Szakszerű javítás esetén javasolt a- bevonat csiszolása után - egy közbenső alapozó felvitele!
A lepattogzott lakkréteget úgysem tudod úgy becsiszolni.hogy az alatta lévő bázis festék ne sérülne meg ráadásul ha a sima bázisra hordod fel az oldószeres színt nagy valószínűséggel az megmarja a bázist!
Lepattogott fedőlakkot milyen érdességű csiszolóanyaggal kell lecsiszolni? A motorháztetőn és a tetőn jelentkezett a probléma, állítólag vw betegség. Szóval a két elem telifényt kap. Az lenne még a kérdésem, hogy elég-e csak a bázisig lecsiszolni, és a lecsiszolt bázisra ráfújni a friss bázis+fedőlakk réteget, vagy mindenképpen alapozóig csiszolni, vagy alapozót felvinni a lecsiszolt bázis rétegre? Köszönöm a válaszokat
🤔lehet,hogy a feleségem annyira nem örülne,ha ettől az ügyeskezű lánytól ellesnék pár dolgot😅😅😅! Egyébként meg csodálom az ilyen embereket,hogy mit tudnak művelni!
Sziasztok! Tavaj télen elmélkedtem itt Veletek,hogy érdemes-e felnőtt fejel felnőttképzésben új szakmának nekivágni,akár csak hobbi szinten is.... A tavasszal jelentkeztem is egy ilyen képzésekkel foglalkozó iskolába,DE még mindig semmi! Sose jön össze az induláshoz szükséges létszám. Úgylátszik nem sok embert érdekel az autó lakatolás a mai világban😂!Bár igazából nem sürget semmi,lehet,hogy csak egy drága hobbi lenne amúgy is🤔,mert nem olcsó az iskola! A Fiestámnak sem tudtam nekiállni idáig,tegnap kezdtem el feltérképezni,hogy milyen javítanivalók is lennének rajta. Amit az autószerelő mondott,arról csinálltam pár képet.Hátulról nézve ez az autó jobb hátulja alul. Van a váznyúlvány,arra van ponthegesztésekkel a lemez odarakva,és ugye mindenen átfúrva a futómű bekötését rögzítő vasdarab. Az a lemez ott porrá van rohadva. Az autó másik fele egy fokkal mutat csak jobb képet. Jól gondolom,hogy itt a javítás menete az lenne,hogy a komplett hátsó futómű kijön,meg ami útban van,azt a lemezdarabot lefúrni a ponthegesztéseknél,lecsavarozni a futómű tartó vasdarabot,és akkor látni,hogy a nyúlvány milyen állapotban van. Annak a lemeznek,ami rá van hajtva a nyúlványra,ami rohadt,..annak mi szerepe van? Aztán a balos küszöb van kilukadva,alúról,és ugyanazon felén a közepén már puposodik a festék. Páréves korában komplett hátsó sárvédőt cseréltek azon az oldalon,mert beletolattak. Gondolom ott azért lukadt ki,mert megbolygatták a dolgokat. A túloldala sértetlennek tűnik. A jobbos első sárvédő alja van eltűnve,meg mondjuk az meg is van nyomva,oda egyszerűbb lenne egy olyan színű épp elemet találni,meg az első dobbetéteket,hogy kivettem,ott látni a lemez illesztéseknél a rozsdát,de az még nem szétrohadt képet mutat. Megmondom az őszintét,kicsit parázok,hogy hogyan is kezdjek neki😄! Lehet inkább ácsnak kéne tanulni...olyan tetőt rittyentettem a terasz fölé,elsőre,kezdésnek,hogy már több ajánlatot kaptam,hogy nem -e vállalok ilyet😅😅😅! Na,de vissza az autóra,tényleg el kell kezdenem,mert tavasszal műszakira kellene vinnem! Úgyhogy a feladat adott!
Én olyat ebben nem találok hogy mindenképpen kell csiszolni, csak olyat hogy milyen durvaságú csiszolóvásznakkal lehet csiszolni. Karosszéria elemeknék a felület minősége miatt elengedethetetlen a csiszolás, ez nem kérdés. De hogy a következő réteg tapadása miatt kell-e csiszolni a kikeményedett réteget az kérdéses. Mindegy, ez már csak elvi érdekesség mert megcsiszoltam és lefestettem.
Pedig benne van. 10 percen belül átvonható színnel ha a többi feltétel is teljesül, egyéb esetben meg kell várni amíg teljesen megszárad, és csiszolni a szín követelményei szerint.
Egészen biztos, hogy az adatlap (TDS - Technical Data Sheet) ír ilyet. Töltsd le, nézd meg benne. Tök fölösleges lenne találgatni, hiszen mi azt sem tudjuk milyen festék van a kezedben.
Köszönöm a választ, de az adtalap nem ír erről. Azt írja hogy milyen érdességgel lehet csiszolni, de mást nem. Az a kérdés hogy kell-e feltétlenül csiszolni a fedőlakk felvitele előtt. Ha egy karosszéria elemről lenne szó, nem lenne kérdéses, mert a felület miatt mindenképpen csiszolni kellene. De egy hátsó híd esetében a felület simasága lényegtelen.
Sem a gyorsaság, sem a költséghatékonyság nem szempont a bevonat tartósságával szemben. Akkor maradok a homokolás, 2K wash primer, 2K akril füller, 2K akril festék kombinációnál.
Ha a bevonatfelépítést és tartósságot nézzük ez a legjobb megoldás. Ha a gyorsaságot és költséghatékonyságot részesítjük előnyben akkor az a második legjobb megoldás!
Személyautó hátsó hídját szeretném újra festeni. Természetesen kiszerelt állapotban. 2K fekete akril festékkel lesz lefújva. Az lenne a kérdésem, hogy melyik alapozó, melyik bevonat lenne a jobb?
Nem olyan régen elvittem a 2-es Focusom egy Budafoki céghez, bal első sárvédő cserére (rozsdásodott) és fényezésre. A bal oldalon 3 elemet fújtak (első sárvédő, hátsó ajtó, hátsó sárvédő) az utóbbi két elemet kisebb esztétikai hibák miatt amit még apám okozott parkírozás közben. A színt nagyon szépen eltalálták és megfolyást vagy narancsosságot nem láttam, viszont minden elemen van néhány porszemét. A kisebbek alig észrevehetőek de van kb 3-4 nagyobb ami már kitapintható pici dudor formájában. Ezek mennyire számítanak súlyos hibának? Azt olvastam, hogy ez elkerülhetetlen még kamrás fényezésnél is, viszont ezeket szépen ki lehet polírozni a lakkból. A kérdésem arra vonatkozna, hogy van erre valami időlimit vagy csak friss fényezésnél szedhető ki belőle? Mert pár hónap múlva szeretnék még egy elemet fújatni akkor kiszedetném velük ezt is gariba.
1.) A 22-ezres link címében leírja, hogy a Dinitrol melyik pisztolyához való a készlet. Ránézésre az egy normál alváz és üregvédő szórópisztoly, talán kicsit szofisztikáltabb, de a lényeg, hogy a végében lévő menetbe megy be ez a hosszabbító cső, - ami kb minden pisztolynál megvan. Gyorsan képeztem némi fényt, szerintem a kettes számú helyére tekerhető be - vagy az egyesére, teljesen mindegy. Akkor viszont használhatod egy sima alvázvédős pisztollyal, egy üres alvázvédős dobozt jól kimosol, festéket bele és hajrá.
2.) A "WAX3" pisztoly egészen biztosan kínai termék. Megkeresed a megfelelőjét az aliexpressen és megveszed onnan harmadáron.
Talán őszre kész lesz a kaszni, de egyelőre nincs fényezőm. Üregvédőt nem fújhatok bele, mert a fényezőkamrában kifolyik a melegtől, a fényező arra nem tud dolgozni.
Ezért kéne valami hasonló szórófejjel, de festékkel kifújni az üregeket.
Talán megpróbálom az üregvédő szórófejét rátenni valamilyen 1K spray-re, fényezés után pedig alaposan üregvédőzök.
Tudjátok-e hol lehet kapni olyan festékszóró fúvókát, mivel üregekbe lehet festéket juttatni ? Olyasmi mint az üregvédő wax, csak festékszóróra szerelhető.
Persze hogy elég egy spray. Egy kis féktisztíoval töröld át a rugókat, ne legyen poros, koszos, és mehet rá a cucc. Megszárad és kész. Nem kell vastagon fújni, csak annyit hogy elterüljön az anyag. Semmi extra, befújod vele és kész.
Szerinted ebből egy darab 500 ml-es elég 4 db rugóra? Illetve mire kell figyelni a használatakor? Csak simán ráfújom egy rétegben és hagyom megszáradni? Vagy ismételjem meg többször? Természetesen maszkot, szmeüveget és kesztyűt felveszek, amikor dolgozok vele.
Szilikon eltávolító az anyag neve. Ha epoxy töltő alapozó van a felületen, azt úgyis simára kell csiszolni, vagy ha nem látható helyen van illetve kőfelverődés elleni védelem kerül rá akkor érdesíteni kell a megfelelő tapadás érdekében. Utána mindenképpen portalanítani/zsírtalanítani kell a felületet. Én fényezési munkákhoz csak szilikon eltávolítót használok, polírozásnál meg izopropanolt. Kikeményedett 2K-s anyagra használhatsz nyugodtan izopropanolt, de az 1K bázislakkal vigyázni kell, mert az alkohol és az aceton tartalmú oldószerek oldják.
Izopropil alkohol viszont egészen biztosan nem hagy semmit. A teljes portalanítás/zsírtalanítás* a fújás előtt kötelező elem.
- lefújod sürített levegővel a felületet
- áttörlöd zsírtalanítóval (silicon remover/izopropil alkohol/bármi amit a festékboltban erre árulnak víz vagy oldószerbázissal)
- pár percen belül kézbe a pisztoly a másik kézbe a ragacsháló, és miközben a pisztolyból csak levegőt fújsz a felületre gyengéden áttörlöd a mézeskendővel
Epoxy-ra azt mondta a fényezőm, hogy csiszoljam meg egy kis részen. Ha a csiszolás szélén elválik az alapozó, akkor nem jó. Ha olyan, mintha a felület "folytatása" lenne, akkor jó.
De úgy általában minden alapozó fújása előtt alapos zsírtalanítás javasolt. Vannak erre való spray-k. És itt nem (csak) a gépzsírt kell érteni, hanem pl. az ujjadról odakerülő zsírt is, ami ráadásul a rozsdásodást is segíti.
Olvastam, hallottam, hogy nitro higítóval is lehet zsírtalanítani, de állítólag az hagy maga után valami réteget, ami nem jó. Jól tudom ?
"Nagyjából mindegy a lentiek közül mit kensz rá, a lakatos/fényező jobb esetben újra fémig fogja pucolni. Amúgy washprimer, 2k epoxy, rücsi, fedőfesték lenne nálam a sorrend."
Mipa vs. Impa. Van valami köze egymáshoz a két cégnek, mint a Nile-Elin -nek? És ha nincs akkor a mipa vagy az impa pozicionált feljebb? Esetleg egykutya?
Spirálrugót mivel érdemes lekezelni rozsdásodás ellen? Teljesen új, nincs még beszerelve. Abszolút nincs semmi tapasztalatom alvázvádelmi munkákban, de gondolom ez nem olyan bonyolult dolog egy teljesen tiszta alkatrészt lefújni. Csak kérdés, hogy mivel?
én Mipa epoxy expresst vettem már most sokadjára. 1:1-es. kb egy huszas a két liter.előnye hogy gyorsan szárad(kurvagyorsan) nem kell hozzá higittó mert az edzője hígítja is. hátránya hogy nem áll meg rozsdától kiköszörült lemezen.
Jól tetted hogy nem fújtál washprimert az epoxy alá, mert nem kedveli egymást a két anyag. Tiszta lemez felületnél én inkább a wash primert szoktam használni mint epoxy-t, csak azt ahogy már előttem
Én direkt 1:1 keverési arányú epoxit kerestem, mert egyszerű kezelni. Wasprimert nem fújtam alá, de közvetlenül fújás előtt még egyszer átcsiszoltam, zsírtalanítottam.
Kérdés az olvasókhoz : hogyan lehet tesztelni, hogy megfelelő-e az epoxi tapadása ?
"Tudtommal a washprimer inkább színesfémek alapozására való"
Ez nem így van! a Wash -primer egy savbázisú alapozó ami nyers fémfelületre felhordva átmeneti korróziógátló és szigetelő hatással bír!
Nincs különbség színes fém vagy normál acéllemez között a hatását tekinte! Viszont mindenféleképpen le kell zárni a felületet egy akril bázisú füllerrel !!
"1971-es a jármű" valószínűleg ez az oka a korróziónak! Az alapozó szerkezete is öregszik és -vagy pont emiatt elvaszítheti szigetelő korrózióálló képességét.
Az is lehet hogy vékonyabban lett felhordva az alapozó és ezáltal kisabb mértékban képes ellátni a funkcióját!
Igazából nincs jelentősége a miértnek javítás szempontjából.
Mindenképpen fémtisztára érdemes csiszolni utána savas -vagy epoxi bázisú alapozóval kezelni és ezután mehet rá a fedőfesték!
Meg tudnátok mondani mitől keletkeznek ezek a "rozsdakukacok" ? 1971-es a jármű, elvileg a gyári alapozó és fényezés van rajta. Négertárcsa leszedi könnyedén, de szinte minden elemen van belőle.
Nem véletlen.. utálatos egy típus.. képes a kardánalagút közepéig elrohadni a bevonatok alatt. Akkor is, ha kívülről szépnek látszik. Pesti műhelyünk tele, a balatoniban lenne kapacitás, de 90%, hogy rengeteg munkát igényel ehhez mérhető áron.
havernak van egy w203-s gépe és keresne karosszériást, de pest környékén akiket idáig talált az mind pattintotta, hogy vagy biztosítóznak, vagy nem foglalkoznak mercivel, vkinek vmi tuti tipp? elvinné bárhova csak legyen jó
(volt egy cég a XVbe aki azt mondta, hogy azért rozsdásodik mert a küszöb belül gombás, ez szériahiba a w203-nál...)
Nem személyeskedésnek vagy sértésnek szántam. Arra a világra akartam felhívni a figyelmet amiben élünk. Az árakat az eladók szabják, és egy kis marketing szöveggel becsapják a vevöt. És van aki ezt elhiszi, van aki nem. Pont ilyen becsapás az általad említett táblázat is. pá.
Látom személyeskedő primitívséged az eszmecsere innét meddő veled ész érvek mentén tárgyalni lehetetlen így nem is folytatom. gazdagok a lelki szegények ennél már csak az agyban szegények rosszabbak na pá:-))
Hogy te milyen kis okos vagy... :-)) Te vagy az, aki a boltban ötösével kapkodja le a polcról a most +10%-kkal több van a csoamgban termékeket. Igaz hogy termék árát is megemelték 10%-kal, de te azt hiszed mekkora üzletet csinálsz.
Tekintve hogy az eladó határozza meg az árat, ha azt mondja egy vasat nem enged az árból akkor viheted a táblázatodat ahova akarod. Az alku egy illúzió a vevö számára, hogy a fájdlamas nagy összegü kiadás után azt higyje valamivel olcsóbban vette meg az autót. Pontosan ezért lövik magasabbra az árat, hogy az alku után is azt a vételárat kapja az eladó amiért el szerette volna adni az autót. És bizony az eladó határozza meg hogy honnan indul az alku, meg azt is hogy hol ér véget. És bizony az eladónak joga van azt is mondani, hogy nem enged az árból.
Én azért szoktam fix áron eladni az autóimat, mert kevesebb gonddal jár. Eleve egy rakás olcsójánostól meg neppertöl megszabadulok, mert fix ár eseten csak azok jönnek el megnézni az autót akikben van hajandóság annyiért megvenni. A telefonban el szoktam mondani hogy úgy jöjjön el megnézni az autót hogy alku nincs, ha megpróbálja ott befejeztük a beszélgetést. Van aki ennek hatására már el sem jön, (hallalúja!), és van aki azt mondja hogy neki rendben van ez az ár ha az autó olyan mint a hírdetéseben le van írva. Na, ök szoktak megvenni az autóimat.
