Keresés

Részletes keresés

a_gumikacsa Creative Commons License 2012.08.03 0 0 90501

Képek lemaradtak:

 

 

Előzmény: a_gumikacsa (90500)
a_gumikacsa Creative Commons License 2012.08.03 0 0 90500

Sziasztok!

 

Remélem, jó helyen kérdezek.

 

 Szeretném megépíteni a helyi állomást, ahogy kinézhetett a '70-es években. A gond az, hogy kb. 30 éve nincs meg az állomás épület, így fotó sem nagyon van róla.

Létezik valami archívum, ahol esetleg legalább azt meg tudom nézni, hogyan helyezkedtek el az épületek, vágányok (akkoriban 3 vágány volt, + egy lovas vasút, mára csak a két fővágány maradt)?

Az állomás a Budapest-Miskolc fővonalon van, de nem nagy település.

Az épületről rajzot már találtam, ha jól néztem, ennek felel meg:

 

 

 

Előre is köszönöm, ha valaki próbál segíteni.

 

Üdv: kacsa

róbertke Creative Commons License 2012.08.03 0 0 90499

Képet róla, rögvest!!!! :-)))))))

Előzmény: Törölt nick (90498)
Törölt nick Creative Commons License 2012.08.03 0 0 90498

Nna ezért van a választék a méretekben, hogy minden ki megtalálja a neki valót!:-)))

Csak most egy kicsit nehezen gépelgetek, mert a műhelyzug asztalán egy US Train SD40-2-es terül el, teljes egészsében elfoglalva azt:-)))

Előzmény: alsó madárfogás (90496)
diesel691 Creative Commons License 2012.08.03 0 0 90497

Azért senki ne higyje, hogy a H0 esküdt ellensége vagyok, hiszen igen hosszú időn át, amikor nem csak Z, hanem még N sem volt, én is azzal modelleztem. Marklinnel, Fleischmannal, Trixel és amikor megszületett Pikoval, Kiváncsiságból a TT-vel is megpróbálkoztam (Zeuke, Berliner TT Bahn), sőt az időközben az N-be is belekaptam (Arnold, majd Piko, MiniTrix, Fleischmann Piccolo).

A II. V.H. befejezése után szinte kizárólag használt, hibás Marklin H0-hoz lehetett hozzájutni, így szinte gyerekfejjel ezek megjavítása után tudtam belevágni áhitott szenvedélyembe.

Előzmény: alsó madárfogás (90496)
alsó madárfogás Creative Commons License 2012.08.03 0 0 90496

Igen, megnéztem egy-két videót Z építési nagyságú terepasztalokról, és ha nem is ilyen rekordkísérleteket, de tisztes vonatokat láttam. Sajnos nekem nem menne a velük való bíbelődés: már a tiédhez képest böszme 1:87-es jelzőtáblákkal (tegnap raktam fel párat), vagy a gyárilag kissé elnagyolt közúti járművek feljavításával (lámpák kifestése, ilyesmi) is meggyűlt a bajom. Majd' harmadakkorában neki sem állnék. :-)

Előzmény: diesel691 (90494)
Törölt nick Creative Commons License 2012.08.03 0 0 90495

Itt is "szerepel" a végén egy macska,

http://www.youtube.com/watch?v=6Sf_pogZ8jE&feature=related

Még sem nevezném üzemszerű állapotnak!

:-)))

Előzmény: alsó madárfogás (90493)
diesel691 Creative Commons License 2012.08.03 0 0 90494

Bogárral ugyan még nem karambolozott egyik mozdonyom sem (nem istálóban lakom:)), de néhány esetben előfordult, hogy leestek a modellasztalról, 60-80 cm magasságból (igaz padlószőnyegre), de soha egyik sem sérült.

Másrészt (ezt ugyan már említettem) a legkisebbik mozdonyok, a 45 mm-es BR 89 gőzösök, vagy a hasonló nagyságú BR 260-as dizelek, teljesen vízszintes pályán (ezt csak a padlón tudtam kipróbálni) 24 db kéttengelyes tehervagont vagy 8db négytengelyes gyorsvonati személykocsit tudnak minden nehézség nélkül vontatni, megállás után segítség nélkül újra megidulnak. Ugyan akkor itt a topikokban egymást érik a panaszok, hogy sok H0-ás mozdony 3-4 kocsis szerelvény esetében kudarcot vallanak, sok esetben minden emelkedő nélkül is. No ennyit viszont az 'erő"-ről.

Ezt nem bosszantásodra, csupán a nemes verseny céljából írom.  :-)

Előzmény: alsó madárfogás (90491)
alsó madárfogás Creative Commons License 2012.08.03 0 0 90493

Most miért, ahogy látom a H0-s kollégáknál, egyesek kutyákat, macskákat idomítanak alagútban kúszásra, mozgó modellek kergetésére; ugyanaz Z-ben egy támadásra képzett szarvasbogár. :-)

Előzmény: Törölt nick (90492)
Törölt nick Creative Commons License 2012.08.03 0 0 90492

Ne röhögtess, még valaki komolyan veszI!

:-)

Előzmény: alsó madárfogás (90491)
alsó madárfogás Creative Commons License 2012.08.03 0 0 90491

Megütközött már rovarral valamelyik modelled, onnan tudod? :-)

Előzmény: diesel691 (90488)
alsó madárfogás Creative Commons License 2012.08.03 0 0 90490

Na jó, és milyen gondot okoz pár kósza pók egy H0-s modellben? Belebújik, na és? De egy Z-st felhúz a hálójába (azt hiszi, valami komoly préda), és onnan leeshet. :-)

Előzmény: róbertke (90487)
lacimokus Creative Commons License 2012.08.03 0 0 90489

Jusztis még egy "káromkodás": Inglenook Sidings!

Előzmény: róbertke (90474)
diesel691 Creative Commons License 2012.08.03 0 0 90488

Nekem viszont sokéves tapasztalatom, .....Kicsi a bors, de erős!  :-)

Előzmény: alsó madárfogás (90486)
róbertke Creative Commons License 2012.08.03 0 0 90487

Te még nem lakoltattál ki pókcsaládot H0 -ás mozdonyból? 

Szerencsés ember! :-))))))

Előzmény: alsó madárfogás (90486)
alsó madárfogás Creative Commons License 2012.08.03 0 0 90486

És ha arra jár egy hízott hangya vagy egy jóllakott légy? Bármelyik komoly kárt tudna tenni benne. Egy frászban lennék állandóan. :-)

Előzmény: Törölt nick (90483)
Törölt nick Creative Commons License 2012.08.03 0 0 90485

"De jó hogy van ennyi méretarány, mert mindenki megtalálhatja a saját elképzelését."

 

Le tetszett írni a lényeget! Ott a pont!

Előzmény: JonyBravo (90484)
JonyBravo Creative Commons License 2012.08.03 0 0 90484

Így képről meg nem mondanám, hogy ez Z-s :-)

 

De jó hogy van ennyi méretarány, mert mindenki megtalálhatja a saját elképzelését. Milyen unalmas is lenne ha csak H0 lenne :-)

Előzmény: Törölt nick (90483)
Törölt nick Creative Commons License 2012.08.03 0 0 90483

Hátt... Kell hozzá egy hajlam a szöszmötölésre!:-)) Nekem tetszik amúgy, meg a fiaimnak is.

Mondjuk a gőzösök azért nem a Z erősségei, de vannak igenis szép, és arányos modellek.

Mondjuk ez:

És nagyon  ki tud kapcsolni, legalábbis engem, amikor végre jut időm egy kicsit foglkalkozni az asztalunkkal. Csak most a TT-s lenne a fő csapásirány, hogy a fiúk tudjanak végre rendesen "terepezni", a minta meg van, mert paksinutitól érkezett egy gyönyörű dioráma a műhelybe, a kisebbik fiam rögtön le is rajzolta, ezt majd át fogom adni a készítőnek!:-)))

Előzmény: JonyBravo (90482)
JonyBravo Creative Commons License 2012.08.03 0 0 90482

Nem sértésnek szántam, csak engem megdöbbentett amikor eőször láttam Z-s dolgokat élőben és menet közben.

Épp kisiklott az egyik és vissza kellett rakni a pályára, hát elő jött rendesen a kézremegésem. :-)

Előzmény: diesel691 (90477)
diesel691 Creative Commons License 2012.08.03 0 0 90481

Azért azt a T méretet már én is túlzásnak tartom, inkább technikai bravúr mint modellvasút, szaladgál de vasútat játszani már nem lehet vele. Szerintem a határ kb. itt húzható meg:

http://zm-bahn.de/

 

(Elnézést, ezt egyszer már belinkeltem.)

Előzmény: Törölt nick (90480)
Törölt nick Creative Commons License 2012.08.03 0 0 90480

Idéznék egy általam éveklkel ezelőtt írt cikkből /ha már plagizálunk, akkor legalább saját magunktól tegyük!:-)))/

 

"Mégis sokakban felmerül a kérdés, kinek is jelenthet megoldást a Z méret? Azoknak, akiknek nincs hová tenniük a berendezésüket, de mégis szeretnének ezzel a szép hobbival foglalkozni. Egy szokványos H0 dioráma helyén egy kicsi, de működő pályát lehet építeni Z-ben. Akiknek a vasútüzem fontosabb, mint a modellek mérete, és  a rendelkezésre álló területen minél nagyobb pályaudvart szeretnének építeni. Ma már megtehetik, a világ legkisebb működő modellvasútja erre lehetőséget ad. Akár egy kisebb utazótáskában is teljes értékű pálya építhető. Az sem utolsó szempont, hogy a hölgyek hogyan vélekednek a modellvasútról. Mivel kis helyen is elfér, a ház asszonya kisebb ellenállást fog tanúsítani. (E sorok írójának szerencséje van, élete párja nagyon szereti a szép dolgokat, és szereti a modellvasutat.) Rokoni, baráti kör hölgy tagjai legtöbbször a de szép, cuki, aranyos, tündéri, bűbájos jelzőkkel illették a nekik megmutatott Z modelleket, és órákon át képesek voltak a kezdőkészlet tehervonatát nézegetni, amíg az fáradhatatlanul rótta köreit.

....

Ennyi pozitívum után nincs negatívum? Természetesen van. A modellvasút a kompromisszumok világa. A Z, mérete miatt óvatos bánásmódot igényel. A sínekre bátran rá is léphetünk ugyan, de a kitérőkkel bánjunk nagyon finoman! Biztos kéz, sok türelem kell hozzá. Türelem, és hajlandóság arra, hogy apró kis dolgokkal foglalkozzunk órákon át. Akinek ez megadatott, annak sok örömet tartogat a modellvasút világának legkisebb tagja. Mint a népmesékben, a legkisebb fiú mindig kedves mindenkinek. Aki belép a Z méretű modellvasút világába, az egy gyönyörű, apró világba érkezik. Az is hódolhat szenvedélyének, akinek csak egy koffernyi hely áll rendelkezésére, és az is, aki a nagyon hosszú vonatokban találja meg."

 

Mint említettem volt, a cikk évekkel ezelőtt íródott, azóta sok "nagyVasutas" rémületére megjent a T méret is, az 1:450:-)))

Előzmény: diesel691 (90477)
diesel691 Creative Commons License 2012.08.03 0 0 90479

.....meg kell nézni....

Előzmény: diesel691 (90477)
Törölt nick Creative Commons License 2012.08.03 0 0 90478

Schnelltriebwagen google fordítóval magyarul: gyorshajtó kocsi...:-)))

Előzmény: etwg (90476)
diesel691 Creative Commons License 2012.08.03 0 0 90477

"nekem a Z-s cuccok azt a benyomást keltették elsőre, mint a kinder tojás játékok"

No azért felfedezhető néminemű különbség és nem vagyunk sértődősek.  :-)

"Szerintem a Z-shez hatványozottan nagyobb türelem és kézügyesség is kell"

Ez igaz, de ma már aki mondjuk H0-ás és saját maga digitalizál, nem áll kisebb feladat előtt, meg kel nézni egy SMD alkatrészekből felépített dekódert.

Előzmény: JonyBravo (90473)
etwg Creative Commons License 2012.08.03 0 0 90476

Ezért kerültem az ilyen komoly külföldi kifejezéseket.....:-)))))

Előzmény: JonyBravo (90475)
JonyBravo Creative Commons License 2012.08.03 0 0 90475

Én kérek elnézést! ;-)

 

Akit érdekel hogy mik ezek a kifejezések, beírják a googleba :-)

Előzmény: róbertke (90474)
róbertke Creative Commons License 2012.08.03 0 0 90474

Ezen a Topicon az ilyen "ámerikás" kifejezések már csúnya káromkodásnak minősülnek :-)))))))

Előzmény: JonyBravo (90472)
JonyBravo Creative Commons License 2012.08.03 0 0 90473

Az tény hogy egy adott helyen Z-ből 4x annyi elfér, mint H0-ból, de nekem a Z-s cuccok azt a benyomást keltették elsőre, mint a kinder tojás játékok. Nekem zavaróan aprók. Még az N-est is kicsinek tartom. 

Szerintem a Z-shez hatványozottan nagyobb türelem és kézügyesség is kell, mint a H0-hoz.

 

De hát kinek a papné kinek meg a lánya :-)

Előzmény: diesel691 (90469)
JonyBravo Creative Commons License 2012.08.03 0 0 90472

Teljesen igazad van.

 

Kis kiegészítés. Amit említettél a vagonrendezős játék a switching layout, vagy time saver. Még H0-ban is viszonylag kis helyen elfér.

(én épp most építek egyilyent amerikai témában)

Előzmény: etwg (90468)
róbertke Creative Commons License 2012.08.03 0 0 90471

Nem is kell dilikör egy H0 -ás mozdonynak, elég ha csak egy fordítókorongra rakod és azon "villogtatot-kürtölteted"...:-)))))

Előzmény: diesel691 (90469)
diesel691 Creative Commons License 2012.08.03 0 0 90470

Apró jav......napjainkban ennek  már......

Előzmény: diesel691 (90469)
diesel691 Creative Commons License 2012.08.03 0 0 90469

Az általad elmondottakkal teljesen egyetértek, különösen a hatodik bekezdésben leírtakkal. Ez is oka annak, hogy ma már kizárólag Z mérettel modellezek. Ez az a méretnagyság, amellyel viszonylag kis területen a lehető legélethűbb vasútüzemet tudom lebonyolítani. Ugyancsak ennek következtében eddig nem tértem át a digitális vezérlésre, bár napjainkban ennek  már ebben a kis méretben lenne rá lehetőség.

Bevallom ki nem állhatom, amikor (elsősorban a nagyobb méretek esetében) csühögő, füstölő, fütyülő gőzösök, dübörgő, visító, dudálgató dízel- és villanymozdonyok, minden elképzelhető fényeffektussal ellátva, nevetségesen kisméretű 'dilikőrökön' futkosnak kőrbe- kőrbe, ez szerintem nem vasútmodellezés, ez olyan mint a nagymama zenélő doboza.

Nem nagyon foglalkoztam a modellezés anyagi vonatkozásaival de tagadhatatlan, hogy az itt is szép számban jelenlévő egyes topiktársak, akik túlnyomórészt az új modellek megjelenésével és az azok beszerzésének bejelentésével foglalkoznak, nem a többszörösen hátrányos helyzetűek közül kerülnek ki. A többség nem engedheti magának, hogy Nyugateurópai utazások során bonyolítsa le beszerzéseit.

Megjegyzem, jelenlegi elég tekintélyes modellező anyagom (Nem gyüjteményem!), kb 60 évi modellezés során állt elő.

Előzmény: etwg (90468)
etwg Creative Commons License 2012.08.02 0 0 90468

Hogy kik estek át hova, azt inkább hagyjuk.

 

Mindenkinek abban kell megtalálnia a hobbi szépségét, amire tehetsége, adottsága, kedve stb. van.

 

Nyilván, hogy vannak olyanok akik meg tudják épiteni a modelljeiket (amugy az amerikai filmen látott - nagy - modellek 99%-a ilyen, mások meg meg tudják épiteni a nagyon szép fákat, épületeket, terepasztalt. Itt is vannak sokan akik remek terepasztalterveket tudnak késziteni.

 

A játékhoz, kikapcsolodáshoz sem kell két lakásnyi modell (mint sokaknak itt is van). John Allen az amerikai, modellezök nesztora, boldog volt amikor 3-4 mozdonnyal és egy tucat vagonnal szorakoztatta magát és barátait.

A nagyvasut is csak álmodozhat olyan jármüparkról, amit itt is néha látni, pedig nekik napi rendszerességgel kell "játszaniuk".

Nekem mindmáig 4-5 házi terepasztalom volt, és mindegyik majdnem ugyanabban a kórban szenvedett - sokkal több jármüvem volt, mit helyem a terepasztalon.

Ekkor döntöttem el, hogy abbahagyom a modellek gyüjtését (meg egy sereg modellemet el is loptak), és nagyon jól elvagyunk a fiammal a maradékkal, és ha kell veszek vagy épitek magamnak (már ezek száma is meghaladta a 30 darabot).

 

Szoval játszani, szorakozni lehet akár néhány modellel is - csak ki kell találni a modját.

 

Van egy itt, eddig még nem emlegetett játék, amikor pl. egy terepasztalon rendezni kell a vagonokat.  Orákig el lehet játszani féltucat vagonnal meg egy mozdonnyal, amire a vagonokat a helyes sorrendbe rakod, és akár naponta változtathatod a vagonok mennyiségét, sorrendjét vagy a rendelkezésre állo helyet (vágányokat).

Söt versenyt is lehet tartani, ki tudja ezt kevesebb mozgással elvégezni - akár még a nagyvasutast is ki lehet hivni.......:-)

 

A fent felsorolt dolgokhoz pénz kell a legkevésbé....

 

Az évek során itt is felhoztunk sok témát amiböl tanulni, ötletet venni, lehet. Ebböl kellene meriteni és nem arról sirni, hogy mire futja meg mire nem. Amint már sokszor láthattuk, ha valakinek konkréten valami kell az értelmes modellezéshez a tagság többsége szivesen ad - akár ingyen is. (Természetesen nem a vételhez).

 

Előzmény: diesel691 (90463)
siófoki35 Creative Commons License 2012.08.02 0 0 90467
Előzmény: siófoki35 (90466)
siófoki35 Creative Commons License 2012.08.02 0 0 90466

A Láng börzén szoktak árulni a szervezők utángyártottat, ha írsz nekik biztos megoldható.

Előzmény: VTAVBK 1 (90464)
Hernyofan Creative Commons License 2012.08.02 0 0 90465

A legtöbb "modellező" nem csinál mást, mint mások szellemi és fizikai munkáját megveszi, és gyűjti.
Na ehez kell bőven pénz.

 

Még csak ehhez sem feltétlenül.

 

Ha nincs pénz, akkor türelem kell hozzá. Néha-néha félreteszel, nézegeted a forrásokat, hol lehet akciósan lecsapni a megálmodott modellre. Nem kell sok, legyen évente egy mozdony. Vagy csak egy kocsi...

 

Mint ÖBB-t gyűjtő, nagyon tetszik most a Railjet. Két gyártó is kiadta, mindkettő nagyon szép. De ha a komplett vonatot meg akarjuk venni, ki kell érte csengetni kb. 150ezer Ft-ot. Én egy öt kocsis vonattal számolok, az ha jól rémlik, 120ezer Ft-ra jött ki. Ennyim nincs erre a hobbyra, és jó darabig úgy fest, mostanában nem is lesz.

 

Elrakjuk hát későbbre ezeket a terveket. Majd lesz 1-5-10 év múlva Railjet-em, csak győzni kell kivárni.

 

Szerintem bárki bátran belefoghat a gyűjtésbe is, még ha nincs rá sok pénze, akkor is. Szerez egy kezdőkészletet, ezeket sok helyen akciósan meg tudja venni, aztán fejleszti, ahogy tudja. Ha egy évben csak egy kitérő jön össze, akkor annyi. Majd később összejön több is.

 

Nem szabad irígykedni, el kell fogadni, hogy lassabban jön majd össze az a vonat, mint másoknak, aztán kész. 15 év múlva majd már egész szép gyűjtemény lehet belőle...

 

Előzmény: manta66 (90439)
VTAVBK 1 Creative Commons License 2012.08.02 0 0 90464

Üdvözlök mindenkit!

Segítséget kérek FZ1 trafóhoz keresek mozdony áram szabályzó kart a használt is megfelel 4db –ot ha valaki tud segíteni kérem értesítsen a következő címre írjon: nohab3@t-online.hu

A segítséget előre is köszönöm.

 

diesel691 Creative Commons License 2012.08.02 0 0 90463

Úgy gondolom itt többen átestek a ló másik oldalára!

Igen sok kiváló szobrász volt és van, de azért nem születnek Kisfaludi Strobl Zsigmondok minden bokorban, mint ahogy Fekete Lajosok, dr. Károly Imrék és Erő Jánosok(rézgaras), ill. ilyen nagy tudással, elhívatottsággal és egészen kivételes manuális adottsággal rendelkező, művészi szinten álló vasútmodell alkotók sem.

A modellezők sokszorosan nagyobb többsége elsősorban játszani, kikapcsolódni szeretne ezzel a hobbival és nem is kíván megpróbálkozni, belevágni egy olyan tevékenységbe, amely minden bizonnyal kudarcal végződne.

Ha viszont akad ilyen adottsággal és céllal rendelkező valaki, az bizonyára nem ezen meddő vita eredménye képpen fog belekezdeni, mi pedig remélkedjünk, hogy lesz utánpótlás.

 

Előzmény: etwg (90461)
Törölt nick Creative Commons License 2012.08.02 0 0 90462

 

Szerintem ez hobbi, és nem befektetés. Aki csak azért csinálja, hogy ebből a gyűjtögetésből később haszna lenne, az nem is igazi vasútmodellező. Egyébként az én szememben a vasútmodellezés egy nagyon sokrétű hobbi, ebbe belefér az egyedi modell építésétől a gyűjtésig sok minden, azzal, hogy egy valamilyen, legalább asztalkezdemény az azért kell(ene). 

Előzmény: etwg (90461)
etwg Creative Commons License 2012.08.02 0 0 90461

 

Ezzel szemben amerikai gyűjtők képesek átutazni európai Sotheby's árverésekre és többezer €-ért megvásárolni

 

 

Azért nem kellene összehasonlitani azt a néhány tucat modellt, amit a Sotheby's stb. ad el, a több millio más uton eladott modellekkel.

Előzmény: diesel691 (90458)
diesel691 Creative Commons License 2012.08.02 0 0 90460

A kisfiú nagyon aranyos, kivánok neki jó egészséget és hosszú boldog vasútmodellező életet. A szülő és gyermeke gyümölcsöző együtműködése is igen hasznos és szükséges. Az én fiam is már hatéves korában több szerelvényes modellasztalt irányított.

Node várd meg, amig harmadmagával lesz és fizetheted értük a főiskolai, egyetemi tandíjakat, miközben csurgathatod a nyálad egy-egy régóta vágyott modell után. :-)

Előzmény: Törölt nick (90446)
4354 Creative Commons License 2012.08.02 0 0 90459

Érdekes vélemények! Kicsivel nagyobb szerénység, több megértés tán fontosabb az életben mint az" ÉN VAGYOK A KIRÁLY" majd megmondom mi a jó. A szerénység is lehet erény. Bocs, hogy véleményt nyilvánitottam.

diesel691 Creative Commons License 2012.08.02 0 0 90458

Én viszont nem értek veled egyet.

"Amerikai fórumokon régebben többször felmerült ez a kérdés és minden esetben az volt az elemzések eredménye, hogy a vasútmodellek gyűjtése pénzügyi szempontból sem eredményes. A kommersz modelleket gyakorlatilag lehetetlen eladni drágábban, mint amennyiért vették,"

Ezzel szemben amerikai gyűjtők képesek átutazni európai Sotheby's árverésekre és többezer €-ért megvásárolni 1930-as években gyártott Marklin és Fleischmann mozdonyokat. Volt azonban arra is példa, hogy 1954-es gyártású Marklin gőzmozdonyt (H0) új gépkocsi árban vittek el.

Előzmény: rezgaras (90448)
etwg Creative Commons License 2012.08.02 0 0 90457

Én is....

Előzmény: diesel691 (90437)
róbertke Creative Commons License 2012.08.02 0 0 90456
Előzmény: etwg (90426)
siófoki35 Creative Commons License 2012.08.02 0 0 90455

:)

Előzmény: SÜNÖCSKe (90454)
SÜNÖCSKe Creative Commons License 2012.08.02 0 0 90454

Jó, hát a marketing és a PR már akkor sem mindig fedte a valóságot, akárcsak napjainkban :)

Előzmény: siófoki35 (90453)
siófoki35 Creative Commons License 2012.08.02 0 0 90453

 20-30 évvel ezelőtt nagy gonddal elkészített modellt

 

Amit ugye ma már sokszor gagyinak tartunk. De akkoriban az élvonalban voltak.

 

Kis időutazás 1969-be:

 

"...Ezt bizonyítják a következő, nagy gonddal kidolgozott kocsimodellek, melyeken minden apró részlet, -hágcsók és skapaszkodók, szellőzők és lámpatartók, gáztartály és fékhengerek- a szerkesztők ügyszeretetét és alapos szaktudását bizonyítja"

http://www.modellbahnmarkt24.de/bilder/eisenbahnh0/Piko%20Waggon%20530%20303%20-%201.jpg

 

"A szakképzett konstruktőrök álrtal igen gondosan kidolgozott modellek a legkényesebb igényeket is kielégítik, mind a műszaki megoldások, mind pedig a pontos méretarányok, vagy az élethűség tekintetében"

"Ezeknél a korszerű gyorsvonati-étkező-és hálókocsiknál, amelyek a DR vagy a CSD cégjelzését viselik, a kapcsolók és ütközők célszerü elrendezésével sikerült elérni, hogy a kocsik egymás között igen szorosra kapcsolhatók. E kocsikból összeállított vonatok egységes, teljesen zárt, a valóságnak megfelelő képet mutatnak..."

-Hja, hol volt még a kurzkupplung!-

http://imgfrm.index.hu/imgfrm/1/2/8/8/BIG_0005641288.jpg


és a végére a cúcs:

"Nagyítón kersztül vizsgálja a papám a PIKO kocsikat és látszik rajta, mennyire tetszenek neki a pontosan kidolgozott részletek és feliratok. 'A legjobb miniatür-munka' -mondja, és igaza is van: minden PIKO kocsi egy kis remekmü. PIKO-mindig a legjobb!"

 

Bonus: egy kis apró hazugság:

 

"Az E69 sorozatu, igen megbizható kis villamos mozdonyokat mindkét német vasut - a DB és a DR- főképpen könnyű tolatószolgálatra és iparvágánykiszolgálásra használja"

Előzmény: Törölt nick (90451)
manta66 Creative Commons License 2012.08.02 0 0 90452

Az a jó, hogy kidobja a gépsor.

(Kínát hagyjuk)

Ez a hozzám hasonlók szerencséje.

Máskülönben csak nagyon kevés (hozzáértő vagy jómódú) ember lehetne vasútmodellek tulajdonosa.

 

 

Előzmény: Törölt nick (90451)
Törölt nick Creative Commons License 2012.08.02 0 0 90451

A baj az, hogy egy 20-30 évvel ezelőtt nagy gonddal elkészített modellt 2-3 én múlva sokkal nagyobb részletességgel kidobja magából egy kínai gépsor. :(

 

Ehhez még hozzájön a műszaki fejlődés:Régi és Új

 

 

Előzmény: rezgaras (90448)
siófoki35 Creative Commons License 2012.08.02 0 0 90450

Nekem is van egy csomó járművem, terepasztal meg... majd egyszer :(

Előzmény: rezgaras (90448)
Törölt nick Creative Commons License 2012.08.02 0 0 90449

Most ez hobby, vagy üzleti befektetés?

Ha hobby, akkor jó helyen vagyunk, ha befektetéso üzlet, akkor ez a brókerek területe, nem?

