Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2012.03.07 0 0 1920

Ezek szerint mégis fontos a 85%-os alkoholtartalom a jobb oldóképesség miatt. Előbb legalább az kiderült, hogy érdemes mindent elhinni a régi recepteknek :)

 

Énnekem is fel kéne már használni a gyógynövényeket, mert lassan lejár a szavatosságuk, de még mindig nem jutottam el odaáig :)

Előzmény: cloaked (1919)
cloaked Creative Commons License 2012.03.06 0 0 1919

Kaptam mintát – nem itteni fórumtagtól – házi abszintból. Több okból is tanulságos nekünk:

 

– 75%-os áztatással gyenge lett az illóolaj-tartalma, és csak jéghideg víztől opálosodik rendesen. Mindezt annak ellenére, hogy egy hétig ázott, másfélszeres adag fűszer volt benne (45-45 g/l) és szűrés nélkül főzte. (Volt egy 85%-os ázata korábban, az főzés után is opálosodott rendesen.)

 

– Az üröm-ánizs-édeskömény hármasából készült egyenlő arányban, és bár az előbbi probléma adott, az íz egész harmonikus lett fehéren is. Kb 2-2 teáskanál/liternyi bárányürömmel, izsóppal és citromfűvel beszíneztem (12 óra hidegen), így még kiegyensúlyozottabb lett, igen csinos színnel.

 

– Az alap étkezési finomszesz volt. Nagyon előnyös, szóval továbbra is a 95,6% lehető legközelebbi megcélzását ajánlom, borpárlatnál is (az abszinthoz pont elég íze marad akkor is).

 

Összességében tehát boltban kapható fűszerekből és megfelelően tiszta párlatból ki lehet hozni egy teljesen vállalható, kellemes abszintot.

öreg-muslica Creative Commons License 2012.03.03 0 0 1918

Így már értem……

 

ö-m

 

Előzmény: Törölt nick (1915)
öreg-muslica Creative Commons License 2012.03.03 0 0 1917



Nem , mert nem igaz……..

 

ö-m

 

 

 

Előzmény: newPenion (1912)
Törölt nick Creative Commons License 2012.03.03 0 0 1916

Árpából / kukoricából lehet iható "bort" készíteni?

 

Nem ezt hívják sörnek? :)))

 

 

Előzmény: newPenion (1912)
Törölt nick Creative Commons License 2012.03.03 0 0 1915

Szerintem félre értettél, én nem ízesítésre használtam a banánt és a narancsot, hanem azokat cefréztem, és azokat főztem le mint a pálinkát. Egy zöldséges ismerőstől kaptam a gyümölcsöket, amik már nem voltak eladható állapotban. A banán párlata meg pont olyat lett, mint amilyen a bora lehet. 

Előzmény: öreg-muslica (1911)
Törölt nick Creative Commons License 2012.03.03 0 0 1914

Elnézést, félre írtam :) Tehát ha nem alszik el, akkor nincs erjedés, mivel szén-dioxid termelés sincs.

 

Szerintem az csak egy kis "pimpó", óvatosan fölözd le róla, és öntsd ki. Penészesedni csak fertőzés útján szokott, vagyis ha valami penészes került a cefrébe, vagy eleve penészes volt az alapanyag. De gondolom ezek egyike sem áll fent, úgyhogy nem kell izgulni.

 

Ha a folyadékszintig égve marad - akár szellőztetés előtt, akár után - az azt jelenti hogy gyakorlatilag nem erjed. Viszont ha újabban 4-5 cm-re elalszik, akkor lehet hogy újra beindult az erjedés? De ha továbbra se mutat bíztató jeleket, akkor szinte biztos hogy nem a hőmérséklettel van gond. Ha gondolod írd le mit hogy csináltál, aztán megpróbálunk kiokoskodni valamit. 

