Keresés

Részletes keresés

Szablyaútja Creative Commons License 2016.11.13 0 0 4475

Akkor csak nem írtam akkora hülyeséget. :)

Szerintem aki kicsit is realisztikus szabályokat akar alkalmazni ezeket is be kell vennie az alkalmazandók közé. Az már más kérdés, hogy ehhez azért elég jól felkészült bírói gárda kell.

Apropó!

Ti mennyire hoznátok ki ezt a meccset?

 

Előzmény: Simplex-CG (4474)
Simplex-CG Creative Commons License 2016.11.13 0 0 4474

Szablyaútja,

 

 

Szerintem ahhoz, hogy szabad küzdelemben kijöjjenek bizonyos messer technikák,

(főleg a kézlevágósdi), muszáj. 

 

Mi fejre-nyakra, és fegyverforgató alkarra alkalmazzuk a "lights out" szabályt,

de csak komolyabb vágások esetében:

 

-Alkarnál el kell ejtened a kardot, mivel ment a kezed a levesbe (ilyenkor a dupla sem ér,

de legalábbis nem annyit)

 

-Fejnél csak simán nem ér a következő pár tempóban pontot az akciód, addig védekezned kell

(mint mikor kap a boxoló egy nagyot)

 

-Nyaknál félig-meddig lefejeztek, és egy fejetlen csirkének nincs túl nagy harcértéke.

 

Minden egyéb esetben van dupla, és utánütés.

 

Előzmény: Szablyaútja (4466)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2016.11.12 -1 0 4473

Tavaly az volt, meg korábban is. Azért mehetett Sch.... is.

Gyere! Akkor ott is lesz topiktalálkozó. :-))

Előzmény: Szebényi Tibor (4468)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2016.11.12 -1 0 4472

Kimondottan tetszik. Úgy olvastam, valamelyik amerikai versenyen már alkalmaztak is ilyen szabályt.
Rákerestem.

Dijon, 2015-ös szabályok:
"Important :The only hits that DO NOT allow for an afterblow are cuts/thrusts to the head/neck area, or solid cuts/thrusts to the main sword arm - judge's appreciation about the latter."

 

Fej- vagy nyaktalálat után, illetve a vívó fegyveres kézét erő, határozott találat után nincs utóvágás.

http://hemac-dijon.com/wp-content/uploads/2015/05/%C3%A9p%C3%A9e-longue-vo.pdf

Előzmény: Szablyaútja (4466)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2016.11.12 -1 0 4471

Tibor,

A heti egy vívóedzés tényleg az abszolút minimum. Kettőnél már valószínűsíthető némi fejlődés. VSZ a heti három vívóedzés pedig egy átlagos 40+ éves ember teljesítményének felső határa. Mind fizikálisan, mind pedig az egyéb leterheltségek - család, gyerek, munka, szülők stb. - miatt.

Tavaly nyáron a testem simán bírta a heti 3 vívóedzés, mellé esetleg némi úszást, vagy túrázást, vagy erősítést. Főleg úgy, hogy csak minden második héten volt ennyi vívás. (2014 - 105 db vívás, 2015 - 95+ db, az idén valahol 70 fölé tippelem a vívóedzések számát.)

Előzmény: Szebényi Tibor (4465)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2016.11.12 -1 0 4470

Azt azért nem mondanám, hogy nincsenek edzőtársak.

Inkább úgy fogalmaznék, nincs annyi, amennyi VSZ optimális lenne.

Előzmény: Sch.... (4464)
Szebényi Tibor Creative Commons License 2016.11.12 0 1 4469

Már vannak fenn videók a Vaskakas versenyről:

Szebényi Tibor Creative Commons License 2016.11.12 0 0 4468

Máté, ez nyílt verseny, bárki mehet?

Előzmény: B4L4K0R (4467)
B4L4K0R Creative Commons License 2016.11.12 0 1 4467

VII. Zrínyi kupa – „csikó, kese, menyét, öskü” szabadvívó verseny


Időpont: 2016. december 10.


