Keresés

Részletes keresés

Kutya23 Creative Commons License 2003.05.13 0 0 744
Sziasztok!
Nem tudom ebbe a topicba tartozik-e, de miért ódzkodnak a villanyszerelők a villámhárító elkészítésétől/felszerelésétől? Esetleg meg tudnám-e házilag is csinálni?
Előzmény: RodrigeZZ (743)
RodrigeZZ Creative Commons License 2003.05.13 0 0 743
szvsz összecsavarva-forrasztva-zsugorcsövezve korrekt, csak elég lassú megoldás.
Lehet vásárolni villszer boltokban összekötő elemet (a nevét nem tudom) kis fekete hasáb az egyik oldalán több lyukkal. Ebbe kell bedugdosni a vezetékeket és kész. Régebben létezet egy kúpos "tekerentyű" is, amit az összecsavart vezetékekre kellett rátekerni.

Elnézést a "szakszerű" fogalmazásért, de szvsz ha az eladó ért ahhoz amit csinál ebből kitalálja mit akarsz tőle

R.

Előzmény: kuoni pasztor (742)
kuoni pasztor Creative Commons License 2003.05.13 0 0 742
Sziasztok!

Ismertek valami kulturalt megoldast 3 szal 1.5-os rezvezetek egyesitesere egy fali dobozban? Sorkapocs nem fer el, az osszecsavaras nem szimpatikus es csunya. A forrasztas+zsugorcso nem tudom mennyire szabalyos.

K.p.

szürkesün Creative Commons License 2003.05.13 0 0 741
OFF
Két villanyszerelő ácsorog az állványon.Rászólnak egy arra járó öregasszonyra:
- Nénike,legyen szíves, adja már fel azt a piros drótot!
A mamóka odaadja.
- Köszönjük!...Látod Józsi, mondtam én, hogy nulla, te meg jössz itt a hülyeségeddel, hogy fázis!

Kopirájt máshonnan

Alex11 Creative Commons License 2003.05.12 0 0 740
Ezt elsősorban a helyi áramszolgáltatónál kell megkérdezni, mivel nem egységesek az előírások az országon belül. (Aztán ők majd elhajtanak egy minősített vállalkozóhoz.) A többi közművel nincs kapcsolatban különösebben, kivéve ha földkábelen kéred a csatlakozást.
Előzmény: kulcsarg (737)
Alex11 Creative Commons License 2003.05.12 0 0 739
Azért annyival kiegészíteném, hogy a telefont és egyéb gyengeáramú vezetéket nem illik behúzni az erősáram mellé!
Előzmény: Szecső (738)
Szecső Creative Commons License 2003.05.12 0 0 738
Bármikor be lehet huzni még egy vezetéket. Ez föleg antenna, számítógép és telefon esetén hasznos.
Szereléskor "sikerül" eltörni a vezetéket pont a doboz szélén akkor nem kell szétvésni a falat. Sérült szakszt (furás, szögbeverés, vízvezetékszerelés után) könyebb cserélni. Csövezés nélkül csak kettős szigetelésű falikábelt szabad felhasználni.
Szecső
Előzmény: tudós (735)
kulcsarg Creative Commons License 2003.05.12 0 0 737
Van egy telkünk, ahová a villanyt be szeretnénk vezetni. Milyen előírások vannak a bekötéssel kapcsolatban? A többi közmű és a villany esetén milyen összefüggések vannak, amire figyelni kell?
Advantech Creative Commons License 2003.05.12 0 0 736
En azt hiszem ertem miert ide, es miert ezt irta. Legalabbis remelem, hogy nem kombinalom tul es tenyleg azert irta.

A.

