Keresés

Részletes keresés

KZoltán54 Creative Commons License 2019.04.28 0 0 64

Elnézést, ez lemaradt.

KZoltán54 Creative Commons License 2019.04.28 0 0 63


Sziasztok!

 

Segítséget kérek a "családi múzeumban" megtalált, alábbi fényképeken látható egyenruhák rendfokozatok, kitüntetés stb.) beazonosításában.

 

Minden segítséget köszönök.

nevem zsombor Creative Commons License 2018.02.16 0 0 62

Előzmény: nevem zsombor (61)
nevem zsombor Creative Commons License 2018.02.16 0 0 61

Sziasztok,

 

 

Tudnátok segíteni, hogy milyen (II. vh-s) egyenruha van a képen?

Fegyvernem, rang, stb.

 

 

Köszönöm!

Python24 Creative Commons License 2016.09.09 0 0 60

M-15 sisak.Lehet francia,lengyel,szerb,stb.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Adrian_helmet

Előzmény: gyalus44 (59)
gyalus44 Creative Commons License 2016.09.07 0 0 59

 

Üdvözlöm a fórumozókat!

Nemrég vetem ezt a sisakot,az előző tulaj festette át pirosra előzőleg valamijen zöldes barna volt.Szeretném rendbehozni és ha valaki tudja mijen sisak volt eredetileg a válaszát megköszönöm.

son321 Creative Commons License 2009.07.19 0 0 58
Sziasztok!

Erről az egyenruháról tudnátok valamit mondani?
köszi
szabolp Creative Commons License 2009.06.05 0 0 57
Némi pontosítás:
Az osztrák (Habsburg) szárazföldi haderőben 1849. február 14-én a Hadügyminisztérium által kiadott 127. számú rendelettel vezették be először a hatágú csillagot, mint rendfokozati jelzést a tábornokok, törzstisztek (mai szóhasználattal: főtisztek), valamint a főtisztek (mai szóhasználattal: tisztek) és tábori orvosok egyenruházati szabályzatának módosításával.

Ez nem az Osztrák-Magyar Monarchia alatt történt, hanem a Habsburg monarchia osztrák részében (ennyiben helyes a monarchiás felvetés :-). Ugyanis akkor még tartott az 1848-49-es szabadságharc, ezért Magyarországra még nem vonatkozott a rendelet. A bukás után nálunk is érvényre lépett a rendelet, akárcsak a Habsburg monarchia többi országában.

Ismert, hogy divatból a szabadságharc alatt a magyar tisztek közül is elkezdték a csillagokat viselni az akkor előírt "gallérvonások" helyett, de ezzel pl. Klapkát nagyon felbosszantották.
Tehát ténykérdés: a csillagot az osztrákoktól vettük át és tulajdonképpen csak az (Osztrák-Magyar) Monarchia óta magyar hagyomány, addig nem volt önálló magyar fegyveres erő (honvédség).

Ötágú csillagot viseltek francia tábornokok, sőt cári orosz tisztek is, ezért úgy gondolom, hogy nem feltétlenül a kommunizmussal kellene asszociálni. Tény, hogy régebben hordtak nálunk hatágút, mint ötágút. Az ötágút csak megjelenése után jó 100 év múlva, 1950 december 1-ével vezették be nálunk, de semmiképpen sem a szovjetek kérésére vagy sugalmazására, hanem inkább stréberségből. 1956-ban a forradalom leverése után kezdődő Kádár-korszakban rövid időre - legalábbis az öltözeti szabályzat szintjén - visszaállították a hagyományos hatágú csillagokat, de 57-ben újra visszatértek az ötágúra.
Kavics78 Creative Commons License 2009.04.17 0 0 56

"Persze szőrszálhasogatás tudom, csak egyre jobban zavar hogy emberek nem tudnak magyarul fogalmazni." - Nem szorszallhasogatas!

En sem ertettem miert kellett visszahozni a horthysta modit. Jutott volna masra penz!

