Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2018.12.17 0 0 99

"Ha a műveletet görbült felületen végezzük, akkor más számot kapunk."

 

na de olyan görbület kell hozzá, hogy az arány állandó legyen.

Előzmény: Bign (97)
LifeIsGood101 Creative Commons License 2018.12.16 0 0 98

Maximum hany tizedes pontossagu Pi-re van szukseg gyakorlati alkalmazasban?

Bign Creative Commons License 2018.12.16 0 0 97

A Pi az a kerület / átmérő aránya a körnél az euklideszi geometriában.

Tehát az ismert értéke síkra vonatkozik.

Ha a műveletet görbült felületen végezzük, akkor más számot kapunk.

Akár 3-at is kaphatunk.

 

Valószínű az univerzum tere is azért görbült, mert síkra senki nem tudta pontosan kiszámolni. :-)

 

Előzmény: ZorróAszter (92)
jogértelmező Creative Commons License 2018.12.16 0 0 96

" A pi csak egy definíció,"

 

Szerintem érdemes tudni, hogy a meglévő definíciókat - legalábbis a tudomány művelői - nem szokták félredobni.

Előzmény: Maxtion Zenaxus (95)
Maxtion Zenaxus Creative Commons License 2018.12.16 0 0 95

Igen, testvérek! A pi csak egy definíció, illetve axióma, a pi levezethetosege csupan akarat kerdese. Ne adjátok fel a keresést, lépjetek túl az euklideszi geometrian es meglelitek az uj, modern geometriat. Segitsegetekre lehet Xorter mester legnagyobb muve. 

jogértelmező Creative Commons License 2018.12.16 0 0 94

" Közben rájöttem hogy van Pi=3 geometria, "

 

Majd lécci számolj be arról is, hogy abban a cikkben mi a Pi definíciója.

(amit Pi-nek hívunk, annak régóta van, mégha te nem is vetted figyelembe)

Előzmény: ZorróAszter (92)
pert2 Creative Commons License 2018.12.16 0 0 93

Ha egy ovodast biznak meg a pi megmeresevel, vagy egy okori egyiptomit, akkor siman lehet a pi akar 3 is. Az ovodas nem ismeri csak az egesz szamokat, az okori egyiptek meg hanyagok voltak.

ZorróAszter Creative Commons License 2018.12.15 0 0 92

Közben rájöttem hogy van Pi=3 geometria, csak kb. egy év alatt se fejeztem be a cikket. De lehet hogy most beindulok és befejezem. Egyébként egyszerűbb a dolog mint hittem. És mégcsak nem is szükséges hozzá a Jóisten cuppantása. :o)

Előzmény: jogértelmező (90)
ZorróAszter Creative Commons License 2018.12.15 0 0 91

Minden létezhet legalábbis az elméleti matematikában, amiben axiómákból indulunk ki és az eredményeiben nem találunk ellentmondást. Tehát ilyen kvantált geometria is. De azt hiszem, neked kell kidolgozni mert szerintem még nincs.

Előzmény: Törölt nick (89)
jogértelmező Creative Commons License 2018.12.11 0 0 90

" Létezhet geometria, ahol Pi pontosan 3? "

 

Nem, mert a Pi az pont annyi, amennyi.

Törölt nick Creative Commons License 2018.12.11 0 0 89

a képernyőmön a legkisebb 'kör' kerülete négy pixel. ;)

 

a különböző görbült geometriák tudomásom szerint folytonosak. létezik kvantált geometria is?

(mint a négyzetrácsos matematika füzet lapja.)

Gergo73 Creative Commons License 2015.05.17 0 0 88

Köszönöm szépen az érdekes cikket! Egyetértek abban, hogy az euklideszi geometria érvényességétől függetlenül (a fizikai világban) is lehet "mérni a pi-t", de persze ilyenkor is igazából a keretelméletnek az adott felhasználását vagy felhasználhatóságát teszteljük (a példában a valószínűségszámítást és a tűdobálást). Az is egy mérés, hogy egy számítógépbe beprogramozzuk a pi-re vonatkozó kedvenc formulánkat, és várjuk, mit dob ki a gép: ilyenkor egyszerre "mérjük a pi-t" és teszteljük a számítógépünket. Emlékezetes példa, amikor az ikerprím-konstanst hibásan számolta a Pentium chip és az utóbbit vissza kellett hívni (az ikerprím-konstans pedig maradt).

Előzmény: hausdorff (87)
hausdorff Creative Commons License 2015.05.17 0 0 87
Előzmény: Gergo73 (86)
Gergo73 Creative Commons License 2015.05.17 0 0 86

Szokták próbálni a pi értékét meghatározni a fizikai valóságban?

