Ebből is látszik, hogy az ellenzék ássa tovább az árkokat, és telepíti az újabb csontvázakat a szekrényekbe, zavarva ezzel a fityisz nyugodt, bélés kormányzását. ;-))
2014.10.22-én a központi költségvetés adóssága az előzetes adatok alapján 24 676,8 milliárd forintot tett ki, ami 2 678,2 milliárd forintos növekedést jelent a 2013. év végi adóssághoz képest. A növekmény egyrészt tartalmazza az önkormányzatoktól idén átvállalt adósságot is, amely ugyan növeli a központi költségvetés adósságát, ugyanakkor nem érinti az államháztartás teljes adósságát. Másrészt az adósságot ideiglenesen növeli a március végén kibocsátott 3 milliárd USD összegű devizakötvény egy része, amely a novemberi deviza lejáratot finanszírozza, így éves szinten nem emeli az adósságot. Ezen felül az adósságállomány forintban kimutatott értékének növekedését magyarázza a tavaly év végi 296,91 HUF/EUR árfolyamtól jelenleg jelentősen gyengébb devizaárfolyam is. A központi költségvetés adóssága az előzetes számítások alapján a GDP 81,0 %-át tette ki 2014.10.22-én. Az előzetes adósságrátát az előző év végi GDP és a tárgyév végi várható GDP felhasználásával, lineárisan interpolált GDP becsléssel számítja az ÁKK.
Ez a normális, nem? Pontosan addig kell lemenni a kamattal, amíg még éppen el lehet adni a papírokat. Ha szétkapkodják akkor egy kicsit le, ha nem veszik, egy kicsit fel. Különben több kamatot fizetnénk mint feltétlenül szükséges.
A keddi nap után szerdán is zavar mutatkozott az Államadósság Kezelő Központ állampapír-aukcióján. A tegnapi napon a szervezet a 40 milliárd forint helyett a gyér érdeklődés miatt csak 20 milliárdot tudott bevonni, a mai napon pedig olyan kevés ajánlat érkezett, hogy lefújták az egész forrásbevonást.
Nem zárult sikerrel az Államadósság Kezelő Központ Zrt. szerdai állampapír-aukciója. A tervben az szerepelt, hogy 40 milliárd forint értékben bocsátanak ki 10 hónapos diszkontkincstárjegyet, ám mindössze 15 milliárd forintnyi ajánlat érkezett, így az egész aukciót lefújták.
- ne tevesszuk ossze a nominalis allamadossagot valamilyen szamitott szazalekkal.
- a nominalis allamadossag annyi amennyi. ez is dinamikus adat de a kiszamitasi modszertan adott es nem is nagyon lehet itt trukkozni. (habar probalkozasok persze vannak. emlekezzunk az autopalya elszamolasra, a ppp-kkel valo trukkozesre, vagy eppen a legutobbi arfolyammal falo jatszadozasra).
- az, hogy megvaltozik a gdp szamitas modszertana es ez jelentosen befolyasolja a gdp aranyos allamadossagot egy teljesen mas tortenet. ettol a nominalis adossag nem fog csokkennni. azert szeretnek ilyen aranyszamot hasznalni mert ez eleg jol mutatja egy orszag eladosodottsaganak a fokat. a nominalis szam melle meg kell valami viszonyitasi alap. maga a gdp egy elegge problematikus meroszam, de nincs igazan jobb globalis szam amit ra lehet akasztani egy orszagra mint jellemzo kozgazdasagi mutatot.
de egeszeben veve nincs itt kerdes. 2010 ota is folyamatosan no a nominalis allamadossag, ha nemi trukkozesekkel le is lehet a gdp aranyos adossagot egy egy idopillanatban szoritani. ha ehhez azt is hozzavesszuk, hogy 3000 milliard forintnyi manyup penz is javitja a kepet akkor latszik igazan a baj. orban nem volt kepes a trended megallitani.
