Keresés

Részletes keresés

SiD- Creative Commons License 2008.12.02 0 0 38748

leáraztam:

San Remo Astra podos gép. Polírozott rozsdamentes acél készülékház, 2dl bronz bojler, pneumatikus podleszorítás, 3 literes víztartály. Sajnos gőzölni nem tud, csak melegvizet lehet vételezni. Ideális munkahelyi használatra.

A munkahelyemen használtam az elmúlt hónapban. Hibátlanul teljesített.

Ára mostantól 20ezerFt.

 

yorka Creative Commons License 2008.12.02 0 0 38747
Helló!

Ment priv.
Előzmény: z.Solo (38744)
jobog Creative Commons License 2008.12.02 0 0 38746

 

"fűtőszál ugye alul van"

 

Alul a főzőfej van. Szerintem a Silvia felépítése teljesen tipikus, mondhatni adja magát, a Solis is nyilván alapjában éppen ilyen, az én kis Saecóm is meg sok tucat hasonló konstrukció. (Még nem nézted meg a Solisodat?)

 

Viszont a Saecóm (és gondolom minden hasonló gép is) a kávéfőzéshez a vizet föntről vételezi egy főzőfejből fölágaskodó csövön keresztül. Éppenilyen érdekes az, miként fogadja a bojler a bejövő vizet. Ha rosszul akkor az egyből bejuthana a csövön keresztül a főzőfejbe teljesen elrontva a kávét. Ehelyett a Saecó a főzés közben bejövő hideg vizet oldalt és lefelé a forró kazán oldal mellett áramoltatja, ami ezután még át kell törjön az időközben bekapcsolt fűtőszál spiráljai között, és ezután éri el a fűtőspirál belső, fölső, központi részén tátogató csővéget ami a fejbe vezeti. (Eddigre kb. ki is ment a dupla.)  De még ez a csővég is a régi öntvénykazánban egyik irányba enyhén meg van hajlítva, vagyis az áramló víz egy meghatározott pontjáról vételez, nem csak úgy akárhonnan. Az újabb lemezkazánoknál ilyen csővég hajítás már nincs, szívjad ecsém ahol éred, ennyit a technikai fejlődésről.

 

Vagyis műszakilag egyszerű, majdhogynem primitív szerkezet egy főző belülről, de azért ki van találva mi hogyan áramoljon benne ahhoz, hogy jó kávé legyen a végeredmény, + az egyszerű szerkezetet is érdemes minőségi anyagokból építeni valamint bőkezűen méretezni.

 

 

Előzmény: monyesz (38738)
z.Solo Creative Commons License 2008.12.02 0 0 38745
Előlről így néznek ki
z.Solo Creative Commons License 2008.12.02 0 0 38744
Sziasztok!
Elnézést mindenkitől, utoljára hozom fel a témát:
Úgy tűnik a Mazzer Minim csütörtökön érkezik, és egy kollága, akit érdekelt volna a második daráló, visszalépett. Szerintem 50ezer pénz nem sok érte, ha valakit érdekel, este 8-ig jelezze, utána vissza kell írnom a tulajnak, hogy 1 vagy 2 gépet hozzon. Ha kell, számla (ÁFA rádobásával) megoldható!! Tehát aki teheti, le tudja írni a gépet - én ezt teszem.
Vén Resu Creative Commons License 2008.12.02 0 0 38743

Hőmérsékletstabilitás szempontjából szerintem jobb, ha felül van.

Előzmény: _MrB_ (38740)
Vén Resu Creative Commons License 2008.12.02 0 0 38742
Előzmény: monyesz (38741)
monyesz Creative Commons License 2008.12.02 0 0 38741
Felülről van belógatva, de a spirál hova ér bele a bojlerbe ? 
Előzmény: Vén Resu (38739)
_MrB_ Creative Commons License 2008.12.02 0 0 38740
Mondjuk értem is meg nem is. OK, hogy nem önti el a víz, ha felül van, meg hogy igy a "hulladékhővel" lehet csészét melegíteni, de nekem akkor is az lenne a természetes, ha egy bojlert vagy bentről, középről, vagy lentről melegítenének.
Előzmény: Vén Resu (38739)
Vén Resu Creative Commons License 2008.12.02 0 0 38739

A fűtőszál ugye alul van,

 

Felül van.

Előzmény: monyesz (38738)
monyesz Creative Commons License 2008.12.02 0 0 38738

Az sok ! :) El sem hiszem hogy ennyi, annyira sok.

A fűtőszál ugye alul van, ezért elég érdekesnek tartom az alul ennyivel hidegebbet, hiszen fűtés közben ott melegebbnek kéne lenni. Ha nem fűtési szakaszban van, akkor is sok, mert hogy hül le ennyire az alja, ha a bojler anyaga elég jól melegíti !?

