Keresés

Részletes keresés

SiD- Creative Commons License 2010.02.23 0 0 61125
Tényleg, egy bizonyos szint felett már a daráló főzi a kávét.
Tegnap cseréltem késeket egy 64mm-es Rancilio MD50-ben és egészen más kávét kaptam abból az őrleményből, mint az 1 éves késekkel futó 58mm-es Gaggia darálóm őrleményéből. Sokkal gyümölcsösebb ízvilágot mutatott ugyanaz a kávé. Finom volt így is, de mégis más.
andrew7 Creative Commons License 2010.02.23 0 0 61124
"akkor én is passzolom, többet nem teszek fel komoly kérdést"


Na, SzáSa, ne passzolj... Tehetni feltehetsz, sőt tégy fel komoly kérdéseket, és ne add fel egykönnyen, jóllehet van néhány igencsak... megállapítás mémely topictárs részéről, de vannak bölcs megnyilvánulások is bőven;-))

Igen, néha az valóban bosszantó, hogy hihetlenül félreértelmezik egyesek egy-egy konstrukció működését, tulajdonságait, a "maszekolós", pontatlan hőmérsékletméréseket és a gyakran nevetséges, minden alapot nélkülöző és messzemenő konklúziókat most nem említem... Merthogy az sem mindegy, hogy hol és mivel mér az ember, ha már mérésekre adja fejét, hogy magvas megállapításokat tegyen és ítéletet mondjon gépek, gyártók és mérnökök felett...

A bojer anyagának lehet ugyan bizonyos hatása, de a konstrukció sokkal fontosabb, azaz:
milyen kialakítású a bojler -- falvastagság, felület --,
milyen gyorsan feszi fel és adja le a hőt (ebben az anyag valóban lényeges, de nem önmagában értelmezendő, hanem ld. alább...)
milyen a főzőfejjel való érintkezése,
milyen a főzőfej anyaga,
milyen a bojler fűtési rendszere,
hol van elhelyezve (külső vagy belső) és milyen teljesítményű a fűtőszál,
hol van elhelyezve a bojlerfalon és milyen hiszterézisű, milyen érzékenységű a termosztát stb.

Önmagában a bojler anyaga csak egy (!) tényező a többi, legalább ennyire fontos tényező között...

Az pedig, hogy mitől jó, sőt "jobb" a kávé, hát nekem meggyőződésem, hogy igazán nem eszpresszógép és eszpresszógép között van drámai különbség, hanem daráló és daráló között, illetve kávé és kávé között;-)) Merthogy mi kell az eszpresszóhoz? -- 9 bar nyomás, 88-92°C víz; és egy megfelelő őrleményt előállítani tudó DARÁLÓ és jó, friss KÁVÉ... Legalábbis én így látom, hozzáteszem, nem egy ipari gép mellett álltam, és nem egy háztartási gépet nyüstöltem, én erre a következtetésre jutottam ezidáig az általam tapasztaltak alapján legalábbis...
Előzmény: SzáSa (61114)
blaze73 Creative Commons License 2010.02.23 0 0 61123
jesszusom.... a Gaggia Classicom nem volt ennyibe, SiD mester :) :)

(thanks to DHL insurance:):):):)
Előzmény: SiD- (61121)
andrew7 Creative Commons License 2010.02.23 0 0 61122
"Vagy mi ez a fajhő parádé???"

Hááá', hááá' mi? Ha rövid a tudomány, tégy hozzá jó hosszú elméleteket;-)) Egyébk. magvas gondolatoktól és messzemenő következtetésektől is lehet jó (jobb) a kávé, nem?;-))
Előzmény: paljoc (61120)
SiD- Creative Commons License 2010.02.23 0 0 61121
Orphan Espresso-s Caravel és Zerowatt szűrőkosár rendelés árak:

28.5USD a postaköltség, így a következő forintális árak jönnek ki, ha mind a négyen rendelünk:
Zerowatt kosár: 6000Ft
Caravel kosár: 8600Ft

Kell nekem Caravel kosár 8600-ért? Nektek még tovább is kell postáznom, így az nektek már majdnem 9000Ft, ha ajánlva adom fel.

