Keresés

Részletes keresés

Kilroy Creative Commons License 2024.06.19 0 1 4622

Bár a ma általánosan elfogadottnak tekintett fizikai modellek szerint a fotonoknak nincs tömegük, ez valójában nem kezelhető megerősített tényként. Ugyanis a fotonok ezen sajátosságát eddig nem sikerült közvetlenül megmérni - és nem úgy tűnik, hogy belátható időn belül ez megváltozna -, így egyelőre igazolatlan feltételezés az, hogy nem rendelkeznek azzal.

 

Hogy lehetne a nem létező, tehát 0 tömeget közvetlenül megmérni? Ez eléggé ellentmondásnak hangzik, ezért ellenérvként se tűnik valami acélosnak...

 

 

illetve, hogy a jelenlegi megfigyelések nem zárnak ki nullánál egy hangyányival kisebb tömeget sem esetükben.

 

Mit jelentene az, hogy egy fotonnak nullánál kisebb, azaz negatív a tömege?

Előzmény: MemetikaTan (4617)
destrukt Creative Commons License 2024.06.19 -1 1 4621

A fotonokat azért találta ki Einstein, mert nem tudta megfejteni a fényelektromos jelenség működését.

Azonban ma már létezik hullámelméleti magyarázat a fényelektromos jelenségre, ezért a fotonokra nincs már szükség. 

Előzmény: destrukt (4619)
destrukt Creative Commons License 2024.06.19 -2 2 4620

"...az elméleti fizika több, egyre égetőbbé váló ellentmondására és problémájára is.”

 

Eddig azt ismételgette itt minden relativista, hogy az mai elméleti fizikában nincsenek ellentmondások és problémák. 

És mi derül ki?

Előzmény: őszszakál (4618)
destrukt Creative Commons License 2024.06.19 -3 1 4619

"így egyelőre igazolatlan feltételezés"

 

Fotonok nem léteznek, így felesleges azon rágódni, hogy van-e tömegük, vagy nincs. 

A fotonokkal kapcsolatban semmi sem igazolt, de nem is lehet igazolni semmit, mivel fotonok nem léteznek. 

 

Előzmény: MemetikaTan (4617)
őszszakál Creative Commons License 2024.06.19 0 3 4618

„Mindenesetre ha kiderülne, hogy esetleg tényleg van (nullánál nagyobb) tömege a fotonoknak, az alaposan felforgatná mind az elméleti fizika, mind a kozmológia világát.  Ez ugyanis önmagában érvénytelenítené Einstein és Maxwell számos elektromágneses elméletét, és egy teljesen  új fizikához vezetne. Ugyanakkor lehet, hogy megoldást is szolgáltatna a kozmológia és az elméleti fizika több, egyre égetőbbé váló ellentmondására és problémájára is.”

 

Semmi gond, van már szuperfizikusunk, újfizikánk, csak még azon hezitál @destrukt, hogy mikor adja ki a könyveit. Mivel az időzítés nagyon fontos.;-) :-))

Előzmény: MemetikaTan (4617)
MemetikaTan Creative Commons License 2024.06.19 -2 1 4617

Kiszámították, hogy mekkora súlya is lehet a fényt alkotó részecskéknek 

 

 

Kínai kutatók a napokban számoltak be arról, hogy sikerült egy első hallásra meglepő számítást elvégezniük. Ezek szerint a tudósok kiszámolták, hogy legfeljebb mekkora tömeggel rendelkezhetnek a fotonok, a fényt és más elektromágneses sugárzást alkotó, illetve közvetítő elemi részecskék.

 

Bár a ma általánosan elfogadottnak tekintett fizikai modellek szerint a fotonoknak nincs tömegük, ez valójában nem kezelhető megerősített tényként. Ugyanis a fotonok ezen sajátosságát eddig nem sikerült közvetlenül megmérni - és nem úgy tűnik, hogy belátható időn belül ez megváltozna -, így egyelőre igazolatlan feltételezés az, hogy nem rendelkeznek azzal.

 

A kutatók azonban most kiszámolták, hogy egy-egy foton valójában akár 9,52 × 10-46 kilogrammot is "nyomhat".Az eredmény nem jelenti azt, hogy a fotonok biztosan rendelkeznek tömeggel - csak azt, hogy ha van nekik, annak mindenképpen az említett határ alatt kell lennie.; illetve, hogy a jelenlegi megfigyelések nem zárnak ki nullánál egy hangyányival kisebb tömeget sem esetükben.

