Folytatom: de ha netán a minőségi 300 Ft-os fázisceruza minden éren világít ne lepődj meg, ugyanis lehet bármilyen visszajövő fázis panelban, ugyanis végig fűzve van a nulla. De egyébként az MM vezetékben indukálódhat annyi feszültség is, bármely vezetőéren, hogy a már előbb említett minőségi feszültség vizsgáló berendezés ismételten "jelezni" fog, ugyanis az 50 V-os érintési feszültség alatt is képes egy ilyen "műszer" fázisra utaló jelet mutatni.
A fázist (fekete) könnyen megtalálod egy fázisceruzával. Óvatosan, ne taperold a vezetékeket, 300 ft bármelyik barkácsáruházban.
Ha meg tudod melyik a fázis azt főleg ne taperold.
Ha tudod melyik a fázis, akkor utána a többit majd az okosok megmondják, első körön talán a fázis és valamelyik másik közé kéne egy 100-as izzót kéne kötni... De ez nem biztos.
Mint már megírták az előzőekben is, hívj egy villanyszerelőt. Nincs nagy gond, szakember egy óra alatt orvosolja. Laikusként úgyis bonyolultnak és megoldhatatlannak tűnik.
Lehet, hogy érdemes lenne kicseréltetned lomhára azt a biztosítékot. Nálam a porszívó verte le állandóan az Elműs 16 Amperos biztit. Mivel Amperban ez bőven elég, kicserélték a biztosítékot ugyancsak 16 Amperosra, csak lomhára. "B" jelű.
Nem állítom, hogy ez nálad a probléma, csak példának hoztam fel. Ahhoz jobban kéne ismernem a műszaki állapotodat.
Éjszakánként egyesével egy dugaljból húz ki ami benne van, macerás de ezzel kilehet szűrni mi okozhatja. Vagy csak egyszerűen az adott biztosító szar :), szétválasztani utólag s lehet a rendszert kérdés mennyire lehet "szétszedni" a biztitáblát.
pedig amikor át lett vezetékelve a ház,akkor arról volt szó, hogy három részre lett osztva. na mindegy.
viszont harmadik napja csak éjszaka van gond, nappal nem nyomja lesemmi, pedig szinte minden üzemel (mosógép, tv, szám.gép),éjszaka pedig ezek nem. nem értem.
A GMBSZ és az OTSZ nem határoz meg konkrét keresztmetszeteket az EPH-val kapcsolatban. Az MSZ 2364 szerint pedig ez az előírás:
Egyenpotenciálra hozó gerincvezetők
MSZ 2364-520:1997 547.1.1. Az egyenpotenciálra hozó gerincvezetök keresztmetszete nem lehet kisebb, mint a villamos berendezésben a legnagyobb keresztmetszetű védővezető keresztmetszetének a fele, de legyen legalább 6 mm2. Rézvezető esetében a keresztmetszetnek nem kell meghaladnia a 25 mm2-t, más fém
esetében pedig azt a keresztmetszetet, amely azzal azonos terhelhetőségű.
Az EPH-gerincvezető az a vezető, amely közvetlenül a fő földelő kapocshoz (sínhez) csatlakozik, s amelyről így akár több leágazó vezető is csatlakozhat. Az EPH-vezetők célja csupán a potenciálrögzítés, így elvben egyáltalán nem vezetnek áramot, mégis a gerincvezetők méretezésénél e szabvány feltételezi azt a lehetőséget, hogy számos idegen fémszerkezetet összekötvén, rajta - bár ez nem célja - számottevő kiegyenlítőáram is haladhat.Az EPH leágazó vezetőkre (amelyek az EPH-gerincvezetőket kötik össze az egyes idegen vezetőképes részekkel) ilyen előírás nincs, de rájuk is vonatkozik a védővezetők mechanikai ellenállóképesség szempontjából meghatározott keresztmetszeti előírása, amely mechanikai védelemmel ellátott esetre 2,5 mm , e nélkül 4 mm2 legkisebb értéket szab meg (lásd az 543.1.3. szakaszt).
EPH leágazó vezeték minimális keresztmetszete
MSZ 2364-540:1995 543.1.3. Azoknak a védővezetőknek a keresztmetszete, amelyek nem részei a tápvezetéknek vagy a vezeték védőburkolatának, semmilyen esetben sem lehet kisebb mint:
- 2,5 mm2, ha mechanikai védelemmel van ellátva;
- 4 mm2, ha nincs mechanikai védelemmel ellátva.
Szerintem.
Sziasztok! A lakásban ahová beköltöztünk a fürdőszobaszekrénynél az áram 3 egyforma szürke vezetékkel van kivezetve. A szekrényen pedig zöld-sárga, kék és fekete van. A kérdésem az lenne, hogy hogyan tudom kideríteni a szürke vezetékek közül, hogy melyiket hová kössem? Köszi!
Uraim itt senki sem vitatkozik semmin. Sajna a trv. rendeletek nagy része nem tart lépést az új szabványokkal. Részemről így csinálom: - Mit ír a trv. aztán a rendelet - Mit ír a hatályos szabvány(ok) - mit számolunk ki (feszesés, terhelés, stb.) - Mit rakhatok be ezután
Minden hely megoldás sajnos vagy nem de tervezést igényel legalább alapszintűt.
javítom magam, bocs: ha lekapcsolom azt, amit mindig lenyom, akkor sehol sincs áram. ez az alsó sorban balróljobbról a 3. ,nagyon ritkán a jobbról a felső sorban a 4.-t is lenyomja (ami a 3db 20as mellett van.)
ha lekapcsolom azt, amit mindig lenyom, akkor sehol sincs áram. ez az alsó sorban balról a 3. ,nagyon ritkán a jobbról a felső sorban a 4.-t is lenyomja (ami a 3db 20as mellett van.)
Neked 10-es a minimum vezetéked az órától, és az EPH csomópontig, a villámvédelem na ez már fogas kérdés mert van erre egy rendelet 2/2002. (I. 23.) BM rendelet tűzvédelem és polgári-védelem műszaki követelményei megnézheted a magyarország.hu jogszabályokban benne van a méret. Gáz GMSZ meg érintésvédelmi szabványossági nyilatkozatot említ, és 10-est mond minimumnak.
Köszi a képletbe való behelyettesítést! Így már rájöttem, mit rontottam el. Akkor marad a hajlékony, 25438-as hsz-re mik a jelenlegi előírások? Valóban addig is marad az hogy inkább most 10mm2 lessz elsőre berakva az utólagos cserék megelőzése miatt, de a gázcsőre 16-ost rakjak?
ego2: nem akarom kétségbevonni a szakértelmedet, félreértés ne essék, csak szerzem több forrásból az infókat.
Önálló ház, a villámvédelem sem közvetlenül a házon van, hanem attól kb. 10m-re egy antenna árbóc van, annak a földelése van egyesítve az érintésvédelmi földeléssel.
A válaszomat meg is adtad: 10-es lesz nemsokára a bejövő vezetéked. Na az EPH-nak is minimum ekkorának kell lennie. Sőt gázóra áthidalásnál a minimum a 16-os keresztmetszet.
Én egy társasházban megfontolnám. A családi ház egyedülállóként egy tanyán villámvédelemmel az oké, de ha valaki szerel villámvédelmet a lakásába a társasházban akkor oda én nem mennék 6 fölé max 10mm2 talán, de azt is igen nehéz kivitelezni néhol. Egy ökölszabály: legalább akkora PE ill PEN vezető mint amekkora a fázis(ok) keresztmetszete
Fix telepítés lenne víz és gázóra csonkjait akarom összekötni. Inkább Mkh 6-ost ajánlanád? Erre csak azért gondoltam mert ez maradt a bund végéből sértetlenül mint hulladék. Ezt csak egyszer kell meghajlítani és nem kell krimpelő hiányában az érvéggel problémázni. Én meg kombináltfogóval nem kockáztatok egy kötést sem.
Ego2: sokallottad? Fix telepítés üzemszerűen nem lessz bolygatva tehát elég lenne a 4 mm2 is, de mivel jelenleg 6mm2 MMAl a bejövő mért, ami hamarosan le lessz cserélve 10MBCu-ra ezért esett a választásom a 6osra.
Ma a 4-esen dél körül állt egy rendőrautó, majd párszáz méterrel odébb egy másik aki csak engem szedett ki a sorból.
Meglepődtem mert nem mentem gyorsan (villogtak szemből).
Papírokat kértek, majd szó nélkül a forgalmiból diktálta a tipust az egyik, a másik meg "pötyögött a gépben". Kérdeztem, hogy gyorsan mentem vagy mi a gond?
"mindjárt megmondjuk van-e, a világítását ellenőrizzük" A gépben? gondoltam miért nem járja akkor körbe a kocsit? Aztán összeállt a kép... A xenont ellenőrizték
Szerencsére az enyém gyárilag xenonos és elengedtek. Nem érdekelte őket a gumi, műszaki. Ahogy kivettem, van egy listájuk ami alapján megnézik, hogy szerelték-e az adott tipust gyárilag xenonnal vagy sem. Az elől álló rendőr adja le a drótot, hogy kit kell kiszedni a sorból.
Vagy én nem ismerem a matekot vagy igen selejtes vezetékkel hozott össze a sors: A=(d*d*pí)/4 ez a vezeték keresztmetszetének képlete. A vezeték átmérője meg: 2,8 mm Akkor ez mekkora szabványos keresztmetszetű vezeték? Én 4-nek tippelem, mert egy max 6mm2es sorkapocsba ha teljesen ki van engedve a szorítopofája akkor lötyög benne. Z/S MCu vezeték EPH célra kéne de ha tényleg 4-es akkor inkább veszek a boltban 6-ost.
A kismegszakítókról ami az óra alatt van csinálhatnál közelebbi képet. A fölső kismegszakítóknál kellene variálni cserélgetni meg kéne keresned alul az óra alatti kismegszakítókon hogy hány amperesek és amelyikre nagyobb amperszám van írva annak a felmenő fázisát meg keresed a fölső kismegszakítóknál. Meg megkeresed annak a szálát is amelyik mindig leold és fölül megcseréled a két szálat a kismegszakítók kimeneti végén. Próbáld ki remélem összejön és talán ha megcseréled akkor jó lesz.
Szerintem valami túlterhelésed lesz, a mérő felett 3 db 20A-es, és még 1 db valamilyen bizti van. Kapcsold le a biztit ami lekapcsol idönként, és térképezd fel mi nem müködik. Ez alapján kiderül, hogy mely fogysztók vannak rajta.
kertesház. a beázott kinti lámpák kilőve. mellékeltem képet, nekem elég bonyolult a dolog.
alsó sorban jobbról a harmadikat nyomja le mindig. mindet végigpróbáltam egyesével. a lakásban mindent kihuzogattunk... passz. most már két napja nem volt áramszünet.
1. valaki rosszakaro felnyomta. alapbol ha lenyomjak a megszakitot, es lathatolag bekapcsolva marad valamilyen keszulek a lakasban, tovabb szol a tv, stb, akkor bizonyitottnak tekintik az aramlopast elsore. (szunetmentesrol, hasonlokrol meg nem hallottak) ugyanezert elfelejtenek elore szolni, hogy ne tudd kikapcsolni a lopos korron meno cuccokat.
2. egyszeruen feltunt, hogy a napelem es tarsai miatt csokkent a fogyasztas a korabbi evekhez kepest, es ezt egybol kidobta valami program, hogy nem volt fogyaszto valtozas, de valtozott a fogyasztas, tehat eselyes a buhera.
es azert mentek hetvegen, mert het kozben nem tudnak bemenni.
Én nem láttam még a linket sem de ez a villanyszerelés 1-7. ig nevű gyöngyszem volt? Ez a szakmánk igazi lejáratása! Én röhögés helyett inkább sírtam volna, hogy ilyen ember szerelhet ilyen dolgokat.
Először is, ha hétvégén mentek hozzád, 100 % hogy felnyomott valaki. Másodszor, áramszünetet nem csinálhat a szolgáltató képviselője szándékosan úgy, hogy nem szól neked. Használhatsz éppen olyan gépet, ami ha megáll, beleszorul ami benne van, vagy számítógép adatai sérülhetnek. Viszont a szolgáltatói villamos hálózatra nem köthetsz rá házi áramtermelő berendezést önhatalmúlag. Meg van ennek is a lehetősége, elég komoly feltételekkel, szerződéssel és kétirányú villanyórával, ami mindkét irányba folyó áramot tud mérni. Ha úgymond illegálisan kötöttél a hálózatra valami ilyen berendezést, akkor lehet retorziója. Ezen kívül a FI relére nem tehetnek megjegyzést csak jó szándékból figyelmeztethetnek az esetleges hibájára, ugyanis fogyasztói tulajdon tehát közük nincs hozzá, hogy milyen típusú. Azt nem tudom, mi alapján vettek fel nálad jegyzőkönyvet, de már 3 éve törölték a fogyasztói berendezések felsorolását taglaló betétlapot az ilyen jellegű jegyzőkönyvekből a VET ( villamos energia törvény ) ide vonatkozó része értelmében. A mérőt miért is kellet elvinni? Ennek szerepelnie kell a jegyzőkönyvben. Ha piszkált, akkor oké, de ha nem, akkor mi volt az alapfeltételezés. Persze csak puszta feltételezéssel is elvihetik bevizsgálásra, mert áramszolgáltatói tulajdon. De a vizsgálatra meg kell, hogy hívjanak, ha nem mész el akkor is videó felvétel készül a vizsgálatról. A fogyasztói nyilatkozat rovatba írtál-e valamit? Vannak itt kérdések, lehetne eszmecserézni róla. De ha nem írod alá az általuk leírtakat, akkor kitörölhetik vele a seggüket, hacsak nem hívnak a helyszínre azonnal hivatalos tanút. De a rendőrség nem rajong az ilyen feladatokért, van ezer más komolyabb dolguk is. Főleg vasárnap.
Ha van a lakásodban az óra után lakáselosztó amiben kismegszakítók vannak,és abban nem nyomja le a kismegszakítók közül valamelyiket akkor nem zárlat és nem beázás ,akkor vagy az óránál nem jó a kismegszakító. Vagy ha három fázisod van akkor az egyik kismegszakítódra nagyobb terhelés esik mint a másik kettőre. Hány fázisod van és hány amperesek az óránál a kismegszakítók?? Ha régi szerelés akkor gondolom 1szer 16A meg 2szer 10A?????? Meg a lakáselosztóba hány amperosak???????
Szia! Akartam tegnap is írni neked de technikai okok miatt nem tudtam.Mielőtt bárkit is kihívsz érdemes szétnézni (nem tudom hogy lakás vagy kertesházról van-e szó) hogy a kinti lámpák esetleg nem teltek-e meg vízzel.Nem egyszer találkozta terasz mennyezetre szerelt lámpáknál beázással ami hasonló tüneteket tud produkálni.Vagy esetleg egy rosszul szigetelt kábelvég amit érhet az eső.Persze a kismegszakító is lehet rossz de javítás előtt érdemes ezt is megnézni.
A lakáselosztóba jön közvetlenül be a földkábel. (elég furcsa megoldás) A fázist bele tudom kötni a FI -be, a Nulla és a föld összekötésére milyen kötőelemet javasoltok? Esetleg linkkel..., ha lehet. -Ja, sínre már nem tudom tenni. A földkábel 10 -es alu, a földelés 10-es réz. Nem könnyű vele birkózni. :-)
3*16A bőven elég, a vezetéked 4-es lesz ami 35A ig bírja. A kismegszakító ha jót akarsz magadnak 6kA-es vagy ennél nagyobb megszakító képességű legyen. De ha az órádnál lévő biztosítók fázisonként kisebbek mint 16 akkor ettől kisebbet rakjál be, általában 4-el így 12A.
Mivel kiderült villanyóránál lévő biztosító. A következőt kell tenned: - betelefonálsz a szolgáltatónak hibát jelentesz miszerint egyik biztosító meghibásodott - egyeztetnek egy időpontot a műszakiak veled kb 2-3 óra múlva mikor mehetnek - kicserélik
Reg. szerelő akkor kell ha bővítést is akarsz ezzel együtt, de 32-A össz felett fizetni kell a pulsz A-kért.
Most jobban megnéztem, a tűzhelybe jelenleg egy 5 eres kábel van bekötve, az erek vastagabbak a házban használt "normális" vezetékek ereinél, az egész kábel pedig a külső védőszigeteléssel úgy 11-12 mm átmérőjű. (Remélem, ennek alapján már nagyjából tudni lehet, milyen terhelhetőségű kábelről van szó -- mármint annak, aki ért hozzá). Halovány emlékeim szerint a villanyszerelő a ház építésekor azt mondta, úgy csinálta meg, hogy már a kapcsolószekrénytől ilyen vezeték jön, és hogy ez villanytűzhelyhez is elég. A kérdésem tehát az, hogy ha a 3 x 10 A kismegszakítót nagyobbra cserélem, akkor valószínűleg mehet rá az elektromos lap + tűzhely kombináció? És ha nagyon durván 10 kW max. teljesítményt számolok, ahhoz mekkora kismegszakító kell? (3x15A már elég? Az 10,35 kW, csak nem tudom, hogy ez a fázis-osztogatás hogyan szól bele.)
