Keresés

Részletes keresés

kuoni pasztor Creative Commons License 2002.11.27 0 0 547
Nannics! Nos, mi egy 42 m2-est drotoztattunk ujra. Csovezes/veses kb 10 m volt, a tobbi szakaszon hasznalhato volt a falban levo cso. Munkadij 50000, anyagkoltseg (drot, gipsz, cso, 3 kismegszakito, 1 csengo, csokik) 15000 volt. Ehhez jott meg a mi reszunkrol 15000 Prodax dugaljakra es kapcsolokra.
Előzmény: Nannics (546)
Nannics Creative Commons License 2002.11.26 0 0 546
khm, hat, az a katranyos bevonatu. Tobbet nagyon nem tudok. Azt sem tudom, hogy mik lehetnek az uj igenyek. Gondolom, hogy egy uj vezetek, ami elbirja a mosogepet es a hajszaritot is egyszerre, meg akkor is, ha koz8ben a masik szobaban radiot hallgatunk. Sajnos egyaltalan nem ertek a dologhoz. :(
A lakas Budapesten van.
Előzmény: Alex11 (545)
Alex11 Creative Commons License 2002.11.25 0 0 545
Ehhez tudni kellene azt is milyen szerelés volt az előző (MM fal, csövezés, csatornában stb),az ország mely részén van a lakás. Na és nem utolsó sorban, mik az új igények?
Előzmény: Nannics (544)
Nannics Creative Commons License 2002.11.25 0 0 544
Sziasztok,

lehet, hogy erre mar valaki mas kapott egyszer valaszt, ha megmondjatok hanyas valaszt olvassam el, megteszem. Mindenesetre, mi egy 83 m2-es lakast szeretnenk uj vezetekekkel ellattatni. Tudtok egy kozelito osszeget mondani, hogy kb. mennyibe fog ez nekunk kerulni, + mire vigyazzunk. Esetleg, ha van szakember, akit mertek ajanlani.
Koszonom az esetleges valaszokat.

balux Creative Commons License 2002.11.25 0 0 543
Köszönöm a tanácsot.
Előzmény: vaclav (542)
vaclav Creative Commons License 2002.11.25 0 0 542
Balux:
Attól tartok marad a vaclav által javasolt lehetőség :-(
Figyelj arra, hogy amikor mérsz minden fogyasztót húzz ki a konektorból és minden lámpát kapcsolj le! Azok a készülékek amelyekben egy mindig fesz.alatt lévő trafó van (rádiós magnó, Hi-Fi stb.) és a felkapcsolt izzók néhánytíz-néhányszáz ohmos ellenállást produkálnak a fázis és nulla között mérve. Ezek jól megzavarhatják a mérést és nem derül ki, hogy most egy villanykörte vagy valami hibás kapcsolás vagy összekötés ellenállását méred.

Üdv,
Vaclav

Előzmény: balux (539)
balux Creative Commons License 2002.11.25 0 0 541
Én is gonltam erre, csak azt nem tudom megítélni, hogy ez terhelés nélkül sok -e vagy kevés ?

balux

Előzmény: Alex11 (540)
Alex11 Creative Commons License 2002.11.25 0 0 540
Ha a kapcsoló le van kapcsolva, az izzó kicsavarva, akkor a kettő közötti vezetékszakaszon csak kapacítív csatolás miatt lehet feszültség. Bár kicsit sokallom. Mindenesetre a Fi relé nem fog működni, mert a kör normál módon a nullán záródik. (Egyébként a 100mA-es Fi relédbe elég sok hiba belefér)
Előzmény: balux (539)
balux Creative Commons License 2002.11.25 0 0 539
Sziasztok !

Köszönöm a hozzászólásokat !

