Keresés

Részletes keresés

B.tibor1 Creative Commons License 2014.11.26 0 0 8445

Megkérdezhetem, hogy ez az a program ami pl. a Macsoi honlapján is elérhető fizetősen ?

Előzmény: cicfarek (8437)
sancibácsi Creative Commons License 2014.11.26 0 0 8444

Legalabbis felem zold. :-)

Csa!

Előzmény: cicfarek (8443)
cicfarek Creative Commons License 2014.11.26 0 0 8443

A fű pedig zöld. csá

Előzmény: sancibácsi (8442)
sancibácsi Creative Commons License 2014.11.25 0 0 8442

A téglakályha; 'téglából készült cserépkályha' és a tömegkályha nem ugyanaz.

A program jó. Azt nem vitatom.

 

De tömegkályhánál értelmét veszti pl a biztonsági átégő fogalma is, nemhogy méretezni kellene. Illetve a füstjárat, mint olyan mellé tennék egy: (?) -t.

Ha jól látom cserépkályhát szeretnél, ott lehet vannak kompetensebbek is a témában, és maga a téma is oda vág.

Előzmény: cicfarek (8439)
sancibácsi Creative Commons License 2014.11.25 0 0 8441

Valóban! :-)

 

Az elzáró is ad valamilyen szabályzást!

De ez szerintem már csak másodlagos lehetőség. Az elsődleges a tűztér helyes méretezése, geometriája, helyes levegő ellátottsága,....

Előzmény: 1.bendeguz (8440)
1.bendeguz Creative Commons License 2014.11.25 0 0 8440

sokan elfeledkeznek a a huzatszabályzó beépítéséről. nagy hiba.

Előzmény: sancibácsi (8432)
cicfarek Creative Commons License 2014.11.25 0 0 8439

Javitanalak.

Cserepkalyha,teglakalyha egyeb teglaepitesu kalyha es kandallo szamitasokat tartalmaz. Az elv ugyan az az egesre vonatkozo szamitasokra. A fustjarat hossza is szamithato. Programmal ellenoriztettem egyetemen. Ugyaz ezeket az eredmenyeket hozta. De azthiszem ennyi.

Előzmény: sancibácsi (8438)
sancibácsi Creative Commons License 2014.11.25 0 0 8438

Szia!

 

Ez járatos cserépkályha számítás. Erre van külön topik:

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9020390

Előzmény: cicfarek (8437)
cicfarek Creative Commons License 2014.11.25 0 0 8437

sziasztok!

végeztem egy kis számítást

Névleges fűtőteljesítmény (fűtendő légköbméter*0,8)

Pn(kW)

Hőtárolási idő

tn(h)

1.,

Legnagyobb tüzelőanyag mennyiség

mb(kg)

Pn=1,5 kW

tn=24h

mb=(Pnxtn)/3,25

mb=

11,07692

kg

2.,

Tűztér belső felületének meghatározása

OBRmin=900xmb

(cm2)

OBRmin=

9969,231

cm2

3.,

Tűztérfenék területe

ABRmin=100xmb

(maximum 33cm-es  tűztérre számoljuk)

ABRmin=

1107,692

cm2

Tűztérfenék területének legnagyobb értéke

ABRmax=(OBR-(25+mb)xUBR)/2

UBR

Tűztérfenék kerülete

ABRmax=

2496,9

cm2

Választott méretek - tűztér belső:

hossza:

51,2

cm

szélesség:

38,3

cm

UBR=

179

cm

ABR=

1960,96

cm2

4.,

Tűztér magassága

HBR≥25+mb

HBR≥(900xmb-2xABR)/UBR

HBR

33,78386

cm

5.,

Légrés nélküli kialakítás, füstjárat minimális hossza

Lzmin=1,3x√mb

Lzmin=

4,326662

m

6.,

Biztonsági átégő keresztmetszete (gázslicc)

