Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2009.09.26 0 0 23
Ha valaki gyüjti Lugosi Béla filmjeit kérem jelentkezzen a puha77@citromail.hu címre szivessen cserélnék filmeket.
csurtus Creative Commons License 2008.03.21 0 0 22
Rövid életrajzi összefoglaló a Mesterről:

Lugosi Béla
Henry W. Akeley Creative Commons License 2007.09.27 0 0 21
Bocs, de a 12-es hozzászólás Drakulája nem Christopher Lee, hanem Gary Oldman a Coppola-féle (szerintem harmatgyenge) filmből. Na, ő viszont tényleg Lee:Na, ő Christopher Lee
Előzmény: Corvus Corax (12)
Varjú Béla Creative Commons License 2007.02.02 0 0 20

"Folyamatosan folyik a vita, melyik alkotást tekinthetjük minden idők legjobb filmjének. Volt ugye a brüsszeli tizenkettő, ahol Eizenstein Patyomkin páncélosát szavazták meg a hozzáértők. Aztán újabb listák jöttek, Orson Welles Aranypolgára megkerülhetetlen, sokáig no.1. De változnak az idők, változnak a zenék, és változnak minden idők number one-jai is. Egy dolog viszont állandó: a legrosszabb film az ismert világegyetemben Ed Wood 9-es terv a világűrből című alkotása. A zseniális és a bűnrossz rokon egymással, kultuszvonalon pedig pláne. Eddig jobbára jó filmekről volt szó. Most jöjjön a legrosszabb.

A 9-es terv a világűrből Hollywoodban készült nagyjátékfilm, 78 perc, szépen felépített történet, vámpír(zombi?), ufo, miegymás. Ed Wood-nak volt már tapasztalata a nagyjátékfilmkészítés területén: 1953-ban mutatták be Glen or Glenda? című önéletrajzi ihletésű munkáját. A Két életem volt/Nemet váltottam/A Transzvesztita címváltozatok alatt is futó mű egy transzvesztita viszontagságait követi nyomon az Ed Wood-i esztétika jegyében, vagyis a filmbe pakoljunk bele sok egymástól idegen dolgot, aztán vagy összeér egésszé a nagy ötlethalmaz, vagy nem. Nála általában nem. A Glen vagy Glenda? transzvesztita alapfilm, trash-klasszikus, és nagyon rossz. Csakúgy mint Aszörnyeteg menyasszonya (1955). De ezek a filmek még így is csak könnyed ujjgyakorlatnak tűnnek a 9-es terv kristályos tökéletlenségéhez képest.

Béla és az idegenek

A hollywoodi filmek gerincének a történetet szokás tekinteni, a zsáneralapokra felfűzött sztorit, valamint a sztárokat, a vizuális truvájokat és a nézőzsibbasztást. A 9-es terv a világűrből ízig-vérig hollywoodi film. Bár az európai avantgardon iskolázott ízlés hajlamos dadaista műnek tekinteni, távolról sem az – ez bizony Hollywood. Ha nagyon betép. A történetet egy narrátor indítja, a sötétből villan elő, a széke mögül fény nyalábok teremtik a hangulatot, majd meglátjuk a narrátort magát, szőke és tisztatekintetű. Olyannyira, hogy tisztán látszik a szemmozgásán, ahogy olvassa a szöveget a kamera mellől. Az úriembert Criswellnek hívják a való életben és Ed Woodnál önmagát játssza: egy próféta ő (hírnök?), aki a jövőről ad biztos tippeket, itt pedig a történet hitelességét hivatott erősíteni: „Üdvözlet barátaim. Mindannyiunkat érdekel a jövő, mármint az, ahol önök és én az életünk maradék részét eltöltjük majd. Ne feledjék barátaim, az ilyen jövőbeli események, mint amiket látni fognak, meghatározzák majd a jövőt.” A világos bevezetés után még megtudjuk, hogy az egész történet már megtörtént, ergo vagy a néző, vagy a stáb veszett el valamely időhurokban.