Teljesen laikusként fordulok hozzátok. Esedékessé vált a tűzhelyünk cseréje. Eddig egy közel húsz éves kombinált (gáz + villany) darab volt, 5 kW névleges teljesítménnyel a címkéje szerint. Ehhez egy háromtagú (három összekötött kapcsolójú) kismegszakító tartozik, amelyen a következő feliratokat találtam: XBS MCB C10 6000 (bekeretezve) EN 60898, 400V.
Két kérdésem lenne:
1. Erre max. mekkora teljesítményű készüléket kapcsolhatok? (Szóba került ugyanis a kerámialapos megoldás is, de ott csak a főzőlap 6kW körüli max. teljesítményű, amihez jön még vagy 3kW a sütő miatt).
2. Ha a kismegszakító nem elég, de mégis ezt az összesen 9kW-os variációt választanánk, akkor a kismegszakító cseréje megoldja a problémát? (A tűzhelyhez kb. kisujj vastagságú kábel vezet.) Vagy mire kell még figyelni?
A bekötést persze nem én csinálnám, de nincs villanyszereléshez értő ismerősöm, akitől meg tudnám kérdezni ezeket a dolgokat.
Ezek a kismegszakítók a villanyóránál vannak?? Azt hittem a lakáselosztóba van gond. A plombákhoz hozzá ne nyúlj. Szerintem vagy a kismegszakító nem jó vagy kevés az ampered.
Azt kéne tudni hogy mik vannak azon az áramkörön,milyen fogyasztok. Gondolom nem csak egy kismegszakítód van. Lehet egy kültéri lámpa vagy valami kötés be van ázva vagy a kismegszakító túlterhelés miatt old ,sok minden lehet.
Légyszi segítsetek, valami mindig lenyomja uazt. a megszakítót, de már mindent végigpróbáltunk, és nem találjuk az okot. Van vmi módszer a hiba megtalálására??
nem mindig uakkor, változó időközönként, néha percenként, néha óránként. Hűtőt, bojlert kizártuk.
Mért nem azzal kezdted, hogy elszállt a PC-d, vagy az éppen futó munkád a számitógépen?! Mióta okoskodhat egy ellenőr a mért fővezeték útáni szakaszról?
Villanyóra cseréhez nem kell hozzád bemenni és az elmünek semmi köze hozzá, hogy mi van belül. Egy esetben van, ha te általad megtermelt energiát elakarod adni nekik :) de nem ez a helyzet. Ha nem annyira titkos az a a jegyzőkönyv meg tudsz csinálni fényképet a villanyórádról priviben elküldhetnéd és leírom mit is írtak és ez miben érint jogilag téged, ha érint. De amit csináltak az inkább érintésvédelmi felülvizsgálatnak néz ki, de azt te rendeled meg magadnak, vagy társasház esetén a KK, de társasház esetén sem megyünk be a a lakásokba csak ha a tulaj kéri.
Sziasztok! túléltem , egy ELMŰ-ÉMÁSZ ellenőrzést.Most délben csengettek ,de előtte lenyomták a kismegszakitót!köszönés helyett?! VOlt egy 45 körüli"főnök" meg 2-t munkásruhában lévő "beo."ebből az idősebbik--mint a radványi sötét erdő cimű vers......
kifogásolták: ----az áramvédő kapcsolót (1dobozban 10mA+40mA érzékenységű)magyarországon ilyen NEM HASZNÁLHATÓ! ---Az akkumulátoros világitást ,+napelemet állitólag ez sem használható? ? ? ? ? ::::::! ! ! ! ! ! ! ! ----valamint a 24/230V-s invertert? ! ----a jelölt dugaljakat-a sima230V fehér, a piros inverterről , a zöld 160V DC.. "mert ilyet lakóházban NEM lehet használni!" Az idős szerelő Nem értette meg miért kapcsol le az FI ,ha a LEEDES "próbalámpájával a fázis-föld között "MÉR?" Na és igy tovább.......adtak egy szép vaskos jegyzőkönyvet + lecserélték a Fogyasztásmérőt -valamint rácsiptettek valami lakatfogós vackot...HA ez elvész ÉN vagyok a felelős! --érdekes : lépcsőházi nyitott szekrényben..? A miért jöttek az áramlopás :-ha bevallom megegyezhetünk cimű nótával?_na az nem jött be nekik...
Itthoni gépemről nem tudom, hogyan lett most szerkesztve, de ugye a nemzetközi alapszabványnak elég sok pontja van vagyezen dőlt betűsök előtt, vagy után, a 6.3.1.-től a 6.3.12-ig, amik a feszültség alatti munkavégzés alapelveit leírják.
És a Te általad idézett 6.3.101. is azt mondja, hogy e szabvány szerint, vagy...
Érthető, de a kis metabóval én nagyon elégedett vagyok, szettben most is 160 nettó körül van. Úgy néz ki, hogy még jobban csökkentették a gépek árait. Ha már linkeltél, ott megnéztem a szettet amit tavaly 140 ért vettem, most az is olcsóbb.
Ez a mézesmadzag. Beírják a valóst, majd általában kisebbet. APEH-os hívott fel. Bejön a valós bevallás, adószámot beír és már már fel is ugrik mellette a kalkulált lapja.
Nem érnek rá ilyen vackokkal foglalkozni, meg különben is, amíg nincs a neveden, addig k. mindegy. De ezt is bemondták amúgy, nyugodtan lehet paraméterekkel kísérletezni, úgyis van vagy 10-30% szórás a valós és kalkolt árfekvés közt. Lásd a műhelyet, ott belépnek, oszt már -40% :-)
Azért a barkácsáruházas nagyobb gépek ütőenergiája annyi, mint a makita sds pluszosának. Az ember csak akkor jön rá a különbségre, mikor mindkettőt van szerencséje használni, összehasonlítani.
A híradókban nagyon "reklámozzák", hogy az APEH honlapján ingyen ki lehet tölteni kiváncsiságból egy ingatlanadó kalkulátort. Szobák száma, nm. stb. adatokra van szükség. Adószámot, nevet is írni kell.
Most kaptam egy fülest, hogy csapda. Mindet eltárolják és a valós bevallással majd összevetik!!!
egy normális szürőtisztitós porszivó önmagában 100 bruttó. Még nem láttam körfürésszel falat vágni, de ezek szerint lehet. Munkavédelmi szempontból mindenképpen ellenjavalt!
A válasz: flexi vezetékhez való Wago, vagy érvég + sorkapocs, vagy sodrott kötés arra egy megfelelő méretű érvég rápréselve és ez belerakva egy egyoldalas bekötésű sorkapocsba.
20 éve van a vállalkozásom, de körfűrészt, láncfűrészt még nem nagyon kellett használnom. Viszont veled ellentétben a Fam-os szerszámaim megvannak. A fogókból Haupa, a csavarhúzók többsége is az. A célszerszám fogóim Weidmüllerek. Viszont van gumikesztyű, szigetelt dugókulcs, normális minőségű kétpólusú feszültség kémlelőm stb. A szerszámgépeket tekintve már kevés márkaneves van. Kiöregedtek a Hiltik, a büdös életben nem vennék többet, mert már az is gyengébb minőség, mint a régiek az ára viszont irreális. Hitachi gépeket használok általában. De vésőgépből csakis a kommersz névteleneket. Megveszem a Metro-ban őket 15-20ezerért 2 év garanciával. Ez idő alatt egy szervizet megjárnak aztán kuka. De fényképet nem fogok ide felrakni. Annyira nem tudok büszke lenni magamra, mint te.
Viszont én az a hülye vagyok, aki azért keres, hogy jól érezze magát. Egy évben minimum 2 nyaralás, eszem - iszom és kerti partik. Ha csak állandóan dolgozom akkor minek élni, vagy kinek? Este 8-kor telefon kikapcsol. Így is lehet vállalkozni.
Nem ám azt akarod bemesélni, hogy egy körfűrésszel jobban boldogulsz, mint mondjuk egy Makita vagy Spit horonyvágóval, ami megvágja párhuzamosan a horony falait, és csak bele kell nyomni a csövet.
Változó. Vállakozás kérdése, pizzásnak helyben fizetnek, de TAXIs, benyakutas be szokta szopni. Nem eseti, vagy céges állandó melóknál, vagy mondjuk havi díjas kifejezéseknél lehet szopni csúnyán. Az is lehet, hogy valaki X évig fizet, aztán hirtelen nem, vagy másnak rendesen fizet, nekem meg nem.
T.I.P stb. szar. NEM értek egyet. Hirtelen ezeket találtam szétdobálva: Tesco kőrfűrész kb. 3 éves. Kinzó szúró régebbi. Asist flexet nyáron vettem OBI-ba 3.900-ért. Nincs lágyindítás, de+20,000-ért nem is kell.
Bosch túlárazott kényes szar. A régi nevéből él.
Két Bosch fúróm is romlott már el. A bevásárlóközpontokban hegyekben állnak, mindenféle ajándékokat adnak melléjük de ígysem viszik.
Ezekből 10 elromlik mire egy márkás gép árát utolérem. Elromlik, kidobom ennyi.
Kis túlzással nem érdekel, hogy milyen a műhelyem. A melót az irodában veszem fel az ügyfél nem lát semmit. A pénz jön, az asszonynak sem kell dolgoznia, én is csak azért csinálom, hogy az embereim el ne kanászodjanak és ne lopjanak meg.
Ez evidens, mindent a lehető legdrágábban kell eladni, amit csak bír az ember. De ha nincs meló, akkor némileg ingyé is, amit mondjuk felfogunk, mint marketingkísérlet. Vagy valami. No meg az egészséges piacnak sem mindig tesz jót, ha valaki nem adózós, bejelentés nélküli, TIP izével és kölcsöncuccal letöri az árakat, mi meg szopunk, vagy néha így én szopatok. De ez külön topik, meg közgazdaság, satöbbi.
Villamos berendezések üzemeltetése (EN 50110-1:2004 és nemzeti kiegészítései)
6.3. Feszültség alatti munkavégzés
A feszültség alatti munkavégzést csak a nemzeti előírások és a nemzeti gyakorlat szerint szabad végezni. A 6.3. szakasz követelményei nem vonatkoznak olyan tevékenységekre, mint a feszültségkémlelés, a földelő- és rövidre záró eszközök alkalmazása stb.
6.3.101. Feszültség alatt álló villamos berendezéseken . a törpefeszültségű berendezéseket kivéve ., valamint szabadvezeték veszélyes közelségében (6.3.1.1.103. szakasz) munkát végezni csak az e szabványban felsorolt vagy nemzeti jogszabályban (FAMBSZ) rögzített esetekben szabad. Szabadvezeték veszélyes közelségében
végzett munkát feszültség alatti munkavégzésnek kell tekinteni. Ennél nagyobb távolságban végzett munkánál a feszültség jelenlétét nem kell figyelembe venni.
A következőkben felsorolt műveletek (6.3.102.6.3.104. szakasz) a nemzeti jogszabály (FAMBSZ) szempontjá- ból .egyszerű feszültség alatti művelet.-eknek tekintendők.
6.3.102. Feszültség alatt szabad végezni azokat az üzemszerű kezeléshez tartozó munkákat, amelyeket csak feszültség alatt lehet elvégezni (feszültségmérés, terhelésmérés, fázisegyeztetés, szigetelővizsgálat stb.). Ezeket a munkákat csak a célnak megfelelő, rendszeresített munkaeszközökkel, műszerekkel szabad végrehajtani.
6.3.103. Feszültség alatt, felügyelet nélkül szabad végezni foglalatba csatlakoztatható lámpák cseréjét, valamint a becsavarható és a késes biztosítók cseréjét.
6.3.103.1. Az izzólámpákat, továbbá a kisfeszültségű fénycsöveket és a kisfeszültségű foglalatba csavarható fémhalogén- vagy higanylámpákat . a góliát (E 40) foglalatúak kivételével . bárki, minden szakképzettség vagy kioktatás nélkül cserélheti.
6.3.103.2. A legfeljebb 63 A névleges áramerősségű D-biztosítót . ha az világítási vagy háztartási áramkörben van . bárki, minden szakképzettség és kioktatás nélkül cserélheti.
6.3.103.3. A 6.3.103.1. és a 6.3.103.2. szakaszhoz nem tartozó fényforrásokat, illetve olvadóbiztosítókat csak az üzemeltető vagy annak megbízottja, illetőleg az általa feljogosított személy cserélheti, ha a házirend vagy a munkáltatói szabályzat előírásait teljesíti és megfelelő kioktatásban részesült (III. csoport).
Kizárólag földről kezelhető elosztószekrényekben, szakaszszekrényekben megengedett kezelőfogantyúval kezelhető késes biztosítóval mérés után 100 A-ig terhelést kapcsolni vagy zárlatgyanús villamos berendezésre 100 A-es késes biztosítóval rákapcsolni. Egyéb berendezés, illetve nagyobb üzemi áram és biztosítóbetét-érték esetén a műveletet a fedővédelmet ellátó berendezéssel kell elvégezni.
Ezeket a műveleteket csak az üzemeltető legalább villanyszerelő képesítésű megbízottjának vagy az általa megbízott, hasonló szakképzettségű személynek (IV. csoport) szabad . a munkáltatói szabályzatban foglalt követelmények teljesítése esetében . elvégeznie. (Pl. hosszú szárú bőrkesztyű, arcvédő viselésével).
6.3.104. A kismegszakítókat, áram-védőkapcsolókat . ha azok nincsenek bekapcsolást tiltó felirattal vagy más figyelmeztetéssel ellátva . önműködő kikapcsolásuk után bárki, szándékos kikapcsolásuk után pedig a kikapcsolást végző vagy általa megbízott más személy, minden szakképzettség vagy kioktatás nélkül visszakapcsolhatja
(I. csoport).
MEGJEGYZÉS: A szándékos kikapcsolás a 6.2.2.104. szakasz szerinti vagy más jelölésről ismerhető fel.
Nem vonom kétségbe a szakértelmedet és a felszerelésedet de ez nem mindenhol működik.
Ha hívnom kellene valakit, és az ajtóban meglátok egy kigyúrt villanyszerelőt makulátlan munkaruhában aki méregdrága szerszámokkal parádézik És áll mellette egy beles, kinyúlt pólóban szőrösen egy T.I.P fúrót szorongatva, én az utóbbit választanám.
Nekem az az üzletpolitikám, hogy 2 nap alatt megkeresem azt, amit 1-5 nap alatt elvisz a hozzártő, de legalább jól meg lesz csinálva. Plusz ha nem értek hozzá, vagy csak simán nincs kedvem, mert kocsmázni jobb. Saját melódban is ilyen extra igénytelen vagy?
Van olyan is, legjobb az volt, mikor építős cégtől vettünk Szegeden irodát, mi lemenetünk oda melózni, ott meg örültek is, hogy megcsináljuk magunknak, mert Nekik melójuk lenne Pesten :-)
Asszony valami 70ezrest kapott, de mivel én termelek, nem is nagyon keres melót. Fizikait nem bírja, hülyeséget sem, világ életében irodai/asszisztensi melója volt, de legalább van hova fordulni, miután APEH meg mindenféle ügyvédi irodákat megjárt :-) Nyilván más témakör, meg vállakozás, meg szerszámanyag, kocsifutás, de asszisztensi melóra napi 5-ért szerintem azonnal ugrana.
Ízlés kérdése, én a vállalkozást számolgatom, most már főállás mellett inkább nem mondom a napi szükséges minimumot, mert páran elhagyják az agyukat. Most írok ajánlatot áprilisra valami 1.5 órás munkára, szerintem határeset 100k alatt lesz, legfeljebb nem jön be oszt nyugodtan sörözöm idehaza :-) Melófüggő, X Zrt-nek szerverhegesztés 20k/órától (nyilván ez a ritkább) papírmunka és bizbasz 800-900 forint/óra összegig (bruttó, számlás) nálam minden lehet.
Helló!Hát vezetőszerelő úr,ha valaki salgótarjánból napi 7000 ft.ért képes feljárni Bp-re ,attól minden kitelik:)))) Kb naponta 2500-3000ft a közteher,tehát akkor napi 4000 ft-ért dolgozól? Vagy mint afféle erdélyi ill.kárpátaljai szabadcsapatok,megoldjátok a villanyt,a festést ,a burkolást,a vizet!:)Persze utána bottal ütheti a megrendelő a nyomukat! Természetesen mindezt feketén.Meg tudom: a köcsög Pesti az lehúzós!:) Ezt is szokták mondani:) Kékembernek is van egy stílusa ,de te komám überelsz mindent! Írjál még sensei!
