Keresés

Részletes keresés

laca151 Creative Commons License 2023.10.30 0 0 1970

Szerintem a köpenyes jobb, mint a spirál, így sík fala van a tűztérnek, sokkal könnyebb tisztítani, mint a csőspirált.

 

Tartály nélkül is működik a dolog, csak akkor ahhoz, hogy többé-kevésbé egyenletes meleg legyen a házban, folyamatosan kell tüzelni. Hőszigetelés függvényében lassabban vagy gyorsabban visszahűl a ház, amikor nem tüzelsz.

Nekem köpenyes van + elég jó hőszigetelésem, viszont puffer nélkül. Egyik-másik szoba így simán tud 3 fokot hűlni másnapra. 

Előzmény: kozso1 (1969)
kozso1 Creative Commons License 2023.10.29 0 0 1969

Azért kell akkora, mert ha esetleg halgatok az asszonyra :) és fent is belakjuk, akkor....

 

 

 

Egy kályhához ezt írják:

 

"Ennek a terméknek vízköpenyes a megoldása, tehát nem egy csőspirál van benne hanem a tűzteret öleli körül a víztér."

 

Ez jobb megoldás mint a cső spirál?

 

A tartály nem rosssz ötlet. Hely is lenne ugye a padlástérbe. Egyenlőre viszont maradun nélküle. Kíváncsi leszek rá. Sokak szerint teljesen rossz megoldás, de gyakorlatilag működnie kell.

Előzmény: laca151 (1968)
laca151 Creative Commons License 2023.10.23 0 1 1968

Gugliban tudsz keresni, sztem kályha is van ekkora teljesítménnyel, de kandalló(betét) biztosan. Persze ha részteljesítményen akarod használni, akkor nem olyan ideális a dolog, de működhet. Lényeg, hogy gépészetileg rendesen legyen megoldva.

Mondjuk ha inkább nem akarod fűteni a padlásteret, akkor minek is kell akkora kályha, ami azt is elbírná? Ha mégis ott is fűteni akarsz, még mindig rá tudsz segíteni a gázzal.

Még érdemes lehet azt is megfontolni, hogy 25kW-os kandalló mellett puffertartályt is beépíteni (ha van hozzá hely, meg tőke), akkor a tartályt felfűtöd a kandallóval, aztán a tartályról fűtöd, amit éppen akarsz, akkor a kályhát sem kell egész nap "takaréklángon" használni.

Előzmény: kozso1 (1967)
kozso1 Creative Commons License 2023.10.22 0 0 1967

Sziasztok. Vízteres hordozható kályhát, kandallót szeretnék beiktatni meglévő gázkazán mellé.

Milyen különbségek, eltérések vannak ezek közt?

Padlásteres a házunk, eddig el voltak zárva a padlástér radiátorai, max a fürdőszobait szoktam megnyitni mikor minuszok vannak, h el ne fagyjanak a csövek.

Kettő fűtéssuzerelővel beszéltem eddig. Mindketten azt mondták, hogy felejtsem el a vízteres kályha dolgot, mert 25kw.ra jött ki az egész ház. Nincs ekkora vízteres kályha.

 

Jött egy harmadik szerelő, aki szerint minden megoldható. Ezután se kell feltétlenül fűtenem a padlásteret.

Vajon van-e olyen vízteres kályha ami akár kifűtheti az egész házat is, de ha akarom akkor lezárhatom a padlástér radiátorait, ahogy eddig is tettem?

Köszönöm.

ponty25 Creative Commons License 2023.09.23 0 0 1966

Most már eldőlt hogy 500l-es tartály marad a hely szűke miatt. Nézegetem a tartályokat hőcserélő nélkül, de komoly szórás van.  Van valami típus ami ajánlott vagy kerülendő?  Totya KTMM 500 ezt a típust néztem ki. Valakinek van tapasztalata vele? Esetleg vannak valahol rendszer rajzok hogyan érdemes megcsinálni egy alább leírt rendszert?

