Keresés

Részletes keresés

Vasútasmiklós Creative Commons License 2024.03.16 0 0 4706

Szerintem sok változás nem hiszem, hogy lesz.

Előzmény: Abymot (4705)
Abymot Creative Commons License 2024.03.15 -1 0 4705

"Kicsit odébb van."

 

Ebben tévedsz. Bő egy hét múlva meg kell lennie a minisztériumi jóváhagyásnak is, tehát már fel kell legyen terjesztve a minisztériumhoz.

Előzmény: Vasútasmiklós (4704)
Vasútasmiklós Creative Commons License 2024.03.15 -1 0 4704

Kicsit odébb van.

Előzmény: Abymot (4703)
Abymot Creative Commons License 2024.03.15 -1 0 4703

A topik szorosabban vett témájára áttérve: tudsz-e valamilyen tervezett menetrendi módosításról az 1. pótlék kapcsán?

Előzmény: r1232 (4701)
Abymot Creative Commons License 2024.03.15 0 2 4702

Arra kíváncsi lennék, hogy a magyar lakosság hány %-a tudná legalább megközelítőleg megmondani, hogy hol van (akárcsak Csittényhegy esetében) :)

Előzmény: r1232 (4701)
r1232 Creative Commons License 2024.03.15 -1 3 4701

Maroshegy egy városrész neve Székesfehérváron, pontosan lehet tudni, hol van. A gond az, hogy nem ott, ahol a megálló...

Előzmény: Abymot (4700)
Abymot Creative Commons License 2024.03.13 -1 5 4700

Megint lesz egy újabb semmitmondó név, amiből nem lehet megállapítani, hogy hol van (ld. Csittényhegy):(

 

Értem én, hogy a Székesfehérvár-repülőtér elnevezés nagyon hosszú, de ha eddig megvolt így a megálló, várhattak volna eddig, amíg egy normális elnevezést nem találnak.

Előzmény: Godolloi HEV (4699)
Godolloi HEV Creative Commons License 2024.03.12 0 2 4699

A közlekedési naptár (3. oldal) szerint április 7-től lesz.
Nem annyira menetrendi változás, de Székesfehérvár-Repülőtérből Maroshegy lesz.

Előzmény: Abymot (4698)
Abymot Creative Commons License 2024.03.12 -1 1 4698

Az 1. sz. menetrendi módosítás évek óta április elején esedékes.

Az ideiről van már valakinek valamilyen információja?

alex_86 Creative Commons License 2024.01.12 0 0 4697

Jah, még valamikor a COVID előtt, 2018 tájékán.

A youtube-on fellelhető vonalvideók alapján is vegyes a helyzet. A forgalmi előtt a biciklit kell figyelni. Ha ott van, akkor a váltókezelő azzal teker ki.

Előzmény: Fizolti (4683)
Godolloi HEV Creative Commons License 2024.01.11 0 2 4696

Nagyecsed: a napokban néztem a Vonatdroidon a kereszteket: volt olyan nap, amikor átálltak, és olyan is, amikor nem. Talán azon múlik, hogy éppen jut-e váltókezelő.

Előzmény: Fizolti (4683)
Lovrin Creative Commons License 2024.01.11 0 6 4695

Látom minden hozzászólásodban az érdektelen bulvárszemét oldalaidra próbálsz kattintást generálni

Villanások Creative Commons License 2024.01.11 -10 0 4694

Ma is összeomlott a MÁV... (itt egy cikk erről ha elolvasnátok)

kadajo92 Creative Commons License 2023.12.23 0 0 4693

Már jó ideje nem a Pályavasútnál vagyok. Akkoriban még 9 óra volt nyári időszámításra váltás esetén 8. (Helyi függelék alapján.)

Előzmény: Üzemszünet (4690)
Fizolti Creative Commons License 2023.12.23 0 3 4692

Két "szabványosabb" verzióval találkoztam: 

Az egyik 12 órás nappal, ilyenkor a 2 nappalos, 2 szabadnap váltás is szokott működni. Alapból két fő, szabadságolás esetén egy közbeváltóval.

A másik 16 óra körüli nappalosokkal számol, itt nyilván a 9 órás átmenet nincs meg, 1 nappalos után 2 szabadnap az alap (variálások előfordulnak a hosszú pihenőidők érdekében). Alapból három fő. 

 

Amikor pár éve a vonalon jártam, a kiskörei váltókezelőnek volt az utóbbi munkarendje. 

 

Aztán volt ennél bonyolultabb is, valahol pl. olyan is előfordult, hogy két egymást követő napon két különböző hosszúságú nappalos munkaidő, majd 3 nap szabad. 

 

A bejárás lehetősége nyilván helytől, berendezésektől, és a dolgozók lakóhelyétől függ. Valahol némi munka befektetésével meg van oldva, hogy a dolgozó még vonattal tudjon bejárni, hazamenni.

 

Egy időben az azóta bezárt Kisszénás pl. úgy volt megoldva, hogy a csak nappal dolgozó váltókezelő érkezéséig, és távozásától nincs jelzőkezelés, csak szolgálattevő van, vonatok megfelelő papírozással közlekedtek. 

