Keresés

Részletes keresés

lakóbuszfan Creative Commons License 2019.11.11 0 0 53290

no jópár órás guglizás után sikerült találnom néhány kis teljesítményű erősen álló tájolású kandallót/kályhát. A helyzet viszont az, hogy sajnos ilyen arányokkal pont csak az occsó primitív, de legalább még ocsmány is kiskályhák rendelkeznek... de bexarás, hogy 50 cm magas tűzterük van, amivel semmilyen félmilliós vagy 1 millás betét/kályha sem rendelkezik 5 kw-os kategóriában + ami még vitathatatlan előnyük számomra hogy mindössze 30 cm szélesek és mélyek ami lakóbuszba felbecsülhetetlen érték. Gond ugyanakkor ezekkel hogy nem külső levegősök és csak primer levegősök, így valahogy majd át kell alakítanom külső levegőssé, valamint szekunder-tercier levegőbeáramlást építeni beléjük (ez a veszélytelenebb), mert az a 80% hatásfok amit írnak az szerintem jó ha van 50...

 

A külső levegős, valamint a szekunder-tercier levegős átalakítással kapcsolatban majd kérdeznék barkácsolókat, próbáltak, csináltak már-e ilyet.

 

A kiszemeltek:

1. wamsler colorado https://wamsler.hu/termek/13492/Colorado-fekete

2. Thorma Bozen (ez tökugyanolyan szinte, de úgy látom van benne szekunder levegő ami egyben az ablaktisztító levegő is)

https://www.mall.hu/kalyhak/thorma-bozen-kandallokalyha

 

 

külső levegővé alakítás:

 

Ha a hamutálcán lévő levegőablakot megszüntetem (fixen bezárva tartom) és helyette kályha aljánál (ahol gyakorlatilag nincs a szerkezetnek hőterhelése) nagyobb, vagy több kisebb lyukakat fúrok, ahol be tudom vezetni ugyan úgy a levegőt, azzal vajon mennyire kockáztatom a kályha épségét, gondolok itt esetleges törésre, repedésre? szerintem nem sokban, mivel a betét/kályha legalja sosem melegszik fel 50-60 foknál jobban, valamint nem ördöngős átmérőjű furatokat kell csináljak csupán néhány 10 vagy 12 mm átmérőjűt. De aki már gondolkodott, csinált ilyesmit szívesen várom a véleményét tapasztalatát.

A furatokon lévő levegő bejuttatást és szabályzást nem téma azt könnyen megoldható.

 

A szekunder tercier, valamint az ablaktisztító levegőt úgy gondolnám megoldani, hogy az alsó furatokon keresztül vascsövekkel, és/vagy vermikulit lemezek háta mögött (a vermikulit lapok és a kályha fal között hagyok némi légrést), majd a vermikulit lapon furatokat ejtek a tűztér legfelső és középső részén, vagyis alulról felvezetem felülre a levegőt, eközben az jól fel is melegszik. Ilyen megoldásokkal kísérletezett már valaki?

 

Ez utóbbi megoldásokon már elgondolkodtam a mullit aero 10-es betétem esetében is, mert alapos vizsgálat és kísérletezgetések után úgy gondolom nem aknázta ki a gyártó a lehetőségeket a jobb hatásfokú égés érdekében, és ebben a tűztérben jól tudnám alkalmazni a fenti megoldásokat, csak az most nem aktuális.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53270)
Dolmar__fan Creative Commons License 2019.11.11 0 0 53289

Pilis pk 10 felső hőcserélős vízteres kandalló betét  (bontott 6 éves) kátránymentes hőcserélővel eladó 100 e ft.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.11.11 0 0 53288

Ha az a műhely kicsike vagy hőszigetelve van, akkor egy olcsó elektromos hősugárzó még ötven évnyi villanyszámlával együtt is csak fele annyiba kerülne, mint egy helyesen elhelyezett 5 kW-os Warmsler kályha egy szabványos kéménnyel.

Persze lehet nem szabályosan is barkácsolni: veszel jó sok kályhacsövet és kidugod egy lyukon.

 

"Illetve lenne-e megfelelő huzat?"

 

A huzat függ a kémény magasságától, átmérőjétől, hőszigeteltségétől és a kályhából kilépő füstgáz hőmérsékletétől. Ebből a négyből egyet sem tudunk. És ha mindet tudnánk, én akkor sem ismerem az ide vonatkozó képleteket :)

Előzmény: FŰKASZAARÉNA (53283)
KalásziM Creative Commons License 2019.11.11 0 0 53287

 Megfelelőnek látszik.

Húzós az ára ? 

Fele a téglából épített kéménynek.

Előzmény: FŰKASZAARÉNA (53285)
FŰKASZAARÉNA Creative Commons License 2019.11.11 0 0 53286

Ez egyébként házilag is összerakható?

 

Előzmény: FŰKASZAARÉNA (53285)
FŰKASZAARÉNA Creative Commons License 2019.11.11 0 0 53285
Előzmény: KalásziM (53284)
KalásziM Creative Commons License 2019.11.11 0 0 53284

 Megoldható, de a biztonságra nagyon ügyelj. 

Tűz keletkezhet.... így  a megfelelő hőszigetelés elengedhetetlen.

 Legyen a 2 mm-es !!

Előzmény: FŰKASZAARÉNA (53283)
FŰKASZAARÉNA Creative Commons License 2019.11.10 0 0 53283
Sziasztok.
Véleményeteket kérném.
A műhelyembe kizárólag hétvégenkénti begyujtásra szeretnék egy 5kw-os kis Wamsler kályhát. Kémény az sajnos nincs, füstcsővel a tetőn át (kb 4fm cső kell 120mm-es) vezetném ki a füstöt. 1mm vagy 2 mm-es füstcsövet használjak?
Köszönöm. Illetve lenne-e megfelelő huzat?
Kotit Creative Commons License 2019.11.07 0 0 53282

De, ha még a jól szigetelt házban történő fatüzelés a téma túlmelegedés nélkül:

A cserép és tömegkályhák nem pont arról szólnak, hogy 2 óra tüzelés  alatt betáplált hőt 15-20 óra alatt használunk föl? Most  télen kb. 2x5 kg fával fűtök, de biztos lehet 2-3 kg-val is begyújtani. Nyilván nem lesz egész nap minden helyiségben 22,4 fok, de most sincs...

Előzmény: Kotit (53281)
Kotit Creative Commons License 2019.11.07 0 0 53281

Tűztál: https://www.vidaxl.hu/e/8718475503088/vidaxl-acel-tuztal-55-cm-fekete

kirakom a teraszra, az ajtóhoz közel és máris megvan a 0,3 kW...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53276)
lakóbuszfan Creative Commons License 2019.11.06 0 0 53280

folyt. köv.: csak a problémám továbbra is hogy nem találok erősen álló tájolású betétet. Vagy ami van az fél misinél kezdődik (de az se annyira erőse álló), annyit azért nem adnék ki egy 4-5 kw-os betétért. Ezek a betétek amúgy  nem az álló tájolás előnyei miatt kerülnek ennyibe (biztosra vehető), hanem a design meg a márka miatt. Kár hogy nem gyártanak egy sima olyan álló betétet mint a mullit aero 10, ami egyébként nem rossz, csak folytonégés nem érhető el vele levegőfolytogatás nélkül a lapos tűztere miatt. Ha más nem lesz, legyártatok egy ilyen arányú betétet (csak a fém betétet) veszek rá lapos széles üvegajtót egy ilyen betétről kibélelem, kialakítom a levegő járatokat és még így is kevesebb mint feléből, harmadából kijön mint fél misi.

Előzmény: lakóbuszfan (53279)
lakóbuszfan Creative Commons License 2019.11.06 0 0 53279

"A fentről lefelé égés elsődleges feltétele a NAGYON száraz tűzifa, ennek hiánya miatt próbálkoztak olyan sokan sikertelenül a felülről történő begyújtással. Tehát úgy is mondhatnám, hogy ha van nagyon száraz tűzifád, akkor könnyedén tudsz felülről lefelé égő szuperhatékony tüzet csinálni akár álló, akár fekvő fákkal, ha viszont nem elég száraz a tűzifád, akkor nem fog fentről lefelé égni, bármilyen csoda-alakú is a tűztered."

 

én sokat kísérleteztem Mullit aero 10-es betéten és ebben biztosan nem lehet elérni a fentről lefele égést sajnos. Ennek az oka meggyőződésem szerint a tűztér arányai kb. 50 cm széles és mindössze 30 cm magas (hátul 22 cm). Hiába gyújtottam meg fentről a csontszáraz tűzifát 30-45 perc után az egész tűztér úgy átforrósodott, hogy a rakás alja is lángra kapott (vagy egyszerűen lefelé nyaldosott a láng azon a mindössze 25-30 cm-en és elérte a rakás alját is) - pedig alul teljesen el is zártam, hogy ne kapjon alul levegőt (egy icipicit kapott mert ugye nem lehet teljesen lezárni). Ez nem feltétlen a betét hibája sőt..., mert az a jó ha a tűztér a jó szigetelésének köszönhetően minden pontja eléri a gyulladási hőmérsékletet, így akármerre kanyarog, örvénylik benne a fagáz össze vissza, biztosan begyullad és elég. Csaképpen a folytonégés, vagy a fentről lefele égés ezzel el is lehetetlenül. Ezért gondolom azt, hogy ezt a problémát egy erősen álló tájolású tűztérrel jó eséllyel ki lehet küszöbölni, ahol van elég távolság a rakás teteje és alja között, valamint a tűztér tetején és alján beengedett levegő között, így a rakás tetején égő láng nem ütközik a közvetlen felette 4-5 cm-re lévő betét tetejébe ahonnan "visszapattan", elkezd oldalra, lefele nyaldosni amivel begyújtja az egész rakást, illetve a rakás tetején égő láng nem éri el a tűztér aljáról beáramló kisebb mennyiségű levegőt ami táplálhatná és lefele vezethetné a lángot. Szóval tapasztalatom szerint pont elsősorban a tűztér formája a kulcs a felülről lefele égésnek, pont a svéd tűz elvének mintájára, ahol is ott sem tud akármerre terjedni a láng csak felfele, mert minden más irányból akadályozva van.

 

láttam olyan svéd tüzet - és ez a legtökéletesebb szerintem és ilyet akarnék az erősen álló tájolású tűztérbe is majd tenni - ahol nem beirdalták a rönköt (ekkor ugyanis a vágásokon oldalra kiszökhet a láng és begyújthatja az egész rönköt), hanem lyukat fúrtak a közepén keresztül tengelyvonalban, így nem voltak oldalnyílások ahol a lángok kicsaphatnának, ergo csakis felfele tud égni és terjedni a láng. Egy ilyet kellene betenni egy erősen álló tájolású kandallóba és mindenfajta hiper szuper segéd eszköz, berendezés nélkül a legtökéletesebb hosszan tartó folytonégés folyhatna le a tűztérben. Szerintem.

 

persze melós dolog minden rönköt tengelyvonalban középen átfúrni én spec állványos fúvóval könnyen meg tudom oldani, cserébe nem kell hasogatni meg hosszasan pakolgatni. ill. még annyi, hogy kell egy jópár év mire egy mondjuk 30 cm-es átmérőjű 50-60 cm hosszú fahasáb kiszárad, de nálam szerencsére ez is megoldható.

 

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53270)
Zöldár Creative Commons License 2019.11.05 0 0 53278

  (pl bioetanol)  !!!

 

Elek mennyi most 1 liter bio etanol : Kb. ? nekem az is elég.

 

 

  A petroleumor ismered ? Kitűnő fűtőanyag  nem is lenne drága, ha jövedéki adó nem lenne rajta.

 

 

 Anno a régi 'szép világban'  1 liter benzin volt  úgy 3 ft /liter a petróleum pedig  6 ft / liter.

 A parasztot ezzel is jól megadóztatták.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53274)
jackolantern Creative Commons License 2019.11.05 0 0 53277

Sziasztok,

 

5 kW-os Romotop kandallóbetétet építettem körbe 3 cm-es kálcium szilikát lappal. Milyen üvegszövetet és mivel érdemes a lapok külsejére ragasztani? Milyen ragasztóval ragasztjátok rá a burkolatot?

A kályhacső idomok illesztésénél használtok bármi tömítést? Bizonyos esetekben, kellemetlen, viaszos jellegű szag jön a kandalló felől a körülötte felmelegített levegővel. Elvileg első alkalommal a betét festése, de az más szagú volt.

 

Köszi

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.11.05 0 1 53276

"A kis teljesítményt a kis hatásfokkal éri el"

 

Igen sokba kerülhet egy olyan speciális kályha-konstrukció, amelynél egy tartós tűz mondjuk 4 kilowattos hőjéből mindössze 0,3 kilowatt jut a lakásba. Ezt nevezetem én hőszigetelt kályhának. Egy időben ilyen kályhákon gondolkodtam, azért tudom, hogy nem egyszerű (=drága) az ilyesmit megoldani.

Előzmény: Törölt nick (53275)
Törölt nick Creative Commons License 2019.11.05 0 0 53275

Dehogynem.

A kályha pont annyi fát fogyaszt, mint a nagy teljesítményű társa.

A kis teljesítményt a kis hatásfokkal éri el, az eget fűti.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53274)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.11.05 0 0 53274

Ez olyan káyyha lehet, mint amikor a viccben a vállalkozó azt mondja, hogy ő olcsón,  jól és gyorsan tud dolgozni, de a kedves ügyfél ezek közül csak kettőt választhat :)

 

Tehát az a kályha valószínűleg

-  ha nem rohadt drága és valóban ennyire kis teljesítményű, akkor speciális, arany árú tüzelőanyag kell hozzá (pl bioetanol)

- ha normál hasábfával működik és valóban ennyire kis teljesítményű, akkor az ára az egeket veri (írtam a hőszigetelt kandallóról)

- ha normál fával működik és nem is drága, akkor viszont szerintem nem lehet képes ennyire kis teljesítményre.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53273)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.11.03 0 0 53273

És egyszerű normál méretű hasábfával működik?

Vagy valami speciális tüzelőanyag kell hozzá?

Vagy kb egy millió forintba kerül?

Előzmény: ksisek (53272)
ksisek Creative Commons License 2019.11.02 0 0 53272

nekem olyan kályhám van ami 0,3-1,5 kW teljesítményű, ha valakit érdekel szívesen megadom a kályhás elérhetőségét

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53237)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.11.02 0 0 53271

" Megfelelő körülményekkel  akár     nem 1 - 2 kW hanem ennek a század része is létre hozható."

 

A század részét könnyű összehozni, úgy hívják, hogy 1 db vékony gyertya :) Az a baj, hogy gyertyákkal fűteni egy passzívházat kb ötszázszor többe kerül, mint tűzifával.

 

"Apám anno szivarozott és    néha 3 - 5 órát tartotta a parazsat a szivarja."

 

Szivarral összehozni 200 watt hőteljesítményt, az meg tízezerszer drágább a tűzifához képest :)

 

"Anno régen a sparheltekben bizony órákig égett a tűz."

 

A sparhelt kicsike tűztérbe beletömhető max két kiló fa csak akkor égett órákig, ha tíz percenként tett rá valaki :)

 

"Napi  5 kg fával pl  5 órát fűtöttek. Termeltek   úgy  10 kWó hőt, az  2 kW teljesítmény. néha ez alá is lemehettek."

 

A spar-herd azt jelenti, hogy takarékos-tűzhely. Azért takarékos, mert szegény ember olcsó ház körüli fahulladékkal, aprófával, kukorica csutkával, stb is tudott főzni, fűteni vele. Megjelenése előtt csak a nagy faigényű kályha-szerű főző-sütő megoldások voltak, az előtt meg a még nagyobb faigényű nyílt konyhatűz. Az aprófa, és egyéb hulladék nagy lánggal ég (nagy hőt ad), viszont a sparheltek icipici tűzerébe nem fért sok be belőle, ezért a sparhelt rendszeres felügyeletet igényelt, ami igen messze  van azoktól a kályháktól, amelyekbe belefér 10 kilós farakás, ami valóban képes 5 órán át égni (ha jól elfojtjuk a levegőjét).

Előzmény: Palási (53267)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.11.02 0 0 53270

A fákat az erdészetben méteresre vágják. Ezeket később háromfelé vágják, ezért egy fahasáb átlagos hossza 33 cm. A legtöbb ember csak fekvő fahasábokkal képes  tüzeskedni, ezért 40 centinél keskenyebb belső méretű tűzteret csak nemgondolkodó amatőrök és tüzelési profik vásárolnak.  A túlnyomó többség nem vesz meg egy kis aljú tűzeret, ezért nem is nagyon gyártanak ilyet.

Egyébként írd be a google-ba, hogy "tűztér", utána kattints a "képek" feliratra és keress a képek között függőleges ablakú tűztereket (nem sok lesz).

 

"esetleg egy 50-60 cm-es magas álló svéd tüzet tudok benne csinálni ami igen takarékos hosszan ég a jó hatásfoka mellett"

 

Van aki a svéd tüzet is alulról gyújtja meg, ekkor ugyanolyan pazarló megoldás, mint a fekvő fahasábos "nemsvéd" tűz.

Ha felülről gyújtja meg (tehát a fa fentről lefelé ég), akkor valóban sokkal hatékonyabb, de fekvő fahasábokat is lehet felülről meggyújtani és akkor nem kell speciális alakú tűztér sem :)

A fentről lefelé égés elsődleges feltétele a NAGYON száraz tűzifa, ennek hiánya miatt próbálkoztak olyan sokan sikertelenül a felülről történő begyújtással. Tehát úgy is mondhatnám, hogy ha van nagyon száraz tűzifád, akkor könnyedén tudsz felülről lefelé égő szuperhatékony tüzet csinálni akár álló, akár fekvő fákkal, ha viszont nem elég száraz a tűzifád, akkor nem fog fentről lefelé égni, bármilyen csoda-alakú is a tűztered.

Amikor jutubon a svéd az erdőben felülről meggyújt egy fahasábot, akkor ő azt sugallja neked, hogy azt a fát ő vágta ki öt perccel azelőtt. Valójában viszont otthonról hozta, ahol évek óta szárad ;)

 

Érdekesség1: ebben a topicban egyszer valaki egy marhavastag fát berakott függőlegesen a kandallójába, a tetején gyújtott egy kis tüzet, ami aztán sok órán át égett lefelé.   A dolog apró szépséhibája, hogy ez a fa egy bontás alatt lévő toszkán villa 400 éve száradó gerendájából volt és ennyire száraz tűzifát hiába kérsz a sarki tüzép telepen :)

 

Érdekesség2: egyszer elkezdtem tervezni egy 1,5 méter magas tűzterű (kis alapterületű) kandallót, amibe 1 db erdészeti méterfát lehet beállítani, persze több évnyi szárítás után  :)

Előzmény: Aranyossy Csaba (53265)
-= aTTi =- Creative Commons License 2019.11.02 0 0 53269

Sziasztok, egy álló, folytogatós fajta:

https://www.romotop.com/fireplace-inserts/dynamic/with-double-triple-glazing

csak hasonlót találtam a gyártótól:

https://www.youtube.com/watch?v=91w-bJ4lCYI

 

Otthon kisméretű fekvő van, jelenleg napi pár vastagabb hasábfával szépen elvagyunk, de sztem buszba sok lesz az...

Előzmény: lakóbuszfan (53268)
lakóbuszfan Creative Commons License 2019.11.02 0 0 53268

Ertem, de en ugy ertettem a folytonegest, h nem kell 20-30 percenkent igazgatni birizgalni, jatszani a levegovel, hanem egyszer megrakod a kandallot, egyszer nyulsz hozza es 2-3 oraig mersekelten, takarekon 2-3 kw-on eg le. Ugy hogy birizgaltam, jatszadoztam a levegovel ugy el tudtam van hogy 4,5-5 oraig is huzni az egest, de igy nem az igazi.

Előzmény: Palási (53267)
Palási Creative Commons License 2019.11.02 0 0 53267

 Megfelelő körülményekkel  akár     nem 1 - 2 kW hanem ennek a század része is létre hozható.

 

 

 Apám anno szivarozott és    néha 3 - 5 órát tartotta a parazsat a szivarja.

 

 Kis tűz feltétele a kis tűztér , a nagy tűzé a nagy tűztér.

 De ne ennyire  szélsőségesek legyünk.

 Anno régen a sparheltekben bizony órákig égett a tűz. Napi  5 kg fával pl  5 órát fűtöttek. Termeltek   úgy  10 kWó hőt, az  2 kW teljesítmény. néha ez alá is lemehettek.

 

 

 napi 5kg fa az   18 q  évente.

Volt akinek ennyire se tellet.

 Nem főzött mindig   és fagyoskodott !!

Előzmény: lakóbuszfan (53266)
lakóbuszfan Creative Commons License 2019.11.01 0 0 53266

"Azért írtam a 3-4 kilowattot, mert egyes, a tüzeléshez nagyon jól értő emberek akár ennyire kis önfenntartó tüzet is képesek rakni (a leg-ügyetlenebbeknek meg minden tűz magától kialszik, ami kisebb 30 kilowattosnál :)"

 

én sokat kísérleteztem és nekem az volt a gondom, hogy hiába igyekeztem úgy elrendezni a kályhába a fát, hogy ne egyszerre kapjon lángra, hanem lehetőleg mindig csak egy kisebb része égjen , ezt kb. fél max 45 percig bírtam tartani, utána úgy felforrósódott a betét teljes belseje, hogy pl. lángra kapott a rakás legalja is, holott csak a teteje égett, vagy a jobb oldala, miközben a bal oldala lángolt. Rájöttem ez azért van, mert egy idő után a betét belseje teljesen egyenletesen átmelegszik és minden pontja eléri a 250-300 c fokot, így hiába törekszek csak a rakás egyik oldalát, vagy a tetejét meggyűjtani és égetni, előbb utóbb - azaz amikor már egyenletesen átmelegszik a betét - úgy is lángra kap a tűztér minden pontján a fa és zutty leég...

 

na ezért jutottam arra a következtetésre - a lenit hsz-t is én írtam a másik nickemen - hogy erősen álló tájolású betét az ideális, amit fent gyújtok csak meg és nagyrészt fentről táplálom levegővel, de alulról is engedek kicsit, hogy azért felfele haladó légáram legyen ami gátolja - legalábbis nehezíti - a láng gyors lefele haladását. de ez az arány talán 80%20, vagy 90-10 arány legyen, mert ott fog jobban égni a láng ahol több a levegő, szóval felül engedem be az égéshez szükséges levegő döntő részét.

vagy ami még nagyon tetszik az a svéd tűz. szerintem ennél jobb hatásfokú és mérsékelt intenzitású - kvázi folytonégő - faégetés nem létezik. most ne vegyük ide a több milliós hiper szuper több égésterű automata levegővezérlésű lefele égős stb kandallókat, mert láttam ilyet, de ez soha nem lesz rentábilis.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53258)
Aranyossy Csaba Creative Commons License 2019.11.01 0 0 53265

sziasztok,

5-6 KW-os erősen "álló tájolású" levegős kandalló betétet keresek, de most valahogy nem nagyon akadok rá a googl-eban. Kb. 4 éve amikor kerestem az első de akkor a normál fekvő betétem, akkor bezzeg találtam többet is, most valahogy nem lelek rá google-ban... találtam 4-5 kilóért design-os álló típusú kandalló kályhákat, de nem ezekre gondolok, hanem "egyszerű" 3 levegős sima betétekre. Hogy jobban érthető legyek az "erős álló tájolású" - értem ezalatt, hogy nem a hosszabb, hanem rövidebb lapjára fektetett téglalap alakú betét - azért ragaszkodnék, mert az eddigi kandallós tapasztalataim alapján megfogadtam, hogy a legközelebbi kandallóm, ilyen álló tájolású lesz, amibe két esetleg több szintben is be lehet állítva rakni a fákat (esetleg egy 50-60 cm-es magas álló svéd tüzet tudok benne csinálni ami igen takarékos hosszan ég a jó hatásfoka mellett) a fojtogatásmentesebb folytonégés érdekében: azaz fentről szépen fokozatos lefele csökkent intenzitással (nem az egész rakás lobban láncra és huss 1 óra alatt) több órán keresztül égjen le a rakás, mindez jó hatásfok mellett. (másik mellékes kiválasztási szempont, hogy ez most egy lakóbuszba kerülne beépítésre, így a helytakarékossági szempontok is szerepet játszanak)

 

szóval ezért néznék erősen álló mondjuk olyan 40 cm széles és 70-80 cm magas levegős betétet. Iyesmit láttam 4-5 éve egy általános gyártótól, 80-100 rugóért ráadásul, de egyszerűen nem lelek most rá. Ha találkozott már valaki ilyennel betétekkel megköszönöm ha belinkelné nekem.

Törölt nick Creative Commons License 2019.10.27 0 0 53264

Ott a teljesítmények kisebbek..... mivel  a villanyhozzáférés eleve korlátozottabb.

 

Nem (csak) azért.

Hanem azért (is) mert a villanylapnál a meleg teljes egészében beballag a lábos alján keresztül a pacalba.

Gáznál meg a 2/3-a meglép a lábos mellett a konyhában kalandozni.

Előzmény: Zöldár (53261)
-= aTTi =- Creative Commons License 2019.10.25 0 0 53263

Köszi a tippet, de inkább maradnék az igazi tűznél .:)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53256)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.10.25 0 0 53262

" Itt szoktak a laikusok azon csapdába besétálni, hogy elbódulnak a villanyfűtést kínálók szirén hangjaitól."

 

Szt szoktam mondani, hogy nem a villanyfűtés túl drága, hanem a hőszigetelésed túl szazr :) Például egy 100 négyzetméteres valódi passzívház fűtésköltsége a legdrágább villanyfűtéssel évente 55 ezer forint, éjszakai árammal (hőtárolós villanykályhák) 36e Ft. Tehát az a szirén nem mindig hazudik (csak nagyon-nagyon gyakran ;)

 

"naivabbak  kidobják a meglévő gázfűtésűket  és aztán döbbennek rá, hogy a villanynál a teljesítmény hozzáférés nem korlátlan."

 

A gáztűzhely nagyláng hőjének nagy része elhúz a fazék mellett  és a konyha plafonját melegíti. Hasonló okok miatt középszar hatásfokúak a hagyományos fűtőszálas villanytűzhelyek is, az indukciós tűzhelyeknél viszont szinte minden hőt maga a bableves kap meg. Tehát durva hasonlattal élve egy legnagyobb, 3 kilowattos gáztűzhely-nagylángnak méltó ellenfele egy 2,5 kilowattos villanytűzhely, vagy egy mindössze 2 kilowattos indukciós főzőlap.

 

"régen volt egy villanytűzhelem is. Úgy oldottuk meg  a   3 főzőlapból egyet eleve kiiktattunk, a sütőnél pedig egy olyan spec kapcsoló lett beéptve, hogy annak használtákor még egy főlap lett kiiktatva."

 

Érdekesség: nemrég láttam egy új villanytűzhelyet, amin állítólag az volt a gyári beállítás, hogy akármit akárhová kapcsolsz rajta, az áramfogyasztása soha nem lesz több 16 ampernél (3,7 kW). Tehát ha túl sok dolgot bekapcsolsz, akkor a már működő többi dolog teljesítményét automatikusan lecsökkenti egy kicsit. Persze ezt a szolgáltatást ki lehetett kapcsolni és akkor akár 7 kilowattig is fel lehetett kapcsolgatni :)

Előzmény: Zöldár (53261)
Zöldár Creative Commons License 2019.10.25 0 0 53261

Ok.  igazad van /volt.  Összekevertem a villanytűzhelyekkel.

 

 Ott a teljesítmények kisebbek..... mivel  a villanyhozzáférés eleve korlátozottabb.

 

 

 Itt szoktak a laikusok azon csapdába besétálni, hogy elbódulnak a villanyfűtést kínálók szirén hangjaitól. / Persze a demokratikus norvégok azok tovább nyomatják /

  Egy társasházi lakásban villanyfűtésről ábrándoznak, a naivabbak  kidobják a meglévő gázfűtésűket  és aztán döbbennek rá, hogy a villanynál a teljesítmény hozzáférés nem korlátlan.

 

 

 Egy szokásos  gázmérőn átmehet 40  -45 kW teljesítményű energia , egy  32 Amp villany viszont csak kb, 7,5 kW -t tud.

 

 

 valamikor régen volt egy villanytűzhelem is. Úgy oldottuk meg  a   3 főzőlapból egyet eleve kiiktattunk, a sütőnél pedig egy olyan spec kapcsoló lett beéptve, hogy annak használtákor még egy főlap lett kiiktatva.

   De érdekes a bérlőknek  így sem kellett.

 Amikor meglátták a villanytűzhelyet,  lefagytak.... volt persze gázos is.

 

 

 De tudod vannak gáz és vannak villany fanok. Ilyenek.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53260)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.10.24 0 0 53260

"Viszont nagy konyhai tűzhelyeknél nem kizárt a 3 kW-os égő"

 

Ezek egyszerű otthoni gáztűzhelyek:

https://www.arukereso.hu/tuzhely-c3169/gaztuzhely/?st=3+kw

Előzmény: Zöldár (53259)
Zöldár Creative Commons License 2019.10.24 0 0 53259

" a családi gáztűzhelyek legnagyobb lángja maximumra feltekerve kb 3 kilowattos lánggal ég."

 

 

 

 

 

  Hát ha megfelezed közebb jársz a valósághoz

 

 Az én egyik tűhelyemen van  1 db 800 W-os 2 db. 1200  Wattos és egy db. 1600 Wattos  égő , vagy nevezhetjük gázrózsának is- maga a sütő az kb  a 3 kW.

 Ez összesen  kb  8 kW . A sütő talán picit több.

 Néha mondják, hogy  van tűzhely ami eléri a 10 kW-ot.... nem kisteljesítmény ha azt vesszük ez egy nyílt égéstér,

 Viszont nagy konyhai tűzhelyeknél nem kizárt a 3 kW-os égő vagy annál több ott nem  5 liter vizet melegítenek hanem  néha 50 literes üst is van. Tele.

 Amúgy csak a felmelegítéshez kell nagy teljesítmény, a hőn tartáshoz már kevesebb.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53258)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.10.24 0 0 53258

"Nem kellene ezt még egyszer átgondolni  ?"

 

Akkor megfogalmazom egy kicsit részletzsebben:

- egy fatűz annál tovább önfenntartó (nem kell hozzányúlni), minél vastagabb vagy minél hosszabb fa ég

- mivel a legtöbb tűztérbe nem fér bele három méter hosszú vékony fa, ezért a hosszúság növelése kiesik, tehát csak a vastagság növelésével lehet húzni az időt

- ha egy vastag fahasáb felmelegedés közben túllépi az intenzív gázfejlesztési hőmérsékletet (250- fok körül), akkor abból a fahasábból nem tud kevés gáz távozni, mivel vastag.

Tehát

- vagy kis tüzünk van vékony fákból, amire öt percenként kel rakni, mert a vékony fa hamar elég

- vagy nagy tüzünk van vastag fákból, amivel csak nagyon ritkán kell foglalkozni

Ujjnyi vékony fából nem lehetséges olyan tüzet rakni, amit hosszú időre magára lehet hagyni.

 

Egy hasznos információ: a családi gáztűzhelyek legnagyobb lángja maximumra feltekerve kb 3 kilowattos lánggal ég.

Mindenki nézze meg jól a nagylángot a gáztűzhelyén, majd utána nézzen be a kályhájába, hasonlítsa össze  a két tűz méretét és saccolja meg, hogy ha a gáztűzhely 3 kilowatt, akkor a kályhájában most éppen kb hány kilowattos lehet a láng. Ne csodálkozzon, ha ez a saccolás 20-40 kilowattra jön ki.

 

Átlagos tüzelési képességű ember szokásos (kb alkar/csukló) vastagyágú fahasábokból 5-7 kilowattosnál kisebb tüzet nem képes csinálni. Persze oxigén elfojtással (tehát a keletkező fagáz elégetése helyett a kéményen kiengedésével) könnyű kisebbre elfojtani a tűz-teljesítményt, de a hülye tüzelési módokat szerintem ne vegyük figyelembe :)

Azért írtam a 3-4 kilowattot, mert egyes, a tüzeléshez nagyon jól értő emberek akár ennyire kis önfenntartó tüzet is képesek rakni (a leg-ügyetlenebbeknek meg minden tűz magától kialszik, ami kisebb 30 kilowattosnál :)

Előzmény: Égető1 (53257)
Égető1 Creative Commons License 2019.10.24 0 0 53257

   

"tűzifából viszont nem lehetséges 3-4 kilowattosnál kisebb önfenntartó tüzet rakni."

 

 

Nem kellene ezt még egyszer átgondolni  ?

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53256)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.10.23 0 0 53256

Egy passzív ház hőigénye kb 0,2 és 1,2 kilowatt között mozog, tűzifából viszont nem lehetséges 3-4 kilowattosnál kisebb önfenntartó tüzet rakni.

 

Szerintem

- építsd meg a kandalló külső díszburkolatát

- a tűztér helyére tegyél egy tízezer forintos kínai olajradiátort

- támassz neki egy 27 colos monitort egy médialejátszóval

- amin végtelenítve fusson mondjuk EZ a videó

 

Sokkal olcsóbb, mint egy kályha és nem kell hamuzni se :)

Előzmény: -= aTTi =- (53255)
-= aTTi =- Creative Commons License 2019.10.23 0 0 53255

Köszönöm szépen, ilyesmiben gondolkozom én is! A következő házikó mindenképpen passzívház közeli lesz, így az extra hőszigetelés abszolút fókuszban van. :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53254)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.10.21 0 0 53254

Egy röhejesen kicsi lyuk és jéghideg mennyezet esetén közel nulla hő fog átjutni a másik helyiségbe. De ha nem spórolsz a kesresztmetszszetekkel és a jóvastag a hőszigetelés (tehát pl a jéghideg plafon nem szívja ki a hőt a fűtőlevegőből) akkor igen sok hőt lehet eljuttatni akár meglepő távolságokra.

A tűztér köré rakott két rétegű burkolatban akár 200 fokos is lehet a fűtő levegő, ha ezt nem engeded lehűlni (külső hőszigetelés) egészen a plafonig, akkor ott olyan erős plusz légnyomásod lesz, ami mellett nemigen kell ventilátorra költened, ha azt a levegőt el akarod juttatni akár 5-6 méter távolságban lévő szobába. Persze ez az eljuttatás se szívószál vékonyságú és jéghideg csőben történjen :) hanem mondjuk 20 centi belső átmérő és jóvastag gyapot csomagolás.

Előzmény: -= aTTi =- (53252)
a tömeg az tömeg Creative Commons License 2019.10.20 0 0 53253

 Ventilátorról nem halottál ?

 

 

 No jó elárulom.

Egy modern kazán  tudod ugye,  hogy milyen, annak a lég ellátásáról ill a füstgáz  elvezetéséről lenne szó  majd a jövőben valamikor.  Nekem a cső a csőben más néven a koncentrikus a szimpatikus ezer meggondolásból, de az első, hogy ne kelljen sokat roncsolni /vésni stb.

 Így hát érdeklődöm a kereskedésekben amikor arra járok, hogy van é  koncentrikus-ban olyan, hogy a belső cső 60 mm. Megsúgom van. Sőt van  80 mm-es is.

 

 Itt megy el a füstgáz  felfelé  és lefelé jön az égéshez szükséges levegő. Van ugyanegy kis problém ez pedig az hogy van bent a jelenlegi kéményben egy alu béléscső aminek a szelvénye az átmérője 110 mm.

 Ezt a csövet vagy kivesszük vagy bent hagyjuk.... majd valamikor.

 Nos ahogy érdeklődöm minden kereskedő egyből a titokzatos ép. gépész mindentudó szakemberhez írányítana…. mert azt, hogy jó e nem jó e  - csak ők,  senki más nem tudná megmondani.

  Na ne  !!!!

 Tehát van /lesz egy fűtőkazán aminek a teljesítménye bőven elég   ha tud 10 kW -ot, sőt sok is . Az a hőigény,  na mennyi ?  Legyen 6 kW,   amit ugye kiszámolhatnak akár 6,335  kW értékre  3 tizedes  pontossággal is.  Ja a laikus ezen elbűvölődik, én nem. A hőigény egy változó valami egy  kitüntetett  értékre   mínusz 15 fokra  egy adott alapterületű ház adott  hőszigetelésnél szükséges  hőteljesítmény érték, amit kW- ban adnak meg. Nos a  minusz 15 foknál fújhat a szél - nem fújhat, lehet a hőszigetelést pontosan - pontatlanul megadni,  a ház alakja változhat,  sőt más a hőigény napsütésnél és más borús időben ... ugyan a hőmérő  pont  - 15 fokot mér. Tehát elég a hőigényt  egy számmal jellemezni,  tizedes nélkül. Legyen az enyém  6 kW. Amúgy a tél folyamán majd mindig kisebb,   változó,  a konkrét   energia  betáplálás … a pillanatnyi  hőigény .

 

 Nos előzetes számításaim alapján   a felfelé áramló füstgáz sebessége :  

60 -as csőnél  7,42 m/sec ,   

 80 -as csőnél   4,15 n/sec,

a lefelé áramló/ a levegő /ha ben marad a 110 -es cső akkor 

  3,1 m/sec, ha kivesszük  - nagyobb a szelvény,    akkor olyan  1,1 m/sec. Kizárt hogy ezt az itt keletkező ellenállásokat  egy  modern  készülék ventilátora ne tudná   legyőzni. A kémény magasság egyébként   becsatlakozástól 5,5 m.

 A  15  -  25 m -es levegő füstgáz útnál már más a helyzet  , ott pontosabb számítás kell és biztos ami biztos nyilván a 80 -as csövet alkalmazzák.

 Addig is   /pár év múlva /  megkeresem a NASA szakértőit , hogy van és  szofverük egy nyavajás    5 -6 m magas kémény ellenállás méretezésére  !

 Az is nyitott még hogy  Nm3 ben számoljak  vagy a tényleges m3 -ben, ill. a cső belső  súrlódási tényezőjére mennyit vegyek fel /ja azok a csövek nagyon simák /.

 

Amúgy köszönöm a hasznos adatszolgáltatást.

 

Régen én még Nm 3 -ben számoltam

 és 10 m/sec értéknél  már jobban odafigyeltem.

De ha kijött valami érték, pl. NA 80 -as, azt kapásból NA 100 sőt néha NA 120 -asra  változtattuk. Annó  kilóra fizettek, tehát nagyobb átmérő az nagyobb tömeg, abból baj nem lehet műszakilag.

 

A megrendelő fizetett mint a katona tiszt. A főnök kérése is az volt... fogjon vastagon a ceruza.

 De itt,  most  én zsebemre megy minden !!

 Ja az első számítást    tényleg a 10 kW-ra végeztem, de mint írtam az nagyon ritkán lesz csak.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53251)
-= aTTi =- Creative Commons License 2019.10.20 0 0 53252

Köszönöm, pont ezekre az okosságokra lennék kíváncsi. :)


Bár most így belegondolva, lehet, mégis jobb ötlet a kandallótól a meleg levegőt elvinni, és közvetlenül azt bejuttatni a helyiségekbe: nálunk szerencsés az elrendezés, ha lent a kandallós nappaliban hősugárzásmentes falon 22 fokos a hőmérő, az emeleti szobákban szintén megvan a 22 fok, de a nappaliban kellemes a póló, fent viszont már jólesik a pulcsi is...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53246)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.10.20 0 0 53251

"itt is az áramlási sebességek  nagyságrendjére."

 

Ezek a légsebességek összetett fizikai folyamatok eredménye, nem véletlenül van kötöttük ötvenszeres szórás. A magasabb légsebességeket csak nagy légnyomás különbséggel, tehát nagy hőmérséklet különbséggel lehet elérni.

 

" Más  területre."

 

Kályhás légfűtéses rendszernél a "kis hőmérséklet különbség" 50 fok körül van, a nagy légsebességhez szükséges "nagy hőmérséklet különbség" az 150-200 fokot jelent,

de ha ez a "más terület" a napenergia, ott már a 30-40 fok kőmérséklet különbség is csodának számít, tehát napenergia esetén szerintem inkább az 1-2 m/s légsebességet tekintsd a felső álomhatárnak.

Előzmény: a tömeg az tömeg (53249)
-= aTTi =- Creative Commons License 2019.10.20 0 0 53250

Szívesen. :)

 

Youtube-on van sok videó a szabályozhatóságáról, ill. a folytonego.hu-n is van sok okosság. A gyakorlatban nem sikerült ennyire szabályozni, mint a videókban, de az is hozzátartozik, hogy nem volt tökéletesen száraz a fám.

