Keresés

Részletes keresés

Törőlt_nick Creative Commons License 2003.06.17 0 0 799
nem kell félni a kettősváltótól, nem olyan bonyolult az, majd elküldöm imélben a bekötését. :))
Előzmény: enginer (797)
Törőlt_nick Creative Commons License 2003.06.17 0 0 798
és mi számít 1 db kiállásnak?
Előzmény: end0 (796)
enginer Creative Commons License 2003.06.17 0 0 797
Miért nem egyből csillagdeltát akarsz, irányváltással?
Mikor kötöttél utoljára duplaváltót?
2db szimpla váltó, 2db dobozban?
Te minden MCu kötésnél használsz sorkapcsot?
Előzmény: Törőlt_nick (795)
end0 Creative Commons License 2003.06.17 0 0 796
Üdv!

A közeli hetekben kezdek bele egy nagyobb lakásfelújításba. Gondoltam a vill. hálózatot sem hagynám ki. (A ház kb. 35 éves blokkos és Alu. falvezetékkel szerelt) Kaptam egy ajánlatot "látatlanba" mely 3.5EFt/kiállás. Szerintetek ez reális?

Törőlt_nick Creative Commons License 2003.06.16 0 0 795
ja pertye...behúzol egy duplaváltónak 6(5) szálat és még ugyanabban a dobozban leágazol egy másik kapcsolónak + megkötsz alatta sorkapocsban fázist+nullát+földet és még rá is hagysz egy kis tartalékot MBCu3,4,5*1.5mm2-ből. Ezt a produkciót még a mélyített gipszkartondobozban is érdekesen adod elő.
Előzmény: enginer (793)
Alex11 Creative Commons License 2003.06.16 0 0 794
Na akkor még 1x és idézem magam: "A hazai technológia azonban nem igazán teszi lehetővé. Egyszerüen kicsik a dobozok. A gipszkarton doboz (ÜGD) kivétel, ott szoktunk kötni alatta."
Előzmény: Törőlt_nick (791)
enginer Creative Commons License 2003.06.16 0 0 793
Gipszkarton dobozban elfér simán!
Könnyüszerkezetes házaknál, meg egy kapcsolószekrényt is belökhetsz a falba. :))
Előzmény: Törőlt_nick (791)
enginer Creative Commons License 2003.06.16 0 0 792
"Szóval nem kötelező teliszórni a lakás forgalmasabb részeit kötésdobozokkal. "

És ezt pont te írod Szaki?
:))

Előzmény: Törőlt_nick (786)
Törőlt_nick Creative Commons License 2003.06.15 0 0 791
egy 65-os dobozba jó ha a szerelvény belefél, hogy kötsz ott még nullát és földet is? Hol fér ott el akár egyetlen kötésszorító is?
Előzmény: Alex11 (790)
Alex11 Creative Commons License 2003.06.15 0 0 790
Technologia: Lakáselosztóból 3eres kábel (2p+f) megy a legközelebbi kapcsolóhoz, ott fázis szakítódik és a kábel egyszerűen megy tovább a lámpához. A többi kapcsoló már ez alól a doboz alól táplálódik és igy tovább. Nagyon jó mert minden kapcsoló alatt ott van a 2p+f, bármilyen szerelvényt be lehet tenni utólag, pl. világítós kapcsoló, időzítő, mozgásérz. stb. nem kell görcsölni, hogy honnan szerezz nullát. Azonkívül ha utólagos igény merül fel, nem keresek kötődobozt, hanem a legközelebbi kapcsoló alatt megtalálok mindent. :)
Előzmény: Törőlt_nick (787)
Törőlt_nick Creative Commons License 2003.06.15 0 0 789
Na ennek örölünk!

Mit is? :))

Előzmény: Trepador (788)
Trepador Creative Commons License 2003.06.14 0 0 788
Nagyon jó! Ki is fogom próbálni!
Törőlt_nick Creative Commons License 2003.06.14 0 0 787
Alex11,
és a kapcsolószállal hogy álltatok fel, közvetlenül a szerelvény alól?
Előzmény: Alex11 (785)
Törőlt_nick Creative Commons License 2003.06.14 0 0 786
Mellékhelyiségekben, rejtett zúgokban körülnéztél? A hagyományos villanyszeréssel is lehet úyg dolgozni, hogy egy szál doboz sincs szem előtt, mert úgy van csövezve a hálózat, hogy a kötésdobozok valamelyik mellékheyliségben kerülnek elhelyezésre. Egy szépen szerelt, hajlított cső 3-4 kanyart is "kibír" és ez már sokszor elegendő ahhoz, hogy elvezesd a kiváncsi tekintetek elől. A dugalj, antenna, telefon, számtekaljzatokat kétkanyaros-íves aljzatszereléssel is el lehet juttatni a kívánt elégazó dobozhoz. Szóval nem kötelező teliszórni a lakás forgalmasabb részeit kötésdobozokkal.
Előzmény: Vastika (784)
Alex11 Creative Commons License 2003.06.13 0 0 785
Ne bízz benne, kizárt, hogy csillagpontos legyen. Csak akkor lenne olyan, ha kifejezetten olyat kérne a megrendelő, de eszméletlenül drága, így nem valószínű!

