Keresés

Részletes keresés

ZsuR Creative Commons License 2011.03.29 0 0 352
ZsuR Creative Commons License 2010.08.10 0 0 351
"Az engedelmesség:
legegyszerűbb formájában bizonyos szabályok betartását jelenti. Abból a felismerésből fakad, hogy a tekintély tisztelete nélkülözhetetlen velejárója a jól működő társadalomnak éppúgy, mint az egészséges családi életnek. Egész kultúrák sorsa áll vagy bukik a tekintély kérdésén."

Előzmény: vani-lia (348)
ZsuR Creative Commons License 2010.08.10 0 0 350
Kinek szantad a hozzaszolasod?
Előzmény: vani-lia (348)
vani-lia Creative Commons License 2010.08.10 0 0 349
Lehet, hogy emiatt áll a topik?!
Előzmény: vani-lia (348)
vani-lia Creative Commons License 2010.08.10 0 0 348
Nos, ha a Montessori elvből fakad mindaz az intolerancia és teknitély-elvűség, ami a hozzászólásaidból fakad, akkor nemigen fogsz híveket szerezni ennek a módszernek.... :(
diandi Creative Commons License 2007.08.02 0 0 346

Sziasztok!

 

Montessori iskolákról tudtok valamit?

Nem általánosságban gondolom, hanem konkrétan.

Milyen, mennyibe kerül....stb.

 

krinyi Creative Commons License 2007.07.01 0 0 345

Sziasztok! Nemrég nyitottam egy topicot gyerekekkel való programok, játékötletek gyűjtése céljából. Ott ajánlotta egyik kedves ismerősöm ezt a topicot. Nagyon jól hangzik az ehető gyurma, mindenképpen kipróbáljuk!

 

Ha benéznétek, az elérhetőség:

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9165077

 

Kriszti

padlizsán 007 Creative Commons License 2007.05.21 0 0 343
Köszi szépen.
Kipróbálom a receptet, jól hangzik nagyon.
Eleon Nóra Creative Commons License 2007.05.21 0 0 342
gazdabolt.

Jó recept, továbbküldöm a kisgyerekes ismerőseimnek is. :-)
Előzmény: Törölt nick (340)
padlizsán 007 Creative Commons License 2007.05.21 0 0 339
Tudja valaki, hogy itthon hogy hívják, ill. hol lehet kapni borkősavat?
Előzmény: Törölt nick (338)
illdii Creative Commons License 2007.05.19 0 0 337
Pont ezt mondtam, hogy mit számít, hogy aki írja, az montessoris tótumfaktum -e vagy "csak" tapasztalata van, ha jó az ötlet, welcome.
Előzmény: AliceCsodaországban (334)
Eleon Nóra Creative Commons License 2007.05.19 0 0 335
Nagyon jók. Az ehető gyurmára kíváncsi vagyok.
Előzmény: Törölt nick (333)
AliceCsodaországban Creative Commons License 2007.05.19 0 0 334

Eszméletlen, hogy miken vagytok képesek veszekedni, komolyan.

 

MOntessori vagy csak házi ötletek - kit érdekel?

Hozzá kéne mindig tenni, hogy hány évesekre vannak kalibrálva az öteletek oszt annyi.

Előzmény: illdii (327)
ZsuR Creative Commons License 2007.05.19 0 0 332
Erdekes ez az amator dolog. Tanito voltam mar regen, amikor a Motessorit eloszor lattam gyakorlatban, es akkor kezdtem el a kepesitest is megszerezni. Van egy baratnom, egyutt tanitottunk evekig. Mikor megismertem a Montessorit, rogton o jutott az eszembe, o volt a "termeszetes" "osztonos" Montessori tanar - bar soha nem hallott rola. Itt is beszeltem mar emberekkel, akik hasonloan gondolkodnak, az ertekrendjuk is hasonlo, az elvarasaik is.
Előzmény: Maggancs (331)
Maggancs Creative Commons License 2007.05.19 0 0 331

Nem lehetne viszakanyarodni az eredeti témához? Nekem kicsit méltatlannak tünik ez a vita. Én mindkettőtök tanácsait szívesen olvasom (Zsur!, ha jól emlékszem, azt írtad, te is amatörként vagy autodidaktaként kezdted a montessorit,nem?), és nagyon szívesen látnám ZsuR szakszerű kiegészítéseidet is azokra, a nagyon jó ötletekre amiket fipp írt. Ez volt eddig szinte a leghasznosabb topic :(

 

 

Előzmény: ZsuR (330)
ZsuR Creative Commons License 2007.05.18 0 0 330
Egyrol beszelunk. . .
Előzmény: illdii (329)
illdii Creative Commons License 2007.05.18 0 0 329
A javaslatom továbbra is az, hogy hadd férjen meg itt békében montessoris pedagógus, montessoris szülő, és a Montessori pedagógia iránt érdeklődők véleménye, és ne csak a tiéd. Ennyi:)
Előzmény: ZsuR (328)
ZsuR Creative Commons License 2007.05.18 0 0 328
Akkor mi a javaslatod? Ki nyisson topikot rola? Aki nem ismeri???

