Keresés

Részletes keresés

ghepard Creative Commons License 2013.03.14 0 0 510

Nos akkor. Tegnap megint olyan élményben volt részem, ami eddig sehogyse sikerült. Egy másik helyen, ahol várok a villamosra, ami elvisz a vonatmegállóhoz szintén nézegetek egy feliratokkal teli plakátot egy üzleti ajtón - majd minden nap. Szemben van úgy kb 48 méterre, zöld alapon vannak fekete betűk - kb 2 éve van ott. A nagyobb méreteket el tudtam olvasni már jó ideje, de hogy mit takar a legkisebb betűs sor - na arról fingom se volt. Pedig mindig mindent megtettem, hogy kibogozzam. Egyetlenegy betűt se tudtam felismerni a két év alatt. Hiába élesedett ki a kép akár 10 mp-re is, nem volt elég. A nagy Istenért se tudtam kivenni semmit. Már beletörődtem, hogy ez a határaim felett van.

 

Na tegnap simán elolvastam. Ez egész hihetetlen volt számomra. Úgy látszik azzal az extra légzéssel jó pár %-al javult a látásom, még mindig. A vonatmegállón aztán járkálok még körbe majdnem már a hegyoldalban és nézegetem az autók rendszámait. Most nagyon pontosan be tudom mérni a távolságot, mivel rengeteget hajigálok gerellyel és a távolságérzetem nagyon kifinomult. Megesküdnék rá, hogy ahonnan kivettem a rendszámot az 63-67 méter között lehetett és egy betűt még tisztán láttam kb 80 méterről is. Eddig nagyon örültem, ha 45-52 méterről ki tudtam venni a rendszámot.

ghepard Creative Commons License 2013.03.14 0 0 509

Hogy a génhiba, vagy valami örökletes defekt csak a populáció kb 1%-át érinti. A 99% tehát jó szemekkel születik. A többi aztán már a környezeti hatásoktól függ. Mit csinál a kicsi, mennyit mozog, mennyit néz távolra, mennyit közelre, mennyit van kint, mennyit bent, mennyit világosban, mennyit sötétben stb. Ezek a hatások aztán formálják a szemet is. Mivel mostanság nagyon technikás világ van, már kiskoruk óta a gyerekek nagyon sokat néznek közelre és ráadásul sokkal kevesebbet is mozognak. Ezért a sugárizmuk nagyon erős lesz  és ehhez alkalmazkodik a szemgolyó is, meg minden a szemben. Elég volna tehát változtatni az arányokon és helyesebb irányban növekedne minden. Nem tudom pontosan, de ma már 15 fiatal emberből (25 év alatt) meglehet 10 rövidlátó, 2-3 távollátó és 2-3-nak még tökéletes a látása....

 

Az idős korban meg már közrejátszanak az öregedéssel járó folyamatok. Persze ha hagyjuk, akkor elhatalmasodnak. Nekem is 45 éves koromban kezdődött, addig tökéletesen láttam, annak ellenére, hogy egész nap a számgép mögött ültem a melóban (s mostanáig ülök is).  Nagyon sok helyen azt olvastam, hogy azért, mert kb ebben a korban kezd vastagodni a szemlencse külső pereme. Pontosan nem tudni, hogy mi indítja be ezt a folyamatot, de hogy nem kerül el senkit. Ez azt eredményezi, hogy egyre nehezebb közelre fókuszálni. Persze, aki rövidlátó, annak ekkor javulni fog a távollátása, mert azáltal ellaposodik a szemlencse. Ez a folyamat valamikor 60 felett, hogy megáll (tehát már nem fog vastagodni). Akkor még nem tudtam azt, amit most és szemüveget hordtam 2000-2009 között. Tehát még 9 év szemcsiviselés után is sikerült valahogy a szemlencsémet jobb alakúra formálni (de nem csak az változhatott meg), mert valahogy vissza kellett változnia, mert máskülönben nem tudom, hogy láthatnék manapság közelre nagyon jól és nagyon hosszú ideig is. És távolra sincs problémám. Sőt, mostanában olyan dolgokat tapasztalok nemcsak távolra (az extra légzés gyakorlása szem szempontból), amik eddig nem sikerültek a 4 év alatt. Tegnap is leesett az állam, majd később leírom, hogy mit és hogyan csinálok és mi folyhat fizikailag, kémiailag, biokémiailag a szemekben (meg a testben is).....

 

Előzmény: Semmisem (508)
Semmisem Creative Commons License 2013.03.14 0 0 508

Gondolom akkor az a nagy kérdés,h mitől romlik meg a felnőttek ésmitőlagyerekek szeme, h szemöüveget kellvisleniük. Mert az elméletileg és ygakorlatilag is okay, h leteszed a szemüveget és helyre jössz, de mitől romlott el a szemed ha azelőtt nem volt szemüveged? gondolom ez még egy érdekes csavar.