Amugy meg aki hulyeseget beszel, utanna meg nem hajlando beismerni, hogy ja bocs elirtam, az szanalmassa teszi magat!

Udv!

Előzmény: theta V (49)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2009.04.17 0 0 55
Pedig a magyar egyenruhán a monarchia óta elem a több ágóú csillag, attól függetlenül, hogy közben még volt ötágú korszak is. A monarchia előtt tudtommal sem váll-lapok nem voltak, sem csillagok.
Így meg jogos a Monarchia óta jelző.
Előzmény: Kavics78 (54)
Kavics78 Creative Commons License 2009.04.17 0 0 54

Szerintem tenyleg te vagy a hunyo!

Azt allitottad hogy a monarchia ota!

Ami hazugsag!

Előzmény: Zicherman Istvan (50)
theta V Creative Commons License 2009.04.17 0 0 53
Jó rendben, nyugodjál meg. Felesleges felhúzni magad, nem azért mondtam hogy besértődj. Felejtsd el.
Előzmény: Zicherman Istvan (50)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2009.04.17 0 0 52
Valszeg heraldikai kérdés, mert a csillagok sugarainak számának is voltak jelentései. Vállapokon voltak mindenféle ágú csillagok: öt (és nem csak a szovjet érában), hat, hét, nyolc. Ezek voltak a leggyakrabban.

Meg kéne nézni egy heraldikával foglalkozó szakkönyvet.
Előzmény: Mud Rider (51)
Mud Rider Creative Commons License 2009.04.17 0 0 51
Szegény eredeti "levélíró kisfiú" azt szerette volna tudni, miért 6 ágú és nem azt, hogy mióta.
Egyébként jó a kérdés.
Találgatni azt tudom, hogy mindenféle rendjelek csillag formái is 6 ágúak voltak és abból került át a vállapra.
Az, hogy a rendjelek miért voltak 6 ágúak az meg talán heraldikai kérdés.
Előzmény: Zicherman Istvan (50)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2009.04.17 0 0 50
Akkor keress egy másik fórumot, mivel egy 12 hozzászólalásos nick kedvéért nem fogom megváltoztatni az itt bevett társalgási gyakorlatot.
Ajánlom a Polidilit.
Előzmény: theta V (49)
theta V Creative Commons License 2009.04.17 0 0 49
Vitázik a tököm, csak azt írtad hogy : "az Osztrák-Magyar Monarchia óta."

Ja csak volt közben egy negyven év amikor meg nem hatágú volt, hanem a nagyságos szovjet birodalom alattvalóihoz híven ötágú.

Persze szőrszálhasogatás tudom, csak egyre jobban zavar hogy emberek nem tudnak magyarul fogalmazni.
Előzmény: Zicherman Istvan (48)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2009.04.17 0 0 48
Az volt az alapkérdés, hogy honnan ered.
Előzmény: Zicherman Istvan (47)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2009.04.17 0 0 47
Lópikolát. 1948-ig szintén hatágú csillag volt.
Had ne vitázzunk ezen.
Előzmény: theta V (46)
theta V Creative Commons License 2009.04.17 0 0 46
"Változó a csillagok formája a vállapokon és parolikon. Vagy kifejezetten a magyar egyenruhára gondoltál? Akkor meg az Osztrák-Magyar Monarchia óta."

Lópikolót, a módszerváltás előtt ötágú csillag volt a vállapokon, meg a sapeszokon. Amióta a cocializmus erős bástyái összeomlottak, azóta hatágú csillagokat használnak.
Előzmény: Zicherman Istvan (44)
Kavics78 Creative Commons License 2009.04.17 0 0 45

Szia!

A "Magyar Honvétségnek" (tenyleg az!!! :-) ) megszuntettek a kimenoruhat  a angy tarsadalmi elutasitottsag okan!

