Keresés

Részletes keresés

skoumi Creative Commons License 2015.01.29 0 0 14387

Hogy a MNL-nek mi van, azt megtalálod a keresőjükben.

 

De ha egy "film" korlátos adatokat tartalmaz (felvidéki filmek esetében ha 100 évnél fiatalabb adatok is vannak rajta) nem kutathatod, hiába van meg nekik és hiába tartalmaz 100 évnél idősebb adatokat... A "külföldi" anyagok kutathatóságánál az anyagot eredetiben birtokló ország kutatási szabályai érvényesek az MNL-ben esetlegesen tárolt másolatokra is.

Előzmény: Azima (14386)
Azima Creative Commons License 2015.01.29 0 0 14386

Ok, a FS-t még értém (fogjuk rá), de a MOL honlapján nincs filmtekercs ezekről a falukról? Vagy keressem a Rimaszombatiak között? Dobócát mondom megtaláltam GOMOR 33. De Alsóbalogot már nem, ill. Uzapanyit filmtekercse sincs a MOL-ban? A levéltárban szeretném a mikrofilmet végigböngészni. :)

Előzmény: l11farkas (14383)
jociandi Creative Commons License 2015.01.29 0 0 14385

Igazad van, fotózva ennyi van, ezt még a levéltárban másolták nekem évekkel ezelőtt, ez még a viszonylag jobb minőségűek közül van. Szkennelni tudom majd esetleg. Nyíracsáddal kicsit meg vagyok lőve, ill. a család József ágával.

 

Előzmény: canonfan_448 (14384)
canonfan_448 Creative Commons License 2015.01.29 0 0 14384

Szerintem is Doroghi.

Viszont egyszerűbb lenne ha a teljes oldalt linkelnéd, mert akkor sokkal jobban rá lehet állni, hogy az adott betűket hogyan írták.

Előzmény: jociandi (14382)
l11farkas Creative Commons License 2015.01.29 0 0 14383

Már én is kerestem. Itt van a válasz.

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=132058877&t=9217353

 

Előzmény: Azima (14381)
jociandi Creative Commons License 2015.01.29 0 0 14382

Sziasztok!

 

Sajnos el vagyok akadva egy ággal, és már kezdem azt hinni, hogy nem jól olvasom a nevet. A tippem a hölgyre: Doroghi Anna, de már semmiben sem vagyok biztos. Szerintetek is ez a név van odaírva?

 

Azima Creative Commons License 2015.01.29 0 0 14381

Kedves kutatók. Segítségeteket kérem. A MOL fond jegyzékében 3 falu anyagát keresem (itt: http://193.224.149.3:8080/mol/fond) Dobócát megtaláltam (GOMOR33). Viszont Alsóbalog-ot és Uzapanyitot nem. Az egyik szépapám e helysége közül valamelyikében született. Akkor mely tekercseket kéne átkutatnom? Remélem érthetően írtam le a kérdésem.

l11farkas Creative Commons License 2015.01.28 0 0 14380

Kösözönöm a válaszodat!

Ha eljutok az anyakönyvhöz majd megnézem.

 

Előzmény: Prelleg (14379)
Prelleg Creative Commons License 2015.01.27 0 0 14379

Szerintem törvénytelen gyerek volt, csak a keresztelési anyakönyvbe beírták az apa nevét. Ezért van az, hogy az házassági bejegyzésből hiányzik az apa, és a testvérei kereszteléseinél sem szerepel a neve: ITT 

Nézd meg Ödönt a keresztelési anyakönyvben. Hátha ott feltüntették Sz. Adolf származási helyét, mert szinte teljesen biztos, hogy nem budapesti születésű volt. A Szeivard név ritka, de a Szeivald már nem annyira, Szevaldból pedig sokkal több van.