Előzmény: sabrinho (53248)
a tömeg az tömeg Creative Commons License 2019.10.20 0 0 53249

  Köszönöm Elek !

 

 Amúgy csak erre voltam kíváncsi :

 

  

"Többnyire 0,1-1 m/s között van (legalább száz dologtól függ), de ha a rekordkísérlet a cél, akkor speciális kettős burkolatú kályhával szerintem túl lehetne lépni akár az 5-6 m/s-t is." 

 

itt is az áramlási sebességek  nagyságrendjére.

 

 Más  területre.

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53247)
sabrinho Creative Commons License 2019.10.20 0 0 53248

Köszi szépen, megnézem!

Előzmény: -= aTTi =- (53244)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.10.19 0 0 53247

"kandallóhőjét/meleglevegőjét kellene távolabb , másik helyiségbe szállítani"

 

A szobák között történő egyirányú (pl talicskával történő) hő-szállítás a tudomány mai állása szerint sajnos nem megoldható :) ezért a levegő KÖRFORGÁSÁT kell biztosítanod. A körforgás lényege, hogy a kályhától a fűtött helyiségbe átáramlik a meleg levegő  (értelemszerűen minél közelebb a mennyezethez) és onnan a lehűlés után a hideg levegő visszaáramlik a kályhához, hogy ott újra felmelegedve új körbe kezdhessen. Tehát az ideális szomszéd-helyiség fűtés: minél nagyobb meleglevegő lyuk közvetlenül a mennyezet alatt és minél nagyobb visszatérő lyuk a padló fölött. A "nagy lyuk" nem azt jelenti, hogy "több, mint tíz centi átmérőjű (sokan abban reménykednek, hogy napi több ezer köbméter lebegő majd egy szívószálon fog átpréselődni a kedvükért :), hanem SOKKAL nagyobb lyukakat.

Akár az odaáramlást, akár a visszaáramlást akadályozod, azzal a távoli helyiség fűtését rontod. Az áramlás akadályozásárra (lég fűtés elcseszésére) ezernyi lehetőséged van, a legtöbb hozzánemértő fékezi is a körforgást ahogy csak tudja, aztán panaszkodik, hogy a kályha valami miatt nem képes befűteni a szomszéd helyiséget :)

 

"Milyen sebességek a gyakoriak amelyeket a számításnál  figyelembe vehetünk ?"

 

Többnyire 0,1-1 m/s között van (legalább száz dologtól függ), de ha a rekordkísérlet a cél, akkor speciális kettős burkolatú kályhával szerintem túl lehetne lépni akár az 5-6 m/s-t is.

 

A fűtendő szoba átlagkőmérsékleténél 1 fokkal melegebb 1 köbméter fűtő levegő 0,000335 kWh hőmennyiséget hoz be a szobába. Ha egy helyett két fokkal melegebb, vagy kétszer annyi a köbméter, akkor természesesen kétszer annyit fűt :)

Egy 15 m2-es szoba hőigénye egy közepesen szarul hőszigetelt házban az év leghidegebb órájában kb kb 1,5 kWh, tehát ha a nappaliból mondjuk 70 fokos fűtőlevegőt tudunk átcsalogatni ebbe a szobába, akkor ebből a fűtőlevegőből ebben az órában kb 90 köbméternyit kell forgatni. Átlagos téli napon 35 m3 is elég lehet.  (a légköbméteres/légcserés amatőr számolgatást felejtsd el)

Előzmény: a tömeg az tömeg (53243)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.10.19 0 0 53246

"A kandallós helyiségtől távoli, fűtendő szobákból a födémben összecsövezve egy kis teljesítményű (nálam 15-30W között szabályozható) csőventilátor elszívja a levegőt amit a mennyezeti szelepeken át a nappaliba fúj be"

 

Szar hőszigetelésű házak esetén nem túl bölcs ötlet távoli (fűtendő) helyiségekből a mennyezetnél gyülekező meleg levegőt elszívni, hogy cserébe alul a nappali leghidegebb levegője áramoljon a helyére :)

Előzmény: -= aTTi =- (53245)
-= aTTi =- Creative Commons License 2019.10.19 0 0 53245

Ha már légtechnika: egy időben hallottam ún. 'nagypál' féle módszerről, aminek az a lényege, hogy nem a kandalló meleg levegőjét vezetik el, hanem 'helyet csinálnak' neki.

 

'Pontosan úgy van ahogy a kandallós írja. A kandallós helyiségtől távoli, fűtendő szobákból a födémben összecsövezve egy kis teljesítményű (nálam 15-30W között szabályozható) csőventilátor elszívja a levegőt amit a mennyezeti szelepeken át a nappaliba fúj be. Így a házon belül egy lassú áramlás indul meg a nappaliból a fűtendő szobák felé. Én a meglévő (hővisszanyerős) szellőztetés csövezését alakítottam át és használtam fel. A fűtendő szobákból elszívott levegő mennyiségét a mennyezeti szelepekkel tudom állítani. Ha a beltéri ajtók küszöbösek és hermetikusan zárnak akkor az ajtók aljába egy rácsot kell beépíteni.'

 

Nem kell hozzá spéci hőálló csövezés, stb... esetleg hallottatok róla? Valaki próbálta?

 

Köszi előre is. :)

Előzmény: a tömeg az tömeg (53243)
-= aTTi =- Creative Commons License 2019.10.19 0 0 53244

Szia,

 

A sajátomat tudom mondani: 86m2, emeletes ikerház (egyik fal teljes egészében fűtött), téglafal, 8-10cm körüli falszigetelés, 15cm körüli födém szigeteléssel. A szigetelés nem túl combos (kész volt már, amikor vettük), de a legnagyobb téli hidegben sem volt több kb. 30eFt/hó-nál a fűtés.

 

Nekünk ilyen van: Romotop HEAT 60.44.33.13

https://www.romotop.com/fireplace-inserts/heat/with-side-opening-and-bent-split-corner-glazing

 

Már bőven nem barkácsáruházas kategória, szép, és valós fűtésre tervezve. Mivel kisméretű, és nagyon jól szabályozható, egy nagyobb hasábbal 'eldolgozik' 1-2 órán keresztül, utána kb. 1-2 óra múlva parázsról biztonsággal újraéleszthető, de még utána is tart kisebb parazsat egy ideig. Az átmeneti időben este, télen lehetőség szerint reggel-este gyújtva van. Mivel kicsi a tűztér, nem hevíti fel gyorsan a lakást, de ha folyamatosan raknánk egész nap, bőven nagyon meleget csinálna.

 

Emeletes a ház, szerencsés helyen van a kandalló, ezért nagyjából az egészet kifűti (azért az emeleten klímával rá lehet segíteni, ha kell).

 

Kondenzációs kazán + padló és radiátor fűtés komfortját nem éri el, de hangulatban agyonveri. Minden nap használjuk, imádjuk. :)

Előzmény: sabrinho (53215)
a tömeg az tömeg Creative Commons License 2019.10.18 0 0 53243

 Üdv! 

Esetleg valaki, aki légtechnikában jártas. 

Tehát kandallóhőjét/meleglevegőjét kellene távolabb , másik helyiségbe szállítani.  Milyen sebességek a gyakoriak amelyeket a számításnál  figyelembe vehetünk ?

 Csak tájékoztatónak.  20 km /órás szélnél 5,5  m/sec az érték,  40 km  -nél  11 m/sec  erős orkánnál  ( 80 -90 km/ó  ) 20 -25 m/sec.

 Mondjuk  a szomszéd helyiség  15 nm és 3 m magas az az  45 lém3  óránként 3x csere az  135 m3 levegő megmozgatás .

 Sok ez a csere vagy kevés ?

  üdv.  t t 

Grossbau Creative Commons License 2019.10.18 0 0 53242

 Bizony érdekes  !

 

Anno régen még az átkos közepén, amikor a telefon csak kiváltságosok készüléke volt,    belecsöppentem egy ingatlan közvetítésbe.

 Eccerű ,  én voltam fővárosi lakos én rendelkeztem ott munkahellyel  és majdnem /de csak majdnem  / korlátlan telefon elérhetőség lehetőséggel.

 

 Tehát a hirdetésekre jelentkezőket én koordináltam  elsőre.... telefonon.

 

Az a lakás amit a család  kínált  eladásra  viszonylag jó helyen (na nem Rózsadomb ), konkrétan a Bosnyák tér tőszomszédságában volt egy köpésre a 7 -es busz végállomásától.

 Volt egy bibije azért      3 x 35 nm-es igaz önálló lakás volt ott . Ebből csak az egyik 35 nm-es volt beköltözhető + vagy 20 nm önálló mellékhelyiség /tároló.

 Ennek a volt gazdája egy elmű dolgozó volt  így  óccson jutott hozzá a villanyhoz,  volt is a hagyatékban vagy 3  -4 különféle hőtermelő készülék.  olajrad, hősugárzók meg mifene... volt egy takaros vaskályha is.

 Nos a sok érdeklődő között akadt egy  indulásra kész asszonyka is  … az életre indulásra . Mivel alapos volt,  rákérdezett és a fűtés ??

 Mondom nekie  atomfűtés aranyos, atom máglya  !! . Vellany. Szegénynek kedvét szegtem. 

 Azért tudni kell az ára arányos volt a ház adottságaihoz.....  5 milla lenne most 35 nm-ért. A hülyének is megéri.

 A másik  lakásban   egy vénember  ősijogra hívatkozva lakott ott, a harmadikban egy ottfelejtett cs. tag.  Az se költözött volna.  Önként !!

 Tehát az  az atommáglyás  bosnyáktéri ház sokaknak nem kellett 5 milláért(mai ár). Megrettentek a harctól és a kályhafűtéstől . Vagy egy lada áránál olcsóbban szerettek volna lakni.

 Végül jött egy  kisebbségi  30 -a csávó... ladával  sok aranylánccal és  15 perc terepszemle után mondta viszi , kp. -ben fizetett.-

 

 Bátortalanul mondtam , de hát a bérlők,  az ősi jogokkal rendelkezők ?? !

 

 Néz, azt mondja nem problém, kitakarítjuk őket???

 És valóban az atommáglyás   ingatlan félév múlva üres volt a bérlőktől  családi jogon álbérlőktől.

 A ház igaz némi  ráköltéssel érhet ma úgy  70 -80 millát min.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53241)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.10.17 0 0 53241

Érdekes, én meg egy Atom nevű fűtőanyaggal fűtök :)

Előzmény: Grossbau (53240)
Grossbau Creative Commons License 2019.10.16 0 0 53240

 Én egy Aton nevű kandallót használok immár 5 éve. Nagyon bevált !!

Mezőföldi 2 Creative Commons License 2019.10.15 0 0 53239

 Felénk nem az ár -érték arány a divatos, hanem  az érték - ár arány.

  Van sok holmim különböző értékkel viszont az ára  majd mindegyiknek nulla.

 Néha itt ezen a topikon és másutt is elhangzik ez a lózung.

 Viszont semmi érteleme.

sabrinho Creative Commons License 2019.10.14 0 0 53238

Lehet, elcsodálkoznál ezirányú ismereteimen. A kályha jelzője direkt volt...

Előzmény: zöldeskékeks (53235)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.10.14 0 0 53237

"mi lehet a hőigénye kb. ennek a háznak."

 

Ennyire jó hőszigeteltségű házak hőigénye egy átlagos téli napon 8 W/m2 körül szokik lenni, a tél felében még ennél is kevesebb. Az év leghidegebb órájában kb 20W/m2, de gondolom nem csak az év leghidegebb három napján szeretnéd a látványtüzet élvezni hanem akár négyzetméterenként 2-3 wattos téli időben is:)

Tehát neked olyan kályhát kellene találnod, amire a gyártója azt állítja, hogy a hőteljesítményét vissza lehet venni akár 100-200 wattra is. Mivel 3-4 kilowattosnál kisebb önfenntartó tüzet tűzifából fizikailag lehetetlen rakni, ezért mondjuk 0,2 kilowattal is fűteni tudó  kályha találásához sok sikert kívánok :)

 

"Betétek léteznek passzív házhoz is"

 

Passzív házba jó (tehát brutálisan alacsony hőteljesítményű) betétek szerintem  NEM LÉTEZNEK. Olyanok persze létezhetnek, amelyekre a gyártója azt hazudja a hozzánemértő tudatlan balekoknak, hogy az jó passzívházba is.  Egy passzívház átlagos téli hőigénye 4 w/m2 a csúcs hőigény is mindössze 10 watt négyzetméterenként, enyhébb téli napokon mindössze 1-2 W/m2. Ennyire kis fűtőerejű fatüzelésű kályha kész termékként szerintem nem létezik, egyedi megépítése is komoly hozzáértést igényelne.

Gondolj bele: egy tűz nem lehet kisebb 3-4000 wattnál, ezt kell akár 50-100 wattal visszafogni a fizika trükkjeivel: a plusz hőt vagy "elpazarolni" a házon kívül, vagy eltárolni valamiben.

Előzmény: sabrinho (53234)
zöldeskékeks Creative Commons License 2019.10.14 0 0 53236

 Ez is egy esszé. Igaz  fals tételekkel ! !

Előzmény: sabrinho (53234)
zöldeskékeks Creative Commons License 2019.10.14 0 0 53235

 Romániában nem csak románok élnek. Egyébként is  a topiktárs nem is említtette  azt a rabló  országot. Erdélyt mondott !

Előzmény: sabrinho (53224)
sabrinho Creative Commons License 2019.10.14 0 0 53234

Nézd, azért nem fogalmazok teljesen konkrétan, mivel a fórumok nem szabad, hogy személyeskedésről szóljanak, még akkor sem, ha ezek a személyek nickek mögé rejtve jórészt virtuálisak. Maradjunk annyiban, hogy léteznek olyan fórumozók, akik annyiszor és annyi helyen járatták le magukat inkompetenciájukkal, trollkodásig menő offolásukkal, stb-vel, hogy az ember folyamatosan gondolkodik láthatatlanná tételükkel, és erről csak egyéb okokból beszéli le magát. A költőien megfogalmazott ezerszer olvasott, unt vetítések, félig sem releváns okoskodások nem az a kategória, amire utalsz. Egyébiránt számtalan esetben létezett hasonló hsz valódi hozzáértő által hamar cáfolva... De ez nem erről szól, hagyjuk is.

 

Kérdés: mi lehet a hőigénye kb. ennek a háznak. Mekkora lehet az elméleti maximum ehhez a betét részéről, hogy ne fűtse túl a házat. Betétek léteznek passzív házhoz is, nyilván az ár ott más. 

Előzmény: Törölt nick (53233)
Törölt nick Creative Commons License 2019.10.14 0 0 53233

Ezt mindjárt Elek leírta pont az első mondatában. Azelőtt, hogy szövegértési és szemellenzős esszédet megfogalmaztad volna.

Ezen felbuzdulva- miszerint nekem ment elek szövegének értése- mertem csak megszólalni. 

Előzmény: sabrinho (53232)
sabrinho Creative Commons License 2019.10.14 0 0 53232

Ezt senki nem írta le.

Előzmény: Törölt nick (53227)
sabrinho Creative Commons License 2019.10.14 0 0 53231

Beszéljünk konkrét számokról. Mi ennek az épületnek az elméleti hőigénye saccperkábé? (A kandalló a nappali-étkező konyha helyiségben lenne, ami kb 50 m2 az egészből. Azon a falon, ahonnan a két szoba nyílik.) Ehhez képest mekkora teljesítményű betét nem égeti le a bőrt a csontról? 

Előzmény: Törölt nick (53229)
sabrinho Creative Commons License 2019.10.14 0 0 53230

Nem érted a mit miért. Vannak előtörténetek, azoknak utóhatásai. 

Előzmény: Törölt nick (53227)
Törölt nick Creative Commons License 2019.10.14 0 0 53229

Ha már ár/érték arányt akarsz veszegetni az az esetedben pont fordított, mint annak aki valóban fűteni akar a kályhájával.

Neked olyan hatásfok kell ami durván szar, neki meg olyan ami durván jó.

Na mi az ár/érték arány?

Előzmény: sabrinho (53222)
Törölt nick Creative Commons License 2019.10.14 0 0 53228
Előzmény: sabrinho (53224)
Törölt nick Creative Commons License 2019.10.14 0 0 53227

Pontosan megkaptad az infókat, hogy mit miért.

Le lett írva, hogy egy ilyen szigetelt házban nem fogsz tudni látványelemként használni kandallót, mert rászárad a bőröd a csontodra.

Legközelebb írd le, hogy csak közjegyzői hitelesített szakvéleményt fogadsz el, de fizetni nem fogsz érte. 

Előzmény: sabrinho (53218)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.10.14 0 0 53226

Tűztér fűtési hatásfok tudatos elcseszése:

- kettős tűztér burkolat, a közötte megjelenő forró levegőt kivezetni a külvilágba (vészfűtés üzemmódban: ezt a levegőt bevezetni a házba)

- a külső burkolaton plusz hőszigetelés (hogy még hősugárzással se tudjon fűteni)

- a tűztér ablakára két rétegű hőszigetelő üveg.

És így talán nem lesz 40 fok a lakásban :)

Előzmény: sabrinho (53224)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.10.14 0 0 53225

Az ár/érték arányt sokféleképpen lehet számolni, attól függően, hogy mit számolsz bele az árba és az értékbe.

Én pl TCO alapon számolok (beszerzési, beépítési költségek PLUSZ x évnyi birtoklás összes további költsége) ráadásul a tüzelésre fordított összes időt (tüzelő beszerzése, szárítása, tüzelés, hamuzás, stb) is órabérben számolom el.

Tehát ha évente mondjuk 100 munkaóra elmegy a tüzelésre és ezt óránként 2000 forintos óradíjjal számolom, akkor a fatüzelés nekem évente 200.000 forintba kerül már akkor, amikor még egy fillért sem számoltam a tűzifa árára :)

Aki VALÓBAN mindig élvezi a tüzeléssel járó dolgokat, annak ez természetesen nem költség, hanem élvezetes hobbi.

És vannak, akik csak bemesélik maguknak, hogy ez nekik élvezet, miközben valójában utálják tüzeléssel járó hercehurca 90 százalékát. Vagy az egészet :)

Előzmény: Madaraspisti (53217)
sabrinho Creative Commons License 2019.10.14 0 0 53224

Szerinted ha valaki egy nappalidísz kandallóban gondolkodik, annak releváns a román kályha vegyesbolti zománcos füstcsővel?

Előzmény: Madaraspisti (53221)
sabrinho Creative Commons License 2019.10.14 0 0 53223

Köszi, pont azt a betétet nézegettem.

 

Nem nekem lesz (nekem van vízteres), szüleim építenek új házat. 

Előzmény: Zolket (53219)
sabrinho Creative Commons License 2019.10.14 0 0 53222

Tudom mi az a fórum, ha megnézed, ebben pl. közel 10 éve vagyok jelen, de a pufferes, kazános, egyéb fórumok sem ismeretlenek. A normális fórumozók segítségével kiépítettem egy pufferes cskályha rendszert párhuzamosan gázfűtéssel kvázi a nulláról (mármint ennyit konyítottam hozzá induláskor), ami teljesen automatán vát puffer hőfok alapján a két hőforrás között és tökéletesen üzemel majd' egy évtizede.

 

Ami nagy különbség az évek múlásával, hogy anno olyan emberek írtak, használták a fórumokat, akik egyrészt tapasztaltak voltak az adott téren, értettek hozzá, másrészt segíteni is szerettek volna. Mostanra meg unatkozó nyugdíjasok és/vagy munkanélküliek trollkodják szét ezeket, akik miatt sajnos a normális fórumozók is eltünedeznek. Mert valóban nehéz kibírni őket. Olyan "hozzáértők" akik 20-30 fórumban osztják az észt, miközben pl. a fatüzelésesekben töbször elárulták, hogy életükben nem is tüzeltek fával. 

 

Az ár/érték arány az egy eccerű, de naccerű dolog. Pl. adott két nagyon hasonló műszaki tartalmú dolog, melyek közül az egyik a márkája miatt másfélszeresébe kerül a másiknak. Na az szar ár/érték arányú.

Előzmény: Varek1 (53220)
Madaraspisti Creative Commons License 2019.10.14 0 0 53221

  E volt a kérdés :

 

 " egy 90 m2-es, .......... hőtechnikai szerkezeti jellemzők  .....családi házba mekkora és milyen betétet ajánlanátok?

 

 Végül is a betét is a kál'hák családjába tartozik.

 Ha csak nem liberó.

 

 Pisti .

Előzmény: sabrinho (53218)
Varek1 Creative Commons License 2019.10.14 0 0 53220

 Ja a hozzászólás azért nem kívánság lista szerint történik.

 A fórum az más.

 Bárki belepofázhat.

   Vannak portálok, ahol 'nagytudású'   /vagy magukat annak gondoló / ürgék  -nek nak lehet feltenni kérdéseket és ők válaszolnak.

 Aztán vannak un. fizetős kérdez - felelek is. Pl. a szakértő  Urak csak pénzért adnak tanácsot.

 

 Az ár - értékarány amúgy engem is érdekel !

 Miféle jellenző, mivel mérik   ??  !!

 Ha mán van !!

Előzmény: sabrinho (53218)
Zolket Creative Commons License 2019.10.14 0 0 53219

Ár-érték arányban nem rossz az edilkamin most sem, lehet bele magyarázni.

 

Külső levegősben továbbra is az Airfire a legjobb választás de ha el akarod vezetni a meleg levegőt akkor az új Screen evo is megfelelő tud lenni.

Náluk több ami nem égési levegős de rendelkezik külső levegővel.

 

Más gyártónál lévő tűzterek is jók lehetnek de azt kell megnézned,hogy égéshez van e vezetve a külső levegő.

 

Vízteresbe szerintem ne gondolkodj kiegészítő fűtés/ hangulati elemként.

 

Előzmény: sabrinho (53218)
sabrinho Creative Commons License 2019.10.14 0 0 53218

Köszi. Kérem olyan szóljon hozzá, aki 

 

1. rendelkezik szövegértési képességgel

2. levette róla a kocsis a szemellenzőt.

 

Senki nem beszélt kályháról, pláne nem a lakás ezzel történő állandó kifűtéséről. A lakás rendelkezni fog egy központi fűtésrendszerrel, a kandallóbetét egyrészt hangulati elemként, másrészt áramszüneti vészmegoldásként szerepel a tervben. 

 

Hogy mi az ár/érték arány, az valóban szubjektív, de a puszta árösszehasonlításnál mégis jobb értékelési alap, ezért értelmes emberek használják, gondolkodnak róla.

Előzmény: Madaraspisti (53217)
Madaraspisti Creative Commons License 2019.10.14 0 0 53217

  "Mik most ár/érték arányban a jó vételek? Régen Edilkamin ajánlott volt, még most is?"

 

 

 Nos van valaki aki egzaktul tudja , hogy mi az az ár érték arány ? Szerintem senki... igaz sokan használják.

 

 Régen se vettem volna edil kamint,  most pláne nem.

 

 

 Viszont van egy   Erdélyben gyártott kályhám. Volt anno  6 éve 38 eft, hozzá a füstcső a könyök össz. nem volt 50 eft.

Először csak kiegészítő  … a fenét kieg. hanem vészfűtésnek szántam használni. Annyira bevált, hogy az egyik szobát ezzel fűtöm,  cirka  20 nm-et. kb. 3 éve.

 A tüzelő eddig ingyen volt.

 

 Az élettartalma rejtély egyenlőre.

 Nos mi az az ár érték arány ??? pl. az esetemre   ???

Szvsz  az csak egy blabla.

 Ja amúgy kályhával fűteni egész házat  rettentően  izzadságos, kényelmetlen dolog.

 Akinek ilyen van, /kályha fűtés / annak kell több kályha vagy kis lukban lakik vagy hazudik magának is úgy hogy nem is tudja.

 Jellemző egyébként ez a cserépkályhásokra, de akár a klímásokra is, mind becsapja még akárt magát is.

 

 

 Legjobb a gázfűtés kondis kazánnal !

Előzmény: sabrinho (53215)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.10.13 0 0 53216

"90 m2-es, 15 cm padló, 20 cm fal, 30 cm födém szigetelésű családi házba mekkora és milyen betétet ajánlanátok?"

 

Ha ezt a hőszigetelést nem egy sarki kókler, hanem valóban okos ember rakta fel, akkor nem létezik annyira kisi teljesítménű kályha, amelyik ezt a házat ne fűtené 40 fokosra percek alatt, tehát a lakók kizárólag nyitott ablakok mellett élvezhetik a hangulatos tűz látványát.

Néhány éve elkezdtem feltalálni egy nagyon-nagyon rossz fűtési hatásfokú "passzívház-kandallót", de szokás szerint ellapult a projekt.

De

- aki tud rohadt jó hatásfokú kályhát csinálni

- ÉS azt is pontosan tudja/érti, hogy az a kályha miért annyira jó

...az egész biztosan képes rekord szar fűtési hatásfokú kályhát is tervezni.

Előzmény: sabrinho (53215)
sabrinho Creative Commons License 2019.10.12 0 0 53215

Sziasztok!

 

Rég jártam már a fórumban, a vízteres cs.kályhám pufferral, gázkazán autom. relé vezérelt kiegészítéssel 10. éve tökéletesen üzemel. Ezzel tudtam én segíteni.

 

Amit tőletek kérdezek: egy 90 m2-es, 15 cm padló, 20 cm fal, 30 cm födém szigetelésű családi házba mekkora és milyen betétet ajánlanátok? Hangulat/kiegészítő fűtésnek kellene, valami külső levegős, modern, jó hatásfokú, az se baj, ha sokáig ég. Mik most ár/érték arányban a jó vételek? Régen Edilkamin ajánlott volt, még most is?

 

Köszi előre is.

dakaros Creative Commons License 2019.10.08 0 0 53214

Falazott kályhába, cserépkályhába építhető hőcserélő víztér. A teljesítménye 10kw.a cső anyaga:5/4-s húzott gázcső.2 szál 6m-s csőből készült. /Nem varatoscső./ A kimenő csatlakozások 1”-s.A táskák a két végén 6mm-s kazán lemezből készültek. A csövek becsatlakozásai kívül belül hegesztve vannak.Eladom!

zlota Creative Commons License 2019.10.07 0 0 53213

Nem tudom merre laksz, de kályhásboltot keress!

Van 25 kg/zsák 3000ft kb az ára, csak víz kell hozzá.

 

Interneten is keresgélhetsz:

Agyaghabarcs - ra keress

 

https://kemencebolt.hu/termek/5-1-1-2-agyaghabarcs-sovanyitott-zsakolt/

Előzmény: kozso1 (53207)
BaGira-79 Creative Commons License 2019.10.03 0 0 53212

Igen, ez egy új, feltörekvő típus. (ha jól látom a hátán a táblát, 1972), így "még" senki sem ismeri. 

 

Itt van róla egy elég részletes leírás:

https://www.gyakorikerdesek.hu/otthon__egyeb-kerdesek__4892941-super-2-kalyha-begyujtas-uzemeles

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53210)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.10.03 0 0 53211

A "Tömegkályha" topicban előfordulnak komoly kályhaépítők is, ott valószínűbb, hogy segítséget kapsz ilyen jellegű kérdésre:

https://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9157278

Előzmény: kozso1 (53207)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.10.03 0 0 53210

"és amikor már jól égett"

 

Fogalmam sincs, hogy mi az a csavar meg kallantyú, de a begyújtási állásból lehet, hogy csak akkor szabad átkapcsolni, amikor már elég meleg a kémény (tehát jó erős a kéményhuzat). Ha egyszerű téglakéményed van, akkor az erős huzat kialakulása eltarthat 15-45 percig is.

Előzmény: BaGira-79 (53209)
BaGira-79 Creative Commons License 2019.10.03 0 0 53209

Szervusztok! 

 

Kis segítséget kérnék! 

 

Örököltünk a lakással egy ilyen Super2 nevű román kályhát. 

Ahogy olvastam, begyújtottam, és amikor már jól égett, elzártam az alsó nagy csavart és átkapcsoltam a fenti kart 2-be. De ilyenkor elkezd füstölni a platnin keresztül. Neki van valami baja, vagy én csinálok valamit rosszul? 

Kisfiatal Creative Commons License 2019.10.02 0 0 53208

Hát ez ilyen kb összeg, beszereléssel kb ennyi lenne. Konkrét készüléket nem néztem, de nem a leggagyibbat venném.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53206)
kozso1 Creative Commons License 2019.10.02 0 0 53207

Sziasztok.
Régi  tipusú cserépkályha tetején szeretném cserélni
az agyagot.
Olyan kérdésem lenne, hogy honnan lehet normális minőségű, elfogadható kész anyagot rendelni, beszerezni amihez csak víz kell?
(egyszer sikerült írókézben kapható agyagból, homokból, sóból, vízüvegből
megfelelő anyagot összehoznom, de ez most nem jött össze így nem kisérleteznék)
Köszönöm.
Köszönöm.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.10.01 0 0 53206

"már idén be akartam szereltetni egy klímát, de vhogy sosincs rá keret :) 250e körül lenne."

 

Beüzemeléssel együtt 250? Mert az sem két fillér ám, kérdezz utána. És vannak olyan gyártók/kereskedők, akik megvonják a garanciát, ha a beüzemelést nem az ő (persze mindenki másnál drágább) emberük csinálja.

Milyen típust néztél ki magadnak? Mert az sem mindegy NAGYON, mert nem mindegyik klíma mellé vagy jogosult alacsony (Geo vag "H") áramtarifás villanyóra igénylésére. Ennek is olvass utána.

Előzmény: Kisfiatal (53205)
Kisfiatal Creative Commons License 2019.09.30 0 0 53205

Pár napja amikor hűvösebb volt, begyújtottam, már viszketett a tenyerem :D Hulladékfával, diófa ágakkal, nyesedékekkel. Esős párás idő volt, 15-20 fok. Előtte egy újságpapírt elégettem a kéményben. Nem volt semmi gond a begyújtással.

A fát is megvettem, 2 kaloda bükk, 82e volt szállítással. Tavaly 2 kaloda fogyott, most van összvissz 3 itthon.

És igen, már idén be akartam szereltetni egy klímát, de vhogy sosincs rá keret :) 250e körül lenne.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.09.30 0 0 53204

"megfelelő  tüzelővel a kátrányosodás elkerülhető"

 

Ha tüzelő ember nem ad elég oxigént a tűznek, akkor a világ legszárazabb tűzifájával is képes kátrányt gyártani :)

Sajnos sokan púposra megrakják a tűzteret és aztán szinte teljesen lefojtják a levegőt, hogy jó sokáig ne kelljen a kályhával foglalkozni.

 

Egy kevéske korom képződés mindenképpen lesz, de a korom önmagában (kátrány/víz segítsége nélkül) csak nagyon vékony rétegben képes megtapadni a kémény falán, a többi korom magától lepereg pl a kémény alján lévő koromzsákba.

Előzmény: a tömeg az tömeg (53201)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.09.30 0 0 53203

A kémények belső feülete bizonyos hőmérséklet fölé felmelegedve már nem kátrányosodnak (és a vízkicsapódás is megszűnik).

Ezt a hőmérsékletet a kémény teljes hosszában:

- hőszigetelt szerelt kémények a begyújtás után kb 1-3 perc alatt érik el

- kerámia béléscsöves hőszigetelt kémények: 10-30 perc körül

- hagyományos tégla kémények: kb egy óra és "sohasem "között

A fő különbség:

- a kémény füsttel érintkező belső rétegének hőtárolása (felmelegedési sebessége)

- a kémény belső rétegének külső hőszigeteltsége (folyamatos hőleadás/hűlés a külvilág felé)

Látható, hogy a hagyományos tégla kémények mindkét versenyszámban nyomorúságosan szerepelnek :)

 

Tehát akinek jóhideg+hőszigeteletlen tégla kéménye van az nagyon ügyeljen a kátránymentes tüzelésre, a másik két kéménytípus gazdája majdhogynem azt csinál amit akar :)

a tömeg az tömeg Creative Commons License 2019.09.30 0 0 53202

 Á dehogy   , ha gázzal fűtünk akkor a korom is elkerülhető, de keletkezik helyette jó sok kondenzátum. Földgáznál.

 Viszont régen  a nagyon de nagyon kiváltságosok   /  A különleges fából faragottak /  fűthettek  városi gázzal. Ott még kondenzátum sem keletkezett.

 

 

 

 A Héra égők szűk 30 esztendejében .

Előzmény: a tömeg az tömeg (53201)
a tömeg az tömeg Creative Commons License 2019.09.30 0 0 53201

 Igen he3lyes tüzeléssel és megfelelő  tüzelővel a kátrányosodás elkerülhető. A korom és pernye lerakodás kevésbé. Lehet csökkenteni, de nem elkerülhető.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53200)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.09.30 0 0 53200

"Vagy megtanul tüzelni és/vagy normális tüzelőanyagot választ és/vagy szárítja 1-2 évig a tüzifáját."

 

Az is valóban jó megoldás ha úgy tüzelünk, hogy ne keletkezzen kátrány-alapanyag :)

Előzmény: Törölt nick (53199)
Törölt nick Creative Commons License 2019.09.28 0 1 53199

Akinél vastagon áll a korom és folyamatos a kátrányosodás, az okosan teszi, ha rendszeresen használ vagy ilyesmit, vagy valamilyen kéménytisztító port.

Vagy megtanul tüzelni és/vagy normális tüzelőanyagot választ és/vagy szárítja 1-2 évig a tüzifáját.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53198)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.09.28 0 0 53198

Ha a kéményedet még soha nem kellett tisztítani (tehát sok hónapnyi / több évnyi használat után a kémény belső falán EGÉSZEN A TETEJÉIG csak egy pár milliméteres vékonyka koromréteg van), akkor szerintem nincs szükséged rá.

Akinél vastagon áll a korom és folyamatos a kátrányosodás, az okosan teszi, ha rendszeresen használ vagy ilyesmit, vagy valamilyen kéménytisztító port.

Előzmény: czapu (53197)
czapu Creative Commons License 2019.09.28 0 0 53197

Üdv.

 

A kéménytisztító fahasáb megéri az árát, vagy felesleges pénzégetés?

 

Köszönöm.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.09.27 0 0 53196

"tud e valaki mérési lehetőséget kémény huzathoz? "

 

A kémény huzata függ a kémény falának aktuális hőmérsékletétől és attól is, hogy a kályhából éppen hány fokos füst lép be a kéménybe. Tehát a 6 méter magas téglakéményed huzata hidegen kb nulla, forrón kb 200 pascal és a kettő között is akármennyi is lehet.

A kályhád begyújtáskor azért füstöl mert hidegen a kéményednek még nincs huzata és mivel szar (magas hőtárolású) téglakéményed van, ezért a begyújtás után ráadásul rohadt lassan is melegszik fel, tehát a begyújtás után még elég sokáig nincs normális huzata. Például a szerelt kémények belső fala vékony acéllemez, ami másodpercek alatt fel tud melegedni, ezért a szerelt kéményeknél begyújtáskor a jó erős huzat százszor kevesebb idő alatt alakul ki, mint a vacak téglakémények esetén.

Persze a meleg levegő felfelé akar szállni (a kéményhuzat segítsége nélkül is!!!) ezért a begyújtáskor történő kifüstölést nem csak a kéményhuzat kezdeti hiánya okozza, hanem

- okozhatja a kályha/füstcső szar konstrukciója (a felfelé emelkedni akaró forró levegő nemigen tud felfelé emelkedni)

- és/vagy az, hogy a kályhába begyújtó ember már az első pillanatban olyan hatalmas tüzet csinál, amelynek nagy füst-mennyiségét a kéménye HIDEGEN még nem képes elszállítani.

 

A bejegyzésed többé része nem igazán érthető.

Előzmény: Jena307 (53194)
dewil1981 Creative Commons License 2019.09.27 0 0 53195
Sziasztok!

Van 5db cserépkályhám eladó!
Földesen található!
1 fehér, 2 zöld, 2 barna.
Akit érdekel írjon e-mailt: dewil666@vipmail.hu
Jena307 Creative Commons License 2019.09.26 0 0 53194

Sziasztok tud e valaki mérési lehetőséget kémény huzathoz?  adott egy 6méter magas ,  4-es hagyományos kis téglás kémény, de a helység amiben van nem alkalmas egy kisebb de modern típusú cserépkályhához, amit nem tudok hány méterig lehetne elcsövezni 4 métert kellene nagyjából, hogy még ne ússzunk a füstben minden begyújtáskor. tud valaki ebben tanácsot adni ? 

kingoftailor Creative Commons License 2019.09.25 0 0 53193

Ha valakinek van kedve megosztani az olvasókkal egy kandalló/cserépkályha építést meg hasonló dolgokat...

 

 

Csináltam hozzá egy blogot, ahova be lehet küldeni, hogy mások is inspirálódjanak:

 

https://ezermesterkedek.hu/

 

A pufferes rendszerem építése hamarosan fel fog kerülni.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.09.24 0 0 53192

"Hogy mennyi lehet ? Hát sok mindentől függ - elsősorban a huzattól. Le kell győznie a huzatnak az egész rendszer ellenállását."

 

Ne keverd össze a jogszabály és a fizika által megengedett értéket.

A szabály 1 métert enged, a fizika akár 100 métert is lehetővé tesz.

Van itt az indexen egy "kémény" topic, ott talán meg tudják mondani neked a kémény szabályozás hivatalos szövegének helyét is az interneten.

https://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9114615&la=130589020

Előzmény: Brikk stone (53191)
Brikk stone Creative Commons License 2019.09.24 0 0 53191

 " Emlékeim szerint a magyar kémény szabályok maximum egy méter vízszintes elhúzást engedélyeznek.  "

 

szerintem pedig nem. Van igaz korlátja a vízszintes elhúzásnak, de az az 1 m -nevetségesen kicsi.

 Hogy mennyi lehet ? Hát sok mindentől függ - elsősorban a huzattól. Le kell győznie a huzatnak az egészrendszer ellenállását.

 Ha kellően magas a kémény, kellően magas a füstgázhőmérséklet, is kellően sima a cső belső felülete talán összejön.

 De egy picinyke kandallónál ahol a kémény se igen magas  max 10 m  nem fordulhat elő,  hogy a huzat legyőzné ezt a 100 m-es vízszintes szakaszt.

 Pipari kéményeknél ahol a magasság  30 és 50 m közötti ott előfordulhatnak   5 - 15 - 20 m -es vízszintes szakaszok... róka toroknak hívják /hívták azokat. de ma már az ipari kémények   csak   mobil antennaként funkciónálnak.

 Kivételek  a hatalmas vb. kémények. De azokban a huzatot már füstgáz ventilátorok biztosítják.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53187)
papp68 Creative Commons License 2019.09.24 0 0 53190

Köszönöm a részletes választ.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53187)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.09.24 0 0 53189

"Sziasztok Ohra német öntött vas Kályhához keresnék alkatrészt "

 

Nekem van minden alkatrészem, de össze van építve egy kályhának, ami még kellhet nekem :)

 

De pl a Gugli kereső segíthet neked:

https://www.google.hu/search?q=ohra+alkatrész&source=lnms&tbm=isch&bi

Előzmény: árpádvezér1993 (53183)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.09.24 0 0 53188

Jó hegesztő jó felszereléssel (öntvény-pálca) képes öntvényt is hegeszteni. Érdeklődj pl karosszéria lakatosoknál, ha neki nincs ilyen felszerelése, akkor ismerni fog valakit, akinek van.

De az ilyen hegesztések egy része nem jól viseli a nagy hőingadozásokat (ami ugye egy kandallóban elég gyakran előfordul ;) és a hegesztés mellett új repedés jelenhet meg. De ha szerencséd van, akkor meg nem.

Előzmény: Tamadaa (53184)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.09.24 0 0 53187

"200 mm belső átmérőjű kerámiakéménybe bele lehet kötni egy kisebb kémény csatlakozású fatüzelésű kandallót?"

 

A füst útvonala menet közben tágulhat, csak a szűkítés tilos. Tehát vastag kéménybe nyugodtan mehet vékonyabb füstcső.

 

"Hogyan befolyásolja ez a kandalló működését, hatásfokát?"

 

Ha melegen a kémény képes a kandalló számára szükséges szívóerőre (huzatra), akkor az a kémény megfelelő (nem fogja korlátozni a kályha képességeit). Ez a huzat-érték meg van adva a kályha műszaki adataiban (10-20 pascal körüli érték szokik lenni).

 

"Vízszintesen mekkora elhúzást lehet beépíteni egy kandalló bekötésénél,"

 

Emlékeim szerint a magyar kémény szabályok maximum egy méter vízszintes elhúzást engedélyeznek.

 

"ami még nem befolyásolja negatívan a működését és üzembiztonságát?"

