Keresés

Részletes keresés

SiD- Creative Commons License 2008.09.27 0 0 33736

Andrew7!

 

Én is küldtem ám emailt, meg közben válaszoltam is a Tiédre. Megkaptad? Azért kérdezem itt, mert mostanában páran nem kapták meg a leveleimet....

Előzmény: andrew7 (33734)
andrew7 Creative Commons License 2008.09.27 0 0 33735
SiD! Most látom, Illy-s csészébe főzted. Csak nehogy valaki azt higgye, hogy megtáltosodott az Illy Laboratoires, merthogy az Illy szerintem inkább kávékutató szakintézet, mint pörkölde:-))

A kávékutatást illetően minden tiszteletem az övék!!! Tényleg.
Épp mostanság olvasom az egyik szakmai kivonatukat: Physicochemical Characterization of the Espresso Coffee Foam, L. NAVARINI, M. BARNABÀ and F. SUGGI LIVERANI, illycaffè S.p.A., Via Flavia 110. – Trieste, Italy.
Egy nagyon alapos, komoly kávékémiai tanulmány.
Előzmény: SiD- (33733)
andrew7 Creative Commons License 2008.09.27 0 0 33734
Ez nagyon szép, de látszik, sűrű, mint a puding, vagy forrócsoki.
Köszi a tippet, ha valamit túl émelyítőnek tartok, előveszem az egycsészés szűrőt. Végülis logikus: dózist csökkentjük:-)), csak maradjon a terápiás hatékonyság!

(SiD, küldtem mailt.)
Előzmény: SiD- (33733)
SiD- Creative Commons License 2008.09.27 0 0 33733

Így nézett ki az émelyítő P.

Hozzáteszem, hogy kicsit túlexponált is lett, mert a sok próbálgatástól túlhevült a gépezet.

 

Előzmény: SiD- (33732)
SiD- Creative Commons License 2008.09.27 0 0 33732

Sokszor segíthet ilyen esetekben a szimpla szűrőkosár.

Én egy csomó kávét nem tudok meginni, ha 10g helyett mondjuk 14-15-ből van készítve, mert egész egyszerűen már annyira tömény, sűrítmény jellegű ízeket kapok, hogy émelygek tőle. Most a Brasilia tesztelésekor megkóstoltam a Pascucci-t teleadagolt dupla kosárral és nem jött be, számomra túl koncentrált, tömény volt úgy az íze.

Előzmény: andrew7 (33731)
andrew7 Creative Commons License 2008.09.27 0 0 33731
"...Minges robuszta kávé, de azzal akármilyen beállításon 5cm-es barna crema lesz a kávén, szóval diagnosztikára nem alkalmas. :)"

Hát a Minges Cremano ( http://www.minges-kaffee.de/de/sortiment/index.html ) valóban egy olyan kávé, amivel képtemenség bármit is teszelni, mert abnormális haborgiát csinál, ha jól van darálva, ha nem. Képtelenség vele egy normális eszpresszót főzni, mert tiszta krém, és 40-50 ml környékén kezd valami kávészerű is láthatóvá válni a csésze alján.
Akinek crema-sikerélmény kell, annak nagyon ajánlom! Igen erős, már-már tolakodó, kifejezetten FŰSZERES, nehéz aromavilágot tükröz, szinte tanítani lehetne vele, mert annyira egyértelmű és karakteres az ízvilága, hogy a legügyetlenebb, vagy csökkent ízérzékkel rendelkező kávéfoszasztó is felfedezheti az aromákat.

A német cég egyébk. gyárt több kávét is, 3000-4000 Ft/kg áron kapható a MM-ben, az említett Caffe Cremano mellett, az Espresso Tradition 1932 és Cremano Roma Espresso is megtalálható, utóbbi egész jó! Akit érdekel, érdemes megnéznie a gyártó honlapját, és a kóstolás sem elvetendő... Egy barátomnak ez a kedvence (Minges Cremano), én képtelen vagyok meginni, ugyanúgy vagyok vele, mint a Lucaffé-val: túl "tömény", tehát nem testes, hanem "tömény" az íz- és aromavilága.
Előzmény: SiD- (33719)
SiD- Creative Commons License 2008.09.27 0 0 33730

Már megint nyertem egy podos gépet az ebay-en.

Most egy SGL Prima Bar-t. Podos gépet mindenkinek! ;D

 

SiD- Creative Commons License 2008.09.27 0 0 33729

Érdekes, hogy 9 bar-ra leszabályozva az ULKA pumpa nem halkul le jelentősen.

Videó:

http://www.youtube.com/watch?v=zE9Xckzv04w

Előzmény: andrew7 (33726)
andrew7 Creative Commons License 2008.09.27 0 0 33728
"Az átlagos mondjuk mit takar?"