Előzmény: ghepard (507)
ghepard Creative Commons License 2013.03.14 0 0 507

Ja, ez érvényes a normál szemüvegre is (nem napszemcsire). Nem látsz jól, na akkor teszünk rád ilyen szemcsit és már jól is látsz. De ez nem igaz, mert a szemüveg "lát" és nem a szem. Viszont a szem korlátok közé lesz szorítva, ami egy idő után még szorosabb lesz - és erősebb szemcsi fog kelleni, amitől még messzebb lesz az ember, hogy jól működő szeme legyen.....

Előzmény: ikrek18 (505)
ghepard Creative Commons License 2013.03.14 0 0 506

:))

 

Hát igen. Az még mondjuk érthető, hogy lézeres szemműtét után agyonbeszélik az embert, hogy kell viselni, mert káros lenne az UV. Na, de már annyira megy a reklám, hogy bele akarják döngölni az emberekbe, hogy mindenkinek hordani kellene - ha azt akarja, hogy ne károsodjon a szeme. Tehát újabb korlátok közé nyomni a szemet, hogy már csak bizonyos körülmények között működjön jól (jobban). De nem fog, mert minél kisebb korlátok közé van szorítva, annál működésképtelenebb lesz - és ez nemcsak a szemre érvényes. És aztán jöhetnek a cseppek, ilyen meg olyan műtétek - eljön az idő, mikor egy 60-65 éves emberben, már majd minden ki lesz cserélve, vagy átformálva mesterségesen a szemben (is)........

Előzmény: ikrek18 (505)
ikrek18 Creative Commons License 2013.03.13 0 0 505

"Még éjjel is világítanak maguknak, tanulnak, olvasnak, TV-nek, buliznak stb. Keveset alusznak."

 

Hát ja, nappal meg felteszik a napszemüveget, hogy ne legyen olyan világos. :)

ghepard Creative Commons License 2013.03.13 0 0 504

Igen, azt hiszem én is így írtam. Hát pont ezt nem csinálják az emberek. Még éjjel is világítanak maguknak, tanulnak, olvasnak, TV-nek, buliznak stb. Keveset alusznak. Ha pedig mennek valahol, ahol sötét (sötétebb) van, akkor azonnal világítanak. Ez már olyan automatikus, hogy már akkor is feloltják a villanyt, amikor még szinte világos van. Például a lépcsőházban. A nagy vicc meg az, hogy már azt is bevezették az autóknál, hogy nappal is világítsanak. Ha valaki nem lát meg világosban egy autót, hát akkor nem tudom, hogy hogyan engedik meg neki, hogy vezessen. Már csak azt kéne bevezetni, hogy mindenki szirénázzon, necsak világítson nappal. Nem azon múlnak a balesetek, hogy világít e valaki világosban - hanem az emberek figyelmetlenségén, idegességén, ingerültségén, sietségén stb.......

 

Hát, ha mondjuk hosszabb ideig csak sötétebb helyeken lenne az ember - akkor se volna nagy baj, mert alkalmazkodna ehhez, pontosan úgy, mint az állatok. De én nem vagyok állandóan sötétben (ezt Te is megjegyezted), csak akkor, mikor sötét van és fent vagok. Így a szemem jól működik a sötétben is és világosban is. Télen sokkal hosszabb időt töltök sötétben, mondjuk nyáron ez az idő nagyon kevés, mert még világos van, mikor megyek aludni és már világos van, mikor kelek.

Előzmény: ikrek18 (503)
ikrek18 Creative Commons License 2013.03.12 0 0 503

"Hogy a bányalovak elég hamar megvakultak a sötétben. Már akkor írtam neki, hogy meglehet csak azért, mert a szerencsétlen állatoknak le voltak takarva  a szemeik - így sose láthattak semmit. Tehát a cikkből is látszik, hogy nem mindegy, hogy a sötétben le van takarva a szem, vagy szabadon láthat, nézegethet stb."

 

Inkább azon van a hangsúly, hogy ha valaki lent van a bányában (ugye a bányalovas példából kiindulva) , akkor egész nap sötétben van, na az valószinű nem jó.

