Keresés

Részletes keresés

Gyur Creative Commons License 2003.09.04 0 0 949
Sziasztok!

Építkezésbe fogtam nemrég. A villanyt én szeretném megcsinálni. Keresgéltem a neten, de nem találtam letőlthető szabványokat. Azt tudtam meg, hogy az MSZ 1600 és 1585 szabványok már nem élnek, helyettük az uniós és MSZ 2364 él. Tud valaki linket ajánlani, vagy el tudja nekem küldeni ezeket?

Üdv.: Gy

Pyramyd Creative Commons License 2003.08.30 0 0 948
Én meg az OPTIT javallom...
Ugyan bútorápoló a szentem, de akár full tömött csőbe is be tudod húzni vele a smadzagot mivel viaszos, ráadásul a kezed se lesz büdös!
Előzmény: Törőlt_nick (933)
fönök Creative Commons License 2003.08.26 0 0 947
Nem vagyok bizonytalan, csak még nem csináltam ilyet, és gondoltam megkérdezek valaki okosabbat, mint én. Persze lehet, hogy mégis elhívok egy villanyászt.
Azért nagyon köszönöm a tanácsokat! Legalább értem, hogy mi van egy ilyen rajzon.
Előzmény: Herr X (946)
Herr X Creative Commons License 2003.08.26 0 0 946
A 4 és 5 közé be kell tenni a hidat, a többinél vedd ki és kösd be a rajz szerint a vezetékeket. Bár ha ennyire bizonytalan vagy, lehet, hogy egy villanyászt kellene megfogadnod. A 3 fázis nem játék!!!
Előzmény: fönök (945)
fönök Creative Commons License 2003.08.26 0 0 945
Ezek szerint igen. Jobb, ha kiszedem a hidakat, és egyenként kötöm be?
Előzmény: Herr X (944)
Herr X Creative Commons License 2003.08.26 0 0 944
Tehát akkor gyárilag a "szokásos" 1 fázisú hálózatra van "konfigurálva".
Előzmény: fönök (943)
fönök Creative Commons License 2003.08.26 0 0 943
Most értem a rajzot! A feketét csak szemmel látom én vékonynak, illetve vastagnak. Most látom csak, hogy elírtam a keresztmetszeteket, mert az egyik átmérő 2,5 mm˛ csak nem tudom most hirtelen melyik. Ebből gondoltam én, hogy akkor az egyiknek vastagabbnak kell lennie. A főzőlapon az 1-3 és a 4-5 össze van kötve kis hidakkal a csatlakozóban.
Előzmény: Herr X (942)
Herr X Creative Commons License 2003.08.26 0 0 942
Ha jól sejtem, akkor neked a falból 3f+N jön ki. Viszont kicsit zavar a vékony fekete. Nem ártana tisztázni, hogy melyik dróton mi jön.

Ha 3F+N-ed van, akkor a 3. sort kell bekötnöd.

4-5-öt össze kell kötni és bekötni gyanítom a kéket (nulla).
a 3 fázist pedig az 1-2-3-ra.

Jobb szélre pedig a zöld-sárga védőföldet.

Viszont tényleg tisztázd, hogy melyik dróton mi jön!!! Az a vékony fekete eléggé "gyanús".

Előzmény: fönök (941)
fönök Creative Commons License 2003.08.26 0 0 941
Sziasztok!
Kérlek segítsetek! Vettem egy villanytűzhelyet, és szeretném bekötni. Sajnos nem értem teljesen a rajzot, ami alapján ezt megtehetném.


Kicsit primitívre sikerült, de remélem, azért érthető.
230v~ + földjel 3x1,5mm˛
230v3~ + földjel 4x1,5 mm˛
400v3n~ + földjel 5x1,5mm˛
400v2n~ + földjel 4x1,5mm˛

Vettem hozzá megfelelő kábelt, amiben egy zöld/sárga (föld), egy barna, két fekete és egy kék ér van. A főzőlap "csatlakozója" 1-3-ig barna és 4-5-ig kék erekkel rendelkezik. A falból egy vékony fekete, két vastag fekete, egy kék és egy zöld sárga ér jön ki.
Én a főzőlapot 1 fekete, 2 barna, 3 kék, 4 fekete és 5 üres sorrendben kapcsoltam össze a kábellel. Jó ez így?