A horonymaró az Makita,a koktél meg mojitó!(mohitó):)))
Nem arra reagáltam kinek mije van hanem hogy mire használná :) Gyémánt lapos flexel pld. köveket darabolunk vagy egyéb lapokat.
guresz nem kell ha nem olyan a meló :) egy szóval is mondtam, hogy ezt kell hordani, csak ha jön a munkaügyi ellenőr és kéri be lehessen mutatni. Még mindig olcsóbb mint fizetni.
A 2010-es évtől a helyszínen kirótt bírságok 100e Ft-tól indulnak!! / tétel
Előfordul az ilyen, nekem is meg volt, hogy benyakútig pont el bírtam menni, autó otthagy, tömegközzel pár júzer, aztán visszafelé meg bírtam tankolni. Nem biztos, hogy az ember a hibás. Fővállalkozó bedől, alóla kiszabadulhatnak jó szakemberek is, de jó eséllyel nem tudnak mit kezdeni, egyik napról a másikra élést ismerük, sem jó szerszámot, sem reklámot, semmit nem tud intézni, oszt körbekarika. Napi 7100 pénz rezsiért melózunk 7k-ért, csak legyen valami. De lehet 5ért is, csak legyen valami.
Itt az egész.Házfelújításkor ki akartam dobni ezt a kisszekrényt, de mondták hogy jó lenne nekik a zuhanyzóba. Nekik adtam. Morogtam velük, hogy pont úgy sikerült felrakniuk, hogy dugvilla nem fér bele a konnektorba. Ezért így oldottam meg. A szekrény konnektorába vezet, onnan megy a hajszárítójuk.
Jól tudod. Csak van ami ráragad az emberre, meg van ami utánanéz. Érdekel a téma, lehet több kézikönyvem és valamim van odahaza az egészről, mint Neked. Ráadásul az ilyen magányos harcos stílusod is érdekes, Egyáltalán, vette már át melódat műszaki ellenőr, vagy dolgoztál nagyobb dolgon, ahol komolyan kellett venni, nem csak lepapírozták, mint a lakóparkokat?
Elég sok mindenre van garanciám, amit bátran adnak, mert úgysem romik el. amit meg beszopunk, azt beszopjuk, ez minden buliban benne van, hogy zörög lámpa, 1 naposan elpukkannak a kompakt csövek, vagy akármi. Esetleg elázik az elosztó :-)
Kivitelezésre úgyis alkalmatlan vagy. Elképzelésem szerint, ahogy itt megnyilvánulsz, olyan lehetsz, mint egy régi komcsi szaki. Megjelensz a hiba helyszínén kistáskával, kék köpenyben, svájci sapkában és gondolkodsz, mi lehet az, amit látsz!!
Kolléga betolt ide nekem az irodába pár 10ezer wagót, majd megírjuk ha baja lett. Meg sok máshol is megírjuk. Vsgy mittomén, meddő vita, fújod a balfaszságot, sosem fogod megérteni, hoy közvetlen a wagoval nincs baj, könnyű, gyors, egyszerű, működik.
Nagyon kiváló! Főként a dugvillázásod. Remélem a zuhanytól a maximált távolság nem több, mint 50 cm. Esetleg helyi fűtésnek felszegelhetnék a dugalj mellé egy bojler fűtőbetétet, hasonló képen csatlakoztatva a villamos hálózathoz. Mennyi időt töltesz azzal naponta, hogy egy fénykép erejéig összeállíts ilyen szarokat? Vagy tényleg így néz ki a környezeted. Ebben az esetben felmerül a lehetősége, hogy valami illegális kínai varrodában dolgozol.
Mi lenne ha nem hitvitába mennénk bele. MSZ HD 60364, MSZ 3464, törvények, rendeletek szabályoznak mindent. Ezek változnak, ahogy a rendszer szintű szerelési módokból is sok fajta van. És jelenleg nincs előírva hogyan szerelj olyan szinten mint anno ezt megtették. Lehet sodorni, lehet sodorni-onozni vagy cinezni, lehet sorkapcsozni, lehet más megoldást csinálni, a lényeg a végpont teljesítmény igényét elbírja és legyen benne tartalék.
Szerintem, a hitvitát be lehetne fejezni és a laikusokat akik csak kérdeznének valamit ne ezzel riasszuk el. Sok féle módon meg lehet oldani szabályosan és jól egy adott feladatot. Ja meg lehet olcsón meg lehet aranyárban is de nem biztos, hogy nem felelnek meg az elvárásoknak.
Nincs is jobb kötés, egy megfelelő erővel összesodort, majd jól lecinezett kötésnél. Ma már sajna erre nincs idő, meg ha mindenki így csinálná akkor munkanélküli lennél::-)
Szia! sajna sokkal régebbi .! ha érdekel : A kuk Kriegsmarine altiszt képzőjén (1885 től tanitották ) a hajóvillanyszerelő szakon. már akkor is az összesodrás -nagyobb áramoknál meg a forrasztás volt ajánlva.... szerintem időtállóbbat azóta sem találtak ki. a forrasztásra"szoktam 70 év garanciát "vállalni.....
Tényleg ott volt a ceruzám, miket észre nem vesztek. Ebben a másik dobozban meglett végre a porlepte krovefej. Mennyit kerestük, pedig naponta kapcsolgatjuk mellette a villanyt. Hiába, nagyobb rendet kellene tartani.
Elvileg nálunk az érettségizettek mehetnek technikusi képzésre minden nemű előképzettség nélkül. Csak az a baj, hogy hallottam olyan pletykákat, miszerint szart sem tanítanak nekik.
elektrotechnikus 4 év szakközép, vagy 2 éves gyorstalpaló után érettségizik és utána teheti le a 2 év alatt a technikusiját. De az elektrotechnikusi az mit jelent nálad? Én erős vagy gyengeáramú technikusit ismerek. Ez melyiket jelentené?
Bár itt megjegyezném hogy a legújabb gondolatok Novothny Ferenctől: Az ipari elektronikai technikusok a gyengeáramú képzésekbe vannak sorolva. Érdekes mert 200A-es egyenirányítókat kell mérniük. Vicces nem?
Ja mégvalami: az új képzési rendszer szerint sok olyan szakma lett, ami éretttségi után ad 2 év alatt egy szakmunkásbizonyítványnak megfeleő OKJ-s szakképesítést, és a 3. évben teheti le a technikusi végzettséget. Ilyenek: automatizálási műszerész majd a 3. év után technikus, vagy az autószerelő például. autoszerelőknek technikusin 45 perc alatt adták le a can-bus rendszert, de ilyet még nem is láttak élőben a tanulók.
Szia! találkoztatok már ezzel?: a PE vezetőn egyenáram +némi ac" felharmonikus folyik kifelé"- az áramszolgáltató irányába -ha kiszedem a NOL betéteket , nem változik semmi .. a gáz , viz szenyviz cső be van kötve az EPH ba.--De a környéken sincs villamos vasút?
valóban ha 3db 1f terhelést összegzel a N -vl akkor minden esetben vastagabb vezeték szükségeltetik!- manapság sok kapcsoló üzemű táp miatt ,elég sok helyen leégett a Nulla szigetelése.... Tehát : NEM EXTRÉM esetben folyik nagyobb áram --hanem ALAPBÓL.
Jól mondod, régen! De ma már változott a helyzet. Változott a fogyasztók jellege. Egy motornál pl ok a 4 ér, de hogy egyfázisú fogyasztóknál te nem csinálsz szimmetrikus terhelést, az tuti. Nem beszélve, az egyéb tényezőkről. Extrém esetben előfordulhat nagyobb áram a nulla vezetőn, mint a fázisvezetőkön. De szerintem volt már erről itt szó nem is olyan régen.
Nem értek valamit. A villanyszerelői képzés három, míg az elektrotechnikusi csak két éves. Ez hogy lehet? A villanyszerelők többet tanulnak, mint a technikusok?
Szia! Akkor még NEM cseréltél Wago-t garanciában ?mert én belefutottam: a 4dobozból valszeg az egyik TELJESEN selejtes volt.-Még a 0,5A környéki világitási is beégett !
Ha esetleg a tavaszi új kábelezéshez (a képeket nézegetve mindenképp szükségesnek találom) vázlatot akarsz rajzolni a falra, akkor ahhoz a ceruzát a 4. képen találod...
Egy mosogatógép kb. 10A-t vesz fel. Ha szükséges akkor nyugodtan megkötöm egy 25A-vagóval, vagy akár a KF-1 kupolfixel, bár a kupolfix nem örvend itt nagy népszerűségnek, az elméleti terhelhetősége 27A.
Ha már média, akkor említést érdemel, a csodatévő mágus, és távgyógyító Gyurcsok József, akinek polgári foglalkozása villanyszerelő volt, és saját bevallása szerint, egy áramütésnek köszönheti gyógyító erejét...
Kajajegy? Válság van. Csak én dolgozok itt nincsenek bejelentve.
Jó gyerekek ezek, csak oda kell rájuk figyelni.
Nem vagyok rosszabb főnök másnál. Karácsony előtt is megköszöntem a munkájukat és "teletömtem" a zsebüket, bár bevallom, a lelkem mélyén nem szivesen tettem ezt.
Neked könnyű a fejedben van minden. Én arra gondoltam, hogy multiméterrel összesípoltatom szakaszonként és megjelölöm, de így is nehéz lesz átlátni a káoszt, nekiállni sincs sok kedvem.
Ráadásul nem akartam kábelcsatornával kinlódni, csak felszögelni a 3 ereseket.
De hasonló helyzetbe hoztak. A földelős villanyszerelő haver "nyúlt" nekem 250 méter 2,5-ös rézkábelt.
Eddig szép és jó de egy eres, zöld/sárga szinű az egész tekercs az apja faszát. Élmény lesz az áthúzás, és segíteni tavasszal már nem tud mert beindul a melója.
Én vagyok a főnök + két ember, de én is ugyanúgy dolgozok. A műhely profilját nem írnám le (nehogy szűkítsem a kőrt, nem tudni ki olvassa) de piszkos munka és elég hangos is. Kb. évente kell lecsipkedni itt ott a kötésekből 2-3 centit az igénybevételük miatt, mert elfeketednek a hegesztéstől. 1,5-ös alu de van 0,5-ös földelés is egy két helyen.
Tavasszal lehet, hogy falon kívül áthúzok mindent (mert ennyit vésni nem fogok az biztos) már pedzegettem, de nincsenek oda a srácok az ötletért, mert rengeteg polcot szekrényt ki kellene pakolni hozzá munkaidőn kívül.
Van 1 javaslatom: Ha elkezd égni a kötés és ezáltal büdösödik, akkor szellőztess! A te mentalitásodat figyelembe véve ez már elegendő hibaelhárítás. Most vagy csak tényleg röpttni akarsz mindenkit, de ha ezeket komolyan írod, akkor kibaszott igénytelen lehetsz a főnököddel együtt. Amúgy ez milyen műhely? Talán krematórium?!
Nem voltak még ilyen céllal, hogy pont a villanyt nézzék.
Munka után szigorúan áramtalanítunk! Azért vannak nyitva a kötődobozok, hogy lehessen látni ha megég valamelyik kötés vagy füst, ilyesmi van.
A téglafal meg nem éghető.
Tegyük fel, hogy valaki felnyitja a lakásában az összes kötődobozt, majd kihúzgálja belőlük a vezetékeket. Ez mindenhol visszataszító látvány. Egy koszos műhelyben elmegy.
Azzal amit leírsz nem nem lehet vitatkozni. A megtakarítás leginkább abban rejlik hogy ott ahol nem tartózkodsz elég alacsonyabbra állítani a hőmérsékletet, illetve nappal ha nem vagy otthon le is kapcsolhatod és meghatározott időben aktiváltatod.
"Azt nem tudod megoldani, hogy az sugárzó hővel felmelegített tárgyak, személyek 22 fokon legyenek, a levegő meg csak 15 fokon, ugyanis a 22 fokra melegített tárgyak fel fogják melegíteni a levegőt is." nem is akarja senki megoldani :) lekapcsol a panel ha elérte a megfelelő hőmérsékletet aztán ha kell bekapcsol :)
ha jól tudom 1 C fok csökkenés kb 5-6 % energia megtakarítás ... kb 18 as levegőnél van az embernek 22 -es érzete ...
Az a "baj" hogy mivel nincs "rálátásom illetve nem ismerem a termékeket nem lehet/tudok vitatkozni. Kellene egy szaki/user a "másik" oldalról.
Az baj nincs itt olyan személy aki konkrétan lenne tapasztalata tiszta infrás ill ADAX-os fűtéssel.
1-2 gondolat: ehhez mit szóltok mint villanyos szakik? ADAX (főleg a magyarázat rész illetve műszaki leírásban fogyasztás + kalkulátor): gondolat ADAX
Amire kíváncsi lennék,hogy a különböző csúszó és szemes saroknak mennyi a maximális áramerőssége a valóságban? Nézegetem a netet, a gyártók honlapjait is megtaláltam, de áramerősségeket csak nemhiteles forrásban találtam.
Elsősorban a 6.3-as csúszósaru érdekelne, de a többi is. Mondjuk a belerakható vezeték keresztmetszet is utal rá valamennyire persze. Egy két helyen ennél a méretnél a 15A-t írják. De létezik ilyen saruban "nyelves" kivitel is, ahol már nagyobb az érintkezési felület.
Van valahol ilyesmi táblázat? Hogy 6.3 x A, 4,5 y a, stb? Egyenlőre nem sikerült találnom.
Az elmúlt fél évszázad hiányosságai,szabványossági felülvizsgálatod volt valaha?? A mühely közel van a tüzoltókhoz?? Aki ilyet szerel az látott már villanyszerelőt??esetleg fényképen!!
... ja, és +1: lehet azt játszani, hogy a hőveszteséget csökkentsük a nulla közelébe (pl. hővisszanyerős szellőztetéssel, orbitális szigetelések használatával, a nap erejének természetesen csapdába ejtésével), de ez vagy nagyon nincs ingyen, vagy egyszer lehet jól megcsinálni: amikor még tervezik az épületet. És még ebben az esetben, azt a kevés kis szükséges plusz "ráfűtést" sem infrás megoldásokkal csinálnám meg, hanem inkább a szellőztető rendszerbe raknék egy, a bejövő levegőt pluszban fűtő hőszivattyús cuccot, ami 1 kW villamosenergiával 3-4 (néha akár 5) kW-nyi hőenergiát hoz be kintről a szobámba. Mert az már legalább versenyképes az energiaár tekintetében - az infráshoz képest mondjuk zongorázni lehetne a különbséget. Persze beruházási oldalon ez az egész már rég messze van a minimumszinttől.
ez most akkor lehet akár egy vacak ma ma már (régen se) nem gazdaságos valami, definiáld azt hogy elektromos fűtőtest:
Ellenálláshuzal. Tisztán ohmikus fogyasztó, villamosipari szempontból a faék egyszerűségével vetekszik.
Ami energiát felhasznál a villamos oldalon, azt mind hővé alakítja, amit aztán pedig a környezetének (a szobádnak) továbbad.
Villamos hatásfoka 100%. Ennél se több, se kevesebb nem tud lenni.
Ha igen akkor nincs miről beszélni mert ezeket is csak helyi ideiglenes fűtésre tervezték. Tehát nincs értelme összehasonlítani. És ezekkel én se fűtenék :)
Tök mindegy, hogy mire tervezik, ha egyszer ugyanúgy működik.
Energia be, energia ki. Villamos => hő. 100%-ban hővé alakul a berendezésben az, amit kifizetsz az áramszolgáltatónak. A hő pedig a szobád belsejének hőmérsékletét emeli. Adott delta kJ adott delta Celsiust fog eredményezni. Ez mind általános iskolás fizika tananyag.
Azon lehet variálni, hogy mekkora része jöjjön ki sugárzás formájában, ami nem közvetlenül emeli a levegő hőmérsékletét, hanem csak közvetve, a tárgyak felmelegítése útján, de ez érdemben (értsd pár százalék kivételével) nem befolyásolja, hogy a konstans hőmérsékleten tartott szobádba mennyi hőenergiát kell bevinned: pont annyit, amennyi onnan távozik. A pár százalék kivétel azért van, mert ha 1-2 fokkal hidegebb bent a levegő, akkor picit kevesebb lesz a veszteséged a kinti és a benti levegő hőmérséklet közötti kisebb különbség miatt. Kb. ennyivel lehet a sugárzó fűtésnél lejebb venni a levegőhőmérsékletet hasonló érzet mellett. Azt nem tudod megoldani, hogy az sugárzó hővel felmelegített tárgyak, személyek 22 fokon legyenek, a levegő meg csak 15 fokon, ugyanis a 22 fokra melegített tárgyak fel fogják melegíteni a levegőt is.
A szobádból távozó energiát mind pótolnod kell, különben lehűl minden. Az energiát pedig nagyrészt a szellőztetés "önti ki" egy mai jobban szigetelt házban, ami viszont már komfortérzet kérdése (amit ugye az összehasonlításban konstansnak veszünk). Persze ha nem akarsz levegőt venni, akkor végülis nem kell szellőztetni...
