Adott egy tarsashazi lakas, benne egy furdoszoba, abban meg egy lampa. Namarmost ez a lampa par napja elkezdett nem vilagitani. Pontositok: vilagit, de csak ha a kapcsolot legalabb 100-szor fel-lekapcsolom, neha egy kicsit kigyullad, de az esetek tobbsegeben nem, aztan ha egyszer kigyullad akkor eg addig amig le nem kapcsolom.
A kapcsoloval nincs gond, mert kicsereltem, de egy masikkal is ugyanez a helyzet. A mai nappal mar a sok fel-lekapcsolgatas sem segit, meg csak fel sem gyullad.
Amit tudni kell: par honapja a regi villanyvezetekhalozat ki lett cserelve, de csak a frekventalt helyeken, pl konyha es furdoszoba dugaljai es lampavezetekei. A bekapcsoloszal viszont nem lett kicserelve, az meg mindig a regi aluminiumvezetek.
Persze tudom hogy mit mondotok, hogy a vezetek eltorott, elszakadt, ezzel tisztaban vagyok.
Ami a kerdesem: hogyan mukodik a bekapcsoloszal egy lampa eseteben? En ugy kepzelem el kapcsolo nelkul, hogy jon a lampahoz ket drot, egyiken jon a fazis, masikon a 0, ezt bekotjuk a lampaba, es az vilagit, mivel a fazis felol a 0 fele megy az aram. Ha ebbe a kepbe jon egy kapcsolo, akkor egy szal "valahogy" megszakitja ezt a kort es ha bekapcsolt allapotaban van a kapcsolo akkor eg a lampa.
Ki lehet-e valahogy cserelni a bekapcsoloszalat? Lehet-e utolag esetleg kabelcsatornaban elvinni a lampahoz egyet? Vagy tul naiv vagyok? Nem ertem igazan a kapcsolo mukodeset, foleg hogy a kapcsolonal osszesen 4!! szal van, ezek kozul ketto ossze van kotve szigeteloszalaggal, ketto pedig a kapcsolo ket oldalaba megy be. Ez nekem tul sok szal ahhoz hogy egy egyszeru lampat feloltson :) Azt senki se ajanlja hogy a ket hete lefestett falat vessem ki :)
Valószinüleg szolgalmi jog van a vezetékre. Javaslom először a szomszéddal egyeztessél, a ház miatt amugy is kell, és együtt menjetek el az ELMÜ-höz.
Az áthelyezés nem olcsó dolog. Ha az utcára kell átheléyezni akkor egy milla is lehet a költség. Ha a telkeden bellül akkor "csak" a negyede, ötöde.
Nem tudja valaki, hogy a telkunkon ativelo villanyvezeteket, ami a szomszed hazat latja el arammal, de folottunk megy keresztben, hogyan lehetne eltetetni, ui. a tervezett hazunk gerincmagassaga miatt a vezetek utban van. Csak nem tudjuk, hogy az ELMU-hoz menjunk, vagy a szomszedot szolitsuk fel, hogy takaritsa el a vezeteket a telkunk folul.
Talaltam egy villamossagi boltot a 13. keruletben, a Vaci utrol nyilo (azt hiszem) Veso utcaban, a Dozsa Gyorgy ut es az Arpad hid kozott. (Van mellette egy nagyon jo festek es egyeb vegyi dolgokat arusito raktaruzlet. Szerintem egesz olcso.)
A fűtőbetétnél kéne 100%-ra kizárni a hibát. Ha van Mohm-ot is mérő műszered, akkor meg kellene a fűtőbetét vezetéke és a test közti ellenállást mérni. Ha ez 20 MOhm felett van, akkor jó, ha kisebb, akkor folyhat minimális áram emiatt.
Es akkor most merre keresgeljek? En is arra gondoltam, hogy esetleg a normalis uzemallapot is okozhat ilyet, de akkor most mit csinaljak, mert pont a nyamvadt villanybojler miatt szeretnek beiktatni FI-t!
FI kapcsolo telepitese kozben merultek fel problemaim, kerlek segitsetek, ha tudtok!
Egy volt honvedsegi lakasban probaltam telepiteni egy FI kapcsolot. A dobozban isszonyú kaosz, de sebaj! Mindezzel egyidoben a villanybojler tisztitasat is elvegeztem. Amig a bojler nem volt a rendszerbe kotve addig nem volt semmi gond, de amikor rakapcsoltam a bojlert is, allandoan leverte a FI-t. Ha kiszedtem az aramkorbol a FI-t minden siman ment!
Most mi a gond? Lehet, hogy a FI tul erzekeny (300 mA), vagy a bojlerben nem stimmel valami?
a kismegszakitok a villanyora folott laknak. egyebkent nagyon jo otletet tetszett adni igy (mar csak meg azt kell kitalalnom, hogy eroszakoljam bele a dolgot a szukosse valo dobozba... lehet, hogy csinalok egy nagyobb dobozt? why not?)
Ha a kismegszkitók a villanyora mellet laknának az lenne a legjobb. De gondolom ennyi munkát nem ér az egész.