 

Vízteres kályha bekötve a puffertartályba. A tartályból egy lemezes hőcserélővel bekötve a gáz fűtés rendszerbe plusz még egy kötés szintén lemezes hőcserélővel a használati meleg vízre.

laca151 Creative Commons License 2023.09.18 0 0 1965

Elméletileg működőképes lehet, de ha azt szeretnéd, hogy tényleg hatékonyan működjön, akkor lehet érdemes lenne gépésszel megterveztetni. És ha lehet, inkább 1000literes legyen a puffer, mint 500, persze ez is függ a ház méreteitől is.

Előzmény: ponty25 (1964)
ponty25 Creative Commons License 2023.09.16 0 0 1964

Köszönöm a segítséget. Volt levegő. Megszünt a brobléma.

Véleményetek szerint úgy működőképes lenne egy vízteres rendszer hogy kályhával fűtenék egy 500l és rendszert és annak a vizét egy lemezes hőcserélővel kötném a meglévő fűtésre? Így a fa tüzelés maradhat nyílt rendszerü. És független a gázkazántol.

laca151 Creative Commons License 2023.09.05 0 0 1963

Lehet van némi kavitáció a rendszerben. Rendszernyomás rendben van? Esetleg próbáld meg légteleníteni.

Előzmény: ponty25 (1962)
ponty25 Creative Commons License 2023.09.04 0 0 1962

Sziasztok.

 

Tegnap próba fütöttem és az egyik radiátornál a termosztatikus szelep mikor el közt zárni halkan sípol amíg elzár.

Lehet ezzel kezdeni valamit? Az éjszakai csendben tuti zavaró lessz.

laca151 Creative Commons License 2023.03.06 0 0 1961

Mekkora a ház hőigénye? Nem sok a 21kW? Részteljesítményen nem biztos, hogy ideális lesz az üzemeltetés. Ha szigeteletlen a ház, nagy lehet a hőingadozás szakaszos üzemben, a folyamatos üzemhez meg ott kell lenni állandóan.

Maga a 15 méterre lévő gépészet működhet, de minél közelebb van, annál jobb.

A radiátor helyére hogyan akarsz forróvíztárolót tenni? HMV-nek akarod, vagy puffernek? Puffernek kicsi. HMV-nek is lehet kicsi, ha nagy a család. Mindenesetre nem ártana neki egy külön fűtőkör, különben amikor nem fűtesz éppen olyan teljesítménnyel, vissza fogja hűteni a keringő víz.

Tényleg érdemes lenne gépésszel konzultálni, mint ahogy többen már javasolták, a gépészet is elvihet nem kevés pénzt (akár a kandalló ára mégegyszer), és ha nem lesz jó, ablakon kidobott pénz.

Előzmény: ponty25 (1957)
lala1961 Creative Commons License 2023.03.06 0 0 1960

Üdv ! Drága,komfor hiányos ,koszos fűtést szeretnél sok pénzért !?  Szárazfa lesz folyamatosan? Csak szakember bevonása kell ,mert nem lesz egyszerű beilleszteni a meglévőbe ,hogy még melegvízet is csináljon ! Nem lehetetlen megcsinálni valamilyen akár elfogadható szintre ,de akkor is öszvérmegoldás minden hátrányával ,se nem csak kandalló se nem vegyes ,viszont bent a nappaliban kosz ,por ,füstszag(később ha a kémény kátrányos lenne ,akkor putri szag ) stb..! 

Előzmény: ponty25 (1959)
ponty25 Creative Commons License 2023.03.05 0 0 1959

Van gàz persze. Azt a fűtést is hasznàljuk csak szeretnék fával fűteni.

 

Előzmény: lala1961 (1958)
lala1961 Creative Commons License 2023.03.05 0 0 1958

Üdv ! Én javasolnám egy épületgépész v bármilyen ez ügyben szakemberrel konzultálást ,mert sok pénz elmehet sikerélmény nélkül ! Gáz be van vezetve ?

