg?!

Előzmény: Sch.... (212)
Sch.... Creative Commons License 2015.02.27 0 0 213

Az jó, mert közös program. Mi íjászkodni járunk közösen, meg vívunk, és nagyon élvezik.

Előzmény: dezsoKE (209)
Sch.... Creative Commons License 2015.02.27 0 0 212

"meghalt az orosztonyi mezőn"

Végül is a sikeresség nézőpont kérdése :-)

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (211)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2015.02.27 -1 0 211

"Csak nehéz a magyar történelemben olyan hőst találni, aki pozitív, és még sikeres is..."

 

Még szerencse, hogy van azért egy pár: Benyovszky, Kászonyi Dániel, Keresztessy József vagy netalán Thúry György. Áprilisban lesz pont 444 éve, hogy meghalt az orosztonyi mezőn.

Előzmény: Sch.... (203)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!