Keresés

Részletes keresés

Gillebeart Creative Commons License 2019.01.28 -1 0 96012

> a lapos antennavezeték volt gondosan középen megszögelve kis szögekkel

Mekkora marhaság már ilyet csinálni. Hiszen azok a szögek teljesen elcseszik a hullámimpedanciát!

Előzmény: ötfelezős (96011)
ötfelezős Creative Commons License 2019.01.27 -1 3 96011

A 80-asokban volt egy pár ilyen lakásszemlém, az IKV lelakásra hozzájárult a villamos felújításhoz, csak egy felülvizsgálói szakvéleményt kértek alibinek. Hihetetlen volt az a találékonyság, amivel összebarkácsolták a lakásokat a beutaltak, trolibusz kapcsoló az ajtófélfán, meg ilyenek.

A legáltalánosabb megoldás a lapos antennavezeték volt gondosan középen megszögelve kis szögekkel. :D

Előzmény: majkel (96010)
majkel Creative Commons License 2019.01.27 -1 1 96010

Bizony, a G1 ónozott volt, mennyit lakást húztunk át a belvárosban.

Még a Reáltanoda u-ban volt az akkori főnökömnek a bázisa, ebből adódott.

Emlékszem a szemben lévő házban az egyik emeleten lakott 2 öregasszony.

Átjöttek mert nem ment a hősugárzójuk.

Nézzük meg, a dobozból a konnektor a szürke 2 eres telefon vezetékkel volt bekötve :)))

Vajon mi lehetett a probléma :D

 

A Bp-i templomok közül a Matyi is a miénk volt, MM-fallal volt "felújítva" az egész.

Azt az ipari szívást, ha valamihez hozzá kellett nyúlni.

A fűtése meg kb 40db hőtárolós kályhával volt megoldva, lent a padlórácsok alatt, a régi légfűtéses kazán járataiba telepítve.

Régi szép idők :)

Előzmény: oregbeatsuhanc (96008)
ötfelezős Creative Commons License 2019.01.27 -1 0 96009

Ilyeneket én is őrzök, bár már csak pdf-ben.

Előzmény: oregbeatsuhanc (96007)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2019.01.27 -1 0 96008

"ez az oxidréteg ellen áll mindennek, csak fizikai kapirgálással távolítható el"

 

Elég utálatos meló kapirgálni, fűrészlapból vágtam, hajlítottam anno egy csipeszhez hasonló U alakú kaparót, ami később gyári kivitelben is készült.

A régi gumis vezetékek ónozottak is voltak, mégis feketedtek.

Előzmény: majkel (96001)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2019.01.27 -1 1 96007

"Azt a passzust ott a korabeli MSZ 1585-ből vette."

 

A könyvben és abban a fejezetben is, valóban több helyen is utal egy csomó szabványra, KGSZ-re,  MSZ-re.

 

( Nekem még megvan a MOM-os TMK villanyszerelő kollégáktól útravalóul kapott MSZ 1585, és az MSZ 1600/1...15 kis könyvem. )

Előzmény: ötfelezős (96004)
Atis57 Creative Commons License 2019.01.27 -1 0 96006

Szia!

 Köszi 

 utána olvastam /fogok

 Amire kiváncsi voltam ; ultra szuperkritikus (tényleg a legújabb ) 600MW  egy egységgel -lignit tüzelésű ......

Előzmény: peterch (96005)
peterch Creative Commons License 2019.01.27 -1 0 96005

Azért olvass utánna , ha érdekel . Én csak ebben az egyben dolgoztam , mivel a cég akinek annak idején dolgoztam Ptujból való , úgyszintén Szlovénia . A kazánház 126 méter , alul 8 darab széndaráló befúvoknál , egyenként 250tonna szenet darálnak maximumra járatás esetén óránként , ha jól emlékszem . Nincs külön az égésterméknek kémény , csak hütötörony a göznek , ami a turbínáról jön .

Itt , ha ráközelítesz , akkor látod a vastag csövet ami a füst tisztítóból van bevezetve a hütötöronyba . Jobbra töle van a kazánház az a legmagasabb épület . :https://ejatlas.org/conflict/coal-power-plant-sostanj-tes-6-slovenia

Csak a sima felületü hütötorony tartozik hozzá a felette lévö rácsos  a régi blokkokhoz tartozik .