(Egett a pofaja a kiskatonaknak miatta)

Előzmény: ballack89 (42)
Zicherman Istvan Creative Commons License 2009.04.17 0 0 44
Változó a csillagok formája a vállapokon és parolikon. Vagy kifejezetten a magyar egyenruhára gondoltál? Akkor meg az Osztrák-Magyar Monarchia óta.
Előzmény: Dragon40 (43)
Dragon40 Creative Commons License 2009.04.17 0 0 43
Sziasztok! Lenne egy kérdésem. Szemiotikából kell dolgozatot írnom és a rangjelzéseket válaszotottam. Viszont nem jutok elöre abban a kérdésben, hogy miért hatágú a rangjelzéseken felelehető csillag. Ha valaki tudja kérlek segítsetek. Köszönöm
ballack89 Creative Commons License 2009.04.06 0 0 42
Sziasztok azt szeretném megtudni hogy a Magyar Honvétségnek akik bevonulnak és kimenőt kapnak van e nekik kimenő diszegyenruhályuk vagy valamien kimenő ruha tehát nem a terpszinü ruhát viselik amit pl a kiképzés alatt? Ha tud valaki segiteni kérem irjon és ha van egy oldal ahol ezt megnézhetem linkelje be vagy képeket külgyőn róla  a pasz2@freemail.hu-ra előre is köszönőm
kiralysannyi Creative Commons License 2006.10.16 0 0 41
Üdv!!

Lehet ez nem ide tartozik.
De lenne egy eladó Dán katonai bakancsom 45ös méretben.Használt,de jó állapotban lévő.
Ha valakit érdekel akkor itt elér:kiralysannyi@vipmail.hu
alfalf Creative Commons License 2006.05.31 0 0 39

Sziasztok!

 

Akit érdekelnek a rendőrségi karjelvények, nézzen be hozzám: www.alf.gportal.hu

 

 

Hummer72 Creative Commons License 2006.04.28 0 0 38

Sziasztok!

 

Az lenne a kérdésem tud-e valaki itthon,  eredeti (Propper-es) ACU ruhát (nadrág, zubbony, kalap) szerezni? Használt is jó...

petfol Creative Commons License 2006.03.06 0 0 37

Úgy tűnik mi már csak ilyen ritkán levelezünk.

 

Van egy félreértés. Az a díszzsinór, amit láttál, és ami a bal vállon lévő gombtól a jobb mellkason lévő gombig ér, és aranyszínű, nem tünt el, az még ma is része az egyenruhának.

 

 Amiről beszélek az a zubony zsinórózása a gomboknál. Amitől olyan "magyaros - huszáros" lett a zubbony. Na, az szünt meg. Ekkor vonták ki az atillát is a gyalogságtól (1906). Ehelyett dolmányt kezdtek el használni. Az 1906-os mintájó zubbony vállán volt egy kunkori rész, na az tünhet "vállkefének". Egyébként a tiszteknek sem volt ilyen, és náluk hiányzott a kunkori rész a vállon (mert ők nem hordtak puskát a vállukon).

 

 Én továbbra is a szakaszvezetői rangra szavazok.

 

 

 

 

 

 

Előzmény: iater (35)
iater Creative Commons License 2005.09.24 0 0 35

Szia petfol!

 

Köszi a választ, már nem is számítottam rá...

Díszzsinór: érdekes, mert él még egy leánya dédnagyapámnak, 91 éves :-) és ő Nála van egy rajzolt kép a dédpapimról és a dédmamimról! És ott van a díszzsinór amit én nem is tudtam, hogy micsoda eddig... Ha jól emlékszem a vállapjától indul előre valamelyik gombhoz... és a vállapján is van valami "bolyhos-féle". Erről tudnál valami bővebbet mondani? A nagynagynéni :-) azt mondta, hogy azt százados viselhette... pedig én is úgy tudtam, hogy szakaszvezető volt... Akkor mi is van ezzel a díszzsinórral?

Várom mielőbbi szíves válaszod...

üdv:

iater.

Előzmény: petfol (31)
rali Creative Commons License 2005.09.21 0 0 34
Előzmény: iater (29)
terasz Creative Commons License 2005.09.20 0 0 33
olyan, hogy "rangjelzés", még van?
vagy már a "rendfokozati jelzés" a hivatalos, kötelező?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!