AGS=1xmb

AGS=

11,07692

cm2

7.,

Égési sebesség

mbU=0,78xmb

mbU=

8,64

kg/h

8.,

Légfelesleg tényező

λ=

2,95

9.,

Égéslevegő térfogatáram

VL=0,00256xmbxftxfs

VL

égéslevegő térfogatáram

ft

hőmérséklet korrekciós tényező

fs

tengerszint feletti magasság korrekciós tényezője

hőmérséklet korrekciós tényező

ft=(273+t)/273

ft=

1,069597

tengerszint feletti magasság korrekciós tényező

fs=1/e(-9,81xz)/78624)

z=93m

fs=

1,011671

VL.=

0,030684

m3/s

10.,

Füstgáz tömegáram

m.=0,0035xmb

m.=

0,038769

kg/s

11.,

Égéslevegő sűrűség

ϱL=(1,293/(ftxfs)

ϱL=

1,194921

kg/m3

12.,

Füstgázsűrűség

ϱG=(1,282/(ftxfs)

ϱG=

1,184755

kg/m3

13.,

Közepes tűztérhőmérséklet

tBR=

700

°C

14.,

Füstgáz hőmérséklete a füstjáratban

t=550xe(-0,83xLz/Lzmin)

t=

209,5

°C

15.,

Nyugalmi nyomás számítása

PH=gxHx(ϱL-ϱG)

PH nyugalmi nyomás

g nehézségi gyorsulás 9,81 m/s2

H - hasznos magassága a kályha alja és kémény vége

PH=

0,199449

Pa

 

datapop Creative Commons License 2014.11.24 0 0 8436
sztem a paplan nem tűnik el. én pl a 'dry joint' hideg kiégőrést a kályhám tűzterébe azzal tömtem be egy teszt miatt és semmi baja. azt mondják a vékony aluminiumszilikát papír is ebből van, de érdekes h az hajlamos a kiégésre. sőt büdös égett műanyagszagot árastz míg a paplan nem.
Sancibá, meg kéne nézni egy kályhát ami ezzel az autómata levegőszabályzó cuccal megy (meg nem mondom most mi a neve). hogy az egyes égési szakaszokban menyire nyit a pillangószelep. csak úgy józan paraszti ésszel. amikor tombol a tűz v amikor már csak piplákol aláng.
Előzmény: Kályháskristóf (8435)
Kályháskristóf Creative Commons License 2014.11.24 0 0 8435

Az ajtó feletti csempék biztosan nem fognak megrepedni... Nagy Z paplant rak be én még agyalok ezen. Nem tudom mennyire ég ki, mert ha elhamvad egyszer akkor a homloktégla kicsit lötyögni fog.

Előzmény: datapop (8418)
Fidó mester. Creative Commons License 2014.11.24 0 0 8434

Üdv !

 

A  cél a CO2 +H2O vagyis a tökéletes égés.Ezt kell elérni és megfogni.

Nem sikerülhet ,de törekedni kell rá.

Minél jobban megközelíteni ,bár tudjuk soha el nem érhetjük !

 

Üdv Fidó mester

Előzmény: sancibácsi (8432)
Kályháskristóf Creative Commons License 2014.11.24 0 0 8433

Régi 3 mély csk-nál már régóta 6-os samottot használok, az újabbaknál pedig elgondolkodtam Pop mester építési megoldásáról. Rá szoktam beszélni az embereket a nehéz kivitelre, 5-3-nál illene azt csinálni, pont a tűztér és a járatok méretezése miatt.

Előzmény: sancibácsi (8410)
sancibácsi Creative Commons License 2014.11.24 0 0 8432

"Valahol olvastam -ezzel egyet is értek-,sőt a tapasztalataim ezt alá is támasztják- a FATÜZELÉST LEVEGŐ ADAGOLÁSSAL szabályozni NEM LEHET."

 

Az én tapasztalataim mást támasztanak alá. :-)

A fatüzelést nem az égési levegővel kell szabályozni. Ez ok.

De az égéshez szükséges levegő mennyiséget az ajtón/..... keresztül igen, lehet!

Gyakorlatilag nincs olyan sok szakasza az égésnek.

1.gyújtós ég.

2.meggyullad, és ég a rakás.

3. Összeroskad, és parázslóan, de kis lánggal ég.

4.Parázs láng nélkül.

 

Gyakorlatilag az égési levegő bejuttatásának is több módja van. A hagyományos hamuzó ajtón keresztüli melett egyre jobban terjed a külső levegő bevezetéses is.