Átmeneti megoldásnak megteszi egy partvisnyél is. Az egyik végén megfelelő bevágással. Ezzel a földröl is kapcsolgatható a kismegszakító.
Ha a villanyóra szekrénybe befér két megszakító akkor azt javasolnám, hogy tegyél be egyet a közös köröknek és ide a 2-es körét.
Fali elosztó: Biztos létezik, de márkát, tipust nem tudok. Az eladó biztos tudja a boltban + rá van irva az áramerösség.
Alternativ megoldás: Veszel megfelelő számú falra szerelhető aljzatot és egy táblára felszereled őket. Lehet cifrázni kapcsolókkal (pl egy kapcsoló, 3 aljzat).
"Erről vajon a panelházak tervezői és kivitelezői tudtak? Bár mondjuk a fal szükség esetén kivéshető (de mire meg vagy, addigra garantált az öri-hari a teljes házlakó népességel). Mondjuk, a parketta alatt átlósan vagy cikkcakkban vezetett kábel sem egy utolsó ötlet... "
Mindenről tudtak, csak öket nem érdekelte. Ettől függetlenül ha egy háború elött épült épületben megtalálod fali dobozokat, akkor ott abszolult biztos lehetsz a viszintes és függőleges vezetésben. Kivéve ha valaki utólag alkotott benne valamit.
Egyébként vannak rendes figurák is az elmünél. pl. érdekes módon a szerelőikben sokkal több az empátia, az emberiesség, a humánum (hú, micsoda szavak), mint az aktatologató bürokratáikban...
boltban egyébként a volt VSZM melletti boltot preferálom. már csak érzelmi alapon is.
Erről vajon a panelházak tervezői és kivitelezői tudtak? Bár mondjuk a fal szükség esetén kivéshető (de mire meg vagy, addigra garantált az öri-hari a teljes házlakó népességel). Mondjuk, a parketta alatt átlósan vagy cikkcakkban vezetett kábel sem egy utolsó ötlet...
egyébként az emberi figyeletlenség elleni védekezés a legnehezebb. én is fúrtam már be úgy szekrénytartót egyszer, hogy jó 5 perccel később, már a tipli bepüfölése is megvolt és javában csavaroztam vert ki a jeges veríték a felismeréstől: cca. 3-4 mm-re hibáztam el a vezetéket...
nagyon durva leszek..
az elektromosműveket az óráig érdekli a szabvány, utána a te elképzeléseidet kell realizálnod, gyakorlatilag az ajánlat a vezeték elhelyezése terén az esetleges emberi marhaságokat próbálja kikerülni.
Alapvetően ott ajánlja a vezeték elhelyezését ahol a legkisebb a valószinüsége annak, hogy belefúrjanak vagy szeget verjenek bele. Azaz a plafon és a padló közelében helyezi el a gerinc hálózatott, erről minden esetben derékszögben a lehető legrövidebb uton halad a kapcsoló vagy a fogysztási helyhez.
TILOS a falban átlóban vezetéket elhelyezni, valamint olyan falszelvényben melyben vizvezeték van, a víz vezeték alatt. (ebben csak az az érdekes, hogy a felettem lakó a vizet ettől még nyugodtan rám engedheti)
no urak, a hétvégén szereltem. kismegszakító táblája kicserélve. kiderült, a két kismegszakítóból az egyik a teljes "szerszámkamrát" látja el (1. áramkör) úgy totálisan a másik pedig _egy_ _szem_ konnektort a pincében (2. áramkör) - de a pincelámpa az 1-es körről megy...
na most ezzel kapcsolatban jönne a kérdés. úgy egy jó fél éve éve beszereltem a pincébe néhány ventillátort, mérsékelendő a szigetelési hiányosságokat. most ezeket manuálisan kapcsolgattam mikor ott voltam, de ezeket szívesen ráraknám erre a 2-es számú körre. de az kellene, hogy ez a kettes sorszámú kör felkapcsolt maradjon mindig, akkor is, ha az 1 (10A), 3(16A),4(16A),5(20A) (mert már ilyenek is vannak, ez a hétvége terméke) kör le van kapcsolva, hogy egy kis időkapcoslóval meg lehessen automatizálni a ventillátorokat. csakhogy ugye a körök megszakítói egy kismegszakító dobozban ülnek jó magasan, amihez minimum létra kell. tehát az lenne a cél, hogy az 1,3,4,5 kör a 2-től(6A) függetlenül lekapcsolható legyen, de ne kelljen a se létrát hurcolászni mindig, se az 1,3,4,5 kismegszakítót kapcsolgatni. eddig ugye le lett csapva az óra, de ez most nem járható út.
mi a szabályos (vagy szabályosközeli) megoldás tehát: egy főkapcsoló (vmi típusszámot vagy valamit tudtok mondani, mit kérjek?) az 1,3,4,5 körökhöz a kismegszakító előtt/után? vagy pl. egy újabb kismegszakító, amire fűzödnek fel az 1,3,4,5 körök, ergó lenne egy A kör, amin van az 1,3,4,5 és egy B, ami = 2-es. Vagy valami egészen más? Az egészet még fűszerezi az, hogy vajon bekapcsolva hagyható-e a villanyóra állandóra (mikor ugye nincs ott az ember) -- villámveszély!
lenne még egy kérdés: létezik-e 20-(25) A-t is bíró fali elosztó? Ha igen, milyen néven fut?