Bevállaljátok ennyiért? Engem meg kéne győzni, hogy mért jó ez nekem ennyi pénzért!
paljoc Creative Commons License 2010.02.23 0 0 61120
Valakinek problemája van a lefőzött kávé minőségével, ízvilágával....estleg a crema színével, állagával??? Vagy mi ez a fajhő parádé??? :-)))
jobog Creative Commons License 2010.02.23 0 0 61119

 

Szóval  a wikipédia azt a példát említi, hogy a hőmérsékletvezetési tényező azt mondja meg nékünk, pl. a külső hőmérséklet változását miként követi a szoba levegő hőmérséklete a különböző szoba falazatok esetén.

 

Nekünk más az elrendezés, van egy adott darab melegvizünk. Ez kifelé hül, ami nem jó. Tehát itt csak a hőszigetelést tekintve a nagy sűrűség, nagy fajlagos hőkapacitás és a kicsi hővezetési tényező kellene.

 

Kérdés, hogy a bojlerfalra csak mint hőszigetelőre tekintsünk, avagy annak hőtároló hatását is nézzük? Mert akkor már ez a tényező is másként nézhet ki.

 

Másrészt van a bojlerfal a víz és a termosztát között. Itt az kellene, hogy minél fürgébben reagáljon a termosztát a víz hőmérséklet változására. Tehát itt kis sűrűség, kis fajlagos hőkapacitás és nagy hővezetési tényező kellene. Vagyis éppen ellenkezője mint előbb. Viszont itt könnyen segíthetünk a paramétereken azzal, ha a termosztát érintkezési pontjánál jól elvékonyítjuk a bojler falat.

 

Tehát ha grafikonon rajzolnánk föl az egyre jobb anyagok víz-külvilág és a víz-termosztát görbéit, akkor azok éppen ellentétesen, szembe haladnának egymással. Metszéspontjukban kapnánk a legjobb bojler anyagot.

 

 

 

Előzmény: jobog (61116)
l.lorien Creative Commons License 2010.02.23 0 0 61118

A fajhő az egyik legfontosabb, az mutatja meg, hogy egységnyi tömegű anyag egységnyi hőfokkal történő melegítéséhez mekkora hőmennyiség van szükség. Ez visszafelé is igaz, a hőleadás során.

Második fontos tényező a sűrűség, ebből lehet kiszámolni a bojler tömegét a térfogata alapján. Minél magasabb az érték, annál nagyobb az egységnyi tömeg, egyenes arányosság áll fenn.

 

A hővezetési tulajdonságokba szerintem jobb most nem belemenni.

Előzmény: jobog (61117)
jobog Creative Commons License 2010.02.23 0 0 61117

 

Na ez a wikipédiában egy szép kis táblázat, roppant tanulságos adatokkal. Amiket én nemigen tudom hogyan értelmezzek?

 

Előzmény: jobog (61116)
jobog Creative Commons License 2010.02.23 0 0 61116

A wikipédiában érdemes elolvasni az anyagok hőáramát, hővezetési együtthatóját.

 

Már csak az a kérdés, hogy ezke közül melyik miért jó avagy nem jó nekün?

 

 

 

 

 

 

 

Fémek
20 °C  

Sűrűség   Fajlagos hőkapacitás   Hővezetési tényező   Hőmérsékletvez. tényező   Mértékgység Alumínium 2,7 0,888 237 98,8 Ólom 11,34 0,129 35 23,9 Bronz 8,8 0,377 62 18,7 Króm 6,92 0,44 91 29,9 Cr-Ni-acél
(X12CrNi18,8) 7,8 0,5 15 3,8 Vas 7,86 0,452 81 22,8 Arany 19,26 0,129 316 127,2 Öntöttvas 7,8 0,54 42…50 10…12 Acél
(<0,4%C) 7,85 0,465 45…55 12…15 Réz 8,93 0,382 399 117 Magnézium 1,74 1,02 156 87,9 Mangán 7,42 0,473 21 6 Molibdén 10,2 0,251 138 53,9 Nátrium 9,71 1,22 133 11,2 Nikkel 8,85 0,448 91 23 Platina 21,37 0,133 71 25 Ezüst 10,5 0,235 427 173 Titán 4,5 0,522 22 9,4 Volfrám 19 0,134 173 67,9 Cink 7,1 0,387 121 44 Ón, fehér 7,29 0,225 67 40,8
Előzmény: SzáSa (61114)
l.lorien Creative Commons License 2010.02.23 0 0 61115
Talán az általános iskolainál is többre. Addig teljesen rendben van, hogy mekkora hőt tárol együtt a kazán és a benne lévő víz, minél nehezebb, annál jobb. Számítanak itt a hővezetőképességgel kapcsolatos tulajdonságok, de nem mindegy a bojler formája sem, nyilván a gömb alakhoz hasonlítók fajlagos felülete jóval kisebb, kisebb felület->kisebb hőleadás egységnyi idő alatt. Nem mindegy továbbá a rögzítés és a belső kialakítás, ezek is nagyban befolyásolják a hőveszteséget.
Előzmény: jobog (61112)
SzáSa Creative Commons License 2010.02.23 0 0 61114
Hát akkor én is passzolom, többet nem teszek fel komoly kérdést.
Előzmény: jobog (61112)
jobog Creative Commons License 2010.02.23 0 0 61113

