Keresés

Részletes keresés

Funk Creative Commons License 2003.05.07 0 0 726
Sziasztok!

A kérdésem az lenne,hogy építettem magamnak egy házat,ahol minden villanyos munkát én csináltam.Ezen részével nem is lenne gond.Hanem volt egy meglévő földelés,amire a zöld-sárga drótjaimat rákötöttem.Namost totál nem vagyok benne biztos,hogy ez a földelés ellátja a feladatát.Nemrég cseréltek órát,akkor azt mondták hogy minden OK.Viszont szerintem a ház /lehet hogy nem működő/földelése az óránál tuti hogy nincs összekötve a 0-val.Mivel mostanra épp az óra vonalában egy darab beton felfagyott,gondoltam egy szabályos földelés kialakítására.Végigrágtam magam a topikon,de igazából csak arra kaptam választ,hogy a lekrampácsolt vascső nem az igazi.Valaki említett kapható földelőszondát,gondolom ehhez tartozó,a villanyóra felé felmenő kábelt is be lehet szerezni.A szondát el tudnám helyezni annak a falnak a külső felénél,amelynek másik felén a mérő "lóg".Helyi mesterekkel nem szeretnék kezdeni,mert a Ganz FI relémet is az vágta haza,hogy az egyik csavart b@szott rendesen meghúzni,így szegény-mire rájöttem az olvadt müanyag szag okára-magába roskadt.Örvendenék ha tanácsokkal tudnátok ellátni,estleg majdan v.ki megszemlélné a terepet,akár úgy is,hogy a kubik munkát én megcsinálom,viszont Ő meg megteszi a 0 vs. föld közötti viszony rendezését.A hely Bp.XVIII.ker lenne.

Üdv:Funk

tcs Creative Commons License 2003.05.06 0 0 725
A kérdés jogos!
A FI relé akkor fog lecsapni, ha rajtad vagy máson keresztül a föld felé elfolyik az áram, de (!) csak akkor, ha a relé előtt a nulla rendesen le van földelve. A FI relés érintésvédelem azonban nem egy érintésvédelmi mód, hanem egy kiegészítő (de ajánlatos) védelmi eszköz. A jelen esetben csupán egy pótmegoldás, mivel - valószínűsíthetően - semmilyen érintésvédelem nincs ott az albérletben kialakítva (ez a gáz!).
A helyes az lenne, ha az ALU vezeték párokat kihúznák és helyette a három rézvezetékes nullázásos (fázis+nulla+védővezető) módot valósítanák meg. Ehhez még megmaradhat a FI relé is. De - szerintem - ez a főbérlő feladata lenne. Baleset esetén - gondolom - ő a hunyó.
Előzmény: jajajca (724)
jajajca Creative Commons License 2003.05.06 0 0 724
Köszi az infókat!

A Fi relét fel lehet szerelni olyan helyre is ahol nincs földelés?
Esetleg gondok adódhatnak némelyik háztartási géppel, pl pc tápegység.
Lehet hogy a fí relét lecsapja.
De ha mégsem, akkor nem értem, hogy mitől fogja tudni a fi relé, hogy valamelyik háztartási gép fogyaszt 1,5 kw-ot, nem pedig éppen én , mert éppen megráz az áram?

Előzmény: Alex11 (721)
CyberShot Creative Commons License 2003.05.06 0 0 723
Sőt, az ELMŰ területén már 32A jár. (Lehet, hogy máshol is?)
Megszakítócsere 2-5 ezer forint átlagosan (kiszállási díj)
Magának az óracserének semmi értelme, hiszen azok az esetek legnagyobb részében min. 30A-ig jók.
Előzmény: tcs (722)
tcs Creative Commons License 2003.05.06 0 0 722
Ha az óra előtti biztosíték csak 15 amperes, akkor azért az jó lenne cseréltetni, mert 25 amper mindenkinek élből járna (manapság). A 15 A csak kb. 5KW-ot enged, és ez előbb-utóbb kevés lesz.