 

Szívesen segítek, végülis azért van ez a fórum, hogy tanuljunk egymástól :)

Előzmény: newPenion (1913)
newPenion Creative Commons License 2012.03.03 0 0 1913

A gyufa most (egy éjszaka elteltével) úgy 4-5 cm-re alszik el (a folyadékfelszíntől).

 

Viszont van egy nagyobbb baj!

Valami halovány fehér hártya kezd megjelenni az egyik hordóban a folyadék felszínén.

 

Nagyon aggódom, hogy _penész_.

Szerintem a tegnapi sok nyitogatástól van.

 

Lehetséges?

 

Ellenszer?

 

Ki szabad főzni a penészes cefrét. Értelemszerűen a penészt "lefölözve"

 

Jah és kedves Kormoss:

Köszönöm, hogy foglalkozol velem!

newPenion Creative Commons License 2012.03.03 0 0 1912

És téged nem riaszt vissza az a sok rémisztgetés, amita a banánhélyról hallani?

Miszerint nagyon nyersen szedik és mérgező gázokkal kezelik a hosszú hajóút során.

 

"a banán bora ihatatlan szörnyüség…könnyü elképzelni mi lesz belöle ha lepároljuk…..)"

 

Árpából / kukoricából lehet iható "bort" készíteni?

 

Nem kötekedni jöttem, csak hirtelen eszembe jutottak ezek.

Előzmény: öreg-muslica (1911)
öreg-muslica Creative Commons License 2012.03.03 0 0 1911

A Triple sec, Curaçao, Aurum, Cointreau, Grand Marnier, Mandarine Napoleon stb.

készítésében az a közös, hogy szárított narancshéjat használnak hozzá……..

 

Ha áztatjuk akkor nem szabad rajtahagyni a fehér héjat mert keserü lesz.

Ha áztatjuk és késöbb átfözzük akkor nem számít a fehér rész, mert nem fog átpárolódni a keserüség……

 

A banán nagyon becsapós…….mivel a belét szeretjük, mindenki azt hiszi abban van a lelke….

Pedig a héjában van az illóolajok 92%-a……( a banán bora ihatatlan szörnyüség…könnyü elképzelni mi lesz belöle ha lepároljuk…..)

 

A legegyszerübb útja pl. a rumnak egy kis banán illatot adni : 3-4 banánhéj/ 20 L melasz-cefre……

 

ö-m

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Törölt nick (1908)
newPenion Creative Commons License 2012.03.02 0 0 1910

Irod:

"Ha a gyufa elalszik fölötte, akkor az azt jelenti, hogy nem termel szén-dioxidot"

Nem épp ellenkezőleg?

 

Bizonyára nehéz a felfogásom, de újra tisztázni szeretném:

 

Kinyitottam a hordót (aminek a teteje közel légmentesen záródik, de már kis nyomás is meg tudja emelni, tehát nyomás nem tud benne kialakulni).

Gyújtotam egy gyufát.

A hordó pereméhez érve elaludt.

Kicsit meglegyeztem a hordó száját, majd ismét gyufát gyújtottam.

A folyadékszintig égvemaradt.

Viszzazártam a hordót. Eltelt 3 óra. Most gyújtottam egy gyufát.

A folyadéktól 2-3 centire aludt el.

 

Akkor most jó? vagy rossz? vagymi?

Tényleg írjam le a cefrézést?

 

18 fok biztos megvan. Most épp 19 is. Itt vannnak mellettem a hordók a szobában. :)

Előzmény: Törölt nick (1909)
Törölt nick Creative Commons License 2012.03.02 0 0 1909

Ha a gyufa elalszik fölötte, akkor az azt jelenti, hogy nem termel szén-dioxidot, vagyis nem erjed. Én arra gyanakszom, hogy valami más nem stimmel avval a cefrével. Ennek ezernyi oka lehet, így sajnos elég nehéz lenne megmondani, hogy pontosan mi. A hideg lenne a legkézenfekvőbb, biztos hogy abban a helységben 18 C van? Emellett, ha le tudod írni részletesen, hogy a cefrézés kezdetétől mit hogy csináltál, akkor másra is fény derülhetne...