 

monyesz akkor félreértettelek, elnézést.

 

A gyakorlatban az alu vagy réz kar szaga szokott gondot jelenteni, tipikusan a belső részen, ahol már lekopott a króm.

 

De olykor egy sima víz csapolás kihűtve és megkóstolva is sok meglepetést tud okozni:-)

 

Előzmény: monyesz (61109)
jobog Creative Commons License 2010.02.23 0 0 61112

 

Szása érdekes kérdést vetsz föl. Nem is annyiban, hogy van-é különbség két fizikailag teljesen egyforma, éppencsak anyagában különböző bojler kávéja között? Nyilvánvalóan van, nagy különbség van. Avagy van különbség a sülthúsnál, palacsintánál aszerint, hogy vas platnyin, kerámia lapon avagy lávakövön sütöd? Ha nincs akkor mit veszkődnének ezzel tűzhelyeknél súlyos tíz-százezer forintokra menően?

 

Inkább az a kérdés, hogy mit várunk el a bojler faltól, annak hőtartásától? vagyis hőstabilitás szempontjából melyik a legjobb anyag? Ennek eldöntéséhez viszont már altalános iskolás szintű fizikai ismeretek szükségeltetnek, szóval részemről passz.

 

Nyilván egy négyjegyű függvénytáblázat "anyagok fajhője" táblázata sokat mondana.

 

Előzmény: SzáSa (61108)
l.lorien Creative Commons License 2010.02.23 0 0 61111
Igen, ezt én is megfigyeltem, ezért általában próbálom a csészemelegítő csapolást összekötni a lefelé szörfölésssel. Utána 2-3 perc eltelik, amíg mókolok az adagoló kisöprésével, tömörítéssel, addig szépen stabilizálódika gép. Egész komoly rituáléja van így a kávéfőzésnek, de engem egyáltalán nem zavar, jól együtt lehet ezzel élni.
Előzmény: jobog (61110)
jobog Creative Commons License 2010.02.23 0 0 61110

 

OK köszönöm a felvilágosítást.

 

Megjegyzem, a kávéfőzést megelőző hűtőcsapolásnak (kinek menniyre) komoly minőségrontó hatása van. Vagyis nem lesz olyan finom a kávé mint lehetne. Ezt tapasztalta Vén Resu Silviával, majd kipróbálva én is. Ezért én ha tehetem akkor kilesem a felfűtést, ami nálam elég magas hőfokon van, a gyárinál magasabb értékű termosztáttal. Majd a felfűtéshez képest azonnal, avagy hosszabb-rövidebb várakozás után csapolok.

 

Tehát én is legtöbbször lefelé szörfölök, de nem hidegvíz bojlebe nyomatásával, hanem sokkal szelidebb módon, magától hül visza a cucc. Finomabb így a kávé, mintha egy drágább gépet birtokolnék. Két fűtés között a már hőstabil géppel 9 perc körül van a fűtési ciklus, már eléggé jól kitapasztaltam melyik keverékhez mikor érdemes indítani a csapolást.

 

Ezt csak munkahelyemen tudom megtenni, itt velem szemben tanyáz a gép. Otthon reggelről kelve csészemelegítő csapolás váltja ki a fűtési ciklust, és ahhoz képest variálok a hőfokkal. Szerencsére így is nagyon finom a kávé:-)) De másokkal együtt belőled is kinézem, hogy észrevehető, és kellően fontosnak tartott különbséget érezhess a szelid- és a hidegvizes szörfölés kávéja között.

