Keresés

Részletes keresés

kavicsos64 Creative Commons License 2023.09.17 0 0 40229

Szép a szőlőd ,nem hiszem hogy a peronosz teszi tönkre a bogyókat ,sokkal inkább a poloska szívogatása ! Nekem is jövőre zacskózni kell másként nem lesz szőlőnk ! Szinte mindet tönkre tette a poloska szivogatása nyomán másodlagos fertőzés okozta rothadás ,és egyéb rovar támadások .

Előzmény: ksanyi52 (40228)
ksanyi52 Creative Commons License 2023.09.16 0 0 40228

Kissé megtépkedtük a leveleket hogy a fürtök több levegőhöz jussanak, az a baj hogy azokat nap sohasem éri, és a leveleken peronoszpóra tüneteit is felfedeztem.  A Teldor arra is jó, mert akkor hétfőn átmegyek a gazdaboltba, vagy arra mást kell venni?  https://photos.app.goo.gl/YJNRRrsXTSyxPb4EA

 

Előzmény: The Dark Side of the Moon (40223)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.09.14 0 0 40227

Az semmi ,úgy is megmosod akkor le lehet törölni , Nekem meg a sampion csepp van itt ott rajta ,letörlöm és kész ,ezelőtt is megettük és a kékkő volt rajta .

Előzmény: szicsu1007 (40225)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.09.14 0 0 40226

Nekem is ezt kell majd tenni másként nem eszünk szőlőt ! Már nagy részét lezabálták és jórészt a retek poloska az okozója .

Előzmény: szicsu1007 (40224)
szicsu1007 Creative Commons License 2023.09.14 0 0 40225

A harmadik képen megcseppent permetszer látszik a szőlőszemen (túlzásba vittem!:-(((((((((((()

Előzmény: szicsu1007 (40224)
szicsu1007 Creative Commons License 2023.09.14 0 0 40224

Nálam a darazsak (és néha a madarak) indítják el a rothadást. Az első két kép a szomszédom kerítésre futott szőlője. Darazsak ellen én gyümölcsvédő hálóval védekezek. Kissé macerás felrakni (jól felrakni!). Idén öt lugason és három tőkén 120 fürtöt hagytam meg. Ezek a fajták "sorban" érnek, és csak akkor kezdek zacskózni, amikor meglátom a kártételt (így egyszerre "csak" kb 25 fürtöt kell betakarni). A létra állítgatása lugasnál tovább tart, mint a zacskózás:-))).

Az utolsó képen látható szőlőt holnap kezdem el zacskózni, amikor leszárad róla az eső.

 

Előzmény: ksanyi52 (40217)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.09.14 0 0 40223

Próbáld meg akkor Teldorral!  Csemegeszőlőn 7 nap az ÉVI. Borszőlőn ennek kétszerese, mert az erjedést a szermaradványok blokkolhatják.

Előzmény: ksanyi52 (40222)
ksanyi52 Creative Commons License 2023.09.14 0 0 40222

Igen ez az. Korábban permeteztem Bordói porral, 2 X championnal, ( még most is csupa kék a levele, és a fürt is), de felénk mindig hűvösebb van pár fokkal mint máshol, és megint elkezdett rohadni. Ezt a fajtát még otthonról hoztuk az Alföldről, ott általában Augusztusban beérett, és nagyon finom édes volt. Itt meg mindig meg kell enni savanyún mert különben lerohad. Köszönöm hogy foglalkoztatok vele.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (40220)
IsKol Creative Commons License 2023.09.14 0 0 40221

Ökoban a Stericlean Plant lehetne egy megoldás ami elintézi a gombát (negatívum a Te esetedben, csak 20 literes kiszerelésben van sok pénzért) és 0 nap az évi-je. És még a Botector amit pár évvel ezelőtt nézegettem...

 

Konvecionálisban talán a Teldor (amire még emlékszem de hogy milyen kiszerelés vagy besorolás...)

