Szerintem itthon nem tudsz meg róla semmit😳 de ha mindent ugy csinalsz mint barmelyik törzsesnél nem lehet baj:) bàr a nagy kérdés melyik nemzetsèg remélhetőleg ontermékeny. Teebess talan îrja majd meglesem. Minden esetre egy àgèrt esedezem, hogy kipróbáljam😊
sziasztok! most ültettem egy innen beszerzett "metalone bianco" fajtát! Anyósomtól kaptam ..... van valakinek valamilyen tapasztalata vele? kb 1.5 méteres törzsesre nevelt ..oltott ha jól nézem!?
Már nem fér máshova😳lapos lila füge sorsa lesz az eszaki szeleknek kitett Uzsai domboldal. Télen szalmàzom , és fagyhálózom , remélem jó lesz úgy! A Gárdorosi kerted meseszép, megértem hogy sok sok utazás munka pénz😞sajnálom hogy el kell adnod😒
Megmarad, de ha ez a szeles hely hűvösebbet is jelent, akkor nehezebben fog beérni, illetve a védett hely hiánya miatt nagyobb az esélye a téli kifagyásnak. Önmagában a védett hely hiánya még nem tragédia, mert a gádorosi fügéim egyik fele ilyen körülmények között van.
Valóban nem könnyű, hiszen majd' négy évtized munkája van benne, de nem ott lakunk, s nehéz két házat, kertet fenntartani, az átjárás is sokba kerül. A fábiáni kert jóval kisebb, de elég nekünk, a gádorosiról pedig marad több ezer kép, és rengeteg szép emlék.
A füge rendkívül könnyen gyökeresedik tavasszal. Annak idején, amikor még nem volt befüvesítve az egész kert Gádoroson, a veteményezéskor használtam sorjelzőnek 20-30 centis fügevessző darabokat. Később leszoktam róla, mert mind meggyökeresedett,kihajtott, s alig lehetett kihúzni. Van aki tél végén(februárban), lakásban gyökereztet PET palackban, ami szintén biztos módszer, s így tavaszra már hajtatott gyökeres vesszőket tud kiültetni.
Igen 😊én is csak jót hallottam tóla de a tapasztalat itthon a lényeg😊ma sikerült vennem 4 fügèt lila lapos, lila nagy, brown turkye, sárgás barba nagy, néven szerepeltek... A legtöbb áruda cseszik arra hogy milyeb fajta, majd nem győzöm beazonosîtani.. Bár a török barna nemesített ', oltott, magad szarú csemetébek néz ki, megy is bele a balkonba pár évig😊 990ft volt a 3 "kommersz" de szép egészséges oltványok. A török 3000ft, de benézte a pénztáros 990ft os nak:) szóval utólag is köszi neki😊
A barna török fügével kapcsolatban még semminemű tapasztalatom sincsen, viszont most vettem belőle két tövet a DMkerttől és Kurdilacival leveleztem. Kiderült, hogy az övé is nagy valószínűséggel ez a fajta. Mindenesetre kérek Tőle én is vesszőket, a biztos kipróbált dolgokban jobban bízok.
Egyébként külföldi oldalakon szétnéztem, nem győzik dícsérni. Az egyiket beollózom:
Egy kis techinikai tipp kellene kedves fügések! Kerítés mentén szomszèd elrejtése végett, úgy döntöttem ültetek mi màst fügét😊 hány méter a minimum ami javasolt? Bírja az erős metszést a bokor ha nem akarok pár év múlva dzsungelt? Ismeri valaki a török barnàt? Tapasztalat róla esetleg?
Köszönöm szépen a képeket és az infókat! Igen, pont ez érdekel, hogyan lehet háromszori termés egy évben. Minek a függvénye, ki hogyan oldja meg ill. a természeti adottságokat hogyan használja ki. Mint fügében lelkes kezdő több dolgon is töröm a fejemet, hogyan legyen évi háromszori termés, aztán ha már ráunok, lehet megelégszem én is kettővel. Viszont a Te fügéd is érdekel, novemberben jelentkezem majd vesszőkért. Remélem az esetleges adásvétel nem hiúsítja meg a dolgot.
Egyelőre nem teljesen világos a szaporítás vesszőről, de mivel néztem fügéről légbujtásos képeket, gondolom a vesszőt a hajtásdugványozáskor megszokott módon kell gyökereztetni.
Na akkor ga Kurd Laci előbb eladja a telket vagy elfagy neki akkor remélem zargathatlak egy- két vesszővel😀 természetesen a balaton mellékiekből szîvesen adok!!
Ezek a képek két napja készültek a gádorosi kertben. Itt vannak a fügéim. Három fajta , mindegyikből két -két tő. Az egyik nyílt területen, déli fekvésben, a másik épülethez közel, védett déli fekvésben. A kert az Alföld viharsarki részén Orosháza mellett helyezkedik el. Nagyon magas a napsütéses órák száma, kb. Szegedéhez hasonló. Ugyanakkor nagyon kemények a telek, többször előfordult - 20 foknál hidegebb. Szinte minden télen előfordul -15 foknál alacsonyabb hőmérséklet, ami miatt a fügéim tövig fagynak. Bár harminc éves tövek, de egyik sem magasabb két méternél, a gyakori visszafagyás miatt. Pont ezért nincs is értelme takarni őket.Tövig fagyás esetén is hoznak termést, csak az első hullám esik ki, tehát augusztustól van füge rajtuk. Az utóbbi két tél igen enyhe volt, ezért megerősödtek a bokrok, s idén is három hullámban várható fügeérés.
Pár éve ettem a fajtából😊 nem semmi az íze bár azt mondta aki hozta már nem is olyan jó, mert vagy 2 napig utazott. provence ből.. De így is isteni volt. Ha majd megnő és addig nem kapok valahol viztosan sorba állok egy két vesszőért🍊
Felraknál néhány képet arról a helyről, ahol a fügék vannak? Az érdekelne, hogy milyen adottságokkal rendelkezik egy olyan hely, ahol lehetséges folyamatosan ismétlődő évi 3x-i termés. Pl. a legutóbb itt láttam nagyon tanulságos fotót egy termőhelyről. Látszik, hogy a meredek domboldalon évek óta nem volt mínusz 15 fok alatt a hőmérséklet, azért nőhettek ekkorára a fügék.