 

Hozzáértő profi akár száz méteres vízszintes elhúzást is képes úgy megcsinálni (légtömörség, közel nulla hőtárolás, szuper hőszigetelés, nagy keresztmetszet, extra kéményhuzat), hogy az ne rontsa a kályha működését.

Előzmény: papp68 (53186)
papp68 Creative Commons License 2019.09.23 0 0 53186

Sziasztok! Kandalló kémény témában kérném a segítségeteket.

Egy 200 mm belső átmérőjű kerámiakéménybe bele lehet kötni egy kisebb kémény csatlakozású fatüzelésű kandallót?

Hogyan befolyásolja ez a kandalló működését, hatásfokát?

Vízszintesen mekkora elhúzást lehet beépíteni egy kandalló bekötésénél, ami még nem befolyásolja negatívan a működését és üzembiztonságát?

 

 

Tamadaa Creative Commons License 2019.09.22 0 0 53185

Bocsánat, lemaradtak a képek.

Tamadaa Creative Commons License 2019.09.22 0 0 53184

Sziasztok!

 

Megrepedt a 8 éves supra astra2 kandallóm öntvény hátfala. Megtudná mondani valaki, hogy lehet ezt javítani vagy cserélni kell?

Köszönöm a segítséget.

 

 

árpádvezér1993 Creative Commons License 2019.09.12 0 0 53183

Sziasztok Ohra német öntött vas Kályhához keresnék alkatrészt 

605srdt Creative Commons License 2019.08.28 0 0 53182

Sziasztok !

 

Némi segítségre lenne szükség. Kandalló betét vásárlás előtt állunk és nehéz a döntés:

a két típus: Ferlux C20 vs Toldi TB 15 NV

 

C20-ast korábban már használtam, meg voltam vele elégedve. Viszont a Toldit nem ismerem. 

 

A toldi jobban szabályozhatónak tűnik, valamint ha jó olvastam van külső levegő bevezetésre is lehetőség, viszont az oldalai samottal bélelt kazánlemez, míg a c20 körben öntvény. A toldira 2 Kw-al nagyobb teljesítményt is ígérnek, bár a tűztér kisebb mint a C20-é.

Nem utolsó szempont a valamivel magasabb vétel ár sem, de ha megéri akkor üsse kavics.

 

Melyiket szeressem?

 

Van valakinek tapasztalata, a Toldival? esetleg mindkettővel?

 

A segítséget előre is köszönöm.

harogem82 Creative Commons License 2019.07.10 0 0 53181
Köszönöm szépen
Előzmény: Mekk Elek ezermester (53180)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.07.09 0 0 53180

Cserépkályhánál gond van, mert nem lehet hozzáférni a kéménylyukhoz, a két ajtó letömítése meg talán nem sokat segít a szag elen, mert egy cserépkályhán lehet akár 100 mikro-repedés is, ami tüzelés közben nem zavaró, de a  kéményszag viszont ki tud jönni ezeken a repedéseken is. Tehát ha a két kályha-ajtó letömítése nem elég, akkor a nájlonzacskókkal kitömött nájlonzacskóval fel lehet menni a padlásra a kéménytisztító ajtóhoz és ott elzárni vele a függőleges kéményjáratot (persze csak a fűtési idény kezdetéig!!!, vagy a csúnyán néző kéményseprő megérkezésééig :)

Előzmény: Alapi42 (53178)
Alapi42 Creative Commons License 2019.07.09 0 0 53179

   "kicsi lakásban gyorsan lesz meleg"    

 Valahogy így.

 De lehet az a kicsi lakás egy nagy házban  / társasház …. többlakásos épület / vagy eleve  kis lakás kicsi egyedül álló házban.

 Az utóbbiban    szakaszosan kályhával fűteni lehet , de nagyon unkomfortos…. magyarul szar.

 

 

 habár vannak akik esküsznek rá, hogy jó. pl. azok akik azt gondolják  1 db. néha kettő db konténerből kialakított lakás milyen csodás lehet.  Max  6 - 10 tonna 5 cm falavastagsággal.

 Ha nincs fűtés   1 óra múlva kihűl.

 De hát az ember sok mindent kibír.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53177)
Alapi42 Creative Commons License 2019.07.09 0 0 53178

Elméletileg jó, de azt sem tudjuk , hogy cserép vagy vaskályha van ott.

  cserépkályhánál hol aluk ?

 Vaskályhánál és kandalónál ahol van fém füst cső, lehet  a megoldás. Kikapjuk a füstcsövet és betömjük a  csatlakozó nyílást.

 Majd késő ősszel vissza.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53176)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.07.08 0 0 53177

Ha a ház falai jó hőtárolásúak

ÉS a külvilág felé jó vastagon hőszigetelve van,

akkor a ház falait is lehet használni a kályha hőtárolójaként:

a kályhával gyorsan felmelegíted a falakat és azok a hőt hosszan adják le befelé a lakás felé. Így lehet olcsó+kicsi kályhával hosszan tartó meleget csinálni.

 

Egyes nagyeszűek ugyanezt hőszigetelés nélkül akarják megvalósítani:

- a kályhával gyorsan felmelegítik a ház falait,

- a hőszigeteletlen falak ugyanolyan gyorsan le is adják a hőt a hideg külvilág felé

- benn a házban meg folyamatosan csodálkoznak, hogy a sok tűzifa egyre csak fogy, a meleg meg sehol :)

Előzmény: -= aTTi =- (53174)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.07.08 0 0 53176

A meleg levegő felfelé száll, a hideg levegő lefelé száll. Nyáron a kéményedben időnként a lakásnál hidegebb levegő van, ezért onnan áramlik lefelé a szagos levegő a lakásba.

Zárj el minden rést a kályhán,

de van ahol ez kevés, mert marad még számos nyitott rés,

akkor pl magát a kémény lyukát kell elzárni a falon légmentesen: pl fehér nájlon szatyorba tegyél összegűrt papírokat és ezt dugd bele a falon a lyukba.

Persze ősszel az első begyújtás előtt ne felejtsd el kivenni :)

Előzmény: harogem82 (53175)
harogem82 Creative Commons License 2019.07.07 0 0 53175

Üdv olyan gondom van ilyenkor nyáron mikor a külső hőmérséklet jóval magasabb a bentinél vissza áramlik a korom szag a lakásba😣 van valami ellenszer, praktika vagy tanács? Köszönöm 

-= aTTi =- Creative Commons License 2019.07.01 0 0 53174

Bár lelkes amatőr vagyok csak a témában, de Eleknek sztem igaza van: kicsi lakásban gyorsan lesz meleg egy ilyen kályhától, és pikk-pakk leég benne a tűz. Anyumnak van egy ilyen: https://wamsler.hu/termek/12703/M-Line-Manhattan

Hiába kicsi teljesítmény, de amíg rakja, meleg, amint nem rakja, hideg van, és sztem ez még jobb konstrukció is, mint egy obis kályha. A csempe és hőtároló burkolat csak dísznek van rajta, nem képvisel komoly hőtároló tömeget.

A jó hőtárolós kályha kb. itt kezdődik (500eFt+):

https://www.romotop.com/accumulation-fireplace-stoves

 

Én biztos jófajta H-tarifás hűszivattyűs fűtésben gondolkodnék (=klíma), ami megoldja a hideget is nyáron. Ráadásul később tovább lehet bűvíteni napelemmel, mivel kicsi a lakás, abból sem kell drága kivitel, így ingyen lehet a rezsid.

Ezekben a kályhákban csak akkor gondolkodnék, ha ingyen van a fa, ÉS nem para minden nap télen hajnalban kelni, hogy meleg legyen a lakásban, mire a család felébred.

 

De mint keztem, ez egy nagyon kezdő ember véleménye. :)

 

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53172)
Mezőföldi 2 Creative Commons License 2019.06.19 0 0 53173

 Ne a kandallókat rakd fel hanem a lakás alaprajzát, hát lesz valami jó ötlet !

Előzmény: Zsolt Major (53171)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.06.19 0 0 53172

Ha az a kis ház VALÓBAN jól van hőszigetelve, akkor egy percig sem fűteném fával.  Még egy kis kályha is nagyon sok helyet követel magának (30 négyzetméterhez képest pláne), a fatüzelés összességében sok drága szabadidőt elrabol és drága az etetése is (kivéve, ha lopod a fát :), pl egy fűtő klímához képest.

 

A B30-as téglának igen jó a hőtárolása, ha az a kis ház VALÓBAN jól van hőszigetelve, akkor  nem másnap reggelre, de még harmadnap reggelre sem fog túlságosan kihűlni a ház.

Persze a jó hőszigetelés, az a falon 12 centi polisztirolnál és a födémen 20 centi üveggyapotnál kezdődik (fatüzelés esetén inkább legyen 30 centi) és ez még csak az észerűség alsó határa.  Tehát ha "jó hőszigetelés" alatt te 3-4 centire (vagy csak valami röhejes hőszigetelő vakolatra) gondoltál, akkor rosszul fogalmaztál :)

 

"A két kandalló amit kinéztem:"

 

30 négyzetméteres lakás maximális hőigénye 0,3 kW (passzívház esetén) és kb 6-8 kW (hőszigeteletlen ház) között lehet. Mivel "valamennyire" hőszigetelt házad van, ezért a te esetedben valahova 3-5 kW közé saccolnám.

De mivel nem tüzelsz folyamatosan (ezért legyen tartalék extra teljesítményed)  ezért én a nagyobbik teljesítményű (9 kilowattos) kályhát választanám (már ha mindenáron fával akarnék tüzelni :)   Nem mellékesen a másik kályhához képest kisebb helyet is foglal el az amúgy is picike lakótérből.

Előzmény: Zsolt Major (53171)
Zsolt Major Creative Commons License 2019.06.18 0 0 53171

Sziasztok,

 

Egy 30 négyzetméteres kis lakás felfűtésére keresek valamilyen kis méretű kandallót.
Életvitelszerűen élnénk ott és érdeklődnék, hogy szerintetek elég ha egy Csempés kandallót vásárolok, vagy inkább egy cserépkandallóra lenne szükségem.

 

Attól félek kicsit hogy ha este megrakom a tüzet reggelre teljesen ki fog húlni a Csempés kandalló és a lakás is. A lakás B30-as téglaépület, jó hőszigeteléssel.

De nem értek egyáltalán ehhez, szóval gondoltam megkérdezlek benneteket...

 

A két kandalló amit kinéztem:

Csempés:

https://www.obi.hu/kandallok/csempes-kandallo-ambassador-lm-/p/4112710

Cserép:

https://www.obi.hu/kandallok/csempekandallo-keramia-belmonte/p/3955283

 

 

Előre is köszi a válaszokat!

Zsolti

sabrinho Creative Commons License 2019.06.17 0 0 53170

Az a része biztos sántít az okfejtésednek, hogy minden évben ellenőriztetni kellett, mivel jelen pillanatban magánszemélynek családi házban nincs ilyen kötelezettsége. A kémény épített tégla kémény, eddig egy alagsori kazán üzemelt róla, most erről az emeleten szeretnék egy kis teljesítményű külső levegős kandallót üzemeltetni. A kazán biztos rajt volt azóta, mikor még magánszemélynek is volt évi ellenőriztetési kötelezettsége.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53169)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.06.17 0 0 53169

"mik az előírások most egy létező ház létező kéményére felújítás esetén?"

 

Nem árultad el hogy milyen kémény és milyen fűtőberendezés, ezért mezei téglakéményt és fatüzeléses kályhát tételezek fel.

Én így tudom:

- ha az a kémény folyamatosan minden évben ellenőrizve volt a kéményseprők által, akkor kicsit rendbehozod ha kell és lehet tovább használni Ha nem vagy biztos a dologban, akkor kérdezd meg a kéményseprőket, hogy mi van a nyilvántartásukban.

- ha az a kémény "le lett mondva" a kéményseprőknél, attól a pillanattól kezdve az már nem kémény, csupán egy tégla építmény, amit hatóságilag tilos (soha többé nem szabad) füstgáz vezetésére használni. Ha most oda kályhát szeretnél, akkor azt a tégla építményt le kell bontanod és egy új, szabványos kéményt kell a helyére tenned. Én a szerelt kéményt javaslom: jó alacsony belső hőtárolás + viszonylag vastag hőszigetelés + kis súly + könnyű szerelhetőség.

Előzmény: sabrinho (53168)
sabrinho Creative Commons License 2019.06.16 0 0 53168

Sziasztok!

 

Tudom, gugli, meg helyi kereső. De mégis megkérdezem: mik az előírások most egy létező ház létező kéményére felújítás esetén? Én 10 évvel ezelőtt voltam benne a témában, azóta nem követtem. Most a családon belüli beruházásnál a kivitelezők minimum 200 mm-ről, egyéb olyan követelményekről beszélnek, ami miatt egy sima kandalló őszerintük csak új építésű kéménnyel beköthető. Köszi előre is!

 

Cserébe, ha valakinek kell, meg tudom osztani a tapasztalataim egy 10 éve működő pufferes cserépkályha projektről.

-= aTTi =- Creative Commons License 2019.06.08 0 0 53167

Itt a nyár, leült a topik. Találkozunk ősszel! :)

 

u.i.: megvettétek már a 2021-es évre a tűzelőtöket? :P

Előzmény: kremix68 (53166)
kremix68 Creative Commons License 2019.05.01 0 0 53166

Érdeklődök, olvasok.

Van bőven mit.

És hol van még a vége!?

:D :D :D

Előzmény: ksanci (53165)
ksanci Creative Commons License 2019.05.01 0 0 53165

Te egy 2008-as bejegyzésre válaszoltál, aranybogár. Direkt? :)

Előzmény: kremix68 (53164)
kremix68 Creative Commons License 2019.05.01 0 0 53164

40mm? Se több, se kevesebb?

Előzmény: kályhaking:) (6983)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.04.25 0 0 53163

"tökéletlenné teszi az égés végét"

 

Ez szerintem egy szép kövér marhaság.

Hogyan kellene elképzelni azt az állapotot, amikor már csak színtiszta parázs van a tűztérben, a teljes keresztmetszetében 6-800 fokon izzó faszén hogyan tud a lassan csökkenő huzatú kémény miatt tökéletlenül égni?

Előzmény: merax1 (53162)
merax1 Creative Commons License 2019.04.24 0 0 53162

Köszi! Logikus amit írsz, bár pont a hőtárolást hallottam az ellenoldalo, a kerámia mellett is felsorakoztatni. A gyorsabb lehülés miatt nem fordulhat elő, hogy tökéletlenné teszi az égés végét azzal h lecsökken a szívóereje?

Tudom, hogy országonként más-más csodák vannak a szabályozásokban, de angol lapokon szinte egybehagzóan az szerepel hogy a Class2 (vagyis a szerelt) kémények szilárdtüzelésű égéstéhez 1/1 NEM alkalmasak. Brithonban ezt vajon miért tilthatják?  

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53159)
kremix68 Creative Commons License 2019.04.24 0 0 53161

Szia!

 

Köszi az eddigi tapasztalatokat!

Nálam 180-as kéményt terveztek.

Egyenlőre itt tartok.

Előzmény: -= aTTi =- (53154)
kremix68 Creative Commons License 2019.04.24 0 0 53160

Hi!

Tehát a bemenő 3 a kimenő 1!?

Mindenhol másképp ajánlják...

Előzmény: kályhaking:) (2924)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.04.24 0 0 53159

Én szerelt kéményt tennék.

- sokkal vastagabb hőszigetelő réteg (hőveszteség)

- sokkal kisebb súly (nem kell neki alap, pár vas is megtartja akár a levegőben),

- sokkal kisebb belső hőtároló tömeg, ezért felfűtéskor pillanatok alatt eléri az üzemi hőmérsékletet (maximális huzat), leálláskor pedig villámgyorsan lehűl és nem szívja kifelé még órákon át a meleget a kályhából.

Előzmény: merax1 (53158)
merax1 Creative Commons License 2019.04.22 0 0 53158

Sziasztok!

 

Zárt tűzterű, 5kW-os kandallóbetéthez kerámia vagy szerelt kéményt építenétek? Új építés lesz, 10m magas, 180-as füstcsőre. Hallottam már pro-és kontrát is...

ceko Creative Commons License 2019.04.10 0 0 53157

Alulra 5 vagy 6 centis samott tégla, a belső oldalfalakra pedig felragasztva 2 vagy 3 centis samott lap. 

Előzmény: Alapi42 (53156)
Alapi42 Creative Commons License 2019.04.10 0 0 53156

Nagyon jó lesz !

De milyen samottot használsz ??

Előzmény: ceko (53155)
ceko Creative Commons License 2019.04.10 0 0 53155

Sziasztok!

 

Sorry, de kicsit off lesz a téma de talán Ti tudjátok megmondani a korrekt választ. Szóval kültéren építenék egy bográcsozót amit ugye ér eső, hó, napsütés évaszknak megfelelően. Arra gondoltam, hogy a tűzteret, ami a mellékelt képen is látszik Barabás téglakőből (beton) és Profix ragasztóval építeném meg ami belülről még kapna, alulról 4 centis oldalfalon 2 vagy 3 centis samott burkolatot. Szerintetek ez igy tartós megoldás lehet? Pluszban még arra gondoltam, hogy télre csináltatok rá ponyvát hogy ne érje víz. Netán valakinek van jobb ötlete a megvalósításra? Köszönöm

-= aTTi =- Creative Commons License 2019.04.07 0 0 53154

Szia,

 

Elnézést a megkésett válaszért.

 

A két verzió közül a szélesebbet választanám. A keskenyben sztem nehezebb pakolni állítva a fát. A másik verziónál viszont a nem a 37cm mélyet választanám. Nekem az van, és sztem előnyösebb a mélyebb verzió. Könnyebben pakolható, nálam pl. előfordult, hogy a láng hozzáért az üveghez, könnyebben lett kormos, stb.

 

Nálam szépen befűti az egész lakást, bár itt csak felfelé kell menni a melegnek. Oldalra nincsen sok tapasztalatom.

 

Ja, és a kéményem 150-es.

Kérdezz bátran, ha tudok, szívesen segítek. :)

Előzmény: kremix68 (53149)
lavendeer Creative Commons License 2019.03.29 0 0 53153

kit hívhatok? Zugló vasútállomás környékén vagyunk

lavendeer Creative Commons License 2019.03.29 0 0 53152

köszönöm, én is a gáz elakadására tippelek. 2-3 éve volt utoljára ellenőrzés, aktuális lesz kihívnom egy szakit. Szerencsére az őrláng működik, és melegen tartja az alsó cserepeket. Este azért hűvös van.

Előzmény: Zöldár (53151)
Zöldár Creative Commons License 2019.03.29 0 0 53151

Nem kap gázt ! 

Mert pl. dugulás van vagy a biztonsági hőelem elromlott !!

Előzmény: lavendeer (53150)
lavendeer Creative Commons License 2019.03.28 0 0 53150

Szép napot!

 

Kialudt a láng a Héra cserépkályhában.

Többször próbáltam begyújtani, egy darabig égett majd megritkult a láng az égősoron és kialszik. Mi lehet az oka?

kremix68 Creative Commons License 2019.03.26 0 0 53149

Milyen és mekkora kéményed van hozzá?

 

Én ezeket nézegettem:

https://www.romotop.com/fireplace-inserts-heat/heat-2g-42-50-01-straight-fireplace-insert

https://www.romotop.com/fireplace-inserts-heat/heat-2g-70-44-13-straight-fireplace-insert

Vajon melyik tűztér lenne optimálisabb? A keskenyebb vagy a szélesebb?

Igaz ezt a Mester(ek) tudnák jobban megmondani.

Illetve arra szeretnék választ kapni, hogy mekkora esély van arra, hogy 1méterre, 3,5méterre és 6méterre

lévőszobákba gravitációsan eljusson a meleg levegő, vagy inkább erről ne is álmodjak?

 

Előre is köszönöm az építő jellegű hozzászólásokat!

Előzmény: -= aTTi =- (53146)
Rókahegyi Creative Commons License 2019.03.20 0 0 53148

Sziasztok!

Köszönöm a puffertartállyal kapcsolatban adott tanácsokat, észrevételeket!

 

simico Creative Commons License 2019.03.18 0 0 53147

Február nálam nem tavasz vége... De ahogy írtam, nem ez a fő fűtés, csak a hangulat kedvéért szoktuk néha használni. Kinti 5 fokos hőmérséklet mellett viszont 3 darab elég napközbenre temperáláshoz. Karácsonykor a -10 mellett rá kellett rakni, hogy estig kitartson.

Előzmény: sakál.napja (53143)
-= aTTi =- Creative Commons License 2019.03.17 0 0 53146

Háát, még nagyon nem próbálgattam a folytonégés módját. Egyrészt mert nem volt megfelelő száraz fám, másrészt éjszakára/reggelre gázt is használtunk a padlófűtés miatt (család szereti a meleg padlót).
Mivel kicsi a tűztér, 2-3 nagyobb darabnál nem megy bele több. Nálam a rekord este 11-kor megrakva reggel 6-7 körül még újragyújtható volt a tűz, de nem erőltettem.

Előzmény: kremix68 (53145)
kremix68 Creative Commons License 2019.03.16 0 0 53145

Szia!

 

Köszönöm az infót, én még választás előtt állok, keresgélek, nézelődök, érdeklődök.

 

Mennyi fát szoktatok egyszerre bele tenni kb., illetve azzal mennyi ideig tudjátok elnyújtani az égést?

Előzmény: -= aTTi =- (53144)
-= aTTi =- Creative Commons License 2019.03.16 0 0 53144

Szia,

 

Első szezont zártuk ezzel:

https://www.romotop.com/fireplace-inserts-heat/heat-r-l-2g-s-60-44-33-13-23-corner-fireplace-insert-with-bent-split-glazing

 

Kb. ugyanaz, mint a tiéd, csak ez a sarkos kivitel.

A tapasztalatokat, meg a lakás paramétereit megírtam lentebb, a lényeg: nekünk nagyon bejött, imádom. :)

 

Bár 10-12 óra hosszú égést nem tudtam vele produkálni, mint lejjebb a Suprás hozzászólásban, de ennek az is lehet az oka, hogy kicsit nedves volt a fám (tényleg kell a két év hasogatva száradás...). Gáz is ment mellette, de minden nap be volt gyújtva.

Árban sztem drágább, mint a gáz, kényelemben is a gáz győz, de környezetvédelem miatt (=megújuló) ill. a hangulatért verhetetlen. Még annyit, hogy a folytonego.hu honlapon csomó infot találasz róla, ha esetleg kérdésed lenne...

Ill. ha tudok, szívesen segítek, bár még én sem vagyok túl tapasztalt. :)

Előzmény: kremix68 (53140)
sakál.napja Creative Commons License 2019.03.15 0 0 53143

"3 darabnál (2,4 kg) többet nem szoktam bele rakni, 9-10 körül begyújtva kb 12-13 óráig ég, utána még néhány órát parázslik és 5-6 óra körül még 40-50 fokos levegő jön ki felül és 23 fokos a nappali."

 

Ez tavaszvégen lehet igaz! A valóságban a fabrikett leginkább a látványkandalló szerepét tölti be! Minden kapható tipussal kipróbáltam!

Előzmény: simico (53141)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.03.12 0 0 53142

"Azt írják a csomagoláson, hogy 1 kg kb 5 kWh fűtőértékű"

 

A világ legjobb tűzifája NASA laborban mérve kb 4,4 kWh,

tehát az az 5 kWh-s pellet valószínűleg 98-as benzinnel van átitatva :)

 

"Ha tényleg 10 kW-os a kandallóbetét, akkor csak két és fél brikettet rakhatok bele egyszerre vagy valamit rosszul számolok?"

 

Egyrészt te egy olcsó kandallóban 1 kg brikettből jó, ha 2-2,5 kWh hőt kitudsz csalogatni.

Másrészt a fűtőérték egy órára vonatkozik,

tehát pl 5 kWh-nyi fűtőértéket elégethetsz te akár negyed óra alatt is, csak kell csinálnod egy 20 kilowattos erejű tüzet (pl a begyújtás után résnyire nyitva felejted a kandallód ajtaját).

Előzmény: simico (53136)
simico Creative Commons License 2019.03.12 0 0 53141

Köszi! Akkor akár 4-5 darab is mehet bele egyszerre. Igazából 3 darabnál (2,4 kg) többet nem szoktam bele rakni, 9-10 körül begyújtva kb 12-13 óráig ég, utána még néhány órát parázslik és 5-6 óra körül még 40-50 fokos levegő jön ki felül és 23 fokos a nappali.

Viszont ekkor a legtávolabbi szobában már csak 19-20 fok van. Ezért gondoltam arra, hogy légcsatornában el kéne vinni oda a levegőt, hogy estére ne legyen ilyen nagy különbség a ház egyes részei között, mert így az "élménykandallózás" után a gázfűtés is macerás a nagy hőkülönbség miatt, pláne mert a nappaliban van a termosztát is (azt le is fogom egyébkéntis cserélni rádiósra). 

 

Mekkora keresztmetszetű légcsatorna lenne jó? Illetve itt is létezik olyan lapos csatorna, mint amit központi szellőztetőknél használnak ha kevés a hely?

Előzmény: Surka (53137)
kremix68 Creative Commons License 2019.03.11 0 0 53140

Olvasgatok visszafelé, de hol van még a vége. :D

Szívesen fogadok tapasztalatokat, tanácsokat,

illetve más betét típus ajánlásokat, vagy inkább öntvényt nézzek!?

A cél, hogy akár fő fűtésként is megállja a helyét,

gondolom így akkor az égést is kellene nyújtani,

mert nem ül senki mellette aki táplálná folyamatosan a tüzet.

 

Előzmény: kremix68 (53138)
a tömeg az tömeg Creative Commons License 2019.03.11 0 0 53139

 Jó oda !

 Az a kandalló   7kW -ig tud szolgáltatni, da hőigénye a helyiségednek   is csupán kW.

 Ha 12 órát fűtesz vele akkor  12  ó x  pl. 5kW -ot tolsz bele ami   60 kWó -t    / kWh -t / jelent.

Előzmény: kremix68 (53138)
kremix68 Creative Commons License 2019.03.10 0 0 53138

Sziasztok!

Hátha valakit érdekel!?

Csepel M0 melletti bevásárló áruházban fabrikett, pellet kiárusítás van kb. 50.-Ft/kg.

 

Illetve egy kérdés:

Idén épülő házrészbe, melynek számított csúcs hőigénye 5,8kW/h ebből lakórész 4,2kW/h

Ez a kandalló megfelelő lenne?

https://www.romotop.com/fireplace-inserts-heat/heat-2g-59-44-13-straight-fireplace-insert

 

 

 

Surka Creative Commons License 2019.03.07 0 0 53137

Szia simico!

 

Az 5 kwh/kg-ot egy kicsit soknak tartom. 4kwh reálisabbnak tűnik, de higgyünk a gyártónak. :-)

Amit nem vettél számításba az a hatásfok. Egy régebbi, zárt terű kandalló hatásfoka nemigen több 60%-nál.

 

Előzmény: simico (53136)
simico Creative Commons License 2019.03.06 0 0 53136

A nappaliban van egy kandallónk, egyszerű Supra kandallóbetéttel. Havonta kb egyszer szoktuk begyújtani hétvégén a hangulat kedvéért. A nappalit és a környező helységeket jól befűti, de a ház másik végében levő szobáig már nem sok jut a meleg levegőből, ezért ott estére 3-4 fokkal hidegebb van. Valahogy jó lenne odaterelni a kandalló tetejénél kijövő forró levegőt. Arra gondoltam, hogy a kandalló mögötti falon áttörve, a túloldalon levő folyosó plafonján légcsatornában vezetve lehetne a konvekciós meleg levegőt elvinni a távoli szobába, illetve akkor már az előtte levő szobába is. Nem lenne túl szép a plafonon végigmenő gipszkarton doboz (benne a csővel) és a kandallónál is jó lenne valahogy szépen megoldani, a jelenlegi burkolat szétbarmolása nélkül - ezt persze kandallós szakira bíznám. Más ötlet? Legegyszerűbb és legolcsóbb persze egy nagyobb ventilátort rakni a folyosó elejére, ami a hátsó szoba felé fújja a kandalló felől jövő levegőt... :)))

 

 

 

Másik kérdés a tüzeléssel kapcsolatos. Nem tudni a kandallóbetét pontos típusát, az ajtón levő Supra feliraton kívül sehol semmi felirat vagy tábla (legalábbis hozzáférhető helyen) nincs. Kb 10 éves, egyetlen levegőszabályzóval az ajtó alatti bal sarokban. Nézegettem forgalmazók, kandollósok oldalait, de sehol sincs ilyen, gondolom már rég kifutott modell. A mostani legegyszerűbb, hasonló Supra modellek 9-10 kW-osak, gondolom ez is hasonló teljesítményű lehet. 

Mivel csak ritkán használjuk, egyelőre fa brikettekkel tüzelünk. Azt írják a csomagoláson, hogy 1 kg kb 5 kWh fűtőértékű, egy rúd brikett kb 800 gramm. Ha tényleg 10 kW-os a kandallóbetét, akkor csak két és fél brikettet rakhatok bele egyszerre vagy valamit rosszul számolok?

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.03.06 0 0 53135

A házad igen szerencsés elosztású légfűtés szempontjából is,

ezért én egy fillért sem költenék ilyen drága dolgokra. 

- a kályhából a konyha mennyezetére felszálló forró levegő számára közvetlenül a plafon alatt csinálnék szép nagy (több száz négyzetcentiméteres!) hangcsillapított lyukakat a három fűtendő helyiségbe

- a fűtőlevegő visszaútját pedig az ajtók vagy a falak alján oldanám meg (hasonló méretű, hangcsillapított levegő-áteresztőkkel)

Előzmény: pityesz001 (53132)
pityesz001 Creative Commons License 2019.03.05 0 0 53134

Igen 2KK radiátorok, 

Elhagytam egy nullát.

2db 600x1200

1db 600x800

Előzmény: Ofenbau (53133)
Ofenbau Creative Commons License 2019.03.04 0 0 53133

A radiátor méretek nem egyértelműek.

 

 "3 radiátor lenne rákötve, nem nagyok! 2db 60*1200 és egy db 600*800,"

a harmadik méret ? A testeknek  3 méretük van.

 

 Ha a  2kk a méret az akkor jó az 1 Kk biztos nem a 3kk talán túlzó.

Előzmény: pityesz001 (53132)
pityesz001 Creative Commons License 2019.03.04 0 0 53132

Sziasztok!

Nyáron szeretnék építeni egy kandallót ami vízteres!

Beépitett kandallón gondolkodom, 3 radiátor lenne rákötve, nem nagyok! 2db 60*1200 és egy db 600*800

A befűteni kivánt légtér kb 200 m3

Gázkazánnak is szeretném kiépíteni a kiállásokat idővel szeretnék azt is hozzácsatolni.

Milyen teljesitményü kandalló kellene?

Jelenleg egy 8 Kw kályha van a konyhában, ez szépen befűti az épületet kiegészitő fűtés nélkül.

Amiket már beszereztem:

Radiátorok, szelepek

Szivattyú

Autómata légtelenitő,

Golyóscsapok

Press idomok,

5rétegü cső

kiegyenlitő tartály.

Ami hiányzik még szerintem:

Kandalló

Osztó és még nemtudom mi.

 

Kérdésem az keringető szivattyút mivel kapcsoljam?

egy szondás termosztáttal? ami érzékeli a hőt pl ha begyújtok akkor kapcsoljon be? vagy van erre más megoldás?

Köszönöm a segítséget.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.03.03 0 1 53131

Több elírás is van, inkább leírom a példámat még egyszer:

 

1 db 500 literes puffertartály 50e Ft

+ általa elfoglalt házterület 200e Ft

+ bekötés, csövezés 50e Ft,
tehát 1 x 500 l = 300e Ft

 

2 db 500 literes puffertartály 100e Ft

+ általuk elfoglalt házterület 400e Ft

+ bekötésük, csövezésük 100e Ft,
tehát 2 x 500 l = 600e Ft

 

1 db 1000 literes puffertartály 70e Ft

+ általa elfoglalt házterület 250e Ft

+ bekötés, csövezés 50e Ft,
tehát 1 x 1000 l = 370e Ft

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53129)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.03.03 0 0 53130

elírás:

"tehát 1 x 500l = 600eFt"

helyett:

"tehát 2 x 500l = 600eFt"

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53129)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.03.03 0 0 53129

"Mondjad ki vesz használt tartályt ?"

 

Ha nem ősrégi, akkor tavaly ősszel kettőre is tudtam volna érdeklődőt.

Megfelelő áron mindentől meg lehet szabadulni.

De a baj legtöbbször az eladók fejében szokott lenni.

 

írok egy egyszerű példát:

- 500 literes puffertartály 50.000 Ft

- 1000 literes puffertartály 70.000 Ft

Tehát az eladónak már  20 e ft-ért is megérné eladni a régi tartályt, de 40 ezernél kevesebbért nem hajlandó eladni, mert az új árat veszi alapul ;) 

 

írok egy kevésbé egyszerű példát:

- 1db 500 literes puffertartály 50e Ft + általa elfoglalt házterület 200eFt + bekötés,csövezés 50eFt, tehát 1 x 500l = 300eFt

- 2db 500 literes puffertartály 100e Ft + általa elfoglalt házterület 400eFt + bekötésük,csövezésük 10eFt, tehát 1 x 500l = 600eFt

- 1db 1000 literes puffertartály 70e Ft + általa elfoglalt házterület 250eFt + bekötés,csövezés 50eFt, tehát 1 x 1000l = 420e Ft

Tehát az eladónak az is megérné, ha ingyen elajándékozná a tartályt, de 40 ezernél kevesebbért nem hajlandó eladni, inkább elpazarol még 200 ezer forintnyi házterületet és elkölt még 50 ezer forintot csövezésre ;)

Előzmény: Téli nap (53128)
Téli nap Creative Commons License 2019.03.02 0 0 53128

 Mondjad ki vesz használt tartályt ?

 Ócskavasnak megveszik !!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53127)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.03.02 0 0 53127

"Nem szívesen dobnám el a mostani tartályt"

 

Add el és vegyél egy nagyobbat.

Előzmény: Rókahegyi (53123)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.03.02 0 0 53126

Helykihasználás,  forintberuházás és hőveszteség szempontjából is SOKKAL jobb egy nagy puffer, mint két kis puffer. Ha viszont meg tudod oldani, hogy amikor csak fele annyi hőt muszáj tárolni, olyankor az egyik puffert egyáltalán nem fűtöd, akkor a fűtetlen pufferen nem lesz hőveszteség, de ez igen sovány vigasz az előző mondatban említett hátrányokhoz képest.

Előzmény: Rókahegyi (53123)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.03.02 0 0 53125

"kandallóm gyári üvege - nálam éppen az alsó traktus egy részében - olyan mértékben erodált, hogy gyakorlatilag egy finomabb csiszolóvászon minőségű a felület"

 

Talán egy picit megolvadt a felülete. Ha a gyártó nem (eléggé) hőálló üveget rakott bele, akkor a polírozás hatása csak átmeneti lesz, nagy tűztől később bármikor újra bemattulhat.

Előzmény: The Rocketeer (53121)
istika01 Creative Commons License 2019.03.01 0 0 53124

szia.kosxonom a valaszt.az a helyzet hogy az en kandallom 1 eves es mar moat nagyon csunya. mitol lehet az erodalas?vizesebb fatol vagy esetleg gyari hiba?koszi

Előzmény: The Rocketeer (53121)
Rókahegyi Creative Commons License 2019.03.01 0 0 53123

Sziasztok!

Tapasztalt kandallósokat és szakikat kérem írják meg van-e tapasztalatuk egy vízteres kandallóhoz kapcsolt két puffer kialakításra. UgÚ hozta az élet, hogy meg tudom kétszerezni az 500 literes puffert. Nem szívesen dobnám el a mostani tartályt, inkább kapcsolnék mellé még egyet. Csak sorosan vagy párhuzamosan?

Előre is köszönöm: Gergő

The Rocketeer Creative Commons License 2019.02.28 0 0 53122

Én sziloplaszttal ráragasztottam egy alu lemezt felül. Sőt előtte be is hőszigeteltem felülről, mert én légfűtési csatornának használom a házon belül. Nem tudok már eligazodni a kéményseprők változó hatásköre, meg árai közt, de nekem még sose vizsgálták úgy át a házamat, hogy a négy kéményből kettőnél többet nézessek meg (amiket rendszeresen használok). Mindezt húsz év óta... Ráadásul két cég van ide bejelentve, most akkor fizetni fogok? Nekem úgy tűnt, hogy mostanában lett ingyenes. Korábban fizettem, de arról is szólt az egész.

Előzmény: aetheroleum (53110)
The Rocketeer Creative Commons License 2019.02.28 0 0 53121

Szia!

 

Tizen-pár éve meglévő kandallóm gyári üvege - nálam éppen az alsó traktus egy részében - olyan mértékben erodált, hogy gyakorlatilag egy finomabb csiszolóvászon minőségű a felület. ebbe jobban belerakódik minden, így a kezdeti intenzív égés kóbor lángjai, amik itt érik az üveget lekormozzák. Ez másutt is megtörténik, de sima felületnél ez megfelelő égés, és tűztér hőmérséklet mellett gyorsan távozik, míg itt elég koszos marad. Ez rész tisztítás után se igazán átlátszó. Meg fogom majd polírozni, de valószínűleg nem a helyén, mert annál ez már nagyobb meló lesz.

Előzmény: istika01 (53119)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.02.26 0 0 53120

"Egyesek már tömeghalált jósoltak !!"

 

Ezt hívják úgy a parasztvakitológiában, hogy miközben titokban folytak a tárgyalások a pénz elosztásáról, eközben pár újságíró lefizetésével (megrendelt  pánikkeltő cikkek) látszólag "nyomást gyakoroltak" a politikusokra a "nép érdekében".

 

Persze a Fidesz elveszett újabb pár tízezer szimpatizánst (hiszen az egyéni vállalkozók családjainak kémény-adója a háromszorosra ugrott), de a kormány szemében az egyéni vállalkozó  úgysem ember: valahol a fejőstehén és a csótány között van. Furcsa módon habár a törvény január egytől volt érvényben, a kéményes pénzbeszedők TELJESEN VÉLETLENÜL csak az áprilisi választások UTÁN kezdték zaklatni az egyéni vállalkozók "székházait", valószínűleg ez is az alku része volt.

Előzmény: Téli nap (53117)
istika01 Creative Commons License 2019.02.26 0 0 53119

sziasztok. kandallo uvegevel kapcsolatban szeretnek kerdezni. azt vettem eszre hogy barhogy tisztitom, az uveg belsehe foltos marad, de annyira hogy ahogy az ujjam huzom vegig az uvegen, erzem hogy az uveg also resze szep tuszta es sima, fentebb viszont erzem mintha bele lenne egve valami es csak es kizarolag ezen a reszen kormosodik az ajto. tapasztalt mar valaki hasonlot?az uveg lehet hibas vagy raegett vslami?csatolok kepet is, iyyekeztem.lefotozni az uveg foltos reszet.koszonom a tanacsokat

Előzmény: istika01 (53118)
istika01 Creative Commons License 2019.02.26 0 0 53118

sziasztok. kandallo uvegevel kapcsolatban szeretnek kerdezni. azt vettem eszre hogy barhogy tisztitom, az uveg belsehe foltos marad, de annyira hogy ahogy az ujjam huzom vegig az uvegen, erzem hogy az uveg also resze szep tuszta es sima, fentebb viszont erzem mintha bele lenne egve valami es csak es kizarolag ezen a reszen kormosodik az ajto. tapasztalt mar valaki hasonlot?az uveg lehet hibas vagy raegett vslami?csatolok kepet is, iyyekeztem.lefotozni az uveg foltos reszet.koszonom a tanacsokat

Téli nap Creative Commons License 2019.02.26 0 0 53117

 Ja akkor mégsem akkora a baj ! 

 Pedig tavaly - tavaly elött nagy sírás rívás volt a részükről.

Egyesek már tömeghalált jósoltak !!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53114)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.02.26 0 0 53116

leegyszerűsítve:

- bazinagy tűz ÉS/VAGY gyenge huzatú kémény = a lyukon kevés levegő megy be

- kis tűz ÉS/VAGY erős kéményhuzat = a lyukon olyan sok levegő megy be, hogy szűkíteni kell

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53115)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.02.25 0 0 53115

Egy lyukon annyi levegő áramlik át, amennyi nyomáskülönbség van ott.

A nyomáskülönbséget a kémény szívóereje hozza létre.

A kémény szívóerejét befolyásolja a benne lévő füstgáz hőmérséklete, a belső oldalfal érdessége és hőmérséklete (hőszigteltség), a kémény belső térfogata (magassága), stb.

Ezen felül kis tűnek kevés levegő kell, nagy tűzhöz sok levegő kell.