 

 

Előzmény: ksanyi52 (40217)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.09.14 0 0 40220

Nem tudom, csak sejtem mi miatt rohad...

Esetleg ebből ráismersz?

https://agro.bayer.co.hu/termekek/karositok/korokozok/?id=160

 

Sajnos 14 napos, vagy annál rövidebb ÉVI-vel hatékony szert nem tudok.

Előzmény: ksanyi52 (40217)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.09.14 0 0 40219

Rézzel nem tud már permetezni az ÉVI miatt.

Előzmény: kavicsos64 (40218)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.09.14 0 0 40218

Én azt csináltam hogy Championnal megpermeteztem  attól meg állt ,valamilyen szinten a rothadás de a poloskák továbbra is jönnek és szívogatnak ,ez az alapvető hiba a többi már csak következmény . Minden gyümölcsünkre ez volt jellemző sajnos . Szúrás a poloskától majd hamarosan kis pontszerű rothadás és a gyümölcs pusztulása .

Előzmény: ksanyi52 (40217)
ksanyi52 Creative Commons License 2023.09.13 0 0 40217

Sziasztok! Lenne hozzátok egy kérdésem. Van két tő csemege szőlő lugasunk, még kb 2 hét kellene a beéréshez, de már vannak rohadt szemek. Mivel lehetne még megállítani a további rothadást?

Előzmény: The Dark Side of the Moon (40215)
vejne Creative Commons License 2023.09.13 0 0 40216

Ú, köszi! Ezt a topikot még nem fedeztem fel eddig. 

Előzmény: The Dark Side of the Moon (40215)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.09.13 0 0 40215

A fiatal füge hajtatás még kényes a hirtelen környezetváltozásra. Ezért én a takaró PET palack egyik sarkát szoktam kivágni, aztán pár nap múlva még egyet. Ismét pár nap és leveszem.

Egyébként:

https://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9179725

Előzmény: vejne (40214)
vejne Creative Commons License 2023.09.13 0 0 40214

Köszi! Amíg nem látom a gyökereket, addig takarni kell egy leírás szerint. Levettem most a takarást, vissza is húzódott a penész hirtelen, de azért lekezelem a javasolt dolgokkal.

Előzmény: beetee (40213)
beetee Creative Commons License 2023.09.13 0 0 40213

Ha már hajt, leszedném a takarást. Lehet, az pár napon belül megoldja a problémát, beszárad az a felület, ahol kivirágzott a penész.

De  ha muszáj, valamilyen rezes cuccal neki lehet menni. Vagy ha gondolod, próbáld ki leszórni őrölt fahéjjal. 

Előzmény: vejne (40212)
vejne Creative Commons License 2023.09.13 0 0 40212

Sziasztok! Fügét hajtatok műanyag palackban, azzal letakarva. Hajtanak is a levelek, de a letört régi levelek helyén elkezdett penészedni.

Mivel tudnám lekezelni, ami nem árt a friss hajtásoknak?

The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.09.09 0 0 40211

Ugy nez ki, mukodott a Pirimor. Most lesz egy szedes, aztan ismetlem a kezelest.

Előzmény: taormina001 (40210)
taormina001 Creative Commons License 2023.09.09 0 0 40210

zerintem a paprika böven kibír lábon +- 2 napot.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (40209)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.09.08 0 0 40209

Mert a Karate ÉVI-je 5 nap paprikában. 3 naponta szedem, mert folyton termő paprika fajták.

 

 

Előzmény: taormina001 (40208)
taormina001 Creative Commons License 2023.09.08 0 0 40208

Miért nem adsz neki karate-t?

Előzmény: The Dark Side of the Moon (40206)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.09.06 0 0 40207

Ja, és ahogy írtam a 3 napos ÉVI miatt ment a Mospilan. Folytonérő paprika fajták vannak a melegházban, virágzik is. Pirimor meg nincs otthon ma veszek. Ennek 10 grammos kiszerelése III. kategóriás, elvben még nem alakult ki rá rezisztencia.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (40206)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.09.06 0 0 40206

Mi az a 200 forintos levéltetű elleni specifikus szer?

