A topic elsősorban egy meglevő, működő fütésrendszerhez utólag csatlakoztatott vízteres kandallók beépítési gyakorlatáról, beépítésitapasztalatok megosztásáról szólna.
inkább csak a látvány, hangulat miatt kéne, az általatok felsorolt "varázsszavakat" nem igazán értem, ezért csak annyit mondanék, hogy az egyszerübb, olcsóbb, kisebb. csak hozzávetőlegesen érdekelne az összeg, (mert eljátszottam a gondolattal költözés utánra)
A "otlet" az tolem jon, gepesszel meg nem beszeltem. Eppen ezert kerdeztem itt a forumon, kandallosok kozott, hogy tudjam mirol beszeljek a gepesszel.
Ugy ertem toled, hogy a felvazolt rendszert nem tartod jo otletnek. Ha esetleg kifejtened bovebben miert is nem ... ? Miert baj, ha a puffer vizet direktben melegitem es nem hocserelon keresztul? Vagy az a baj, hogy nem a puffer vizet hasznalom furdesre, hanem hocserelon keresztul veszem el a meleget?
Nem bonyolultabb, és talán még csak nem is költségesebb. Nem a turbós gázcirkóra kötöd rá, hanem ugyanarra a zárt rendszerre amit a gázcirkó hajt.
Vezérlésnek az a része, hogy egyszerre csak az egyik menjen, a kandalló automatikusan tiltsa a cirkó fűtés részét (miközben HMV-t továbbra is tud csinálni) majd ha leég a tűz, magától visszaadja a vezérlést a szobatermosztátnak, kb. 3000.- Ft anyagköltségben. Ebbe a falidobozt is beleszámoltam, nehogy véletlen rányúlj a fázisra.
Kandalló nyitott tágulási tartállyal, hőcserélőn keresztül kapcsolva a cirkós zárt fűtési rendszerre. Nappaliba a radiátorra termofej. Kis tervezéssel, számolgatással ez még jó is lehet.
Amit a szerelők a zárt rendszerre kötésről mondtak, úgy badarság, ahogy leírtad. Ha túlméretezed a radiátorkört, akkor kátrányt fogsz termelni. Már csak azért is, mert a legelső amit kispórolnának a rendszerből, az a 20-25.000.- Ft-nyi termosztatikus visszatérő hőfokkorlátozás.
Mondjuk a szerelővel lehet úgy kezdeni, hogy a munka befejeztével ad neked egy kivitelezői nyilatkozatot, melyben garantálja, hogy a szakmai szabályokat, előírásokat betartotta. A redszert nyomáspróbázta, beüzemelte, megfelelő működéséért garanciát vállal. Téged, mint megrendelőt az üzemeltetésből és a vészhelyzeti teendőkből kioktatott.
Szerintem ezek után esze ágában sem lesz zárt rendszerről beszélni ezen készülékkel kapcsolatban.
"Egyébként vm baja lesz a lemeznek, kiég, vagy mi az oka, hogy nem szabad vele befűteni víz nélkül, radiátor nélkül?"
Hm. Hogyan is írjam, nehogy bárki megbántódjék.
Az illető márka jelmondata: "Gondolkodjon hosszú távra!" Nyelvtanilag sem helyes, és erre a készülékre (Hit 2B) véleményem szerint végképp nem igaz.
Ez egy kis teljesítményű berendezés, alacsony műszaki színvonallal. A gyártó is csak alkalmi használatra és kisegítő fűtésre ajánlja (És ez becsületére válik. Ő legalább nem tájékoztatja félre a fogyasztókat.).
Vízteres fűtőberendezéseket TILOS vízzel való feltöltés és a rendszerre való rákötés nélkül üzemeltetni! (Bár masszív készülékek ezt is kibírják, de attól még tilos.) Mivel a fenti készülék messze nem a masszív kategóriába tartozik (vékony lemezből készül), vízzel való feltöltés nélkül komoly károsodása (deformáció) várható.
"A szerelők azt mondták, simán lehet zárt a tágulási tartály, csak ne nyomjam fel a maxra a nyomást" -Keresni kellene másik szerelőt. Ez a készülék csak nyitott rendszerben üzemeltethető.