Az EU statisztikai hivatalának adatai szerint a módosított, ESA 2010-es módszertan szerint készült statisztikák alapján az államháztartások összesített deficitje az euróövezetben 2013-ban a hazai össztermék 2,9 százalékára csökkent az előző évi 3,6 százalékról, míg az unió egészében 4,2 százalékról 3,2 százalékra mérséklődött. Az államháztartás GDP-arányos deficitje ezzel szemben az eurózónában 89 százalékról 90,9 százalékra, az EU 28 tagállamában pedig 83,5 százalékról 85,4 százalékra emelkedett........
Az Eurostat adatai alapján az ESA 2010-es módszertan szerint számítva a magyar államháztartási deficit tavaly a GDP 2,4 százaléka volt az előző évi 2,3 százalékkal szemben, az államadósság ellenben 78,5 százalékról 77,3 százalékra csökkent. Az állami kiadások a GDP 49,7 százalékára rúgtak a 2012. évi 48,7 százalék után. Ugyanez az arány az unió egészében tavaly 48,5 százalék, az euróövezetben pedig 49,4 százalék volt.
Meglepően alacsony vételi érdeklődés mutatkozott a szokásos keddi 3 hónapos diszkontkincstárjegy aukció mai eseményén: a meghirdetett 40 milliárd forintnyi mennyiségre mindössze 32,6 milliárd forintnyi vételi ajánlat érkezett, amelyet látva az adósságkezelő szintén rendkívüli lépést tett: csupán 20 milliárd forintnyit fogadott el. A 3 hónapos aukciók történetében 2000 óta csak egyetlen egyszer fordult elő a mainál (0,82) alacsonyabb aukciós lefedettség (2003 decemberében csupán 0,14-es), és még a válság legintenzívebb: 2008-2009 fordulója körüli időszakban is ennél kissé magasabb volt minden egyes keddi napon az aktuális kereslet az éppen meghirdetett mennyiséghez képest.
2014.10.17-én a központi költségvetés adóssága az előzetes adatok alapján 24 631,9 milliárd forintot tett ki, ami 2 633,3 milliárd forintos növekedést jelent a 2013. év végi adóssághoz képest. A növekmény egyrészt tartalmazza az önkormányzatoktól idén átvállalt adósságot is, amely ugyan növeli a központi költségvetés adósságát, ugyanakkor nem érinti az államháztartás teljes adósságát. Másrészt az adósságot ideiglenesen növeli a március végén kibocsátott 3 milliárd USD összegű devizakötvény egy része, amely a novemberi deviza lejáratot finanszírozza, így éves szinten nem emeli az adósságot. Ezen felül az adósságállomány forintban kimutatott értékének növekedését magyarázza a tavaly év végi 296,91 HUF/EUR árfolyamtól jelenleg jelentősen gyengébb devizaárfolyam is. A központi költségvetés adóssága az előzetes számítások alapján a GDP 80,9 %-át tette ki 2014.10.17-én.
2014.10.10-én a központi költségvetés adóssága az előzetes adatok alapján 24 716,6 milliárd forintot tett ki, ami 2 718,0 milliárd forintos növekedést jelent a 2013. év végi adóssághoz képest. A növekmény egyrészt tartalmazza az önkormányzatoktól idén átvállalt adósságot is, amely ugyan növeli a központi költségvetés adósságát, ugyanakkor nem érinti az államháztartás teljes adósságát. Másrészt az adósságot ideiglenesen növeli a március végén kibocsátott 3 milliárd USD összegű devizakötvény egy része, amely a novemberi deviza lejáratot finanszírozza, így éves szinten nem emeli az adósságot. Ezen felül az adósságállomány forintban kimutatott értékének növekedését magyarázza a tavaly év végi 296,91 HUF/EUR árfolyamtól jelenleg jelentősen gyengébb devizaárfolyam is. A központi költségvetés adóssága az előzetes számítások alapján a GDP 81,3 %-át tette ki 2014.10.10-én. Az előzetes adósságrátát az előző év végi GDP és a tárgyév végi várható GDP felhasználásával, lineárisan interpolált GDP becsléssel számítja az ÁKK.