Előzmény: l11farkas (14372)
2xkiss Creative Commons License 2015.01.27 0 0 14378

Én nem régóta foglalkozom a családkutatással és nem is vagyok profi benne, mint itt sokan. Az eredményeim áganként is nagyon eltérőek.  A legkorábbi, - az éppen névadó ágam - anyakönyvi adata 1714-es. Ők történetesen reformátusok.

Más forrásból  származó adattal itt még visszamentem 1707-ig. Egyenlőre ez a legtávolabbi évszámom.  De van olyan ág is, ahol megrekedtem a 19. század elején.

A többségükben pedig a 18. század közepéről- utolsó harmadáról van adatom.

 

Van még mit keresgetni.  De ez évben szeretnék sokat haladni!  :)

Előzmény: sTarrrz (14375)
Csabavezér5 Creative Commons License 2015.01.27 0 0 14377

Ükapám 66 évesen házasodott újra. Szépapám is újranősült és 62 évesen lánya született. :)

Ezek az újranősülések be is kavartak mert a halotti anyakönyvbe már a második feleség nevét írták. S mivel ismertem az első feleségek neveit így azt hittem, hogy egy azonos nevű és korú egyénről van szó. Sokat segített a tisztázásban bejelentők neve és a lakcím is.

Előzmény: sTarrrz (14375)
B.Géza Creative Commons License 2015.01.27 0 0 14376

A névelírásokról tudnék én is mesélni attól függ éppen hogyan vezették az anyakönyvet /latinul, magyarul sőt nálam még szlovákul is/ na és az életkorral kapcsoltban szintén sok a pontatlanság de azért ki lehet igazodni. Feltéve ha az adott faluban nem volt 10 család ugyanazzal a vezeték névvel.

Előzmény: sTarrrz (14375)
sTarrrz Creative Commons License 2015.01.27 0 0 14375

Esetleg többet megtudhatok a családról ha személyesen keresem fel a falu templomát.

Mindenesetre ez a Pejol-t is úgy tudtam meg,hogy a gyereke 67 évesen újraházasodott,mivel meghalt a felesége. (Mondjuk ezen meglepődtem hogy 67 évesen újraházasodott,de az egy másik világ volt,úgy látszik)

Az életkorok szempontjából is sok elírást találtam,például a halotti anyakönyvben 15 évvel idősebbnek írták be.

 

Neked egyébként meddig sikerült felkutatnod a családfádat?

Előzmény: 2xkiss (14374)
2xkiss Creative Commons License 2015.01.26 0 0 14374

Azért ez a Pejol-Pejoly kérdés szerintem még nem lezárt, hiszen az első az, ami

időben megelőzi a másik változatot. És ha tényleg a Pejol  lenne bizonyítottan az eredeti alakja a névnek, akkor akár még a francia-vallon tájról való származása sem elképzelhetetlen a családnak. Vannak ilyenek a környéken, de ezt te is tudod.

 

A görög katolikusság kapcsán csak azt akartam erősíteni, hogy talán nem minden szlovák esetében volt ilyenkor törvényszerűen ruszin ős,  aki hozta , majd örökítette ezt a vallást. Szert tehettek erre más módon is.

 

Én is tapasztaltam más tájon is, hogy meglepően hosszú ideig éltek a korábban

kialakult kapcsolatok. Sok-sok tíz évig nyoma van akár házasságoknak is, oda - vissza.   Bár olvastam olyan dunai svábról is, aki az első felesége halála után

az óhazában nősült újra, majd tért vissza ismét Magyarországra.

Neki azért többet kellett utaznia. :)

Azzal, hogy megtaláltad néhány ősöd kiindulási helyét, sokat megtudhatsz még

róluk, származásukról. Az eredeti települések története is sokat segíthet.

 

 

 

Előzmény: sTarrrz (14373)
sTarrrz Creative Commons License 2015.01.26 0 0 14373

Köszönöm a válaszodat.

Több fajta módon próbáltam már a famsearc-en,de a Pejoly változattal talán közelebb kerültem a helyes névhez.