Arra mit lépsz ha az eladó azt mondja azért kerül ennyibe, mert van rajta egy javított sérülés? tehát ha nem lett volna rajta akkor akár drágábban is adhatta volna, tehát ha ezért adja olcsóbban akkor ez az értékcsökkenés a kijavított sérülés miatt ugye :-))
Ezt ugye nem gondolod komolyan, hogy egy 2 éves autónál ez érdektelen???
Nem érdektelen, csak nem biztos hogy az árat befolyásolni tudja ez a tény. Arra mit lépsz ha az eladó azt mondja azért kerül ennyibe, mert van rajta egy javított sérülés? Vagy meghirdeti 3-5%-al drágábban, te meg boldogan megveszed az eredeti áron miután lealkudtad az eladó árelképzelésére az árat. Ez az egész alku dolog erről szól. Drágábban kell meghirdetni, hogy a vevő az alku után azt érezze olcsóbban vette meg az autót. De valójában senki nem adja ida a saját árelképzelése alatt az autót.
De gondolom te sem lennél vidám, ha megveszel egy új autót amit mongjuk kicsit meghúzott a szállító, de kijavították és nem kapnál ezért értékcsökkenést, vagy simán tapsolnál hozzá?
Használt autóról van szó, teljesen irreleváns az új autó téma. Az új autóknak lista ára van, a használt autó eladási árát meg az eladó szabja meg az autó vélt vagy valós értéke alapján.
Ezt ugye nem gondolod komolyan, hogy egy 2 éves autónál ez érdektelen??? Amiről te beszélsz az a 15+os évjáratnál igaz, sőt ha nem tájékoztatja a vevőt az előzmény károkról akkor perelhető is.
Egy sértetlen nem egyenlő egy sérült, de megjavított autóval , még akkor sem, ha cserélték is a karosszéria elemet amit itt jelen esetben nem tettek, tehát vastagabb a réteg és nem csak dupla festék hanem némi gitt is ez bőven meghaladhatja a 300 mikronos vastagságot stb stb .... De gondolom te sem lennél vidám, ha megveszel egy új autót amit mongjuk kicsit meghúzott a szállító, de kijavították és nem kapnál ezért értékcsökkenést, vagy simán tapsolnál hozzá?
Lehet táblázatokra hivatkozni, csak ez nem biztos hogy érdekelni fogja az eladót. Ha egy autónak jók a kondíciói, (műszaki állapot, kilométerfutás, stb ) akkor ha nem veszi meg ez a vevő, megveszi a következő. Én mindig fix áron adom el az autóimat, sérülésekkel használati nyomokkal együtt. A vevő kipróbálás után eldöntheti hogy elviszi-e, vagy nem. Eddig minden autómnak meglett a vevője.
Egyébként mi van akkor, ha az eladó belekalkulálta a vételárba a javított sérülést is? Használt autónál ez nagyon képlékeny dolog.
Ez azért messze ne így van, ha egy autó sérült volt akkor már nem sértetlen, még akkor sem, ha gyári technológiával javították ki is. Ajánlom figyelmedbe a Dr Melegh Gábor féle értékcsökkenési táblázatot.
Ha a hiba teljesen, szemmel nem látható módon javítva lett akkor ez nem árcsökkentö tényezö. Javítatlanul lenne árcsökkentö tényezö, mert a vételáron felül plusz költség keletkezik a várható javítás miatt.
Szeretném a jelenlévők véleményét kérni, mennyivel érhet kevesebbet egy 2 éves autó, aminek a hátsó ajtaja volt horpadva, élben is - ez javítva, kevés gitt valamint kihúzva, gyöngyházmetál szín így + melléfény (nem az egész elem lett újra festve). Nem nagy sérülés volt. Szemmel semmit nem látni belőle. Olyan 8.5 millióért forog a sérülés mentesen az autó.
Sziasztok. 2k epoxy alapozóra (Spray Max 2K Epoxy) mehet üvegszálas gitt(C.A.R. Fit üvegszálas gitt)? A gitt leirásában nekem nem egyértelmű.. kicsit rozsdás, hepehupás küszöbről van szó.
Sziasztok ! Valaki esetleg nem tudja itt M.o. hol lehet kapni hyper silver nevű alu hatású festéket ? az összes festékes csak pislog ,még a nevét sem hallották,....köszi !
Anyagában fényezett műanyagról (robogó idom) mivel lehetne legkiméletesebben eltávolítani valamiféle szerintem sima egy komponensű spray festéket? Nyomokban van ahol már most jön le.
Énnem vagyok festő, nem tudok tanácsot adni. Viszont minden festékrendszernek van technológiai leírása és javaslata. Ha nem elérhető a neten akkor felhívod az impát és lesz olyan aki megmondja.
Adott egy horganyzott lemez, amire Supralux Koralkyd nevű rozsdagátló alapozót festett a lakatos, szükség volt gittelésre is persze, s a gitt csiszolásánál előbukkant a koralkyd mellett néhol a horganyzott lemez fémtisztán.
Impa 2K HS fillert fújtam így rá gyanútlanul, viszont ahol fémtiszta lett a felület, ott a filler, s minden más is megmarta a rozsdagátlót.
Kicsit keszekuszán írtam le.
Mivel lehetne lefújni a felületet, hogy a koralkyd festéket ne marja fel a fémtiszta felületet?
Lenne par talán amatőr kérdésem. :) Van egy citroen C3 a páromnak, rommá rohadt a jobb oldala, külső,belső küszöb, emelési pont. Na ujjá építettem, nem vagyok lakatos, most használtam előszőr védőgazast. :)
De!
Mi a sorrend, ami a gittelést, alapozást illeti. Olvastam ezt is azt is.
Szóval előbb alapozó, aztan gitt? Vagy gordítva? Milyen alapozó kell? Bidy 992 korróziógátlóm van. A belső küszöböt ezzel lekentem. Ez jó,vagy más kell?
Illetve üreg édőzném, de a pisztolyhoz kapott cső kb 40 cm, ez kb a negyedéig ér be, mindkét oldalról, beviszi ez az anyagot, vagy cseŕéljem.hosszabb csőre?
Nem az (a töltőalapozók poliészterek), csak mert vastag réteget alkot ezért nagy a karcelfedő képessége. A normál keverhetővel meg lehet fújni a vékony réteget - ezzel nem. Az anyag benne ugyanaz.
Ez így igaz. Volt olyan hogy fél napot elszórakoztam grafit metállal állítás, felfújás, és mégse lett jó. De olyan is volt hogy kevertem aláfújót, és amit a boltból hoztam az került alá, az enyém szinte tökéletes lett.
Mindenesetre ha az egész ajtót fényezni kell, és ez a helyzet új ajtó esetén is meg ennek javítása esetén is akkor a szomszédos elemekbe "beleködölnek" hogy ha van is színeltérés az ne egy éles vonalon keletkezzen hanem egy sávban oszoljon el, így kevésbé feltűnő. Az meg, hogy a színt sikerül-e azonosra kikeverni vagy sem annak ugyanaz az esélye javítás-és új ajtó esetén is.
Azért jó lenne tudni mit jelent, hogy "megsérült". Ronggyá gyűrődött és leszakadt a fél ajtó, vagy csak meghúzták kulccsal, vagy a köztes többtíz lehetőség?
A jelen lévők segítségét szeretném kérni, történt egy kis baleset amiben sérült a jobb első ajtónk. Az autó meglehetősen fiatal 3 éves. A szervízben elemcserét javasolnak hogy ne kelljen gányolni egy ilyen fiatal autónál. Ti mit javasolnátok? érdemes javítani, vagy hallgassak az elemcserére. Attól félek nem fogják eltalálni a színt, meg beszéltek valami ködölésről is, ez utóbbi nem tudom mi pontosan. Köszönöm.
Én a kötőelemekez homokszórás meg zsírozgatás helyett egyszerűen újakra cserélném. Az új csavarok tetőtől talpig el vannak látva korrózióvédelemmel, további fújkálásra/kenegetésre nincs szükség. Egy korrodált csavart valóban fémtisztára lehet homokolni, fe amit a rozsda már megevett, azt már vissza nem homokolod a felületre.
Mert összekevered az expoxy alapozót az epoxy ragasztóval. Figyelj A Brunoxot arra találták ki amire javasoltam neked. Fújd rá, és várd a csodát. 😉 Ez egy rozsda passzivátor és egyben egy epoxy alapú alapozó anyag.
A csavarok és az anyák esetében szerintem vidd el ezeket valakihez, aki csinál homokszórást (pontosabban szemcseszórást), csillogó fémtisztán fogod visszakapni. Utána jó minőségű gépzsírral (pl. Mobil Grease XHP 222, ezt alvázelemekre is ajánlják) bekened, fél évente tisztítva és ismételve. A többi rozsdás alkatrészt lehet pl. Brunox-szal kezelni, ahogy ajánlották, de azokat is először rozsdátlanítani kell, amennyire csak lehet.
Köszönöm a tippet! Ez a Brunox egy epoxi védőréteget képez a felületen, a leírások szerint. Ez nem lesz problémás a csavaroknál később, egy futómű alkatrész cseréjénél?
Talán nem nagyon offtopic, ha rozsdával kapcsolatban írok. Vettem egy 2 éves nissan leaf-et, Svédországból. Az autó törésmentes, gyönyörű állapotú.
Azonban az alján nagyon látszik a két skandináv télben töltött idő, minden csavar és futómű alkatrész rozsdás az autón. Főleg az ilyen kis csetreszek, például a fékcső felfogató kis konzolok.
Maga a karosszéria rozsdamentes. Az volna a kérdésem, hogy milyen szerrel volna érdemes volna érdemes nekiállni kezelni ezen részeket? Valamilyen rozsda passzivátorra gondolok, amivel be tudom fújni egy aknáról a kényes helyeket. Természetesen némi drótkefézés után. Így néz ki:
A polírozást vagy jó minöségben kell csinálni, vagy sehogy. Azért ezzel kezdem, mert úgy össze lehet barmolni a fenyezést, hogy a "polírozás után" csak vak sötétben akarsz az autóra nézni. A jó minöségü polírozáshoz elég sokminden kell. Kell pl egy olyan lámpa, aminek lehet változtatni a színhömérsékletét (pl Scangrip sunmatch), mert más fénnyel lehet meglátni a karcokat a világos, és a sötét fényezésen. Kell egy rotációs és egy excenter gép. A rotációs géppel gyorsan tudsz nagy felületeket polírozni (amatör kezekbe nagyon nem ajánlott!) az excenter géppel hologramm mentesre lehet a felületet polírozni. Polírpaszták, a hozzájuk való polírkorongokkal, tisztító gyurma, mikroszálas törlökendök. Meg tapasztalat.
A polírozással legyél óvatos, mert olyan hibákat lehet vele csinálni, amit csak a fényezö tud majd helyrehozni! Rotációs géppel egy pillanat alatt le lehet kapni az éles sarkokról a fényezést. Oda kell figyelni a höképzödésre is. Ha csak egyszer a saját autódat akarod polírozni, arra nem érdemes felszerelésre beruházni. A gagyi cuccokkal csak szívni fogsz, a professzionális cucc meg anyagilag nem éri meg.
Ha viszont polírozással szeretnél foglalkozni, akkor kezdetnek egy excenter gép jó választás. Az excenter gépböl van szabadmozgásos (freilaufer), és a kényszermozgásos (zwangslaufer). A kezdöknek a szabadmozgásos ajánlott (pl Flex XFE 15 150 18.0-EC) , mert azzal nem tudsz hibát csinálni. Cserébe nagyon lassan lehet vele dolgozni. A kényszermozgásos a haladó szint (pl Flex XCE 8 125 18.0-EC), a rotációs (pl Flex PE 150 18.0-EC) meg csak profi kezekbe való.
Sajnos az polírozásra nem alkalmas. A legjobb megoldás szerintem elvinni valakihez az autót, aki megcsinálja a polírozást, mert ez olcsóbb és szebb eredményt ad, mintha vennél egy polírgépet, amit később nem használsz.
Szeretném kikérni a véleményetek. Nem igazán vagyok jártas a témában, informálódok kutakodok.
Sajnos belém tolattak, mivel a hátsó ajtó épp nyitva volt, annak ütköztek, így hossz irányból kapta az ütést az ajtó ami záródás irányába hajtódott be. Nem vagyok jártas a témában: Márkaszervízben gondolkodom mivel a vétkes fél kötelezője állja:
-előfordulhat (gyanítom e lenne) hogy ajtócserével(ajtó váz) lesz javítva. Ilyen esetben bele ködölnek fényezésnél az első ajtóba és a hátsó sárvédőbe is. Megmondom őszintén félek ettől, ahogy kirajzolódott ez előttem vagy eltalálják a színt vagy nem és ha már "belemásznak" akkor .... a másik hogy a gyári fényezéshez képest milyen minőség lesz, nem e fog lepattogni idővel stb...
Ilyenkor gondolom amit levesznek ajtóvázamat elviekben meg kellene semmisíteniük, de csak "elteszik" szerintem... nem akkora a sérülés.
-A másik opció hogy javítják gittelik stb.. ez esetben azt mondták nekem, idővel ez repedhet, állitólag a falctömítés is sérült bár én nem értek hozzá. Gondolom itt kevésbé másznak bele az autó többi részébe fényezést tekintve.
Szerintetek nem lehetne úgy javítani hogy kihúzni a horpadást, és csak a szélét/élét festeni? vagy ez nem járható? csak azért hogy akkor megmaradna a gyári szín fényezés és szigorúan csak a szélén festenék meg kicsit.
A hézagokat jónak látom, (kivéve persze a két ponton ahol horpadt) illesztéseknél is oké az ajtó többi részén, tökéletesen záródik.
Ti hogy járnátok el ebben a helyzetben, hogy lenne érdemes javítatní?
Nem tervezem eladni az autót a jövőben. Egyébként 2021 es az autó, gyöngyház metál fényezés. Előre is köszönöm az segítséget.
Sok tapasztalat leginkább. :) Kezdőknek excenteres gép ajánlott, mert kevésbé okoz hologramokat, mint a rotációs. Különböző keménységű polírszivacsok vannak (színkóddal), ezekhez megfelelő finomságú pasztákkal.
Sose rendeltem még onnan,meg szerintem nem is fogok,de azért köszi! Alapból szeretem látni,megnézni,megfogni amit megveszek. Ezért is nézek körbe boltokba de sajna a választék,az a webshopokban van.
Egy ilyen(vagy hasonló árkategóriájú)gép megfelelő lehet karosszériás munkákhoz? Egy ilyenhez még egy kissebb palck,meg a sallangok...az cca 200.eFt. Kb ennyi lenne a keret. Gondolom azért ezek már a használlható kategóriába sorolandók,vagy nem!?? Garancia van rá,szervize van.
Én se főállásba szeretném,(lehet,hogy tényleg jobb több lábon állni a mai világban)de azért a hobbi szintnél picit tovább gondolnám. Ezt a kasznis iskolát mindenképpen megpróbálom elvégezni,remélem hamarosan alakul úgy a munkarendem,hogy el is tudjak járni egy ilyenre. Talán már akkor is megéri,ha csak a saját autóimat meg tudnám csinálni..
Ez jó ötlet,mindenképpen próbálnék előtte dolgokat hegeszteni! Nem úgy gondoltam,hogy szétflexelem az autót,aztán majd lesz valami😁! Már gondolkodok,hogy milyen ismerősöm van,ahová odapofátlankodhatnék egy kicsit leskelődni,tanulni,vagy valami. Majd elválik..
Addig is vegyél egy tábla 0.75 lemezt és kezdj el "kancsókat" gyártani. 10x10 cm alaplap és 10x20 cm -es falak. Meghegeszted az éleket, visszacsiszolod, vizet engedsz bele és megnézed hol ereszt. Előbb utóbb el fogod érni, hogy ne könnyezzenek.