A masik topic az altalanos - gyereknevelesi gondok a cime, nem Montessori. Ha valaki Montessorirol akar beszelni, az nem fogja gondnak erezni - nem fog oda menni, igaz. Nem volt mas lehetoseg.

Ha nem tetszik amit irok - OK. Velemeny, a tied. Montessorirol sokan ugy velekednek mint te - legtobben azert amiert te. Ez meg nem jelenti azt, hogy nem lehet egy topikot szentelni neki - vagy masrol beszelni, ami eppen jon.

Amit a fip00 ir, mint ajanlott tevekenyseget - azok nem Montessoriak. Ezert nem kell megismerni a Montessori filozofiat.
No meg aztan . . . nem kell azzal sem egyet erteni, amit en irok. Lehet megkerdojelezni, lehet vitatni, lehet eszmecseret folytatni rola. Sok pedagogussal beszeltem mar rola - Montessori kepesites nelkul - sok szulovel beszeltem rola - nem mindegyik volt elragadtatva tole.
Vannak pontok, ahol a velemenyek nem egyeznek - pl, jatek vagy iskola, es hagy eves kortol.
Viszont ha Montessorit tevekenyseget ajanlok valakinek, aki nem ismeri ezt a tanitasi format, azt tegyen ugy, hogy kihozom belole azt, amiert Montessori - nem egy altalanosan gyakorolt tevekenyseggel jovok elo, amit meg egy "mezei" pedagogus sem fogadna el, nem csak egy Monessori.

Aztan ha ezek nem mennek - lehet hangulatot kelteni - es mellebeszelessel off lenni.
Ez nem egy altalanos gyereknevelesi topik. Ha valamirol beszelunk - az legyen az, mit miert csinal es hogyan a Montessori.

Előzmény: illdii (327)
illdii Creative Commons License 2007.05.18 0 0 327
ZsuR, én azok közé tartozom, aki épp vacillál a Montessori pedagógia kontra más, alternatív irányok között. Őszintén mondom, ha az általad, ebben a topikban olvasható impresszió alapján ítélnék, hát ebben az életben Montessori intézmények közelébe nem engedném a gyerekemet. Ez a fajta pragmatizmus, és hogy valamiért azt gondolod, hogy csak te tudhatod, hogyan működik a Montessori pedagógia, nagyon taszító. Nem jó érzés azt gondolni, hogy ILYEN volna a Montessori (miközben tudom, hogy nem ilyen, de finoman szólva nem könnyíted meg a M. módszertan elismerését).
Szerintem ne nyisson senki új topikot, aki erről a pedagógiai irányzatról beszélgetne, hiszen itt és most éppen a M. pedagógia iránt érdeklődő, vagy abban már így vagy úgy érintett szülők diskurálnak. Ilyenformán ez itt szerintem egyáltalán nem OFF. Nyittattál ugyanakkor egy "saját" topikot, ahol nem zavarhat meg téged senki sem véleménnyel, sem kritikával, jól láthatóan értelmetlen az a topik. Zárt keretek közt működik, 1 hónapja esett meg az utolsó hsz, nem, nem az a baj, hogy nem pörög, hanem hogy nem tud kialakulni érdemi vita, konstruktív eszmecsere, ha úgy tetszik.

Szóval részemről továbbra is élénk az érdeklődés a Montessori felé, viszont arra nincs szükségem, hogy te légy az egyetlen út megmutatója, hanem az lenne érdekes, ha a Montessori pedagógiában több oldalról (pedagógus, szülő) érintettek és a M. iránt érdeklődők tudnának beszélgetni. És szerintem ez attól még, hogy a te személyes ambícióddal ütközhet, még egyáltalán nem OFF itt...
Előzmény: ZsuR (320)
mikimuki Creative Commons License 2007.05.18 0 0 326

ZsuR, bocsi az Offért

 

Nyitottál egy topikot, ami, az erdeti koreográfiájával életképtelennek bizonyult. Vagy levlistává vált, vagy ki tudja.

