Keresés

Részletes keresés

remote access Creative Commons License 2004.11.23 0 0 2272
Igazából nem tudom mi az előírás de nekem a 16 A/25 A teljesítménynövelésnél a szolgáltató előírta a Fi relé beszerelését. És mivel ez életet menthet inkább bekötöttem, ( a villanyszerelőm meg aláírt és pöcsételt).  Egyébként a régi 16A-es kinyomós kismegszakítón is képes volt annyi áram átfolyni ami többszörösen elég a bajhoz, szokásos kisteljesítményű berendezések, elektromos sütő+ a 3,5KW-os klíma és nem kapcsolt le. Pedig ez utóbbi mint fogyasztó elég durván indul.
Előzmény: Lacivill (2267)
Jahno Creative Commons License 2004.11.23 0 0 2271
Majd számoljál be mindenképpen, ráadásul gyorsan, mert ez nem játék. Voltak közelemben bénult/megvakult emberek áramütéstől, és akkor még mondhatni jól is jártak...
Előzmény: big_mafa (2269)
big_mafa Creative Commons License 2004.11.23 0 0 2270

No de 1 fazist mi ertelme van vedeni? (vagy en naiv - lehet h a 3 fazis csak a tuzhelyhez megy, minden mas 1-en osztozik?)

 

Gondolom, problema nelkul beszerelheto utolag is egy fi-rele...

Előzmény: Lacivill (2267)
big_mafa Creative Commons License 2004.11.23 0 0 2269

Itt szerencsem van  - a fovallalkozo eleg korrekt - csak sajna nem ellenorzi rendesen az alvallalkozoit... (tehat hogy a konnektorok feleben ne legyen aram (illetve lehet h 2 fazis volt, nem neztem faziscerkaval), az arra utal, hogy nem ellenoriztek semmit...

 

Ja, nem is csoda - egyszer talaltam egy rakason 5 feles uveget a lakasban...

 

Előzmény: Jahno (2268)
Jahno Creative Commons License 2004.11.23 0 0 2268
Az ilyenkor rég felszívódik, kis lakóparkos izék is sorban nem fizetik ki az alvállalkozókat, szarul adják át, céget meg eladja, majd új égisz alatt belefog a következőbe. Elég sok garis nyűg van ezekkel az új cuccokkal, ha családi ház, akkor még lehet esély, ott nincs akkora maffia.
Előzmény: Lacivill (2264)
Lacivill Creative Commons License 2004.11.23 0 0 2267

Ma még nem előírás, hogy legyen, de ha fel van szerelve akkor be kellene kötve lennie.

Mindenképpen feliratnak kéne lenni a táblán, hogy "ki-kivel van"!

big_mafa Creative Commons License 2004.11.23 0 0 2266
Ja, es 1 honapja vettuk at...
Előzmény: big_mafa (2265)
big_mafa Creative Commons License 2004.11.23 0 0 2265

Van neki....

Halk kerdes - torvenyileg kell fi-relet letesiteni? Van erre valami szabalyozas? Vagy azt mondhatja, hogy oruljek, hogy ott van?

Előzmény: Lacivill (2264)
Lacivill Creative Commons License 2004.11.23 0 0 2264

Ha ez egy új építésű lakás akkor van ennek kivitelezője, vagy eladója is talán?...

Előzmény: big_mafa (2263)
big_mafa Creative Commons License 2004.11.23 0 0 2263

Nagyszeru.. :(

 

Koszonom a segitseget. Elorebb vagyok, tegnap meg nem voltam ideges.. :)

Előzmény: Lacivill (2262)
Lacivill Creative Commons License 2004.11.23 0 0 2262

Hát ez egyfázisú fi relé, tehát nem alkalmas a bejövő 3 fázis védelmére.

Tényleg jó lenne akkor hozzáértővel megnézetni.

Ixmail Creative Commons License 2004.11.23 0 0 2261
Ne szenvedj az ilyen kivitelezővel! Ha ilyen durva hibát vét, akkor mentes a lelkiismeretes meló gyakorlatától, megint hagy maga után valami kakit! Hívj egy rendes szerelőt, aki rendesen átköti az egészet, a végén pedig megméri a FI-relé leoldási idejét 1x, 2x és 5x névleges kioldási áramnál pozitív és negatív induló fázissal, illetve 0,5x névleges kioldási áramnál nem oldhat le. Természetesen erről papírt ad, a műszere pedig hitelesített. Nem olcsó, de jól jön, ha a gyerek leveri a lámpát és kézzel babrálja a "maradékot". Talán lesz esélye!
Előzmény: big_mafa (2255)
big_mafa Creative Commons License 2004.11.23 0 0 2260
Az a "haromfazis" az a tuzhely. Lekapcsoltam - vigan melegit tovabb......
Előzmény: Jahno (2258)
Jahno Creative Commons License 2004.11.23 0 0 2259
Nemmondtam semmit, majd Lacivill megaszongya, én csak félhangosan gondolkoztam :-)
Előzmény: Jahno (2258)
Jahno Creative Commons License 2004.11.23 0 0 2258
Lehet, hogy csak a 3fázishoz lesz.
Előzmény: big_mafa (2257)
big_mafa Creative Commons License 2004.11.23 0 0 2257
Csudaba, lemaradtak a kepek..:)Kapcsolotablakutyu
Előzmény: big_mafa (2256)
big_mafa Creative Commons License 2004.11.23 0 0 2256

No, csak sikerult lefenykepezni....