A másik kérdésem, hogy a háromerű sütőt hogyan csatlakoztatom?

Alex11 Creative Commons License 2003.08.20 0 0 940
Tegyél nagyobbat feltétlenül! pl 40A/30 mA
Előzmény: köD (938)
Alex11 Creative Commons License 2003.08.18 0 0 939
Ha elég hosszú volt a régi vezeték, akkor feleslegesen toldottad, ha egyébként beköthető lett volna az új kapcsolóba. (Csavaros kötésnél) Így +1 hibalehetőséged van.
Ha a régi dugaljakon nincs oxidációs nyom, beégés és esztétikailag nem zavar, akkor meghagyhatod.
Előzmény: CapriFun (937)
köD Creative Commons License 2003.08.07 0 0 938
Sziasztok!
Vidéken most vásároltam egy lakást, és ennek a villamos hálózatát szeretném felújítani (vilannyszerelővel). Javaslatára egy FI relé is be lesz kötve a hálózatba. A relé 1 fázisú 25A-es 30mA hibaárammal. A kérdésem a következő lenne: ezt a tipust be lehet kötni 32A-es kismegszkító után vagy inkább szereltessek be egy nagyobb névleges értékű tipust( a 25A tartom kevésnek)?
Köszönettel:köD
CapriFun Creative Commons License 2003.08.06 0 0 937
Sziasztok! Régi panellakásban (20 éves), aluméniumvezetékes még a hálózat. Új kapcsolókat vettünk, amit úgy oldottam meg, hogy csokival rézvezetéket toldottam a végéhez, és erre a kapcsolót. Jó a megoldás?

A dugaljak ilyenek:


Mit javasoltok, hagyjam meg így őket a régi (átfestett) keretekkel, vagy érdemeseb újabb fajtára cserélni őket? Mennyire biztonságosak ezek a régi megoldások?

TEE Creative Commons License 2003.08.06 0 0 936
Egy másik villanyszerelő is javasolta az MT kábelt, így valószínűleg annál maradok! A bojlerhez menő védőcső a kötődobozok felett halad el, de még csak néhány helyen van begipszelve a horonyba, úgyhogy könnyen megbontható a toldásoknál, hogyha elakad valahol a kábel! Sajnos nem tudtam kevesebb könyökkel megoldani a csövezését...
A konnektoros megoldás tudom, hogy nem szabályos, de nagyon praktikus tud lenni, ha melegvízre volna szükséged, de csak nem akar megjönni a vezérlőjel. Ilyenkor nagy előny, ha csak kihúzod az aljzatból a bojler kábelét és átdugod egy nappali árammal tápláltba! Ez persze csak kényszermegoldás, és ráadásul még többe is kerül az így előállított melegvíz. :-(
A napokban utánaolvastam a "gáz- avagy villanybojler?" témának, ezért a gázszerelővel csináltattam egy leágazást a bojler leendő helyéhez is!

A villanyszerelő ismerősöd remélem felügyeli a munkát?
Ühm-ühm, az a helyzet, hogy néhány hétig mással van elfoglalva, így egyedül, "felügyelet nélkül" dolgozom... De pont ez benne a kihívás! :-) Szakmám szerint műszerész volnék, így nem áll tőlem távol a téma. A szülői házban már szereltem villanyt, habár nem ekkora volumenben. Tegnap majdnem teljesen megcsináltam a csillárok, az antenna és a riasztó becsövezését is, ma pedig vettem 700m MCU-t a kábelezéshez. Aztán majd elválik, mire megyek a képességeimmel! Ha nem tudok valamit, majd kérdezek Tőletek is!

Előzmény: Törőlt_nick (934)
TEE Creative Commons License 2003.08.06 0 0 935
Köszi, ez jó ötletnek hangzik!
Előzmény: Vastika (930)
Törőlt_nick Creative Commons License 2003.08.05 0 0 934
Húzzatok MT-kábelt a csőbe. A konnektoros variációt felejtsd el, nem szabályos!

A villanyszerelő ismerősöd remélem felügyeli a munkát?