De beszéljünk tömegkályháról (finn, dán, vagy orosz), vagy cserépkályháról, vagy a német nyelvterületen kedvelt grundofen-ről: mindegyik tipusnál a törekvés a kályha teljesítményéhez igazodó tűztér mértet. Hogy a kályha hőleadó képességének, teljesítményének megfelelő adag fát lehetőleg egyszerre el lehessen helyezni a tűztérbe. Vagy max 2-re, tehát 1 után rakással.

A trend inkább a levegő helyes mértékén van, illetve annak tűztérbe való bevezetésén. A bio-tűztér, umwelt-plus tűztér,....

Tehát nem a tüzelő anyag adagolásán, hanem az optimális méretű tűztér, és ott az elégséges, de nem túl sok levegő, illetve az éghető anyaggal történő keveredése.

Én ezt tapasztalom :-)

Előzmény: Fidó mester. (8430)
maguborka Creative Commons License 2014.11.24 0 0 8431

"FATÜZELÉST LEVEGŐ ADAGOLÁSSAL szabályozni NEM LEHET."

vita: :)

pl. az enyémben, ha lezárom a levegőt, akkor a legnagyobb tűz is elalszik. többször teszteltem. szóval ez így nem igaz - max nem szerencsés, vagy nem jó, de hogy nem lehet az nem állja meg a helyét

Előzmény: Fidó mester. (8430)
Fidó mester. Creative Commons License 2014.11.23 0 0 8430

Üdv Mindenkinek !

 

Ez a tűztér méret probléma ismét előkerült. Vajon mennyi levegő kell az indításkor , teljes égésben ,a végén parázs állapotban ?

Biztosan nem ugyanannyi !

 

Valahol olvastam -ezzel egyet is értek-,sőt a tapasztalataim ezt alá is támasztják- a FATÜZELÉST LEVEGŐ ADAGOLÁSSAL szabályozni NEM LEHET.

A szabályozás a FŰTŐANYAG ADAGOLÁSÁVAL  oldható meg,  ez azonos levegő mennyiséget a igényel az égés majd minden fázisában-minimalizálva az égéshez szükséges teret.

 

Üdv Fidó mester

 

 

 

sancibácsi Creative Commons License 2014.11.23 0 0 8429

5*3 egy tuzter?

Az mar majdnem kerti wc-nek is elmenne:-)

Egyszer megkerdezte az egyik volt kalyhas osztalytarsam hogy milyen anyaggal rakja a teglakalyhat. Aztan kiderult hogy 4*4 teglas lesz a tuzter. Belul samottozva. Magyaran lenne 75*75 cm-es. Az a kiraly! :-(

De nem nagyon hatotta meg a velemenyem. Szetintem vannak akik megkerdeznek. De nem is a velemenyre, tanacsra varnak. Hanem inkabb jovahagyast szeretnenek.

 

Előzmény: datapop (8418)
maguborka Creative Commons License 2014.11.23 0 0 8428

Sancibacsi debreceni ;) adatlapjan van info. Hajra. 

 

Üdv

A keritő ;)

Előzmény: cicfarek (8425)
ab69 Creative Commons License 2014.11.22 0 0 8427

Mondjuk számolhatsz azzal hogy min 2,5t-át kaphat egy négyzetméter, annál kevesebbet ritkán, de az meg széltében lesz nagy. Ökölszabály....ott kezdődik hogy hőszükséglet számítás, kéményteljesítmény, nem árt azt  se tudni, hogy hova lesz elhelyezve... Enélkül inkább csak álmodozni lehet, tervezni már kevésbé.

Előzmény: cicfarek (8424)
ab69 Creative Commons License 2014.11.22 0 0 8426

Az inkább a cserépkályha járataira vonatkozhat, a tömegkályha egészen más, nincsenek a hagyományos értelemben vett járatai. Ami az elérhetetlenséget illeti, 10-20 ezer forintokról halottam, de állítólag előfordult ingyenes is,  én elég messze vagyok, van aki ebben sokkal inkább tud segíteni. Az anyagköltség biztos van pár százezer, ha meg elszúrod akkor sokkal tőbb is lehet, szóval miről beszélünk?

