48 voltos kimenetű töltévezérlő mellé mondjuk ilyen LiFEPO4 celleákból (53 e Ft) lehetne sorba kötni (a cellához mellékelt összekötőkkel) egy mondjuk 13 cellából álló akku-csoportot (kb 5 kWh energiatárolás).
És persze mellé egy olcsó 13 cellás BMS, ami meghosszabbítja az akkucsoport élettartamát és mindig a maximumon tartja a kapacitását.
Ez eddig összesen kb 700.000 Ft,
ennyit simán leakaszt bármelyik balekről egy vastag arcbőrű regisztrált szerelő, csak a villanyóra mérőhelyre való hivatkozással :)
- napelem 10...11x410 Watt=4,4-4,8 kWp új mono perc félcellás >> 550-650 eFt - tartóváz >> 100-200 eFt
- munkadíj, fuvar, stb. ...
Szumma: ~ 1,8-2,2 millióFt a már kb. kényelmes megoldás. --------------
Ami tavasz elejétől ősz végéig mondhatni mindenre is elég a "nomád üzem"-ben. Rossz idő esetén spórolósan használva a villanyt akár több nap is kihúzható. Télen decemberben-januárban lehet necces a többnapos köd/felhő/eső esetén.
Nomád üzem: amikor a jelentős mennyiségű meleg (pl. bojler, fűtés célra) NEM feltételnül, NEM CSAK a napáramból készül. Napos időben tavasztól-őszig amikor a 4,5 kWp megtermel 15-25-(30) kWh-t is egy nap >> laza az élet ...
Megj: 1 liter víz forrásig melegítése ~0,1 kWh energia (~ 90x1,16 Wh/fok) 100 liter 40 fokos melegvíz ~3,5 kWh energia (0,1m3x1,16kWh/m3x30fok)
Aham. Tedd azt elek, de senki másnak nem ajánlott. "Picit" más szabályok vonatkoznak a DC 50V alatt és felett. Amit itt javasolsz, az tűz- és életveszélyes. Pontosan ez a baj veled, előadod a "laikusoknak" a faszságaidat, és közben a tudatlanságod miatt potenciálisan veszélyes helyzetekbe kevered őket. A high voltage DC-nek van értelme, csak éppen nem az otthon összekendácsolok valamit kategória.
A sztori másik része pedig, hogy nem "dobálsz" ki cellákat egy sorbakötött konfigurációból, mert az egész BMS-t inicializálhatod újra.
A szokásos nettó faszság, féligazságok alapján nagyonokosnak tűnve, áltudományos köntösben.
Ki lehet gépészkedni minimálban. Haver is élt így a mező szélén a lovak közt (míg össze nem jött a helyi tehenész lyánnyal), meg egyik ügyfelem is a semmi közepén úgy, hogy nem túl nagy beruházással még a kenyeret is napelemmel töltött akkuról sütötte és akkor ez utóbbi 20 éve volt a sötét középkorban.
Ha magamnak csinálnék szigetüzemű villanyosságot (nem szigetre, hanem mondjuk hajóra/lakóbuszra :)
akkor
- egyrészt igyekeznék minél magasabb akkumulátor feszültséget alkalmazni (sok különálló lítium cella) így ha az évek során ha egy cella gyengélkedik/megdöglik akkor azt a cellát egyszerűen kidobhatom a sorból, ettől a teljes rendszer tároló kapacitása nem fog jelentősen csökkenni, ráadásul soha nem leszek rákényszerülve egszeri jelentős pénzkiadásra (összes cella cseréje) hiszem sok cellaesetén megtehetem, hogy mindig csak egy-egy cellát cserélek (mindig a leggyengébbet). Egy mindössze 24 voltos kimenetű töltésvezérő viszont nem képes túl sok (4,2 voltos) lítiumos cellát tölteni, ezért én 48V-os kimenettől felfelé keresgélnék .
- másrészt teljesen elkülöníteném az akku töltésével foglalkozó ketyeréket és az akkumulátorból a 230V-ot előállító ketyerét. A "mindet tudó" egybeépített berendezések (töltésvezérlő + BMS + inverter + kávéfőző + hifi torony), számomra gyanúsak, valamelyik funkciójukban biztosan szarok és azt is kifizettetik velünk, balekokkal.
Ennek igy kell működnie .A frekiváltó egy 3fázisú Graetz -l kezdődik.Az egyenirányitott csúcsfeszültség meg volt 2 fázissal is. Az hogy mennyi idő alatt melegedik túl ,egy másik kérdés.
Ez még nagyon sok elektronikus készülékre igaz, ami egyenirányitóval kezdődik , s kapcsoló üzemű táppal folytatódik.....
Nem állandó a napi fogyasztás. De amíg ott van, addig napi a fogyasztás, hacsak az akkupakk nem 2-3 napi fogyasztásra van méretezve. (és a napelemek is)
A lényeg, hogy meg lehet csinálni 1 millából, meg meg lehet 2 millából is csinálni, de ez egy hétvégi ház, nem napi fogyasztás van.
Lehet kérni egy napelemes ajánlatot, meg az áramszolgáltatótól is egyet és össze lehethasonlítani a kapott árat, figyelembe véve az utánajárás költségeit és viszontagságait.
Nem mertem leírni, mert aztán még leharapják a fejem.
Van growattos kolléga (pedig az egy jó kínai márka), aztán állandóan szív vele. Pedig én már akkor is megmondtam neki, hogy az a +100k megéri a "nyugatira"
Az ólom akkumulátorok élettartama jóval rövidebb, mint a lítiumos aksiké, nem mindegy, hogy hány évente kell súlyos százezreket költeni teljes akkucserére (a valószínűleg 3-4 évente aktuális ólomakku-csere többe kerülhet, mit amennyi 3-4 évnyi villanyszámla lenne!)
A szigetüzemű napelemes rendszerek gazdái közül sokan bele fognak szaladni ebbe a csapdába.
A tetőgerinc épp jó irányban áll napelem telepítéshez. Én nekiállnék spórolni egy rakás lítiumos aksira és egy szolár töltésvezérlőre. Plusz egy riasztóra+kamerákra, hogy mindezt el ne lopják :)
A jelek szerint mindenképpen SOK telket keresztezne egy villany vezeték. Mire a háztól a meglévó gerincig (piros vonal) eljutna valahol. Ráadásul helyenként fákkal benőtt terepen át.
Ahhoz, hogy villany legyen SOK embernek kéne együttműködni. Aminek elég kicsi az esélye....
Pláne, hogy a zöme vélhetően nem is akarna magának villanyt, mert minek. Ezért nem is fog foglalkozni a dologgal.
Azt gondolom, hogy extrém jó tárgyalónak kellene lenni és sok pénzt beletenni a kb. légvonalban vezethető villanyba.
**************
Viszont,
Van ott egy már kijárt út (kék) egészen a házig, jelenleg gondolom szokásjog alapú "szolgalom"-ként. Megj: mivel az 537/2 a jobb oldali útig kiér >> neki NEM JÁR a ház közeli szolgalmi út.
Ennek a jelenlegi szolgalmi útnak a kezdeti része a rendezési terven is majdani útnak van jelölve. A kijárt út létét pedig már megszokták az érintettek. és Érdekeltebbnek is tűnnek a "legyen villany" nomeg hivatalos út témában. Megj: a ház felőli szokásjog alapú bejárás tényét belevenném a szerződésbe is.
--
A megoldás azonban alighanem az, hogy Össze kellene fogni a tulajdonosoknak és Kialakítani a tervezett utat plusz a telekig vezető részt is végig hivatalosan. Aztán átadni közhasználatra vagy méginkább >> közútnak az önkormányzatnak. Ez nyilván mind magán költségből megy végbe és ingyen adható át közcélra.
Az út mentén pedig már mehet a közcélú villany is :-)
Az összefogás nyilván csak akkor jön létre a gyakorlatban. HA A helyi szabályok szerint "beépíthetők a TELKEK" amik kialakulhatnak az út mentén. Mert akkor lehet befektetésként nézni a témára.
De akkor is több év lesz az átfutási idő ... 2-3 de inkább 5-6 év. Plusz sok energia és soooook pénz.
----- Elnézve a környéket lehet tere a fejlesztésnek a leendő út mentén, középtávon. ------
De most jómagam alighanem kihagynám ezt a valóban nadrágszíj telket. Ami már élhetetlenül keskeny szerintem. (ha csak ez az egy telek most a vétel/eladás tárgya, a felső szomszédja nagyon kéne hozzá)
vagy
Tényleg nagyon olcsón megvenném minimál szigetüzemű villanyos nomád életre. Abban bízva, hogy trezorként őrzi a pénzem az évek során.
Netán, ingatlan spekulánsként... A környék lehetséges beépíthetőségével is számolva és a leendő út felé terjeszkedve! Talán törekednék a szomszéd telkek olcsó felvásárlására is a játszós pénzemből. (földművesként egy gazda tanfolyammal, mert ezek gondolom nem 0 aranykoronás telkek >> kifüggesztésesek) ******
A környezet részletesebben.
A jelek szerint mindenképpen SOK telket kerseztezne egy vezeték. Mire a háztól a meglévó gerincig (piros vonal) eljutna. Ráadásul helyenként fákkal benőtt terepen.
Ahhoz, hogy villany legyen SOK embernek kéne együttműködni. Aminek elég kicsi az esélye.... Pláne, hogy a zöme vélhetően nem is akarna magának villanyt. Ezért nem fog foglalkozni a dologgal, mert minek.
Azt gondolom, hogy extrém jó tárgyalónak kellene lenni és sok pénzt beletenni a kb. légvonalban vezethető villanyba.
-----
Viszont,
Van ott egy kijárt út (kék) egészen a házig, jelenleg gondolom szokásjog alapú "szolgalom"-ként. Megj: mivel az 537/2 a jobb oldali útig ér >> neki NEM JÁR a ház közeli szolgalmi út.
Ennek az útnak a kezdeti része a rendezési terven is majdani útnak van jelölve. Aminek már megszokták a létét az érintettek. és Érdekeltebbnek is tűnnek a "legyen villany" nomeg hivatalos út témában.
A megoldás alighanem az, hogy - összekéne fogni a tulajdonosoknak és - kialakítani az utat végig >> átadni közcélra - ami mentén már mehet a közcélú villany
Ami nyilván csak akkor jön össze a gyakorlatban is, HA A helyi szabályok szerint "beépíthető TELKEK" alakulhatnak ki az út mentén. Akkor lehet befektetésként nézni a témára.
De akkor is több év az átfutási idő ... 2-3 de inkább 5-6 év. Plusz sok energia és soooook pénz. -----
Elnézve a környéket lehet tere a fejlesztésnek a leendő út mentén, középtávon.
***** De most jómagam alighanem kihagynám ezt a valóban nadrágszíj telket- Ami már élehetetlenül keskeny szerintem. (ha csak ez az egy telek most a vétel/eladás tárgya)
vagy
Tényleg nagyon olcsón megvenném minimál szigetüzemű villanyos nomád életre. Abban bízva, hogy trezorként őrzi a pénzem az évek során.
Netán, ingatlan spekulánsként... A környék lehetséges beépíthetőségével is számolva és a leendő út felé terjeszkedve! Talán törekednék a szomszéd telkek olcsó felvásárlására is a játszós pénzemből. (földművesként egy gazda tanfolyammal, mert ezek gondolom nem 0 aranykoronás telkek >> kifüggesztésesek)
HA beépíthető, akkor egy "telek újraosztás" után... olcsón vásárolva! Az 535+536+537/1+537/2 egy kézben már ütős lehet.
Csak a hülye ember okoskodik, szigetel ki sínt, hazudik és kitalál villanyszereléssel kapcsolatos meséket.
Miért kellene hozzászólnom? Én is tudok ilyen "hasznos" tanácsokat adni, hogy nem 3-5 milla, hanem 7-8. Mindenki azt mond, amit akar. Nem foglalkoztam soha oszlopállítással, meg nem is fogok. Amikor nekem kellett, odahívtam egy erre kiképzett villanyszerelőt, elmondta az árat én meg kifizettem. Érted?
Nem googlizok össze-vissza csak azért, hogy okosnak látszódjak. Ha egy kicsit figyelsz, a googlit a kérdező sokkal profibban kezeli, mint te, ezért felesleges handabandáznod.
Gyakorold, mert még a kérdezőknél is nagyobb LESSZ a lemaradásod!
Majd meg ezeknek megpróbálok utánajárni, de nézzük akkor a B tervet: szigetuzem. Ez mibe fájna? Mondjuk télen nem használnánk, vagy ha néha igen, akkor aggregátor. Semmi extra, elbirjom egy hűtőt, tv-t, esetleg mikro-t. Meg világítást.
Neked oda kb 3-5 db szabványos betongyámos villanyoszlopot kell állítatnod,
a szokásosan aljas magyar árképzést ismerve ezeknek darabja kb 200 e Ft lehet, plusz az oszlop állítás munkadíja akár plusz 100 ezer oszloponként..
A légvezetéket a szakembereknek rá kell kötnie az oszlopookra és átfeszíteni közöttük,
ez oszloponként talán 100 e Ft is lehet.
Tehát a 2023-as év boldog Magyarországán a légvezeték összes költsége akár 400 ezer forint is lehet oszloponként.
Ezen költségekhez képest maga a vezeték ára jelentéktelen tétel. Talán nem véletlen, hogy a tájékoztató anyagból a többi tétel "véletlenül" kifelejtődött.
(Nincs félreértés :) Nem a Kirchhoff törvénnyel van bajom :), hanem azzal, hogy mi a jelenleg érvényes, szabályos kivitelezés.
Teljesen jó és áttekinthető a te megoldásod is, de mondhatja egy tanult villanyszerelő - akinek tényleg ez a szakmája - hogy az a kivitelezés a jelenlegi szabványok alapján így nem szabályos. Van valami épület villanyos "okos" könyv, úgyis meg akartam már venni, lehet, hogy abban benne lesz :) )
Így egy helyen megoldva szemre is azonnal látszik ki-kivel van.
A két sínnél is egyértelmú a helyzet szemre is.
--
Ha jól értem a kérdést...
A nulla sín az a FI relé >> után keletkezik csak. A FI relé előtti nulla az nem megy a nulla sínbe. Át kell mennie a FI relén és aztán nyitható meg neki a nulla sín.
Az ott a végen csak 1 nagy telek, és ott van egy út, amire ki lehetne vinni, utána csak 3 üres telken kéne áthozni.. Persze, ez hosszabb lenne nyilván.
Hát, meglátjuk mennyire vesz be a hely, meg mik a lehetőségek..
- a 0-nak hogy/hol kell közösködni a védőfölddel, pl ha lehet - és az első elosztó táblába külön megy a föld - akkor ez inkább legyen sín, és ne elosztó kapocs, illetve
- a 0-t csak a sín után lehet elvinni az AVK-ba?
(azok ott 3F kismegszakítók? felső-középső sor 2-2 db. Ha igen, mihez kell ez? :) Illetve a vezetéken sima szigszalag jelölés van? )
Köszi szépen, így már más, ez borítja a terveket, mert ott ahol reméltem, nincs vezeték, csak messzebb..
Ott a piros gerincvezeték, és a kékkel jelölt lenne a bekötés, ami méretarányosan kb 120 méter légvonalban, tehát elvben anyagilag nem lenne reménytelen (100e ft pluszköltség ), viszont jópár kis szutyok telken kéne átmennie..
Amúgy ez minek minősülne, csatlakozóvezetéknek vagy közcélúnak?
Olyant is láttam, csak az érdekesség kedvéért, hogy a telken bement a csatlakozó a mögötte levő telekre. A telek tulajdonosa meg egyszer rendesen kibővítette a házát mindkét szomszédhoz olyan közel került, hogy nem lett volna már lehetőség U betűkben sem csatlakozni. Ahogy mesélték, a hátsó ház tulajdonosa akkor jelentkezett, mikor az első építkezés tulajdonosa mondta neki, hogy pár hét múlva levágja a madzagot, mert odáig ért a fal. A szolgáltató jogi departmentje alighanem 20 éve ezen dolgozik. :D Mivel neki ugye kötelezettsége van.
Valamikor így volt, hogy ha a vezeték megszűnt, akkor a vezetékjog is. Tartott az áramszolgáltató az oszlopokon akár 30 évig is vezetéket, sehová se menve, hogy hátha egyszer szükség lesz rá. Azért, ha levágják a fémbarátok, az nyilván nem egyenértékű azzal, hogy a vezeték üzemeltetője megszünteti. De a mostani törvényben ezt, meg az ellenkezőjét sem látom leírva.