Egy pár kérdésem lenne. A nyaralóban szeretném átépíteni a vill rendszert mert egy rakás ... Régi alu vezeték sodorva, meg ilyen apróságok. Szóval milyen előírások vannak ilyen témákra. Úgy tudom megvan határozva, hogy milyen magasan legyen a csatorna, meg hány falon mehet? Szóval kéne néhány hasznos infó a szabványokról.
Üllői út Nagykörút kereszteződése (volt Kilián laktanya) Üllői úti oldalon a nagykapun keresztül át az udvaron Kisker-Nagyker Ramovil üzlet, jól felszerelve és szerintem megfizethető
csak kicsit odébb, de hogy van-e, az persze nem tudom. a koszos(ez most szó szerint igaz!) dezső téren van egy bolt, szoktam oda járni, efféle apróság szokott lenni.
de ott most intézményesített közlekedési káosz van
Lusta vagyok gyalog korbenezni, ezert itt kerdezek:o))).
Lehet-e valahol olyan izzofoglalatot (a nagyobbikat, azt hiszem 27-es) kapni, amelyiknek a kulso palastjan van menet a lampabura rogzitesere? Tudtok villanyszerelo boltot mondani a Korut menten, vagy a BME kornyeken?
A (412)-ből nem derült ki, de én régóta "vadászok" az Érdi központra és két éve (vagy három?) benn van a kérelmem a felbővítésre. A csere kapcsán erősen vertem a tamtamdobot, panaszkönyvet kértem stb, erre föl - mit ad isten - addig kutakodtak hogy megtalálták a felbővítési kérelmemről a bejegyzést (beadva még az őskorban a camponai ügyfélszolgálaton), ami szerintük rég meg is történt - ezért nem szóltak volna nekem? :O)). Hát én meg közöltem, hogy sajna nem, és most prompt kérem azt a kis könyvecskét, maradjon már nyoma ennek a felhasználóbarát intézkedésnek. De valahogy a panaszkönyvbe írkálást sehol sem szeretik.
Ergo kéretik öntudatos állampolgárnak lenni, enélkül sose marad abba a hivatalok packázása!
Így aztán a 25 A-re való csere az óracserével megtörtént, hála legyen a magasságosnak. Fizetni nem kellett ezért extra, mert egyrészt 25 A-ig nem kell (utána viszont valami húzós tételek vannak, ha jól értettem, amperenként ugrál a díj!!!), másrészt mert most ugye a fél hegyoldal óráját lecserélték (de lehet, hogy az egészet). Így most összekombinálta az elmü végre a kettőt, s nem azonosra cserélték az órán levő bejövő 10-es biztosítékot, hanem 25-ösre, (hiszen a régi óra is ment volna 25-ig, csak a bejövő biztosítéka volt 10-es vagy 6-os - az óra utáni kismegszakítók meg csak hatosok voltak).)
Szerettem volna rávenni az elmüs szerelőt, hogy "egyezzünk meg" és ha már úgyis itt van hivatalból, cserélje ki maszekban a kismegszakítókat is, de nem volt rá hajlandó. Ez végül is így jogszerű is, nincs kivetnivaló benne.
Ja és egy hasznos tanács így utólag:
aki teheti, ne a kirendeltégbe menjen be ügyet intézni, hanem a területi központi ügyfélszolgálatra. És ha máshogy nem megy, ha elszakadni látszik a cérna, akkor verni az asztalt, hogy ne packázzanak az idők végezetéig.
U.I.: mit gondolnak az urak, most meg ki akar órát cserélni? A VÍZMŰVEK. Már előre félek..
nem szemtelenkedem, de 16A -ig még csak eltudom képzelni a dolgot, de 6A bejövő óra biztositékot átcseréltetted 25A-ra órával együtt? mennyit fizettél a bővítésért? mert ha nem, akkor mit fog az a 25A-s csínálni?
Akkor neked jó az egyszerű mechanikus is, mint ami az elektromos melegítőkőn látható. Ezek képessek kapcsolgatni a 2kW-os melegítőket és nem tul drágák. Nézz be egy-két villamosági boltba, biztossan találsz egyet.
A kismegszkítóknál a mechanikai szerelés szokott különbözni. Ha ezt sikerült kitalálni, akkor már nemnagy büvészet felrakni és bekötni.
az jó lenne. most őszi időben nekem kell megsaccolni, hogy az olajradiátor éjjel-hajnalban mikor kezdjen el fűteni a csöpp helyiségben (tök vékony fal, szerszámkamra kategória a la 70-es évek "kössük le a népet hétvégén kapálással nehogy politizáljon") és ezt egy szimpla időkapcsolóval oldom most meg. de ez macerás, mert nem biztos, hogy jó a sacimetria - a termosztát ezt megoldaná.