Előzmény: cicfarek (8423)
cicfarek Creative Commons License 2014.11.22 0 0 8425

Püspökladányi vagyok.

Előzmény: maguborka (8422)
cicfarek Creative Commons License 2014.11.22 0 0 8424

Az emelet100x200mm-es vasalt betongerendákból van 700mm az osztás, terhelhetősége 6 tonna/méter. azzal nincs god, sem a főfallal, fém méter vastag amin nyugszik a gerenda.

Vasúti hidak összeszereléséből maradt ránk annó 20 éve :)

Előzmény: ab69 (8421)
cicfarek Creative Commons License 2014.11.22 0 0 8423

MSZ EN 15544 és MSZ EN 13384-1 ad sok választ, mennyi legyen az optimális járatszám, füstgázjárat átmérőviszonya a hosszhoz stb stb.

Komoly szabályzata van, csak inkább ökölszabályra gondoltam volna.

Mert ezek a tanfolyamok számomra elérhetetlenek.

Előzmény: ab69 (8421)
maguborka Creative Commons License 2014.11.22 0 0 8422

Szia

 

konkrétumokkal - pl lakóheyl, méret...

keresd meg az alábbi emberkéket a fórumról.. 

Datapop

Kályháskristóf

Sancibácsi.

 

nem árverseny miatt, hanem mert Ők tényleg értenek hozzá s mocorognak ide oda kis Magyarországon.

ab69 is profi, de ő ezért tuti nem ugrik haza :)

 

én ezt tenném.

van egy ember, aki nickneve betűből és számból áll: na arra ne halgass... - szerintem - persze szabadság van. 

Előzmény: cicfarek (8420)
ab69 Creative Commons License 2014.11.22 0 0 8421

Nagyjából két lehetőség van.

Vagy keresel egy szakit aki megépíti, vagy keresel egy tanfolyam szerűséget. Vagy közös építést ahol legalább egy kályha felépítésében részt veszel és egy gyakorlott szakival át tudod beszélni a te kályhádra vonatkozó lehetőségeket. Ez az anyagköltség töredék része.

 

Persze nekiállhatsz barkácsolni is , vállalva annak minden kockázatát, de nem hiszem hogy bárki is ezt javasolná, egy elszúrt kályha igen sokba tud kerülni.

 

Egy biztos, itt néhány hozzászólásban senki sem tudja neked megtanítanítani, esetleg egy két kérdést tisztázni, de ez még nem lesz elég ahhoz hogy saját magad egy jó kályhát építs. Ha emeletre akarod építeni akkor meg mindenképp egy statikussal kell először beszélni, egy ilyen kályhához elég komoly födém szükségeltetik.

Előzmény: cicfarek (8420)
cicfarek Creative Commons License 2014.11.22 0 0 8420

Szervusztok!

szeretnék információt kapni tömegkályha tervezésével kapcsolatban.

ugyanis, a híres fűtésszerelők eltolták a házunk emeleti fűtését. Inkább fagyponton tartó tér lett mint sem lakórész.

Tömegkályhát szeretnék építeni, csak hát szétreccsinteni sem akarom, de megfagyni sem egy kis őrláng mellett.

Ebben kérném a segítségeteket.

Köszönettel: Péter

_Caudata_ Creative Commons License 2014.11.22 0 0 8419

:)

 

datapop Creative Commons License 2014.11.21 0 0 8418

Amennyiben a 3 csempe mélységű kályha tűzterét 6-os samottal csinálod és plusz 3-assal tuningolod akkor szépen kijön 37cm-es tűztér. Amúgy untig elég a 30centis tűztér mélység, ebben az esetben a tűztérnél 12cm lesz a samott. A régi kályhámat így 12centissel csináltam.

Sancibá! idén átraktam egy olyat, h az 5x3-as belső alapterület egy az egybe tűztér volt (kicsit túl méretezték).

selgir Creative Commons License 2014.11.21 0 0 8417

"Tudod az IKEA is megoldotta hogy nem kell bútorasztalos azért hogy egy szekrényt összerakjon valaki. "

 

olyan is :D

 

de ha valakinek jó a lapraszerelt pozdorja, hát legyen. 