Sajna nem jelzőfényes egyik kapcsoló sem. A mérést egyébként izzók - terhelés nélkül ( nem volt becsavarva ) végeztem.
A FI relét csak azért írtam mert szvsz. ez kizárja a rossz 0 lehetőségét ( szóljatok ha ebben tévednék ), mert a FI különben állandóan lekapcsolgatna, ilyen probléma pedig nincs ( és a FI jól működik, ez is biztos )

Azt a lehetőséget is kizárom, hogy nem a fázis van kapcsolva, mert a nullán semmikor nem jelez a fázisceruza, a fázison viszont mindig, attól függően hol erősebben, hol gyengébben, hogy fel ill. le van e kapcsolva a kacsoló.

Attól tartok marad a vaclav által javasolt lehetőség :-(

balux

Előzmény: Alex11 (536)
CyberShot Creative Commons License 2002.11.25 0 0 538
Bocsi, "ha fázist kapnak"
CyberShot Creative Commons License 2002.11.25 0 0 537
A fénycsövek, ha nem fázist kapnak, és a nulla van megszakítva, halványan villognak/világítanak. Kompakt fénycsőnél még nem láttam ilyet. Ha jól tudom, kapacitív csatolás miatt.
Alex11 Creative Commons License 2002.11.22 0 0 536
Iíígen, ha a jelzőfény a nullát a fogyasztón keresztül kapja teljesen logikus. 2 pont oda! :))
Előzmény: Herr X (535)
Herr X Creative Commons License 2002.11.22 0 0 535
Ne keress nagyon mélyen.

Nem véletlenül jelzőfényes kapcsolód van?

Az szokott ilyet okozni. Triviális megoldása a kapcsoló cseréje, vagy a jelzőfény kiiktatása.

A kompakt izzók rendkívül kevés árammal működnek. (mA). A jelzőfény kis árama éppen elegendő egy-egy felvillanáshoz. (kondi feltöltés)

Előzmény: balux (529)
Alex11 Creative Commons License 2002.11.22 0 0 534
Ismételd már meg a mérést, úgy, hogy a kompaktfénycsövet kiveszed, és úgy is, hogy normál izzót teszel a helyére.

Valamint más nulla ponthoz is mérj, pl. kismegszakítóknál bejövő nullához képest, valamint vízvezetékcső (fém) és a nullád között, valamint vízvezetékcső (fém) és a kapcsólószál között. (lekapcsolt állapotban)

Előzmény: balux (531)
vaclav Creative Commons License 2002.11.22 0 0 533
Balux!

Ha nem sikerül fényt deríteni a dolgokra, akkor fel kellene deríteni az ismeretlen részek kapcsolását. Régi hálózatok felderítéséhez is jó a módszer, nálunk így sikerült kibogozni az évtizedek alatt össze-vissza berhelt rendszer.
Kicsit pepecs munka, két emberes, de megéri:
Kell egy kéziműszer, ami ellenállás mérésre is jó, pl. tud sípolni zárlat esetén. Készíteni kell egy jó hosszú mérőkébelt (20m) banándugókkal vagy krokodilcsipesszel (pl. hangszórókábelból) és végig kell mérni, hogy melyik drótnak hol van a másik vége. Természetesen CSAK teljesen áramtalanított rendszerben lehet mérni vele.
Ha rájössz valamire mindenképp írd le, vagy vázold fel a lakás/szoba kapcsolási vázlatát, később nagyon sokat segíthet.

Udv, Vaclav
Ui: http://www.hensel.hu/portal/main.html?lap=tervezesi_segedlet Nagyon jó!

Előzmény: balux (529)
balux Creative Commons License 2002.11.22 0 0 532
Még valami !

100mA-s FI relé is be van építve, a villogáson kívül minden OK.

balux

Előzmény: Alex11 (530)
balux Creative Commons License 2002.11.22 0 0 531
Alex11!

1 fázis jön be (25A).
2~3 V nullához képest. A fázison a fázisceruza is jelez lekapcsolt állapotban.

balux

Előzmény: Alex11 (530)
Alex11 Creative Commons License 2002.11.22 0 0 530
"Műszer ~ 2-3 V feszkót mutat a fázison lekapcsolt állapotban,"

Mihez képest? A nullához? Védőföldhöz? Valami stabil föld ponthoz?
1 vagy 3f megy be a lakásodba?

