Keresés

Részletes keresés

számmisztika Creative Commons License 2022.10.12 0 0 835

Klassz ez a zene.

Kódexmásoló Creative Commons License 2021.12.19 0 0 834

                                                                                                                                                                                                                                     .

pimre Creative Commons License 2019.03.15 0 1 833

Köszönöm, ilyesvalamire tippeltem én is. Csak azt hittem, hogy ezek standard kifejezések az egyes nyelveken, mint az andante és hasonlók. (Sajnos magyarul sem ismerem őket, zeneileg járatlanként) Ezek szerint tévedtem. 

Előzmény: zsorsz (832)
zsorsz Creative Commons License 2019.03.15 0 0 832

A Bruckner szimfónia talán arra enged következtetni hogy  - Mozgalmasan,nem túl gyorsan.

 

https://www.youtube.com/watch?v=UYlpQil-csc

Előzmény: pimre (829)
pimre Creative Commons License 2019.03.15 0 0 831

Igen, a bewegt szó egyik jelentése: meghatott. Vajon zenei utasításként is ezt jelenti? Érzelmesen, de nem túl gyorsan?

 

Előzmény: Anna vagyok (830)
Anna vagyok Creative Commons License 2019.03.15 0 0 830

Erzelmest, erzelgost jelent szerintem...

Előzmény: pimre (829)
pimre Creative Commons License 2019.03.15 0 0 829

Sziasztok, barátom kérdezte a következőt: Egy klasszikus német CD-n a következő szöveget találta az egyik zeneszámnál: Bewegt, nicht zu schnell. Tőlem kérdezte, mert tudok németül. A "nicht zu schnell" egyszerű,  azt jelenti, hogy nem túl gyorsan. De a Bewegt szóval nem tudtam mit kezdeni. Valami olyasmi lehet, hogy mozgalmasan. Biztos vagyok benne, hogy ez egy zenei szakkifejezés német fordítása, de fél órás googlizás után sem találom. Tudnátok segíteni?

Előzmény: zsorsz (828)
zsorsz Creative Commons License 2019.02.20 0 0 828

Kicsit off,a zenét itt fedeztem fel úgy 54-től.Egyébként a film majdnem nézhető.

 

https://www.youtube.com/watch?v=VPIGF0irdy8&t=5536s

Előzmény: zsorsz (827)
zsorsz Creative Commons License 2019.02.20 0 0 827
Törölt nick Creative Commons License 2018.02.12 0 0 826

Valóban nagy erre felé a csend, így most megtöröm egy időre. Egy Boccherini darabot hoztam, mégpedig az Op. 3. vonós kvartettből a fandangót. Előadja az Escénicas kvartett, gitáron Pablo Romero játszik, táncol és persze kasztanyettázik közben Sara Calero.

 

https://www.youtube.com/watch?v=DFWODce9CHA

zsorsz Creative Commons License 2017.12.03 0 0 825

Nagy a csend itt is,lassan aktuális:https://www.youtube.com/watch?v=zpaNo4mWRBE 

 

Ma esti tervezett programom.

idooogeep Creative Commons License 2017.03.09 0 0 824

Ez a napló azért többet érdemel....

Törölt nick Creative Commons License 2016.03.07 0 0 823

Ma 141 éve született Joseph-Maurice Ravel francia zeneszerző.

Ez alkalomból hallgassuk meg a Tzigane című rapszódiáját! A hegedűszólót Patricia Kopacsinszkaja játssza, a Varsói Szimfonikusokat Jean-Jacques Kantorow vezényli. A felvétel 2013-ban készült Nantes-ban, a Folle Journée fesztiválon.

 

Anima Musicae Kamarazenek Creative Commons License 2015.10.05 0 0 822

2015. október 7. szerda 19:00 - Irodalom, 20:30 - Zene


Válogatás Dukay Barnabás fénnyel kapcsolatos műveiből.

Dukay Barnabás: Fölizzás a tüzekben – nonett három hegedűre, három mélyhegedűre és három gordonkára
Dukay Barnabás: ...napfényből, vízből és kövekből... - hangköltemény
Eric Satie - Dukay Barnabás: A Názáreti második darabja hangszeres responzórium
Dukay Barnabás: Motetta

Előadók: Péterfy Gergely, Szabó T. Anna és Závada Pál , Anima Musicae Kamarazenekar 

A belépés ingyenes, regisztrációhoz kötött. Regisztráció: szima@titkarsag.mta.hu

 

Szeretettel ajánljuk azoknak, akik igazi zenei megtisztulásra vágynak!

substantia Creative Commons License 2015.10.04 0 0 821

T a m a r a Creative Commons License 2015.08.10 0 0 820

Carmina Burana (Therion)

 

Sallai Gabri2 Creative Commons License 2015.07.13 0 0 819

 

Előzmény: Törölt nick (818)
Törölt nick Creative Commons License 2015.06.22 0 0 818

Néhány nappal ezelőtt a magyar nótás topikba tettem be egy tarantellát (ugyebár a változatosság kedvéért) és akkor találkoztam ezzel a felvétellel. Azonnal lenyűgözött. A reneszánsz zenét mindig is nagyon szerettem és ez kb. abból a korból való, bár szerzője kissé már a hivatalosan vett reneszánsz után élt. Ő nem más, mint Athanasius Kircher (1602-1680) német polihisztor, akinek nem éppen a zene volt a főfoglalkozása, de idejéből ezek szerint tellett rá - szerencsére!