Előzmény: Atis57 (96002)
ötfelezős Creative Commons License 2019.01.27 -1 0 96004

Azt a passzust ott a korabeli MSZ 1585-ből vette.

Előzmény: ötfelezős (96003)
ötfelezős Creative Commons License 2019.01.27 -1 0 96003

Hámory egy kicsit könnyeden vette a témát, a kábelek megszúrása nem a javításhoz tartozik, hanem bármilyen kábelmunkához, lehet az leágazás készítése is. Azért azt írja, hogy a feszültségmentesség biztosításának egy lépése a a kábel megszúrása.

Amerre én dolgoztam, ott már a hetvenesekben is volt elég kábellövő. Én életemben egyetlen szúrást láttam csak, lövő hiányában, azt igen mérges képpel csinálta a szerelő. Mert olyant viszont többet, ahol a méteres gödör mélyén levő kábel úgy fújt ki, hogy a járda feletti faágról lepörkölte a levelet.

 

Előzmény: oregbeatsuhanc (95987)
Atis57 Creative Commons License 2019.01.27 -1 0 96002

Szia!

 Gondoltam  Kritikus -szuperkritikus  gőzállapotú erőmű ..Ma már ilyet vagy Gázturbina előfokozatúakat  épitenek.

 

 Az álló kazán a magyarországi '50 -s évekből maradt szénerőművekben van.

A  vegyi tisztitás , meg a gipszes kéntelenités is alap....

 Biztos az a 126m magas kazánház ? némelyik erőmű kémény csak 80m magas...

Előzmény: peterch (95998)
majkel Creative Commons License 2019.01.27 -1 0 96001

ez az oxidréteg ellen áll mindennek, csak fizikai kapirgálással távolítható el

még a letwasser is elhasal rajta, önmagában

szerencsére ma már tényleg kevesebb problémát okoz

Előzmény: szakmókus (95979)
sámli_ Creative Commons License 2019.01.27 -1 0 96000

A módszert egyébkén nehéz klasszikus vizsgálatnak nevezni, hisz ez egy roncsolásos eljárás. Max. a fesz. mentes állapot ellenőrzésére használható.

Előzmény: oregbeatsuhanc (95994)
sámli_ Creative Commons License 2019.01.27 -1 0 95999

Nem állítom, hogy erre a célra nem használták, (nem tudom) mi kizárólag az általam említett célra használtuk. A CsM korszerűsítésénél több tucat ilyen vizsgálatot kellett elvégezni.

Előzmény: oregbeatsuhanc (95994)
peterch Creative Commons License 2019.01.27 -1 0 95998

Szia !

 

Nem tudom mit meséljek . Legújabb típusú Francia fejlesztésü 126m magas a kazánház álló típusú a kazán , így jobb hatásfok érhetö el állítólag . Szén a helyi bányából futószalagon érkezik . A füst vegyileg tisztítva - mosva , így a hütötoronyba van vezetve, nincs külön kémény , a hütövíz párával távozik . Elektromos rendszereket 1000Voltig  kötögettem sok-sok kollégával együtt . Esetleg ha érdekel TES6 Sostanj keress rá akár a you-tubon . 

Előzmény: Atis57 (95993)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2019.01.27 -1 0 95997

"A wrappelés és ez az építési mód túlélte a primitív nyákok kezdeteit, később már ugyanezekebe a szekrényekbe modern nyomtatott áramkörhöz hasonló, bakelit, egyoldalas, szitázott vagy kézzel rajzolt, mai szemmel nevetségesen kicsi rajzolatsűrűségű, gyakran vezetékkel összevissza átkötött panelokat dugtak."

 

Müszeripari cégeknél, így a MOM ban is láttam alkalmazni ezt a technológiát, ami a cégek megszűnésével  együtt merült feledésbe.

Előzmény: Törölt nick (95988)
Atis57 Creative Commons License 2019.01.27 -1 2 95996

Szia!

 

 Ehhez; 

 kb az elektroncsöves technikával emlegették egy fontossággal.