Helyszín: Nagykovácsi Általános Iskola tornaterme (2094 Nagykovácsi, Kossuth L. u. 101.)


Versenyszámok, kategóriák:


Öskü, kese, menyét:
- Szablya (egykezes)
- Hosszúkard (kétkezes)
- Két szablya (kétfegyveres)


Csikó versenyszámok:
- Szablya
- Fustély (140 cm-es bot)


Csikó korosztályok:
- 8 év alattiak
- 9-10 évesek
- 11-12 évesek
- 13-14 évesek

 

Kiegészítő (meghívásos) versenyszám: szablyaharc bemutató verseny

 

Fővédnök: Kiszelné Mohos Katalin, Nagykovácsi Nagyközség polgármestere


Fővédnök, levezető elnök: Vukics Ferenc, az Országos Baranta Szövetség elnöke

 

Főbíró: Németh Zoltán, az Országos Baranta Szövetség alelnöke

 

Főszervező: Zrínyi Baranta SE

Bognár István, az Országos Baranta Szövetség alelnöke
Falatovics Ádám, vezetőedző (Országos Baranta Szövetség tudományos kapcsolatok)

 

További részletek, teljes versenykiírás hamarosan.

Szablyaútja Creative Commons License 2016.11.12 0 0 4466

Mi a véleményetek egy olyan (teoretikus) szabályról, hogy a fejvágást elszenvedő fél utánvágása nem számítana együttes találatnak. Videókat nézegetve, ha sisak nélkül kapna némelyik versenyző egy akkora találatot nem biztos, hogy riposztozna a valóságban...

Szebényi Tibor Creative Commons License 2016.11.11 0 0 4465


"Edzőtárs-hiány miatt éppen csak összejön a heti 1 db vívóedzés. Ez arra még elég, hogy a helyi srácokkal úgy-ahogy elboldolgulják, de egy országos versenyhez ez már (igen) kevés."

 

Jó az! Én átlag heti 1 órát vívok. A túledzés veszélyes! :D

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (4461)
Sch.... Creative Commons License 2016.11.11 0 0 4464

Magyar vívók/edzők körében inkább a "kard" elnevezést hallom. A "szablya" az angol név fordítása csak inkább.

 

Ulrich: Az nem jó, ha nincs edzőpartner. :-( De Zrinyin valószínű találkozunk.

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (4463)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2016.11.11 -1 0 4463

Skíz,

A legkisebb mértékben sem zavar, hogy egységesnek látod azt, ami szerintem nem az.

"Nem is értem, hogy hogy lehet kard vívás oktatást szablyának titulálni."
Ez legyen azok gondja, akik kitalálták az elnevezést.

"...bele lehet menni hogy kínai, adidas, nike, budmil vagy milyen hiperszuper cipőben..."

 

A felsorolt cipőmárkák és felsorolt vívóeszközök között látok némi különséget. Nem beszélve, hogy egy adott szervezetnél egy adott gyakorlóhoz - általában - egy adott szabályrendszer is társúl, ami egy elég jellegzetes vívásképet eredményez. Aztán azt is érdemes megemlíteni, hogy szó sincs arról, hogy minden társaságnál egy egységes - párnázott -> műanyag -> fa -> fém gyakorló - haladási irány lenne. Valahol igen (AE, de közben kihagyják a műanyag, fa stációt), valahol leragadnak az első lécsőfoknál, valahol rögtön a 4. szinten kezdenek.

Szóval, ez lenne az egységes szablyavívás?

Ismétlem, nem zavar, ha egységesnek látod.

Ui.:
A felsorolásod 4. pontjához: az olimpiai kardvívás is ismeri a fokélvágásokat, sőt a szerzők gyakran hangsúlyozzák, hogy pont ezek az akciók a régi magyar szablyavívás (egyik) öröksége. Más kérdés, hogy manapság ebből mennyit lát egy-egy kardvívó csörte lelkes nézője.

