Keresés

Részletes keresés

dpek Creative Commons License 2010.12.13 0 0 1734

Ne add fel ilyen könnyen.

Nem a tömegkályhával van baj.

CSak megfelelő embert kell találni az épitésre.

Van pár jól működő referencia darab, elégedett használóval.

 

Előzmény: Jancsimiska (1686)
hhx Creative Commons License 2010.12.13 0 0 1733

A tapasztalatokat mindenképpen írd le! Azt is, ha a lábadra esett a tégla :) (ahogy azt a cserépkályhás fórumon jósolták)

Előzmény: zlota (1731)
sancibácsi Creative Commons License 2010.12.13 0 0 1732

Hát nem egy TÖMEGKÁLYHA :-((

Azért a tömeg már több benne! :-))

Gondolom a meleget is jobban tartja!

Előzmény: zlota (1729)
zlota Creative Commons License 2010.12.11 0 0 1731

Na az majd akkor leszek, ha ledől a nyáron lerakott frissen lakkozott hajópadlóra!(képen csak egy pozdorja darab látszik, meg egy adag hamu - arra raktam a kályhát, hogy ne legyen nyoma ha átadja helyét egy normális szerkezetnek)

Na az lesz majd a királyság :))))

Előzmény: k75 (1730)
k75 Creative Commons License 2010.12.11 0 0 1730

Zlota!

 

Király Vagy! :)))

Előzmény: zlota (1729)
zlota Creative Commons License 2010.12.11 0 0 1729

Szia!

 

Így tettem, gyorsan meg is valósítottam, a kandalló, cserépkályha topicra feldobtam.

 

 

 

További infók itt az eltelt 15 percnyi megvalósításról :)

 

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9020390

Előzmény: sancibácsi (1728)
sancibácsi Creative Commons License 2010.12.11 0 0 1728

Próbáld ki!

A sok kibicelésre kár hallgatnod; a tapasztalat többet ér!

Előzmény: zlota (1727)
zlota Creative Commons License 2010.12.11 0 0 1727

Szia!

 

Én is körbe szerettem volna rakni a kályhát, de a kandalló,cserépkályha topikban inkább lebeszéltek, mint rá!

Nekem nem íves a teteje mint neked.Mi a tapasztalatod?Nekem csak idénre kellene...

Szerinted, ill. szerintetek Samott téglával ha körberaknám elérnék vele valamit?

Van vagy 50db vadiúj samott téglám ami odakint csak ázik...

Előzmény: szijozsi (1701)
Sitizs1 Creative Commons License 2010.12.11 0 0 1726

Igen, en is ebben bizom, hogy valamennyire szabalyozhato a TK leadott teljesitmenye. De szerintem csak van neki egy munkapontja, ahol tokeletesen mukodik. Minden szabalyozas ami ettol elteriti (begyujtasok szama, elegetett fa mennyisege, egesido nyujtasa... stb), csokkenti a hatekonysagat. Vegulis ez nem egy gazcirko, es valoszinuleg kell kiegeszito futes is.

 

Az elso kerdes, hogy mekkora kalyha teljesiti az elvarasokat, es annak hogyan lehet szabalyozni a holeadasat, valamint hogyan lehet eljuttatni a hojet a tavolabbi helyisegekbe.

 

Olyasmi elkepzelesem van, hogy a leadott teljesitmeny a felulet nagysagatol fugg. 0,5 KW/negyzetmeter. Tehat a kalyhaval hataros szobakba akkora feluletet kell "belogatni", ami az adott szoba hoigenyet kielegiti. A tavolabbi szobakba pedig a maradek feluletrol kellene eljutattni valahogy a hot.

 

Velemeny?

Előzmény: hhx (1725)
hhx Creative Commons License 2010.12.11 0 0 1725

Bár én laikus vagyok, de azt olvastam, hogy a hőigénytől függően napi 1 vagy két begyújtással lehet befolyásolni a kályha aktuális teljesítményét. Emiatt én a napi két begyújtás melletti teljesítményt a maximális igényre méretezném, az egyéb időszakban meg csak naponta egyszer gyújtanék be (vagy kétnaponta egyszer). Azt hiszem a fórumalapító elég részletesen írt erről korábban.

Előzmény: Sitizs1 (1724)
Sitizs1 Creative Commons License 2010.12.11 0 0 1724

Tegyuk fel, hogy a hoigenyszamitasom jo. Tehat a max hoigeny -15 fokra meretezve 8 KW, a futesidenyre szamolt hoigeny atlag 5 fokban kb 3 KW. Akkor mekkore teljesitmenyu kalyhat kellene epiteni? Ha 3 KW-os kerul beepitesre, akkor csak langyos lesz bent a levego, es mindenfele keppen kell kiegeszito futes. Ha 8 KW-os, akkor csak ritkan fog mukodni a nevleges teljesitmenyen, szoval nem lesz optimalis a hatasfoka. Szerintetek Mekkora kalyhat kellene epiteni?

