Gyakran előfordul, hogy a hőmérsékleti mélypont éppen az élet és halál küszöbén van. Olyankor egy vegyes állományból elsőként az ujjas óriások fagynak meg még néhány fajtával együtt. A "halálos sáv" azonban az összes ismert fajtát tekintve nemigen szélesebb 2 foknál. Mindenesetre -15,2-nél az elsők között elfagy az ujjas óriás, egyes fajták talán súrolják a -17-es tűréshatárt, de azok már kivételesnek számítanak. Az egyéb tényezők sajnos csekély jelentőséggel bírnak.
....."ahol az erdélyi füge túlél,ott számos fajtának még ennél is nagyobb sansza van"-kontra-"a túlélés titkát nem a fajtában kell keresni"
szal én érzek ebben némi ellentmondást azért,hm
az ápolási munkák meg nemcsak trágyázásból állnak,hanem pl.téli védelemből is.a téli védelem még nem csak takarásból állhat,és így tovább.le lehet redukálni a dolgokat,átláthatóbbakká vállnak,talán érdemes is,legyen igazatok,nem feltétlenül kekeckedni akarok.:)
-19 fokban tökmindegy, mit trágyázol vagy nem trágyázol, ápolod vagy nem ápolod. Viszont ha 60-80-100 méteres fagylefolyásod van, akkor van esélyed. Nem mondott magának ellent Nino. A füge -13,7 fokon lehetne akár 2 hónapon át éjjel-nappal, de ha egész télen -4 fokon van, viszont egy éjszakára lemegy -15,6-ra, akkor nyekk. Ezért kell kihegyezni a hőmérsékletre. Magára valamit is adó kertész tudja, vagy legalábbis tudni kellene, hogy a trágyázás nem jó neki. Egy almafának mindegy, mert az -40 fokig bírja, de aki a fügét trágyázza, annak úgykell. Ha meg nem trágyázza, és kap -22 fokot, akkor is baj van. Ha jó fekvésben van, akkor akár trágyázni is lehet.
jégfügét,ill.olyan növényről kell szaporítani,ami lakóhelyedhez legközelebb van,és láthatóan él,virul,édes,bőventerem,stb.főleg akkor,ha inverzió,és egyéb kedvező hatások nem érvényesülnek,tehát nem egy tipikus fügetermőhely a kiszemelt helye.Sajna fajtákról nagyon gyér adatbázishoz lehet hozzájutni,és azok is inkább a gyümölcs ízéről,külalakjáról szólnak,de még a faiskolák is ritkán árulnak fajtaazonos bokrokat.legtöbb helyen csak rá van írva,hogy Ficus carica,oszt annyi.remélem előbb-utóbb valaki rendet tesz a fügék közt,legalább annyira,mint mondjuk az őszibarackok közt,és akkor némileg könnyebbé,de legalább érdemibbé válik néhány kérdés megválaszolása.
egyébként a téltűrésnél csak egy szegmens az alacsony hőmérséklet,kár,hogy újabban mindent erre hegyezel ki.maga a mikroklíma se csupán ennek az egy tényezőnek a hatásától függ,hiszen ha rosszul van megválasztva a fajta,az agrotechnika,az ápolási,trágyázási munkálatok,akkor mégannyit se bír ki a füge,mint amennyit egyébként a genetikája,vagy éppen a téli minimumok lehetővé tennének.
Az erdélyi füge sem véletlenül származik szőlőhegyről, mint ahogy az a szövegből kiderül. A fajtája egyébként a Magyarországon is leginkább elterjedt viszonylag nagygyümölcsű fajta. Szabdalt levelei és gyümölcsmérete után több helyen ujjas óriásnak hívják. Egyébként ez az egyik legrosszabb téltűrésű fajta. Ahol ez túlél, ott számos fajtának még ennél is nagyobb sansza van.
Sajnos a legtéltűrőbb fajták téltűrése is korlátozott. A túlélés titkát nem a fajtában kell keresni, hanem abban a helyben, ahova a növényt ültetjük. A sík területeken és a völgyekben renszeresen elfagy. Dombvidékeken a legmagasabb dombok tetejére kell ültetni és akkor legfeljebb a legszörnyűbb hidegkatasztrófák idején érheti károsodás, akkor is jellemzően csak részleges. Közben hatalmas fává nő. Alkalmatlan helyen az ember csak folyamatosan kudarcélményt szerez vele magának. Megfelelő lehet még a nagyon beépített belvárosi környezet, fekvéstől részben függetlenül. A legjobb a dombon lévő városi környezet.
nem akarok beleszólni, de nálam okosabbak többször javasolták a fagytűrőbb honos fajták beszerzését , érdemes lenne ebben kikérni Floo2 vagy Ninovarga véleményét, pár honos fajta:http://w3.mkk.szie.hu/dep/kerteszet/ta/knkt/gyum/Ficus_carica.html
Ez jó kérdés, sosem takartam fügét, szerintem ebben talán máshol, másik fórumban jobban tudnak tanácsot adni. Például a pálmások, ők gyakran takargatnak.