:-)))))))))))))))))))))))

Előzmény: rezgaras (90448)
rezgaras Creative Commons License 2012.08.02 0 0 90448

Teljesen egyetértek veled.

 

A gyűjtésről:

 

Amerikai fórumokon régebben többször felmerült ez a kérdés és minden esetben az volt az elemzések eredménye, hogy a vasútmodellek gyűjtése pénzügyi szempontból sem eredményes. A kommersz modelleket gyakorlatilag lehetetlen eladni drágábban, mint amennyiért vették, de még a drága, kis sorozatban készült rézmodelleknél is az a helyzet, hogy a legtöbbet lehet ugyan drágábban eladni, mint ahogy vették, de a nyereség gyakorlatilag minden esetben elmarad attól, amit egy egyszerű takarékbetét biztosít, nem is beszélve okosabb befektetésekről.

Előzmény: manta66 (90439)
Törölt nick Creative Commons License 2012.08.02 0 0 90447

Kizárólag 10cm-es nagyságig fogok sárga cserépbékát gyűjteni....

Így csak egy vitrin lesz tele szrokkal nem az egész lakás :))))))))))

 

Előzmény: alsó madárfogás (90443)
Törölt nick Creative Commons License 2012.08.02 0 0 90446

"kis feladat mondjuk három gyerek felnevelése"

 

Igaz, én még csak az elején tartok a fenti dolgoknak, de az én tapasztalatom az, hogy a vasútmodellezés - ha jól csináljuk - kisgyerekeknél inkább segít a nevelésben. A terepasztal mintaképének "bejárása", vagy az építés olyan dolgok, amikor közösen játszunk, dolgozunk a gyerekekkel. Ez az együtt töltött kreatív idő különösen fontos, pláne, ha apa dolgozik, és csak az este illetve a hétvége jut egymásra. Való igaz, türelem kell hozzá, de hát a mi hobbink már csak ilyen. :) Mindenesetre, mi mindketten élvezzük: :)

 

http://booci.hu/index.php?p=layout_hun.html

 

http://booci.hu/index.php?p=intro_hun.html

Előzmény: diesel691 (90437)
manta66 Creative Commons License 2012.08.02 0 0 90445

Én is így gondolom, ha nincs ügyesség és elhivatottság és hasonlók, akkor meg kell fizetni más munkáját.

 

A szerszámok már más kérdés.

Szerintem nem feltétlenül kellenek komoly szerszámok, mint eszterga és maró.

Egyrészt a kerekek beszerezhetőek, de ha nem, még mindig megépíthetőek, vagy elkészíttethetőek mással.

Ez már durva kategória, csak a pénz miatt hozom szóba.

Idővel, kitartással pótolható, és nem feltétlenül megy a minőség rovására.

 

Magamat sem tartom igazi "modellezőnek", de anno több küllőskereket is csináltam.

Fúrógéppel, tűreszelővel, és sablonokkal.

Ma már nem tenném....

:-)

 

Előzmény: diesel691 (90442)
Törölt nick Creative Commons License 2012.08.02 0 0 90444

Nincs ezzel semmi gond szerintem. :) Egy N-es cserépbéka élethűen modellezve azért mutatós tud lenni egy tiroli állomás kertjében. :)

Előzmény: alsó madárfogás (90443)
alsó madárfogás Creative Commons License 2012.08.02 0 0 90443

"kizárólag sárga cserép békákat fogok ezentúl gyűjteni" - nana, annyira nem ült le a topik, hogy becsempészd ide a témát. :-)

Egyébként az sem olcsó hobbi, ha jobban belegondolunk, környezet is kell hozzá, ahol méltóképpen bemutatod barátaidnak, gyűjtőtársaidnak a pompás sárga cserépbékákat: 

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9014189&la=120282876

Aztán elég ritkán vannak cserépbékára szakosodott börzék, és egy-egy egzotikusabb, neves fazekastól vagy keramikustól származó példány üti a Micro Metakit modelljeinek árát.

:-)

Előzmény: Törölt nick (90431)
diesel691 Creative Commons License 2012.08.02 0 0 90442

Mindenek előtt remélem a vita megmarad az eszmecsere szintjén és nem válik 'nézeteltéréssé".

Sokban igazad van, de ne feledd igen sokan vannak, akiknek nincs hozzá adottságuk vagy egyszerűen nem éreznek elhívatottságot arra, hogy modelleket építsenek. Nem beszélve arról, hogy ehhez eléggé költséges felszerelés (pl. esztergapad, marógép, sok szerszám) szükséges.

Ennek ellenére szeret(ne) vasútmodellezni. Terepet, tereptárgyakat valóban házilag is lehet készíteni, de a járműveket és pályaanyagot (sínanyag) már igencsak

problematikus.

A 'makettgyüjtőket' magam sem tartom modellezőknek.

Előzmény: manta66 (90439)
alsó madárfogás Creative Commons License 2012.08.02 0 0 90441

"sem kis feladat mondjuk három gyerek felnevelése, kezükbe szakma, ill. diploma adása, ami azért szerintem fontosabb, mint egy hobbi élvezete" - teljesen igaz, és talán ezért látunk ezeken a videókon sok életük delén túljutott modellezőt. Eddigre tudnak időt és pénzt szentelni az elfojtott szenvedélynek. És ez ad értelmet késői éveiknek - mennyivel életerősebbnek látszik a videón szereplő, mint az átlagnyugdíjas, nem?

 

Előzmény: diesel691 (90437)
alsó madárfogás Creative Commons License 2012.08.02 0 0 90440

Hát, biztos nem hemzsegnek nála a terepasztalnéző látogatók. :-) De becsülendő, hogy nem nyugodott bele, hogy nincs máshol helye.

Előzmény: etwg (90422)
manta66 Creative Commons License 2012.08.02 0 0 90439

Úgy érzem, nem egy dologról beszéltek, és fölöslegesen kezd nézeteltérés kialakulni.

 

A vasútmodellezéshez nem kell sok pénz, ahogy a modellezők is állítják.

Akarat, idő ügyesség, kitartás, stb. Plusz pár rajz, karctű, ceruza, tűreszelő és hasonlók.

Ha több pénzt tud valaki rászánni, akkor a saját munkáját meg tudja vele váltani.

Gyönyörű terepasztalt lehet építeni majdnem 100%ban természetes anyagokból.

Legfeljebb évente újraépítheted a bokrokat....

 

A másik oldal a modellek gyűjtése, ami azért a legelterjettebb.

A legtöbb "modellező" nem csinál mást, mint mások szellemi és fizikai munkáját megveszi, és gyűjti.

Na ehez kell bőven pénz.

De (bocsánat) ez nem modellezés.

Ez gyűjtemény.

Ez vonatkozik az asztalépítésre, épületekre, terepkészítésre is.

Mindent meg lehet építeni rajzokról, fotókról igényesen saját erővel.

Csak ez valahogy háttérbe szorult.

Törölt nick Creative Commons License 2012.08.02 0 0 90438

:))) Az egyik munkahelyemen mondogatták: "Hogy neked mennyi időd van, hogy ilyenekkel foglalkozol!". Azután egy-két nap múlva ugyanazok lelkesen mesélgették az előző este nézett 3 DVD-nyi film történéseit engem is biztatva, hogy nézzem meg, mert annyira jó. Nem hagyhattam ki a választ: "Sajnos, nekem erre nincs időm." :)

Előzmény: rezgaras (90429)
diesel691 Creative Commons License 2012.08.02 0 0 90437

 

"Nagyon nem szeretem az ilyen tipusu megjegyzéseket."

Azért én az ilyen kijelentéseket megfontolom. Ne felejtsük el, hogy a modellezők nagyrésze átlagember, kivéve néhány kivételesen szerencsés személyt. Hidd el. az italozás és dohányzás teljes kizárása mellett sem kis feladat mondjuk három gyerek felnevelése, kezükbe szakma, ill. diploma adása, ami azért szerintem fontosabb, mint egy hobbi élvezete. Ez részemről nem eszmefuttatás vagy vita téma, végigcsináltam.

Előzmény: etwg (90424)
Törölt nick Creative Commons License 2012.08.02 0 0 90436

Elajándékozni azé nem fogom.

Pénzért vettem őket, pénzért is szeretnék túladni rajtuk...

Bár 1-2 szép cserépbéka szóbajöhet....

Előzmény: etwg (90433)
Törölt nick Creative Commons License 2012.08.02 0 0 90435

Bocsánat fillentettem mert 3 hete már csak 1200 az 1/87-es-

Abból is kiszelektáltam megint 460db ot ami nem kő......

Előzmény: Törölt nick (90432)
etwg Creative Commons License 2012.08.02 0 0 90434

:-DDDD

Előzmény: Törölt nick (90432)
etwg Creative Commons License 2012.08.02 0 0 90433

Látod ez például nekem még eszembe sem jutott, hogy eladjam modelljeimet.

Elajándékoztam már elég sokat, de eddig csak egyetlen egy modellemet adtam el néhai barátom sok éves noszogatására.

Előzmény: Törölt nick (90431)
Törölt nick Creative Commons License 2012.08.02 0 0 90432

Mim ?

Jóformán semmim:

1500db 1/87-es autómodell

vagy 15 kertimozdony

úgy 25-30 vagon,

600db matchbox/hotwheels

cca 300db 1/43-as autó

300db 1/72-es autó/harcjármű modell

Ház,nyaraló, vitorláshajó, kerélkpár, pár db. airsoftfegyver.....

 

Vagyonnyilatkozat vége  :)))))))))))))))))))))))

Előzmény: etwg (90430)
Törölt nick Creative Commons License 2012.08.02 0 0 90431

Én meg szépen lassan eladogatom őket, és kizárólag sárga cserép békákat fogok ezentúl gyűjteni...

Már úgysem férek a sok retkes lomtól a lakásban, itt egy vonat ott egy autó, csak már életterem nincs.....

Előzmény: rezgaras (90429)
etwg Creative Commons License 2012.08.02 0 0 90430

És lehet mondani hogy " mert a másik dohányzik esetleg iszik na azért nincs pénze....

Ez qrvára nem igaz....

 

 

Csak én nem ezt mondtam, hanem azt, hogy mennyit kellene a vasutmodellre költeni - amellett ihatsz és bagozhatsz is....  :-)

 

Magad irod, hogy neked is sikerült összegyüjtened modelleket, majd becserélted kerti vasutra, majd azt is továbbadtad.....s most mid van?

 

:-)

Előzmény: Törölt nick (90428)
rezgaras Creative Commons License 2012.08.02 0 0 90429

Én sem vagyok nyugdíjas és ugyanannyit dolgozom. Csak esténként nem tévét nézek - annak úgysincs sok értelme... Emellett van más hobbym is, leginkább hétvégére.

 

Előzmény: Törölt nick (90427)
Törölt nick Creative Commons License 2012.08.02 0 0 90428

Azért valljuk már be egyszer legalább őszintén:

A vasútmodellezés ahogy bármilyen modellgyűjtés, főleg ha igényes modellekről van szó, nem a csórók sportja.

És lehet mondani hogy " mert a másik dohányzik esetleg iszik na azért nincs pénze....

Ez qrvára nem igaz....

Én ha nem árultam volna ki 10 év alatt gyűjtött Le Mans -i modelljeimet soha nem lenne kertivasutam...(az már más kérdés hogy idő közben fellépett csömör, és hányinger miatt már sikerült megszabadulnom majd mindegyiktől)

Pedig nem iszok... csak nem keresek sokat.

Törölt nick Creative Commons License 2012.08.02 0 0 90427

Én annyira de annyira akarok..... Ismerőseim is megmondják hogy minimum napi szinten 29 órát akarok (azért nem többet mert pihenni is kell valamikor)

De közszolgálati fizetésből az istennek sem tudok modellezés terén előrehaladni....

Igaz faraghatnék magamnak csak hérfőtől péntekig ,(leszámítva az ügyeleteket) reggel 6:15- 18:30 között nem tartózkodom a házban....

Pedig mán úgy akarok hogy majbeszarok..... de télleg.

 

Előzmény: etwg (90424)
etwg Creative Commons License 2012.08.02 0 0 90426

Talán még annyit, hogy a világ egyik legismertebb modellgözmozdony épitöje Kozo Hiraoka, Japánban egy alig 60m2-es lakásban épiti gyönyörü nagyméretü  gözmozdonyait (1:20 - 1:10).

A esztergapad meg a marogép az ablakokba van beépitve, mert a lakásban amugy még lakni is kell.

 

:-)

Előzmény: etwg (90424)
SchefferJ Creative Commons License 2012.08.02 0 0 90425

Én is így szeretnék nyugdíjas lenni... :)

 

Jó nagy hely egy új terepasztalhoz... tisztességes nyugdíj, amiből még modellekre is fut... aztán levertem az olvasólámpát és felébredtem...

Előzmény: diesel691 (90423)
etwg Creative Commons License 2012.08.02 0 0 90424

Nagyon nem szeretem az ilyen tipusu megjegyzéseket. 

 

Ehhez sehol a világon nem átlagfizetés kell, sokkal inkább akarat, céltudatos és rengeteg munka.

Hidd el, hogy sok honfitársunk garatán sokkal több érték folyik le vagy  válik a szájában füstté az évek folyamán, mint amit a filmeken látsz. 

Nekem van néhány, ugy mond drága/értékes, 1-es méretü gömozdonyom, de ha igy visszagondolok még annyiba sem kerültek, mint havi egy karton ciigi (amiota megvannak).

Persze mindenütt vannak, akik csak a bukszájukon át értékelik a hobbinkat (föleg a nagyobb méretekben) és egyes modellek (ritkán horribilis összegekért) rendszeresen gazdát cserélnek, de ez már egy másik kérdés és más szempont - utovégre, aki azokat megépitette gyakran évekig dolgozott a modellen (egyik sem ugy nevezett gyári modell, mert ma már nincs ilyenre gyár).

 

A 00-ás terepasztal meg egy életmüve D.Parkernek - azaz az egész élete során gyüjtötte össze a modelleket, és körülnézhetsz az itteni forumokon is, hogy hány forumtársnak van ettöl nagyobb gyüjteménye - pedig még fényévekre van a nyugdijas korttól is....:-).

 

Ajánlom beszélgess el néhány nagy modellmozdony tulajdonossal, és talán észreveszed, hogy egyik sem milliomos, söt sokan csak egyszerü mesteremberek, akik szeretik a szakmájukat és a vasutmodelleket/vasutat. A többi meg már csak idö és akarat kérdése.

Előzmény: diesel691 (90423)
diesel691 Creative Commons License 2012.08.02 0 0 90423

Valóban lenyűgözők ezek a videók, azonban ez már kissé más kategória. Sajnos a legnagyobb elszántság és elhívatottság mellet sem elegendő ezek megvalósításához egy panellakás és egy magyar átlagfizetés.

etwg Creative Commons License 2012.08.02 0 0 90422

Hát nem szeretnék ilyen feltételek között modellezni.

Eddig csak az asztal alá való mászás okozott gondot, de itt még fel sem tudsz állni, és rendesen kinyujtozkodni.

Le a kalappal Denis Parker elött!

Előzmény: alsó madárfogás (90421)
alsó madárfogás Creative Commons License 2012.08.02 0 0 90421

Tényleg azok. Ő pedig egy átlagon felüli elszántságú modellező:

 

Előzmény: etwg (90419)
stillll Creative Commons License 2012.08.01 0 0 90420

Hát ez nagyon király volt! Köszönjük.

Attila

Előzmény: etwg (90419)
etwg Creative Commons License 2012.08.01 0 0 90419

Olyan csend van, pedig vannak gyönyörü modellek:

 

goofy76 Creative Commons License 2012.08.01 0 0 90418

Köszönöm a gyors választ,meg is néztem! :)

 

Köszi!

Törölt nick Creative Commons License 2012.08.01 0 0 90417

Fejre állítod a modellt!

Ha kézzel nem tudod forgani egyik kereket sem, akkor középmotoros.

Ha kézzel az egyik forgóvázon el tudod forgatni a kerekeket, vagyis azok szabadon futók, akkor a másik forgóváz hajtott, és azon van rajta a motor.

 

Előzmény: goofy76 (90415)
alsó madárfogás Creative Commons License 2012.08.01 0 0 90416

Ha az egyik forgóvázon a kerekek szabadon, kézzel mozgatva elfordulnak, akkor nem középmotoros. Ha nem, akkor igen.

Előzmény: goofy76 (90415)
goofy76 Creative Commons License 2012.08.01 0 0 90415

Üdv!

 

Lenne egy kérdésem,remélem tud valaki segíteni! 

Van egy Fuggerth M41 2104-es H0-ás mozdonyom,és szeretném megtudni,hogy a motor középen van e,vagy nem!

Ehhez szét kell szedni,vagy valami másból is kiderül?

 

A válaszokat előre is köszönöm! 

vasutTOM Creative Commons License 2012.07.31 0 0 90414
HOTotya Creative Commons License 2012.07.31 0 0 90413

ha legközelebb jössz akkor kapsz egy fejvédőt  ........:D:D:D:D:D:D

Előzmény: alsó madárfogás (90412)
alsó madárfogás Creative Commons License 2012.07.31 0 0 90412

Lehet, hogy nincs hallásom, de legalább van ízlésem, és nem dübörgő tuc-tuc mellett építem az asztalom, mint egyesek. A látogatóidnak ajánlom a fülvédővel való felszerelést. :-)

Előzmény: HOTotya (90411)
HOTotya Creative Commons License 2012.07.31 0 0 90411

Ne hogy bedőlj neki!!!!!alsómadárfogásnak) !! Csak be akar vágódni nálad :):):):):):):):)

Nincs hallása.............:D:D:D:D neki tök mind 1 :D:D:D:D

Holnap várlak!!!

Előzmény: ms bakter (90408)
alsó madárfogás Creative Commons License 2012.07.31 0 0 90410

Zenei aláfestés: nem leszel kétségbeesett bizonytalanságban, ha (tisztességes honoráriumért) előre kikéred a tanácsomat. :-)

 

Megunt Seuthe 10-es füstölőt veszek féláron. :-) Nagyon látványos a gőzösnél az ilyen effekt. Sok videón láttam, hogy hangdekóderes csühögésre nem sajtálták a pénzt, ellenben füstgázemisszió nélkül vágtáznak le s fel a gépek. Nem értem, miért.

Előzmény: ms bakter (90408)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.31 0 0 90409

Akkor jogos, csak a ROCO modellnek úgy látszik más sok a 13V a modellhű sebességhez!

Próbáld ki a 9-est, az 6V-tól indul.

Előzmény: ms bakter (90406)
ms bakter Creative Commons License 2012.07.30 0 0 90408
No, ennek örülök! Bevallom, izgultam, sikerül-e jobban eltalálni a zenei ízlésed! :)

Megnéztem, és valóban: legközelebb próbát teszek egy Nr. 9-essel.
Előzmény: alsó madárfogás (90407)
alsó madárfogás Creative Commons License 2012.07.30 0 0 90407

Jó lett a videó. A zene is tetszik. :-)

 

Nem értek hozzá, de mintha lenne kisebb feszültségre készült Seuthe: http://www.seuthe-dampf.de/start.htm?service.htm

Előzmény: ms bakter (90406)
ms bakter Creative Commons License 2012.07.30 0 0 90406

Seuthe Nr. 10-es -- ha jól sejtem, analóg üzemre készült. Névleges feszültségszükséglete 10-16 V, a tapasztalatom az, hogy igazán 13 V körül kezd el rendesen pöfékelni...

Előzmény: Törölt nick (90405)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.30 0 0 90405

"...csak akkor füstöl az a szerencsétlen, ha legalább 13-14 V-ot kap..."

 

Mert rossz füstölő van benne. Pontosabban a füstölő jó, csak nem az ilyen üzemre kitalált tipus.

Előzmény: ms bakter (90403)
SchefferJ Creative Commons License 2012.07.29 0 0 90404

Mozdonyvezérlés szempontjából nem hátrány a digitális megoldás... a többiben én is analóg-párti vagyok... :)

Előzmény: ms bakter (90403)
ms bakter Creative Commons License 2012.07.29 0 0 90403

Hááát, mivel analóg az üzem nálam, csak akkor füstöl az a szerencsétlen, ha legalább 13-14 V-ot kap -- ebből lesz az "atomtempó..." A hirtelen megállásra is azért volt szükség, hogy a füstből maradjon még valami a képen.

 

Az észrevétel ezzel együtt jogos. Majd egyszercsak áttérek magam is erre a digitális, vagy mi -- hogy is hívják? :) -- technikára...

Előzmény: SchefferJ (90402)
SchefferJ Creative Commons License 2012.07.29 0 0 90402

Megnéztem, sokkal jobb lett mint az előző.

 

Ami tetszett:

- a kék BR18.5-ös (vajon miért :)

- a menetközbeni svenkelések

- a dinamikus nézőpontok

 

Ami kevésbé tetszett:

- erőteljes a zene és rányomja a bélyegét az egész videóra (visszafogtam volna) legalábbis ez a zenei stílus

- a Br01-es burkolt rendesen nyomja a tempót (úgy ránézésre 250-280 lehet arányosan

- ugyancsak a Br01-es egy pillanat alatt megáll

 

 

Előzmény: ms bakter (90401)
ms bakter Creative Commons License 2012.07.29 0 0 90401

Hosszas molyolás után elkészültem a "gőzösös" videómmal, ajánlom a T. Nagyérdemű figyelmébe!

 

Ferike272 Creative Commons License 2012.07.29 0 0 90400

Igen rajta van a világítás,de ha leveszem ugyanaz,szóval nemtudom...!!

Előzmény: V63-017 (90399)
V63-017 Creative Commons License 2012.07.28 0 0 90399

A világítás be van kapcsolva?

Előzmény: Ferike272 (90396)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.28 0 0 90398

Hmmm... innen passz látatlanban.

Előzmény: Ferike272 (90396)
hegesztő89 Creative Commons License 2012.07.28 0 0 90397

Készülő marklin kasznis nohabom,festéshez kérnék tanácsokat,csíkos lenne.

Ferike272 Creative Commons License 2012.07.28 0 0 90396

Szia!

Folyamatosan zümmög,de ha irányt váltok,picit mintha halkabb lenne!!

Előzmény: Törölt nick (90394)
87modell Creative Commons License 2012.07.27 0 0 90395

valóban és már a  medikerben elő is lehet rendelni...de nem tudom kinek fog ennyit megérni az új psz. de én egy kicsit sokallom a majd 70 ezret érte..http://www.vasutmodell.com/roco-72446-villanymozdony-rh-rh-470-500-gysev

ha valóban ennyi lesz a végleges ára...:-(

 

Előzmény: V63-017 (90368)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.27 0 0 90394

Folyamatosan mindig, vagy csak akkor, ha megindul, vagy éppen megáll?

Előzmény: Ferike272 (90393)
Ferike272 Creative Commons License 2012.07.27 0 0 90393

Szia!

Igen a motorból jön a hang!

Előzmény: pikoman (90392)
pikoman Creative Commons License 2012.07.27 0 0 90392

Akkor ez menetzaj (tehát pl. a motorból hallható)? 

 

 

Hasonló Mehano mozdonynál (Rh77) előfordult nálam is, hogy a motor egyik irányba hangosabb volt, zümmögött. Érdekes módon javult meg: szétszedtem, nézegettem, mindent rendben találtam, káromkodtam, újra összeraktam ... és megjavult. (ha ebben a sorrendben végigcsinálod, a tiéd is megjavulhat :-))) A "csodálatos javulásnak" talán az volt az oka, hogy a motor rögzítése nem teljesen fix. A motort kicsit előrébb-hátrébb is lehet helyezni és az alsó-fölső alkatrészek szorítják össze összerakáskor. Tehát minimális eltérések lehetnek az összerakáskor, amik befolyásolhatják a motortengely, szénkefék helyzetét... gondolom.

 

Üdv,

Pikoman

Előzmény: Ferike272 (90385)
optamás Creative Commons License 2012.07.27 0 0 90391

És képek:

 

pikoman Creative Commons License 2012.07.27 0 0 90390

Egyébként tapasztalatom szerint Tran dekódernél is van alapzaj, de a Tran elektronikája okos: a hang ráadása előtt nincs alapzaj, és a kikapcsolás után is csak néhány másodpercig hallható. Gondolom, utána teljesen feszültségmentesíti a hangszórót.

Előzmény: Törölt nick (90386)
optamás Creative Commons License 2012.07.27 0 0 90389

Minimundus Karintiában, persze van kötöttpályás rész bőven:

V63-017 Creative Commons License 2012.07.27 0 0 90388

LokSound 2, még az ESU honlapjáról is le lehet tölteni hozzá a hangot.

Előzmény: Törölt nick (90386)
térköz Creative Commons License 2012.07.27 0 0 90387

http://iho.hu/hir/elhunyt-karoly-imre-vasuttortenesz-es-modellezo-120726

 

Köszönjük neki a sok szép modellt és sok szakmai segítséget!

Nyugodjék Békében!

Törölt nick Creative Commons License 2012.07.27 0 0 90386

Ki kellene olvasni a CV8-at, hogy ki lakik benne!

ZIMO és Tran dekodereknél nem találkoztam ilyennel, de az Intellisound is mentes ettől. Azért nagyon zavaróan az ESU-sem csinál ilyesmit, nekem csak akkor tűnik fel, ha nagyon közel hajolok a mozdonyhoz. Szóval, ha nagyon hallhatóan zümmög a gépezet, akkor annak szerintem oka van.

Előzmény: Ferike272 (90385)
Ferike272 Creative Commons License 2012.07.27 0 0 90385

Sziasztok!

Igen Super!!Ő lesz az pontosan erről a mozdonyról beszélek!!

Felhívtam az üzletet és azt mondták,hogy ez természetes a mozdonynál,sőt van egy-két Roco és Jaagendorf hangdekóderes típus is ami ilyesmi zümmögést ad,nemtudom,nemrégen modellezem,nem találkoztam még ilyennel pedig volt a pályámon már többféle hangos mozdony!!Engem zavar,kifejezetten,teljesen olyan mintha nem lenne benne dekóder,valamit nem lehet tenni ellene??

Amugy rendben van szép is,tetszik is,hang tökéletes,világitás szép (ledes) előre-hátra menete gyönyörű!!

Csak ez a zümmögés zavar picit!

Köszi nektek,hogy segitettek!

Minden jót!

 

Előzmény: V63-017 (90384)
V63-017 Creative Commons License 2012.07.26 0 0 90384
Előzmény: Törölt nick (90382)
pikoman Creative Commons License 2012.07.26 0 0 90383

Szia!

 

A régebbi hangdekódereknél - konkrétan az ebben lévő Loksound 2 típusnál is - jellemző, hogy hallható egy minimális zúgó alaphang a hangszóróból. Ez csak elég közelről hallható, és szerintem nem jelent hibát.

 

Kérdés, hogy erről van-e szó? Konkrétan, működik a mozdony előre, hátra, világít, hangot ad?

 

Üdv,

Pikoman 

Előzmény: Ferike272 (90381)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.26 0 0 90382

Digitális pályára tetted?

Megy a világítás is mindkéát oldalon?

 

Ha igen, akkor a mozdonyod analóg, nincs benne semmilyen dekoder, legfelejebb DCC előkészítés.

Egy cikkszám, és gyártó esetleg?

Előzmény: Ferike272 (90381)
Ferike272 Creative Commons License 2012.07.26 0 0 90381

Szia!

Tudnál nekem segiteni még egy kicsit!!??

Megvettem a mozdonyt és ha sínre rakom olyan zümmögő hangot ad,mintha nem lenne benne dekóder (ez zavar nagyon!!))

Gyárilag benne van a hangdekóder,de ugye külön nem kell vennem bele dekódert másikat??

Miért ad ilyen hangot??

Bocs neked címeztem a kérdést!!:)

Köszike előre is!!

Előzmény: V63-017 (90376)
Ferike272 Creative Commons License 2012.07.26 0 0 90380

Szia!