Előzmény: szürkesün (732)
tudós Creative Commons License 2003.05.12 0 0 735
Más haszon?
Előzmény: tudós (733)
jahno Creative Commons License 2003.05.12 0 0 734
Ha kicsit nedves a fal, és megsérül a vezeték külseje, akkor sem fog rázni, amikor gletteltek tapétázás előtt.
Előzmény: tudós (733)
tudós Creative Commons License 2003.05.12 0 0 733
Egy amatőr kérdésem volna:

Egy régi házat újítok fel. Az volna a kérdésem, érdemes e bergmann csövezni, vagy csak simán vakoljam be a vezetékeket?
Mi az előnye a csövezésnek?

szürkesün Creative Commons License 2003.05.08 0 0 732
Háát, akár ide is írhattad volna: http://forum.index.hu/forum.cgi?a=t&t=9014734&uq=7329
Előzmény: Hálózati Adapter (731)
Hálózati Adapter Creative Commons License 2003.05.08 0 0 731
Bocs, lehet hogy rossz helyen járok, de lenne egy kérdésem:
Gyermekem nagyon fájlalja a hasát. Szerintem vakbél. Mivel nagyapám hentes volt, úgy gondolom meg tudom műteni. Kéne egy sebész, aki tanácsot ad, hogy hol vágjam fel. Ha műtét közben a gyerek meghal, semmi gond, a felelősséget vállalom. A kockázat végülis elhanyagolható a sebészeknek fizetendő hálapénzhez képest.
Alex11 Creative Commons License 2003.05.08 0 0 730
Mindenféleképp kösd össze a földelést a nullával az óra után!! Az összekötés azért is ajánlott, mert ha nem mérnek földelési ellenállást honnan tudod milyen minőségű földelést készítettél?! Pl. lebetonozott rész alatt száraz földben meglehetősen rossz földelési ellenállás értékek jönnek ki... A mérése nem túl egyszerű... Simán védőföldeléses rendszert régen nem alkalmaznak már!! Az áramszolgáltatók mindíg nullázott érintésvédelmet adnak meg. Mivel 10 mm2 alatt nem engedélyezett a nullázott érintésvédelem ezért kell a kiselosztónál leágaztatni a nulláról külön védővezetőt. (Az áramszolgáltatók bejövő vezetéke 10mm2 fölött van!) Ezt kell kiegészíteni helyi földeléssel, összekötni a nullával az óra után. (régebben NEFH, mostanában TN) Földelő szondának ajánlatos tömör köracélt tenni monjuk 25mm átmérő 2m hosszban már ok. Lehet már boltban is kapni korrózióvédett kivitelben, jobb helyeken szerelvényeivel. Pl. OBO gyártmányban.
Előzmény: Funk (726)
jajajca Creative Commons License 2003.05.07 0 0 729
Világos, mint a vakablak! :)
Előzmény: szürkesün (727)
szürkesün Creative Commons License 2003.05.07 0 0 728
Szvsz
mérd meg az ellenállást, ha a 0 és a föld is 0Ohm akkor tényleg OK
Előzmény: Funk (726)
szürkesün Creative Commons License 2003.05.07 0 0 727
Verzó 1
a TCS aztat akarta mondani ahogy aszt mán eccer valaki leírta, hogy: aza okos fi asztat méri hogy ami bémegy az kijön-e. Na most ha neadj isten rajtad kersztül megy el(a fődbe) azt ő érzi és nem engedi elfolyni
Verzió 2(kopirájt báj szürke)
Ha a vízvezetékre lenne firelé, az mérné a vízóra(bejövet) és a csatorna"mérő"(kimenő) közötti különbséget és eltérés esetén elzárná a vízcsapot.

UI lehet rohanni szabadalmaztatni a "csőtörés-beázás-elfolyás"gátlót :)

Előzmény: jajajca (724)
Funk Creative Commons License 2003.05.07 0 0 726
Sziasztok!