A csatlakozóvezetékre vonatkozó területfelhasználási engedély, hát, az kérdés, hogy megszűnik-e az átmeneti lebontástól. Utoljára 30 éve láttam ilyent, és az is csak az egyik szolgáltató volt. Normális szolgáltató írásbeli engedély nélkül nem kapcsolt be, de a normális szolgáltatók iratai is elvesztek a külföldi nemnormális tulajdonosok miatt. Akinek volt sok esze, az készített egy másolatot róla. Persze, ha meghalt, és az örökösök az eladás előtt elégettek mindent, akkor megint baj van a vásárlónál.
Egy alap mérőszekrény EGY tarifára ~60 eFt A minőségibb drágább.
A további tartozékok az "első mért elosztó"-ba (földelő, FI relé, kismegszakító, doboz) ~50-70 eFt A kiépítés munkadíja 50-80 eFt manapság. Szumma: 160-210 eFt (bár inkább 250-300 ezret szokás lehúzni a megrendelőkről)
A képen lévőt nemrég 190 eFt-ért csinálták. (minőségi doboz, bevésés, "első mért elosztó" szerelése 3 fázisra)
Megj: a tetőtartó+csövezése nem volt benne, mivel újra bekötés volt és a régi megfelelt.
Telken belüli földkábelezés, ha kell. Anyag 3-4 eFt/méter + a munkadíj.
Ingatlan elosztója igény szerint. (anyag plusz a munkadíj)
Saját vezetékezés ingatlanon belül ... igény szerint. (anyag plusz a munkadíj)
Szerelvényezés igény szerint. (anyag plusz a munkadíj)
------------------------ A "B" tarifát még értem. Az kellhet a bojlernek és akár a fűtés is mehet róla. Kedvezőbb áram áron.
De a "H" tarifát 30 m2-re nem igazán értem.... ------------------------
Szerintem,
A rendelkezésre álló pénzból KEZDÉSKÉNT. Az épületet le kell ERŐSEN hőszigetelni!!! A teljes épület átlagában leaglább a 0,40 W/m2K szint alá.
Akkor, - sokkal kevesebbet fogyaszt a fűtés (pláne a téli fagymentesítő hőntartás) és a hűtés is
- komfortosabb lesz a benti hőérzet egész évben
Erősen hőszigetelve már elég lesz neki - átlagosan max 1,5 kW fűtésu teljesítmény - a kinti -15 fokban is 3,0-3,5 kW
Mivel nyaraló azaz ki is hűlhet amikor üres. Gondolni kell a gyors felfűtésre is. Ezért 5-6 kW "kazán"=fűtési összteljesítmény beépítése is ésszerű lehet.
--
A fűtési fogyasztás használat függő lesz nyilván.
HA EGÉSZ télen folyamatosan fűtve-lakva lenne. Akkor úgy 175x1,5x14 >> 3600-3800 kWh MELEG fogyna.
Ez olcsó "cekasz" (fűtőpanel/radiátor/sugárzó, fútőfilm/huzal, villanykazán, stb.) sem vészes. Egy klímával kombinálva pedig lemehetne a felére is simán az áram igény azaz 2000 kWh alá. Csak klímával fűtve pedig 1000 kWh alá is...
Azonban gondolom a tél zömében nem lesz fűtve. Csak fagymenetesen tartva 6-7 fok körül.
Ehhez átlagban ~200 Watt meleg is elég lesz és ~1 kW kellhet a kinti -15 fokban. Egy télen ~120 olyan nap adódik amikor fagymentesen kell tartani, mert 6 fok alatt van kint. lásd: napok görbe +6 fok alatti napok száma
Ami cirka 800-1000 kWh meleget jelenthet egy télen. Csak a klímával megoldva 250-300 kWh áram fog fogyni a fagymentesn tartásra.
Vagyis, szerintem.
- erőteljes hőszigetelés !!!
- klímás hőntartás (és nyáron hűtés) >> 2,5 kW-os klíma (ha nem csupaüveg ház)
- a használat idején és a felfűtéskor >> cekasz fűtés >> csendes, huzatmentes, gyors
klíma is besegíthet a használat közben is felfűtésbe is megj: ha a felfűtés(hűtés) távolról indítható >> meleg(hűvös) nyaraló fogad :-)
A fűtés így használattól és módszertől függően 500-3500 kWh/tél körül alakul. Amire aligha kérnék "H" tarifát.... sok pénzért.
Bekötném, CSAK a nappali "A" tarifát és kész. Alighanem 32+10+6=48 Amper bontásban >> 48-32=16x5=80 eFt áramdíjért-
A 32 Amper a háztartásnak >> indukciós főzölap, vízforraló, mosógép, jakuzzi... A 10 Amper a villanybojlernek és a villanysütőnek (egymást kölcsönösen kizárva) A 6 Amper elég a 2,5 kW-os klímának.
****
HA várhatóan sok melegvíz kell... évente. AKKOR a bojlernek megfontolnám az éjszakai "B" tarifát 1x10 Amperrel >> 10x5=50 eFt áramdíjért. Plusz a második mérőhely és egyebek költsége még.
100 liter 40 fokosan kifolyó víz fogyasztása ~3,5 kWh Ott tartózkodáskor a napi melegen tartás 1,0-1,5 kWh Üres nyaralóban >> 0 kWh >> bojler kikapcsolva
A napi norma ~50 liter/fő 40 fokos víz a szokásoktól függően. (persze vannak extrém sokat fogyasztók is pláne ha vendégek-bérlők)
Ezekből saccolható - az éves melegvíz kWh igénye
és hogy - megéri-e a "B" tarifa kiépítése...
--------------------
HA gyengébb a hőszigetelés akkor viszont komoly>>sokszoros fűtési költségek kezdenek lenni.
(4) * A (2) bekezdés szerinti hozzájárulás az e törvény szerint a vezetékjog alapján fennálló jogokkal és kötelezettségekkel azonos - az ingatlan-nyilvántartásba az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény 16. § e) pontja szerint bejegyzendő - jogokat és kötelezettségeket keletkeztet. A tulajdonosi hozzájárulás nem vonható vissza.
Kisfeszültségű csatlakozó vezetéknél a szokásos eljárás a törvény alapján:
(3) * Nem kell a Hatóság 115. §-ban meghatározott engedélyét kérni
d) * a kisfeszültségű csatlakozó berendezésre, amennyiben az kizárólag olyan ingatlanon kerül megépítésre, amelynek tulajdonosa az építéshez hozzájárult,
Vezetékjogot közcélú hálózatra adnak, a tulaj nem játszik szerepet, a csatlakozó, amelyik egyvalakit lát el, meg nem közcélú hálózat.
valami olyan is van a fejemben valahonnan, hogy ha nem bejegyzett szolgalmi jog (hanem vélelmezett = már ott van), akkor az csak addig védett, amíg meg nem szűnik. vagyis ha véletlenül "valaki" levágja, ezzel megszűnik a vélelmezett szolgalmi jog.. és nem is épülhet vissza.. mert megszűnt a védelme.
Nem elég hogy hozzájárulás kell, (tök mindegy hogy üres a telek) még 1-2 segédoszlop is kell saját költségen. Az oszlopra meg talán építési engedély + tulaj hozzájárulása.
Azért a közüzemi szolgáltatókat , ne keverd bele. Ők a házadból is kidobhatnak....(a gázmű gyakorolja is )
Magánszemélyek közt;
Szolgalmi jog szerzése
A szolgalmi jog létre jöhet megállapodással, ítélettel és elbirtoklással.
Megállapodással
Fontos, tudni, hogy amennyiben a felek ellenérték fejében és határozott időtartamra megállapodást kötnek a használatról, akkor a használó nem válik a szolgalmi jog jogosultjává, ellenben, ha határidő nélküli, ellenérték nélküli megállapodást kötnek, akkor szolgalmi jogot szerezhet. Ha előszerződést, vagy megállapodást kötünk mindenképp érdemes körültekintően eljárni tehát a szándékunkat mindenre kiterjedően írásba foglalni.
Ítélettel
A szolgalmi jog ítélet útján is létrejöhet: az igénylő per indítása útján kérheti a bíróságtól a szolgalom alapítását.
Elbirtoklással
Amennyiben (az Új Ptk. szerint) 15 éven át a közös használat ellen a szomszéd nem tiltakozik, akkor elbirtoklás útján szerezhető meg a szolgalmi jog.
Megszüntethető-e a szolgalmi jog?
Az is gyakran előfordul, hogy a környezet átalakulása miatt, a szomszéd annak ellenére is a szolgalmi jog által érintett úton keresztül közlekedik, hogy azt más módon is megtehetné. Ebben az esetben lehetőség van a szolgalmi jog megszüntetésére: bírósági úton, vagy peren kívüli megállapodás keretében.
Elektromos, víz, csatorna stb. vezeték egyes esetekben gazdaságosan úgy valósítható meg, ha nem közvetlenül a közterületről vezetik be, hanem valamelyik szomszédos földrészleten keresztül. Ilyenkor erre a szomszédos földrészletre szolgalmi jogot kell bejegyeztetni, amihez a szolgalmi joggal érintett területet ábrázoló vázrajzot kell készíttetni. Egyes esetekben a szolgáltató vállalatok vezetik a vezetékeiket a telkek alatt, vagy fölött, és akkor a szolgáltató vállalat kezdeményezheti a szolgalmi jog bejegyeztetését az érintett földrészletekre.
én ezt úgy tudom, hogy csak közcélú vezetéknél igaz. A végfogyasztó felé menő pedig nem közcélú. ha közterülettel van csatlakozó telekhatára a telkeknek, akkora arra kell el/bevezetni (akármekkora kerülő is).
de nem vagyok jogász.. csak most próbálom a telkem fölül kivágni a helyi kiskirály illegális légvezetékét, ezért utánaolvastam..
Egy megerősítést szeretnék kérni egy elosztó tábla bekötésével kapcsolatban.
A (első) táblához az órától jön 4 vezeték (3F,N), és egy másik nyomvonalon egy új védőföld (az órától jövő védőföld nem jáccik).
Valaki tett be korábban egy(több) bekötésről rajzot, az alapján azt gondolom:
- 3F bemegy az AVK-ba (direktben vagy fővezetéki kapcson keresztül, ez nem annyira fontos)
- a 0 kap egy fővezetéki leágazót - nem ér el a védőföld sínig - a fővezetéki kapocstól pedig megy tovább a védőföld sínhez egy vezeték.
- ide a védőföld sínhez van kötve az új védőföld is.
- erről a védőföld sínről visszamegy egy vezeték "0" az AVK-ba, majd az AVK megfelelő kimenete a - független vf sínnel nem összekötött - "0" sínbe (illetve a fázisok a megfelelő helyekre).
Ez így szabályos?
A lényeg kb annyi lenne, hogy nem a "0" fővezetéki leágazójából történik az AVK "0" bekötése, hanem a "0"-nak meg kell járni előtte a vf csatlakozást a vf sínen.
Köszönöm,
Illetve azzal a változattal kapcsolatban is érdekelne a véleménye egy szakembernek, hogy az mennyire szabályos, amikor a "0" nem a védőföld sínben közös a a védőföld vezetékkel, hanem a szóban forgó sorkapcson? Ez szabályos?
Ha igen, akkor innen is meg kell járni a kapocs - vf sín - AVK "0" útvonalat, vagy lehet direktben menni 1-1 vezetékkel a sínbe és az AVK "0"-ba az elosztó kapocsból?
Nem tudom pontosan, hogy mi mögötte az elmélet - esetleg változott-e valami szabály (esetleg a fizika (:)) - ezért nem tudom jelenleg melyik a szabályos, vagy pontosabban elvárt sorrend.
Elvileg így térkép alapján pont 100m körül van a másik utca, ahol ha van áram(ez az amit nem tudok, utcakép, fotó nincs, közműtérképet sem találok..), akkor ugye jók vagyunk. De 3 telken kell áthozni hozzá, olyan idióták a telekkiosztások..
Azt viszont hidd el, hogy a feltúrást mégannyira sem engedik.
Viszont az igaz, hogy ilyenkor jobb előre tájékozódni a lehetőségekről, mint egy halom pénzt beleülni, utána meg nézni mint a moziban....és a végén jön az akkumulátor tényleg.
Villanyoszlopok és légvezeték helyett olykor okosabb kábelt vinni a földben (ahhoz is kell a tulajok hozzájárulása). Sokan nem szeretnek hozzájárulni, hogy a telküket villanyoszlop csúfítsa el, pláne, ha az nem is az ő javukat szolgálja, úgy érzik, hogy ez a csúfság jelenősen rontja a telek értékét , ami pl hegyoldalban lévő panorámás telkek esetén igaz is lehet. Vannak, akik erre hivatkozva pofátlan pénzeket követelnek a hozzájárulásukért cserébe.
Akár még az is kiderülhet, hogy a kis házban effajta okok mit nincs villany, pedig már az előző tulaj nagyapja is be akarta kötni :)
Persze, mert nem tudjuk mit nem tudunk, az ügyfél meg általában kérdezni nem tud, mert általában valamire kell megoldás, de annak felétől dobja be a csoportba. Ha azt mondja, hogy évente 4x5 napra lemegy és világítás kellene, akkor ugye mást mondantál Te is?
És a kérdés megválaszolásához nem adott meg minden szükséges információt, tehát bárki bármilyen összeget mondott neki, lehet, hogy csúnyán félrevezette. Én legalább felhívtam a figyelmét egy lehetséges nagy összegű buktatóra, bocsánatot kérek.
Nyilván a teljeserteku használhatóság a cél, igy a villanyt mindenképp be kell kötni ha lehetseges. Itt kérdezném: az ugye nem probléma ha telkeken kell keresztülvinni a vezetéket? Tehát nem úgymond az úton.
A ház telek áron van, részben befektetésnek is venném( inkább álljon ingatlanban a pénz..). Hétvégén nézzük meg. Aztán meglátjuk.. képek alapján egyébként mintha be lenne vezetekelve a ház, meg villanyóraszekreny is mintha lenne. Meglátjuk. Ha mondjuk rezvezetek van benn, az akár még jó is lehet mi?
"Esetleg az autóban vitt + akkuk--12Vs házikóval?"
Ha H tarifát emleget, akkor valószínűleg klímával akar hűteni+fűteni.
Plusz gondolom egy villanybojjler és máris el lehet felejteni mindenféle akkumulátoros megoldást, még a sok millió forintos Tesla akkumulátort is.
Ha viszont lemond a klímáról és az elektromos melegvízről, akkor vannak viszonylag megfizethető megoldások egy-egy hétvége erejéig. Pl hét közben odahaza a lakásán teljesen feltölt egy talicskányi lítiumos aksit, a meleg vizet megcsinálja egy olcsó napkollektor, okosan alkalmazott ventilátorok nyáron helyettesíthetik a klímát, stb
Mondták már nekem is, hogy itt a villany a közelben, aztán kiderült, hogy a "közelben" az 300 méterre volt (szabványos villanyoszlopok extra költségei!), a "villany" pedig egy 22 ezer voltos vezeték volt, amire nem egészséges rákötni egy családi házat :)
Ha időszakosan mész ki, akkor napelem, 12 volt, autóakku. Van TV amihez már át sem kell alakítani, mert a 230 voltos tápja is 12 voltot csinál :-D Attól függ mik az igények. Ha fagyasztó, nagyzene és villanybojler is lenne akkor az nyilván más.
Gondolkodom egy áram nélküli nyaraló megvételén, ezügyben kerdezősködnék. Villany van a környéken, tehát "csak" be kéne kötni. De előbb ugye meg kéne csinálni a merohelyet, belső vezetekelest. Nem nagy ház, 30m2 körül van. Szerintetek ez a buli kb mennyibe fájna? Továbbá, ha mondjuk szeretnék vezérelt áramot és/vagy H tarifát, az pluszpénz, plusz mérőhelynek szamit?
A kiszigetelés nemcsak villamos vontatásnál van. 7-800A-ekről írsz, hegesztőtrafóval mérsz ellenállást, megpróbálsz mindent, csak nem arról írsz, amiről szó van. A következő képen már az űrhajó földeléséről teszel be képet.
Ha akarod, teszek be neked majmokról képeket, amit én fényképeztem.
Azon kívül, hogy jelfeladás is történik, működteti a sátorjelzőt, ha kell befékezi a járműt piros jelzésnél, a sebességet korlátozza, vagy amit akarsz, de nem az átmeneti ellenállást mérik.
