Keresés

Részletes keresés

lxt Creative Commons License 2015.05.29 0 0 1

Ég és föld között

 

Hiába egzakt tudomány a statisztika, ha a kapott eredmények információtartalma (mert hogy az értelmezési tartományuk is) szubjektív lehet/marad.

 

Milyen sokféle, mennyi (politikai, társadalmi töltetű) következtetést vagyunk képesek levonni, akárcsak a KSH által néhány napja publikált 'eredményekből': Több születés és több halálozás. (Igen, mindig vannak/lesznek mélypontok és csúcsok, amelyek gyakorisága nem ciklikus, előfordulásuk gyakorisága, megközelítően véletlenszerű. És ez még mindig csak Átlagisztán.)

 

Egy közérthetőbb példa: statisztikailag nagyobb az esélye annak, hogy lezuhanunk egy repülővel, vagy belénk csapjon egy villám, mint annak, hogy megnyerjük a lottó főnyereményt. (Mindaddig, amíg a járatok száma kevesebb annál, mint ahányan lottóznak; amíg kevesebb adják fel zivataros időben, szabadtéren, a környék legmagasabb fája alatt szelvényeiket.)

 

Hibahatáron belül, csak ennyit akartam hozzászólni... a többi statisztika.:-)

Törölt nick Creative Commons License 2015.05.28 0 0 0

0 Ft-ot loptam életembe

mma Creative Commons License 2015.05.28 0 0 topiknyitó

Talán írhattam volna azt is, hogy ég és föld. Mégis, vannak (lehetnek) olyan elemei a politikai véleményalkotásnak, amelyek tudományosan megalapozott, mondhatni objektív megállapítások. Ilyenek például a statisztikák. Tudom, persze, "kis hazugság, nagy hazugság, statisztika", de ez a mondás nem a statisztika tudományos módszerével megállapított (ideális esetben objektívnek tekinthető) kijelentéseire vonatkozik, hanem arra, hogy ki mit próbál sugalmazni egy-egy statisztika felmutatásával. Esetleg arra, hogy egy tudományosnak mondott módszer valójában nem tudományos. Vagy tudományos, csak rosszul alkalmazták, stb. Szóval én a dolognak arra a részére lennék kíváncsi, ami a politikai véleményt formálni kívánó többség számára valószínűleg teljesen érdektelen, vagyis arra, hogy milyen tudományos módszerek léteznek egy-egy a politikai csetepatékban felkapott témában elhangzó állítás egzakt megfogalmazására és bizonyítására.

 

A már említett ilyen-olyan gazdasági, vagy szociális kérdésekre vonatkozó statisztikákon kívül érdekes dolog például a választási matematika (vagyis, hogy egy adott választási szisztéma mennyire igazságos, persze egzakt módon definiálva az igazságosság fogalmát).

 

De például van-e tudományosnak tekinthető módszer arra, hogy adott országban megállapítsuk a korrupció mértékét. Arra gondolok, hogy például statisztikai módszerrel elemezzük a gazdasági társaságok és kormánypolitikusok kapcsolati hálója és a pályázaton nyert pénzek adataiból összeálló adathalmazt, és olyan megállapítást teszünk, hogy x politikus p valószínűséggel beleszólt a pénzek elosztásába.

 

Nem győzöm eléggé hangsúlyozni, hogy a tudomány fórumban vagyunk, kérném a hozzászólások tartalmát és hangnemét, valamint az érvelés módját ennek megfelelően megválasztani!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!