 

Mindenesetre ha kiderülne, hogy esetleg tényleg van (nullánál nagyobb) tömege a fotonoknak, az alaposan felforgatná mind az elméleti fizika, mind a kozmológia világát.  Ez ugyanis önmagában érvénytelenítené Einstein és Maxwell számos elektromágneses elméletét, és egy teljesen  új fizikához vezetne. Ugyanakkor lehet, hogy megoldást is szolgáltatna a kozmológia és az elméleti fizika több, egyre égetőbbé váló ellentmondására és problémájára is.

 

A kutatók most azt mondják, hogy az eddiginél is nagyobb teljesítményű rádióteleszkópok segítségével tovább lehetne szűkíteni a foton tömegének határértékére vonatkozó méréseket, ezzel pedig meg lehetne erősíteni - vagy akár cáfolni is - az jelenleg erre vonatkozóan elfogadott elméleteket, illetve feltételezéseket.

destrukt Creative Commons License 2024.06.19 -2 1 4616

"nem semmi, hogy hivatkozol egy kísérletre, hogy cáfold a relativitáselméletet, de pont az a kísérlet volt ami végül elvezetett a relativitáselmélethez."

 

Ebben van némi igazság. Valóban ez a kísérlet inspirálta Einsteint a relativitáselmélet megalkotására. De nem maga a kísérlet vezetett el a relativitáselmélethez, hanem a kísérlet téves értelmezése

 

A kísérletből Einstein azt a következtetést vonta le, hogy éter nem létezik.

Csakhogy 15 év múlva rájött, hogy tévedett. Ezt írta 1920-ban, a "Az éter és a relativitáselmélet" c munkájában:

 

„Az általános relativitáselmélet értelmében a tér éter nélkül elképzelhetetlen; nélküle nem terjedne a fény…”

 

A jövőre nézve pedig megjegyzi:

 

„Még nem vagyunk tisztában azzal, hogy az új éter milyen szerepre lesz hivatott a jövő fizikai világképében.”

 

Ebből nyilvánvaló, hogy Einstein megváltoztatta azt a véleményét, hogy nincs éter, és az éternek még szerepet szánt a jövő fizikai világképében.

Ez az, amit nem tanítanak az egyetemen, és nem ír róla a wikipédia sem. 

 

 

Előzmény: kalevaleeeeeez (4615)
kalevaleeeeeez Creative Commons License 2024.06.19 -1 2 4615

aha

 

nem semmi, hogy hivatkozol egy kísérletre, hogy cáfold a relativitáselméletet, de pont az a kísérlet volt ami végül elvezetett a relativitáselmélethez.

 

Ahogy már írtam ez ebben a topicban ez eléggé ironikus és mutatja azt is, mennyire nem értesz ahhoz amit nagy mellénynel előadsz itt.

 

De csak kapálózzál nyugodtan, remélem azt nem tudod félrevezetni aki tudja értelmezni a leírtakat és érti a "constans érték" és az érték közti különbséget a mondatban :)

Előzmény: destrukt (4614)
destrukt Creative Commons License 2024.06.19 -3 1 4614

És megint nem gondolkozol.

 

"Azt akarta bizonyítani, hogy a föld haladási irányába levő karon hozzáadódik a fény sebességéhez a föld sebessége..."

Nem hozzáadódik, hanem levonódik. Egyébként igaz. 

 

 

"Ez lett volna az éter bizonyítéka."

Nem. Ez  az "egyhelyben álló, abszolút nyugvó" éter bizonyítéka lett volna.

A kísérlet nem az "éter" létezését cáfolta. Hanem azt, hogy az éter abszolút nyugalomban van, miközben kering benne a Föld. Nyilván semmit sem tudsz az éter történetéről. 

 

Az a gond, hogy egyáltalán nem néztél utána, hanem a téves hivatalos magyarázatot szajkózod. Kb. te vagy a 20. aki ezt csinálja. Hatalmas, de indokolatlan önbizalmaddal magadat is félrevezeted.

Ez a topik éppen arról szól, hogy a hivatalos álláspont (amit te is képviselsz) nem igaz. 

Jó lenne, ha tájékozódnál (visszaolvasnál) mielőtt véleményt írsz. 

Oké?

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: kalevaleeeeeez (4613)
kalevaleeeeeez Creative Commons License 2024.06.19 -1 2 4613

és megint nem értetted meg

 

Azt akarta bizonyítani, hogy a föld haladási irányába levő karon hozzáadódik a fény sebességéhez a föld sebessége, az arra merőlegeshez meg nem. Ez lett volna az éter bizonyítéka.

