Keresés

Részletes keresés

rézműves1 Creative Commons License 2013.05.19 0 0 3467

...sziasztok "abszintos-ok", régen jártam erre (de azért néha idekíváncsiskodok)...

 

...zxc37-jó a kérdés, de azért ne ess túlzásba!!...persze ez attól is függ, hogy milyen hűtőt akarsz csinálni...az 5-10-métereket felejtsd el...egy 80-100-cm-es "Leibig-hűtő" (cső a csőben: 12-es belül, 22-28-as kívül) ezt a hűtési igényt bőven kiszolgálja, ha van hideg csapvized...ha ezt egy kicsit komplikáltnak találod, akkor egy 2.5m-es 12-es lágy csövet simán kézzel, egy túristapalack köré tekered (kb 20-cm) és egy 50-lityis műanyag hordóban elhelyezve nagyszerűen működik...

                                                                    ...jó barkácsolást és jó nedűket...

                                                                                                                      ...üdv Bobi a Rézműves...

 

...ui: lehet, hogy hamarosan időt szakítok a "dupla-thumper" megvalósítására...kiváncsi vagyok, hogy a "Pisztórius"-tányérom után kötve, egy ilyen "dupla" milyen szeszfokot tud elérni egy jó cefréből...

 

Előzmény: zxc37 (3464)
sange72 Creative Commons License 2013.05.19 0 0 3466

Üdv!

Valaki egy vodka-cefre receptet tudna adni? És tényleg annyiszor kell lepárolni, ameddig 90%-os nem lesz a végeredmény, és utána visszahigítani, vagy elég 2x, mint a páleszt?

Amateur-no1. Creative Commons License 2013.05.19 0 0 3465

ROBI876    Kormoss'

 

Majd megoldom valahogy ezt a ph. mérőt, eddig is megvoltam nélküle de a fejlődés elkerülhetetlen, azt mondják, egy vállalkozás, ha nem fejlődik előre, akkor hátra felé megy.

 

A hordó jó állapotú, most van dagasztás alatt, egy picit kiszáradt, mondanám, dőlt belőle a víz orrán száján, jó szagú, tiszta és reményteli.

Egy idős úrtól van, az udvara sűrűfésűvel kezelt fű, a szőlője példásan ápolt, akkor mitől ne lenne a hordója más.

 

Én nem nagy volumenekben gondolkodom, nincs is cefréshordóm 30-literesnél nagyobb (4-5 db.-ról beszélek), de mindig fortyog bennük valami marhaság.

Mellette marháskodok egy kis borral is, max talán ha a terveim bejönnek, 3-350 liter/ év.

 

Szépen összevárom apránként az adagot és telerakom azt a relatíve kis hordót Whiskyvel, aztán had érjen az utókornak :) az innivaló! Szerintem egyébként, ha felül töltöm és alul elveszek belőle, akkor lesz egy állandó, jó minőségű ital.

 

Volna egy ötletem:

Írjuk össze, melyek azokat a terményeket és gyümölcsöket "ABC"-sorrendben, amelyekkel érdemes foglalkozni és elérhetőek a hazai hobbista számára nagyobb kalamajka nélkül, függetlenül attól, hogy már volt-e tapasztalatunk vele kapcsolatban, vagy sem.

Amikor már tökéletesnek tűnik a lista, leegyeztetjük természetesen és azt feltehetnénk a  Kipróbált receptek közé, figyelemfelkeltőnek, hátha beindul valakinek a fantáziája az egyik láttán.

Vélemény?

 

Előzmény: Törölt nick (3463)
zxc37 Creative Commons License 2013.05.18 0 0 3464
Sziasztok!A tanácsotokat szeretném kérni, hogy milyen hosszú desztilláláshoz az ideális méretű hűtőcső. Például egy 15-20 literes üsthöz, 5-10-15 méteres rézcső, vagy milyen arány javasolt? Előre is köszönöm a tanácsokat!
Törölt nick Creative Commons License 2013.05.18 0 0 3463

Az Ebay-t használni tényleg célszerűbb, ha nem sürgős a mérő, akkor 2000 Ft körüli összegért Kínából is meg lehet rendelni, de annak kell 1 hónap mire hozza a posta.

 

A boroshordó tökéletes, plána ha jó állapotban van. Nem tudom mekkora tételekben gondolkozol, de nekem a 65 liter nagynak tűnik... márpedig csak akkor tudod veszteség nélkül használni a hordót érlelésre. 65 liter whiskyt elkészíteni pedig nem kis feladat... A kénezés nem jelent problémát, az üresen álló hordót mindenképp kell kénezni.  

