Keresés

Részletes keresés

andrew7 Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41315
Jobog, nem, én nem keverem össze, itt nagyon sokan leegyszerűsítenek valamit, számos tényezőt figyelmen kívűl hagynak, és össze-vissza születnek pontatlan mérsi eredmények, már a Gaggia-bojler űrtartalmáról is nyüzsög a pontatlanság és tévinformáció...

Jóval összetettebb ez a dolog, kezdve már a bojler űrtartalmánál. Ugyanis a Gaggia említett bojlere nem 100 ml-es (és végképp nem 108), mert a 100 ml egy összesített adat: a bojler mindössze 77 ml vizet fogad be! A bronz főzőfej pedig a bojlerbe nyúló rézcső űrtartalmát is beszámítva és a főzőfejben levő járatokban levő víz súlyát is beszámítva (pl. háromjáratú szelep, OPV felé veztő csatornák a főzőfejben), tehát a főzőfej 23 ml vizet fogad be. A kettő EGYÜTT ÍGY LESZ 77+23 = 100 ml! Ez a bojler termodinamikai viselkedése szempontjából egyáltalán nem mellékes.
A gyártótónál dolgozó technikustól részletes specifikációkat kaptam, saját magam is mértem, lefotóztam, dokumentálni fogom, én a gyártónak és a saját mérési adataimnak hiszek, és itt nem a típus iránti elfogultságomról van szó. A múltkori méréseket is nagyon körültekintően végeztem.

Ami pedig a PID-et illeti és a Silviát meg a Gaggiát. Nem a mérési erdmények miatt szerelnek PID-et inkább a Silviába és nem a Gaggiába. Itt afelől is megközelíthető, hogy a lefőtt kávé minősége milyen, mely géphez kell egyáltalán korrekciós eszköz: Silviához javasolt PID, Gaggiához nem, és a Gaggia nem "főz" gyengébb minőségű kávét, mint a Silvia PID-el.
Igen, igaz ahogy írod: "a beszúrt görbéknél egyértelműen írja, a csapolás utáni karhőmérsékletet méri, vagyis a hőstabilitás itt leírt második értemét, míg Te az első értelme szerint nézted.", csakhogy egyrészt én teljesen más eredményt kaptam a méréskor (ez már korábban leírtam), a gyártó laborjában dolgozó techikus is mást közölt.

Itt nagy kérdés, hogy mennyi a csapolt víz/kávé MENNYISÉGE és mennyi IDŐ alatt történik a csapolás. Ugyanis a kávépogácsa ellenállása késlelteti a kifolyó víz mennyiségét, és a nagyteljesítményű bojler a lassan beáramló hidegebb vizet nagyon gyorsan "visszamelegíti"... Tehát a mérés akkor reális, ha a mérőszonda a kávépogácsa tetején van, és ott méri a 30 ml ill. 60 ml vízátfolyás esetén történő hőmérsékletváltozást a főzési idő, tehát a 25/30 másodperc alatt!!!

Másik szempont a "hőstabilitásra", hogy eleve a Gaggia bojlerbe már nem hideg víz megy be! Ugyanis az OPV-n keresztül beáramló víz, amely a főzőfejbe áramlik, már eleve a bojler által átforrósított bronz (935 g bronz!) főzőfej csatornálában jól átmelegszik. Ehhez még az is hozzájárul, hogy a forróvíz vételezése nem a bojler aljáról, hanem egy szintén a főzőfejhez csatlakozó, a bojler tetejéig benyúló részcsövön keresztül történik, ez megy a háromjáratú szelephez, majd annak nyitása után a tömörített kávépogácsához...

Majd befotózom, érdekes téma.
De a táblázat/összehasonlítás, amit Peppino (41268. hsz) beillesztett, az több helyen is hiányos és pontatlan, megtévesztő, másutt nyilván igaza van.
Előzmény: jobog (41289)
neumanki Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41314
Köszi mindenkinek a válaszokat nagyon!!

andrew7, a kavekorzo.hu -t már 3-4szer végignyálaztam, a kérdéseim azokból a cikkekből merültek fel, bár tény, h néha tudok hülyeségeket kérdezni :) azért bocs.

A darálóknál mi a különbség aközött, ami alá így berakod a szűrőt és oda szórja, és aközött, ami egy ilyen kis dobozba szórja, és az abból megy a szűrőbe? Utóbbinál egyenletesebben kerül bele?

A hőingadozást (pl Silvia)-nál ahogy néztem a youtube videokat az okozza ahogy befolyik a hideg víz a bojlerba. De ha az eszpresszonál pont fontos, hogy ne legyen hőingadozás, akkor mért nem úgy csinálják meg, hogy mikor az ember bekapcsolja a gépet, akkor feltölti a bojlert, és legközelebb csak egy shot után nyomat bele megint vizet? Ezt csak a Silvia csinálja így, és ezért nagyobb a hőingadozása mint a gaggia-aknak, vagy a gaggiak is így működnek, csak inteligensebben kapcsolják a fűtést PID nélkül is?