Csak még egy laikus kérdés a kiselosztók kapcsán. Azt jól látom, hogy a kültéri süllyesztett kiselosztó szekrényeknél nem igazán van "magas" IP védettség? Tehát kültéren még ha túlnyúló tető alatt is van az ember, akkor is falon kívüli kivitelt kell nézni és azt besüllyeszteni a szigetelésbe pl.? Mondjuk olyankor eléggé a hátlapjának közelébe kell fúrni a tömszelencéket felteszem, ha vékony a szigetelés, hogy még elsüllyedjenek a védőcsövek a szigetelésben...
nem kell lenézni azokat akik jobbak voltak elemiben és nem szakmunkásig jutottak főműsoridőben
Ja, épp most is szemétkedsz. :D
De nem sikerül, mert bármelyik ottlevővel felveszem a versenyt energiában, miután életem elején elvégeztem a műegyetemet, és elég szép karriert futottam be energiában, cikkeim jelentek meg érintésvédelemben. Villanyszerelőnek csak mester vagyok, mert középiskolaként nem ipari tanuló intézményt, hanem egy jó nevű technikumot végeztem. Csak ez nem számít, vagy 15 éve járok ebbe a topikba, és még sosem írtam erről, mert nem ez a lényeg, de ha már te ilyen szemét vagy, akkor megírtam.
Nyilván a röhögés tárgya az volt hogy a világon nincs olyan erintésvédelmi szakemben aki metexel mérne bármit is.
Akkor nem értetted, mit írtam, és nem is tudtat tovább adni. Miután én egy érvényes - ma is - szabványról írtam. Érvényes szabványt kiröhögni, hát azokon valóban lehet röhögni.
Megrendelő sem hülye nem fogadja el hiteles akárminek hisz a műszer nincs hitelesitve, hiába sasonlit kisértetiesen bármi bármire
Nem volt jegyzőkönyv adásról szó, mint írtam, mérési elvekről és méréstörténelemről írtam.
"Nyilván a röhögés tárgya az volt hogy a világon nincs olyan erintésvédelmi szakemben aki metexel mérne bármit is. Nyilván mégha szabványos is bármi korábbról már nem pc. "
Ha nem a szokásos 0,3 Ohm Hurokellenállás feletti értéket , hanem böven alatta szeretnél mérni,????
Bizony még ma is úgyan úgy mérik mint akár 50 -70 éve.
Hallotál már "primer nyomatóról"?--áramváltó ellenőrzése....
Esetleg hegesztőtrafóval kivitelezett ellenállás mérés? ahol nX100A szükséges a kérdéses pontosság miatt? 0,01 --0,001 Ohm ?
Értem van ebben egy kicsi sértődés is. Lehet hogy nincs de én igy erzem.
Könnyü mert elárultam az iskolás kapcsolatot. De azert ezzal is tisztában kell lenni hogy ott a "diákok" sok esetben egyetemet végzett emberekről van szó.
Sőtt volt olyan is déletőtt egy szakgimnáziumban tanitott matekot, fizikát, gyengeáramú tantárgyat de kellett neki egy erősáramú alapvégzettség.
Másik meg villanyt szerel ugyanugy 20 éve csak papirért ugrott be.
Szóval nem kell lenézni azokat akik jobbak voltak elemiben és nem szakmunkásig jutottak főműsoridőben, így most potolják azt. :)
Nyilván a röhögés tárgya az volt hogy a világon nincs olyan erintésvédelmi szakemben aki metexel mérne bármit is. Nyilván mégha szabványos is bármi korábbról már nem pc. Megrendelő sem hülye nem fogadja el hiteles akárminek hisz a műszer nincs hitelesitve, hiába sasonlit kisértetiesen bármi bármire. Ha téged ekkora rágódásra késztettett ez a dolog akkor elnézést kérek érte es soha semmin nem rágódok ekkorát. Szerintem rajtad kívül senki nem ragaszkodik a szabványokhoz ennyire azaz nincs képben ennyire. ("Miert visztek 4 mm2 vezetéket a konyhába? Mert azt szoktuk.")
áramot mezei, RMS, vagy true RMS (= valódi RMS) műszerrel mérjük
Nem az a lényeg okostalan tóni - látom, még nem érted, mi a baj a kijelentéseddel, hanem az, hogy az RMS-t mérő műszer az nem fog információt adni a felharmonikusokról. A true rms műszer az a hajmeresztő görbe effektív értékét határozza meg.
RMS = Root Mean Square = négyzetes középérték = effektív érték
Akit érdekel, hogy miért nem mindegy, hogy váltóáramú környezetben az áramot mezei, RMS, vagy true RMS (= valódi RMS) műszerrel mérjük, annak itt van egy viszonylag közérthető olvasnivaló (angol cikk gépi fordítása magyarra):
Nem értem, hogy miért nem érted meg kecske tanításait. Egyértelműen leírta, hogy
"akkor újra igaz a mondás, hogy "a nullán nem folyik szinte semmi áram", tehát nem kell aggódni emiatt, hiszen a "nullvezető-túláram" veszély csupán elméleti lehetőség".
kecske a nagy tanító, erről az élete, hogy fényt gyújtson a sötét agyakban és nincs benne semmi szégyenérzet.
Most írom másodszor, nincs szükségem óvodás, nagy mellénnyel előadott tudományokra. Ha életed végéig nem érted meg, mit jelent az, hogy konkrét adat, akkor már nem magyarázom. Kit érdekel egy rms lakatfogó? Nekem is van. Hülyeségeket meg ne írjál, hát gondolkozzál, vajon mit mérsz egy rms lakatfogóval?
Vannak itt a fórumban is olyanok, akik nagy irodaházakban dolgoznak (számítástechnika + elektronikus előtétek a világításban), esetleg olyan társasházakban ahol rengeteg inverteres klíma dolgozik, de ipari környezetben is terjednek az inverteres gépek és a frekvenciaváltók.... ezekben ma már szinte mindenütt kapcsolóüzemű tápegység van. Csak oda kell menni a legközelebbi elosztó szekrényhez és egy jó érzékeny (= kis áramokat is pontosan mérő) true RMS lakatfogóval rámérni az összes vastagabb kék vezetékre. és akkor lesznek adataink. Mert az is lehet, hogy ezen tápegységek nagy része ma már nemigen gyárt felharmonikusokat (profi PFC-s) és akkor újra igaz a mondás, hogy "a nullán nem folyik szinte semmi áram", tehát nem kell aggódni emiatt, hiszen a "nullvezető-túláram" veszély csupán elméleti lehetőség.
Most már nem ezért, hanem így adta ki. Idehaza azzal példálóznak, hogy na minek saját és béreld és bezzeg nyugaton műxik, én meg néha megkérdeztem az ottaniakat, szóval nem mindig olyan kényelmes megoldás és időnként összevissza volt baszva minden is. Én biztos nem tudnám ennyire előre megtervezni a mosást.
A nem tudom, mi a mai helyzet, az nem azt jelenti, hogy szenilis lettem, hanem azt, hogy nincsenek konkrét adataim. Így aztán az óvodás anyag átismétlése nem volt szükséges nekem. Ami a helyzetet illeti, a LED-es világítás, az autó töltők, a napelemes házi erőművek, satöbbi miatt a kérdés fontosabb, mint valaha, és egyre újabb és újabb szabványok jönnek ki, gyakorlatilag minden energiával foglalkozó cégnek is megvan a saját kiadványa, és a szakirodalom meg köpi az elemzéseket, mint a géppuska, szóval a fene tudja, miket nézel te, hogy alig foglakozik vele néhány írás. Már megint nem sikerült okosabbnak lenned.
A külső fém köpeny sok kábelnél a védővezető. Márpedig földelésen nem folyhat üzemi áram, mert így bizonyos fajta hibák (nulla szakadás) esetén feszültség alá kerülhet.
belgiumban belvárosi 100 éves ház pincéjében volt 1db mosógép, lakásokra kiosztott mosási napokkal. saját mosógép a házban: tilos. miközben a lakások rohadt jól meg voltak csinálva.
tehát más szaros gatyája után mosd benne az ingedet.. hát... gazdag nyugat
norvégiában a bérelt (fa)házunk oldalában volt a vízszivattyú kutyaólban.. és a falról folyt bele az esővíz,
mert szarul volt megcsinálva a vízszigetelés. esőben leverte a szivattyú biztosítékát..
megnéztem: összevissza szabadon réz vezetékvégek a vizes fal mellett..
nem vagyok villanyos, de minden szart kikötöttem és kidobtam, ami nem kellett a szivattyúhoz. a maradék kapott egy müa. kötődobozt felfelé hajlítva a vezetékvégeket, de leginkább kapott a tetőcsomópont bit.vízszigetelő szalagot.
tulaj: nagyon drága a szakember.. eddig egy haverja "javítgatta". ennyit a gazdag nyugatról
"Gazdagabb külföldi országokban minden sokkal olcsóbb (relatíve), nincs ez a kényszerű durva spórolás, mint Magyarországon, ott már jelentéktelen ez a jelenség, ott ezért is alig foglalkozik vele néhány írás."
igen, és ráadásul minél kevésbé olvasol külföldi szakirodalmat (mert ott is fizetős hogy rohadjanak meg) annál inkább azt gondolod hogy igazad van.
A lényeg hogy kűfődön minden jó, itten meg harmónikus az élet és a villany is.
"a szakemberek eleget foglalkoznak. Nem tudom, ma mi a helyzet, de 10-13 éve"
15-20 éve leginkább a rengeteg asztali számítógép okozta az áramfogyasztás nagy részét, márpedig akkoriban a számítógép tápegységek között ritka volt a jó minőségű (aktív) PFC-vel rendekező tápegység.
Mostanában viszont a legtöbb kapcsolóüzemű tápegységben már jó PFC van, ráadásul az asztali számítógépek darabszáma is jelentősen csökkent. Tehát az évek múlásával a felharmonikus helyzet nem romlik, hanem egyre javul :) Ha egyszer eljön a nap, hogy magyarok leszoknak arról, hogy "mindenből a legoccóbat" kell megvenni, akkor
- mindenütt csak jó PFC-s kapcsolóüzemű tápegységek és inverterek lesznek,
- emiatt a harmonikus tartalmat nem kell majd többé figyelembe venni (mert nem lesz)
- és akkor nagyjából újra igaz lesz az, hogy "a nullvezetőn nem folyik áram" :)
Gazdagabb külföldi országokban minden sokkal olcsóbb (relatíve), nincs ez a kényszerű durva spórolás, mint Magyarországon, ott már jelentéktelen ez a jelenség, ott ezért is alig foglalkozik vele néhány írás.
Mindenesetre nem a vastagabb nullavezetős 5 eres kábel az irány, szerencsére...
A vezetékek terhelhetőségét megszabó MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány (ami a 13 A-t bevezette a másfeles rézre) nagyobb felharmonikus tartalomnál áttér arra, hogy a nullavezetőt kell méretezni, és emiatt a fázisvezetőket meg nem lehet annyira terhelni, szóval a vastagabb nullavezető egészen kézenfekvő dolog - mert ha nem vastagabb, akkor 3 vezeték is kihasználatlan.
Vastagabb PEN-vagy nullavezetőről még a hálózatra csatlakozós szabványban (MSZ 447) is szó esik.
az idézőjeles Elek írása volt, ő a vastagabb nullavezetős mesekábelről beszélt, arra reagáltam.
Arról van szó, csak az nem mese. :) És nem is a meddő.
A 136834-ben linkelt anyagot érdemes elolvasni, de itt a lényeg belőle:
"Irodaházakban végzett esettanulmányok szerint a nullavezetô árama a fázisvezetôk áramának 150-210%-a, míg keresztmetszete gyakran fele a fázisvezetô keresztmetszetének! A tervezôk különbözôképpen kezelik ezt a problémát. Az egyerû kábelek esetén a legegyszerûbb megoldás dupla keresztmetszetû nullavezetô beépítése vagy két külön vezetôvel, vagy egy nagyobb keresztmetszetûvel. Többerû kábelek esetén a megoldás nem ilyen egyszerû. A többerû kábelek névleges áramának meghatározásakor (például az IEC 60364-5-523 52. táblázatában és a BS 7671 4. függelékében) feltételezik a szimmetrikus terhelést és hogy a nullavezetôn nem folyik áram, azaz a négy ér közül csak háromban folyik áram és keletkezik hô. Mivel a kábel terhelhetôsége csak attól függ, hogy mennyi hôt tud leadni a maximális megengedett hômérsékleten, a harmadik harmonikus árammal terhelt kábelek terhelhetôségét csökkenteni kell. Példáinkban a kábel öt egységnyi áramot vezet hármat a fázisvezetôkben, kettôt a nullavezetôben , de csak három egységre van méretezve. Így a normál terhelhetôségének körülbelül 60%-ára vissza kell minôsíteni. Az IEC 60364-5-523 C tájékoztató kiegészítése a harmadik harmonikus áramok nagyságának függvényében visszaminôsítési tényezôk sorozatát javasolja. A 13. ábra a fenti módszer alapján meghatározott, az IEC 60364-5-523°C kiegészítés szerinti visszaminôsítési tényezôt mutatja a harmadik harmonikus tartalom függvényében..."
az idézőjeles Elek írása volt, ő a vastagabb nullavezetős mesekábelről beszélt, arra reagáltam.
Nem lakossági fogyasztóknál kemény bünti van a meddőért, mi is sakkoztunk a cégnél hogy kikompenzáljunk amit lehet. A világításban volt sok noname elektronikus előtétünk, azok gyártották a felharmonikusokat is rendesen, repültek is kifelé.
Lakosságnál persze egyelőre a kutya nem foglalkozik még vele.
Mindenesetre nem a vastagabb nullavezetős 5 eres kábel az irány, szerencsére...
Ezzel a jelenséggel idehaza még senki sem foglalkozik,"
Ékes példája miért nem kell mindenáron okosnak látszani.
Ha olyanok a berendezések, akkor ez súlyos probléma, amivel a szakemberek eleget foglalkoznak. Nem tudom, ma mi a helyzet, de 10-13 éve az áramszolgáltató középfeszültségű hálózatán tette szinte lehetetlenné a földzárlatkompenzációt, mert gyakorlatilag az alállomások egyharmad részében volt "jelentős" a felharmonikus áram, amit a Petersen-tekercs nem tud kikompenzálni. Itt a jelentős az annyi, hogy régen volt mondjuk a maradékáram 6 A, most meg maga a felharmonikus áram az 10 A feletti, ami az érintésvédelmet lehetetlenné teszi (10 ohmos oszlopföldelés mellett ugye 6 A az 60 V, az régen megengedett volt, de 10 A az 100 V, az meg se régen, se most nem). Emellett többlet veszteséget is okoz.
Lehet, hogy azóta a berendezések jobbak lettek, de lehet, hogy nem.
Köszönöm, de ez már túl mutat a mi akkori tanulmányainkon. Tudom hogy a felharmónikusokkal baj volt a modellezésben. és a rádiózásban, de hogy az alacsonyfrekvencián is tud kellemetlenségeket okozni azt nem tudtam. hiába ez a modern kor átka.
Bocs, de nincs igazad, a négy vezetős 3 fázisú rendszernél olyan pillanatok vannak, hogy legfeljebb egy fázisvezetőben nulla egy pillanatra az áram, minden más pillanatban kettő fázisban legalább folyik, és a nullában - na, ott meg nem, mert egyszerű szimmetrikus terheléseknél a nullavezetőben folyó áram az nulla.
Viszont ha van harmadik felharmonikus, akkor az meg a nullavezetőben összegződik, miként ebben az anyagban
Plusz következő körben akkoriban felénk már bőven divat kezdett lenni a villanyos fűtés és a bojlerek. Később meg a karborobot vagy mi, de tudja fene, én éppen két szikvíz- meg asztalos üzem közt nőttem fel, szomszédban csak póóóósta, gépipar és TSZCSé volt. Néha különbséget sem tudtam tenni a kenyérgyár és a lakóház közt. Ugyanez a fagyis, akinél a földszinten búgtak a gépek vagy a tejesember háza. Valami szerintem mindenhol volt a faluban, de lehet rossz a mintavételem vagy nem jól mértem fel a dolgokat, esetleg minél öregebb a nagypapa annál jobb tanuló volt az iskolában :-D
Nálunk a faluban, akinek legalább a terménydarálója nem volt három fázisú, az azonnal buzi lett és senki nem fizetett neki a kocsmában. Eszterga, szalagfűrész, bazi nagy csiszoló asztalok, fejőgépek és ki tudja mi még.
Csak ültem és néztem ki a fejemből, hogy miért kellene vastagabb vagy több nullavezető a 3 fázisra amikor az egyik pillanatban a l1 + nulla, a másik pillanatban l2 + nulla és így tovább , folyik az áram. Kekke barátunk megint felfedezte hogy a tyúkszar nem robban, csak sistereg. Viszont 1 fázisú 3 utasnál már elfogadható., pl 3 fokozatú hősugárzó, vagy villanyradiátor.