Azonban Alex11-nek is igaza van annyiban, hogy nem javasolt a csere, mivel ha kijönnek a szolgáltatótól az URAK, akkor erős késztetést szoktak éreznek arra, hogy elszörnyedjenek az elébük táruló látványon. Gondolom egy főbérlő nem szokott különösen örülni egy nyakába szakadó tetemes beruházásnak (persze a szolgáltatóval való ügyintézés is az ő dolga kell, hogy legyen). Még akkor sem szokott örülni, ha az urak megsúgnak egy "költségkimélőbb" megoldást, melynek kivitelezését természetesen vállalnák.
A fentiek, bár nem általánosak, de nem is egyedülállóak. Én négy esetből háromnál találkoztam vele.

Előzmény: jajajca (720)
Alex11 Creative Commons License 2003.05.06 0 0 721
A legegyszerűbb leggyorsabb megoldás egy FI relé utólagos beépítése. Olvass vissza, már rengeteg dolgot leírtunk róla.
Villanyórát cseréltetni felesleges.
Ha csinálsz védőföldelést, akkor a villanyóra után a lakás elosztónál kösd össze a nullával. Az összekötés azért szükséges, nehogy potenciál különbség lépjen fel közöttük.
üdv. Alex11
Előzmény: jajajca (720)
jajajca Creative Commons License 2003.05.06 0 0 720
Sziasztok!

Földelés gondom van nekem is akárcsak szürke sünnek.
Most költöztünk egy albérletbe, ahol nincsenek földelt konnektorok.
A villanyóra 1996-ban lett feltéve, rajta van egy sárga matrica: 1,6KW
Régi főkapcsoló? van a villanyórához, fehér szinű, egy fekete gomb van rajta meg egy barna, 15 Amperes. Van még egy olvadó biztosíték is.
Van két számítógép, mikrosütő, automata mosógép, hűtő, lámpák, tv video, meg lenne egy hősugárzó is időnként ami egymaga 1,5 kw .
Arra gondoltam, hogy védőföldelést kellene készíteni és egy pár konnektorba beszerelni, vagy az egész házat megcsinálni, nehogy egy elromlott tápegység miatt agyoncsapjon valakit az áram, vagy tönkretegyen más készülékeket.
2 szál szürke vezeték megy most a csövekben, elég vastag, biztos alumínium. Nem biztos, hogy befér mellé a földelés szál, tehát lehet, hogy az egész vezetéket ki kell cserélni.
Kérdés, a villanyórát hogyan kell kicseréltetni egy korszerűbbre?
Lehet-e védőföldelés kiépítése nélkül is valamilyen ketyere felszerelésével biztonságos körülményeket teremteni?
Hogyan kell kiépíteni a földelést, miért kell a villanyóránál egy ponton összekötni a földelést a nullával? Azt tudom, hogy egy négy méteres földelő szondát kell leverni, és 16-os vezetékkel kell rácsatlakozni, de meddig kell vinni a 16-os vezetéket, a villanyóráig?

gbrl Creative Commons License 2003.05.04 0 0 719
alex, köszike, olvastam,
jövőhét második felében hívlak...... addigra letisztázódik mi is a pálya pontosan........
gbrL
Előzmény: Alex11 (718)
Alex11 Creative Commons License 2003.05.03 0 0 718
Mail ment.
Előzmény: gbrl (717)
gbrl Creative Commons License 2003.05.02 0 0 717
A L E X 1 1 ,
ALEX11,
ha van szabad kapacitásod, egy nagyobb melóra (550m2 körül), dobj egy telefonszámos__ mail-t a gbrL99@yahoo.com -ra.
részleteket telefonon. köszike.
gbrL
Előzmény: Alex11 (711)
jahno Creative Commons License 2003.04.28 0 0 716
A vékonyabbat. A másikba a konnektor is belemegy.
Előzmény: Törölt nick (715)
Törölt nick Creative Commons License 2003.04.28 0 0 715
És a normál egyes villanykapcsolóhoz sík falra melyiket lehet használni?
Mer épp az lenne a cél, hogy ne egy bazinagy kocka legyen a falon, hanem kis 1-2 centi magas kapcsoló.
Piszok dühítő, pláne, hogy egy rakat pesti lakótelepen ilyenek a villanykapcsolók, tehát még az se lehet indok, hogy már nincs rá igény.
Előzmény: ló2 (714)
ló2 Creative Commons License 2003.04.28 0 0 714
a Prodaxnál van 18 ill. 33 mm-es kiemelőkeret. Pfk-1 ill.Pfk-2 a típusa.