Szóval a jó szerintem az ha sötét esetén sötétben vagyunk (éjszaka), világosban meg világosban. Szóval ha Te nem kapcsolsz villanyt, akkor is napközben világosban vagy, és nem egész nap sötétben. Ha mondjuk évekig éjjel-nappal sötétben lennél, akkor lehet nem tenne jót a látásodnak már annyi sok sötét.

ghepard Creative Commons License 2013.03.12 0 0 502

Még egypár szó a sötéttel kapcsolatban. A szemek ugyebár úgy fejlődtek az évmilliók során, hogy az élőlény volt sötétben is rengeteget (már az alváson kívül), meg világosban is - mert mesterséges világítás nem volt, esetleg az ember egy idő után megtanult tüzet rakni (de azt nem hordta magával). A mai ember viszont már mindenhol világít és így a szemek nem kapják meg a maguk természetes sötét adagukat nap mint nap. Ez a másik fontos tényező, amin javítottam - az első, hogy letettem a szemcsit és így kb egyforma időn át nézek közelre és távolra is. A fény meg nagyon meleget csinál a szemben állandóan. Biztos mindenki látott már olyan kisérletet, mikor egy lencsével fel lehet forrósítani tárgyakat - ha a fókuszpontba tesszük azokat. A szem ugyebár nagyonis fókuszál  - ha nincs jól hűtve a retina környéke, akkor.......

 

Most megpróbálok megtanulni szem szempontból lélegezni és pislogni. A légzés nagyon fontos az ember számára - így a látást is befolyásolja, meglehet jobban is, mint gondolnánk..... Egy rendezett légzés és pislogás jobb látást eredményez, majd kifejtem, mik lehetnek szerintem a háttérben.......

Előzmény: ikrek18 (500)
ghepard Creative Commons License 2013.03.11 0 0 501

Köszi, hogy betetted ide (is). Számomra nem olyan meglepő, hisz 2009 szeptembere óta igyekszem annyit lenni a sötétben, amennyit lehetséges. A cikkben az is áll, hogy eddig csak macskákon próbálták ki és ha embereken is hasonló volna az eredmény, akkor az sokaknak segíthetne. Én nem látom okát, hogy miért nem működne ez az embereken. Már 4 éve csinálom és semmi jele annak, hogy megvakultam volna - a szemeim folyamatosan javulnak. Akkoriban megkaptam a magamét Péter oldalán. Hogy a bányalovak elég hamar megvakultak a sötétben. Már akkor írtam neki, hogy meglehet csak azért, mert a szerencsétlen állatoknak le voltak takarva  a szemeik - így sose láthattak semmit. Tehát a cikkből is látszik, hogy nem mindegy, hogy a sötétben le van takarva a szem, vagy szabadon láthat, nézegethet stb.

 

A cikk kapcsán már nem annyira jó dolog azt ajánlani az embereknek, hogy takarják le az egyik szemüket. Pár embernek régebben azt feleltem mailban, hogy szerintem az nem olyan jó dolog. Persze több dolog is segíti látásomat. A legelső az volt, hogy letettem a szemcsit. Ezzel a szemnek hozzá kellett szokni a közellátáshoz is (a szemcsiben az nem megy). Így tehát időbelileg nagyjából kiegyenlítődött a a távolba és közelre nézésem természetesen. Ez talán a legnagyobb probléma mindenkinél. Sokszor az arány 12:4  (vagy még nagyobb) a közellátás javára. Tát az ember 12 órán át néz közelre és csak 4 órát távolba. Távolba a 2-3 métertől távolabbi tárgyakat kell érteni. Tehát nem meglepő, hogy a szem is ebbe az irányba mozdul el......

 

Most még rá fogok tenni a látásomra jó pár %-ot a légzéssel. Ha az ember bizonyos rendszer szerint lélegzik és pislog, akkor javul a látása. Majd megpróbálom kifejteni, hogy mi lehet ennek a hátterében......

Előzmény: ikrek18 (500)
ikrek18 Creative Commons License 2013.03.09 0 0 500
ghepard Creative Commons License 2013.03.07 0 0 499

Nos ezt valahogy meg kellene magyarázni. Eddig nem tudtam tartani sehogysem huzamosabb ideig az extralátást normális helyzetben, tartásban. De az a 10-15 mp is már nagy eredmény volt számomra. Most meg képes vagyok ezt percekig tartani - mégpedig pislogásokkal tarkítva is. Na ez már egy más esemény. Gondolkodtam már, hogy ennek meg mi lehet fizikailag az oka. Majd megpróbálom leírni elgondolásaimat.......