 

Tehat ha tudtok okosat mondani, ne kimeljetek!

 

Kosz!

Előzmény: big_mafa (2255)
big_mafa Creative Commons License 2004.11.23 0 0 2255

Halkan jegyzem meg, h ha az a valami valoban fi-rele, akkor siman el tudom kepzelni, hogy nincs bekotve... Vagy nem tudom mit ved... (A fordoben sem megy le az aram, ha lekapcsol)

Asszem nincs mese, elo kell szedni a kivitelezot..:(

Előzmény: szicsu (2254)
szicsu Creative Commons License 2004.11.23 0 0 2254

Hali mindenki!

 

Nem semmi, hogy FI relé nem áramtalanította a fogyasztókat.

Ezt fel nem foghatom!

 

Még annyit hadd monologizáljak a dolgokon, hogy szvsz a FI relé nem kapcsol le olyankor, amikor az eldurranó villanykörte zárlatba megy. Ilyenkor a 10-16 amperes kisautomatára van bizva a védelem. És ez most nem életvédelem, hanem a falban lévő 1.5 mm2-es drót védelme leégés ellen.

 

És még egy.

Akadtak itt már panaszkodók, akiknél időnként váratlanul lekapcsolt a FI relé.  Csak sejteni vélem az okát valami asszimetrikus fogyasztó képében. De ha a kombi cirko fázisérzékeny, akkor ő vajon nem aszimetrikus fogyasztó?

 

Csak halkan merem bevallani, hogy nekem főágban nincs FI relém, csak a szivattyús fürdőkádhoz leágazva. Nem pezsdítek túl gyakran, de olyankor mindig tesztelem a saját gombjával a FI relét.

 

üdv

szicsu

Előzmény: big_mafa (2250)
big_mafa Creative Commons License 2004.11.23 0 0 2253

NEm, normal furdokadam vanm..:) (Tudom, Jacuzziba kotelezo)

 

2 kismegszakitonyi.

Nincs ilyen felirat rajta.

Ami rajta van: MErlin Gerin, 25A, 30mA

alul egy kis haziko, DCKB2, illetve 11024.

 

Van rajta egy kapcsolo (mint a kismegszakiton), ez narancssarga, illetve egy ovalis alaku nyomogomb felette (feher) - ha ez megnyomom, lecsap a kapcsolo...

 

Ez egyaltalan fi-rele??

 

Sajna nincs fenykepezogepem.. MOge nem latok be, mert le kene szednem a fel burkolatot hozza (be van festve...)

 

Előzmény: Lacivill (2252)
Lacivill Creative Commons License 2004.11.23 0 0 2252

Milyen széles az a fi relé?Kb 2 kismegaszakító, vagy inkább kb 4 kismegszakító.

Illetve a felirat  a fi relén 2P vagy 4P?

Nincs véletlen cirkulációs kádad?

Előzmény: big_mafa (2251)
big_mafa Creative Commons License 2004.11.23 0 0 2251

Adalek - a lakasba 3*16A jon be. Egyaltalan, nem keves kicsit az a 25A???

 

En mar semmit sem ertek.... :(

Előzmény: big_mafa (2250)
big_mafa Creative Commons License 2004.11.23 0 0 2250

HUhhh...

 

Na, odablattyogtam a kapcsolotablahoz, es megnyomtam a "Merlin Gerin 25A 30mA" feliratu keszuleken a gombocskat. A kapcsolo levagott - es minden mukodik tovabb a lakasban....

Jol sejtem, hogy mindennek ki kellett volna hunnyia??

 

Mondjuk semmin nem csodalkozok, 2 valtokapcsolo + keresztkapcsolo rosszul volt bekotve, veletlenszeruen nem mukodtek konnektorok miutan atvettuk a lakast....

 

 

 

Előzmény: szicsu (2249)
szicsu Creative Commons License 2004.11.23 0 0 2249

Szvsz földelés ellenőrzésére nem elég a FI relét kiütni a fázis és a föld közé kötött próbalámpával. Ez csak a FI relé jóságát mutatja. De ha pl. sikerülne egy 11 Wattos izzót odatenni, a FI relé pedig 100 mA-es (nemtom van-e ilyen), azt valszeg nem veri le a a 11 Watt 50 miliAmpere.

 

Visszatérve a földelésre. A földelés arra való, hogy IGENIS AUTOMATÁT LEVERŐ zárlati áram folyjon a fázisból a zárlaton át a föld felé, hogy megvédje emberfiát.