Tudnál nekem segiteni még egy kicsit!!??

Megvettem a mozdonyt és ha sínre rakom olyan zümmögő hangot ad,mintha nem lenne benne dekóder (ez zavar nagyon!!))

Gyárilag benne van a hangdekóder,de ugye külön nem kell vennem bele dekódert másikat??

Miért ad ilyen hangot??

Köszike előre is!!

Előzmény: Ferike272 (90373)
MMIKVMK Creative Commons License 2012.07.26 0 0 90379

 

 

A Szombathelyi Vasútmodellező és Vasútbarát Egyesület nagyszabású vasútmodell kiállítást rendez 2012. július 31. és augusztus 5. között Balatonlellén.

Részletes információk itt találhatóak:

http://mmikvmk.gportal.hu/gindex.php?pg=14531507&nid=6223381

A rendezvény gerincét egy több mint 100 méter hosszú látványos, digitális modul terepasztal képezi, mely Szombathelyrõl, Grazból, Budapestrõl és Szekszárdról érkezett elemekbõl épül fel.
A kisebbek tartalmas szórakozásáról a teremben felállított kerti vasút gondoskodik, melyet a gyermekek is vezethetnek.
Vasútmodell és képeslap vásár.

 

Néhány kép a tavalyi rendezvényről és a látnivalókról:

 

 

 

Minden érdeklődőt szeretettel vár a
Szombathelyi Vasútmodellezõ és Vasútbarát Egyesület Csapata
http:\mmikvmk.gportal.hu

siófoki35 Creative Commons License 2012.07.26 0 0 90378

Kerti vasutak 1:1 méretarányban ;))) (katt a képre)

 

Ferike272 Creative Commons License 2012.07.24 0 0 90377

OK!Rendben!!

 

V63-017 Creative Commons License 2012.07.24 0 0 90376

Azért majd járasd be, mert csak az után lesz az igazi!

Előzmény: Ferike272 (90375)
Ferike272 Creative Commons License 2012.07.24 0 0 90375

Köszönöm,csak azért kérdem,mert holnap fogom megvásárolni!!

Előzmény: V63-017 (90374)
V63-017 Creative Commons License 2012.07.24 0 0 90374

Csendes futása és nagyon szép lassúmenete van!

Előzmény: Ferike272 (90373)
Ferike272 Creative Commons License 2012.07.24 0 0 90373

Sziasztok!

Erről a modellről mi a véleményetek??Ki ismeri??Hangdekóderes!!

prepo Creative Commons License 2012.07.24 0 0 90372

Ha egyet visszalapozol megtalálod a választ. 

 

 

Előzmény: pista79 (90370)
prepo Creative Commons License 2012.07.24 0 0 90371

Meg tudom erősíteni, amit mondasz. Pont most vagyok túl a sín tisztításon. Amióta ezt a módszert alkalmazom sokkal megbízhatóbb lett az üzem. A tapadógyűrűs modellek rengeteg koszért felelősek. Az alkohol ezt nem hozza le, míg a benzin igen. A műanyagot nem oldja, emiatt nem kell félni, hogy megmarja a talpfákat.

Előzmény: Törölt nick (90369)
pista79 Creative Commons License 2012.07.24 0 0 90370

Itt is felteszem a kérdést, mert a másik topic-ban érkezett válasz:
A napokban vásároltam néhány Fuggerth jelzőt. (Egyik 4 fényű főjelző, a másik 3 fényű.)
Semmilyen leírást nem mellékeltek hozzá. 
Hogyan érdemes bekötni őket?
Ezek a jelzők hány Volt-ról működnek?
Egyen vagy váltóáram?

Törölt nick Creative Commons License 2012.07.23 0 0 90369

Az a baj az alkohollal, hogy az egy vízben oldódó anyag, így ugyan fel-fel szedi a vízben nem oldódó olajat/zsírt, de szét is keni a pályán.

 

Sebbenzin. Vagy, aki egy kicsit gazdaságosabb megoldást szeretne:

Erdőkémia ISZ által gyártott Tiszta Foltbenzin, aromás szénhidrogénektől mentes

Ez utóbbi 1l-es kiszerelésben kapható a jobb festékboltokban, kb. annyiért, mint egy deci patikai sebbenzin. Attól eltekintve, hogy nem steril, ugyanaz.

Előzmény: H0bbyt (90363)
V63-017 Creative Commons License 2012.07.23 0 0 90368

Érdekes, hogy ilyen kis idő elteltével újra kiad egy GySEV Taurus-t. Bár már az új számmal ( 470 ).

Előzmény: S.A.S (90366)
benbe Creative Commons License 2012.07.23 0 0 90367

Elvileg a játéktól minden csak tisztul, hacsak szöszt nem kezd el begyűrni az áramszedőkhöz a mozdony, de ez nem valószínű akkor, ha a tünet minden gépednél jelentkezik, mivel ahány mozdony, annyiféle áramszedés (kerékfelületre nyomott lemez, nyomkarimának oldalról nyomott lemez, félben szigetelt fém forgóváz, stb.)

 

Be kellene állítanod egy körpályát, és azon járatni mindegyik mozdonyt mondjuk tíz percet, és figyelni, mi történik. Ha tényleg valamelyik olajsároz, akkor annál fog hiba jelentkezni.

 

Föl tudnál tenni néhány fotót a járművek aljáról meg a pályáról? Hátha valakinek föltűnik valami.

Előzmény: H0bbyt (90359)
S.A.S Creative Commons License 2012.07.23 0 0 90366
Fischerke Creative Commons License 2012.07.23 0 0 90365

valamint én ruha zsebkedővel szoktam az újjamra csavarva...

 

Fischerke Creative Commons License 2012.07.23 0 0 90364

Akkor valami más lesz a baj. mert én is kb 4-6 hetenként tisztítom. még azon gondolkodtam hogy esetleg valamelyik mozdony kicsit túl van olajozva és az szorja egy kicsit, vagy padlószőnyeges helységekben sűrűbben kell tisztítani. tudnál pár képet linkelni?

 

Előzmény: H0bbyt (90363)
H0bbyt Creative Commons License 2012.07.23 0 0 90363

Alkoholos, fültisztító pálcikával

Előzmény: Fischerke (90362)
Fischerke Creative Commons License 2012.07.23 0 0 90362

Mivel tisztítod a sín futó felületét?

 

Előzmény: H0bbyt (90359)
BoGar Creative Commons License 2012.07.23 0 0 90361

Létezik, sőt váltó is van, meg olyan, ami az egyik oldalról a másikra vezeti át  keskennyömközt. Nekem annak ilyen sínjeim otthon.

Előzmény: Hernyofan (90336)
sxapuka Creative Commons License 2012.07.23 0 0 90360

Üdv!

Hetente a pályát és környékét, havonta a komplett asztalt porszívózom. Hetente a vágányokat sínradírral tisztítom. Néha féktisztítóval befújt mikrokendővel a vágányokat.

Előzmény: H0bbyt (90359)
H0bbyt Creative Commons License 2012.07.23 0 0 90359

Sziasztok! Az lenne a kérdésem, hogy milyen sűrűn takarítjátok a modelleket, és a pályát? Azért kérdezem, mert én fél órát nem tudok úgy játszani, hogy ne kezdene drasztikusan csökkenni a mozdonyok áramfelvétele. A mozdonyok 2 napja voltak takarítva, a pálya szintén. Normális az hogy ilyen hamar koszolódik?

Törölt nick Creative Commons License 2012.07.22 0 0 90358

Flexi H0-H0e még van is a műhelyben:-)))

Előzmény: SchefferJ (90335)
JonyBravo Creative Commons License 2012.07.22 0 0 90357

Köszi

Előzmény: wartburger (90354)
wartburger Creative Commons License 2012.07.22 0 0 90356

Hát igen, sűrűn kell bele-bele tekerni.

Előzmény: BaTTka 1 (90355)
BaTTka 1 Creative Commons License 2012.07.22 0 0 90355

De előtte be kell venni valami erős nyugtatót:-)) Kicsit vontatott az ürge előadásmódja:-)

Előzmény: wartburger (90354)
wartburger Creative Commons License 2012.07.22 0 0 90354
Előzmény: JonyBravo (90343)
etwg Creative Commons License 2012.07.22 0 0 90353

Pl. 244073 - 62 vagy 244075 - 62

 

 

 

Előzmény: Hernyofan (90345)
JonyBravo Creative Commons License 2012.07.22 0 0 90352

A védőitallal kapcsolatban és is kezdtem aggódni, hogy csak feérbort lehet-e inni, vagy sörrel helyetesíthető-e? :-)

Előzmény: BaTTka 1 (90350)
JonyBravo Creative Commons License 2012.07.22 0 0 90351

Igen ez volt, megtaláltam közben. Köszönöm!

Előzmény: diesel691 (90349)
BaTTka 1 Creative Commons License 2012.07.22 0 0 90350

Két dolgot érdemes hozzáfűzni ehhez a videóhoz.

 

A faragasztó becsepegtetése előtt mosogató szeres vízzel nem árt lespriccelni a kavicsot. Én ezt egy kiürült pumpás dezodorral szoktam.

 

Száraz fehérbor helyett sört is lehet fogyasztani munka közben. Feltéve hogy nem bérmunkában készül az ágyazat, mert akkor ugye a munkavédelmi szabályok ezt nem engedik meg:-)

 

Előzmény: Hernyofan (90344)
diesel691 Creative Commons License 2012.07.22 0 0 90349
Előzmény: JonyBravo (90343)
diesel691 Creative Commons License 2012.07.22 0 0 90348

Egy olasz volt, nem is túl régen, itt visszakeresve megtalálható.

Előzmény: JonyBravo (90343)
JonyBravo Creative Commons License 2012.07.22 0 0 90347

Tökéletes! Köszönöm! :-)

Előzmény: Hernyofan (90344)
Hernyofan Creative Commons License 2012.07.22 0 0 90346

Na valami ilyesmi kéne nekem is. Kis kapcsolókon, stb. gondolkodom most, hogy miből lehetne kinyerni.

Előzmény: szergely22 (90339)
Hernyofan Creative Commons License 2012.07.22 0 0 90345

Sajnos nincs ilyen spéci lemezollóm hozzá... Ezért s kérdeztem, hogy tud e valaki ilyen szalag létezéséről.

 

Erről a Conradról tudnál valami bővebbet mondani, hogy mit keressek a holnapjukon?

Előzmény: etwg (90341)
Hernyofan Creative Commons License 2012.07.22 0 0 90344

Talán ez a legjobb:

 

De van több is.

Előzmény: JonyBravo (90343)
JonyBravo Creative Commons License 2012.07.22 0 0 90343

Help!

 

Régebben volt ide linkelve egy videó kavicságy készítéséről. valami külföldi volt, de precízen végig mutata a lépéseket. Vissza lapoztam, de nem találom. Aki tudja, lementette, vagy ismer hasonló  videót linkelje be, vagy küldje el emailben a linket. (youtube-n volt)

 

Köszönöm! :-)

JonyBravo Creative Commons License 2012.07.22 0 0 90342

Nincs mit! :-)

Előzmény: SchefferJ (90340)
etwg Creative Commons License 2012.07.22 0 0 90341

Ilyen szalagot készen igen nehéz szerezni (ha van egyáltalán?). Némely mechanikus Deprez-müszerben ilyen szalagból van a rugó, de "ömlesztve" még nem láttam.

 

A conrad (meg mások is) árul érintkezö készletet, amiben 2 ilyen bronz rugo van az áramszedésre.

 

Ha van nagyon éles és jo fém ollód (nem kézi olló), akkor vékony bronzlemezböl (apró hulladék az autohütögyárakban) lehet vágni akár még 0,8mm széles csikokat is.

Előzmény: Hernyofan (90337)
SchefferJ Creative Commons License 2012.07.22 0 0 90340

Szuper! Köszönöm.

Előzmény: JonyBravo (90338)
szergely22 Creative Commons License 2012.07.22 0 0 90339

Hát, nem biztos, h neked jó, de én régi kazettákból szedtem ki ilyet. A kis filckockát tartó lemez általában ilyen, ami a fejhez szorítja a szalagot.

Én kerékáramszedőt csináltam belőle...

Előzmény: Hernyofan (90337)
JonyBravo Creative Commons License 2012.07.22 0 0 90338
Előzmény: SchefferJ (90335)
Hernyofan Creative Commons License 2012.07.22 0 0 90337

Egy kérdésem nekem is lenne: tud valaki olyan réz, esetleg bronz szalagról, ami kb. fél milliméter széles? Apró érintkezőkhöz lenne szükségem ilyesmire, de fogalmam sincs, hogyan lehetne előállítani ilyet.

 

Olyan kellene, ami vékony, lapos és rugalmas, de alaktartó, mint a mozdonyok kerekeinél található érintkezők.

 

Annyit infót itt már összeszedtem, hogy Metalloglobus, de nem tud valaki ilyen fél, max 1 mm széles szalagról?

Hernyofan Creative Commons License 2012.07.22 0 0 90336

Tillig Elite sínrendszerben mintha lenne ilyesmi.

Előzmény: SchefferJ (90335)
SchefferJ Creative Commons License 2012.07.22 0 0 90335

Olyan megoldást ismer valaki, hogy egy sínen belül H0 és H0e sínek (mint Záhonyban a fonódó széles-normál nyomtáv) együtt működnének?

Zs:) Creative Commons License 2012.07.21 0 0 90334

Van esetleg valakinek Roco Rh1020 ÖBB 62687 mozdonya?

Ha van, esetleg valami véleményt, hangja milyen, stb. ha kérhetnék.

 

köszönöm

alsó madárfogás Creative Commons License 2012.07.21 0 0 90333

És még sok minden másban is nagyobb a választék más üzletekben. Szerencsére azért nem egzotikus gyarmatáruról van szó, amit csak a kedvedért csempésznek be az országba, ha találtál máshol. :-) Egyébként terepasztal készítéséhez szükséges vízbázisú festékeket a Kreatív Hobbynál szoktam venni - de még a saját márkásból is van hogy épp nincs néhány alapszín.

A Lurdyban valóban megszűnt az M&H üzlete, vagy mondhatjuk úgy, átköltöztek az Allee-ba.

Előzmény: M.VIII (90327)
prepo Creative Commons License 2012.07.21 0 0 90332

A cím lemaradt. 

 

http://replica.hu/

Előzmény: prepo (90330)
Villámhetes Creative Commons License 2012.07.21 0 0 90331

Nincs mit.A metróépitkezés mögöt van a bolt,azthiszem csak hétköznap van nyitva.

Előzmény: M.VIII (90329)
prepo Creative Commons License 2012.07.21 0 0 90330

Nem érzem teljesen jogosnak a felháborodásod. Makett festéket nagyobb eséllyel találsz makettboltban. Ha tájékozódtál volna előtte, megspórolhattál volna magadnak egy csomó mérgelődést. Ahogy írták a Móriczon van a Replica, honlapjuk is van, telefonjuk is. A Revell termékeit itthon a kék kobra forgalmazza,  mindenki tőlük szerzi. Még jó hogy náluk a legnagyobb a választék. A Lurdy-házban lévő M&H már tavaly megszűnt, több fórumon is többször szóba került. A honlapjukon sincs már fenn a cím. A Váci útra se menj legközelebb, mert az is megszűnt. Visszaköltöztek a Lehel útra.

Előzmény: M.VIII (90327)
M.VIII Creative Commons License 2012.07.21 0 0 90329

Köszönöm, felírtam! :)

Előzmény: Villámhetes (90328)
Villámhetes Creative Commons License 2012.07.21 0 0 90328

A körtéren van egy modellbolt,legközelebb azt is nézd meg,nagy a választékuk Revellből.

Előzmény: M.VIII (90327)
M.VIII Creative Commons License 2012.07.21 0 0 90327

Halihó...egy nagy fekete pont a Modell&Hobby-nak. Akartam Revell feketét venni, hát, az "alliban" olyan szegényes volt a választék, hogy csak na...aztán elmentem a Lurdyba, ott meg úgy néz ki megszűnt a bolt. Egy vacak festékért meg nem fogok a városon átutazni, és ki tudja, hogy a Váci úti bolt (ha még megvan egyáltalán) rendelkezik-e Revell matt feketével. Szerencsére a Lurdyban eszembe jutott a Kék kobra, ami kinn van a Gyáli úton. Ott aztán minden színből hegyekben állt a készlet, voltak ilyen ötös csomagok is, gondolom pont a modellboltok részére. Kérdeztem az eladót, tud-e a Lurdy bolt megszűnéséről. Hát nem de amúgy mi vagyunk a M&H beszállítója. Na, ekkor borult el az agyam. Ott ülnek az alliban, kérdezem, csak ennyi a festék, őőőááá, hát igen...és sz*rnak rá, hogy te mit akarsz venni. Persze ha százezres mozdony, vagy repülő, vagy airsoft fegyver lenne, az más. Tán fel kéne emelni a telefont, és berendelni a festékkészletet, hogy azok, akik nem zarándokolnak ki a kékkobrába, a plázában is megvehessék. Még azt se mondhatják, hogy nincs a nagykerben, vagy az országban, azért üres a készlet. Úgyhogy ha modellfestékről van szó, inkább kimegyek a gyáli útra, a modelléshobbiba meg be nem teszem a lábam.

Fischerke Creative Commons License 2012.07.18 0 0 90326

Szia! eddig az volt a gond hogy nem megfelelő a mágnes de a zzemoki oldalán megtaláltam a megoldást van reed relé és hozzá mágnes ill. van bemutató videó is. most már biztos jó lesz, ma meg is rendelem.

 

Előzmény: etwg (90325)
etwg Creative Commons License 2012.07.18 0 0 90325

Valamit nagyon rosszul csinálsz a mágnesekkel, mert eddig még nem futottam össze nem müködö REED csövel (rosszal igen, ami leégett és nem zárt), de a mágnes mindig möködtette. Persze csak ugy, ha a mágnes a megfelelö helyzetben volt (csak két irányban képes müködtetni a REED csövet - és ezt meg kell keresned.) Sok mágnes formája miatt alkalmatlan erre a feladatra (pl. a henger alaku lapos mágnesek, azokat lapos oldalukkal merölegesen kellene a modellekbe beépiteni, mert csak igy müködtetik a REED csövet.)

Előzmény: Fischerke (90322)
diesel691 Creative Commons License 2012.07.18 0 0 90324
Előzmény: Fischerke (90322)
Lavadome Creative Commons License 2012.07.18 0 0 90323

Hát, amit eddig láttam Twin dekódert az beforrasztott volt, nem csatis, szóval analóg üzem nuku...

Előzmény: róbertke (90320)
Fischerke Creative Commons License 2012.07.17 0 0 90322

Sikerűlt a Viessmann 5100 sorompóját bekötnöm,persze még csak az elején járok már csak csinosítani kell a környezetet.

http://youtu.be/tMfjqkRRZd8

a reed relével még szenvedek mert amit kaptam nem igazán lehet az álltalam beszerzett mágnessel működésbe hozni. most találtam egy igéretes gyártót ( zzemoki ), megrendelem tőllük aztán majd látjuk a végeredményt. :)

 

 

wartburger Creative Commons License 2012.07.17 0 0 90321

Aki analógot akar, az minek vesz dekóderes mozdonyt?

Előzmény: róbertke (90320)
róbertke Creative Commons License 2012.07.17 0 0 90320

Analóg üzemhez meg ki kell szedni a dekódert. Tényleg praktikus. :-))))

Előzmény: wartburger (90317)
Lac99 Creative Commons License 2012.07.17 0 0 90319

Kis segítség a kollégának: a hazai aukciós portálon "H0 keresztváltó" kulcsszóra keresve rögtön talál is egyet.

Előzmény: róbertke (90303)
Lavadome Creative Commons License 2012.07.16 0 0 90318

Saját tapasztalat, lehet, hogy mások is megerősítenek.

N-ben két Twin (DCC/FMZ) mozdonyom van, mindkettőt DCC-ben használom, mindkettő újként lett nekem.

Analógban nem mennek, indulni nem tudnak finoman, megállni sem. Dekóder állíthatósága minimális. Fény álló helyzetben az egyiknek sikerül, a másiknak nem, csak ha megmozdítom és akkor már égve marad.

Volt egy H0 gőzösöm anno, az harmadik, negyedik sebességi fokozatban tudta megtartani a lámpák fényét, addig sötét volt.

Valószínű ezek a jelenségek az FMZ kompatibilitás átkai.

 

Előzmény: sxapuka (90316)
wartburger Creative Commons License 2012.07.16 0 0 90317

Csak annyit jelent, hogy a beépített dekóder két üzemmódban tud működni, DCC-ben és Fleischmann FMZ módban.

Előzmény: sxapuka (90316)
sxapuka Creative Commons License 2012.07.16 0 0 90316

Üdv!

Segítséget kérnék! http://vasutmodell.com/fleischmann-64152-gozmozdony-dr-br-55-25-56

 

Mit jelenet: Twin digital.

vasútőrült Creative Commons License 2012.07.15 0 0 90315
Előzmény: Fischerke (90313)
DB Csabi Creative Commons License 2012.07.15 0 0 90314

Szia!

 

Ha rám hallgatsz, ezt feltétlenül meglátogatod:

 

http://mmikvmk.gportal.hu/

Előzmény: Fischerke (90313)
Fischerke Creative Commons License 2012.07.15 0 0 90313

Szia Mindenkinek! hol lehet megtudni hogy hol és mikor lesznek vasutmodell kiálítások?

 

Fischerke Creative Commons License 2012.07.15 0 0 90312

Szia! köszönöm a válaszod és a kis videót is. pont ma szereltem be a sorompókat, az elektromos bekötést pedig a következő 3 napban tervezem. a sorompók müködése most még csak zongora kapcsolóról fog müködni, de a későbbiekben majd valóban reed relékkel oldom meg, a költség csökkentése érdekében, bár egy kérdés itt is felmerűlt mégpedig, hogy a reed relének milyen amper számúnak kéne lennie. utánna néztem és sok féle amper számút találtam, a sorompó műszaki leírása erre nem tér ki, és a 6840 érzékelőt sem tudom milyen paraméterekkel rendelkezik. az érzékelőket a hét folyamán fogom megrendelni, és amint megjön azonnal bekötöm. amint működik majd videót is töltök fel. még egyszer köszönöm válaszod, ha továbbiakban is elakadok vagy segítségre szorulok kérem a fórumozók segítségét.

 

Előzmény: ms bakter (90298)
róbertke Creative Commons License 2012.07.15 0 0 90311

Játékudvarban érdeklődj holnap, postáznak is ha kell. 

Előzmény: Votom (90309)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.15 0 0 90310

1/3os U sín végéből kiszedjük a csatlakozót, vékony fogóval összenyojuk középen?
én még régebben így csináltam és működött... 

 

Előzmény: Votom (90309)
Votom Creative Commons License 2012.07.15 0 0 90309

KERESEK U profilból I profilba átváltó sínt! Akinek van, vagy tudja hl lehet kapni kérem írjon!

atidas Creative Commons License 2012.07.15 0 0 90308

Így gondoltam az állomás váltókörzetét átépíteni:

 

Átépített változat

Előzmény: róbertke (90306)
atidas Creative Commons License 2012.07.15 0 0 90307

Az marad, mármint a vágánygeometria. A Fugis szerelvény kimegy a fővonalra.

Azon gondolkodtam még, hogy Cserhátszentandrás harmadik vágányához hogyan kellene beerőltetni egy peront?

Valamint a kezdőponti oldalon az első és mésodik vágányt megpróbálnám kapcsolatba hozni a fővonallal.

Előzmény: róbertke (90306)
róbertke Creative Commons License 2012.07.15 0 0 90306

Peco -s vágányzatra csere: Jó döntés! -- A költségtényezőkről most ne diskuráljunk.

Ha marad a vágánygeometria, a mellékvonali Fuggiszerelvényre akkor sem voksolnék :-)))

Előzmény: atidas (90305)
atidas Creative Commons License 2012.07.15 0 0 90305

Igen, ez egy álom marad, saját Bzmot..... :( Az álom Bzmot+mellék+Bzmot, vagy egy motor két mellék.

A mellékvonalra készül a szlovák motorkocsi (Zsr 851 sorozat) + mellékkocsi.

 

Arra a váltócserére én is gondoltam, de egy másikra is: a jobb oldalon (Végpont) a harmadik  és negyedik vágány elágazási váltóját is angolra cserélném, valamint az egész állomás vágányait kicserélném 2,5 profil sínes vágányra. (talán Peco).

Előzmény: róbertke (90302)
szuromia Creative Commons License 2012.07.15 0 0 90304

Ez meg maga a megtestesült rémálom. :))

 

Előzmény: Törölt nick (90300)
róbertke Creative Commons License 2012.07.15 0 0 90303

Cserhátszentandrás PFT csonkájához próbálj beszerezni Piko-Angolváltót, nagyot dobna azon a végén. 

Ezt vadászd

Előzmény: atidas (90301)
róbertke Creative Commons License 2012.07.15 0 0 90302

Jó a vonalvezetés, de én a mellékre beszereznék a helyedben egy "saját" Bzmot -ot (v. ideiglenesen DR VT 135 -öt), és akkor kiparancsolnám a Fuggiszerelvényt a fővonalra. M40 Púpos 3-4 teherkocsival a melléken pont jó. 

Előzmény: atidas (90301)
atidas Creative Commons License 2012.07.15 0 0 90301

Szívesen fogadnék ötleteket az asztalommal kapcsolatban, fejlesztést, újítást illetően.

Van egy két ötletem, de hátha valakinek van jobb, hasznosabb, stb.

 

http://vasutmania.blogspot.co.uk/2011/10/terepasztalom-h0.html

Törölt nick Creative Commons License 2012.07.14 0 0 90300

Pár napja volt szó az LGB vonatok strapabíróságáról...
Ez elég elvetemült.
Gyengébb idegzetűeknek nem ajánlott :)
 

ms bakter Creative Commons License 2012.07.14 0 0 90299

Jobban megnézve (a beírás után...), csak egy ilyen snitt van benne: az elején.

 

Előzmény: ms bakter (90298)
ms bakter Creative Commons License 2012.07.14 0 0 90298

Szia! Nekem van ilyen sorompóm. A szerkezetben bistabil relé van (vagy inkább ezzel egyenértékű mechanikai megoldás): a zöld vagy piros vezetéken kapott impulzus hatására átvált (azaz le- vagy felengedi a szerkezetet) és utána úgy is marad. Ez az impulzus jöhet az általad is írt 6840-es érzékelőről -- ez a leírása alapján egy közönséges reed relének néz ki. Ha boltban veszed, valszeg ötöd áron megkapod...

Egy sorompó működtetéséhez 2 ilyen "izére" lesz szükség: egy leengedi a sorompót, mielőtt a szerelvény odaér, és kell egy másik a sorompó után, ami újra felengedi a szerkezetet. Ha egyvágányú a vonalad, akkor mindezt irányhelyesen is illene tudnia, azaz a rendszernek kell tudni érzékelni, hogy melyik irányból közelít hozzá a szerelvény. Másik megoldás, hogy "féloldalasan" helyezed el a reléket (és ennek megfelelően a mozdonyok aljára a mágneseket is)... Némi elektronikai jártasságra mindenképpen szükséged lesz, hogy egy ilyen automatikusan záródó / oldó kapcsolást összeállíts.

Működés közben van néhány snitt ennek a sorompónak a működéséről ebben a videoban:

Előzmény: Fischerke (90284)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.13 0 0 90297

etwg barátom megadta a választ már.

Előzmény: RhB (90296)
RhB Creative Commons License 2012.07.13 0 0 90296

...és az én 90288-amról mi a véleményed? Vagy etwg mindent leírt?