ghepard Creative Commons License 2013.03.06 0 0 498

Már lejjebb említettem, hogyha pontosan lefelé nézek, akkor gyakorlatilag minden kisérletem extralátást eredményez - tehát jobb látást, mint akkor normálisan van. A gravitáció ilyenkor besegít és meg tudom csinálni. Most azon igyekszem, hogy ugyanezt elérjem, mikor normális tartásban van a fejem. Na ez már keményebb dió. De gondolkodom a dolgokon. Nemrég gondoltam, hogy mi lesz, ha extrém kisérletbe kezdek. Megfiyelhető lesz e a javulás mindig, minden egyes kisérletnél? Tehát mondjuk minden egyes belégzéskor (orron át), vagy kilégzéskor (szájon át), vagy mikor visszatartom a teli levegőt, vagy mikor teljesen kifújom és még aztán se veszek levegőt egy ideig stb. S ezt lassan tartani, elmenni a végletekig. Most úgy néz ki a dolog, hogy talán meg lehet csinálni a légzéssel. Egyenlőre olyan extrém légzéssel. Hosszan beszívni a levegőt a maximumig, kicsit visszatartani, majd egész lassan fújni ki mondjuk 15-25 másodpercig. Mikor már mind kint van, várni egy kicsit úgy és nem venni még mindig levegőt, mert még aztán mindig valamit ki lehet fújni. Aztán lassan szívni be az orron keresztül. Ezekkel kisérletezem mostanában. Közben figyelni, hogy hogyan alakul a látás, mikor jó pislantani és mikor nem stb. Kicsit meglepetve tapasztalom, hogy mennyire lehet tartani az extralátást a hosszú mély légzéssekkel. Már majdnem úgy vagyok, hogy gyakorlatilag minden légzőciklussal tudom tartani az extrát. Egy kis gyakorlással még javulhatok is talán és akkor már csak a monitor mögött is meg kellene próbálnom másképp lélegezni.

ghepard Creative Commons License 2013.03.05 0 0 497

A légzés nagyon fontos az ember számára és így a látásra is. Ezt lehet jó egy kicsit szabályozni az elmével. Ha törődünk testünk folyamataival, akkor hálás lesz érte. Gondolkodásunk, hangulatunk alapján kezdi aztán gyártani az anyagokat a testben. A légzést lehet lassítani és gyorsítani is. A látásnál talán fontos lehet, hogy mindig az orron keresztül vegyük a levegőt, mert az sokkal jobban hűti a szemeket, mintha szájon vennénk. Hogy ne melegítsük vissza, jobb ha szájon fújjuk ki, mégpedig kb kétszer olyan lassan, tehát kétszer olyan hosszabban. Ha rendet teremtünk légzésünkben, akkor a látás is feljavul. Fel lehet fokozni az oxigénbevitelt akár 30-40%-al is - erőteljesebb és így egy kicsit hosszabb légzéssel. S ha több az oxigén, akkor a sejtek is jobban el vannak látva energiával - s meglátszik a szemeknél is. Az se mindegy mikor pislantunk, vagy melyik fázisban csukjuk be a szemünket 1-2 másodpercig.... Az se jó, mikor csak az egyik orrlyukunk szabad, mert akkor az egyik szem sokkal jobban van hűtve belülről, mint a másik és ebből kifolyólag is különbség alakulhat ki a két szem között.......

 

A légzés és az elme nagy dolgokra képes........

Tegnap véletlenül láttam egy számomra nagyon érdekes filmet a Discovery Worldon (már régebben láttam egy kis részt belőle). A jégemberről (iceman) szólt, csak annyit jegyeztem meg, hogy valami Vim-nek hívták. Kb 50 éves férfi és elképesztő dolgokra képes a hideggel. Ez a film arról szólt, hogy maratont próbált lefutni (kb 42km), de az északi sarkkörön belül, mínusz 25 fokban - meztelenül (csak rövidnadrág és szandál volt rajta, hogy ne csússzon a lába. Sikerült neki kb 5 óra alatt, az utolsó 5 km volt nagyon nehéz, mert már nem tudott futni. Azt mondja ez az elme diadala - előtte nem is edzett a maratonra, csak egy két rövidebb futása volt és higedvizes merülése. Nem tudta, hogy mi vár rá, de bízott abban, hogy az elméje átsegíti ezen megpróbáltatáson. Az orvosoknak nem volt magyarázata, hogy ezt hogy bírta megcsinálni. A hideggel rengeteg tapasztalata van, a légzésről is beszélt, van egykét technikája (nem árulta el), hogy hogyan lehet meleget teremteni a testben......
Gondolom, hogy a légzéssel és az elméje erejével sikerült ezt megcsinálni. Egypár dolgot én is meg tudnék csinálni, de az amit megcsinált döbbenetes......

ghepard Creative Commons License 2013.02.25 0 0 496

Nem tudom, Ikrek18 ide e néz még valamikor. A magam véleményét írom. Én se láttam jól a sötétben, de sok ottléttől sokkal jobb lett a sötétben, szürkületben való látásom. Mert óriási különbség van, ha a sötétben be vannak csukva az ember szemei (alszik, vagy tenyerezik) - és mikor nyitva vannak és látni akar. Ha látni akar, akkor máris gyakorlatozik a sötétben és edzi a pálcikákat meg a csapokat is természetesen. De a pálcikák fontosabbak a sötétben való látáshoz, ehhez szakosodtak. Ha nincsenek használva, akkor nem is tudnak egy idő után rendesen működni. A mai modern ember szinte mindenhol világít és így a pálcikákra egyre  kevesebb szükség van. Ez aztán sok bajhoz vezethet. Persze olvasni, hogy örökletes, meg A vitaminhiány stb stb. Én ugyanannyit eszek iszok és gyakorlatilag ugyanazokat a dolgokat. Tehát nem azzal értem el a javulást, hogy sokkal több A vitamint ettem. Az tiszta felesleges is és még bajt is okozhat.  A feleslegtől a szervezet úgy is meg akar szabadulni.