Úgy! Arra kell figyelni, hogy ne száradjon ki, nedvesen legyen tartva a görögországi levágás és a magyarországi elültetés között. A biztonság kedvéért sosem szabad egy ággal eljönni, 3-4 külön gallyat kell elhozni. Tudsz ott valami jó fajtát?
szia, kertészeti perlit, kapható pl. a Pannon perlit kft-től van telephelye a XVII.ker Pesti út 14 (ha jól emlékszem) a festékbolt mögött a 3-5 mm-res 100 literes zsák 2300Ft
itt vannak még képek: http://figs4fun.com/basics.html pohárban, zsákban, hűtő zacskóban, fedett műanyag bobozban....
a fórum oldalon pedig lelkes fügések írogatnak http://figs4funforum.websitetoolbox.com/
plusz egy video: http://www.youtube.com/watch?v=Hl8sBac3TCo
Ez mind igaz, de talán még kiegésziteném azzal, hogy oltott mésszel / hamuval szorja körül a tövet. Sajnos - saját empirikus - tapasztalat, a csigák is szeretik a fügét. három gyökérsarjat ültettem el az egyik telken és kettőt majdnem végigrágtak, a harmadikat csak negyedrészben. Majdnem szétdurrantam a dühtől.
Szóval a csigatámadásokra fel kell készülni, jobb megelőzni a bajt. 90%-os háncsolás.....
Majdnem minden kérdésedre választ kaptál, úgynézem :))
Ha adsz egy pontos címet, megnézem a Google Earthon, hogy milyen fekvésben laksz. A pécsi belvárosi állomás az egyetemnél -12-13 fok közötti legalacsonyabb értéket mért a mostani télen. Pedig dombon is van, és hőszennyezés is akad bőven. Más amatőr, de többé-kevésbé hitelesen mérő műszerek -14 fok körül mértek. Egy ilyen kis fácskát egy -14 fok már károsít.
A füge túlélése, mint ahogy Ninovarga leírta: vagy a domb, vagy a hősziget. A domb ebben az esetben azt jelenti, hogy mondjuk ha a völgy vagy a sík mondjuk 120 méteren van, akkor a sík vagy völgy fölé magasodó domb 170 méteres szintje már kezd jó lenni. A füge -15 fokon fagy el. Térségtől, kontinenstől mindentől függetlenül. -15 foknál alacsonyabb értékhez vastag hótakaró, lehetőleg szélcsendes idő és derült ég szükséges Ha ezek adottak, akkor -15-20-25 fokos értékek alakulnak ki. A -15 fok a magasabb, dombi, dombtetői fekvésekben és a belvárosokban, a -20 a közepes helyeken, a -25 pedig a völgyek alján várható ilyen esetekben.
Ezért lenne fontos tudni, hogy milyen fekvésben van a házatok. Ha az idén elfagyott a fügéd, akkor erős a gyanú, hogy nem túl jó fekvésben, persze ez nem zárja ki azt, hogy 2-3 évig ne fagyjon el. Aztán utána megint. Két variáció van: komolyan takarni kell, vagy pedig keresni (venni, ismerőshöz ültetni vagy bármi) egy olyan területet, ahol megfelelő terepviszonyok vannak.
Ezen túl vannak olyan fajták is, amik -16-17 fokig is fagyállóak, de az a gyanú, hogy ez is csak idősebb korban jön ki igazán.
Mivel bajt nem okozol vele, várj ki vele. Előfordul, hogy súlyos, de nem visszafordíthatatlan szöveti károsodást szenvedett és megkésve bár, de regenerálódik és valahonnan kihajt. Akkor elég lesz onnan lemetszeni. Gyökérről, vagy tőről mindenképpen fog sarjakat nevelni. Ha a meglévő rész nem hajt ki, azokat kell fölnevelned.
Azért fontos tudnivalók az ott leírtak, mert annak, aki olyan korlátozottan téltűrő növény nevelésével akar foglalkozni, mint a füge, ezek a dolgok elengedhetetlen alapismeretként kell, hogy meglegyenek. Lehet, hogy sokaknak karnyújtásnyira rendelkezésére állna a füge számára megfelelő hely, de mivel a kritériumokat nem ismeri, rosszul választ. Bizonyos jelenségekre pedig nem talál magyarázatot.