Előzmény: Skíz89 (4453)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2016.11.11 -1 0 4462

"...az tudja, hogy szeretsz elmerülni (és néha meg is akadsz) a részletekben."

(Kissé feszengve feláll, zavartan körülnéz, aztán kimondja.)

 

- Ulrich vagyok... és részletfüggő. Sőt, idézetfüggő, de legrosszabb az, hogy... <mély sóhaj> lábjegyzet-függő vagyok.

(Leül. Az Anonim Akárkik terápiás csoport tagjai megtapsolják.)

Előzmény: Skíz89 (4453)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2016.11.11 -1 0 4461

Tavaly, a májusi AE tornán.

Az idén a felvidéki Balassi Kupán akartam indulni, de tömegközlekedéssél a helyszín megközelítése egyszerűen katasztrófális, ergo kimaradt. Aztán nem rendezték meg a szokásos, májusi barantás verseny Miskolcon, szóval az is ugrott. Egy ideig úgy volt, hogy helyette Máté tárt itten egy szemináriumot, plusz lenne egy regionális szablyaverseny. Szervezési problémák miatt az is elmaradt.

Elméletileg meg az idei Zrínyi Kupa szerepelne a versenynaptárban.

Ui.:
Min. 2 gond van.
a) Lassan kezdek totálisan kiöregedni az egész versenyzésből.
b) Nem érzem magam kirobbanó formában.

Edzőtárs-hiány miatt éppen csak összejön a heti 1 db vívóedzés. Ez arra még elég, hogy a helyi srácokkal úgy-ahogy elboldolgulják, de egy országos versenyhez ez már (igen) kevés.

Nem gond, marad az örömvívás, a fórumozás, aztán napokon belül elkészül a könyvem. Lassan kezdhetem írni az emlékirataimat :-((

Előzmény: Sch.... (4460)
Sch.... Creative Commons License 2016.11.10 0 0 4460

"Legyenek hagyományőrző sportkardos versenyek! Kimondottan várom, hogy mikor lesz végre ilyen is."

 

Tényleg Ulrich, mikor voltál versenyen utoljára? Jövőre indul  sorozat, azon részt fogsz venni?

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (4452)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2016.11.10 -1 0 4459

Sz332,

Ez egy nagyon jó cikk. Kimondottan jó, hogy megtaláltad!

Köszönet érte.

Előzmény: sz332 (4454)
Szablyaútja Creative Commons License 2016.11.10 0 0 4458

Király, hogy már az idei is fent van. :) Lesz mivel eltöltenem 3 órát.

Előzmény: sz332 (4455)
dezsoKE Creative Commons License 2016.11.10 0 0 4457

:-D

Előzmény: sz332 (4456)
sz332 Creative Commons License 2016.11.09 0 0 4456

Ma pont vettünk alkalmazást, egyből rád gondoltam :D

Előzmény: dezsoKE (4445)
sz332 Creative Commons License 2016.11.09 0 0 4455

sz332 Creative Commons License 2016.11.09 0 1 4454
Skíz89 Creative Commons License 2016.11.09 0 0 4453

Ulrich!
Értem amit mondasz, de fenn tartom az egyet nem értés jogát ebben az esetben. :)
Aki egy kicsit is ismeri az itteni munkásságodat, az tudja, hogy szeretsz elmerülni (és néha meg is akadsz) a részletekben. Ami nem feltétlenül baj!
Viszont most:
"Azonos eszköz? Sportkard, barantás gyakorlók, GoNow szablyák, Bajvívó Magyarok fa gyakorlói, Regenyei fémszablyái stb. Folytassam?"