 

Úgy érted, hogy rosszul láttál a szürkületben és egyszercsak ez abbamaradt és most jól látsz?  Ha így van, valami csak hatott. Valamilyen körülmény, az lehet lelki eredetű is stb.....

 

A testet mint egészet kell figyelembe venni. Minden ami történik velünk az kihat az egyes szervek működésére, s így a szemekre is.....

Előzmény: Rennie83 (495)
Rennie83 Creative Commons License 2013.02.24 0 0 495

Egyszer nagyon megijedtem ,azt hittem farkasvakság kezdődik nálam, botorkáltab szürkületben, később

 ez valahogy abbamaradt.ezért nem foglalkoztam vele. Rosszul tettem?

Előzmény: ikrek18 (475)
ghepard Creative Commons License 2013.02.05 0 0 494

Ez igaz, de sokszor nem olyan a változás, hogy azt az ember észreveszi. Fontos, hogy egy bizonyos egyensúlyt tudjunk tartani a testben, amikor jól működik. De ennek az eléréséhez szinte állandóan pörögni kell, mert egy kettőre olyan változás fog beállni, melyet a legtöbbször a rossz kategóriába sorolunk.........

Előzmény: Semmisem (493)
Semmisem Creative Commons License 2013.02.05 0 0 493

Szerintem a legtöbb törvénynek megfelelően csak 2 féle eredmény látezik a világban, romlás és javulás. Nincs stagnálás, minden midnekor változik.

Előzmény: ghepard (492)
ghepard Creative Commons License 2013.02.05 0 0 492

Ha valamit csinál az ember, akkor gyakorlatilag 3 hatás várható. Vagy jobb lesz tőle a dolog, vagy rosszabb - vagy nem lesz tapasztalható hatás. Mikor kezdtem azzal foglalkozni, hogy hogyan tudnék minél gyorsabban extralátáshoz jutni (tehát hogy jobban lássak, mint ahogy épp látok). Hamar észrevettem, hogy lefelé tartva  a fejet több lett a sikeres kisérletem. Ez az évek során mindig bejött. Fokozatosan elértem olyan 80-90% hatásfokot. Tehát 10 kisérletből 8 javulást hozott. Most ezzel a gyorslégzéssel úgy néz ki hogy gyakorlatilag 100% a hatás és gyorsabban is elérhető. Tehát gyakorlatilag minden kisérletem sikeres. Persze még csak akkor, ha lefelé van a fejem és a gravitáció miatt a legjobb alakot tudja felvenni a szem. Ilyen csak kettő létezik. Ha pontosan lefelé  vagy pontosan felfelé néz az ember. Minden más helyzet már nem szimmetrikus a szemnek. De többször és gyorsabban bejönnek normális tartásnál is. Itt is észrevehető a haladás, de még messze a 100% sikeresség. Továbbra is próbálkozom nap mint nap, hátha valami jobb kombinációra kattanok....... Majd leírom, hogy pontosan mi jön be lefelé...........

ghepard Creative Commons License 2013.01.31 0 0 491

Hát igen, gyakorlatilag 4 éve nézegetem azt a táblát olyan 2-3percig. Hányszor az járt a fejemben, hogy átmegyek a másik felére (3 úton kellene átvágnom - 6 sáv, nagy forgalom) és megnézem magamnak azokat a számokat, de lustább voltam annál. Felemelő érzés volt, hogy megéltem azt a napot mikor tényleg láttam is azokat számokat. Te is egyszer a másik topikban említetted, hogy aki uralja a légzését - uralja a testét is.  Sose gondoltam volna, hogy a légzéssel egyszer ennyire fogom tudni uralni a látásomat. S mégcsak ezzel az elején vagyok, még csak próbálgatok, kisérletezgetek, hogy mit, hol, hogyan stb.... Mi lenne, ha ezt az ember mondjuk két nap tudná űzni egyfolytában - lehet akkor már úgy rákattannának a szemek a mozgásra, hogy innentől menne nekik maguktól is....... Mindenesetre ez egy újabb dolog, ami előbbre vihet...... Innentől már úgy állok a gerelyhez (mert ott aztán derekasan próbálgatom a légzést), hogy azzal a látásom is javítom - ha az idén többet dobok, mint tavaly - akkor jobban is fogok látni egy kicsit.......