Előzmény: newPenion (1907)
Törölt nick Creative Commons License 2012.03.02 0 0 1908

Mármint hogy értve? A héjukból készítsem a cefrét?

Előzmény: öreg-muslica (1906)
newPenion Creative Commons License 2012.03.02 0 0 1907

Én is csak érdekességnek készítek egy keveset a banánból. (A héját bele nem tenném.)

 

A gyufás próbát megelőzően mennyi ideig legyen lefedve a cefre?

Mert először már a hordó tetejénél kialudt. Aztán kiszellőztettem és most a folyadék határáig égve marad.

Mennyi idő múltán kell újratelítődnie?

Előzmény: Törölt nick (1905)
öreg-muslica Creative Commons License 2012.03.02 0 0 1906

Legközelebb az említett gyümölcsöknek csak a héját fözd ki……….Teljesen más eredményt fogsz kapni…….

 

ö-m

 

Előzmény: Törölt nick (1905)
Törölt nick Creative Commons License 2012.03.02 0 0 1905

Hát lehet hogy én vagyok konzervatív, de ezek az "extrém" pálinkák sosem izgattak fel túlzottan. Egyszer csináltam mandarinból és banánból, nagyon kíváncsi voltam, de végülis egyiktől sem estem hanyat. Sőt, a banánnak kifejezetten förtelmes íze lett... dehát ízlések és pofonok.

 

A legbiztosabb, ha gyufát teszel fölé, és megnézed mi történik. Amíg elalszik, addig erjed. Az erjedés mértékét az mutatja, mennyire közel alszik el a gyufa. 

Előzmény: newPenion (1904)
newPenion Creative Commons License 2012.03.02 0 0 1904

Akkor nem csak nekem kerekedett nagyra a szemem a gesztenyét illetően. :-)

 

A sütőtökre én is gondoltam már egyszer. Hisz olyan jó édes :-)

 

Más:

A gabonával egyidőben elindított banán a mai napon "fordult meg".

A gabona meg továbbra is csak "halkan" bugyog egyet-egyet. Az már az első nap óta "meg van fordulva", de úgy veszem észre, hogy egyre szorul az aljára. Vagyis kevesebb lett a sűrű része. Eddig majdnem a hordó feléig ért fel, mostmár az egyharmadát sem éri el.

 

A kérdésem, hogy mégis honnan fogom tudni, ha kész?  :-o

Előzmény: Törölt nick (1903)
Törölt nick Creative Commons License 2012.03.02 0 0 1903

Azt hittem a sütőtök pálinka után már nem érhetnek meglepetések pálinka ügyben, de ez a gesztenye új :)

Előzmény: yimbo01 (1902)
yimbo01 Creative Commons License 2012.03.01 0 0 1902

Köszönöm a válaszodat, eszerint jártam el.

 

Nem vodkához kell.

Korábban írtam a pálinkafőző fórumon, hogy kaptam nagyob mennyiségü főzött pucolt szelidgesztenyét egy idősebb ismerősömtől.(a végtermék feléért cserébe)nagy lendülettel nekiláttam napokig daráltam(400kg),cefréztem, savaztam.

Ki is forrt 3-4 hét alatt de nagyon gyér lett a kihozatal(60lcefre/8-10l-25%os alszesz)az iz viszont igy is erőteljes,a többit úgy szeretném főzni hogy 2/3cefre 1/3cukorcefre.

Engem nem nagyon  érdekel mennyi lesz de adnom kell valamit cserébe mert rámkiabálja hogy megloptam,neki meg szerintem így is nagyon ízleni fog.