Az itthoni Aldi, Lidl, Penny Markett boltok német tipustervei szerint Dupla méretű Nulla vezető megy az elosztók között. (Ha kábel ,akkor 5 eres + egy külön Z/S ér.-ha vezeték akkor 2db kék ér )
Ezenkivül a régi magyar röntgengépek bekötésénél láttam 3-kábelt. L1-N-PE+ L2-N-PE-+L3-N-PE-
Irodaházaknál ,már beérett a megolvadt Nulla vezető, Tűz hiányában nem volt még botrány.
Ha a földelőszondával sorba kötök egy fogyasztót aminek ismerem az ellenállását, és mérem a fogyasztón lévő feszültséget akkor egyszerű ellenállásosztó képlettel meghatározható a szonda földelési ellenállása.
Én egy villamos mérések elméleti és történelmi gondolatot fejtettem ki, te meg megvádoltál, hogy tudatlanságból évtizede szabványtalan módszerekkel mérek.
Részletek itt: Az volt, hogy a tudatlan iskolatársaid és tanáraid a metexes módszert kiröhögték szerinted (a 65964-re válaszolva írtad a 85979-ben), mire én meg írtam, hogy csak a tudatlanok röhögik ezt ki, mert évszázados módszer ez, tehát aki nem ismeri, az ne tanítson, másrészt meg még ma is szabványos módszer (a neked küldött szabványokban nyilván benne van az MSZ 4851 sorozat, és az MSZT honlapján meg ellenőrizhető, hogy érvényben vannak lapjai). Az egy más kérdés, hogy párhuzamos szabványban a célműszerekre vonatkozó előírások a villamos berendezést a MÉRÉS KÖZBEN tapogató tudatalanok megvédésére előírásokat hoztak, mert itt nem arról volt szó, hogy biztonságos-e a metexes módszer, hanem arról, hogy lehetséges-e egy db voltmérővel földelési ellenállást mérni. Lehetséges. És, itt jön a lényeg, azt is hozzátettem, hogy volt még érintésvédelmi célműszer is, aminek a földelési ellenállás mérő funkciója a feszültségmérésen alapult. Erre írtad azt rólam a 86010-ben, hogy:
"Főleg olyan aki 10 év alatt sem jött rá hogy a műszere nem alkalmas hiteles mérésre. Sem "
Azért egy darab metexel elég jól meg lehet mérni a földelési ellenállást, mondjuk olyan 10-20 %-os hibával, és ha határon van, akkor lehet a pontosabb méréshez folyamodni.
Ugye ebből indultunk ki. :) Ezzel arcoskodtam, miután ezt röhögték körbe anno a többiek.
No ez köbö annyit ér mint optikai hálózatban mondjuk a látható fényadó.
A szabványos itthon az 1mw-os adóteljesitményű de mi vettünk 30mw-os majd 50mw-osat is kinából. Nyilván ez van ráirva de kurvaerős az 1mW-oshoz képest. Ezzel legfeljebb a folytonosságot lehet ellenőrizni ugy max. 5-10km távolságig. Egyéb másra nem alkalmas. De arra nagyon.
Nyilván vannak a kommunista korea orvosai és van a "nyugati orvoslás" ami egy kicsit jobban finanszirozott talán.
Ha azok meghallják hogy valaki ma bicskával műt szürkehályogot akkor ne legyen már belőle nagyonnagy sértődés ha egyfajta kiritikát fogalmaznak meg másik a módszereivel kapcslolatban. Nyilván én is figyelembe vehettem volna vagy mások is figyelembe vehették volna hogy egy E.V. maga szerzi be a cuccailt nem pedig a cége veszi neki. Egyébként van ilyen műszerem talán ha 1* használom évente.
Azert se értem a felháborodást amikor más témában mindenki köti az ebet a karóhoz és félévek mennek el 1-1 klimpelőfogó elemzésével vagy egy PEN szabványos szétválasztas kialakításával. Ha én fogom meg a témát egyszerübben akkor én vagyok lehülyézve - nyilván engem nem kifejezetten foglalkoztat - ha meg én viccelek másokkal akkor megest én vagyok a suttyó mert nem tudommegérteni az embereket.
Amúgy az olcsóbb/egyszerűbb PFC áramkörök nem csinálnak szép szinuszhullámot, csak a durva hibákat tüntetik el, ilyen készülékben hiába van PFC, a a három fázis árama csak részlegesn tudja kioltani egymást a nullvezetőn.
Ráadásul van az országban milliónyi olyan occó kinaji termék, amiben egyáltalán nincs semmi PFC, a gyártó a dzsunkán egyszerűen ráragasztja a CE matricát, majd az Alibabán keresztül elad belőle mondjuk 10.000 darabot occón egy magyar kereskedőnek, majd további pár ezret az Aliexpress/Bangood segítségével magánszemélyeknek.
Pl nemrég beleztem egy indukciós főzőlapot, földelt konnektor volt rajta három eres kábellel, de a zöldsárga ér vége csak a levegőben lógott a belsejében és NEM volt kettős szigetelésű. Meglepődnék, ha lenne benne bármiféle PFC áramkör.
Sem kint az utcán (Fázis/PEN) sem házon belül (Fázis/N) nincs keresztmetszettben eltérés.
Amit belinkeltem szerintem a gyakori kérdésekről hogy a penszétválasztas után "egy bizonyos keresztmetszet" felett nem szükséges ugyanakkora vastagságú védő vezető, mivel tertósan áram nem folyik rajta.
Én nem pörgök ennyire a kifejezéseken mint egyesek. :)
A pen szétválasztas mellett meg az egyetemi téma a villanyszerelőknél a PEN szakadás nevő dolog.
Maga a megerősités az hasznos dolog mivel PEN szakadás esetén egy sokkal kisebb belsőellenállású egyfázusú fogyaszttó "odahuzza" a csillagponti potenciált magához és ha mondjuk egy fasza nagy egymillás TV-d van a masikon arra rögtön ráugrik a 400V AC. Ezzel csökkentik a "saját felelőségüket" egy ilyen problémávalszemben.
Nyilván az sem baj ha van saját hisz a szolgáltató sem tartja karban a sajátját mitahogy te sem fogod méregettetni évente a sajátodat. :)
- az anyaFöld >> talaj/épületek/szerkezetek és - a földelt NULLA vezető >> PEN
között SEHOL NE legyen potenciál különbség
------
Ezért igyekeznek MINÉL sűrübben leföldelni újra- és újra a PEN vezetőt. - a vezeték mentén is földelik a szakaszokat (az oszlopoknál) és -az ingatlanra való belépésnél is >> kötelezően (a mérőhelynél jellemzően) Ezzel "megerősítve" az azonos potenciálon tartást.
Ezt hívják "globális földelő hálózat"-nak. Ami miat a NULLA és az anyaFöld potenciálja között nem alakuk ki érdemi eltérés.
A nulla ezért nem ráz meg az anyaFöldhoz képest... alapban.
"Akkor szerinted mi a földelés célja? ... a regszerelő azt mondta, nullamegerősítés a cél."
Az utcáról bejövő PEN vezető jogilag 50%-ban "utcáról bejövő földelés" és 50%-ban nullvezető.
A PEN-be "beépített" földelés jóságát kell megerősíteni minden háznál a földelő szondával. Tehát a te földelő szondád a szomszédod PEN földelését is erősíti (mg az egész utcáét :) és neked is "bedolgoznak" a szomszédaid földelő szondái.
Tehát a PEN talán 100 helyen is le van földelve, mire elér az utca végéig.
Az egyre jobban terjedő olcsó (PFC nélküli) kapcsolóüzemű tápegységek áramfelvétele nem szinuszos lefolyású, hanem rövid impulzus-szerű, ennélfogva a három fázison megjelenő áram impulzusok a csillagponton (nullvezetőn) nem mindig tudják kiegyenlíteni/kompenzálni egymást (csak véletlenszerűen).
Ezért a nullvezetőn folyó áram (peches esetben) sokkal nagyobb is lehet a fázisokon folyó áramhoz képest. Már kaphatók a boltokban olyan kábelek, amelyek erre az új (kapcsolóüzemű) világra vannak gyártva, ezeknél a nullvezető vastagabb a fázisvezetőknél.
"16 mm2-ig a védővezető a fázisvezető keresztmetszetével megegyező, 16-35 mm2 fázisvezető-keresztmetszetig 16 mm2, a felett a fázisvezető keresztmetszetének a fele. Ez azonban csak akkor igaz, ha a védővezető és a fázisvezető anyaga vezetőképessége ugyanaz!"
Ma már az idegenek, akik 1970-ben szálltak le először a bolygóra, szinte teljesen lecserélték az utcai három fázis plusz nulla alumínium hálózatot egyfázisú HASZK hálózatra (Homok, Akácfa és Szellentés), mert az alumíniumból építik az űrhajóikat a következő ugráshoz. Darabbérben.
1500 lélekszámú falu,1980-ban a TSZ-en,Erdészeti fűrész üzemen kívül, kb velem együtt 5-6 személynek volt bevezetve a 380V.
Azt is komolyan meg kellett indokolni,hogy miért,mert az építési hatóság csak úgy adta meg az engedélyt,"új ház" bent a 380V. Az csak mese,hogy szinte mindenkinek volt a falvakba,az egyszerű mezei parasztnak minek kellett volna?? A kérdésen kívül,páran mindent csűrnek - csavarnak,a 3F gépek pedig működnek 42 éve! Pedig itt nincs semmi látnivaló,túl van bonyolítva.
Asszimetrikus rendszerterhelés és ennek következményei.
Vidéken régen szinte mindenhol 3 fázis volt, alacsony amperszámmal. Viszont nem vitték végig a kádárkockákon (és újabb építéseken) a sok drótot, egyszerűen felfűztek mindent 1 esetleg 2 fázisra... Hiába volt bent 3 fázis.
Később mindenki megkérte a nagyobb amperokat, szinte mindenhol meg is kapta, a 3x 16ból sorban lett fél falukban 3x25.
Egyes fázisok ettől rendszeresen szinte füstölnek, a szolgáltató pedig nem szarakodik avval ,hogy fázissorendet cserberéljen minden ingatlanon, sakkozzon a bekötéssel.
Egyszerűen "'A" utcát amblokk átköti L1, "b" utca mindeki L2, "C" utca mindeki "L3", akinél meg csak búg a köszörű, az így járt.
Így ráadásul el tudja osztani ,hogy az a vezetékvastagság*3 elég végig egy fázisra, ami eddig 3at vitt, tehát kapun kívül is pont avval spórol, (mivel karbantartásra sincs pénz, ember, akarat, nemhogy kiépítésre, felújításra) mint a magánháznál, nem vezetékez 3x, hanem összefogva utca elején megháromoszorozza az áramot és csá.
"Ami biztos: ma szakmányban (!), utca számra kötik át a rezsicsökkentés nevű nemzeti csoda (és több, más, részben, és adott nézőpontból, kényszer-körülmények ismeretében respektálható műszaki tényező) következményeként a 3fázisú fogyasztókat 1-2 fázisra."
Nem tudom hol van Szakmány, de miért teszik ezt és mi köze van a rezsicsökkentéshez?
Mert ha van 3x10 vagy 3x16 amperod, mit nyersz ha átkötteted 1x32-re?
Először is...: hogy te saját felelősségedre nyitogatod ezeket meg turkálsz benne, az a Te bajod.
Hogy itt ehhez segítséget kaptál, az meg egy másik téma ,mert ha történik bármi, az büntetőjogi kategória.
Ami a második képeden van, az ráadásul a semmikori szabálynak, szabálynak meg nem felel, "nálunk maradt" "ezt tudtuk szerezni" jeligére egy házilag tákolt-gányolt, élet és tűzveszélyes 3fázisú faliszekrény.
Hogy volt-e itt 3fázis? Ezek szerint igen, volt. Ez közel 100% biztos.
Ugyanis a kiépítések jellege, a három elkülönített áramkör, a mérők, minden erre utal.
Itt akár szemrevételezéssel befejezhető lenne a dolog, és kijelenthető a 3 fázis bizonyos megléte...
....HA nem a 2020-as évek magyarországán lennénk. Ez ugyanis maga abszurdisztán...de ezt itt vágjuk is el, mert nem villanyszerelés.
Ami biztos: ma szakmányban (!), utca számra kötik át a rezsicsökkentés nevű nemzeti csoda (és több, más, részben, és adott nézőpontból, kényszer-körülmények ismeretében respektálható műszaki tényező) következményeként a 3fázisú fogyasztókat 1-2 fázisra.
Valódi 3 fázisa tehát innentől annak és csak annak a fogyasztónak van, ahol megvan a 400V feszültség, ami az egyes fázisok közt mérhető.
3x1 fázisa lehet bárkinek, ugyanazt a drótot bekötjük minden fázisra, és voilá. Mindegyiken 230V (körül) lesz a nullához képest.
Úgy képzeld ezt a megoldást, mint az anno kapható "álsztereó" magnókat, két hangszóró van, de semmi nincs tovább duplán kiépítve.
Mindegyikre ugyanaz van kötve, nincs valódi két csatornás hang.
Egy szakmabeli feltérképezi a rendszert, majd mérésekkel igazolja a feltevését.Van hogy több mérést kell elvégezni hogy a megfelelő információt kinyerjük.
Jelen esetben miután megismerkedtél a mérőműszered méréshatárával,beállítottad a megfelelő áram nemhez (ami persze feszültség lesz) a tárcsát megmértél valamit valamihez.
Erre reagáltak úgy hogy a mérésed nem feltétlenül elégséges annak megállapítására amit te határozottan állítasz.Így az addig csak feltételezés.
Természetesen a képek alapján mérések hiányában is feltételezhető hogy van három fázisod. A hálózatod állapotáról a mérésed elég kevés információtartalommal bír bár te tudod mit miért mérsz.
Na látod, ilyen amikor Elek elkezd kavarni, még ti is belebonyolodtok.
A kérdező feszkót akart mérni, 4 csatis a műszere.
Elek elkezdett kavarni az ampermérésről, amikor rájött hogy baromságot írt elkezdte menteni a menthetőt hogy a 3 csatisra tereljen, és már mindenki benne van a málnásban és egymással vitatkozik.
Pedig a lényeg hogy a kérdező megkapta a válaszát, meg is köszönte, Elek meg szokás szerint hülye.
kecske, egy élmény vagy. Felénk a piacon egy csokor petrezselyem mellé adnak ilyen 3 csatlakozós műszert. Nem hiszem, hogy feltűnt, de ezekkel csak egyenáram mérhető. Elképzelem, amikor a villanyóra alatti kismegszakítót nyomja le.
Miért nézel másokat hülyének amikor magad elképesztően tudatlan vagy.
A három csatlakozós multimétereknél az alacsony szintű (pl 200 mA) áramméréshez többnyire nem kell átdugni semmit, ha pl feszültség mérés közben véletlenül arrafelé tekerjük a jaxley kapcsolót akkor már olvad is a műszerben lévő kis üveg biztosíték (ha nem lomhát tettünk bele)...
A nagy áramú (10/20A) áramérő pont persze nincs belül biztosítva, annál a villanyóra alatti kismegszaító a műszer biztosítékja (vagy megolvad a mérőzsinór :)
> Aha,akkor nálam miért van a v szekrényben 3+3 db Siemens 16 A védőkapcsoló?
Honnan tudnánk ?
> Illetve 3 db olvadó biztosíték?
Mert kurva öreg a szekrény, azért :)
> Vagy azok csak díszek?
Ha szerencséd van, akkor nem. De Jahno csak arra utalt, hogy egy fázist is el lehet osztani sokfele, 3 fázist is. Ezen nem kell megsértődni. Viszont gyanítom, hogy egyetlen védőkapcsoló sincs a szekrényedben, azok mind kismegszakítók.
"de a kérdezőnek is kellene némi fogalmának lennie az áram és a feszültség mérés közötti különbségnek."
Igazad van, de a kérdező írta hogy feszkót akart mérni és ennyi. Elek magyarázott már bele másodpercenként 50x cserélgetős kábelt meg árammérést, üvegcsöves biztosítékot meg minden egyebet.
Szokás szerint, hogy kiélhesse a közlési kényszerét.
III. év. osztályba kell sorolni azt a gyártmányt, amelyben az áramütés elleni védelem érintésvédelmi törpefeszültségû tápláláson alapul (önálló vagy leválasztó trafón keresztüli tápellátás) és amelyben nem állítanak elõ a lentinél nagyobb névleges feszültséget.
---------------- AC 12 Volt és DC 30 Volt >> III. C. osztály
AC 25 Volt és DC 60 Volt >> III. B. Osztály
AC 50 Volt és DC 120 Volt >> III. A. osztály -----------------
A III. C. osztály az ami bárhol használható gyakorlatilag. Vizes és szigeteletlen környezetben is. A 20 Voltos akkus cucc >> ide tartozik, nem lehet vele probléma.