Előzmény: Amateur-no1. (3461)
Törölt nick Creative Commons License 2013.05.18 0 0 3462

Szia! Igen, itthon sajnos 4-5k az ára+posta. E-bay-on regisztrált ismerősöd ha van, akkor érdemes lenne megkérned, hogy rendeljen neked egyet. Angoloknál 2 dollár a kütyü (400 ft) +2000 ft a posta, végülis a tengerentúlról jön. De még ezzel a magas postaköltséggel is csak fele annyi, mint itthon. Ha meg többet vesztek, mondjuk, haverokkal közösen, akkor valószínűleg ugyanennyi lehet több darabnak is a postája, mert súlyra nem nehéz. Viszont jó 2 hét, mire a kezedbe kapod.

Előzmény: Amateur-no1. (3460)
Amateur-no1. Creative Commons License 2013.05.18 0 0 3461

ÁHÁ ! Hát végül is . . .

 

De mosmár hűtőben van és nemsokára lesz mibe áztatni is, ha megtehettem volna,(de eszembe sem volt) tán így teszek, de nem volt mibe, az első rizsa, még nem forrt ki egészen és a whisky alszeszembe pedig szentségtörés lett volna.

Idén már csak így lesz, de jövőre úgy intézem, hogy azonnal egy első párlatba juthasson.

 

Véleményt kérnék,- vettem egy perfekt 65-Literes vörösboros hordót.

Ha megvolt az érlelésre szánt Whisky főzése, most egyenlőre mondjuk, mindegy,hogy csipszes, vagy pőrkölt tölgyes módon, kapta meg amit megérdemel,- ebben a hordóban a további érlelés-pihentetés mit eredményezhet a szokásos kis szesztartalom vesztéstől eltekintve?

Szeretném ebbe tenni? Valamint ugye a boros hordó kénezett, ebből mi adódhat?

Előzmény: cloaked (3458)
Amateur-no1. Creative Commons License 2013.05.18 0 0 3460

Köszi és szia !

 

Ahhoz képest, hogy tudom mennyire olcsó a dolog, ez az összes "ajánlat" veszedelmesen magas haszonréssel árúsítja, feltehetőleg ecceeecsak leszarom és megveszem az egyik óccsónak látszó  bótolóstól és ennyi.

 

Az ilyen vaterás, meg miegyebes eladók, valahol, megvesznek, kb. 1,000.000 db. ot aztán egyenként eladják, ezzel nincs is semmi baj, csak a 20X-os + zavar egy kicsinykét.

Előzmény: fürészes (3459)
fürészes Creative Commons License 2013.05.18 0 0 3459

Szia, itt is kapható és nem is vészes az ára, csak egyszer kell megvenni!

http://olaszsped.com/index.php?main_page=product_info&cPath=70_42&products_id=348

Előzmény: Amateur-no1. (3457)
cloaked Creative Commons License 2013.05.18 0 0 3458

Biztonságosabb az íz szempontjából, ha mélyhűtő helyett elteszed bármilyen 15%-nál erősebb alkoholban, amennyi épp csak ellepi. Utána egy az egyben felhasználhatod az egészet az alszeszhez, az alkohol sem megy kárba.

Előzmény: Gyuri1991 (3455)
Amateur-no1. Creative Commons License 2013.05.18 0 0 3457

Elhalászták az orrom elől a ph.-mérőt, de vagyonokat nem akarok érte adni, majd lesz másik :(  !

Előzmény: Törölt nick (3391)
Amateur-no1. Creative Commons License 2013.05.18 0 0 3456

Szia!

Kíváncsi vagyok a végeredményre, minden esetre a bodzát muszály tartósítani, mert mire kiforr a cefre, tönkremegy a virág, meg talán le is fut a szezonja, marha gyorsan beindult, minden nő, mint a gomba, be akarja hozni a természet a lemaradást.

Előzmény: Gyuri1991 (3455)
Gyuri1991 Creative Commons License 2013.05.17 0 0 3455

Üdv!

A mai nap megcsináltam a cefrét, az említett cukorcefre receptet többszöröztem: 100L víz, 20kg cuki, 5,5 kg darált búza, 55g élesztő, sav. Amint lehet, lövöm felfelé főni, az alszeszbe ervezem áztatni én is a bodzát, és majd ezt akarom lefőzni. Úgy nézem, addigra nem nyílik el a bodza, sok, főleg árnyékosabb helyeken még csak most nyílik. Egyébként van dögivel, Dunát lehetne vele rekeszteni. :) Ha mégis kezdene elnyílni, én is fagyasztani tervezem.