A film főszereplője Lugosi Béla, a nagy magyar vámpírszínész, aki a 9-es terv forgatásának idején már halott volt. Ed Wood a szerepeltetését azzal a huszárvágással oldotta meg, hogy a korábbi közös projektjeikből (Glen/Glenda, A szörnyeteg menyasszonya) fennmaradt resztliből átmentette a menthetőt: így a film idejéből két teljes percig – persze elosztva – láthatjuk Lugosit szemtől szembe, a maradék jeleneteiben pedig egy fél méterrel magasabb statiszta helyettesíti őt, arca előtt egy vászondarabbal. (Ed Wood egyébiránt akkor esett örök szerelembe a mozival és a vámpírokkal, amikor hat éves korában látta Lugosi Béla Drakuláját. Újabb érv a korhatár törvény mellett, mondják a rosszmájú amerikai kritikusok.)

A 9-es tervben Béla egy vámpír, aki igazából zombi, és a földet megtámadó idegenek élesztik fel, miután a trafikba menet elütötte őt az autó. De ne szaladjunk előre.

Repülő csészealjak jelennek meg Hollywood felett. Egy pilóta a temető mellett lakik, ahol különös dolgok történnek. Egy nőt eltemetnek. Feltámad és ijesztget. Lugosi Béla – a halott nő férje – kimegy a képből. Megtudjuk, hogy elütötte őt egy autó. De: feltámad és ijesztget. A csészealjakat megtámadja az amerikai hadsereg. Egy tiszt nem tudja, hogy a szemének higgyen-e, vagy a kormánynak, ami szerint nincsenek csészealjak. Egy rendőrt Béla és neje elkap, ő is zombi (vámpír?) lesz, de szerencsére kiderül, hogy az idegenek (ufók?) élesztik fel a hullákat, hogy megmentsék a világegyetemet. Az emberek ugyanis kifejlesztettek valamit, amivel felrobbantanák a Napot – pontosabban valamiféle napbombát - és puszta hübriszből az egész univerzumot. Az idegenek leszállnak, sok bonyodalom után meggyullad az űrhajójuk és elégnek. Béláékból csak a csontváz marad. Mindenki jólinformáltan néz a messzeségbe. „Isten segítsen minket a jövőben”, búcsúzik a narrátor, fény, sötét, zene. Az X-akták című sorozatban Fox Mulder kedvenc filmje a Plan 9 From Outer Space. Persze ez nem jelent semmit.

Miért a legrosszabb?

Szakértők szerint az egy másodpercre jutó filmes hibák száma miatt. A történet teljesen zavaros, követhetetlen: sci-fi motívumok, vámpírmotívumok, zombimotívumok, mindenféle motívumok. Az arisztotelészi hármas egység (tér-idő-cselekmény) nyomokban sem lelhető fel. Három egymást követő snittben, amikben egy eseménysor játszódna le, három különböző napszak van: reggel, éjszaka, nappal. Néha feltűnnek szereplők, tárgyak, amiknek minden józan számítás – és az előző snitt – szerint nem ott kellene lenniük, ahol vannak. A színészek nem színészeknek, hanem odatévedt, másnapos járókelőknek tűnnek, annyi kameraérzékenységgel, amennyi egy tatunak is sok lenne. A dialógusok a legjobb Monty Python imprókat idézik, de sokkal viccesebbek. Az olyan apróságok pedig, mint a szélvihar az űrben, a semmiből megjelenő autók, vagy a tömegeket befogadó kripta, már tényleg szót sem érdemelnek.

A 9-es terv a világűrből valóban, esszenciálisan, a lehető legrosszabb film - ha feltételezünk egy filmes szabályrendszert, egy filmes elváráshorizontot, és egy többé-kevésbé józan nézőt. Tényleg rossz. De tegyük hozzá: a 9-es terv a világűrből minden idők egyik legszórakoztatóbb filmje is.