A másik gyakorlat, hogy vágsz két 5cm x 40-50cm csíkot az egyiket 1 cm szélességben leperemezed a másikat 3 cm-enként megfurkálod. Összeilleszted, a lyukakban megpöttyözöd, majd síkba csiszolod. Akkor jó, ha a lemezek megmaradnak síkban egymáshoz képest.
Azt viszont elldöntöttem,hogy a saját autómnak nekiugrok! Tavasszal nekiállok szétszedni. Nemsokára kész lessz az aknám is,meg előbb-utóbb beszerzek egy védőgázas hegesztőt. Igazából nemigen használom a Fiestát,már csak 2.autó,én meg robogóval járok dolgozni. Inkább csak a hóba-fagyba van hadra fogva,ezért várok tavaszig. Addigra meg összeismerkedek a co hegesztéssel. Ez a terv🙂🤘!
Szia. Egyenlőre várom,hogy hogyan alakul,változik a munkaidőm egy eseteges "iskolába" járáshoz. Kedvem lenne,csak rohadt nehéznek tűnik belekezdeni így család és munka mellett így 40+osan egy új dologba. Mennyivel másképp csinálnám fiatalon😁!
Igen,érdekes cikk,bár ez már restarálásnak tűnik! A saját Fiestámon tudnék gyakorolni😁....Úgyis kell kezdeni vele valamit! Nézegettem már a "Co" hegesztő árakat újonnan is/ használtan is. Igazából,ha csak foltozgatni akarnám,akkor annak szemrebbenés nélkül neki mernék állni. Viszont összegányolni nem akarom. Kifizetni nem szertnék egy ki tudja milyen munkát,az autót viszont meg akarom tartani😁...19 éve újonnan toltam ki a szalonból,azóta megbízható hű társam😉. Még emésztem a dolgot,meg lehet,hogy a munkaidőm is változni fog kicsit kedvezőbb formában,hogy"iskolás" tudjak lenni,aztán majd alakul valahogy. Kedvem lenne hozzá,lehet meg kellene lépni,aztán vagy lesz értelmevahy nem! Max a sajátomat ha már becsületesen meg tudnám csinállni,már akkir látnám értelmét,viszont akkor meg már foglalkozni is érdemes lenne vele,.....jót elmélkedtünk😀!
Előbb-utóbb az otthon dolgozás lenne a cél,mégha nem is főállásban. Viszont ha mégis beleugranék,akkor talán egy ideig kellene keresni egy szakit,ahol el lehet lesni a dolgokat. Nem érzem magam teljesen reménytelennek. Az építőipari dolgoknak is nekiálltam. Házat újjítottun/még folyamatban is van. Olyan ajánlatokat kaptam,hogy húúú...Aztán láss csodát..megtanultam álmennyezetet is építeni(a kömüves látta menetközben,kicsi tanácsot adott),.az első szobánál még szoptam,vissza is bontotam,hogy tökéletes legyen,az utolsónál meg már teljesen flottul csináltam. Semmivel sem lett rosszabb,mintha kifizettem volna az őrült munkadíljat. A villanyszerelésel hasonlóképp...kirajzolás-vésés-csövezés-dobozolás-vezetékek befűzése-konektorok bekötése,tehát a segédmunkát komplett. 3 délutánt volt a villanyszerelő.az általam előkészített,becsövezett,bevésett,bevezetékelt megírt vezetékekkel dolgozott. Ugye Ő kötötte be a kapcsoló dobozba a dolgokat. A villanyszerelő még meg is dicsért,hogy igényes munkáz csináltam. És ugyanúgy én csináltam a ház vakolásának a felét,a komplett festést. És teljes jó,és szép is lett. Mondjuk a burkolásnak nem mertem nekiállni,meg a tetőt is az ácsok csinálták,de azért sokmindennek nekiugrok. Úgyhogy szerintem képes lennék rá,igazából érdekelne is. Viszont mint teljes állású alkalmazott,úgy elég kevés a fizu. Otthon jobban megérné,még másodállás gyanánt is,kissebb munkákra gondolván.Lehet jobb több lábon állni a mai világban Én így gondolnám....aztán nem tudom,hogy ez így megállja-e a helyét.
Hegesztési tapasztalat??? Az nincs....ellenbe nyerges póttal eléggé lehetetlennek tűnő helyekre is sikerül betolatnom😂! Van egy sima mezei mma inverterem,azzal otthon szoktam hegeszteni,több-kevesebb sikerrel,de ebbe ki is merül a tapasztalat. Ezért is írtam,hogy már nem vagyom mai gyerek,de még azért talán előttem van egy cirka 25-30 év munka(majd kiderül mennyit intéz a kúrmányunk). Úgy gondolom,hogy képes lennék megtanulni,amit kell.
Lehet érdemes lenne egy türelmes "maszek" mellé odaszegődni "csicskának",amikor az időm engedi,abból úgyis kiderülne,hogy érdemes-e időt beleáldozni. Az a baj ezzel a felnőtt képzéssel,hogy olyan lehetetlen időbeosztású munkahelyen dolgozok(egy 24 a melóhelyen,egy 24 otthon🤣),hogy egyszerűen nem adja ki a sulinapokat a szabadidő. Ugye minden másnap dolgozok,így egybe 2 napot nem tudok iskolába ülni. Szabi az ugye nemigen van,2en vagyunk az autón,annak meg mindig rendelkezésre kell állni..Úgyhogy munka mellett ezek a dolgok érdekesen lennének kivitelezhetőek,bár gondolom lehetne valami köztes megoldást találni.
Sziasztok! Érdeklődnék véleményekről,akik a karosszériás szakmában tevékenykednek! Egyenlőre csak elméltben gondolkodok a dolgon,foggalmam sincs,hogy lenne-e a valóságban jövője az elgondolásomnak. Szóval már nagyon régóta foglalkoztat a karosszéria lakatolás,mint tevékenység,mint foglalkozás. Azon belül is,valami perverz módon a rozsdás,rohadt autók javítása érdekel. Sajna már a 40.X-emet túlléptem. Nem tudom,ennyi idősen érdemes lenne-e beleugrani egy felnőtt képzésbe,amivel a "papírt" meg lehet szerezni. Szakmámat tekintve autószerelő vagyok,tehát van valamicske műszaki képzésem,bár inkább csak elméleti alapon(szakközépbe jártam) ,de 1 percet sem dolgoztam benne,mert a suli,és a katonaság után rögtön sofőrnek álltam,és azóta is a fuvarozásban dolgozom,bár már rohadtul unom,már nem azt adja vissza,mint rég. Szóval igazából az érdekelne,hogy ennyi idősen van még értelme annak,hogy az ember fia átképezze magát? Úgy gondolom,hogy affinitásom lenne hozzá,a flextől,kosztól,olajtól nem félek... Meg lehet élni kissebb munkákból? (Nem a meggazdagodásra gondolok) Esetleg mondjuk,ha a munkahelyem beosztása hagy időt,akkor "másodállás" szinten csinálni? Van ennek így jövője,vagy engedjem el a dogot???
"Persez ha már eldöntötted hogy "mégpedig azt nem lehet" akkor valóban nem fog menni."
Nem én döntöttem el. A merevítö és a horpadás közé nem fér be semmi.
"És annyiba kerül mintha az egész elemet fújatnád. " Itt nem a költség a lényeg. Nem szeretnék egy egész elemet fényeztetni, maradnék a minél kisebb méretnél..
Egy rendes horpadásjavítással foglalkozó cég nem kizárólag "kirántással" dolgozik. Általában vannak nekik olyan eszközeik, rúdjaik, amelyeket a merevítő legközelebbi nyílásán bedugva belülről nyomják ki, a merevítő pedig még segít is ebben mert van min megtámasztani. Persez ha már eldöntötted hogy "mégpedig azt nem lehet" akkor valóban nem fog menni.
Igen, lehet ezt a kétforintosnyi benyomódást is kikittelni, majd fillerezni, majd bázis végül lakk*, és így lesz a kétforintos foltból szép sorban tenyérnyi majd tányér méretű. Igen a lakkot el lehet ködölni és megfújni ködölő higítóval, majd összepolírozni. De kevesen vállalják, és még kevesebben szeretik csinálni. És annyiba kerül mintha az egész elemet fújatnád.
Persze ez a te döntésed, én csak a kérdésedre válaszoltam.
*(kivéve ha pl akril mert akkor ezt a kettőt egyben)
Ja és még valami, ha már pl. az első réteg lakkba szemét, muslica kerül, ott kénytelen vagyok a további rétegeket ráfújni, az sem gond, hogy már jól meglakkoztam a muslicát és majd jól beleszárad?:-)
A ezüstmetál bázis 1k-s volt, én kicsit hígítottam volna, de nem tettem.
Nem vészes a dolog, én azt gyanítom, hogy a hozzá nem értésem miatt néhol "szárazra" fújtam, mivel nem egy sík felületről van szó, elsőre nem vettem észre a hibát. Aztán lakkoztam ami jól is sikerült,
de azokon a bizonyos helyeken észrevehető, hogy nem olyan a szemcsézete a bázisnak.
Ha 2K-s festéket kevertek neked, azt néhány órán belül fel kell használni, egyébként megköt. Az 1K-s kb. 1 hónapig áll el. Mit mondott az eladó, mennyi időn belül kell felhasználni? (Ebből ki lehet találni, hogy 1 vagy 2K-s volt.)
Itt mindenképp a bázis festéssel volt a gond, az 1k-s nem?
Azt úgy használtam fel ahogyan kaptam...
Vagy kissé sűrűsödött pár nap alatt, vagy nem jó technikával fújtam.
A lakkozás szép azzal nincs gond, de alatta a bázis szemcsézete van ahol nem homogén, ott ahol az említett olyan resz volt mint amit mondtam. Szerencsére ez a resz a motor alá megy
Ja, lehet, hogy túl távol tartottad a pisztolyt. Az is lehet, hogy gyors edzőt alkalmaztál (ez 20 C alatt ajánlott), nem normált... A próbafújás elengedhetetlen, ahogy írod is.
A motorom egyik burkolatát festettem le. A műanyag volt hegesztve, kitteltem, füllereztem, csiszoltam géppel 400-as, kézzel 800-as vízpapírral.
Pár nappal ezelőtt vettem festéket, bázist és lakkot.
Ma festettem az udvaron, nekem kicsit sűrűnek tűnt a bázis, de a boltos azt mondta, hogy az úgy lesz jó. 3 réteg bázist fújtam, továbbra is úgy tűnt mintha jobb lett volna kicsit hígítani. Nincs gyakorlatom, olyan volt mintha a levegőben megszáradt volna,l poros hatása volt.
A lakkozás jól sikerült, tükör, szép, de alatta pár helyen, szerencsére az idomon a motor alá esik, látszik az az érdekes szemcserész amit említettem.
25 fok volt az udvaron, az anyag MIPA, mi lehetett a gond?
Pár napot állt a festék a leragasztott dobozban,talán sűrűsödött kicsit, lehet mégis kellett volna egy kis hígító? Esetleg kicsit közelebb kellett volna a pisztolyt tartanom?
1,4-es LVLP pisztollyal fújtam, kb. 1,8 bar volt a pisztolynyomás fújás közben, látszólag szépen porlasztott. MP-500 -al, nagyon kevés tapasztalattal. Sajna nem fújtam próbát, kellett volna.
2.2-es. Jó az anyagminőség. Ennyiért már a kínai is jó. Azt hiszem, 90-ért vettem 3 éve.
Tavaszonként olajat cserélek benne és leeresztem a kondenzvizet. Semmi baja nem volt még.
Ha jól tudom, ezeknek aluból van a tekercselése (meg manapság már mindennek) és az nem nagyon bírja a rezgést. Ha elromlik, akkor majd megtekercseltetem rézből és kész.
Mekkora teljesítményű, 1,5 vagy 2,2kw? Az anyagminőség milyen? Hallottam olyat, hogy a gagyibb kompresszoroknak a tartályba ki-bevezető csövei, közcsavarjai mind műanyagból vannak :-( Romlott el már rajta valami?
A fehér port nekem még sajna nem sikerült maradéktalanul, annyira, hogy ne dobja le a festéket, letörölni :-( Csak drótkefével tudom eltávolítani, de ha odaférek vele, akkor minek a rozsdaoldó... Amikor próbaképp lemostam, letöröltem, és utána még átdrótkeféztem is, az még egy csomó dzsuvát leszedett, ami kefe nélkül a festék alatt maradt volna :-(
Végülis a Würth cuccát vettem meg, olyan fehéres-rózsaszínes, és tökkeményre szárad, nem rugalmasra, mint a korant. Csak hát ugye ötszörösébe kerül.
Köszönöm mindenkinek, aki válaszolt!
Más: melyik cégtől vennétek inkább kompresszort ezek közül: Kraft&Dele, Scheppach, vagy Hyundai? Nem ipari-mindennapi, csak eseti használatra, garázsba. Jó lenne, ha nem mindene műanyagból lenne (csövek, dugattyúk), csak hát a webáruházban a képeken a gagyiság mértéke sajnos nem látszik.
A viasz mechanikai igénybevételtől (fröccsenő dolgok) sajna hamar lekopik, ezért is használják inkább üregvédelemre. Ha gyakran akarom az alját fújogatni, akkor meg a trafóolajnál még nem találtak ki jobbat, az a résekbe is bemegy. A világ legnagyobb találmánya lenne, ha nem kéne évente kétszer az autót alulról alaposan letisztítani és megfújni vele.
(A RO55 autóra sajnos nem. Ha nem távolítod el drótkefével a képződő fehéres port, nincs a világnak az a festéke, amit le nem dobna magáról, szal hozzáférhetetlen helyen nem jó, ami meg hozzáférhető, arra ott a fúróba fogható számtalan alakú drótkorong.)
Köszi, hát ezek a feketítő szerek kábé egy kaptafa, a brunox annyi, mint a korant megfújva alapozóval. Az eredeti kérdésem nem is a rozsda levegőtől való elzárására, hanem eltávolítására vonatkozott.
lekapartam,majd ro-55 el átkentem többször is,majd áttöröltem lakbenzinnel,és cink sparyt fújtam rá,majd acrilfestéket és alvázvédőt....az igazság hogy két év múlva eladtam a kocsit
Az ember Marsra juttatása esetében nem a rozsda feldolgozáson van a hangsúly hanem az előzetes védelmen. Nem hagyják kialakulni. (erre találták ki a Water Discipliner formula 40-et)
A viasz csak viszonylag védettebb helyekre, üregvédelemre jó, alul rendes alvázvédő kell, de ugye ha alatta már meglévő rozsda van, az tovább dolgozik, csak újabb nem fog keletkezni. A kérdésem az, hogy a meglévővel mit csináljak. Persze, régen trafóolajjal megfújták, aszt ki a poros dűlőútra, mégrégebben, a szekerek idején meg híg marhatrágyával kenték be, de csak van valami 21.századi megoldás... Hát embert akarunk juttatni a Marsra, az ember gyereke ilyenkor reménykedik valami technikai fejlődésben... Aztán persze lehet, hogy nincs :-( Ha azt mondjátok, én elhiszem.
Köszi, hát nem tudom... Ha ennyire egyszerű lenne :-) A leveles rozsdát természetesen lepiszkálom, bár ez még nemigen van rajta, szerencsére. A homokfúváshoz kéne vagy 200 literes kompresszor, különben csak netrőlszedett házikészítésű cuccokkal kínlódhat az ember, amiknek nincs teljesítménye, amúgy autószereló lebeszélt róla, hogy az autónak a homokfúvás nem tesz jót, belemegy az alkatrészekbe, itt lennebb meg arról olvastam,hogy a sok apró gödröcske miatt sokkal könnyebben újra rozsdásodik. Szal nehezen igazodom ki a rengeteg infó közt. Abban reménykedtem, van valami cucc, amit csak ráfújok a rozsdára, és lehet alvázvédőzni, de eddig még a Würth-ön kívül nem ajánlottak mást, azt is csak fenntartással, valaki elégedett vele, más meg azt mondja, nem ér többet, mint a korant.