Talán reálisabb ez a Pejoly hisz a férjét Kurinski-nak hívták és ez a családnév elterjedt a Felvidéken ill. Lengyelországban is.

A gyermekük Tibolddarócon élt,de ez nem zárja ki hogy Cserépfalból költöztek oda.

Néha a leggondosabb utánjárással sem sikerült pontosan megállapítani, hogy egy-egy név melyik szláv nyelvből származik.

A dél-borsodi falvakba betelepített tótok (kisebb részben ruszinok) hamar asszimilálódtak,azonban például a görömbölyi szlovákok még az 1940-es években is megőrizték az őseik nyelvét.

Talán az eltérő görög katolikus vallás akadályozhatta az asszimilációt?

Némi támpontot nyújthat a vallás. Ez pl. Szabolcs megye névanyagában evidens, de Borsodba katolikus szlovákokat, illetve németeket telepítettek - így a vallás nem utal a nemzetiségre, legfeljebb a katolizálásra, de ez már nem nyelvészeti kérdés.

 

A görömbölyi őseimről azóta megtudtam hogy néhányan a Sáros vármegyei Gribó-ról illetve Livóhutáról származnak.Tehát az itteni faluba még az 1800-as évekbe is költöztek jobbágyok Sáros megyéből.

Pedig a falut az 1700as évek elején telepítették újra Sáros megyei jobbágyokkal.

Úgy látszik szoros kapcsolatot ápoltak a sárosiakkal.

Előzmény: 2xkiss (14371)
l11farkas Creative Commons License 2015.01.26 0 0 14372

Sztupa Ödönt Szeivard Ödönként anyakönyvezték. Anyja Sztupa Katalin, apja Szeivard Adolf. Mégis Sztupa Ödönként vette le Bokor (Busch) Annát 1899. február 5-én Hercegfalván. A másik két testvére viszont Sztupaként lett anyakönyvezve. (Bár az egyik testvére Széplakira kért és kapott névváltoztatást.) Szeivard nincs is több a Familysearch-ön, csak egy Elisabetha 1814-ből Tatáról. Seivard rengeteg van, de amerikaiak. Merre keressem a Szeivardokat?

2xkiss Creative Commons License 2015.01.25 0 0 14371

Ahogy máshol már írták neked, a helyesírás változások is magyarázhatják a

Pejol családnév ezen formájának ritka előfordulását Magyarországon, és a név

máskénti lejegyzéssel bujkálhat még egyenlőre.

 

A  FS. egy-egy betűcsere esetén sok hasonló nevet hoz, amelyek közül némelyik családilag talán lehet közös gyökerű a te Pejoloddal. Itt sok elírás lehetséges.

 

Mivel Borsodban találtad a nevet, ( Cserépfalu?) hozzá földrajzilag közel, bár időben

kissé távolabb van néhány Pejoly változat, ami szerintem egyezhet a te neveddel.

 

A 19. században Borsodban a Bükk túlsó oldalán Csernelyen van ilyen, illetve kissé feljebb,  Abaúj -Tornában : Szögligeten, (Torna)Szentjakabon.  /magyar FS./

A szlovák FS. szerint Pejoly van Tornaújfaluban, és Pjoly név Torna városkában.

 

Szerintem a neved igen  alkalmas "elírásra", így elég sok változatát lenne célszerű

megvizsgálnod a tieidet keresve.

 

-----------------------------------------

 

Még korábban váltottunk szót a görög katolikus szlovákok kapcsán.

Őket a szakirodalom elszlovákosodott nyelvű ruszinoknak tartja, ami vsz. igaz

is a többségükre, és az asszimiláció egy szintjeként is értékelik .

De olvasgattam a témában, és nekem az az egyéni véleményem, hogy egy részük

talán nem ebbe a kategóriába tartozik.