A sportkardot jogosnak tartom mivel az nem szablya. Nem is értem, hogy hogy lehet kard vívás oktatást szablyának titulálni.
A többi esetben viszont én "csak" szinteket látok. Nyílván nem fogok egy teljesen kezdőnek valódi eszközt a kezébe adni, így marad a gyakorló, előbb a párnázott, aztán a többi. Ez olyan mint a futás, bele lehet menni hogy kínai, adidas, nike, budmil vagy milyen hiperszuper cipőben, meg milyen távon fut az illető, és el is lehet ezekben a részletekben veszni. Ettől még futás marad.  
A kezdő saját fapados cipőjével egy parkban a profi pedig az űr technológiás cuccával a kifejezetten erre a célra épített pályán.
 
"Ugyanarra?"
Igen! Vívásra! ;)

"Pl. a sportkardos lapvágás, heggyel való "karcolást", áthajlásos (vasas) érintést stb. jobb helyeken nem adják meg találatnak."
Ez pedig már az előbb említett sokszínűséget bővíti.

 Párat dolog ami miatt szerintem egységes:
Tudtommal abban mindenki egyet ért, hogy:
 - nem páston mozgunk, köríven
 - a modern sport eszközöknél nehezebb fegyvereket használunk
 - ergo lendület fegyver, inkább törzs/váll/könyökből történik a mozgás
 - élünk a fokél adta lehetőségekkel.

Hirtelen most ennyi. :D
törekednem kellene a tömörebb fogalmazásra. :)

Előzmény: Ulrich_von_Lichtenstein (4452)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2016.11.09 -1 1 4452

Skíz,

Sajnálom, de jelenleg nincs egységes szablyavívás. Ami egységes, az az olimpiai kardvívás, aminek nem sok köze van ahhoz a megreformált szablyavíváshoz, amit Radaelli kezdett oktatni Olaszországban a XIX. sz. 50-60-as éveiben.

"Ugyan azt az eszközt használjuk ugyan arra."

Azonos eszköz? Sportkard, barantás gyakorlók, GoNow szablyák, Bajvívó Magyarok fa gyakorlói, Regenyei fémszablyái stb. Folytassam?

Ugyanarra?
Pl. a sportkardos lapvágás, heggyel való "karcolást", áthajlásos (vasas) érintést stb. jobb helyeken nem adják meg találatnak.

Mellesleg nekem nincs semmi bajon a sokszínűséggel. Legyenek hagyományőrző sportkardos versenyek! Kimondottan várom, hogy mikor lesz végre ilyen is.

Más.
Amennyire látom, a HEMA távolról sem egységes, pl. I.33-as kódexból igen sok értelmezés született már.

Előzmény: Skíz89 (4447)
Ulrich_von_Lichtenstein Creative Commons License 2016.11.09 -1 0 4451

Szablya,

Természetesen senki nem akar olyan vitába "belerángatni", amiben kényelmetlenül érzed magad.

Csak röviden reagálnék, inkább csak háttér-információt megosztva.

Hidán Csaba egy nagyon jó előadó, kellemes ember, kemény küzdősportoló. Eddig kétszer járt Miskolcon előadást tartani, mindkétszer voltam az előadásán, előtte meg utána beszélgettünk is. Csaba jó ismerősé az itteni hagyományőrzők vezetőjének, aki vívott is vele Pesten. Az illető kimondottan jókat mesélt a közös vívásról.

 

Nem beszélve arról, hogy a topiklakók között is van egy abszolút autentikus forrás: Tibor, aki kb. egy évig járt Csabához vívni. Szóval, úgy érzem, amit tudni illik vagy érdemes Hidán Csabáról, azt már nagyjából kapiskálom ;-) (Plusz vele kapcsolatban igen sok apró részletet meg lehet találni a neten.)

Részemről a téma lezárva, egész addig, amíg nem lesz kedved folytatni.