A III. B. osztály már szigorúbb, elvár bizonyos fokú szigetelést. A 40 Voltos akkus cucc >> ide tartozik, már lehet gond vele ... egy építkezésen.
A III. C. pedig már nyűgös >> nem is alkalmazzák nyakra-főre.
Valójában egyen feszültségnél (pl aksinál) is teljesen mindegy, hogy melyikhez érinted a feketét és melyikhez a pirosat, mert a műszereket ma már olyanra csinálják, hogy nem zavarja őket.
Ha véletlenül felcseréled a színeket, azt a műszered kijelzi a képernyőn úgy, hogy egy mínusz jelet tesz a szám elé. Tehát ha pl a műszered azt méri az aksim, hogy "12V", akkor jó helyen vannak a színek (a piros vezeték van a pozítívon), ha pedig azt írja ki a műszered, hogy "-12V" akkor a véletlenül a fekete van a pozitívonn.
Egyes korszerű műszerek már tele vannak biztonsági funkciókkal, némelyik műszernél már nemcsak a vezeték színe nem számít de még a 230 voltot és a váló feszültséget is felismerik és automatikusan átkapcsolnak oda. A te műszered még nem ennyire okos, ennél főleg arra kell vigyázni, hogy ok nélkül ne tekerd semelyik amper állásba, mert utána esetleg üveg biztosítékot kell cserélni a belsejében :)
Ha megérinthető a 40 V (nem a gép működtetése közben, hanem a kivett akkumulátort totojgatva), akkor, bár kissé túlbuzgóság, de a szabványt szó szerint értelmezve érthető.
Talán tűzvédelmi okai vannak (nagy energianennyiséget tároló akkumulátortól felizzik valami). De a lítiumos akkuk egyik sajátossága, hogy egyszerű mechanikai sérülés hatására hajlamosak maguktól kigyulladni. https://www.youtube.com/watch?v=jGUkKi7cfK4
Szégyen, hogy kihoznak egy értethetetlen szabályt, amit meg sem próbálnak megindokolni. De hát arra kell nevelni az elbutított népet, hogy gondolkodás nélkül kövessék a felülről jövő parancsokat )
Ezt az OBO dobozt (és a gégecsövet is) a nap UV sugárzása tette ilyené.
Ebből is látszik, hogy nem kültérre gyártották.
Kíváncsi is lennék, hogy a doboz hivatalos gyári leírásában szerepel-e, pl hogy "IP55, csak beltéri használatra" :)
"Én nem szeretném a tetőt lepattintani."
A belsejében 10 év múlva is minden olyan állapotban van, mintha tegnap tették volna rá a fedelét. Tapasztalatból tudom, ilyen dobozokat használtam kültéri kamerák mellé is.
Nincs arról semmilyen adat, hogy mi volt a pontos elvárás szigetelés szempontjából és az sincs leírva, hogy végül ennek az elvásárnak megfelelt-e. Ez alapján nem lehet megállapítani, hogy ez egy "nagyon vékony és nagyon jól szigetelő" anyag volt-e.
De ha látsz tény adatot (pl konkrét hőmérséklet értékek, felületek nagysága, elvárt hőmérsékletingadozás, mért hőmérsékletek, időtartamok, egyéb teszt körülmények) a cikkben, bátran idézd ide!
Az ATL-1-be négy darab fedélzeti akkumulátor volt beépítve. Ezekből hármat vékony – átlagosan 1mm - de különböző alumínium-oxid alapú speciális rétegekkel vontak be.
A negyediket egy hagyományos szigetelőanyaggal, ez volt az ún. referencia akkumulátor. A cégek munkatársai azt vizsgálták, hogy melyik változat rendelkezik jobb hőszigetelő tulajdonságokkal a világűr hidege ellen.
A kísérletet az is segítette, hogy a műhold alacsony Föld körüli pályán keringett,
ÍGY GYAKRAN VÁLTAKOZTAK AZ ÁRNYÉKOS ÉS NAPOS PÁLYASZAKASZOK,
ez pedig jelentős hőmérséklet különbségeket idézett elő, ideális környezetet nyújtva a magyar fejlesztésű hőszigetelő anyagok tesztelésre. Az első adatok szerint az új anyag jól vizsgázott.
(Forrás: H-Ion Kft., ATL Kft.)
No de ha csak a képeket nézegeted... Befejeztem...
Ez mind szép és jó, de ide teljesen off topic és értelmetlen. Egy pár centis műholdra valószínűleg nem fognak XPS-t meg kőzetgyapotot rakni. De ha gondolod, told a témát :-)
Való igaz, hogy az Ó Rigó nem a szakmai újságírás csúcsa, de azért van, amit még a firkász se tudott elkefélni:
A kísérletet az is segítette, hogy a műhold alacsony Föld körüli pályán keringett,
ÍGY GYAKRAN VÁLTAKOZTAK AZ ÁRNYÉKOS ÉS NAPOS PÁLYASZAKASZOK,
ez pedig jelentős hőmérséklet különbségeket idézett elő, ideális környezetet nyújtva a magyar fejlesztésű hőszigetelő anyagok tesztelésre. Az első adatok szerint az új anyag jól vizsgázott.
(Forrás: H-Ion Kft., ATL Kft.)
nem valószínű, hogy az akkukat hőszigetelő réteggel vonták be.
Hát, ha téged nem kérdeztek meg előtte, akkor így jártak, kilőttek és hónapokig üzemeltettek egy műholdat hiába :-)))...
A H-Ion Kft egyébként a KFKI egyik levált részlege, dehát te biztosan jobb vagy fizikából (is), mint aki ebből él...
Sajnos az IQ-m 60 felett van, ezért az orvosom eltiltott az origo.hu olvasásától (elbutulás+agyvérzés megelőzése).
Amúgy az akkumulátorok munka közben hőt termelnek, és az űrben a dolgok hűtése komplikált dolog (pláne amikor rásüt a nap a műholdra és az az oldala 100 fok fölé melegszik), ezért nem valószínű, hogy az akkukat hőszigetelő réteggel vonták be. Biztos, hogy a cikkben HŐszigtelésről van szó, vagy esetleg a cikk írója volt egy kicsit kreatív?
Az ATL-1-be négy darab fedélzeti akkumulátor volt beépítve. Ezekből hármat vékony – átlagosan 1mm - de különböző alumínium-oxid alapú speciális rétegekkel vontak be.
A negyediket egy hagyományos szigetelőanyaggal, ez volt az ún. referencia akkumulátor. A cégek munkatársai azt vizsgálták, hogy melyik változat rendelkezik jobb hőszigetelő tulajdonságokkal a világűr hidege ellen.
Ha te nem tudod, akkor úgy jártál. Az ATL-1 építésében ugyanaz az egyetemi csapat működött közre, akik a másik három magyar műholdat építették. Volt valami MEKKegés szigetelőanyag ügyben, arra hoztam példának az ATL-1-et...
Itt már annyi az elcseszés, hogy már nincs rendelkezésre álló vastagság, pedig az egész simán elfért volna a falban, ha van megfelelő kommunikáció és nem hagyjátok a kőművest "mink így szoktuk eztet csinyáni" üzemmódban dolgozni.
Vékony OSB-ből csinálj egy nyitható ajtót a villanyóra elé, az megvédi a naptól. Az OSB-t viszont megvédi a víztől és az UV sugárzástól bármelyik olcsó kültéri festék. Hőszigetelő réteg 5 centi grafitos EPS alatt nem ér szinte semmit, neked viszont már nincs 5 centi helyed.
Egy PPANZER 7,5kW-os RD10910EX generátort kell be kötni amivel automata ATS-átkapcsoló van egy lakás áramszűnet esetén kell űzemeljen. A gond az,hogy a földszinten van egy élelmiszer űzlet és áramszűnet esetén csak az űzlet működne mivel az kb.6-7kW az összfogyasztása. Az emeletnek is kűlön bisztositék táblája van és az űzletnek is. Ugy kell megoldani,hogy áramszűnet esetén csak az űzletet tálálja a generátor. Köszönöm a segitséget.
A hőszigetelés elé lóg még ki a doboz is maga, szerintem a kőművesek raktak szélesebb falazót belül, mint tervezve volt :). Ez egy korábbi ajtónyílás egyébként, tehát adottságként került ide át. Szerelőm is csodálkozott, előtte úgy számoltuk, hogy kb. a vakolt falsíkba fog esni az egész max. És nem. Viszont mellette meg járda tervezett, ezért IS a sakkozgatás a centikkel, meg hogy érdemes-e, ha igen, hogy. Meg azért mégse ütközz már bele stb. A kőművesek saccra azt mondták korábban, hogy mondjuk a 10 centis XPS kb. felér egy 15 centis EPS-sel és/vagy az általunk a falra rakott 16 centi kőzetgyapottal, de nem ellenőriztem a valós paramétereket.
ha a hőszig és a műanyag doboz között van még hely, azt tömd ki kőzetgyapottal. ezt könnyen ki tudod venni, ha az EON ellenőrizni akar valamit. A mérődoboz egy "légzárt" egység, ami elég jól hőszigetel (persze a benne kialakuló légmozgás miatt nem annyira jó, mint egy igazi hőszigetelés). Az ajtó belső oldalára meg ragassz 2cm bármilyen hősziget. kőzetgyapot/üveggyapot/ásványgyapot = nem éghető. EPS/XPS = éghető (de gondolom ide csak minimális mennyiség kerülne) nem vagyok villanyos (hanem építős).. így az egész mondókámat még felülírhatja valaki, aki a "mérőóra eltakarás" villanyos előírás részével foglalkozik.
ne csak a téli hideg/hőhídra gondolj, hanem a mérőóra nyári felmelegedésére is!
"Nyilván a cél az lenne, hogy minél vékonyabb legyen, de minél jobban szigeteljen"
Nagyon vékony és ugyanakkor nagyon jól hőszigetelő anyag nem létezik, a fizika nem engedi.
Legjobbak, viszont nagyon drágák a vákuumpanel és a tömör aerogél,
vigyázat mindkettő körül csaló cégek hemzsegnek.
"mert már így is ki fog kissé emelkedni a falsíkból"
A falba süllyeszthető villanyóra dobozok úgy vannak csinálva, hogy ha kb 4centi belőlük kilóg a falsíkból az áramszolgáltató úgy is tudjon velük dolgozni, pl leplombálni. Ez mindössze kb 4 centiméter, tehát ha téglafal síkjából 4 centire lóg ki a villanyóra doboz, de a ház falán pl 15 centi vastag a hőszigetelés, akkor a doboz elé még tehetsz akár 10-11 centi vastag nyitható ajtót is olcsó polisztirolból, még akkor is lehet teljesen sík a hőszigetelésed külső felülete.
A következő helyzet lenne, amihez a kérdésem jönne: a műanyag mérődobozokra kívülről egy nagy takaró ajtót terveznék tenni, hogy ne egye meg az egészet a napsütés időnek előtte (mivel az egész technikai okból az épület déli oldalán van), továbbá persze esztétika jelentősége is lenne. Van ezzel kapcsolatosan valamilyen előírás? Amin esetleg később az MVM, EON bárki aki éppen a "szerv" ne tudjon kekeckedni (később: a H tarifás rész még üres, épp elég meccs volt megugrani a mérőhely oszlopra áthelyezése majd vissza, bővítéssel, MGT, CSMD stb. köröket és míg az oszlopon van a mérő, addig alapból azt mondták, hogy addig H-tarifás mérőre papír se adható be, csak ha majd az óra visszakerült a helyére).
Szeretnék* továbbá a belső oldalára némi hőszigetelést is tenni ha lehet, mivel ezen a helyen a fal amúgy is vékonyabb és hőszigetelés se került a hátfalra (tehát a mérők alá). Nyilván még ekkor is marad ezen a felületen hőhíd, de 90-100 éves (most felújtott) az épületrész és más részein sem lehetett volna mai elveknek és elvárosoknak 100%-ban megfelelő szintet elérni (vagy csak teljes dózerolással, ami objektív építésügyi okokból nem lehetett opció). Tehát nem egy passzív ház. ;) Melyik ide a legjobb vagy fordítva nézve, melyik okoz legkevesebb gondot, gondolok itt főleg a tűzveszélyre. Mindenféle szigetelőanyagom maradt az EPS-XPS vonaltól egészen különféle kőzetgyapotok Bermuda-sokszögéig (az épületfal kőzetgyapotos szigetelést kapott). Nyilván a cél az lenne, hogy minél vékonyabb legyen, de minél jobban szigeteljen, mert már így is ki fog kissé emelkedni a falsíkból, tehát kell fölé egy miniatűr előtető, bádog, akármi.
Vagy felejtsem el és jobb, ha átszellőzik?
* vagyis én nem annyira, de az asszony meg igen :)
Gondold el mikor az NKIre azt mondja majd, hogy trafó. És a sajtó meg mást semmagyaráz hetek/hónapok/évek óta, hogy kinek a munkáját veszi el. És ezt ezek alapján teljesen komolyan gondolják.
Jó reggelt. Rég nem írtam , belépési problémáim voltak.
Azt gondoltam annyi mindent láttam nem ér meglepetés erre küldtek képeket egy kérdéssel hogy szerintem hová kössük a nullát mert a villanyszerelő tett egy almérőt de ott a nullával nincs kiállás.
Elhiszem hogy régi szaki abból az időkből amikor olyan színnel vezették az áramot amilyet épp lopni tudtak.
De most kék színnel a fázist , szűrkével a földelést . És a vicc az hogy egy asztalos üzennek bérelték s helyet. A tulaj csináltatta meg az almérőt.
Fog majs segíteni, aztán meglátjuk, de míg a legnagyobb képi adatbázissal rendelkező cégeknél is folyamatosan mellé megy minden, egy bármilyen átlag képen képes fennakadni, a mindenféle pucérságot hirdető csajok meg átmennek a szűrőn, hát addig nem tudom mi legyen ezzel a csoda MIvel ami a csapból is folyik és elvileg megváltja a világot.
Ez nem sért szabályzatot:
Mondjuk olyan már volt, hogy ezen dühöngtem és havernak privátban tovább szerettem volna küldeni, hogy évek óta visszatér ugyanaz a poszt és nem lehet vele mit kezdeni, erre kaptam némi eltiltást, szóval néha mégis műxik csak nem pont jó kontextusban. Gondolom a kép nem ismeretlen, szerintem percenként kettőt tudnék találni.
Vagy éppen minden hirdetést letilt, amikben tényleg semmi extra nincs és évek óta fut ugyanazzal a szöveggel. Néha a komplett fiók ugrik, jogorvoslat nincs.
Ezt meg csak úgy jelentette, de bukott be nálam videójáték, fotómasina, iratrendező, felni, haveri körben meg aztán végképp mindenféle fennakadt a szűrőn amit csak el tudunk képzelni. Rendes magyarázat néha nem sok volt, felnit TALÁN fegyvernek nézte, egy plüss dínónál írta csak egyértelműen, hogy élő állatot árulni tilos. Tudjuk hol a helyünk na. Most akkor mi legyen ezzel a csoda MIvel meg a kép felismerésekkel?
Ahogy az ember idősödik, egyre több példája van arra, hogy az ember a tökéletlenségi faktor az orvoslásban is.Egyik ötven éves orvos se arra emlékszik, amire egy másik. Kinek mi fordult elő a családjában, miből kellett azelőtt 20 évvel kétszer vizsgáznia, miből írt diákköri dolgozatot, satöbbi. Úgyhogy nagyon jó, ha a gépek segítenek. Míg öntudatra vagy humorérzékre nem ébrednek. Mert akkor simán kiköpi a csalánkiütésre, hogy végső stádiumú bőrrák, gyorsan menjen haza és árulja el a pinkódot az asszonynak.
A műtéti robotokban és a sebészeti gyakorlókban sem hittek sokáig ;-)
Ja ja, a lányom már ebbe nő bele, ma volt öltögetni :)
A MI az nagyon sokat fog segíteni a diagnosztizálásban.
Olyan apró szegmensekre bontódik egy-egy orvosi ágazat, hogy gyakorlatilag szakbarbár lesz belőlük, mert a célterületére tud csak fókuszálni, h abból lehetőség szerint a legjobb legyen.