 

https://www.gazdabolt.hu/T06467-Teppeki-50-WG-1-5-g.html?gclid=EAIaIQobChMI3OvUlKWVgQMVnJmDBx0opw-rEAAYASAAEgLep_D_BwE

https://www.gazdabolt.hu/T02026-Pirimor-50-WG-10g.html

https://www.gazdabolt.hu/T01725-Mospilan-20-SG-4-g.html

 

Sokkal nagyobb bajom, hogy a melegházamban lévő paprikámat meglepte a zöld levéltetű. A 3 napos ÉVI csábítóan hangzott a Mospilan esetében, kapott belőle, de a levéltetvek száma a 4. napon (ma) még mindig szaporodik! Ez pedig már a rezisztencia jele!

Ma megy rá Pirimor.

 

Előzmény: taormina001 (40205)
taormina001 Creative Commons License 2023.09.05 0 0 40205

Köszönöm ezt az ismét a megszokott szívonalú, körültekintö elemzést.

A 6. ponttal azonban továbbra is vitába szállnék:

Szerinted, ha mondjuk levéltetvek vannak az almafán és vehetek ellene specifikus szert mondjuk 200 Ft-ért (az egyszerüség kedvéért vegyük a szokásos 4g kiszerelést), vagy Mospilant 800-ért, melyiket választom?

Előzmény: The Dark Side of the Moon (40204)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.09.04 0 1 40204

"1. Szerintem aki néhány héttel az érés elött még nagyhatású széles spektrumú fölszívódó szert használ, az elötte elrontott valamit."

Jó lenne, ha így lenne. Sajnos sokszor előfordul, hogy a (nekünk) kedvezőtlen körülmények miatt akár egyszerre több kártevő is veszélyeztet közel az éréshez. De egy is elég, ha nincs rá specifikus szer.

A kén amúgy segíthet a lisztharmat ellen 0 napos ÉVI-vel, de nekem fixa ideám, hogy pl a szőlő élvezeti értékét jó pár napig hazavágja. Aki meg esetleg piacra termel, annál a permetcseppek rontják a piacképességet. Te vennél olyan szőlőt a piacon, ami permetcseppes? Magyarázhatja az eladó, hogy az "csak" kén és nem ártalmas, legfeljebb büdös... :-).

 

"3. Nem tudok róla, hogy a Chessröl milyen disznóságok derültek ki, de egy ideje azt se látom már a polcokon."

A pimetrozin hatóanyag (Chess) egy levéltetvek elleni specifikus szerként jelent meg és nem volt jelölésköteles a méhekre. Aztán kiderült, hogy a méhekre kifejezetten veszélyes.

Ezt a kettőt kell összevetni:

https://www.gazdabolt.hu/T00438-Chess-50-WG-0-25-kg.html

https://www.agroinform.hu/novenyvedoszer/hatoanyag/pimetrozin

 

"5. A Karate-t két évvel ezelött betiltották. Sehol se tudok szerezni; az utolsó csomagot morzsánként adagolva használom szobanövényekre, ahol semmi sem segít. Csodálkozom, hogy nem vetted észre."

Ahogy az előttem hozzászóló írta, a Karate (hatóanyaga) továbbra is forgalomban van és szabadon vásárolható rovarölő növényvédőszer.

Ami megszűnt, az a WG formáció, helyette a CS formáció maradt Karate Zeon néven. Évekkel ezelőtt a Zeon még zöldkönyves szer volt, legalábbis a 250 ml-es kiszerelést anno azzal tudtam vásárolni.

A gyártó szerint a Zeon modernebb, hosszabb hatásidejű szer. Hát... higgyük el neki! Én nem tapasztaltam eget verő különbséget. Vitte mindkettő amit kell, az ÉVI-ben nem láttam különbséget.