Előzmény: Szablyaútja (4441)
Simplex-CG Creative Commons License 2016.11.09 0 0 4450

A víváselmélet nem hasztalan, hogy megértsd az ónémet versikék mögöttes tartalmát,

de én azt látom, hogy inkább el kell menni kicsit boxolni vagy MMAzni,

amolyan hobbi szinten, egy olyan edzőnél, ahol foglalkozhatsz az alapokkal

anélkül, hogy bunyóznál úgy komolyabban (egy kis soft sparring nem fáj annyira,

mint egy jó combos-fejes szablyával)

 

Ugyanis nem arra gondolok, hogy agyonveresd magad, inkább csak az edzésmódszer izgalmas:

-valósághoz közelebb álló lábmunka

-testből-nyakból elhajlások orrvérzésig (szó szerint, muhaha)

-a támadások időzítése megfelelő struktúra mellett (tesztvágásnál jól jön)

 

Ilyesmikre gondolok, meg a zsák püfölésére:

https://www.youtube.com/watch?v=R_62f7FDoNg

 

Előzmény: sz332 (4443)
Sch.... Creative Commons License 2016.11.09 0 1 4449

Skíz89

Kösz, hogy leírtad, megspóroltad nekem a gépelést. :-) Igen, nagyjából így van. A szabályrendszerek egy kicsit közelednek egymás felé, ez egy természetes folyamat.

 

A filozofikus témától kedvet kapva visszaolvastam a blogom legelejét. 2011 július végén indult, akkor, amikor túl voltam másfél éves HEMA tanuláson, 2,5 év kendon, egy dijoni tornagyőzelmen és az AE oktatói felkérésen, és éppen az AE szablyavívó tananyagának első változatán dolgoztunk.

 

Sok baromságot leírtam anno, ami most visszanézve nagyon megmosolyogtató, de akkor borzasztó fontosnak tűnt ezeket tisztázni. Szóval a sok elmélkedés helyett inkább Elvist idéznék:

 

" A little less conversation, a little more action"

 

Szóval szerintem vívjál sokat, a többi meg majd jön.

Előzmény: Skíz89 (4447)
sz332 Creative Commons License 2016.11.09 0 0 4448

 

És most szépen elsétálok :D

Skíz89 Creative Commons License 2016.11.09 0 0 4447

SZVSZ A szablyavívás jelenleg is "gyeséges". Ugyan azt az eszközt használjuk ugyan arra. Attól, hogy léteznek különböző szabályrendszerek, amik a vívás más- más aspektusait emelik ki és így változatosabbá teszik a repertoárt nem hinném, hogy ettől szét lenne töredezve. Nyílván azoknak akiket bizonyos megközelítések nem érdekelnek nem kell elmenniük arra a versenyre, nem kell foglalkozniuk ezzel a résszel. És ennyi. **
Ha ilyen szőrszálhasogatóan nézzük, a modern sport sem egységes, hiszen rengeteg edző rengeteg szubjektív edzéstechnikával neveli a saját sportolóit. Ami egységes, az a versenyszabályzat. És már is ott vagyunk ahonnan elindultunk.
Az egyetlen, mindent átfogó iskolát pedig megteremteni lehetetlen, meg kell nézni a hosszú múltra visszavezethető sportokat/iskolákat, hogyan alakultak az évek folyamán ahogy az eredeti mester szabályzó tevékenysége eltűnt.

 

** Ha jól tudom a HEMA-ban is így működik, egységesen ugyan azokból a kódexekből dolgoznak, ugyan azt a vívást csinálják, még is, amikor egy versenyt szervez azt a saját belátása szerinti szabályrendszerben teszi.

Előzmény: Szablyaútja (4441)
sz332 Creative Commons License 2016.11.09 0 0 4446

Parragh Csabihoz járok, Öt Elem Wushu egyesület.  (a wushu kicsit átverős, mert csak tai chi van, a Chan Wu-n keresztül). Most a 42-es formát kezdtem

el tanulni, de van kard, szablya, legyező, bot is. Volt alkalom, hogy vettünk alkalmazást is, de főleg idősebbek járnak, úgyhogy annyira ez nem prioritás.

Előzmény: dezsoKE (4445)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!