 

Nem. Egyrészt Einstein óta tudjuk, hogy az euklideszi geometria csak közelítőleg érvényes a világban, olyannyira, hogy a kerület és az átmérő hányadosa minden fizikai körnél más és más (persze a gyakorlatban mindig a pi-nek nevezett szám környékén van). Az általános relativitáselmélet nagyon precíz állításokat fogalmaz meg a tér (pontosabban a téridő) geometriájára vonatkozóan, és ezt igyekeznek ellenőrizni minél pontosabb mérésekkel. Ilyen értelemben az euklideszi geometria lejárt lemez a fizikában, pontosabban csak egy közelítő modell, aminek érvényességi területe ismert.

 

Ugyanakkor azt még régebb óta tudják, hogy a hagyományos mérőeszközökkel (vonalzó, madzag stb.) dolgozva az euklideszi geometria hibátlannak mutatkozik, tehát az eltérés tőle a mérési hibán belül marad. Természetesen a Föld felszínén nem az euklideszi geometriát érdemes használni, hanem a gömbi geometriát, de ezt Einstein előtt is tudta mindenki (szerintem még maga Euklidész is, hiszen biztos tudta, hogy a Föld gömbölyű).

 

Még valami: nem jó keverni a matematikát és a fizikát. A pi egy matematikai fogalom, ezt jobb egyszer és mindenkorra tisztázni, és egyetlen pi-vel jelzett szám van.

 

ha 3 dimenziós tér valójában gömb felület lenne

 

A 3-dimenziós tér nem lehet gömbfelület, mert az utóbbi 2-dimenziós. Lehetne persze egy 4-dimenziós gömb 3-dimenziós határa, de tudjuk, hogy nem az.

 

a nagyon nagy, a végtelen átmérőjű kör kerülete az lenne ugyebár

 

A körnek definíció szerint véges az átmérője, és így a kerülete is. Nincs olyan, hogy végtelen átmérőjű kör.

 

Előzmény: zöldkomcsi. (85)
zöldkomcsi. Creative Commons License 2015.05.16 0 0 85

Szokták próbálni a pi értékét meghatározni a fizikai valóságban? Olyasmire gondolok, hogy ha 3 dimenziós tér valójában gömb felület lenne akkor ugyebár minél nagyobb kört rajzolunk.... a nagyon nagy, a végtelen átmérőjű kör kerülete az lenne ugyebár 0? (-: De hogyan is alakul közben ha a 3 dimenziós tér egy végtelen nagy átmérőjű gömb felülete?

(gondolom ha egy hajó útját számítják ki a földön már akkor se 3.14.... ? )

zöldkomcsi. Creative Commons License 2015.05.16 0 0 84

(-: nagyon érdekes! (-:

Előzmény: Gergo73 (81)
Gergo73 Creative Commons License 2015.05.16 0 0 81

A bizonyítást könnyebb végiggondolni, mint sok tizedesjegyre kiszámolni.

 

Egyébként ez egy ismert dolog geometriából, úgy szokták fogalmazni, hogy egy érintősokszög területe megegyezik a félkerület és a beírt kör sugarának szorzatával. Angolul lásd pl. itt.

Előzmény: zöldkomcsi. (80)
zöldkomcsi. Creative Commons License 2015.05.15 0 0 80

A bizonyítást nem volt időm még végig gondolni, de kiszámolva sok tizedesjegyig egyezik az biztos.

Előzmény: pk1 (77)
pk1 Creative Commons License 2015.05.15 0 0 79

A bizonyítás ott van, tagadhatatlan, de nem a szó szerinti kérdésé, hanem az értelem szerintié. ;)

Előzmény: mmormota (78)
mmormota Creative Commons License 2015.05.15 0 0 78

Ezt hogy érted? A másik 77-es (!) hozzászólásban ott a bizonyítás.

Előzmény: pk1 (77)
pk1 Creative Commons License 2015.05.15 0 0 77

Nem, ez soha nem igaz. ;)

Előzmény: zöldkomcsi. (76)
zöldkomcsi. Creative Commons License 2015.05.15 0 0 76

Ilyen egyszerű? (-: Köszi! (-:

Előzmény: Gergo73 (77)
Gergo73 Creative Commons License 2015.05.13 0 0 77

Vagy minden szabályos síkidomra érvényes ez?

 

Igen. Sőt, minden érintősokszögre igaz ez.

 

Bizonyítás. Vegyünk egy érintősokszöget, és jelölje r a beírt kör sugarát. Minden oldal r távolságra van a középponttól, ezért ez az oldal a középponttal egy olyan háromszöget határoz meg, aminek területe (r/2)-szerese az oldal hosszának. A sokszög területe ezen háromszögek területének összege, tehát a terület a kerület (r/2)-szerese. Ugyanakkor a kör területe pi.r2, kerülete 2pi.r, tehát a körre is igaz, hogy a terület a kerület (r/2)-szerese. Kész.