Egyébként elsőre arra tippelnék, hogy nem a fázis van szakítva a kapcsolón. Második tippem, kontakt hiba van a nulla vezető rendszerben.
Ebben az esetben sürgősen nézz át mindent, addig amíg nincs nagyobb gáz!

Előzmény: balux (529)
balux Creative Commons License 2002.11.22 0 0 529
Sziotok !

Most építkeztünk, tetőtér még ez után következik - vill.szer szempontból is. Ezzel kapcsolatban lesznek majd a későbbiekben kérdéseim a szakértőkhöz.

Jelen kérdésem a már szakik által kiépített hál.ra vonatkozik: két csillár, három helyen kapcsolható mindegyik fel, le. Bennük k.fénycső, melyek lekacsolt állapotban halovány fénnyel villognak. Műszer ~ 2-3 V feszkót mutat a fázison lekapcsolt állapotban, ami össze vissza ingadozik ( v.színű ettől villog a cső ). Mi lehet ennek az oka ?????

Korábbi hozzászólásokban többen érdeklődtek a beépíthető Cu vezeték átmérőjéről, hosszáról, egy csőbe húzható vez.számról. Ehhez a Hensel honlapján találtam egy kis segítséget :
http://www.hensel.hu/portal/main.html?lap=tervezesi_segedlet

balux

CyberShot Creative Commons License 2002.11.19 0 0 528
Úgy rémlik, annakidején is ez volt, akkor sokalltam, de mondjuk lehet, hogy bevállalom, és akkor nem kell figyelni a mikróra, hogy ne a bojlerral meg porszívóval egyidőben menjen...:)
Előzmény: jahno (527)
jahno Creative Commons License 2002.11.19 0 0 527
A csere ingyen van, csak a kiszállást+anyagot kell fizetni, ez összesen 3.800 pénz. Aztán utólag megírom, ha megtörtént, mert akkor már biztosabb lesz.
Előzmény: CyberShot (526)
CyberShot Creative Commons License 2002.11.19 0 0 526
Ja, értem.
Egy ilyen csere mennyibe kerül?
2 éve terveztem ilyesmit, de többezer forintot kértek volna....
Előzmény: jahno (525)
jahno Creative Commons License 2002.11.19 0 0 525
Most cseréli az ELMŰ 25-ösre, és ez az alugenyó van a kismegszakító+villanyóra között, de kollégámnál húzta az ELMŰ a száját, és nem cserélte ki azt a méter drótot. Bízom benne, hogy nálam ki fogják cserélni.
Előzmény: CyberShot (524)
CyberShot Creative Commons License 2002.11.19 0 0 524
jahno:
az alu vezeték még csak bírná, ha pl. nincsenek kötések.
Általában egy lakásnál a 1.5-es Cu elég szokott lenni bőven. Persze, ha pl. 40 A-t akarnál egy áramkörön vinni, az már necces lehet....mekkora a kismegszakítód?
Előzmény: jahno (523)
jahno Creative Commons License 2002.11.19 0 0 523
Engem egy szakember ugatott le, hogy az 1-es alu az bőven jó, ahol lehet, ott meg kell hagyni, elbír az 2300 wattot, és számoljak utána, hogy hol használok ennyit. Nem akartam mondani, hogy 900-as a mikró, 1200 a hajszárítónk, most mellédugom a 2400 wattos hősugárzónkat, meg alapban megy 2-3 számítógép, és akkor még nem mosunk, nem élünk. Ki is cseréltem 2.5-es rézre, max. szétfolyik az ELMŰ betápja, de az nem az én bajom lesz :-) Mindehol cseréltem, és kész, ez több 10 évig megint tuti lesz.
Előzmény: csotri (520)
Törölt nick Creative Commons License 2002.11.19 0 0 522
Köszi!
még valami eszembe jutott: Mivel érdemes megvalósítani - a felvázolt körülmények = nincs csövezés - mellett a vezetékcserét, tömör/sodrott egyeres vezetékek sarokba ragasztott csövekkel, vagy kettős szigetelésű 3 eres kébelekkel védőcsatornában vezetve, esetleg a kettőt kombinálva? (Minel kevésbé szembetűnőre kellene kialakítani) Ja és mekkora vezető keresztmetszettel érdemes csinálni?
Itt a lakás alaprajza a felső részt (konyha, fürdő, kisszoba) kell majd újrakábelezni, a maradékot (nagyszoba és a folyosó bal oldalán 1 konektor) nem akarom piszkálni, mivel az a rész már tapétázás/festés szempontjából rendbe van téve és a terhelés is kisebb, nincs is vele semmi gondom.
Előzmény: vaclav (521)
vaclav Creative Commons License 2002.11.19 0 0 521
Tybald:
"1. FI relét utólag is be lehet iktatni minden nagyobb díbolás nélkül, vagy ha nincs berakva akkor később már macerás?"
Ha nincs semmi gányolás (pl. konektornal nullazott fold stb.) akkor minden gond nélkül fel lehet szerelni. Azt kell megnézni, hogy mechanikailag ráfér-e a táblára. (Nekem azért kellett két táblát venni, mert a Fi relével együtt már nem fértek el a dolgok.)
Ha csinálsz valamit, de nem raksz fel azonnal Fi relét, akkor érdemes kihagyni a helyét, kábelekbe berakni egy csokit ott ahova később felrakod majd.