 

Írtam már nem az a gond, hogy egyáltalán nem értesz hozzá, hanem az, hogy a hatalmas, de indokolatlan önbizalmaddal másokat vezetsz félre.

Előzmény: destrukt (4611)
destrukt Creative Commons License 2024.06.19 -2 1 4612

Miért ne lehetne megmérni?

Ennek elvi akadálya nincs. Csak fel kell tenni a mérőműszert egy mozgó eszközre (vonatra, repülőre vagy űrállomásra), és ott kell megmérni a fénysebességet. 

Gyakorlati nehézségek persze vannak, pl a rázkódás. De egy űrállomáson nincs ily gond.

És ha a Michelson interferométerrel mérnének, akkor a műszer forgatása is könnyen megoldható lenne. 

Előzmény: gyongyom bokretam (4609)
destrukt Creative Commons License 2024.06.19 -2 1 4611

"Én nem vagyok fizikus, nem is állítottam soha..."

 

A pontos fogalmazáshoz nem kell fizikusnak lenni. Ha rosszul fogalmazol, akkor kérjél elnézést, javítsd ki a szövegedet, de ne a másikban keresd a hibát. 

 

"A kísérlet azt bizonyította, hogy a fénysebesség értéke constans, azaz állandó, függetlenül a mérési pont sebességétől."

 

Ha valóban ismernéd a kísérletet, akkor gyorsan megértenéd, hogy egyáltalán nem bizonyította, hogy a fénysebesség értéke constans, azaz állandó, függetlenül a mérési pont sebességétől."

 

Mit bizonyított? Azt, hogy a két mérési irányban ugyanaz a fénysebesség, vagyis a fénysebesség a Földről mérve irányfüggetlen, azaz izotróp. Amiről te írsz, hogy a fénysebesség értéke constans, azaz állandó, függetlenül a mérési pont sebességétől, ez már csak egy hibás következtetés volt, amit 15 év múlva Einstein korrigált. 

 

Olvass többet, ne csak a wikipédiát. De ez csak egy tanács, nem kell megfogadnod.

 

 

 

 

 

Előzmény: kalevaleeeeeez (4610)
kalevaleeeeeez Creative Commons License 2024.06.19 -1 3 4610

Én nem vagyok fizikus, nem is állítottam soha, bár a szakmámnak van köze hozzá.

 

Neked viszont egyáltalán nem kéne foglalkoznod fizikával, mert ezt sem értetted meg.

 

A kísérlet azt bizonyította, hogy a fénysebesség értéke constans, azaz állandó, függetlenül a mérési pont sebességétől.

 

Amire Te gondoltál így hangozna:

 

"Michelson-Morley kísérlet (1887): Ez volt az első kísérlet, amely közvetlenül mérte a fénysebesség értékét."

 

Ebben a mondatban a "constans" szó elhagyása jelezné, hogy az értékét mérte meg.

 

Olvass többet fantáziálás helyett, de ez csak egy tanács, nem kell megfogadnod.

Előzmény: destrukt (4608)
gyongyom bokretam Creative Commons License 2024.06.19 0 0 4609

szerintem meg ha például egy mozgó megfigyelő szemszögéből akarnánk megmérni a fénysebességet, meg sem lehetne mérni.

 

 

Előzmény: destrukt (4608)
destrukt Creative Commons License 2024.06.18 -2 1 4608

"Michelson-Morley kísérlet (1887): Ez volt az első kísérlet, amely közvetlenül mérte a fénysebesség konstans értékét."

 

Ezt írtad, de nem igaz.

Semmiféle értéket nem mértek.

 

 

Előzmény: kalevaleeeeeez (4605)
kalevaleeeeeez Creative Commons License 2024.06.18 -2 3 4605

Igen az lenne, ha előtted már néhány száz mérés nem cáfolta volna :)

 

De ha igazad van és a kísérleted meg tudják ismételni ugyanezzel az eredménnyel, meghajlok az elméledet előtt, akármekkora marhaságnak tartom is.

Előzmény: cseik (4602)
cseik Creative Commons License 2024.06.18 -2 2 4604

szóval szerinted:

1) nem a fény által megtett úton mérhető átlagsebességeket hasonlítja össze

2) egyenletesen változó sebesség esetén nem a felezőpontban van az a pont, ahol az átlagsebességet mérhetjük pillanatnyi sebességnek

3) ha egy konstans sebességváltozású úton többször haladunk végig, akkor változni fog az átlagsebesség, annak ellenére, hogy minden egyes forduló átlagsebessége azonos.