Előzmény: Semmisem (490)
Semmisem Creative Commons License 2013.01.31 0 0 490

El tudom képzelni micsoda érzések ezek! Gratuláció, szuper olvasni időről időre a telejsitménykeet.

Előzmény: ghepard (489)
ghepard Creative Commons License 2013.01.31 0 0 489

Olyan érzéseim vannak, mintha valami változások folynának szemeimben. Közben gondoltam, hogy lehet nem is kell a gyorslégzésnél ki/be irányítani kicsit a levegőt - hanem csak megakasztgatnii pillanatokra a kifúvásnál. Na ez egyszerűbb is és gyorsabban is megy. Lehet olyan 7 körül másodpercenként is. Mikor közellátás a cél, akkor a leggyorsabb  és a legmelegebb a cél - tehát a leggyorsabb pislantás, legkisebb gyors kilengések stb. Mikor megyek haza a melóból, akkor inkább a hideg, lassabb de hosszabb kilengések.

 

Tegnap két olyan élményben volt részem, ami nem történt meg a 4 év alatt, mióta foglalkozom egy kisćsit látásommal. Az vonatállomás mellett van egy tábla, melyen 4 féle nagyságú betük vannak. A tábla egy üzlet felett van a másik oldalon, tőlem kb 50 méterre. Egy ideje már szépen ki tudom venni a legkisebb betűket is, de pár számban még nem voltam biztos. Sose láttam annyira élesen, hogy biztos lehettem volna. A szavakból elég egy kettőt felismerni és sokszor ki lehet következtetni. De a számoknál ez már nehezebb. Na tegnap először felismertem az összes számot is, először éreztem azt, hogy tényleg látom.

 

A másik dolog meg az, hogy tegnap úgy vettem észre, hogy a bal szemem jobban reagál a hidegre, mint a jobb - hamarébb indult mag a többletkönny. Ez sose fordult még elő a 4 év alatt. Lehet itt nem, de Vén Péter oldalán említettem, hogy úgy 7-9 éves koromban eltalált egy nyílvessző - a bal szemem bal felső sarkába, pont ott jön a könny a szembe. Annyi időm volt csak, hogy be tudtam csukni a szemeimet. De az ütés megsérítette a könnyvezető csatornácskákat és idővel a bal szemem sokkal szárazabb lett, mint a jobb. 2009-ben már szinte olyan volt, mintha homok lett volna a bal szememben. A jobb se volt valami jó, de sokkal jobb volt ebből a szempontból is.... Ezt a problémát sikerült elég hamar kiküszöbölni (már nem éreztem a szárazságot, szúrást), de a bal szem mindig rosszabb volt ebből a szempontból. Ezt mindig észrevettem - de tegnaptól mintha a bal szem egy kicsit jobb ebből a szempontból. Tehát nem a jobb szem lett rosszabb, az olyan mint volt. Most még fogalmam sincs, hogy miért és mi történt - mindenesetre ez nem rossz........ :)

ghepard Creative Commons License 2013.01.29 0 0 488

Tehát a nemrég elmondottakból már érthetőbb számomra, hogyha közelre jól akarok látni huzamosabb ideig - akkor a meleg, fény, fehér, közel stb kell forszíroznom. Ha erre még ráteszem a kicsi gyors mozgásokat is, amik még több meleget termelnek a szemekben is - akkor egy kicsit még puhább lesz a szemlencse is és így a sugárizom jobban össze tudja nyomni. Mivel minden puhább lesz és kitágul egy icipicit - ettől nem lesz akkora erővel kifeszítve a szemlencse, ami azt eredményezheti, hogy a szemgolyó külsejére ható nyomás is kisebb lesz - tehát az is jobban alkalmazkodhat a követelményekhez.... Ezért volt nekem jó a hang is, mert az is melegít. Persze már jó ideje azon vagyok, hogy tartsam az egyensúlyt a távol és a közellátás között. Mert ha most elhanyagolnám a távollátást, akkor egy kettőre rövidlátó lennék azt hiszem........ Az élet az egyensúlyról szól, ha felbomlik és nem lépünk közbe (mint én 9 évig, mikor hordtam a szemcsit) - akkor egyre nehezebb lesz újból elérni és aztán tartani az egyensúlyt.......