 

Ez sem szorult ki mindenhonnan -- a digitális adók korszakában is vannak elektroncsövek.

 Az 5 kW feletti végfokok .

 

 A radartechnikában is pótolhatatlan, meg a háztartási mikróban is.

Előzmény: Törölt nick (95988)
majkel Creative Commons License 2019.01.27 -1 0 95995

yes, yes, yes

Előzmény: oregbeatsuhanc (95994)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2019.01.27 -1 0 95994

"Nem kábel hibakeresésnél használtuk. Olyan kábeleket szúrtunk meg vele amik ismeretlenek és vélhetően már üzemen kívüliek voltak." 

 

Ok. A könyv kiszakaszolt, feszmentesített és leföldelt végű kábelszakaszok vizsgálatának módszeréül említi.

Előzmény: sámli_ (95990)
Atis57 Creative Commons License 2019.01.27 -1 0 95993

Szia!

 Milyen hőerőmű ? Lennél kedves mesélni......

Előzmény: peterch (95991)
peterch Creative Commons License 2019.01.27 0 0 95992

Bocsi !

moszerrel = módszerrel

Előzmény: peterch (95991)
peterch Creative Commons License 2019.01.27 -1 0 95991

Szia !

 

Nem a múlté ez a kötési forma . Pár éve a TES 6 Sostanjban ( Szlovénia ) dolgoztam az ottani újépítésü höerömüben amit a legújabb technológia szerint építettek a franciák , ott a kazán több száz höméröjét kötöttem ezzel a mószerrel .44 darab 200 eres kábel .:)

Minden kötésnek meg van a lét jogosultsága , csak nem lehet mindegyiket mindenhol alkalmazni .:(

Előzmény: Törölt nick (95988)
sámli_ Creative Commons License 2019.01.27 -1 0 95990

Nem kábel hibakeresésnél használtuk. Olyan kábeleket szúrtunk meg vele amik ismeretlenek és vélhetően már üzemen kívüliek voltak. Ma már korszerű belövő szerkezeteket használnak erre a célra.

Előzmény: majkel (95989)
majkel Creative Commons License 2019.01.27 -1 1 95989

Pontosan, elkezdtem írni a postot, de nem találtam forrást hozzá.

Valóban a földkábeleknél használták ezt a módszer, volt talán egy kábelszigonynak nevezett eszköz is.

Hosszú farúdon a beszúró hegy, ezt kellett megfelelő dinamikával belevágni a kábelbe. :)

Előzmény: oregbeatsuhanc (95987)
Törölt nick Creative Commons License 2019.01.27 -1 0 95988

Wrappelni is tanultunk, bár már csak "ilyen is volt srácok" jelleggel, kb az elektroncsöves technikával emlegették egy fontossággal.  

Ez egy hegesztett kötés, semmi köze (ha helyesen csinálják) a kézzel (fogóval) összetekergetéhez.

 

Egy eléggé nagy, szögletes szabványos és nagyon pontos érintkezőre dugod rá a wrappelő pisztolyt, benne a hasonlóan szigorúan szabályozott vezetékkel, nem csak "valami dróttal". Egyszerre eggyel! Ha többet akarsz, akkor több rövidet tekersz egymás után, és sosem egymásra.

(nem is menne, ahol már drót van rajta, nem fér bele az érintkező a pisztoly "pofájába")

 

Amikor a kötés kész, megpróbálhatod finoman letekerni, nem fog menni. Ha igen, az rossz kötés.

Ha mégis sokág rángatva mindenfelé, sorban letéped, általában egy darabon tudod, majd elszakítod, és látod a letépett menetek helyén a szögletes érintkező sarkainál a négy anyagkiszakadást, ahol a wrappelés minden tekeredésnél négy helyen összeolvasztotta egy nagyon kicsi felületen az anyagot, egyszerűen a drót fezítése és a tekerés sebessége által.

 

Ehhez speciáls wrappelőhuzal és hozzá való wrappelhető megfelelő ötvözet érintkező kell, hogy 230V AC esetében ez alkalmazható lenne, vagy valaha alkalmazták volna, ...vannak kétségeim. Oda anno inkább saruztak.