Előzmény: Vén Resu (38736)
Vén Resu Creative Commons License 2008.12.02 0 0 38737

A Gaggiák a fürgébb hőfokszabályozásuk miatt tűnnek stabilabbnak.

 

Igazából itt a gyorsabb ciklusnak két oka lehet, kisebb kapcsolási hiszterézis vagy kisebb hőkapacitás.

Előzmény: SiD- (38733)
Vén Resu Creative Commons License 2008.12.02 0 0 38736

De a bojlerben a víz önmagában 10 centi magas, az alja és a teteje között nem lehet nagy hőmérséklet különbség.

 

A ~15°C (Silviánál) az kicsi vagy nagy? :)

Előzmény: monyesz (38735)
monyesz Creative Commons License 2008.12.02 0 0 38735
Megaztán a Balaton felső tíz centije a meleg, alatta a következő mondjuk 40 centi hűvösebb, aztán megy szépen lefelé. De a bojlerben a víz önmagában 10 centi magas, az alja és a teteje között nem lehet nagy hőmérséklet különbség. Plusz ha a bojler anyaga átmelegszik és képes a benyomott vizet felmelegíteni (itt jön a bronz és alu előnye) és nem kell a fűtőszálra "várni", akkor a hőstabilitással nincs gond.
Előzmény: nohab (38724)
end0 Creative Commons License 2008.12.02 0 0 38734
Ok, kösz! Vélhetőleg nem előre iszom a medve bőrére, mert a QM még darabokban.. :) Levelemet olvastad? Mi lehet ez a csatlakozó amit bejelöltem a rajzon?
Előzmény: SiD- (38732)
SiD- Creative Commons License 2008.12.02 0 0 38733

Szerintem a Venus hőstabilitásával nem lehet baj, inkább a lomha szabályozással. Valamihez viszonyítanod kéne a csapolás kezdését. (fűtés vége után 5-10mp, ilyesmi)

A Gaggiák a fürgébb hőfokszabályozásuk miatt tűnnek stabilabbnak.

Előzmény: nohab (38730)
SiD- Creative Commons License 2008.12.02 0 0 38732
1-2 főre pont ideális a 3.5dl-es.
Előzmény: end0 (38731)
end0 Creative Commons License 2008.12.02 0 0 38731

Üdv!

Szeretnék tejgőzöléshez inox edényt venni. Az expolygonnál többféle űrmértékű van, mit ajánlotok melyiket érdemes megvenni?

http://www.expolygon.hu/files/KVA_Altalanos.php

Kösz!

 

 

nohab Creative Commons License 2008.12.02 0 0 38730
Én is arra jutottam, hogy kell bele PID. Most a gőzkapcsolóval szörfölök, hogy érzek-e különbséget.
Előzmény: jobog (38729)
jobog Creative Commons License 2008.12.02 0 0 38729

 

"és a csapolás ideje alatt ez nem is nagyon változik"

 

Köszönöm, ebben bíztam:-) A többit meg bízzuk a PID-re.

 

 

 

nohab!

 

Én arra is emlékezni vélek, hogy Vén Resu a PID beszerelés után egyenletesebb kávé minőségről írt, + arról, hogy 92C körül lehet a legfinomabb édes ízeket kihozni a darálmányból, amit megintcsak a PID garantál.

 

Előzmény: Vén Resu (38728)
Vén Resu Creative Commons License 2008.12.02 0 0 38728

Mégis a víznél tapasztalunk, pl. hőfok szerinti rétegződést.

 

Pontosan így van a Silvia bojlerében is. Amikor a bojler teteje 109°C-os, akkor jön ki belőle ~93°C-os víz és a csapolás ideje alatt ez nem is nagyon változik, függetlenül attól, hogy a fűtés bekapcsol vagy nem. Ahhoz, hogy ezeknél a gépeknél a fűtéssel érdemben javítani tudjunk a hőstablitáson, brutális teljesítménytartalék és nagyon gyors hőmérő és szabályzás kellene. Egyébként a rétegződés biztosan nem lineáris, úgyhogy az alsó rétegekben kevésbé változik a hőmérséklet, mint a bojler tetején, nem beszélve arról, hogy a fűtőbetét is felül van.

Előzmény: jobog (38721)
jobog Creative Commons License 2008.12.02 0 0 38727
Még valami. SiD régebben azt írta a Gaggiákban ipari minőségű OPV van. Ha ez a háklisságával rákényszeríti a használóját a fokozott odafigyelésre az már önmagában is javíthatja a kávék színvonalát.
jobog Creative Commons License 2008.12.02 0 0 38726

 

"Én meg a Venusra vagyok kíváncsi, mert egyre inkább úgy érzem - nehéz ezt pláne most beismerni - . hogy a Gaggia Baby jobb kávét ad(ott)."