Előzmény: Amateur-no1. (3454)
Amateur-no1. Creative Commons License 2013.05.17 0 0 3454

Szia!

 

 

Kormmossal beszéltünk a rizs-cefrés történetről, én azt gondolom, hogy egyrészről megpróbálom a natúr-rizses cuccot, de kifejezetten jónak gondolnám ezt a bodzás ízesítéssel, méghozzá úgy tervezem, hogy a lefőzött alszeszbe áztatom a bodzavirágzatot, amit ugye nem lehet egyszerre leszedni, de van infóm, hogy nagyon szépen elvan a mélyhűtőben és össze lehet várni egy jelentős menyiséget így, (nekem már ott figyel a frigidaírban) !  :)

 

Tehát javaslom, gyüjtsük szépen a hűtőben a bodzát, áztassuk az alszeszbe és gondolom, minnél tovább, annál jobb, - főzzük és meglátjuk mi a vége. 

Azután majd konzultálunk, én rizsezek, Te sugárcefrézel.

 

Előzmény: Gyuri1991 (3448)
Törölt nick Creative Commons License 2013.05.16 0 0 3453

Szerintem inkább pont a pörköléstől kezd megkeseredni az íze. Sajnos pálcákkal meglehetősen nehéz utánozni egy több éves hordós érlelést... én egyébkénteszek egy pörköletlen pálcát, hogy több tölgy íz menjen át.

Előzmény: caniculus (3447)
Törölt nick Creative Commons License 2013.05.16 0 0 3452

Cefrébe nem érdemes áztatni. Főzd ki íztelenre, és 60-65%-ra, ebbe áztasd a bodzavirágot. Tedd meleg helyre (de ne napra!) 2-3 nap múlva hígítsd le, 25-30%-ra, és ha lehetséges, a bodzavirággal együtt desztilláld újra. 

 

Ha erős bodza ízt akarsz, ne spórolj a virággal. Én tavaly bodza terméssel, és más gyümölcsökkel áztatva csináltam ugyanezt, egy kicsit dobni akartam a vegyespálinka minőségét. Sikerült :)

Előzmény: Gyuri1991 (3448)
Törölt nick Creative Commons License 2013.05.16 0 0 3451

Ha íztelenítés miatt akarod többször desztillálni, akkor minden finomításnál kell elválasztás (felfelé haladva mindig kevesebbet kell elvenni). Ha csak simán erősítés a cél, akkor a 2-nál válassz el, később csak a legelején jövő szennyeződések miatt célszerű félretenni valamennyit, és persze a végén a fazékízű részt sem célszerű már beleengedni.

Előzmény: Monek Tamás (3445)
Törölt nick Creative Commons License 2013.05.16 0 0 3450

- Pár fok eltéréstől nem a világ (annyira a hőmérő sem pontos), de igyekezz tartani. Ha alacsonyabb az semmi gondot nem okoz, inkább felfelé vészélyesebb a dolog. 65 C felé semmiképp ne menjen. A 62-65 C köré próbáld belőni.

- Ha zöld malátával cukrosítani akarsz, akkor elég 20-30%-ot malátázni.

- Igen, megfelel a terménybolti is.

Előzmény: Viktor Uri Katona (3444)
cloaked Creative Commons License 2013.05.16 0 0 3449

Innen nehéz megmondani, hogy olyan-e, amilyennek a pálcától lennie kell, ugyanis a Jim Beam-hez képest mindenképpen száraz-csersavas lesz. Azt a bizonyos telt édes bourbon-ízt csak 4-5 évnyi nagy hordó tudja, legalábbis eddig másképp senkinek nem sikerült, pedig évek óta próbálkoznak vele a kis főzdék. Ha kezd nem ízleni, mindenképp vedd ki a pálcákat.

 

(Személy szerint nekem jobban szokott ízleni a fehéren hagyott szesz, mint a pálcás, pedig amúgy az érleltet szeretem jobban.)

Előzmény: caniculus (3447)
Gyuri1991 Creative Commons License 2013.05.16 0 0 3448

Üdv!

Bodza virágot szeretnék szeszhez felhasználni, ehhez Kormoss' 3399-es hsz-ében lévő receptet szeretném használni, ebbe a cefrébe áztatva a bodzavirágot. Mennyire lehet bodzás íze? Próbált már valaki hasonlót?

caniculus Creative Commons License 2013.05.16 0 0 3447

Viszki gyorsérleléssel kapcsolatban kérdezném, milyen hatása van, ha az érlelőpálcán néhány négyzetcentiméter nincs megpörkölve. Az első két nap után nagyon kellemes édeskés íze volt. Most, hét nap után, viszont már egyre kesernyésebb. Mint a tea, amiben túl sokáig ázott a filter. Lehet, hogy a hiányos pörkölés miatt csersavas lett? Nem direkt csináltam így, hanem csak pörkölés után tudtam, mennyit fafelület fog kelleni és hogy mennyit vágjak le.