 

ennél jobb minőségben nem találod, max átiratban, mert ez az eredeti.

Előzmény: Construkt (4600)
cseik Creative Commons License 2024.06.18 -1 2 4603

akkor hogy számolták?

 

egyébként mindenki leellenőrizheti, csak össze kell adni az értékeket és elosztani az adatok számával. az jön ki, ami oda van írva.

Előzmény: Construkt (4601)
cseik Creative Commons License 2024.06.18 -1 1 4602

hurrá, akkor az én mérésem bizonyító erejű :)

korábban leírtam, hogy mi módon és milyen eredménnyel fogom elvégezni a kísérletet és lám, olyan eredménnyel végeztem.

 

nem lehetsz ennyire egybites. az, hogy a kísérlet megmutatta, hogy a michelson elképzelése szerinti éter nem létezik, egyáltalán nem azt jelenti, hogy más jellegű vagy másként viselkedő éter ne létezhetne és, hogy a fény sebessége állandó.

 

sőt, a kísérlet azt bizonyította, hogy sem egyes mérés soroknál, sem az átlagolt mérésnél nem állandó a fénysebesség. ezt a valós különbséget nem lehet figyelmen kívül hagyni csak azért, mert egy elképzelés szerinti értékkel nem egyezik. igenis, ilyenkor meg kellene keresni annak az okát, hogy miért van a minden mérésben egyformán jelen lévő értékváltozás!!!

Előzmény: kalevaleeeeeez (4598)
Construkt Creative Commons License 2024.06.18 -2 1 4601

"akkor hogy képes valaki kijelenteni, hogy nem az átlagot számolták."

Félrebeszélsz. Én valójában azt mondtam, hogy nem olyan nevetségesen ostoba módon számolták az átlagot, mint azt te hiszed.

Előzmény: cseik (4599)
Construkt Creative Commons License 2024.06.18 -2 1 4600

"az eszköz azt mérte ki, hogy a különböző irányokban 7 cm távolságban mekkora a fénysebesség különbsége"

Ez egy tökéletesen értelmetlen halandzsa.

A táblázatodra pedig hiába kattintottam rá, úgy is olvashatatlan.

De felesleges is betenni ide ilyen rossz minőségben, hisz a neten megtalálható olvashatóan is.

Ám te szándékosan vagy ostobaságból, teljesen félreérted az egész mérést, amit jól mutat az idézett mondatod is.

Előzmény: cseik (4594)
cseik Creative Commons License 2024.06.18 -1 3 4599

én komolyan nem értem az emberi korlátoltságot, hogy amikor ott van egy eredeti dokumentációban leírva és táblázatban illetve grafikonon ábrázolva, hogy az eredményt a mérési részeredmények átlagából számolták, akkor hogy képes valaki kijelenteni, hogy nem az átlagot számolták.

ennyire erős az ego, hogy képes a valóságot elferdíteni, csak azért, hogy ne kelljen az egyénnek szembe néznie azzal, hogy tévedett? és ilyenkor ő maga hiszi is amit mond, vagy legalább tudja hogy, nincs igaza, de inkább bevállalja mert ez neki a belső kényszere?

Előzmény: drx65 (4593)
kalevaleeeeeez Creative Commons License 2024.06.18 -2 1 4598

Jobb szerettem volna, ha kifejti, de legyen.

 

Bárki aki végzett már elméletet igazoló kísérletet tudja, hogy akkor bizonyítóerejű, ha leírja mit jósol az elmélet, majd berajzolja a mérési eredményt. Ha a kettő nagyjából fedi egymást, igazolta. Ha közelítőleg nem fedi egymást, elkezd gondolkodni a mérési pontosságon, vagy az egyéb behatásokon.

 

Ha egyáltalán nem is hasonlít rá, akkor rossz az elmélet. A tény ugyanis a mérés.

 

Ez esetben a föld keringése miatt olyan szép színuszosan kellett volna változnia a mért értéknek ahogy a szaggatott görbe mutatja.

 

Mivel a föld keringése során nem zökken, mint a vonat a síneken, minden törés a mérési vonalban jelzi, hogy az elmélet hibás és csak azért nem szép tökegyenes, mert nem tudta kiszűrni a környezeti rezgést, esetleg hőmérsékletváltozást, vagy gépi hibát

 

Akkor még elfogadható lett volna az elmélet, ha a színuszgörbe valamilyen irányba egyenletesen eltolódik, mert akkor pusztán a föld sebességén túl, hozzáadódott volna a naprendszer, és galaxis sebessége is.