Ed Wood nem amatőr és nem tehetségtelen: az ő tehetsége negatív előjelű. Ilyen filmet csak negatív géniusszal lehet készíteni, szimpla amatőrség és tehetségtelenség ehhez nem elég. Rossz filmeket nézni kínszenvedés, Ed Wood-ot nézni öröm és kacagás. Csak a langyosakat köpi ki az Úristen. És ha jön az utolsó ítélet, ahol megmérettetik a filmesztétika és a művészet, és különválasztatik az ember az állattól, biztos, hogy Ed Wood is ott lesz. Rosszabb esetben ő mér és választ, jobb esetben pedig csak ül szendén (női ruhában) a mennyei pulpitus mellett és következő, angyalos, megváltós, gigantikusan kolosszális filmjét tervezgeti. Főszerepben: Lugosi Béla és a transzvesztiták. "

filmtörténet.hu

 

Törölt nick Creative Commons License 2006.07.19 0 0 19
Zseniális az összes filmje, kedvencem a Dracula (1931), illetve A Fehér zombi (1932).
szalapala Creative Commons License 2004.02.03 0 0 18
Kis színes Béla bácsiról.
Béla bácsi - született Blaskó Béla Ferenc Dezső - elég sűrűn házasodott és vált el, összesen ötször.
Válásban egyéni csúcsa 3 nap volt - a házasságkötéstől számítva - 1929-ben. (Nem állítom, hogy világrekord, mert mintha lett volna valaki, aki még házasságkötése napján elvált, de azért figyelemreméltó tempó volt Béla bácsié is:)
Béla bácsiról itt még vannak kis színesek.
mondial Creative Commons License 2004.01.20 0 0 16
mindjár kezdődik a Fantomhajó
mondial Creative Commons License 2004.01.16 0 0 15
Két filmjét láttam a nyáron a Filmmúzeumnak köszönhetően, az Ördögi denevér is király volt, de nálam mégis a már színes Halálos rémület viszi el a prímet. A hatásszünetek, a vészjósló tekintetek és monológok nagyon ülnek, mondjuk a vicces elemeket ki lehetett volna hagyni belőle, főleg azt a kretén bádigárdost.

Persze a történet egy nagy rakás összekapkodott valami és a vége is hihetetlen nagy baromság, de ezen nem csodálkoztam.

Lugosit ebben a filmben láttam először. A legemlékezetesebb rész az, amikor az amúgy értelemszerűen angol hadoválás közepette magyarul kezdi el osztani a törpét, hátborzongató érzés volt hallani az öreget magyarul(persze ott valami elátkozott mágus nyelvként van beállítva)beszélni, tán a legértékesebb eleme a filmnek ez.

kedden lesz megint Lugosi film a Filmmúzeumon!

Előzmény: CWorm (-)
Corvus Corax Creative Commons License 2003.12.14 0 0 14
jó volt lugosi-ról az a 25 perc szerdán az rtl-en, csak azért mégis kevés. most nekiállhatnának lugosi-dracula filmeket vetíteni. bár kárpótlásként ma Dracula és kedvenc színészeim játsszanak benne.:)))
Artension Creative Commons License 2003.06.20 0 0 13
Cristopher Lee manapság leginkább pl. Szarumánként ismerhető a Gyűrűk urából, de már kb. 666 éve játszik klf. filmekben. Ezer helyütt láttam magam is, akár epizódszerepben.
Corvus Corax Creative Commons License 2003.06.20 0 0 12
Ő Christopher Lee, mint Dracula. Szerintem isteni! Ő is!!:))

Előzmény: CWorm (8)
Artension Creative Commons License 2003.06.20 0 0 11
Lemailezhetjük?

LP-s átvételt kellene csinálni.

Előzmény: zsanna (7)
Artension Creative Commons License 2003.06.20 0 0 10
Azért gondolom akkori ZS-kategóriásnak a filmeket, mert kis költségvetés, ismeretlen színészek, banális történet stb. jellemzik őket. Ordít, hogy max. 3 nap alatt forgatták le őket.

Meg csillagos A kat.-nak elgondolásom szerint az ún. "nagy" mozifilmek számíthatnak. Mittudomén, amik Gary Cooper, Clark Gable, Bogart stb. főszereplésével készültek. Pontosan nem is tudom, mikor készült a Fillmúzeumon játszott 3 film, de a 30-as évekre tippelek.