Tehát lehet, hogy az a levegő-lyuk a kályhádon nagyon kevés , de lehet annyira sok is, hogy csökkenteni kell a tolókával.

Előzmény: _Metzger_ (53112)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.02.25 0 0 53114

"De mióta visszaszorították ezt a túlterjeszkedő céget"

 

- egy ravaszul megfogalmazott törvény értelmében egy vállalkozás székhelye nem mentesül a kötelező kéménysprés alól ÉS minden olyan családi ház vállalati székhelynek minősül, ahol egyéni vállalkozó lakik

- kb minden harmadik házban lakik egyéni vállalkozó

- a kéményseprők tavaly a díjaikat háromszorosára emelték

...tehát végeredményben az állam gondoskodott arról, hogy a bevételül ne csökkenjen, sőt a nyereségük durván megemelkedett, mert  azóta harmad annyi ház után (harmad annyi kéményseprő megfizetésével) van ugyanannyi bevételük. Tehát eddig minden ház fizetett évente 3000 Ft "kéményadót", tavaly óta csak minden harmadik ház fizet évente 10 ezret (mert valamelyik családtagnak van valamilyen vállalkozói engedélye, tehát az állampolgár-barát törvény értelmében az a ház egy vállalati székház).

Erre nem mondanám, hogy olyan nagyon visszaszorították volna a kéményseprőket.

 

Előzmény: Téli nap (53113)
Téli nap Creative Commons License 2019.02.25 0 0 53113

 Nagyjából így,  felesleges vele foglalkozni.

 Korábban volt olyan hogy használaton kívüli helyezési eljárás. Anno a mindentudó /mindent akaró kéményseprők kényszerítették ki a lakosságtól... természetesen  jó pénzért.

 A lényege az volt hogy  felül beton fedlappal kellett ellátni a kitorkolást, bent a becsatlakozásokat befalazni.

 De mióta visszaszorították ezt a túlterjeszkedő céget, nem foglalkozik vele senki.

 Az a kémény  nagyon sokáig állni fog.

 Ha nagyon akarod védeni az eső elől,  dupla fedlappal feded.  Pl. kettő cserép azt már nem viszi el a szél.

 Az eső beesésről. tény hogy mindenféle kéménybe beesik az eső. csakhogy az  eső előbb utóbb a kémény belső falán köt ki, tehát ritkán ér a fenekére. A faláról pedig kiszárad... a téglakéményeknél. A lemezt kéménynél, mivel az nem szívja a nedveséget  lejuthat a fékekre.

 nagyjából úgy ahogy a házak külső falainál. ráesik az eső, beszívja majd kiszárad.

 A kémény és a ház falának természetesen fagyállónak kell lenni, különben a fagy mindent rombol/errodál..

Előzmény: aetheroleum (53110)
_Metzger_ Creative Commons License 2019.02.24 0 0 53112

Üdv!

 

Most ideiglenesen egy Servant nevű, 8 kW-os kályhával fűtök.

Levegőellátásnak csak két kis, 50 ft-os méretű lyuk van, előtte egy tolattyú, azzal nyitható-zárható.

Elég az neki? Ha rácsukom az ajtót, hallom ahogy elkezd bent süvíteni a szél, mintha fulladozna. Ha kinyitom valamelyik ajtót, és mellékcsukom a kilincsnek, akkor szebben ég.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.02.16 0 1 53111

Ha a kéményt letakarod, akkor

- a kéményseprő hibásnak (eltömődöttnek) látja a kéményedet

- a takarásod viharos időben lerepülve életveszélyt jelent 100 méteres körzetben :)

Egyébként egy helyesen megcsinált kéménynek nem lesz semmi baja letakarás nélkül sem.

 

Én nem takarnám, hanem sürgősen lebontanám tövig, nem ragaszkodnék egy kihasználatlan, vacak hőszigeteletlen kéményhez. Ha később mégis akarnék kályhát/kandallót, akkor ahhoz vennék egy korszerű hőszigetelt kéményt.

Előzmény: aetheroleum (53110)
aetheroleum Creative Commons License 2019.02.15 0 0 53110

Kéménnyel kapcsolatban szeretnék kérdezni:

 

Ideiglenesen az egyik kéményemet nem fogom használni - egy évig biztos -.

Belenéztem: egész jó állapotban van - ez egy sima téglakémény -.

A tetőn kívüli rész is fel lett újítva - látszik -.

 

Kérdés:

 

Tudok tenni valamit, hogy amig nem használom ne romoljon az állapota?

Csak találgatok: felül lefedni egy lemezzel, ilyesmi - hogy ne essen bele az eső -.

 

Vagy felesleges vele foglalkozni?

 

Köszönöm!

 

 

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.02.14 0 0 53109

"Viszont a mester nem dokumentált:"

 

A kémény viszont MINDENKÉPPEN dokumentált legyen, mert ha a kéményseprőnek nem tudsz felmutatni egy hivatalos tanúsítványt a kéményedről, akkor  a kéményseprő nem fogja elfogadni a kéményedet és megtiltja a kályhád használatát. Mert a jelenleg érvényes szabályok szerint hivatalos tanúsítvány nélkül a kéményed nem kémény, csak kéménynek látszó tárgy, amit tilos füstgáz elvezetésére használni.

Szóval csak óvatosan a túl olcsó kéményekkel...

Előzmény: csabszin (53108)
csabszin Creative Commons License 2019.02.13 0 0 53108

Köszönöm a válaszokat; jobban utánanéztem, bizony szigetelt kémény lesz.

Több helyről kértem ajánlatot és a legmagasabb több mint kétszeres áron futott annál, amit elfogadtam.

Viszont a mester nem dokumentált: se email, se egyéb írott anyaga nincs, csak felmért és telefonon adott árat és telefonon legtöbbször elérhetetlen. Gondoltam fele ár az nem szigetelt; elértem telefonon; megnyugtatott: szigetelt.

Előzmény: csabszin (53094)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.02.13 0 0 53107

Te nem az eladóról vásároltál, hanem az eladót alkalmazó cégtől.

A te félrevezetésed (=csalás) anyagi haszna is a cégnél jelentkezett.

Neked nem feladatod annak eldöntése sem, hogy a téged félrevezető eladó magától volt hülye, vagy a cég nyomására/utasítására vezetett félre téged, te a kereskedő céget pereled be.

A per hatására a cég

- vagy többé nem alkalmaz hülyét

- vagy többé nem buzdítja/utasítja csalásra az eladóit.

Előzmény: Palási (53106)
Palási Creative Commons License 2019.02.13 0 0 53106

 Az a folyamat több évig tart. Hol lesz akkor már az az eladó ?

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53104)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.02.12 0 0 53105

Ezen az oldalon van mindegyik fajtából: valódi páraáteresztő, egyértelműen párazáró és olyan (párazáró/fékező) tetőfóliák, amit egyesek megpróbálnak saját szája ízük szerint értelmezni /belemagyarázni :) 

http://szigatech.hu/termekek/tetofolia-hotukor-folia/paratechnikai-foliak/

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53104)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.02.12 0 0 53104

A komoly fóliáknak létezik típusmegnevezése és gyártói leírása. Abban egyértelműen meg van adva a fólia páraáteresztő / párazáró képessége (tehát a fólia Sd és/vagy μ értéke).  Ahol nincs megadva vagy nem tudjuk, azt mindet automatikusan párazárónak kéne tekinteni.

 

"Ugyan azt a fóliát párazáróként és pára áteresztőként akarta a jóember eladni."

 

Egyszer majd valaki kifizettet vele egy födém- vagy tetőcserét (pl vizesedés miatt korhadó gerendák) és attól kezdve majd meggondolja a vevők átcseszését.

Előzmény: Palási (53103)
Palási Creative Commons License 2019.02.12 0 0 53103

 Lég áteresztő nem áteresztő.

 Pár éve  vásárolni szerettem volna pára áteresztő fóliát. A kereskedő segéd mondja ,hogy van olyan ok. Majd a  társam mellettem pedig párazárót kért volna , az is van.

 Ugyan azt a fóliát párazáróként és pára áteresztőként akarta a jóember eladni.

 Ilyen kereskedők is vannak !!

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53102)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.02.12 0 0 53102

"A felső fólia légáteresztő nálam,"

 

Olyan fóliát tudtommal nem gyártanak, aminek  gyári jellemzői között szerepel a "légáteresztő" kifejezés.

Léteznek "párzáró", "párafékező" és "páraáteresztő" fóliák.

És léteznek olyan fóliák, amire ráfogják, hogy páraáteresztő (pl hogy drágábban tudják eladni), a valójában viszont nem az.

Szóval érdekelne, hogy pontosan milyen fóliát nevezel légáteresztőnek.

 

"A tetőcserepek alatt a lécezésen kívül nincs semmi .... a deszkázás széldeszkákból készült, nem illeszkednek szorosan egymáshoz"

 

Ez így megfelelőnek tűnik: szerintem elégséges kiszellőzést tesz lehetővé.

 

Ha felszeded a deszkát, akkor nézd meg, hogy a fólia felszínén nincs-e nyoma néhai víztócsáknak. Némelyik tető csepeg belül eső idején, vagy a szél behordja a havat.

 

"Ha megbontom, szívesen jelentkezek újra akár képekkel,vagy videóval, ha van rá igény."

 

Képek érdekelnének, de a témával át kéne költözni az ezzel foglakozó szakfórumba.

Előzmény: dstr (53100)
aetheroleum Creative Commons License 2019.02.12 0 0 53101

Engem nagyon érdekelne ez a téma!

 

Tudom ez nem tetős topic de szerintem elbírja ezt a témát is :-)

 

Előzmény: dstr (53100)
dstr Creative Commons License 2019.02.12 0 0 53100

Igen, ez egy lehetőség a történtekre. A felső fólia légáteresztő nálam, a deszkázás széldeszkákból készült, nem illeszkednek szorosan egymáshoz. A tetőcserepek alatt a lécezésen kívül nincs semmi. A gerendák és a deszkák száraznak tűntek. Ha megbontom, szívesen jelentkezek újra akár képekkel,vagy videóval, ha van rá igény.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53098)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.02.11 0 0 53099

"6 m szerelt kéményt építenek áprilisban, szigetelés nélkül."

 

Nem létezik kémény szigetelés nélkül, a boltban kizárólag hőszigetelt szerelt kéményeket árusítanak (sajnos, mert én is akartam hőszigetelés nélküli kéményt vásárolni)

 

"nem fog- e problémát jelenteni az erős hideg a begyújtásnál illetve a kondenzáció nem lehet majd probléma"

 

Nem fog problémát jelenteni:

- egyrészt azért, mert új kémény csak hőszigetelt lehet

- másrészt azért, mert a kémény belső fala kizárólag saválló anyagból lehet

- a kémény koromzsák alján lesz egy kis kiálló cső,ott fog kicsöpögni az a kevés kondenzáció

Előzmény: csabszin (53094)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.02.11 0 0 53098

"fólia, 25cm üveggyapot paplan, fólia, deszka"

 

Aki a felső fóliát kitalálta oda, az rohadtul kicseszett veled.

- A lakásból alulról a hőszigetelésbe bejutó pára felül el akart távozni a külvilágba, de a felső (párazáró) fólia ezt megakadályozta.

- Mivel ez a felső fólia egész télen jéghideg, ezért a nekiütköző pára lehűlt, folyékony vízzé csapódott ki a fólia alján.

- Ez a víz folyamatosan csepegett lefelé a gyapotra, lucskossá téve azt.

Ha ezek után sem érted, hogy mi történt, akkor fogj egy darab szép egészséges 25 centi vastag üveggyapotot és tedd ki az esőbe vagy tartsd a zuhany alá :)

 

Így terjednek azok a városi legendák, hogy az üveggyapot szar, mert néhány év alatt "magától" összeesik. Érdekes, nekem a legolcsóbb, legszarabb üveggyapot sem lapult semennyit tíz év alatt sem.

 

- szedd fel a deszkát,

- alóla a fóliát dobd el a francba (aki javasolta oda, azt meg küldd el a francba)

- nézd át a gerendákat (ütögesd/szurkáld meg minél több helyen), hogy a több évnyi nedvesítéstől nem-e lett valamelyik annyira korhadt, hogy a födém bármelyik pillanatban a fejedre szakadhat

- új gyapottal töltsd fel színültig az üregeket (a régi gyapot maradhat, annyival kevesebbet kell költened)

- tedd vissza a deszkákat DE KÖZÖTTÜK LÉGRÉSEKKEL, hogy az üveggyapot hőszigetelés hideg oldala (teteje) folyamatosan kiválóan szellőzni tudjon a külvilág felé (remélem, deszka alatt valóban 10-15 centi széles deszkákat értesz és nem hatalmas OSB lapokat)

- ilyen elcseszett hőszigetelés esetén azt is feltételezem, hogy maga a padlástér is légmentesen körül van fóliázva (ott is csorog a víz mindenről): gondoskodj a padlástér folyamatos kitűnő átszellőzéséről (a padlás levegője folyamatosan cserélődjön a külvilággal).

Előzmény: dstr (53093)
dstr Creative Commons License 2019.02.11 0 0 53097

Aha, lehet. Kicsit konkrétabban is leírhatnád, hogy mi okozta a tömörödést. Hátha tanulnánk is belőle. A fölötte lévő impregnált fólia? Vagy a deszka ami hozzá sem ért? Esetleg a tudat, hogy nagyon ritkán járkáltunk felette? :o)

 

A leendő szigetelést tervező szakember szerint túl laza szerkezetű (vagyis túl olcsó, tekercsben kapható) gyapot került beépítésre, ami képes a legkisebb környezeti hatásra is saját súlyától tömörödni. Ilyen hatás lehet pl. az utca forgalma. Ő is találkozott már hasonló esetekkel.

A lényeg: vízszintes felületnél is érvényes, hogy minél nagyobb testsűrűségű szálas takarmány kerüljön beépítésre. Szerintem.

Előzmény: Törölt nick (53096)
Törölt nick Creative Commons License 2019.02.11 0 0 53096

Nem jól írod.

A te tapasztalatod szerint a gyapot nem eléggé időtálló nem eléggé fólia, deszka és járható padlás álló.

Előzmény: dstr (53093)
Korundos Creative Commons License 2019.02.11 0 0 53095

 Az nem lesz kémény, hanem csak egy  meztelen füstcső  !!

Előzmény: csabszin (53094)
csabszin Creative Commons License 2019.02.11 0 0 53094

Kezdek aggódni, véleményeteket kérem.

Egy 3-8 kW-os  kandallókályhához 150 mm-es, 6 m szerelt kéményt építenek áprilisban, szigetelés nélkül.

A kémény a ház külső oldalán a szabadban fut majd és arra gondoltam az eddigi hozzászólások alapján, hogy nem fog- e problémát jelenteni az erős hideg a begyújtásnál illetve a kondenzáció nem lehet majd probléma a későbbiekben.

 

dstr Creative Commons License 2019.02.11 0 1 53093

Nálam is fa födémszerkezet van. A rétegrend a lakótér felől nézve: gerenda, colos deszka, párazáró fólia, 25cm üveggyapot paplan, fólia, deszka (járható padlás). A deszkák nem csak úgy a paplanra vannak fektetve, párnafák támaszkodnak a gerendákra, azokhoz vannak rögzítve. Ezt 12 éve eszkábáltuk össze. Ősszel megbontottam a padlástér felől, hogy szemrevételezzem a szigetelés állapotát, gyanús volt nekem valami. Azt tapasztaltam, hogy a gyapot vastagsága kb. felére csökkent. Tavasszal - mikor készíttetem a külső szigetelést - ez is cserélve lesz. Szakember javaslatára lépésálló szigetelőlapokat rakunk le x cm. vastagságban. (Otthon vannak a tervek, nem emléxem a pontos adatokra.)

Egy szó mint száz, nekem az a tapasztalatom, hogy az üveggyapot nem eléggé időtálló. Máshol is tapasztaltam ilyen tömörödést az üveggyapotnál, de ott ráfogtam a rezonanciára.

Előzmény: aetheroleum (53090)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.02.11 0 1 53092

"arra jutottam, hogy rohadt nagy baromság puffertartályt szereltetnem, ameddig nincs rendben a ház szigetelése."

 

Átlagos magyar gondolatmenet:

1: mahasok a gázszámlám, ősrég gázfűtésem van radiátorokkal, költök két milliót olcsón üzemeltethető fatüzeléses rendszerre

2: 70%-ra csökkent a gázszámlám, költök gyorsan még két milliót ablakcserére és hőszigetelésre

3: 50%-ra csökkent a gázszámlám, vidám vagyok :)

 

Ugyanez Mekk Elek baráti körében:

1: marhasok a gázszámlám, ősrégi a gázfűtésem, megkérdezem ezt a hülyét, hogy szerinte micsináljak

2: ennek a hülyének a javaslatai alapján költök 1,2 milliót hőszigetelésre.

3: 40%-ra csökkent a gázszámlám (a régi szar  gázkazános fűtésrendszerrel), ezután hülye leszek egy fillért is másmilyen fűtésre vagy bármi egyéb energetikára költeni, a többi pénzből befizetek egy világkörüli útra.

:)

 

Ennyit mára arról, hogy a fatüzelés a legolcsóbb :)

 

További részletekért (és millió egyéb okosságért) olvasd vissza a (HŐ)Szigetelések topicot jó néhány hónapra/évre :)

 

"milyen vastagságú üveggyapottal érdemes foglalkozni?"

 

Szobahőmérsékletű mennyezet esetén a födémre 20 centit javasolnék szegény helyen, de ha van egy kis pézed, akkor legyen 30 centi.

Mennyezetfűtés és kályhából/kandallóból mennyezetre felszálló forró levegő esetén szerintem 30 centi az alsó határ, de még 40 centi se túl sok (az igazi passzívházak nagy részénél a födém hőszigetelés 40 centitől indul :)

Persze nem kell rám hallgatni, én csak egy hülye vagyok, aki nem ért se a fizikához, se az enegetikához.

Előzmény: aetheroleum (53089)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.02.11 0 1 53091

"Valami szerintem mindenképp kellene alá."

 

Ahol a hőszigetelés és a szoba légtere között csupán 2,5 cm faréteg van, ott tehetsz közéjük párazáró fóliát.

Előzmény: aetheroleum (53090)
aetheroleum Creative Commons License 2019.02.11 0 0 53090

Még valami: Van egy olyan "szoba" rész, ami most nincs használva. A mennyezet hagyományos: fagerenda, deszka rajta. Ide is üveggyapotot tervezek. Valami szerintem mindenképp kellene alá.

 

Valami nejlon?

 

Előzmény: aetheroleum (53089)
aetheroleum Creative Commons License 2019.02.10 0 0 53089

Ma reggel felébredtem és megvilágosodtam!!! :-)

 

Átgondoltam ezt az egészet és - köszönhetően a hozzászólásaitoknak is - arra jutottam, hogy rohadt nagy baromság puffertartályt szereltetnem, ameddig nincs rendben a ház szigetelése.

 

Jó, nektek biztos evidens gondolat ez de nekem csak most esett le.

 

M. Elek stílusban: Gratulálok! Fűtsed csak az utcát még melegebbre ! :-)))

 

 

kérdés:

 

- milyen vastagságú üveggyapottal érdemes foglalkozni?

- be kell "stáflizni" a padlást hozzá?

 

Köszönöm!

 

Fagyosnapok Creative Commons License 2019.02.09 0 0 53088

  "Ez hülyeség?"

 

 

 

 Az nagyon !!

Előzmény: aetheroleum (53080)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.02.08 0 0 53087

",az már bentről szigetelésnek minősül !:D"

 

Voltam olyan házban, ahol a tulaj büszkén mondta, hogy nála falfűtés van, miközben alig látszott a fal a képektől, a falra szorosan rátolt  könyvespolcoktól és szekrényektől. Gratuláltam neki, hogy új szintre emelte az "adtál a szarnak egy pofont" mondást, mert ő 1+2 pofont is adott neki :)

- egyrészt kiválasztotta a leggyengébben hőszigetelt felületet (a falakat) és azokat kezdte melegíteni (hőveszteség a külvilág felé),

- másrészt a bútorokkal+képekkel ügyesen megakadályozta, hogy a felmelegített fal képes legen 1: a lakáslevegőt hatékonyan felmelegíteni 2: hősugárzással az ott tartózkodók hőérzetét javítani.

:)

Előzmény: lala1961 (53086)
lala1961 Creative Commons License 2019.02.08 0 0 53086

Üdv ! Jó ötlet: " vásárolj festményeket" ,az már bentről szigetelésnek minősül !:D

 

Ui: Persze csak akkor ha van belőle több falnyi (Debreceni múzeumba van) "occó" !:-)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53085)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.02.08 0 0 53085

"Óckodok az üveggyapottól."

 

Ez így rohadt homályos.

Sokan óckodnak tőle, de valószínűleg mindenki hazudik, aki azt állítja, hogy megharapta őt az üveggyapot, vagy elkapta tőle a bubópestist. Vagy esetleg valami más miatt óckdsz tőle?

 

"Többször akarom használni a padlást is."

 

Ez így rohadt homályos.

- évente kétszer el szeretnél jutni a feljárótól a kémény tisztítónyílásáig?

- hajlandó vagy a legegyszerűbb üveggyapotos hőszigetelésnél 100-150 ezer forinttal többet költeni a padláson egy rakodó felület kialakítására, csak azért, hogy azután ott tárolhasd a kb 5 ezer forint összértékű kincseidet?

- esetleg más célból?

 

"Kőzetgyapot esetleg?"

 

Azonos hőszigetelési jóság esetén a kőzetgyapotnak az a fő előnye, hogy kb kétszer-háromszor annyiba kerül mint az üveggyapot.  Ha túl sok a felesleges pénzed, akkor szerintem inkább menj el világkörüli útra vagy vásárolj festményeket.

Előzmény: aetheroleum (53084)
aetheroleum Creative Commons License 2019.02.08 0 0 53084

még egy kérdés :-)

 

Óckodok az üveggyapottól. Többször akarom használni a padlást is.

 

Kőzetgyapot esetleg? Vagy abba bele mennek az egerek?

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53083)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.02.08 0 1 53083

"Ez hülyeség?"

 

Az.

A belső hungarocell hőszigetelés hidegre (akár jóval fagypont alá) hagyja lehűlni az egész födémedet, azt viszont nem akadályozza meg, hogy a lakáslevegő párája odajusson a jéghideg födémhez. A pára lehűlve és kicsapódva folyékony víz lesz (penészedés, gombásodás, fa korhadás, födém fejedre szakadás) nagy hideg esetén a vzből jég lesz (táguló jégkristályok extra roncsoló hatása).

Hőt szigetelni KÍVÜLRŐL tessék, hogy a fal/födém meleg, tehát száraz lehessen.

Előzmény: aetheroleum (53080)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.02.08 0 0 53082

"miért csak az alapterületet veszed alapul ?"

 

Ha a kémény magasságát és a vakolat színét is belevenném, az nagyon megbonyolítaná a számolást, viszont semennyit sem pontosítana a végeredményen :) A viccet félretéve: az  összes egyszerűsített energetikai számítás négyzetméter alapon történik nagyon rég óta. Ki van próbálva, működik.

 

"Korábban   azt olvastam és itt is hangoztatták, hogy a

hőigény az a  mínusz 15 foknál szükséges   fűtési teljesítmény."

 

Egy ház MAXIMÁLIS PILLANATNYI hőigényét valóban -15 fokra szokás megállapítani.

 

"a passzív házaknál ez 15 kWó/nm/év."

 

Egy passzívház EGÉSZ ÉVES, egy négyzetméterre eső (fajlagos) hőigénye valóban nem lehet több 15 kWh-nál. Ennyi a hivatalos passzívház határérték.

 

"Az 50nm-es passzívház  évi energia fogyasztása 50 x 15 az 750 kWó,"

 

Általában az energia fogyasztásban benne van a TV és a világítás, de ha csak fűtési energia igényre gondolsz akkor ez így van.

 

"83 m3 gáz"

 

83 m3 gázból az egyik fűtésrendszer akár 850 kWh hőt is elő tud állítani, de láttam olyan családi házat is, ahol ennyi gáz elégetéséből valószínűleg még 400 kWh hő sem jutott a lakásba. Tehát a "hány literes házad van" jellegű marhaságokat inkább hagyjuk meg a fizikából felmentett újságíróknak ;)

 

"amikor még nem voltak ezek a fogalmak, pl. egy rosszul szigetelt ház fajlagos tüzelő értékét   q/ nm -ben adták meg."

 

Ha azt szeretnéd, hogy minden energetikai számítás egy hatalmas szívás legyen, akkor a fűtésigény mértékegysége számodra lehet akár megajoule / négyzetláb, vagy kilófa / négyszögöl is :)  én inkább maradnék a kWh/m2-nél.

Előzmény: KalásziM (53081)
KalásziM Creative Commons License 2019.02.07 0 0 53081

Azt azért megindokolhatnád , hogy miért csak az alapterületet veszed alapul ?

 Korábban   azt olvastam és itt is hangoztatták, hogy a

hőigény az a  mínusz 15 foknál szükséges   fűtési teljesítmény.

 Aztán van az un. fajlagos  hőigény ez pedig a z évi fűtési energia  nm-re vetítve.

 a passzív házaknál ez 15 kWó/nm/év.

 Tehát  az ép szerkezettől függ mind a kettő, de a fajlagos hőigénye egy   50 nm -es háznak és egy 300 nm -es háznak lehet azonos. Az 50nm-es passzívház 

évi energia fogyasztása   50 x 15 az 750 kWó, ami pl.  83 m3 gáz,

 a 300 nm -esé pedig 4500 kWó, ami  500 m3 /év.

 

 

 

 

 Valamikor  nagyon régen amikor még nem voltak ezek a fogalmak, pl. egy rosszul szigetelt ház fajlagos tüzelő értékét   q/ nm -ben adták meg.

 Pl az mondták hogy 1  q/m2 tüzelő kell. Az illető megvásárolt   a 80 nm -es házhoz 80  q tüzelőt és azt 1  vagy kettő cs. kályhában és a sparheltba elégette.

 Ha maradt, akkor jó volt a háza ha nem, akkor nem eléggé ( természetese függött ez még egyéb körülményektől is, de azt most ne vegyük terítékre )

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53078)
aetheroleum Creative Commons License 2019.02.07 0 0 53080

Igen, köszi' az ötletet!

 

Ez már nekem is megfordult a fejemben.

Ezt meg fogom tenni.

 

Erről jut eszembe: Először arra gondoltam, hogy belülről felragasztani egy 5 cm hungarocell-t / vagy ilyesmit /

 

Ez hülyeség?

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53079)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.02.07 0 1 53079

"nem lehet kívülről szigetelni"

 

Legalább a födémre tegyél minél vastagabb hőszigetelést (az üveggyapot olcsó anyag).

Fatüzelés esetén a forró kályháról a forró levegő először a mennyezetre indul, ahol a hőszigeteletlen födém egyből le is nyúlja a hő jelentős részét, tehát ha nincs a padlás alja durván hőszigetelve, akkor a fűtéspénzed jelentős részének csak a padláson  élő egércsalád örül.

Előzmény: aetheroleum (53075)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.02.07 0 1 53078

"9,1 kW-ot számoltam hőigénynek."

 

Passzívház maximális hőigénye (tehát amikor odakint -15 fok van) 10 W/m2. Hőszigeteletlen családi ház (pl kádár-kocka) maximális hőigénye 200 watt felett van (lehet akár 300 watt is).

 

9100 watt / 75 m2 = 121 W/m2

Ha a házad nincs hőszigetelve, akkor ezt a 121 wattot túl optimistának érzem, reálisabb lenne a 15 kW-os max. hőigény a 9,1 helyett.

Előzmény: aetheroleum (53072)
aetheroleum Creative Commons License 2019.02.07 0 0 53077

Találtam ilyen kalkulátort és így :-)

 

Gondolom, hogy nem pontos csak valami iránymutató kellett - ez még a radiátor vásárlás előtt volt.

Meg voltak adva különböző falazatok, nyílászárok, stb.

Lemértem a szobákat és légköbméter alapján lehetett egy hozzávetőleges értéket kalkulálni.

 

Előzmény: Égető1 (53076)
Égető1 Creative Commons License 2019.02.07 0 0 53076

  Végül hogyan jutottál erre az eredményre ??

Előzmény: aetheroleum (53072)
aetheroleum Creative Commons License 2019.02.06 0 0 53075

Bocs' hogy ennyit erőltetem a dolgot. :-)

 

- A ház szigetelése biztos szar de nem lehet kívülről szigetelni.

- Ez a vizes kandalló van radiátorokkal és kész.

- fogok javítani a nyílászárók szigetelésén és ahol látom hogy biztos szökik a meleg.

 

Ez egy olyan játék mint gyerekkoromban :-)

 

Van egy rakás deszka meg szeg és ebből kell kutyaházat csinálni! :-)

Nem az, hogy bemegyek a boltba kutyaházat venni. :-)

 

Bocs' ezért a kis intermezzo-ért :-)

 

Tehát nem arra lenne szükségem, hogy leírják mekkora hülye vagyok, hogy nem értek hozzá és hogy vehettem ekkora szart, stb. :-)

 

 

Előzmény: aetheroleum (53074)
aetheroleum Creative Commons License 2019.02.06 0 0 53074

igen :-)

 

Előzmény: Alapi42 (53073)
Alapi42 Creative Commons License 2019.02.06 0 0 53073

  Jól számoltad ! 

 

 

 Mondjuk kicsit szűkösen, de azért belefér 

 Tehát neked van az a 75 nm -es házad ??

Előzmény: aetheroleum (53072)
aetheroleum Creative Commons License 2019.02.06 0 0 53072

Remélem nem írok hülyeséget:

 

Fellelhető táblázatok és "számítók" alapján - figyelembe véve az épület szigetelését -

 

9,1 kW-ot számoltam hőigénynek.

 

Ez lehet reális?

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53071)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.02.06 0 0 53071

"Nekem pont elég lenne, ha 6-7 órát át tudnék hidalni a rendszerrel."

 

40 kWh hőmennyiség osztva 75 m2-rel, az 0.5 kWh (500 wattóra) /m2

 

Persze ez még nem jelent semmit, mivel

- nem tudjuk, hogy menyire jó a házad hőszigeteltsége (óriási a szórás)

- nem tudjuk, hogy ezt a 6-7 órát átlagos téli napokon, vagy az év leghidegebb napján várod el a puffertől (nagyon nem mindegy ez sem)

Előzmény: aetheroleum (53069)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.02.06 0 0 53070

A profi pufferhasználó

- folyamatosan látja (pl a nappali falán), hogy éppen hány fokos a puffer vize

- és azt is tudja, hogy egy átlagos rakat fától kb hány fokkal fog feljebb menni. Pl

- ha a puffer 35 fok alatt van, akkor sürgősen be kell gyújtani

- 35 és 80 fok között akkor gyúlt be, amikor éppen kedve tartja

- és ha olyan hülye, hogy 80 fokos puffer mellett is begyújt, akkor felkészül a ház sürgős elhagyására :)

Előzmény: aetheroleum (53066)
aetheroleum Creative Commons License 2019.02.06 0 0 53069

Bocsi' még valami :-)

 

Nekem pont elég lenne, ha 6-7 órát át tudnék hidalni a rendszerrel.

 

Előzmény: aetheroleum (53068)
aetheroleum Creative Commons License 2019.02.06 0 0 53068

Értem :-)))

 

Egyébként írtam, hogy 75 nm :-))))))

 

Köszönöm a hozzászólásokat és a segítséget.

Az otthoni füzetemben számoltam hőigényt szobánként, figyelembe véve a szar szigetelést.

Ez már egy jó infó nekem, hogy 1 fok - 1 kW.

 

Elkezdek számolgatni :-)

 

Még egyszer köszönöm !

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53067)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.02.06 0 0 53067

Van egy rakás meleg vized a pufferben és van egy keringető szivattyúd, ami mondjuk úgy van beállítva, hogy 30 fokos tartály felett hajlandó dolgozni (az alatt nincs értelme).

 

Egy m3 víz fokonként  durván 1 kWh hőt tárol. Valójában többet, de úgyis lesznek veszteségeid: pl alig akad annyira okos ember, aki a pufferjét a hőszigetelő burkon BELÜLRE helyezi el. Mindenki kiteszi a jéghideg garázsba/pincébe/stb, majd azon sír, hogy milyen sokba kerül a fűtés :)

 

Ha az 1 m3 pufferedet 30-ról mondjuk 70 fokosra felfűtöd, akkor 40 kWh hőmenyiséget tettél bele a pufferbe, ebből tud gazdálkodni a termosztát+radiátorok.

 

A legjobb és a legszarabb hőszigetelésű családi házak egy négyzetméterre eső hőigénye között több, mint hússzoros a különbség. Ráadásul nálad még a négyzetmétert sem tudjuk, létezik 40 m2-es családi ház és létezik 300 m2-is.

Tehát hússzoros szórás a hőszigetelésben, plusz hatszoros szórás a lakás méretében az az jelenti, a legkevésbé hőigényes ÉS kicsi és a leginkább hőigényes ÉS nagy lakás között 240-szeres a hőigény különbség. Plusz van enyhe téli nap és van durva hideg is, ami ezt a számot tovább szorozza.

Ehhez képest mennyire pontosan várod el tőlem, hogy szerintem hány órára lesz elegendő a pufferben lévő 40 kWh hőmennyiség? :)

 

Az 1000 literes pufferedbe berakott 40 kWh hőmennyiség átlagos téli időben egy 100 m2-es szuper passzívházat 100 órán át tud kifűteni, egy 100 m2-es hőszigeteletlen kádárkockát kb 4-5 órán keresztül. Az év leghidegebb napjain ezek az idők akár a felére is csökkennek.

 

Mivel a te házad méretéről, hőszigeteltségéről, tehát a ház hőigényéről semmi sem tudunk, ezért neked kell elhelyezned azt valahová a szuper passzívház és a hőszigeteletlen kádárkocka között. 

Pl abban az esetben, ha 100 m2-es a hőszigetelt terület, akkor csak annyit mondhatok biztosan, hogy az 1000 literes puffer segítségével áthidalható idő valahol 3 és 100 óra között lesz

Elégtelen adatból sajnos nem lehet ennél pontosabban saccolni.

 

Előzmény: aetheroleum (53061)
aetheroleum Creative Commons License 2019.02.06 0 0 53066

bilek!

 

Kezdem "felfogni" a dolgot , remélem :-)

 

Tehát... elméletileg :

 

...ha 50-50% a kazán hőleadása, akkor 32 kg keményfa kell ahhoz, hogy egy 1000 literes puffert 30-ról 70 C-re fűtsek fel?

Jól értem?

Persze feltételezzük, hogy minden optimális.

 

Előzmény: Törölt nick (53063)
aetheroleum Creative Commons License 2019.02.06 0 0 53065

Hát azt írják:

 

14,8 kW az össz teljesítmény

 

6,2 kW - fűtés

8,6 kW - vízoldal

 

A kandalló "térből" nyílik az előszoba és egy másik szoba is. Oda tudok "átszellőztetni"

Tételezzük fel, hogy igen :-)

 

Előzmény: Törölt nick (53063)
aetheroleum Creative Commons License 2019.02.06 0 0 53064

Igen, gondoltam a külső szigetelésre is, teljesen igazad van. Az a probléma, hogy ez egy 1930-as években épült ház és annyira szeretem a homlokzatát, stílusát, hogy nem tudom elképzelni, hogyan lehet ezt úgy beburkolni, hogy megmaradjon. Rengeteg kiszögellés, párkány ... nem tartom megvalósíthatónak. Ezért "eröltetem" a puffer kérdést.

Előzmény: Törölt nick (53062)
Törölt nick Creative Commons License 2019.02.06 0 0 53063

Induljunk onnan, hogy 30 fokos a puffer, ezt szeretnéd felfűteni 70 fokosra. ΔT=40fok.

40fokhoz kelleni fog 40kWh. 40kWh-t kb 16kg fából fogsz tudni kiszedni. Ez a vízoldal.

Mennyi az idro30 víz/levegő aránya? Ha 50% akkor pont ennyit kell elviselned a levegővel fűtött oldalon. Ez fog menni? 

Előzmény: Törölt nick (53062)
Törölt nick Creative Commons License 2019.02.06 0 0 53062

Nem tudom mennyit szánsz arra az 100literes pufferre, mega aszerelvényeire, de feltételezem anyniból már jókora mennyiségű szigetelés vásárolható.

Amit -a puffer barkácsolásból gondolom- kis kézügyességgel fel is tehetnél arra a házra. És megoldódna minden hűlés problémád.

Anélkül, hogy tudnád a házad hőigényét mit is akarsz számolni a pufferen?

1000liter víz 1 fokkal melegítéséhez kell 1kWh-t belenyomni. Ugynaennyit tudsz kivenni is.

Előzmény: aetheroleum (53061)
aetheroleum Creative Commons License 2019.02.06 0 0 53061

No még kérdés - ha szabad - :-)

 

Már pedzegettem itt, hogy nagyon nézegetem a puffertartályokat.

Az elképzelésemről szeretnék véleményt kérni:

 

Kiindulásként feltételezzük - Mekk Elek :-) -, hogy nincs lehetőség elektromos fűtésre a következő probléma megoldására:

 

Tehát:

 

- idro 30 vizeskandalló

- kb. 75 nm a ház

- nyílászárók közepesek de nem cserélhetőek - anyagi szempontok miatt -.

- az idro 30, radiátorokkal fel tudja fűteni a házat  -10c-ben is de mindenképp el kell valahogy nyújtani a fűtési időt az éjszakai 

  órákban mivel reggelre nagyon hideg van.

 

Ezt kellene megoldani jövő télre. Itt jönne be a képbe a puffer.

 

Mekk Elek köszönöm az eddigi tanácsokat - is -, de most - amennyiben megtisztelsz a hozzászólásoddal - ne arra koncentrálj, hogy miért szar ez az egész így, hanem, hogy hogyan tudnám megoldani a problémát :-)  ( na ez egy szép mondat volt :-) )

 

Nos a fő kérdésem:

 

- Amennyiben beruháznék egy 1000 literes pufferbe, szerintetek megoldódna a problémám?

- Kifejezhető "órában" egy megfelelőén felfűtött 1000 literes puffer "teljesítménye"?

  ( tehát meg lehet mondani hozzávetőlegesen, hogy mennyivel tudnám kitolni a fűtési időt amennyiben beszereznék egy         

   1000 literes puffert? ) 

 

Köszönöm a válaszokat!

 

Előzmény: aetheroleum (53060)
aetheroleum Creative Commons License 2019.02.06 0 0 53060

Köszönöm a válaszokat !!!

Ismét tanultam valamit !

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53059)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.02.05 0 0 53059

A füstgáz magas páratartalmú gázkeverék.

A benne lévő pára harmatpontja 55-60 fok, tehát a füstgázból víz csapódik ki MINDEN FELÜLETEN ami ennél hidegebb.

Ez a víz ráadásul enyhén savas,

tehát

- minden 60 fokosnál hidegebb, füstgázzal érintkező vasat folyamatosan sav mar,

- és minden 60 fokosnál hidegebb, füstgázzal érintkező habarcsból folyamatosan sav eszi ki a meszet.

 

Persze ez a sav nem túl tömény, ráadásul a vas hőmérsékletének emelkedésével csökken a kicsapódó víz mennyisége is tehát lehet, hogy a 40 fokos hátfalú kandallód talán csak 20-30 (esetleg 50) év múlva fog a savasvizes kezelés miatt kilyukadni.

 

Ha a tüzet fojtogatva (levegő elfojtással) próbálod elnyújtani az égést, akkor a füst sok elégetlen fagázt is fog tartalmazni, ekkor a fent említett vízkicsapódás közben kátrány is fog megjelenni a hideg felületeken, ami igaz, hogy rontja hőátadást, de a kátrány egy kis időre megvédi a vasat a savas kezeléstől :)

Előzmény: aetheroleum (53056)
sur5al Creative Commons License 2019.02.05 0 1 53058

Nem, nem érted. 55-57 fok körül és alatt a tűz/füst közelében lévő fém felületeken kicsapódik a víz. A keletkezett kátrány szigeteli a hőátadó felületet (1mm -> -10%) és ha olyan fémből van, ami rozsdásodni képes (pl. öntöttvas, hengerelt acél) a meleg nedves környezet miatt rohadásnak indul. Az öntöttvas később, a lemez viszonylag hamar kilyukadhat (1-2-3 év). A kémény, ha nem bélelt, elázik, amikor nem fűtesz szétfagy. Bónuszként a lecsapódás kátrányos lé formájában szivárog végig a kéményen, majd a falon átütve büdösít mindenhol, ahol a kémény elhalad. Javítása csak bontással és újraépítéssel lehetséges.