Előzmény: Törölt nick (90294)
siófoki35 Creative Commons License 2012.07.13 0 0 90295

Más: valahonna kölcsönben volt meg ez a füzet, ez a kis pálya azóta is etalon számokra, hogy ilyen kevés sínnal és váltóval milyen változatos üzemet lehet lebonyolítani :)

http://as.rumia.edu.pl/tt/kat/katalogi.asp?poz=5&kat=gle1

Előzmény: Törölt nick (90294)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.13 0 0 90294

"Miért kevés a 4,5 V -os laposelem? Csak 1 vagy 2 led egyidejű megtáplálásáról van szó. A led-es kerékpárlámpák 3V-os AAA elemekről is vígan működnek"

 

Mert ez modellvasút, és nem bicikli!:-)))

Mifelénk a tartozékokat (váltók, jelzők, sorompók) általában 16V-ról táplálják, nem laposelemről. A Fuggerth jelző talpába épített előtét ellenálás is ekkora feszre van méretezve, ergo, ha ennek a negyedét kapcsolod rá, akkor a LED-re nem jut annyi áram, hogy világítani kezdjen.

 

Tessék ezt szépen elolvasni első körben, igaz TT-ről szól, de az alapok ugyanazok:

http://as.rumia.edu.pl/tt/kat/katalogi.asp?kat=gle1

 

Előzmény: CsRob1 (90292)
prepo Creative Commons License 2012.07.13 0 0 90293

A polaritás, akkor mindegy, ha váltóáramú AC a táplálás. Egyenáramnál DC, az 4,5V-os elem is ilyen, ott fontos. Ezért is írtam. Fordított bekötésnél akkor mehet tönkre, ha nagy áram folyik rajta át, szerintem egy 4,5 Voltos elemnél ez nem fordulhat elő.

Az előtét ellenállást jól tudod. A jelző talpában van az ellenállás elrejtve, emiatt pluszban nem kell hozzákötni.

Előzmény: CsRob1 (90290)
CsRob1 Creative Commons License 2012.07.13 0 0 90292

Egyelőre minden egyébtől független, egyszerű kézi kapcsolgatást akarok megvalósítani, vezérlést majd csak később. Miért kevés a 4,5 V -os laposelem? Csak 1 vagy 2 led egyidejű megtáplálásáról van szó. A led-es kerékpárlámpák 3V-os AAA elemekről is vígan működnek. A később megvalósítandó vezérléseket a trafó 16V~ -os kimenetéről tervezem.

Előzmény: Törölt nick (90286)
_Nyuszi Creative Commons License 2012.07.13 0 0 90291

Előfordulhat, hogy van ellenállás beépítve.

Váltóárammal tápláld, akkor mindegy. :-)

(Lehet, hogy van egy védődióda beépítve, hogy ne sérüljön a led, ha esetleg...)

Előzmény: CsRob1 (90290)
CsRob1 Creative Commons License 2012.07.13 0 0 90290

Beszéltem a bolttal, ahol vettem a jelzőket. Az eladó szerint a közös a fekete vezeték, a zöld ledé a zöld-sárga, a pirosé a piros-arany, a sárgáé a szürke vezeték. A polaritással kapcsolatban azt mondta, hogy mindegy, illetve ha nem világít, akkor meg kell fordítani. Fordított bekötésnél nem megy tönkre a LED? 

Tudomásom szerint a LED-ek elé ellenállást szoktak kötni, hogy ne menjen rajta túl nagy áram. (http://www.hobbielektronika.hu/kapcsolasok/elektronikai_alapkapcsolasok.html)  A jelző esetében is kell előtét ellenállás vagy közvetlenül csatlakoztatható az elemhez/táphoz? (Az eladó szerint közvetlenül...)

Előzmény: prepo (90283)
etwg Creative Commons License 2012.07.13 0 0 90289

Én nem venném nagyon alapnak egyik emlitett országot sem. Nem ugyanabból indultak ki, nem ugyanaz a háttér, igy eléggé összehasonlithatatlan a mi viszonyainkkal.

És van nagyon sok ellenpélda is, amik sokáig példaképek voltak, nagy országok, mégis nyakig vannak a bajban.

Előzmény: diesel691 (90285)
etwg Creative Commons License 2012.07.13 0 0 90288

Attól függ hogyan kötöd be.

Legalább 3 V kell 1 LED világitásához, azaz a 3-t csak párhuzamosan lehet táplálni.

Ha a modern alacsonyfogyasztásu LED-eket használod, azok mindössze 2 mA-t igényelnek, ezt, egy egy elem akár napokig is szolgáltatni tudja.

Előzmény: RhB (90287)
RhB Creative Commons License 2012.07.13 0 0 90287

A (lapos)elemről jut eszembe... Egy 2-3 (SMD?)LEDes világításhoz elgendő-e 2 db AAA méretű elem vagy aksi? Ha igen, akkor sacc per kábé meddig bírhatja?

 

Előzmény: Törölt nick (90286)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.13 0 0 90286

"...külön áramforrásról - 4,5 V-os laposelemre gondolok."

 

Az kevés lesz!

Egy vezérlési lehetőség:

http://www.csikos-muhely.hu/dl/csm140.pdf

Előzmény: CsRob1 (90281)
diesel691 Creative Commons License 2012.07.13 0 0 90285

Sok vonatkozásban igazad van. Ezzel szemben figyelemre méltó, hogy jó néhány hozzánk hasonló viszonylag kis ország (pl. Finnország, Dánia, stb) ennek ellenére nagy gazdasági sikereket ér el. Természetesen nem olyan politikusokkal és közgazdászokkal megáldva mint mi.

Előzmény: etwg (90282)
Fischerke Creative Commons License 2012.07.13 0 0 90284

Sziasztok! pici gondom van. analóg H0 terepasztalom van, melyre kaptam most egy VIESSMANN 5100 Sorompó készletet, amihez a rajz alapján a következő érzékelőt ajánlják VIESSMANN 6840. a problémám az hogy ez az érzékelő hány bekötési szállal rendelkezik ill. a vonatot miképpen érzékeli vagy egyáltalán hogyan működik. segítségeteket előre is köszönöm. ja és az sem volna baj ha olyan is írna aki esetleg rendelkezik ezzel a sorompó tipussal és már kötött be ilyet. hali mindenkinek.

 

prepo Creative Commons License 2012.07.13 0 0 90283

Szia!

 

Nekem is van ilyen jelzőm, csak sajnos más színű vezetékekkel. Ami biztos három vezeték a három LED. A negyedik a közös vezeték. Úgy világít, hogy a LED vezetékét/vezetékeit (amennyiben azt akarod, hogy több világítson egyszerre) az elem pozitív pólusához érinted, a másik pólushoz pedig a közös veztéket. A LED polaritás érzékeny, ha a rossz pólusra kötöd nem fog világítani.

 

Arra sajnos neked kell rájönnöd melyik-melyik. Én arra tippelek, hogy a szürke, vagy fekete a közös. Próbáld ki a variációkat és jegyezd fel, hogy mi micsoda. Az elem rövid távon sem lesz igazán jó megoldás. Érdemes beszerezni egy tápot hozzá, valamint nem árt, ha tudsz forrasztani.

Előzmény: CsRob1 (90281)
etwg Creative Commons License 2012.07.13 0 0 90282

A baj ott van (többek között), hogy nincs hazai kereslet. Igen nehéz müködtetni bonyolult rendszereket (pl. mozdony) produkálo gyárat, ha nincs biztos hazai felvevö piaca. Sajnos emiatt szünik meg kis országokban sok régi híres gyár (nemcsak a Ganz szünt meg), és a nagy országok gyárai felett is állandoan ott lóg az a bizonyos kard. Sok nyomtalanul eltünt (ADTRANZ, HENSCHEL, O&K stb.) sok átkerült más cégér alá. (MAFFEI > SIEMENS, GÖRLITZ > Bombardier stb.)

Bárhol a világon megfordulsz, mindenütt az a téma, hogy hogyan biztositsanak ezeknek a nagy gyáraknak piacot, mert igy azok megmaradhatnak, és foglalkoztatnak sok (tiz) ezer embert.

Nálunk ilyesmiröl csak az utobbi idöben hallani, eddig még 10-20 mozdony, motorovonat stb. vétele is inkább korrupcios cirkusz volt, mint valami elöreláto stratégia.

A CFR elég nagy ahhoz, hogy elég rendszeres igénye legyen jármüvekre (ujakra és felujitottakra), a hazai vasutaknál sajnos az igény olyan kicsi, hogy az még egy mühelyt sem képes eltartani.

Nagyon kevés gyár van a világon, ahol elsösorban exportra dolgoznak (most hamarjában egy sem jut az eszembe), igy exportra rendszerint mindig olyan gépek kerülnek, amik eredetije a hazai igényekre lett kifejlesztve, gyakran nagy elörelátással, hogy az esetleges exportigényeknek is megfeleljen. (Amihez a jo minöségen kivül még nagyon komoly disztribucios hálozat is kell - azaz képviseletek, szervizek, logisztika stb.)  

Előzmény: diesel691 (90275)
CsRob1 Creative Commons License 2012.07.12 0 0 90281

Sziasztok! Leporoltam gyerekkori PIKO modellvasutamat és most már a fiammal újra összeállítottunk egy pályát. A rendszer működik, de a sínekre és a még üzemképes E499 (Gorilla) mozdonyra ráfér az alapos tisztítás.

Nemrég vettem 3 fényű Fuggerth fényjelzőket, melyeket egyelőre egyszerű kézi kapcsolgatással szeretnék működtetni külön áramforrásról - 4,5 V-os laposelemre gondolok.

Segítséget kérek a bekötésével kapcsolatban.  Egy sárga-zöld, egy piros-szürke, egy fekete és egy szürke vezetéke van, de a teszt során csak a zöld ledet sikerült világításra bírnom. Esetleg hozzá lehet férni kezdők számára is érthető bekötési rajzokhoz, leírásokhoz?

siófoki35 Creative Commons License 2012.07.12 0 0 90280

Hát, egyelőre én is csak próbálgatom a szárnyaimat... aztán hogy mi lesz belőle, meglássuk :)))

 

Hjaj, de terepasztalt hogy fogok építeni, azt nem tudom :D

Előzmény: tomcat#01 (90271)
diesel691 Creative Commons License 2012.07.12 0 0 90279

OFF

Érdekes, nálunk minden magyar tulajdonú üzem vagy gyár mind veszteséges, amint valami külföldi tulajdonú már nem. Talán a Suzuki, Audi, Mercedes és még sok cég veszteséget előállítani jön ide? Az is érdekes, hogy a II. Világháború után egy porig lerombolt országot ezzel a 'veszteséges' iparral állítottunk talpra.

A hócipőm van tele ezzel a süket liberális dumával (meg hogy tanuljunk meg kicsik lenni!), amit csak a primitivek és idegen lelkűek vesznek be és hirdetnek és vegyék és egyék a külföldi cukrot, a szlovák tejterméket, a cseh gyártású Boci csokit, stb.stb.

Ezzel befejeztem.

ON

 

Előzmény: wartburger (90277)
1047 005-2 Creative Commons License 2012.07.12 0 0 90278
Előzmény: 1047-505 (90276)
wartburger Creative Commons License 2012.07.12 0 0 90277

És még sok cég volt, ami veszteségesen termelt...

Előzmény: diesel691 (90275)
1047-505 Creative Commons License 2012.07.12 0 0 90276

eddig is onnan hozták a gyufát( kb20éve megszünt a szegedi gyufagyár)

 

Előzmény: diesel691 (90275)
diesel691 Creative Commons License 2012.07.12 0 0 90275

Na ilyenkor ugrik meg a vérnyomásom. Valamikor volt Ganz-unk, majd Ganz-MÁVAG-unk, most pedig a gyufát is Törökországból meg Ukrajnából importáljuk.  :-(((

Előzmény: SÜNÖCSKe (90274)
SÜNÖCSKe Creative Commons License 2012.07.12 0 0 90274

Igen.

Előzmény: diesel691 (90273)
diesel691 Creative Commons License 2012.07.12 0 0 90273

Ez egy román gyártású gép?

Előzmény: róbertke (90272)
róbertke Creative Commons License 2012.07.12 0 0 90272

tomcat#01 Creative Commons License 2012.07.12 0 0 90271

És mik lesznek ha nagoyk lesznek? :-)

Irigylem (és becsülöm) az olyan embereket akiknek van affinitásuk ilyenekhez :-)

Előzmény: siófoki35 (90266)
etwg Creative Commons License 2012.07.12 0 0 90270

Egyáltalán nem volt szándékomban ellenségeskedni......és is viccnek/szorakozásnak fogtam fel az egészet.

 

(A kioktatást mások kezdték.)

Előzmény: _Nyuszi (90269)
_Nyuszi Creative Commons License 2012.07.12 0 0 90269

Én személy szerint szívesen adtam ezeket a kabaréjeleneteket, bohózatokat. Kioktatás, nyelvtannáciskodás nélkül.

Furcsa tőled, hogy ilyen ellenségesen reagálsz.

:(

Előzmény: etwg (90265)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.12 0 0 90268

Jó legközelebb ha valami borzalmat sikerül írni, csak megadom valamelyik magyarkönyv vagy weboldal címét a divatos ukázzal:   "Olvass vissza

:))))))))))))))))))))))))))))))))))

 

Előzmény: etwg (90265)
JonyBravo Creative Commons License 2012.07.12 0 0 90267

Üdv!

 

Vannak ilyen donornak való vagonjaim (viszonylag jó állapotban). Nem árulom őket sehol, de ha érdekel egy jelképes összegért a Tiéd. 

Emailem publikus.

 

További szép napot Mindenkinek.

Előzmény: siófoki35 (90266)
siófoki35 Creative Commons License 2012.07.12 0 0 90266

hagyjuk már a grammar naziskodást, foglalkozzunk inkább modellekkel! :)

 

Ez a rengeteg modell az asztalomon javításra vár -vagy arra, hogy donor legyen :)

 

Előzmény: Törölt nick (90264)
etwg Creative Commons License 2012.07.12 0 0 90265

Jo volna ha egyébb dolgokra is ilyen figyelmesen kitérnétek, de ugy látszik az energia elvész a nyelvészkedésben.

 

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (90264)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.12 0 0 90264

"Ha már ilyen nyelvészeti excibinonizmusba"


Nos ilyen szó sincs a magyrban :)))))))))

 

exhibicionizmus van helyette  :))))))))))))))))))))

 

Előzmény: etwg (90254)
benbe Creative Commons License 2012.07.12 0 0 90263

Kivéve a MÁV-nál, ahol még ez is fordítva van! Miután a hómaró elakadt, inkább megoldották hóekével!

Előzmény: BoGar (90261)
RhB Creative Commons License 2012.07.12 0 0 90262

OFF Egy _Nyuszi nem lehet lassú, legföljebb más gyorsabb... :-))) ON

Előzmény: _Nyuszi (90258)
BoGar Creative Commons License 2012.07.12 0 0 90261

Az első videón ekés hótolás látható. A második tényleg csak látványos, de a valóságban is csak akkor használnak ilyet, amikor a hóekével se nagyon járható a vágány.

Előzmény: etwg (90239)
BoGar Creative Commons License 2012.07.12 0 0 90260

Na ha már a hó miatt javítottál, akkor vasutas. Rövid u-val. A vasút ugyan hosszú, de a vasutas már rövid. ;)

Előzmény: odaat (90244)
BoGar Creative Commons License 2012.07.12 0 0 90259

A fürdőkádban sem csak csapvíz van, ugye? ;)

Előzmény: Eams (90247)
_Nyuszi Creative Commons License 2012.07.12 0 0 90258

Asszem lassú vagyok. :)

Előzmény: Törölt nick (90256)
_Nyuszi Creative Commons License 2012.07.12 0 0 90257

Ajánlott olvasmány:

Bencze Imre: Édes, ékes apanyelvünk

 

Sinkovits Imre előadásában: http://www.youtube.com/watch?v=oT4CKxZWpeg

A szöveg: http://grin.hu/mindburp/edes-ekes_apanyelvunk.html

 

Nagyon sok nyelvtani bukfencre rávilágít, érdemes sztem tanulmányozni egy kicsit. Hasonlóak jók a témában Brachfeld Siegfried kabaréanyagai (legismertebb talán a Nehéz nyelv a magyar előadása).

Előzmény: etwg (90254)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.12 0 0 90256

OFF

Nehéz nyelv a magyar:-)))

http://www.youtube.com/watch?v=PT29zJXRNlU

 

:-)))))))))))))

 

ON

Előzmény: etwg (90255)
etwg Creative Commons License 2012.07.12 0 0 90255

:-)

 

 

Jó (- volna néha elgondolkodni is egyik másik dolgon, hogy valoban kell-e ennyi nyelvészeti nyaktörö).

Előzmény: Törölt nick (90251)
etwg Creative Commons License 2012.07.12 0 0 90254

Ha már ilyen nyelvészeti excibinonizmusba  ( ;-) ) fogtatok, akkor mondjátok már el miért nem lehet a szavat a szó szerint használni.

 

A "jó" -nak is van jót és javat változata, mégis ott a jót használjuk inkább.

 

A hónál meg forditva van!

 

Na, minden jót, és sok havat (majd télen),

vagy inkább

Minden javat, és sok hót :-)

Előzmény: Törölt nick (90252)
tpiri Creative Commons License 2012.07.12 0 0 90253

OFF

... Amúgy olyan hogy "hót" mint olyan nem létezik ...

 

Dehogynem. Hót részeg, hót hü...e

 

Bocs, ezt nem tudtam kihagyni.

ON

Előzmény: Törölt nick (90252)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.12 0 0 90252

Hol volt valaki?

Hót hányott!

 

 

Kérdem mi a francznak eszik valaki annyi havat, ami megfekszi a gyomrát?

 

(Amúgy olyan hogy "hót" mint olyan nem létezik) 

Előzmény: etwg (90249)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.12 0 0 90251

OFF

Nem  Neked, Mindenkinek!

:-))http://www.youtube.com/watch?v=vPHZuYg2K6o)

 

Előzmény: etwg (90249)
etwg Creative Commons License 2012.07.11 0 0 90250

Az idén nem, már többször voltam (ott voltam a megnyitón is a 80-s években), majd valamilyen spéci alkalom adtán.

Előzmény: Eams (90248)
etwg Creative Commons License 2012.07.11 0 0 90249

OFF

 

Elfogadom, de sem a nyelvérzékemben, sem a hajdani nyelvjárásunkban nem volt ilyen egyértlemü a dolog, és mindkét formát gyakran használtuk. 

Pl. szinte kizárolag ilyen mondatok hangzottak el arra a kérdésre, hogy:

 

Hol volt valaki?

Hót hányott! 

 

Nem igen látom indokoltnak az ilyenfajta merev szabályokat - de nem ez az egyedüli amivel, nem igen vagyok kibékülve.

 

ON

Előzmény: Eams (90246)
Eams Creative Commons License 2012.07.11 0 0 90248

Szép.

Megyünk?:)

Előzmény: etwg (90233)
Eams Creative Commons License 2012.07.11 0 0 90247

Ez azért van, mert a víz csak kicsit vezeti az áramot a sós vízhez képest, és azt a kicsit nem tudtátok kimérni.

Sokan lettek már öngyilkosok fürdőkádba dobott kenyérpirítóval meg hajszárítóval.

 

Előzmény: BoGar (90220)
Eams Creative Commons License 2012.07.11 0 0 90246

Egy pillanat alatt saját véleményt alkothatsz - beírod a keresőbe, hogy:

hót havat helyesírás

Megoldás: Valóban csak így helyes (havat).

 

[Ha folyamatosan munkát fektetsz be, akkor lehet jó a helyesírásod - és akkor lehetsz jó az élet többi területén is... Ha meg mások véleményére hagyatkozol, többször fogsz tévedni.]

Előzmény: etwg (90241)
etwg Creative Commons License 2012.07.11 0 0 90245

Sajnos nem minden számitogépröl tudok helyes magyar ékezeteket irni, igy a rövid o sajnos kényszer.

 

Attol függetlenül, nem vagyok biztos abban, hogy csak a "havat" forma a helyes. Csakis ezért válaszoltam a megjegyzésedre.

Ha valoban csak az helyes, elfogadom.

Előzmény: odaat (90242)
odaat Creative Commons License 2012.07.11 -1 0 90244

Igazad van! Nyertél! :-) De én csak egy egyszerű vasútas vagyok.

üdv.

 

Előzmény: sínfékező (90243)
sínfékező Creative Commons License 2012.07.11 0 0 90243

A Hot ugye forrót jelent, de a Hoth az egy jégvilág, ahol a lázadók egy darabig meghúzták magukat... :)

Előzmény: odaat (90242)
odaat Creative Commons License 2012.07.11 -1 0 90242

Ne haragudj, de rövid "ó" val biztos nem helyes, hosszúval legfeljebb nem zavarja a megértést, de nem helyes! Esetleg nagy kezdőbetűvel "Hot" a bolygó neve a Star Wars-ból.

Előzmény: etwg (90241)
etwg Creative Commons License 2012.07.11 0 0 90241

Valoban csak igy helyes?

Előzmény: odaat (90240)
odaat Creative Commons License 2012.07.11 -1 0 90240

Elnézést, de van olyan ami nagyon fáj...

hot=havat

üdv.

Előzmény: etwg (90239)
etwg Creative Commons License 2012.07.11 0 0 90239

A miénk is ezt csinálja abban az idöben amikor néhány rövid oráig poros a hó (ami ugye hideggel jár), és hajlandok vagyunk ilyen hidegben felfüteni a mozdonyainkat, ami nem olyan egyszerü dolog, föleg ha gázzal müködnek, mert a gáz is csepfolyossá válik 0 fok körül.

Megjegyzem, ez egyáltalán nem tisztitja meg a pályát, csak elfujja a hot. Ezután jön még a söprüskocsi, majd meg a napokig tarto tisztogatás....

Szoval jo a filmre, de nagyon használhatatlan a valodi kerti vonatozásra. (Egy sima hóeke sokkal jobb eredmény ad, mert a hot szépen elturja (még az enyhén nedveset is), azaz a pályát tisztitja, igaz ilyen effektus nélkül.......

Előzmény: tomcat#01 (90238)
tomcat#01 Creative Commons License 2012.07.11 0 0 90238

Azért őrültek mindig vannak :-D

 

 

Előzmény: etwg (90229)
etwg Creative Commons License 2012.07.11 0 0 90237

Hát méghalátnád az egész filmet, amikor a vezér alól egyszerüen menetközben kidöl a Garratt.........:-DDD

Előzmény: alsó madárfogás (90236)
alsó madárfogás Creative Commons License 2012.07.11 0 0 90236

Őrület. A videón látható szolgáltatásokhoz képest nem is sok a belépő ára. Ellenben a munkavédelmi szabályokon szigoríthatnának: ahogy keresztben fekszik két fenyegetően tornyosuló gőzös előtt a szerelő, az rémületes. :-)

Előzmény: etwg (90233)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.11 0 0 90235

Nem vegyészet, "villanyszerelés"!:-)

Kis olvasgatni valót ajánlanék:

http://www.csikos-muhely.hu/dl/Z-Elektronik.pdf

etwg Creative Commons License 2012.07.11 0 0 90234

Az hogy rövidzár lesz-e vagy sem az egyáltalán nem ettöl függ. Elég ha az éjszaka arrájár valamileny görény vagy egýebb fenevad, és már ott is a balhé aminek nemcsak amperszaga lesz......:-)

Előzmény: prepo (90232)
etwg Creative Commons License 2012.07.11 0 0 90233

Ilyen is van...

 

 

meg ilyen is:

 

 

Minél nagyobb annál több a gond........

Előzmény: siófoki35 (90231)
prepo Creative Commons License 2012.07.11 0 0 90232

Egyetértünk. Én sem javasolnám senkinek, tényleg nem ilyen körülményekhez tervezik a H0 mozdonyokat. Annyi viszont kiderül a videoból, hogy nem lesz rövidzár a két sínszál között. Egy angol tv műsorban kipróbálták már. Egy felhagyott vasútvonal nyomvonalán kíséreltek meg végigmenni 00 szerelvényekkel. Nem sikerült, a mozdonyok, motorkocsik megadták magukat.

Előzmény: etwg (90229)
siófoki35 Creative Commons License 2012.07.11 0 0 90231
Előzmény: etwg (90229)
siófoki35 Creative Commons License 2012.07.11 0 0 90230
etwg Creative Commons License 2012.07.11 0 0 90229

Itt nem is a vizröl vagy hóról van szó, hanem magukról az elemekröl.

Egyik modellvasut sem lett arra tervezve és épitve, hogy ellenálljon az esönek vagy a honak. Minél nagyobb a méret annál könnyebb ellenállni a dolgoknak, de ezek akkor is igen nagy kihivások.

A mi kerti vasutjainkon (barátaimmal 5-6 ilyen vasutat tartunk üzemben), elemi feltétel a pályák tisztasága. Pl. az elsö ilyen pályát LGB sárgaráz anyagból teljesen fel kellett szedni és ujabb sinanyaggal helyettesiteni. A legmegbizhatóbb (és sajnos a legdrágább) a svájci rozsdamentes acélból készült vágányanyag.

Esö, hó vagy hosszabb szünet után elöször mindig akkus mozdonnyal hajtott tisztitovagonnal pucoljuk a pályát (a havat, vizet, falevelet stb. eltávolitja), söt az utobbi idöben 2 ilyen akkus mozdonyt összekapcsolva (kicsit eltérnek a sebességek) járatjuk gyakran  1 oráig, hogy a sin elektromos vezetöképessége helyrálljon. Ennek ellenére az esetek 90% még mindig az áramellátás  (ill. annak a hiánya) okozza a legtöbb gondot.

Szerencsére az utobbi idöben egyre több valodi gözmozdony müködik, igy azokkal lehet vonatozni akár havas pályán is. (1-2 mm-nél több ho akkor sem igen lehet).

Mi is sokszor eljátszottuk a hotakaritást (van 2 darab hómaró is), de ez valoban csak játék, nem igen éri meg sem a fáradságot sem az effektust, mert az eredmény ritkán kielégitö (esetleg egy-egy rövid filmért meg lehet csinálni, majd hetekig pucolni a jármüveket a hó maradványaitól.) A hó még az 1-es méretü modellekhez is legalább 30x durvább mind a valoságban, azaz a kis gépnek 30x nehezebb vele bármit is kezdeni.

 

Ez amugy a legnagyobb baj minden kerti vasutnál, a kosz, a piszok nagyságrendekkel nagyobb a benti pályákhoz viszonyitva, amire rendszerint semelyik modell sincs megfelelöen konstruálva (mert sajnos nem is lehet...)

Előzmény: prepo (90224)
radio bemba Creative Commons License 2012.07.11 0 0 90228

Természetesen tudatában vagyok a desztillált és az ioncserélt víz közötti különbségnek, a kommentben puszta elírás történt.

 

A vezetés nem vezetés témával nincs probléma, de szerintem az esővizet desztilláltnak nevezni pontatlan és elnagyolt. Mivel a keletkezése ~desztilláció (párolgás majd kondenzáció), de a folyamat során a légkörből olyan kontaminánsokat szed össze, amely alapján nem lehet (ipari) deszt. víznek nevezni.

Előzmény: prepo (90222)
diesel691 Creative Commons License 2012.07.11 0 0 90227

...figyelmét...így jobb.  :-)

Előzmény: diesel691 (90226)
diesel691 Creative Commons License 2012.07.11 0 0 90226

"a video egyértelműen megmutatja, hogy a modellvasút működik a hóban."

Érdekes az itt hosszas fejtegetésbe bonyolódott Nobel-díjas vegyészeknek ez elkerüli a figgyelmét.  :-)

Másrészt nyilvánvaló, hogy a beltéri használatra készített, a vágányból elektromos energiával táplált modelleknek nem feladata a szabadban való működés és ennek erőltetése teljesen meggondolatlan és felesleges próbálkozás.

Előzmény: prepo (90224)
benbe Creative Commons License 2012.07.11 0 0 90225

Annyit azért hozzátennék, hogy a vízmolekuláknak csak egy kis része válik hidroxid/oxónium-ionná.