Köszi, ettől tartok én is, csak a megoldást nem tudom :-( A korantot kipróbáltam, rákentem a kerítésoszlopra, rá a festéket, egy hónap múlva megcsiszoltam, ugyanúgy alatta volt a rozsda, tehát nem sok mindent csinált vele. Lehet, hogy egy század mm-t passzivál az egy tized mm vastagságból, kábé. Van kompresszor, igen.
Sziasztok! Nem tudom, jó helyen kérdezem-e, de hátha tud valaki tanácsot adni: alvázvédőzni szeretnék egy autót, alaposan lemostam már nagynyomásúval, de nem tudom, mit kezdjek a rozsdás részekkel. Ahova hozzáfértem, ott drótkoronggal leszedtem fémtisztára, és fillerrel megfújtam, de sok helyen nem férni hozzá semmivel, annyi kanyar/szöglet/alkatrész van az autó alján, legfeljebb tán homokszórni lehetne, de olyanom nincs. A korantról lebeszéltek, a foszforsavas rozsdamaró ugyan nyilván levinné,de azon a felületen utána semmi nem áll meg, még az alvázvédő sem, mert ugye ha nem férek hozzá, nem tudom a keletkezett foszfát-sókat lepucolni... Fújjak a rozsdás részekre rozsdagárló alapozót, vagy hagyjam a francba, és fújjam rá a rozsdára az alvázvédőt? (Dinitrol 4942-t vettem.) Szerintetek?
Ó, ez aztán az infó. Köszönöm szépen! Pontosan valami ilyesmire számítottam.
Az autót már kicsontoztam, ajtó sincs benne. Hegesztéshez forgatóállvánnyal látok neki, hogy könnyebb legyen. Sárvédő ívek megdöbbentő módon jók, de az alja és a lemezek találkozásánál elég gatya. Alapvetően nem horror, csak jó lenne nem 3-évente ismételni...
Elírtam, igazad van, az aktív gáz a CO2 (MAG), az inert az argon és a hélium (MIG).
A cink nem olyan sokáig (2-3 év) véd, mint az epoxi, másrészt az epoxi előnye, hogy nehezebben emeli fel a rozsda, vagyis látszólag tartósabb. :)
A tartósság alapja a mechanikus rozsdátlanítás. A csiszolókorongos kezelés után érdemes homokszórást is végez(tet)ni, mert az a kis üregekből is kiszedi a rozsdát, ahonnét a korong nem. Ez vonatkozik az olyan beszögellésekre is, ahová máshogy nem férsz hozzá. Egyes részek javításához le kell szerelned az ajtókat. Ilyenkor szükség lehet (a gyártói előírás alapján) a központosító gyűrűk cseréjére. Hegesztés előtt be lehet, de nem érdemes fújni bármivel. Javítóív felhegesztésénél az egyik lemezt peremezed, a másikon kb. 5 cm-enként 5 mm-es lyukakat csinálsz, majd ezekbe a lyukakba ponthegesztesz. Lehet másként is (3 módszer van, meg ezeknek a kombinációi), de ez a legpraktikusabb. Alvázvédőként a Teroson RB R2000 HS-t tudom ajánlani (ez alá 2K epoxi).
A kérdés nem is az, milyen géppel, hanem hogy milyen szerek/trükkök/praktikák vannak, amivel a rejtett zugokban is csökkenthető a korrózió esélye. Van-e pl a cink spraynél jobb, stb
A védőgáz (pl. a CO2 a MIG-nél) azért kell, hogy ne kerüljön oxigén a hegesztési varratba, ami a későbbi "kirügyezésért" felelős. Ha nem védőgázas (MIG vagy MAG) hegesztést csinálsz, akkor később fújhatod/kenheted bármivel (2K epoxi, cink)... Ezért kérdeztem.
Itt van egy hegesztőgép, amin van spot funkció (ponthegesztés):
Ponthegeszteni nem úgy kell, hogy két elektróda között hesszel a két lemez, az elektródák nyomást fejtenek ki a lemezekre miközben áramot kergetnek át rajtuk és így alakul ki a kötés? Ahhoz nem kell CO2...
Sziasztok, Szereztem egy pajtaleletet amit kilakatolnék a garázsban. Hegeszteni tudok, akár lemezt is. Domborítani, homorítani sikerül. Már lakatoltam ki korábbi autóimat - de akkor nem volt szempont, hogy tartós is legyen a megoldás. Most nem lenne baj, ha túlélne sokáig rügy és lyuk nélkül.
A kérés az, ha tudtok segíteni, áruljátok el, hogy csináljam, hogy a bevarrt lemez ne kezdjen el egyből enyészni. Na nem a szemmel látható rész, mert azt kívülről lehet varratvédőzni/alapozni/rücsizni vagy festeni. Hanem bent, ahol semmivel sem férni oda. A lakat után ha megvan a fény is, kap egy alapos üregvédelmet, de kell-e/lehet-e alapozni valamivel a behegesztendő lemezt? Vagy úgyis leég?
Ha valaki késztetést érez, hogy konkrét bevált rendszert/márkát vagy anyagot írna, hogy mikkel érdemes nekimenni egy ilyen feladatnak, ne habozzon. Minden info morzsa érdekel. Nem szeretném elszúrni, tökjó lenne, ha elsőre sikerülne és kevesebb lenne a tanulópénz :D
Makita behajtóval, (meg semmilyennel) ne állj neki polírozni, mert az lesz a vége hogy a lemezig lekapod a bevonatot a kasztniról. De minimum olyan hologrammot polírozol az alkatrészre, hogy azt fogják hinni hogy valami lopás védelem. A rotációs polírozás eleve csak profik kezébe való. Szerezz egy excenter gépet, ( kényszer vagy szabad mozgású az mindegy) és azzal próbáld meg. A narancsos felületet előbb simára kell csiszolni, finoman 1000-es majd 2000-es papírral aztán lehet polírozni. A megfolyást valóban lakk gyaluval szoktuk simára gyalulni, és aztán polírozni. Hogy milyen anyagokat ajánlunk az nagyon ízlés dolga. Az a baj, hogy ezek az anyagok drágák, és nem éri meg megvenni egy projektre. Mondjuk lehet Mirka Polarshine 20 paszta a hozzá való sárga kemény szivaccsal, aztán a Polarshine 5 a hozzá való fekete puha szivaccsal. Vagy Sonax Profiline EXCUT 05-05 Sonax piros koronggal, aztán Sonax Profiline EX 04-06 Sonax zöld koronggal.
Lehet, hogy már kései a válasz, de talán másoknak még hasznos lehet. Az elsőhöz csak annyit, hogy a 80.000 Ft nem sok (főleg, ha van benne 27% ÁFA is), mert ha te akarod megvenni hozzá a gyári minőségű anyagokat, akkor neked se lesz olcsó (pl. a PPG műa. tapadásfokozó spray kb. 17.000 Ft, van már persze gyengébb minőségű már 3.500-ért is, pl. C.A.R. Fit). A második kérdéshez. A megfolyás 90-95%-át a profik egy nagyon éles fémlappal (Mirka Shark Blade, kb. 27.000 Ft!) távolítják el, erre jó a Mirka Mini-File is ("csak" 12.000 Ft). Utána a maradékot egyre finomabb csiszolópapírral, egyre nagyobb körben (P1500, P2000, P3000), végül polírozod (pl. Farécla G360 polírpasztával, a megfelelő polírkoronggal).
Tavaly vásároltam újonnan egy sport lökhárítót, amit alapoztam, majd színre fújtam. Nos, szerintem a nagy sietségbe elfelejtettem alapozás előtt megérdesíteni csiszolópapírral a felületet(szeptember végén hirtelen bejött a rossz idő és elég párás volt a levegő, próbáltam vele sietni), ezért elkezdett lepattogni a festék. Most az egészet szeretném újra fényezni. El akarom távolítani róla a festéket, mondjuk lecsiszolom teljesen, és újra fényezem.És most jön a kérdés: Tudtok ajánlani valamilyen szert, ami az alapozó tapadását elősegíti?
Szívem szerint elvinném autófényezőhöz, de sajnos nem úgy állok anyagilag, hogy 80.000 Ft-ot fizessek érte.
2. A csomagtartó fedelet is tavaly fújtam, ugyanis szárnyat ragasztottam rá, majd gitteltem, alapoztam és színre fújtam, a végén pedig lakkoztam. Viszont egy helyen megfolyt a lakk, illetve kicsit narancsos lett a felület, mert vastagon fújtam az utolsó sort, nem akart kifényesedni a felület. Az lenne a kérdésem ezzel kapcsolatban, hogy a megfolyást(kb 5x6cm-es helyen folyt meg) milyen szemcseméretű csiszolópapírral ajánlatos kicsiszolni? Illetve milyen szert ajánlotok a polírozáshoz? Vannak különböző finomságú polírszivacsaim, viszont polírozógépem nincs. Max kölcsön tudok kérni ha azt mondjátok, hogy nagyobb eséllyel fog sikerülni, mintha befogom egy Makita behajtóba és úgy csinálom a polírozást.
Ilyen akkor szokott lenni, ha szennyeződés került a brunoxba, pl koszos ecsettel visszanyúlsz a dobozba stb, illetve ha higítva lett. Ha tudod homokszórni a felületet, akkor egyébként felesleges a brunox, 2k ipari epoxi, arra 2k akril festék és kész.
De ha a garázsban ahol csinálod pára van, akkor sok jóra ne számíts, ugyanez lehet az eredmény.
Köszi a választ, közben úgy néz ki hanyagolom a brunoxot. Majdnem fém tisztára drótkorongoztam a felületet néhol homokfújtam is 2-szer kentem le brunoxal és egy hét után így néz ki.
Nitro alapú egyáltalán van még? Bármi is az, erősen kerülném, hígitani sem nitroval illik.. Szóval a brunoxra 2k akril, vagy akár közvetlen 1k bázis+2k lakk.
Sziasztok! Brunox epoxyra milyen 2k festéket lehet fújni mert a leírásában az áll, hogy nitró alapút kerüljük. Alvázról és futómű alkatrészekről lenne szó.
Én a kóklerebb kivitelezésre utalok, mikor itt ott marad egy picike nem igazán látható rozsda, vagy belülről jön az áldás Akkor mi van? Megmarad, mint egy bőr, amíg nem elég nagy a rozsdafolt?
Ilyen munkákra van olyan lakk, ami nem igényel forszírzott szárítást. Nem kell fényezökabin, nem kell infraszárító, ún. garázsfényezéshez is ajánott lakk. Mipa CC8lakk + HS10 gyors edzö böven megfelel a célra, és nem egy ökör ára. Persze egy motor tankjára nem kell egy komplett szett (lakk+edzö összesen 1,5 liter) de szerintem akkor is olcsóbban jössz ki ha megveszed mintha fényezöre bízod. Majd eldöntöd.
Ebben az esetben bízd az aktuális fényezőre ,hogy ő melyik rendszert használja,vagy adott esetben milyen lakkot ajánl! Valószínűleg külön nem fog venni csak lakkot.
Egy kérdéssel fordulnék hozzátok,jobban azokhoz akiknek van fényezési tapasztalata.
A kérdésem az volna hogy egy motor tankra milyen lakkot ajánlotok?
A tankot egyedül nem fényeztette az előző gazdája és most rászántam magam,itthon megfujtam a tölsőalapozót meg a színt (R127) és a lakkot azt már rendes fényezőre bíznám.
Az a baj ha a tartályba, csöbe, csatlakozókba, olaj került, akkor hiába az új kompresszor. Sokáig hordani fogja még kifelé. Annyit érdemes csinálni hogy többször átmosni a teljes rendszert.
Én is olajra gondolok. Pedig átmostam az összes leválasztót igaz a pisztolyok levegő járatait nem, nem tudom lehet-e benne valami lerakódás. Az előző kompresszorom a nyomó csövénél minimálisan engedte levegőt és ott láttam hogy jön ki az olaj is meg a tartályban is elég gyanús hogy olajat nyom ezért vettem másikat. Ez egy alig használt szinte új állapotú kompresszor nem hinném hogy ez is hordaná az olajat. A leválasztókba most egyébként semmi retek nem látszik teljesen tiszták minimális kondenz vízen kivűl.
Tiszta fehér szalvétával/papírzsebkendövel nézd meg jön-e valami szennyezödés a pisztolyból. Szépen eltakarítod a pisztolyt, és üres tartállyal elkezdesz "fújni" egy fehér papírra. Ha szennyezödés kerül a papírra, akkor megvan a hiba oka. Szerintem egy minimális olaj kerül valahogy a süritett levegöbe.
Hali. Mostanában minden festésnél szenvedek a kráterekkel, olyan mint az apró szilikon pötty. Nem azonnal fujáskor jelenik meg hanem száradás közben. Kompresszor, levegő rendszer új, van fent vagy 5db vízleválasztó. Főleg fektetett elemnél veszem észre függőlegesnél nem annyira, pedig nem terítem meg annyira hogy kipárolgás baj lenne szerintem. Több féle lakkal is próbáltam már de mindig van benne. Semmi másnál nincs benne csak lakknál vagy akrilnál. Érdekes hogy nekem mégis úgy tűnik hogy a réteg vastagsággal egybevág a dolog de eddig jem volt ilyen baj akárhogy megterítettem nem hiszem el hogy ennyire érzékeny rá az anyag. Köszönöm ha valaki tud tanácsot adni.
Igen átlátszó, a fedölakknak csak az a szerepe hogy lefedje/megvédje az alatta lévö 1K bevonatot. Érdemes gyors edzöt használni a lakkhoz, mert nagyon kis felületröl van szó. (Ha a festékboltban veszed, érteni fogják hogy gyors / kurz edzö.)
Miért kell 2K szín? A legtöbb 2K szín a RAL alapján van kikeverve, ha nem találsz megfelelő színt, akkor fújhatod. Illetve nem fújhatod. Én tennék rá 1K színt, arra meg a 2K fedőlakkot. Máris sokkal nagyobb színválasztékkal dolgozhatnál.
Szerintem egy kis felületen próbáld ki hogy bírja-e a benzint. Körömpróbát is csinálhatsz. Ha a körmöd nyomot hagy a felületen, akkor az egészet lehet újra fényezni. Ha a benzin vagy nitrohígító oldja, akkor is. Nem a szakma becsületét akarom védeni, de nem feltétlenül fémyező csinálta. Lehet hogy festékboltban kikevertetett egy adagot, és azt spray-ből rá fújták. Aztán fújt rá egy kis lakkot az OBI-ból, és máris kész a jól kinéző kókányolás. Lehet kapni 2K-s lakk spray-t is, (azt nem fogja oldani az olaj/benzin/oldószer) csak az többször annyiba kerül mint az OBI-ban az 1K lakk.
Szia! Igen valószínűleg ez lehet, ami a gáz hogy én vagyok a f... rossz végén :) a mocit most vettem és mondta az előző tulaj hogy fújva lett csak szerintem az nem tudta hogy meglett szívatva-ezáltal én is.. de lehet ő alkudozott és próbált olcsósítani. Egy motor így lefesteni viszont morbid ha fényező lennék nem is vállalnám.Mivel nyílván a benzint se állja stb. A lényeg csak újrafújással orvosolható szerinted? Köszi!
Valószinüleg olcsó 1K-s lakkot fújtak rá, ami legalább addig szép és jó míg eladják a gépet. Nem ritka az ilyesmi. Tudod amikor azzak jön a mühelybe a kucsaft, hogy csak ki kéne olcsón pofozni mert eladásra lesz. ;-) Majd eldöntöd hogy a "mostménemjézígy?" vagy lefényezteted rendesen megoldást választod.
Befújtam wd-40.el a motorom index kapcsoló részét mert kontakt hibás volt, gondoltam mi baj lehet a probléma meg is szünt. Pár nap múlva nézem a gépet és a kacsolótól kifolyó pár csepp szépen végigmarta a lakkot. A motort nemrég vettem. Mondta az előző tulaj hogy fújva lett mert karcos volt. Szerintem nem jó minőségű, keménységű lakkot használtak.Szerintetek?Valamint félek ez a benzint se állja akkor.. (Szerencsére a tankhoz nem nyúltak elvileg).Javítható ez valahogy vagy újra kell fújni az egész idomot?Csatolok egy képet. remélem látszik.Köszi!
