Keresés

Részletes keresés

heted7 Creative Commons License 2016.10.17 0 0 170511

Nekem inkább az a fura, hogy a majdnem ugyanilyen, de már 58 mm-es karos gép a másfélszeresébe kerül...

Előzmény: Mylord3 (170509)
Zsolimano Creative Commons License 2016.10.17 0 1 170510

A pidet úgyis bele lehet pakolni, hogy bármikor visszaalakítható legyen.

Mivel a hasonszőrű' gépek mind itt körül vannak, így ez semmivel nem irreálisabb, mint a 140 az ascaso-ért. 

Csak az a baj, hogy te már zsigerből gyűlölöd a márkát és nem látod reálisan. :-) Nem tudsz elvonatkoztatni az eladótól:"tök mindegy lett volna, hogy hány tonna KV-t pakol(t)ak mellé "ajándékként." A vége mindig ez. :-) Meg ne úgy nézd, hogy te nem vennél új gépet. Sokan meg igen. Most nem erről szól. 

Ha például most nekem mindenáron új gépet kéne vennem és csak ez a két lehetőség lenne, akkor nyilván a lelitet venném. Minden ész érv emellett szól.

 

Vagy pedig hívnám provident, oszt' Rancilio Silvia, vagy Ecm Casa4! Quick Mill Silvano, stb... :-) 

Előzmény: Mylord3 (170509)
Mylord3 Creative Commons License 2016.10.17 0 0 170509

Zsoli, oszt' ezzel ugrott is az a drága jó gari a gépről! :-)

 

Nem a műszaki tartalommal van bajom..., egyszerűen irreálisnak tartom a 130 ezret ezért a gépért (..és most még csak nem is a forgalmazó ellen szólok). Persze ettől még más bátran vegye és vigye, ha úgy érzi, hogy neki megéri. Mást mondok: a régi (de bolti) Gaggiáért sem adtam volna ki az akkori új árát, és ebből a szempontból nekem az is tök mindegy lett volna, hogy hány tonna KV-t pakol(t)ak mellé "ajándékként."

Előzmény: Zsolimano (170508)
Zsolimano Creative Commons License 2016.10.17 0 0 170508

Ha valaki mindenáron új gépet akar venni, akkor ez jó áron. Szerintem.

A karból meg kireccsint egy esztergályos nulla másodperc alatt 1mm-ert és máris jó bele minden standard 58 mm-es cucc. 

Az Ascaso Steel UNO Pro van még hasonló árban, de abban meg nincs pid. Viszont 3,25 dl réz kazán!

Egy pid bele, oszt' csókolom. ( Ha a kettő között kéne választanom, akkor ezt választanám.) 

Előzmény: Mylord3 (170503)
heted7 Creative Commons License 2016.10.17 -1 0 170507

Félretéve minden vélt vagy valós ellenszenvet, komolyan kérdezem, hogy pusztán műszaki szempontból mi a baj(od) a Lelittel? Azaz mit jelent, hogy nem ér annyit?  Rossz tapasztalatod van/volt vele? Vagy valami nem tetszik a specifikációban? Vagy egyszerűen egy pid-es felújított gaggia szerinted tudja ugyanezt olcsóbban? És még egyszer, ezt nem piszkálódásból, hanem tényleg érdekel. Én eddig egyetlen emberről hallottam, akinek volt ilyen, ő elégedett volt vele, de sokan sokfélék vagyunk, ezért minden vélemény érdekel. Köszi!

Előzmény: Mylord3 (170503)
heted7 Creative Commons License 2016.10.17 0 0 170506

Tényleg nem akarom vitatni, amit írsz, de a cégnél Jura van. Egy ilyen zsírtalanító tabletta filléres tétel, és a használata is elég egyszerű. Azzal nincs bajom. A vízkőtelenítése viszont 3/4 óra, és 5-10 percenként valamit piszkálni kell rajta, na, az elég macera.

Előzmény: Törölt nick (170504)
H_G Creative Commons License 2016.10.17 0 0 170505

Sohasem találkoztam még olyan kávéval, ami Brikkával csak keserű löttyöt eredményez, így most sem hittem el, hogy létezne.

 

Előzmény: Törölt nick (170504)
Törölt nick Creative Commons License 2016.10.17 0 0 170504

Kérdeztem itt régebben hogy mit lenne érdemes venni Brikka után, aztán meguntam hogy sehol sem találok megfizethető Gaggiát, meg ha találnék is, ugyanott lennék ahol a Brikkával, tekerhetném a kézi őrlőt, szóval legjobb esetben is 60-80e lett volna a következő lépcsőfok.