 

Eddig a hosszú és középtávú veszélyek. A rövidtávú pedig az, hogy az alacsony fém felület ill. folyamatos pára lecsapódás miatt a tűztér hőmérséklete túl alacsony, ezért a tűz nem ég hatékonyan. A fa nagyrészt gáz formájában ég el, a gázosodáshoz magas hőmérsékletre van szüksége, a gázok még melegen is nehezen keverednek a levegő oxigénjével, viszont anélkül nem vagy csak részben égnek el. Ebből következik, hogy az alacsony tűztér hőmérséklet elégetlen fagázokat eredményez, azaz gázosítod a fát, majd kiengeded a kéményen, ami egyrészt környezetszennyező, másrészt nagyon pazarló fűtési mód. A vizes fával és/vagy fojtogatva tüzelők is ezt csinálják, bár nem biztos, hogy tudnak a hátteréről (valszeg meg sem értik).

 

Ha folyamatosan alacsony hőmérsékleten hajtod az I30-at, sokba lesz a fűtés ás szétrohad a betét.

 

Amit tehetsz: kazánvédő szelep a min. hőmérséklet biztosításához: 55 fokos ESBE VTC szelepet tennék megfelelő méretben. Ha nem akarsz a végén túl sok meleget hagyni a kandallóban (30l mindössze, mennyi energia az?), akkor csinálhatsz egy bypass ágat, amivel a szeleptől függetlenül, a keringető el tudja vinni a meleget a kandallóból, szóval akár 35-40 fokig is kiürítheted a kandallót. Ha azzal még tudsz fűteni egyáltalán. Ez csak a végén érvényes, amikor már nincs láng, gázosodás, csak parázs!

 

Nekem 45 fokos a visszatérő és 45-nél állítom le a keringetést. Nálam viszont a leghidegebb víz (visszatérő) egy samott/tűzálló beton héj mögé érkezik, nem tud semmi lecsapódni.

 

A füstöt visszahűteni azért nem szabad, hogy meglegyen a megfelelő kéményhatás és ha nem szigetelt ill. saválló a kéményed, elkerüld a lecsapódást. Ha nagyobb átmérőjű és/vagy magasabb a kéményed, ha bélelt és/vagy szigetelt akkor jobban lehűtheted a füstöt, bár egy gyári betétnél, ráadásul egyolyannál, ahol a füst nem ad le hőt, nem látom veszélyét a füst túlhűtésének.

Előzmény: aetheroleum (53056)
sur5al Creative Commons License 2019.02.05 0 0 53057

Tévedsz. Ez pont, hogy nem egy csilliókba kerülő gyári megoldás, hanem egy hobbi kályha. Bárki, akinek van egy pici ezermester vénája, meg tud csinálni egy ilyen vagy hasonló, ügyesen kivitelezett rendszert. Csak gondolkodni kell és a részeredmények függvényében változtatni. Akár minden évben. Egyáltalán nem egy lehetetlen valami.

 

Apropó. Idén még nem sokat csiszoltam. Csak beraktam egy hasábtartót, ami inkább optikai tuning és biztonsági funkciója van, bár a levegő oldali teljesítmény csökkent így a víz oldal javára mert feljebb ég a tűz.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53055)
aetheroleum Creative Commons License 2019.02.04 0 0 53056

Tisztelt Tagok!

 

Tudom, már sokszor volt róla szó :-)

 

A kondenzációs jelenséggel kapcsolatban szeretnék kérdezni.

A lényeget értem, azt hiszem :-)

 

-Az én esetemben - idro 30 vízteres kandalló - ez a jelenség a vízteret a tűztértől elválasztó fém felszínén jelentkezik?

- Mennyire kell nekem ezzel foglalkozni ha már alacsonyabb hőmérsékletű vizet akarok keringetni- 40-45C - ?

 

Nálam a víztér hátul helyezkedik el, félkör alakban, nem a tűztér felett !

 

- A füstgázokat nem hűti felül vissza a víz, tehát a kéménybe sem áramlik "hidegebb" füst.

 

Jól gondolom?

 

Köszönettel

 

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.01.31 0 0 53055

"Csak azt akartam jelezni, hogy házi körülmények között sem lehetetlen a fával jó eredményt elérni."

 

Én megfizethető árú bolti termékekről beszéltem,

te meg egy éveken át bővíthetett hatalmas egyedi fűtőrendszerről beszélsz, mint "bárki által könnyen elérhető" hatásfokról.

Ha a vele eltöltött munkaóráidat is forintosítjuk, akkor neked az a kandalló valószínűleg több millió forintodba van, ne hasonlítsd össze egy két-háromszáz ezer forintos bolti kályhával elérhető hatásfokkal.

Előzmény: sur5al (53051)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.01.31 0 0 53054

"A hőcserélő felület bruttó 4m2"

 

Ekkora hőleadó felülettel (okos tüzelés esetén) már elérhető fa-kilónkét a 3 kW (talán még több is)

Előzmény: sur5al (53051)
sur5al Creative Commons License 2019.01.30 0 0 53053

Parázs.:D 2 maréknyi kb.

Előzmény: OldPiet (53052)
OldPiet Creative Commons License 2019.01.30 0 0 53052

Mi az a tetején ? Valami turbó gyujtóanyag? Semmi vékony fa, rőzse?

Előzmény: sur5al (53051)
sur5al Creative Commons License 2019.01.30 0 0 53051

Nem figyeltél Mekk. A hőcserélő felület bruttó 4m2, aminek egy része tűzálló betonnal burkolt, de a közvetlen felület is 2,5m2. Ha vízoldalon mérek 2+kWh-t, akkor a szumma 3 nagyon nem elrugaszkodott becslés...

 

Tudok tüzelni is, most éppen ilyen nálam egy be/újragyujtás:

 

 

Csak azt akartam jelezni, hogy házi körülmények között sem lehetetlen a fával jó eredményt elérni. Persze kell hozzá némi kisérletező szándék, idő, valamennyi pénz és szakadatlan fejleszteni akarás.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53050)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.01.30 0 0 53050

"Mint optimista, én számolhatok 3kWh/kg-mal?"

 

Mint optimista, úgy számolhatsz akár 4 kilowattórával is :)

de mint realista valószínűleg csalódni fogsz, ha 2,5 kWh fölé mész.

 

Én régebben mindig 2,5 kWh-t tekintettem átlagember+átlaghályha számára könnyen eléehetőnek,

de ezen a télen végeztem néhány kísérletet és most ott tartok, hogy mindenki gyanús, akinek egyszerű átlagos fűtőkészüléke van és mégis 2 kWh/kg feletti értékkel számol. Tehát ha az átlagosnál komolyabb hőcseréőjű kályhád van, akkor a 2,5 elfogadható, de aki 3 kWh-ról (pláne még többről) beszél, annak vagy nagyon-nagyon szuper kályhája van ÉS profi tűzmester is, vagy kinevetem.

Előzmény: sur5al (53049)
sur5al Creative Commons License 2019.01.30 0 0 53049

Mint optimista, én számolhatok 3kWh/kg-mal? Csak azért, mert vízre mérve is 2kWh felett van és jelentősen fűt levegőre is. Mondjuk a fa jó száraz (mérve jóval 20% alatt), 3 féle levegővel, előmelegítővel és fagáz-utánégetővel vagyok felszerelve, valamint van némi tüzelési tapasztalatom is.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (52859)
sur5al Creative Commons License 2019.01.30 0 0 53048

Pontosan. A vizet/lecsapódást kizárni sokkal nehezebb, mint a kifüstölést elkerülni. Nekem ráadásul a béléscső rá is van építve a tűztérre, azaz sajnos "öntisztuló", nincs koromzsák. Ne kérdezzétek. Így csinálták a szakik. A beverő eső is lefolyik a tűztérig. Főleg nyáron. Persze a csöveken lévő irányjelzést is figyelmen kívül hagyták az építők ezért az első szezon után szét kellett bontanom és megfordítanom a csöveket. Meg lecsiszoltam a csövek külsejét is. Vacak egy meló volt. 5m cső. Kifüstölés azóta sincs és most már a kormos lé sem folyik ki, ég rá...

Előzmény: Törölt nick (52901)
sur5al Creative Commons License 2019.01.30 0 1 53047

"- elkezdek fűteni.... és amikor az elsődleges körben elér a víz egy bizonyos hőfokot ... nyit a termosztát és engedi a melegvizet a pufferbe.

Ezt nagyon leegyszerűsítve jól gondolom?

Tehát ez nem elektronikus vezérléssel történik, hanem mechanikus szelep végzi a puffer kör nyitását? 

Amennyiben igen: ezek a szelepek jellemzően mikor nyitnak? / Celsius /"

 

Kazánvédő vagy puffertöltő szelepnek hívják. 45-50-55-60-... nyitási hőfokúak általában. Keress rá az ESBE VTC sorozatra pl.! Neked a kandalló megóvásához kb. 55 fokos szelep kellene, a puffer töltéséhez meg kb. 80-as.

Előzmény: aetheroleum (53023)
piaggioape Creative Commons License 2019.01.29 0 0 53046

Ez így már érthető, köszi szépen.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53042)
The Rocketeer Creative Commons License 2019.01.29 0 0 53045

A jelentős hőtároló tömeg véleményem szerint alap kéne, hogy legyen. Az elég jól ki tudja símítani a hőingadozást (persze marad valamennyi). De a hőt úgy helyes kinyerni a füstgázból, hogy előtte a lehető legjobb hatásfokkal előállítjuk, és a szükséges minimumot engedjük el. Az meg, hogy a kandalló előtt melegebb van, nagyon is rendben van, én pl. azért ülök oda estefele, ha a macskák engedik...

Előzmény: -= aTTi =- (53044)
-= aTTi =- Creative Commons License 2019.01.29 0 0 53044

Itt eredendően az alap koncepció az, hogy azért nyújtják el az égést, hogy a klasszikus "kandallóbetegséget" elkerüljék: azaz hirtelen vagy nagy meleg, aztán leég, és egy óramúlva hideg van.

Bevallom, én nem próbáltam, egyrészt mert jól szigetelt a lakás (ilyen időben 1-1.5 fokot hűl éjszaka), acsalád szereti az egyenletes meleget (éjjel temperál a gáz), és nincsen túlméretezve a betét, azaz nem kell folytanom, hogy kellemes meleg legyen.

Előzmény: The Rocketeer (53043)
The Rocketeer Creative Commons License 2019.01.29 0 0 53043

Nos, érdekes, sőt szellemes megoldás egyfelől, lehet automatikus szabályozásnak nevezni, de ezúttal is csak a levegőellátás mennyiségi változtatásával valósul ez meg. Ez a megoldás nem garantálja az éghető gázok mennyiségéhez igazodó levegőellátást, sőt. Annyit tesz csupán, hogy ha fokozódik a huzat, korlátozza az égéslevegőt. Pedig ha a huzat nagy fogadni lehet rá, hogy jó sok fagáz szabadul ki. Tehát először odaadja a levegőt, fokozódik az égés, nő a huzat, erre szépen elveszi az éltető levegőt a tűztől, ami persze ezáltal azonnal kisebbé válik, de éppen ez az éghető gázok keletkezésének az időbeli maximuma, ami csak késéssel fog csillapodni, és a huzat csökkenését követően ad csak levegőt, és kezdődik az egész újra.

 

Szerintem a helyes megoldás minden esetben a begyújtást követően kis idő múlva (amikor már jól ég a tűz) a primer égéslevegőt csökkenteni (akár elzárni, én ezt teszem), és egyidejűleg megfelelő mennyiségű szekunder levegőt biztosítani a gázok elégéséhez. Az ilyen módon táplált tűz nem fokozódik minden határon túl (mivel nem provokálja a kelleténél több fagáz keletkezését), ugyanakkor megfelelő légfelesleg és gázkeveredés mellett elégeti az összes éghető gázt, és ez a legjobb amit célként kitűzhetünk.

 

Abban az általam kritizált videóban azt láthatjuk, milyen nagy mennyiségű gázról beszélünk, ami pusztán levegőelvétel miatt nem ég el. A kis teljesítményű tűz következtében a hőmérséklet se adott a jó hatásfokú égéshez.

 

Véleményem szerint a fatüzelésben az ilyen mértékű szabályozásról le kell mondani. A jó minőségű, magas hőmérsékletű, tiszta égésre jellemző 1-2 órás égési időt követően van még fél óránk, hogy eldöntsük, kell-e még estére két-három hasábot rátenni, az ekkor még jó erőben lévő parázsra.

 

Tíz tizenkét órára elnyújtani az égést, mindezt azért, hogy másnap ne kelljen gyufa...

 

Előzmény: -= aTTi =- (53037)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.01.29 0 0 53042

Talajszonda/talajkollektor egy  cső, ami maga körül (értelemszerűen henger alakban)  veszi fel / adja le a hőt. A  közvetlenül a cső körül lévő (pl húsz centis átmérőjű) "talaj-henger" hője könnyen+gyorsan hozzáférhető a cső számára, a távolabbi talajszemcsék lassabban, mert a talaj nem túl jó hővezető. És van annyira távoli talajszemcse, aminek a hőtartalmával ebben a fűtési/hűtési szezonban már nem érdemes számolni :) átlagos/értelmes felhasználás és átlagos talaj esetén ezek a talajszemcsék kb 50-70 centire vannak a csövünktől.

Tehát a hőcserélő cső körül képzelj el egy 50-70 centi sugarú talaj-hengert, ami ezen kívül van, az ebben az évben elérhetetlen számunkra :)   És ezt a talaj-hengert képzeletben szeleteld 1 köbméteres darabokra, ha a csöved által egy szezon alatt betehető/kivehető hőmennyiséggel szeretnél számolni.

 

Akkor lehetsz biztos abban, hogy megértetted a fenti mondatok értelmét, ha mostantól kedve hangosan felröhögsz, ahányszor egy meglátsz egy  képet egy olyan talajszondáról,

- ahol a csövek túl közel vannak egymáshoz (tehát egyidőben több cső is ugyanabból a talaj-köbméterből próbál dogozni)

- de a szonda/talajkollektor várható hőteljesítményét a cső-méter alapján számolják (parasztvakítják)

 

néhány kép (hőkosár, energiacölöp, spirálkollektor, stb):

 

https://www.rifeng-hoszivattyu.hu/images/Hirek/hoszivattyu-energiakosar.jpg

 

http://img.reblog.hu/blogs/15305/img_570cedd4bcdd8.jpeg

 

https://www.gazor.hu/feltoltesek/media/talajhoszivattyu.jpg

 

http://haka.hu/wp-content/uploads/2018/04/epf_01.jpg

Előzmény: piaggioape (53041)
piaggioape Creative Commons License 2019.01.26 0 0 53041

Elek! Köszi a pontos meghatározást, főleg ami a talajköbmétert illeti. Sokat segített.  Gondoltam érted a kérdést, de ezek szerint nem. Kicsit konkrétabban:  talajszondánál hogyan határozzuk meg a talajköbméterek számát? 

Válaszod többi része ok, értettem. 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53040)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.01.26 0 0 53040

"mi számít talajköbméternek?"

 

1x1x1 méter talaj.

 

De ezek a kérdések minden irányból körül vannak járva a hőszivattyús és kútklímás topic-okban.

 

"csak kicsit közel van, kb 8 méterre"

 

Ha

- van sejtésed a talajvíz áramlási irányáról (közeli folyó vagy hegy segíthet),

- ami nem túlságosan lassú (pl a Kiskunság közepén gyakorlatilag áll a talajvíz),

- és soha nem erőlteted meg a vízáramlást (hogy odalenn "rövidzár" alagút alakulhasson ki a két kút között)

akkor 8 méter távolság szerintem akár elég is lehet, tehát az alsó kútba visszaeresztett vizet elhordja az áramlás, tehát abból szerencsés esetben semmi nem jut vissza a szívókútba.

Értelemszerűen a talajvíz folyásiránya szerinti "felső" kútból kell szívni és az "alsó" kútba visszaengedni.

Előzmény: piaggioape (53036)
Törölt nick Creative Commons License 2019.01.26 0 0 53039

OFF

bocsánat, most látom, hogy ez a kályhás topic.

Előzmény: Törölt nick (53038)
Törölt nick Creative Commons License 2019.01.26 0 0 53038

-15-ig ma már minden gép biztonsággal működik, egyesek még -20ban is.

Olyan, hogy EGÉSZ NAP ez alatt lenne a hőmérséklet olyan NINCS.

Olyan meg főleg nincs, hogy napokig/hetekig, az EGÉSZ TÉLENT most nem értelmezném.

Olyan sincs, hogy Hideg volt a levegő és mégis párás.  Erről gondoskodik a fizika.

Az 1 kutas rendszered halott ötlet, de már maga a vizes rendszerek is mind rossz ötlet, szépen kikoptak a kínálatból is, mert értelmetlenné vált az esetek 90%-ban.

Előzmény: piaggioape (53035)
-= aTTi =- Creative Commons License 2019.01.25 0 0 53037

Az az igazság, hogy nem szoktam visszfojtani nagyon, inkább csak 1-1 fát teszek rá, és engedem lassan égni.

Ezt viszont érdemes megnéznetek:

https://www.youtube.com/watch?v=Zh7pVCVL_Qg

 

Asrác másik videóját már linkeltem lentebb...

 

Előzmény: The Rocketeer (53020)
piaggioape Creative Commons License 2019.01.25 0 0 53036

Először egy kérdés: mi számít talajköbméternek?  Tudom, kicsit off, ezért is nem feszegetem ezt a témát. Közben kiderült, hogy a szomszéd telken van egy működő kút ami télen szabad. Oda vissza lehetne csurgatni a vizet csak kicsit közel van, kb 8 méterre. Ez lehet kevés lesz. Hidegebb időben kb 4 kwh a ház fogyasztása.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53034)
piaggioape Creative Commons License 2019.01.25 0 0 53035

Nem emlékszel rá, pedig nem volt olyan régen. Vagy felétek nem ilyen volt az idő. Csupa dér volt minden , olvasztás után már azonnal lefagytak a kültérik. Hideg volt a levegő és mégis párás. Az egész tél ilyen volt. 

Előzmény: Törölt nick (53033)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.01.25 0 0 53034

Talajszondák esetén a tartósan (egész szezonon át) kivehető/betehető hőmennyiség talaj-köbméterenként 20-50 watt.

 

"egy jó szivattyú egy jó kútból simán kivesz 4 m3 vizet"

 

Viszont van olyan kút, amibe ugyanaz a szivattyú nem képes visszanyomni azt a vizet ugyanannyi idő alatt. Akár NAGYON aszimmetrikus is lehet az ütemezés: pl 1 óra szivattyúzás és 5 óra visszanyomás.

Előzmény: piaggioape (53032)
Törölt nick Creative Commons License 2019.01.25 0 0 53033

Mi volt a baj 2016-17 telével?

Előzmény: piaggioape (53032)
piaggioape Creative Commons License 2019.01.25 0 0 53032

Valamiért mégis kattog az agyam ezen a dolgon. Olyan lenne mint egy talajszonda. Ott a szonda külső palástja a hőfelvevő felület, ami belülről még hűtve is van egy kicsit. Ebben az esetben pedig szétnyomjuk egy jópár résbe azt a 3-4 m3 vizet, az mekkora felület lehet? Ideje is lenne visszamelegedni, mert egy jó szivattyú egy jó kútból simán kivesz 4 m3 vizet , a ház hőigénye pedig 4 kwh  óránként, vagyis ha 4 C fokot  tudunk belőle kivenni akkor van ideje visszamelegedni ott lent. Energiamérlege pedig : egy ilyen szivatttyú cirka 1100 wattos,  4 m3 víz 4 fokkal hűtve 16 kwh energia durván számolva is. Vagyis érdemes lenne kipróbálni szerintem. Hogy miért nem levegős gép az udvara? Abban maradtunk, hogy a levegő- vízes gépek valamiért drágák. Meg emlékeztek-e még a 2016-17-es télre? Én azt nem fogom elfelejteni!! Mi arra a garancia, hogy nem lesz megint?   Lehet egy próbát megérne ez az ötlet. Olcsóbb, mint egy szondát fúratni és általában minden kertben van ilyen kút itt felénk.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53029)
piaggioape Creative Commons License 2019.01.24 0 0 53031

Van igazságod, köszi a választ. Azért itt írtátok, hogy ha már vizes az egyik oldal, akkor nagyon megdrágul egy hőszipka, nem tudni miért. Az egyszerű villanyos kütyü ki lett próbálva, 100 kwh/nap lett 37 forintjával. Kicsit sokallták. Ezért gondoltam, hogy a pincében így meg lehetne oldani az egészet. Elekkel sem értek teljesen egyet. Ha szívjuk a kútból a vizet akkor ott nem gondolnám hogy millimétereket mozog a víz óránként. Ott vékony erekben mozog a víz, gondolom, akkor viszont egy 3 m3/h mennyiségnél mozogni kell neki. Szerintem, persze ezt is ki kéne próbálni.

Előzmény: Törölt nick (53028)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.01.24 0 0 53030

"már látom, hogy hol vannak azok a pontok ahol a meleg elszökik"

 

Odahívnál egy hőkamerást, ő mutatna még tízet :)

Mondjuk a kályha forró levegője felszáll a mennyezetre, ott szétterül és a drágán előállított hő felét villámgyorsan leadja a szarul hőszigetelt mennyezeten (és körben a jéghideg beton koszorún) át a külvilágnak. Neked a hő maradékából kell megoldanod a lakás fűtését :)

 

"elér a víz egy bizonyos hőfokot ... nyit a termosztát és engedi a melegvizet a pufferbe. Ezt nagyon leegyszerűsítve jól gondolom?"

 

Alap, hogy a füstgáz (persze az első perceket leszámítva) sehol ne érintkezzen 60 fokosnál alacsonyabb hőmérsékletű felülettel, tehát a vízforgatás semmiképpen ne hűthessen 60 fok alá egyetlen füstgázzal érintkező felületet sem. Tehát tulajdonképpen csak a 60 fok felett/mellett kivehető energiamenyiséget küldheted a fűtés/puffer felé, szóval mellőzz minden olyan megoldást / trükköt / tevékenységet, ami a kályha 60 fok alá lehűlésével jár.

 

"Tehát ez nem elektronikus vezérléssel történik, hanem mechanikus szelep végzi a puffer kör nyitását?"

 

Léteznek nagyon okos (akár külső) hőérzékelős szelepek is, amelyek elektronika nélkül is sok dolgot automatikusan megoldanak, pl vigyáznak arra, hogy a kazánod ne hűlhessen le 60 fok alá, de 60 fok felett automatikusan engedik a puffer melegedését, de mindig csak annyira, hogy a pufferből visszaáramló pl 30 fokos víz se hűthesse 60 fok alá a kályhát.

Előzmény: aetheroleum (53023)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.01.24 0 0 53029

"3-4 m3 vizet felszívva, lehűtve majd visszaengedve mennyi idő alatt melegedne fel újra?"

 

Mindig nagyjából ugyanazt a vizet szívnád vissza, amit előtte leengedtél :)

A talajvíz áramlása sokhelyütt (folyóktól távol) csupán pár milliméter óránként.

 

Még különálló szívó és nyelőkőút esetén is van némi esély arra, hogy egy idő után a kettő között kialakul egy összekötő "alagút", ettől kezdve az egyik kútból kiszívott víz X százalékban megegyezik a másik kútba leengedett vízzel.

Előzmény: piaggioape (53024)
Törölt nick Creative Commons License 2019.01.24 0 0 53028

Minek szívatnád magad ilyennel jó drágán, ha van olcsó levegő/víz hőszivattyú a boltban. Ha meg annyira pici a ház hőigénye, hogy 1 fúrtkutas szonda bírná, akkor miért nem fűtesz valami filléres villanymegoldással, minek a milliós beruházás?

Előzmény: piaggioape (53024)
barbi98 Creative Commons License 2019.01.24 0 0 53027
  • “A kandalló burkolat speciális kandalló építéshez fejlesztetett, Superisolból készül, festhető falazat.” -ez van az ajánlatban.
Előzmény: Ragen (53026)
Ragen Creative Commons License 2019.01.24 0 0 53026

Szia!

Miből van a kandalló fala? Ytong , gipszkarton vagy tégla?

A ytong nem tárolja úgy a hőt, nem is melegszik át annyira, ez van nálunk. Pont ugyanúgy festettték le a festők, (glett, majd héra) mint a szoba több részét. De alapvetően légfűtésre van, nagy átszelőzéssel.

Van egy kicsi rész a kéménycsőnél, ahol gipszkarton takarás van, hiába volt már kétszer is hálózva, egy kicsi repedés azért van a téglafal és gipszkarton találkozásánál. 

A téglánál is aggódnék a felmelegés miatti esetleges repedések kapcsán a festésen.

 

Ha újra csináltatnám, akkor sima, vakolatlan téglából lenne az oldala a kandalló falának...

Előzmény: barbi98 (53025)
barbi98 Creative Commons License 2019.01.24 0 0 53025

Üdvözlök Mindenkit! Segítségre lenne szükségem. A jövő hét végén készítik el a kandallónkat. Minimál stílusú a házunk, egy nagyon egyszerű feher sarokkandallónk lesz. A glettelést és a festést a férjem csinálja. Flexibilis ragasztóval gletteli. De melyik márka? Melyik jobb?! Vagy mind1?!Van esetleg van aki mást ajánl?! ... és mivel fessük? SIMA diszperzittel nem szeretnénk, szeretnénk ha kicsit eltérne a többi falunktól!  Olvastunk sok cikket... van aki kültéri vakolattal csinálta, van aki mészfestékbe tett kvarchomokot... Mit ajánlotok? Köszönöm az ötleteket előre is! 

piaggioape Creative Commons License 2019.01.23 0 0 53024

Na mégegyszer!  Elek! Gondold már át légyszi, hogy működne-é egy fúrt kút szondaként. Vagyis 3-4 m3 vizet felszívva, lehűtve majd visszaengedve mennyi idő alatt melegedne fel újra? Adott egy ilyen feladat, ezt gondoltam ki mivel csak egy kút van, nem is lehet másikat fúrni. Köszönöm.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53021)
aetheroleum Creative Commons License 2019.01.23 0 0 53023

Köszi' ez teljesen érthető volt.

 

Talán annyit, hogy kényszerhelyzetben vagyok ezzel az egésszel - fűtés szempontjából -.

Nappal fel tudom fűteni a házat - tehát alapvetően megfelelő nekem ez a vizes kandalló megoldás -.

 

Körbenéztem és már látom, hogy hol vannak azok a pontok ahol a meleg elszökik. Persze, tudom ezt lehet fokozni külső szigetelés, stb. 

Most az az elsődleges cél, hogy ebből kihozzam amit lehet. Ezért kell valami megoldás az éjszakai meleg biztosítására. Ezért nézegetem a puffer lehetőségeket.

 

Csak, hogy jól gondolom e:

 

- elkezdek fűteni.... és amikor az elsődleges körben elér a víz egy bizonyos hőfokot ... nyit a termosztát és engedi a melegvizet a pufferbe.

Ezt nagyon leegyszerűsítve jól gondolom?

Tehát ez nem elektronikus vezérléssel történik, hanem mechanikus szelep végzi a puffer kör nyitását? 

Amennyiben igen: ezek a szelepek jellemzően mikor nyitnak? / Celsius /

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53021)
Fulesman Creative Commons License 2019.01.23 0 0 53022

Tiszteletem

Van itt a forumon tag aki foglalkozik cserépkályha rakásával?

E-Mail : fulesman@gmail.com

Köszönöm.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.01.23 0 1 53021

"érdemes az 500 literessel is foglalkozni vagy 1000 literesben gondolkodjak?"

 

Egy 100 m2-es passzívház hőigénye (az év leghidegebb napján) óránként 1 kWh, viszont egy pont ugyanakkora hőszigeteletlen kádárkockáé viszont akár 20-30-szor akkora is lehet.

Létezik annyira alacsony hőigényű (rohadt jól hőszigetelt) ház, ahová 500 liter is bőven elég. Amikor literekről és fokokról beszélünk, akkor tulajdonképpen a tartályban (pl éjszakára) eltárolt kilowattrákról beszélünk. Egy szarul hőszigetelt hatalmas házba viszont még 1000 liternyi puffer is csak alig észrevehető könnyebbséget hoz.

További előny:

- ha elég nagy a puffered

- ÉS a vegyeskazánoddal gravitációs kapcsolatban van

- ÉS nem csinálsz nagy hülyeséget (pl 90 fokos puffer esetén már nem rakod meg a kazánt :)

akkor soha nem kell a víz felforrásától tartani.

 

"van hőcserélő nélküli is?"

 

Nincs szükség hőcserélőre, ha a fürdővizet nem a pufferből akarod kivenni és mehet a kazánban is ugyanaz a víz, ami a radiátorokban kering.

 

"a fűtésrendszerben keringő folyadék mennyiségéhez ilyenkor hozzáadódik a pufferben levő folyadék mennyiség?"

 

A víz valóban összeadódik, de ebből a vízből a kazán leállásától

1: az a víz tárol hőt, ami a (marhavastagon hőszigetelt) pufferben tartózkodik

2: az a víz éppen a lakást fűti (amíg melegebb a szobánál), ami éppen a hőszigetelésen belül a radiátorokban és lakótérben lévő csövekben tartózkodik

3: az összes víz, ami sem az első, sem a második pontban nem szerepel, az víz meg éppen szegényebbé tesz téged (hőt pazarol). Ide kell érteni minden csepp vizet, ami a fűtött lakáson kívül lévő kazánban, vagy pl a fűtött lakótéren kívül futó összes csőben van.

És amikor a termosztát+keringető a pufferből hőt kér, az a hő ne jéghideg csövek felmelegítésével induljon, tehát okos ember a puffert a hőszigetelt lakóburkon belülre teszi.

Előzmény: aetheroleum (53018)
The Rocketeer Creative Commons License 2019.01.23 0 0 53020

Világos, de itt arról van szó, hogy valami csak akkor tud belobbanni hirtelen, ha egyébként addig is jelen volt, éghető, és egyébként gáz halmazállapotú. Rendben van, hogy nem nyitsz rá ajtót, első a biztonság. De hányadik a hatásfok? Az a kérdés, hogy a kis teljesítményre történő szabályozhatóság ér-e annyit, hogy éghető gázok távozzanak elégetlenül huzamos ideig. Folytonégés fojtott égés árán...

Előzmény: -= aTTi =- (53016)
aetheroleum Creative Commons License 2019.01.23 0 0 53019

Lemaradt kérdés: :-)

 

- milyen plusz szerelvények kellenek majd még ha tartályt szereltetek?

 

/ hőmérők, csőtermosztát gondolom /

Előzmény: aetheroleum (53018)
aetheroleum Creative Commons License 2019.01.23 0 0 53018

Tisztelt tagok!

 

A jövőben tervezgetem majd puffertartály beszerzését, nyitott rendszerű vízteres kandallómhoz.

Mindenképp növelnem kell valahogy az éjszakai meleg leadási időt, mert "hamar" leáll a rendszer

 

lennének kérdéseim:

 

- érdemes az 500 literessel is foglalkozni vagy 1000 literesben gondolkodjak?

- mik azok a főbb paraméterek amelyek a tartályméret választásnál fontosak ?

- láttam van hőcserélő nélküli is? Ez is jó lehet / ha nem akarok pl. melegvizet előállítani/?

- jól gondolom? : a fűtésrendszerben keringő folyadék mennyiségéhez ilyenkor hozzáadódik a pufferben levő folyadék       mennyiség? / pl. 500- 1000 liter?

 

Köszönöm! 

lavendeer Creative Commons License 2019.01.23 0 0 53017

valami miatt huzatos lehet a kályha, állandóan bekapcsol.

Ezt az előző fűtési szezonban nem csinálta.

Olyan mintha valami hiányozna belőle, valami huzatfogó. Nyáron dolgoztak a tetőn, bármit el tudok képzelni.

Mekk Elek, más oka nem lehet??

 

 

-= aTTi =- Creative Commons License 2019.01.22 0 0 53016

Igen, olyankor tilos kinyitni az ajtót, mert belobban hirtelen. Ennyire nem szoktam visszatekerni. Meg egyébként is, kisméretű tűztér, kevés fa megy bele, és valamennyire kell égnie, mert szépen kifűti az egész házat.

Előzmény: Törölt nick (53013)
lavendeer Creative Commons License 2019.01.22 0 0 53015

A Héránál nincs ilyen veszély?

 

A kályhás azt mondta, hogy a cserepek belül össze vannak drótozva, tehát nem repülnek szerteszét, hanem szinte kifeszülnek a szélek

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53011)
Téli nap Creative Commons License 2019.01.22 0 0 53014

Nagyon durva képek.  

 

  A mikrokörnyezetemben  3 x is volt robbanás. Szerencsére a kályha tető emelkedésével és egy korom zuhannyal megúsztuk !!

 Kétszer a kályha is reparálható volt, egyszer viszont nem, csak újraépítéssel.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53011)
Törölt nick Creative Commons License 2019.01.22 0 0 53013

A veszélyt nem degradálva azért érdemes megjegyezni, hogy ezek a BUMMMMMok általában cserépkályháknál jelentkeznek. Ott többszörös mennyiségű gáz tud összegyűlni, mint egy alábbi kandallókályhában és nem ritka, hogy a fojtás magának a járatoknak az összeséséből alakul ki.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53011)
Törölt nick Creative Commons License 2019.01.22 0 0 53012

Rocketer írásához kapcsolódnék.

Azokat az elégetlen gázokat úgy kell elképzelni, hogy nem csak jelentéktelen mennyiségről beszélünk.

A fa égésének több, mint 70%-át a gázok égése adja.

Tehát ha ezeknek a gázoknak CSAK a felét engedjük ki a kéményen máris produkáltunk egy 35%-os hatásfokromlást.

Ha a kályhánk -elképzelhetetlen 70%-os hatékonyságot tud, akkor a fentieket figyelembe véve ezzel a falyta folytogatással máris megteremtettük a 35%-os hatásfokkal üzemelő kályhát.

Persze ezzel nincs semmi baj, ha csak látványnak kell a kályha.

Előzmény: -= aTTi =- (53000)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.01.22 0 0 53011

Az a legveszélyesebb, amikor

- a túlságosan elfojtott kályha lángja átmenetileg kialszik,

- de a forró fahasábok továbbra is ontják a gázt magukból

- ez a gáz a levegővel keveredve kiválóan éghető keveréket alkot, de most éppen nincs láng, ami ezt begyújtsa

- ez a levegő-gáz keverék szép lassan kitölti a tűzteret

- aztán alul újra megjelenik egy lángocska.....

és BUMMM!!!!

 

http://112press.hu/images/images/2048x2048/10770174135a439ea915b12.JPG

 

http://xvmedia.hu/23rfdsardw3r/uploads/2015/02/20150219_kalyha_robbanas_005.jpg

 

http://hirpress.hu/cikkimg/201712/52525.jpg

 

Előzmény: The Rocketeer (53009)
Varek1 Creative Commons License 2019.01.22 0 0 53010

Néha robbannak is !!

Előzmény: The Rocketeer (53009)
The Rocketeer Creative Commons License 2019.01.21 0 0 53009

Azért amikor a videón látható módon az ember elveszi a levegőt a tűztől, a fából kiszabaduló éghető gázok mennyisége drasztikusan, és hirtelen nem fog lecsökkenni. Csak nincs elég égéslevegő, így nincs több láng. Látszik is amikor visszaadja (1:30-nál különösen, de korábban is egyszer), hogy először lángtenger, és kicsivel utána a normál égés (ekkor égnek el a tűztérben felhalmozódott éghető gázok). Tehát elvétel után éghető gázok távoznak elégetlenül jó darabig ki a kéményen.

Előzmény: -= aTTi =- (53000)
lavendeer Creative Commons License 2019.01.21 0 0 53008

úgy értem a kiegyenlítetlenséget, hogy szintbeli különbség lesz a tetőn, ami miatt a szomszédok esetleg kiakadnak?

De megpróbálom, nagyon tetszik az ötlet!!! köszönöm!!

 

Lehet, kihívok egy gázost mégis.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53007)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.01.21 0 0 53007

"bár a kiegyenlítetlenség miatt a szomszédokra folyhat a víz...??"

 

Nem igazán értem, hogy miféle kiegyenlítetlenségről beszélünk. A meglévő vízzáró réteghez nem szabad hozzányúlni, te csak a tetejére teszed a plusz hőszigetelő lapokat.

Olvass utána a "fordított rétegrendű" hőszigeteléseknek.

 

"A kályhának akkor más baja nem lehet?"

 

Egy gázégőnek százféle baja lehet.

 

"a lángok is olyan nagyok, pirosak, narancsosak,"

 

Nem kék láng esetén elsőként valamilyen szennyeződésre, vagy levegő hiányra gondolnék. Persze ezektől nem lesz nagyobb a láng, csak nem lesz kék színű.

Van itt az index fórumon fűtésszerelő vagy gázszerelő topic, talán több is, én nem értek ilyesmihez.

Előzmény: lavendeer (53006)
lavendeer Creative Commons License 2019.01.21 0 0 53006

megfontolom ezt a javaslatodat, bár a kiegyenlítetlenség miatt a szomszédokra folyhat a víz...??

 

Elvileg a régi szigetelésre dobhatták az újat, tehát még inkább szigeteltebbnek kéne lenni. 

A kályhának akkor más baja nem lehet? a lángok is olyan nagyok, pirosak, narancsosak, alul meg a kékes fény van...mintha folyton huzatot kapna.

Van egy kis kerek tárcsa a kapcsoló mellett, annak nyitottnak kell lenni, illetve mekkorára kell hagyni? Mikor csukhatom be teljesen?

 

inkább szellőztetek gyakrabban, nem tudok kitől kölcsönözni co2 mérőt.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53005)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.01.21 0 0 53005

"vízszigeteléscsere volt"

 

Lapost tető esetén én a lakásom fölé ledobnék a tetőre legalább  10 centi xps habot és szórnék rá 5-10 centi kavicsot (megvédeném a naptól + leterhelném szélvihar ellen)

Előzmény: lavendeer (53003)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.01.21 0 0 53004

Az egészséges lakáslevegő nem a páratartalomtól függ, hanem a széndioxid tartalomtól (ajánlott érték: max 1000 ppm). Azért kell szellőztetni a lakásokat, hogy alacsony legyen a széndioxid szint. Sajnos a széndioxid mérő műszerek nem olcsók (25-30.000 Ft tól kezdődnek) próbálj megkérni vaslakit, akinek van, hogy adja kölcsön egy napra.hogy több ponton is mérhess a lakásban.

 

Egyszerű páratartalom mérők fillérekért kaphatók még a teszkóban is (hőmérővel egybeépítve), de a páratartalomnak semmi köze a co2 szinthez.

 

Viszont ha egy lakásban télen magas a páratartalom, akkor valószínűleg igen szar a szellőztetés, tehát valószínűleg egészségtelenül magas a széndioxid szint.

Előzmény: lavendeer (53003)
lavendeer Creative Commons License 2019.01.20 0 0 53003

vízszigeteléscsere volt, ezenkivűl semmi más nem volt , a lakásban sem.

Tény hogy ez így nem oké, többször kapcsol be.

Páratartalmat hogy mérek?

Mert a légzésemmel is gond van mostanában...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (53002)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.01.20 0 0 53002

"Ősszel volt lapostető felújítás"

 

Lehet, hogy az új tető hőszigetelése gyengébb a réginél, mindössze ezért dolgozik többet a gázégőd.

 

Esetleg te is csináltál komoly változtatást a lakásodon, amit most elfelejtettél megemlíteni. Pl nagyon sok laikus az új hőszigetelésre próbálja ráfogni a páratartalom megemelkedését és a penész megjelenését és közben egy másodpercig sem gondol arra a (szerinte) jelentéktelen apróságra, hogy ablakcsere is volt  :)

Előzmény: lavendeer (53001)
lavendeer Creative Commons License 2019.01.20 0 0 53001

szép napot!

 

Héra cserépkályhám van, ami a problémám vele, az az hogy ebben a szezonban túl sűrűn kapcsol be az automatája. Be van állitva 3. fokozatra és ezt tavaly nem csinálta, hogy naponta többször bekapcsol.

 

Ősszel volt lapostető felújítás, remélem nem kavartak be ott a kéménynél (legfelső emeleten vagyunk) mert így olyan mintha állandóan huzatot kapna, nagy, levegős lánggal ég.

 

Mi tudok csinálni? Igy tetemes lesz a gázköltség. 

-= aTTi =- Creative Commons License 2019.01.18 0 0 53000

Szia!

 

Első teles kandallós vagyok, szerintem kb. hozzád hasonló méretekkel: kétszintes ikerház, a szomszéddal fűtött fallal csatlakozik, föndszint + emelet egyaránt 40m2, belmagasság 2,4m. Levegő szempontjából jól átjárható, a kandalló jó helyen van.