A mennyezeten sincsenek dobozok? Van úgy, hogy ott vannak az elosztások, a dobozok beöntve a betonba.

Amikor külföldön dolgoztam, ott sem használtunk kötődobozt. A kötések a szerelvények alatt voltak. (Sokkal jobb szvsz) A hazai technológia azonban nem igazán teszi lehetővé. Egyszerüen kicsik a dobozok. A gipszkarton doboz (ÜGD) kivétel, ott szoktunk kötni alatta.

Előzmény: Vastika (784)
Vastika Creative Commons License 2003.06.13 0 0 784

Köszönöm a magyarázatot! Egyébként én csak bízok benne, hogy ez valóban egy ilyen csillagpontos rendszer: mert az is lehet, hogy egyszerűen csak gány munka...

Ha tényleg csillagpontos, akkor OK: lehet, hogy egyszer pont ilyenre lesz szükségem ;-))

Üdv!

Előzmény: Törőlt_nick (783)
Törőlt_nick Creative Commons License 2003.06.12 0 0 783
ez a csillag-rendszer - ha az amire én gondolok - jó is meg nem. Úgy van szerelve az ilyen hálózat, hogy gyakorlatilag az összes szerelvény - lámpák, kapcsolók, dugaljak, stb. - külön ki van vezetékezve egy központi elosztószekrénybe, ahonnan mikroprocesszoros vezérléssel, távoli irányítással, dimmerekkel és jelátalakítokkal, stb aztán csodákat tudsz művelni a házzal, ha akarsz. Ami a gáz: 1. a kábelek a helytelenül kialakított nyomvonal, a sokszor irdatlan hosszúságú szakasz miatt sérülés esetén cserélhetetlenek. 2. Az anyagár és a munkadíj többszöröse a hagyományos szerelésnek. 3. A nyomvonal nem egy esetben még a szerelők számára is rejtély ha rákérdezünk vakolás után. :)
Előzmény: Vastika (782)
Vastika Creative Commons License 2003.06.12 0 0 782

Most akkor ezzel mit akartál mondani? ;-) Örüljek, vagy sírjak?

Egyébként ma járt itt egy ügyfél, aki "civilben" villanyszerelő: neki is elmeséltem a dolgot. Azt mondta, hogy biztosan "csillag" rendszerű lesz a hálózatunk, és a főbb irányok a kapcsolótáblából indulnak... Meg hogy ismeri a csávót, aki azt a házat csinálja, és hogy precíz gyerek... Mondjuk én akkor sem értem, hogy honnét fogom tudni, mi merre megy :-(( Mert engem nem az zavar, hogy nincsenek dobozok: sőt, így még szebb is a dolog, mert alég rondák azok a gorbe-kerek-összeviszaálló dobozfedelek ;-)) Hanem attól vagyok roszul, hogy esetleg 2 év múlva emiatt kell falat bontani :-((

Üdv!

Előzmény: RodrigeZZ (781)
RodrigeZZ Creative Commons License 2003.06.12 0 0 781
Nálam ez az egész nem áll össze.
Valahol van egy biztosítéktábla, mint bázis (gondolom ezt azért nem hagyták el ;-))
A vezetéknek innen kell indulnia, és mondjuk 25 méterre a konnektorban kell végződnie. Ha feltételezzüm, hogy sima háromeres vezeték csak simán rágipszelve a falra (MM? vagy hogyhijják)akkor is marha strapás ezt úgy bevezetékezni, hogy a szaki ne gabalyodjon bele.Bár lehet, hogy ez neki "kihívás" és a konnektoroknál, kapcsolóknál van a "doboz" is.
Láttam én már a falon átlósan vezetett villynyderótot is, meg vízcsövet is, de ilyen doboznélkülit még nem.
Mindig tanul az ember :-((
R.
Előzmény: Vastika (779)
Szecső Creative Commons License 2003.06.12 0 0 780
Szia

Akkor a padláson vannak a vezetékek elmélet kilőve.