 

Az automaták előnye hogy van bennük őrlő is, ezen a vonalon haladva, egy automata Gaggia után érdeklődve, kiderült hogy tulajdonképpen az is Saeco. Akkor már mindegy milyen címkével kattog a műanyag. Saeco-król olvasva az derült ki számomra, hogy könnyebb a karbantartásuk Jurákhoz képest mert ki lehet venni a központi egységet, nem kell zsírtalanító tablettákkal oldani a lerakódásokat.

 

Találtam ígéretes használt Saeco-kat (mogorva eladókkal), de végül megtetszett az xsmall a vélemények alapján, vettem egyet 32-ért, kitakarítottam és szorosabbra állítottam az őrlőjét (később olvastam hogy ezt itt SiD-féle hacknek(?) nevezik). Tetemes mennyiségű szilikonzsírtól szabadítottam meg a központi egységet, most tiszta, finoman jár és jó kávét főz.

 

Ami pedig a lényeg, hogy azok a kávék amik Brikkával csak keserű löttyöt eredményeztek, ezzel nagyon jó ízűek lesznek.

 

Szóval ha valaki már mindent kipróbált hogy Brikkából kihozza a legtöbbet, lehet hogy ez a következő lépcsőfok.

Mylord3 Creative Commons License 2016.10.17 0 0 170503

Önmagában az 57-es méret nem gond, mert az esetek 90 %-ában, akik garanciális bolti új, eszpresszóképes gépet keresnek otthonra, azok nem foglalkoznak, "nem wuduznak" a minél tökéletesebb KV-készítéssel, a "fejlesztéssel", és nekik valszeg tényleg ez a csodalelit lehet az egyik lehetőség, de mondjuk már ki, hogy ez, a máshol agyonajnározott, nettó üzleti érdekből messze túlhájpolt alapgép a maga 130 rugós kezdőárával sem az ár/érték verseny bajnoka. /Kicsit félve írom le ezeket, nehogy megint vkit megsértsek./

 

Magyarán: nem ér ennyit ez a Lelit, teljesen függetlenül attól a ténytől, hogy az új gépek között nagyjából ebben a kategóriában jelenleg én sem tudok mást.

A 2015-ös Gaggiával sem az a baj, hogy kispórolták belőle, amit lehetett, és csak a nevéből akar a gyártó hasznot, hanem hogy ez sem éri meg a jelenlegi új árát. Pár hónapja vhol volt akciósan új, 2015-ös Gaggia Classic asszem, 70 ezerért..., na ennyit viszont ma is megér(ne) egy olyan valakinek, aki nem akar elmélyedni az otthoni KV-zás rejtelmeiben, hanem csak jó, normális standard eszpresszó KV-t szeretne otthon viszonylag kevés idő, pénz és energia ráfordítással. ...és akkor még nem beszéltünk az őrlőkről.

 

Beeex: ha te is innen a fórumról vettél gépet magadnak és nem bántad meg, akkor szerintem érdemes lenne a "megbízódnak" :-) is valami hasonlót javasolni. ...de ezt neki kell eldöntenie!

Előzmény: Bazs09 (170502)
Bazs09 Creative Commons License 2016.10.16 0 0 170502

Arra felhívnám a figyelmed, hogy 57mm-es szűrőtartó karral dolgozik ez a gép. Ha elvan a gyári tartozékokkal, akkor nincs gond, de ha valaha is kicsit fejlesztené, akkor jönnek a gondok. Gondolok itt akár egy sima tölcsérre, hogy az őrlemény minden szemét a kosárba terelje, ezt pedig nem is mondanám tuningnak, csak kényelmi elem.

Előzmény: beeex (170501)
beeex Creative Commons License 2016.10.16 0 0 170501

Köszi, ez a Lelit jónak tűnik. 

 

Magam anno hónapokig jártam utána, olvastam a neten, míg megvettem a Pavonit. Itt a fórumban értjük, hogy mi miért fontos, de a legtöbben nem. Hozzám feljárnak kávézni barátaim, mert itt olyan kávét kapnak, és ennek kapcsán  az iberital/gaggia classic verziót már két emberre is rásóztam eddig. Nekik fontos volt a kávé, de csak és kizárólag annyira, hogy mondjam meg mit és hol vegyenek meg, szívesen megveszik és használják, de ezen túl egy gramm energiát nem raknak bele. Ez a mostani is ilyen, örömmel megveszi, használja, de egy percet nem akar ezzel többet foglalkozni.