Tapasztalatom szerint sok leszneked az a 12kw, és ha nem akarsz szívni vele sokat, akkor elfelejted az olcsó betétet. Nekünk ez van:

https://www.romotop.com/fireplace-inserts-heat/heat-r-l-2g-s-60-44-33-13-23-corner-fireplace-insert-with-bent-split-glazing

https://www.youtube.com/watch?v=5JBUTao2MOA

 

És így szabályozható (bár ennyire még nem sikerült kitapasztalni):

https://www.youtube.com/watch?v=ljA5BF0zGo4

 

 

Kicsi, hosszanégő betét, nem fűti túl a lakást, de nagyonszépen szabályozhatóan hosszan ég. Ha kell, vissza tudomfogni úgy, hogy épp csak lassan égjen, ill. a legnagyobb hidegben (kb. -8-9fok volt most) megdurrantva szépen kifűtötte az egész lakást. Napi rendszerességgel használjuk, de elsősorban nem főfűtésre. Napi kb. fél óra a bíbelődés vele, és sztem drágább, mint a gáz. Csak akkor vágj bele, ha így belefér. Ja, és alap dolog, hogy tárolnod kell (és meg kell venned (!)) a fát két évre előre. Hangulatban viszont verhetetlen!

 

Árban kb. annyi volt, amit írtál: 450eFt körül van a betét, mégegyszer ennyi a munkadíj.

 

Végezetül ami nekem sokat segített, az a www.folytonego.hu oldal.

 

Sok örömet benne, ha belevágsz! :)

Előzmény: ''csiga (52987)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.01.18 0 0 52999

A lyuk lehet kisebb is, ha egy ventilátor besegít.

Persze nem könnyű/olcsó csendes ventilátort találni, ami eközben 500-1000 köbméter levegőt képes szállítani óránként.

Viszont kandalló köré/fölé lehet csinálni olyan burkolatot "hőkémény" trükkel, aminek a nyomása helyettesítheti a ventilátort.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (52998)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.01.18 0 1 52998

"- elég lenne csak valahol felül egy kb. 100mm furat?"

 

A forró kályháról a forró levegő

- először is felvágtat a mennyezetre (hiszen a legmelegebb levegő a legkönnyebb, ezért mindig a legmelegebb van legfelül)

- a mennyezeten szétterül (mint egy "felfelé folyó víz") és elfoglalja az összes rendelkezésére álló területet.

Ha ezt a területet behatárolja a konyhád négy fala, akkor ez a forró levegő csak azon a területen oszlik el, de ha egy JÓ NAGY (tehát nem röhejes 80, hanem TÖBB SZÁZ cm2-es) lyukon a forró levegő át tud "folyni" a nappaliba is, akkor a forró levegő szétterülési területe már konyha+nappali lesz.

Persze a kályha felett időközben újabb adag forró levegő gyártódott, az előző adag meg már egy kicsit lehűlt (ha a mennyezet felett nincs qrva vastag hőszigetelés, akkor szétterülés közben nem is kicsit hűl le ez a forró levegő ;) tehát az újabb adag forró levegő az előző adag FÖLÉ fog benyomulni (és ott szétterülni a plafonon), eközben az előző adag levegőt eggyel lejjebb szorítja.

És így tovább, az új forró levegő a plafontól egyre jobban szorítja lefelé a régebbi, egyre jobban lehűlő levegőt, egészen le a padlóig.

Legalul van a leghidegebb levegő, ennek vissza kell jutni a kályha aljához, hogy újra felmelegedhessen és új körforgásba kezdhessen. A nappaliból ezt a visszautat vagy egy nyitva hagyott ajtóval oldod meg, vagy egy kb ugyanakkora lyukkal a padló felett, mint amekkora lyuk fenn van a mennyezetnél a forró levegő számára.

 

Előzmény: aetheroleum (52992)
aetheroleum Creative Commons License 2019.01.18 0 0 52997

Nálam csak ide lehetett tenni, a konyhába.

Nincs vele gond és az előszoba ajtó is mindig nyitva van, csak hát a szobába kellene a meleg nem az előszobába.

Egyébként mindenhol van radiátor.

A 9nm szobába is van egy 1200-as de gondoltam mielőtt beépítjük a kandallót nem kerülne semmibe egy nyílás fenn és egy lenn

Előzmény: Lá Kreacione (52995)
aetheroleum Creative Commons License 2019.01.18 0 0 52996

Köszi' azt hiszem értem :-)

Ventillátort tuti nem akarok, nem akarom hallgatni.

 

A szobában van  radiátor csak gondoltam ne a konyhai részen tornyosuljon az a sok meleg.

A konyha egy előszobába nyílik és onnan jobbra van egy kisebb szoba kb. 9nm.

 

Azt gondoltam, hogy azért nem "bukik át" a meleg jobban mivel az ajtó nem a plafonig tart / és ott "tornyosul a meleg /

 

A neten láttam erre egy megoldást, gondoltam lehet, nálam is működne.

 

Erre gondoltam:

 

http://epitsd-okosan.blogspot.com/2014/05/

 

A lap közepén kezdődik és azt írja, hogy nagyon jól bevált, sőt még sok is a hő, ami átmegy.

 

Előzmény: Lá Kreacione (52994)
Lá Kreacione Creative Commons License 2019.01.18 0 1 52995

 Amúgy ilyen nagy kandallót  egy jó nagy szobába telepítenek,

 pl. egy  min.  24 nm -es szobába elmegy. Aztán a felesleges hőt át szállítjuk a konyhába. Ajtó nyíláson keresztül, de a konyha max 10 nm-es  és az ajtó jó nagy és nem zárják be állandóan.

Előzmény: aetheroleum (52993)
Lá Kreacione Creative Commons License 2019.01.18 0 1 52994

Így gondolod ??

 Akkor nézzük a felületeket.  Egy  100 mm-es furat felülete D2 Pi /4, azaz  100  a négyzeten x 3,14 / 4.  Ez 7850 mm2, de ilyenkor jobb  deciméterben számolni, tehát 0,785 dm2. Aztán  feltételezve, hogy a konyha és a szoba között van egy ajtó, az    mondjuk  70 cm  x 2 m annak felülete  7 x 20 =  140 dm2 tehát 200 x akkora felület a hő mégis lassan megy át. Az ajtó nyíláson.

 Hogy egyszerűbb legyen   a nyílás  100 x 100 mm2, ami  1 dm2,ha kettő van akkor 2 dm2 akkor is 70 x kisebb a felület.

 

  Így  nem megy a hőt átvitel.

 

 Egyébként az egy fűtő készülék több fűtendő helyiség  bevett gyakorlat a magyar lakosságnál. Kényszerből  takarékosságból.  Összeajtózásnak nevezik.

 De csak akkor sikeres ha megfelelő ajtó felület van. Még a  70 x 200 cm -es ajtó is kevés.

Akkor sikeres ha az ajtó kettőszárnyú és  elég sok ideig nyitva van . Majd mindig.

 

  Úgy általában  egy nagy helyiségből két kisebbet lehet fűteni. Ha a fűtőkészülékes elég nagy,  a két másik pedig viszonylag pici. Pl. 20 nm -es szobából lehet kettő  6 -7 nm -es szobát / fészoba / is fűteni. Nagy ajtónyílás ,   jónagy fűtőkészülék.

 

 De így is lesz hőfok különbség.

 

 pl. korábban a konvektoros lakásoknál dívott ez a nem tökéletes megoldás.  Úgy vélték jó lesz, mégsem lett jó.

 

 Nálad az a kettő lik semmi ! Talán ventilátorral, de akkor annak a hangját kell hallgatni    + a porkavarást elviselni .

Előzmény: aetheroleum (52992)
aetheroleum Creative Commons License 2019.01.18 0 0 52993

Kép lemaradt :-))

 

Előzmény: aetheroleum (52992)
aetheroleum Creative Commons License 2019.01.18 0 0 52992

Tisztelt Tagok!

 

Úgy döntöttem, hogy a konyhán felgyülemlő meleget valahogy átvezetem a kandalló mögött található szobába is.

 

Átütöm a falat, hogy a meleg még jobban eloszoljon a házban - a konyharésznek túl sok a hő -

 

A kérdéseim lennének:

 

- elég lenne csak valahol felül egy kb. 100mm furat?

- alul is fúrjak inkább át? 

- a felső furatot hova tennétek / vízszintes cső fölé vagy alá? /

 

Köszönettel!

 

Téli nap Creative Commons License 2019.01.17 0 0 52991

 De maradjuk csak a 20 és a 180 nm -es lakóházaknál. Magyarországon ez a jellemző. Persze jobb egy 180 nm-es mint egy 20 nm-es .

 És ha már fűtünk cserépkályhával vagy más fűtőalkalmatossággal,  jó ha ismerünk néhány  hőtechnikai fogalmat a lakóházak környékéről.

 Van nehány !!

Téli nap Creative Commons License 2019.01.17 0 0 52990

 750 ezer az semmi.

 Az általam bemutatott újgazdag  400 millát költött a beton villájára. Állítólag nyaralóként némi rábeszéléssel még el is fogadják. Nem lakó épület,  csak hobbi villa.

 

 Nagyobb számokról pedig kár beszélni  !!!

Előzmény: ''csiga (52987)
Téli nap Creative Commons License 2019.01.17 0 0 52989

 Elek !!

 

 " Hőszigetelt és hőszigetelt ház között akár 15-20-szoros hőigény különbség is lehet, a csúcs hőigény lehet mindössze 10 watt négyzetméterenként (passzívház), de lehet akár 200 watt felett is (két centi hőszigetelő vakolat)."

 

 

 Lehet az akár 100 -os is.

 

 A hőigény  megnevezés a következőkre  vonatkozik :

 

 Mínusz 15 fokban, egyenletes mondjuk 20  C fok  belső hőmérsékleten mekkora teljesítménnyel lehet a hőmérsékletet tartan egy adott házban /lakásban/ helyiségben.

 

 Az értékét kW  -ban adjuk meg. Házaknál, lakásoknál elég  egy egyszerű számmal megadni, helyiségeknek pedig  egytizedes pontossággal.

 Tehát  az adott lakás hőigénye   3 kW  …. 6 kW   vagy   12 kW. Ez az érték kell a hőtermelő  pl. a kazán  stb. kiválasztásához. Mindig azt szokták ajánlani a laikusoknak, hogy a mérnök úrral , az energetikus úrral /hölggyel számoltassák ki. Azok kis is számolják, elvégre kell nekik a pénz, sőt  a buzgók akár kettő tizedessel is megadják az értéket.

 Pl a kuntcsaf kéri hogy   határozzák meg az ő konkrét házuk hőigényét . Némi  felmérés, némi titokzatosság után  jó rutin képességgel megadják , hogy a házának a hőigénye   8,76 kW.

 Örül az illető, válaszhat kazánt. Az persze más , hogy a kereskedelmi kazánok   a lakosságiak mind legalább 20 k W sőt annál némileg nagyobb teljesítményt is produkálnak,

 tehát ugyan mindegy hogy az a ház   7  kW vagy 12 kW hőigényű, biztos belefér.

 A hőleadók …. konkrétan a radiátorok hőigény meghatározása  már rizikósabb, ezért ezt  általában  egy tizedes pontossággal illik megadni... a kettő tizedes szintén nagyzolás.

 Tehát   nappali :  2,8 kW, háló  1,2 kW, konyha 1,2 kW,

 fürdő  1,4 kW  stb. A lényeg ,hogy a radiátor felülete/teljesítménye egy picitt  pl. 15 -20 % -kal nagyobb legyen mint a megállapított lakás hőigény. Ha lakásé 8 kW a radiátoroké legyen  10 kW  és minden stimmel, Fordítva pl   8kW -os kazán teljesítményhez   6-7 kw rad felület... állandóan kapcsolgat a kazán.

  Vissza a hőigényre , a házak lakások hőigényére annak meghatározásához sok sok adat kell, kezdve az alapterülettel, fal vastagságokkal, födém,  nyílászárók nagysága , minősége, fajtája , a benapozottság és még számos adat. Ezeket  objektíve meghatározni  körülményes, nem fizet a vevő annyit hogy megérje. ennek ellenére ha kér valaki  hőigényt és fizet  fog kapni, sőt legtöbbször olyant ami nagyjából megközelíti a valóságot.

Az energetikusok vannak annyira rutinosok, hogy meghatározzák.

 Akkor a példák . van egy második emeleti 24 nm -es társasházi lakás - Áll pl. egy 18nm -es szobából, a maradék fürdő konyha belépő. elég picinyke ,de pl. a Kossuth -tér környékén ahol azért nem randalíroznak,  csak jó  !  Második emelet, védett,  alatta felette netán oldalt is lakások. kiszámolta az energetikus ,hogy a hőigény 2,11 kW.

  A  6 kW -os egyszem konvektor mindig minden időben kifűti.

 Aztán a szomszéd   76 nm-se lakása , ami pont sarkon van, ennek a hőigénye a számítás ( ?)  a rutinból, tapasztalatból megadott érték  olyan  7,2 kW.  A tulaj  2 éve kondis kazánt szereltetett

fel,  6db. megfelelőméretű radiátorokkal,  a fűtés kitűnő ,  ha radiátorok is jól vannak megválasztva, hiszen a kondis kazánok is majd mindig tudják, a 20 kW -ot, kell a melegvízhez.

  Az illetőnek ez a fűtése  2 millába került … belváros , jó ház,  itt a ceruza is vastagabban fog,

 Van a 4.-en egy sarki lakás, olyan  135 nm, felette a csupasz födém,  itt a számított (?) hőigény   14,55 kW, így adta meg az energetikus .  Ő persze tudta , hogy kiszámolni pontosan úgysem

lehet, de mivel fizettek neki, az értéket meg kell adni,  hát, hogy fontosnak látszon megadta a kettőtizedeses értéket. Elvileg még ide is jók a kereskedelmi ,   legkisebb kazánok. Mindegy hogy  az érték 13  vagy  17 kw a kazán tudja. Pech akkor van ha egyszerre  a három szomszédja , a bal a jobb és az alatta lévő felújít,  nem fűt, sőt akár nyitva is hagyja az ablakait és beüt egy tartós  mínusz 15 fok alatti hőmérséklet,  az óvatos  energetikus ezért inkább a 35 kW -os kazánt ajánlja.   Biztos ami biztos.

 Aztán Hentes István  valami miatt  meggazdagodott, neki   most fejeződik be a 380 nm -es  hidegkúti villája , az energetikus   már kettő kazánt is javasolt, pl. 2 db 35 kW-ost. nem láttam a dokumentációt így nem tudom mennyi a számított hőigény, valószínűleg az illető jól határozta meg.

 

 Egy másik újgazdag 500 nm -es villa komplexumot épített magának, szereti a betont, valamiért a hőszigeteléstől idegenkedik … mondták neki hogy befülleszti a házat stb, tehát nem tetet rá hőszigetelést  … az építész mit tehet ,  így rendelték meg. Na ennek a háznak a hőigénye lehet úgy 80 - 90 kW

 az első példámnak   a  2, 11 nek a 40  x rese.

 Mondhattam volna persze a gazdagok helyett iskolát, művelődési házat stb. -t.  Lényeg hogy nagy épületnek nagy a hőigénye- azt azért jól kell meghatározni--- sokféle módszerrel. Egy  400 - 500 nm-es épület fűtését megépíteni csak  jól kidolgozott terv alapján lehetséges.

 

 Szegény építész,  neki kell tartania magát a szigorú hőtecnikai szabványokhoz, de hát a megrendelő az úr... majd megoldják valahogy. Pl. kitalálják hogy az nem is lakóépület vagy némi simli a számításoknál.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (52980)
Törölt nick Creative Commons License 2019.01.17 0 0 52988

Én nem ismerem a betéteket.

 Nekem egy ennél kicsit nagyobb van és ugyanezzel küzdöttem. Normális tüzelés mellett durván túlfűtött.

Belülről kibéleltem samottal. Elég durván leszűkítve az égésteret. Most jó, szépen használható hobbizásra.

De látom, hogy lehet már kapni duplaüveges ajtót, meg valami 35%-os hővisszaverős üveget (persze vagyonért) ezek azért jó dolgok túlfűtés ellen.

Előzmény: ''csiga (52985)
''csiga Creative Commons License 2019.01.17 0 0 52987

Igen a lényeg a hobbin van.

 

Ha már kidobnak rá 750.000 Ft-ot, legalább használható is legyen arra, amire szánták.

 

 

Előzmény: Téli nap (52986)
Téli nap Creative Commons License 2019.01.17 0 0 52986

 " A fűtés központi fűtés, gázos, "  

 

 

A lényeg, a többi pedig hobbi !!

Előzmény: ''csiga (52982)
''csiga Creative Commons License 2019.01.17 0 0 52985

Esetleg konkrétan javaslat(ok) a betétre?

Előzmény: Törölt nick (52984)
Törölt nick Creative Commons License 2019.01.17 0 0 52984

Én most megnéztem ezt a majat ez 8kW-osnak írt, csak a neve 12.

Én a leírt használati körülményekhez valóban inkább egy minél kisebb betétet javasolnék.

Olyat ami belülről samot/vermukulit lapokkal bélelt, hogy gyorsan fel lehessen forrósítani az égésteret, ne kelljen agyig pakolni és ezzel szauánává varázsolni a szobát.

A betét köré építenék egy nagy tömegű tégla magot ami elnyeli a sok hőt.

A tégla magot talán szigetelném ytonggal kívülről, de nem biztos.

Ezzel este meg lehetne rakni a kályhát élvezni a tüzet, majd éjszakára magára hagyva még reggelig tolná a tégla a meleget.

Füstcsappantyút és nem túl nagy kémény választanék hozzá.

Előzmény: ''csiga (52982)
''csiga Creative Commons License 2019.01.17 0 0 52983

"12 kilowattos kandallóban is lehet 3 kilowattos tüzet csinálni."

 

Ha lehet vele úgy tüzelni, hogy a szép látvány megmarad, tehát az üveg nem kormolódik, lehet bambulni előtte, hogy de szépen ég - mert erre kell-  és ezt a MAJA betét tudja,  akkor nincs több kérdésem.

 

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (52980)
''csiga Creative Commons License 2019.01.17 0 0 52982

Látom nagyon pongyolán kérdeztem, próbálok korrigálni.

 

A ház - szerintem is -  pici, újépítésű ikerház. Szigetelés minimum 10 cm van rajta. Az alsó, egybefüggő, egy légterű helység max 30 nm lehet a belmagasság lehet vagy 2,6 méter, de én nem mértem.

 

A fűtés központi fűtés, gázos, nem hideg hónapban - elmondásuk alapján -  10.000 Ft a gázszámlájuk, ( eddig max 20.000 Ft volt)  tehát jól szigetelt a ház.

 

 

A kandalló "játszani" kell, mert szép és látványos. Ezzel egyet is értek.  Amikor mi akartunk építtetni, az öreg  szaki nem csinálta meg, mert azt mondta, az túlzóan sok lenne. 7*4 méter,  2,8m belmagassággal volt az egybefüggő tér, ahova kértük volna, (a ház 8 cm szigeteléssel van ellátva)  onnan nyílnak egyéb helyiségek, illetve az emeleti feljáró. Javaslata egy egy kisebb 6 KW körüli kandalló kályha volt. ( van központi fűtésünk, fa, kazános)

 

A 6KW-os javaslata ellenére 8KW-os Wamsler kandallókályhát vettünk, ( az tetszett, és abba  belefér 37 cm hosszúságú fahasáb)  de 2-3 óra után ( teljesen levett levegővel is)  30+ fokot csinál, így nem is igazán használjuk. Sok.  Kb 0-5 külső hőmérsékletig  az egész házat kifűti ( minimum fokozaton), ha mondjuk 6-8 órát üzemel. Akkor lent van 30-31 fok, fent 23-24. 

 

Ebből kiindulva gondoltam, hogy ha ők látványként szeretnénk használni az eleve fűtött lakásba, akkor az oda rengeteg. Félig megrakva is 3-4 órát ég, nyitott ablaknál is szauna lesz,de ez csak az én (laikus) véleményem.

 

 

A kérdésem lényege az lett volna, hogy jól gondolom-e, hogy az oda sok a 12KW, ill. a MAJA betét mennyire  jó, ( olcsónak olcsó), van-e kisebb betét, ami jól leszabályozható úgy, hogy a látvány azért megmaradjon ( ne kormolja le az üveget a visszafojtás miatt).

   

A terv szerint kívűlről szívja be a levegőt, új kéményt is kap.

 

 

 

 

Előzmény: Téli nap (52981)
Téli nap Creative Commons License 2019.01.17 0 0 52981

   "Az ő számításai szerint 180 légköbméter az alsó és felső szint együtt, szigetelt ház."

 

   Feltételezzük, hogy az alsó szint  50 nm, 2,6 belmagassággal, akkor ott a légköbméter  130, a maradék 50   m3 pedig valami nagyon alacsony tetőtér. Lehetséges ,de a valószínűsége kicsi.

 

 

 Jó az a 12 kW-os maja vagy bármi kandalló, de nem fűtésre.

 

 

 Csak nem gondolod hogy valaki állandóan előtte ücsörög és rakja a tüzet ?

 

 Most az 180 légköbméteres ház még sok egyéb paraméterrel is rendelkezik, amit tudni illene. De nem tudjuk.

 Feltételezzük, hogy az ismerős  jól számolta ki a térfogatot  ( 7. általánososok már talán ki tudják számítani ) , az a szigetelés is átlagos, akkor annak a háznak a hőigénye ----- mínusz 15 fokban van úgy 10 és 14 kW között. Ez azt jelenti, hogy folyamatos fűtésnél ennyi energia teljesítményt igényel. De nincs mindig ilyen hideg. Általában kevesebb-

 a hőigény mindig változik... ezt egy gázkazán, egy villamos fűtés tudja követni-

 

 A kandalló nem  !

 

 Mégis mire jó egy kandalló ??

 Nagyon sok mindenre, gyönyörködésre  , melegedésre,  pénz költésre.

 

 Az a 12 kW  nagyon nagy teljesítmény. Ha van abba a lakásban egy nagy tér, még jó is lehet.

 Tehát nagy tér, száraz tüzelő, jó kémény és  egy ember aki  időnként rakja,  Akkor minden stimmel.

 

 

 Pl. ha van egy  32 nm-es nappalim  3,2 belmagassággal - oda elmegy, ott még jól is szuperál.

 Ez a 180 m3 -nek több mint a fele és mi lesz a többi helyiségekkel.

 Az ajtókon  , csöveken át engedi a meleget  ? át megy , de tökéletes soha sem lesz.

 Jó az a kandalló, de az csak hőt termel, a hőt el kis kell szállítani, elosztani  jól szabályozni.

 

 Nem véletlen hogy kitalálták/kifejlesztették  a központi fűtéseket.

 

Előzmény: ''csiga (52979)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.01.17 0 0 52980

Hőszigetelt és hőszigetelt ház között akár 15-20-szoros hőigény különbség is lehet, a csúcs hőigény lehet mindössze 10 watt négyzetméterenként (passzívház), de lehet akár 200 watt felett is (két centi hőszigetelő vakolat).

Szóval az, hogy "a ház hőszigetelt", az önmagában még nagyon kevés információ.

 

"Jól látom-e hogy sok lenne oda a 12KW"

 

12 kilowattos kandallóban is lehet 3 kilowattos tüzet csinálni.

Fordítva már sokkal nehezebb a dolog :)

És ha szinte soha nem lesz maximumig kihajtva, akkor minden kandalló  sokkal tartósabb, még a vacak olcsó is.

Előzmény: ''csiga (52979)
''csiga Creative Commons License 2019.01.16 0 0 52979

Üdv!

 

Kedves ismerősöm kandalló építtetésre adta a fejét. Kapott árajánlatot amiben 12KW-os MAJA kandallóbetét lenne.

 

Az ő számításai szerint 180 légköbméter az alsó és felső szint együtt, szigetelt ház.

 

Jól látom-e hogy sok lenne oda a 12KW, illetve milyen minőségű ez a MAJA, esetleg lenne jobb tippetek? Ha drágább a betét, szerintem nem okozna gondot nekik.

 

 

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.01.16 0 0 52978

Megrakja jó púposra azt a kájhát az embör,

aztán amikor meggyulladt a fa, akkor jól lezárja az összes rést, hogy jó lassan égjen a fa. És bármikor felrobbanhasson a kályha, ha akar :)

 

A tűzilevegőt korlátozni, csak az UTÁN szabad, amikor már az ÖSSZES fahasán vörösen izzik (egészen a közepéig!) Ez előtt lefojtani a tüzet vagy robbanásveszélyes, vagy csak egyszerűen tűzifa-pazarlás.

Előzmény: kisneteri (52974)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.01.16 0 0 52977

"egyszerre maximum 13-15kg-t rakok rá"

 

13 kg száraz fa marhavékonyra hasogatva és tüzelés közben az ajtó résnyire nyitva hagyva = 40-50 kilowattos tűz, ez a tüzelési stílus néhány nap alatt tönkreteheti a kandallódat

13 kd fa 1-2 db rohadt vastag fahasáb formájában valószínűleg 5-6 kW-nál nagyobb lángot nem fog produkálni, ha mindig így tüzelsz, akkor a kandallód élettartama talán meghaladhatja a 100 évet is.

Előzmény: polyak89 (52975)
Téli nap Creative Commons License 2019.01.15 0 0 52976

A kályhák teteje a helytelen tüzelésből adódóan emelkedik fel.  Jól megtömik a kályhát,   nem várják meg amíg leég,  hanem idő elött elzárják !!

 

 A keletkező fagázok berobbannak  !

 

 Egy kályhát... vaskályhát, kandallót beburkolni nem racionális ötlet.

Előzmény: kisneteri (52974)
polyak89 Creative Commons License 2019.01.15 0 0 52975

Mennyi lehet az élettartama egy Supra temporis 3d kandallónak? Minden nap fűtök, teljesen száraz akáccal pakolom, egyszerre maximum 13-15kg-t rakok rá. Mire számítsak?  Honnan veszem észre hogy karbantartani kellene majd? 

kisneteri Creative Commons License 2019.01.15 0 0 52974

Sziasztok. 

Ne nevessetek ki, de szeretnék őtletet tőlletek, és ha van kivitelezőt is. tavaszra.

Szoval  kb 5 éve rakattam egy cserépkályhát ami még a télen felemelkedett a teteje.kályhás szerint  ( (pesti előtte román szarmazásu )  tul fütőttem , ujra átrakta / mondanom sem kell nem olcson  .

Na most ha látnátok a tetejét , huuu én ilyet nem láttam mindha nem fejezte volna be , na mindegy ,fiam befedte,  Most megint felemelkedett az egész teteje. Én nem voltam otthon. menyem tüzelt.

 

Na most elegem lett a cserép kályhábol kicsit.  Egy vagyon volt és most rakathatom át megint. Nagyszüleimnek egész életükben  és nekem az előző kályha  is 15 évig mükődőtt remekül. Most felmerült olyan bennem ,hogy nem -e lehet olyant hogy veszek egy kájhát és kőrbe épiteni csempével ?  Hogy ugy nézzen ki mint cserépkályha ,de mégis belül kályha ?  Már csak azért mert a kapható kályhák nem tettszenek nappaliban.   Létezik ilyen ? vagy marad megint az átrakás ?    Vagy valami jó őtlet , egy 7x5 méteres nappali fütésére,  persze mellette van kőzponti is. De ugye a kályha melege mégis na .

 kőszőnőm a válaszokat

 

 

 

 

 

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.01.15 0 1 52973

Az Ytong hőtároló képessége közel van a nullához. A tégla viszont elfogadható hőtárolású anyag. A nehezebb anyagú téglák egy kicsivel még jobbak.

Előzmény: aetheroleum (52972)
aetheroleum Creative Commons License 2019.01.15 0 0 52972

Nos lassan elkezdődik a vízteres kandallóm felfalazása.

 

Egy kérdésem lenne:

Szerintetek melyik jobb? Tégla vagy ytong?

Szeretném, ha a jobb hőtároló képességű anyag lenne.

Szeretném "elnyeletni" a kandalló körül termelődő hőt - természetesen a lehetőségekhez képest -.

-= aTTi =- Creative Commons License 2019.01.14 0 1 52971

Nini, megvagy!

Ez a videósorozat hozzád köthető, ugye?

https://www.youtube.com/watch?v=EBlk8rNVFl8

 

Ment a nyálcsorgatás rá ezerrel. :)

 

u.i: lebuktatott a rács az üveg előtt...

Előzmény: Temporis (52969)
Törölt nick Creative Commons License 2019.01.12 0 0 52970

Levágott száradt összekötött pampafű tud szépen dolgozni. :)

Na meg 1-2 lapát dióhéj. :)

Előzmény: Temporis (52969)
Temporis Creative Commons License 2019.01.12 0 0 52969

 

Ég a dísznád. 😀

KalásziM Creative Commons License 2019.01.11 0 0 52968

 Edzettnek, sőt fakírnak kell lenni !!

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.01.11 0 0 52967

"Csak a felét kell elhinni."

 

Ugyanez igaz majdnem minden tűzifára és majdnem minden tüzelőberendezésre is :)

Kivéve a két éve száradó tűzifát és a tüzelőberendezések kb 1 százalékát. Ezek VALÓBAN jók.

Előzmény: Alapi42 (52965)
Törölt nick Creative Commons License 2019.01.11 0 0 52966

Igen, abban az esetben van értelme, ha nincs más, és fűteni kellene...

 

Egyébként meg ugyanúgy tárolni kell, ugyanúgy koszol (persze nem akkora helyen és nem olyan mértékben, de akkor is) és nem is lehet hasonlítani a tüzifához. Tapasztalatom szerint a bükk, akác, kőris megfelelően felhasogatva és a szabadban tárolva egy nyár alatt is szárad annyit, hogy lehet vele tisztességesen fűteni. Nem ez az ideális, de lehet. A kőris a legjobb, mert könnyen gyullad (akár vizesen is), ugyanakkor szépen és sokáig ég, nagy parazsat ad, nem nehezebb hasogatni, mint akármilyen másik fajtát, nem fülled be, nem "szállják meg" a bogarak.

 

A tölgy, cser, gyertyán esetén viszont kevés az egy nyári száradás, ezzel tisztában kell lenni.

 

Szóval nem megoldhatatlan feladat ez.

 

 

Előzmény: Alapi42 (52965)
Alapi42 Creative Commons License 2019.01.11 0 0 52965

 Vannak mesélős  típusok. Főleg ha brikettet árulnak mondanak szépeket erről a fűtőanyagról.

 

 Csak a felét kell elhinni.

De hát vannak akik ilyenkor ébrednek rá , hogy hideg van,  fűteni csak kell valamivel.

 Nekik való a brikett.  Drágán fűtenek, nagyon drágán !!

Előzmény: Katalin Fish (52963)
ksanci Creative Commons License 2019.01.11 0 0 52964

Végül is... A tüzifa az 100% fa, ugye, a fabrikett pedig újrahasznosított fahulladék.

De többször elôkerült már a téma, ha valakinek van helye fát tárolni, az nem fűt brikettel. Akinek meg nincs, az normális esetben nem fával tüzel :) Mindenesetre a nem kiszárított tüzifánál jobb.

Kandallókba és/vagy átmeneti fûtésnek való, nem fôfűtésnek. 

Előzmény: Katalin Fish (52963)
Katalin Fish Creative Commons License 2019.01.11 0 0 52963

Egy ismerősöm regélt nekem a fabrikettről, annyira hihetetlen volt, hogy vettem a fáradságot, kipróbálni. Hát, a próba után csak kacagni tudtam! Látványkandallóba igen, melegítésre nem! Ha van rendes fűtésed, mellette pislákoltathatod a kandallóban a fabrikettet, nem kell félned, hogy túlfűtöd a lakást!

Előzmény: Törölt nick (52961)
-= aTTi =- Creative Commons License 2019.01.09 0 0 52962

Köszönöm a választ! Ezzel próbálkozom magam is. :)

Előzmény: Törölt nick (52961)
Törölt nick Creative Commons License 2019.01.09 0 0 52961

A brikett nekem is nagy csalódás volt, 3 fajta prémiumot próbáltam, de a közelébe sem értek a tüzifának semmilyen szempontból. És mondhat akárki akármit, jó pár év kandallózás után egyszerűen ez a tapasztalat.

 

A bükk egyébként nagyon gyorsan szárad, egy nyári száradással már lehet vele tisztességesen tüzelni. Viszont az a vastagság, amit irtál, közel sem ideális. Begyújtás után az első rakat legyen vékonyabb darabokból, és ha már megvan a massziv parázságy, és hőmérséklet, akkor mehetnek a vastagabbak.

Előzmény: -= aTTi =- (52960)
-= aTTi =- Creative Commons License 2019.01.08 0 0 52960

Elek, zerger88, köszönöm a válaszokat! :)

 

A vízes nedves fa az oka szerintem is: májusban vásárolt vastag bükk ennyit tud fél év száradás után (ami inkább 2-3 nyári hónapot jelent...). Ősz végén néztem, 40% felett is volt némelyik közepe, a rossz hív, hogy azért 'csak' ennyi, mert itt akad ki a műszer...

 

Éppen ezért begyújtásnál az alap parazsat brikettel csinálom neki, hogy legyen előmelegítve a tűztér. Ha már brikett: nagyot csalódtam szinte mindegyikben. Egyedül az OBI-s 'nagy hengeres' (5db = 10kg) vált be, az korrekten ég le, és tart olyan parazsat, amiről meggyullad a fahasáb. 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (52952)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.01.08 0 1 52959

CEMENThabarcs.

A hagyományos habarcsokból a meszet eszi ki a vacak hideg kéményekben megjelenő savas vízkicsapódás. Ezért "tűnik el" szép lassan a kötőanyag egyes kémények téglái közül.

http://lakihegyradio.hu/sites/default/files/hirek/kemeny_0.png?1515156348

Előzmény: aetheroleum (52958)
aetheroleum Creative Commons License 2019.01.08 0 0 52958

Tisztelt tagok!

 

Tavasszal majd ha erőt veszek magamon, hogy felmásszak a tetőre kijavítani a téglakémény fugáját, milyen anyagot használjak? Vagy mindegy?

Zsákos falazó vagy vakolat?

 

Köszönöm a válaszokat!

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.01.07 0 0 52957

"hát kis parázsról is könnyen hamar gyúl a padlószél darabká"

 

Egy kis padlószél darabka egy SOKKAL gyorsabban melegszik fel a kb 250 fokos (éghető fagáz kibocsátási) hőmérsékletre, mint egy vastag keményfa fahasáb.

Aztán ha már jön a gáz, akkor az a következő kérdés, hogy találkozik-e elég levegővel ÉS 600 fok feletti hőmérséklettel IS, hogy meg is gyulladjon. A világos vörösen izzó parázs persze bőven megvan 600 fokos, csakhogy az utólag rárakott ÉS már felmelegedett fából távozó fagáz néha nehezen akar lefelé menni a parázshoz, inkább elégés nélkül kiszökik a kéményen át. Ezért okosabb, ha utólag akkor teszünk a tűzre, amikor még vannak lángok.

Előzmény: zerger88 (52955)
a végtelen Creative Commons License 2019.01.06 0 0 52956

 a 2mm átmérőjű száraz fa jól ég  ha,....

 a  30 mm átmérőjű szárazfa jól ég ha, …

 a  100 mm  átmérőjű szárazfa jól ég ha,

 a 200 mm  átmérőjű szárazfa jól ég ha,

 a 400 mm  átmérőjű szárazfa jól ég ha, ..

 a  600 mm átmérőjű szárazfa jól ég ha, ….  és 

 

 

 

 

a 2mm átmérőjű száraz fa nem ég  ha,....

 a  30 mm átmérőjű szárazfa j nem ég ha, …

 a  100 mm  átmérőjű szárazfa  nem ég ha,

 a 200 mm  átmérőjű szárazfa  nem ég ha,

 a 400 mm  átmérőjű szárazfa  nem ég ha, ..

 a  600 mm átmérőjű szárazfa  nem ég ha, ….  

 

 

 

 na mikor ?

 egy kis tüzeléstechnika !!

 

 

 Miért égnek a száraz erdők ???

zerger88 Creative Commons License 2019.01.06 0 0 52955

Igen én a 3. eset vagyok, de hát kis parázsról is könnyen hamar gyúl a padlószél darabkák néhány perce hogy raktam rá :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (52954)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.01.06 0 0 52954

Nagyon nem mindegy:

- a keményfát az elején a puhával együtt gyújtod meg, tehát volt ideje felforrósodni, mégsem gyullad meg

- utólag dobod rá a még nagy lánggal égű puhafára

- utólag dobod rá a haloványan parázsló puhafára és azt várod, hogy az új hideg fahasáb külső felülete tíz másodperc alatt forrósodjon fel 250 fok fölé, ekkor kezdje ontani magából a fagázt, amely gázt rögtön gyújtsa is meg (lobbantsa lángra) egy arra járó varázstörpe a varázsgyújtójával? (mert ugye láng az régen nincs egy szál se az öreg parázs felett :)

Előzmény: zerger88 (52953)
zerger88 Creative Commons License 2019.01.06 0 0 52953

Nehezen meggyulladás:
Jelenleg száraz pudvás fenyővel tüzelek, meg puha fával. Jártam már úgy többször hogy ez meg van szokva (puhafás tüzelés) de rakok rá csont száraz szobahőmérsékletű keményfát akkor képes az is csinálni hogy csak füstölög, nem gyullad meg. Ilyenkor néha bedobok egy égő újságpapírt hogy belobbantsa a fagázokat és onnantól már megy neki magától az égés. (kandallóm hátránya hogy parázsra rakhatok csak mert képes kifüstölni, ráadásul amúgy sem szeretem "nyomatni" a kandallót így kevés a parázs viszonylag.)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (52951)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.01.06 -1 1 52952

""Szerintetek melyik méretű fa ideális a kandallóba?""

 

Magas hőtárolású ÉS nagy hőátvevő felületű fűtőrendszerben teljesen mindegy, hogy mivel tüzelsz, mert mindenféle méretű tűz hőjét képes eltárolni és később leadni a lakásnak. Ilyenek a tömegkályhák és egyes nagyon profin megcsinált kandallók.

A hosszan égő és kis méretű tűznek csak kis hőátvevő felületű és szar hőtárolású fűtésrendszerbben (tehát a létező rendszerek 90 százalékánál) van jelentősége.

A kettő között van

- a cserépkályha: viszonylag nagy hőátvevő felület, közepesen szar hőtároló képességgel

- és a hőtárolós burkolattal okosan körbeépített kandalló: többnyire elég szar (kicsi) hőátvevő felület, esetenként kellemesen nagy hőtároló képességgel.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (52951)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.01.06 0 0 52951

"Több hirdetésben látom a cserépkályha/kandalló/kályha méretet tűzifának."

 

Az erdőben a fát méteresre vágják, úgy a legkönnyebb a kitermelt / elszállított / ellopott köbmétert megszámolni. Ezt később legtöbbször háromfelé vágják, így lesz a legtöbb hasábfa 33 centi hosszú, ehhez méretezik a legtöbb kályha tűzerét is (min. 40 centisre).

 

A fahasáb vastagsága az ügyfelek igényeitől és fahasogató lustaságától függ.

Általános szabály:

- vastag hasáb: jó sokáig ég, viszont rohadt lassan szárad, ezért (nem-balekoknak) nehéz gyorsan eladni, viszont kevesebb munkabért visz el a hasogatása

- vékonyabb hasáb: a vastagnak mindenben pont az ellenkezője :)

 

"És többször előfordult, hogy nem gyullad meg megfelelően, kialszik, és csak a parázs füstölög."

 

Ezt hívják vizes fának :) Ha combnyi vastag, akkor tedd ki szabad levegőre (de lehetőleg tető alá) 2-3 évre és utána figyeld meg, hogy egészen másképpen fog viselkedni a kályhában. Vagy hasogasd kisebb darabokra (tehát végezd el te azt a munkát, amit a fakereskedő kifizettetett veled), akkor ez év novemberére már többé-kevésbé száraz lesz.

 

"Szerintetek melyik méretű fa ideális a kandallóba?"

 

A rohadtvastag ÉS rohadtszáraz.

Előzmény: -= aTTi =- (52946)
Törölt nick Creative Commons License 2019.01.06 0 0 52950

Pontosan. A kályha belsejében a külvilághoz képest negatív a nyomás. Ezért nem kell egyetlen kályhát sem légtömörre csinálni, meg lehetetlen is, ráadásul nem is akvárium.

Elek szavaival élve fizikából felmentettnek minősül aki a kis, eseti kifüstöléseket tömítéssel, zsinórral, pasztával akarja megoldani. 