Üdv,
Vaclav

Előzmény: Törölt nick (518)
csotri Creative Commons License 2002.11.19 0 0 520
Én is találtam anno érdekes dolgokat. A textilszigetelés csak részben uralta a lakást, de sehol nem volt vastagabb a vezeték 1 négyzetmm-nél, ami alumíniumból elég kevés :-)

A legdurvább: volt olyan szakasz, ahol egyetlen szállal megoldották az áramellátást. Először nem értettem, hogyan, de aztán két dobozban megtaláltam a kötéseket, amik a nullát átterelték a kátránypapír védőcső külső fémbevonatára =:-()

Előzmény: Szecső (517)
vaclav Creative Commons License 2002.11.19 0 0 519
Szecső:
"Gratulálok az elvégzett munkához."
Köszi! Ráment kb. másfél hetem (meló mellett), de megérte!
"A szinek változása muttatta, hogy milyen vezeték volt a gyárban "fölösben"."
Azért akadt némi jó tapasztalatom is valamelyik elődöm mukájával. Néhány dobozban az összevissza színű kábelek végei meg voltak jelölve szigszalaggal. (Pl. Kék kábelen fekete csík, piroson kék csík, plusz egy csík nélküli piros.) Legalább vette a fáradtságot.
Üdv,
Vaclav
Előzmény: Szecső (517)
Törölt nick Creative Commons License 2002.11.19 0 0 518
Erről jut eszembe 2 kérdés:

1. FI relét utólag is be lehet iktatni minden nagyobb díbolás nélkül, vagy ha nincs berakva akkor később már macerás?
2. Kicsi lakótelepi panel - 35 nm alapterület - annak is gyakorlatilag a felében kellene ujrakábelezni 3,5x5,2 m alapterület, 3 egymásmelletti helység. Csövek szinte nincsenek, a plafonnál mennek a régi vezetékek felragasztva. Mennyibe kerülne nekem enek az újrakábelezése, mennyi lenne a biztosítódobozos rész cseréje. 25A jön a lakásba, jelenleg 5 db 5A-s biztosíték van, de a konyhában bővíteni kellene a hálózatot (jelenleg csak 1 konnektor és 1 lámpa van benne) kellene 1 plusz konektor és még egy a kombinált tűzhely sütőrésze miatt.

Előzmény: vaclav (516)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!