Előzmény: Törölt nick (1899)
Törölt nick Creative Commons License 2012.03.01 0 0 1901

Nem terveztem ilyen gonoszságot, és van még belőle, majd kipróbálom valalyik nap. Különben azóta más laikussal is megkóstoltattam a vermutodat, a mentolosság mellett rögtön az erős fű (üröm) íz tűnt fel nekik. Ezek szerint nem csak én érzem :) Emelett mindenki megjegyezte (az enyémre is), hogy ez nem olyan mint a bolti :)

Előzmény: cloaked (1900)
cloaked Creative Commons License 2012.02.29 0 0 1900

Havana Club Añejo 3 Años

A „fehér” koktélrumok egyik netovábbjaként ismert 3 éves (már nem igazán fehér) rum, halvány szalmasárga színnel. Ilyesmi (vagy kicsit sötétebb) lehet az összes fiatalabb skót whisky is, mielőtt bekaramellezik:) Egy kis jóindulattal magában is élvezhető, bár nem erre van kitalálva. A fehérrumoknál csak kicsivel szárazabb, de lényegesen kiegyensúlyozottabb. A tescoban épp akciós volt, a 3200/7 dl-es álomár tőlük szinte túlzás is. Az embernek kedve támad minden felessel 1-1 újabb híres rumkoktélt kipróbálni (jelemten, 2 deci elfogyott és még csak a grognál tartok:)

 

Kormoss mester, befőzted már a vermutomat?:P Ha még megvan, egy rövid löket házi gin sokat dob rajta. Legalábbis nekem:)

Törölt nick Creative Commons License 2012.02.29 0 0 1899

Naja, a cukorcefrék meg tudják viccelni az embert. Én még egy alkalommal nem tudtam belőlük egy normális mennyiségű szeszt lefőzni, egy ideje nem is próbálkozok velük így natúrban. Ráadásul nem kispályás mennyiséget csináltál, gondolom az agyvérzés kerülgetne, ha ki kéne önteni. 


Az élesztőtápsó önmagában biztos hogy nem elég, a kerész boltokban kapható tápsók borhoz valók, és sokminden hiányzik belőlük, amire még szüksége lenne az élesztőknek. Jobbat hirtelen nem tudok mondani, tegyél bele kb. 7 kg darált búzát. Abban meg lesz minden az élesztőknek, valószínűleg ki fog erjedni rendesen, és a minőség is kellően jellegtelen lesz (gondolom vodkára hajtassz).  Aztán én a helyedben öntenék hozzá legalább 10 liter vizet, hogy az élesztők meg ne dögöljenek, mielőtt megerjeszthetnének minden cukrot: ilyen nagy alkoholtartalmú cefre készítéséhez sperciális elesztő kell, mert a sütőélesztő ehhez már kevés. 

Előzmény: yimbo01 (1897)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.29 0 0 1898

Azért elég vicces egy olyan borfokoló, ami a vízre 11 -et mutat, vagy nálad szesz folyik a csapból? :)

 

16 C-on ne is várj csodát. A közönséges sütőélesztők hőmérsékleti optimuma 25-30 C. Hol van innen a 16 C? Az élesztő nem pusztul el hidegben, tehát előbb-utóbb újra el kell indulni az erjedésnek, aztán el is fog tartani egy darabig, amíg kierjed. Ilyen hőmérsékleten 1,5-2 hétig biztos fog erjedni.

Előzmény: newPenion (1896)
yimbo01 Creative Commons License 2012.02.29 0 0 1897

Üdv Mindenkinek!

 

Készítettem cukorcefrét az itt olvasottak alapján:

17kg cukor

75l víz

180gr élesztőtápsó

100gr budafoki élesztő

be is indult az erjedés, 3nap múlva savaztam citromsavval,majd két nap után megnéztem és teljesen leállt(gyufa csak akkor alszik el ha belemártom) ,ezután tettem bele még 50 gr tápsót+60gr borélesztőt de ettől sem indult meg. A cefre hőfoka 17-18fok.