Az előadók a 2000-ben alakult osztrák régi zene együttes a L'arpeggiata, a mű címe pedig nagyon egyszerűen: Tarantella Napoletana.

 

Törölt nick Creative Commons License 2015.06.22 0 0 817

FANTASZTIKUS!

Meghallgattam utána még másik három előadásban, de ez felülmúlhatatlan!

Előzmény: Sallai Gabri2 (816)
Sallai Gabri2 Creative Commons License 2015.06.10 0 0 816

Előzmény: Törölt nick (815)
Törölt nick Creative Commons License 2015.06.09 0 0 815

Mozart négy kürtversenyt írt, ezek mindegyike Joseph Ignaz Leutgeb nevéhez fűződik, ui. valamennyit a nála egyébként 24 évvel idősebb barátja részére készítette.

A derék kürtöst még Salzburgból ismerte Mozart, és bár műveletlenségét gyakran nem a leggyengédebb módon figurázta ki, alkalmilag szívesen segítette pénzkölcsönnel régi muzsikustársát, aki 1777-ben Bécs külvárosában sajtkereskedéssel próbált boldogulni. Mindamellett Leutgeb gyakran lépett fel bécsi hangversenyeken.

Ezek közül a kürtversenyek közül következik most a harmadik, az Esz-dúr kürtverseny (K 447).

Előadja a Spanyol Rádió és Televízió Szimfonikus Zenekara, vezényel Jean-Jacques Kantorow. A szólista Radek Baborák.

 

Sallai Gabri2 Creative Commons License 2015.05.04 0 0 814

Ma 360 éve született Bartelomeo Cristofori

 

Előzmény: Törölt nick (813)
Törölt nick Creative Commons License 2015.05.02 0 0 813

Gregorián zene még nem volt idáig, ezért most hiánypótlásul egy rövid darab következik ebből a műfajból.

A gregorián ének egy lexikoni idézet szerint az emberi hang természetes dallamosságában gyökerező, modális hangrendszerű, funkciójában a középkor centrális intézményének, az Egyháznak szolgálatában álló egyszólamú, hangszerkíséret nélküli zene, a középkori műveltség integráns része.

A most következő felvételen az Alsó-Ausztriában található heiligenkreuzi apátság cisztercita szerzetesekből álló kórusa ad elő egy zsoltárt. Ennek az apátságnak a szerzetesei szinte erre szakosodtak, lemezt is jelentettek meg ilyen zenékkel.

 

Labarna Creative Commons License 2015.04.30 0 1 812

       

Előzmény: Sallai Gabri1 (811)
Sallai Gabri1 Creative Commons License 2015.04.12 0 0 811

 

Előzmény: Törölt nick (810)
Törölt nick Creative Commons License 2015.04.11 0 0 810

Egy olyan zeneszerző műve következik akit őszintén szólva én magam nem igazán ismerek: Gabriel Fauré.

Debussy mellett ő volt a XX. század francia zenéjének az egyik legelismertebbek alakja.

A most következő mű címét és közelebbi adatait sajnos nem ismerem, de egy nagyon szép madrigál. Ezt a műfajt azért is szeretem, mert én magam is kórustag voltam egy ideig (a középiskolát bezárólag) és egyszerűen nagyon tetszik.

Ebben az előadásban még ráadásuk az is különleges, hogy a különböző szólamok tagjai nem egy csoportban állnak (szoprán-alt-tenor-bariton-basszus), hanem egymás között elszórva. Nekem tetszik!

 

Törölt nick Creative Commons License 2015.04.03 0 0 809

Mivel erobika barátnőnk felhívta a figyelmünket a tavaszvárásra, most jöjjön egy tavaszi szimfónia!

Ez pedig nem lesz más, mint a romantikus zene egyik legkiemelkedőbb és legnépszerűbb alakja, Robert Schumann műve, az I. B-dúr (Tavaszi) szimfónia, annak is az első tétele.

Pár szó ismertetőül egy nálam sokkal szakavatottabb ember, a néhány évvel ezelőtt elhunyt kiváló zenetörténész, Pándi Marianne tollából:

"Nem hiába nevezik ezt a művet Tavaszi szimfóniának: valóban az ifjúság öröme, az ébredő természet üdesége csendül meg benne. Ma már alig ismerjük azt a költőt - Böttgert - akinek egyik verssora a szimfónia ihletője volt: „Im Tale geht der Frühling auf" (A völgyben éled a tavasz). Ünnepélyes bevezető zene lassú ütemei után az ébredő föld vérpezsdítő ritmusai élénkítik a szimfónia első tételét. Dallamvilágát a felfelé törekvés merész lendülete jellemzi."

Az 1841 februárjában befejezett szimfóniát egy hónappal később Lipcsében mutatták be felesége, Clara Schumann - a kor egyik legkiválóbb zongoraművésze - hangversenyén.

A művet előadják a Bécsi Filharmonikusok, vezényel Leonard Bernstein.

 

Törölt nick Creative Commons License 2015.04.03 0 0 808

Kedves Tamara!

Nagyon örülök, hogy ide is ellátogattál (észleltelek már a "Nosztalgia" topikban is)! Remélem gyakori vendég leszel!

Arról nem is beszélve, hogy igen érdekes muzsikát hoztál. Ilyen kora középkori zenét nem minden nap hallunk manapság.

Előzmény: T a m a r a (807)
T a m a r a Creative Commons License 2015.04.03 0 0 807

fulllextra Creative Commons License 2015.03.09 0 0 806

Monti-csárdás Illényi Katicával

 


Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!