A második éréshullám nálam akkor állt le, mikor lehűlt az idő. Még mindig rengeteg füge maradt a fákon. Tavaly beérett az utolsó szemig, mielőtt lehűlt az idő.
Akkor ez hányszor terem? Az a két hét szünet miért lényeges?
Amikor véget ér a második éréshullám de látod hogy még van éretlen füge, akkor egy kis szünet után, mondjuk 2 hét, elkezd érni harmadszor is. Ha nincs ilyen mert a második hullám végén nem látható már kis füge, akkor kétszer termő fügéd van.
a harmadik termésből lett a két fán vagy másfél kiló..de aprók.. gyönyörű piros belsejük van, úgyhogy szelektálás, hámozás után egy marék málnával és cukorral keverve az unokák mint lekvárt beburkolják.. eszenek, mint a vett malac...
Ennek fele sem tréfa! Kíváncsiságból most én is betettem a hőmérőt. De ha 15 fok alatt maradna, mégis csak izgat, miért baj ha csekély fagy éri a vesszőt? A nedvkeringés télen áll a bokorban is, téli álmot alszik. :) Tavasszal élerte kel ha megfagyott kicsit, akkor is. Azért parázok most ezen, mert attól tartok ha ez a 2 szál vessző tönkremegy, nem tudok tavasszal újat szerezni, amit nagyon bánnék, mert ez a füge tényleg szuper finom. Ráadásul szept. vége felé leérik teljesen, akkor még itt jó idő van. Direkt ilyen fajtát kell ültetnem.
Van egy másik is ami nagyon bejön, itt a faluban ez érik legkorábban, viszont a másod termése nem is kezd érni a hidegek előtt. Erről tavasszal kérek vesszőt. Nem nagy bokor, de hátha ad. :)
A nylonzacskós gyökereztetéssel elég februárban hajtást szedni, nem kell tárolni, rögtön bezacskózható, közel 100 %-ban ered és még abban az évben teremhet nagy eséllyel.
Ha minden sikerül szeretnék venni rendes oltóviaszt mert van pár szilvám amit oltani akarok, és ha tudok is venni vagy kunyerálni akkor úgy is megyek hozzád és viszek majd!
Norbikám akkor az lesz, hogy a vesszők végét lezárom fagéllel, ez van itthon, és bezacskózom a hűtő tojástartójába.
Csak azért látok ekkora kínt ezzel a vesszővel, mert nagyon ízlett nekem ez a fajta a nyáron. Elhanyagolt nyaraló udvarából hajlott ki néhány ág, de észrevette a tulaj hogy a járókelők eszegetik a fügét, és nagyon visszavágta. Így legalább senki nem eszi. Ő sem :) Ez az apró szemű lila, azt mondta valaki hogy ez a györöki lapos, de a fotón nagyon laposnak látom, ez pedig nem lapos. A lényeg, hogy már nem lehet elérni az ágat hogy másikat szedjek, ha a nálam lévő tönkremegy. Van mellette egy barnára érő szintén ilyen apró, az mintha nem lenne ennyire finom, vagy csak mert árnyékban érik, azért ízetlen nem tudom. Ez a 2 szál amit megmentettem a lilából, jó lenne ha életben maradna.
Ne aggódj, majd kiderül:) De hidd el hogy Xenil csinált már ilyet! Sőt youtube, gyümölcs fák oltása.. Ott is tárolják a vesszőket, pincében, és semmi bajuk. Külföldől is parafinos, viaszos véggel kezelten jönnek a vesszők!.
De a dithan az egy agresszív kemikália, és inkább hadjuk a hatékonyságát, az összes szomszéd dithanozik, és a fáik döglődnek, én a negyven fámat a bayern cég Teldorával permeteltem, és sehol sem volt monilia , gomba stb.... És null napos vegyszer szóval inkább ezzel és lezár gyertyaviasszal.
Mi lenne, ha betenném a vesszőket a kis hűtő mélyhűtőjébe? nem tudom hány fok van abban, talán -4 -5? Ilyen fagyhatásnál szabadban sem szokott tönkremenni.
Vagy mi lenne, ha a most feltöltött kis füge mellé beraknám a földkupacba? 2-2.5 hónapot kibírna?
A gyakorlat nagy úr és felülbírál mindenféle elméletet. Részemről a dolog ötletként és nem tapasztalatként vetődött fel, de hozzáteszem, hogy a vegyszeres tárolásnak nem vagyok különösebben nagy híve és jobban preferálom az egyéb módszereket lsd. pl. az azonnali gyökereztetést növénylámpa alatt az alábbi fotókon - de az eperfa esetében is a friss vesszőkkel való oltást Boldogasszony környékén.
Nálam a fügevesszők mindig a hűtőben telelnek légmentesen lezárva dithane nélkül. Már ilyenkor beszoktam őket rakni, és semmi baja nem volt eddig. Hetente ellenőrzöm, hogy véletlen nehogy megkapja őket a penész de eddig nem volt bajuk. Érdekes módon kaptam dithane-hoz hasonló szerrel kezelt vesszőket, azok bepenészedtek. Másik jó megoldás még ha a vesszők végét viasszal lezárod, így biztos nem száradnak ki. Érdemes légmentesen lezárható fóliát használni.
Egyébként ha már a téli gyökereztetésről esik szó, nálam itt tartanak a Kurdilacitól kapott Török barna vesszők (növénylámpa alatti ill. fejlámpával megvilágított fényben). A dolognak persze különösebb jelentősége nincsen, mivel Laci felajánlotta, hogy tavasszal gyökeres hajtásokat is küldhet, de érdekel a kísérletezés.
Köszönöm Sándor! Ezek szerint Limányjár bajban lesz, mert ő sok vesszőt akar így teleltetni.
Hát akkor próba-szerencse, bezacskózom, idén január 1.-én kezdtem a gyökereztetést, amivel sikerrel is jártam. Most is megpróbálom addig életben tartani amit levágtam, aztán lesz valami. :)
Nem kell addig várnod, hogy kiszáradjon, két hét múlva már ki is dobhatod. Nálam az eperfa oltóvesszők (amikben ugye sokkal kevesebb víz van lévén az eper keményfa) hasonlóképpen mentek ilyen tárolás során tönkre, pedig azok még szellőző műanyag dobozba is be lettek rakva.
Amit javasolnék az az (egyébként eperfa) oltóvesszők tárolási módja Ali-bá-tól:
Oltóvessző szedés: Februárban. Tárolási módom: az arasznyi oltóvessző darabokat, gombaölőszeres (Dithane, 5 perc fürösztés, 2 perc szikkasztás újságpapíron) fürösztés után lyukmentes fólia zacskó aljába teszem. A levegőt kézzel kihajtom, majd a zacskó nyakát összesodrom, tekerem és gumigyűrűvel többszörösen körültekerem. (Levegő se ki, se be!) Ezt a zacskót /esetleg több ilyet/ még egy fóliazacskóba teszem és hasonlóan lezárom. Hűtőszekrény aljába teszem az oltásig. Biztos, hogy nem szárad ki és nem penészedik meg az oltóvessző.
Most vágtam le olyan vesszőt, amit nem sikerült a nyáron gyökereztetni, és csak úgy minden csomagolás nélkül betettem a hűtő tojástartójába. 5 fok van benne. Azt mondtad így fogod te is csinálni? Nem szárad ki január közepéig? Akkor ültetném cserépbe 19-20 fokon.