ló2

Előzmény: jahno (713)
jahno Creative Commons License 2003.04.28 0 0 713
Prodaxból meg leet csinálni, hogy van egy vékony kis falonkívüli, un. kiemelőkeret, aztán abba megy bele a bele. Kontavilles falon kívüliből van egy csomó csúnya is, de van spéci lapos falin kívüli termék, mindjárt megtúrom a nevét.
Előzmény: Törölt nick (712)
Törölt nick Creative Commons License 2003.04.28 0 0 712
Sziasztok!
Apró probléma: Szétment az egyik villanykapcsolóm:(
A süllyesztettek prodaxok, ez viszont külső és ilyenből - legalább is 2 éve - nem volt prodaxban az a fajta keskeny ami nekem kell így kontavillt vettem.
Vegyek ugyanilyet, vagy tudtok ajánlani valami esztétikus és nem túl drága _vékonyt_ forgalmazó márkát?
Alex11 Creative Commons License 2003.04.11 0 0 711
Vényolc! Sok az az ár, keress olcsóbbat! Vagy én vagyok túl olcsó?! Hmm....
300nm-es családiházra adtam ajánlatot nem régen. Úgy alámvertek...210e+Áfa ért elvitték a munkát a marhák... komplett kulcsrakészre. Volt alkalmazottam most csinál egy 100nm-es családiházat számla nélkül 130e+anyag 450e volt az előző ajánlat, most büszke hogy megnyerte a munkát... Hülye világ van...

Szecső! Jó a rajz, kondistól mindenestől. A gyujtós foglalat is ok. Onnan kell átvinni egy vezetéket a cső másik végére, csak jól meeg kell nézni melyik kivezetéséről, mert nem mindegy ám! :)

szürkesün Creative Commons License 2003.04.09 0 0 710
Villanypásztor ügyben hozzáértőket keresek !
Mennyi pínz egy ilyen ketyere, bót valahol?
vaclav Creative Commons License 2003.04.08 0 0 709
Mik vannak...

Dr. Jeszenszky Sándor
(Magyar Elektrotechnikai Múzeum)

Ez az ember tanította nekem az ELTE-n a technikatörténet tantárgy elektromos részét...

Tapasztaltam egy érdekességet, hátha találkoztatok már hasonlóval: 3 fázisú villanyórám van, és ha lekapcsolom mind a három kismegszakítót (az óra tábláján) akkor nagyon-nagyon lassan viszafelé forog a tárcsa. Sajna ez már modern óra, a számláló nem tud visszafelé menni. Lekötés, lopás, óra előtti buhera garantáltan nincs. Tudtok valami elfogadható magyarázatot??

Üdv, Vaclav

Előzmény: Antisystem (705)
jahno Creative Commons License 2003.04.07 0 0 708
Da át is húznak az armatúrában egy szelet visszirányú drótot a cső túlsó végletéhez. Vagy lehet külön venni gyújtófoglalatot :-) Apropopó, én kiscsávó koromban a fojtó vagy mifene eszközről néztem le az installációt, eddig amit láttam, annak a tetejére rá volt festve jól.
Előzmény: Antisystem (707)
Antisystem Creative Commons License 2003.04.07 0 0 707
Thx, csak azt hiszem, ez így nem jön össze, mert a gyujtó az egyik oldali foglalatba van fixen beépítve.

ÜdV

Előzmény: Szecső (706)
Szecső Creative Commons License 2003.04.07 0 0 706
Szia

Ha jól emlékszem akkor a bekötés a következő:


-------------------kondi ??----------------------------
| |
fázis --- fojtó ---- cső jobb oldal egyik láb bal oldal ------ nulla
- cső jobb oldal másik láb bal oldal -
| |
-------------- gyujtó -------------------

A kondiban nam vagyok teljessen biztos.

