Keresés

Részletes keresés

DJG Creative Commons License 2008.09.20 0 0 32912
9 barnál 200 ml/perc körül van, az durván 80 ml a 25 másodperc alatt, ami pontosan annyi, amennyi egy duplához kell (a 60 ml fölötti rész a zaccban marad). Nekem pontosan kijön. És a gyakorlatban is (pláne, hogy inkább 8,5-en szoktam igyekezni főzni).
Előzmény: nohab (32910)
pepppeee Creative Commons License 2008.09.20 0 0 32911
Remek, akkor a héten (jövő héten) még egyeztetünk :)
Előzmény: DJG (32882)
nohab Creative Commons License 2008.09.20 0 0 32910
OPV nélkül nekem úgy tűnik nem megy, nézegetem a pumpa jelleggörbéjét és szerintem aszerint sem... Ha úgy korrigálok, hogy az OPV ne menjen, akkor menthetetlenül fél deci felett lesz a presszó...
Előzmény: DJG (32903)
DJG Creative Commons License 2008.09.20 0 0 32909
Nagyon ismerős a kinézete gázkonvektorból és cirkófűtési rendszerekből.
Előzmény: SiD- (32907)
blaze73 Creative Commons License 2008.09.20 0 0 32908
okes, okes. batran allitgatom - csavargatom majd. remelem sikerul durvabbra vennem mert ez a liszt finomsagu elegge nem jo :()
SiD- Creative Commons License 2008.09.20 0 0 32907

Igen, pl. a régi Turmix presszógépeken állítható a hőfok (állítható bimetál kapcsolóval szabályoznak).

Illetve a kisebbik (nem HX-es) Vibiemme Domobar is kapilláris thermosztáttal rendelkezik.

Azt olvastam valahol, hogy ez a fix thermosztátoknál jóval drágább megoldás, ezért sem használják a mai alsó-közép kategóriában.

Előzmény: jobog (32906)
jobog Creative Commons License 2008.09.20 0 0 32906

 

Ez szép. MIntha korábban említettél volna egy készüléket amin állítani lehetett a vízmelegítés hőfokát. Az ilyesmivel működhet. Ha jól emlékszem azt praktikus szolgáltatásnak mondtad.

 

Előzmény: SiD- (32899)
SiD- Creative Commons License 2008.09.20 0 0 32905
biztosan kitalálták már, de én egy olyan fokozatmentes darálót építenék, aminek a csigatengelye lekuplungolható, hogy ha kell gyorsan is lehessen állítani, közvetlenül kézzel csavarva a komplett állítható felsőrészt.
DJG Creative Commons License 2008.09.20 0 0 32904
Csak ahogy mondtuk, ne negyed számokat csavarj, hanem bátran. A leggyorsabb a bináris megközelítés. Vedd két egész számmal (nyolc beosztással) durvábbra. Ha úgy túl gyors lesz, felezd, menj vissza egy számot a finomabb irányba. Ha onnan is igazítani kell, akkor a megfelelő irányba fél számot. És akkor már gyakorlatilag ott is leszel a célnál.
DJG Creative Commons License 2008.09.20 0 0 32903
Vakszűrővel nálam is magasabb. Szerintem neked kell eldöntened, ha vakszűrőzött vizet akarsz inni, állítsd arra, ha eszpresszót, akkor inkább a főzés közbeni értékre... :-))

De szerintem kipróbálhatnád te is, az én tapasztalatom szerint a Venuson nem szükséges az OPV-vel főzni. Állítsd tízre, főzzél kilencen vagy kicsit alatta, és kíváncsi vagyok, így jobbnak érzed-e ízre a kávét, mint korábban (dupláról beszélek, ahogy írtam a minapi vitában, a szimpla, ha nem állítok a darálón, éppen annyival kúszik felül nyomásban, hogy ott már nyit a szelep). Ha nem, akkor még mindig állíthatod lejjebb.
Előzmény: nohab (32901)
blaze73 Creative Commons License 2008.09.20 0 0 32902
probalom probalom... per pill mar daral az IBI, de olyan brutalis finom mintha liszt lenne es emiatt a viz szinte at sem jon rajta.... tekergetem meg a durvabb iranyba es remelem sikerul ennel durvabbra daralni es eltalalni azt a bizonyos finomsagot :)

most meg tul finom : tapintasra is lisztszeru, a tamperhoz is ragadt :()
Előzmény: _MrB_ (32898)
nohab Creative Commons License 2008.09.20 0 0 32901
Ez az OPV-kérdés most érdekel engem is. Állítgattam, rugót is rövidítettem, de számomra az a furcsa, hogy a vakszűrővel teljesen más a max. érték, mint főzés közben (~10 vs. 12 bar). Melyikre állítsak? Józan ésszel a főzés közbenire lőnék.
Iberital: ha valaki emlékszik, én tuningoltam a skáláját, így nagyon jól használható volt. A fokozatmentessége szerintem kifejezetten előny, BÁR meg kell mondjam, amióta az OPV-vel foglalkozom, azóta sokkal kevésbé zavar a Macap fokozatossága, mert egy ricni így lényegesen kevésbé szól bele a kv-ba.
Ha már OPV: sztem ez lehet az egyetlen magyarázat/megoldás a szimplára, mert valahová tenni kell a többletvizet, amit a pumpa szállít.
Előzmény: SiD- (32860)
SiD- Creative Commons License 2008.09.20 0 0 32900
a thermosztátról még annyit, hogy a nagyon régi, fémházas Baby Gaggiákban is ilyen thermosztát van. néha kapható is az italiancoffeeshop-nál (ebay.it).
Előzmény: SiD- (32899)
SiD- Creative Commons License 2008.09.20 0 0 32899

jobog!