Rendben! Köszönöm az infót, kukába kicsit sok lett volna bedarabolni de akkor így még letudom adni,még ha pluszosra nem is jövök ki,de legalább a benyapénz visszajön :D
Van ahol a komplett kocsikat is atveszik, sokkal uzemkepesen gurulnak be a feketek, markolo osszelapitja es dobja a kupacba. Muanyag minden benne marad.
Ha nincsen egyben az autó, akkor még le lehet adni simán. (ahogy írtad nálad csak külön darabok és elemek vannak) Most valamikor (talán június 1-én) lesz valami változás, arról még alig tudni valami pontosat, úgyhogy siess ! ;-)
Igaz nem konkrétan lakatolás, de végül is abból adódik... A hulladékfémmel, ami "kiesik" az autóból mit lehet kezdeni? Rendbe tettem 2 autómat és lett egy rakat használhatatlan maradék/hulladék pl ajtó,első nyúlvány,sárvédő, küszöbök, hátsó dob stb stb kb egy fél autó, gondoltam leadom de úgy hallottam valamit variáltak az átvétellel és kasznit nem lehet leadni... De akkor mit lehet vele kezdeni?
A küszöbön lenne javítani való. Ez így megfelelő lehet, vagy inkább élben hegesszem a foltot? (Szereztem olcsóbb peremező fogót, mondjuk ide pont nem fér be.🤣)
A küszöb belül rozsdás. (Amit látok nem lemezesre rohadt, felületi rozsda van, persze az illesztéseknél más is lehet) Mit lehet vele kezdeni? A valaszokat előre is köszönöm.
Így van, bejáratott jó festékbolt ahova sok szakember is jár. De kiszolgálnak beeső vásárlót is sőt ahol tudnak segítenek is neki. És eltaláltad, a víz alapú bázist is pont azoknak az egyszerhasználatos vevőknek javasolják akiknek nincs pisztolyuk, nincs tapasztalatuk, és nincs idejük (na meg pénzük, hogy nedves-a-nedvesre rendszert vásároljanak) - de főleg nincs tudásuk. Így ha fogalmatlanul kér akkor kap egy 1K alapozó sprayt, egy flakon füllert, majd egy vizes bázist ami biztosan nem marja vissza, és egy 1 vagy 2K lakksprayt, ami szintén nem tudja bántani azt a bázist illetve természetesen az összes szart öszze készítik neki ami kell, csiszolóvásznak blokkok, mézeskendő, etcetera. Elmondják mi mire való, és hogyan használja. Namármost innentől akkor is oda megy vissza az ember ha esetleg később rájön, hogy hozzá közelebb olcsóbb bolt is van. Szóval szerintem a vevők tudatosan történő magas szintű kiszolgálása egy jó stratégia.
Persze meg valaki úgy gondolja, hogy ő maga jobban tudja mire van szüksége akkor a pultnál elmondja és azt kapja. Ha akar kérdez, és segítenek akkor is. Ha a fenti csomagot nem akarja megvenni akkor kap egy bázist megy egy lakkot. Vagy egyben egy akrilt. Egyetlen dolgot követelnek meg nem elég ha a színkóddal mész, kell egy darab az autóból is (általában tanksapka), hogy be tudja tenni a gépbe színelemzésre. Pontosabban ha kéred akkor kevernek színkódra is, de akkor elmondják, hogy nem vállalnak felelősséget a teljes színegyezésre.
Akkor az már bejáratott jó festékbolt lehet ahova sok szakember jár. Nálunk, ahol sok otthoni megoldást kereső ügyfél jár, alapként oldószerest adnak, sőt, első kérdés, hogy spray-ben kéri-e.
Mondjuk olyan is van, aki szándékosan vízbázisút kevertet otthonra, hogy a szomszéd ne piszkálja. Szerintem nem sok értelme van, a lakk szagát úgyis megérezni bőven. Viszont arra is jó, amikor a korábbi réteg felmaródik.. na de az már nem feltétlen házi téma.
Sziasztok, hígítással kapcsolatban szeretnék kérdezni. Ha bázis hígításhoz más márkának a bázis hígítóját használom az jó lehet, vagy mindenképp a saját hígítóját kéne? A környéken 2 fényezős bolt van, de márka/gyártó azonos hígító egyiknél sincs. Másik kérdés: Impa univerzális akril hígító van, ezt használhatom lakkhoz? Persze az eladó mondta, hogy jó lesz na de ő a nitróra és az észterre is ezt mondta, sőt, még javasolta is mert az olcsóbb... :)
Próbaképp anno megvettem az 1000W Milwaukee-t. Egyrészt csalódás volt, mert 1 év után összeégett a belseje, nem volt érvényesíthető a 3 év gari.. másrészt nehéz, mint a dög és semmivel se végott könnyebben vagy ilyesmi. 6mm-es koronggal pucoláskor érezhető volt az erőfölény, főleg, ha valaki erőből rányomja az anyagra, de nálunk ilyet nem csinálunk, úgyhogy azóta is csak a ga5030. Remélem soha nem vezetik ki. Ha lenne akkus verziója, akkor az talán versenyre kelhetne vele. De sajnos az akkusak vastagabbak, kesztyűben jobb a vékony.
Ha már makita, akkor én a ga5030-ra szavazok. Leggyengébb-legkisebb, de mégis van amelyiket 5 éve nyúzzuk a lakatosműhelyben. Nagyon jó fogású vékonyított háza van, könnyű is a gép. A fenntartása sem vészes, nem kell eldobni, ha csapágyat kér vagy ilyesmi, olcsó hozzá. Egy időben volt, hogy 9 ilyen gép szolgált, ma is van 5-6 db.
Jó lehet az állítható fordulatszámos sarokcsiszoló, de én megvagyok nélküle. Pl. vékony alu lemezt alacsony fordulatszámon érdemes vágni, de én erre szúrófűrészt használok. Vagy a durvábban rozsdás részeket időnként legyező csiszolókoronggal szoktam megkínálni, ehhez is jobb (lenne) az alacsonyabb fordulatszám, de ha az ember ügyes, akkor megoldható magas fordulatszámon is. Aztán ha elvágok egy bádoglemezt, és utána a sarkokat és a széleket finomítani akarom, akkor lehetne alacsony fordulaton folytatni a munkát, de én egyszerűen fogok egy ráspolyt és megoldom. :) Szóval, ha sokszor csinálsz olyanokat, amiket írtam, akkor lehet, hogy megéri neked egy fordulatszám-szabályozósat venni.
2800-as fordulaton is szarrá fogod hologrammozni a fényzést. Arról nem beszélve hogy ezen a fordulaton a lágy indítás ellenére is szét fogja spriccelni a polírozóanyag nagy részét. Mindehol lesz belöle, csak a polírkorongon nem. Tekintve hogy a polírozó anyagnak a hütés is a szerepe (rotációs polírozásnál különösképpen) szarrá fogod égetni a fényezést vele. Hogy mit csinál a réz, ezüst, meg stb felületen nem tudom, de hogy a fényezésnek csak ártani fogsz vele, abban biztos vagyok.
A fényzés polírozása egy szaktudást igénylö dolog. Ez nem úgy van hogy te nekiesel és csinálod. Tudni kell milyen polírozóanyagot, milyen polírkorongot, milyen technológiát (rotációs, excenter ezen belül kényzerpályás vagy szabadonfutó) kell használni. Ha polírozni akarsz, miért nem polírozógépet veszel? A sarokcsiszoló csak forgó mozgást végez, ez a mozgás a polírozásban a rotációs gépek mozgásának felel meg. Szépen leírtam neked a korábbi hozzászólásomban hogy rotációs gép a veszélyek miatt (magas cut, nagy hölképzödés) nem való amatör kezekbe. Nagyjából olyan ez mintha ma miután megvetted a sílécet, egyböl a fekete pályán akarnál lesiklani. Többet én ehhez a témához nem szeretnék hozzátenni.
Motor tankot ne akarjál ezzel polírozni, mert olyan hologrammosra polírozod hogy rondább lesz mint valaha. Eleve csak a magasabb fordulatszámon dolgozik egy rotációs géphez képest is. Egy rotációs gép kb 150-1400/perc fordulatig szabályozható. 1400-as fordulaton még a festéket is lekaphatod az alkatrészröl. Amatör kezekbe még rotációs polírozógép sem való, csakl szigorúan excenter.
Én nem használnék sarolcsiszolót polírozógépnek...
Minden tevékenységet átvizsgálás előz meg, ahol a tulajdonos elmondhatja a kívánságait, mi pedig elmondjuk, hogy mit érdemes csinálni szerintünk.
"Ezen lehetne vitatkozni, hogy mennyi értelme van ezeket védeni és mennyira hatásos, szerintük előbb-utóbb úgyis cserés lesz, ezért egy átlagos, nem veterán tucatautó esetén ezzel alapból nem is foglalkoznak."
- Bármilyen autóval foglalkozunk, nincs olyan döntés sem, hogy valami cserés lesz nem kezeljük, kivéve, ha a tulajdonos jelzi ezt, illetve a munkalapon szerepel egy későbbi javítás során. Ha pedig véletlen így is kimarad, akkor jelezni kell emailben, telefonon.
Alapvető különbség másokhoz képest, hogy nincs olyan, hogy lemezen felületi rozsda passziválás meg csodaszerek. Eltávolítás van csak.. tehát amelyik alvázvédős cég nem foglalkozik ezekkel, az mit csinál a rozsdás részekkel? Lehet látni a videókban.. lekaparja és majd lesz valami. Ha hozzáfér.
Valamint az átlátszó, enyhén sárgás anyagok hazsnálata, amivel nyomonkövethető marad a karosszéria állapota és nem fedi el egy fekete/bronz truyi az egész felületet. Ugyanis attól még, hogy valami jelenleg kívülről hibátlannak tűnik, belül nem biztos, hogy az. De csak később kerül felszínre. Ezért is vannak az átvizsgálások, utóellenőrzések, hogy ezekre azonnal adjunk megoldást, amikor kis méretű a probléma. Igen, 1cm rozsdapöttyöt is érdemes lekezelni, hogy ne legyen belőle 2 tenyérnyi kivágandó felület. Ezt sajnos sokan elodázzák.
Nálunk azért is drágább elsőre az ajánlat másokhoz képest, mert lebontjuk a futóművet, ha útban van (felette rozsdás, máshogy nem férni hozzá) és persze ha kéri a tulajdonos. Ha nem kéri és kétséges lehet a tartósság, akkor inkább nem vállaljuk.
" Ahogy az autószerelők túlnyomó többségénél, náluk se működik az, hogy odaviszed az autót teljesen laikusként, megcsinálják, fizetsz és mindkét fél elégedett lesz." - Ezt a rengeteg elégedett ügyfél és a saját nevünkben is kikérem magunknak. Arra van az átvizsgálás és a folyamat közbeni egyeztetés, hogy ez megvalósuljon. Ha mégsem sikerül valamiért, akkor pedig a garancia intézménye illetve alapvetően a visszajelzés email formájában van telefonon. Az tény, hogy nem vagyunk hibátlanok, mert olyan nem létezik, de néha már zavaróan alaposan igyekszünk vinni a kommunikációt és mindenről érdeklődünk kérdezünk, egyeztetünk a tulajdonossal. Ez nyilván a munka nagyságához és bonyolultságához mérten történik.
A CVH-val nem saját tapasztalat, de két ismerősöm véleményére alapozom, akik többek között alváz- és üregvédelmet csináltattak ott és láttam is az autójukat utána saját szememmel is. Tény, hogy a lakatoláshoz nagyon magas szakmai tudással rendelkeznek, tapasztalat is van bőven, tehát elvileg nincs akadálya a nagyon jó minőségű munkának. Nagyon szépen dolgoznak, itthon bőven a felső kategóriát képviselik.
Ugyanakkor, az alvázvédelemet ők tényleg szó szerint értik. Magyarán egyes futómű-elemeket nem biztos, hogy alapból lekezelnek pl. a rugókat. Ezen lehetne vitatkozni, hogy mennyi értelme van ezeket védeni és mennyira hatásos, szerintük előbb-utóbb úgyis cserés lesz, ezért egy átlagos, nem veterán tucatautó esetén ezzel alapból nem is foglalkoznak. Tehát ha komplett alváz- és üregvédelmet akarsz (annak van igazán értelme szerintem), és őket bízod meg a melóval, akkor részletesen meg kell nekik mondani, hogy komplett munkát végezzenek. Egyébként Budapesten a legjobbnak mondott szaki: Üregúr. Róla van a legtöbb jó vélemény. Ő tényleg komplett mukát végez alapból (de lakatolással, homokfúvással, fényezéssel nem foglalkozik). A lökhárítókat is leveszi szó nélkül, alapértelmezetten óda is juttat anyagot, gyári Dinitrol technológiai utasítás alapján, a megfelelő helyekre fújja be a cuccot. Ugyanakkor, az átlagnál rozsdásabb autókat már kevésbé szereti elvállalni. Saját tapasztalat, bár lehet csak épp rossz napja volt, egy előzetes felmérésre vittem az autómat, és eléggé fanyalgott, mondván ő jobban szereti az új autókat, és alapvetően inkább állagmegóvásra szolgál a kezelés. Aztán így végül nem vittem hozzá (egyébként korrekt áron dolgozik, fél év a várólista nála...). Aztán lehet hiba volt, mert többnyire úgyis igencsak rozsdás autókat kap, de megcsinálja tisztességesen, a Facebookja alapján nem sok új(szerű) autó fordul meg nála... Garanciát ő is vállal a munkára, kb. 5 év a várható élettartama egy ilyen kezelésnek.
Én új vagy tényleg rozsdamentes autó esetén Üregúrhoz vinném. Ha rozsdásabb a verda (komolyabb meló, lakatolás is szükséges lehet) és hosszú távra tervezel vele, továbbá nem is sajnálod rá a pénzt, akkor CVH (bár náluk is elég hosszú várólista van). Korrektek, 1 év gari, ebben 2 ingyenes ellenőrzés is szerepel (félévente) és ha valami nem stimmel az elvégzett munkával, javítják, Üregúrhoz hasonlóan ők is fényképekkel alaposan dokumentálják az elvégzett munkát. Természetesen kiváló állapotú autó esetén is választhatod a CVH-t nyugodtan, azonban fontos, hogy előzetesen megfelelően beszéld meg velük, hogy pontosan milyen munkával bízod meg őket, hogy ne legyen később ebből vita. Ahogy az autószerelők túlnyomó többségénél, náluk se működik az, hogy odaviszed az autót teljesen laikusként, megcsinálják, fizetsz és mindkét fél elégedett lesz. Részletesen meg kell beszélni, hogy tényleg mit tartalmaz majd a munka.
Sajnos az alváz- üregvédelemmel foglalkozók túlnyomó többsége nem végez megfelelő munkát (hogy finoman fogalmazzak), bár nyilván vannak még rajtuk kívül is jó szakik itthon is, csak nehéz őket megtalálni.
Lehet picit OFF, de csak kicsit. Máshol nem tudom megkérdezni, így ott próbálkozom először.
Van egy 2 éves bejárati ajtóm. Szinterezett aluminium, antracitszürke (RAL7016). Nem volt vele kegyes az élet, így 2 év alatt is már eléggé zavaró sérüléseket szedett össze. Mind csak felületi, alu nem látszik ki sehol. Matt/selyemmatt, így polírozni nem tudom. Vállal ilyen festést valaki? 2,4x1,5m sík felület. A tokot nem tudom kivenni, de azt is javítani kellene. Valamilyen matt lakk szerintem javítana a dolgon, de ehhez nagyon nem értek
Tudtok ajánlani profi alvázvédelmet budapesten vagy vonzáskörzetében ahol rendesen kitakarnak / leszednek mindent és nem csak összetaknyolják az autó alját?