+ milyenek a nyílászárok? belmagasság? szigetelés? körbefűtés? ...
Az összehasonlítás itt a gázos-cirkós fűtés, és a lakás jóval kisebb részét, jóval kisebb bevitt energiával fűteni próbáló elektromos "próbálkozásom" között volt. Az volt a konklúzió, hogy még kisebb helyre koncentrálva sem lehet jelentősen kevesebb energiával akárcsak összemérhető eredményt kihozni, és ezen az infrasugárzó sem tud sokat segíteni. Az infrasugárzó igazi előnye az lehet(ne), hogy koncentrálható, irányítható, azaz csak ott melegítesz vele akár egy légtérben is, ahol szeretnél. Ezt nem tudod kihasználni, ha nem ez a célod, hanem az egész lakást szeretnéd kb. egyenletesen melegíteni (ami kiindulásként a cirkófűtéssel összehasonlíthatóságból adódik).
Ha nem tudod kihasználni ezt, akkor jön a "nagyságrendileg ugyanannyi energiát kell bevinned a rendszerbe" c. gondolatmenet, ami azt eredményezi, hogy nem lesz gazdaságos a rendszered, mert ugyan talán a beruházás az elején olcsóbb (ezzel is vitatkoznék: szerintem 10 kW alatt egy átlagos lakásnál komoly gondok tudnak lenni egy ilyen múlt heti, hirtelenjött -19 fokos éjszakánál, viszont csak fűtésre >10 kW villamos teljesítmény, az már hálózatfejlesztést jelent, és 100 ezrekben mérik), de a fajlagos üzemelési költségek magasabbak, jelentősen:
1 kWh-nyi energiát tartalmazó gáz után jelenleg 11.8 Ft-ot fizetek a gázszolgáltatónak, ebből egy gagyi gázkazán is kihoz 70-75%-ot, egy mai jobb modern kondenzációs meg 100% környékén mozog. A 70%-kkal számolva sem kell 1 kWh kinyert energiához 16-17 Ft-nál többet kiadnom, míg 1 kWh éjszakai (vezérelt) áram ~30 Ft körül mozog, a nappali meg >45 Ft van.
Ezt a különbséget csak úgy lehetne kompenzálni, ha a infrás szupermegoldásod ugyanolyan komfortszint mellett fele annyit enne. De ez kb. a lehetetlen.
Csak egy kis matematikai adalék ahhoz, mennyire éri meg villamos energiával fűteni: A villamos energia-iparági dolgozók évi 15.000 kWh-ig a nappali tarifa ( mely jelenleg kb 50 ft/kWh ) 37%-án kapják a villamos energiát. Na ez az összeg az, amivel éppen hogy csak megéri még fűteni. De ha átlépik a 15.000 kWh-s limitet, aki teheti átáll egy alternatív fűtésmódra. A vezérelt áram is a nappalihoz képest 60 %-os áron van ( kb 30 Ft/kWh jelenleg )
Írtad hogy tapasztalatból önálló lakás fűtésére nem jó, tehát találkoztál személyesen olyan emberekkel akik felszereltették a (megfelelő számú/teljesítményű) panelokat és utána megbánták?
Ugyan ezt mondtam jóval egyszerűbben, amikor azt írtam: sport öltözőben és állattartó telepeken szereltem fel. Oda alkalmas. Lakásba csak kiegészítő fűtésnek. De a "Csavarhúzós" nagyon szépen, értgetően alátámasztotta az írásomat.
Egyszer lesz baj, akkor majd befogja a száját. Vagy a sitten befogják.
Egyik júzeremnél rendebn van midnen, alkalmazott karantartás alatt álló géphez munkaidő után visszament maszekolni, de persze villanyt sem kapcsolt, mert nem akart lebukni. A gép meg lecsapta az ujjait... Ezért kis híján a júzerem akasztották fel, meg követelték kártérítésre, meg ilyenek. El sem képzelem itt mit lehetne, a szent lélek őrködik felette, aztán tartja össze az egészet. Ilyet még magamnak sem gányolok, én műhelyem maximum ronda, de mivel kinti hely, a világítás is IP44-el van, mert csak, meg ilyesmik, szabávnynak simán minden megfelel.
Mindenki a maga bőrét viszi a vásárra, de azért egy műhely főnökének sem lenne szabad megegedni ezeket az állapotokat! Dolgozók védelme az le van ejtve? Na az ilyen emberekről meg is van a véleményem!
Ennek a hatékonyságát meg inkább ne mérjük semmihez. Bár az újét sem. Eseti jelleggel nekem fürdőszobát bedurrantani pont megfelel, másra szerintem nem.
"Egy 2kW-os régi elektromos fűtőtest" ez most akkor lehet akár egy vacak ma ma már (régen se) nem gazdaságos valami, definiáld azt hogy elektromos fűtőtest: ez lehet olajradiátor, ventilátor, sima fűtőszálas melegítő stb, (ezek amiket nem használunk lakás fűtésre csak helyileg lokálisan átmenetileg stb.) neadjisten hőtárolós kályha?
olyan nincs hogy 2 db 3x400 W os infrapanel, bár feltételezem te nem infrapanelról hanem sima "infra" melegítőről beszélsz (ami kicsit más tészta) amit ha bemész MM-be vagy Electroworld be stb leemelsz a polcról? Ha igen akkor nincs miről beszélni mert ezeket is csak helyi ideiglenes fűtésre tervezték. Tehát nincs értelme összehasonlítani. És ezekkel én se fűtenék :)
+ milyenek a nyílászárok? belmagasság? szigetelés? körbefűtés? ...
Beállítom hogy mikor kapcsoljon be és mire hazajövök legyen ennyi és ennyi fok ebben és ebben a helységben. kb 15-30 perc alatt eléri a kívánt hőmérsékletet.
Nézd, én fűtöttem tavaly 1 hónapig villannyal, nem volt nagyon hideg, csak olyan 0 - -5 körül, nappal sokszor 0-10 fok volt. Egy 2kW-os régi elektromos fűtőtest, meg 2 db 3x400W-os infrasugárzós fűtőtest volt, nem ment minden egyszerre, és nem is ment egyfolytában, csúcsban 3.2-3.5 kW-tal ment, a fél lakást (kb. 40 nm2-t) fűtötték. Egy nap átlagosan 30-35 kWh ment el, ez az egy hónapban kb. 1000 kWh volt, anyagilag kb. 45.000 forintba fájt. (ez amúgy a teljes éves villanyszámla szokott lenni!)
Ennyi fűtéssel annyit tudtam elérni, hogy éjjel éppen nem lehetett megfagyni a lakószobákban (a lakás maradék részén 8-10 fok volt), az ágy környékén volt kb. 15-17 fok, hőmérővel mérve; nappal, amikor nem volt otthon senki, nem ment általában a fűtés, így este hazaérkezve volt kb. 13 fok.
A 18kW-os cirkó utána 5-6 óra alatt fűtötte fel az egész lakást 23 fokra. Hasonló időjárás mellett egy hónap alatt a cirkó kb. 250-300 m3 gázból (támogatás nélkül ára kb. 30-35.000 forint) tartja a 21-23 fokot az egész lakásban. Jól látható, hogy még a bevitt energia duplázásával sem tudtam volna az egész lakást melegen tartani, inkább 2.5-3-szor annyi kellett volna. Ez nappali árammal >100.000 forint/hó.
Az én konklúzióm, hogy ez nem versenyképes, még éjszakai árammal sem.
(az áram jelenleg drágább ez tény)
Amíg az áramot >30%-ban gázból állítják elő, addig nem látom közgazdaságilag, hogyan lehetne fele áron árulni az áramot a gázhoz képest.
Más a hőérzeted, alacsonyabb levegő hőmérsékletnél magasabb a hőérzet pl 18 fokos a levegő de te 22 nek érzed.
Aztán belefekszel a "jéghideg" ágyadba, és a halálba kívánod a infrafűtésedet. Gyakorlati tapasztalat. Mert hiába melegíti az arcodat, reggel tüsszögve ébredsz.
A forgalmazót/illetve akik számolták nekem a hőveszteséget
A forgalmazónak az az érdeke, hogy megvedd, akkor is, ha ezzel nem jársz jól. Kecskétől kérdezed, hogy jó-e káposztát enni? Persze hogy igent fog mondani :)
De nem lehet az embereket felzavarni létrán a dobozhoz,hogy lássák: nekem bizony a legprofibb-legdrágább Doepke Fi relém van. (valószinű hülyének is néznének, hogy ennyi pénzt adtam ki érte)
Soha nem értettem miért a villanyra nem szeretnek költeni az emberek, miért nem a tetőn, vagy a burkolatokon spórolnak? Na de ez már csak így marad úgy látszik...
Amikor idekerültünk mondtam, hogy így nem lehet dolgozni ezt az állapotot meg kell szüntetni.
De eltelt 3 év és mégis lehet, bár a hegesztést és a 2800 wattos gépet nem nagyon szeretik a kábelek.
Egyszer egy villanyszerelő haver hozott valami "spéci hosszú rudat" leverte a műhely mellé a földbe és kötözgetett rá ezt-azt. Leföldelte rendesen állítólag.
A kábel ára/m? Kb. a munkadíj kábeles csatlakozás esetén? A hálózat szerintem ELMŰ-s. Ha a szomszédnál is kábellal van a bekötés akkor az utcában 15 m-ig ingyenes a kábeles csatlakozás? Csak 1 fázis kellene. Szerelést is vállalsz, vagy csak hozzávalók vannak?
Szinte minden meleg dolog sugároz (és többnyire ugyanúgy a "fekete test" 95%-val), és minden meleg dolog melegíti a levegőt is. Ha függőleges sima a felület, akkor a sugárzás-konvekció arány 50-50% és 70-30% között van valahol, attól függően, hogy mennyire forró a felület. A radiátornál a belső lapok egymásra sugároznak, így ott csak a konvekció játszik szerepet, azaz meg van növelve a légfűtés aránya. (De elektromosban is van ilyen, pl. olajradiátor vagy a Nobo) Tehát egy csak külső fallal rendelkező radiátor pont olyan sugárzási szempontból, mint egy ugyanolyan meleg árammal fűtött akármi.
>Infránál ne egy sima hagyományos izzó szállal ellátott hátulról lehőszigetelt álló hősugárzó plafonos adaptációjára gondoljunk. -Pont az az igazi infrafűtés, mert a kis felület miatt sugárzással adja le a hő nagy részét. Csak sima termosztáttal vezérelve kellemetlenül ingadozik a hőérzet, mert ugye kikapcsolva rögtön lehűl. De valami fázishasítós folyamatos teljesítményszabályzóval az lenne az ideális sugárzó fűtés, csak én nem tudok ilyen termékről.
Amúgy ha kétségeid vannak, az "infrapanel" anyagát (gipsz, ha jól tudom) ugyanúgy lehet fűteni forró vizes csövekkel, a falfűtés ugyanez, csak beépítve. Az anyag nem tudja, hogy ő most mitől meleg, sugároz...
(Nálam két méteres 60-as lapradiátor van, ha egy kihűlt lakásba befűtök, és megtelik 70 fokos vízzel, akkor a radiátor előtt azonnal meleg van, pedig a léghőfok még csak 15 fok)
A teszt gomb magáűban nem működik, csak ha be van kötve a relé, mivel a gomb hibaáramot generál, amitől le kell oldani a relének. A relén rajta van a maximális áram, ha azt nem léped túl, akkor természetesen elbírja. Viszont arra vigyázz, hogy ha esetleg valami miatt leold, akkor az egész házban elmegy az áram. Ez vagy zavar vagy nem.
Kaptam aképen látható szerintem három fázisú FI relét vadi új még nem volt használva csak porosodott. Hozzáértőktől kérdeném,hogy atest gombot ha igy bekötés nélkül megnyomom annak müködnie kell-e. Ezen igy hoyg nincs bekötve a teszt gombra nem reagál akar elforgatható 1 és 0 állásba de ateszt nem müködik.
Még egy kérdésem lenne ez a szerkezet családi ház három fázisára rá lehet-e kötni értem ez alatt hogy az egész házat elbirja-e a bejövö autómaták után köttetnmé ha lehet.
Kicsit már átestetek a ló túlsó oldalára a márkás szerelvény, vezeték hossz, keresztmetszet, szabvány, sodrott réz, Fi relé dolgokkal. Vidéken máshogy nézik ám sok helyen ezt.
Ezek a képek a műhelyemben készültek itt dolgozunk nap mint nap, több éve. A látszat ellenére itt minden működik, nem csapja ki a biztosítékot semmi. Nem mondom, hogy szép így,de tojok rá, hogy ér ide az áram. Működnek a gépek, ég a villany nekem ez a lényeg. Fi relé sincs. Nem kell nyúlkálni akkor nem ráz meg. A vezetékek sincsenek csőbe húzva csak be vannak vakolva és kész.
Majd egyszer ha nem lesz más dolgom falon kívül áthúzok mindent.
De ezt a kirántott konnektort fél éve tervezem,hogy visszarakom.
átolvasom az oldalt (bár ez nekem néha márt kicsit magas szakmailag :)
Viszont ezt a radiátor lehőszigetelése hátulról dolgot nem értem. Ha ezt te megteszed akkor se kapsz még közel se hasonló "jelenséget mint infránál. Ha te a szoba egyik falánál lévő radiátort hátulról lehőszigeteled, bekapcsolod, és oda ülsz elé szembe 2-3 méterre hát megnézem mit éreznél a kibocsátott hőből, ha a plafonon lenne akkor meg pláne. Most itt ne sima hőátadásra gondoljunk (már ha szerény fizikai ismereteimre hagyatkozhatok javítsatok ha tévedek) mert radiátornál falfűtés stb. az van vizet felmelegítjük az meg a fém felületen keresztül közvetlenül leadja a hőt. Infránál ne egy sima hagyományos izzó szállal ellátott hátulról lehőszigetelt álló hősugárzó plafonos adaptációjára gondoljunk. 7-10 ľm hullámhosszú (elektromágnese)sugárzással kvázi infrasugárzás (sötétsugárzás) maximalizálják a hőleadást, feltételezem a hosszúhullámú sugaracskák vándorolnak a levegőben és ha találnak valamit beleütköznek és átadják a hőt és nem csak közvetlen a levegőnek (remélem nem beszélek zöldséget). Míg a radiátorból a hő amint felmelegítette a levegőt rögtön felfelé szál. De nem akarok jobban belemenni mert nem vagyok szaki és lehet hülyeségeket beszélek illetve hamar 2 vállra fektetnétek itt ilyen szakmai témában. :)
nem keves, sot, bazi sok. viszont saccra 250 fok deltaT mellett siman lesugarozhato. az meg a keszulek belsejeben ahol minden fembol van nem faj senkinek, a rez olvadaspontja alatt van rendesen, a szilikon szigeteles birja, nincs gond.
- melegen valtozik a rez vezetokepessege, ezzel kellene korrigalni - a szilikoncso hovezetokepesseget figyelembe kellene venni, megvizsgalni hogy mit okoz. (lehet hogy csak akadalyozza a holeadast, es noveli a homersekletet, de az is lehet hogy elvezeti a hot, es a nagyobb feluleten adja le, csokkentve a homersekletet)
Van egy zártkerti telkem Pest megyében, előtte megy a vezeték légkábelen. Szeretném rá az áramot bevinni. Csinálok zsalukőből pl. egy kukatárolót, arra kerülne az óra, onnan pedig vihetem földkábelen? Mibe kerül manapság egy ilyen bekötés?
>Már ha éppen ugye nem melegítené a falat is -Az ugyan előfordulhat, de akkor már nem takarékosabb, ha direktben adja át a hőt a falnak, mert ugye a hagyományos levegőt fűtő eszközöknél még ott van a belső oldali hőátadási tényező. (Magyarul a fal külső belső felszíne hidegebb, mint a levegő.)
-Tulajdonképpen nem a villamos fűtés kontra gázfűtés a kérdés, hanem hogy sugárzó vagy konvekciós. Az infrasugárzás nem valami extra, többnyire minden melegebb dolog sugároz, inkább az a kivétel, ami nem (ezek szükségképpen tükrözik is a hőt, pl. alufólia). Tehát ha valaki az egyrétegű radiátor fal felőli oldalát lehőszigeteli, akkor hőtechnikailag ugyanolyan, mintha árammal fűtené fel ugyanazt a felületet. (Ja, a mennyezeti radiátor ritka, de falfűtés-technikával megoldható)
A fal "hideg" sugárzása kivédhető, ha a hideg fal felől jön a kompenzáló infrasugárzás. De azt nem árt végiggondolni, hogy a 15 fokos léghőfok (és ezáltal a kisebb hőveszteség, kisebb energiaigény)csak két esetben tartható fent: -meleg sarkot csinálunk, és alapvetően ott tartózkodunk (nem fűtjük az egész szobát) -csak rövid időre használjuk a fűtést, míg nem melegszenek át a falak (pl. fürdőben)
Ha ugyanis az effektív hőérzetünk 15 fokban is 21 fokos, az azt jelenti, hogy a szoba kezdetben 15 fokos tárgyai, belső falai is 21 fokra fognak melegedni, a levegő meg kénytelen 21 fokos lenni, ha minden érintkező felület 21 fokos. (A hűlő falak csak átlagosan, a meleg paneleket és a hideg falakat átlagolva)
Tehát akkor éri meg sugárzó fűtésben gondolkodni, ha: -a fűtött helyiség ideiglenesen igényel csak magasabb hőfokot, akkor viszont gyorsan -nagy a belmagasság, így fontos elkerülni a hőmérsékleti rétegződést -megelégszünk egy kisebb térrész komfortossá tételével, a többi helyen csak az "elviselhető" szintre törekszünk.