 

kapilláris thermosztát. valahogy így néz ki:

 

 

a ceruza alakú szonda a bojlerben van és egy spirális rézcsövecskével kapcsolódik egy kapcsolódobozhoz, ezen van az állítócsavar.

 

a tetszés szerint gőz hőfok azt jelenti, hogy a gépben nincs gőz thermosztát, hanem manuálisan egy kapcsoló benyomásával addig fűtjük tovább a bojler, ameddig csak nekünk tetszik (a kívánt gőzteljesítmény eléréséig).

Előzmény: jobog (32875)
_MrB_ Creative Commons License 2008.09.20 0 0 32898
Persze azt Ibinél is megfigyeltem, hogy van egy viszonylag szűk sáv, amin bellül elég sok KV ideális, vagy akközeli finomságra darálódik. Na ha azt megtaláltad, onnét már neked sem lesz bonyolult. ~ : )
Előzmény: _MrB_ (32896)
blaze73 Creative Commons License 2008.09.20 0 0 32897
okes ertem.

most visszaallitottam finomabbra vagy jo 2-3 szamnyit a tolcser forgasa alapjan.
probalom majd es jelzem mi az eredmeny.

ha finomitani kellene akkor kizarolag csak jaro motornal !

koszonom es jelzem majd mi az eredmeny.....
_MrB_ Creative Commons License 2008.09.20 0 0 32896
Nem vicc. Valamelyik kávére tekergesd idálisra. (mondjuk ne valami noném, sosemhasználod majd fajtát) Ha megvan, hol jó X kávéra az örlemény, akkor várd meg, amég kifogy a tölcsérből a KV, oszt húzd ki a tölcsért, s tedd ugy vissza, hogy a skála közepe essen feléd. Onnét máris tudod majd használni ~ : )
Összepöttyözni amiatt kellhet, hogy ha pucolod, akkor ugyanugy tedd vissza. Én nem pöttyöztem. Sőt, nem is nagyon használom a skálát, belőttem Ibit egy szerintem jóra, s adott KV amit kér, azt utánnatekerem, majd mikor lefutott, visszatekerem nagyjából ahol voltra. Max 2 főzés megy a kukába, de annyi belefér.

monyesz által küldött termékminták elég jól ráneveltek arra, hogy a nemjó KVból "tudjam", merre, mennyit. Lévén ~ 4 duplányit szokott küldeni, s mostanában 3.ra már általában az ideális, vagy ahhoz nagyon közeli beállítással darálom le. ~ : )
Előzmény: blaze73 (32891)
DJG Creative Commons License 2008.09.20 0 0 32895
Azért engem meglepne, ha az őrlőélek érnének össze először, és nem valami lehelletnyivel kijjebb levő homlokfelület. Szerintem csak zajongani kezd, de a késeit nem hinném, hogy elkoptatná, legalábbis ha valaki nem járatja hosszan így vagy nem szorítja még közelebb egymáshoz a kúpokat.
Előzmény: andrew7 (32886)
_MrB_ Creative Commons License 2008.09.20 0 0 32894
Első esetben a daráló kúpjai között nincs KV, még ha már daráltál vele, köztük van a KVörlemény is!
Előzmény: blaze73 (32891)
DJG Creative Commons License 2008.09.20 0 0 32893
Az még akkor íródott, amikor egy szűz, kávét még nem látott darálód volt, most már ne tedd meg. Vedd durvábbra, hogy daráljon megint, és a kávé főzése alapján igazíts egy kicsit rajta, ha kell. Egy-két lefőtt adagnak elégnek kell lennie, hogy már nagyjából ott legyél a megfelelő pontnál.

A skála lehetett volna egy kicsit ügyesebb, de hidd el, a gyakorlatban kiválóan megfelel és nagyon jól szuperál az is.
Előzmény: blaze73 (32891)
monyesz Creative Commons License 2008.09.20 0 0 32892
Én vagyok a másik robusztás, ugye tudod ? :))
Előzmény: DJG (32883)
blaze73 Creative Commons License 2008.09.20 0 0 32891
"Őrlésfinomság-állítás először? a gép KIKAPCSOLT!!! állapotában szépen, finoman tekerd a "finom" irányba az állítótárcsát, amikor nem megy tovább - összeérnek a kések a kúpos őrlőműben -, akkor ÁLLJ! Innen tekerd vissza kb. 4x360 fokot az állítótárcsát, s darálj le 1-2 x7g kávét, attól függően, hogy az 1, vagy a 1 személyes szűrővel dolgozol. Tamperolás, kávékészítés - mérd a lefolyási időt (25-30 másodperc), s ennek függvényében állíts az őrlésfinomságon, egész addig, míg el nem éred az ideális lefolyási időt."

ezt olvastam reggel : most meg ketten is irjatok CSAK JARO MOTORRAL A FINOMABB iranyba... hmmm.... :(
remelem nem karosodtak az orlokupok : el fogom tekerni akkor vissza a durvabb iranyba.