 

A 102-es, illetve a legtöbb másik vonal esetében is ami nehezítő tényező, az a sorompókezelés. Néhány arra alkalmassá tett helyen (Pocsaj-Esztár egy időben ilyen volt) a fénysorompó és a vele függésben lévő állomási jelzők szolgálatmente időben önműkő üzemmódban működnek, szolgálat csak akkor van, amikor a forgalmi helyzet igényli. 

 

Előzmény: kadajo92 (4689)
Üzemszünet Creative Commons License 2023.12.22 0 0 4691

*Állhatnak 🙂

Előzmény: Üzemszünet (4690)
Üzemszünet Creative Commons License 2023.12.22 0 0 4690

Az üzemanyagtérítés az, hogy jövőre a dolgozók  kb. 15ft/km a fizetésükből állatnak.

Amúgy a pihenőidő otthon töltött 8 óra minimum. 

Előzmény: kadajo92 (4689)
kadajo92 Creative Commons License 2023.12.22 0 0 4689

"Még az is értelmes megoldás lehet, ha most altatásos helyeken csak nyújtott nappalos lenne, helyette ott és akkor lenne dolgozó, amikor csinálhat is valamit."

 

A témához off, pusztán általánosságban fogalmazva írom. A nyújtott műszakos munkarendnek én leginkább ott látom értelmét ahol a vezényléstechnikailag is előnyösebb. A pályavasútnál legjobb tudomásom szerint a két szolgálat közötti napi pihenőidő bizonyos megkötésekkel csökkenthető alkalmanként 9 órára. Ha ez a 9 óra nincs meg az esti zárás és a reggeli nyitás között akkor gyakorlatilag majdhogynem ugyanannyi emberre van szükség mintha 24-ben ott lennének és altatnád őket, 17-18 órás nyújtott nappal esetében mindenképp. Esetleg nagyon minimális megtakarítás érhető el Ft-ba, de ugye számoljuk azt is, hogy nyújtott nappal esetén a bejárós dolgozónak bizony a munkába járáshoz kell az üzemanyagtérítés is.

Előzmény: Fizolti (4677)
traxxtoto Creative Commons License 2023.12.19 -1 4 4688

Igen, és? Egyik elmegy, utána jön a következő... 

Előzmény: Atyxx (4687)
Atyxx Creative Commons License 2023.12.19 -4 1 4687

Ma (vagyis hétfőn) ismét nagyot alkotott a MÁV.

Az utastájékoztató rendszer 2 különböző vonatot jelzett ugyanarra az időpontra, 18.42-re Kelenföldre, ugyanarra a vágányra (4-es). Az egyik valami IC volt, a másik meg a fehérvári, ami a gázolás miatt késett.

Abymot Creative Commons License 2023.12.14 -1 0 4686

Köszönöm, ezt eddig nem vettem észre, de valami ilyen megoldásra gondoltam én is.

Előzmény: sosiforda (4684)
f_k Creative Commons License 2023.12.14 -1 2 4685
sosiforda Creative Commons License 2023.12.14 -1 2 4684

A 120-as vonalon a Dacia-Corvin gyorsvonat továbbra is közel fél órát fog várni Szolnokon, pedig ott megszűnik az össze-és szétcsatolás, mivel a kolozsvári vonatrész is Kürtösnél lép át Romániába és Piskiben (Simeria) csatolják szét/össze a kolozsvári és a bukaresti stokkot.

 

A vágányzáriban ezt korrigálták és mindössze 1 percet áll Szolnokon. Budapestről Békéscsaba felé 22.45 helyett 23.10-kor indul:

 

 https://www.mavcsoport.hu/sites/default/files/upload/line-lock/v5_hirdetmeny_120_bcsaba_lokoshaza_1210_0523_v1204_0.pdf

 

Aztán, ha esetleg a projektet átadják az év közepén, majd valamelyik "pótlékkal" / évközbeni változással az alapmenetrend is a vágányzárinak megfelelően módosulhat.

Előzmény: Abymot (4594)
Fizolti Creative Commons License 2023.12.13 -1 0 4683

Nagyecsedről mikori az információ? 

 

Az továbbra is megvan, hogy valamikor így volt, de később volt ott váltókezelő  is. 

Előzmény: alex_86 (4682)
alex_86 Creative Commons License 2023.12.13 -2 0 4682

Nagyecseden a rövid (határ felőli) váltókörzetben állítanak csak váltót. Én a fszt-t láttam váltót állítani.

Egyeken a fehérgyarmati személy évében toltunk vissza, Usgyival. Jó hosszú állomás, bringa valószínűleg nem volt kéznél.

Előzmény: Fizolti (4679)
Fizolti Creative Commons License 2023.12.13 -1 3 4681

Valahol játszhat, és működik is, valahol van, de nem igazán.

Esetenként több problémát okoz, mint megold, és ugyanúgy nincs ingyen, illetve megvan a maga máshol jelentkező létszámigénye. 