 

Ebben a tekintetben fölteszem, a már átmelegedett gépnél a megfelelő hőfok kilesése, és a PID hasonló pozitív hatást eredményezhet, sőt a PID értelemszerűen pontosabb, jobban kézbentarthtó, reprodukálható módszer. Lesni meg olcsóbb:-)))

 

Előzmény: l.lorien (61107)
monyesz Creative Commons License 2010.02.23 0 0 61109

Akkor pontosítok ! :)

Én a kérdést úgy értettem, hogy az anyag (a bojleré) a kávéval-vízzel érintkezve mennyire változtat az ízeken, tehát mennyire semlegesen viselkedik, okoz-e íz eltérést.

 

Az igaz, hogy a vastagabb bojlerfal jobb hőstabilitást biztosít, jobb a vékonyfalú acélbojlernél. Ha az acélbojlert ugyanolyan vastagságban gyártanák mint a rezet, nem tudom mi lenne a helyzet. Illetve biztos jobb lenne a vékony acélfalúhoz képest, ez tuti.

 

Az anyag mennyisége nagyon fontos, ez jól érzékelhető a thermoblokkos gépeknél. A régi QM-ek sokkal stabilabbak, a 2kilós alu thermoblokkal, mint a mostaniak, amikben már spóroltak az anyaggal !

Előzmény: jobog (61105)
SzáSa Creative Commons License 2010.02.23 0 0 61108
Én elhiszem neked, hogy jobb lett a géped, csupán csak az anyagra vonatkozó leegyszerűsítésedet vontam kétségbe. Az teljesen nyilvánvaló, hogy minden konstrukció másképp viselkedik, de vajon akkor is lenne különbség, ha pontosan minden ugyan olyan lenne az anyagot kivéve?
Előzmény: jobog (61106)
l.lorien Creative Commons License 2010.02.23 0 0 61107

Ez nem teljesen így van. Ezzel a géppel lehetetlen lenne felfelé szörfözni, mivel a gőzgömb egyben nyitja is a csapot. Ezért, és mert nem volt normális beépíthető 105 fokos thermostát, a 100-as pedig túl alacsony, SiD tanácsára úgy döntöttem, hogy 107 fokos kerüljön bele. Így nekem minden kávénál lefelé kell szörfölnöm, de ez nem baj. Már elég jól kiismertem, a fejből távozó víz alapján meg tudom különböztetni az állapotát. Akkor viszont tényleg mérges vagyok, ha nagyon lefelé kell menni, és pont az alsó holtponton kapom el. Ekkor meg kell várni a felfűtési ciklus végét, aztán egy jó hosszú hűtőcsapolást kell még leengedni, kissé körülményes. Ezért is lesz majd beépítve előbb-utóbb valamilyen PID vagy mikroprocesszoros hővezérlés.

 

A bojler nagyobb is annál, asszem valamivel fél liter feletti, maga a víz adja a hőstabilitást :).

Előzmény: jobog (61106)
jobog Creative Commons License 2010.02.23 0 0 61106

 

Szása jogodban áll hinni, hogy délről kel a Nap. Én is ezt hittem, míg ki nem próbáltam:-)))

 

A boljer anyag hővezető képessége bizonyosan nagyon fontos tényező. Megemlítem, hogy lorien elég nagy, tán 4 decis alu bojlerű gépet hajt, és tesztekben sokat olvasni a hőmérséklettel folytatott küzdelméről. Ebben bizonyosan közrejátszik az igényessége is, de lehet az a tény is, hogy az a 4 ceci nem rézben, hanem aluminiumban lötyög.

 

Előzmény: SzáSa (61104)
jobog Creative Commons License 2010.02.23 0 0 61105

 

Ez az "anyag szerintem semennyire" kijeletés még pontosítható:-)

 

Nyilvánvalóan vannak a hővezetési képességeik alapján boljernek megfelelőbb, és kevésbé megfelelő anyagok. Lehet a szokásos sárgaréz helyett is volna jobb, de magasabb ár, vagy egyéb megfontolás (pl. megmunkálhatóság, korrózió, stb.) nem alkalmazzák.