 "

6. Utálom ezt a többesszám elsö személyü általánosítósdit: "Ilyenek vagyunk". Pontosan te és még ki ilyen?"

Hogy Te, vagy én az lényegtelen. A nagy számok törvénye alapján a kiskertesek többsége kifejezetten árérzékeny és az olcsóbb megoldásokra cuppan. Ezen nem érdemes vitát nyitni.

A széles hatásspektrumú szereket ráadásul csodaszernek tekintik és sajnos a gazdaboltosok is táplálják ezt a hiedelmet. Ezeket ajánlják akkor is, ha egyértelmű károsítóra kérnek tanácsot, amire van specifikus szer is. A levéltetű mondjuk jó példa.

Aztán mert a gazdaboltos mondta, hogy ez (pl. a Mospilan) "mindenre jó", na innentől fogva korlátlanul fújni fogja ha kell, ha nem. Ennyit az árérzékenységről... Csak megvenni drága, pazarolni nem.

 

Előzmény: taormina001 (40202)
zoli1437 Creative Commons License 2023.09.02 0 0 40203
Előzmény: taormina001 (40202)
taormina001 Creative Commons License 2023.09.01 -1 0 40202

Köszönöm a kiigazítást, de...

Az elsö bekezdés olyan szemellenzösre sikerült, hogy nem ismerek rád, aki azon nagyon kevesek közül való, aki mindig megkeresi, és legtöbbször sikerrel meg is találja a jelenségek tudományos magyarázatát és az ezek megértéséhez szükséges logikus érveket. De ez itt....hát inkább részemröl is no comment.

 

A többihez:

1. Szerintem aki néhány héttel az érés elött még nagyhatású széles spektrumú fölszívódó szert használ, az elötte elrontott valamit.
Ha azonban mégiscsak az lenne a helyzet, hogy a lisztharmat csámcsog az ültetvényemen, akkor szerinted mit csináljak vele?

3. Nem tudok róla, hogy a Chessröl milyen disznóságok derültek ki, de egy ideje azt se látom már a polcokon.

5. A Karate-t két évvel ezelött betiltották. Sehol se tudok szerezni; az utolsó csomagot morzsánként adagolva használom szobanövényekre, ahol semmi sem segít. Csodálkozom, hogy nem vetted észre.

Hát akkor ezzel elérték, hogy Actara híjján tényleg csak Mospilan marad, ami perceken belül elveszíti a hatását, mint az összes többi is, ami már csak erös költöi túlzással nevezehtö "méreg"-nek.

6. Utálom ezt a többesszám elsö személyü általánosítósdit: "Ilyenek vagyunk". Pontosan te és még ki ilyen?

Előzmény: The Dark Side of the Moon (40199)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.08.30 0 0 40201

Bosszant a dolog de amíg itt melózok annyira nem érint, a zöld könyvre meg tudják venni ,csak én egyénileg szerettem volna nem másra támaszkodva megoldani ! Néztem a linkedet ,sose láttam ilyen vegyszereket nálunk eddig, én szoktam fel pakolni meg le a göngyöleget általában . Decis Mega szokott lenni de szinte 1-2 liter amit vinni szoktunk max ,szinte csak táblánként szórunk ha látni károsítót ,de pl ebben az évben nem szórtunk rovarölőt semmit sem .

Előzmény: The Dark Side of the Moon (40200)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.08.30 0 0 40200

Az hogy Te mit tudsz, vagy én tudok az nem minden. Ezért tájékozódom.

 

 

Az acetamiprid széles körben elterjedt hatóanyag.

Íme egy jól használható sőt (mindenkinek!) ajánlott oldal:

https://www.agroinform.hu/novenyvedoszer/hatoanyag/acetamiprid

 

Ezen a helyen sokféle szűkítéssel lehet növényvédőszereket keresni. Momentán itt én szűkítettem az acetamiprid-re.

 

Merthogy a szigorítás minden esetben a hatóanyagra vonatkozik, azaz azokra a termékekre is, amik tartalmazzák és a boltban nem látsz, csak rendelésre szállítják többnyire.

Előzmény: kavicsos64 (40192)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!