"Bei -15 Grad abwaerts friert die komplette oberirdische Pflanze ab (Ausnahme sehr alte Feigen die zunaechst z.B. als Topfpflanze gehalten wurden oder einfach in ihren ersten Jahren keine zu harten Winter hatten)."
Magyarul: mínusz 15 fok alatt a növény teljes felső része lefagy, kivéve a nagyon öreg fákat, amiket cserépben tartottak vagy az első években nem voltak erős fagyoknak kitéve.
Sorry hogy beleszólok. Semmi tapasztalatom sincs a Goutte d'or-al kapcsolatban. A német kertészeti oldalakat azonban szeretem több okból is. Ez alapján:
Photoshopban kissé átszabtam: a fejlécet ehhez a fajtához raktam. Itt látható, hogy a fagytűrésre csak jót (Gut) ír. A Brown Turkey-nél pedig nagyon jót (SEHRGUT). Ez alapján jó esetben is csak max 14C körül sejtem a fagytűrését.
felreertesz, nem kotozkodni akartam, es tenyleg nincs tapasztalatom errol a fajtarol, es semmifele banto szandek nem volt a posztomban!!! Ha annak erezted, akkor elnezest kerek erte!
De egy nyilvanvalo hazugsagrol csak annak lehet tapasztalata, aki maga is hazudik! :)
Van valakinek Goutte d'Or fajtájó fügéje? A dmkert szerint nagyon jó fagytűrésű - találtam olyan helyet, ahol -25-ot írnak róla - és megbízhatóan 2x terem.
Mostanában nézegettem a fügefajtákat. Elég sok van, aminek igen szeldeltek a levelei és nagyméretű a termése. Mondhatnánk csoportnéven ujjas óriásnak mindet, de van nekik még fajtánként sok saját nevük:
Ficus carica 'Brunswick' Synonymes: Castle Kennedy, Magnolia, Madonna, Black Naples, Brunswig, Clémentine, Dalmatia, Dalmatian, Kennedy, Large White Turkey
Ficus carica 'Dalmatie' Synonymes: San Pietro, Du Japon, Blanche Navello
És ez csak két fajta, amit megnéztem, kérdés, mennyire megbízható.
Nálam is rengeteg van rajta, igaz, másik fajtán is.
Pár éve főztem lekvárt minimális cukorral, több féle ízesítéssel (aromákat használtam, pl. keserű mandulát, citromhéjat). Az ízesítés nem igazán jött át, meg inkább a kajszi fogy.
Akkor ez a tulajdonság nem is annyira különleges, mert minden fügére igaz!
Azt azért leírom, hogy a mézfüge ami idén termett először(igaz tavaly lett kiültetve), még nem produkálta ezt a mézédes ízt, mint az említett barna füge, sőt ha hagytam kicsit aszalódni akkor sérült a termés kívülről, gondolom ez annak is be tudható, hogy az egész bokor még csak fél méter magas, van rá árnyékoló tényező, a jövőben kíváncsi leszek vele kapcsolatban!
Amúgy a leírt kertészettel semmi bajom sincs, megbízhatónak ismerem.
A fügék megnevezése a marketing érzéken múlik,úgy látom.Ez a fajta került már hozzám is sárga óriás néven is,meg dalmát néven is meg zöldessárga néven is találkoztam vele de de a képek alapján az arany mézfüge is ugyanaz.Egyet kell értsek a leírással hogy az egyik legjobb fajta,legalábbis nekem nagyon tetszik az a tulajdonsága,hogy visszafagyás után is érlel termést a sarjakon és jól reagál a jún közepén elvégzett visszacsípésre azaz elkezd termést nevelni és ezek be tudnak érni.Próbáltam több fajtát is de ez kezd legelőször érni és megfelelő a mérete is.Az első termést viszont hajlamos eldobálni,legalábbis fiatal korában és visszafagyás után növekedés miatt.A mézcsepp megjelenése több fajtánál is jellemző ,ha eléggé megérik.Ahol nem áll fenn a visszafagyás veszélye ott viszont elsőtermést bővebben nevelő fajtát kell választani.
ebből kerhetek majd ágat tavasszal? cserébe van sultan,( http://dmkert.hu/fuge_ficus_carica/fuge_sultane ) és ronde de bordeaux ( http://dmkert.hu/enciklopedia/fuge_ficus_carica/fuge_ronde_de_bordeaux )
koszi )))
Nem is tudom, hogy mennyire mesterségesen állítanak fel leírásokat a fügéről:
déem kertnél ezt találtam leírásként az "arany mézfügéről":
"Az egyik legjobb fajta! Aranysárga gyümölcsei mézédesek, a serlegnyílásban is egy édes mézcsepp csillog!
A kertünkben a "barna" füge produkálta ezt a mézcsepp kifolyást a füge végén, akkor nekem barna mézfügém van?! :-) Akkora cukortartalma van, hogy mézcsepp folyik ki belőle!
Megelőzzük a kártételt azzal, hogy ahogy érik egyből szedjük le és esszük! :-), csak hétfőn és kedden egész napos esők voltak akkor nem szedtük és volt is kár.
Mindkét fajhoz van szerencsénk, mert a rigók itt szoktak ugrabugrálni a kertben, veszekednek a "lakásért" a balkáni gerlékkel, riasztó jelzésük is felhangzik, nem beszélve csodás énekükről. A seregélyek csapatostól szálltak és kavarogtak a levegőben a napokban, a vicc az egészben az, hogy ezek nem pusztán a külterületi gyümölcsös kertekben élik virgonc életüket, hanem beköltöztek a városba. tavasztól kezdve jellegzetes cserregő hangjukat lehet hallani. Szép madarak, és valóban kicsit emlékeztetnek a fekete rigókra, de mint írtad, a feketerigó számlájára is írhatom. Amúgy a seregélyek igazi csapat madarak, tavaly tavasszal tömegével lepték el a közvetlen szomszédunk korán termő meggyfáját. Úgy tűnik, hogy előszeretettel húzzák meg magukat öreg luc ágai között, abból akad az utcánkban elég sok, így van búvóhely bőven.
Röptében láttam, amikor potyogtak le. Éretten nem volt hozzá szerencsém. De Tintus olvtárssal megegyeztünk, egyforma fajtánk van, Neki volt első termés, a 3282. hsz-ben van róla fotó.
Mint írtam, szerintem ez a Brunswick, elég jellegzetes a termések dugó formája éretlen állapotban.
Ujjas óriás klón, az nem vitás, ujjas is, óriás is (viszonylag), én ilyen néven kaptam a hajtást.