Szoljon valaki ha nem jó!
Szecső

Előzmény: Antisystem (700)
Antisystem Creative Commons License 2003.04.07 0 0 705
Semmi gond bár amikor a jómultkor hegesztő pálcát akartam venni, és az eladó azt mondta, hogy az nincs, csak elektróda, az életével játszott:)))

Egyébként:
AZ ÉLET ÉS TUDOMÁNY MELLÉKLETE

Technikatörténet
Fénycső vagy neoncső?

Nem nyelvészeti kérdés áll a címben. Bár a világításra szolgáló fénycsövet gyakran mondják neoncsőnek, ez nem a cső másik neve, hanem egyszerűen tévedés. Van neoncső is, fénycső is, de a kettő nem ugyanaz.
A világítócsövek története a múlt század közepén kezdődött. Ekkor sikerült Heinrich Geissler német üvegfúvó mesternek olyan leforrasztott vákuumcsövet készíteni, amelybe hosszú idő alatt sem jut be a levegő. Üvegcső végeibe egy-egy platina elektródot forrasztott, ezután a csőben levő levegő nyomását vákuumszivattyúval körülbelül ezredrészére csökkentette, majd a csövet végleg leforrasztotta. Ha az elektródokra néhány ezer voltos feszültséget kapcsoltak, a csőben halvány fényű kisülés keletkezett. A csövet próbálták világításra használni, de fénye túlságosan gyenge volt.

Geissler-cső,
a fénycső és a neonreklám közös őse

A Geissler-cső érdekes kísérleti eszköz maradt. Különlegessége, hogy a kisülés pontosan követi a cső alakját, akkor is, ha furcsa, kacskaringós formájúra hajlítják. Innen már csak egy lépésre volt a fényreklámok készítése. Az üvegtechnikusok a csövet betű alakúra tudják hajlítani, a betűkből azután reklámszöveget lehet összerakni. A betűk fénye nem túl erős, de ahhoz elég, hogy olvasható legyen.
Még látványosabbá teszi a feliratot, ha ritkított levegő helyett egyéb kisnyomású gáz van a csőben. A kibocsátott fény színe a gáz atomjának vagy molekulájának szerkezetétől függ. A széndioxid fehér, a higanygőz kék, a neon pedig ragyogó piros fényt ad. Mivel a neon fénye a legfeltűnőbb, leggyakrabban ezt a gázt használták a fényreklámokban. Ebből adódott, hogy a köznyelv minden fénycsövet neoncsőnek nevezett.
A szakszerűtlen szóhasználat nem okozott gondot, mert a reklám fénycsövek zöme tényleg piros fényű neoncső volt.
A zavar az 1940-es években kezdődött, amikor kifejlesztették a kiváló hatásfokú, fehér fényű világítási fénycsövet. Az új, energiatakarékos fényforrás rohamosan elterjedt, főleg műhelyek, iskolák, irodák, üzletek világításában. Bár a neonhoz semmi köze sincs, rajta ragadt a neoncső elnevezés.
Miért ad a mai fénycső sokszorta több fényt, mint az egykori Geissler-cső? A kérdésre a kibocsátott sugarak vizsgálata ad választ. A Geissler-cső is bőségesen bocsát ki sugarakat, csakhogy nem a látható, hanem a láthatatlan, ibolyántúli (UV) tartományban.
A mai fénycsövek belső felülete fluoreszkáló porral van bevonva, amely az ibolyántúli sugarakat látható fénnyé alakítja át. Energiafogyasztása ötöde az izzólámpáénak. A lakásokban nem volt sikere a hosszú fénycsőnek. Nem illeszkedett a szokásos lámpák alakjához, kékesfehér fényét pedig barátságtalannak, hidegnek találták. Ezen a területen egy darabig még megtartotta vezető szerepét az izzólámpa, de az 1973-as energiaválság egyre időszerűbbé tette takarékos fényforrással való felváltását. Elkezdődött a kompakt fénycső fejlesztése.
A mai kompakt fénycső alig nagyobb az izzólámpánál, a hagyományos lámpák foglalatába csavarható. A benne levő fénypor az izzólámpáéval csaknem azonos színű fényt ad. A lámpafejben elektronikus átalakító van, amely a hálózat 50 Hz-es feszültségét nagyobb rezgésszámúra, kb. 30.000 Hz-esre növeli. Ilyen nagy frekvencián a fény teljesen egyenletes, elmarad a korábbi fénycsövek kellemetlen tulajdonsága, a fény rezgése, villogása. Nagyfrekvenciás táplálásnál a cső azonnal gyújt, az egyszerű gyújtás megnöveli az élettartamot. A kompakt fénycső élettartama körülbelül tízszerese az izzólámpáénak.
A kompakt fénycső alapelve azonos a korábbi fénycsőével, de sokkal inkább hasonlít az izzólámpára, ezért szerencsére ezt a típust nem nevezik neoncsőnek. Ne hívjuk így a hagyományos fénycsövet se – ez az elnevezés kizárólag a piros fényű reklámcsövet illeti!