A paneloknak 45 fokos vetülete:ez (panel mérete 94x64 ) pl 3 m magasságból+ 2m oldalanként (legalább is eddig közel azonos az intenzitás) tessék számolni mekkora területet fed le. És ugye nagyobb szobában több is van.
Már ha éppen ugye nem melegítené a falat is ... és a szomszédok se fűtenének. Mert a plafonon aztán tényleg nagyon rondán néz ki egy fakeretes belül színrefújt mondjuk 94x64 cm es téglatest. Ami -ha szimmetriában van- még fel is dobja szerintem a lakást pláne ha álmennyezetbe van építve. Tudom tudom a radiátor a falmellet a csövekkel sokkal esztétikusabb.
De még én se hoztam döntést. Össze kell vetni az infókat és majd döntök, egyenlőre infra áll nyerésre, de még bármi lehet ...
Én meg hülyét kapok, mikor felállok a székből, oszt 2 méterrel odább meg hideg van, mert csak a fotelra tol a sugárzó hő. Bár ezt biztos meg lehet jól is csinálni, nem tudom, ennek ellenére érdekelne a téma már csak úgy poénból is.
Arról nem mesélnek a dicséret közepette, hogy a falak ontják majd magukból a hideget. Látványra se túl szépek egy lakásban. Ezt max nyaralóba teszik........
Viszonylag kis lakásról van szó 53 nm (a szomszédot megkérdeztem hétvégén neki havi 7000 rugó a gáz/23 fok volt hétvégén nála)
Körbe vagyok fűtve, 4 oldalról, nyílászáró csere meglesz Fenstherm 3 rétegű üvegezés Ug=0,7 W/m2K 5 kamrás, német profil Széltömítéses profilrendszer 70 mm-es beépítési mélység Design szárnykialakítás Horganyzott acélmerevítés a profilban Kettős, rejtett fekete, vagy szürke tömítés ROTO NT vasalatrendszer blabla
Sajnos a külső falak ~60 cm-es kistégla ami nem a legjobb, a külső szigetelés elméletileg lehetséges ... erre még rákérdezek, ha lehet szigetleni az nagyon jó.
Hétvégén Vasárnap du. úgy hogy nem volt fűtés a lakásban (mivel nem lakik ott senki) kb 15 fok volt (de ezt csak saccolom) mikor kint 0 fok kürül és hideg szél fújt.
Ne akarjuk közvetve összehasonlítani a gáz fűtést az infrával. (az áram jelenleg drágább ez tény)
A gáz ill a radiátor közvetve a levegőt melegíti, míg infra magát a falakat padlót és a tested ami jóval hatékonyabb (80% utbaeső tárgy 20%levegő). Más a hőérzeted, alacsonyabb levegő hőmérsékletnél magasabb a hőérzet pl 18 fokos a levegő de te 22 nek érzed. Mikor télen kint mínusz van de tiszta az ég és nap süt és az orcád a nap felé fordítva érzed a meleget, biztos tapasztalta már mindenki. Ezért jóval alacsonyabbra elég beállítani a termosztátokat. Másrészt ki lehet használni a lokális fűtést tehát ha hazamegyek és tudom már hogy nem jövök ki hálóból a többi helységbe visszaveszem/lekapcsolom a fűtést. Reggel re meg vár a bemelegített fürdő konyha amit beprogramoztam (és reggel bekapcsol amikorra kértem). Nappal minek fűtsek hétköznap ha dolgozom? Beállítom hogy mikor kapcsoljon be és mire hazajövök legyen ennyi és ennyi fok ebben és ebben a helységben. kb 15-30 perc alatt eléri a kívánt hőmérsékletet.
egy kis copy paste: Hatékonyabb, mint a hagyományos fűtések, szinte azonnali komfortérzetet biztosít. Nem keringeti a levegőt, nincs szálló por. A tárgyak egy idő után másodlagos hőkibocsátó objektumokként viselkednek. Az infrapaneleknek nem kell folyamatosan üzemelniük. Hatósugara egy lámpa által bevilágított térhez hasonlít. (45 fokban ez 3 m magasságból közel 2m minden irányban) Könnyen szerelhető, könnyű Nem kell szétverni a lakást ahhoz, hogy egy hatékony fűtésünk legyen. Ha költözik, egyszerűen leszerelheti, és viheti magával a paneleket. Kevesebből jön ki, mint például egy gázfűtés szerelése. nálam kb 1/3 a de lehet 1/4 is lenne Nincs benne mozgó alkatrész. Egyszerű karbantartás. (konkrétan nem kell) Szinte korlátlan élettartam.
És az egészségre/közérzetre gyakorolt hatásairól nem is beszélve
De a puding próbája az evés: Az emberkének akit találtam a neten és infrával fűt ma küldtem el a kérdéseimet :) Sajna az van hogy a fórumokon általában csak azok vannak akik valamit keresnek kérdése van stb., és utána nem néz vissza az ember és nehéz elkapni őket.
A forgalmazót/illetve akik számolták nekem a hőveszteséget illetve a szükséges panelokat őket is megkértem hogy próbáljanak egy két régi privát ügyfelüktől elérhetőséget kérni ha lehet, ez is folyamatban.
van egy rakás cikk oldal ezzel kapcs de ez a cikk jól összefoglalja:
Köszönöm mindenkinek, már privát is kaptam 1-2 megkeresést :) mivel a lakás még nem az én nevemen van saját kulcs is csak 1,5 hét múlva lesz. Most "csak infókat szereztem" mire kell számítsak hitel stb kalkulálás.
Első körben beszélek a héten kk val mi a konkrét helyzet villanyterén, aztán utána jöhet majd villanyász, felújítás úgy is azzal veszi kezdetét de csak miután a "rombolási" munkák befejeződtek (falkiverések, tapéta leszedés, fürdőszoba konyha stb)
egy 60m2 regi lakast cirkoval kifutesz evi 130ezer forint gazbol. (nincs mestersegesen lent tartva az ara, most pl speciel mestersegesen fent van tartva... nincs mar benne tamogatas)
ugyanezt a lakast nappali villannyal kifuteni, ha ugy veszem hogy a panelek sokkal takarekosabbak mint a cirko, akkor nappali aramrol kb a duplaja, ejszakairol csak a masfelszerese, csak akkor nappal mit csinalsz.
szoval azt a 700 ezret amit sporolsz, 4-5 ev alatt elbukod, ha rosszul saccoltam, akkor hamarabb.
irod beszeltel hasznalokkal: - van kozottuk aki kizarolag ezzel fut? - elarulta a villanyszamlajat?
Van egy totálisan műanyagból készült régi reflektor szerű lámpa (nincs rajta kettős szigetelés jelzés) , amely fa felületre van rögrítve bekötő sorkapocs a talpazatában található. Tűzvédelmileg elégséges e , hogy a sorkapocs a kis gyári műanyag zsacsiban van, vagy esetleg szükséges nem éghető anyagból szigetelő alátétet előírni? Kíváncsi vagyok hogyan értékelnétek ezt felülvizsgálóként, egyébkét ez egy múzeum és kb. 200 db lámpatestet érint.
Infrapanel kialakítástól és elhelyezéstől is függ a hatásfoka. Nem mindegy milyen a fal szigetelése, azzal is sok energiát megtakarítasz ha az ablakokat szigeteled és a tokokat megfúrva kifújod purhabbal. Én ezt csináltam a saját lakásomban most nyáron és eddig havi 7e Ft kevesebb volt a fűtés számlán.
Ez attól függ milyen szerelvényeket kérsz egy közepes (legrand, prodax) átlag 400e cak pakk, ha már van spécizés (TV, LAN, Riasztó) 480e, ha nagyon esztétikus szerelvényezés pld gewiss, siemes, stb 600e is lehet.
Mérőórahely, szabadáras, ha kell vezérelt az külön 32A összegig nem térítés köteles, felette x Ft most változik megint. Normál függetlenül a fázisok számától 32A nem térítés köteles utána x ft. De kell papír a kk-tól mehet és egy reg. szerelőtől is mehet. Ha régi tábla és 1F de 3F új mérőhelyet kell kialakítani, vezéreltnek eleve. Ha kettő együtt akkor a helytől függően lehet egy dobozban minden és a szekrény ára úgy 40-90e Ft között mozog gyártótól függ. Ha mindent egy ember csinál akkor kevesebből jön ki.
Ha szerencséd van egyes helyeken nem kell csövezni csak újra húzni. Ezzel is csökkenhet az ár.
Jó pár oldalt átnéztem infrapanel ügyben (szerintem az összeset ami létezik). Az emberek mivel nincsen bent köztudatban és eleve egy "gázos" országban élünk azaz a gázt preferálják mindenhol az ára mesterségesen alacsonyan van tartva (még) stb . Elég szkeptikusak az emberek. De már felvettem kapcsolatot ill most van folyamatban olyan emberekkel akit ilyet használnak.
De azt hogy irreálisan drága ezt hogyan gondolod? az én lakásomba kb 300 e Ft ból kijön panelostul programozható digitális termosztátostól ... egy gáz cirkósítás meg olyan 1 milla körül lehet/kezdődik
De ez nem ennek a topicnak a része el lehetne vitázni róla.
Infrapanelt, jó párat már szereltem fel. Önálló fűtésként sport öltözőbe és állattartó telepekre. Itt elmegy, mert nem kell 23 fokot csinálni. Lakásba csak kiegészítő fűtésként alkalmazható. Bár kisméretű fürdőszobába is beválik, oda 5 helyre szereltem fel és nincs rá panasz. Egyébként a villamos fűtések közül messzemenően a legköltséghatékonyabb megoldás. De önálló fűtésre nem olcsó üzemeltetésű mód. A neten van róluk leírás, táblázat a légköbméterhez stb. De tapasztalat, önálló lakás fűtésre nem jó. Arról nem beszélve, hogy irreálisan drága.
Lacivill! Gratulálok! Te nyerted a kvíz kérdésemet. Te már egy sokat látott kolléga lehetsz, aki nem csak néz, hanem lát és értelmez is. Kékkemberünk szemből nézetű fényképről aztán nagyon meg tudja állapítani a valós Amper értéket! Jó, a napi 10-15 hibacím mellett nincs ideje tanulmányozni egy kismegszakítót. Egyébként a legmodernebb típusok is megherélhetőek, jó kézügyességű ember úgy megcsinálja, hogy csak hitelesítő labor bevizsgálás után mondható ki róla, hogy mekkora értékűre lett átkalibrálva. 10 A-es kismegszakító simán "átképezhető" akár 50 A-re is!
Nem sértésnek, csak viccnek szántam! Egyébként EB-ben is volt fokozatos, de csak áramszolgáltatói tulajdonban, kereskedelmi forgalomban nem. Arról ismerhető fel a fokozatos, hogy a benyomókáján 10A szerepelt, mig a megszakító front oldalán az egyéb jelölések mellett szerepelt a 15 -ös szám, Amper jel nélkül.
Közelítő ár szerintem 300 000 - 450 000 anyagosan Legrand Valena szerelvényekkelm + mérő, ha kell. Az, hogy egy kábel mit bír az relatív. pl ha egy 100m hosszú 1,5mm-s hosszabító végére ráteszel egy elosztót és ráraksz, valamit ami 30A t fogyaszt valószínűleg semmi baja nem lesz a hosszabbítódnak de ha rádugsz egy DVD-t az nem nagyon fog örülni a 160 Voltnak. Egy vezetéket nem csak áramerősségre, hanem melegedésre és feszültségesésre is méretezni kell.
pl AEG "hivatalosan" idézet: "FIGYELEM! A KERÁMIALAPOS ELEKTROMOS TŰZHELYEK ÉS BEÉPÍTHETŐ FŐZŐLAPOK CSAK 3 FÁZISRA KÖTHETŐEK!" amúgy nem garis de ez csak AEG nél van így elég fafejűek.
persze halottam hogy ha egy hivatalos villanyász ráköti 1 fázisra azt is elfogadják duzzogva :) ... na de ez most lényegtelen, elértünk a tárgytól.
Írtam hogy nem ismerem a három fázisú bővítést! 32A-ig ingyen, ezt tudtam, de csak egy fázisra. Mostmár tudom hogy ez fázisonként értendő. 3*16 A-nél a teljesítménykorlátozás az annyi mint P=U*I*cos fí képletből... Igen áramot korlátozok de ezáltal a felvehető teljesítményt is. A bővítési hozzájárulás árát valóban elírtam, köszi a kiigazítást.
Az én régióm Dunaújváros és kb 100km-es körzete főleg. A 7. kerbe a többiek olcsóbbban eljutnának pl: Kékember, Lacivill...
Igen a tűzhelyhez én akkor is 5 vezetékkel állnék ki ha csak egy fázisról táplálod, mert bármikor szükség lehet a bővítésre. Vagy éppen azért mert rájössz hogy 3 fázison talán kevesebbet is fogyaszthat. Minap voltam kint a városban egy 3500+3500W-os tűzhelynél hol mindezt egy 16A-es kismegszakítóról tápláltak. Ez már olyan volt hogy működött és a védelem nem szólalt meg. A vezetékek külső köpenyhőmérséklete meg 75°C volt. És így élt több éve a kisember, én meg mentem csillárt felszerelni.
Hidd el, ha úgy hozza a sors inkább kérj 3 fázist és vállald a villanyszámlát, mint az utólagos kellemetlenségeket.
Azért kérj a többiektől is egy közelítő árat, mert én a saját áraimmal gk futás nélkül tippeltem látatlanba, de ők közelebb lesznek hozzád tehát akár meg is nézik és úgy adnak árajánlatot. Én is kiváncsian várom a számokat!
Ha netalán mégis infrapanelt tennél fel ami nem lakásba való ugyan. Akkor biztos kéne 3*16A. 32A felett 4500 Ft/A. Mérőhely egyebekkel nem lesz olcsó. Ha 400-ért gondolom fusiban megcsinálja aki válaszolt akkor válaszd őt.
amúgy 7. kerület! A 3 fázis nem létszükséglet, csak gondoltam ha már upgradelték a vezetékeket gondoljunk a jövőre és legyen rendes a villany ... pl pár villanytűzhelynél csak 3 fázisnál adnak garit stb.
De beszélek a kk-val előbb!
Láma kérdés (nagyon nem vagyok képben): A vezérelt áramhoz külön vezetéket kell bekötni, a lakásig is? vagy csak a "szolgáltatás engedélyezése" után kell a lakásban meghatározott fogyasztókat rákötni? pl bojler?
Amit még kihagytam: A nagyfogyasztókhoz a lakáselosztóból közvetlenül megyünk vezetékkel és legalább 3*6 vagy 5*6mm2 vezetékkel. Bár én inkább 10mm2 választanék. Ilyenkor érdemes elgondolni hogy hova is tegyük a lakáselosztót, mert ha jól választod meg a helyet, -a terhelés súlypontjába- akkor a nagyfogyasztók nagy keresztmetszetű és ezáltal drágább vezetékei lesznek a leg rövidebbek. Az éjszakai (hivatalosan vezérelt) áram bevezetése is jó dolog, de kérdés hogy mit akarsz róla üzemeltetni. Ha pl mosógépet meg bojlert akkor azt is meg tudja oldani a szolgáltató, csak azt is külön kell kérelmezni és annak a vezetéke a fogymérőtől kell hogy folyamatos legyen és a csatlakoztathatóságát fix bekötésűre kell csinálni. Ez plombálható csatlakozódobozt jelent. Bár a mosógépnél nem biztos, de a bojlernél tuti.
Kismegszakítókkal kapcoslatosan is sok értelme volt a kérdésnek... Mivel arra reagáltam, fel lett volna tételezhető, gondoltam én, de ha nem, hát bocs.
Mivel én most leszek 57, ezért átéltem a fokozatszám bevezetését valamikor 77 és 79 között. A BS típus bevezetésével. Az EB-nél ilyen még nem volt.