Előzmény: ponty25 (1957)
ponty25 Creative Commons License 2023.03.05 0 0 1957

Továbbá ami lemaradt a mosókonyhában nem haszálatos radiátor helyére szeretnék egy 100les melegvíztárolót bekötni.

Működhet?

ponty25 Creative Commons License 2023.03.05 0 0 1956

Sziasztok.

 

Idén én is tervezek vízterest be építeni a következőt néztem ki.

 Totya ÉDEN 21 Vízteres kandalló 21 kW. Van valakinek tapasztalata róla? És még lenne néhány kérdésem.

 

A kályha a nappaliban lenne a gépészetet szeretném a mosókonyhában ki építeni 15méter azaz ide raknám a keringetőt és minden egyebet azaz keringető, kazánvédő, bizt szelep. Ez működhet e?

 

A vízcső a látható részeken rézből 5méter a rejtett részeken 5rétegüt 10 métert tervezek. Rákötve a meglélvő gázkazános rendszerre. 

 

laca151 Creative Commons License 2023.02.27 0 0 1955

Ezeket hol írták/írják?

Amúgy elég világos, felső hőcserélős legyen (a víztér a tűztér fölött van, nem körbeöleli), és a csöves hőcserélőt (csövek vannak a kandalló belsejében) nehéz tisztítani.

 

Ezen kívül még az sem mindegy, hogy milyen teljesítményű, ebből mennyi a levegő- és vízoldali, nyitott vagy zárt körös, és még lehetne hosszan sorolni. A teljesítményt nem szabad sem alul-, sem túlméretezni, egyik sem eredményez ideális üzemeltetést.

Nem tudom, mennyire vagy műszaki alkat, utánaolvasással sok mindent ki lehet okoskodni, de lehet érdemes lenne konzultálni egy épületgépésszel. 

Előzmény: Tudakozó30 (1954)
Tudakozó30 Creative Commons License 2023.02.26 0 0 1954

Sziasztok!

Na elkészült a kémény, most már meg kellene rendelni a vízteres kandallót. Olvasgattam, hogy mire kell figyelni, de nem értem sajnos. El tudná nekem valaki magyarázni? Továbbá egy kandallónál sem írják, hogy az milyen kialakítású...

1. kandalló legyen felső hőcserélős, ne vízköpenyes: jobb konstrukció, biztonságosabb

2. a kandalló legyen jól karbantartható. Ne válasszon olyan típust, amit nem lehet megfelelően karbantartani, például amiben csöves hőcserélő van. --> akkor mit válasszak?

3. a kandalló legyen kerámia betétes. Ez magasabb égési hőmérsékletet biztosít alacsonyabb páralecsapódással --> ez még nagyjából világos is

 

Nektek mik ezekről a véleményetek?

laca151 Creative Commons License 2023.02.03 0 0 1953

Azért az sem mindegy, hogy milyen az a szigetelés.

Nekem 130Nm-es a házam, egyszintes, 15cm oldalfali szigetelés, 45cm födém. Az előző házam 80Nm volt, de karcsúbb szigeteléssel (5cm/20cm), többe volt kifűteni, mint ezt.

A kandallóm asszem 12kW teljesítményű, ebből 8kW vízoldali. Ha már felfűtöttem a házat, részteljesítményen kell 'járatni', mert túl sok.

Nyilván kell hozzá egy kazánvédő szelep, akkor nem tud úgy kátrányosodni, max. kevesebb lesz a vízszállítás a radiátorok felé.

Ha jól szigetelt a ház, akkor a 22kW sztem max. kemény mínuszoknál lenne indokolt (-10 alatt), az olyan meg manapság egyre ritkább.