 

A világon minden anyag vezető, legfeljebb nem nagyon. A molekularácsos hónak vagy az ionokat nem igazán tartalmazó esővíznek nagyon magas az ellenállása, így zárlatot okozni nem tud (zárlat=tudományosabban rövidzár, vagyis amikor két, eltérő potenciálú pontot kis ellenállású vezetékkel kötünk össze, így nagy áramot keltve).

Előzmény: Eams (90217)
prepo Creative Commons License 2012.07.11 0 0 90224

Szerintem felesleges ilyen hülyeségen vitatkozni. A desztillált víz nem vagy rosszul vezeti az áramot. Nézőpont kérdése. Mindenre lehet akkora feszültséget kapcsolni, hogy vezetővé váljon. Az elektrolízis az ármerősség függvénye, úgy tudom. Teljen mindegy is, a video egyértelműen megmutatja, hogy a modellvasút működik a hóban.

Előzmény: BoGar (90223)
BoGar Creative Commons License 2012.07.11 0 0 90223

Hát igen. Van, aki nem tud különbséget tenni a kettő között. Aztán mikor az OFF gőzölős vasalóba a desztillált helyett ioncserélt vizet töltenek, majd csodálkoznak, hogy mégis elromlott.

Előzmény: prepo (90222)
prepo Creative Commons License 2012.07.11 0 0 90222

Márcsak, azért sincs igaza, mert a desztillátvíz nem egyenlő az ioncserélt vízzel. Hirtelen mindenkiből előtört a vegyész. 

Előzmény: wartburger (90215)
BoGar Creative Commons License 2012.07.11 0 0 90221

Na, szerintem ne menjünk bele az ilyen megjegyzésekbe, mi mekkora hülyeség. Esetleg ha megcáfolnád... (Tudod, a felhőből jön, na de nem ez a kérdés, hanem hogyan is keletkezik a felhő! Csak nem a vízrészecskék kicsapódásával a levegőből? Akkor a felhő lényegében (99%) nem H2§-ból áll szerinted?)

Előzmény: radio bemba (90214)
BoGar Creative Commons License 2012.07.11 0 0 90220

Komolyan mondom, próbáljátok már legyetek szivesek! Mi általános fizikaórán évtizedekkel ezelőtt teszteltük, vezeti-e a csapvíz az áramot. Meglepő, de nem. Csak azok után kezdett el áram csordogálni a két belemerített vezeték között, miután a tanárnő elkezdte sózni a vizet.

Előzmény: Eams (90217)
radio bemba Creative Commons License 2012.07.11 0 0 90219

Az esővíz gyakorlatilag nem desztillált víz. Amúgy a szennyeződéseket messze a civilizációtól is ki lehet mutatni (ózon réteg elvékonyodását okozó freon szélell került az Antarktisz felé). Ahogy a légkör sem steril, úgy az eső sem desztillált víz. Szerintem.

 

 

Előzmény: Eams (90218)
Eams Creative Commons License 2012.07.11 0 0 90218

Az esővíz valóban gyakorlatilag desztillált víz, de csak a magas hegyekben, tiszta helyeken; a nyugati, szennyezett világban rengeteg szennyezőanyagot összeszed a levegőből. A kocsi viszont legvalószínűbb, hogy azért néz ki csúnyán az eső után, mert a naponta összeszedett finom porréteg nem látszik meg rajta, az esőcseppek viszont szétcsapkodják az eredetileg egyenletesen rárakódott réteget, és ezért hiába mossa le a nagy részét, úgy tűnik, mintha koszosabb lenne a kocsi utána.

Előzmény: Törölt nick (90216)
Eams Creative Commons License 2012.07.11 0 0 90217

Mindenfajta víz vezeti az áramot, a színtiszta desztillált víz is, mert a víz szétesik H3O++OH--ra, és így már ionok vannak benne. Természetesen a sós vagy más ionokat tartalmazó vízben több az ion, és így azok még jobban vezetik az áramot.

 

A jég viszont molekularácsot alkot, és a Van der Waals-erők nem engedik felbomlani a vizet ionokra, valamint az ionok nem tudnak elmozdulni a rácson belül. Így a jég már nem vezeti az áramot.

 

A hó pedig nem víz, hanem jégkristály, ezért az sem vezető.

 

Más kérdés, hogy a napon könnyen olvad kisebb pontokon, de ezek a kerti vasutak nem mikroelektronikai eszközök, úgyhogy valamennyi nedvességet, sőt vizet is kibírnak. Azért nem tudom, hogy hóolvadáskor mi a helyzet, talán latyakban nem vasutaznak.

Előzmény: BoGar (90212)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.10 0 0 90216

hát egy eső után a kocsimat elnézve, ezt nem állítanám :)

Előzmény: wartburger (90215)
wartburger Creative Commons License 2012.07.10 0 0 90215

Azért ezt így, ebben a formában nem kéne. Főleg, hogy még igazad sincs. Az esővíz valóban majdnem desztillállt lágy víz, minimális ásványi anyag tartalommal. A savas esőt hagyjuk ki a játékból.

Előzmény: radio bemba (90214)
radio bemba Creative Commons License 2012.07.10 0 0 90214

Ekkora hülyeséget rég olvastam! :-D

Akkor a hó nem felhőből, hanem egy ioncserélő eszközből hullik alá? Az egész életem hazugság!

Előzmény: BoGar (90212)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.10 0 0 90213

Azért ne legyél nagyon meglepve, ha alkalom adtán egy kémcsőbe felfogott friss havat elkezdesz elekrolízissel elbontani, akkor nem csak oxigént és hidrogént fogsz kapni:-)

Előzmény: BoGar (90212)
BoGar Creative Commons License 2012.07.10 0 0 90212

Szerintem meg nem. Az ásványi anyagokat tartalmazó víz igen, de az már nem csak H2O, ezért vezeti a víz. A hó lényegében desztillált víz.

Előzmény: Törölt nick (90195)
Dash 9 Creative Commons License 2012.07.10 0 0 90211

Köszönöm a válaszod.

Előzmény: Törölt nick (90174)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.10 0 0 90210

TESSÉK?????

Tessék úgy fordulni hogy megértsem .....

Köszönöm!!!!

Ja hogy maga is az.....

ájájáj.....

Előzmény: nazareth (90208)
alsó madárfogás Creative Commons License 2012.07.10 0 0 90209

Semmiféle szélsőséges példát nem hoztam, lépj csak ki egy percre a szabadba, és meglátod. :-)

Nyugalom, semmit nem kértem számon - ez nem a bíróság, ahol életek múlnak azon, hogy meggyőzik-e a másikat vagy sem. :-)

Engem nem zavar, ha valaki kiviszi az ég alá a modelljeit, ha azok akár az ékszerkategóriába tartozó Z-s darabok - tegye, ha jól esik. Azt, hogy tömegével csatlakoznak majd társak egy kezdeményezőhöz, aki maga nemigen rendelkezik modellekkel, nem hiszem - de nem omlok össze, ha nem lesz igazam. Ám mielőtt feleslegesen beruházna a pályába, talán hadd tudja meg a buktatókat is.

Egyébként - ahogy írtam korábban - még a legkisebb értékű mozdonyomat sem vinném ki a kertbe vagy a parkba. Ez az én döntésem - de természetesen elfogadom, hogy más örömmel megtenné. 

Előzmény: nazareth (90207)
nazareth Creative Commons License 2012.07.10 0 0 90208

Kissé olyan érzésem van, mintha süketek párbeszéde folyna itt a fórumon.

 

Direkt leírtam, általában nem jellemző, hogy használnak menetrendet, de van kivétel. Erre Te kiragadod a mondandóm első felét, és megcáfolod azzal, hogy van kivétel...

 

Továbbá nem kell a témához keverni a kiállítítást, ahol látogató jön, aki fizetetett azért, hogy mozgó vonatot lásson. Egyébként - kövezzetek meg, de - engem még akkor is zavar a találomra ide-oda guruló és "nemlátodhogytelevagyok-mérküldtélvonatot" alapon meg-megálló vonatok látványa, ha fizettem belépőt - de ez egyéni ízlés.

Előzmény: Törölt nick (90206)
nazareth Creative Commons License 2012.07.10 0 0 90207

Kissé olyan érzésem van, mintha süketek párbeszéde folyna itt a fórumon.

 

"Játszómozdonyt" írtam, nem frissen olajozott, alul nyitott fogaskerékházas mozdonyt. Miért kell szélsőséges példákat hozni?

 

vagy egyik sem lehetséges? - egy szóval sem mondtam, hogy ezek bármelyike ne fordulhatna elő (pusztán a porszellő és MÉH kapcsolatát kérdőjeleztem meg). Te pedig számon kéred, hogy miért ne fordulhatna elő legalább egy is. Miért kell szélsőséges példákat hozni?

Előzmény: alsó madárfogás (90205)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.10 0 0 90206

menetrend pedig még ötlet-szinten sem létezik

Láttam  én már olyan kiállítást ahol volt menetrend....

Várt várt szegény csóri kiskölyök a modunál ,az álló vonatra , aztán mikor nem mozdult 10 perc múlva sem nagy búsan odébbált......

 

Előzmény: nazareth (90202)
alsó madárfogás Creative Commons License 2012.07.10 0 0 90205

Mindezen előnyöket, amiket ma nem látsz, épp az állandó helyiséggel rendelkező klubok biztosíthatják. (Igaz, idomulni kell másokhoz.) Kevesebb porral, vándorhangyával, rémséges szomszéd macskával. Gondolj bele, a frissen olajozott, alul nyitott fogaskerékházas mozdonyod mit szed össze pár perc alatt? Nem csak ártalmatlan porszemeket, pihéket, (mű)fűszálakat, de rögtön rendes kvarchomokot, hulló falevelet, a pályát figyelmetlenül keresztező szarvasbogarat - vagy egyik sem lehetséges? :-)

 

De természetesen a tiéd is egy szavazat: világos, te mennél.

Előzmény: nazareth (90202)
diesel691 Creative Commons License 2012.07.10 0 0 90204

Szerintem - amint az előző hsz.-ban leírtam - ez a kertivasút elképzelés nem a technikai vagy méretarány kérdésén áll vagy bukik.

Előzmény: nazareth (90202)
diesel691 Creative Commons License 2012.07.10 0 0 90203

Külföldön (Nyugat-Európában és az USA-ban) igen elterjedtek a magántulajdonban lévő kerti modellvasútak. Ezek elsősorban családi vállalkozások, amelyek ezen családok megélhetését biztosítják. Felépítésük igen jelentős összegű anyagi befektetéssel jár, de ügyes szervezéssel egy idő után megfelelő bevételt biztosít a tulajdonosoknak. Az érdeklődők döntő része utazási irodák szervezésében, autobuszos kirándulások keretében, nagy számban keresik fel ezeket a létesítményeket, ahol a belépési díj mellett az üzemeltetők különböző szolgáltatások nyújtásával növelik bevételüket. Általában büffét vagy kisebb éttermet is működtetnek. Miután a látogatók többnyire gyermekes családok, ezek üzemeltetése jelentős jövedelem növekedéssel jár.

Világos tehát, hogy ezek elsősorban gazdasági vállalkozások, természetesen a vasútrendszer legkorszerűbb felépítésére alapozva. Különösen az USA-ban, a füstölő és teljesen élethű hangokat adó mozdonyok vezérlése rádió-távirányítással történik.

Véleményem szerint a Te általad elképzelt, spontán baráti alapon működő, közös használatú kertivasút megvalósítása sajnos nem sok sikerrel kecsegtet.

Bár ne lenne igazam, hiszen azért ma már elég jelentős számú modellvasútas klub működik hazánkban is

nazareth Creative Commons License 2012.07.10 0 0 90202

Szerintem kissé túldramatizáljátok a dolgot ezzekkel a porfelhős-MÉH-es víziókkal. Száraz, napos időben nem lesz semmi baja a modelleknek - persze nem a mostani 34°-os tűző napsütésre gondolok :)

 

Általában véve világtendencia a műanyagok arányának növekedése. Vegyünk egy átlagos kocsit:

 - a kerekek felületkezeltek;

 - a KKK rugói felületkezeltek;

 - a nehezékként használt súlyok a legmacerásabbak, ezek vaslemezek szoktak lenni, és "szobakörülmények" között is rozsdásodnak; emiatt én kissé be szoktam dörgölni őket olajjal.

 - minden más műanyagból készül (legalábbis az esetek többségében).

 - esetleg a tengelyek csapágyazása lehet fém (áramszedés végett), ilyen kocsik nem tanácsosak, mert a fémtiszta súrlódó felületek villámgyorsan oxidálódhatnak.

(Ismét hangsúlyozom, száraz, napos időről van szó).

 

A dilatáció jó kérdés, hirtelen nem tudom, hogy hogy lehetne megoldani - esetleg nagyobb tűrésekkel. Néha modulrendszereken is látni 1-1,5mm-es illesztéseket, ami jelen esetben több lenne, mint elég, és valami ravaszabb rögzítéssel a sín is tudna mocorogni hosszirányban - ne feledjük, hogy töltés nem lenne.

 

Ha már itt tartunk, rengeteg sín is kellene a bulihoz :)

 

Kellene továbbá valami szabvány, hogy bárki csatlakozhasson. A szabványnak tartlamaznia kellene a fizikai méreteket, kapcsolófelületet, villamos kapcsolófelületet (táp, térköz, jelzőzés).

 

A nedveség-felületkezelés problémájára némileg megoldás lehetne, ha a deszkákra kis, 15-20 centis lábakat raknánk - fő az egyszerűség :)

 

Ami jó, hogy kaphatnánk egy fasza vasútüzemet, amivel szerintem a magyar vasútmodellező-társadalom igencsak hadilábon áll (hatalmas modulrendszereket képesek összehordani, amin aztán száguldoznak fel-le a vonatok, bedugulnak az állomások, megállnak a vonatok a nyílt pályán, szembemenesztések vannak, a menetrend pedig még ötlet-szinten sem létezik - tudom, ez alól is vannak kivételek). Lehetne gyakorolni nagyokat.

 

Ami kevésbé jó, hogy valóban a járművek ki vannak téve a koszolodásnak, illetve a H0 méretarányhoz már le kell heveredni a fűbe, ha közelről szeretnénk a szegecseket számolni - de szerintem egy ilyen projektnek alapvetően nem ez a célja, és egy bármilyen régi PIKO mozdonyt bárki beáldozhatna, de megkockáztatok egy játszó-Csörgőt is (darabonként lehet hozzá kapni cserealkatrészt, és a hajtás-környéki műanyagok sem hajlamosak a kopásra).

 

Egy szó, mint száz, ha lenne ilyen lehetőség, én biztos megjelennék egy-két szerelvénnyel :)

Előzmény: torokb2 (90200)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.10 0 0 90201

Jaaa hogy Te lerakod a pályát aztán más viszi a vonatokat rá?

Szerintem ne rigasd bele nagyon magad.....

Előzmény: torokb2 (90200)
torokb2 Creative Commons License 2012.07.10 0 0 90200

Itt nem az az érdekes hogy én milyen járműre tudok beruházni, hiszen a nyílt üzemből fakadóan a közlekedő járművek nagyja más tulajdonában lenne. Tehát azért hoztam fel az árkérdést, mert talán ez is közrejátszik abban hogy a H0 elterjedtebb. De fontosabb szempont hogy ha valaki mondjuk csatlakozna a kezdeményezéshez, inkább ruházna be egy H0 szerelvényre amit otthon is tudna használni.

 

Részletkérdés, de ha már előjött a környékbeli modellezők kérdése, azt gondolom Budapesten érdemes bármibe is belevágni.

 

És köszönöm a véleményeket.

Előzmény: diesel691 (90190)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.10 0 0 90199

Botsánatot kívánok

Akkor 'torokb2' topictársnak szól eme mondat : Sőt ezeknek kb fele áráért tud egy nagyon jó ösmerősöm összerakni neked egyet.....

a fent leírt mondat diesel 691 topictárs által belinkelt Mediker vasutmodell bótban kapható G-1:22,5 méretarányú LGB gyártmányú kertivasút kezdőkészletekre vonatkozik. 

Előzmény: diesel691 (90198)
diesel691 Creative Commons License 2012.07.10 0 0 90198

Kösz!.....de nem én, hanem 'torokb2' topiktárs szeretne kertivasútat építeni, mi csak tanácsokkal igyekezünk ellátni.  :-)

Előzmény: Törölt nick (90197)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.10 0 0 90197

Sőt ezeknek kb fele áráért tud egy nagyon jó ösmerősöm összerakni neked egyet.....

Előzmény: diesel691 (90194)
róbertke Creative Commons License 2012.07.10 0 0 90196

Még a Piko "G" osztály is elérhető áron kapható a Medikerben.

Előzmény: torokb2 (90188)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.10 0 0 90195

Szerintem a víz vezeti és a desztillált nem.... Emlékeim szerint annál inkább vezetőképes, minél több benne az ion.

Előzmény: BoGar (90185)
diesel691 Creative Commons License 2012.07.10 0 0 90194

Az itt magyar forintért kapható LGB kertivasút kezdő készletek egyáltalán nem elérhetelenek, áruk nem igen haladja meg a H0-ás (hasonló tartalmú) készletek árait.

http://vasutmodell.com/g-modellek-kertivasut-/lgb-mozdonyok-kocsik/lgb-keszletek

Előzmény: torokb2 (90188)
alsó madárfogás Creative Commons License 2012.07.10 0 0 90193

Teljesen igazad van, de szerintem a közeledben lévő modellezőtársak hajlandóságát kellene megismerni, nem a miénket. :-)

Én a legértéktelenebb darabot sem vinném ki a szabad levegőre (hacsak nem a dobozában, táska mélyén), mert az első porfelhő után keresni kéne a legközelebbi MÉH-telepet. :-)

Előzmény: torokb2 (90188)
róbertke Creative Commons License 2012.07.10 0 0 90192

Ne haragudj már megint neked írtam, holott torokb2 (90189) -nak szántam! 

Előzmény: diesel691 (90190)
róbertke Creative Commons License 2012.07.10 0 0 90191

H0 Piko BR80 (utánzat) alapszettes gép "legelnyúzhatatlanabb" kategória 3-4000 HUF, Bi35 alapszettes kocsi 500-1000 HUF körüli árakon már beszerezhetők.

Előzmény: diesel691 (90190)
diesel691 Creative Commons License 2012.07.10 0 0 90190

"Vagy nézzük azt hogy mennyibe kerül egy "legeslegolcsóbb nemféltemannyira" H0 jármű, és mennyiért kapok egy G méretű járművet."

Nem szükséges (és pláne mindjárt a kezdetben, első lépésként!) szerelvények tucatjait beszerezni, vagy hatalmas vágányhálózattal rendelkező állomásokat és rendező pályaudvarokat építeni.

Mellékvonalon közlekedő kis mozdonyok és kocsik LGB vagy Marklin 1 tipusainak ára nem sokkal magasabb a megbízható minőségű H0 járművek áránál, viszont ezek -ahogy rézgaras is írja- sokkal inkább illeszkednek a szabad térbe és lényegesen strapabíróbbak, ill. időtállóbbak.

Előzmény: torokb2 (90188)
rezgaras Creative Commons License 2012.07.10 0 0 90189

Én sem tartom egy Istentôl elrugaszkodott gondolatnak, de azért van egy-két komoly "mérnöki jellegű" megfontolás.

 

Az egyik a pálya és tartozékai anyagával kapcsolatos. A terepasztal építésnél alkalmazott legtöbb technológia nem vízálló. (és ide értem azt is, hogy nem nedvesség-álló - olyan nedvességre is gondolok, ami a talajból felszivárog). Maga az alpakka sín a műanyag talpfarácsban vízálló, de aztán el kell azon gondolkodni, hogy mi jön alája. A fa, nagyon alapos festés, felületkezelés nélkül megdagad, teljesen deformálódhat a nedvességtől. Mégpedig nem is szimmetrikusan, az a része, amelyik nedves lesz, jobban dagad. Egy faházon ez nem látszik, de itt fél, negyed milliméterek is számítanak! A fém sem járható út, betont pedig - ami a kerti vasutaknál bevált módszer - nehéz készíteni a kisebb méretarány által megkövetelt pontossággal. Esetleg szóba jöhet még laminált műanyag (poliészter), de az meg nagyon drága. Ráadásul az elemeket szilárdan rögzíteni kell a talajhoz, vagy legalább egymáshoz.

 

A másik probléma az, hogy a kerti vasutak elég nagyok ahhoz, hogy állva, letérdelve, leguggolva kezeljed, keressed a hibákat. Ennél kisebb méretben már le kellene rendszeresen hasalni a fübe, kavicsra. A lakáson belül is szívesebben vonatozunk asztalon, pont emiatt. Az angol is a kertjében a kőfal tetejére építette a pályát. Szerintem ez az egyetlen használható megoldás.

 

Szóval nem véletlen terjedtek el a nagyobb méretű kerti vasutak...

 

Előzmény: torokb2 (90188)
torokb2 Creative Commons License 2012.07.10 0 0 90188

Természetesen nem véletlenül vannak kitalálva a mindenféle kerti vasutak. De hány embernek van otthon egy H0 szerelvénye és hánynak van otthon mondjuk 45mm nyomtávon futó szerelvénye? Vagy nézzük azt hogy mennyibe kerül egy "legeslegolcsóbb nemféltemannyira" H0 jármű, és mennyiért kapok egy G méretű járművet. Valóban, fontos feladat lenne olyan körülményeket biztosítani, melyek nem veszélyeztetik a modellek épségét. Én sem gondolom hogy H0 síneket földre vagy kavicsra lehetne fektetni. Demondjuk nyílt vonal esetében deszkára rögzíteni már igen. Egy állomási egység tulajdonképpen semmiben nem térne el egy modulterepasztaltól. Nem akarom kötni az ebet a kraróhoz, csak hangosan gondolkodom. Talán még nem off :)

alsó madárfogás Creative Commons License 2012.07.09 0 0 90187

Rossz nézni (a másodikat leginkább), de legalább jó a levegő. :-). Mindenesetre el nem tudtam volna képzelni, így szélesedett a látóköröm. Köszönet érte.

Előzmény: wartburger (90183)
BoGar Creative Commons License 2012.07.09 0 0 90186

desztillált

Előzmény: BoGar (90185)
BoGar Creative Commons License 2012.07.09 0 0 90185

Szerintem a hó nem vezető, mivel csak H2O. A desztiállált víz sem vezeti az áramot, ha jól tudom.

Előzmény: szergely22 (90184)
szergely22 Creative Commons License 2012.07.09 0 0 90184

A hóban hogy hogy nem lesz zárlatos?

Nem a sínekben van az áram?

Előzmény: wartburger (90183)
wartburger Creative Commons License 2012.07.09 0 0 90183

Angoloknál nagy divat ebben a méretarányban is:

Előzmény: torokb2 (90178)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.09 0 0 90182

No akkor egy gyakorlati tapasztalat egy kiállításról 35- 40 celsius foknál:

A vágányzat egyszercsak valami láthatatlan erő hatására elkezdett ide oda tekeredni ,emelkedni, hullámzani.....szépen ki a noch ágyazatból....

Nagyon látványos volt.... igaz használhatatlan de legalább kifejezetten látványos  :)))))))))))))))))

 

Előzmény: torokb2 (90178)
diesel691 Creative Commons License 2012.07.09 0 0 90181

amelyhez helyett...amellyel...

Előzmény: diesel691 (90180)
diesel691 Creative Commons License 2012.07.09 0 0 90180

Az előző hsz.-ban alsó madárfogás kolléga már leírta a teljesen reális véleményét, amelyhez azt gondolom velem együtt a legtöbben egyetértenek.

A Te érdeklődésedre ez a megfelelő topik:

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9136355&la=119067881

Előzmény: torokb2 (90178)
alsó madárfogás Creative Commons License 2012.07.09 0 0 90179

Azt hiszem, kevesen akarják kivinni a szabad levegőre (értsd: porba, piszokba, erős napsütésbe, mindenféle veszedelmes rovarok és egyéb fenevadak közé) az értékes gyűjteményt. 

Akinek az általad vázoltakra van ingere, nagyszerű megoldást talál rá a robusztus, kifejezetten kültérbe tervezett kerti vasút képében.

Előzmény: torokb2 (90178)
torokb2 Creative Commons License 2012.07.09 0 0 90178

Szervusztok!

 

Egy rendhagyó modellvasúti üzemen töröm a fejem. Vázlatosan az alábbin:

 

-H0 építési nagyság

-Kertben

-Vagy mondjuk minden szombat délelőtt a parkban

-Masszív, leegyszerűsített technika (három méteres deszka-modulok, rajta halad a sín)

-A pálya 80%-a egyenes nyílt vonal, mellette kanyar modulok, egy-két állomás.

-Nyílt működés: a kemény mag üzemelteti, bárki jöhet játszani akinek van H0 vonatja.

-Az egész felépítés a szobai modellezéssel szemben nem a nagyvasutat utánozza, hanem a játékhoz szükséges forgalmi és emberi igényeket elégíti ki. Tehát itt a kiegészítő nem a szórt műfű és a léptékhelyes állomásépület, hanem az 1:1 méretarányú napernyő és a kerti szék.

 

Szóval van-e a nyilvánvaló műszaki és társadalmi nehézségek közt leküzdhetetlen? Bár a kerti H0 pályával kísérletezem, az egész még csak egy kósza gondolat. Ötletek? Kérdések? Kritikák? Meglátások?

vasutTOM Creative Commons License 2012.07.05 0 0 90177

Tisztelt modellező barátaink!


A 2012.08.17-20-ig megrendezésre kerülő balatonfüredi kiállításunk idejére meghirdetjük a III. Nemzetközi Vasútmodell Versenyt Domonkos András emlékére.


A verseny tisztelgés Domonkos András modellező munkája és a magyar vasútmodellezés hazai és nemzetközi megismertetésében kifejtett tevékenysége előtt.


A versenyre nevezni lehet minden sajátkészítésű vagy átalakított modellel .A nemzetközi és belföldi versenyen volt részvétel nem kizáró ok.


A modellversenyre a következő kategóriákban lehet nevezni:

A – vontatójárművek, ezen belül:

- A1 – saját építés (csak a motor, kerekek és a fogaskerekek lehetnek gyáriak!)

- A2 – átépítés (egy vagy több gyári modell átalakításával készült modell)

- A3 – frizírozás (egy gyári modell „feljavítása” az élethűség eléréséhez)

B – vontatott járművek, ezen belül:- B1, B2, B3 – mint az A kategóriában!

C – vasúti épületek, berendezések

D – működő vasútüzemi berendezések

E – vitrinmodellek


A versenyre a nevezést legkésőbb 2012.08.10.-ig kell elküldeni levélben a Klubunk címére (BAROSS GÁBOR Vasútmodellező és Vasútbarát Klub, 8202 Veszprém, Jutasi út 34. Pf:713), vagy a baross.gabor@vasutmodellklub.hu e-mail címre.A nevezett modellekhez rajz és fotó dokumentumot kérünk csatolni!A modelleket 2012.08.16.-án délelőtt 10:00 órára kell eljuttatni Balatonfüred vasútállomásra.Aki korábban kívánja elhozni a modelleket, azok a fenti címeken, vagy a 06/20-533-37-92 telefonszámon kérjen előzetes egyeztetést! A zsűrizés 2012.08.16.-án délután történik.Az eredményhirdetés 2012.08.17.-én 10:00 órakor a kiállítás megnyitásakor lesz.A modelleket 2011.08.20.-án 18:00 órától lehet elvinni.


BAROSS GÁBOR Vasútmodellező és Vasútbarát Klub

Törölt nick Creative Commons License 2012.07.05 0 0 90176

Így van, ugyanis azok az ESU Navigator-ok, amelyek nálam már megfordultak, azok mind Tillig start szettből voltak, és annyiban különböznek a Bachmann Dynamis-tól, hogy nem fekete, hanem világos szürke a műanyag házuk, az erősítő rész hátlapja nem sima, hanem ki van törve egy fül belőle, és ott az EcOSlink, valamint a programozó sínen ki tudja olvasni a dekoderk CV-it.