Első olvasásra azt senki nem fogja neked megmondani mekkora lessz az a nagyfogyasztó. Egy villanytűzhelyet számolj mondjuk 7kw-al az infra panelt passzolom. 3 fázisú rendszernél 3*16A mondjuk a fogymérőnél a teljesítménykorlátozás. Egyfázisú rendszerben 32A-ig ingyen cserélik a kismegszakítót, ha beadod a teljesítménybővítési igényedet. E felett kb 2000ft/amper amit ki kell fizetned ha ekkora igényeid vannak. 3 fázis bevezetéséről nem tudok nyilatkozni, nekem ilyen munkám még nem volt de ott talán 3*16A felett kell a hozzájárulást fizetni amperonként.
A 10mm2-es 48A-t bír. Ez egy fázisra bőven elég ha evvel állnak be a lakásokba mint mért fővezeték. Akkor válik izgalmassá a dolog ha te 3 fázist igényelsz, mert akkor jön az újravésés a folyosón , lakáson kívül a fogymérődig, ill. onnan a lakáselosztótábládig. Ekkor 4*10mm2 kellene menni.
Előszőr a kk-val beszélj mert ő meg tudja mondani, hogy maga a ház elektromos rendszere elbír-e egy ekkora áramigényt. A lépcsőházban 3f van az tuti. Csak kérdés hogy mikori és mekkora keresztmetszetű a vezeték. A kk jó esetben ellenőrizteti időnként és pontosan tudja hogy lehet e bővíteni. Ha bármilyen változtatást is akarsz az áramszolgáltató részéről akkor előszőr hívj ki egy regisztrált villanyszerelőt és vele közöld az ötleteidet, majd miután megnézte az eddig rendszeredet utána ő kitölti azt a lapot amit a szolgágltatóhoz be kell majd adnod. Regisztrált villanyszerelők névsorát pedig a szolgáltatótól kaphatsz, de a neten is fennt van.
Én látatlanba azt mondom ha itt van városon belül, tehát nincs gk futás akkor 400 000 körül anyagosan áfásan szerelvényezve.
Csak egy közelítő árat szeretnék kérni, hogy nagyságrendileg képben legyek.
Mennyit kóstál kb, egy közel 53 nm-es lakás (nagyszoba/háló/fürdő/konyha-étkező-közlekedő/gardrób/kamra teljes újravezetékezése? Régi ki a falból, vésés új be.
Persze tudom függ a kiállásoktól, hány fogyasztó stb. de gondolom/remélem vannak itt olyan szakik akik rendszeresen végeznek hasonlókat és tudnak nagyságrendi értéket mondani tapasztalatuk alapján. A lakásban lesz (majd egyszer) 1-2 nagyfogyasztó is (konyhában villany sütő/főzőlap), illetve valószínűleg infra paneles fűtés ami a plafonon + el/leágazást igényel a lámpán kívül ...
További kérdés: az épületben (ahol veszem a felújítandó lakást) most lett felújítva a vezetékezés és elméletileg január februárban a lakásokig lesz elvezetve az új vezeték (valami 10-es rézkábelt emlegetett a kivitelező), ha jól emlékszem mondta hogy az elbír sok mindent :) (de még úgy is beszélnem kell kk-val ez ügyben mert amit a kivitelező telefonon mondott az nekem sokszor Kínai volt). A 3 fázist ilyenkor úgy kell kérnem az Elmu -től, mi a menete ennek? + költség? Illetve hogyan zajlik a menete az éjszakai/vezérelt áram bevezetésének? költségek lehetőségek?
Ha még ezek után se esett le, akkor leirom, hogy ezek belül meg buherálhatóak, és általában nem lefelé viszik az értékeket. Jellemzően a szolgáltató szerelői rendelkeznek vele.
Hát igen volt már nekem is dolgom, turbós kismegszakitokkal. A legegyszerübb a régi BS volt, a kis lapocskát kihuztad, és egy fogóval egyből bőviteni lehetett......
Aki nem amatőr, az tudja miről beszélek!!!!! Erről a fényképről sem lehet 100%-ra kijelenteni, hogy a 10 A az 10 A. A villanyszerelők 95 %-nak a kezébe adok egy kismegszakítót, azt fogja mondani, hogy 10 a, ha piros a nyelve. Na de mi van belül? De megnyugtatlak ez egyébként az. Amiről írtam az egy másik kategória.
Ha fényképről látok egy piros nyelves kismegszakítót, nem feltétlenül hiszem el, hogy az 10 A-es. Főleg áramszolgáltatósról. Tudod a hálózatfejlesztési hozzájárulás költsége nagy úr!
A jobb oldali biztosítéknál nagy valószínűséggel azért nincs fázisod, mert a bojler áramkör és a vezérlő készülék kikapcsolt állapotban volt a mérésedkor. Ne nagyon nyúlkálj ott bátran, mert a vezérlő jelet kap és bekapcsol, akkor a földhöz fog verni. Ránézésre egy 70-es évekbeli, az akkori kornak megfelelő építésű szekrény. Ha van lóvéd, hívj megfelelő szakembert és a mérőtáblák megbontása után tud csak valós állapotot felmérni és megmondja, mennyire kell belebújni a dologba, hogy a mai minimál követelményeknek megfeleljen üzembiztonság és életvédelmi szempontból. Ha csak a két középső biztinél van feszültség, akkor pedig vagy nincs 3 fázisra osztva a rendszered, vagy rosszabbik esetben a 3. fázis elmenő áramköri biztosíték nélkül üzemel.
De ebből a képből az sem derül ki, hogy melyik mérő a nappali és melyik a vezérelt. Alapelgondolás, hogy a 3 fázisú a nappali és az 1 fázisú a vezérelt. De elméletben lehet fordítva is. A képről nem derül ki, hogy a vezérlő készülék 1 vagy 3 fázisú, mert ha 3 fázisú, akkor nem lehetetlen a második verzió sem. Ebben az esetben pedig a bal oldali üzemen kívüli biztosítékok akár lehettek valamikor villamos fűtés biztosítékai is. De ebbe ne bonyolódjunk bele, mert akkor már feltételezhetően lebontották a mágneskapcsolót, vagy valamikor alkalmazotti tarifás volt a régi fogyasztó stb.
Lehet hogy nincs is földelésed? Nem igazán látok! A jobb oldali éjszakai mérőd, időszakonként van áram benne! Ajánlott kismegszakítókra cserélni a porcelánt, azért mert még nem verte le semmi nem biztos hogy jó, sőt !!16 nál felesleges nagyobb mert a 3F-es órád úgy is csak 16A-os :-))
Na ilyen kell neked, ez a lakáselosztó. Ha valahol van bennt a lakásban ilyen akkor nyert ügyed van: Ebbe kell csak bele pakolni az ÁVK-t ha van még szabad hely hozzá. Ebbe bekötöd a legnagyobb áramú porcelántól jövő vezetéket és innen meg elosztogatod a lakás pontjaira.
Ha nincs ilyen akkor meg ott kezdődik hogy az egész faszekrényt le kellene cserélni egy kül- vagy beltéri megfelelő Hensel szekrényre. Ebbe jön a fogymérő és az a kismegszakító amit az áramszolgáltató plombál. Ha szekrény csere lessz, ne felejtsd ki hogy van vezérelt áramod is a bojlernek, ilyen szekrény kell, vagy kettő egymás mellett. Innen csak egy öt eres vezetékkel kell felmenned a lakáselosztódig ahol bekötöd az öt vezetéket szabvány szerint és a saját földelésedet -ha van- és kialakítod az EPH csomópontot. Innen meg jön az a rész amit már az előbb leírtam.
Hány amperos a sima bejövő 3f kismegszakító az óra alatt? Nem látszik jól a képen. Na legalább akkora áramú ÁVK kell, lehetőleg lüktető egyent is ismerje. A 30mA az jó. A 3 "nincs hatása semmire" biztosíték szerintem már régebben le lett kötve, de akkor semmi értelme. Van valahol 3 fázisú dugalj a telkeden mármint ami élő dugalj? Pl: sufni, műhely, garázs, stb? Szerintem ezért nem tűnik el sehol a feszkó a házban. A 16 és 20 pedíg a lakáselosztó akart lenni valószínűleg, ha nincs olyanod amit a képen látsz. Bár ilyen esetben a lakást is a 3 fázisra szokták terhelni, lehetőleg egyenletesen.
Elhiszem, hogy ahol laksz nem túl jó véleménnyel vagy a szakikról. Ennek ellenére nem javaslom, hogy egyedül állj neki, mert roszz vége lehet. Inkább keress messzebről szakit, megéri.......
szerintem meg nézesd át egy profival vegyél egy normális elosztótáblát jó minőségű kismegszakítókkal és ha ez megvan működik utánna lehet Fi relét betenné aztán keresni miért vágja le:)
Es tegyuk hozza, hogy 10+ evig igy uzemelt a konyha, felcserelt nulla/fold formacioban Egyetlen furcsasag az volt, hogy rosszul bedugva a villasdugot, a tuzhely folyamatosan szikraztatott, megfordit es mukodik... ;o)
Az már más kérdés::-) Földelő meglétét se látni a képen, bár valószinű volt eredetileg, da a korrozió/kötés miatt érdekes lehet a minősége. Egyébként több panelba is raktam Fi relét, és én csodálkoztam a legjobban, hogy nem veregeti lefele a hálózat. Legutobb egy indexes srácnál szereltem, ott egy hosszabbitónál volt a nulla/földelő felcserélve.
Mért is kéne csodálkoznom. A kérdés, hogy a mérőböl kijövő vezeték 10 alu hol kötödik össze a házból kijövő vékonyabb vezetékekkel. Mert oda kéne egy elsoztótábla, kismegszakitókkal, és a FI relével.
majd a profik megmondják akár cikkszám szinten is mit vegyél hozzá én csak műkedvelő :) vagyok de a plomba és az órák környékén ne is matass mert a szolgáltató nem fog szeretni ha a plombát eltéped illetve ha agyonver az áram
ahhoz hogy tuti jól legyen bekötve jól át kéne nézzni az egész hálózatot ,hogy minden jó helyre van e kötve mert különben le fog oldani a Fi a lehető legrosszabb pillanatban is akár
Ha az óránál normálisat mérsz, ergo igen akkor neked a házba bejövő vezetékedet is szabvány szerint méretezték, tehát nem nálad van a hiba. Ha a szomszédnál is megvan ez a jelenség akkor irány az eon hibabejelentő és többen jelezzétek az utcában. Előbb-utóbb akkor az utcait az eon fogja cserélni nagyobb keresztmetszetűre.
Előszőr is, ha ennyi dolog összejön akkor kérdem én mikor mértek ott Érintésvédelmet? Mikor látta erősáramú szakember a rendszert, úgy hogy nem csak "vakon bővített és szerelt egy fogymérőt" hanem úgy hogy felülvizsgálatot is végzett? Ez a fogymérő 1 vagy 3 fázisú? Ha egy akkor azt kéne tudni mennyit bír a mérőóra és mekkora védelem van a számítógépek elé kötve? Nálam anno egy suliban volt 20 gép meg egy kis plussz és simán túl lett méretezve120mm2 lett a gerinc, hátha bővíteni akarnak. Ne feledjük, ha egyszerre bekapcsolok egypár monitort akkor simán mehet a C 25Amperes is. Megoldás: tanulók mindíg gépkikapcsoláskor kapcsolják ki a monitorokat is. A bekapcsolás egyidejűségi tényezője tuti nem lessz 0,4 felett sztem. A gépeket meg tessék elosztani a 3 fázisra. Ugyanúgy mint a világítást. Remélem az legalább így van bekötve. Ha 3 fázisú a rendszered akkor mindíg ugyanazt a fázist veri le?
Tisztelt fórumozók!
Én is kívánok kellemesebb, boldogabb új évet Nektek és kedves családotoknak!
Vettem az adást. Lehet egy régi szar óra is, ami ért egy villámcsapás és a tekercs szigetelés terhelés függően zárlatot produkál. Találkoztam ilyen esettel is.
De amit írtam az előbb, az nem baj, mert az a probléma is sok embert érint.
Ezt nem a szolgáltató rakta fel/cserélte, hanem bizonyos pénzügyi elszámolások miatt a kell mérni az épület egy részét, és a suli rakatta fel, szerintem valami használt régi mérő. (ha fontos meg tudom nézni) Nem tudom egyébként, ki csinálta annak idején ezt az egészet, de az, hogy a földszinten valami zárlatos mennyezeti lámpa miatt (ezt most mondták) kimegy az emeleten a konnektorok egy része, az több mint furcsa... Ráadásul tegnap pont a konnektorok másik részében nem volt áram. Persze az is lehet, hogy több hiba jött össze egyszerre...
6 A-es 9 A-ig, 10 A-es 15A-ig, 16A-es 22 A-ig, 20 A-es 28 A-ig, 25 A-es 35 A-ig terhelhető folyamatosan és nem fog leváltani. Ehhez még hozzájön a készülék öregedése, ami tovább tudja fokozni ezt a túlterhelhetőséget.
Nem a villanyóra csere miatt megy le a biztosítékod. Az úgynevezett LHM ( lejárt hitelességű mérő ) csere alkalmával a szolgáltató jelenleg már lecseréli az elavult EB és BS esetleg B12 stb. típusú régi kismegszakítókat is. A régi ( példa ) 10 Amperes EB kismegszakító alapból úgynevezett fokozatszámos volt, ami a mai "C" karakterisztikának vagyis lomha kioldásnak felel meg azaz simán elvitt 15-18 ampert, még tartósan is. Amit ma felszerel a szolgáltató az "B" karakteres azaz gyors kioldású és ahogy eléri a névleges áramfelvételt, az abban a pillanatban lekapcsol. Ez a probléma ezrével jelentkezik egy ilyen csere után. A megoldás: teljesítmény növelés igénylése a megfelelő regisztrált szerelőn keresztül.
Egy villanyóra mekkora teljesítményt vesz fel? Felszereltek egyet itt nálunk, van egy egész szint, aminek mérni akarják a fogyasztását. Erre tegnap is kiment egy fázis, meg most is. Eddig nem volt ilyen jellegű probléma, csak mióta felszerelték. Jól gondolom, hogy nem szabadna annyit levennie, hogy a számítógépek túlterheljék a hálózatot? (4 gépterem) Ráadásul a szerelő állítólag csak jövő szerdán jönne... ha addig tönkremegy pár gép, alkatrész, azt gondolom nem vállalná be (már ha a szerelés hibájából történik mindez).
kellene az orahoz minnel kozelebb merni a feszt a hosugarzozas kozben. ha mondjuk a kismegszakitoknal megvan, de a konnektorban nincs, akkor a hazban tul vekony valahol a vezetek. ha a kismegszakitonal sincs meg, akkor a kismegszakito es az ora kozott, vagy az oszlop es az ora kozott.
az, hogy hosugarzo nelkul sem tul sok, az arra utal, hogy mar a utcan is tul vekony a kanoc.
Lakás világitásnál időnként vibrál a világitás. Nem egy helyen hanem mindenhol.
Multiméter szerint kb 219-220Volt a bejövő feszültség. Pl ha rákapcsolok egy hősugárzót lemegy 210 voltra. Egy két elektronikus kütyünk főleg a mosógép az már többször bekrepált.
A ház villanyrendszere kb 5 éves és anno 32Amperesre lett fejlesztve.
A házban vagy a villanyszolgáltatóban lehet a hiba. hozzáteszem marha sok áramszünet van hol jelezve hol nem. Az Eon cég területe ez Tokod faluban.
Igen, ez az ellentmondás megvan, hogy ha kötelezni kívánják a népet, akkor hirtelen veszélyes lesz, amúgy meg ha előkerül ez a dolog, akkor az általános reakció az, hogy: minek ez a sok sallang, megcsinálom én neked bármikor egy csupasz kombináltfogóval, amit a koszos zsebkendőmbe burkolok... :)
Lehet, hogy itt kihal, elvégre mi mindig szemben megyünk a széllel. :)
Köszönöm a sok segitséget. Megrendeltem egy reg-01 jelű 1.5 amperes fesz stabilizálót és közvetlen a bylernál kötöm be. Igazi magamfajta dilettánsoknak van kitalálva + és minusz be ki. Pár napon belül megjön. Több a posta mint a cucc.
Aztán biztos ami biztos kicserélem a nyákon lévő pár valamit is, de előbb ezt akarom bekötni.
A szinesfém tolvajokkal kapcsolatban letörném mindnek a kezét,na meg a felvevő helyeknek is. A rohadékoknak annyi esze van azért,hogy nem maguknál csinálnak ezzel áramszünetet.
Ti ugy látom szakik vagytok lehet még egy két hűlye kérdésem,de az lakás világitással kapcsolatban lenne.
Nem mondasz újat! Tavaly előtti történet: Pécs közeli település melletti szántóföldön pár hónapon belül ugyan arról a helyről 3-szor lopták le a feszültség alatti oszloptrafót!!!!! Az pedig rendszeres, hogy üzemelő oszloptrafókról feszültség alatt leeresztik az olajat, mert jó gázolaj helyett a régebbi dízelekbe.