Pedig nincsen annál jobb mint kávéfőzős fórumokat bújni esténként:)

Előzmény: heted7 (170499)
_MrB_ Creative Commons License 2016.10.16 0 0 170500

Na ebből a PID vezérlő mennyi lehet? :D

Előzmény: heted7 (170499)
heted7 Creative Commons License 2016.10.16 0 0 170499

Sokan fújnak a forgalmazójára, mint emberre, minden bizonnyal nem alaptalanul, de azért mégis bátorkodom leírni: https://www.avxcafe.hu/avxcafe/eshop/3-1-Kavefozo-keszulekek/0/5/441-Lelit-Anna-PL41TEM-Espresso-Kavefozogep

A másik, amit írtak, hogy vesz a barátod egy használtat, de megbízható szaki által felújítottat, tuningoltat. Onnantól azt is csak használni kell.

Előzmény: beeex (170498)
beeex Creative Commons License 2016.10.16 0 0 170498

Aki venné az nem fogja tuningolni az biztos. Megveszi, használja, az a fajta. Mi van hasonló árban karos gép ami most megbízható? A Gaggia 109ezer.

Előzmény: Bazs09 (170497)
Bazs09 Creative Commons License 2016.10.16 0 0 170497

2015-től nem ajánlott a GC, konkrétan ki lett herélve. Jobban jártok, ha vadásztok valahonnan egy 2015 előttit, és a szakik egyikével tuningoltatjátok, vagy akár egyenesen tőlük, vagy valamelyik fórumtárstól vesztek egy okosított változatot.

Előzmény: beeex (170494)
beeex Creative Commons License 2016.10.16 0 0 170496

Engem igen. Most néztem, jó régen, itt a fórumban a 6503 sz hozzászólásban jött meg a Piccolám. Az 163 992 hozzászólással korábban volt:) mintha tegnap jött volna meg. Azóta látom sok kávé lefolyt itt a topicban

Előzmény: decca (170484)
norby Creative Commons License 2016.10.16 0 0 170495

Kösz a manométert, én is ilyet néztem, ennyiért. De azóta megrágtam magamban, és pont arra jutottam, mint te itt lent: a Pavoninál nagy jelentősége nincs a kazánnyomásnak. Sokkal fontosabb a fej hőmérséklete. Ezt lehet mérni fejhőmérő matricával, (nekem ez nem jött be, egyszer megcsinálom a saját hőmérőmet) vagy menni mérés nélkül, tapasztalati úton. Ez mondjuk olyannak jó, mint én: egyszerre egy kávét iszom, szóval mindig lehet ugyanonnan indulni.

Előzmény: decca (170484)
beeex Creative Commons License 2016.10.16 0 0 170494

Sziasztok, lenne egy kérdésem. Magam az europiccola/mazzer combóval sok éve hibátlanul elvagyok, egy barátom venne most egy működő használható rendszert, az Iberital/ Gaggia Classicot ajánlottam neki.

Nézem a Gaggia Classic leírását több magyar oldalon, és a tartozékok között ez szerepel: 

 

"Tartozékok: 1 és 2 adagos duplafalú szűrők, kávéadagoló kanál, tömörítő. Őrlős használathoz vagy finomabb őrleményhez, szimpla falú szűrők külön rendelhetők."

 

Ezek szerint alapból már csak nyomásfokozós kosárral kapható?? 

heted7 Creative Commons License 2016.10.16 0 0 170493

Ok, köszi a válaszokat. Egyszer... egyszer... majd egyszer lesz egy ilyenem :)

Előzmény: Katoczi (170489)
decca Creative Commons License 2016.10.16 0 0 170492

Ha a méréseket nézed, akkor azért lehetnek olyan magasak a mért értékek (nem én mértem egyébként),

mert hosszú ideje ment már a gép, így simán felmehetett a víz hőmérséklete a forráspont közelébe. Másrészt

PID-del mértek, az meg nincs hitelesítve, a kijelzett hőmérséklet csak nagyjából pontos.

Egyébként meg szerintem inkább az érdekes, hogy amikor 0,7-0,8 barnál kinyit a szelep, akkor még csak 80 fok felett

vagyunk valamivel. Ezért kell még vagy 5 percet várni a csapolásig, addig még melegszik. És ezután jön, amit Katoczi

ír, hogy a fejben minden borul.

Ennek ellenére ma csak kitűnő kávékat ittunk, a Brando Zöld (ez a neve, nem zöld egyébként, inkább olaszos pörkölölésű)

olyan marcipános, mandulás ízeket hozott, amit eddig még nem sikerült kihozni belőle.

Előzmény: heted7 (170488)
oleandro Creative Commons License 2016.10.16 0 0 170491

eddig amit ott rendeltem, mindig rendben volt. Most így végkiárusításnál persze néhány kv-nál esetleg lehet ilyen gond is.  De sz'tem kérdezz rá konrétan, nagyon készséges a srác.