A 102-esen mostanában a gyorsan változó igények miatt (változó menetidő/menetrend a csatlakozó fővonalakon is) arra lenne szükség, hogy egy ideig (amíg beáll valami hosszabb távon jó megoldása a 80, 100 és 102 állapotában és struktúrájában) akár az évenkéntinél sűrűbben is változzon a menetrend, hogy hova esik a kereszt, ha éppen az az aktuálisan utasbarátabb. 

 

Ha most lenne rugós váltó telepítés, a hozzá tartozó berendezésekkel, váltófűtésekkel, szabályozással az nagy eséllyel azt jelentené, hogy a jelenlegi két keresztet bonyolító állomás marad, oda kiépül, esetleg még Heves is harmadiknak, máshol továbbra sem lenne kereszt, és nagy eséllyel pár dolog el is lenne bontva, ahol épp nem kell. Tarnaszentmiklós pl. nagy eséllyel kukázva lenne ezzel, de ha marad is a vágány, akkor is romlanának a keresztezés ma sem túl jó lehetőségei. 

 

Azán olyan is van, hogy a már kiépült MEFI állomás sem kell a vasútnak, a 23-as vonalon Szany-Rábaszentandráson és Egyed-Rábacsanakon a korábban rugós váltók ma fixen egyenesben vannak, mindkét helyen az aktuális átmenő fővágányra vezetnek, keresztre több mint 10 éve nincs igény. Így viszont nem kell rendszeres és sűrű váltógondozás, nem kell számolni a hasítás miatti igénybevétellel. Ellenőrzőjelzők ettől függetlenül működnek, ahogy a kijárati irányban vonatszemélyzet által kezelt fénysorompó is, és tudtommal még engedélyt is kell kérni állomásról állomásra, hiába nem jöhet semmi szembe. 

Előzmény: névtelen (4680)
névtelen Creative Commons License 2023.12.13 -1 2 4680

Rugós váltók + ehhez tartozó szabályozás nem játszik? (állomási személyzet nélküli keresztezés lehetősége)

Előzmény: Fizolti (4679)
Fizolti Creative Commons License 2023.12.13 -1 1 4679

Nagyecsed régen ilyen volt, de amikor ott jártam 2015 körül, akkor már volt váltókezelő (egy időben 4 kereszt volt hétköznap, illetve a keresztnél a várakozás is nőtt - onnantól, hogy volt váltókezelő, már a rövid végen is neki kellett váltót állítani). 

 

Egyeken alapesetben teljes személykereszt nincs, éjjelre félreállós vonatok vannak, amiknek a sorompós végen kell váltót állítani. Aztán késés esetén lehet mérlegelni, mikortól van értelme keresztet oda áttenni. 

Előzmény: alex_86 (4678)
alex_86 Creative Commons License 2023.12.13 -1 1 4678

Más, szintén egyfős állomásokon meg egy időben előfordult olyan, hogy az egyik vonat a rövid végén kitérőbe, másik egyenesben jön-megy, majd a korábban érkező visszatol és átáll a rövid végen.

 

Nagyecseden ez mindennapos, napi 3 vonatkereszt van, egy szem szolgálattevővel. De láttam személyesen ilyet Egyeken is (egy váltókezelő van, aki sorompót is teker), bár ez elcsúszott kereszt volt.

 

Előzmény: Fizolti (4672)
Fizolti Creative Commons License 2023.12.12 -1 3 4677

És melyik másik állomást szeretnéd a környéken bezárni, hogy legyen honnan dolgozót átvezényelni?

 

Ez ebben a formában kamukérdés. A környéken most zárt be Mónosbél. Most tűnt el 5 állomásról váltókezelő, 4-ről forgalmista a 101-esen. 

Még egy pár évvel korábban néptelenedett el a 100-as vonal Szajol-Püspökladány közti részének több állomása. Mindig kerül ki a rendszerből egy csomó erőforrás, és közben nem nagyon van felvétel, helyette inkább úgy csinálunk, mintha nem lenne jelentkező, miközben meg sincs hirdetve állás. 

Ellenpélda is akad, pl. Szegedi területen a sokáig csak váltókezelővel üzemeltetett Hetényegyházára pár éve meghirdettek szolgálattevői munkahelyet, és vettek is fel oda embert. 

 

Minimális létszámtöbblet kéne egy-egy állomás más formában való üzemeltetéséhez.

Ha variálni kell a menetrendet, mert olyan helyre jönne ki a kereszt, ahol most senki sincs, akkor nyilván ahol most van személyzet, őt lehet költöztetni.

Még a sokat szidott pécsi izgatóság területén is volt olyan, hogy a keresztek arrébbtételével váltókezelőt is arrébb tettek, ahol nagyobb szükség volt rá. 

 

 

Még az is értelmes megoldás lehet, ha most altatásos helyeken csak nyújtott nappalos lenne, helyette ott és akkor lenne dolgozó, amikor csinálhat is valamit. 

Előzmény: CorsairS (4675)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!