"és mégis meg lehessen bőven rakni" -Ez sajnos nem az a kategória, amit meg lehet bőven rakni. Ha napi rendszerességgel használod, és bőven megrakod, igen rövid életű lesz. :(
"Kb. milyen ktg a turbós gázcirkóra rákötni a kandallót?" Illetve gondolom a meglévő fűtési rendszerre. Írtad, hogy kaptál már 150-200e körüli ajánlatot. Ez nagyságrendileg ennyi lehet, bár nyilván nem láttam a rendszert.
OK, nincs még beépítve. Egyébként vm baja lesz a lemeznek, kiég, vagy mi az oka, hogy nem szabad vele befűteni víz nélkül, radiátor nélkül? Ebben elvileg nincsenek csövek, csak lemez, ha jól tudom, és akettő között víz (ill. most levegő).
Van mellette gáz, de most két teljesen külön kört szeretnék, nem akarom összekötni őket, meg az úgyis bonyolultabb, ha jól tudom. Vagy nem? Kb. milyen ktg a turbós gázcirkóra rákötni a kandallót? Meg mi kell hozzá? És megy-e az egyik, ha a másik esetleg meghibásodik vm-ért? Szóval úgy gondoltam, a gázrendszer (tartályos) úgy marad cirkóval, ahogy van, a kandallóra pedig kerülne még 2-3 radiátor 2-3 helyiségbe. Ha leég a fa éjjel, bekapcsol a gáz. Nagyjából ennyi. Egyszerű, és egyáltalán nem elegáns megoldás, tudom. Nem menne folyamatosan egyébként, szerintem csak estefelé gyújtanék be a kandallóba.
A szerelők azt mondták, simán lehet zárt a tágulási tartály, csak ne nyomjam fel a maxra a nyomást (a kályhán az áll, 1,5 bar), tehát 0,7-0,9-en is működni fog, és akkor bírja a zárt tartály is, csak legalább 6-8 kw-nyi radiátor legyen a túloldalán, hogy ne forrjon a víz. De gondolom, be lehet ezt lőni úgy, hogy ne kelljen folyton aggódni, hogy leforralja magáról a radiátorokat a rendszer és mégis meg lehessen bőven rakni, hogy meleg is legyen a kandallós helyiségben.
Beköszönök én is. Megérkeztek a Rexik cirka 1 hónap alatt a Nagy Fal túloldaláról. Nem túl bonyolultak, de úgy néz ki, tudják amit elvártam. Vízet, füstöt* monitorozok, okos vagyok, most már csak automatizálni kéne a dolgokat:) Á, nem. Esetleg egy pillangó vezérlés fog még beleférni - jövőre. Az idei projekt részeként elkészült a felső hőcserélőm is, az elmúlt 2 nap a bekötéssel, átalakítással telt.
Íme:
A víztöltet 70l-re növekedett. Eddig 2x gyújtottam alá, viszonylag kevés az üzemeltetési tapasztalatom, de a változás egyértelműen pozitív! 2 vödör fával (festékes, gyújtóssal együtt) 5,5 órás szivattyúüzem. Ebből 2 óránál több 80 fok felett. Ehhez persze fontos tudni a peremfeltételeket: 60fok felett keringet, 7 radiátor, 7 helyiség cirka 110nm szigeteletlen kőfal, fém nyílászárók. 1,5 nap után (hétfő éjfélig égett az utolsó tűz) Reggel 6-kor gyújtottam be, délig ment a keringetés. Kinn reggel -1 fok volt, délben 12. Benn a nappaliban: 16,5 majd 21.
További jó meleget mindenkinek!
*A kátrány kommandó megnyugtatására: 218 fok a pillangó feletti csúcshőmérséklet.:)))
Ezért (is) írjuk oda a kapcsolási rajzok alá, hogy elvi vázlat, nem helyettesíti a gépésztervezést, a kialakítás helyszínhez és megrendelő igényeihez való igazítását.
Rendszerbekötés és feltöltés nélkül ne gyújts be, mint azt kollegám is írta.