 

Analógiaként felhozva a Felső-Bodrogközben bizonyos időszakban vizsgált 6-8000 fős

görög katolikus magyarságot, amelyről azt mondják a szakemberek, hogy teljesen kizárt, hogy ilyen létszámban, ezen a tájon elmagyarosodott ruszinokból jött volna létre. Pedig valahogy létrejött.

 

Továbbá léteztek református szlovákok is, akik talán nem elszlovákosodott magyarokból lettek, illetve voltak evangélikus magyar közösségek is.

( A reformátust általában nem tarjuk a szlovákok vallásának, az evangélikust pedig

a magyarokénak.)

 

Nemrégiben olvastam egy lengyel nemesi eredetű görög katolikus családról, amely több ilyen papot is adott. ( A lengyeleket általában római katolikusnak tartjuk.)

 

A megoldás talán az , - amire utal a szakirodalom is,- hogy ezek az "általánostól eltérő esetek" még a korábbi ," amilyen vallású a földesúr, olyan a nép is " elv érvényesülésére mehetnek vissza. 

 

Azt persze nem állítom, hogy Tapolcán-Görömbölyön a görög katolikus egyház

tulajdonlása miatt alakult csak ki a görög katolikus vallású, de egy idő után talán

már szlovák nyelvjárást beszélő lakosság, mint a te rokonaid. Azért ez bonyolultabb ettől.

 

Hiába áll egymástól távol a nyugati szlávként meghatározott mai szlovák nyelv és a

köztes nyelvként, vagy máshol keleti szláv nyelvként meghatározott ruszin nyelv,

ennek ellenére a  keleti szlovák nyelvnek/ nyelvjárásnak  ( Kniezsa szerint :

a keleti tótnak) voltak olyan nyelvjárásai, és a ruszinnak is, amelyek az adott korban " szinte észrevétlenül mentek át egymásba."

Még gyakran az érintettek is nehezen határozták meg a nyelvüket.

 

Lényegében a korábban általam vélelmezett : "a felmenőid között jó eséllyel lehetnek elszlovákosodott ruszinok " kijelentést azért tartom, de árnyalni igyekeztem a képet a leírtakkal. Történhetett ez másképpen is.

A végkövetkeztetés is marad, mint legutóbb: részletes család- és helytörténeti kutatás adhat a kérdésedre pontos választ. 

Előzmény: sTarrrz (14365)
zerfer Creative Commons License 2015.01.23 0 0 14370

Bár már ott tartanánk, hogy nekiállhatnánk indexelni! Bízzunk benne, hogy lesz belőle valami...

Előzmény: Andreas de Szered (14367)
Prelleg Creative Commons License 2015.01.23 0 0 14369

Kedves Andreas de Szered!

 

Köszönöm szépen a választ. Akkor csak néhány év múlva lesz kész indexelhető formában is.

Előzmény: Andreas de Szered (14367)
HajnalG Creative Commons License 2015.01.23 0 0 14368

Prelleg, nagyon köszi!

Előzmény: Prelleg (14363)
Andreas de Szered Creative Commons License 2015.01.23 0 0 14367

Kedves Prelleg!

 

Az egyik levelezőlistán kaptam az alábbi információkat: "Az 1828-as összeírások cc 80%-át már korábban beszkennelték, de sajnos a hozzáférést az anyakönyvekhez hasonlóan (kutathatóság Óbudán) nem tervezik. Olyan elképzeléseik vannak, hogy ennek indexelésére mozgalmat indítanak a családfakutatók társadalmában."

Előzmény: Prelleg (14362)
Prelleg Creative Commons License 2015.01.21 0 0 14366

A legutolsó hír, amit olvastam róla, itt van (érdemes a hozzáfűzött kommenteket is elolvasni): https://aktakaland.wordpress.com/2014/09/24/katona-sorban/

Előzmény: God:Boy (14364)
sTarrrz Creative Commons License 2015.01.21 0 0 14365

Sziasztok!