 

 

 

 

ghepard Creative Commons License 2013.01.28 0 0 487

Már 2009-ben észrevettem, hogy a csütörtöki foci után mindig valahogy jobban látok. Hát mondom futkározok, lehül a szemem, egy kicsit a szaruhártyám módosul a hidegtől. De aznap este még a közellátásom is jobb volt. A TV az nagyon jó volt. Tavaly májusban kezdtem gerellyel hajigálni. Hogy ne menjen tönkre a vállam, derkam , térdem stb - kitaláltam magamnak azt a ugrálós menést a gerely után. Gyakorlatilag a bokaizület emelget fel/le gyorsan, nagyon érdekes így szökdécselni. Rengeteg félén próbálkozom, hátrafelé is. Ezek olyan 15-20 cm-es ugrálós gyors lépések. Erre aztán ráéreztem arra a gyorslégzésre is. Ahogy egyre hamarébb lett sötét, október novemberben már elég hamar, mikor hazajöttem az "edzésből" - megint fejbevágott, hogy közelre is jobban látok és távolra is. Most meg nem is futottam gyorsan, csak szökdécselve. Na és mikor csak a gyorslégzést csinálom, akkor is emelkedik/ülepedik a mellkas gyorsan - de ekkor már szinte erőkifejtés nélkül. De a szemek ettől is begyorsulnak.

 

Most aztán már az is érthető lett számomra, hogy miért tudom olyan könnyen tartani az extralátást TV nézés közben. Egyszer gyorslélegzek, egyszer becsukom a szemeim 1-2 mp-re, egyszer meg mozgatom gyorsan a lábujjaimat. Az ujjak nagyon érzékenyek és nagy sebességgel tudjuk őket berezegtetni. Az ujjaim a levegőben vannak és gyorsan előre hátra mozgatom a boka segítségével. Nagyon kicsi, gyors kilengések  - mivel ekkor fekszem, ettől még a fejem is berezeg érezhetően, így a szemek is. Ezek mind segítik a szem éles fókuszálását.

 

A melóban már sokkal nehezebb a dolog. Ha ülök, akkor hiába mozgatom a lábujjaimat - a testem meg van törve és az impulzusok elnyelődnek a szemekig. A szememet se csukhatom be, mert akkor nem látok, a kezem ujjaival se vibrálhatok, mert a billentyűzetet kell nyomkodnom. Marad a légzés. Ezt a tudásom fejleszthetem a melóban is - csak nem olyan egyszerű, de ami nem megy ma, mehet holnap egyszerűbben. Gyakorlás kérdése az egész.......

ghepard Creative Commons License 2013.01.28 0 0 486

Ha megnézünk egy fogalmat a jobb oldalon, akkor inkább az összes további jobboldali illik rá, mint egy baloldali. És így fordítva is, egy baloldalira inkább a többi baloldali illik.

 

A szemekre tehát a világos, fény, fehér, meleg stb közelebblátást jelent.Olvastam tanulmányokat, melyekben figyelmeztetik az ujdonsült anyukákat, hogy vigyázzanak arra, hogy hol és hogyan alszik a kicsi. mert sokan kocsiba teszik és kimennek a napra - a kicsi meg fejjel felfelé van a kocsiban, tehát sok fény éri a szemeit - ami rövidlátáshoz vezethet. Oldalra se jó (pláne ha mindig egy oldalra), mert akkor az egyik szem sokkal több fényt kaphat, mint a másik. Na most, ha ehhez még hozzájön, hogy már kiskorukban világosban olvasnak, számgépeznek, mobiloznak, TV-nek stb (ez mind világos ugyebár) - nem csoda, hogy annyi a rövidlátó fiatal manapság..... A fény szinte mozgósítja az összes szemizmot - a pupilla munkát végez és majdnem elzárjá a fény útját, majdnem becsukásra kényszerül a szem, a sugárizom is megfeszül, hogy mégközelebb jöjjön a fókusz. A fény által meleg lesz odabent, puhább lesz a szemlencse is, amitől könnyebben összenyomható. Melegebben jobban működnek az izmok, ami megintcsak a közellátást erősíti. Tehát minden abba az irányba mutat - hogy az emberke nagyon jól fog látni közelre, de távolra egyhamar nem.

 

A hideg, sötét, fekete stb meg a távollátást erősítheti. A pupilla teljesen elernyed, a sugárizom is, a hidegtől meg minden egy kicsit kisebb lesz. Ha megnézzük, hogy hogyan van kifeszítve a szemlencse a szemgolyó külső erős ínféle anyagához -akkor könnyen elképzelhetjül, hogy a hideg, sötét stb még jobban ki tudja azt feszíteni, amitől laposabb lesz - ami a távollátást segíti.......

 

Egész más a helyzet azonban, ha ezeket a mozgásokat fel tudjuk gyorsítani - tehát egy kicsi fűtés/hűtés nagyon gyorsan. Ez meg elérhető gyors icipici mozgásokkal is.