 

Abban igazad van, hogy az EcOSlink-et csak az tudja kihasználni, akinek van egy ESU EcOS vezérlője is, csak akkor meg minek a Navigator?:-)))

Előzmény: wartburger (90175)
wartburger Creative Commons License 2012.07.04 0 0 90175

Ezt te írtad: Bachmann Dynamis = ESU Navigator

Az Ecoslink-kel, meg az ember kitörölheti...

Előzmény: Törölt nick (90171)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.04 0 0 90174

Én azt mondom, hogy Tillig. De igazából nekem, mint H0 méretben nem utazónak, csak szervízenek mindegy. Hála istennek a Tilligekhez tervezett DCC dekoderes világításaim jók a ROCO kocsikba is.:-))) Nekem, jobban tetszik a Tillig kinematika megoldása, a ROCO a hossztorzított "Playtime" kocsikba tett ezeréves megoldást alkalmazza. Kétségtelen, működik, csak _nekem_ kevésbé tetszik. A Tillig forgóvázak műanyagának minősége sokkal jobb, mint a ROCO-é, hosszú távon kevésbé fog kikopni.

Ízlés, és pénztárca kérdése.

Előzmény: Dash 9 (90173)
Dash 9 Creative Commons License 2012.07.04 0 0 90173

Üdvözletem!

 

Érdeklődöm, hogy a ROCO, vagy TILLIG MÁV Y gyorsvonati kocsik közül melyiket ajálnjátok? (ár/érték arány)

 

A segítséget köszönöm!

Törölt nick Creative Commons License 2012.07.04 0 0 90172

Tud mást is.

 

Ugyanis az alap Dynamis-hoz gyakorlatilkag nem igazán lehet semmit pluszban csatlakoztatni a sínen kívül:-)

A Probox biztosítja a kapcsolatot a többi vezérlőhöz, boosterekhez, és PC-hez is.

Előzmény: rezgaras (90170)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.04 0 0 90171

"Kissé hiányos az egyenlet:

Bachmann Dynamis + Pro box + még egy kis tudás = ESU Navigator"

 

Nem igazán.:-) A Tillig TT-s digi start szettjeiben újabban ESU Navigator van, amin van EcOS link, és a programozó sínen tud CV-ket írni/olvasni is.

 

"Mutassak? :)"

Igen!

Előzmény: nazareth (90164)
rezgaras Creative Commons License 2012.07.04 0 0 90170

Az a Pro-Box tud valami mást is, minthogy lehetôvé teszi a kiolvasást?

 

Mert 250 euró azért túl sok lenne egy ilyen áramkörért... :-(((

 

Előzmény: nazareth (90164)
siófoki35 Creative Commons License 2012.07.03 0 0 90169

nem mindegy h, hogy valami nem szabványos, vagy NEM szabványos :D

Előzmény: V46 021 (90168)
V46 021 Creative Commons License 2012.07.03 0 0 90168

Pici segítség e94 olvtárs jóvoltából...

 

http://booci.hu/index.php?p=nem_hun.html

 

 

Előzmény: Bambanyul (90167)
Bambanyul Creative Commons License 2012.07.03 0 0 90167

Köszönöm, sikerült. Pont ahogyan tanácsoltad.

Előzmény: kisfaludy1 (90150)
Bambanyul Creative Commons License 2012.07.03 0 0 90166

Köszi, a nyomtávot kicsit szűkítettem, ahogyan kisfaludy1 kolléga ajánlotta és a problémám megszűnt. Valójában ez is eszembe jutott már, de nem mertem megkockáztatni vártam valaki okosabbat nálam, akinek ez a művelet ismert. Ezúton is köszönöm neki, meg mindenkinek aki tanácsokat adott.

Előzmény: kalivas (90149)
sxapuka Creative Commons License 2012.07.03 0 0 90165

Nagyon szépen köszönöm!

Előzmény: MMIKVMK (90162)
nazareth Creative Commons License 2012.07.03 0 0 90164

Bachmann Dynamis = ESU Navigator

Kissé hiányos az egyenlet:

Bachmann Dynamis + Pro box + még egy kis tudás = ESU Navigator

 

csak valami kis bizbasz hiáynzik

Az a kis bizbasz sajnos a 250 eurós Pro box...

 

ilyet egy központ nem tesz

Mutassak? :)

 

legalábbis én egyet sem láttam még (hibátlant!), ami ilyet csinálna

Pedig nehezen tudom elképzelni, hogy úgy hibásodik meg, hogy egyébként tökéletesen működik, csak éppen bekapcsoláskor végigszóltja a mozdonyokat :) A rejtély nyitja valószínűleg a firmware-ben keresendő. Én a központomat kb. két éve vettem használtan.

Előzmény: Törölt nick (90159)
Bambanyul Creative Commons License 2012.07.03 0 0 90163

Szia!

A pályának nincs baja, azt már milliméterre átvizsgáltam.  De köszi.

Előzmény: 87modell (90148)
MMIKVMK Creative Commons License 2012.07.03 0 0 90162

Budapestről érkezik: Acsa-Erdőkürt és Magyarszedahely

Szekszárdról: Rásonysápberencs

Grazból az MBV-Graz csapatától: Oberschützen, Mühldorf bei Feldbach és a Wechselkehre

Szombathelyről: Kőszeg, Keleti Rendező, Szentlászló és a klubasztalunk

Előzmény: sxapuka (90131)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.03 0 0 90161

Előzmény: róbertke (90160)
róbertke Creative Commons License 2012.07.03 0 0 90160

Előzmény: Bambanyul (90139)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.03 0 0 90159

Az nagy tévedés, mert a programozó vágányon elvileg tud, csak valami kis bizbasz hiáynzik, mert a Bachmann Dynamis = ESU Navigator (és ESU-ként is jelentkezik be).

 

Ez a bekpcsolási "rejtély" valamiért számomra nem kerek, ilyet egy központ nem tesz, legalábbis én egyet sem láttam még (hibátlant!), ami ilyet csinálna. A kezemen átment Dynamis-ok sem csináltak ilyet, pedig volt már nem kettő.

Előzmény: nazareth (90158)
nazareth Creative Commons License 2012.07.03 0 0 90158

A kérdezgetés logikus lenne, de valószínűleg nem kérdez, mert a Dynamis alapkiépítésben nem tud olvasni, csak írni.

Az biztos, hogy nem programozza végig az összes címet, csak azokat, amik benne vannak a listájában, mert ha egy új mozdony jelenik meg a pályán, azt kihagyja. Továbbá eltartana egy darabig 10000 cím végigszólongatása :)

 

Na majd jövő héten okosabb leszek :)

Előzmény: rezgaras (90157)
rezgaras Creative Commons License 2012.07.03 0 0 90157

Értem. Az a gyanúm, hogy nem programozza, hanem kikérdezi az összes mozdonyt. Talán végigmegy az összes címen, hogy megállapítsa, milyen címmel vannak egyáltalán jármüvek a pályán. Bár ez sem látszik nagyon logikusnak, hiszen végülis 9999 lehetséges cím van, ezeket mind kikérdezni elég sok ideig tartana... Az is lehet, hogy a már egyszer használt címeket nézi csak végig...

Előzmény: nazareth (90156)
nazareth Creative Commons License 2012.07.03 0 0 90156

> bekapcsolás után végigcímzi a mozdonyokat

Bekapcsolás után a központ végigszólítja a mozdonyokat, valamit programoz rajtuk, amit a dekóderek nyugtáznak, azaz a mozdonyok ugranak egyet.

 

> a dekóder a forgó motorra indított rá ellenkező irányban

A fent nevezett végigprogramozás (a központban felvett mozdonyok számától függően) eltarthat 10-15 másodpercig (ugyebár a Dynamis a beállításokat a kézivezérlőben tárolja, bekapcsolás után ennyi ideig szinkronizál infrán a központtal). Egy alkalommal nem vártam meg, hogy a fent leírt körbeszólontgatások megtörténjenek, és elindítottam az egyik mozdonyt. A mozdonyban lévő dekóder programja pedig egész egyszerűen akkor is adott nyugtát, ha éppen hajtotta a motort (bár ilyenkor ugyebár nincs értelme). És mivel bekapcsolás után az első nyugta alkalmával mindig hátra-irányban pörgeti meg a motort a dekóder, én meg a nevezett alkalommal előre indítottam meg a mozdonyt, a dekóder egy előre pörgő motorra adott nyugta céljából egy rövid hátra-irányú impulzust - ez egyben a dekóder kimenetének azonnali elhalálozását jelentette. A gyártóval egyébként felvettem a kapcsolatot, és villámgyorsan módosította a firmware-t, viszont a dekódereken továbbra sem lehet kikapcsolni a nyugtát, ezért keresgélek alternatívákat.

 

A héten már nem leszek itthon, de a jövő héten megpróbálok összerakni egy kis áramkört, és elcsípni, hogy mit is állítgat át a Dynamis a mozdonyokon bekapcsoláskor, vagy pl. akkor, amikor megváltoztatom a mozdonyhoz tartozó piktogramot :)

Előzmény: rezgaras (90155)
rezgaras Creative Commons License 2012.07.03 0 0 90155

El tudnád egy kicsit részletesebben magyarázni? Mert nagyon furcsa...

 

> bekapcsolás után végigcímzi a mozdonyokat

 

Már úgy érted, hogy minden külsô beavatkozás nélkül automatikusan új címet ad a mozdonyoknak?

 

> a dekóder a forgó motorra indított rá ellenkező irányban

 

Ez is furcsa. A motort végülis a dekóder indította el az eredeti irányban...

 

Előzmény: nazareth (90153)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.03 0 0 90154

????

Ilyet még életemben nem hallottam....

Erősen csodálkozó, bamba, értetlen arckifejezésemet tessék most elképzelni...:-)

Előzmény: nazareth (90153)
nazareth Creative Commons License 2012.07.03 0 0 90153

Nem, ez egy szükséges rossz lenne. Azért akarom kikapcsolni a nyugtát, mert Bachmann Dynamisom van, ami bekapcsolás után végigcímzi a mozdonyokat, és néhány bekapcsolás után széjjelmászkál a vontatási telep.

 

Arról nem is szólva, hogy a dolog már egy dekóderem halálát is okozta, amikor bekapcsolás után rötön elindítottam a mozdonyt, és a dekóder a forgó motorra indított rá ellenkező irányban - szegény dekóder azonnal meghalt. Na persze ez igazából nem a Dynamis hibája, a dekódernek kellett volna tudnia vigyázni magára :-(

Előzmény: Törölt nick (90152)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.03 0 0 90152

Azért akarod kikapcsolni az ACK impulzust, hogy nem tudd meg, hogy a dekoder vette az adást?.-)))

Használd POM üzemben a cuccost, akkor nem fog nyugtázni.

Most fejből nem tudom, de a Tran dekoderek egyik CV-jében ezt be lehet állítani, akkor Direkt CV módban sem fog nyugtázni. (A honlapomon a letöltések menüben benne van az SL75 hangdekoder használatija, onnan megnézheted, hogy a Tran-okban ez melyik CV.)

Előzmény: nazareth (90132)
nazareth Creative Commons License 2012.07.03 0 0 90151

"ki lehessen kapcsolni a visszajelzést rajtuk" - ez meg mi lehet? Nekem a feszültségfeladásra hasonlít. :-)

Valóban, közel áll hozzá, de ez áramfelvétel :) A programozás utáni nyugtát értem alatta, amikor a dekóder egy pillanatra beindítja a motort, és az így generált fogyasztással jelzi a központnak, hogy vette az adást.

Előzmény: alsó madárfogás (90136)
kisfaludy1 Creative Commons License 2012.07.02 0 0 90150

Azon a tengelyen ami felkúszik, nyomd összébb néhány tizeddel a kerekeket.

Kiszeded, feltámasztod és finoman összébb kocogtatod.

Előzmény: Bambanyul (90147)
kalivas Creative Commons License 2012.07.02 0 0 90149

Üdv, fogalmam sincs, mi a baj, csak elképzeléseim vannak.

Nálam ilyen elő nem fordult, legszűkebb íveim 42o-asok. Ellenben a  Fuggerth-ek mozgató berendezései meglehetősen esetlegesek. Fordítsd hanyatt a gépet, vigyél a kerekekre delejt, - ne sokat ! - és figyeld, hogy iránytól függően merre másznak el a hajtott tengelyek, valamint, ami még fontosabb: mekkora oldalirányú elmozdulásuk van.

Mármost a kerekek ugye szétszedhetők ( kerék+tengely+fogaskerék ) és összerakhatók, ez utóbbi esetben esetleg nem pontosan a nyomtáv szerint. 

A kalapsín a talpfáig egyenletesen  széles, ez megakadályozhatja a "felúszást"

Az egész forgóváz-mechanikának passzentesnek kell lenni.

Csak ötleteltem.

Üdv, kalivas

Előzmény: Bambanyul (90147)
87modell Creative Commons License 2012.07.02 0 0 90148

Szia!

A pálya le van rögzítve ? mert nálam már volt olyan hogy pont a PIKO R3-as ív egy kicsit ferdén volt rögzítve és minden kocsi és más mozdony ment rajta

csak egy mozdony nem és megnéztem hogy mi lehet a baj..-azt hittem,hogy kavics vagy valami szennyeződés került oda..-de nem ,csak jobban megnézve vettem észre,hogy 

picit ferde a a vágány .. felszedtem a szögeket és egyenesbe hoztam a pályát,úgy hogy ne dőljön annyira kifelé..és most már elmegy rajta minden...

mondjuk ez csak egy tipp ..hátha segít valamit..

Előzmény: Bambanyul (90134)
Bambanyul Creative Commons License 2012.07.02 0 0 90147

Arra gondoltam, talán meg kellene "köszörülni" a külső sínt, mint a villamosok pályáját. :) Csak attól tartanék, annak meg a többi vontatóm látná kárát. Az a legszebb, hogy kalapsínen meg nincsen ilyen gondja.

Előzmény: alsó madárfogás (90146)
alsó madárfogás Creative Commons License 2012.07.02 0 0 90146

Az 484 mm, szerintem bírnia kellene.

Előzmény: Bambanyul (90143)
lacimokus Creative Commons License 2012.07.02 0 0 90145

Bocsánat, hülyeséget írtam. Az 5238-ban van railCom, és természetesen kikapcsolható is.

Előzmény: lacimokus (90138)
Bambanyul Creative Commons License 2012.07.02 0 0 90144

DE mindegy, mert ide-oda kanyarogva nem csinál ilyet, csak amikor tartósan halad egy ívelt pályán. Mindig más ponton, ezért  végignéztem a pályát, hátha valami bibi van vele. Ezután már a kerekekre gyanakodtam. Pontosabban a karimákra. Nagyon lassú menetnél is ez a helyzet, egy idő után szépen felmászik a sínkoronára és leugrik.

Előzmény: alsó madárfogás (90141)
Bambanyul Creative Commons License 2012.07.02 0 0 90143

PIKO R3, I profilú

Előzmény: alsó madárfogás (90141)
hodika1977 Creative Commons License 2012.07.02 0 0 90142

Forgováz kiszerelve és a motor felöli sarkok lereszelése,tulajdonképpen a sarkok letörése ez,de ez egy picivel nagyobb elmozdulást tesz lehetövé.A lépcsö valoban utban van,ugy csak minimális javulást jelent .Ha ennyire siklik akkor ott valami más gond is lehet.Egy biztos nekem a ludmillám elmegy nagyon kis ivekbe is.

Előzmény: Bambanyul (90139)
alsó madárfogás Creative Commons License 2012.07.02 0 0 90141

Milyen ívsugáron történik mindez?

Előzmény: Bambanyul (90139)
siófoki35 Creative Commons License 2012.07.02 0 0 90140

:D

Előzmény: Bambanyul (90139)
Bambanyul Creative Commons License 2012.07.02 0 0 90139

Az pontosan mit jelent, hogy a forgóvázak sarkából? Melyik részén? Csak mert a vezető fellépőjén is megakad, illetve a laprugó imitáción is a forgóváz. Ha azokat lereszelem, akkor elég hülyén nézne ki az egész mozdony. Márpedig a további elfordulást az akdályozza meg. Viszont a Ludmilláénak sincs nagyobb elfordulása, a tengelytáv sem épp kisebb. Ez az amitől kiver a hideg.  

siofoki35! Az nem  terepjáró, hanem egyenesen egy szuperszónikus tank. :)))

Előzmény: hodika1977 (90135)
lacimokus Creative Commons License 2012.07.02 0 0 90138

Viessmann 5238?

Ez az egyik legolcsóbb, már 5500 körül megkapod, és korrektül működik.

A kikapcsolható visszajelzés a railCom lenne? (Ebben nincs)

Előzmény: nazareth (90133)
siófoki35 Creative Commons License 2012.07.02 0 0 90137

E 69

 

az egy terepjáró, bármin elmegy, még a földön csárén összetologatott kalapsíneken is :)))

Előzmény: Bambanyul (90134)
alsó madárfogás Creative Commons License 2012.07.02 0 0 90136

"ki lehessen kapcsolni a visszajelzést rajtuk" - ez meg mi lehet? Nekem a feszültségfeladásra hasonlít. :-)

Előzmény: nazareth (90132)
hodika1977 Creative Commons License 2012.07.02 0 0 90135

Szerintem tul szük az iv,és a fugi nem fordul annyira igy kilöki.Ahol egy Ludmilla elmegy egy Fugi már nem,én reszeltem a forgovázak sarkábol igy szük ivekben is elmegy.Nevetséges hogy egy öspiko Br52 es elmegy,ugyanott egy M41 es kiugrik.

Előzmény: Bambanyul (90134)
Bambanyul Creative Commons License 2012.07.02 0 0 90134

Sziasztok!

Tud valaki valami tippet adni, hogy hogyan lehet megakadályozni Fuggert csörgőmet abban, hogy időnként lemásszon a pályáról? Egyik mozdonyomnak sincs ilyen problémája (Ludmilla, Br110, E 69) , csak ez az egy vacakol. A pályának sincs semmi baja, a kocsik is kifogástalanul szaladnak rajta. Esetleg lehet valami gyerrekbetegsége ami házilag orvosolható? A kerekek is fordulnak rendesen, de egy-egy ívnél leszalad időnként még nagyon lassú menetnél is.

Előre is köszönöm.

nazareth Creative Commons License 2012.07.02 0 0 90133

És amit elfelejtettem: első sorban "korszerű" mozdonyokról lenne szó (ACME, Roco, Fuggerth), nem régi PIKO-król... egyelőre :)

Előzmény: nazareth (90132)
nazareth Creative Commons License 2012.07.02 0 0 90132

Üdv! Szeretném digitalizálni egy-két H0-s mozdonyomat. Semmi extra, 8 tűs, terhelésszabályozott legyen, illetve ki lehessen kapcsolni a visszajelzést rajtuk. Mit ajánlotok? Előre is köszi!

sxapuka Creative Commons License 2012.07.02 0 0 90131

Üdv!

Ki lesz Budapestről és Szekszárdról?

Előzmény: MMIKVMK (90130)
MMIKVMK Creative Commons License 2012.07.02 0 0 90130

Igen, ott lesz a Kőszeg modul is Szombathelyről.

Előzmény: Törölt nick (90127)
hodika1977 Creative Commons License 2012.07.02 0 0 90129

Sziasztok! Fuggerth szilire digitools 2 es cv ket tud valaki esetleg,mert ezzel az uj fenomenális hatással,rángat egy fordulaton,bár a lassumenete szép.Köszi elöre is.

Törölt nick Creative Commons License 2012.07.02 0 0 90128

Közben megoldódott a "búgás". Semmi baj, csak a kollégának PWM-es szabályzója van.

Előzmény: CanGuru (90117)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.01 0 0 90127

Kőszegi modul benne lesz? :)

Előzmény: MMIKVMK (90126)
MMIKVMK Creative Commons License 2012.07.01 0 0 90126

 

A Szombathelyi Vasútmodellező és Vasútbarát Egyesület nagyszabású vasútmodell kiállítást rendez Balatonlellén július 31. és augusztus 5 között.

 

A kiállitás gerincét egy több, mint 100 méter hosszú, látványos, digitális modellpálya képezi,

mely Szombathelyről, Grazból, Budapestről és Szekszárdról érkezett modulokból épül fel.

 

További részletek megtalálhatóak honlapunkon:

http://mmikvmk.gportal.hu/gindex.php?pg=14531507&nid=6223381

 

A tavalyi rendezvényről képek az alábbi galériában láthatóak.

http://mmikvmk.gportal.hu/gindex.php?pg=14531773&gid=2804051

HOTotya Creative Commons License 2012.07.01 0 0 90125

Valahogy így :):):)

Előzmény: laacush (90123)
HOTotya Creative Commons License 2012.07.01 0 0 90124

Szia!

Így elég nehéz segíteni,de ott van öntvény amihez egy nyákot lehet rögzízeni(olyan széles mint az önvény)

Homlok lámpa szintén egy hosszúkás nyákkal megoldható és a felső rész még mindíg külön levehető marad 

Előzmény: laacush (90123)
laacush Creative Commons License 2012.07.01 0 0 90123

Sziasztok!

 

Segítséget szeretnék kérni tőletek. Az alábbi képen szereplő mozdonyba a felső lámpához szeretnék világítást készíteni, de nem igazán tudom hogyan lehetne.

Alap elgondolás a LED-es világítás lenne, de ahhoz fixen kellene a vezetéket a nyákhoz forrasztani, ami a fém öntvény alatt és a fekete műanyag alváz között van.

Viszont hogyan lehetne összerakni egy ilyen modellt, ha már az ablakok is a helyén vannak, a vezetéket hol lehetne eltüntetni, hogy még a fülkében ne látszódjon?

 

Van erre ötlete valakinek?

 

 

üdv

Laacush

Törölt nick Creative Commons License 2012.07.01 0 0 90122

Üdvözlet!

 

Egy kis segítség a váltókhoz (akkor is, ha nem szeretnénk azokat polarizálni):

 

http://booci.hu/index.php?p=adv_topolar_hun.html

 

Hátha segít.

 

Üdv

e94

 

Előzmény: nrobi79 (90120)
alsó madárfogás Creative Commons License 2012.07.01 0 0 90121

A legegyszerűbbel kezd az ellenőrzést, hiszen vélhetően nincs elektromos kontaktus. Szemrevételezés, hogy mi van a csatlakozókkal a váltóknál.

Előzmény: nrobi79 (90120)
nrobi79 Creative Commons License 2012.07.01 0 0 90120

Sziasztok!

 

Nem tom tud e valaki segíteni, de bízom benne.

 

A következő a problémám:

 

Van egy tök egyszerű körpályám pikó sínekkel, váltókkal. Vettem nemrég (használtan) egy Roco digitális szettet Multimaussal. Kipróbáltam az eladónál, a készülékkel minden rendben is volt, és itthon is, viszont a pályának egy részén nincs digijel. Mindkét irányba elmegy a váltóig a mozdony, addíg tudom is irányítani, utána semmit nem tudok rajta szabályozn.

Mit tudok tenni azon kívül, hogy megmérem az ellenállást?

Vegyek másik típusú váltókat?

 

Ha valakinek volt hasonló problémája és meg tudta oldani, várom a segítségét.

 

Előre is köszönöm:

 

Robi

 

 

3dhazard Creative Commons License 2012.07.01 0 0 90119

A nem megfelelő földelés is okozhatja a búgó hangot (mármint a ház földelése). Mindenféleképpen előszőr a hálózatot ellenőriztesd! Audió rendszeren nem érzékelsz búgó hangot?

Előzmény: Törölt nick (90107)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.30 0 0 90118

És, ha PWM-es a szabályzója?

:-)

Előzmény: CanGuru (90117)
CanGuru Creative Commons License 2012.06.30 0 0 90117

Egy tipp az angliai búgásos problémához:

 

- Először próbáld ki a lakásban több konnektorról. Ha máshol nem csinálja, akkor a "konnektor" a rossz (vagy a vezetéke vagy nemtom...).

- Aztán próbáld ki azt, hogy mindent, de mindent kihúzol a konnektorokból az egész lakásban, garázsban, stb., csak a vonat menjen. Ha megszűnt a búgás, akkor egyesével kezdd el visszadugni a dolgokat, előbb-utóbb kiderül, hogy mi torzítja a jelet.

- Ha nem derül ki így, akkor meg kéne nézetni (szakemberrel), hogy nincsen-e valami elkötve a hálózatban, nincsen-e valami bekötve, ami torzíthatja a jelet? (Frekvencia rendben?)

 

A másik lehetőség, hogy kerüljön simító és zavarszűrő kondi a trafó és a pálya közé. Ez ugyan tüneti kezelés, ami a valós problémát nem oldja meg...

Előzmény: Törölt nick (90112)
Mike Thrawn Creative Commons License 2012.06.29 0 0 90116

Üdv

 

Azért érdeklődnék, hogy valaki válal e esetleg Gorilla átalakítást modern formájába ? :) 

 

Hernyofan Creative Commons License 2012.06.29 0 0 90115

Szétszedés terén is a szokásos a helyzet: óvatosan széthúzod a kasznit a forgóvázak felett, aztán leemeled róla.

 

Bár ez egy elég öreg darab ( még nem kezdőkészletben árulták, hanem egy olyanban, amiben csak a hajtófej, vezérlő és egy bisztrókocsi van ), de nem hiszem, hogy ezen változtattak volna valamit.

Előzmény: nobolond (90113)
nobolond Creative Commons License 2012.06.29 0 0 90114

Köszönöm Neked is ! :)

Előzmény: Törölt nick (90106)
nobolond Creative Commons License 2012.06.29 0 0 90113

Köszi szépen - de hogy szedted szét ? :)))) Az alján lévő két nagyobb átmérőjű csavarral ?

Előzmény: Hernyofan (90109)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.29 0 0 90112

Igen fura az egesz, mert a mozdonyok teljesen normalisan futnak, minden ok csak uzem kozben, mar a leglassabb menetben is megjelenik a bugas aminek erossege nem valtozik a sebesseg novelesevel. Vagyis az egy allando szinten "szol". Ugyanezt tapasztaltam nikor a Hornby trafoval mozgattam a mozdonyokat es azt mar itt vettem, annak pedig kompatibilisnek kene lennie az itteni aramerosseggel. Szoval passz az egesz... nem ertem. De koszi mindannyiotoknak, hogy probaltok segiteni :)

nazareth Creative Commons License 2012.06.28 0 0 90111

Ami biztos, hogy a búgás a szimpla hálózati feszültség frekvenciája. Az egyszerűbb trafók 50Hz-en működnek, a kimenetük sem simított, így ott is másodpercenkét 100-szor lecsökken a feszültség 0-ra. A különféle vezetékekben folyó áram elektromágneses hatása révén fizikai munkát végez - ettól forog a motor, illetve mozgolódnak a másodpercenként 100-szor változó mágneses térben a motor, vagy trafó fém alkatrészei. Ezt a búgást hallod.

 

A telefontöltő trafója már nem 50Hz-en, hanem a töltőn belül előállított nagyobb frekvencián üzemel, és a kimenete sem lüktet. Ezért már nem hallod búgni a mozdonyt.

 

A fura az, hogy egy egyszerű trafónak a bemeneti (primer) oldali feszültségét csökkentve a kimeneti (szekunder) oldali feszültsége is arányosan változik. Azaz ha 230V-ra méretezett trafót 110V-ra csatlakoztatod, és maximumig kitekered, a kimenetén meg kellene jelenjen 6 volt, ami már elegendő kellene legyen ahhoz, hogy a vonat meginduljon.

Előzmény: Törölt nick (90107)
Dolmi mackó Creative Commons License 2012.06.28 0 0 90110

Veresegyház, vasútmodell kiállítás:

 

Hernyofan Creative Commons License 2012.06.28 0 0 90109

Szerelési rajzon nincs rajta, de a szokásos megoldást használták:

 

 

Szóval nálad valószínűleg leszakadt a csavar feje.