Igaz, csak itt nem arról volt szó. Azt írta, hogy eredetileg a nyákon megvan a helye egy 1,5A terhelhetőségű résznek. Látszik is a képen a puffer elkók helye. Csak a bojler működéséhez kellene neki a stab.fesz.
A puffer a stabilizátor elé kell, akkor hogy ugrana fel a fesz? Semmiféle nagy áramról nem írt, a gázboyler 1A körül van, azt írta. A szivattyú és a világítás marad a mostani tápról.
Szia! áramszolgáltatónál nem dolgoztam , csak mindenféle üzemben "Karbantartóként" a lényeg: nem szédités --hanem utasitás volt, meleg kemencén hőálló motor kb 100C fok felett , és pár tonna meleg anyag várt a további sorsára ... MERT HA KIHŰL MAGA FIZETI KI !-- hát szépen ki is hült+ bedoglött még ez az .... hát csak kirúgták ....
Szia! az a baj , hogy távolról nem túl sokat tudok degiteni.... Én a puffer elkókkal vigyáznék -MERT: terhelés nélkül felugrik rajta a feszültség 16V---ról 22.5Vra , ezt már egyik 12v-s szerkezetnek sem kell birnia. Amúgy a 12V-snak működnie kell 6-8V-tól egészen 16-17Vig hiba nélkül ..de ha van akku akkor egyszerűbb 10-15V a két érték....Nagy áramokat nem szokás stabilizálni.illetve -a világitást sem.
Sziasztok! Magam részéről örültem , hogy "kihalt" ez a munkavégzésre kötelezés........és örültem, hogy nem kell róla beszélni sem--Nehogy még 1 X visszatérjen . MERT az" OLY KEDVES FŐNÖKEIM"azt is rebesgették , hogy a meleg éppen üzemben lévő villanymotoron cseréljek már csapágyat!! tudom, hogy röhelyes --de komolyan gondolta! No és igy tovább........Azóta kirúgták -a helyettese meg elment nyugdijba--mi meg bölcsen hallgatunk.
Tévedsz! Ez a fém újrahasznosító szakmunkások áldásos tevékenységének eredménye. :)) Országszerte több tízezer ilyen van. Persze az orrgazda is legalább akkora hunyó. Ha nem volna kinek eladni, nem lenne rá vevő. De hát van. Ez is a demokrácia része.
Gondolom nem lakás elosztóra gondolt a téma előző írója, hanem hálózati elosztókra. Egyébként ott valóban fesz. alatt végzik ezeket a munka folyamatokat.
Hát "2003 óta legális mindenkinek" ez nem teljesen így van - szerintem. Az MSZ 1585:2001 ben pontosan meg van határozva, hogy ki és mit végezhet feszültség alatti berendezésen. Pld.: különböző mérések, biztosítócsere, mérőkarbantartás, közvilágítási lámpacsere, stb.
Ezen túlmenően pedig a 72/2003. (X.29.) GKM rendelet, a Feszültség Alatti Munkavégzés (FAM) Biztonsági Szabályzata, szabályozza az ilyen munkák végzéséhez szükséges feljogosítások, szakképesítések és vizsgák követelményeit.
Jaj. Biztosan nagyon fogsz utálni, hogy ennyit írtál, de az áramszolgáltatós FAM-ot én is ismerem, engem pont az érdekelt volna, hogy másutt mi a helyzet. Elvégre volt már OKJ-s listában is FAM szerelő megnevezés...
Amit írtál, azzal annyiban ha nem is vitáznék, de írnék, hogy egyrészt hintőpor, ha van a gumikesztyűbe, máris fele kellemetlenség. Másrészt a kis bigyók megfogása az pár perc gyakorlás kérdése. Én is azt hittem, hogy két kesztyűvel nem lehet egy négyes anyát felrakni, de hát fel lehet. Harmadrészt meg, egy üzemeltetéssel foglalkozó villanyszerelő életében a villamos ív az létező veszélyforrás, tehát akár FAM, akárt nem FAM, ellene védekeznie kell.
Takarítani alighanem lehet. Csavarokat utánhúzni alighanem lehet. Egy pár dolgot cserélni alighanem lehet.
Az alighanem szót azon komplett bekezdés helyett használom, hogy előre nem lehet állításokat tenni, mert a konkrét helyzet adja a megoldást, vagy annak hiányát.
Mit szeretnél tudni róla? Jó pár évet dolgoztam áramszolgáltatónál, ott még ma is nagyon komolyan veszik ezt a témát, rendszeres időközönként kell megújító elméleti és gyakorlati FAM tanfolyamot és vizsgát tenni. Egyébként elég részletesen foglalkozik a feszültségalatti és a feszültség közeli munkavégzéssel. Létezik KIF, KÖF és NAF FAM. ( Kisfesz, középfesz, nagyfesz. ) Betartani KIF esetén úgysem lehet a teljes előírás sorozatot az aránylag kis méretű berendezések, alkatrészek miatt. Akkor nem tudsz haladni a melóddal. Gondolj csak el mondjuk egy mérőhelyet - tűző napon nyáron akár 45-50 fok is lehet, beöltözöl gumikesztyűbe, arra felrántod a mechanikai védelmet ellátó bőr kesztyűt. Na itt már apróbb alkatrészt meg nem tudsz fogni. Ezen felül jön a zárt, nyakig begombolt felső ruházat azaz hosszú ujjú melós kabát, hosszú gatya. Kültéren mindenképpen védősisak. 20 Amper felett az esetlegesen keletkező ív miatt védőszemüveg vagy rosszabbik esetben tortelit álarc. Bevizsgált FAM lábbeli. Ezután kezdhetsz melózni, persze csak a megfelelő FAM szerszámokkal. A sérült felnyársalódott szigetelésű szerszám kizárva! Elméletileg izolálni kell a munkaterületet, hogy illetéktelen ne tudjon még véletlenül sem belenyúlni, ahova nem kellene. Ha valaki teljes mértékben betartja a FAM előírásait, mind védőeszközök, mind elszigetelő eszközök használatával, szinte lehetetlen áramütést szenvedni. Ennek ez a lényege, hogy a felelősség csak is a munkát végzőé, ha balesete szenved. ( illetve a munkavezetőé, de ebbe ne menjünk bele ) Na ez a hivatalos FAMunkavégzés. A magán vállalkozásban persze ugyan így kellene végezni, de egy szakit sem láttam még csak a töredékét is betartani az előírtaknak. Magamat sem. Inkább a legszomorúbb, hogy sokan alapvető dolgokat nem tartanak be: gondolok itt például a lengyel piaci szigeteletlen szerszámokra. Vagy akár a normál BETA szerszámokra. Nagyon jó minőségű szerszám, csak autószerelésre - nem FAM-ra. Itt most nem a villanyszerelő szerszámra, hanem a hagyományos narancs sárgára gondoltam. Elég kevesen használnak még ma is érvégfogót. Vagy semmilyent, vagy " jobbik esetben" csípő fogóval nyomkodja az érvéget. Normális minőségű kábel és vezeték csupaszolóról már ne is beszéljünk. Nagy divat még mindig a kínai szike és a sokak által istenített fázisceruza. Hát a FAM-nál ezek közül egyik sem elfogadott.
..A nyáklapon van egy 12V 1.5 amper stabilizált fesz saru, de az odavezető uton a nyáklapon tiszta üresek a helyek...
Akkor úgy kell megcsinálni, hogy azt amit kinéztél bekötöd az üres rész helyére és a kimenete meg menjen a bojlerre. De feltétlenül be kell rakni elé egy puffer elkót ( mondjuk 4700uF/25V vagy 63V).
Helyesbitek mert valszeg nem jól fogalmaztam. Tehát a lakókocsiknál ugy mükszik, hogy van egy 220 voltos és egy 12 voltos rendszer. Ha a lakóba akksit teszek vagy rákötöm a gk akksit akkor csak a 12 voltos cuccok mennek.
A 220 voltos használatnál lép be a képbe ez a trafó egység, mert a 220 voltos cuccok mellett ezen trafón keresztül is működnek a 12 voltos lámpák vizszivattyú esetleg tv stb.
Na mármost ugyen még nem mértem ki azt a diódát, de ugy látszik az ipari termelés elérte ezen ipart is. Gondolom megtakaritási célok miatt a trafó áramköreit felszereltség függően rakják össze. A nyáklapon van egy 12V 1.5 amper stabilizált fesz saru, de az odavezető uton a nyáklapon tiszta üresek a helyek.
Nálam okosabbak azt mondják az izzók, kis szivattyúk ezen a feszkón is elmennek.
A gázboyler amiben mágnes szelep és egyéb elektronika van és 1Amper áramot igényel ezek szerint már nem. Mivel az én lakómban eredetileg ahogy a német elődöm megvette nem volt felszerelési listán a boyler igy gondolom az olcsitott trafóegységet tették bele, igy az kb olyan áramot ad, mint egy akksi töltőn kijövő áram.
Mivel autodidaktának sem mondható -kiforraszt beforraszt a rossz cuccot és talán a kimérést elvégezni tudó mekk mester vagyok- annál egyszerübbet, minthogy a boylernél a bejövő kábelre ráforrasztom a kész fesz stabilizátort nem tudtam kitalálni.
Biztos ami biztos a nyáklapon is kimérem vagy kicserélem azt a diódát. Gondolom az sem lehet több pár száz forintnál. Persze akinek még van ötlete szivesen fogadom mert hátha hasznosithatom.
Igaz. Mondjuk egy alkatrész cserét megérne a dolog. A hűtőbordán levő diódára gondolok. Le kell olvasni a típusszámát és venni egyet. Más nem lehet rossz azon az egyszerű áramkörön. Akku nélkül nem is lehetne használni ezt a töltőt.
Egy elosztóban nem sok mindent lehet karbantartani fesz alatt. Nálunk ez úgy zajlik, hogy hőkamerás felvétel alapján lekapcsolás van igényelve, ha szükséges.
Régebben az áramsínre tettük fel a leágazó kasznikat, de már ezt sem engedik, azaz már nem fesz alatt tetetik fel.
Ha az a trafós kütyü csak egy sima stabilizálatlan töltő, akkor azért óvatosan tennék rá valami vélhetőleg finomabb elektronikát tartalmazó ( és drága) kütyüt, mint pl a gázboyler vezérlése, vagy egy 12V-os TV.... Lehet, hogy annak stabil fesz kell.
Ha ez a meglévő trafós cucc egy aksi töltő, akkor nem igényli, hogy állandóan rajta legyen az aksi? Ha meg rajta van, és így mérsz 16V-ot az aksi felé is, akkor a töltőd rossz, túltölti, és szétgányolja azt is.
Ha ez a trafós cucc egy szokásos dolog, és jelenleg is kapható megoldás, akkor érdemesebb a gyártót, vagy lakókocsi villamossághoz értőkhöz fordulni, hogy arra , s olyan teljesítmény igényre, amire Te használni akarod, az jó megoldás-e. Én óva intenélek az egyedi elektronika beszerelésétől, úgy hogy azt sem lehet tudni, hogy a trafós kütyüd jó-e, nem szállt-e el egy dióda benne, stb. Nagy szívás lehet belőle....
Az egész érdekel, de most csak az érdekel, hogy miért nem érdekel senkit. :)
A 90-esekben azt mondták, hogy egyre nagyobb a nyomás az ipar részéről, hogy lehessen ez legális. Mert akkor csak az áramszolgáltatóknak és erőműveknek volt hivatalból engedélyezve. 2003 óta legális mindenkinek (már persze aki "jól" csinálja). De úgy látszik, az igény elmúlt - vagy egyszerűen ide nem járnak olyan szakemberek, akik üzem alatt kénytelenek bizonyos munkákat dolgozni. Elosztóberendezés karbantartást például.
Viszont, ha a táp jól működne, akkor nem lenne baj a boylerrel. Ezek szerint mégis a tápot kellene megjavítani. De lehet próbálkozni ilyen köztes dolgokkal ideig óráig.
Ezt ajánlották és akkor a tápban nem kell buherkodni, mert az eddig is jól működött. A boyler kábelébe beiktatom aztán akkor nincs más gond. Véleményeznétek
Szia! a hűtőbordán lévő nem 3 lábú (két dióda 1 tokban? ) ha ez rossz nem jön ki egyenáram ..-se igy , se úgy két leddel eltudod döntenihogy DC/AC + műszerrel is ... a panelon lévő kis dióda VAlszeg ZENER és valamalyik reléhez kapcsolódik (kb14Vnál kapcsoljpn ki ) Ezért ajánlottam a külső akkutöltőt -ha arról jól megy akkor lehet kisérletezni....
Első ránézésre egyet láttam rácsavarozva. Ha az rossz attól még jöhet ki egyenáram? Tehát a mért 16.6 volt az kijön a fogyasztók felé. Ezen kivül két kis tekercs és egy hagyományos dióda forma látható a nyáklapon. Létezik ez?
Akkor a műszergyártók, akik hibafeltáráshoz építenek műszereket, biztosan kóklerek :-)))))
Vannak olyan mérések, amik megfelelő műszerezettség hiányában, vagy ha nagyon sietsz feszültség alatt megoldhatóak, de az a kijelentés, hogy : "Hibafeltárást pl nem is lehet végezni feszmentes hálózaton... " eléggé kategórikus...
Szia! mert "igazi FAM" csak közép--nagyfeszültségen van -- mi pedig kisfeszültségen dolgozunk.. Nálam nagyon gyakori a 12--48V (törpe fesz.) azon szoktam feszmentesités nélkül "alkotni.."..(PL: fővezeték forrasztása fesz alatt ) A 230v-n mindig kikapcsolok - bár a kisütést+földelést kihagyom...
Szia! ez egy normál akkutöltő -relés vezérléssel (gondolom automata volt) a 16V a szekunderen, normális --egyenirányitás után megáll 13-14Vnál (terhelve) Az akku rendben van? mert akkor első lépésnek a relék érintkezőit tisztogatnám meg , s csak ezután jön a többi lehetőség........ sajna miskolci vagyok....
Ja és a boyler az normál akksiról, ahol 12-13 volt feszkó van hangtalanul rendben üzemel. 30-75 fok között szabályozható a vizhőmésrséklet meg a gázláng elalvása esetén illetve gyujtáskor szikráztat elektromos szelep nyitja zárja a gázt stb.
Nem ez hivatalos lakókocsi gázboyler müködik is,mert nyáron is használtam. A boyler kezelő elektronika is sima 12 voltot igényel ugyanugy mint a vizszivattyú stb.
220 volt a bemenő és 12-13 volt kellene hogy legyen a kijővő.Hasonló mint egy akksi töltő szerű valami. A trafó alatt vannak a hozzá tartozó elektronika. két kis tekercs, hűtőborda és egy kézzel kapcsolható valami tuláram elleni valami.
A használt dolgok vizszivattyú egy két lámpa azok 12 voltosak és ha nincs áram alatt a lakó akkor gk akkuról is müködnek. A trafóra annyi van irva adatnak, hogy 14V-5A illetve 13V-15A
Sziasztok Adva van egy egyszerű lakókocsi trafó. Az a gondom hogy 16.6 Voltot mértem rajta és a gázboylerem aminek a vezérlése 12 voltos össze vissza kerreg kattog. Mellesleg 12 voltról az jól mükszik. A képeken gondolom aki ért hozzá látja nem egy bonyolult darab. Hogyan és hova tudnék betenni valami kütyüt, hogy pl kb 13 Volt legyen a kijövő feszkó. A szerkezet egy 2002-es lakóban van és ha valaki olcsón egyszerüen vállalná Dorog mellett lakom.
A villanszerelési csöveknél fúj be a hideg levegő. Van valami tipp, hogy mivel szigeteljem? Gondoltam pl. PUR hab, vagy valami sziloplaszt, de ha jól sejtem ezek használata után a csövön csak nagy szívásssal lehet bármit is ki/be húzni. Szal mit használnak a szakik?
Az elnök úr a korrupcióról is beszélt, sőt a kis korruptokról is.
Az én történetem .
Jó egy éve elromlott egy lakásnál, amiért én felelek a villanybojler.
Legalább is úgy tünt. Nem melegített. Keresem a hibát. Rájöttem már az óránál a szekrényben nincs áram.
Na gondolom ahhoz csak nem nyúlok - nem szabad. !
Hivom az Elműt, Viszonylag hamar meg is jönnek.
Még annyit : a hölgy aki felvette a rendelést, mondá, ha az elmű hatáskörén kivül esik, ők nem csinálják meg, de fizetni kell a kiszállásért. Kb. 10 eft. Ok. mondom rendben.
Kijön két szivar, pillanatok alatt megállapítják, hogy bizony az már a mért rész után van - igaz még a mérőszekrényben. Egy kapcsoló sarka égett el.
Nem az ő feladatuk. Három másodpercig dermedt csend, átvillan az agyamon, buktam a semmiért 10 eft -ot.
De megkérdem tőlük : uraim van 3 eft -om a megoldásra.