üdv. b.
Előzmény: andrew7 (41112)
Vén Resu Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41313

Ezekbe a gépekbe (Classic, Silvia, Family stb.) a felépítésükből adódóan nincs értelme nyomáskapcsolót tenni.

Előzmény: luigi- (41312)
luigi- Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41312

Persze.

 

Amúgy egy nyomáskapcsolóról működés gondolom hülyeség bele, mivel itt nem biztosított az egyenlő víznyomás a kazánban. Sid, tényleg nem lehet, hogy ez a problémád a Bezzera megszelidítésében?

Előzmény: Vén Resu (41310)
Vén Resu Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41311
A legegyszerűbben pontos hőfokszabályzást PID-del lehet megcsinálni, legfeljebb megépítheted a PID-et te magad, ha sajnálod (sokallod) rá a pénzt.
Előzmény: jobog (41306)
Vén Resu Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41310
Termosztáttal a Silvia is továbbmelegedett a kikapcsolás után, a felépítéséből következően ez természetes.
Előzmény: luigi- (41304)
l.lorien Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41309
Látom, amíg morfondíroztam, elhoztad a Saeco Nespresso gépet :)
Előzmény: SiD- (40951)
weinmaker1 Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41308
Az kiba egészségtelen.....
Előzmény: _MrB_ (41307)
_MrB_ Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41307
Reggeli és vacsora. Néha csak 1 étkezés. Ritkán három.
Előzmény: l.lorien (41299)
jobog Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41306

 

Na igen. Erről tapogatóztam már, amikor kérdeztem monyesz gépe miként hőfokszabályzós 1 fokon belül PID nélkül? Az volt a válasz, nem nagy ügy pár alkatrésszel fillérekből megépíteni egy fix értékre beállított hőfokszabályozót, legföljebb nem lesz digitális csillogó-villogó rajta. Már csak egy konkrát kapcs. rajz kellene.

 

Előzmény: luigi- (41304)
weinmaker1 Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41305
Hoppá, ezt nem is tudtam. Lesz még vele kísérlet, de ettől függetlenül boltolom, mert nem férek már a gépektől, és valszeg ezzel úgysem főznék annyit.

Elsősorban amúgy is azért rendeltem, mert kíváncsi voltam, és hogy be lehessen mutatni majd a korzón.

Nyilván pár napos ismerkedés és próbálgatás után, nem kezdek neki bármit is írni róla.
Amúgy meg kapni fogok egy illy által direkt kotyeszhez készített mintát is, ami azért is érdekes, mert az illí pont a bialettivel árusította régen ezt a kávéját, amikor megjelent.

Azért nagyon köszönöm az infókat!!!!
Előzmény: H_G (41301)
luigi- Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41304
Viszont az tény, és majd fogod érzékelni, hogy a Faemának - ami tulajdonképpen azonos a Silvia felépítésével - elég nagy hőtehetetlensége van. Miután kikapcsol a fűtőszál, még simán tovább melegszik az egész húbeleblanc. Erre kellene egy nem thermosztátos megoldás. Ha ez megvan, onnatól kezdve az ipari gépek hőstabilitásával veszi fel a versenyt, persze otthoni normál körülmények között.
Előzmény: jobog (41289)
SiD- Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41303

Ma voltam olyan bátor és vettem a robusztásabb Penny kávéból is, melynek neve Magico Caffé Crema. A zacsin az áll, hogy "mild" pörkölés, ehhez képest olajos felszínű, de nem egyenletes színű kávészemekkel van tele a zsák. Masszív sötét krémje van, viszont ez nem jött le tigrisesen, mint a másik Magico keverék. Összességében ez is iható, bár olyan "híg" érzése van az embernek kortyolás közben (a kelleténél erősebbre pörkölt kávéknál tapaszaltam ezt). Sajnos ebben az árfekvésben még nincs mandulás íz.

Inkább tömény étcsoki, amibe belepottyant egy kis maláta. Van egy kis keserű utóíze is, de ez még mindig egy fogyasztható kávé és nem "mocsári robuszta". ;)

A két keverékből nálam az Espresso a nyerő.

H_G Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41302
"Ha egymás mellett látnád a króm és porfestett Ibert, tippre Te is a krómot vennéd."

Pedig ráadásul a Krups fémrészei nem magasfényűek, az szürke Ibi tkp. jobban harmonizál vele... De nálunk is a krómfényűt vette meg az asszony, pedig a fényes Pavoni akkor még sehol sem volt, viszont akkor is volt már a helyszínen egy szürke Samsung mikro, ami mellé a szürke Ibi elvileg pont illett volna -- de megintcsak, a krómozott annyival szebb, hogy az, egymás mellett látva a kettőt, elsöpör minden megfontolást.