 

Megjegyzés. A megfigyel összefüggés nem véletlen, hiszen a kör előáll az érintősokszögeinek határértékeként. Mivel minden érintősokszögnél a terület a kerület (r/2)-szerese, ezért ez a tulajdonság fenn kell, hogy álljon a kör esetében is.

 

Egyébként van egy csomó topik, ahol feltehetted volna ezt a kérdést: topik1, topik2, topik3, topik4, topik5, topik6.

Előzmény: zöldkomcsi. (76)
zöldkomcsi. Creative Commons License 2015.05.13 0 0 76

Nem hinném, hogy ide tartozik de nem látok más pís topicot. Érdekes? vagy nem? Egy négyzetbe írható kör területe és kerülete pontosan úgy aránylik egymáshoz mint a négyzet kerülete és területe. Nem próbáltam bizonyítani, csak kiszámoltattam géppel sok tizedesjegyig.

Vagy minden szabályos síkidomra érvényes ez?

Gergo73 Creative Commons License 2015.05.09 0 0 75

a pí számértékének meghatározása, az szerintem levezetés

 

Igen, de Te azt mondtad, hogy "a pi levezetése", aminek nincs értelme, én erre reflektáltam. A pi az egy szám (fogalom), nincs mit rajta levezetni.

 

A számérték bármiféle meghatározása természetesen levezetés, de előtte tisztázni kell, hogy mit is értsünk "meghatározáson", hiszen ez egy szubjektív dolog (avagy kulturális dolog).

 

Érthetjük alatta azt, hogy sorra találjuk meg a pi tizedesjegyeit, azaz: 3<pi<4, majd 3.1<pi<3.2, majd 3.14<pi<3.15, majd 3.141<pi<3.142, stb. Ezek mind korrekt tételek, tehát van bizonyításuk (levezetésük).

Előzmény: zöldkomcsi. (74)
zöldkomcsi. Creative Commons License 2015.05.09 0 0 74

.... a pí számértékének meghatározása, az szerintem levezetés.

Előzmény: Gergo73 (72)
zöldkomcsi. Creative Commons License 2015.05.09 0 0 73

"Az aranymetszés az más tészta."

 

hááááát........ nem tu'om.... (-: majd mondom ha eszembejut valami. (-:

Előzmény: Gergo73 (72)
Gergo73 Creative Commons License 2015.05.09 0 0 72

A pi-n nincs mit levezetni, hiszen az csak egy jelölés. Van egy tétel az euklideszi geometriában, miszerint minden kör kerületének és átmérőjének aránya ugyanaz a szám. Ezt a számot jelöljük pi-vel. (Persze vannak más definíciók is, de mindig ugyanezt a pi-t adják meg.)

 

Levezetni a pi-ről szóló egyéb állításokat lehet. Pl. le lehet vezetni, hogy 3.14<pi<3.15, vagy

 

pi/4 = 1/1 - 1/3 + 1/5 - 1/7 +-...

 

vagy

 

pi2/6 = 1/12 + 1/22 + 1/32 + ...

 

vagy

 

az egységgömb felszíne 4*pi és a térfogata (4/3)*pi

 

vagy

 

pi nem egyenlő két egész szám hányadosával.

 

Az aranymetszés az más tészta. Az egy tételhez kapcsolódik, miszerint ha egy szakaszt úgy osztunk fel, hogy az egész a nagyobb részhez úgy arányoljon, mint a nagyobb rész a kisebbhez, akkor ez a közös arány az (1+gyök(5))/2. Ezt az arányt hívják az aranymetszés számának, és erre az arányra nincs értelme külön jelölést bevezetni, hiszen a standard korábbi jelölésekből (négy alapművelet és gyökvonás) kifejezhető.

Előzmény: zöldkomcsi. (71)
zöldkomcsi. Creative Commons License 2015.05.09 0 0 71

A pí levezetése kissé bonyolult de a fí az aranymetszés levezetése egyszerűbb, annál azt hiszem világos, hogy az sem lehet pontosan 6.

Előzmény: Gergo73 (70)
Gergo73 Creative Commons License 2015.05.08 0 0 70

Nem mondtam, hogy butaság, hanem csak tisztáztam a dolgot. Ettől persze értettem a topiknyitó kérdést, és mondtam arra is valamit.

 

A lényeg, hogy a pi inkább definíció, mint axióma kérdése. Az axiómák állítások, a pi=3 állítás pedig csak akkor értelmes, ha a pi-t már definiáltuk vagy ha más axiómákban is szerepel. Pl. vehetnénk két axiómát: (1) pi=3, (2) a körkerület az átmérő pi-szerese. Ezt persze rögtön egyszerűsítenénk erre: (3) a körkerület az átmérő háromszorosa. És akkor a kérdés az, hogy mi legyen a többi axióma, és ezekkel megfér-e a (3). Ez harmonizál azzal, hogy "Mit is értsünk geometrián?"

Előzmény: zöldkomcsi. (69)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!