 

Hmmm, láttam én már ilyen topikot régebben errefelé;)

 

fip00: a régi szép idők emlékére

 

mikimuki

Előzmény: illdii (319)
Eleon Nóra Creative Commons License 2007.05.18 0 0 325
Szerintem teljesen jó, ha fip ötleteit kiegészíted, vagy kicsit módosítod.
Előzmény: ZsuR (322)
Eleon Nóra Creative Commons License 2007.05.18 0 0 324
Betűset ne erőltesd szerintem. Ha kérdez betűt, arra válaszolj, és kész.Az én lányom úgy ment a suliba, hogy a nagybetűket olvasta, meg írta ( persze csak nyomtatottan) DE senki sem foglalkozott az olvasástanulásával, magától tanulta, mert mindent lemásolt, és minden betűt megkérdezett. Örülj, hogy érdeklődő. De ráér tanulni majd 6 éves korban.
Előzmény: Maggancs (301)
szusza123 Creative Commons License 2007.05.18 0 0 323
Zsur, annyi de annyi jó ötlet elhangzott már itt!
Fip ráadásul fel is ajánlotta, hogy nyugodtan egészítsd ki az ötleteit is a mont. elvekkel.
Attól, hogy van egy fő csapás, amihez plusz ötletek is jönnek, még a topik ugyanaz a topik marad.
Én olyan szívesen olvasgatom és mentem el az öteleteket, de nagyon megmérgezi a dolgot egy állandó vita. Így aztán az ember kedve is elmegy. :(
Már egész délután érlelődött bennem, hogy hozzászólok, látom már mások is megtették.
Ha van akárkinek egy szuper ötlete, amit te még akár meg is fejelhetsz, az miért nem jó?
ZsuR Creative Commons License 2007.05.18 0 0 322
Amit en szeretnek - Montessorirol beszelni. . .bemutatni, igazi kepet festeni rola, mert nem sok az informacio Magyarorszagon errol - igy az iskolak maradnak az ismeretlensegben. A modszer (ha az ami, es nem egy "lattam aki hallottam hogy mondtak" fele variacio) jo, sok szulot, gyereket segitett az iskolaban is, otthon is. Jo lenne a "csak tiszta forrasbol" mottot kitenni erre a topikra is. Aki fip00-et olvas, nem Motessorirol kap informaciot, a tajekoztato nem arrol szol, miert mas, miben mas a Montessori. Mi az amit ad, mi az amit nem ad. Am it nem ertek - ha masrol akarnak beszelni, miert itt teszik. . . Amit a fip00 elmondott, az nem az o velemenye. Az az o ajanlata. Azt jo lenne hallani, hogy mi az o velemenye. Sot, ha Montessori tanar, azt is szeretnem hallani tole, mit is csinalnak, milyen gondjaik vannak, mert "ahany haz annyi szokas" azert itt is van - mas a Nemzetkozi Montessori (AMI) es mas az Amerikai Montessori (AMS) iranya. Te helyesled, hogy a topknyito iranyat az akarata ellenere valtoztatjak? Mert hallottam, lattam, hogy vannak topikok, amik bekesen nottek bele masfele temaba, es mindenki elegedett.
Előzmény: Eleon Nóra (321)
Eleon Nóra Creative Commons License 2007.05.18 0 0 321
Kedves Zsur. Szerintem nyugodtan mondd el a véleményedet fip hszeiről.
De engedd, hogy más is elmondja a véleményét azzal kapcsolatban. amit te mondasz.
Számos olyan topic van az indexen, ami már régen másról szól, mint amiről eredetileg indították. Van olyan is, ahova a topicnyitó már régen nem is ír. Ha jól tudom,a topicnyitó nem szabhatja meg a tárdalkodás menetét, kivéve ha a modus moderandiba ütközik. Egy esetben csak, ha zárt topicja van, ahova csak azt enged be, akit ő akar.
Előzmény: ZsuR (320)
ZsuR Creative Commons License 2007.05.18 0 0 320
Kedves toled, hogy tamogatod a topikot - de en szeretnem az en celomat kihozni belole - akkor is ha nem lesz " porgos. Szep ha valaki beszel csaladban nevelesrol - de nem egyszerubb sajat topikot nyitni, ha ennek mas a celja? Hogy en rombolok. . .mivel is? Szeretnek a Montessori filozofiarol beszelni azokkal, akiket erdekel a Montessori neveles. Szeretnem elmondani, mi a kulonbseg a Montessori es a Waldorf - es mas ovodak, iskolak kozott. Nem oncelu - "de en igy csinalom" - filozofia, hanem egy targyilagos (mar amennyire lehetseges), hogy a szuloknek legyen egy kis informacio mikor iskolat, ovodat valasztanak a gyerekuknek. Amit fip00 beir, az nem a Montessori filozofia sajatossaga, az akarmilyen ovoda, napkozi, ami nem jelent rosszat, de nem ide valo. Nem cikibol mondom, de ha szeretnetek gyerekkekkel valo foglalkozaskorol irni - miert nem teszitek ott, ahol ez a topik celja? Mi oromot ad nektek az, hogy itt mellekvagyanyra toljatok az egesz beszlgetest? Mi az ami nem ertheto?
Előzmény: illdii (319)
illdii Creative Commons License 2007.05.18 0 0 319
Nézd, ZsuR, nem feltételezve eredendő rossz szándékot felőled, de pillanatnyilag fip csak használ ennek a topiknak, ellenben te csak rombolsz. Nyitottál egy topikot, ami, az erdeti koreográfiájával életképtelennek bizonyult. Vagy levlistává vált, vagy ki tudja. De akkor hadd éljen ez, itt, úgy tovább, ahogy érdeklődés van rá. Ez a topik nem a magántulajdonod, hanem útjára indítottad (remek ötlet volt!), jó lenne ha nem az lenne innentől a szempont, hogy neked mi lenne a szuverén vágyad a topikkal, hanem az, hogy a téma kapcsán másokat mi érdekel. Engem speciel semennyire se érdekel, hogy kinek milyen papírja van, ellenben az elmúlt 2 nap termését lementettem, mert remek dolgok kerültek felsorolásra (köszi, fip00!).
Előzmény: ZsuR (316)
ZsuR Creative Commons License 2007.05.18 0 0 316
A vallasod ezt nem tiltja? Felre vinni valamit, akarattal betartani valakinek? Mi a celod? Jo szamaritanus modra?