 

Az is egyértelműnek tűnik, hogy jobb hőstabilitás= finomabb kávé.

 

Itt a vastagabb bojler fal, nagyobb főzőfej, nagyobb bojler űrtartalom mind a nagyobb hőstabilitás irányába hat.

 

Előzmény: monyesz (61101)
SzáSa Creative Commons License 2010.02.23 0 0 61104
Azért látom mégsem az anyag számít, hanem csak a vastagság. Bár én ezt is kétlem.
Előzmény: jobog (61102)
peppino Creative Commons License 2010.02.23 0 0 61103
Aha... Nekem nem prüszköl ott még közel sem. 107 foknál kapcsol a hagyományos termosztát.
Előzmény: Törölt nick (61100)
jobog Creative Commons License 2010.02.23 0 0 61102

 

Szása!

 

Az összefüggés egyszerű, modhatni primitív, nincs mit nem látni, nem érteni rajta.

 

Vastagabb bojlerfal - jobb hőháztartás - klasszissal finomabb kávé. Ilyen egyszerű.

 

Lemezbojler-öntvénybojler cserekor valóban semmit nem változott a technológia, az öntvénybojler belső kialakítása pontosan ugyanolyan, mint a lemezbojleré, a többi (kar, pumba stb.) meg maradt változatlan.

 

Annakidején tettem be fényképeket -a két bojler egymás mellett- továbbá a csere előtt magam is nagyban érdeklődtem mit várhatok a cserétől? Tán nohab, vagy valaki írta: utcahosszal jobb kávé. Magam is csak ugyanezt tudom írni.

 

Előzmény: SzáSa (61098)
monyesz Creative Commons License 2010.02.23 0 0 61101

Az anyag szerintem semennyire. A kávé a vízzel a nemesacél szűrővel és a réz szűrőtartóval érintkezik. A bojlerben eleve csak víz van.

Én a szűrőtartó belsejét nem is nagyon puceválom, azon van a kávétól egy kis patina.

Előzmény: SzáSa (61098)
Törölt nick Creative Commons License 2010.02.23 0 0 61100
Én ezt találtam a témában:
http://junglist.org/silvia/Operation%20manual%20for%20Rancilio%20Kit%20v3.pdf

Itt kb. 10 fokos eltérést mutat a PID-en beállított érték, és a víz hőfok között. (2. oldal)
Ha én a PID-et 112-re lövöm be, akkor üres csapolásnál csak úgy prüszköl a gőzös víz. Akkor már simán forr. Viszont 110-nél nem. Ezért gondolom, hogy 10 fok körül lehet az eltérés nálam is. Legalábbis ebben a tartományban.
Előzmény: peppino (61096)
monyesz Creative Commons License 2010.02.23 0 0 61099
Ezek a hőmérők alapból pár fokos tévedéssel mérnek, és nekünk az is lényeges, úgyhogy itt 0.5 fokos pontosság kellene minimum.
Előzmény: peppino (61096)
SzáSa Creative Commons License 2010.02.23 0 0 61098
A bojler anyaga mennyiben befolyásolja a lefőzött kávé ízét, minőségét? Komolyan kérdezem, mert nagyon sokszor leírtátok már, de én egyszerűen nem látom az összefüggést és itt csak szigorúan az anyagra gondolok, nem a konstrukcióra.
Előzmény: jobog (61097)
jobog Creative Commons License 2010.02.23 0 0 61097

 

A Saeco-Solis rézbojleres technológia nagyon jó kávét ad, a következő minőségi lépcső a Silvia-Gaggia Classic (utóbbit még nem próbáltam).

 

Előzmény: SiD- (61091)
peppino Creative Commons License 2010.02.23 0 0 61096
Kicsit faramuci eredmény született, szerintem ezt nem ilyen hőmérővel kellene mérni, hanem valami érintőérzékelőssel. Ez volt a legmagasabb amit mértem, de szvsz ehhez hozzá kell adni 1-2 fokot. nyilván ez a levegővel közvetlenül érintkező felület, tehát a kizúduló víz ezen még sokat emel, de azt nem akartam megmérni, mert nincs a közelben égési sérüléseket kezelő hely... :-)

Felfűtött Rancilio Silvia:

Temp
Előzmény: peppino (61088)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!