A kérdésem az lenne,hogy építettem magamnak egy házat,ahol minden villanyos munkát én csináltam.Ezen részével nem is lenne gond.Hanem volt egy meglévő földelés,amire a zöld-sárga drótjaimat rákötöttem.Namost totál nem vagyok benne biztos,hogy ez a földelés ellátja a feladatát.Nemrég cseréltek órát,akkor azt mondták hogy minden OK.Viszont szerintem a ház /lehet hogy nem működő/földelése az óránál tuti hogy nincs összekötve a 0-val.Mivel mostanra épp az óra vonalában egy darab beton felfagyott,gondoltam egy szabályos földelés kialakítására.Végigrágtam magam a topikon,de igazából csak arra kaptam választ,hogy a lekrampácsolt vascső nem az igazi.Valaki említett kapható földelőszondát,gondolom ehhez tartozó,a villanyóra felé felmenő kábelt is be lehet szerezni.A szondát el tudnám helyezni annak a falnak a külső felénél,amelynek másik felén a mérő "lóg".Helyi mesterekkel nem szeretnék kezdeni,mert a Ganz FI relémet is az vágta haza,hogy az egyik csavart b@szott rendesen meghúzni,így szegény-mire rájöttem az olvadt müanyag szag okára-magába roskadt.Örvendenék ha tanácsokkal tudnátok ellátni,estleg majdan v.ki megszemlélné a terepet,akár úgy is,hogy a kubik munkát én megcsinálom,viszont Ő meg megteszi a 0 vs. föld közötti viszony rendezését.A hely Bp.XVIII.ker lenne.

Üdv:Funk

tcs Creative Commons License 2003.05.06 0 0 725
A kérdés jogos!
A FI relé akkor fog lecsapni, ha rajtad vagy máson keresztül a föld felé elfolyik az áram, de (!) csak akkor, ha a relé előtt a nulla rendesen le van földelve. A FI relés érintésvédelem azonban nem egy érintésvédelmi mód, hanem egy kiegészítő (de ajánlatos) védelmi eszköz. A jelen esetben csupán egy pótmegoldás, mivel - valószínűsíthetően - semmilyen érintésvédelem nincs ott az albérletben kialakítva (ez a gáz!).
A helyes az lenne, ha az ALU vezeték párokat kihúznák és helyette a három rézvezetékes nullázásos (fázis+nulla+védővezető) módot valósítanák meg. Ehhez még megmaradhat a FI relé is. De - szerintem - ez a főbérlő feladata lenne. Baleset esetén - gondolom - ő a hunyó.
Előzmény: jajajca (724)
jajajca Creative Commons License 2003.05.06 0 0 724
Köszi az infókat!

A Fi relét fel lehet szerelni olyan helyre is ahol nincs földelés?
Esetleg gondok adódhatnak némelyik háztartási géppel, pl pc tápegység.
Lehet hogy a fí relét lecsapja.
De ha mégsem, akkor nem értem, hogy mitől fogja tudni a fi relé, hogy valamelyik háztartási gép fogyaszt 1,5 kw-ot, nem pedig éppen én , mert éppen megráz az áram?

Előzmény: Alex11 (721)
CyberShot Creative Commons License 2003.05.06 0 0 723
Sőt, az ELMŰ területén már 32A jár. (Lehet, hogy máshol is?)
Megszakítócsere 2-5 ezer forint átlagosan (kiszállási díj)
Magának az óracserének semmi értelme, hiszen azok az esetek legnagyobb részében min. 30A-ig jók.
Előzmény: tcs (722)
tcs Creative Commons License 2003.05.06 0 0 722
Ha az óra előtti biztosíték csak 15 amperes, akkor azért az jó lenne cseréltetni, mert 25 amper mindenkinek élből járna (manapság). A 15 A csak kb. 5KW-ot enged, és ez előbb-utóbb kevés lesz.

Azonban Alex11-nek is igaza van annyiban, hogy nem javasolt a csere, mivel ha kijönnek a szolgáltatótól az URAK, akkor erős késztetést szoktak éreznek arra, hogy elszörnyedjenek az elébük táruló látványon. Gondolom egy főbérlő nem szokott különösen örülni egy nyakába szakadó tetemes beruházásnak (persze a szolgáltatóval való ügyintézés is az ő dolga kell, hogy legyen). Még akkor sem szokott örülni, ha az urak megsúgnak egy "költségkimélőbb" megoldást, melynek kivitelezését természetesen vállalnák.
A fentiek, bár nem általánosak, de nem is egyedülállóak. Én négy esetből háromnál találkoztam vele.