Előzmény: TEE (928)
Törőlt_nick Creative Commons License 2003.08.05 0 0 933
A fene tudja...szerintem a mosószer inkább ragad, mint csúszik a csőben. Szalonna a király! :)
Előzmény: Vastika (930)
Törőlt_nick Creative Commons License 2003.08.05 0 0 932
Én sajnos be vagyok havazva, úgy hogy bocsi de nem tudom bevállalni. Bár jó dolog a net, azé a régi hagyományos hírdetési újságokkal talán gyorsabban hozzájutnál mesterhez szerintem, és a szolgáltatásaik is részletezve vannak általában. Szóval inkább ezt ajánlom!
Előzmény: jahno (929)
Alex11 Creative Commons License 2003.08.04 0 0 931
4 könyököt nem szokás tenni... Valamelyik könyök helyére tegyél átmenő dobozt. (kötés nincs benne, csupán a behúzást segíti) Ha Mcu vezetéket használsz, a bojler közelébe tegyél egy leválasztó kapcsolót (Pl. KKMO sorozat) és onnan menj tovább Mbcu-val.
Előzmény: TEE (928)
Vastika Creative Commons License 2003.08.04 0 0 930

Hali!

Én a régi szép időkben jó sok koaxkábelt (ethernet hálózat) behúztam falba, mindenféle csövekbe. Nagyon jót tud tenni neki valami "kenőanyag", pl. mi valamilyen folyékony mosogatószert szoktunk (nagyon keveset) kenni rá: egy szivacsot vagy rongyot megitatni vele, és azon "áthúzni" a kábelt... Sok bosszúságtól megkímél ;-))

Üdv!

Előzmény: TEE (928)
jahno Creative Commons License 2003.08.04 0 0 929
Emberek! Anteris, társai! Szombat délután szükségem lenne egy villanyászra, forintban való megegyezéssel. Hagyok telszámot is, mert csütörtökön elhagyom az országot, de simerősnél horror módon van bekötve pár dolog a lakásban, többek közt egy 3 fázisú sütő, most meg jönne mellé plusz egy másik 3 fázisú főzőlap vagy mi, ezt kellene kiorganizálni. Budapest, szal légyszi valaki vállalja be, vagy ajánljon valakit, aki nem ver át, és nem szedi le a gatyánkat is. Keresni itten jobb, ha kell visszahívom: 30/914-2833
TEE Creative Commons License 2003.08.03 0 0 928
Sziasztok!

Ahogy januárban elterveztem, kölcsönöztem egy falhoronymarót (gyakorlatilag egy kéttárcsás flex), és azzal lett végigvágva a fal a lakásban. A porszívó nagyon hasznosnak bizonyult hozzá, mert a por 95%-át elnyelte.
Egy ismerős villanyszerelő segített elindítani az óradoboztól a csövezést, amit aztán a végpontokon én fejeztem be. A csőhajlító betét néha kifogott rajtam...
A bojlerhez külön vittünk 16-os csövet, de ezt csak 4 könyökkel tudtuk megoldani, így nem biztos, hogy bele tudok majd húzni egy vastag MBCU kábelt, hacsak meg nem bontom ideiglenesen valamelyik könyöknél a csövet. A napokban szemrevételezem ezt a kábelt, és eldöntöm, hogy van-e esélyem ezt behúzni. Érdemes (szabad-e egyáltalán) valami síkosítóval (pl. szilikonolaj) vékonyan bekenni a kábel, hogy ne tapadjon rá a könyökökben a védőcsőre?
Az ismerősöm azt mondta, hogy ő nem szórakozna ilyen kábellel, mivel a Démász a házon belül úgysem ellenőrzi a kábelezést, hanem MCU-t húzna bele! Szabályos lenne ez így? A falból kilépő pontra viszont ez esetben egy földelt konnektor aljzatot kellene tennem, hiszen a bojlerbe nem köthetek MCU kábelt. Jól gondolom?

Más. Az OEZ kismegszakítókról van valakinek gyakorlati tapasztalata? Nagyker áron hozzá tudnék jutni, de teljesen ismeretlen számomra ez a márka.