 

Ez kissé meglepő. Csak nem igazuk lenne a gágogistáknak:-)))

 

Én azt gyanítom (remélem) a Silvia-Venus csak az indítási hőfok tekintetében marad el a GC-től, remélem a csapolás hőstabilitása már ugyanolyan jó, netán jobb. Az előbbi hibát szokták PID-del orvosolni. Az persze + pont a Gágoginak, hogy az tuning nélkül helyből tudja ezt.

 

Viszont ha a PID elkel a Silviába akkor a Venusba sem árthat. (És amilyen olcsón sikerült beszerezned a Venusodat még azzal együtt is vastagon belül vagy a bestbuy kategóriában;-)

 

 

 

Előzmény: nohab (38719)
jobog Creative Commons License 2008.12.02 0 0 38725

 

Halványan valami rémlik, hogy Vén Resu írt régebben amikor a PID-jét beállította mérési eredményeket, ahol nagyonis különbözött a fönt és a lent.

 

Ugyanő berakta az Ulka jelleggörbéjét, minha az dupla kávénál éppen ideálisan, OPV nélkül nyomatná a szentháromságot.

Előzmény: nohab (38724)
nohab Creative Commons License 2008.12.02 0 0 38724
Hiába van sok víz a Balatonban, mégis a teteje meleg, lejjebb dermesztő hideg tud lenni. Ugyanez kávéfőző bojlerben hogyan alakul?

Ha a benne lévő vizet a vízfelszín felettről (kontaktus nélkül), pl. hősugárzóvasl melegíted, akkor ugyanígy :-) 
Előzmény: jobog (38721)
jobog Creative Commons License 2008.12.02 0 0 38723
"nem mártál volna" helyett nem mértél volna
Előzmény: jobog (38721)
nohab Creative Commons License 2008.12.02 0 0 38722
Én mint egykor mérnökként végző azt gondolom, hogy az OPV főzi a kávét. Ez persze túlzás, de mivel a pumpának egy adott jelleggörbéje van, nagyon kevéssé valószínű, hogy pont arra a görbére illeszkedik az optimális szentháromságot, azaz csak úgy jöhet létre a kívánt eredmény, hogy a pumpa tolja a vizet, mint süket a csengőt, az OPV meg elviszi a felesleget. Ha nem így lenne, akkor a duplához nem lenne elég vízszállítás és/vagy a szimplához túl sok lenne.

Szóval egy pont amellett, hogy minden főzésnél dolgoznia KELL.
Előzmény: andrew7 (38686)
jobog Creative Commons License 2008.12.02 0 0 38721

Fogalmak, PID, termosztát funkciója OK.

 

A fajhők tekintetében sincs vita. Mégis a víznél tapasztalunk, pl. hőfok szerinti rétegződést. Hiába van sok víz a Balatonban, mégis a teteje meleg, lejjebb dermesztő hideg tud lenni. Ugyanez kávéfőző bojlerben hogyan alakul?

 

Szóval kellenének valódi adatok, csodálkoznék ha Te még nem mártál volna ilyesmit:-)

 

 

 

Előzmény: Vén Resu (38720)
Vén Resu Creative Commons License 2008.12.02 0 0 38720
Jó lenne tisztázni a fogalmakat, mert egy kicsit keveritek őket. Én a hőstabilitáson azt értem, hogy a főzési folyamat alatt mennyire állandó a víz hőmérséklete. A termosztátnak (vagy PID-nek) meg inkább a pontos indítási hőmérsékletnél van szerepe, ezek (termosztát és PID) számottevően már nem befolyásolják a hőstabilitást, illetve ha hatással lennének rá, akkor nem hőstabil a szerkezet. Egyébként meg a réz jobb hővezető mint az aluminium és bár az alumíniumnak nagyobb a fajhője, ugyanolyan térfogat mellett, a réz több hőt tud tárolni és ez a hőstabilitás szempontjából döntő lehet. Természetesen a víz fajhője messze magasabb a fémekénél, ezért nagyobb térfogatú bojler jobb hőstabilitást eredményez.
Előzmény: jobog (38716)
nohab Creative Commons License 2008.12.02 0 0 38719
Én meg a Venusra vagyok kíváncsi, mert egyre inkább úgy érzem - nehéz ezt pláne most beismerni - . hogy a Gaggia Baby jobb kávét ad(ott).
Előzmény: jobog (38716)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!