A SOTE-n elég sok kontakt van több okból, ez tényleg működik, mármint kell a humán kontroll, mert ahol a találati biztonság 90% alatti automatikus, felette ajánlott, ha jól emlékszem. De a lényeg, hogy egész jó eredménnyel dolgozik, jobban bírja a monotóniát a gép és az adatbázisában is sokkal gyorsabban és hatékonyabban keres, mint egy ember és ez az "adatbázis" ugyanaz, mint amit a humán is használ, itt nem számít a beteg általános állapota vagy az anamnézis. Itt a 95% egy tesztben lehet hihető is, de bőrgyógyász nem vagyok, majd jön Elek és megszakérti :-)
A teszt időszakban megtalált rákos vagy gyanús esetek kis találati hibával beigazolták a terv működőképességét. (ne felejtsük el, hogy mai napig nagyon sokan krumplival és kaputelefonnal fotóznak)
A műtéti robotokban és a sebészeti gyakorlókban sem hittek sokáig ;-)
Ezt sem szabad túlgondolni, pont tegnap beszélgettem az egyik régi haverral, aki a sztakinál foglalkozik többek között ilyesmivel. Az a 95% erősen "idealista" megközelítés, és akkor még diplomatikus voltam. Nem árt az, ha egy humán intelligencia is látja. (nem a gyurcsók kolléga, mert ő bár humán, az intelligenciától elég távol áll :)
Az első választások előtt országgyűlési képviselőjelölt, vagy mi volt. Mindenesetre ő volt 50 %-ban az oka, hogy én, aki nagy reményekkel tekintettem az újratemetés őszén a változásokra, mire az első választások eljöttek, már végleg ki is szerettem az új politikusokból. :D :D :D
Gyurcsok 1951. január 31-én született Vácon. Villanyszerelőként dolgozott és a korai időszakban hobbiként karatézott, így elég jó fizikummal volt megáldva. Már fiatalabb éveiben is különböző fénygömböket látott - legalábbis erre utal vissza az évtizedekkel későbbi írásaiban -, majd a kilencvenes években fizikailag is találkozott a földönkívüliekkel.
A földhözragadtak szerint csak NKI-t cserélt laposfogóval a látomásai előtt. Aztán egyházalapító lett, majd a távgyógyászat első képviselője.
ui.: AKINEK VAN HUMORA, MINDENT TUD. AKINEK NINCS, MINDENRE KÉPES. Királyhegyi Coelho
Kapcsolgattam a TV-t. A Hírtv-én reklámozták, 17.30-kor a RADAR című műsorban a táv-bőrgyógyászatról (is?) lesz szó. Nem tudom, hogy zajlik egy műsor. még soha nem néztem, de ma megnézem.
Nem kell beszarni, én láttam oroszt csupasz kézzel mindenféle segédeszköz nélkül NKI-t cserélni. Láttam arcba robbanni NKI-t, utána előírták, hogy csak fényre sötétedő hegesztő-pajzsban lehet NKI-t cserélni. Egy hónap múlva egy sem volt meg, mind ellopták. Ez még a '80-as években lehetett.
Különben én is cseréltem már kombinált-fogóval NKI-t.
Nem lenne ez ilyen bonyolult leírás, mert 2. oldal körül már ott tartana, hogy minek sétálnánk el a rackszekrényig, hisz köztudott, hogy az mekkora hülyeség és nincs rá szükségünk, akkor minek mennénk oda?
"valójában csak a nagyon buta emberek gondolják, h sétálni úgy kell, hogy az egyik lábunkat rakjuk a másik után. Mert valójában úgy el, hogy kicsit előredőlünk, és a lábmunka már csak kényszertevékenység az előredőlés ellen. Végezz el egy gondolatkísérletet: ..." mondaná napokig :))
Az a legjobb, mikor teljesen alapvető dolgokat állít be mindent tudó feketemágiának, aminek csak Ő van a birtokában és semmi más. Sosem sejtettem volna azt sem, hogy sétálva előre haladni úgy kell, hogy egyik lábunkat rakjuk a másik után. Félelmetes.
Köszi, értem. IP54 felett nem nagyon vannak kapcsolók, ritkaság, nagyobbmárkák meglállnak IP54-nél, ahogy látom.
Mondjuk a tető túlnyúlás az csak olyan 40-50 centi és 4 méterrel az eszköz felett van. Tehát azért óriásit nem segít a védelmében, ha oldalról fúj a szél eső közben.
Az ismét ölt a betonkeverő cikkek nyomozati anyagában rendszerint kiderül hogy több tényező együttállása okozta a balesetet.
"...a keverőtárcsás akármi meg a mélyszegény telepeken és a múzeumokban látható manapság."
Kapható ma is. Nagyméretű vagy nagy mennyiségű göncöket, pl:pokrócok...stb, és ahol van esetleg esővíz is gyűjtve akár gazdaságosabb is lehet az üzeme. Kell mellé egy centrifuga is...
Egy mosógép nem melegpadlós helyiségben üzemel rendszerint és akár vékony vízben is állhat mert előfordul.
Egy építkezésen más viszonyok uralkodnak, és másképp, más mennysiégű vízzel és "vezetőképességű közegben" folyik a munka, mind egy akár melegpadlós helyiségben, ahol a háziasszony betesz egy hermetikusan zárt, fix kötésekkel telepített gépbe pár rongyot, majd egy elektronikusan felügyelt(!) folyamat végén nedvesen (vagy ma már akár teljesen szárazon) kiszedi.
A betonkeverő ma is ugyanaz, még egy top beruházáson is, a keverőtárcsás akármi meg a mélyszegény telepeken és a múzeumokban látható manapság.
Nem kell hozzá nagy ész ,hogy belássa valaki, a hosszabbítokkal összeduugva telepített, slaggal "locsolt", minden védelem és elektronikus felügelet nélküi , vékonyan lefestett vastest az a kezelők hozáállásától is függetlenül is kb ezerszeres kockázat.
Egyébként közel minden építkezésen használt villamos berendezés ilyen, illetve az elep baleseti kockázat is jelentős, az építkezés egész területén.
De a betonkeverő az még ott is kiemelekedik.
Ráadásul a készbetonok mindennapossá válása óta tipikusan abban a szegmensben használnak keverőt, ahol a hobbi szint határán a munkavédelmi feltételek is olyanok amilyenek.
Hmm, köszi, ránéztem. Maga az OBO is házfalra tetőtólnyúlás alá a T szériát írja, ez az X széria kissé túlzás volna. Az IP67-nek 5x-ös felára van, többezer HUF a legkisebb dobozka.
Ágyúval verébre lövés volna az.
Azt hiszem ár-értékben a simafalú T doboz és a belefőrt kábelmérethez igazított tömszelence lesz a megfelelő megoldás nálam.
Nem vízben kell, hogy álljon :D
Pesze vannak ilyen gyárilag tömszelencével ellátott időjárásálló IP68-as, kissé noname-ebb, de megfizethetőbb verzióban. Itt nem kéne furkálnom a tömszelencének...
Még ami kérdés a megfelelő kültéri villanykapcsoló. Hivatalosan mehetne a viszonylag gyakori IP54 a tetőtúlnyúlás alá. Azok kivágós membrános, eszerint kültérre azért nem a legideálisabbak. De a Schracknak van árban jó, elvileg időjárásálló terméke, ami tetszik.
Értem persze, jobb minél jobbra. Kültéren, ház falán lenne, persze tető túlnyúlás van, de gondolom célszerű a legrosszabbra készülni, szélsőségesen szeles időben oldalról jövő eső elkaphatja simán...
Mi lehet egy betonkeverőnél olyan veszélyforrás ami egy keverőtárcsás mosógépnél nincs.
Tételezzük fel mindkettő kettős szigetelésű.
Mindkettő kb ugyanannyi vizet kerget egy nyitott üstszerű alkalmatosságban.
Miért potenciálisabb veszélyforrás a betonkeverő?
Talán azért mert a kezelőnek csak annyi a fontos hogy forogjon bármi áron?Kiszakított tömszelence,eltávolított burkolat,elosztóból elosztóba dugaszolt hosszabbítók melynek valamelyikének biztosan vissza lesz hajolva a földelő érintkező,vagy az festék vagy malter maradványtól vagy csak barnára van oxidálva és semmit sem ér?Vagy a tákolt szerelés mikor csak sarus kondit kapott a felpuffadt helyett és szigetelőszalaggal betekeri? És sorolhatnám...
Én továbbra is úgy vélem a felhasználó(k) alkalmatlansága,az üzemeltetés helyszínén uralkodó állapotok miatt szükséges a nagyobb biztonsági előírás.
Magyarán "bolondbiztosságra" kell törekedni. Úgy vélem a kiépített biztonsági eszközök mellett is fog történni baleset még ha ritkábban is.
"Ezeket a gumimembránokat nem késsel kell kivágni"
Alig néhányan tudják ezt.
Én néha még alsó lyuknál is jó szorosra csináom a membárnt, megszokásból.
de felső lyuknál is teljesen vízmentes, ha pár dolgot figyelembe veszünk
1 a kilyukasztás lehetőleg kerek és roncsolásmentes legyen
2 a lyuk lényegesen kisebb legyen, mint a kábel külső átmérője
2: végül a membrán KIFELÉ türemkedjen a kábel körül. Tehát a kábelt először túltoljuk a lyukon át, be a doboz mélyére, majd visszahúzzuk annyira, hogy a betoláskor befelé türemkedett membrán végül kiforduljon.
Soha nem süllyednék odáig, hogy kültéren ezeket a kiszúrható műanyag membránokkal ellátott dobozokat szereljem. Az ilyenek csak beltéren, szakmás helyen, kézzel elérhető magasság felett nyújtanak elegendő védelmet, mondjuk egy alállomás lépcsőházában, ahol nem esik az eső, félhülye sem jár, csak kioktatott szakszemélyzet.
Nem is fogja megfelelően a vezetéket, tehát közvetlenül a doboz elé kéne egy bilincs, az meg nem pont a tengelyben tartja a vezetéket, így a membránt elhúzza, egyik oldalon már gyengébb lesz a védelem.
Én viszont a közösségre nézve életveszélyeseknek és agyonlövendőknek tartom azokat, akik szokásos, kötelező előírásokat nem teljesítenek, és még azt is érzik, meg tudják magyarázni.
Én is mindenhol hatvannal megyek, ahol lakott területen nincs külön korlátozás, de nem próbálom meg megideologizálni, hogy ez így teljesen elfogadható, sőt, helyes, sőt, dicsérendő akár, és követendő.
Lássuk be hogy a kiemelt mondatrész után beillesztve bármilyen elektromos szerkezet halálos lehet,nem azért mert betonkeverő.
De hogy a kérdező már módosításokat akar végezni egy feltehetőleg gyári betonkeverőn az is veszélyforrás.
Ha ennyire tart tőle hogy a hálózata nem szakszerű, a keverő állapotát nem képes felmérni, inkább szerelje le a villanymotort és tekerje egy megfelelő méretű hajtókarral.
ÉV relé,minimum... de ne olyan XBS márkájú mint a kismegszakítója és tényleg már leírták a minimum követelményeket.
Hiába mondogatjuk a kőművesnek, hogy mi a szabványos megoldás, ha ő felvonul egy földelés nélküli házhoz, akkor ő ott öt perc múlva dolgozni fog a gépével, akármivel is ijesztgették őt az interneten. Szerintem csak olyan javaslat életszerű, aminek alkalmazása nem rabolja az idejét és nem terheli túl az inteligencáját. Ebbe a kritériumba nem fér több, mint egy konnektoros életvédelmi relé. Ha minden betonkeverőn lenne egy ilyen, meg lehetne spórolni néhány koporsó árát évente.
ha földelés-technikai tanfolyamot tartanánk minden kőművesnek, attól a balesetek száma évente csupán kb 0,0000001 százalékkal csökkenne :) mert a harmadik munka megkezdése előtt a még a tanfolyamot végzett stréber kőműves sem hívna földelés-csináló villanyszerelőt újabb százezerért (amit végül neki kell zsebből kifizetnie, mert a paraszt megint ravaszkodik).
Még itt a kültéren való szerelésekkel kapcoslatos érdeklődésemet folytatnám, ha megengeditek a kérdéseket.
Kötődöbözból gondolom nem elég, hogy IP65 vagy hasonló legyen, ha bírja az UV-t is gondolom... Illetve felteszem, hogy célszerű az összes bevezetést tömszelencével megoldani nem? Ugyanúgy a kapcsolóknál szintúgy...
" Egy betonkeverő nem halálosztó alapvetően" pedig dehogynem!
Az épitkezési balesetek 50%-t okozta.
"Áll a segédmunkás a betonkeverő mellett, amikor azt veszi észre, hogy a cipőjébe kavics került. Megtámasztja magát a keverőn, és rázni kezdi a lábát, hogy így szabaduljon meg a kavicstól. Ekkor érkezik meg a kollégája, aki azt gondolja, a férfit az áram rázza. Rémülten a lapát felé nyúl, és hatalmasat csap a keverő mellett álló férfi karjára (más verziókban a hátára). Innentől kezdve ki-ki a maga szája íze szerint fejezi be a történetet: többszörös kéztörés, kórházba szállítás és fájdalomtól elájulás egyaránt népszerű befejezési mód."
Mint az Atissal folytatott párbeszédből kiderül, 89 óta nagyjából mindig kellett ÁVK a betonkeverőhöz.
Viszont nem úgy, hogy kétpólusú dugaljból volt megtáplálva a betonkeverő, tehát nem volt védővezetőhöz kötve a teste, mint ahogy te javasoltad volna. Az a megoldás első vonalbeli védelemnek nincs megengedve, mert áramütés árán kapcsol le. Régi épületek régi szerelésénél volt megengedve ideiglenesen ("a szabványos hibavédelem kiépítésének első lépcsőjeként"), de csak melegpadlós helyiségekben.
Újabban viszont, el kell ismernem, hogy bár elvileg tilos, de gyakorlatban megengedhetőnek tartják egy 25 A-nél nem nagyobb védelemmel ellátott fogyasztói berendezés külön helybeni földelését, ha 30 mA max ÁVK-val van védve. A 30 mA-es ÁVK esetén viszont ehhez gyakorlatilag egy elég igénytelen földelő is megfelelő. Nem írom a 100-as szöget, mert a humorérzék a neten nem fizetődik ki.
Kicsit túl van gondolva ez a dolog. Egy betonkeverő nem halálosztó alapvetően. Ha megnézed a keverőkkel kapcsolatos halálesetek olyan hiányokra, emberi mulasztásokra vezethető vissza,ami ép ésszel fel nem foghatók.Értem hogy a kőműves nem a társadalom elitje,de kellene egy okosabb kijelölt személy egy ilyen társaságban aki felelős és van felelősség érzete hogy leállítsa a munkát ha szükséges akkor is ha a határidő szorít.
Az biztos hogyha találsz szigetelő szalagot a hosszabbítódon,betonkeverőn,a locsoló tömlőn,neki se kezdj.
A szigetelőszalag a tákolás Ordító jele.
És hogy hosszabbító biztosan lesz, az ne a földön fekve félig betemetve,tócsán átvezetve,talicskát áttolva,raklapnyi cementet tárolva rajta legyen.
De ez sem véd meg senkit a villanymotor megérintésétől.
Plusz egy betonkeverőn nem csak a motorban van villany, a gép vázára több ponton is feszültség kerülhet.
Hiába szeretnéd mindenáron nulla forintból megoldani, erre a problémára egy konnektoros FI relé a jó (pontosabban a legkevésbé rossz) megoldás. Lehetőleg vízállót vegyél.
Én pl. a saját betonkeverőmet konnektorba dugható fi relével üzemeltetem. Jó pár alkalommal betonoztunk olyan helyen, ahol nem volt kiépítve fi relé, így ez volt a leggyorsabb megoldás.
A vezetékét kicseréltem gumi kábelra, mert valami ótvaros MT kábel volt rajta, amikor hozzánk került a gép. A kondenzátort rejtő doboznál pedig kapott a géptest is egy földelést.
Külön leszúrható földelő szondát nem raktam rá. Mondjuk ártani nem ártana.
Még tovább lehetne cifrázni: pl. van egy hordozható elosztó dobozom, ávk-val és kismegszakítókkal. Lakás felújításoknál szoktam használni, amikor az új áramkörök még nincsenek kialakítva. Arra a dobozra tettem külön földelésnek is csatlakozót.
Valami hasonlót alapból fel lehetne aplikálni a betonkeverőre, de akkor az első dolog amit elhagyna a tulaj az általában a külön földelő szonda lenne...
1. Az öreg gépet átvizsgáltatni egy normális villanyszerelővel. Legyen rendben a villamos része mindenhol. Különösen a VÉDŐFÖLD bekötése !!!
2. A használt hosszabbítót/elosztót szintén átvizsgálatatni. Legyen rendben a villamos része mindenhol. Különösen a VÉDŐFÖLD bekötése !!!
3. Az áramellátásra használt konnektort is. Legyen rendben a villamos része mindenhol. Különösen a VÉDŐFÖLD bekötése !!!
+1 Használj FI relét!!!!!!! Legalább a gépnél >> lásd FI relés konnektor/elosztó/hosszabbító. és/vagy A házban.