Mondják - megoldjuk ! Félperc alatt feltettek 2 csokit (összekötőt á 100ft ). megkapták a pénzt ( a munka lapra biztos írtak valamit). Amig kikisértem őket elmondták mit kell még csinálnom és elmentek.
Most akkor csaló vagy korrup vagyok ? Vagy ők azok. ?
A semmiért ki kellett volna fizetnem 10 eft -ot. Így igaz az állam kevesebből részesüll.
De mi mind a ketten jól jártunk !
Volt munka végzés, volt érték teremtés, igaz adó kevesebb folyt be !
Mert abból a 3 eft -ból valamikor csak adóznak ! ÁFA jövedéki adó stb.
Szerintem nem mi vagyunk azok hanem a vezetőik !
Vagy megjegyzik nem az ő feladatuk, kasziroznak és elmennek.
Egy egyfázisú primerrel rendelkező transzformátor, attól, hogy a szekundere középmegcsapolásos sosem lesz kétfázisú. Értem én a terminológiát, hogy a középleágazáshoz képest van két "meleg" pont 180 fokra forgatott feszültségekkel, de ez nem 2 fázis!
Szia! köszi...... ez a trafó 1fázisú :a primer a 25/14 kV-al azért 3f. hálózatra utal (lehetséges , hogy irányonként/utcánként Y alakban viszik szét a 3F-t?. A 25kV nál ott a jelzés is , hogy 3Db ot Y kötve lehet 3/6 fázist nyerni. a szekunder valóban 240/120 V ahol a 120V még párhuzamositható is --igy nem lehet 2-t fázist csinálni. Ezen az utólsó képen jobban látszanak a szerelvények...
persze. gondolj bele: a primer a trafon egyetlen tekercs es kesz. a szekunder meg egy kozepleagazasos tekercs, ami 2x110V. a kozepleagazas lesz az N, a ket szele meg a ket fazis, ami 180 fokban van egymashoz.
Szia! a bajom ezzel csak az ,hogy 1 szál vezetéket láttam nagyfeszszigetelőn +1 túlfeszlevezetőt/biztit? s mivel anglus nyelvből gyenge vagyok érdekelt volna
a többit elképzelni sem tudom -- ahol én voltam ALASZKÁBAN --ott nem volt semmiféle közmű (a szomszéd is 10mile- lakott ) amúgy KÖSZI....
igy a lakohazba vagy fazis nullat huznak, ami 110V, vagy behuzzak mind a ket fazist, es akkor van olyan konnektor (dryer socket) pl a ruhaszaritogepnek, amiben a ket fazis van, koztuk 220V-al. igy nem kell 3kW-hoz 30A.
ugyanez miatt lakoovezetben ipari gephez 3f az egyszeruen kizart, mert nincs 3f kozepfesz a kornyeken sem.
hogy eromuvileg hogy nez ki, azt elkepzelni sem tudom.
A Schneider még saját cuccaiból se tudja megcsinálni normálisan az anyagkiírást. Nagyon sok gond van velük. A minőségükről nem is beszélve. Nem véletlen, hogy sok helyen nem elfogadott típus. Akkor már inkább Moeller, de Hager is nagyon ok. Legrand meg nem tudom, mit erőlködik szekrénnyel, annyi pénzért ...
Mi is speckó esetekben ha nem standard szekrény kell akkor legrand, schneider szekrényt dobunk össze mert nekik van jó katalógusuk a baj az, míg egy skybox szekrény kompletten 20-25000 adíg egy ilyen szekrényhez az ajtó 25 000, a lenti árak nettók
árdbÖsszeg
Legrand fém faliszekrény XL 400 (1050x 515)
68000
1
68000
Legrand fém faliszekrény ajtó fém XL 400
24464
1
24464
Legrand fém faliszekrény ajtó zár (405)
3320
1
3320
Legrand A4 es tervtartó
720
1
720
Legrand tartósín saroktartókkal
1760
6
10560
Legrand Maszk (150)
5760
4
23040
Boldog újévet. Munkában és fizető megrendelőben gazdagot. Kívánok minden kollégának. Ügyfeleinknek meg hiba mentes évet, ha mégis lesz :) tudjanak fizetni ;) mert van miből.
Szerintem az oszlop oldalán megy a nulla a tetején a fázis ( látszik is szépen ). A trafó szekundere középmegcsapolásos 240V-os. A középmegcsapolást földelik. A kis teljesítményű fogyasztók 120V -ot kapnak a megcsapolás és valamelyik szélső kivezetésről a nagy teljesítményűek pedig 240V-ot a két szélsőről. A valódi 3 fázisú betáplálásra azt mondják, hogy megfizethetetlenül drága.
Ez egyébként így igaz. Van rá esély, hogy a fővezeték keresztmetszet növelésével valamint a kötések sorkapcsozásával javulni fog a helyzet. Jelentős javulás várható, de nem 100 %-os.
Annyira nem ismerem a rendszerüket de ha guglizol biztos van leírás róla. Ilyen megoldások vannak az oroszoknál is a házban van a nulpont a földbe levert földelő szondával oldják meg így 1 vezeték elég nem kell 2 vagy 3.
Van fa vagy egyéb doboz készítése amibe beépíthető a táp, az aksi a lámpa. Asztalos vagy olyan villanyszerelő aki fa munkát is vállal (pld. én :) ha pesti vagy)
Így elmesélve már részleteiben, nálad a következő a probléma: - kevés a betáp vezeték átmérője a felvett teljesítményhez viszonyítva.
Megoldás: - új betáp vezeték - betáp vezeték átmérője az össz teljesítményhez igazodjon - ez max. hálózat fejlesztési hozzájárulás különbséggel jár. Azt kell kideríteni mennyi a bejelentett teljesítményetek összesen. - nem lehet megosztani pont a közös hrsz. miatt. Ezt a szolgáltató kvázi társasházként kezeli és nem önnáló ingatlanonként.
A villogás oka a vezeték terhelése akkora amekkorát már nehezen visel el ilyenkor jelentős feszültség esés lép fel ami a vibrálást okozza.
Sajnos én ehhez analfabéta vagyok. Nem rég költöztem ide, és fel sem merült bennem eddig, hogy ilyenre is figyelnem kellene. Csak mostanában, hogy beindultak ezek az áramzabáló gépek. Két napja pont kint voltam, és ahogy hallottam a fűrészt beindulni, mindig pislogott náluk is a lámpa. Akkor esett le, hogy nálunk is emiatt villognak a lámpák.
Szóval, hiába kérdezed, vagy próbálnál segíteni, így nem fog menni. Egyelőre csak kérdés volt, hogy mit is tehetnék, hogy külön legyen a bejövő vezeték.
az lenne a kérdésem, hogy meg lehetne oldani azt,hogy egy fali lámpa aksisra át legyen alakitva? igazából festmény megvilágitásra kellene, falat nem szeretnénk bontani vezetéknek..viszont azt sem szeretnénk hogy logjon..van erre megoldás?
Ez viszont nem valami jó hír. Egy hrsz.-on van az ikerház. Mindenféle ipari gépet használ, és nagyon zavaró ez a villogás. Én az Elmünél vagyok, majd megkérdezem, mit lehetne tenni. Viszont az is rossz, hogy az én tetőrészemnél jön be a fővezeték, de a szomszéd biztos egy fillért sem áldozna, hogy szét legyen osztva. (Ha ez egyáltalán kivitelezhető)
ON Más a mentalitás, ebből látszik. A főhálózatuk nem 110V-os ezért egy háztömböt egy helyről látnak el 110V-all ezért szerelnek fel ilyen trafókat. Mérőóra, náluk nincs hasgörcsözés milyen formájú legyen csak mérjen :), elosztótábla praktikus a biztosítóik is minden gyártó ugyan olyan szerkezeteben gyárt a tápot a rögzítő sínről veszi a biztosító. Ha tudjátok nézni a spectrumot a hogyan készülnek egyik részében pont a biztosítókról és a tábláról szólt hogyan készítik. OFF
Ugy jársz jobban, ha egy gyártó oldalára bemész és letöltöd a katalógusát. Ilyen témában a Legrandnak, Gewissnek, schneider-electricnek, findernek van jelentős termék kínálata és rendszere. De nem biztos, hogy egy helyről beszerezhető minden ezt naponta tapasztalom.
Én errefelé csak potyautas vagyok, ritkán szólok bele a fórum életébe. Most viszont segítségre lenne szükségem.
Gyakorlatilag egy olyan helyet/bemutatótermet szeretnék keresni/megnézni Budapesten, ahol a különféle villanyszerelés anyagok megtekinthetőek. És most nem dugaljakra, meg villásdugokra gondolok.
Kicsit pontosítva. Van egy Rital szekrény amibe bekerülne egy PLC, meg egy rakás dolog. Viszont nem vagyok villanyszerelő csak egy gyengeáramú mérnök, de tudom mit akarok, a kapcs rajzot is megcsináltam, stb. Viszont nem tudom még milyen szerelvényekkel valósítsam meg a tervet egyenlőre, mert nem teljesen ismerem a lehetőségeket.
Azaz érdekelnének mindenféle sinek, meg fésük, stb,miránt, mert kell csinálnom benne 24V-os sint is, lesznek érzékelők, illesztő elektronikák stb.
Szóval van olyan hely, ahol ezeket meg tudom nézni alaposan, mert ki vannak rakva? És nem csak bemegyek hogy ez meg ez kell, hanem az eladót ne kelljen sokáig feltartanom mások örömére, hanem ez alapján megcsinálnám a listát.
Érdekeset! Nem tudom miért, de ha USA filmet látok az oszlop/kábel erdővel, ezekkel a trafókkal, mindig olyan szedett-vedett, összetákolt...érzésem van.
Mari néni kakasa 4.30-kor kukorékol 90 db hangerövel.Mennyi idő alatt ér A falubol B faluba (3km) a hang ,ha közben a szomszéd 3nm-es rúgással küldi meg?
Az a baj, hogy a foglalatot nem lehet rajta kicserélni ahogy láttam, sőt, ahol vettem, ott is azt mondták, hogy sajna nem cserélhető. Kidobnám én a lámpát, ha találnék hasonlót. Hosszúkás, legalább 6 égős és belemenjen legalább 15 wattos energiatakarékos izzó. De ilyet nem találtam sajna.
cucu:
Nem, nem ventis. Kínaiban ilyen égőt? Merre tudnék ennek utána nézni? Valami kiinduló alapot adhatnál. :) Nézegettem gugliban mindenféle fényforrás után, de a legnagyobb amit találtam az 11wattos volt.
Én kidobnám a foglalatot. Vagy az egész lámpát, amiben benne van.
A "kompaktság" sem előny, ha nem csak a beszerelés könnyűségét tekinted. Sem műszakilag nem szerencsés a fénycsőnél, hogy az előtét elektronikát kis helyre begyömöszölik (rövidebb hasznos élettartam), arról nem is beszélve, hogy a cső életének végén az elektronikát is dobod ki vele együtt - ami a legdrágább rész a egész kompakt fénycsőben. Egy nem kompakt fénycsőnél jó néhány cső élettartamát végig tudja szolgálni az előtét.
Nem tudom jó fórumot választottam-e ehhez a kérdéshez, de felteszem. Adott egy mennyezeti lámpa amiben G9-es foglalatú izzókat tudok betenni, max 40 wattosakat. Energiatakarékosra és erősebb fényűre szeretném kicserélni, de G9-es foglalatú energiatakarékos izzóból max 11W-t találtam. Tudom, az kb 55wattosnak felel, meg, de nem bánnám, ha lenne még erősebb.
1. kérdés: Létezik-e G9-es foglalatú energiatakarékos izzó ami több mint 11W? 2. kérdés: Létezik-e esetleg G9-E14 vagy hasonló foglalatátalakító?
T.Lacivill: Szerintem a netes ár alatt is sok lenne . A XVII-Csepelig autózni az ocooo Kuncsaft fizet. AZ IDŐNEK TELNIE KELL! rezs/Ó JA JA és a XVIIIk -ben is van BÓT :)))
Régi kollegám a napokban kérdezte, hogy nem érdekel-e hőtárolos kályhákhoz alkatrész. venti/hőkorlátozó. Keress meg ha érdekel, gondolom netes ár alatt adná. Hajdú bojlerhez a jobb boltokban minden kapható, gondolom olasz csodákhoz nem találsz alkatrészt inkább.
az utóbbi alkatrészből látom sokat kaptál érdekelne a hőtarolós kályhámhoz nem e tudnál-nél át adni főleg az a nagy fekete turbós lég keverő érdekelne . ui: páleszban otthon vagyok Ja Ja BOLDOG ÚJ ÉVET remélem a bölér már mulatozik, mert jaj nekem:))))))))))
A méretlen csatlakozó fővezeték kiépítés alap helyzetben a szolgáltató feladata, de a mérőhely és a méretlen fővezeték befogadására alkalmas 36-os védőcső kiépítése a fogyasztóé. De itt MÁS A HELYZET! Példaként említeném az e.on Dél-Dunántúlt, itt egy helyrajzi számon lévő lakó ingatlanra nem adnak engedélyt elméletileg 2 db csatlakozó vezetékre. Ha több mérőhely is van, akkor is csak egy csatlakozó engedélyezett. Persze, lehet, hogy másik szolgáltatónál máshogy van. Mindenképpen érdeklődj ezután az adott szolgáltatódnál első lépésben!!! ( De egyébként mindenre van kiskapu. )
hat igen. autoalkatresz tema detto. a szamitastechnika szinte a kezdetektol ilyen volt.
A szamitastechnika ott tart, hogy a hagyomanyos szerepet, ami: - raktarkeszlet - gari ugyintezes - tobb beszallitoval, gyartoval valo kapcsolat - teljes termekkinalat
Totalisan atvettek a "nagykerek". Az utcai boltok meg egyszeruen ezeknek a megrendelesfelvevo irodai. - nem tartanak keszletet - egy, max ket nagykerrel allnak kapcsolatban, ha egy cucc nincs egyiknel sem, akkor nincs es kesz, faraszto lenne nekik egy harmadik beszallitot bevenni. - kicsi az arres, az arak gyorsan valtoznak a nagyker arvaltozasainak megfeleloen.
Aki kicsit is komolyabb felhasznalo mint anyukad, az megprobal a nagykerekben direktben vasarolni.
Raadasul a nagykerek szerintem batoritjak is, hogy nyiss minimal tokevel ilyen álboltot, mert hozod neki a forgalmat, es amig kicsi a forgalmad jo dragan is adja neked a cuccot.
Nemely webes bolt semmi mas mint tisztan szoftver. Elektronikusan bejon az arukeszlet meg az arak a nagykertol, raszorozzuk az arrest, megy ki a webre. Bejonnek a megrendelesek, osszesitjuk, eltoljuk a nagykernek. Idealis esetben a nagyker boltokat ellato terito jarata ki is viszi a megrendolohoz. A boltos dolga hogy a szerver be legyen dugva a konnektorba.
Kérdésem lenne: Adott egy iker jellegű ház, aminek külön vannak mérőórái. Viszont a kinti villanyoszlopról csak egy vezeték jön be. Ezt hogy lehetne megoldani, hogy külön legyen, mert ha a szomszéd valami ipari gépet bekapcsol, mindig villog az áram. Ez az áramingadozás, gondolom nem tesz jót a készülékeimnek.
Ez villanyszerelőre, vagy az áramszolgáltatóra tartozik? Ha valaki tud, kérem segítsem felvilágosítani! Köszönöm.
Én is ott vettem egy makitát és még alkudozni se kell mert ha dumálsz egy kicsit felajánlja :-)) Kb 10 %-ot :-)) Frankó gépek, nem kamu, az öreg keze tele aranypecsétgyűrűvel. Öreg piacos :-))
Szia! ilyeneken már nem is akadok fel---legutóbb láttam 1 ami cégnél a táblákat PL:RAGACS GÉP úti folyamat stb ha dolgoztál külföldön , akkor hamar meg lehet szokni"hogyan szokás mondani --irni valmit!"de ha megkérdezel 1 itthoni szakértőt?hogy mondja angolul/németül?
Szia! ha elemlámpával más szögből megvilágitanád -és úgy fényképeznéd le -akkor lehetne olvasni! ennyi Triac lenne benne ? ha 6X3kw 1-1 triac -al akkor én 20A és 400V helyett 600V -t keresnék.
Segítséget kérek tőletek. Adott egy elektromos kazán 18kW teljesítménnyel az egyik 3kW-os betét vezérlése megnyekkent, és ki lett iktatva az egész panelt nehéz lenne kiszerelnem mert le kellene az egész rendszerből ereszteni a vizet ezésrt arra gondoltam hogy a triakot cserélem csak ki a panelon. De nem tudom elolvasni. hogy mi van ráírva. Nem vagyok egy photoshop guru, de a fényképét már számítógéppel is próbáltam javítani, sikertelenül. Szerintetek milyen triak lehet ez?