Tételezzük fel, hogy 10 A-es körön vagyunk. Ez 15 amperig meg se nyikkan (ez a dolga!!). 22 ampernél már biztosan leold. Hogy ekkora lehessen a ZÁRLATI áram, ahhoz 220 Volton 10 ohmos körnek kell lennie. Ha a földelési ellenállás (ami a konnektor aljzaton lévő védőérintkező és a sarki trafó NEFH-s nullpontja között értendő) mondjuk 22 ohm (VAN ILYEN SAJNOS!!!!!), akkor a zárlati áram nem is zárlati, mert pont a névleges 10 amper. Ekkor az automata nem old le (a FI igen - ha van!), emberfiát viszont agyonüti a mosógép.

Mit lehet tenni?

 

Én elmondom, hogy mit tettem, a többiek meg forduljanak szakemberhez!!!!!!!

Van egy 2kW-os villanykályhám (most jut eszembe, ezt már elmondtam, csak régen:-))). Annak a melegellenállása pontosan 22 ohm, ami 10 ampert jelent = 2200 watt.

Ezt a fogyasztót a fázis és a föld közé kötöttem (TILOS!!!!!!!!). Ha rossz a földelési ellenállás (pl. 22 ohm), akkor a környezetben lévő földelődrótok potenciálja megemelkedik, 110 volt lesz rajta. Ez agyonüti az asszonyt, aki éppen a ruhát szedi ki a mosógépből. (Én a kísérletet nyaralóban végeztem, család otthonhagyva!!!)

Egy voltmérővel megmértem a feszültséget a villanykályha két sarkán. VIGYÁZAT, MINDKETTŐ MELEG !!!!! PONT, MEGHALSZ!!!

Aztán az udvaron addig vertem lefelé egyre több összehegesztett vasrudat a földbe, amig a villánykályha sarkain mért feszültség meg nem emelkedett 180 Voltra (nem tudtam feljebb vinni). Ez kb. 5 ohmos földelési ellenállást jelentett nálam, ami 44 amper zárlati amperrel már vélhetően leveri a relét.

Kipróbáltam. Drót a fázis és a föld közé (NE TEDD!!), hatalmas lángcsattanás, drót odaragadt a földelőkéshez, DE AZ AUTOMATA LEOLDOTT.

Ezzel befejeztem a kísérletet.

Következő száraz nyáron nem oldott le az automata, sós vízzel locsolgattam.

Nem játék ez, a fene egye meg!!!

 

üdv mindenkinek

Előzmény: stones (2241)
Lacivill Creative Commons License 2004.11.23 0 0 2248

Az előbb valaki azt irta, hogy néha a firelé testgomjával lehet ellenőrizni a működését.

 

Inkább azt mondanám, hogy előírás szerint havonta egyszer kőtelező megnyomni a tesztet, mert bizony a firelék is elromlanak. Ha nem jó a földelés akkor viszont baj van....

Lacivill Creative Commons License 2004.11.23 0 0 2247
Külső rész mit takar, mert külön lehet szabályzó tekerőt meg előlapot kapni hozzá.
Előzmény: CyberShot (2239)
big_mafa Creative Commons License 2004.11.23 0 0 2246

A szineket tudom, a funkciojukkal is tisztaban vagyok..:)

 

Degeczi vegulis megadta a valaszt, es most csodalkozok...

 

eszerint a szuleim Energomatjat nem tudnam hasznalni a mostani lakasomban. (szegeny valahol zarlatos vagy 5 eve, nem nagyon, faziscerka mutatja, de kezzel nagyon picit erezni csak - foldelt konnektorban, igy tunetmentesen tengeti eletet...

 

Koszonom a felvilagositast! Akkor lesz egy fazis-fold koze bekotott izzo tesztcelra... :)  (a gombbal sztem sokra nem megyek, mert ha nehany agat elfelejtettek bekotni a relebe, akkor azt azzal nem deritem ki - es sajnos ezt is elkepzelhetonek tartom....)

 

 

 

 

Előzmény: stones (2245)
stones Creative Commons License 2004.11.23 0 0 2245
a földelés a zöld-sárga, s amire te gondolsz a nulla és a fázis vezető (kék ill. fekete)
Előzmény: big_mafa (2242)
remote access Creative Commons License 2004.11.23 0 0 2244
Van egy tesztgombja is amivel időnként érdemes kipróbálni a működőképességét
Előzmény: big_mafa (2240)
Degeczi Creative Commons License 2004.11.23 0 0 2243
a fi relé asszem annyit tesz, h "ami itt bejött, annak kell kimennie" alapon a fázis és a nulla vezetékeken folyó áramot figyeli, aminek hajszálpontosan meg kell egyeznie
ha nem egyezik, akkor valahol föld felé ment el
hogy szivárgás (teszem azt vizes környezet) miatt, vagy mert éppen ráz vkit az áram és az ő teste földel - az már mindegy, nem különíthető el, mindenképp le kell kapcsolnia
Előzmény: big_mafa (2242)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!