Ha kittelni kell -és nagyobb felületet,-utána érdemes 2k füllert a felületre felhordani. Az alapozóra teljes száradas után lehet kittelni.Epoxy alapozó elsősorban korróziógátló ,és szigetelő tulajdonsága miatt alkalmas fémfelületek alapozására. Kevésbé rendelkezik töltőképességgel ezért célszerű 2K füller alkalmazása az alapozás után. Hogy meglegyen a teljes rétegvastagság ,és rétegrend ezért szükséges így felépíteni a bevonatot.
Szeretnék segítséget kérni alapozó/töltőanyag kiválasztással kapcsolatban, mert egy "kicsit" elakadtam. :)
Felújítottam egy régi motort és kitaláltam, hogy én szeretném a "fényezést" is csinálni ha már hobbi, meg szeretem csinálni akkor még is így lenne kerek.
A problémám az, hogy elkezdtem alapozót keresni, és a gyártó azt írja, hogy akár 140 μm vastagságban is lehet fújni, mert nagyon jó töltőtulajdonsággal rendelkezik (car fit-nek az epoxy alapozójáról van szó https://www.carfitrepair.com/wp-content/uploads/2020/10/4_390_0500_en.pdf). Ez pontos akkor mit jelent? Ez ilyen 2 az 1-ben termék, nem szükséges rá töltőanyag? Én a józan paraszti eszemmel azt gondoltam eddig, hogy kell egy vékony alapozó réteg, szórógitt, bázis, lakk.
Bocsánat, hogyha hosszú és/vagy keszekusza voltam, de napok óta különböző anyagokat, és azok leírását olvasom és már lezsibbad az agyam... :)
Arra azért kérdezz rá ennél az alapozónál,hogy nem tartalmaz e szemcsét ,illetve pigmenteket,mert pl a Standox alapozójánál van ilyen ,hogy nem víztiszta alapozó,hanem fémpigmentált,hogy erősebb legyen a tapadás. A Novol spray teljesen víztiszta .
Az a gond az 1K anyagokkal,hogy nem igazán bírják a fékpor,és az egyéb maró anyagokat hosszútávon. Tartósság tekintetében mindenképpen a 2K anyagokat preferálnám. Esélyes a felmaródás veszélye ha 1k s anyagokat 2k s anyaggal fényezed felül. Novol705 mehet a teljes felnire, nem csinálsz vele problémát ez egy tapadásközvetítő anyag úgyhogy csak segítesz a tapadás elősegítésében.
Akkor behozom a garázsból a lakásba. Tegnap kitettem a napra, egész jó kézmeleg lett. Attól én is tartok hogy a gumis összecseszi. Elég sokat dolgoztam vele, és ezt nem lehet egyszerüen javítani a sok réteg miatt.
Téli felniket fényeztem újra. A 2K alapozás után 2K fekete, majd Mipa vicrom, Mipa Beispritzlack, és végül Mipa CC8 2K színtelen lakkott fújtam rá.
Az lenne a kérdésem, hogy mennyi idö alatt keményedik ki teljesen a felsö lakkréteg? HS10 kurz edzövel csináltam. 48 óra elteltével száraz, meg lehet fogni, de a körmömet bele tudom még nyomni. Természetesen amíg nem keményedik ki teljesen, nem szereltethetem fel a gumikat.
Úgy valószínűleg nem vállalják, hogy a maszkolást megcsinálod. Nehéz árat mondani,mert sok minden befolyásolja az árat. Milyen anyaggal dolgozik a fényező,mennyire van jó állapotban a felni ,mennyit kell vele időzni.......
Nincs színtelen wash primer . Epoxiból még létezik ,de az sem teljesen víztiszta. Jó megoldás lehet talán a foszfát kendő a Henkel -től. / Bonderite M-NT 1455-W Wipes/ . Vagy a Novol nak van egy Spectral 705 nevű szinte minden fémre alkalmas alapozó,tapadásközvetítő spray terméke. Spray ból megoldani ,főleg matt lakkozást , hát az kihívás szerintem,
Csiszold meg vizesen 2000-es papírral. Polírozáshoz kellene először durva szivacs hozzávaló pasztával. majd finom szivaccsal átmenni rajta szintén hozzávaló pasztával.Mikroszálas kendővel áttörölni. A 2000-es csiszolás után még lehetne abralonozni, de nem biztos hogy szeretnél annyira belemerülni.
Minden felfújt sor után amikor megszárad,nem árt óvatosan áttörölni mézeskendővel, mivel a felület enyhén poros maradhat, ami ronthatja a metálszemcsék elhelyezkedését. Kérhetsz a festékhez gyorshígítót is úgy hamarabb szárad, haladósabb lesz.
Majd kihívom a garázsba a páromat hogy szórakoztasson a műveletek között. Vagy így, vagy úgy . :)
Egyébként a hetvègén máshonnan tervezek venni festéket, próbálok biztosra menni, mert itt ezen az új helyen a festéket nagyon dícsérték(Quickline márkájú)
Ami pedig a felületet illeti: mivel mattnak kell lennie a felületnek, szerintem ködöléssel könnyű feladat lesz elérni🙂
Pont az a lényeg hogy mattra száradjon,mert a bázis és a metál mattra szárad. Ha nagy dohányos vagy,soronként nyugodtan elszívhatsz egy cigit. Utána mehet rá egy sor lakk cigi, megint lakk.
Jaaa, most olvastam utána, hogy mi az. Szeretném a kocsi színére fújni a csomagtértoldatot.
Illetve amit nem mondtam: Van egy első, teljesen új lökhárítóm is. Azt is alapoztam, vízpapírral ugyanígy megcsiszoltam, majd 2 sorral lefújtam. Az 1 fél fokkal szebb lett, de az is nagyon messze áll a tökéletestől.
Sajnos nem tudom a márkáját, de ez kb fél liter festék volt. Akkor még legalább 1,5 litert rá kell fújni, hogy nézzen valahogy? Naívan azt hittem, hogy az alapozó és a két sor színnél gyönyörű lesz a végeredmèny. De idáig csalódás ...
Te mennyi sort javasolsz?
Most azon agyalok, hogy megveszem a plusz festéket màshonnan, hátha sűrűbbet adnak.
Ha a festék gyártója 1:1 higítást javasol az nem véletlenül van. Ilyen szokott pl a PPG is ,vagy az autolux bázis lenni. Nem kell megijedni, több vékony sorral lehet eltüntetni a problémát. A megfolyást száradá után csiszold meg és vékony "ködöléssel" fújj rá több réteget a teljes takarásig. A bázis márkáját lehet tudni?
Adott egy autó csomagtér fedél, amire csomagtér toldatot ragasztottam, és szegecseltem. Ezt szépen kihúztam egyenesre gittel, magyarán eltüntettem a ragasztás nyomait, majd alapozóztam és színre fújtam. Vagyis az egész olyan, mintha gyárilag spoilerrel lenne a csomagtér. És itt jön a lényeg:
Az egészet alapozóztam két sorral, majd vizes polírpapírral, kb 600-assal felcsiszoltam, aztán hígítóval szépen por/zsírtalanítottam a felületet, előkészítettem a fényezéshez. Idáig minden oké, viszont mikor megvásároltam az autó színfestéket(metál fekete), az eladó kérdezte, hogy hígítsa-e, és mondtam hogy igen. Viszont ez a jóember 1:1 arányba hígította a színt, és mikor fújtam 2 sorral a csomagteret, semmit sem takart a festék, csak megfolyt a felületen. Szerintetek is sok az 1:1 arányú festék keverés? Itt vannak a 2 sor színre fújás eredményei:
Szóval a felület elég csúnya, matt, Foltokban fényes, ahogy a képen látni. Szerintem ennek nem így kellene kinéznie. A festék nem volt olcsó, 3800Ft körül volt / deci. A helyiségben a hőmérséklet 19 fok volt. A kompresszor 120 literes tartályú, nagy teljesítményű motorral. Pisztoly: ERBA márkájú, teljesen kitakarítva, olajleválasztót használtam. Ezeket csak azért írom le, hogy lássátok, szerintem minden adott volt hozzá, hogy jól sikerüljön a végeredmény. Kíváncsi lennék a szakik véleményére, hogy vajon a festékkel volt-e probléma. Ha igen, akkor milyen arányban kell hígítani?
Nekem van tapasztalatom, de sajnos nem jó. Egy fürdőszoba-polcot fújtam le. A sima ezüstnél csak valamivel lett fényesebb. A flakon kupakja persze gyönyörű, krómosan csillogó, ezt biztos nem ezzel csinálták. :) A vásárló megtévesztésére persze jó. A felsorolásodban az utolsó szerintem már korrekt eredményt adna, de szerintem sem ér meg annyit. Ráadásul még lakkot is kell alá fújni.
Arra mindenképpen figyelj ,hogy a javítási területén belül maradj. Tehát a nem csiszolt felületre ne kerüljön ködölő higító és lakk sem , mert fel fog szakadni polírozásnál. A vékonyított lakk végére kell a higítót fújni vagy spayban, vagy pisztolyos változatban. A spray verzió jobb szokott lenni könnyebb vele dolgozni.
Szentendrén (esetleg hozzá nagyon közel) van ajánlat / ajánlott valaki, aki kipufogót hegesztene ?
18 éves Honda Jazz, középső dob és cső találkozásánál; (még) egyben van, szerelőm nem hegeszt, Ő javasolta megelőzési céllal, mert sok ott törik el (Jazz nagy értője)
Szerinte 5 perces munka, levétel nélkül, csak 2 szomszédos függesztési ponton leakasztva
Köszönöm! Valami ilyesmi hozzávetőleges infóra gondoltam, mivel nem vagyok képben régóta a fényezési árakkal kapcsolatban, és azt sem tudtam van-e az alunak felára, vagy sem.
Azért nem lehet válaszolni a kérdésedre, mert nem mindegy, hogy Bp-en vagy vidéken, mennyire sürgős, milyen minőségű anyagokkal dolgoznak, számlával vagy anélkül (itt, a nagy nyilvánosság előtt biztosan senki nem fog neked kedvezőbb árajánlatot adni "okosba"). Ráadásul most az árak brutális sebességgel emelkednek, szinte napról napra. Amit először írtál, az alapján nem csak fényezésről van szó. Nincs mese, fel kell hívnod különböző műhelyeket, de még jobb, ha el tudod vinni az autót megmutatni, és árajánlatokat kell kérned. Így látatlanban azt mondom, hogy számlával valahol 50 és 100 ezer között lehet (az utóbbinál csúcsminőségű anyagokkal, 2 év garanciával). Az ország ÉK-i részén lehet, hogy 50 alatt is megvan (amihez persze hozzájön a benzinköltség, ha nem ott laksz).
Sziasztok, egy alumínium motorháztető fényezése kb mennyibe kerül most? Nem sérült, csak az első élén, peremén van kb 2-3 darab 3-4 mm-es oxidációból adódó kitüremkedés. Metál.
Az lenne a kérdésem hogy a Dinitrol alváz- üregvédővel szemben a Sika-Motip cuccok milyenek minőségre, elég-e az utóbbit venni vagy a Dinitrol sokkal jobb? Akinek van tapasztalata, véleménye kérem ossza meg, köszönöm.
A csupasz, nem rozsdás lemezen a rozsdaátalakító rozsdásodást indít, mert oxidál (általában foszforsavat tartalmaznak). Vannak ugyan kelátképzők (pl. Impa Kela rust), amik használhatók lennének, de itt minek, hiszen nincs rozsda. A rozsdásodás megelőzésére pedig a szokásos rétegfelépítés elég.
én az ilyet 3000 vizes csiszolóval kezelem , azt rozsda átalakítóval ,majd stencillezem csiszol alapoz és beleködöl airbras pisztoly,és polir, ennyi baromság újra fújni
Elöszöris le kellene tisztítani a felületet a rßakenödött idegen anyagtól ahhoz, hogy jobban látható legyen a sérülés mértéke, mélysége. Ettöl függetlenül biztos hogy nem szükséges emiatt az egész ajtót újra fényezni. Viszonylag közel vannak egymáshoz a sérülések, ezt egy "foltban" ki lehet javítani.
Rozsdakezelővel inkább ártanál neki. A helyedben mihamarabb vennék piros javító stiftet (akár a legolcsóbbat, pl. Color Mix), azzal védheted a sérült részeket a rozsdásodástól. A szabadság után vidd el szakemberhez. Lehet teljes újrafényezés nélkül javítani (spot repair), de az nem mindig ad tökéletes eredményt (cserébe olcsóbb és gyorsabb).
a jobb első ajtón az alábbi viszonylag mély karcok lettek (az okozója ismeretlen :( ). Lehet ezt szerintetek a teljes ajtó újrafényezése nélkül javítani? Szombaton történt az eset, most kb. 3 hétig nyaralni leszek, nem tudom elvinni sehová, ennyi idő alatt fog romlani a helyzet, értem ez alatt, hogy elkezd rozsdásodni vagy ahhoz hosszabb idő kell?
Van értelme rozsdakezelővel a karcokat addig is vékonyan lekenni vagy azzal semmit sem érek el. Mennyire kell sietni egy ilyen sérülés esetén a javítással?
Ezt gyártója válogatja. Általában 1.8-2.5 -ig bezárólag bármelyik jó lehet. Vannak sűrűbb ,és vannak hígabb anyagok ezt a forgalmazó tudná megmondani. Használhatóság szempontjából a nagyobb fúvókaméret célszerűbb szerintem.
Üdv! Meglévő ratyi szórópisztolyomhoz szeretnék vásárolni nagyobb 2.0 vagy 2.5 fúvóka készletet szórógitthez. Mik a tapasztalatok töltő alapozókhoz melyik a használhatóbb méret? Előre is köszi!
Kia Sportage 2020-as autón sérülés miatt cserélni kell az első lökhárító alsó fekete koptatóját.
Mivel a koptató felfut az első sárvédőív kb. egyharmadáig, ebbe van beleapplikálva az a lágcsatorna, ami az első ködlámpa alól indul.Ennek a kürtője poszegeccsel van rögzítve a fekete spoilerszegélyhez, tehát annak cseréje esetén az oldhatatlan kötést "oldani" kell. Az lenne a kérdésem, hogy ilyenkor (ha a biztosító cserére vette fel a spoilerszegélyt) ezzel együtt cserés-e a hozzá szegecselt kürtő, vagy az a szegecs kifúrása után "újtahasznosítható"?
Ma vettem észre a kocsim tetején az alábbi problémát. Kb 1 cm-es. Nem igazán értek ezekhez a dolgokhoz, de ezt orvosolni nagyon problémás? Mondjuk azt se igazán értem, hogy mitől lett ez a probléma, meg mióta lehet ott, mindenesre elviszem majd valami szakihoz... :(
4 éve van nálunk, német import. 1 éve kezdett a festék alatt púposodni. 2 hete otthon leverettem magasnyomásúval és ez fogadott. A VW csoportos autók szokásos rozsdagócainál meg hibátlan minden.
Köszönöm a válaszokat. Ha lenne egy kis affinitásom és kézügyességem, szívesen elpepecselnék vele. Bár lehet, hogy így is házi kókányolás lesz a vége. Egyébként egy ilyen jellegű és nagyságú kizárólag lakatos munkának mi lenne a reális ára, ha valaki elvállalná?
Mindent meg lehet....de sajnos nem 2cm szokott lenni, hanem bő tenyérnyi hiba. Aztán a 0,6-0,7 lemezt olyan szépen leegyengetni, hogy a fényező ne küldjön el a fenébe, netán mérhető, elfogadható javítási rétegvastagság legyen.. na ennyi energiát nem ér.
Sziasztok! Hatos golf csomagtérajtajának az alsó harmadán van 2 tenyérnyi festékhiány, leveles rozsda, 2cm-es lyuk.
Sajnos színazonos ajtót nem találok. Más színű ajtó van kb. 80k-ért+ postaköltség. Festésre kaptam 60k+ áfa ajánlatot+ ajtó szét-össze, le-fel szerelés 40k.
Mindösszesen: 200k.
Akiket kérdeztem, azok nem vállalják csomagtérajtó javítását.