Kiforrva még biztos nincsen, mert a cefrefokoló nem süllyed le benne, míg a kész szőlőcefrében teljesen elmerült.

Az lenne a kérdésem, hogy mit kellene tennem hogy müködjön a dolog.

 

newPenion Creative Commons License 2012.02.29 0 0 1896

Köszönöm!

Adtam neki még néhány napot. Látványos erjedés nem indult be, pedig most 16°C-nál melegebb helyen van.

 

A borfokolót megnéztem borban: Ott jól mutat. (12-13) Hiába: arra való amire készült.

 

Előzmény: Törölt nick (1895)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.28 0 0 1895

Hmm... akkor viszont valami azzal a műszerrel nem stimmel, ne foglalkozz vele. De abban akkoris biztos vagyok, hogy egy nap alatt semmilyen cefre nem erjed ki maradéktalanul. Ez fizikai képtelenség :)

 

Ha elalszik fölötte a láng, akkor az azt jelenti, hogy erjed. Én a helyedben nem főzném le, mert csak energia és időpocséklás, de te tudod... A cefre ízőből teljesen fölösleges kiindulni, a cefréknél meg pont az a savanyú, amelyik nem lett savazva.

Előzmény: newPenion (1894)
newPenion Creative Commons License 2012.02.28 0 0 1894

"Borfokoló" az van rányomtatva. 10-14-ig van beméretezve (idegen szóval skálázva)

 

Tudtommal a mustfokoló épp ellenkezőleg van beszámozva. (Minél jobban lesüllyed annál kisebb a cukorfok.) De ezen alul van a 10-es, felül a 14-es.

Viszont tényleg nem lehet használni, ugyanis a sima _ivóvízre 11-et_ mutat. Hiába: borhoz való. :(

 

Most már végképp nem tudom mit gondoljak.

 

A cefre egy kicsit savanykás. (Amibe nem tettem savat, az is.)

Az öngyújtó lángja elalszik a hordóba engedve.

 

Ha a főzés nem sikerül akkor friss malátával és élesztővel újrakeverve fel tudom még használni, mintha tört, főtt gabona lenne, vagy az egészből sertéstápszer keletkezik?

:-o

Előzmény: Törölt nick (1893)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.28 0 0 1893

Az a borfokoló amit használtál szerintem mustfokoló, ami nem alkohol, hanem cukortartalmat mér. Ez alapján a cefréd ~ 10% cukrot tartalmaz, és még szinte el sem kezdett erjedni (kierjedés után lesz a cefre alkoholtartalma kb. 5%)

 

Még a nyári melegben is elképzelhetetlennek tartom az egy napos kierjedést, nemhogy még egy 15 C hőmérsékletű helységben. Én a helyedben nem főzném ki, mert biztos hogy semmi nem lesz belőle, és elveszteged az egészet.

Előzmény: newPenion (1892)
newPenion Creative Commons License 2012.02.28 0 0 1892

Ühümm!

 

Szereztem ma egy borfokolót. Azt mutatja mindkét hordóra, hogy 10,2 fokos.  (a hőmérséklete 18°C)

Mivel a fokoló 20°C-ra van tervezve és borra. Azt gondolom, hogy a cefrében ennek alapján több mint 10% az alkohol. (Hiszen a cefrében oldott anyagok vannak, és hidegebb is)

 

Jól gondolom? Vagy mással is számolni kell?

 

Előfordulhat, hogy egyetlen nap (másfél nap) alatt teljesen leforrt volna?

Holnap kifőzöm az egyik hordóval. Akkor sokminden kiderül. Sokat nem vesztek vele.

 

Előzmény: Törölt nick (1890)
cloaked Creative Commons License 2012.02.28 0 0 1891

Miután a 12 éves Chivast még a 10 éves Bushmills is lekörözi karakterben (ír létére), ezen valahogy nem is csodálkozom:P

Előzmény: kékszemű (1889)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!