 

A wrappelés azért volt népszerű a bonyolult távközlési hálózatokban vagy kis sebességű logikai áramkörökben, mert bizonyos fokig visszabontható, egyszerű mechanikus szerszámmal végezhető, könnyen ellenőrizhető, rezgés, hő, stb álló, és jóval termelékenyebb, mint a pákával forraszanyaggal szerencsétlenkedni,  kézzel saját elképzelés szerint tekergetni, odafogni, stb.

Kisebb helyet foglal mint a saruk vagy csavarok, vagy akármi más akkor létező dolog.

 

Hatalmas telefonközpontok és vezérlőszekrények hátulja olyan volt, mint a süni, kiállt a millió érintkező, és köztük mint valami pókfonat futott kötegelve és kivarrva a rengeteg felwrappelt vezeték.

 

Eleinte ezeknek az arcába előlről az összes kártyáról ismert panel élcsatlakozó elődje, egy bakelitlap szélére visszahajtott kemény érintkezők csúsztak, a bakelitlapon pedig valamiféle popszegecsek vagy forfülek között volt az áramkör összehuzalozva, meglépítve.

 

A wrappelés és ez az építési mód túlélte a primitív nyákok kezdeteit, később már ugyanezekebe a szekrényekbe modern nyomtatott áramkörhöz hasonló, bakelit, egyoldalas, szitázott vagy kézzel rajzolt, mai szemmel nevetségesen kicsi rajzolatsűrűségű, gyakran vezetékkel összevissza átkötött panelokat dugtak.

 

Máig lehet egyébként wrappelhető csatlakozókat kapni, ha nem is minden sarkon,...

... a rendesebb huzal és egy minőségi pisztoly beszerzésével azért szerintem már lennének gondok így 2020 tájékán.

 

 

 

Előzmény: oregbeatsuhanc (95976)
oregbeatsuhanc Creative Commons License 2019.01.27 -1 0 95987

"Egy élet főmunkaidős részét töltöttem el kábelek közelében, de spicces hibakeresésről még nem hallottam."

 

Én is csak olvastam róla a 74-es kiadású Hámory Albert Villanyszerelés könyvben a Kábelek javítása c. fejezetben. ( 206. old.)

 

Amúgy nekem is durvának tűnik a módszer, hogy egy 15 mm es hegyes végű szúrószerszámot vernek bele kalapáccsal az erősáramú kábelbe.

Ma már lehet, hogy van erre más modernebb módszer, mint ahogy a lézeres távhőmérő, vagy amit mi is szintén használtunk hőkamera a kötések melegedésének ellenőrzésére.

Előzmény: ötfelezős (95984)
szakmókus Creative Commons License 2019.01.27 -1 0 95986

"Ez a film akár a profi szintu tervezett elavulasrol is szólhatott volna"

 

Aligha, hiszen akkor a lehulló,elmálló dolgokat azonnal pótolta volna egy-egy szakmókus. Az elavulásnak az a lényege hogy a termékeket újra le lehessen gyártani ezzel munkát adva azok tömegének akik azokat előállítják (ezáltal sokasodnak és még több eladható elavulandó termékeket vásárolnak) és profitot termelnek vele a felső társadalmi rétegnek. E gazdasági mechanizmusnak vannak hullámhegyei-völgyei, ill háború kirobbanását is eredményezheti közvetlen vagy közvetetten.

 

Előzmény: oregbeatsuhanc (95928)
majkel Creative Commons License 2019.01.27 0 0 95985

Mi van itt, retro villanyszerelők lázadása?

 

Vonuljunk mi is az utcára, le a wagoval táblákkal :))))))))

 

amúgy jó látni a sokrétű szakmai múltat

Előzmény: molnarfmet (95980)
ötfelezős Creative Commons License 2019.01.27 -1 0 95984

Egy élet főmunkaidős részét töltöttem el kábelek közelében, de spicces hibakeresésről még nem hallottam.

Előzmény: oregbeatsuhanc (95973)
ficere50 Creative Commons License 2019.01.27 -1 2 95983

Amíg pártkatonák és csempeboltosok (Parragh) pofáznak bele az szakképzésbe, nem szakemberek, addig semmi jóra ne számítsatok...

Előzmény: majkel (95955)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!