Köszi a válaszod. Időközben már megtudtam, hogy egyfajta fügét aszalnak, amit fügedarazsak poroznak be, ami nálunk nincs, (bár megjegyzem még virág sem volt rajta eddig ) és hát tudtommal még a fagy sem ártott neki, pedig sosem takartam. Tavasszal mindig kifakadt és tőből is hozott új hajtást is. Mivel picike a kert, hogy ne nagyon terjedjen szét, metszőollóval a kis hajtások egy részét kivágtam és az előző évi erősebb vesszőkből is vágtam ki tavasszal. És én csak vártam, hogy mikor fog már virágozni és teremni. És csak most vagy két hónapja fedeztem fel ezt a fórumot és láttam képeken a termő fügét először. Azóta ígéretet is kaptam termő fügére.
15 éves a bokor - annak idején ledugtunk pár levágott ágat egy kora nyáron, abból lett - de mivel város szélén lakunk, ahol szelesebb az idő, és mindig pár fokkal hidegebb van télen, mint pár utcával beljebb, rendszeresen visszafagyott a bokor. Idén van először nyári termésünk, de az őszi termés majd minden évben beérett edddig.
Szívedet nem fájdítani jöttem fügézésemmel, ámbár megszolgáltad legutóbbi harcsapaprikás történeteddel, amiért is fehér ember nem felejt - afSiH! -:
füge bokrunk terméséből szombaton először szüreteltünk, és a 13 db. érett, kellemes zamatú gyümölcs tömege közel 70 dkg. volt. A maradékot, s az újabb szedést ma kitettem a napra, és hihetetlenül édesedett napestig!
Bokrunkat és terméseit a (18), (24) számú hsz.-eken látható képekhez tudom hasonlítani. Úgy tűnik, hogy az időjárás függvényében folyamatosan lesz érett termés.
Tudd, nem véletlenül tévedtem ide: afSiH! Utána is jól esik az érett, frissen szedett füge!
Én sem vagyok hozzáértő, de alapból azt kell tudni, hogy két fő fajtája van a fügéknek: ami nálunk terem, az nem ugyanaz, mint a déli országok fügéje, ahol megél a fügedarázs ami azokat megporozza (tehát ott virágból lesz a termés...) Gondolom hogy Horvátországban még az ivartalanul termést hozó fajták élnek (én ezt nem tudtam, különben hoztam volna ágat onnan).
Félő, hogy az aszalt fügéből kelt bokor itt nem fog teremni még akkor sem, ha esetleg virágzik. De sose lehet tudni. A magról kelt növények mindig nagyon későn teremnek. Nekem van egy 12 éve kapott (akkor már pár éves volt) magról kelt gránátalma bokrom, az idén virágzott számottevően először (termés sajnos egyelőre csak egyetlenegy mutatkozik rajta).
A talaj nálam ún. "öntéstalaj" tehát nem fekete föld, de nem is homok. Hét darab füge bokrom van és a kezdetekben takartam. Három éve már egyáltalán nem takarom és az enyhe teleknek köszönhetően egyáltalán nem fagytak vissza. Lassan annyira a fejemre nőnek, hogy úgy vagyok vele elkelne egy kis hidegebb tél, hogy kisebbre fagyjanak :)) Július elejétől folyamatosan érnek a fügék, mivel különböző fajtájúak és ez október végéig fog tartani.
Ez a kép várt a nyaralásból visszaérve július 11-én. Ez egy 3,5 m magas rappai féle lila füge. Nagyon finom amikor teljesen megérik. Szeged környékén van.
Köszi a válaszod, valóban szép és nagy! Ritkítani szoktam, meg össze is kötöttem, hogy ne nagyon árnyékoljon, ha már nem akar teremni. Igaz, hogy szívesebben nézegetnék egy termő fügebokrot! :)
A fagytűrő déli gyümölcsös topikban sok az okos tapasztalt fügés! Talán Ők tudnak segíteni! Amúgy gratulálok, szerintem egy aszalt fügéből nyert magtól, ez nagyon szép teljesítmény. Jól néz ki az fix!
Itt van az aszaltfügemagból kikelt bokor, ami sajnos meddő. Legalábbis eddig még sosem termett. Kb. úgy 6-7 éves lehet, télen sosem takartam, (nem is gondoltam, hogy esetleg kellene ) és nem is fagyott még meg. Meg tudja nekem valaki mondani, hogy fog-e teremni?