Előzmény: _MrB_ (41278)
H_G Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41301
Emlékszel még, az eszpresszód milyen volt az első napon? Szerintem a Mukkáról sem tudtál meg semmit ennyi idő alatt, majdnem 0 kísérletezéssel.

Eleve, az alumínium kotyogóféléknek kell egy vékony patina-réteg ahhoz, hogy jót főzzenek, az elsőre kb. 3 nap, amíg kialakul. (Később, ha egy ideig nem használtad a gépet, már 2 alatt újraalakul.) Ennyit még akkor is várni érdemes, ha a módszerekkel, alapanyaggal még el sem kezdesz variálni.

Előzmény: weinmaker1 (41266)
l.lorien Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41300
Igen, tényleg, a szarka-effektus :)
Előzmény: SiD- (41298)
l.lorien Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41299
Addig rendben is, hogy reggeli és ebéd, de hol maradnak a köztes étkezések? Úgy mint második reggeli, tízórai, ebéd, uzsonna, estebéd? :)
Előzmény: _MrB_ (41295)
SiD- Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41298
Tehát minden, ami csillog, magasabb áron értékesíthető.
Előzmény: SiD- (41296)
zeg4 Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41297
A Rezső téren, ha jól emléxem a sima IBI van. Bár most már eső után.........
Előzmény: Törölt nick (41290)
SiD- Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41296
Pszichológiai oka lehet ennek az árképzésnek: a német ebay-t nézegetve észrevettem, hogy a szálhúzott / polírozott rozsdamentes készülékházú kávégépeket irreálisan magas áron lehet értékesíteni. Pl. képesek az átlag ár kétszeresére is fellicitálni az inox házas Saeco Aroma-t (ez egy régebbi, szögeltes formájú Saeco).
Előzmény: l.lorien (41292)
_MrB_ Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41295
ahham. Ránéztem a blogodra, de nem kellett volna. A Kardhalas kajához érve a gyomrom egy szerény, ámde meggyőző kordulással jelezte, régen volt reggeli, és soká lesz vacsora, ne szívassam már. ~ : D
Előzmény: l.lorien (41293)
Bubee82 Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41294
Ok :) Akkor majd csinálok jobbat ;)
Előzmény: blaze73 (41291)
l.lorien Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41293
ja igen, akinek nem egyértelmű fobakter=l.lorien, technikai okokból csak most váltottam a fórumban.
Előzmény: l.lorien (41292)
l.lorien Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41292
A kép alapján a krómos tényleg sokkal jobban néz ki, bár a marketingen kívül nem tudom mi indokolja a 10%-os árkülönbözetet :)
Előzmény: jobog (41285)
blaze73 Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41291
az egy igen finom kave :)
sajna a kep nem a legjobb
:()
Előzmény: Bubee82 (41282)
Törölt nick Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41290
Ibi chrom megrendelve. :)
jobog Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41289

 

andrew7 itt súlyosan összekeversz két fogalmat amit már Silvia PID kapcsán többször átrágtunk.

 

A hőstabilitás úgy is érthető, hogy állásában a két gép fűtőszála milyen hőmérséklettartományban kapcsol ki-be. Ez a termosztát hiszterézisétől függ. Ebben a versenyszámban a Gaggia nagyon jó, a Silvia nem, itt segít rajta a PID.

 

A hőstabilitás fogalom használatának másik területe amikor azt nézzük, a csapolás megkezdését követően mennyire marad állandó hőmérsékleten a kifolyó víz, miközben a pumpa ugyebár nyomja befelé a bojlerbe a hidegvizet. Ekkor már semmit sem játszik van-e PID vagy nincs. Ez leginkább bojler méret kérdése, ebben a Silvia jobb, a Gaggia gyengébb. És ami rossz hír, hogy ezen sem pid, sem más ketyere utólagosan sem segít.

 

Erre nézve egyébként SiD is közölt mérési adatokat, amik jócskán eltértek az általad korábban közölt mérési adatoktól.

 

A beszúrt görbéknél egyértelműen írja, a csapolás utáni karhőmérsékletet méri, vagyis a hőstabilitás itt leírt második értemét, míg Te az első értelme szerint nézted.

 

 

Előzmény: andrew7 (41274)
Törölt nick Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41288
Hát ja! Így már azért látszik az esztétikai különbség. Végül is 3600 ft a difi. Egy cirka 80 ezres beruházásnál ez nem egy akkora érvágás. Az egész 80 ezer az! :D
Előzmény: jobog (41285)
_MrB_ Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41287
Az a baj, azt pont nem adta. Azokon ilyen érdekes máz volt, s az Ibin nem, az csak porfestett szürke. Ha olyan mázas lett volna, sanszosan már az van otthon. ~: D
Előzmény: katonalajos (41284)
Törölt nick Creative Commons License 2009.01.09 0 0 41286
Köszi, már lesem is! Meg akarom ma rendelni, mert Nancy mellé kell majd vmi! :)
Előzmény: jobog (41285)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!