Előzmény: Mezőföldi 2 (52949)
Mezőföldi 2 Creative Commons License 2019.01.06 0 0 52949

 Már miért ne !!

 

Van negatív nyomás is.

Előzmény: Törölt nick (52944)
Mezőföldi 2 Creative Commons License 2019.01.06 0 0 52948

Úgy általában a többség nem tudja miatt a huzat , a vákumos tér , így  a különféle tömítésekben látja a megoldást. Legtöbbször eredménytelenül.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (52945)
zerger88 Creative Commons License 2019.01.06 0 0 52947

Keményfa esetén csuklóvastag, puhafa esetén lehet vastagabb (kandallóm van)
De amúgy az is számít mennyire hagyja az ember leégni. Én elégé leszoktam (kis szoba miatt), mert puhafával tüzelek általában de az meg gyorsan gyullad, esetleg alá dobok néhány vessző darabot.

Ha tényleg száraz a fa akkor nagyobb darabbal sincs gond amúgy.

Előzmény: -= aTTi =- (52946)
-= aTTi =- Creative Commons License 2019.01.05 0 0 52946

Több hirdetésben látom a cserépkályha/kandalló/kályha méretet tűzifának.

 

Csak azért kérdezem, mert most kifejezetten nagyobb méretet kaptam, -hasítva- combnyi vastag hasábok is vannak. És többször előfordult, hogy nem gyullad meg megfelelően, kialszik, és csak a parázs füstölög. A fa tavaszi beszerzés, a nedvességgel gondol vannak, de sztem ez nem indokolná a gyenge égést. Az egyik tippem az, hogy nincs elég parázs ahhoz, hogy átizzítsa a fát, és az a gyanúm, hogy kandallóba eleve vékonyabb fák lennének valók...

 

Szerintetek melyik méretű fa ideális a kandallóba?

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.01.05 0 0 52945

"Valami fustjelzot berakni esetleg a hideg kalyhaba? Az hamar megmutatna hol szivarog."

 

A legtöbb kályha-kémény rendszeren számtalan rés van, tehát egy füstgenerátorral ÉS TÚLNYOMÁSSAL tesztelve szinte minden kályha+füstcső orrán-száján füstölne :)

Csakhogy amikor a meleg kémény SZÍVJA kifelé a füstöt a rendszerből, akkor az összes résen BEFELÉ áramlik a levegő, ezért a legtöbb fűtőrendszer soha sehol sem füstöl.

 

A füstgenerátor amúgy nem rossz ötlet, de hő nélkül valószínűleg lehetetlen lesz ugyanolyan körülményeket (nyomásviszonyokat) létrehozni.

Ártalmatlan (a lakásból utólag nyomtalanul eltűnő) füstöt csináló generátort diszkóból lehet lopni, illetve interneten is rendelhető "füstgép" néven.

Előzmény: raytry (52942)
Törölt nick Creative Commons License 2019.01.05 0 0 52944

nyomáspróbával

Egy kémény nem nyomás alatt működik.

Előzmény: majdmegse (52943)
majdmegse Creative Commons License 2019.01.05 0 0 52943

Háát nem tudom- Azt hiszem ennyire nem érzékenyek a füstérzékelők, bár tény, hogy nekem nincsen vele tapasztalatom.

A kéményre én is gondoltam, hogy valami tömítetlenségi, vagy nyomáspróbát kellene csinálni.

 

Sancibácsi lehet megadott egy hibát - ami nálam is lehet - és okozhatja. Alul a rácsnál már találkozott olyan kéménnyel ami tömítetlenség miatt visszafüstölt. Nem jutott eszembe hirtelen anno mikor kérdeztem, hogy nálam alul a kondenzvíz kivezetője körül kb ujnyi részen még van rés.

Most tömítőztem ki. Akár ez is lehetett, mert a régi rács alatt van a kondenzvíz dugó, ha a rácsnál füstölt akkor most itt is kiszivároghatott!

 

 

Ahogy egyre jobbá és jobbá válnak a fütőberendezések és a házak is nagyon fejlődnek -pl ott is van már nyomáspróba - A kéményeknek is kellene fejlődni. Pl  nyomáspróbával megnézni, hogy sikerült-e úgy megcsinálni, hogy résmentesen záródnak az elemek. Persze tudom, hogy sok helyre már nem is raknak kéményt...

Előzmény: raytry (52942)
raytry Creative Commons License 2019.01.04 0 0 52942

Valami fustjelzot berakni esetleg a hideg kalyhaba? Az hamar megmutatna hol szivarog. Esetleg arra az idore eltomiteni a kemenyt is? (Probalok otletelni, hatha.)

Előzmény: majdmegse (52936)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.01.04 0 0 52941

Aki ezt a honlapot csinálta, az nem terméket megismertetni/eladni akart, csak felvenni a fizetését :)

 

Vannak ám a westex honlapján 700-1000 fokos tömítőzsinórok is, csak átlagember számára kissé nehéz megtalálni. Mondjuk ahol nincsenek árak, onnan én automatikusan távozok :)

 

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:MVwius5Js7wJ:www.westex.hu/index.php/hoallo-szigetelesek-kezdolap/keramiaszal-tomitesek+&cd=1&hl=hu&ct=clnk&gl=hu

Előzmény: The Rocketeer (52938)
The Rocketeer Creative Commons License 2019.01.03 0 0 52940

Harmadikra meglesz a helyes síkidom?

 

Megoldom amúgy a nehéz feladatot:

 

 

 

A színkódoknál pedig írja, hogy a szürke szín 600 °C hőtűrést jelent. Itt pedig írja, hogy kapható szürkében. Ugyanazon az oldalon fentebb.

 

Méretre vágását, házhoz szállítását, és beépítését nem vállalom.

 

 

 

Előzmény: Friczy (52917)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.01.03 0 0 52939
Előzmény: The Rocketeer (52938)
The Rocketeer Creative Commons License 2019.01.03 0 0 52938

Nálam más látszik a képen. A linken meg keresse meg az érdekelt a neki való tömítést. Kurva nehéz feladat. + felemelheti a telefont is akár...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (52914)
majdmegse Creative Commons License 2019.01.03 0 0 52937

 

Itt talán jobban látszik a gyári Schiedel elem...

majdmegse Creative Commons License 2019.01.03 0 0 52936

Tegnap szétszedtem a kályhát.

A teteje kifogástalan volt.Repedésmentesebb agyaghabarcs nem létezik, már az első fedés sem engedett át. A kályhacső+kályha is jól csatlakozott.

Ez megerősítette, hogy nem a kályha oldalán lévő helyiségből jött a szag.

A kémény viszont így nézett ki - képeken.

 

Alul látszik a külső légbevezetés csöve is. És a burkolt kémény. Anno még a kéménycsatlakozásnál a habarcs alatt volt hőálló paplan is körben- azon sem volt nyom.

Mikor végre kivettem a csövet már láttam, hogy a kéménybekötő elem alja szét van égve/porladva.Kicsit megvakarva kb az egész elporladt - de csak lefelé

A csatlakozó elem és a kéménycső jól csatlakozik, a gyári ragasztó kőkeményre volt kötve és repedésnek nyoma sem volt.

Viszont átnézve a keletkezett lyukon már látszik a kéménycső külső része.Itt sincs nyoma a füstnek.

 

Jó kérdés, hogy szerintetek így is lehetett-e ott átszaglás? Én eddig csak azt tapasztaltam, ha nyoma van akkor ott kifüstölt, de esetleg nyom nélküli lyukon is kijöhetett-e a szag szerintetek?

 

 

Javítottam habarcsba ágyazott cseréppel a lyukat, visszaépítettem mindent. Egy nap múlva tudom óvatosan szárítva felmelegíteni újra... hát nem érzem, hogy biztosan megvan az a füstölés... de ezt kizárhatjuk!

sancibácsi Creative Commons License 2019.01.02 0 0 52935

Reggel próbálj begyújtani korán.

Előzmény: majdmegse (52934)
majdmegse Creative Commons License 2019.01.02 0 0 52934

Külső légbevezetéses a kályhám.Közvetlen a tüztérbe juttatom a levegőt.Nem a kályha ajtónál jön vissza a füst.Szépen ég.Persze tudok a lakás felöl is adni neki levegőt, de ez most független ettől!

 

Kiveszem a csövet, mert nem bírom tovább... 

Beszámolok mit látok...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (52931)
Zöldár Creative Commons License 2019.01.02 0 0 52933

A lakosság tüzeléstechnikai ismeretei …..  ?

 

 Jó a fizika oktatás ???? 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (52931)
Törölt nick Creative Commons License 2019.01.02 0 0 52932

Akkor ez lesz a gond szerintem is...

Előzmény: majdmegse (52929)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.01.02 0 1 52931

"Újak az ablakok!Ráadásul abban a helyiségben még középtömítéses is így biztosan jól zár."

 

Leírnám az eredeti kérdésedet kissé átfogalmazva:

"Van egy komoly gondom! Az új, kiválóan tömített ablakokkal sikeresen megakadályoztuk, hogy a cserépkályhánk levegőhöz jusson a külvilágból. Azóta a kályha nem működik megfelelően. Vajon mi lehet az oka?"

:)

 

Nyiss ki egy ablakot mindössze egy milliméterre, gyújts be és úgy nézd meg, hogy van-e füstszag.

Előzmény: majdmegse (52929)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.01.02 0 0 52930

"de az ilyen felső bekötés nem szerencsés megoldás."

 

Ez a "nem szerencsés" ez valami fizikai jelenséggel kapcsolatos, vagy lottózással kapcsolatos?

Van egy rakás olyan tévhit, amit senki nem tud megmagyarázni, maximum annyit lehet kiszedni belőlük, hogy "a kocsmában mesélte a Jóuzsi, aki ért mindenhez" :))

Előzmény: Zolket (52925)
majdmegse Creative Commons License 2019.01.02 0 0 52929

Köszi a tippet - ez egy új irány!
Újak az ablakok!Ráadásul abban a helyiségben még középtömítéses is így biztosan jól zár. Ezt kizárhatjuk szerintem.

Előzmény: MAMI P20 (52928)
MAMI P20 Creative Commons License 2019.01.02 0 0 52928

És ha a ház körüli szélviszonyok a nyílászárón keresztül hozzák vissza a szagot?

Előzmény: majdmegse (52923)
majdmegse Creative Commons License 2019.01.02 0 0 52927

Ja és olyan fojtva égettem, hogy állt a tűztérben a füst! Többször elfojtottam, nagy láng, megint elfojtottam a tegnapi tesztnél, de semmi szag!

Előzmény: majdmegse (52926)
majdmegse Creative Commons License 2019.01.02 0 0 52926

Természetesen nem, nem érződik meleg kéménynél ez biztos. Csak hideg szerkezet esetén, de sajnos akkor sem mindig - és ez nagy baj, mert napokig várhatunk egy-egy szagtesztre ami meg nem visz előre, mert mire érzed már nem tudod lokalizálni a helyet.


A gond, hogy ez túlmutat a cserépkályháson és a kéményseprőn is. Ilyet még nem láttam. Jómagam is cserépkályhás vagyok, ezért is a gondolom az, hogy ez szerintem a kémény miatt van. Viszont az meg tuti, hogy sehol nem fogok olyan kéményseprőt találni aki kijön és megmondja, hogy a gyári schiedel kéménynek milyen hibája lehet pl. Max találgatás - ami jódrága mulatság más pénzén. Gondoltam itt sok embernek van nyűgje hátha járt így valaki.

 

Logikusan lehet a kályha repedésein keresztül- palástja teteje ajtó stb. Mivel az a szoba ahol a kályha van nem volt soha füstős így azt kizárnám - persze nem lehet kizárni, hogy pont most lett valami mikrorepedés amiből hetente 1x kijön a füst- ergo építsem újra a kályhát, holott nyoma nincs, de tökéletesen természetesen nem lehet kizárni semmit.

 

 

Lehet a kéménybekötés - ez ugye az új helyiségben van és mivel a szag is ott szokott lenni így jogos is a felvetés, de mivel újrahabarcsoztuk így ezt is kizárhatjuk. Illetve nem, mert nem vettük ki a csövet, csak 5 centi mélyen kikapartuk és visszahabarcs. Na ott is ott van még a gyári bekötőelem ami egy vacak. Az miatt is szétszedhetem a kályha tetejét meg a felső sort lebonthatom majd ki a csövet aztán vagy látok valamit ott, vagy nem.

 

Lehet a kémény, hiszen az meg abban a helyiségben van... na de a kémény a béléscsövek között szivároghat át? Akkor ott van még, hogy ez a szigeteltelt kémény, még ott is át kell jönnie, majd át (a valóban porózus) kéménybeton testen. Ezt is kizárhatjuk, mert még be is vakoltuk - persze azon is lehet repedés - majd ezt is begipszkartonoztam - persze a csőnél el kellett hagyni, így ott is kitalálhat ha felgyűlik a gáz, és nem a bekötéssel van a gond, de ott jön ki például.

 

Szóval lehet bármi, meg az ellenkezője is!

 

Lefóliáztam a két helység közötti átjárókat, hogy legalább a kályhát kizárjam, de természetesen most semmi szagot nem érzetünk semelyik helyiségben!

A kályha mögötti faláttörést bedobozoltam, de ott meg a friss agyaghabarcs és a dobozolásra használt karton szaglik. 

 

Szóval továbbra sem tudtam kizárni semmit!

 

A parkettát meg már raknánk le és készen a szoba... rémálom, hogy nem találok semmi nyomot!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (52924)
Zolket Creative Commons License 2019.01.02 0 0 52925

Hy!

 

A 90 fokos bekötés nem probléma a gyártó részéről sem ha annak megfelelő a tisztíthatósága.

 

És a külső levegő miatt sem robbanhat fel a tűztered, de az ilyen felső bekötés nem szerencsés megoldás.

 

A korábbi képen látható volt a flexi alú cső. Ha a padlástérből szívja az égési levegőt ami pl. adott időszakban legyen mondjuk 5C fok, akkor a forró tűztér mögött legyen 60C fok egy átforrósodott csőben. az nehezen indul el lefelé. 

Ezen érdemes lehet agyalni.

 

 

Előzmény: aetheroleum (52920)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.01.02 0 0 52924

Egy régi (repedezett?) cserépkályha + amatőr tömítések esetén teljesen természetes, hogy begyújtás után itt-ott füst szivárog, amíg fel nem melegszik a kémény (tehát be nem indul a kémény huzata = szívóereje).

 

Próbáld ki, hogy a füstszag MELEG kémény esetén is érződik-e. Tehát begyújtasz, felmelegíted a kéményt, kiszellőztetsz és utána szaglászol, hogy meleg kémény mellett is jön-e valahonnan füstszag.

 

Vacak rendszereknél közvetlenül begyújtás előtt szokás a kémény(huzat) "beindítása" (előmelegítése) egy 5-10 másodperces nagy lánggal (pl összegyűrt papírok). Sokan nem is tudják, hogy ezt csinálják évek óta, csak akkor veszik észre, hogy kifüstöl a kályha, amikor az eddigi "sok papíros" begyújtásról átállnak kis lánggal történő begyújtásra (pl alágyújtós kocka).

Előzmény: majdmegse (52923)
majdmegse Creative Commons License 2019.01.01 0 0 52923

Sziasztok!

 

Van egy komoly gondom! Már ketten is megnéztük - a mesterem is átjött - de nem találjuk, hogy mi füstöl.

Nem mindig jön elő és általában csak picit érződik, de zavaró.

A kályha egy cserépkályha. A hátsó új szobában van a régen kinti kémény (körbeépült) ami gyanús, mert ebben a szobában érződik a füst. A fal át lett törve. Ott átmegy a meleg is, meg a kályhacső is a kéményhez.

A kályha hátulját átnéztük - nincs nyoma és a régi szobában ahol a kályha van sem érződik semmi.

A kéménybekötésre gyanakodunk. Kikapartuk a fugát + habarcsot végig a kéménycső belsejéig. Szagot ott érezni (persze ott a füst), de nyom nem volt.

Visszatömtük gondosan. 

A kémény burkolva lett kivétel a bekötésnél a betét -füstszag maradt!

A kémény Shiedel kémény a gyári "gagyi" cserépkályha bekötő elemmel. 

Már arra gyanakodom, hogy az nincs megfelelően ragasztva- amúgy is porózusnak tűnik olyan nikecell szerű anyag a gyári csatlakozóelem.

 

Most végső elkeseredésemben szedhetem szét a kályha tetejét és ki a csövet, hogy kb semmit ne lássak és újra visszategyem a kéménybe a csövet.

 

Vagy agyaghabarccsal kitömni az egész csatlakozóelemnél a kémény füstőcső körül a kémény burkolatáig(gipszkarton) egy gipszkartonnyi vastagon és akkor ott tuti nem talál ki semmi.Hiszen zárttá válik a köpeny. 

 

Mi tegyek?Már napok óta nyomozok és a szoba befejezése is csak ezért áll, mert 1 napnyi meló lenne, de így, hogy füstszag van csak tétlenkedünk/szagolgatunk/morforindozunk.Nem gondoltam, hogy így megszívat a kémény/kályha.

Kisfiatal Creative Commons License 2019.01.01 0 0 52922

Hm, feltűnt, h nagyon nem akar kormolódni a kályha az ajtó felett(eddig mindig vastagon kormos volt) :) Ez ugye két dologtól lehet csak: vagy a fa, vagy a begyújtási technika jobb :) A begyújtási technika hibrid: felülre rakom a gyújtóst, a farakásban középen hagyok egy csatornát, ide rakom a papírt, alul is, középen is, és alulról gyújtom, az alsó ajtót begyújtáskor kinyitom, a huzat mintegy felviszi a lángot, és így felülről-középről kezd égni a rakás. Amikor már ég, akkor az alsót becsukom, ill nagyon résnyire hagyom csak nyitva, a felső kicsit nyitva.

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2019.01.01 0 2 52921

"1) kéményt nem szabad 90 fokban bekötni

2) levegőt nem szabad felülről bevezetni"

 

Szerencsédre mindkét állítás marhaság.

 

A kéményt nyugodtan lehet 90 fokban is bevezetni,

persze a profik kerülik a vízszintes füstjárat szakaszokat, mert ezekben felhalmozódhat a korom, ezért rendszeres ellenőrzésre szorulnak.  De ettől még jól fog működni a fűtésed, csak ne felejtsd el a vízszintes szakaszokat rendszeresen ellenőrizni+tisztítani.

 

Aki pedig azt állítja, hogy a külső levegő bevetetési pontja nem lehet magasabban a tűztérnél, az nincs tisztában az alapvető fizikai törvényekkel sem, ezért szerintem ne ő készítse a tájékoztató CD-t :) Egész kémény családok vannak, amelyeknél a tűzilevegő beszívási pontja csupán néhány centivel van a kémény felső vége  (kimeneti pontja) alatt.

Előzmény: aetheroleum (52920)
aetheroleum Creative Commons License 2019.01.01 0 0 52920

Na a hülye gyerek - az én lennék - mikor nézi meg a kezelési, beépítési útmutatót?! Persze, hogy beépítés után ! :-)))))

 

Na ami hibákat elkövettem:

 

Idro 30 vízteres kandallónál

 

1) kéményt nem szabad 90 fokban bekötni

2) levegőt nem szabad felülről bevezetni

 

Mondjuk a CD nem tartalmazta a választ, hogy miért nem :-)

 

Na mindegy... az tuti, hogy nem szedem szét !

Talán nem robban fel :-)))

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.12.31 0 0 52919

Sok négyzet, szorosan egymás mellett :)

Előzmény: Friczy (52917)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.12.31 0 0 52918

Ha valaki szeretne otthon eredeti RUF brikettet gyártani, az nézzen körül itt.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (52915)
Friczy Creative Commons License 2018.12.31 0 0 52917

Téglalap

Előzmény: Mekk Elek ezermester (52914)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.12.31 0 1 52916

"A füstgáz  jó 300 fokon távozik,"

 

A füstgáz hőmérséklete folyamatosan változik, a 300 fok többnyire a csúcs érték, ami egy begyújtási-leégési periódus alatt csupán néhány percig igaz.

 

"mire a kémény végére ér akkor is van vagy 100 fok."

 

Kondenzvíz kicsapódás van minden felületen, ami 60 fok alatt van,

a begyújtás pillanatában viszont a kéményed mínusz tíz fokos, a füstcsöved pedig szobahőmérsékletű.

De még egy "már meleg" téglakémény is méterenként 15-18 fokot hűt a füstgázon. Nagyon sok téglakémény felső végén látszik, hogy a téglák közül "kiette" a maltert a sok kicsapódó savas víz, mert olyan sok a hőelvonás a (hőszigeteletlen) kémény alsóbb szakaszain, hogy a kémény felső vége szinte soha nem tud 60 fok fölé felmelegedni.

Előzmény: Calcitos (52908)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.12.31 0 1 52915

"RUF feliratú brikett jó a vízteres kandallóba? Érdemes megvenni?"

 

A RUF betűket egy brikettcsináló gép préseli bele.

Ilyen gép van jó pár az országban, mindenütt mást töltenek bele, a tiszta keményfától egészen a napraforgóhéjjal kevert szemétig.

Tehát a RUF felirat nem egy fa-termék, hanem egy fapréselő gép.

 

A fabrikett fából van, tehát minden fatüzelésű kályhában használható.

Akinek elfogyott a jó porszáraz tűzifája, annak szerintem érdemesebb megvenni a brikettet, mint frissen vásárolt félig vizes fát pazarolni.

 

"Esetleg valami tapasztalat, hogy mennyit kell rárakni - darabra - ?"

 

Minden háznak más a hőigénye, minden tűzmester más hatásfokkal pazarol tüzel és a RUF brikettek között is különbségek vannak.

Én pl keményfa RUF bikettből három darabbal szoktam tüzet rakni, de a legtöbb helyen ennél jóval többre van szükség. Kiindulásképpen (amíg ki nem tapasztalod az arányokat), súlyra kb 25-33%-al kevesebb kiló brikettel kezdj tüzelni, mint amennyi fával tüzeltél eddig.

Előzmény: aetheroleum (52910)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.12.31 0 0 52914

A képen egy fekete négyzet látható,

a linken meg száz termék van, 450-foktól.

Előzmény: The Rocketeer (52913)
The Rocketeer Creative Commons License 2018.12.31 0 1 52913

 

Ebből pl. van 600 fokos hőtűrésű, és 1 mm vastagságtól kezdődik:

 

 

http://www.westex.hu/index.php/hoallo-szigetelesek-kezdolap/tomitesek

aetheroleum Creative Commons License 2018.12.30 0 0 52912

Ez tényleg jó ötlet. Még nincs burkolva semmi. Szórok rá finom hamut és ha megmozdítja akkor kifúj.

 

Egy próbát megér :-)

 

Előzmény: zerger88 (52911)
zerger88 Creative Commons License 2018.12.30 0 1 52911

Bár valószínű az amit éppen előttem írtatok.
De ha tesztelni akarnád akkor szerintem (lehet kiröhögtök) hamuval körbeszórod s kicsit belenyomkodod Csak esetleges böffenéskor van gond de ugye tesztnek írtam :)
Esetleg közetgyapottal ha van valakinek kevés. 

 

Előzmény: aetheroleum (52896)
aetheroleum Creative Commons License 2018.12.30 0 0 52910

Lehet, hogy igazad lesz - remélem - mert most jobban kezdtem tüzelni - magasabb hőfokra -

 

Még egy kérdés:

 

RUF feliratú brikett jó a vízteres kandallóba? Érdemes megvenni?

 

Van sok hulladék fám. Ezzel nappal jól megy a dolog de estére kellene valami keményebb, tovább égő, több hőt adó anyag. Keményfám nincs most mivel most vettem a házat és nem tudtam rákészülni.

 

Esetleg valami tapasztalat, hogy mennyit kell rárakni - darabra - ?

 

Előzmény: Törölt nick (52909)
Törölt nick Creative Commons License 2018.12.30 0 1 52909

"- még nézeget, hogy mi lehet a gond - lehet, hogy még nem égett le teljesen a berendezés felületéről a cucc -."

 

Igen, könnyen lehet, hogy mindössze ez a gond, és azt érzed. Nálam az első szezonban ez úgy volt, hogy természetesen az első pár begyújtásnál éreztem, aztán sokáig semmi, majd januárban ismét előjött, amikor erősebben tüzeltem (aztán ha ez egyszer megoldódik -leég teljesen- akkor soha többé nem jelentkezik már)

Előzmény: aetheroleum (52902)
Calcitos Creative Commons License 2018.12.30 0 0 52908

 kizárt hogy kondenzvíz lenne.    

 A füstgáz  jó 300 fokon távozik, mire a kémény végére ér akkor is van vagy 100 fok.

 

 De majd egyszer lemérem fent is.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (52905)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.12.30 0 0 52907

Az is füstjárat szűkítés, amikor a füstcsövet nem csak 12-15 centire toljuk be a fali kémény-lyukba (amennyi a kémény falvastagsága), hanem 25-30 centi mélyre toljuk be "hogy jól benne legyen", a cső végét szinte nekitoljuk a kémény-kürtő szemközti falának :)

Szerencsére a kéményseprő ezt rögtön kiszúrja, amikor belenéz a kéménybe.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (52906)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.12.30 0 1 52906

"A kéménynek MINDIG húznia kell a réseken (is) befelé a levegőt."

 

Kivétel

- a begyújtás utáni első másodpercek (gyengébb kémény esetén percek), amíg hideg a kémény, addig a "meleg levegő felfelé száll" törvén erősebb a kémény (hidegen még nem létező) szívóhatásánál.

- vagy amikor valaki olyat dob a tűzre, ami hirtelen olyan nagy hőfejlődést okoz, amivel nem képes a kémény megbirkózni

Minden más esetben a kémény szívó hatása garantálja, hogy semmi szag ne jöhessen kifelé sehol, mert minden résen/lyukon befelé áramlik a levegő.

Még egy lehetőség: előfordulhat olyankor is pillanatnyi füst(gáz)kilövés, ha a füstjáratban valahol szűkület/szűkítés van. Ezért is tilos a füstjárat szűkítése útközben.

Előzmény: Törölt nick (52899)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.12.30 0 0 52905

"az én kályhámnál a cső nem bele megy hanem rá !!"

 

A füstcsöveket úgy kell egymásba dugni, hogy a cső belső falán lefelé csorgó kondenzvíz sehol ne tudjon kifolyni, hanem mindvégig a cső belsejében csorogjon egészen a tűztérig (kémény-összedugdosás esetén esetén a koromzsákig).

Ha nálad nem bele, hanem rá van dugva a csőcsonkra, akkor nálad a lefelé csorgó kondenzvíz ki van vezetve a kályha tetejére :)

Előzmény: Calcitos (52897)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.12.30 0 0 52904

"Nem akarok egy tubus , fekete, hőálló tömítőt venni"

 

Pedig ezen a helyen az lesz a jó megoldás. Léteznek tömítő zsinórok, de a tűztér kilépési pontján előfordulhat olykor akár 600 fok felett is (sötétvörösen izzó felület) és azt az olcsó zsinórok tudtommal már nem bírják. A kinyomós trutymó viszont 1000 fok felett is bírja, tehát vagy trutymó kell neked, vagy beszerzel valami komolyabb hőtűrésű (kerámia?) tömítő zsinórt.

Előzmény: aetheroleum (52896)
The Rocketeer Creative Commons License 2018.12.30 0 0 52903

A kályha tetején kondenzvíz? Begyújtástól hány másodpercig? Mindenesetre nálam tizenöt év alatt nem keletkezett ilyen kár, még a nem kis felületű vasból készült füstgázhasznosítóm se lyukadt ki pedig annak idő kell a felmelegedéshez. Hozzáteszem nálam ezzel együtt is van tömítés (minek szívjon falsot, majd én adagolom a levegőt), tehát nem folyik ki semmi.

 

Mondjuk belegondolva elfogadom, hogy egy lemezkályhát ez esetleg károsíthat, ezért peremezik ki.  Öntvény kandallóbetétnél ilyesmit még nem láttam.

Előzmény: Törölt nick (52901)
aetheroleum Creative Commons License 2018.12.30 0 0 52902

Köszönöm az észrevételeket!

 

- nekem se tiszta, hogy a cső bele van dugva és nem rá megy - érdekes -.

- még nézeget, hogy mi lehet a gond - lehet, hogy még nem égett le teljesen a berendezés felületéről a cucc -.

- a kémény húz rendesen, az biztos.

- tényleg, a fekete tömítő massza kemény lesz és valószínűleg ide nem jó

 

Na majd referálok, ha rájövök !

 

 

Előzmény: The Rocketeer (52900)
Törölt nick Creative Commons License 2018.12.30 0 1 52901

Meglepően szerencsétlen megoldás az áramlásnak nem megfelelő irányú csatlakozás, a füstcsőnek kéne ráhúzva lenni a kandalló csonkjára...

Nem így van. 

Abban az esetben amit írsz az esetleges kondenzvíz szépen kicsorogna, ráégne a kályha külsejére. Akkor lenne csak fejvakargatás, mert szép többet nem lenne.

Előzmény: The Rocketeer (52900)
The Rocketeer Creative Commons License 2018.12.30 0 1 52900

Kályhazsinórból van lapos profilú, én ide azt tennék (ha valahogy beférne), ha itt jön a szag, ha nem. Meglepően szerencsétlen megoldás az áramlásnak nem megfelelő irányú csatlakozás, a füstcsőnek kéne ráhúzva lenni a kandalló csonkjára...

 

Szerintem a szilikon ide kevés, vagy határeset, a piros színű szokott olyan 300 fokig használható lenni. Van pár termék efölötti hőtűréssel, azt van hogy szilikon névvel illetik, meg van egy fekete cucc 1200-1300 fokot tud, de ezek megszilárdulnak, nem ajánlom a rendszeres hőtágulások miatt. Ha létezik 600 fokig jó ami rugalmas is marad, az persze mehet, nem tudok ilyenről.

 

De valóban - itt kifelé normál esetben semmi se kéne, hogy jöjjön, rendes kémény esetén a tüzelés során még a kandalló ajtaját is ki lehet nyitni kellő óvatossággal, nálam legalábbis, pedig még majdnem 5 m-en keresztül kínzom a füstgázt, mire a kéménybe jut.

Előzmény: aetheroleum (52896)
Törölt nick Creative Commons License 2018.12.30 0 1 52899

Nem jó irány a tömítgetés. A füst nem nyomással távozik a csöveken.

A tömítés csak tüneti kezelés, azt kell megállapítani, hogy azon a szakaszon (ha valóban ott jön ki a füst) mitől lesz nagyobb a nyomás, mint a szobában. Normál működés közben ilyen nem lehet. A kéménynek MINDIG húznia kell a réseken (is) befelé a levegőt.

Előzmény: aetheroleum (52896)
Zolket Creative Commons License 2018.12.30 0 1 52898

Hy!

 

Ahogy látható a képen, kifelé van peremezve a füstcső csonk. Ezt úgy kellet volna, hogy egy rövid darab 15-20 cm belemegy és utána van ráhúzva a cső. 

 

Szerintem nem ott jön ki a szag de ha biztosra akarsz menni inkább hőálló szilikont vegyél ami max. 600C fokig bír ( 600 C fölött vastartalmúak az ehhez hasonló "kandalló" tömítők és egy idő után kitöredezik belőle).

Előzmény: aetheroleum (52896)
Calcitos Creative Commons License 2018.12.30 0 0 52897

A samottpor  + vízüveg jó.

 

 Viszont érdekes,  az én kályhámnál a cső nem bele megy hanem rá !!

Előzmény: aetheroleum (52896)
aetheroleum Creative Commons License 2018.12.30 0 0 52896

Tisztelt Urak!

 

Füttögetek és az az érzésem van, hogy valahol minimális "szag" kijön valahol.

 

Akkor érzem ha régi deszkát dobok rá.

Erre tippelek - lásd kép -.

 

Tudok én itt tömíteni valamivel? - szétszedés nélkül -.

Esetleg samotpor + vízüveg ?

Nem akarok egy tubus , fekete, hőálló tömítőt venni - vagy ez lenne a legjobb? -

 

Temporis Creative Commons License 2018.12.29 0 0 52895

Ha napelemes rendszert építesz ki, ami csak a felét megtermeli, akkor olcsóbb a fánál is.

Akkora rendszer telepítése meg olcsóbb, mint gázt kiépíteni.

Előzmény: aetheroleum (52893)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.12.28 0 1 52894

5000 kWh =

nappali áram esetén 185.000 Ft

élszakai (vezérelt) áram esetén 120.000 Ft

Előzmény: aetheroleum (52893)
aetheroleum Creative Commons License 2018.12.28 0 0 52893

Az rendben van, hogy az elektromos fűtésnél minden a házban marad - ezt értem -.

 

Az a nagy kérdésem, hogy mennyibe kerül az adott hőmennyiség előállítása?

 

Előzmény: Temporis (52885)
-= aTTi =- Creative Commons License 2018.12.28 0 0 52892

Köszönöm a gyors választ! :)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (52889)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.12.28 0 0 52891

"2000m3 gáz = 5000 kg fa = 5000 kWh áram"

 

A gázfűtésed valahol NAGYON veszteséges. Ha a kazánod hatásfoka nem ennyire szörnyű, akkor a kazán felülete és/vagy a csövezés rengeteg hőt pazarol NEM a lakás felé, hanem valószínűleg garázst/pincét/lábazatot/talajt fűtesz vele.

 

1 kg fából 1 kWh hő előállítása nem csoda, éppen pár napja írtam itt erről.

Előzmény: Temporis (52879)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.12.28 0 0 52890

"Ez akkor bukik ki, ha magas hőmérsékletű áram fűtéssel hasonlítod össte azokat."

 

Sokan nem tudják, hogy

1:  okosan elhelyezett és okosan irányított, SUGÁRZÓ fűtés esetén alacsonyabb szobahőmérséklet is elegendő azonos hőérzethez (ezzel a trükkel előznek a cserépkályhák, a hősugárzók és a mennyezetfűtések)

2:  minél magasabb hőmérsékletű a sugárzó felület, annál jobban irányítható a hő a kívánt irányba (tehát cserépkályha minden irányban szórja a hőt, egy narancssárgán izzó elektromos kvarc-csővel viszont már célozni, sőt  hőt "ellőni" is lehet, akár több méter távolságra).

Előzmény: Temporis (52885)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.12.28 0 0 52889

"De a tűleveles ágak okozhatnak-e problémát?"

 

Igen. Megszúrhatják a kezed a tűlevelek.

 

A magas gyanta tartalom sok hőt termel, ezért egyszerre csak keveset tegyél a tűztérbe és csak azután tegyél rá újabb fenyőt, amikor az előző adag már teljes vastagságában parázslik.

Előzmény: -= aTTi =- (52887)
trilla414 Creative Commons License 2018.12.28 0 0 52888

"Az alacsony hőmérsékletű elektromos fűtések is azok."

 

Szóval szerinted az alacsony hőmérsékletű elektromos fűtés nem kb. 100% hatásfokú?

Elárulod, elképzelésed szerint mi lesz a "veszteséggel" (, ami ugye szerinted nem a lakást fűti)?

Előzmény: Temporis (52885)
-= aTTi =- Creative Commons License 2018.12.28 0 0 52887

Lassan aktuális lesz a dolog, szóval szeretném megkérdeni, hogy mit szóltok a karácsonyfa kandallóban történő eltüzeléséhez. Nyílván nem egyszerre, hanem apránként, mint gyújtós, vagy a gyújtóshoz adva kis mennyiségben. Jelenleg is fenyő léceket használok a begyújtáshoz, tudtommal az okés. De a tűleveles ágak okozhatnak-e problémát? Vagy egyátalán van-e értelme?

Köszi a válaszokat előre is!

Törölt nick Creative Commons License 2018.12.28 0 0 52886

Milyen típusú a kazánod, mivel fűtesz, hol van a kazán, csövezés (pince, különálló kazánház, ??) milyen hőfokú a víz?

Előzmény: Temporis (52883)
Temporis Creative Commons License 2018.12.28 0 0 52885

Ha a rendszert is most építed ki, akkor mindenképp. 

 

A gázfűtés, pláne vízmelegítés átfolyós rendszerben még a legmodernebb kazánokkal is rossz hatásfokú.

 

A fatüzelés a high-tech kazánokkal, stb. is, amelyek a gázokat utánégetik, szintén olyanok.

 

Az alacsony hőmérsékletű elektromos fűtések is azok.

 

A thermodinamika szabályai miatt, mint hőerőgépek, nem tudhatnak többet 20-30%-nál.

 

Ez akkor bukik ki, ha magas hőmérsékletű áram fűtéssel hasonlítod össte azokat.

Előzmény: aetheroleum (52884)
aetheroleum Creative Commons License 2018.12.28 0 0 52884

Ez érdekel - mivel hasonló paraméterű házat fűtök -.

Bocs' de elvesztettem a fonalat:

 

Jól értem? Az elektromos fűtés lenne tényleg a megoldás: Engem költség oldalról érdekelne nagyon a dolog.

Előzmény: Temporis (52883)
Temporis Creative Commons License 2018.12.27 0 0 52883

12 év alatt többször is mérték, mind a kazánnak, mind a kandallónak jó a névleges hatásfoka, éppúgy mint mindenkinél, hozzák a gyártó által ígért 96% (gáz), és 85% (kandalló) hatásfokot.

 

Szinte tökéletes az égés, a kéményen gyakorlatilag csak széndioxid negy ki. 

 

Nem az én rendszeremmel van gond, hanem mindenkiével, csak nem tudnak róla az emberek.

 

Ezerszer sem értette meg senki, csak pár ember, aki hajlandó volt kipróbálni az áram fűtést magas hőmérsékletű eszközzel (minimum világít, olyan forró).

 

 

Előzmény: Törölt nick (52882)
Törölt nick Creative Commons License 2018.12.27 0 0 52882

A gázosban benne van a melegvízfogyasztás is?

Anélkül annak a gázkészüléknek 30%alatt van a hatásfoka a gyár által 90-nek hazudottal szemben. Itt valami nem OK.

50% körül még elfgadnám ha a pincében duruzsol a kicsike jó hosszú szigeteletlen csövekkel.

Előzmény: Temporis (52881)
Temporis Creative Commons License 2018.12.27 0 0 52881

Váltogattam évente.

 

Hol így, hol úgy, de az eredmény mindig makacsul ez lett.

 

A rendszeres szakszerviz, és az a tény, hogy ekkora házra szigetelés nélkül mások is ennyit fűtenek el, vagy még többet, azt mutatja, hogy valójában a gáz és a fa tüzelés mindenkinél ennyit tud valójában szezonális hatásfokban.

 

Sokat kutattam mi lehet ennek az oka. 

 

Miért ilyen alacsony a tényleges hatásfok?

 

Az egyetlen magyarázat a hőerőgépek maximális hatásfokát leíró egyenlet, úgy tűnik.

 

£=(t1-t2)/t1

Előzmény: Törölt nick (52880)
Törölt nick Creative Commons License 2018.12.27 0 0 52880

Ez egy kicsit kusza nekem.

Tehát:

2000m3 gáz fogy 1 év alatt ez 2000X9,4=18800kWh

5000kg fa ez 5000X3,5=17500kWh

Áram adott. 5000kWh

Tehát ezeket próbáltad hogy egyik évben gázzal másik évben fával harmadikban villannyal fűtöttél?

Ennyire brutálisan rossz nem lehet a gázos/radiátoros rendszered hatásfoka. Vagy valamit nem értek jól.

Én látatlanra azt mondanám, hogy egy NEM HASZNOS TÉRBEN elhelyezett kazánnalcsövezéssel örüljünk ha 50%-ot tud a gázos cucc, Kandallót mondjuk simán lehet 30%-ig rontani észrevétlenül.

Viszont a gázos száodnál valami nem stimmel.

Előzmény: Temporis (52879)
Temporis Creative Commons License 2018.12.27 0 0 52879

Nekem sok éve mindig ez jön ki szezonálisan:

 

~ 2000m3 gáz = 5000 kg fa = 5000 kWh áram. !!!

 

12 éve mérem, és a tapasztalat ez.

 

A gáznak, és a fának szezonálisan csak 1/4-e hasznosul.

 

96%-os kazán, és 85 %-os kandalló, quartz hősugárzók esetén.

 

150m2 szigetelés nélküli Porotherm 38-as házban.

 

Fázni nem szeretünk, így poló, rövidnadrág a benti klíma.

 

Melegvízre a gáz átfolyós rendszerben csak 10%-ot tud.

 

Gyakorlatilag 250 m3 megy el ha gázzal csinálok vizet, és 250 kWh áramot felvesz fel a boiler évente ha csak azt használom.