Előzmény: Tudakozó30 (1952)
Tudakozó30 Creative Commons License 2023.02.02 0 0 1952

Köszönöm a válaszokat! Egy 140 nm2-es szigetelt házhoz 22 kw-os kandallót ajánlottak 18 kw vízoldali teljesítménnyel. Szerintetek nem lesz nagy ez a kandalló? Nem akarom, hogy végül alacsony hőmérséklettel kelljen üzemeltetni, amitől lekátrányosodna :S

laca151 Creative Commons License 2023.01.25 0 0 1951

A vegyestüzelésű egy kazán, ami elsősorban a vizet, mint közvetítő közeget melegíti fel, arra van optimalizálva.

A vízteres kandalló, amellett, hogy a vizet melegíti, jelentősebb hőmennyiséget ad át a szobának is, ahol van. Meg is szokták adni a kandallóknál, hogy mennyi a levegő- és vízoldali teljesítménye, hogy lehessen méretezni a fűtendő lakás/ház igényeihez.

 

"Vagy a kandalló energiapocsékló?"

Hát ha azt vesszük, hogy a kandalló a szobát fűti közvetlenül, akkor kevésbé pazarló, mint egy vegyestüzelésű, ami nem lehet a lakótérben, tehát akár egy lakásra nem használt helyiséget fűt feleslegesen.

Fele annyi idő alatt kijukad, mint a vegyes? 

 

Sajnos ezt nem tudom megmondani, vegyessel nincs tapasztalatom, vízteres kandallóval is még csak a harmadik szezonnál tartok, és mellette kb. felesbe fűtöttem gázzal is.

Előzmény: Tudakozó30 (1949)
laca151 Creative Commons License 2023.01.25 0 0 1950

Ha nem köthető zárt körre a kandalló, viszont a radiátorkör nyomás alatt van a gázfűtés miatt, akkor nem lehet rákötni direktbe a kandallót a radiátorkörre. Ilyenkor kell egy hőcserélő, ami átadja a hőt a kandalló vízköréről a radiátoréra. Pl. ilyesmik: Hőcserélők - GépészBolt (gepeszbolt.hu)

Ez megoldja a hőátadást, és elviseli a két kör közötti nyomáskülönbséget is, viszont két keringetőszivattyúnak kell menni a két körben, hogy működjön a dolog.

Előzmény: Tudakozó30 (1948)
Tudakozó30 Creative Commons License 2023.01.24 0 0 1949

Illetve azt meg tudná nekem mondani, hogy mi a lényegi különbség a vízteres kandalló és a vegyestüzelés között? Ha nem számoljuk azokat, hogy a szoba közepén koszolok, minden nap hamuzni kell. Az elvük nem ugyanaz, csak az egyiknek üveges az ajtaja? Vagy a kandalló energiapocsékló? Fele annyi idő alatt kijukad, mint a vegyes? 

Tudakozó30 Creative Commons License 2023.01.24 0 0 1948

Mi az a hőcserélő? Hűtőkör ?

Előzmény: laca151 (1947)
laca151 Creative Commons License 2023.01.24 0 0 1947

Ha nem a barkácsboltos jóárasított minőség felé indulsz el, és ésszel használod, akkor azért annak ki kell bírni sokat. Kérdés, érdemes-e 1M fölött befektetni, hogy aztán hordd a fát naponta, meg hamuzz, stb...

 

Mondjuk ha a gázt elzárják, akkor máris megérte, hogy nem fagytok meg otthon, pont ezért (is) van nekem is vízteres kandallóm.

Arra kell még figyelni, hogy van nyitott körre meg zárt körre köthető, a nyitottnál nagy tágulási tartály kell + hőcserélő + két keringető, a zártnál legyen benne hűtőkör és biztonsági szelep, plusz ahhoz egy lefolyó sem árt.