 

Balra a gyári, középen az érlelt, jobbra az eredeti:

Amateur-no1. Creative Commons License 2013.05.15 0 0 3446

Persze a hülye a maga kárán tanul !  Így jártam.

Most a maradékot úgy hermetizáétam, hogy az üvegben 90% az ital és  csak kb. 1-cm. parafa van a nyakába dugva, de lemártottam pecsétviasszal.

Ha szeretné, akkor kilökheti, de mostmár ne szeresse.

Előzmény: Amateur-no1. (3440)
Monek Tamás Creative Commons License 2013.05.15 0 0 3445

Sziasztok.

Azt szeretném kérdezni, hogy ha valamilyen cefrét 3-szor kell desztillálni valamilyen okból, akkor a második, vagy harmadik főzésnél választjátok le a rézelejét?

Köszi :)

Viktor Uri Katona Creative Commons License 2013.05.15 0 0 3444

Üdv a melegítésnél ha nem pontosan annyik lesznek a fokok az probléma?

másik kérdés csak azt a 25-30 %ot csiráztassam ki és a többit csak hozzá darálni?

jah és sima terményesnél kapott alapanyag megfelelő lesz?

 

Előzmény: Törölt nick (2295)
caniculus Creative Commons License 2013.05.15 0 0 3443

10 kiló narancsot vettem, félbevágva egyenként kifacsartam kézzel és tettem hozzá 30dkg cukrot. 5-6 liter cefréből 24 literes fullréz főzőn 1,2 liter ~50%-os alszesz jött. A teljes kihozatal 9dl*50% lett, cukor nélkül 7dl*50% lehetett volna. Így is nagyon kellemes narancs-narancshéj illata volt. Nekem az eperrel és málnával egy kategória.

Előzmény: Amateur-no1. (3441)
Gyuri1991 Creative Commons License 2013.05.14 0 0 3442

Tudtam, hogy tudod. :)

Ezt akár tanulópénznek is fel lehet fogni. Én csak ép üvegekben tárolok, ha pattant a szája vagy a széle, nem is foglalkozok vele. Kb. 95% ig szoktam tölteni, szobahőmérsékleten. Ha kinyitom, így sem sziszeg. 

Azt hallottam valahol, hogy ahol árultak kimérős szeszt, ott eladás előtt felfűtötték a helységet, a szesz kitágult. Mire az ürgék, vagy kocsmárosok hazavitték, addig a literes üvegekben csak 9dl volt...  Ez alapján a Te 2litered kb. 1,5-2decit akart tágulni...

Előzmény: Amateur-no1. (3440)
Amateur-no1. Creative Commons License 2013.05.14 0 0 3441

Az egyik ismerősőmet kérték meg, hogy csináljon próbafőzést valami grapefruit-cuccal, szerintem ki kell tömni sugárral, hogy legyen belőle valami, mesélj arról a narancsos történetről, hogyan készül a cefre?

 

A próbadolog, nem volt értékelhető, mert 3-dl.-ket nem lehet nagy főzőben,- olyan gyorsan lejött, hogy észhez sem tért már lent volt, főleg egy akkora főzőben nem lehet megcsinálni, mint neki van.

Előzmény: caniculus (3435)
Amateur-no1. Creative Commons License 2013.05.14 0 0 3440

Amúgy, mi a fene lett volna más, ha nem az !  

 

Előzmény: Gyuri1991 (3437)
Amateur-no1. Creative Commons License 2013.05.14 0 0 3439

Pukk,- szobahőmérsékleten.

Azt,amit kóstolónak vittem, az müa. palackban volt,- direkt figyeltem, mikor kinyitottam, hogy szuszog-e, vagy sem. Nem tette.

 

Minden esetre, az az elképzelésem, hogy minden olyan palackot, amit elrettentő példa ként szeretnék félretenni, úgy fogok lepalackozni, hogy a parafa dugóból levágok egy centis szeletet és miután a  90%- ig töltött üveget ezzel zártam le, kap egy kis pecsétviaszos zárást.  Ha akarja, akkor ki tudja lökni.

cloaked Creative Commons License 2013.05.14 0 0 3438

Ez amúgy elég érdekes, hány C° környékén töltötted bele?

Előzmény: Amateur-no1. (3436)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!