Én sem az ránézés ellen emeltem szót, hanem annak módja ellen. Mondom, az emelőn ha alánéz akkor az amit érdemben meg tud nézni az kb 30 másodperc időbe telik. Ha nagyon sok szögből akarja látni akkor kb 1 perc. Ez idő alatt már bőven el lehet dönteni, hogy igényes munkát végeztek a látható felületeken avagy sem. Mit akar 15 percen keresztül nézegetni? Persze lehet 15 percig is de akkor meg az jön hogy vigyen endoszkópot meg rétegvastagság mérőt, és ami a legfontosabb, értsen hozzá.
Ó szokott ilyen történni, nem ismeretlen gondolom másoknál sem. Bár nem rólunk van szó, de nálunk is néhányan kéárik emelőn az átvételt. Mondjuk amikor a többszázas fotóalbumot mutogatom, akkor már lankad az emelőn nézési kedv, de van aki kíváncsi :) Aztán, hogy mennyit sikerül belőle hasznosítani, azt nem tudom. Igyekszem érthetően elmondani mi miért van használva, hogyan történt, hol volt hiba stb (ugye a képeken mindent lát amúgy is, a kocsi alatt meg az eredményét). Amikor telibe van burkolva az alja, akkor szoktunk szólni, hogy kifejezetten időben jöjjön, mert ugye még csavarozgatni is kell. Ha pedig annyira burkolt, hogy pl a küszöbtakarókat is csak az alsó lemezek után lehet felrakni, akkor leginkább nincs ilyen átnézési opció. Akkor munka közben kell megnézni. De arra meg megintcsak ott vannak a képek/videók..
Inkább az a bosszantó, amikor ilyet kérnek és nem érkeznek időben. Az tényleg kidobott pénz, amikor mondjuk plusz 30-60-80 percet várunk és nem tud felkerülni a következő.
Amit említettél az rendben is van, de ha már példának hoztad fel akkor legyen rendes példa. Amikor a burkoló munkáját átvéve bemegyek a fürdőszobába, látom, hogy ferde-e a csempe, meg oda került-e fel a díszcsík ahova kértem. De nem kopogtatom végig egyesével minden négyzetcentiméterét, hogy került-e mindenhol alá elegendő mennyiségű ragasztó, és nem kérem el az üres vödröt, hogy valóban kikenték-e folyékony vízszigetelővel alatta. És akkor még az áttörésekről, csőcsonkokról, sarokerősítő elemekről nem is beszéltünk amivel százszor "átverhetnek", vagy csak hibázhatnak.
A te felvetésed ugyanez. Ha odamész és az emelőn vetsz rá egy pillantást, hogy nincs-e telibe fújva minden ragaccsal az alján addig oké. Ez mondjuk kb 30 másodperc. De te azt akarod leellenőrizni, hogy mindenhova elegendő vastagságban, meg benézni az üregekbe, hogy ott is megcsináták-e, stb. Ez egyrészt bontással jár mert másképp nem lehet megnézni. Másrészt vigyél magaddal egy endoszkópkamerát is mert másképp nem látsz bele az üregbe. Sőt ha nem tudod értelmezni amit látsz még azzal sem. Azt hogy elegendő vastagságú-e hogyan állapítod meg? Lekaparod egy darabon?
A hozzáállásod azok felé akik ezt a munkát elvégezték már kifejezetten sértő. Ha én lennék a helyükben akkor mindent megtennék a kérésedre, ha kell lebontanám az elemeket (vizsgálódj kedvedre alapon), de az összes emelőn töltött idejét az autónak úgy számláznám ki pluszban mintha azon az emelőn közben dolgozni tudtam volna egy mmásik autón.
Azért egy gyors, szúrópróba-szerű ellenőrzés nagyon nem ugyanaz, mint megtanulni a szakmát. Az autószerelők sem szedik szét, ha elviszel átvizsgáltatni egy használt autót, a gyakorlatban ennek nincs realitása. Illetve naivitás azt hinni, hogy annyira becsületesek és alaposak a szakmában. Bár a konkrét esetben elég jó referenciáik vannak, tudnak nagyon szépen dolgozni, azért mégis csak profitorientált vállakozás. Ez rendben is van, de sajnos felhígult ez a szakma is, nagyon nehéz jó alkalmazottat találni, a bérek meg elszálltak, nincsenek könnyű helyzetben, mert muszáj pörgetni a bizniszt, de egy adott szint fölé már nem emelhetik a munkadíjakat sem. A megoldás nyilván a megfelelő minőségellenőrzés lenne, de ez is idő, amin sajnos sok cég spórol.
Csúnya lenne, ha ezért a 10-15 percért plusz díjat számolnának fel, tisztességes vállalkozó ilyet nem csinál.
Szerintem ne ragozd túl ezt az epoxy témát. Érthetően elmagyaráztam neked hogy elírás történt. Elhiheted hogy én is tudom mire fejlesztettek ki az epoxy alapozót. Rugalmassága pedig bőségesen lehetővé teszi akár műanyag elemek alapozására is. Nem szükséges, de minden hátrány nélkül használható. Remélem így érthető
Az epoxyt elsősorban fémre ,és azon belül is korróziógátlásra fejlesztették ki. Ez ugye műanyag esetében irreleváns. Arról nem beszélve ,hogy műanyagok esetében a rugalmasítás is szempont kell hogy legyen.
De persze nagy gondot nem okoz a használata, csak nem erre a felületre találták ki, és lehet / gyártótól függően/ a csiszolása nehézségbe ütközhet. Pl a Novol gyárt csiszolandó ,és nedves nedves eljárással is alkalmazható epoxyt.
Sok szakmában teljesen megszokott dolog, hogy az ügyfél alaposan átnézi a munka eredményét, mielőtt fizet. Ez nem bizalmatlanság, mindenki hibázik néha, és jobb mielőbb korrigálni a hibákat. Autószerelőknál tapasztalom inkább, hogy megsértődnek, ha felvetem ezt a lehetőséget, mondván bizalmatlan vagyok. Egy jó szakember nem sértődik meg ezen, hogy tudja védeni magát az alaptalan reklamációkkal szemben, ugyanakkor vállalnia is kell a feleéősséget, ha hibázik, és javítani.
Valóban, az volt a terv, de sajnos pont ma lemondta a szerelő, ezért most gyorsan nekem kell nagyjából ellenőrizni a melót szerdán, mert addigra már nem találtam más szakit, aki eljön velem 100 km-t. Egyszerűbb dolgokat megcsinálok az autón, olaj-, folyadékok-, szűrők-, gyertyák cseréje stb. Azonban a karosszériához nem igazán értek (ebből a szempontból ). Persze azzal tisztában vagyok, hogy nagyon rossz jel, ha bárhol is ráfújják a rozsdára az alvázvédőt (féltengelyre, futóműalkatrészekre stb.), de azt nem mindig olyan egyszerű észrevenni, hogy lecsiszolták-e rendesen a rozsdát. Mindenesetre biztosítják, hogy emelőn lesz az autó, tehát kényelmesen hozzá tudok férni.
Csak egy kérdés! Minek műanyag lökhárítóra epoxy alapozó??? Teljes mértékben indolklatlan. Egyszerű HS füller / akár csiszolható-vagy nedves- nedves formában / szükséges rá és utána mehet a szín ,lakk vagy egyéb bevonat.
Hamarosan átvehetem az alváz- és üregvédelmen átesett autómat. Ragaszkodom hozzá, hogy emelőn átnézhessem a helyszínen, és ha indokolt, akkor még ott reklamálni, nem utólag. Mivel lényegében laikus vagyok a témában, szeretnék kérni egy kis segítséget: mely részeket, üregeket ajánlott és kell is átvizsgálni, hogy jutott-e oda anyag? Egyáltalán szemrevételezéssel lehetséges-e? Készültetk ugyan fotók a munkáról, de azért én közelről, szabad szemmel is ellenőrizni akarom, hogy az apróbb részleteket is láthassam. Jellemzően hol szoktak spórolni az anyaggal/munkaidővel? Nyilván nem láthatok be minden üregbe, idő sincs rá, de szúrópróbaszerűen mely részeket nézzem meg szerintetek?
Müanyagra való primer kell, arra már mehet az epoxy töltöalapozó 2-3 rétegben. Csiszolás után mehet rá a bázis, majd 2 réteg fedölakk. Csiszolás elött ködöld be fekete festékkel a töltöaöapozót (kontrollschwarz), hogy lásd hol vannak a mélyebb részek. Nyilván addig kell csiszolni, amíg a fekete színt le nem csiszoltad.
Vásároltam egy vadiúj lökhárítót, amit szeretnék alapozni, majd színre fújni. Ehhez adott:
- Nagy teljesítményű kompresszor
- Erba hvlp-s szórópisztoly
Ismerem a pisztolyt, jó párszor használtam már, szép munkát lehet vele végezni. Igaz még lökhárítót nem fújtam soha, de sok mindent fújtam már vele, például kerékpárt és autó felnit is, szóval nem vagyok kezdő. Az lenne a kérdésem, hogy egy natúr műanyag lökhárítót hány réteg alapozóval, hány réteg színnel és lakkal kell lefújni.
Enyhén rozsdás krómozott felülettel mit érdemes csinálni? Csiszolás után mivel kenjem le? Horgany spray jutott az eszembe, de ahogy olvasom itt, nem valami tartós...
A technológiában tudtam tanácsot adni, az árba nem szólok bele. Annyit érdemes tudni hogy a fényezés technológiájából adódóan ilyen kis munkákat nagyon nem éri meg bevállalni. Pepecs meló, kevés haszonnal. Egy elem telibe fényezése sokkal gyorsabban megy.
A képen látható fényezési sérülést szeretném javíttatni. Műanyag lökhárító, semmi horpadás vagy ilyesmi, csak a fényezés sérült. Mint látható, néhány cm2 területen sérült a festés.
Mire lehet számítani, nagyjából mennyiért javítják? Ugye nem kell újrafényezni az egész elemet?
Itt nem fogom levezetni a matekot, de eleve bruttó óradíjat írtam, majd' az 1/3 megy a kukába ebből. A maradéknak a nagyrésze pedig az üzemeltetésbe.
Olcsóbb helyre kell vinni, akinek ez nem fér bele. Páran megteszik, viszik is az általunk adott lapot, hogy mennyi minden szar és milyen komplex munkák vannak. Aztán kiderül, hogy az olcsó helyen nem tudják megoldani a háromnegyedét. Ha meg mégis minden sikerült, akkor jól járt az illető, örülhet. Csak sajnos a tapasztalat az, hogy nem véletlen várnak 7-8 hónapot. Pont elég rémtörténetet hallani :(
Egy normális cég viszont kénytelen beépíteni minden olyat az óradíjba, amire fel lehet készülni, meg olyat is amire nem. Hibák, sérülések, kötelező és nem várt kiadások, fejlesztés, fizetésemelések, majd nagyobb beruházások és a profit. Szóval kár turkálni más zsebében, legyen az ügyfél, dolgozó vagy a cég. Neki kell állni csinálni, ha az látszik, hogy ez sokszoros, gyors megtérülés és lehet milliókat bezsebelni otthon. Hátha sikerül :)
Valóban nem. Sajnos még nem tudtam robotokat beállítani a teljesen egyedi javításokra (sem), így kénytelen vagyok a drágán "üzemeltethető" emberi kollégákra bízni a feladatot. :) - de azért azt hozzáteszem, hogy nem ez az átlagos óramennyiség autónként.
Ez egy évekkel ezelőtt vállalt projekt, a nagy része bukás lesz mert fix áras.. Amúgy a jelenlegi óradíj 15e Ft, szóval igen.. rengeteg lenne, főleg, hogy 250 óra felett lesz bőven a befejezés.
Ennek ellenére vannak akik kérik az ilyen projekteket is, nem feladatom megítélni, hogy nekik megéri-e. Vélhetően hosszútávon igen, különben nem állnának sorban :)
Mondjuk a konkrét alfa esetében csak lemezmunka van, de azért a legtöbb esetben komplex felújítást kell elképzelni, rengeteg szereléssel, fényezéssel stb. ezek azért viszik az időt. Itt annyi előny van, hogy a szétszedés összerakás nem minket terhel, ezen pl spórol elég sokat a tulajdonos.
Csak egy kérdés. Mi szükség a gyári rétegvastagságra egy javított autó esetében? Ez csak gyári ,vagy utángyártott sérülésmentes elemeknél jöhet szóba ,nagyritkán bontott sérülésmentes alkatrészek esetén. És csakis a csavarozható nem hegesztett alkatrészeknél valósítható meg. 200 mikrométerig gyárinak tekintehető a rétegvastagság az Audatex szerint is. A többi hókuszpok/ maratás ,visszacsiszolás stb / egyszerűen nem éri meg a kínlódást és kétséges a végeredmény is.Új autók esetében 90-140 mikron a szórás a karosszérián. 3 rétegű vagy színezett lakkos autóknál egyszerűen kivitelezhetetlen a vastagság elérése.
Engem a 155 ös nem mozgat meg, abból a korszakból van amikor már elsőkerekes volt az alfa tele gagyi műanyagokkal,gyakorlatilag egy fiat tempra átöltöztetve.
Ha esetleg újabb fajta ('95-től) szélesített kasztnis a hétfői akkor tudok adni ingyen egy gyári új első sárvédőt. Nekem nem kell, mert az enyém régi kasztnis. Mondjuk a 155-nek általában a hátulja rohad porrá, illetve az első taposólemez mert ott a kis háromszögben bejut a víz ha nem tették vissza a gumitömítést a kerékburkolat alatt. Mindenesetre felajánlom neked népgazdasági hasznosításra.
Hoztam pár képet egy nagyon lassan készülő Alfa 155-ről. Hétfőn jött egy tesója, gondoltam lesek róla dolgokat, de nemhogy lesni nemtudtam, hanem az eredeti elrohadt projektről kellett volna másolni erre az 'újabbra' dolgokat.. pfú szegény nagyon elpusztult. :(
Szóval itt is a semmiből lesz valami, a legtöbb esetben halvány netes képek és a képzelőerőnk alapján, mert komplett részek hiányoznak. A felület még nem szép sok helyen, de folyamatban van bőven, majd letisztázzuk a végén. Szóval az alany:
Az attól is függ ,hogy milyen lakkot használtál. Gyors,normál,vagy lassú edzővel lett beedzve ,milyen műhelyhőmérséklet volt stbb..... Normál esetben minimum 1 nap száradás javasolt a lakknak. Azt is kellene tudni,hogy a szemeteket ki szeretnéd belőle venni-ha van benne- ,vagy leselymesedett és azt kell visszafényesíteni....... ????? Kézi polír elég macerás és nem hatékony a végeredmény pedig kétes.
Hoztam megint egy kisebb "alvázvédelmet". Az alap ugye a jó állapotú autó utólagos védelme egy alapos takarítás után. A következő, amikor már megjelent a felületi rozsda itt-ott, el kell távolítani, visszaállítani a rétegrendet és megvédeni. Ez látható a linken.
Aztán van olyan, amikor a rozsda már mélyebb és javításra is szükség van, foltozások stb.
Egyik esetben sem megfelelő a lefújjuk bitumenes cuccal és az védi a víztől megoldás. Abban az esetben sajnos nem fog kiderülni, ha a festékrétegeket felnyomja egy újabb, korábban nem látható korrózió.
Ez pontosan így van. A legutóbbi hasonló munkám 4 db 2105 Zsiguli vasfelni volt. Mondtam a tulajnak, hogy annyiba fog kerülni, mint 4 szarabb alufelni, kell? Kell.
Gumi le, homokszórás, 2k Epoxy, 2k lakk, gumi fel, centír. 40 felett volt a vége.
A tulaj azóta is csorgatja rá a nyálát, meg a szemlélők is :-)
Mentségükre szoláljon, hogy többre otthoni körülmények között nincs lehetőség. Nem igazán van az elmereknek otthon homokszórásra lehetőségük. Ha meg leveszed a centírozó súlyt újra kell centíroztatni a kereket. Egy lemezfelni szakszerű felújítása esetén többe kerülne a leves mint a hús.