Előzmény: Tudakozó30 (1945)
lala1961 Creative Commons License 2023.01.23 0 0 1946

Üdv ! Mire gondolsz ,hogy "műszakilag bírja" ?  Jól látod ,öszvér megoldás ,rengeteg negatívummal ,de persze megoldható minden ,de rengeteg pénzből fogsz kihozni egy műszakilag is  macerás fűtési rendszert ,amivel  se rendes kandalló fűtésed nem lesz se egy vízes fűtésed nem lesz ! Remélem jön még infó ,ne Én legyek az egyetlen infód !:-) 

Előzmény: Tudakozó30 (1945)
Tudakozó30 Creative Commons License 2023.01.23 0 0 1945

Köszi a válaszokat! Az a gond, hogy vegyestüzelésnek nincs hely, ezért gondolkodtunk vízteres kandallóban. Nekem is egy kicsit öszvér megoldásnak tűnik, de számomra az lenne a fontos, hogy műszakilag bírja-e a szerkezet. :)

lala1961 Creative Commons License 2023.01.23 0 0 1944

Üdv ! Szerintem abszolút tévút ,és nem azért hogy abszolút nem működik ,hanem az egyéb  hátrányok tömkelege jelentkezhet az üzemeltetés során!:-( Kosztól,befüstöléstől  kezdve a szünetmentesig/biztonsági berendezésig minden kell ,puffert meg nem a szobából kéne felfüteni ! Hát és a szárazfát (2 éves) is igényli ,mert kártány gyár lesz ! Enged el ,ha van sok olcsó v ingyen fa ,akkor is inkább egy vegyeskazán pufferral kombinálva jobb opció lehet ,de persze nem az olcsó gáz opciója ! Szigetelést kell csinálni és megjavul a gázszámlád !

Előzmény: Tudakozó30 (1942)
laca151 Creative Commons License 2023.01.23 0 0 1943

Érdemes tudni a ház fűtésigényét, és a kandalló teljesítményét nem túlzottan fölé tenni.

Csak száraz fát szabad használni, mert vizes fával nagyon fog kátrányosodni. Kazánvédő szelep legyen mindenképp, az csökkenti a kátrányosodást.

Ha megfelelően, ésszel van használva, akkor bírnia kell sokáig.

Ha van hely, érdemes egy nagy puffertartályt is betenni, akkor azt tudod felfűteni a kandallóval, és utána a vízben elraktározott hőmennyiséggel fűteni a házat, sokkal egyenletesebb lesz a hőmérséklet. Ehhez persze megfelelő gépészet is kell.

Előzmény: Tudakozó30 (1942)
Tudakozó30 Creative Commons License 2023.01.22 0 0 1942

Sziasztok!

Vásároltunk egy emeletes lakóházat, amiben csak gázfűtés van. A mai környezetben nem egy életbiztosítás csak a gázfűtés, illetve én úgy nőttem fel, hogy anyuéknál a vegyestüzelés szinte minden nap adta a meleget. Szeretnénk mi is kialakítani fafűtési lehetőséget és erre a célra a vízteres kandallót néztük ki. Nincs benne sajnos tapasztalatom, illetve ismerősöm sincs, akitől kérdezzek.

Tudnátok adni pár tanácsot, hogy mire kell odafigyelni ezzel kapcsolatban? Illetve ezek a kandallók mennyire bírják akár a napi-kétnapi tüzeléseket, mint annó anyuéknak a vegyestüzeléses kazán? Pár ismerősömnek van sima levegős kandallója, de az az évek során elkezdett szétégni, pedig nem is használják nagyon gyakran. Köszönöm a tanácsotokat.

Tunde55 Creative Commons License 2021.01.31 0 0 1941

Sziasztok! 

 

Egy olyan kérdésem lenne, hogy ennél a Torma Isberg K vízteres kandallónál hogy kell beállítani a szabályozókat? Mert gyanítom pl. más időjárási körülmények között máshogy kell állnia a három szabályozónak. Legalábbis remélem, hogy van megoldás arra, hogy akkor is normálisan égjen, ha pl süt a nap.

 

Előre is köszönöm a segítséget!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!