Előzmény: ghepard (484)
ghepard Creative Commons License 2013.01.25 0 0 485

Ja, még kifelejtettem a kedvencemet

 

hang - csend

Előzmény: ghepard (484)
ghepard Creative Commons License 2013.01.25 0 0 484

Kicsi világunk az ellentéken (is) alapszik, melyek kiegészítik, vonzzák is egymást. Itt van egypár, majd pár szót összedobunk róluk szemügyben - lehet nem véletlen ez a dolog.......

 

világos – sötét

fehér – fekete

meleg – hideg

erős – gyenge

mozgás – nyugalom

közel – távol

rövid – hosszú

gyors – lassú

kevés – sok

puha - kemény

 

ghepard Creative Commons License 2013.01.25 0 0 483

Egyáltalán nem nullázza ki a tenyerezés meg a napozás egymást.
Próbáltam tenyerezni, napozni felváltva, fél órán keresztül és utána úgy láttam, mint még soha.

 

Nos így valóban nem tudja kinullázni, mert ez messze van a 45 perctől. Ez már gyors változtatás (most nem tudom, milyen időközökben változtattad). Ezzel kapcsolatban én is azt mondhatom, hogy amikor ezt próbáltam (de nem úgy mint Te) - én órákig nagyon jól láttam. Valóban döbbenetes volt. Emlékszem erre, Péter fórumán lehet meg is van, ha nem törölte ki. Bicajoztam hazafélé már és pont szemben volt velem a Nap kilométereken keresztül, úgy 3 óra hiányzott a naplementéhez. S jött az is, hogy jó erős hideg szél is fújt - pont szembe. Azt csináltam, hogy néhány másodpercre becsuktam (vagy csak egy mp-re) a szemeim (semmi gond úgy mennem a bicajon) - majd gyorsan kinyitottam. Ezt csináltam én is kb egy egész  órán át, míg hazaértem.

 

Nos ez gyors adok kapok volt a szemeknek és annyira berezeghettek, hogy talán minden a helyére állt. Tehát szemben a Nap, becsukom a szemeket - hirtelen sötétebb lett, hirtelen melegebb lett a felszín ( a szemhéj miatt + a Nap ereje, mert akkor rá néztem). Mikor kinyitottam, akkor természetesen már nem a Napba néztem - ettől hirtelen lehűlt a felszín, a pupilla majdnem teljesen kicsi lett stb. Ezektől a hirtelen óriási változásoktól olyan tágulásokba, összehúzódásokba kezdett a szem - ami normálisan nem érhető el.........

 

Innentől minden igyekezetem az volt, hogy ezt valahogy megcsináljam a melóban. De ott már ezt nem igen lehet, mert ha becsukom a szemeimet akkor l*f*szt látok. Innentől azon járt az agyam, hogy hogyan tudnám rezgésben tartani a szemeket csukás (tehát sötét) nélkül is. Végül 2-3 évre rá a gerely véletlenül rávezetett erre is és most már meg tudom azt is csinálni. Persze még sok van hátra, hogy kivesézzek mindent alaposan - de az alapok már meg vannak ehhez......

 

Előzmény: ikrek18 (470)
ghepard Creative Commons License 2013.01.25 0 0 482

Igen, a pupilla csak egy dolog (oda tettem az is szót) - rengeteg más dolog is benne van. Mérésekkel (nem én) hogy igazolva van - hogy az átmenet világos/sötét kb 45 percig tart - a teljes kapacitás. Ezt én is alátámasztottam magamnak azzal, hogy többet vagyok sötétben. Az ember rögtön lát valamit, pillanatok alatt, de másodpercek is eltelnek, míg tűrhető lesz. S ha tovább van a sötétben, érezni lehet, hogy egyre csak javul a látás. Ezt az éjjeli halászásnál sokszor tapasztaltam, éjfélre már olyan klassz volt, hogy hazafelé semmi problémám nem volt azért, hogy nem világítottam.....

 

Pontosan, sok dolog közrejátszik. De azt írtad hogy változtattad a sötétet meg a világost fél órán át. Úgy már egy kicsit más a helyzet. Mindjárt megkeresem és arra folytatom.......

Előzmény: ikrek18 (481)
ikrek18 Creative Commons License 2013.01.24 0 0 481

Ha a hosszú sötétből (nagy pupilla) világosba csapsz, akkor a pupilla egy bizonyos (kinél hogyan) ideig kisebb lesz a szokottnál és jobban látsz.

 

Az csak pár másodperc, vagy annak törtrésze, mig a pupilla beáll.

Én akkor még több órán kesresztül igen jól láttam.

 

A tenyerezésnek meg a napozásnak azért több funkciója van, nemcsk annyi hogy más a pupillaméret.

 

Előzmény: ghepard (476)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!