Hát Luigi, ez egy nagyon jó kérdés...!
Én nyugodt szívvel azt a kávét merem bírálni, amelyiket én is ismerem, amelyikből én is főztem több alkalommal. Ez alapján történetesen a Bristot, a Manuel, a Vergnano, a Pascucci és a MoKambo kávéit véleményezhetem, de a Pelliniről pl. mit tudnék írni, mikor azt sem tudom, hogy mit lehet tőle várni, vagy a Lucaffé-ról, amelyből csak néhányszor és csak két fajtát kóstoltam...

Meg azért az sem fair, ha az ember egyből lepontozza a márkát, mert elképzelhető, hogy ugyanazon kávémárka egyik termékét (annak adottságai, arányai, összetétele miatt) jól készítik el, míg a másik termékét nem, vagy legalábbis nem úgy, mint az előzőt.

A VI.ker-ben a Nagymező utcában majdnem egymás mellett van pl. két MoKambo kávét használó étterem, MoKambo Argento-t használ mindekettő: 15 perc eltéréssel kóstoltam a tegnap a kávét, és köszönőviszonyban sem volt a két kávé egymással. A MoKambo Argento-t jól ismerem én is, tudom, hogy mit lehet kihozni belőle. Szerintem egyértelmű, hogy az ember önmagához méri amit egy-egy kávézóban kóstol.
Mert ha netalán előfordul, hogy egy kávézóban jobban főzik a adott kávéfajtát, mint mi otthon, akkor addig úgyse' nyugszunk, míg be nem hozzunk a szörnyű lemaradást:-))

Összefoglalva: szerintem bírálni tisztességesen csak azt a kávét/kávézót lehet, amelynek kávéját, annak tulajdonságait, vagy nagyjából az ízvilágát az ember ismeri. Nyilván vannak általános "eszpresszó-evidenciák", pl. a 30 ml, vagy az, hogy legyen cremának nevezhető krémréteg a kávén...
Előzmény: luigi- (33723)
SiD- Creative Commons License 2008.09.27 0 0 33727

Pascucci Mild.

 

Most fejeztem be a Brasilia Club beállítgatását. Sikerült belőni 9 bar-ra a manométer segítségével (a gőzcsap helyére szereltem fel).

Az állítható hőfokkal lehet játszani: ha magasabbra veszem, akkor bekapcsolás után hamarabb lesz jó vízhőfok, viszont pár csapolás után túlmelegszik vagy lehet maradni a klasszikus beállításnál, ami hosszabb bemelegedést igényel, viszont utána stabilabb vízhőfokot ad. A Brasiliánál az utóbbi a tuti, mert nagyon fel tud hevülni a fej.

 

 

Előzmény: monyesz (33724)
andrew7 Creative Commons License 2008.09.27 0 0 33726
A Kapucziner kávéi közül a Palermo Aranya egyik legjobb, nagyon jól eltalált összeállítás... A Velencei Gondolások Kedvencéről csak annyit, hogy ne feltétlenül ez alapján ítéld meg a Kapucziner Kávémanufaktúra kávéit, de ha elbeszélgetsz a tulajjal, akkor Neked is biztos sokmindent elmond, hogy mit és hogyan érdemes... Érdemes hallgatni rá, és alkalomadtán egy "üzemlátogatásra" is elmenni, előzetes bejelentés és egyeztetés alapján...
Előzmény: blaze73 (33722)
monyesz Creative Commons License 2008.09.27 0 0 33725
Hát a Te tesztedben a Te átlagodhoz képest...
Előzmény: luigi- (33723)
monyesz Creative Commons License 2008.09.27 0 0 33724
Melyik Pascucci ?

Én a Lucafféra untam rá, úgyhogy visszatértem egy dupla erejéig a Mambora. Teljesen más világ !
Előzmény: SiD- (33716)
luigi- Creative Commons License 2008.09.27 0 0 33723

Ezt csak azért kéne lefektetnünk, mert a mi szintünk igencsak fent van. Az átlagos mondjuk mit takar? Átlag, mint nagy átlag, vagy átlag nekem, ahogy én készítem itthon? Mert akkor igencsak rosszul jár akit letesztelünk. :-D

Előzmény: luigi- (33720)
blaze73 Creative Commons License 2008.09.27 0 0 33722
naja, de te muszaki okbol pazarolsz :) allitgatod be a gepet :)

nem semmi, h pascucci-val "gyakorolsz" :)

en ma a Kapuczinertol rendelt kavet teszteltem. Nem rossz, jo izre is es a crema is eleg jo kinezetre es mennyisegre is.... (espresso italiano)
meg van 2 fele friss, szerdai porkolesu Kapucziner kavem - azokat holnap fogom sztem tesztelni. (Palermo Aranya, Velencei Gondolasok Kedvence)
Előzmény: SiD- (33716)
luigi- Creative Commons License 2008.09.27 0 0 33721
Hehe! :-)
Előzmény: SiD- (33719)
luigi- Creative Commons License 2008.09.27 0 0 33720

No nézzük. Teszteljük az én Pellinimet. MrsB szerint valamelyik nap pocsék volt az eszpresszó. Való igaz, egy kicsit híg és kb. 4 cl volt, de ha mondjuk én főzöm le a lehető legjobb tudásommal tigriscsíkkal, akkor sem fog annyit változni, hogy előkelő helyre kerüljek. Akár a fejem tetejére is állhatok!