 

Sajnos láttam már olyat, hogy túlhúzták. Ilyenkor nem csak a csavar, de az áramszedő alapja is sérülhet, a támszigetelőknél eltörhet az a rész, ami feltámaszkodik rájuk ( az egyik 1044-esemen ez történt )...

 

 

Előzmény: nobolond (90102)
Hernyofan Creative Commons License 2012.06.28 0 0 90108

Nem akarok nagy hülyeséget írni, de nekem úgy rémlik, mintha előfordulna ott 110V is. A telefontöltő arról elketyeg szépen, de a trafót nem tudom ( ennek a feszültségnek talán a frekvenciája is más ).

 

Régen olvastam valahol, hogy egyes házakban egy foglalatban van 110 V és 230 V is. Én kipróbálnám egy másik dugaljból is.

Előzmény: Törölt nick (90107)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.28 0 0 90107

Szervusztok! Udv mindenkinek!

 

Egy problemaval fordulnek hozzatok, hatha valakinek volt mar hasonlo esete. Ugy bo fel eve kulfoldre, Angliaba sodort az elet, termeszetesen a vonataimmal egyutt. Idaig nem volt idom, helyem foglalkozni szeretett hobbinkal azonban mult heten gondoltam megmozgatom a gorduloallomanyt. Magyarorszagon digitalis rendszert hasznaltam, ide a jarmuvek dekoderek nelkul egy mezei, egyszeru Roco trafoval kisertek el. Szoval a lenyegre raternek... mindegyik mozdony rogton elinditas utan egyfajta "bugo" hangot ad, olyasmit mint amikor lefogom a villanymotort vagyis nem engedem forogni es feszultseg ala kerulve lesz egy enyhe "bugasa". A mozdonyok (Fuggerth, Roco, ACME) vegyes osszeteteluek es mindegyiknel jelentkezik a hatas. A vilagitas szep egyenletes. Eloszor arra gondoltam itt mas halozati fesz ertekek vannak stb... de nem, a konnektor alakjan kivul nincs elteres az angol elektromos ertekekben 230V 50 Hz. Ekkor fogtam egy Nokia toltot, elvagtam a vezeteket es azt erintettem a sinparhoz, a bugo hatas megszunt, mindegyik mozdony teljesen hangtalanul, egyenletesen fut. Ekkor gondoltam rossz a Roco trafo, elmentem vettem egy itteni gyartmanyut egy szep motorvonat szettel - igy olcsobb volt. Az uj trafoval (Hornby) ugyanugy jelentkezik a bugo hatas, ilyenkor meg mindig arra gondoltam, hogy az europai modellek nem birjak az angol aramot (nem ertek hozza, lehet hulyeseget irok), azonban az angol motorvonat szett futasanal ugyanugy jelentkezik az egesz sot a Roco szabalyzoval szebben is fut. Azonban a Nokia toltonel a motorvonat is elhalkul.... ez volt az a pillanat amikor teljes tanacstalansag es kerdojel fogott el. Azt meg megjegyeznem, semelyik mozdony mototrja nem akad, erolkodik de megis ugy hangzik igen, es Magyarorszagon mindegyik csendesen futott... mar alacsony feszultsegnel olyan hangja van mindegyiknek mint valami utcai kondenzatorhaznak. Szoval nem tudom mi ez... annyit probaltam meg, hogy mivel a motorvonatnal is ugyanaz a hatas jelentkezik (es az olcso ara miatt nem sajnalom) gondoltam adok neki... 3 oran at nyuztam, lassumenet, gyorsmenet elore hatra stb, meg csak nem is melegedett - arra szamitottam elfustol valami es akkor lesz valami tampont a hibarol. Kinek mi a velemenye errol? Mit tanacsoltok? ...ha bug hat bug nincs jelentosege, hagyjam az egeszet? Barmilyen nemu segitseget elore is koszonok.

Törölt nick Creative Commons License 2012.06.28 0 0 90105

A peronbontást meg egy Bachmannal :))))))))

Előzmény: Törölt nick (90104)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.28 0 0 90104

Már megcsináltam egy G-s Taurussal.......

Előzmény: róbertke (90099)
Hernyofan Creative Commons License 2012.06.28 0 0 90103

Ha hazamegyek, megnézem neked ( szét is szedem, ha kell ). De van egy fogadásom, hogy belülről tartja egy csavar, mint a többi mozdonynál.

Előzmény: nobolond (90102)
nobolond Creative Commons License 2012.06.28 0 0 90102

(Így talán érthetőbb, hogy mit keresek - ill. mit nem találok :

 

Előzmény: nobolond (90101)
nobolond Creative Commons License 2012.06.28 0 0 90101

Üdv !

 

 

Ha megvolna valamelyőtöknek ennek a kezdőkészlet-beli Roco modell mozdonyának (Roco 42103 ICE) :

a szerelési rajza ( NEM az alkatrészrajza ! ) legyen szíves elküldeni az e-mail-címemre...

 

(Lejött / letört - egy darabban - az áramszedő, és nem tudom mivel volt a tetőhöz rögzítve : stifttel  - csavarral ?

Szétszedni sem tudom, hogy lássam belülről volt e rögzítve v. kivülről csavarral... :(((((

 

 

Köszönöm szépen !

 

róbertke Creative Commons License 2012.06.28 0 0 90100

Reed cső csak annál a járműnél fog működni, amin alul mágnes is van...:-))))

Előzmény: siófoki35 (90088)
róbertke Creative Commons License 2012.06.28 0 0 90099

Elég drága kisérlet lenne.... de ha te a saját modelljeiddel megcsinálod, szívesen megnézem a videóklipet....:-)))))

Előzmény: Törölt nick (90084)
.motorhead. Creative Commons License 2012.06.28 0 0 90098

 Az ácsorgó szerelvények sebessége az 100%-ban ugyan az mint a valóságban. Ez itt a ényeg. :D

 Amúgy meg szemre szerintem is simán be lehet lőni az adott asztalhoz,méretarányhoz az optinális tempót,legalábbis én be tudom.Persze ez meg olyan,hogy nem egyformák az emberek érzékszerveinek pontossága, és nem értik meg, hogy egy szerelvény nem száguldozhat, a valósághoz köze nincs annak amit beállít. Nagyon sok ilyen videót láttam, ahol mint a szélvész úgy mentek a vonatok. És nem is értem meg,hogy nem látják azt,hogy ez bőven sok. 

Törölt nick Creative Commons License 2012.06.28 0 0 90097

Moderátor Úr kérem!

Nyugi van:-))) Legalábbis én úgy látom...

Előzmény: Törölt nick (90096)
alsó madárfogás Creative Commons License 2012.06.28 0 0 90095

Mester úr, éveink szaporodásával vagy a modellezési gyakorlatunkkal növekszik konfrontációs készségünk? Még pár év, és összeveszünk egy ilyen semmiségen. :-)

De ha ennyire irritál másokat a szemre nekem megfelelő modellsebesség lemérése, isten bizony nem fogom közölni.

Előzmény: diesel691 (90094)
diesel691 Creative Commons License 2012.06.28 0 0 90094

Elnézést mélyen tisztelt Professzor úr, hogy mások mellett én is hangot adtam véleményemnek, de miután csupán 1950 óta vasútmodellezek, szinte semmi gyakorlatom nincs ezen a területen.  :-)

Előzmény: alsó madárfogás (90092)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.28 0 0 90093

"analógban nem fog menni."

 

Kár, mert nehezen hozzáférhető helyekre ez lenne a legoptimálisabb, mivel itt a detektort nem kell az érzékelés helyére telepíteni.

 

(Építőknek egy kis segítség: http://home.cogeco.ca/~rpaisley4/CircuitIndex.html  )

 

Üdv

e94

Előzmény: Törölt nick (90090)
alsó madárfogás Creative Commons License 2012.06.27 0 0 90092

Valaha összehasonlítottad a neked szemre megfelelő modellsebességet a járműre engedélyezettel? Ha nem, akkor engedd meg ezt másoknak.

Előzmény: diesel691 (90079)
siófoki35 Creative Commons License 2012.06.27 0 0 90091

Jajh, minél közelebb van a terepasztal-folytatás ideje*, annál inkább érzem, hogy nem fog ez menni.

Egy kb vázkész terepasztal, elvileg csak a terep hiányzik róla. Meg vagy négy vonatszétkapcsoló sín (kettő már megvan, kettő most jön a bótba), meg az alagútban a foglaltságjelző, vagy mi. A karos sorompót is szeretném Fuggerth fénysorompóra cserélni, de az lehet hogy még marad egy darabig.

 

*anno abba az állapotba ahol most van, nem én építettem...

Előzmény: Törölt nick (90089)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.27 0 0 90090

Igaz, köszi a reklámot, de analógban nem fog menni.

 

siofoki35 kollégának kell olyasmi, mint a CSM1115, vagy 110 relé, meg a figyelni kívánt vágány két végén két-két reed, vagy kapcsolósín.

Előzmény: Törölt nick (90089)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.27 0 0 90089

Üdvözlet!

 

Lehet, hogy a harmadikat kellene: az árammérésen alapuló foglaltságmérőt. Az, ha pl. csíkosháTTú kollégánál szerezzük be, minden elektronikát tartalmaz hozzá, ide értve a LED-et is.

 

A reed vagy a kapcsolósín csak egy pillanatra fogja felvillantani a hozzá tartozó LED-et, így azokat még körbe kell építeni mindenféle elektronikával.

 

(Remélem nem beszéltem zöldségeket.)

 

Üdv

e94

Előzmény: siófoki35 (90086)
siófoki35 Creative Commons License 2012.06.27 0 0 90088

Igen, meg nem villan minden fémkerekű kocsinál a Reed cső :)

Előzmény: diesel691 (90087)
diesel691 Creative Commons License 2012.06.27 0 0 90087

Elvileg mindegy, de a gyakorlatban nagyobb a valószínűsége a sínérintkező vagy kapcsolósín meghibásodásának (pl. oxidációból ill. elkoszolódásból eredő kontakkthiba) és ilyenkor egy alagútban problémás lehet a hozzáférés.

Előzmény: siófoki35 (90086)
siófoki35 Creative Commons License 2012.06.27 0 0 90086

Melyiket célszerűbb használni, a sínérintkezőt vagy a Reed csövet? Alegútba lesz, egy-egy ledet kapcsol (hogy lássam, hol tart a vonat)

 

http://zzemoki.hu/leirasok/lkapcssin.htm

Törölt nick Creative Commons License 2012.06.27 0 0 90085

Le is hurrogna mind a két fiam!

:-))))

Előzmény: Törölt nick (90084)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.27 0 0 90084

Affrancokat!

Feltekerni a potit csutkára...... És filmezni a kanyarban meg amikor legyalázza az állomásépületet WÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ!!!!!!!!!!!!!!!!

Előzmény: róbertke (90080)
etwg Creative Commons License 2012.06.27 0 0 90083

Kár ezt tovább rágni, egyesek meg sem értik, mások meg a kákán is a csomot fogják keresni, és mindenféle komputeres programokkal kivánják majd beállitani a beállithatatlant.....:-)

Előzmény: diesel691 (90079)
tomcat#01 Creative Commons License 2012.06.27 0 0 90082

Nnna, ott a pont :-)

Előzmény: diesel691 (90079)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.27 0 0 90081

A digi topicból terelődött ide a téme, én ott ezt reagáltam rá:

 

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=118822725&t=9043718

 

Azt hiszem egyet értünk:-)))

Előzmény: diesel691 (90079)
róbertke Creative Commons License 2012.06.27 0 0 90080

Topictárssunk már nagyon helyesen régebben megírta: - Ki kell tűzni a lassújelet, azt hajrá!!! :-))))) 

Például: - 40Km/h tábla mellett a G10/BR 57 teljes gőzzel dönget, míg a DR BR 130 -as Ludmilla méltóságteljesen cammog el..... :-))

diesel691 Creative Commons License 2012.06.27 0 0 90079

Az itt lefolytatott, a modellsebességgel kapcsolatos fejtegetések átolvasása után, elmondanám már jóval korábban  kialakult véleményem.

Miután egy átlagos modellasztalon lehetetlen a valóságos vasúti pálya és állomások vágányhálózatának méretarányos hosszának még csak megközelítése is (amint már itt ís említést nyert), felesleges és meddő próbálkozás a modellszerelvény ugyancsak a méretaránynak megfelelő, számítással történő megállapítása.

Az egyetlen járható út, a szemre hitelesnek tűnő vonatsebességek beállítása.

alsó madárfogás Creative Commons License 2012.06.26 0 0 90078

Pardon, én a régi, NSZK-s 232-esre, a V320-asra gondoltam. '92-től valóban így hívják a 132-es Ludmillákat is.

Előzmény: braun (90076)
alsó madárfogás Creative Commons License 2012.06.26 0 0 90077

Sőt, DB 610-esem is van - mivel billenőszekrényes, tényleg indokolt a 160-as tesztkör. :-)

Előzmény: alsó madárfogás (90075)
braun Creative Commons License 2012.06.26 0 0 90076

A 232-es csak vmax 120:) a szépemlékű 130-as ás a 234-es volt 140 km/h eng sebességű:)

 

Nah jó, akkor legyen 120 km/h a pályasebesség:)

Előzmény: alsó madárfogás (90075)
alsó madárfogás Creative Commons License 2012.06.26 0 0 90075

Miféle 80 km/h? :-)

Ez persze a jelenlegi állapot, de az a fura, hogy van is ilyen járművem (pedig IV. korszak, dízel trakció): a négyrészes DR 175-ös mehetett ennyivel, ahogy a DB 232-ese, és a most vásárolt DB 240-es is. 140 km/ó a végsebessége a DB 614-esnek, ahogy a DB 218-asnak is. De persze nem akarom kihasználni.

 

Ha kicsit alábbhagy a terepépítési lelkesedésem, isten bizony mérek és számolok egyet. A hosszabbik nyílt szakasz 6-6,5 méter, az r=720 mm ív túlemelt, ott tisztes tempóra van lehetőség. De hogy ez mennyi km/h-ban, el nem tudom képzelni. A tegnap látott ludmillás videót alapul véve annál lassabban szoktak arra haladni a járműveim.

Előzmény: braun (90074)
braun Creative Commons License 2012.06.26 0 0 90074

Nem értetted, mire gondoltam. Ha azt találja a t. modellező, hogy a pályasebesség 100 km/h-nak felel meg, akkor az a sebesség érvényes egyenesben (nyilván ez az a téma, ami ízlés kérdése, a linkelt pályaterven én mondjuk 80 km/h-t gondolnék). Ehhez képest kell csökkenteni a sebességet majd kitérő irányban történő közlekedésnél.

Előzmény: crash__override (90073)
crash__override Creative Commons License 2012.06.26 0 0 90073

Túl azon, hogy a "pálya" kiépítési sebessége mekkora (ezt majd a modellező ízlése eldönti)

Na, innentől felesleges a modellsebességről beszélni. Modellező eldönti, oszt' jónapot...

Előzmény: braun (90059)
nazareth Creative Commons License 2012.06.26 0 0 90072

1. Bocsánat, nyelvújítási hevületből írtam. :-) - én pedig csak azért tettem rá megjegyzést, mert azt sugallja, mintha a feszültség menne valahova, lenne haladási iránya. Ez eléggé gyakori tévhit a hobby-barkácsolók körében, ezért gondoltam, pontosítok. Amúgy érthető volt.

Előzmény: alsó madárfogás (90065)
etwg Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90071

Igy van, föleg a kisebb méretarányokban. Csak a legdrágább modellekben használnak pl. M 0,2-es , a többségben M0,3 és M0,4 a divat, (söt pl. a PIKO N gépekben M0,5 -s fogaskerekek vannak). Ilyen durva fogazással nem lehet nagy áttételt késziteni, igy aligha lehet elérni 1:10-töl nagyobb áttételt, viszont az ilyen minimotorokhoz ennek a 3szorosa kellene. (1:30 vagy több) 

Ekkora áttételhez M0,3 vagy még jobb M0,2 fogazat kell.

Ahhoz meg igen magas precizitás - ami nagyon megdrágitja a gyártást.

 

Ez a dolog lényege és a modellezök kinja.

Előzmény: alsó madárfogás (90070)
alsó madárfogás Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90070

Abban feltétlen egyetértünk, hogy valós problémáról van szó. Amikor olvasgatom a MIBA tesztjeit, ott is meghökkentő számokat adnak néhanap. Két és félszeres sebességértéket is láttam már. :-)

Előzmény: etwg (90069)
etwg Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90069

Nyilván, hogy nem kivánok meggyözni senkit sem, hiszen mindenki azt tesz és tart jonak amit akar.

 

De pontosan ezért fontos az a szabvány, amivel indult a vita, hogy a modellek azonos feltételek mellett megfelelö modellsebességgel menjenek (azaz, hogy a gyorsabb vonat, valoban gyorsabb legyen bármelyik feszültségen és forditva).

Csikos barátunk számolt be néhány ellenpéldával, hogy sajnos sok gyárnak ez nem sikerül, és ekkor kerülsz bajba analog pályán mindenképpen, digitális modellnél meg akkor, ha tul sokat kell visszafogni a végsebességböl. 

Előzmény: alsó madárfogás (90068)
alsó madárfogás Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90068

Ezt írtad: "a digitális modellen sokkal élethübb sebességleképzést lehet elérni, mint analog modellel (föleg, ha több megy egyszerre a nyilt pályán). Ott nem igen tudsz mit kezdeni a modellekkel, ha a gyárból rossz sebességgel jönnek. Szabályozni sem tudod, mert az a másik vonatra is hatni fog". Ebből nem nehéz kikövetkeztetni, hogy miért nem optimális az általad leírt megoldás: minden egyes motoros jármű a saját áttételezéséhez és a motorjának erejéhez mérten fog dolgozni egy bizonyos feszültségen. Az ugyan nem értettem egy pillanatig sem, hogy miért ne lehetne úgy szabályozni, hogy ne hasson más vonatra, de belenyugodtam, mert sokszor megismételted, hogy ezt így szokás. Abba, hogy a nyíltvonali állandó feszültség (legyen pl. 9,6 volt, az a 80%) kötelező, de téves kompromisszum, kis méretben biztosan. Kérlek, ne próbálj jobban meggyőzni, így is értek mindent.

 

Előzmény: etwg (90067)
etwg Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90067

Most már végkép nem értelek, mi ellen érveltem napokig?

 

 

 

Előzmény: alsó madárfogás (90064)
alsó madárfogás Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90066

Pontosítva: szerények voltak az igényeik, két-három szerelvény egyidejű és valósághű járatásával beérték.

Előzmény: alsó madárfogás (90064)
alsó madárfogás Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90065

1. Bocsánat, nyelvújítási hevületből írtam. :-)

 

2. Nem értelek: mi abban a fura, hogy kétfelé mehetnek a vonatok, még ha analóg is a pálya? Nem tudom, hogy ha nem a szakaszokra kötötték volna be, milyen más megoldás kínálkozna.

Előzmény: nazareth (90060)
alsó madárfogás Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90064

Belenyugodtam, annak ellenére, hogy magad érveltél ellene, napokon keresztül. :-)

 

Dehogynem lehet valamit kezdeni azzal, hogy mit láttam másoknál: működtek, és nem úgy, ahogy te is korholó hangon leírtad. Igaz, szerények voltak az igényeik, két-három szerelvény egyidejű járatásával beérték.

Előzmény: etwg (90058)
alsó madárfogás Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90063

Dehogynem lehet bármit belemagyarázni - de éppenséggel nem akarom, mert nincs kit meggyőzni. :-)

 

A felhasznált kitérőknél van szűkebb, vagy ha nekem tetszik, az enyémek nagyobb ívsugarúak. Vagyis nem a Rocoline R2/3-as változatokat látod.  A Roco 2,5-ös nagyobb ívsugarú (a belső kb. r=420 mm) kitérőit, illetve néhány szintén íves Pilz és Peco váltót használtam. (A rajz és a megvalósított pálya mindenesetre kissé más, mert ez a vén, a '90-es évek végéről való Winrail program - hogy is mondjam, hogy ne legyek keresetlen - nem pontos. Vagyis a cikkszám alapján helyes vágányelemek - íves váltók - beillesztése, majd méretarányos kinyomtatása után a valós geometria ettől eltért.)

A két belső, legnagyobb hosszúságú vágányt mindkét oldalról kitérő irányba lehet megközelíteni. De az állomási vágányokon összesen két sima, a tárolónál pedig egy átszelési váltó van, ezért a többi mind ívben vezet. Nem is vágtázok rájuk 100 km/órával - legalábbis azt hiszem, érzés alapján, mert mérni nem mértem. :-)

Továbbá kiváló a megérzésed, forgalmi csomópont, az összes menetrend szerint közlekedő személyvonat megáll; a Ludmillát és konténervonatát is óvatosan küldöm majd keresztül, ha szabad a pálya. :-)

 

Előzmény: crash__override (90056)
alsó madárfogás Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90062

Ez egy kétvágányos fővonal, az enyém meg egyvágányos szerény másolat - miért is elvárás, hogy ugyanazt tudják? :-)

Előzmény: crash__override (90054)
nazareth Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90061

Tényleg nem értem mi a probléma a 40km/h-val. Ez ennyi, és kész. Láttál Te már igazi tehervonatot kitérőben becammogni egy állomásra? Ne vedd sértésnek, de kezdem azt hinni, hogy nem. Mindjárt látványosabb lenne a Ludmilla is, ha egy kiadós tehervonattal kanyarogna át egy váltókörzeten...

 

Nekem Dynamisom van (azon joystickkel lehet sebességet változtatni), és engem pl. határozottan szórakoztat, hogy lelassíthatom a szerelvényt, becammog kitérőben, majd uzsgyi :) Tekerős vezérlőkkel nem olyan élvezet...

Előzmény: Törölt nick (90049)
nazareth Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90060

fix feszültségfeladás lehetséges - mi a csuda az a feszültségfeladás? :) (Ne válaszolj, tudom mire gondolsz, de ilyen kifejezés márpedig nincs :)

a fővonali szakaszokon, térközönként választható volt az irány (polaritáscsere) - Nem semmi! Ilyet még a nagyvasúton sem látsz, ott is állomásközben lehet csak menetirányt váltani! Persze az analóg világban elég egyszerű megvalódítani.

Előzmény: alsó madárfogás (90051)
braun Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90059

Tetszetős helyszínrajz. Túl azon, hogy a "pálya" kiépítési sebessége mekkora (ezt majd a modellező ízlése eldönti), ezen az állomáson szvsz. van egyenesen járható vágány, igaz, a szitu hasonló, mint Bkenese, vagy éppen az előbb említett Rio de Kecskemét esetéhez, ahol az íves kitérő kisebbik sugara az átmenő irány.

Előzmény: crash__override (90056)
etwg Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90058

Nézd megkérdezhetsz akárkit, a tény az, hogy több mint 60 éve ismert a technologia, és nem valami életunt vasutmodellezök találták, ki hanem az élet adta.

Nekem eddig 4 otthoni terepasztalom volt (3-12 m2, TT-ben és az utolsó H0-ban), és két klubban vettem részt nagy terepasztalok épitésében (50-80 m2 ). Mindegyiken ilyen megoldás volt, mert ez a használhato.

 

Minden vasutmodellezéssel foglalkozo könyvben ez az alapkapcsolás  (Petrik Ottotól kezdve a Trost könyveken át a Helyes vágányon a TT vasuttal cimü füzeten át egészen az amerikai könyvekig Wescottol vagy John Allentöl) - amit aztán mindenki ugy modosit, ahogy tud, vagy amilyen elektrotechnikai ismeretei vannak.

 

Igy, ha erröl kivánsz vitát nyitni, jobb volna, ha elöbb elökeresnéd valamelyik idevágo könyvet, majd megbeszélhetjük a megoldások elönyét hátrányát.

Olyasmivel aligha lehet valamit kezdeni, hogy te mit láttál vagy véltél valahol látni.

Előzmény: alsó madárfogás (90051)
1047 005-2 Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90057

Nézd meg Kecskemét kezdőponti oldalát!A vonatok 100 km/-val halad(hat)nak át.

Előzmény: crash__override (90056)
crash__override Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90056

Nem, madárfogás terepasztalára gondoltam. http://img.index.hu/imgfrm/0/7/1/6/IMG_0009260716.jpg

Persze a DR-nél voltak kitérőirányban 60-as, meg 80-as váltók is - a jelzők is tudták ezt, de abba a terepasztalba nem lehet a nagyobb sebességű váltókat belemagyarázni (max a 60km/h-t a jobb oldal néhány váltójára, mert azok nagyobb ívűnek néznek ki- de lehet, csak rosszul látom), így nem lesz olyan vonata, amely 100-al átrobog. Mondjuk nem is kell, mert simán megteheti, hogy azt mondja, hogy itt minden vonat megáll - csak néhány teher halad át - mert forgalmi csomópont, és passz. 

 

Kenese váltók szempontjából tök egyenes, nem? http://allomasok.uw.hu/data/media/14/Bkenese.gif

 

Előzmény: braun (90055)
braun Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90055

Nem feltétlen (már, ha a képen levő állomásra gondolsz). Sok olyan ívben felvő állomás van, ahol a bejárati váltó íves és a kisebbik ívsugár az átmenő fővágányra terel (pl Balatonkenese végpont felől)

Előzmény: crash__override (90054)
crash__override Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90054

Igaz, nem R2-es az ív. :-)

Mondjuk. És az is igaz, hogy az állomáson egyenesben át tud menni a vonat.

A te állomásodon ez nem igaz - ha a vonat keresztül akar menni megállás nélkül, akkor legalább egy váltón át kell mennie kitérőirányba - így mindenképp van egy lassítás-gyorsítás az állomáson illetve előtte - nincs 100km/h-val keresztülrobogó vonat. 

Előzmény: alsó madárfogás (90053)
alsó madárfogás Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90053

Tessék már odaképzelni mögé azt a negyven töltött önürítős vagy konténeres kocsit, továbbá hogy nemrégen (5-10 perce :-) indult el, és már nem is lesz olyan lassú. :-)

 

Ezt élőben láttam, mondhatom, ha van helye, komoly tempót tud felvenni a Ludmilla. Érzetre 80-100 biztos volt. Igaz, nem R2-es az ív. :-)

Előzmény: Törölt nick (90049)
alsó madárfogás Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90052

Sőt, nincs is más, csak átmenő vonat, legalábbis a kamera szerint. Legalább a legnagyobb állomásokon meg kéne állni, hacsak nem valami gyorsteher mozdonyvezetője mellett ülünk. :-)

 

Jogos, ha nekem bentről túl gyors, távolabbról lehet éppen jó. Mivel van "kamerás kocsim" (egy kiselejtezett forgóvázra szerelve egy apró kémkamera), ezt is lehetőségem lesz kipróbálni.

Előzmény: Zolysys (90048)
alsó madárfogás Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90051

Erről kérdezzünk meg analóg vezérlést aktívan használó kollégákat, mert így leírva súlyos megkötésnek (értsd: őrületes marhaságnak) tűnik egy 200*120-as H0-s terepasztalra, de még a háromszor akkorára is, ha a nyílt szakaszokon csak egy fix feszültségfeladás lehetséges.

 

Mindenesetre láttam már nagy, szobányi analóg terepasztalt (nem is egyet), és azok nem pont így működtek.

Az egyiken a fővonali szakaszokon, térközönként választható volt az irány (polaritáscsere) és a sebesség (az adott szakasz egyedi vezérlésével, több egyedi táplálású menetszabályozóval). Itt a rendezők/tárolók külön trafóval rendelkeztek.

A másik, analóg módban is automata szakaszvezérelt rendszeren pedig tényszerűen csak egy állandó feszültség jutott a sínekbe a teljes (nem kicsi) körön, de természetesen ez is állítható volt, a szokásos 0-12 volt között. (Itt az utolérést a foglaltságérzékeléses térközös automatika előzte meg.)