Nem feltetlenul az a jo topik, ami "porgos". Keves tartalmas hozzaszolas tobbet er, mint a locsogas szuksegtelenul, pont a lenyeget elsikkasztva.
Előzmény: Törölt nick (314)
ZsuR Creative Commons License 2007.05.18 0 0 315
Rengeteget szamit.
Lehet Montessori nevelesrol beszelni, mint szulo, kicserelni a tapasztalatokat.
Ha viszont pont a lenyege sikkad el a tanacsbol. . .az hiba. Nekem meg az elejen tanitottak, ha tanitasz, nem tanithatsz olyant, ami nem helytallo, hibas. . .mint a 4x8=33. . .majdnem, de nem pontosan.

Keves a Montessori iskolarol, filozofiarol az ismeret - ennek a topiknak meg az lenne a celja, hogy adjon informaciot - hiteleset.

"Napirend jatek 3+ eveseknek:
Anyagszukseglet:
Rajzpapir
papirtekercs
rajzeszkozok
Gyerek rajzolja le a napirendjet. "

Ha ezt egy szulo kovetni akarja egy harom eves es ket honapos gyerekkel. . .hiszem, hogy kudarca lesz vele, es a velemenye a Montessorirol: nem mukodik.

Mi az ami hianyzik belole? A feladatoknak olyannak kell lennie, hogy a gyerek onalloan legyen kepes vegigvinni, es legyen "beepitett" (control of error) onjavitas.
Fokozatossag. . .mi az ami ide vezet, es innen hova lehet tovabb lepni, mi a kovetkezo feladat, amit ez elokeszit, mi a nevelesi cel.

Nem fip00 ellen beszelek, hanem Montessori mellett. Te adnal gyogyitasi tanacsokat, mert olvastad, vagy voltal mar beteg, voltal mar korhazban? No ugye. A tapasztalatodat elmondhatod, de a javaslattal ovatosan.

Aztan gondolj bele. Valaki beleolvas, es elhiszi, hogy amit olvasott, az Montessori.

Előzmény: tasha (312)
ZsuR Creative Commons License 2007.05.18 0 0 313
Legyel ovatos azzal amiket ajanlasz. Csak konyvbol, csak "sajat gyerek tapasztalatbol" amit ajanlasz az sokszor csak a lenyeget nem tartalmazza.

A Montessori training - mint minden mas - komoly iranyitott tanulas. A lenyege azon van (mint minden tanitasi-tanulasi folyamatnak), hogy tudatos, hogy van egy celja, ami a gyerek kepessegein, igenyein alapul.

A Motessori tanarok komoly (tudatos, iranyitott, celzott) megfigyelesekre alapitjak a feladatok osszeallitasat.
A konyvekbol kimasolt, kiragadott peldak ezeket nem szolgaljak. A segitseg ott lenne, hogy ha egy-egy egyedi problemat (az oktol kezdve) feltarni, es nem altalanos, hanem pontos, szemelyre szolo (elofeltetel - cel - leiras) feladattal segiteni, hogy a szulo is tudatos legyen.


Amit leirsz az egy szulo tapasztalata Montessori iskolarol. Jo, kell.
Ami az en topikomnak a celja, az eg Montessori tanar tapasztalata - mert az informacio ami eddig (ezen a forumon) van Montessorirol, csak kozbevetett - mint a tied.

Persze vannak mas nevelesi tanacsado topikok is - meg te is nyithatsz magadnak, nem?
Előzmény: Törölt nick (308)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!