Előzmény: jajajca (720)
Alex11 Creative Commons License 2003.05.06 0 0 721
A legegyszerűbb leggyorsabb megoldás egy FI relé utólagos beépítése. Olvass vissza, már rengeteg dolgot leírtunk róla.
Villanyórát cseréltetni felesleges.
Ha csinálsz védőföldelést, akkor a villanyóra után a lakás elosztónál kösd össze a nullával. Az összekötés azért szükséges, nehogy potenciál különbség lépjen fel közöttük.
üdv. Alex11
Előzmény: jajajca (720)
jajajca Creative Commons License 2003.05.06 0 0 720
Sziasztok!

Földelés gondom van nekem is akárcsak szürke sünnek.
Most költöztünk egy albérletbe, ahol nincsenek földelt konnektorok.
A villanyóra 1996-ban lett feltéve, rajta van egy sárga matrica: 1,6KW
Régi főkapcsoló? van a villanyórához, fehér szinű, egy fekete gomb van rajta meg egy barna, 15 Amperes. Van még egy olvadó biztosíték is.
Van két számítógép, mikrosütő, automata mosógép, hűtő, lámpák, tv video, meg lenne egy hősugárzó is időnként ami egymaga 1,5 kw .
Arra gondoltam, hogy védőföldelést kellene készíteni és egy pár konnektorba beszerelni, vagy az egész házat megcsinálni, nehogy egy elromlott tápegység miatt agyoncsapjon valakit az áram, vagy tönkretegyen más készülékeket.
2 szál szürke vezeték megy most a csövekben, elég vastag, biztos alumínium. Nem biztos, hogy befér mellé a földelés szál, tehát lehet, hogy az egész vezetéket ki kell cserélni.
Kérdés, a villanyórát hogyan kell kicseréltetni egy korszerűbbre?
Lehet-e védőföldelés kiépítése nélkül is valamilyen ketyere felszerelésével biztonságos körülményeket teremteni?
Hogyan kell kiépíteni a földelést, miért kell a villanyóránál egy ponton összekötni a földelést a nullával? Azt tudom, hogy egy négy méteres földelő szondát kell leverni, és 16-os vezetékkel kell rácsatlakozni, de meddig kell vinni a 16-os vezetéket, a villanyóráig?

gbrl Creative Commons License 2003.05.04 0 0 719
alex, köszike, olvastam,
jövőhét második felében hívlak...... addigra letisztázódik mi is a pálya pontosan........
gbrL
Előzmény: Alex11 (718)
Alex11 Creative Commons License 2003.05.03 0 0 718
Mail ment.
Előzmény: gbrl (717)
gbrl Creative Commons License 2003.05.02 0 0 717
A L E X 1 1 ,
ALEX11,
ha van szabad kapacitásod, egy nagyobb melóra (550m2 körül), dobj egy telefonszámos__ mail-t a gbrL99@yahoo.com -ra.
részleteket telefonon. köszike.
gbrL
Előzmény: Alex11 (711)
jahno Creative Commons License 2003.04.28 0 0 716
A vékonyabbat. A másikba a konnektor is belemegy.
Előzmény: Törölt nick (715)
Törölt nick Creative Commons License 2003.04.28 0 0 715
És a normál egyes villanykapcsolóhoz sík falra melyiket lehet használni?
Mer épp az lenne a cél, hogy ne egy bazinagy kocka legyen a falon, hanem kis 1-2 centi magas kapcsoló.
Piszok dühítő, pláne, hogy egy rakat pesti lakótelepen ilyenek a villanykapcsolók, tehát még az se lehet indok, hogy már nincs rá igény.
Előzmény: ló2 (714)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!