Torrente Creative Commons License 2003.07.25 0 0 927
Köszi, felhívtam, tényleg úgy néz ki, hogy tud segíteni...
Előzmény: ló2 (926)
ló2 Creative Commons License 2003.07.25 0 0 926
hívd fel ezt a számot: 70-333-0551
a srác segíteni fog!
Előzmény: Torrente (925)
Torrente Creative Commons License 2003.07.25 0 0 925
Üdv! Az lenne a kérdésem, hogy szerintetek hol lehet a legjobb áron kapni MASSIVE (elsősorban fürdőszobai) lámpákat? Én a Bricóban láttam sok szépet, de talán van ennél olcsóbb hely Budapesten. Előre is köszi.
mamuth1 Creative Commons License 2003.07.23 0 0 924
Be szeretném köttetni az utcáról a villanyt a házba, ezzel kapcsolatban lennének kérdéseim. A www.elmu.hu -ról leszedtem a listát az elfogadott bekötőkről és elkezdtem hívogatni a lakhelyemhez közelieket. Na a pofám már itt leszakadt, mert min. 1,5-2 honap múlva tudnák megcsinálni (ötöt hívtam eddig). Az ötödik 3 hetet mondott ő kijön szombaton megnézni és megbeszélni a dolgokat. Telefonba egyik sem hajlandó költségekről stb beszélni (mi ez atomtitok :-) ). Kérdésem ezek egységáron dolgozhatnak az elmünek vagy nekem, esetleg hívjak ki másikat is árajánlatra. Mire figyeljek illetve mit kérdezzek tőle a szombati "randin". Ha valaki mostanában köttetet be új házba villanyt+villanyórát és megosztaná velem tapasztalatait megköszönném.
Törőlt_nick Creative Commons License 2003.07.23 0 0 923
néhány hasznos információ az áramvédő kapcsolóról (FI-relé):

A LEGNAGYOBB BIZTONSÁG A FI-RELÉ

Törőlt_nick Creative Commons License 2003.07.23 0 0 922
hát nem egy olyan dolgot kérsz, amit néhány szóval össze lehetne itt foglalni. A méretezésnél figyelembe kell venni a feszültségesést, a melegedést és a mechanikai szilárdságot, a vezető anyagát, rezisztivitását, konduktivitását, A/B/C csoport szerinti terhelését, a hőmérsékleti, az érszám és a "vezető közelség" szerinti módosító tényezőket,stb. Szóval nem két mondat. :(

majd körbe nézek, hátha van valami link, eeről is mag a vez. jelölésekről, bár eléggé szegényes eősáramú szenpontból a net.

Előzmény: Herr X (921)
Herr X Creative Commons License 2003.07.22 0 0 921
Tudnátok adni egy rövid leírást, vagy linket a vezetékek jelöléséről (M, MT, MTK, MM, MZS, stb.) és a méretezés elveiről, képleteiről? (mm2 vs. A)

Kösz: Herr X

abraxas Creative Commons License 2003.07.21 0 0 920
Hú, ezen van mit emésztenem, köszi a részletes szaktanácsadást.

Amúgy hazamenvén -ígéretemhez híven- megvizslattam közelebbről a lakásomban előferdülő tyúkbeleket.
Döbbenten konstatáltam, hogy ideje ráállnom a Cavinton rendszeres fogyasztására :o(
Ugyanis emlékezetem csalt egy kicsit. Valóban az általam leírt kábelek futnak a falakban, de csak a konnektor körön!
A lámpáknál és kapcsolóknál egy kivitelében hasonló, de sokkal vékonyabb madzag lóg ki a falból. Zömmel ezek amik pörkölődvek (kivéve a fürdőszobai). Nem annyira széles a borítás (inkább négyzetes, mint téglalap a keresztmetszete), és a drót is vékonyabb :o( Ahol még egyben van a három szál, a földkábelen halvány zöld csík is van.
Ha már a földkábelnél tartok. A konyhai lámpánál éppen a földkábel van megpörkölődve :-O

Sajna a fő gondom az, hogy ahol gond van, a megpörkölődött részek eltávolítása után már alig marad 1-2 cm szabad kábel. Gondolom a dobozban toldani már nem nagyon célszerű?!

A mosógépleállásnál azért gyanakodtam hálózati problémára, mert a másik falon lévő konnektorral simán elmegy a mosógép, még csak nem is melegszik. Más fogyasztó nem megy róla.

Nos, végigolvastam mindazt a zagyvaságot, amit az imént összehordtam. Úgy látom, nem úszom meg a dolgot, és előbb utóbb kénytelen leszek profit hívni :o(

Előzmény: Törőlt_nick (910)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!