én olyan önképző fügés vagyok , tehát csak a saját felyem , tapasztalatom után megyek . eddig bejött:-)
de a helyzet az hogy nekem nemigazán volt problémám a fügebokraimmal. van közte huszonéves tő ami soha nemvolt takarva , tizenévei enyhe telekben roskadásig volt rajta mind a nyári , mind az őszi beérés. az elmult kemény teleken meg évekig lefagyott , és csak az őszi beérésen volt néhány termés.
van olyan bokraim amiket a horvát tengerpartról hoztam , a tövét szószerint a tenger sós vize mosta , annyira a parton volt. mégis termett ( mármint az anyatő amiről leválasztottam). itthon is terem roskadásig.
meg amit a hegyóldalakról hoztam az is okés.
viszont hoztam egy kiscsi , valszeg magról kelt kis csemetét , ami marhára nől embernyi bokor immár , de termést mégcsak mutatóba sem hoz. semmit! mégcsak fügekezdemény sincsen rajta. mostanság készülök végleg végezni vele ( Glialka gyomirtó) .
de visszatérve a problémádhoz.
irtad hogy márciusban ültetted. a fotón ugynézem ezek szerint jó nagy növény volt mikor ültetted. nemtom mekkora gyökérzete lehetett akkor ,vagyis ha valahonnan felszedett tő lehetett akkor a gyökérzet valszeg igencsak meg lett stuccolva .
lehet hogy ez viselte meg , mármint hogy viszonylag felylett termő növény lett átültetve , és a pihenő ( téli) időszak végén mikor felylődésnek indult , még a tavalyi állapotára "emlékezvén " indult meg a növényke ugy mintha misem történt volna , aztán persze rájött hogy gáz van ( kissebb gyökérzet ) ezért fogta vissza magát , termést ekldobja kapásból , meg a fölös levélzetet.
tehát lehet hogy nincs is semmi gondja. csak alkalmazkodik .
ez csak egy lehetséges magyarázat . lehet hogy más a gondja persze.
a másik fórumon amit belinkeltem is ottan kéne megkérdezni , ott vannak akik tényleg nagyon bele vannak merülve a témába . példul itt van ez az emberke , majd kétezer hozzászólása van és mind a déligyümőlcsös topikba.
Szia! Akkor te hozzáértő lehetsz, ami nagy öröm, mert a topiknyitó is csak műkedvelő....::)O:):):):
Kérlek, hogy nézd meg az topiknyitót! Tegnap bent voltam egy gazdaboltban, és vittem egy levelet, hogy mi baja a fügének! Azt mondták, hogy vashiány! vettem is ilyen trágyát és már tegnap belocsoltam! Majd meglátjuk.
Megpróbálok beszúrni egy képet, ami még a telejes lekopaszodás elött készült, hátha neked is van valami ötleted!
lényege nagyon röviden , télen le legyen huzatva a talajra , lombal betakarva legyen hogy a veszők ne faggyonak el , mivel az első generációs termés ami mostanság kezd beérni mindég a tavalyi ágakon jelentkeznek . a második generációs érés , ha hosszú az ősz , viszont a friss hajtásokon , továbbhajtásokon lesz.
másik , létezik olyan fügebokor amelyik sohasem hoz termést ! lehet a magról vetettekbe is előfordulhat ilyen " mutácio"
Sziasztok! Lenne egy kérdésem: az aszaltfügéből ültetett pici magból kikelt fügebokrot be kell-e oltani úgy, mint pl. a citromot ahhoz, hogy teremjen? Ugyanis vagy 6-7 éve a fügéből egy pár pici magocskát egy cserép földjébe nyomtam amik nemsokára ki is keltek. Nevelgettem egy darabig majd kiültettem a panelházunk előtt lévő kiskertbe. Már szép nagy vagy 2m-es hosszú vesszői vannak hatalmas levelekkel, de nem virágzik, így nincs is rajta gyümölcs:( ! Itt a fórumban láttam pici bokrocskákat gyümolcsökkel és nem értettem, hogy az enyémen miért nincs még gyümölcs, mikor olyan hatalmas nagy? Tehát a kérdésem az, hogy kell-e oltani vagy szemezni? Előre is köszönöm a segítő válaszokat! Sziasztok!
Nem értem, mit keres ez a topik a Konyhaasztalon, a Kertészetben talán lenne helye, de valószínűleg inkább keresned kellene más topikokban/weboldalakon információkat a fügéről. Még olyanok is vannak, ahol szaktanácsot is adnak! Szerintem helyeztesd át legalább a Kertészetbe, ott több sikerre számíthatsz. ribizli
Amúgy nagyon szeretem a fügét (gyümölcs). Csak nem nagyon lehet kapni még érési időszakban sem Bp. piacain! Csak szárítottat, azt meg kevésbbé szeretem mint a frisset!