---- A gép+vezeték+konnektor elelnőrzése után... VAN egy ellenörzötten üzemképes TESTZÁRLAT védelem !!! A géptest-zöldsárga-villanyóra vonalon. ----
Ami a géptest-fázis zárlat esetén LECSAPJA az automatát. Ezzel áramtalanítja gépet >> védi az életed >> GÉPHIBA=ZÁRLAT esetén. Azaz a legvalószínűbb hiba esetén.
EZ az alapvető védelem aminek mindig működőképesnek KELL!!!! lennie.
(ha nem kettős szigetelésú a cucc >> dupla négyzet jelőlés és védőföld nélküli villásdugó)
**************
Sajnos... Vannak még további hiba lehetőségek is, amikor
1. Nem a gép testzárlatos, hanem az ember ér egy fázishoz valamilyen módon.
1/1. HA fázis/nulla vagy fázis/fázis közé kerül >> MEGHAL és kész >> kivédhetetlen eset.
1/2. HA fázis/földelés vagy fázis/anyaFöld közé kerül akkor két eset van. - nincs FI relé (vagy hibás) >> MEGHAL és kész >> kivédhetetlen eset - van FI relé (és működik is) >> érzékeli az esetet >> megvéd >> lekapcsolja az áramot (bár kapsz egy rövid rúgást)
2. A gép zárlatos ugyan >>DE csak egy kicsit. Valahol sérült a szigetelése (repedezett pl.) és beázott, bepárásodott, lelocsoltad, stb. Ekkor MÉG NINCS akkora zárlat, hogy a zöldsárga vezetéken át lecsapja az automatát, csak szivárgó áram van még. DE már ez a szivárgó áram IS MEGÖLHET!!! HA NEM VÉD meg egy FI relé.
3. Az úgynevezett "nulla szakadás" esete. Ami ellen nincs gyakorlati védelem, ezért igencsak veszélyes tud lenni adott esetben. Ezért kell a bekötéseket/csatlakozásokat mindig JÓ állapotban tartrni, időnként >> ellenőrizni/karbantartani.
************
Röviden.... KELL...
Egy tutira üzemképes zöldsárga rendszer. Ami a testzárlat esetén véd.
Egy tutira üzemképes FI relé Ami bizonyos esetekben védi az életed. Akkor is amikor a zöldsárga rendszer nem védi éppen.
Csak egy kérdés, az nem lehetne megoldás esetleg hogy a villanymotor és a betonkeverő felfogató konzolja közé egy méretre szabott fa lapot tennék be és úgy fogatnám fel, így a villanymotor nem érintkezne a keverő fém testével, és úgy tudom a fa nem vezeti az áramot, a csavarokat pedig kemény műanyagra cserélném, így az áram nem tudna tovább terjedni működhetne ez a gyakorlatban?
Valószínűleg az sem segítene a dolgon, ha a betonkeverő mellé levernének egy horganyzott földelő szondát, rákötnék a gép testére és ellenállás mérővel megmérnék a gépnek legalább 5-10 különböző pontján, hogy a szonda és a gép közötti ellenállás mondjuk nulla és 10 ohm között van. Hiszen hiába jó az összekötés a földszonda és a gép között, ha a földszonda és a talaj közötti ellenállás kevés ahhoz, hogy testzárlat esetén leverje a biztosítékot a villanyóránál.
Viszont el tudok képzelniilyen védelmet:
- a betonkeverőre gyárilag ráépített fi relét, amit a betonkeverő gyártója kapcsoló helyett alkalmaz,
- minden bekapcsoláskor automatikusan lefuttat egy 30 milliamperes tesztet (a gépet kétszer kell bekapcsolni, másodjára kezd dolgozni)
- esetleg munka közben folyamatosan méri a betáp nullvezető és a géptest (földszonda) közötti ellenállást (és feszültségkülönbséget).
Nem nagyon hiszem, hogy védővezető nélkül egy betonkeverőt lehet üzemeltetni. A védővezető nélküli áram-védőkapcsoló csak kiegészítő szerepkörben alkalmazható. Volt ugyan engedmény erre, régi berendezéseknél, mint a felújítás első lépcsője, de csak lakások szigetelőpadlójú helyiségeire vonatkozott, Nem hiszem, hogy ott kevernék a betont a parkettán, úgy, hogy a parketta száraz marad.
Mondjuk nem véletlenül nem írtam, hogy ma precízen mi a helyzet. A magyar szakemberek úgy tudják, hogy kimaradt a felmentés, de kéne, hogy legyen. Az MSZT meg nem tud választ adni, mert két éve elküldték a levelet, hogy legyen már benne a felmentés, de azt gyanítják, majd a következő, bármi más okból kiadott változatban lesz benne. Ha meg nincs beleírva, akkor az vajon van? :)
Aztán volt az MSZ-04-64:1990., ennek 9.1 szakasza azt írja elő, hogy a legfeljebb 16 A-es dugaszolóaljzatokat tápláló áramkörökben 100 mA-es vagy ennél érzékenyebb áram-védőkapcsolókat kell alkalmazni.
Utána kétségtelenül volt az MSZ 2364-704:2002, az előírta a 30 mA-est.
De jött az MSZ HD 60364-7-704:2007, abban meg volt Magyarországra felmentés, ha olyan koszlott a berendezés, akkor lehet 100 mA-es.
Aztán meg ezt felváltotta a 2018-as kiadás, amiből "kifelejtették" az engedményt.
Láthatóan ideje volna már - kitakarítani-rendberakatni és FŐLEG - átnézetni egy értelmes villanyszerelővel
---
Plusz megnézetni a villanyszerelővel azt is, hogy - a konnektorok bekötése RENDBEN van-e a házban MINDENHOL >> védőföld!!! (de legalább azt amibe a betonkeverőt dugod majd) - átvizsgálni a betonkeverő védőföld bekötését is (géptől a villásdugójáig) és célszerű - kideríteni, hogy van-e FI relé a házban... ha nincs megfontolandó a berakása - átvizsgálni az egyéb védőföldes cuccok hibátlan védőföld bekötését is
Igen.. pénzbe fog kerülni alighanem. De sok év után már erősen időszerű.
*****
Ne feledd, hogy
A villamos hálózat - MEGFELELŐ ÁLLAPOT-ban TARTÁSA - KIZÁRÓLAG a tulajdonos/üzemeltető - feladata és felelőssége !!!
Hmm, ám a fekete gégecső alapból nem feltétlen UV álló, ahogy nézem (ami külön UV álló fekete az meg drága...). Vagy annyira nem számít, a fekete azért jó, mert kevésbé látszik rajta amikor szétszedi a napsütés? A szürke gondolom ótvarul néz ki miután megette a nap...
MüII-ból is külön az UV álló vagy a nem UV álló is elvan amúgy évtizedekig a napon, max kicsit csúnyácska lesz? Ha jól látom müII-ből a fekete mind UV álló viszont... csak persze drága.
Ha kültéren falra kellene bilincselni kábeleket, akkor célszerű ezeket UV álló védőcsőbe rakni? Ahogy nézem az UV álló védőcsövek és a sima védőcsövek (legyen az gégecső vagy MuII) kb 10x-es szorzó van...
Egyszerűbb lehet simán a kábelből UV állót venni és azt szabadon hagyni nem?
"Az lenne a kérdésem hogy az egy fázisú motorral működtetett régebbi tipusú betonkeverőnek hogyan lehet szakszerűen megfelelő védőföldelést készíteni? Csinált már valaki hasonlót?"
Kérdésedből ara gondolok, hogy a házban nincs földelés, amit kivezethetnél a géphez.
Nem tökéletes/szabványos , de a semminél jobb megoldás:
- a géphez menő vezetéken legyen egy hordozható/konnektoros FI relé, itt van pl kettő:
*********** A végig HIBÁTLAN bekötésű 3 vezetés áramkörű konnektor+hosszabító/elosztó használata >> ALAP feltétel. Akkor is, ha maga gép netán kettős szigetelésű... éppenséggel.
fázis+nulla+védőföld a 3 vezeték ***********
Azonban,
Használj mindig FI relével védett konnektort/hosszabbítót/elosztót.... a géphez !!!!!
----------------- Egyébként, VAN FI relé (ÁVK) a házban?
1. HA VAN.... CSAK olyan "FÖLDELT"!!!! konnektorba dugd be ami - a FI relé által védett !!! áramkörön van és - VÉGIG!!! 3 eres (fázis/nulla/védővezető) HIBÁTLAN bekötésű minden (konnektor, hosszabbító, gép... állapot szemrevételézése, időnként(évente) mérés a gépen+hosszabbítón villanyszerelő/hozzáértő által) - a gép használat előtt a ház FI reléjének a tesztgombját nyomd meg (áramszünet kell legyen tőle...)
és lehetőleg pluszban HASZNÁLD az elején említett FI relés konnektort/hosszabbítót/dobozt !!! a géphez.
2. HA NINCS... CSAK olyan "FÖLDELT"!!!! konnektorba dugd be ami - VÉGIG!!! 3 eres (fázis/nulla/védővezető) HIBÁTLAN bekötésű minden (konnektor, hosszabbító, gép... állapot szemrevételézése, időnként(évente) mérés a gépen+hosszabbítón villanyszerelő/hozzáértő által)
és HASZNÁLD MINDENKÉPPEN az elején említett FI relés konnektort/hosszabbítót/dobozt !!! a géphez. Mivel a házban nincs FI relé >> életvédelem.
Szia! Semmi extra dolog csak van itthon némi betonozási munka és a régi betonkeverőt szeretném biztonságosan használni 95-ös gyártású de csak egy sima ki/be kapcsoló van rajta és egy 1100w teljesítményű motor, na most ennek a helyben történő biztonságos üzemeltetését szeretném megoldani.
Üdv! Az lenne a kérdésem hogy az egy fázisú motorral működtetett régebbi tipusú betonkeverőnek hogyan lehet szakszerűen megfelelő védőföldelést készíteni? Csinált már valaki hasonlót?
Átnyálaztam a katalógust. Néztem a Tomintex weboldalát is, az árakat tekintve nem túl informatívak. Majd írok nekik egy emailt. Köszönöm az ajánlást.
Reagálva Elek írására: szigeteletlen szerszám szóba sem jöhet. Mélyen és több sorban eltolt kábeleket kell nyomatékra húzni. Sok esetben ráadásul ferdék is a csatlakozók így a kijjebb lévőhöz hozzá is ér a toldó amikor a hátsót ellenőrizzük. Az álmoskönyv szerint pedig nem jelent jót a 400VAC 240A-300A a szerszámon. Szerintem a másodperc töredéke alatt elolvadna.
Ő nem hibázik! Holnapra meg úgyis jobbat tervezne, mint bármilyen gyártó. Aztán max. rácsodálkozunk, hogy miért nem ismer megint egy 20 éve létező technológiát.
Oszt ha a szerszám vezet és valami a pofádba fröccsen akkor megint ki lesz a hülye? Jó persze, lehet, hogy ott a kesztyű és nem csapott agyon az amperság, csak a sörétessé alakult dugókulcs rendezi át az arcod. Van ez így ja.
Ja, annyi még hogy ha az üzemi tekercset eltalálod akkor el bírod indítani mindenféle kondi nélkül. Én a ventilátor tengelyére tekertem spanifert, azzal pörgettem fel. Onnantól már "csak" a segédtekercs kondijával kellett tökörészni. Sajnos semmi felirat nem volt nekem sem, lógott ki 5 drót és csókolom.
Szerintem az csak sima irányváltós racsnis kulcs, aka krova.
Lehet.
Nyomatékkulcs létezik
Amit belinkeltem neked, Tomintex katalógust, abban is van, természetesen.
Amennyiben FAM-ról van szó, akkor pedig mindennek kellene lennie érvényes tanúsítványnak is.
Akár van, akár nincs gyári papír, el kell vinni akkreditált FAM laborba, minősíttetni. Ha van normális gyári papír, akkor a konkrét vizsgálatokat nem végzik el, csak nyilvántartásba veszik a szerszámot, kiállítják a minősítő lapot, stb. Minősítő lap nélkül nem szabad az eszközzel FAM tevékenységet végezni.
Azt pedig nem hiszem, hogy adnának aksis csavarozóra :-)
Nem is kell, "Szigetelő közdarab csavarbehajtókhoz"-t kell használni, az általam, neked linkelt Tomintex katalógusban ez is van. (azt el kell ismernem, ez egy kicsit ingoványos terület, mert a magyar FAM anyagokban ez nem szerepel - itt jön elő az, hogy a FAM vizsga is elvileg csak meghatározott berendezésekre és munkákra szól, bár ezt a határt már sokan átlépték, mert mindig előkerült olyan, ami még nem volt)
Nem kell Tomintextől venni semmit, de ami náluk van, az máshol is van.
Persze, de nyilván fingja sincs Eleknek mi az a FAM. Érdemben én sem tudok segíteni benne, ezért nem osztottam tanácsot. Elek is kipróbálhatná hogy amihez nem ért abban nem okoskodik.
Az meg hogy amit nyomatékra kell húzni azt racsnizós csavarozóval akarjuk megtenni, hát az igen nagy baromság. Baromira nem arra való az a leracsnizó funkció egy átlag akkus gépen.
Szerintem az csak sima irányváltós racsnis kulcs, aka krova.
Nyomatékkulcs létezik pl. a Knipex 983325 és a 983350.
Azt is tudom, hogy létezik 13-as szigetelt dugókulcs, csak hosszú változatot nem találtam belőle.
Az, hogy kalibráljuk be az aksis csavarozót nyomatékkulccsal nem igazán játszik. Minden műveletet dokumentálni kell fotóval, valamint jegyzőkönyv is készül. Abban pedig fel kell tüntetni a használt eszközöket is. Amennyiben FAM-ról van szó, akkor pedig mindennek kellene lennie érvényes tanúsítványnak is. Azt pedig nem hiszem, hogy adnának aksis csavarozóra :-)
Baszki, ezt mindenki beszopja? Vagy 5 éve hoztak egyet kosárkában, itt nézegettem évekig a sarokban mire találtam infót mekkora kondik szoktak ebben lenni és sikerült elbábozni ki kicsoda.
A képek alapján látni fogod, a két tekercs nem egyforma ellenállású csak jó műszer kell hozzá. Van egy fix üzemi kondija, és a nagyobb ellenállású tekercs az üzemi.
Az indító egy röpsúlyos kontaktuson (a ventilátor környékén van ha jól emlékszem) keresztül kapcsolja rá rövid időre az indítókondit, ami aztán leválik róla.
Talán akkumulátoros fúrógép / csavarozó nyomaték-skáláján (akár minden munka előtt) be lehetne állítani egy nyomékkulcsól átvett "leracsnizási" értéket.
"mehetek este hatra is ha tudok. A művelet ugyanott ugyanazzal a géppel végezve"
Évtizedek óta zavartalanul fut ez a gyakorlat itt Korruptisztánban (állami eszközökkel hizlalt magán pénztárcák). Valószínűleg a több órás várakoztatások a rendelők előtt és a sok hónappal késleltetett időpontok is egy szervezett zsarolási folyamat: ezzel terelik a fizetőképes betegeket át a magán egészségügybe (aki meg nem fizetőképes, az bátran megdögölhet időközben :)
"anem egy villámvédelemmel ellátott elosztón keresztül van csatlakoztatva. (Slave-master van ráírva"
A master-slave szolgáltatásnak semmi köze a túlfeszültég védelemhez. Van, amikor a master-slave elosztóba tesznek (leggyeengébb, T3-as fokozatú) túlfesz. védelmet is és van, amikor nincs bene.
De T3-as túlfesz védőket lehet venni külön is, ezt magad is beépítheted pl egy egy olcsó elosztóba vag a fali dugaljba.
"A probléma az, hogy ez az elosztó elkezdett erősen kerregni,"
A master-slave eloszókben van egy áramfigyelő elektronka és egy csavarhúzóval beállíthatod, hogy a master dugaljon hány amper (hány watt) terhelés kapcsolja be a slave dugaljakat egy relé segítségével. Ezt a tekerőt olyan állásba kell állítani, hogy a bekapcsolás biztos legyen.
"Tegyem át egy sima elosztóra?"
Lehet, hogy az elosztó mater-save szolgáltatását mát tíz éve nem használja senki, eben az esetben egy sima elosztó is jó oda (plusz egy túlfesz védő, ha ragaszkodnak hozzá).
Itt meg többnyire ki van zárva, hogy az orvos foglalja. Vagy mit hívunk orvosnak? Házidokihoz zavar ad beutalót és ott kérsz időpontot. Az meg tök mindegy mikor melyikről beszélek, míg a hazai rendszerről van szó. És ezt írtam lentebb, hogy a nyarat nem azzal szoptuk végig, hogy fájt a hajam...