Előzmény: a14789 (8361)
sancibácsi Creative Commons License 2014.11.20 0 0 8414

Tisztelt LA!

 

A tanulmánya/írása a huzatra, áramlásra épül.

A cikkét azzal fejezi be:

"Véleményem szerint a lehetőségek sokfélesége miatt a kifüstölés okát csak alapos vizsgálat 

után lehet (és szabad) meghatározni."

 

Teljesen igazat adok önnek. Egy kályha, a levegő ellátással, maga a kémény, illetve a füstgáz elvezetés=> mindez egyetlen rendszer, a maga komplexitásában kell, és szabad vizsgálni.

Ez a témának/problémának 1 megközelítése.

De mint tudjuk a 3 elem már négy az összekötő elemmel. :-)

De maga a kályha is, mint a 3 (4) elem egyike nem egyszerű mint egy bekötőcső; hanem önmagában is komplex, tehát sok helyen, pontján a kályhának különböző folyamatok zajlanak. Tűztér, füstjáratok, fordulók, be/átégők, stb. Ami mint kitér rá,  egyetlen helyen is el lehet rontani. És sajnos van, hogy el is rontják.

Jómagam ilyen lelkes amatőrök között tartok is ex-katedra kijelentést tenni, hogy egy kifüstölő kályhánál, pl a beégőt kell kisebbre/nagyobbra venni, vagy egyebek. Akik olvasnák, és kifüstöl a kályhájuk: mind a beégőt állnának neki kisebbíteni/nagyobbítani, stb. A kályha komplex, aminek minden elmével, abban zajló minden folyamattal tisztában kell lenni egy hiba feltárásnál, de még ezt a kályhát be kell illeszteni a környezetébe! És azt is vizsgálni, kell, hogy egy ugyanígy megépített kályha miért nem működik itt jól, holott máshol jó???

A cikke valójában erre mutat rá. Egy rosszul működő, akár kifüstölő kályhánál meg kell vizsgálni a környezetet, amibe a kályhát illesztették: (levegő ellátás, és a kémény). Valamint a kályha belső felépítését.

Én erre utaltam, hogy az általam megtekintett kályháknál kivétel nélkül a kályha rossz belső felépítése, mondhatnám megépítése, illetve a méretezése nem volt jó.

 

A hozzászólását azzal zárja, hogy: "Lehet, hogy van jobb magyarázat is."

Én nem más magyarázatot mondanék, hanem más megközelítést!

Adott egy probléma: kifüstöl a kályha. Az Ön a cikkében a huzattal foglalkozik.

Ha kihívnak egy szakembert egy rosszul működő kályhához, és megállapítja, hogy a 4 elemből 1 rossz. (Adott esetben lehet, hogy ez a kályha, aminek pl. 20 elemi pontjából 19 jó, de 'csak' 1 rosszul méretezett, megépített). 

Ilyenkor 2 választás van:

-lebontani azt az 1 elemet, és átépíteni,

-vagy úgy átalakítani a többi elemét a rendszernek, hogy illeszkedjen ahhoz a leggyengébb láncszemhez.

Ha ez a kályha, akkor igen fájdalmas a dolog padlóig bontani. Másik lehetőség a kályha többi elemét esetleg átépíteni, átalakítani!

Aztán az égés sem teljesen statikus folyamat. Időben a kályha/kémény huzat terhelése sem egyforma. Lehetséges csökkenteni a terhelést egyes kritikus szakaszban, ha a többi szakaszban nincs gond.

 

De én ezektől teljesen függetlenül úgy gondolom, hogy egy üzem melegnek mondott kályhánál (amit már hetek óta fűtenek) ha már reggeltől estig tartó 8-10 órás felfűtés szükséges !!!! (napi 50 kg fa), és ezek után is hideg pontjai vannak a kályha külső köpenyének:

-azt is mondhatjuk nyugodtan nem jó kályhának, vagy nem jól megépítettnek. Ilyen esetben nincs mit tovább ragozni: rosszul méretezett, és a belső kiépítése rossz.

Ezen nincs mit tovább ragozni, magyarázni.

Aki ezt nem érti, és további részleteket kér; (nyílván nem Önre célzok), az nem is ért a témához.

Előzmény: LA47 (8404)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!