A kávé, kávéfőzők és -darálók tudománya és művészete.
Szeretettel várunk kérdéseiddel és véleményeddel, de előbb nézz szét a www.kavekorzo.hu weboldalon, ahol már sok elméleti és gyakorlati tudnivalót összefoglaltunk.
Én részemről 9-10 grammot teszek a Caravel kosarába, és így már épp beleér a kúpos részbe... ennél kevesebb csak akkor megy, ha a tamper is kúpos...
Egyébként én már nézegettem az árakat, tényleg nem olcsó, viszont én szinte csak (sőt! CSAK!!!) 1 személyest csapolok... Először én is sokalltam ezt az árat, de utánakérdeztem 1-2 helyen, hogy kb. mennyi lenne, ha mélyhúzatnák ilyen kosarat (illetve a szerszám mennyi lenne), leültem az árától!
SiD! Mivel gyakorlatilag lehetetlen olyan példányt találni, amihez van szimpla kosár, illetve az orphan-nál is korlátozott számban van (vagy legalábbis amikor én néztem még így volt), szerintem most vagy soha! Ha tényleg nem akarsz megválni a Caraveltől, akkor szerintem mindenképp érdemes beruházni!!! (pl. mi van, ha ki szeretnéd próbálni, milyen a szimpla kosár, és nem lehet majd hozzájutni!?)
Úgy látom, nyugodtan adhatnál tanácsot - persze jó pénzért! - a csőhülye kávégép-konstruktőröknek is. Itt van például a teljesen ismeretlen nevű, a piacot vérgagyi, ráadásul méregdrága bóvlikkal elárasztó Marzocco. Nem átallották a profinak csúfolt, kétkaros Linea modelljüket acélbojlerekkel megépíteni...Itt van részletesebben is - hát egy undor ránézni is. Hülyék ezek, igaz?
Jaja, de azért a nemlétező szabadidőmben szívesen nézegetnék ilyeneket ! :) Anno megnéztem a Mikrobi őrleményét (alakot, kisebb-nagyobb szemcsék eloszlását) meg 'gyári' őrleményt - hát vaknak kellett volna lenni, hogy ne lássa az ember az éltérést !
"Mikroszkóp alatt azért megnézném... Szerencsére nincs mikroszkóp a közelemben ! :)"
Hát igen... Én hónapokig nézegettem, aztán meguntam;-))
A hajad égnek állna, ugyanis ahány kávékeverék, annyi féle-fajta-forma darálékszemcse ugyanazon darálóval is, ráadásul ha finomabbra vagy durvábbra állítja az ember a darálást, akkor is jelentős forma/alakbeli változás látható (merthát a méretbeli változás természetes)... A kávészem pörkölési szintje, olajtartalma, szárazsága, keménysége, porózussága, "hasadási képessége" mind-mind befolyásolja a darálás eredményét, és most az őrlőkések kialakításáról és típusáról nem is szóltam, mert ezeket én nem vizsgáltam... Az sem mindegy, milyen a darált szemcsék szórása, mekkora a kis mennyiségben kívánatos apró szemcse, mennyi a nagyobb, hópehelyszerűen kinéző (nagy felület = jó kioldódás...) szemcse mennyisége, aránya...
Általában nem, de itt lehet hogy beválik. 11-12grammnál alig kell tömöríteni (sőt !). Ha kevesebb menne bele, akkor azzal lehetne ellensúlyozni a mennyiséget, illetve a darálással is.
Namost ehhez képest a darálóteszt emlegetésekor az szokott lenni a vélemény, hogy nem is lehet érezni különbséget.
Mikroszkóp alatt azért megnézném az őrlemény alaki eltérését, hátha mutatna eltérést. Illetve ezt azonos kávéval több darálón elvégezve talán lehetne következtetést levonni.
"Tényleg, egy bizonyos szint felett már a daráló főzi a kávét."
Igen, én is mindig ezt hajtogatom... SiD-, ez a megállapítás annyira mélyen és végérvényesen igaz, hogy vastagbetűsen, keretben ki kéne emelni...!
Az a "baj", hogy viszonylag kevés daráló áll rendelkezésre (a tesztelt gépmennyiséghez viszonyítva legalábbis) ahhoz, hogy összehasonlíthassa behatóbban az ember a különböző őrleményeket... De a daráló/darálás egy olyan téma-terület, ami sokkal több szót érdemelne akár itt a Topicban is, ugyanúgy, mint a kávéfajták és a pörkölés... Csakhát itt még nincs annyira elterjedve, kevés a "hazai" tapasztalat...
Hm-hm, nem lehet hogy tudunk mi csapolni a nagy kosárba is kis adagot ? Mert a két szűrőt elnézve nem sok az eltérés - bár ezt most emlékezetből írom csak. Asszem a HB volt kép róla. A lyukacsos rész lenne érdekes, a magassága végül is nem.
Tényleg, egy bizonyos szint felett már a daráló főzi a kávét. Tegnap cseréltem késeket egy 64mm-es Rancilio MD50-ben és egészen más kávét kaptam abból az őrleményből, mint az 1 éves késekkel futó 58mm-es Gaggia darálóm őrleményéből. Sokkal gyümölcsösebb ízvilágot mutatott ugyanaz a kávé. Finom volt így is, de mégis más.
"akkor én is passzolom, többet nem teszek fel komoly kérdést"
Na, SzáSa, ne passzolj... Tehetni feltehetsz, sőt tégy fel komoly kérdéseket, és ne add fel egykönnyen, jóllehet van néhány igencsak... megállapítás mémely topictárs részéről, de vannak bölcs megnyilvánulások is bőven;-))
Igen, néha az valóban bosszantó, hogy hihetlenül félreértelmezik egyesek egy-egy konstrukció működését, tulajdonságait, a "maszekolós", pontatlan hőmérsékletméréseket és a gyakran nevetséges, minden alapot nélkülöző és messzemenő konklúziókat most nem említem... Merthogy az sem mindegy, hogy hol és mivel mér az ember, ha már mérésekre adja fejét, hogy magvas megállapításokat tegyen és ítéletet mondjon gépek, gyártók és mérnökök felett...
A bojer anyagának lehet ugyan bizonyos hatása, de a konstrukció sokkal fontosabb, azaz: milyen kialakítású a bojler -- falvastagság, felület --, milyen gyorsan feszi fel és adja le a hőt (ebben az anyag valóban lényeges, de nem önmagában értelmezendő, hanem ld. alább...) milyen a főzőfejjel való érintkezése, milyen a főzőfej anyaga, milyen a bojler fűtési rendszere, hol van elhelyezve (külső vagy belső) és milyen teljesítményű a fűtőszál, hol van elhelyezve a bojlerfalon és milyen hiszterézisű, milyen érzékenységű a termosztát stb.
Önmagában a bojler anyaga csak egy (!) tényező a többi, legalább ennyire fontos tényező között...
Az pedig, hogy mitől jó, sőt "jobb" a kávé, hát nekem meggyőződésem, hogy igazán nem eszpresszógép és eszpresszógép között van drámai különbség, hanem daráló és daráló között, illetve kávé és kávé között;-)) Merthogy mi kell az eszpresszóhoz? -- 9 bar nyomás, 88-92°C víz; és egy megfelelő őrleményt előállítani tudó DARÁLÓ és jó, friss KÁVÉ... Legalábbis én így látom, hozzáteszem, nem egy ipari gép mellett álltam, és nem egy háztartási gépet nyüstöltem, én erre a következtetésre jutottam ezidáig az általam tapasztaltak alapján legalábbis...