Előzmény: CWorm (8)
Haszika Creative Commons License 2003.06.20 0 0 9
http://www.city.info.hu/_tvmusor/filmmuzeum.html

itt a filmmúeum músora, sz'al keresgélhecc benne jó előre azt tudsz szólni időben vkinek akinek van Filmmúzeum (nekem mondjuk van csak ritkán kapcsolom be a TV-t)

CWorm Creative Commons License 2003.06.20 0 0 8
KALYBER: ja, asszem Landau küldte. Christopher Lee meg nemtom kicsoda... :) Szerepelt a filmben...? :)

Artension:
Ed Wood-mekkora egy film!!! Nincs meg vkinek véletlenül vidijón??? Kéne!
Már fel akartam venni, legközelebb ha lesz, akkor szerintem fel is veszem, és akkor majd lehet szó elküldésről.
Lehet, hogy annak idején ezek a filmek ZS :))) kategóriásnak számítottak, de mai szemmel nézve is félelmetesek.
Nemtom, szerintem inkább már ma számítanak ZS kategóriásnak, de akkor tuti hogy csillagos A-k voltak. :) De sztem még ma is nagyon félelmetesek tudnak lenni. Többek között pl ezért is szeretnék sok ilyen régi, feketefehér horrorfilmet beszerezni.

zsanna: oké, meglátjuk. :)

zsanna Creative Commons License 2003.06.19 0 0 7
Videófelvétel-ügyben megpróbálhatok segíteni Neked, ha nem lesz közelebbi jelentkező.
Előzmény: CWorm (-)
Artension Creative Commons License 2003.06.19 0 0 6
Ed Wood-mekkora egy film!!! Nincs meg vkinek véletlenül vidijón??? Kéne!

A Filmmúzeumon futó 3 filmből eddig kettőt sikerült elcsípnem, egyet felvennem, de hát vmi kib* alap ez a pasas! Lehet, hogy annak idején ezek a filmek ZS :))) kategóriásnak számítottak, de mai szemmel nézve is félelmetesek.
Lugosi zseniális: az az orgánum, az az akcentus, az a mézesmázos stílus... Borzongató!

break2 Creative Commons License 2003.06.19 0 0 5
KALYBER Creative Commons License 2003.06.19 0 0 4
Ed wood jó volt.(film)
Lugosit Landau küldte ugye?
Tim Burton múvi.

akkor szereted Christopher Lee-t is?

CWorm Creative Commons License 2003.06.19 0 0 3
Szerintem is.
Na tűnés. :D
Előzmény: Dohi (2)
Dohi Creative Commons License 2003.06.19 0 0 2
igerem, sose latsz itt tobbet :)

egyebkent az ed wood egy klassz film szerintem.

Előzmény: CWorm (1)
CWorm Creative Commons License 2003.06.19 0 0 1
Na innentől kezdve várom a KOMOLY hozzászólásokat, akinek meg nem teccik a téma, azt.... békén hagyom. :) Ha ő is a topikot. :)
Előzmény: Dohi (0)
Dohi Creative Commons License 2003.06.19 0 0 0
tok jo, meg sose nullaztam :D
Előzmény: CWorm (-)
CWorm Creative Commons License 2003.06.19 0 0 topiknyitó
Szerintem méltánytalanul hanyagolódik eme úriember országunkban, így fórumunkban is. Rákerestem a nevére az indexes topikok között, és sehol, S-E-H-O-L nem említődik meg, ami szerintem förtelmes. Mégiscsak egy magyar származású, amcsiországban sikereket elért emberről van szó, meg minden. Szóval legalább egy topikja legyen, hogy aki érdeklődik felőle, annak legyen hová mennie. Talán kéne valami "rajongói honlapot" is csinálni neki, esetleg fan club-ot... :)
Más. Mostanában látom a tévéújságban, hogy szoktak menni a Filmmúzeumon Bélás horrorfilmek. Sajnos nekünk nincs Filmmúzeumunk, így nem tudom megtekinteni őket, pedig nagyon vágyom rájuk. Nincs itt esetleg olyasvalaki köreinkben, aki nézi, netalántán fel is veszi őket kazira? :) Vagy ha nem veszi fel őket kazira, akkor ezentúl felvehetné és elküldhetné nekem (meg mindenki másnak, akit érdekelnek ezek a filmek :), kifizetném meg minden.
Egyébként mostanában megy egy film az HBO-n, Ed Wood a címe, és elég sokat szerepel benne "Lugosi" is. A filmnek nagy szerepe van abban, hogy én most itt irkálom ezeket a sorokat.
Asszem mást most nem tudok mondani, várom a hozzászólásokat...

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!