Sajnalom tenyleg, hogy normalisan hasznalhato skalaja nincsen : az a matrica egy vicc.....
monyesz Creative Commons License 2008.09.20 0 0 32890
Kicsit nagy a zsúfoltság ! Kéne egy nagyobb pult ! :)
Előzmény: SiD- (32863)
monyesz Creative Commons License 2008.09.20 0 0 32889
No azért ! :)
Előzmény: szabcika (32855)
andrew7 Creative Commons License 2008.09.20 0 0 32888
(Bocsánat, nem láttam, éppen egyszerre/párhuzamosan írtuk blaze73-nak...)
Előzmény: jobog (32884)
monyesz Creative Commons License 2008.09.20 0 0 32887
Külön papírt nem, de a jótállás idejét és hogy mitől kezdődik - azt kell. Továbbá a szervízek címét is. Persze ez lehet a számla kiállítója is.
Előzmény: DJG (32854)
andrew7 Creative Commons License 2008.09.20 0 0 32886
Igen, vedd durvábbra.
Figyelj arra, hogy "finomabb" őrlésbeállítást az IberItal darálódon csak forgó őrlőkúpok esetén (ha jár a gép) tegyél; "durvább" irányba állíthatod akkor is, ha ki van kapcsolva a gép. Ennek oka az, hogy a kávéőrlemény nagyon kemény, sérülhet az álló helyzetben való összeszorítás, őrlőkúp-közelítés.

Nem okozhat gondot az, ha kevesebb kávébabot teszel a tölcsérbe, többen is így darálunk, hogy a kávé frissességét megőrizzük. Nem lesz semmi gondod vele, max. le kell csillapítani a pattogó kávészemeket (pl. egy műanyag tamperrel), esetleg tovább tart az őrlési idő (a pattogó kávészemek "befogása" miatt).

Azt mindenéppen kerüld (főleg a használat elején, amíg tanulsz), hogy átgondolás nélkül tekered a "finomabb" őrlés irányába..., főleg úgy, hogy nem figyeled a kávéőrlemény minőségét. Nekem az Expolygonnál legalábbis egykor ezt mondták, mert ha túl közel kerülnek egymáshoz az őrlőkúpok, akkor "felőrölik" egymást, nyilván idő előtt elhasználódnak, tönkremennek. Állítólag többször fordult elő, hogy napokon belül kellett őrlőkúpot cserélni, mert a vásárlók (pontosabban: néhány vásárló) átgondolás nélkül csak tekergették-tekergették a "finomabb" irányba a darálót...

A porszívózás jó, néha kell is:-)), de érdemes neked is beszerezni a Puly Grind Cristally őrlőtisztító kristályt, ez többünknek bevált. Úgy 3-4 hetente érdemes alaposan kitiszítani a darálót, hogy ne avasodjon a benne maradt kávédara, kávéolaj... Ezzel kapcsolatosan keress itt vissza, kitárgyalt téma.
Előzmény: blaze73 (32880)
DJG Creative Commons License 2008.09.20 0 0 32885
Szerintem ne egyszerre foglalkozz az időzítővel meg a darálás finomságával is. Inkább legyen az időzítő rövidebb időre állítva, ha kevés az őrlemény (nincs tele az adagolókanál), majd darálsz még utána egy keveset (a főkapcsolóval mindig le tudod állítani, tehát tudsz az időzítő diktálta mennyiségnél kevesebbet is darálni).

Majd ha a kávé már stimmel, akkor beállíthatod a mennyiséget is.
Előzmény: blaze73 (32880)
jobog Creative Commons License 2008.09.20 0 0 32884

 

Igazán csak egy dologra figyelj, ha finomabbra állítod mindíg JÁRÓ MOTORRAL csináld, így nem károsodik. Durvábbra állítani lehet állva is.

 

A skála rendkívül jól használható, ne bántsd, inkább a serleg elvékonyodó részén és a tartón amibe bedugod helyezz el írógépjavító festékkel egy-egy pöttyöt olyan pontokon amik közel vannak egymáshoz, és nem súrlódó felületek vannak. Amikor később leszeded a serleget akkor visszarakáskor a két jel egymáshoz illesztésével mindíg ugyanabba a pozicióba tudod visszrakni a serleget, így a skála értékei állandó fix értékek lesznek, és neked csak azt kell megjegyezned, hogy a Z kávét 3,5-ös állásnál kell darálni.

 

Előzmény: blaze73 (32880)
DJG Creative Commons License 2008.09.20 0 0 32883
Biztos voltam benne... :-)
Előzmény: andrew7 (32864)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!