Ezeket zárt rendszerbe kötni nem javalt, rendes ember nem csinál ilyet :) Ha van egy meglévő zárt rendszered, ahhoz lehet illeszteni nyitott kandallókört.
Pusztán a kandalló fűtene, vagy lenne mellette gázkazán is? Mint a forgalmazó is írja, ez kandalló nem kifejezetten folyamatos üzemre lett tervezve.
A rendszerek,, amiket katalogusokban vagy a neten lattam eddig, egy hocserelon keresztul adjak le a hot a puffernek, ahonnan a futes es a HMV elvetele tortenik . A kerdesem az volna, hogy ezt miert nem lehet (vagy miert nem ajanljak) ugy megoldani, hogy a kandalo es a puffer legyen 1 kor amiben egy szivattyu mozgatja a vizet, a HMV es a padlofutes hocserelon keresztul a pufferbol.
Vettem használtan egy nem túl minőségi kivitelű, de a tapasztalatokat olvasgatva viszonylag hatékonyan üzemeltethető Radeco Hit 2B vízteres kandallót. Azon kívül, hogy rozsdás, mert kint volt tárolva, elég jó állapotú, nincs szétégve, nem ereszt, stb. Nem akarok rá egy bonyolult rendszert építeni. Felhívtam egy szakembert, aki közölte, hogy 150-200e a bekötés, és különben is tudom-e, hogy egy normális kandalló 300e Ft, stb. Mondtam neki, hogy persze, ezzel tisztában vagyok, de tudja-e, hogy csak 50e Ft-om volt rá, ez pedig annyiba került.
Szóval adott ez a kandalló:
"Összteljesítmény (kW): 14
Névleges teljesítmény (kW): 10
Vízoldali teljesítmény (kW): 6,5
Befűthető légtér (m3): 175
Hatásfok (%): ~70
Súly (kg): 85
Füstcső Ø (mm): 150, Üveg: Sík
Másodlagos levegő ellátás: szabályozott
Füstgáz tömegáram (g/s): 8,87
Kilépő füstgáz hőmérséklet (°C): 252
Lángterelő (N/A/K)*: Acél
Készülék anyaga (LÖ/LS/LV)**: Lemez/Samott
Huzatigény max (mbar): 0,2
Füstcső bekötés: Felső Hamuzás: Külső
Tüzelőanyag (Fa/Szén): Száraz keményfa
Fafelhasználás (kg/h): 2,8
Származási hely: Lengyelország
A kis teljesítményű víztáskás kályha néhány radiátor ellátását képes biztosítani, csak nyitott rendszerben. Az elsődleges levegőellátás szabályozott, a másodlagos fix, állandó. Füstcső átmérője 150 mm, beépített pillangószeleppel. A nagyméretű fatároló és hamuzófiók teszi kényelmessé a használatot. Szakaszos üzemmódú készülék, kiegészítő fűtésre. Körbeépíteni ezt is, mint az összes kályhát, tilos."
A kályha egy 90m3-es helyiségben lenne, ahol a tégla kémény van. Itt nem lesz radiátor, de kb 7 méterre, csövön szeretném elvezetni a meleg vizet 2, max 3 db db radiátorba, mert a háló és a fürdő eléggé el van dugva. Van hozzá egy Grundfos keringetőszivattyúm, de másom nincs. Van, aki azt mondja, simán lehet zárt tágulási tartályt tenni, van aki szerint nem. Én nem tudom, mert nem értek hozzá. De szeretném, ha biztonságos lenne, és még jó is, és a lehető legolcsóbb megoldással. Tudom, hogy ez általában lehetetlen, de mégis ;) Padlás van, oda bármi elfér, ha nem fagy meg. Miket kell még vennem, mit hová tegyek (ill. tegyen a szerelő, aki nem kifejezetten fűtésszerelő, de értelmes és biztosan meg tudja oldani, de sajnos tényleg nincs 150ezrem a profi szerelésre).
És mégegy fontos kérdés: amíg nincs rákötve radiátor, víz nélkül fűthetek vele úgy, mint egy sima kandallóval? (mert igen cidri van már ;))