Tudna nekem valaki mondani egy olyan oldalt ahol családnevek között tudok kutatni.

Egy 1700as években született ősöm anyjának a családneve Pejol de ilyen nevet csak Francia és

Spanyolországban találtam Európában a Familysearch-en.

Kíváncsi lennék a név eredetére.

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9056730

Ezen az oldalon pangás van,általában itt kérdezem meg a vezetéknevek eredetét.

Itt Magyarországon csak egy ilyen nevű személyt találtam:

https://familysearch.org/ark:/61903/1:1:XCKR-QV6

Köszönöm a választ előre is!

God:Boy Creative Commons License 2015.01.21 0 0 14364

Katonaállítási lajstrom digitalizálási programjával hol tart a Levéltár?

Prelleg Creative Commons License 2015.01.20 0 0 14363

A telekkönyvi nyilvántartásokra tippelnék. Bár én nem találtam ilyenekre a két település iratai közt, de lehet, hogy rossz helyen kerestem.

http://www.kislexikon.hu/telekkonyv.html

Monor iratai: http://pestmlev.hu/data/files/172964906.pdf

Üllő iratai: http://pestmlev.hu/data/files/172965898.pdf

Példák a JNSZ megyei levéltárból:

http://www.szolarchiv.hu/data/images/csaladkutatas/csaladt_forrasok14.jpg

http://www.szolarchiv.hu/data/images/csaladkutatas/csaladt_forrasok15.jpg

Előzmény: HajnalG (14359)
Prelleg Creative Commons License 2015.01.20 0 0 14362

T. fórumozók!

Az 1948-as hadisír összeírás csak a második, vagy az első világháborús hadisírokat is összeírta?

Ha esetleg úgy döntenék, hogy regisztrálok az arcanumos Adtplusra http://adtplus.arcanum.hu/hu/ akkor a regisztrációnál elegendő egy nicknevet megadni?

Valaki volt a december 17-i MNL OL konferencián? Lehet tudni arról valamit, hogy mikor lesz elérhető Interneten keresztül az 1828-as összeírás?

zerfer Creative Commons License 2015.01.20 0 0 14361

Nem sértettek felséget, csak állandóan hűtlenkedtek (perpetua infidelitat). Felségsértésnél jó eséllyel a birtokon kívül a fejüktől is búcsúzniuk kellett volna.

Hát igen, a kettős királyság alatt sokan többször is ingáztak a két uralkodó közt, itt elvettek tőlük valamit, ott kaptak mást. Hiába, a politika akkor sem volt egyszerű dolog :o)

Előzmény: Dezmond900101 (14360)
Dezmond900101 Creative Commons License 2015.01.20 0 0 14360

Köszönöm a választ zerfer, tehát a Tharnóczy stb.-ék birtokait adományozták oda a felsorolt újaknak. "Jó fej" volt ez az I. Ferdinánd, gondolom a János Zsigmond oldalára áltak, akik felségárulást követtek el úgy mond. Az egyikőjük (birtokától megfosztott) esetlegesen felmenőm.

Előzmény: zerfer (14358)
HajnalG Creative Commons License 2015.01.20 0 0 14359

Valaki meg tudná mondani, hogy a kataszteri térképeket számmal jelölt telkek tulajdonosainak nevét honnan lehet megtudni? Konkrétan Pest megye, azon belül Üllő és Monor érdekelne.

Előre is köszi!

zerfer Creative Commons License 2015.01.20 0 0 14358

Dezmond900101: Jó az a magyarázó szöveg, mivel az eredetiben nem honorum, hanem bonorum (birtok, javak) szerepel, azaz:

"Donatio bonorum infrascriptorum Sebastiani et Andrea Tharnocz stb..."

Magyarul:

"Az alulírott Tharnoczi Sebestyén és András stb. birtokainak adományozása..."

Előzmény: Dezmond900101 (14357)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!