Előzmény: Mylord3 (170490)
Mylord3 Creative Commons License 2016.10.16 0 0 170490

Ezek a KV-k mennyire vannak a lejárati, csomagolási, pörkölési, a KV-cserjéről való szüretelési...stb. időtől innen?

Előzmény: oleandro (170483)
Katoczi Creative Commons License 2016.10.16 0 0 170489

A Pavoninál (és a Creminánál is) a bojler 100 fok fölötti, a fej meg 70-80 fokos (ezt tudod könnyen mérni, ls befolyásolbi is - stopper, borogatás, fejhőmérő stb). A forró víz ebbe a viszonylag hűvös és relatív nagy hőmennyiséget felvenni tudó réz térbe jut, ahol az előáztatás ideje (kb 10 sec) alatt lehűl, és a csapolás alatt már viszonylag stabil értéken marad. Nálam az a módszer vált be, hogy nem bántom a nyomáskapcsolót, hanem a fej csapolás előtti hőmérsékletét figyelem (kb 1 kg réz vs 35-40 ml víz esetén az, hogy a víz 2-3 fokkal melegebb a víz kazánrészben nem számít, a végső eltérés miután kiegyenlítődött a két rész hőmérséklete egy fokon belül van, ezért nem érdemes pidelni ezeket a gépeket, mivel a fej hőmérséklete a fontosabb, nem a bojlerben lévő vízé (nagy karosoknál már más a helyzet, ott van gyártó aki pidel -pl Quic Mil Achile). Nálam kb 8 fokkal emelkedik a fej hőmérséklete a kar felemelése után, de ezt már nem nézem, mivel befolyásolni nem tudom. Amit figyelek az a kar felemelése előtti fej hőmérséklete, az 70-80 fok között van kávétól függően.

Előzmény: heted7 (170488)
heted7 Creative Commons License 2016.10.16 0 0 170488

Lehet félreértek valamit, de a kávéfőzéskor valahol a 85-95 fokos tartományban szokott lenni a víz, ami az őrleménnyel találkozik. Nálad csupa 100 fok feletti érték van feltüntetve. Vagy ennyire lehűl, mire odaér?

Előzmény: decca (170484)
zscz Creative Commons License 2016.10.16 0 0 170487

:( Tőle van az én Pavonim.

Előzmény: oleandro (170483)
zscz Creative Commons License 2016.10.16 0 0 170486

A Pavoni pont az a gép, aminél érzed, hogy mikor jó. Majd megtanulod.

Előzmény: decca (170484)
decca Creative Commons License 2016.10.16 0 0 170485

zscz, mindenben igazad volt, attól, hogy kinyit a szelep, még nem áll le a melegedés,

mert még nem forr a víz, ahogy ezt is megmondtad. Legalább most már értem...

decca Creative Commons License 2016.10.16 0 0 170484

Kicsit utána számolgattam, hogy hogyan változik a nyomás a hőmérséklet függvényében a Pavoni

használatakor. (Elnézést azoktól, akiket ez nem érdekel, de hátha van rajtam kívül még olyan, akit igen.)

Bekapcsolás után melegszik a víz, és a fölötte levő levegő-vízgőz keverék. A levegő nyomása 1 bar, amikor

lezárjuk a tartályt, a hőmérséklet induljon 20 fokról. A levegő nyomása lineárisan nő, amíg ki nem nyit a

szelep (izochor állapotváltozás), de nő a gőz parciális nyomása is, nem lineárisan. Az eredő nyomás a kettő

összege lesz. Ez az elméleti p(t) összefüggés (kék görbe). Katoczi által említett Clausius-Clapeyron egyenlet

a víz forráspontjának és a nyomásnak az összefüggését írja le, ez a zöld görbe. Ha kinyit a szelep, akkor a

nyomás nem nő már, de ez innen nem izochor folyamat, a víz melegedhet tovább, míg el nem kezd forrni,

tehát a víz hőmérséklete adott nyomáson a kék és a zöld görbe között változhat a fűtő teljesítménytől függően.

A neten találtam egy videót, ahol valaki PID-del mérte a hőmérsékletet és manometerrel a nyomást, ezek a piros

négyzetek a diagrammon.

Tehát adtam a szarnak egy pofont, továbbra sem tudom, hogy hány fokos a víz, csak abban a pillanatban, amikor

nyit a szelep... Marad a stopperelés.

Előzmény: Katoczi (170469)
oleandro Creative Commons License 2016.10.16 0 0 170483
sine missione Creative Commons License 2016.10.16 0 0 170482

Szia!

 

Ha még megvan akkor érdekelne.

06-20/ kettőharminckilenc-kilencvenhat12

 

Köszönöm

Előzmény: hegyvölgyi (170205)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!