Azt a papírt nyomja a kezedbe, amit az eeszt-re írt a számítógépen és ugyanazt nyomtatja ki és adja a kezedbe. A kettő pontosan ugyanaz a szöveg. Miért esik nehezedre elvinni a papírt. Akinek viszed, annak lesz könnyebb, nem kell a számítógépen keresgetni, mert közben már voltál más orvosnál is, ami őt nem érinti. Ne azon erőlködj, hogy bebizonyítsd, hogy halvány lila fingom sincs az egészségügyben zajló eseményekről. Sajnos van és kivánom, hogy az legyen a legnagyobb problémád, hogy 3 hónap múlva fogadnak a bőrgyógyászaton.
haver éppen időpontot foglalna, azt jövő hó 30-án tudja intézni
Te a haverodról írsz, én meg magamról. Nálunk a kezelő orvos foglalja az időpontot és értesít ki.
Az egyik elmagyarázza, hogy ha "megengedett" áramerősségnél több megy egy vezetőn keresztül, akkor a réz nem fog melegedni, csak az alumínium. A másik meg most a digitális egészségügyről értekezik, ahol kolbászból van a kerítés és 2 napnál tovább semmire nem kell várni. Nekem most telefonon időpontot kell kérnem a háziorvoshoz, aki ad labor beutalót, a laborban kérek időpontot, majd odasétálok és tépek sorszámot, majd ha éppen minden rendben, akkor fél óra alatt túl is vagyok ezen. Utána már csak egy-két nap az eredményig. Ez pl. a Synlabnál úgy néz ki ,hogy bemész, összeikszeled a kívánságlistád, kifizeted, behívnak és kis túlzással még mielőtt hazaérsz nálad a laboreredmény...
Ha pl. komolyabb bajom lenne, akkor első körben azért telefonálok, hogy mikor telefonálhatok majd időpontért.
S vannak orvosok akik mindent papir alapon kérnek . Menj vissza Debrecenbe s kérjél róla papirt.(Miskolcról )
Ezekhez nem kell menni. Az eeszt nem mindenkinek hozzáférhető, de azért a apapírtól már erősen el kellene rugaszkodni. Szerencsére magán vonalon egyre több az elérhető doki.
De az elektronikus recept is ilyen --nem lehet a Gyógyszertárak kb1/3 ban beváltani.
Mily szerencse , hogy kötelező használni?
Fel kell jelenteni a francba ezeket. Pont olyanok, mint a bankkártya nem elfogadó helyek.
Nyilván csak a világ azon 30%a szopolik ezzel ahol én is vagyok de majd a legközelebbi konkrét esetet megvitatjuk, mert lehet tudsz valamit amit mi nem. Ha a doki kezembe nyom egy papírt, hogy ezt vigyem el ide meg oda, akkor nehéz vitatkozni. Így is van elég baj ezen kívül is. Ja, haver éppen időpontot foglalna, azt jövő hó 30-án tudja intézni. Akkor van időpont az időpontfoglalásra és aznap kiosztják az egész hónapra...
Mondom nem foglalkoztam soha az eeszt-vel, de most azért megnéztem.
Hiába mondod, hogy kell futkosni papíralapú dolgokkal. Kell az orvosnak a papíralapú, mert az neki gyorsabb. Pont a héten volt nálam, hogy a nyomtatóban erősen kifogyóban volt a patron. Az orvos mondta, majd megnézi eeszt-én.
Mi csak karbantartóként dolgozunk. Évi egy vagy két alkalommal van bejárás. Ekkor hőkamerázunk és nyomatékolunk. Az év maradék 363 napján a kutya se nyitogatja az AC szekrényeket. Nagyon látszódik, hogy melyik egységet ki csinálta. Ahol normális volt a kivitelezői brigád és az előírt anyagok is, ott nincs probléma. De mint írtam már, ahol nem volt teljes odafigyelés és alumínium kábelek vannak ott sok hiba van. A réz kábeles kivitelezésnél jóval kevesebb alkalommal van melegedés, pedig ott is vannak le nem nyomatékolt csavarok.
A héten számunkra új helyen voltunk. 25 és 35 mm²-es kábelek vannak saruzva. Ránézésre néha préspofát is elfelejtettek cserélni. Van ahol alig látszódik, hogy megnyomták a sarut, máshol pedig teljesen el van lapítva a széle. Mint egy kobra fej :-) Mivel még kivitelezői garanciás, így mi csak hibát tártunk fel.
Nem szedtem még szét, a SZTAKI LAN-P-box hálózatához adták a '80-as évek közepén. Kellett is, mert az egyik koax és a hozzá tartozó tápfesz a Fehérvári út alatt ment át és vagy 1200 m hosszú volt és felette közlekedő a tirisztoros villamosok bezavartak. Ez teljesen megszüntette a zavarást
"Ez mondjuk lehet technológiai vagy kivitelezői hiba is vagy a kettő együttese."
Hát ez az. Az alumíniumot jól és jóval kell szerelni, és féltőleg utánajárni rendszeres időközönként. Ma már ez annyira nem lehet probléma, mikor jószerivel az okostelefon nemcsakhogy kimutatja a 6 °C eltérést a fázisok hőmérsékletében, de még kávét is főz.
Nem minden megy EESZTbe és van akinél másik orvos nem fér hozzá. Aki mondjuk pont kiértékelné. És még papír alapú dolgokkal is kell rohangálni, csak úgy mondom. Aztán ott van még az, mikor valami egyéb irathoz kell csatolni és a júzer dolga, akkora felbontásban ennyi mindent nem tárol az EESZT sem.
A suliban a telefon alközpont nem közvetlenül a 230V-os konnektorba van dugva, hanem egy villámvédelemmel ellátott elosztón keresztül van csatlakoztatva. (Slave-master van ráírva.) Szerintem ez így helyes.
A probléma az, hogy ez az elosztó elkezdett erősen kerregni, ami nem csak zavaró, de ki tudja meddig bírja így...
Van rajta csavarhúzós állítási lehetőség, de ha egy kicsit elállítom, hogy ne kerregjen, akkor megszűnik működése is.
Mivel pénz nincs az elosztó cseréjére, mit javasolsz? Tegyem át egy sima elosztóra? Ezt én nem szeretném, nehogy véletlenül tönkre menjen az alközpont zivatar esetén. Máshol hogyan van ez megoldva?
Nálunk az eredményt kiértékelik és kiküldik postán a lakcímre, vagy be lehet érte menni. Vagy megnézheti a páciens és bármelyik orvos a https://eeszt.gov.hu -n. Nem tudom, hogy minek kell CD? Magát a felvételt rögzítik rá? Minek? A CT-t készítők értékelik ki az eredményt, ők értenek hozzá. Én még soha nem mentem fel erre az oldalra, azt sem tudom, hogy ott fenn van-e a felvétel is. A kórházban is reggeltől estig dolgoznak, már engem is hívtak reggel korán és késő este is CT-re. Még mindig volt ott más is rajtam kívül. A kórházi betegeket ha hoznak, azokat soron kívül beviszik CT-re. Ez természetes, mert pizsamában nem különösebben érzi jól magát a várakozó. Engem legalábbis nagyon zavart.
Nyilván egy alu vezetékes ház kötéseinek cseréje a régiről wagora még nem felújítás.
Személy szerint ipari környezetben sem szeretem az alu kábeleket. Sokkal több baj van velük. Láttam már 240mm²-es alu földkábelt is izzani hőkamerán, közel 240°C-os volt. De 35mm²-es alu kábelt is láttam elolvadni.
A személyes tapasztalatom az, hogy az ipari környezetben is jobb a réz. Nagyon hasonló környezetekben sokkal kevesebb baj van velük. Ez mondjuk lehet technológiai vagy kivitelezői hiba is vagy a kettő együttese.
Ha beszálhatok e témában... Koponya CT-re időont TB alapon több mint két hónapra és hozzak CD-t ha kérem a leletet.
Hazaérve az asszony regisztrált egy fizetős CT-re. Az enter után 2percre csörrent a telefon, élőhang kérdezte hogy két nap múlva este 8-kor megfelel-e. Eljött a nap, délben csörren a telo hogy ha tudok mehetek este hatra is ha tudok.
A művelet ugyanott ugyanazzal a géppel végezve. Az árba belefért a CD is.
A dokihoz már az eredménnyel mentem. Az is magánrendelés lesz és drága.
5-ös, 6-os imbusz (ebből is jobb lenne a hosszított változat)
15-ös, 16-os, 17-es normál hosszúságú dugókulcs
hosszabbító adapter
nyomaték tartomány 5-től minimum 25-ig
A Google most nem volt a barátom. ⅜-os nyomatékkulcsot találtam, az tudja a szükséges méreteket, de hosszított szerszámokat nem találtam.
Mivel 230VAC alatt kellene majd dolgozni esetenként 200-300A olvadó biztosítékokkal védett szakaszokon, így csak és kizárólag normális szerszám jöhet szóba. Ezt úgy értem, hogy ismert gyártó legyen, akinek van idehaza is tanúsítványa az eszközeihez. Tehát kínai AliExpress-es csodák nem érdekelnek.
Sajnos a normál hosszúságú 13-as dugókulcs nem jó, mert a gyári csavar túl hosszú és nem érem el vele az anyát. Illetve a rövid 6-os imbusz se ér be néhány esetben a csavarig a védőburkolat elbontása nélkül.
Mivel az idő pénz, így szeretném elvégezni a FAM vizsgát, hogy feszültségmentesítés nélkül is el tudjam végezni a feladatot. Viszont ha az összes feladathoz nincs megfelelő szerszám, akkor ígyis-úgyis feszültség mentesíteni kell, akkor meg nem éri meg csak 1-2 darabra beruházni.
Hasi ultrahangra engem 2016-ban küldött el a körzeti orvos. Mondták, most épp személyzethiány van, de majd telefonálnak. 2 hét múlva elmentem fizetőshöz. Azóta is várom, hogy értesítsenek. :D
Most erre mit mondjak? Ha van egy szerelési/technológiai utasítás, akkor csak akkor hibáztatható a gyártó ha azt mi maradéktalanul betartottuk.
Nálunk a tavasz a villamos karbantartásokról szól. Idén vannak új területek is, amik eddig nem hozzánk tartoztak. Hőkamerázáskor az egyik vezeték csoport igen csak melegedett az olvadó biztosítékoknál. Konkrétan meg se volt húzva az anya olyannyira nem, hogy csak rá volt kapatva a csavarra. Ilyenkor ki a felelős? Nyilván a kivitelező, aki elfelejtette meghúzni és nem a gyártó, aki előírta, hogy 15Nm meghúzási nyomatékkal kell rögzíteni a sarut az anyával.
A Wago is egyértelműen leírja hogyan kell (de inkább hogyan szabad) használni a nevesített kötőelemeit tömör alu vezetékekhez. Ott pedig szerepel az oxidréteg eltávolítása és azonnali alu pasztával való bekenése. Ha ez elmarad, akkor nyilván ők mossák kezeiket. Sok koca szerelő az alu pasztát se ismeri és simán csattogtatja a 221-es sorozatot alu vezetékre is. Utána pedig a tulaj csodálkozik, hogy nincs áram, jobbik esetben, pedig fel lett újítva a villamos hálózat...
Végül is csak fele/harmadába kerül, mint egy 2-3 héten belüli maszek időpont, de azok is kezdenek egyre jobban tele lenni. Utána meg ugyanott vagyunk,lehet folytatni kell a dolgot, de majd ha bajom akad, akkor tudom kit kell kérdezni.
Köszi a megjegyzést, ez is az egyik oka, hogy az egész cserélve lesz. Sajnos a 2273-as sorozatból nincs 4mm2-re való, az egyetlen ami jelenleg ide alkalmas (merev alu 4mm2) a 773-173.
(Bár a wago dokumentumok is erőteljesen ellentmondóak, mivel van olyan tájékoztatójuk, amiben a 222 sorozatot ajánlja alura, ill olyan is amiben nem említi)
Tényleg ne foglalkozzunk ezzel a témával itt. Én a saját esetemről írta, nem tudom, máshol ez hogy zajlik.
"csak néha körbe kellene nézni a világban"
Sajnos az utóbbi években sokat voltam a kórházban, míg előtte soha. Tudom fokozni az eddig leírtakat. pl. szemészet, ahová elmentem, hogy valami van a szememmel, mondták másnap reggel labor eredményekkel jelenjek meg, még aznap operálták a szemem. Igaz 10 évvel pl. a szürkehályogra azt mondta az orvos, hogy 3 év a várakozási idő. A főorvosnak valami nem tetszett, amit mondtam, elkezdett hangosan beszélni velem. Szóltam neki, szedje össze magát, velem ilyen stílusban ne próbálkozzon. Leginkább a nővérekkel volt gondom. Engem okolt, mert a transzfúzió nem folyt le, vagy nehezére esett a szorító kötést leszedni rólam (a fájdalomtól majd beszartam). Leszedtem én előtte, mondtam ehhez nem kell ész. Már 6 órája le kellett volna szednie. Óránként kellett volna kapnom valamit és már több mint 2 óra eltelt. Szóltam neki, mire ő azt mondta, hogy ő most elmegy enni. Hát nem ment. Egy nővér pótlékokkal 7-800000Ft-t keres, azért már mozoghatna.
Csak halkan jegyzem meg, hogy a képen szereplő csatos wago nem igazán barátja az alunak. Láttam már nem egyet kiégni. Helyette inkább a 2273-as sorozatú kellene szigorúan alu pasztával és odafigyelve a maximálisan megengedett áramerősségre.
Passz, ha úgy adja ki akkor elmennék én oda is, de nem egyszerű. Falumban múlt héten június 9re adtak időpontot UHra. Tavaly június 10-én aaatöktudja mire (nem tudtam megjegyezni a rendelés nevét és ha napok óta dől az emberből a vér akkor csöppet idegesebb a kelleténél) szeptember 9-re kaptam időpontot. Néha anyóst szoktam vinni, vagy intézni valamit, van amikor műxik így, de általában nem. Bőrgyógyász az alapban 5 hónap, de vissza tudom nézni a levelezéseket, akadt amikor július végén azt mondták, hogy idénre már semmi nincs, jövő évi naptár meg nincs nyitva, nem tudnak vele foglalkozni. És akkor ha ilyen tipikus nem csak a hajam fáj és ettől vagyok műhisztis opciók vannak, akkor azért nem ártana ha... Aztán ugorjunk, mert nem villanyos probléma, csak néha körbe kellene nézni a világban. Az lehet, hogy "haja fáj" opcióba fér bele mikor pld. gyerek múlt héten lenyelt egy fémdarabot és meg sem nézték, már az előtérből hazazavartak, hogy jóvanazúgy majd kiesik. Én azzal sem voltam túl nyugodt, mert biztos kijön, oszt ja ha meg összekócol valamit, akkor leshetünk.
Mondjuk ez sem mindig olyan egyszerű, mert mostanában sajna tudnék listát írni én is, de a héten fatornyos falumban már nekiláttak időpontokkal seftelni, ha valaki a jövőben nem tud elmenni akkor más nevére írják, mert közelebb lesz, mint amit kap. Főleg ha ezt az időpontot júniusban kaptad...
Akkor írjunk az egészségügyről is. 11-kor mentem el itthonról CT-re és onkológiára, miután megjöttem még elvittem a kutyát sétálni, igaz 25 percre csak, de már itthon vagyok. kecske meg 5 órákat várakozik, mert csak korrupcióval lehet bejutni.
Egyik hobbiszakkörös csoportomból idéznék, éppen tegnap lett egy parázs vita, hogy ki pro, hol a hobbi és ki a kóklet: "Azért villanyszerelő szakmunkás vagy szakács szakmunkás csoportban megtenni ezt nehezebb mert kevés a hobbi, amatőr, szabadidőben kikapcsolódás céljából tevékenykedő villanyszerelő. " "De amire gondoltam, hogy ott biztos nem megy a méregetés, hogy kinek a csillár felrakása és bekötése a PRO, nem?" Hááát, mondtam, hogy inkább ne nézzen errefelé :-D
Egyszer egyik főnököm adott egy nagyon szakmai anyagot (egy nagyon szakmás vállalatnál), hogy olvassam el. Két ember fordította le, fele-fele alapon. Így aztán a második részéből kiderült, hogy amit az első rész fordítója törlős spulni-nak fordított, az a második szerint az ívoltó tekercs. Az látszott, hogy az első is műszaki, mert általánosabb témákban nem volt egy bakija sem, de nyilván nem energiás volt.
Olvastam már egypár inverter műszaki leírását, de azokat mindig szakember fordította. Olvastam kecske szintű leírásokat szegélynyírókról, vagy 5000 Ft-os eszközökről is, amit kecskéknek fordítottak. Komoly cégek katalógusait mindig szakemberek fordítják.