A harmadiknál pedig ilyesmire nem emlékszem, csak arra, hogy állomásonként több menetszabályozót használtak, amelyek a valahol az állomásközben adták át egymásnak az irányítást.

 

Ettől persze elhiszem, hogy ilyen is van (sőt, azt is, hogy ezt így kell csinálni), csak megismétlem a kérdést: mi is indokolja egy kis lakásba illő aprócska asztalhoz? Ahol nagyjából nonszensz térközös követést kialakítani, hiszen nem is fér el egynél több?

 

Maradva az alaptémánál: igazad van, digitálisban könnyű a nyíltvonalra engedélyezett sebesség mindenkori betartását megoldani, a dekóderre rögzített maximális sebességértékkel. Ezzel a vasúti utasításnak eleget tettünk - igaz, azt nem vettük figyelembe, hogy gépmenetben vágtat a Ludmilla, avagy 1500 tonnás vonat van mögötte. :-)

Előzmény: etwg (90046)
HOTotya Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90050

http://index.hu/tech/hardver/tgv575/

Akkor ez pont illik ide :D:D:D:D

Előzmény: Törölt nick (90049)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90049

Üdvözlet!

 

Ha már az R2 ívek...

 

A Ludmilla itt tényleg nem szerencsés választás, ezt belátom. Ilyen szűk ívre nem illik őt felengedni. (Ki is bicsaklik rendesen mindkét lába... illetve forgóváza.). Nyilván erre az ívre a Köf-nél komolyabb dolgokat nem kellene feltenni. Ezt elismerem.

 

Az R2-es ív 358 mm-re valóságban ugye 31.146 m lenne, ilyen sugáron meg Ludmilla nem nagyon jár. De most képzeljük el, hogy mondjuk a Déliből mégis kiszalad az Alkotás útra a villamosok közé, mint régen a vonatok. Igaz, azok sem mentek 40-nel, de most ezt is engedjük meg neki azzal, hogy ennél többel ilyen pályán (R2-es íven) már tényleg nem életszerű vonatokat közlekedtetni.

 

Tehát az R2-es íven a Ludmilla, 40 km/h sebességgel:

 

 

Én 3 kör után mondtam azt, hogy elég. :) Ez élvezhetetlenül lassú. Ha valakinek ezt megmutatnám, biztos megkérdezné: "Ez nem tud gyorsabban menni?" :)

 

Üdv

e94

 

 

Zolysys Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90048

Ezt a pályát nagyban kéne megnézni aztán kiderülne hogy gyorsa vagay sem :)

Engem jobban zavar hogy Pl az I en küldi keresztül a szerelvényt átmenőben - ha jól láttam - Viszont ha jól tudom - legalábbis talán nálunk - az átmenőket hátul szokták átvinni.

HA tévednék akkor elnézést

Előzmény: alsó madárfogás (90021)
Zolysys Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90047

Az utolsó mondat nagyon tetszett!!! :)

Előzmény: Törölt nick (90033)
etwg Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90046

Ezek szerint sok mindent nem értesz egy analog (egyszerü) világból.

 

Az analog pálya egyik elve (van több is, de erröl most ne beszéljünk), hogy még a kis terepasztalon is van 2-3 vezérlököröd (2-3 trafod). Ráadásul mindenki több vonatot akar járatni a kelleténél. Erre születtek azok a megoldások amiröl én beszélek (ill. ez van a fejemben, mert ez a standard a szokás - ezek az un nevezett A ill Z kapcsolások - az analog technika alapja).

 

Ezeknél a terepasztal rendszerint 2 (vagy több) alapáramkörre van osztva, az egyik a pályaudvar a másik a nyilt vonal.

 

Minden modellezö az analog világban csak egy mozdonyt tud kezelni (átveszi annak a vezérlését), és ez rendszerint az állomáson mozgo vonat (tolatás, szétkapcsolás, rendezés), közben a másik vonat meg szabadon megy kint a pályán (nincs kézzel vezérelve).

Söt ha van némi automatika, akár több vonat is uton lehet a nyilt pályán.

Ilyenkor a nyilt pályára beállitasz egy sebességet (optimálisat a kiválasztott vonatnak - ami az esetek 60-80 % -ban nem jo a másiknak, és azonnal látod a különbségeket az egyes vonatok között. (A nagy vasut is, ha elhagyja az állomás területét az adott pályára érvényes Vmax-al igyekszik haladni - ezt képviseli analog világban a nyilt pálya trafojának a beállitása).  

Ezzel nem tudsz semmit kezdeni, és ez okozta azt a vitát amivel kezdtük, hogy a szabvány rákényszeriti a gyárakat ezen eltérések kordában tartására, semmi másról nem szol a NEM).

 

Ha átveszed az analog pályán az egyetlen vonatnak a vezérlését (dilikör), az megint egy teljesen más ügy, és azzal ugy mész, ahogy akarsz (gyorsan vagy lassan), de ilyenkor nincs összehasonlitási alapod, mert a többi vonat áll (esetleg egy más áramkörben futja a saját köreit).

Előzmény: alsó madárfogás (90040)
alsó madárfogás Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90045

Én is így értettem. :-)

Előzmény: Törölt nick (90042)
etwg Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90044

Szerintem az a sebesség ami a videon van teljes mértékben megfelel egy ilyen mozdony Vmax-ának (ilyen pályán, ilyen távlatból).

Már itt is látod, hogy kidöl a kanyarban (azaz gyorsabb mint kellene), de a gyereknek jó.

 

 

Egy terepasztalon hosszu vonattal meg már sok. (Föleg ha vannak még gyorsabb mozdonyaid, mert azokat sem igen lehet fénysebességgel járatni, mert a pálya többet aligha visel el).

 

Igy ilyen mozdonyokhoz mérten a Ludmillát lassitani kell!

Előzmény: Törölt nick (90038)
alsó madárfogás Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90043

Ezért akarom kipróbálni, lemérni. A látható felületen a nyíltvonali pályaíveim 600 (90 fok), 720 (félkör, túlemelt) és 820 mm-esek (ez kb. 30 fok), a kitérők Roco 2,5-ös ívesek (ha jól sejtem, kb. 420/480 mm sugarúak) és ennél tágabb Pilzek vagy Pecók.

Előzmény: crash__override (90034)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90042

A :)))))) lemaradt. :)))))

Előzmény: Törölt nick (90039)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90041

OK, csinálok egy 40-es videót is, hogy ne legyen zavaró az ív.

Előzmény: Törölt nick (90038)
alsó madárfogás Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90040

Tényleg nem értem: miért kéne egy szobában elhelyezett 2,5-5 négyzetméteres asztalra fix beállítású (ha nagyvonalú vagy: legfeljebb változtatható polaritású) egyenáram a nyíltvonali vágányokba? Ha ez amolyan modulrendszeri szabvány, akkor vonatkoztassunk el tőle, kérlek.

 

Továbbá analóg és digitális vezérlésnél ugyanerre méretre miért is akarnám minden körülmények között, minden járművemmel kihasználni az engedélyezett pálya- és maximális mozdonysebességet? Kifejezetten nem automata üzemről beszélek. Járathatom kitérőbe, lehet rajta akkora vonat, hogy el sem tudja érni a vontatóm az emelkedőn a síkvidéki maximális tempóját (értsd: a terhelésszabályozott dekóder ezen úgymond előnyét sem akarom élvezni, mert a valóságban sem így működik) stb.

Előzmény: etwg (90037)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90039

"Nem hiszem el, amit leírtál, mert te magam mondod, hogy 10 körhöz 82,7 másodperc kell, de a videó csak 78 másodperces - elrontottál valamit."

 

Na, itt adtam fel. Itt mindenki "write only"-ban "tolja"?

 

Idézet a hozzászólásomból:

 

"Ezt 1:17 alatt teszi meg, azaz - ahogy már írtam - egy picit gyorsabban."

Előzmény: alsó madárfogás (90036)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90038

Akkor mindenkinek:

 

Ne keverjük össze a dolgokat.

 

Ez egy teszt, ami az arányos sebességérzetet próbálja szemléltetni.

 

(Az előzményét a digit topikban tessék keresni)

 

Az íveket nyilván azért alkalmaztam, hogy a dolog ráférjen egy képre.

 

Azt is leírtam, hogy miért megy pont 120-szal a Ludmilla.

 

Nyilván egy terepasztalon az ív előtt - ahogy STModell kolléga is mondta - kitesszük a 40-es lassújelet és annak megfelelően járatjuk a vonatokat.

 

A képen látható dilikör egyébként a gyerek cucca, én H0e-ben vagyok érdekelt, de - mivel ott a járművek kisebbek - elkértem, hogy

élethűbb legyen a teszt.

 

Magam az arányos modellezés híve vagyok, ésszerű kompromisszumokkal. Ezért nálam az R2 ív már nem esik bele abba a kategóriába, amit a terepasztal látható részein használni kellene. De ez egyéni ízlés dolga, másnak ettől lehetnek eltérő szempontjai, és neki is igaza lesz.

 

A jármű élethű mozgása nekem ugyanúgy hozzátartozik a modellezéséhez, mint pl. a színe.

 

Az pedig, hogy egy mozdony hogy megy a pályán független attól, hogy milyen hosszan teszi azt. Tehát a hosszok torzításába belekeverni a sebességet nem szerencsés.

 

Jut eszembe: az egész sebességtorzításos mutatvány borul akkor, ha a mozdony kap egy hangdekódert. Könnyen el lehet képzelni, hogy mekkora burleszk lesz a dologból, ha torzított sebességértékekhez állítjuk a hangokat! :)

 

 

 

 

 

 

etwg Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90037

Nem érted mit irok (remélem, nem azért, hogy kötekedj).

 

Az analog vonatásban a nyilt pályán az esetek 90%-ban fix feszültség van (vagy ugyanaz a feszültség hajt több mozdonyt), igy a vonatok mozgása kizárolag attol füg, hogy milyen bennük az áttétel (az egyik gyorsabb a maásik lassabb). Nincs semilyen lehetöséged az individuális szabályozásra.

 

Digitálisban meg pontosan forditva van minden, azaz mindegyik mozdonyon beállithatod az individális Vmax-ot, és ha nem kap más vezérlést ezzel fog menni, azaz be tudod pontosan állitani a sebességeket. (Ezen felül bármelyik vonattal azt csinálsz amit akarsz.)

Előzmény: alsó madárfogás (90035)
alsó madárfogás Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90036

1. Igaza van kresnek, R2-es íven ezzel a tempóval könnyen földkörüli pályára állítható a Ludmilla, úgyhogy csak óvatosan. :-)

2. Nem hiszem el, amit leírtál, mert te magam mondod, hogy 10 körhöz 82,7 másodperc kell, de a videó csak 78 másodperces - elrontottál valamit.

:-)

 

Nekem gyors egyébként, főleg ívekben.

 

Előzmény: Törölt nick (90031)
alsó madárfogás Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90035

Ne már, a digitális menetszabályozón is különféle sebességeket állítok be, ott az előny az, hogy gyorsabban nem fog menni az általam választott maximumnál.

Tehát ha analógban az 1. számú mozdonyom az FZ1-es tekerőjének 75%-os elfordításával megy a géphez illő maximumon, a másodiknál még megjegyezhetem, hogy annál 60%-ra kell kitekernem, nem? Máshogy: a nyílt vonalon sem állandó feszültségértéket állítok be, hanem "vezetem" a járművet.

Ja, és nálam analóg vagy digitális lehet a vezérlés (egyidőben az egyik), tehát lehet jelentősége a kérdésnek. Bár a "menetrendszerinti forgalom" tisztán digitális üzemmódban zajlik.

Előzmény: etwg (90030)
crash__override Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90034

Roco R2-es ívben 120km/h? :))) Na, ez az, ami miatt felesleges a modellsebességről beszélni.

 

600mm-es ívek esetében, meg játékvasúti váltókon (mint a madár asztala is) felesleges modellsebességről beszélni, mert szűk ívekben randán néz ki a kanyarba bevágódó, gyors vonat. Nem beszélve aról, hogy a rövid váltók miatt a váltókörzetben jóval 40km/h alá kell menni ahhoz, hogy a váltón kitérőirányban szépen, méltóságteljesen áthaladó vonatot láss, ne ide-oda csapódó kocsikat. 

Előzmény: Törölt nick (90031)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90033

Csak megerősíteni tudlak. Egy időben én is úgy lőttem be a gépeket, hogy az arányos sebesség 70%-a legyen a max, de már én is az arányosra állítom a sebességet. Az asztalomon úgy oldottam meg a kis ív, nagy sebesség problémát, hogy az ívekhez raktam egy-egy 60-as lassújelet, és így ott csak annyival mehet a 160-as TRAXX-is, ezzel nincs illúziórombolás, meg autentikus is, hiszen egy magyar pálya lassújel nélkül nagyon fura lenne ;)

Előzmény: Törölt nick (90032)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90032

Lemaradt:

 

BUSTED! :)

Előzmény: Törölt nick (90031)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90031

Üdvözlet!

 

Akkor "mítosztalanítsunk"! :)

 

A mítosz:

 

"A modellek sebességét az arányoshoz képest lassabra kell venni, mert az arányos sebesség vizuálisan túl gyorsnak hat."

 

Nos, készítettem egy ovális pályát. Az elemek:

 

1 környi Rocoline R2 ív. (r=358mm)

4 db G1 egyenes (l=230mm)

 

A pálya hossza (230*4)+(358*2*PI)=3169,38 mm

 

A Ludmillát 120 km/h-ra próbáltam belőni. Egy picit magasabb lett a sebesség, de ez ugye azt jelenti, hogy az arányoshoz képest gyorsabban megy, azaz a látványnak még "vadabbnak kell lennie". Azért 120-szal, mert a youtube-on találtam olyan videókat, ahol

ugyanennyivel megy a gép, ezért az igazival is könnyű lehet összehasonlítani (persze kizárólag a "feelinget"). "Ludmilla 120 km/h" - ra érdemes keresni.

 

Számoljunk tehát 120-szal, ezzel a mítosznak kedvezünk.

 

120 km/h = 33.33 ms/s = 33333.33 mm/s

 

Ezt osszuk el 87-tel:

 

33333.33 mm/s / 87 = 383.14 mm/s

 

Ezt ugye azt jelenti, hogy a 3169,38 mm -t 8.27 sec alatt kell a mozdonynak megtennie.

 

Azért, hogy ne kelljen tizedmásodpercekkel bajlódnunk, szorozzuk meg a távolságot 10-zel. Ez azt jelent, hogy a 10 kör eredményét vesszük alapul, azaz a 10 kört 82.7,azaz 1 perc 22.7 másodperc alatt kell befutnia a járműnek. Ezt 1:17 alatt teszi meg, azaz - ahogy már írtam - egy picit gyorsabban.

 

Nézzük, hogy száguld 120-szal a Ludmilla a modellpályán:

 

 

 

Ki-ki döntse el, hogy a kicsivel több, mint 120-szal közlekedő Ludmilla sebessége az "igazi" 120-hoz képest sok, vagy kevés! :)

Szerintem a mítosz:

 

 

 

 

:)

 

etwg Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90030

Azt senki sem vitatja, hogy az analog trafo 0-12V tud adni, csak az a baj, hogy ott többnyire egy trafohoz van kapcsolva a nyilt pálya, s igy hiába állitasz be pl. 10 V-t, hogy az éppen nézett vonatod jo sebességgel menjen, a másik meg olyannal, amilyenre sikerült a gyárban......

Előzmény: alsó madárfogás (90028)
alsó madárfogás Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90029

Én nem lihegek, épp kellemes a klíma ebben a helyiségben. :-) Ha zavar, válts témát.

 

Egyébként pedig a homlokegyenest ellenkezőjét állítjátok etwg-vel: az arányos modellsebesség szerinted "örjítően nagynak hat", ő pedig azt mondja, "sok embernek (...) lassunak fog tünni". 

Emiatt én a saját igazságomat keresem. :-)

 

Előzmény: crash__override (90027)
alsó madárfogás Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90028

Azért az analóg menetszabályozó sem a 0 és a 12 voltot ismeri kizárólag, vannak köztes értékek is. :-) De jogos, emelkedőt, lejtőt, ívet nem veszi figyelembe.

 

"számithato modellsebesség aligha létezik, optimális viszont nagyon is van, és ez mindig a modellezö érzékén alapul" - engedelmeddel ezeket akarom összevetni. Ha máshol nem, a saját jó 5 négyzetméteres asztalomon.

 

Előzmény: etwg (90026)
crash__override Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90027

Teljesen felesleges ilyen dolgokon lihegni, ha terepasztalod van. 600mm-es ívek, kis sugarú váltók világában még az arányos modellsebesség is örjítően nagynak hat. Az a lényeg, hogy jól nézzen ki - a kocsik ne libegjenek a mozdony mögött, és az ember gyönyörködjön a látványban, és a lassan menő vonatokban. Ha meg nem lehet gyönyörködni a terepasztalban, nincs az a modellsebesség, ami helyes beállítása széppé varázsolja az elrontott összképet.

Előzmény: alsó madárfogás (90025)
etwg Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90026

Nem egészen osztom a nézeted, hogy nem odavalo, ahol kezdtük, mert csak a digitális modelleken lehet beállitani a sebességet, az analog modelleken nem (föleg általában nem az állomásokon kivüli pályán). Azaz a digitális modellen sokkal élethübb sebességleképzést lehet elérni, mint analog modellel (föleg, ha több megy egyszerre a nyilt pályán). Ott nem igen tudsz mit kezdeni a modellekkel, ha a gyárból rossz sebességgel jönnek. Szabályozni sem tudod, mert az a másik vonatra is hatni fog.

 

Már elmondtam többször, hogy van egy arányos modellsebesség (valodi sebesség elosztva a méretaránnyal), ami sok embernek (föleg mindenféle német vasutmodellekhez szokott) lassunak fog tünni, pedig a pályához mérten még az is tul gyors.

A másik kérdés meg az, hogy milyen távolságból nézed a dolgokat. Ebböl kifolyolag számithato modellsebesség aligha létezik, optimális viszont nagyon is van, és ez mindig a modellezö érzékén alapul.

 

(Nézd meg a nagy ámitókat - filmesek - van film, amin észreveszed, hogy a katasztrofa egy modellen játszodik le, van film, amin meg nem - ez kizárolag az alkotok érzékén, ismeretein és tapasztalatain alapszik.)

Előzmény: alsó madárfogás (90025)
alsó madárfogás Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90025

Folytatni, de a megfelelő topikban. :-) Hajlok arra, hogy igazad van, hiszen a viszonyítás fontos. Az első videónál zavar az egyenes és ív közötti tempóazonosság is (továbbá hogy jellemzően nem áll meg, csak a jelzőknél, de ott mintha betonfalnak rohanna, úgy :-).

 

De nem kaptam választ arra, hogy melyik esetben állunk közelebb a méretarányos modellsebességhez. Ha eljutok oda, a sajátomon lemérem. Van egy bő 6 méteres nyíltvonali szakaszom (alagútból lép ki, tehát ott már "teljes" sebességgel haladhat a szerelvény), ezen össze tudom hasonlítani az érzésre megfelelőnek gondolt és a pontosan bizonyos értékre belőtt sebességet.

Előzmény: etwg (90024)
etwg Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90024

Látom, hogy folytatni akarod a dolgot  :-)

 

Persze nem olyan egyszerü a kérdés, hogy egyszerü válaszokat lehessen adni.

 

A korábbi film egy mozgo kamerából készült, és az embernek ott egész más elvárásai vannak (részben beidegzödött, ha már volt ilyen tapasztalata - azaz ült egy mozdonyban és ment a pályán, részben elképzelt, hogy milyen gyorsan is kellene mennie egy vonatnak).

Ezen a filmen az emberi agy azért érzi gyorsabbnak a mozgást, mert tul sok a változo (változik a terep). Persze lehet, hogy a vonat is gyorsabban ment a kelleténél.

Figyeld meg, ha bemegy a mozdony az sötét alagutba egyböl azt érzed, hogy milyen lassu a menet - pedig a két sebesség valoszinü, hogy egyforma.

 

A második videon többnyire madárperspektivából filmeztek, és ilyennek ismerjük a vonatok mozgását, ha hasonlo távolságból nézzük a valodi vonatokat.

Itt nagyon fontos a távolság szerepe, ami a terepasztal méretétöl is nagyon függ. Egy kis házi terepasztalon más lesz az érzésed, mint egy nagy terepasztalon (Keszthely, modul). Ezek mind közrejátszanak annak a megitélésben, hogy mi a jo sebesség. Ezt a jelenséget ismerjük, állj ki egy peronra, ahol  egy 100km/h-val zug el a vonat, vagy nézd ugyanazt a vonatot a távoli dombtetöröl - egészen más benyomásod lesz.

 

Ebböl a két példából is láthatjuk mennyire ki vagyunk téve a tévedéseknek a modellsebesség kérdésében.

 

Ami még zavaróbb, (amint azt te is megjegyezted), ha megjelenik egy másik vonat, kevésbé realisztikus sebességgel, akkor egyböl kiüt, hogy az mennyivel gyorsabb, holott annak lassabnak kell lennie.

Előzmény: alsó madárfogás (90023)
alsó madárfogás Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90023

(Kivéve a tolatási mozgásokat - azok igencsak gyorsak.)

Előzmény: alsó madárfogás (90022)
alsó madárfogás Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90022

Ez pedig egy pozitív példa:

Előzmény: alsó madárfogás (90021)
alsó madárfogás Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90021

Kérdés a vasútmodell sebességéről:

 

Én nagyon gyorsnak érzem, főképpen az ívekben természetellenes a tempó.

(A lassulás és gyorsulás illúziójának elhagyásáról most nem beszélve - tán analóg?)

Törölt nick Creative Commons License 2012.06.25 0 0 90020

Szia. Ha tennél fel róluk képet, egyszerűbb lenne a dolog :) Médiumok azért mi sem vagyunk.

Előzmény: reklamfioka (90019)
reklamfioka Creative Commons License 2012.06.24 0 0 90019

Sziasztok!

 

Segítségeteket kérem hogy a 80-as évekből származó TT vasút használható darabjait elpsszoljam.

 

van több mozdony, vagonok, sínek, váltók és mindenféle ház. sokáig egy taerpasztalon voltak, aztán évekkel ezelött "bedobozolásra kerültek. Úgy gondolom jobb lenne, ha értő kezekbe kerülne, és nem kevés munkával újra díszelegne egy arra érdemes helyen.

Nem gondolom, hogy nagy pénzt kapnék érte, de ingyen sem adom oda. akit érdekel, várom levelét, és biztosan megegyezünk.

reklamfioka@gmail.com 

tamaska73 Creative Commons License 2012.06.22 0 0 90018

Üdv!

Van egy LIma motorvonatom,szeretném kinematikásra átépíttetni!Vki vállal iyet és mennyiért!Kicsit nagy a kezem,nem merek ilyet csinálni!Élőben helikoptert szerelek,az kicsit nagyobb,abban tudom viszonozni a segítséget:-)

Tamás

JonyBravo Creative Commons License 2012.06.22 0 0 90017

Elhiszem :-)

 

Igazából anyagi oka van a gondolkodásomnak. De most már tuti hogy hangoskodni fogy csak kérdés mikor.

Előzmény: tomcat#01 (90013)
M62 089 Creative Commons License 2012.06.22 0 0 90016

Heló!

 

Valaki nem tudja esetleg, hogy a Noch-nak a 95656 cikkszámú kavicsa kapható-e még?

Mert bárhol beírom a keresebő, sehol nem adja ki.

 

RhB Creative Commons License 2012.06.22 0 0 90015

"a második egy új építésű állomás egy részlete (nem az enyém)."

 

A mozdony sem? :-)))

Előzmény: CanGuru (89942)
RhB Creative Commons License 2012.06.21 0 0 90014

A 90000. csak így simán, mindenféle dobpergés meg piros szőnyeg nélkül? :-)))

Előzmény: Törölt nick (89999)
tomcat#01 Creative Commons License 2012.06.21 0 0 90013

Szerintem csak addig fogsz gondolkodni rajta,míg ki nem próbálod :-) Én kíváncsiságból egy Nohabomba vettem Csíkostól egy hangdekódert, háááát be-sza-rás!!!!! Már tervezem a következő beszerzését, ami egy gőzösbe lesz (füstölővel együtt). 

Előzmény: JonyBravo (90004)
róbertke Creative Commons License 2012.06.21 0 0 90012

Közel tízenhárom év.....és minden hozzászólás olvasható.... talán unokáink is fogják olvasni..... jól tartja magát a Topic....:-))))

Előzmény: Törölt nick (89999)
JonyBravo Creative Commons License 2012.06.21 0 0 90011

:-)

Előzmény: lacimokus (90010)
lacimokus Creative Commons License 2012.06.21 0 0 90010

Na most kézből rekontra...

Először csak a "csúnya" szétkapcsolón fortyogtam, mert pl a Kadee knuckle kuplunggal teljesen rejtett szétkapcsolót lehet csinálni.

És már írni is akartam, amit mindig mondok, hogy a knuckle kuplung sem hasonlít kevésbé a hazai előképre, mint a jó öreg kengyeles.

 

És akkor belémhasított, hogy USA a téma. Hát akkor a Kadee a telitalálat!

Előzmény: JonyBravo (89985)
komiTTya Creative Commons License 2012.06.21 0 0 90009

Köszönöm a segítséget! A boltokat pedig megnézem.Mégegyszer köszi!!

Előzmény: Dolmi mackó (89996)
CanGuru Creative Commons License 2012.06.21 0 0 90008

A hangdekóderes kérdésre már odaát válaszolok!

Előzmény: JonyBravo (90004)
JonyBravo Creative Commons License 2012.06.21 0 0 90007

Na így már világos. Mindig tanúl valamit az ember. :-)

 

Köszönöm.

Előzmény: Törölt nick (90006)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.21 0 0 90006

Van külön hangmodul is, de szerintem a sima dekoder ki, az jó lesz egy olyanba, amibe nem kell hangoskodás, és mehet bele a Tran SL51-4D/S, ami vezeti is a gépet, és hangoskodik is.

Előzmény: JonyBravo (90004)
Zolysys Creative Commons License 2012.06.21 0 0 90005

Dekóder ki hangdekóder be :)

Előzmény: JonyBravo (90004)
JonyBravo Creative Commons License 2012.06.21 0 0 90004

Köszönöm! Épp nézem neten a hangdekóderek árát, hát le vagyok döbbenve.

Meggondolandó, de biztos nagy élmény egy ilyen mozdony.

 

Nem asztalom az elektronika és a digitális rendszerben is kezdő vagyok. Szóval nem vállalnám be az építést.  Előkészített a mozdony és dekóder is van benne.

Na most lehet hölyeséget kérdezek: A hangdekódert pluszba a mozdony dekóderhez kell rakni a mozdonyba? Vagy a mozdonydekóder helyett? Mert ha van a mozdonyban dekóder akkor az kijön és bemegy a hangdekóder?

Előzmény: Törölt nick (89999)
Dolmi mackó Creative Commons License 2012.06.21 0 0 90003

Még sok évvel ezelött mentem be abba a boltba, nem nagyon emlékszem rá.

Előzmény: Törölt nick (90001)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.21 0 0 90002

Csak tessék, kérem! Csak folyvást, folyvást! Nyitva vagyunk!!!

http://forum.index.hu/Topic/showTopicList?t=9213084&la=118769025

Előzmény: CanGuru (89993)
Törölt nick Creative Commons License 2012.06.21 0 0 90001

Ő már nem nagyon árul, egy csúnya betegséggel küzdött, amikor legutóbb találkoztam vele, remélem még nem vesztette el a csatát...

Előzmény: Dolmi mackó (90000)
Dolmi mackó Creative Commons License 2012.06.21 0 0 90000

Az ottani eladó nem a LÁNG börzén szokott árulni? (lehet hogy nem így van, nem tudom)

Előzmény: 1047-505 (89998)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!