altimus Creative Commons License 2017.01.01 0 0 161893

a klasszikus (mikro, makro) kozgazdasagtan torvenyei lokalisan serulhetnek (serulnek is), nem egzakt elmeletek ezek, sot mi tobb, az utobbi idoben sokan az alapokat is feszegetik. a kereslet kinalat torvenye se ugy ervenyes ahogy itt szoba kerult. Ha egy ceg pl tularaz egy termeket (nyilvan elofordul), akkor csokken iranta a kereslet (ezt mondja az elmelet, nem mast.)

 

multkoriban egy noi mont blanc orahoz kerestem szijat, bementem a zurichi uzletukbe, ahol szerebbenes nelkul eloszor egy _nem ravalo_ szijat probaltak ramsozni, majd amikor tisztaztuk, hogy latom, hogy a szij nem ravalo, kis durcival elkezdtek keresni a szijat a szamitogepben, es mondtak, hogy persze meg lehet rendelni, 370 chf lesz a szij, amire otthagytam oket, mert pofatlansagnak tartottam. az ora azota is itt van a fiokban, majd valahogy egyszer megoldodik a problema.

 

a kozgazdasagtani megfejtese ott van a dolognak, hogy az adott ceg inkabb a profitot maximalna mint az eladott oraszijak szamat, igy jott ki az arral. ha 5 embernek eladnanak 50 chf-ert szijat azon kevesebb az osszprofit, mintha egy baleknak 370-ert. es lesz ilyen balek, ezt ok eleg jol be tudjak saccolni.

 

sok ilyen omega szijat eladnak a vilagban ezen az aron, mert a vevok egy resze kevesbe arerzekeny, masoknak az idejuk es tobbet es vegul megveszik, aztan persze vannak olyanok akik vesznek kompatibilis termeket, hamisitott szijat, ...

Előzmény: windproof (161892)