Szecső

Előzmény: Vastika (779)
Vastika Creative Commons License 2003.06.12 0 0 779

Másik lakás van felettünk. A nyomvonalról meg tényleg nehéz lenne bármit is tudni, mert nem egyforma magasan vannak a konnektorok, aztán vannak falilámpák a nappaliban, a konyhában lápák a pultok fölé, lent villany a sütőnek, meg fent az elszívónak, aztán ott van még a fördő: ez így minimum 6-7 féle "magasság", ahol kábel lóg ki a falból... Tényleg ciki lesz így furkálni pl. a konyhában, ahol kapásból 4 "emelet" van :-(

Üdv!

Előzmény: Szecső (778)
Szecső Creative Commons License 2003.06.11 0 0 778
Szia

A szabályoságot nehéz megállapítani a vezetékek nyomvonalának ismerete nélkül.
A lakás felett mi van? Padlás vagy másik lakás?

Szecső

Előzmény: Vastika (777)
Vastika Creative Commons License 2003.06.11 0 0 777

Egyenlőre még nincs leglettelve a fal, csak vakolva van... Szóval ha lennének dobozok, azt látnám.
Előzmény: RodrigeZZ (776)
RodrigeZZ Creative Commons License 2003.06.11 0 0 776
Van még1 változat.
Nevezetesen, hogy van doboz, de a festő leglettelte és le van tapétázva/festve.
Most néztem meg alaposabban a miénket, ott is a dobozok nagy része nem látszik, pedig a fényképeken, amit a vakolás előtt csináltam megvannak.

R

Előzmény: Vastika (772)
Törőlt_nick Creative Commons License 2003.06.11 0 0 775
nem igazán. Az MT csőbe való, csatornába, vagy szabadon. Amilyeknek meg megfelelő lenne a szigetelése olyat a világon nem kapsz nálunk.
Előzmény: ló2 (767)
Vastika Creative Commons License 2003.06.10 0 0 774

Persze, tudom: csak 10 centit mellévéstek, és már megette alkalmasint a fene az egészet...

De mondom, engem a legjobban az zavar, hogy szabályos, műszakilag korrekt-e így a dolog? Mert ha később javítani kell valamiért, akkor gondolom sokkal nehezebb, mivel egyrészt nem lehet kb. sem tudni, hogy merre mennem a kábelek, másrészt meg nem lehet "szakaszolni", rarabokat pótolni, meg mittudomén, nem értek hozá na, azért kérdezem ;-)

Üdv!

Előzmény: RodrigeZZ (773)
RodrigeZZ Creative Commons License 2003.06.10 0 0 773
A tervdokumentációban ne nagyon bízzál. Kivéve, ha fénykép is van mellékelve.
Nálunk a vizes megcsinálta frankón a vezetékeket, aztán két 7 múlva, mikor kész volt a burkolás keresztülfúrta a saját csövét:-((

R.

Előzmény: Vastika (772)
Vastika Creative Commons License 2003.06.10 0 0 772

Az a legnagyobb kérdés, hogy szabályos-e így villanyt szerelni egy lakásban?

Dokumentációt (víz, villany, fűtés, szennyvíz) mindenképpen akarok kérni, mert az még később jól jöhet... Na nem mintha abban bíznék, hogy tartották magukat hozzá :-((

Üdv!

Előzmény: Szecső (771)
Szecső Creative Commons License 2003.06.10 0 0 771
Szia

Sajnos csak két módon lehet kideríteni merre mennek a vezetékek. Megkérdezed a villanyszerelőt vagy keritesz valakit akinek van vezeték kereső készüléke. Érdemes kideríteni a többi cső(víz, gáz, fütés) helyét is.
Esetleg még a tervdokumentáció adhat némi felvilágosítást.

Szecső

Előzmény: Vastika (770)
Vastika Creative Commons License 2003.06.10 0 0 770

Ja, bocs: minden fal tégla.

A mostani lakásunkban gipsz válaszfalak vannak (nem tudom, hogy mi a "hivatalos neve, tehát ha jól tudom, akkor tömör, de az biztos, hogy gipsz), a főfalak is gipszkartonnal vannak burkolva, nem vakolva vannak. De ott mégis szépen ott van mindenhol a doboz...

Előzmény: Szecső (769)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!