Előzmény: Téli nap (52861)
-= aTTi =- Creative Commons License 2018.12.25 0 0 52878

Ugyanez a márka, csak a Manhattan típus, és igen, hátra van tolva teljesen a felső samot. :) 

Előzmény: Jamalboy (52874)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.12.25 0 0 52877

" Tehát egy hődob hasznos lehet !"

 

Ha

- annyira jó a kéményed, hogy a megfelelő huzat-erősség produkálásához nem igényel túl forró füstgázt,

- ÉS a kályhádból viszont elég forró füstgáz jön ki,

..akkor butaság lenne a füstcsőből kifelejteni egy jó nagy felületű hődobot. Ne menjen ki a kéménybe az a sok hő, ha a kéményünk megelégszik kevesebbel is.

 

"meggypiros. Ez a  korábbi méréseim szerint 550 fok"

 

Ebből a színskálából is lehet saccolni a vas hőmérsékletét:

https://i.stack.imgur.com/uGB7l.jpg

 

"A kályha után közvelenül vagy  a könyök elé ?"

 

Minél alacsonyabban legyen minden hőleadó felület. A radiátorokat sem véletlenül nem a plafonra szokás szerelni :)

Persze egy rohadt jól hőszigetelt ház esetén mindegy, hogy milyen magasan van, de aki fával fűt, az a ház soha nem rohadt jól hőszigetelt :)

Előzmény: Varek1 (52876)
Varek1 Creative Commons License 2018.12.24 0 0 52876

Helló !

 Tehát egy hődob hasznos lehet !

 Van egy kályhám.   95 cm magas  felső kivezetésű.  Egy kb 1,2 hosszú egyenes  fűstcső, majd 90 fokos könyökkel a kéménybe,  Így  215 ön megy a lukba.

 

 Amikor  jószáraz  (ez mindig így van )  és  nagyon felaprított tüzelő kerül a tűztérbe a cső a kályhától még kb. 20 cm re is meggypiros. Ez a  korábbi méréseim szerint 550 fok, ennyi a füstgáz hőmérséklete. Ha betennék egy hődobot valószínűleg alacsonyabban  lépne be a füstgáz a kéménybe. hely bőven van, 3. 2 a belmagasság, a hődob  60 cm.

 Hová tegyem ? A kályha után közvelenül vagy  a könyök elé ?

 Így a csatlakozás  215 helyett  275 lenne.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (52875)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.12.24 0 0 52875

A forró füstgáz minél több időt tölt benn (minél hosszabb útvonalat jár be) a kályhában, annál kevesebb hő menekülhet ki a kémény irányába.

Tehát a samott hátrafelé zárjon.

Előzmény: Jamalboy (52873)
Jamalboy Creative Commons License 2018.12.24 0 0 52874

Na! :)

 

Bújtam a net bugyrait és sikerült találnom egy "robbantott" :D ábrát.

Ezek szerint csak elölről megy a füstgáz elvezetés.

Előzmény: Jamalboy (52873)
Jamalboy Creative Commons License 2018.12.24 0 0 52873

Boldog Karácsony!

 

Kezembe került egy Wamsler Lucifer típusú játékkandalló.

Lenne egy kérdésem. Samott ki lett szedve valamikor valakinél, megvan mind viszont a felső samott tábla elhelyezésében nem vagyok biztos. Hátul van a füstelvezetés.

Van egy fém konzol amivel gondolom távtartóként üzemel. Össze tudom rakni kétféleképp.

1. Hátra rakom a távtartót, ekkor hátul és elől is kb egál rés marad

2. Hátra tolom teljesen a samottot és elől rögzítem, ekkor csak elől, az ajtó felett van nyílás.

 

Melyik a jó elhelyezés?

 

Köszönöm szépen a segítséget!

aetheroleum Creative Commons License 2018.12.24 0 0 52872

Igen, tudom, hogy írtad - csak reménykedtem -. :-)))))

 

Előzmény: dstr (52871)
dstr Creative Commons License 2018.12.24 0 0 52871

Korábban leírtam neked, hogy nem fogod tudni szabályozni. Ha már rendesen ég, a szekunder levegő is elég neki, és azt nem tudod elzárni.

Előzmény: aetheroleum (52869)
dstr Creative Commons License 2018.12.24 0 0 52870

Nos, ami az energetikai ipart illeti, erőművi szinten mindenki a szabványos Joule mértékegységet használja. Itt van példának az MVM:

 

forrás

Előzmény: Mekk Elek ezermester (52866)
aetheroleum Creative Commons License 2018.12.24 0 0 52869

Egyébként ez nem is baj - szerintem -.

Első a biztonság.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (52867)
aetheroleum Creative Commons License 2018.12.24 0 0 52868

Igen, ezt hallottam én is, csak az első begyújtásoknál úgy éreztem, hogy jobban lezárt. A lángot nézve úgy tűnt. 

Előzmény: Zolket (52865)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.12.23 0 0 52867

A mai fűtőberendezések 99 százalékát "hülyebiztosra" gyártják, hogy a laikus kezelők a füstcsappantyúját ne tudják robbantó, a légellátását ne tudják szénmonoxid gyártó üzemmódra állítani. Nagyon kevés az olyan kályha/kandalló, aminél a kezelő lehetőséget kap a füst és/vagy a tűzilevegő TELJES elzárására.

Előzmény: aetheroleum (52864)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.12.23 0 0 52866

A teljes építészet és energetikai ipar kilowattban számol. A joule valóban szabványos mértékegység, de csak fizikatanárok, tanítványaik és laikus újságírók használják,  hozzáértők, szakemberek közül senki.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (52862)
Zolket Creative Commons License 2018.12.23 0 1 52865

Az alsó légbevezető pillangószelep úgy van beállítva, hogy ne zárjon teljesen, illetve az ajtó felső szelvényeinél kialakított réseken.

Előzmény: aetheroleum (52864)
aetheroleum Creative Commons License 2018.12.23 0 0 52864

Na egy kis tapasztalat megosztás:

 

Fűtöttem az idro 30-as vízteres kandallóval.

Kint 3 fok volt a házban 6.

Elsőre hulladék ágfával gyújtottam be utána egyszer raktam rá régi hulladék szarufát / kb. 7 darabot /.

Na ettől sikerült felkergetni 90 fokosra a vizet. Egy kicsit be is rottyantottam tőle de szerencsére megállt itt :-)

Elzártam a levegőt de most nálam is jelentkezett az a dolog, hogy olyan érzésem volt, valahonnan szívja a levegőt. Ennek utána fogok járni, hogy honnan szívja.

 

Konklúzió:

 

- kell még rá radiátor / most 3db 1200-as + 1db 1000 van rajta /

- be fogok szerezni egy bojlert amibe el tudom nyeletni ezt a plusz hőt

 

 

trilla414 Creative Commons License 2018.12.22 0 0 52863

Ja... SI mértékegységeket használni... fúj! Pff! 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (52862)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.12.22 0 0 52862

Számomra kapásból komolytalan minden olyan anyag, ahol joule-ban számolnak. Az első J betűnél húzok el onnan. Most sem történt másképp :)

Előzmény: Téli nap (52861)
Téli nap Creative Commons License 2018.12.22 0 0 52861

Köszi !

  Közben ilyen érdekességekre leltem  :

 

 

 "Sokan felteszik a kérdést, hogy melyik tüzelőanyag a legjobb választás egy családi ház fűtéséhez? Vegyünk példaként egy átlagos 120 m2 alapterületű családi házat, s tegyük fel, hogy a mai hőtechnikai szabványoknak megfelelő hőszigeteléssel ellátott. Ennek éves energiaigénye kb. 90.000 MJ. Ha a 85%-os hatásfokú tüzelőberendezéssel számolunk, akkor évi 8,5-9 t lignit felhasználására (lignit diószén: fűtőérték 12,50 MJ/kg) kerül sor. Ez kb. bruttó 115.000-226.000 Ft éves fűtésszámlát jelent (Mátra-Brikett Kft. telephelyi árakkal attól függően, hogy ömlesztett, vagy zsákos szenet használ). Ha ugyanazt az épületet 85-90 %-os hatásfokú gázfűtéssel, 2.900 m³ gázt (fűtőérték: 34,94 MJ/m3)"

 

 

 Mátrabrikett kft állít ilyeneket.

 dátum nincs, de régi lehet.

 

 

  Mert azért manapság  már  120 nm -en nem fűtenek el   2900 m3 gázt, legalább is abban amit a mai szabványnak megfelelőnek tartanak. Szerintem egy  mai követelményeknek megfelelő  120 nm-es házban  1300 - 1400 /év gázt lehet elhasználni fűtésre.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (52860)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.12.22 0 0 52860

A legrosszabb fűtési hatásfok értékeket akácfával tüzelve lehet produkálni,

mert az akácot annyira vizesen is meg lehet gyújtani, amikor a fűtőértéke még 2,5 kWh/kg sincs,

ebből lejön a szar hatásfokú kályha, az energiapazarló hőszigeteletlen kémény, no meg a hozzánemértő tűzmester a levegő-fojtogatós stílusával... szerintem jelen pillanatban is meglepően sokan fűtenek 0,8-0,9 kWh/kg körüli hatékonysággal.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (52859)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.12.22 0 0 52859

Papíron 4-4,2 körül vannak a különböző fafajták, légszáraz állapotban.

Frissen kivágva (vizes fa) ennek csak kb a fele igaz, a fenti magas értéket kb 1-2-4 év száradás után éri el.

Ehhez jön a szar hatásfokú fűtőberendezés+kémény, ami a hő egy részét kiküldi a kéményen.

Ehhez jön a gyakorlatlan tűzmester, aki a fának csak egy részét képes hővé alakítani, a többiből hamut/kátrányt/kormot/stb csinál.

Tehát az ELMÉLETI 4 kWh hőmennyiség helyett 1 kg fából a legtöbb esetben csupán 1-2,5 kWh tényleges hőmennyiség lesz a lakásban (egyes optimisták 3-al szoktak számolni).

Előzmény: Téli nap (52858)
Téli nap Creative Commons License 2018.12.22 0 0 52858

Üdv !

 

Ha valaki tudná és segítene.

 Mennyi 1 kg tűzifa energia tartalma kWó -ban ?

piaggioape Creative Commons License 2018.12.20 0 0 52857

Akkor mi itt szerencsés helyen vagyunk ilyen szempontból, itt működik az egy nyerő-egy nyelő kút verzió. Orosháza környéke. Igaz, ha van egy régebbi, használatban lévő fúrt kút, akkor az szokott lenni a nyelő, általában ő már be van járatva, jobban nyeli a vizet, mint egy új kút.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (52856)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.12.20 0 0 52856

"Nyerő és nyelőkút általában ugyanazon vízadó rétegbe van fúrva."

 

Az ország nagy részén annyira rossz a vízadó réteg elnyelő-képessége, hogy a kiemelt víz elnyeletéséhez több nyelőkutat kell csinálni és/vagy nyomással (szivattyúval) kell visszanyomni. Tudok olyanról (homokos Alföld, vízréteg mélyen), hogy 1 db nyelőkút esetén 2-3 bar nyomás kellett az elnyeletéshez.

 

A kútklímák túlnyomó többségénél a kiemelt víz végül a csatornába/kertbe/szivárgóba kerül.

A ország egy részén persze egy db nyelőkút is problémamentesen dolgozna, de sokan ott is inkább a csatornába engedik a vizet, hogy ne kelljen még egy kutat fúrni.

Előzmény: piaggioape (52855)
piaggioape Creative Commons License 2018.12.19 0 0 52855

Nyerő és nyelőkút általában ugyanazon vízadó rétegbe van fúrva. Nem szivattyúzzuk összevissza a vizet a vízadó rétegek között. Én bízok abban, hogy ha lesz új szabályozás, ott figyelembe fogják venni, hogy a hőtechnikailag felszívott víz ami visszakerül ugyanabba a rétegbe nem fog vízkivételnek számítani. Vagy más elbírálásban fog részesülni.

Előzmény: Törölt nick (52840)
Törölt nick Creative Commons License 2018.12.19 0 1 52854

1200X600-as radiátor 70/50-es vízzel tud 1200-1300W körül. 50 fokos vízzel meg nem szokták megadni, de úgy tudom, hogy 10fokonként 20%-ot le kell venni.

Tehát 50/30-as vízzel kb 800W-ot ad le.

Na pont így van hozzá egy 700/2000W-os olajradiátor.

Nem egymáshoz kell hasonlítani, hanem ha egy szoba max hőigénye 1500W akkor oda jó sok lesz a 2000W-os olajradiátor.

Előzmény: aetheroleum (52852)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.12.19 0 0 52853

"Gondolom te is így fűtesz akkor otthon."

 

Mostanában páratlan napokon egy 800 wattos elektromos hősugárzó "utánozza" a páros napokon fűtő napi 7-8 kg fabrikett hőtermelését.

 

"Amikor szereltek a srácok nálam egész nap ment egy 2kw jó minőségű ventillátoros hősugárzó"

 

Hideg falak esetén + szarul hőszigetelt házban 2 kW valóban nagyon-nagyon kevés a kellemes közérzethez. Meleg falak + jó hőszigetelés esetén meg összesen fél kilowatt is elég lehet egy egész házra.

 

"Te meg jössz itt ilyen sületlenséggel, hogy 700 wattos szarokkal lehet fűteni!"

 

Hőszigetelés kérdése az egész. Az érdekesség kedvéért egy passzívház maximális hőigénye (tehát -15 fokos időjárás esetén) négyzetméterenként 10 watt, átlagos téli időjárás (+5 fok) esetén 4 W/m2 körül van. Tehát ha egy ilyen ház pl 100 négyzetméteres, akkor az év leghidegebb órájában 1000 watt kell a ház kifűtéséhez (átlagos hőmérsékletű téli napon a felénél is kevesebb).

Persze egy passzívház jóságú hőszigetelés drága dolog, viszont egy passzívházénál ötször szarabb hőszigetelés bárki számára viszonylag olcsón elérhető. Ekkor a 100 m2-es házunknak 5000 watt lesz a hőigénye az év leghidegebb óráján, amihez pl az általad említett "700 wattos szarokból" 7 darab kell.

 

 

Előzmény: aetheroleum (52852)
aetheroleum Creative Commons License 2018.12.19 0 0 52852

Gondolom te is így fűtesz akkor otthon.

 

Nem értek sokat a dologhoz de egy biztos.

Amikor szereltek a srácok nálam egész nap ment egy 2kw jó minőségű ventillátoros hősugárzó / csak a konyhai részen/. Pont arra volt elég, hogy ne fagyjon le a tökük. Te meg jössz itt ilyen sületlenséggel, hogy 700 wattos szarokkal lehet fűteni!

Vicc.

Ja és biztos jól lehet aludni amikor a nagyszobába egész éjszaka dübörög 4 ilyen szar. Hol van ez 2 db 1200-as radiátor hőleadásához képest?!

 

Nem is folytatom tovább a dolgot.

Részemről befejezve a dolog.

 

Szép napot!

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (52850)
Törölt nick Creative Commons License 2018.12.19 0 0 52851

Másnál meg kiverik a biztosítékot és végül marad 3-4-5 ember egy topicban.

Így év végén sok topicban van 1-2-3 ilyen troll, szétcsapnak mindent agyatlanul.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (52849)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.12.19 0 0 52850

"meg van a véleményem a hozzászólásaid komolyságáról."

 

Jogodban áll.

 

"ezt te se gondoltad komolyan."

 

Ha valami részletet nem értesz, kérdezz nyugodtan. Többnyire igyekszek válaszolni.

Előzmény: aetheroleum (52848)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.12.19 0 1 52849

"Részemről befejeztem veled a diskurzust, szaladhatsz a modikhoz!"

 

Miért szaladnék?

Az indoklás/érvelés nélküli indulatos hozzászólások többnyire vidám perceket szereznek nekem :)

Előzmény: sanyooo1 (52847)
aetheroleum Creative Commons License 2018.12.19 0 0 52848

Ne haragudj, de innentől fogva meg van a véleményem a hozzászólásaid komolyságáról.

Szerintem ezt te se gondoltad komolyan.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (52844)
sanyooo1 Creative Commons License 2018.12.19 -3 0 52847

Hülye vagy te öcsém, és akkor még finom voltam és nőies! Mert ha őszintén elmondanám mi vagy te, akkor nem a "hülye" jelzőt használnám! Részemről befejeztem veled a diskurzust, szaladhatsz a modikhoz!

Előzmény: Mekk Elek ezermester (52845)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.12.19 0 0 52846

"De gondolja bele, ha minden telken ipari mennyiségben szivattyúznád az egyes vízzáró rétegek között a vizet ki-be."

 

Én nem azt mondtam, hogy minden hülye azt csináljon a talajvízzel amit akar, én csupán jogbiztonságot szeretnék. Pl legyen benne a törvényben, hogy az ugyanabba a vízrétegbe visszaengedett talajvíz mennyisége nem számít vízkivételnek. Ez a törvényalkotóknak pár peres munka lett volna, de valami miatt még sincs benne semmi ilyesmi.

 

És már sok éve nem hiszem azt, hogy ha egy törvény szövegéből "kifelejtődik" valami lényeges, az véletlenül lett kifelejtve. Szerintem valamiféle "kútadó" előkészítése folyik trükkösen, álnéven (kötelező kútbejelentés /büntetés) és nem akarják kihagyni a szórásból a jó vastagon megadóztatható magánszemélyeket (akik sok talajvizet mozgatnak meg), ezért lett "véletlenül kifelejtve" a jogszabályból az az jelentéktelen apróság, hogy egyes "vízhasználók" valójában egy cseppet sem használnak el a talajvízből.

Előzmény: Törölt nick (52840)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.12.19 0 2 52845

"Írd ki hogy utálod a fideszt"

 

Nem lenne szép dolog külön megemlíteni csak egyetlen pártot abból a kb 10 tagú párt-listából, melyek együttesen ravaszul összehozták a jelenlegi nagy magyar jogbizonytalanságot.

Előzmény: sanyooo1 (52842)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.12.19 0 0 52844

"Tízet sorolj fel nekem lécci'"

 

Csak a kémény + füstcső + kandalló több, mint tíz alkatrész.

És akkor még jönnek a radiátorok, csövek, elágazó idomok, csapok, keringető, termosztát, a fagyvédelem, a túlmlegedés védelem alkatrészei, áramszünet védelem, stb. stb.

 

"Írd le, hogyan tudnám a házam fűtését megoldani ennyiből: 3 szoba + fürdő + konyha"

 

Egy lehetséges olcsó megoldás: 4-6000 Ft-os elektromos fűtőtestekből elhelyeznék kb 7 darabot, plusz kb 60-70 ezer forint villanyszerelési munkákra.

Előzmény: aetheroleum (52839)
sanyooo1 Creative Commons License 2018.12.19 -1 0 52843

Ott nem él meg pofázásból! Dolgozni meg büdös neki! 

Előzmény: Sárgamacska (52838)
sanyooo1 Creative Commons License 2018.12.19 -1 0 52842

"Felesleges nyelvészkedni ott, ahol nincs jogbiztonság."

 

Itt meg felesleges politizálni! Sunyi módon meg fóleg ne! Írd ki hogy utálod a fideszt, de a megfelelő topicba, van elég! 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (52837)
Törölt nick Creative Commons License 2018.12.19 0 0 52841

Második kérdésedre.

https://olajradiator.arukereso.hu/star-light/ymoh7bl-p434603457/

Ilyenből 5 db, plusz mindegyik mellé egy tartalék és még ez sincs 100ezer. :)

Előzmény: aetheroleum (52839)
Törölt nick Creative Commons License 2018.12.19 0 0 52840

Azért ez ennél bonyolultabb.

A vízkivétel normál mennyiségben -talán- nem jelent gondot. De gondolja bele, ha minden telken ipari mennyiségben szivattyúznád az egyes vízzáró rétegek között a vizet ki-be.

Lásd ingyenes elektromos autós töltés. Halandó nem tud csak anyázni a töltőfej mellett, mert az egyik kocsimegosztó ipari mennyiségű autókat (4-500?) töltöget rajtuk. csakis azért, mert nincs(szarul van szabályozva.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (52837)
aetheroleum Creative Commons License 2018.12.19 0 0 52839

Minden személyeskedés nélkül:

 

 

"Vízteres kandallós fűtés: kb száz db alkatrész"

Tízet sorolj fel nekem lécci'

"Elektromos fűtés: beruházás összköltsége mondjuk 100e Ft"

Ez érdekelne.

Írd le, hogyan tudnám a házam fűtését megoldani ennyiből: 3 szoba + fürdő + konyha

 

Köszönettel

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (52827)
Sárgamacska Creative Commons License 2018.12.19 -2 0 52838

Akkor olvass utána sőt  elmehetsz azokba a műveltebb országokba, szertettel várnak.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (52837)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.12.18 0 1 52837

"Ez nem vízkivétel."

 

Hidd el, hogy vita esetén a bíróság vízkivételnek fogja tekinteni, akkor is, ha a hőcserélődet leengeded egészen a talajvíz szintje alá.

Felesleges nyelvészkedni ott, ahol nincs jogbiztonság. Öt perc alatt előrántanak egy egy szakértőt, aki levezeti szépen, hogy a "vízkiemelés" a törvény szövegében nem azt jelenti, hogy kiemeled a talajszint fölé, hanem pl azt, hogy "kiemelted saját természetes közegéből".

 

Én a kertet pl úgy locsolom, hogy a víz egy milliméternyit sem emelkedik a talajszint fölé (gyökérzónás öntözés). A te gondolkodásod mentén lehetne így akár száz hektáros kertészetem, nekem ingyen jár a víz korlátlan mennyiségben, hiszen "nem történik vízkiemelés" (a talajszint fölé ;)

 

Ezt a "csak hőcsere" problémát nem nyelvészkedéssel, ravaszkodással kell megoldani, hanem a nyilvánosság erejével: minél több nyilvános fórumon támadni, nevetségessé tenni azokat törvényalkotási szakértőket, tanácsadókat, akik 2018-ban még nem hallottak a hőszivattyúról. És előbb-utóbb remélhetőleg megjelenik egy kiegészítő bekezdés a törvényhez... Ha lenne időm ilyesmire, akkor utánaolvasnék, hogy hogyan van ez szabályozva a műveltebb külföldi országokban.

Előzmény: piaggioape (52836)
piaggioape Creative Commons License 2018.12.18 0 0 52836

Szia! Az jutott eszembe, mi van akkor ha nem vesszük ki a vizet a kútból, hanem a felszín alatt 1 méterrel egy aknában egy jó lemezessel kivesszük a vízből ami nekünk kell és had follyon vissza oda ahonnan jött, csak kicsit arrébb. Ez nem vízkivétel. Ez így működhetne szerintem.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (52776)
Törölt nick Creative Commons License 2018.12.18 0 0 52835

Ja, jól van :)

Előzmény: trilla414 (52833)
sanyooo1 Creative Commons License 2018.12.18 0 0 52834

Ne osztogasd a névjegyedet!

Előzmény: Törölt nick (52830)
trilla414 Creative Commons License 2018.12.18 0 0 52833

De, neki mondtad, csak nem rá... (Ezért mondtam, ne mondd neki, mert magára veszi, és megsértődik... :) De ha magyarázni kell, rég rossz.. :)

Előzmény: Törölt nick (52832)
Törölt nick Creative Commons License 2018.12.18 0 0 52832

Nem is neki mondtam.

Előzmény: trilla414 (52831)
trilla414 Creative Commons License 2018.12.18 0 0 52831

"De ez azt hiszi, hogy ő az atyúristen, mert rájött, hogy klímával is lehet fűteni, és aki nem igy tesz, az hülye egytől egyig."

Ilyet a bileknek ne nagyon mondjál, mert magára veszi (jogosan) és megsértődik...

Előzmény: Törölt nick (52830)
Törölt nick Creative Commons License 2018.12.18 0 0 52830

Összevissza beszél már évek óta. De még nem is ez a baj, viszont az, hogy folyamatosan lehülyézi meg kiröhögi egy kandalló, cserépkályha topicban a fával tüzelőket, az már kiveri egy idő után a biztositékot (és még ő beszél illemről meg jó modorról). Természetesen azzal semmi gond, hogy egyéb, fűtéssel kapcsolatos témák, alternativák felmerülnek itt, én speciel élvezettel olvasom ezeket, mindig tanul az ember. De ez azt hiszi, hogy ő az atyúristen, mert rájött, hogy klímával is lehet fűteni, és aki nem igy tesz, az hülye egytől egyig.

Előzmény: Törölt nick (52829)
Törölt nick Creative Commons License 2018.12.18 0 0 52829

Te beszélsz aki bekamuzza, hogy a cége napelemrendszereket telepít miközben azt sem tudja mi az?

Előzmény: sanyooo1 (52823)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.12.18 0 0 52828

Nem jó az utolsó mondat:

"És ez lenne a BONYOLULT fűtési megoldás?"

helyett:

"Na EZ az egyszerű fűtési rendszer."

Elnézést.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (52827)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.12.18 0 0 52827

"egy rendszer minél bonyolultabb annál nagyobb a hibalehetőség"

 

Ez egy nagyon okos mondás.

Szemléltetésképpen lássuk két példát:

Vízteres kandallós fűtés: kb száz db alkatrész (lehetséges meghibásodások!), milliós beruházási költség, minden évben 10-féle különféle kötelező cselekedet (a tűzifa beszerzésétől a hamuzásig), melyek közül némelyik cselekedetet évente több, mint 200-szor kell megismételni. Ez lenne az EGYSZERŰ fűtési rendszer? 

Elektromos fűtés: beruházás összköltsége mondjuk 100e Ft, meghibásodható alkatrészek száma mondjuk 6 db, ezzel kapcsolatos kötelező éves tevékenység: nulla. És ez lenne a BONYOLULT fűtési megoldás?

 

Előzmény: aetheroleum (52802)
Törölt nick Creative Commons License 2018.12.18 -1 0 52826

Ne fárasszál.

Előzmény: sanyooo1 (52825)
sanyooo1 Creative Commons License 2018.12.18 0 0 52825

Nem igaz amit mondasz, vagy soknick-ű vagy, melyik rosszabb? 

Előzmény: Törölt nick (52824)
Törölt nick Creative Commons License 2018.12.18 0 0 52824

Nem mintha számitana, de pontosan 2010 óta irkálok ide...

Előzmény: sanyooo1 (52823)
sanyooo1 Creative Commons License 2018.12.18 0 0 52823

Jó nagy szád van ahhoz képest, hogy új vagy itt! Te vegyél vissza, mert ha idegen helyre belép valaki illik köszönni! De ezt neked hiába mondom, ha szüleid nem tanították meg. :(

Előzmény: Törölt nick (52821)
aetheroleum Creative Commons License 2018.12.18 0 0 52822

Ennél még jobb: 

 

kandalló előtt szeretkezni  és utána pipázni :-)))))))

 

 

Előzmény: Törölt nick (52821)
Törölt nick Creative Commons License 2018.12.17 0 0 52821

Nem (egyébként miféle lyuk, miféle gödörből???), de te viszont visszavehetnél. Nézzél felfelé 2 centit, és akkor láthatod a topic cimét. Ha innen további segitség kell, akkor az elég szomorú.

 

Éppen most nyomtam rá az esti adag kőrist a Supra M58-ra, reggel parázsról mehet tovább. 90 m2, mindenhol kellemes hömérséklet van, a kandalló előtt pipázva olvasni meg olyan feeling, amit te úgysem értenél meg soha...

Előzmény: sanyooo1 (52820)
sanyooo1 Creative Commons License 2018.12.17 -2 0 52820

Nocsak-nocsak? Kiszólt a lyuk a gödörből? :)))

Előzmény: Törölt nick (52819)
Törölt nick Creative Commons License 2018.12.17 -1 0 52819

Téged kellene már beszereltetni valahova.

Előzmény: sanyooo1 (52818)
sanyooo1 Creative Commons License 2018.12.17 0 1 52818

Ez olyan, mint a fafűtés! Ha minden költséget beszámítasz, tuti bukás! De ez nem píszí! :)))

 

Aki olcsón akar fűteni és nincs gáza az szereltessen klímát! 

Előzmény: aetheroleum (52817)
aetheroleum Creative Commons License 2018.12.17 0 0 52817

Azért kérdeztem, mert a szembe szomszédnak van ilyesmi. Azt hiszem 12-14 darab + inverter / azt hiszem ez a neve / és 2,4 milla körül volt az ára a rendszernek. Na most ez minimum 10 év megtérülés. Na most a betápláló egységre adnak 5 év garanciát / ami nem olcsó dolog / és ismerve a tervezett elévülés fogalmát, tuti nem bír ki többet.

Szóval nekem sehogy se áll össze a dolog.

De ez egy laikus vélemény.

Előzmény: Törölt nick (52809)
sanyooo1 Creative Commons License 2018.12.17 -1 0 52816

Látom érdekel a történelem, ez nagyon helyes! :)))

Előzmény: Törölt nick (52815)
Törölt nick Creative Commons License 2018.12.17 0 1 52815

Erre gondolsz?

 

Idézet tőled:

"A KPE csövet, mint vízmelegítőt érdemes használni, vagy felejtős? "

 

 

Ne viccelődjünk már.....mucika.

Előzmény: sanyooo1 (52814)
sanyooo1 Creative Commons License 2018.12.17 -1 0 52814

Mucika! A cégem telepít ilyen sz@rokat! De igazad van, még nem is láttam! :-O)))

Előzmény: Törölt nick (52813)
Törölt nick Creative Commons License 2018.12.17 0 1 52813

Azért írtam ezt a számot, mert kb, ez az a szint ahol (ma) eléri a telepített rendszerek metérülése a 7-8 évet.

Telepíthetsz akár éves 1,5milliót hozó rendszert is, de a megtérülés már nem fog javulni.

A kisebb rendszereknél pedig eltolódik 10 év körülre.

A és a 200ezer körüli termelés még elketyeg 1 fázison, a felett már 3fázisú rendszerek vannak.

Nézz utána nyugodtan, butaság csípőből leviccezni olyan dolgot amiről még nem hallottál.

Előzmény: sanyooo1 (52812)
sanyooo1 Creative Commons License 2018.12.17 0 0 52812

" Éves hozam 200ezerFt,"---Na ez a hét vicce!  :)))

 

 

Előzmény: Törölt nick (52809)
sanyooo1 Creative Commons License 2018.12.17 0 0 52811

És ha egy arra szálló varjú nem ejt rá egy diót jó magasból az üveglapra! 

Előzmény: trilla414 (52810)
trilla414 Creative Commons License 2018.12.17 0 1 52810

Éves hozam 200eFt (4-5kWp), telepítés költsége >2mFt. 

Ha nem számolunk a 

- szaldós rendszer eltörlésével (esélyes)

- garancia által nem fedezett meghibásodás és (esélyes)

- karbantartás költségeivel, stb., de számolunk a

- beruházás alternatív költségével (éves 60e) 

akkor akár 2m/(200e-60e)=14 év alatt vissza is hozhatja az árát.

És akkor még nem termelt pluszban semmit...

 

Én kivárok, a rendszerek ára csak lefelé megy... :)

Előzmény: Törölt nick (52809)
Törölt nick Creative Commons License 2018.12.17 0 0 52809

Az éves megtermelt energia árával elosztod a telepítés költségét.

Mondjuk: Éves hozam 200ezerFt, telepítés költsége 1400000FT. 1400000/200000=7év

Előzmény: aetheroleum (52808)
aetheroleum Creative Commons License 2018.12.17 0 0 52808

Tényleg nem kötözködésből kérdezem, hanem érdekel:

 

Hogyan térül meg 7 év alatt?

Esetleg - csak nagy vonalakban - összegileg leírva.

Köszönöm

 

Előzmény: Ladybee (52806)
Törölt nick Creative Commons License 2018.12.17 0 0 52807

Ez volt ám a konkrét levezetése a SOHAnak. :)))

Előzmény: sanyooo1 (52805)
Ladybee Creative Commons License 2018.12.17 0 0 52806

Ha van rá pénz, akkor praktikus azt valami termelőbe fektetni. Nálam most szerelik, hét év alatt behozza az árát.

Előzmény: sanyooo1 (52805)
sanyooo1 Creative Commons License 2018.12.17 0 0 52805

"A napelemet már páran kiszámolták, meglepően hamar megtérül. "

 

 

Városi mese!  :)))

 

Előzmény: Törölt nick (52804)
Törölt nick Creative Commons License 2018.12.17 0 0 52804

Kémény valóban nem olcsó.

A napelemet már páran kiszámolták, meglepően hamar megtérül. 

Előzmény: sanyooo1 (52803)
sanyooo1 Creative Commons License 2018.12.17 0 0 52803

"Ja, akkor modernizáljuk a kéményt százezrekért"------------------Inkább millió!

 

 

"Ez tök olyan mint a napelemek. Az életben nem térül meg az ára / csak egyszer számolná ki valaki "---Sohasem térül meg!

Előzmény: aetheroleum (52802)
aetheroleum Creative Commons License 2018.12.17 0 1 52802

Az én véleményem / és apám is mindig ezt mondja /

 

"egy rendszer minél bonyolultabb annál nagyobb a hibalehetőség" 

 

Szerintem az én vízteres kandallóm nem arra lett kitalálva, hogy mindent a maximumon "kiszedjek belőle "

Persze, lehet kínozni a kilépő füstgázt és kisajtolni belőle minden hőt. Ebben az esetben - véleményem szerint - jönnek a problémák / túl alacsony füstgáz hőmérséklet, lerakódások, stb. /

Ja, akkor modernizáljuk a kéményt százezrekért meg plusz szabályzók, stb.

Ez tök olyan mint a napelemek. Az életben nem térül meg az ára / csak egyszer számolná ki valaki /

 

Na de még egy gondolat a kandallóval kapcsolatban:

 

Régebben volt szó a levegő ellátás problémáiról / túl sok levegő, nem lehet elzárni, stb. /

Próbáltam oda figyelni a bejövő levegő szabályzó "pillangószelepre /

Összeszerelés előtt nagyon jól kitisztítottam, megnéztem, hogy ne legyen semmi piszok ezen a részen ami esetleg megakadályozza, hogy rendesen zárjon. A levegőt a padlás feljárónál szívom be. Szépen szív, intenzíven. Úgy nézem, fokozottan vigyáznom kell, hogy a csövön ne jusson be piszok, vakolat, stb. ami később beszorulhat a szelepnél.

Ha jól emlékszem dstl írta, hogy utána kellett állítania a bovdenen, mivel nem zárt rendesen - ezt is megnéztem mielőtt összerakták -. Tesztfűtés alatt figyeltem a lángot és amikor már felmelegedett a rendszer teljesen elzártam a bejövő levegőt. Valahonnan biztos szív egy kis levegőt de szerintem ez teljesen rendben. Így - ha elfelejtem rányitni - akkor se tudok nagy bajt csinálni -.

Szerintem rendben van ez így, ahogy elkészítették.

Rossz szokás - szerintem - hogy felülbíráljuk a gyártót és módosítunk rajta -. Szerintem nem hülyék és pár évtized alatt talán szereztek annyi tapasztalatot, hogy jót csinálnak.

 

A szerelőkről pedig:

 

Az első szerelő - aki eljátszotta nekem a nagymenőt - le se szarta a fejemet. A megbeszélt időben nem hívott, nem vette fel a telefont és ki is nyomta -. Én elhiszem, hogy kurva menő a környéken meg tele van pénzel.

De én erre ugrok!!! Apám nekem azt mondta, ha megígérek valamit, legyen is úgy !

Egy biztos: én senkinek se fogom ajánlani. Lehet most olyan idők járnak, amikor kevés a "szakember " de az idők változnak  / innen üzenem / :-)

 

A másik szerelő teljesen korrekt volt. Megmondta, hogy sok a munka de ekkor meg akkor tudna jönni. Felmérte, mondott egy árat - ami hozzáteszem nem volt magasabb a másiknál -.

Nem alkudoztam csak egyet kértem: " ha azt mondod jöttök és az ígért időben kész lesz, legyen is úgy, megegyeztünk "

Minden úgy történt, ahogy ígérte ! Ja és nem játszotta el velem, hogy " bocs' a Pistához kell mennem sürgősen, meg a Jancsinak sürgősebb ".

 

A kandalló árával kapcsolatban:

 

Először gyanakodtam, hogy ennyire olcsón meg tudom venni - Zalaegerszegen -.

186.000.- volt az idro 30-as

Ennyiért sehol se láttam. Mindenhol 40-50 ezerrel drágább volt / persze szuper akcióba :-)) /

Előzmény: dstr (52799)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.12.17 -1 0 52801

"...szétfaragja a házát, plafonig nyit minden ajtót és be nem zárja azokat, hogy valamennyire szétterüljön a kandalló hője. Persze bármilyen burkolat vagy takaróelem felejtős."

 

Nagyon jók a fenti ötleteid, de esetleg olyan megoldást is választhat, hogy

1: a kandalló köré szép esztétikus díszburkolat épül, mégis fűt mint az állat,

2: csukott ajtók mellett is eljut a hő a többi helyiségbe.

 

"Ők sem nézik le a fölényeskedő tudálékos hólyagokat."

 

Ezt a fölényeskedőt melyikünkre kell érteni? Gondolok pl a fenti mondatodra.

Előzmény: dstr (52799)
Törölt nick Creative Commons License 2018.12.17 0 0 52800

Na végre egy olyan készülék ami jól működik.

 

Előzmény: aetheroleum (52790)
dstr Creative Commons License 2018.12.17 0 1 52799

Vagy azt a megoldást is választhatja kedves aetheroleum topiktársunk, hogy szétfaragja a házát, plafonig nyit minden ajtót és be nem zárja azokat, hogy valamennyire szétterüljön a kandalló hője. Persze bármilyen burkolat vagy takaróelem felejtős. Te magad írtad, hogy így - a'la nature - lenne tökéletes egy fűtőtest.

Képzeld, ezen a bolygón élnek olyan emberek, akiknek nem csak a hatásfok számít, hanem a praktikum és az esztétika is. Így választanak házat, autót, feleséget... Nem kell őket lenézni ezek miatt! Ők sem nézik le a fölényeskedő tudálékos hólyagokat.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (52796)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.12.16 0 0 52798

"Chuck Norris egyszer beírt valamit a fórumba, és Mekk Elek nem kötött bele..."

 

Az ember saját tanítványait nem oktatja ki nyilvánosság előtt, csak személyesen, az oktatás keretében.

Egyébként az ő eredeti neve Mekk Norrisz, de engedélyeztem neki művésznév használatát.

Egy másik tanítványom (Mekk Gájver) pl megtartotta eredeti nevét, csak ő egybe írja.

És vannak még nagyon sokan, az ismertebbek között van pl Mekk Donáldsz, neki szakácsművészetet és marketinges átveréstechnikát tanítottam (az egyik tárgyból megbukott, már nem emlékszem melyikből).

Előzmény: The Rocketeer (52786)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.12.16 0 0 52797

"nem biztos, hogy a Silka nem bírja a meleget"

 

Nem is írtam sehol, hogy nem bírja a meleget. Csak azt, hogy soha nem látott még meleget, ezért én nem mernén magas hőmérsékletre alkalmazni.

Előzmény: The Rocketeer (52787)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2018.12.16 0 0 52796

Ez így csupaszon túl jó hatásfokkal fűt. Keress gyorsan egy "profi" szakembert, aki gyorsan körbeépíti (jó szorosan max 2 centi légréssel,, lehetőleg hőszigetelő ytonggal, felül egy mindössze tenyérnyi levegő-lyukat hagyva), az majd jelentősen csökkenti (kitereli a kéményen) a jelenleg a lakásban megjelenő rengeteg meleg nagy részét.

Előzmény: aetheroleum (52790)
aetheroleum Creative Commons License 2018.12.16 0 1 52795

Gondoltunk rá :-)

 

Van rajta csak nem látszik a képen :-)

 

Előzmény: dstr (52794)
dstr Creative Commons License 2018.12.15 0 0 52794

Azt a hosszú vízszintes füstcső szakaszt el kellene kerülni. Jobb lenne egy 45 fokos idomot tenni rögtön a kilépő csonkra. Ha ez nem lehetséges, akkor cseréld ki a 90 fokos idomot olyanra, amin van tisztító nyílás!

Előzmény: aetheroleum (52792)
aetheroleum Creative Commons License 2018.12.15 0 0 52793

Nekem a fentről begyújtás tökéletesen bevált !

Szinte semmi füst. Csak ajánlani tudom / kandallóba mindenképp /

Előzmény: sanyooo1 (52789)
aetheroleum Creative Commons License 2018.12.15 0 0 52792

Előzmény: aetheroleum (52791)
aetheroleum Creative Commons License 2018.12.15 0 0 52791

tennék fel kéépet, de béna vagyok :-)

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!