Érdekes ez a csatorna. Belenéztem a felni "felújításba". Nekem egy vasfelni felújítása azzal kezdődik, hogy leszedjük a gumit, a szelepet, a centírsúlyt és elküldjük homokszórásra.
Ez így olyan, mintha csak ott mosnánk le a kocsit, ahol leszarta a madár, a többi meg jóvanazúgy.
Megnéztem a videót,köszönöm.Az 5.-videónál pont az átmenetet végig sem csinálták,meg sem említették konkrétan a melléfújó lakkot (Csak annyit említett hogy fújni kell mellé...) és annyinál befejeződött a videó és ott maradt pont az a csík amit pont meg akartam tanulni hogy tűnjön el,vagy elvileg a következő lépés a polírozás lett volna és az a titok???
Te otthon vagy a típus világában.Meg tudod erősíteni a gondolatomat hogy ami még gyári fény az tartósabb és az elem is ha még gyári? Neked van pár szép példányod gyáriból még tán. :)
Köszönöm.Azért otthon fújom mert kb mutatóújjnyi széles kb 5 Centi hosszú lakk lett hólyagos egyik napról random a másikra és ez a C oszlopnál lévő elem amibe kisebb kárt teszek ha csak a kis szakaszt javítom ki (Még ha nem is lesz tökéletes ) mintha az egész elemet szétcsiszolom és gép nélkül "újrafényezem" ugyanis abból tanultam hogy ami már nem gyári fényezés az nem lesz olyan tartós ugyanis a jobb első elemem ívénél amikor megvettem az autót lyuk volt na mondom ezt a legegyszerűbb kicserélnem,levettem,megrendeltem az Unixban az új igaz utángyártott elem (A fényező is mondta hogy gyárit nem kapok...) elvittem a fényezőműhelybe (Nem én fújtam!) szépen precizen ahogy a nagykönyvben meg van írva le lett fényezve,szépen átépítettem örültem is,aztán kb 1.5 év múlva jött a feketeleves hogy a peremnél a lakk karfiolosodik,ebből azt tanultam meg hogy ha csak ilyen kis hiba van inkább kijavítom magam de csak a hibánál mert sose lesz olyan mint amihez még nem nyúltak,szóval ezért magamra vállalom az "Otthonfújkálós" szerepet hiszen hiába cserélsz komplett új elemet,hiába fényezteted le műhelyben nem lesz olyan tartós mint a gyári.Ezt kérem szépen senki ne vegye magára,arra akartam utalni amit a fényező is mondott hogy a sárvédő azért lett olyan hiába új mert nem ugyanaz az anyagminőség mint a gyári és gyárit már nem kapok.(emlékszem rá hogy az elemet amikor átadták még ilyen szép rózsaszín valamivel át is kentékazt hittem örökélet.. :) )
Belinkelem a Carcolor videóit az otthonfújkálóknak, hogy legalább valami alap infók legyenek, mit is hogyan is kéne, de nyilván egy fórum keretébe nem fér bele egy komplett szakmai képzés.. főleg nem gyakorlati.
Egyébként a keresőt használva biztos, hogy lehet találni korábbi hosszászólásokat ebben a témában.
Maszkoló szalag mellé közvetlenül sosem lakkozunk, mert a fegyülemlö lakk lépcsöt képez a felületen. Javításnál az átmenetre a régi és az új lakkréreg közé melléfújó lakkot (Beispritzlack) használunk. Ez tulajdonképpen ez egy hígító ami elsimítja a ködölt réteget. Megfelelö használat mellett a felületek összepolírozására nincs szükség. Óvatosan kell használni, mert megfolyást okozhat.
Köszönöm.Akkor elég lesz a max 1-Deci,akkor ami marad benne azt ráfújom a Simsonom két sárvédőjére.A maszkolószalag utáni csíkot hogy tudom majd eltűntetni?
Sziasztok.Pár kérdésben kérnék tanácsot:Festékboltban 1 deci 2K lakk1000Ft de ha spraybe tőlti 4500 kb nekem nincs gépem és csak kis csíkban kéne javítanom (Boltos szerint 1-dexi egy elemre is elég de csak kis csíkra használnám.) mennyire reális spraybe tőltve ez az ár? A másik kérdésem hogy mennyi ideig tárolható a spray verzió ha nem használom fel csak egy részét? Hogyan lehet eltűntetni a mastkolószalag kontúrját amit lehúzás után hagy a lakk?
Általában 24 órát írnak a gyártók az átvonhatóságra. Ha bizonytalan vagy akkor van egy terméke a Novol -nak Specral 705 néven ismert. Ez egy tapadásközvetítő, színtelen alapozó termék. Lakkozás előtt 1 vékony rétegben kell a felületre fújni pár perces száradás után lakkozható. A csiszolással több gond is lehet, könnyen kikophat a széle, a csiszolási karcok kényesebb színeknél látszódhatnak........stb.
Sziasztok. Ha valaki tud tanácsot adni megköszönöm. Robogó műanyagelemeket festettem, metál színre. Szépre sikerült, de csak most olvastam utána, Hogy mattulás után azonnal lakkozni kell. Itt követtem el a hibát, tegnap lefújtam ma akartam, lakkozni, de így nem merem. Van esetleg technika amivel menthető esetleg? 1000es vizessel ha ámennék rajta? 2k-s lakkom van hozzá. Köszönöm szépen a segítséget.
Pont ilyen komplex dolgokat csinálunk, de jelenleg nem merek semmilyen dátumot mondani, egyelőre úgy tűnik idén már semmi sem fér bele. Szóval sajnos inkább kollégát keresünk, mint ügyfelet :(
Tapasztalt, profi szakembert, illetve céget keresek alváz- üregvédelem elvégzése céljából. Nem csupán egy teljeskörű alvázvédelemről lenne szó: a küszöbön van kisebb sérülés (rossz helyen emelték meg), továbbá a hátsó futómű, doblemezek, fenéklemez, nyúlványok homokszórása, alapozása (festése) lenne, ezt követően kellene az alvázvédelmet elvégezni.
Tisztában vagyok vele, hogy ez nagyjából 500 ezres meló lenne (rossz esetben még több is lehet, ugye néhány dolog csak szétbontás után derül ki), de rá tudom szánni ezt az összeget. A lényeg, hogy tisztességes, jó minőségű, tartós munkát várok el. Fontos, hogy 1 év garanciát vállaljon az elvégzett munkára.
Tudtok ajánlani ilyen szakembert? Jó, ha van referenciája is. Tisztában vagyok vele, hogy akár több hónapos várólistával is számolhatok. Akár privátban is jöhet!
Nem törvényszerü hogy a lakknak fel kell jönnie 21 év után. Az a rossz hír, hogy a sérült lakkréteget el kell távolítani mielött újra lakkozod, de azt nem tudod úgy megtenni hogy a bázislakk (szín) ne sérüljön.
Ha az elöregedö lakk a probléma, akkor inkább telibe kellene fényezni az elemet. Ezt stifttel nem lehet javítani, jármüvekre csak 2K-s lakkokat használnak. Az 1K-s lakkok nem karcállóak, nem oldószer állóak.
Szia Krisztián köszönöm.Jelenleg az Unix és a Bárdi válaszára várok hátha.Facebook csoportnak nem vagyok a híve,fáztam már rá ott amikor az előző autóm lerobbant (Tudod E34)és kiírtam hogy baj van aztán másnap mikor próbálkoztam életre kelteni arra jött egy E36-os (Na persze csak arra járt..) kisebbség és felettébb készségesen már már feltűnően segíteni akart,mondtam neki hogy köszi nem kell,de addig trenkölt hogy segít hogy rábeszélt (Vérükben van..) és elvontatott egy "Szerelőhöz"és amikor el akartam hozni jött a duma hogy "Turbóhiba" és csak úgy hozhattam el tőle ha 20.000-et szerelési díj gyanánt kifizettem,na azóta nem Fb-csoportozom... Viszont te sem tudsz beszerzési forrást a két elemre? (Minő véletlen külső küszöböt lehet rendelni de ami nekem kell az meg nem létezik...) :) (Bár egy Lakatos erre nekem azt mondta hogy:"A Bmw-legyártja az autót és utána már nem érdekük hogy javíthasd x-év után,arra ösztökélve hogy új autót vegyél.." Van benne valami,ennyiben haragszom a Márkára.. :) )
Igen, sejtem, csak nincs leírva.. amúgy az említett képen lévő darabok tényleg nem nagy falat egy szakembernek, nem érdemes otthon tákolgatni, annak sosincs jó vége. Egy küszöb és emelőbak nem csak esztétikai funkciót lát el, legyen az szép gyári - minden szempontból: vastagság, forma, kötési erősség stb..
Szerintem az Úr szeretné magának megcsinálni, csak ezt elfelejtette leírni. Gondolom ahhoz a verdához is találni fórumokat, facebook csoportot. Nyilván külföldről rendelhető alkatrészekkel, csak utána kellene járni. :)
Azt a fotón levőt is helyben heftölte össze a lakatos, elég jól látszik rajta.
Nem értem az embereket. Valakit megbíznak a javítással, akkor bízni kell benne és a tudásában, rutinjában, hogy meg fogja oldani. Ha nem tudja, akkor remélhetőleg szól, vagy keres megoldást (ekkor nem biztos, hogy szól). De alapesetben legyen már meg a bizalom, különben teljesen felesleges rábízni az autót és 5 percenként kérdésekkel meg ötleteléssel bombázni, mert csak ideges lesz és elküldi az autót (is).
Erre a két elemre gondoltam,külföldi fotókon láttam itthon még nem,de gondoltam hátha valaki gyártott már le ilyeneket.Elvileg az Unix még visszajelez hogy a gyártó tud-e szállítani ha nem akkor nem tudom
Amilyen gyárilag. Nem érdemes egyedi módosításkat kitalálni, mert annak nem szokott jó vége lenni. Mérés, mérés, mérés.. valamennyi maradék biztos van, amiből ki lehet indulni.
Nem kapható, mert gyárilag a küszöb tartalmazza, az utángyártottban meg nem létezett. Már egyre több modellhez alakulnak kisebb gyártócégek különféle alkatrészekre, de ilyet még nem találtam. E21 és korabeli társaihoz inkább lesz.. Viszont mivel nem egy bonyolult forma, egy rendes lakatos legyártja a megfelelő vastagságú lemezből. Nem a tulajdonos dolga..
Fényezéssel kapcsolatos kérdésem lenne: most vettem észre, hogy az egyik hátsó sárvédőív peremén megjelent néhány rozsdának tűnő, halvány folt. Lényegében annakcsak a lefelé néző részén. Ez egy alsó-közép kategóriás sedan, 16 éves. Nem vagyok benne biztos, hogy nem volt még fényezve ez az elem, tehát van rá esély, hogy nem gyári már a festése.
Szerintetek ezzel mit érdemes csinálni? Milyen összegre számíthatok javítás esetén? A cél a rozsdátalanítás lenne, alaposan, hogy ne jöjjön elő később se a rozsda. Ilyenkor le kell fényezni az egészet, vagy van más lehetőség is? Mindenképp szakemberre bíznám, de vajon milyen opciók lehetnek a javításra?
Így képröl nem látom pontosan, de úgy látszik hogy csak a felsö lakkréteg sérült. Ezt alapos tisztítás után feltöltik, majd összedolgozzák a felületet. Nem kell az egész elemet fújni.
Ezeket eddig nem ismertem, ha jól látom, akkor sem a Korantnál, sem a Brunoxnál nem kell előtte a passziváló, benne van, elég a drótkefézés. A Brunoxot láttam 25 és 250ml dobozos kiszerelésben is. A Korantnál a gyártó szerint kültéren még át kell festeni időjárásálló zománccal is ill. csak 80 fokig hőálló és a kipufogó nálam nincs túl messze a kezelendő részektől, kifejezetten írják, hogy ilyen helyen ne használjuk, úgyhogy kiesik. A Brunox 180-ig jó.
Mivel téma volt itt az alváz- és üregvédelem talán tudtok valamit javasolni. Sikerült aknából ránéznem a kocsimra, eléggé megnyugodtam. Kizárólag a futómű környékén a lemezből préselt-hegesztett, gyárilag feketére festett elemeknél vannak apró felületi rozsdafoltok. Leginkább csak a szépérzékemet bántja. A témában laikus, de egyébként nem kétbalkezes, viszont lelkes amatőrként kérdem, erre valami egyszerű házilagos megoldásként mit javasolnátok? Én elsőre drótkefe és Evipass kombóra gondoltam, de utána milyen aerosolos cuccal fújjam le? Sima festék? Nyilván a rücsi itt nem játszik. Összesen pár négyzetdeciméter felületről van szó. A volumenre tekintettel még a Hammerite is felmerült bennem :)
Ennek szerintem nincsen számodra jelentősége. Lehet, hogy túl magas hőmérsékleten végezték a fényezést vagy más technológiai hiba csúszott be.
-lehet-e, szabad-e lakkozni fehér alapfényezést?
Lehet, de nem érdemes, ha eredetileg nem volt, éppen azért, hogy ne üssön el a többi résztől. Ahogy Stetten írta, valószínűleg olyan akrilfesték van az autódon, ami elég fényes lakkréteg nélkül is. Elképzelhető, hogy azt gondolták, hogy a hibát (ilyenkor nemcsak szemcsés a felület, hanem mattabb is) lakkozással el lehet tüntetni, de nem jött össze.
Ha nem passzol a javítás az eredeti fényezéssel, akkor be.
Valószinüleg uni fényezés van az autódon, de valamiért nem a megfelelö anyagokkal javították. Az uni fényezesek egy 2K-s festéket (bázislakk+edzö) tartalmaznak, külön fedölakkozást nem igényelnek. Ezért látod "anyagában szinezettnek". Jellemzöen hasznonjármüvekre, és személygépkocsik alapmodelljeire kerül ilyen bevonat. Természetesen más fényhatása van az uni fényezésnek, és a kétrétegü (bázislakk+fedölakk) fényezésnek.
Ha elégedettlen vagy a javítással, vidd viszza és javíttasd ki a hibát.
Az autó amiről szó van alap fehér fényezésű, a gyári fehér fényezésben nincsenek szemcse struktúrák, hanem teljesen homogén. Úgy néz ki mintha lakkréteg sem lenne rajta, hanem mintha valami anyagában fényes akril lenne. Esetleg a lakk is fehér színű, azért nem látszik különálló rétegnek?
Viszont a múlt héten lefényezték a hátsó lökhárítóm, de a javított részen a fehér fényezés struktúrája eltér a gyáriétól. A javított részen a fehér fényezés szemcsés struktúrájú, a tejbegrízhez tudnám hasonlítani, mert abban is pont úgy látszanak a búzadara szemcsék. Ráadásul a javított részre lakkréteget fújtak, akár a metálfényezésre. Emiatt a vastag lakkréteg miatt a fénytörése is más a javított résznek.
A következők a kérdéseim:
-mi okozza a szemcsésedést?
-lehet-e, szabad-e lakkozni fehér alapfényezést, miközben a gyári fényen nincsen látható lakkbevonat, vagy ezt benézték?
Láttál már, illetve emeltél 50-60 literes olajos vagy zsíros hordót? Abból képzeld el, hogy mindet elfújják az autód aljára.
Ha ezen mindenki túllenne, akkor nem beszélnének ilyesmit egy személyautó kapcsán. Egy nyerges szerelvényre lehet, hogy felmegy 80kg alváz- és üregvédő, de egy 4-4,5 méteres autónál a max. 20kg reálisabbnak tűnik.
Sajnos nem tudok németül, nem pontosan értem mire vonatkozik a tesztben leírt tömeg, minden esetre az biztos, hogy semmi máson nem múlik, mint hogy a kezelő mennyit fúj az autóra. Márpedig az egyöntetű, 1-2mm -nél vastagabb bevonatnál többet fújni szerintem nem nyújt további védelmet. Illetve az sem mindegy, ki hogyan használja az anyagokat (melyik márkának melyik típusát, 2 félét, 1 félét stbstb).