Hol itt az igazság? :-)))

Előzmény: weinmaker1 (33671)
SiD- Creative Commons License 2008.09.27 0 0 33719

A Pascuccit már kiismertem, tudom, hogy milyennek kell lenni a végterméknek. Van itt egyébként valami borzalmas Minges robuszta kávé, de azzal akármilyen beállításon 5cm-es barna crema lesz a kávén, szóval diagnosztikára nem alkalmas. :)

Előzmény: luigi- (33717)
luigi- Creative Commons License 2008.09.27 0 0 33718
Egek! Ma csak két kávét ittam, úgy el voltam foglalva. :-(
luigi- Creative Commons License 2008.09.27 0 0 33717
Oszt ilyenre miért nem tartassz valami gagyit? Mondjuk a zöld segától nem voltál nagyon oda.
Előzmény: SiD- (33716)
SiD- Creative Commons License 2008.09.27 0 0 33716

"na meg az a rengeteg kave amit kiborit, pazarol :)"

 

A pazarlásról:

 

Éppen most daráltam el kb 10 adag Pascucci-t a Brasilia Club hőmérséklet és víznyomás beállítása közben. Már a szagától is rosszul vagyok, pedig az aktuális kedvencem. :(

Be van lőve a gép 9 bar-ra, viszont így sokkal nehezebb vele jó szimplát főzni (szimpla szűrőkosárral). Az nagyon tetszik a Brasiliában, hogy tökéletesen lehet térfogatra adagolni: púposra töltöm a kosarat, ujjammal vízszintezem, lesöpröm a felesleget (vissza a daráló adagolójába), majd tömörítek és csapolok. Viszont, ha kevesebbet teszek a kosárba, akkor hajlamos lesz a csatornásodásra, lucskos lesz a kávépogi, híg, szőke lesz a végtermék.

 

Előzmény: blaze73 (33712)
szabcika Creative Commons License 2008.09.27 0 0 33715

Igazad van nem tudom, viszont a szűrőben eredetileg van egy crema system nevezetű okosság. Én végignéztem a sorozatot ha jól emlékszem egyszer sem beszél a nyomásfokozóról  úgyhogy lehet hogy kipiszkálta.

 

Előzmény: monyesz (33707)
monyesz Creative Commons License 2008.09.27 0 0 33714
Jah, hát ha a szponzorok fizetik a forgatás költségeit, akkor ez is belefér... :)
Előzmény: blaze73 (33712)
monyesz Creative Commons License 2008.09.27 0 0 33713
Épp a mai adásbanmondta, hogy a jó darálóra nem szabad sajnálni a pénzt, egy gép árát lehet áldozni a darálóért. Asszem egy Isomac Macinino Prof Inox darálóval darál.
Előzmény: andrew7 (33709)
blaze73 Creative Commons License 2008.09.27 0 0 33712
igen, en is csak neztem, hogy fullra toltotte a szurot...... fura.

na meg az a rengeteg kave amit kiborit, pazarol :)
Előzmény: monyesz (33707)
blaze73 Creative Commons License 2008.09.27 0 0 33711
Okés, rendben, András.
Előzmény: andrew7 (33705)
monyesz Creative Commons License 2008.09.27 0 0 33710
Lajos 0-5-ös skálája szerintem jó. A 0 használata nyilván kivételes lesz, a szöveg ott egy nem eszpresszó kategóriájú kávéra utal. Tehát ténylegesen 5 kategóriás lesz a skála.
Előzmény: andrew7 (33706)
andrew7 Creative Commons License 2008.09.27 0 0 33709
"csurig töltötte a szűrőt."
Mindig ezt teszi:-)) Biztosra megy.

"Honnan tudod, hogy nem szedte ki a karból a nyomásfokozót?"
Hát, nem mondta. Pedig ha erre már csak kis gyanú vetül, akkor illene szólni, hogy nem fokozza a habot, hanem jól darál, és lám-lám mégis milyen szép krém folyik...:-))
Előzmény: monyesz (33707)
andrew7 Creative Commons License 2008.09.27 0 0 33708
A fickót én is nagyon bírom, a show is jó, de a kávéja...;-)) A nyomásfokozó kar nem a kávé élvezeti értékét fokozza, hanem elbénázott darálást kompenzál, már amennyire tud:-)) Ex Saeco és jelenlegi Gaggia tulajdonosként állítom.
Előzmény: szabcika (33704)
monyesz Creative Commons License 2008.09.27 0 0 33707
Honnan tudod, hogy nem szedte ki a karból a nyomásfokozót ? A szűrőn nem láttam nyomát, hogy szelepes lenne. Viszont érdekes lehet az főzőfej kialakítás, mert csurig töltötte a szűrőt.
A darálója sem egy csúcskategóriás darab, tán azt akarja sugallni ezzel is, hogy nem a legdrágább gép a kulcs a jó kávéhoz.
Előzmény: szabcika (33704)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!