Dr. Jeszenszky Sándor
(Magyar Elektrotechnikai Múzeum)

Persze még mindig nem tudom, hogy kell bekötni...

ÜdV

Előzmény: Advantech (704)
Advantech Creative Commons License 2003.04.07 0 0 704
Most szemet leszek, elore is bocs:-).

Szoval: segiteni nem tudok, de a 'neoncso' az 'fenycso' es a neonhoz nem sok koze van.

A.

Előzmény: Antisystem (700)
VÉNYOLC Creative Commons License 2003.04.06 0 0 703
Ja, kb. 90m2. Bocsi.:)
Előzmény: VÉNYOLC (702)
VÉNYOLC Creative Commons License 2003.04.06 0 0 702
Természetesen 245k és 175k HUF :)))
VÉNYOLC Creative Commons License 2003.04.06 0 0 701
Sziasztok!

Azt szeretném Tőletek megkérdezni, hogy a villszerelő mesterem által ajánlott munkadíj szerntetek ül-e?

Tetőtérbeépítésről van szó Ytong válaszfallal(könnyű vésni, ha ez számít) csak a belső munkálatok 245 HUF számlával. Amikor meghallottam majdnem dobtam egy hátast. Vidék, Zala megye.

Ebben nincsen benne az új vezeték behúzása az oszlopról, meg a vill. óra szekrény és tartozékai szerelése sem. Képzelem ez még mennyi.

Semmi extra nincs egyébként tervezeve, az anyag ára mindnestől( kapcsoló, dugalj stb.) 175 HUF.

Üdv.:venyolc

Antisystem Creative Commons License 2003.04.06 0 0 700
Sziasztok!

Azt szeretném megkérdezni - lekontrolálandó multbéli emlékeimet, hogy hogy kell bekötni a neoncsövet. Ha jól rémlik sorba kell kötni a csövet, a fojtót meg a gyujtót, de nem tenném rá a nyakam...rég csináltam ilyet utoljára...

ÜdV

Alex11 Creative Commons License 2003.04.06 0 0 699
Jó az ár.
A kapcsolók-dugaljak helyét pontosan jelöld ki, (pl. festék spray a falon,) és akkor nem lehet később vita, mi hová került.
Előzmény: Felújító (695)
Szecső Creative Commons License 2003.04.01 0 0 698
Szia

Nem árt rögziteni, hogy hova és mennyi konnektor, kapcsoló, csatlakozó kerüljön. Ne felejtsd el a számitógép hálózatot sem. (pl kábelnet, ADSL).
A mesterrel megbeszélni és papiron rögzíteni a víz és a fütéscsövek helyét.

Szecső

Előzmény: Felújító (695)
Felújító Creative Commons License 2003.04.01 0 0 697
Lesz falvésés, a régi vezetékek nem lesznek feltárva, hanem többnyire új nyomvonalon lesznek behúzva az új vezetékek. (Lehet, hogy nem voltam túl szakszerű)
Előzmény: jahno (696)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!