 

Ilyen nem történt, így szegény annyit rudott kijelenteni, hogy a fény sebessége konstans (nem azt hogy mennyi, azt nem is akarta mérni) függetlenül a mérőeszköz sebességétől.

 

És a topic szempontjából vicces mert pont ez ami igazolja is a későbbi relativitáselméletet.

 

Tehát ha más mérési eredmény jött ki itt, az bizony hibás.

 

Előzmény: drx65 (4592)
cseik Creative Commons License 2024.06.18 -1 2 4597

én tudom mindkettőről hogy mit jelent.

 

szerinted mit jelentenek és a mért érték adatvonala miért nem egyenes és miért nem nulla?

 

ne csak kijelentéseket tegyél, hanem indokoljál is, ahogy én is teszem. hajrá!

Előzmény: kalevaleeeeeez (4589)
cseik Creative Commons License 2024.06.18 -1 2 4596

nem fogja :(

ilyen esetben három taktikája van:

a) eltűnik és nem válaszol

b) elkezdi a másik lehülyézését

c) kijelenti, hogy fizikusok ezrei nem lehetnek hülyék és különben is a relativitás elmélet örök és megingathatatlan + b) opció

Előzmény: drx65 (4590)
cseik Creative Commons License 2024.06.18 -1 2 4595

nem csak nézlek, hanem ez valóság.

 

nem lehetsz ennyire khm egyszerű elme. rákattintasz a képre és kinagyítja szép élesben.

 

 

Előzmény: Construkt (4588)
cseik Creative Commons License 2024.06.18 -1 2 4594

az a baj, hogy nem vagy tisztában sem azzal, hogy tulajdon képen mit mért az mm interferométer, mit mértek ki michelsonék és hogy történtek a modern mérések.

 

az interferométer a két ágban haladó fénysugarak ÁTLAG sebességének az összehasonlítására ad lehetőséget. teljesen mindegy, hogy hányszor futja végig a fény az utat az eszközben két kb azonos pont között, a számításba veendő sebessége mindig az általa megtett út súlypontjában lesz, ami megközelítőleg a két tükör csoport közötti felezőpont.

vagyis az interferométer azt tudja megmutatni, hogy a fény sebesség különbsége e két pontban mekkora.

 

az mm kísérletnél ez 7 cm (hét centiméter) volt kb. vagyis, függetlenül a tükrözések számától, az eszköz azt mérte ki, hogy a különböző irányokban 7 cm távolságban mekkora a fénysebesség különbsége.

az előzőkben bemutattam, hogy az nem nulla érték.

 

a modern mérések azért hoznak még kisebb eltéréseket (ezek sem nullák, csak kisebbek) mert rövidebb távolságokban futtatják az (nagyfrekvenciás) em hullámot, vagyis jóval kisebb távolságú pontokban hasonlítják össze a fénysebességet.

a mai legfontosabb mérésnél a két em hullám sugár 10 cm-es távot tesz meg úgy, hogy a felező pontjuk kb 2 mm (kettő milliméter) távolságban van, vagyis ebben a 2 mm távolságban lévő helyen lévő fénysebességet hasonlítják össze.

és az irónia ebben, hogy minél pontosabban akarják megmérni, annál közelebbi pontokat hasonlítanak össze és lesz egyre kisebb a különbség.

Előzmény: kalevaleeeeeez (4585)
drx65 Creative Commons License 2024.06.18 0 2 4593

"Csak épp nem olyan ostobán számolták az átlagot, ahogy azt te el akarod hitetni."

 

Háát.. akkor hogy.. ?!
;-/

Előzmény: Construkt (4588)
drx65 Creative Commons License 2024.06.18 -1 1 4592

"Figyi!
 Te érted egyáltalán ezen az ábrán mit jelent a szaggatott szép götbe? :) "

 

És Te igen ?!
Nosza!, ne kímélj meg tőle, mondd el, hogy szerinted mit jelent... !
;-)

Előzmény: kalevaleeeeeez (4589)
drx65 Creative Commons License 2024.06.18 0 2 4591

"Egyébként meg nem tudom mit akarsz itt ezzel az olvashatatlan képpel?
 Ezzel az erővel betehetted volna valami telefonkönyv
 vagy adóbevallás egy olvashatatlan oldalát is."

 

('ebben van valami'... először az 'egész'-et, aztán a 'rész'-leteket - 'olvashatóan'... ! ;)
;-)

Előzmény: Construkt (4588)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!