 

Egyebkent is atmeneti idoszakban csak nagyon a nevleges teljesitmeny alatt kellene hasznalni a berendezest. Az igazsag talan a ketto kozott van mint mindig. Mondjuk 4,5 KW-os kalyha?

 

Velemenyek?

Előzmény: sancibácsi (1722)
hhx Creative Commons License 2010.12.11 0 0 1723

Köszi a választ!

Igen, én is átgondoltam annak a kályhának a méretét, ha jól számoltam, akkor ez egy 2x2,5 kisméretű tömör tégla alapú kályha. Fel is merült a kérdés, hogy mekkora lehet a tűztere, hiszen a sima tégla rész belmérete kb 27x38 cm lehet, ebbe még (gondolom) jön a samott tégla bélés, akkor már kevés hely marad a tüzifának.

A másik kérdés, hogy ekkora méretnél nem inkább füstjáratok vannak-e a harangok helyett, vagyis hogy az áramló gázok nem mossák-e át teljesen az üregeket anélkül, hogy a rétegződés kialakulhatna? Persze biztosan nagyon jó ez a kályha, Kuznyecov oldalán vannak még ennél is kisebbek.

Egy 14x14 es (vagy részben 14x20-as) kéményhez mekkora kályhát (mekora tűztérrel) lehet építeni?

 

 

Előzmény: sancibácsi (1721)
sancibácsi Creative Commons License 2010.12.10 0 0 1722

Igen igaza van prometheus-nak.

Ha nem egészűl ki vizes-levegős rendszerrel, akkor hiába ez a hőszükségleti elméleti számítás: A kályha helyisésében meg lehet gyúladni, a többi helyen pedig hideg lesz.

A légfűtéses rendszernél pontosan méretezni kell az adott helyiség hőigényét, és a légfűtéssel fűtendő szobákét, és erre kell méretezni a kályhát (össz teljesím.;  és ezen belűl a külső, valamint levegős részre leadott teljesítményt)! És kell keresni egy jó gépészt:-))

Megfontolásra ajánlom a külső levegő ellátást, ugyanis ilyen kis hőszükségletű új építésű házat előfordulhat, hogy légtömörre építik! A ház még nem passzív, de közelít. Meg kell érdeklődni a dolgot a kivitelező csapattól.

Előzmény: Sitizs1 (1712)
sancibácsi Creative Commons License 2010.12.10 0 0 1721

Kicsit leegyszerűsítve a kéápletet, hogy megértsd: légfűtéses kályhát kell építeni, csak itt a meleget nem méterekre, hanem csak 30-40 cm-re kell elvinni, a fal túloldalára!

Azért arra a mini kályhára visszatérve, ez szerintem kicsi lenne, főleg ha annyi helyiséget szeretnél fűteni. Itt is csak a kényszer vitt rá. Kompromiszumokkal jár, ami nem mindenkinek vállalható.

Előzmény: hhx (1718)
Szandra26 Creative Commons License 2010.12.10 0 0 1720

Sziasztok!

 

Pár hónnapal ezelött irtam ide, ezért most, hogy kész lett a kályhánk bejelentkezm:)

 

Mi végül a téglakályha mellett döntöttünk. Amire nekünk kell pont tökéletes.

Mellékelek pár képet.

 

A kályha részét már kitapasztaltuk, jól működik. A sütő része még további próbálkozásokat igényel, mert eddig csak egyszer sikerült benne max. 180 fokot elérni.

Elképzelhető az is , hogy nem merjük nagyon megrakni, mert, ha jól emlékszem a kályhás azt mondta a tégla külső hőmérséklete elérheti a 110-13 fokot (nem emlékszem mit mondott:)), de a lényeg nekünk max. 95 fok volt, az is csak egyszer.

 

Más: van valami ötletetek mivel lehetne lekezelni a téglát, amitől tényleg szép lesz és nem is ártok neki. Prakikerben múltkor rámóztak valamit , de az nem túl jó:(

 

Köszi mindenkinek!

hhx Creative Commons License 2010.12.10 0 0 1719

Bocs: Hogy lehet szabályosan megoldani?

hhx Creative Commons License 2010.12.10 0 0 1718

Vannak olyan előírások, amik nem érdekelnek, de a kályhára vonatkozók nem ebbe a kategóriába tartoznak, se a családot nem tenném ki egy CO mérgezésnek, se a házat nem égetném le.(ezért nem is mernék barkácsolni)

A fal másik oldalán levő fürdőszoba légfűtését hogy szabályosan lehet megoldani, ha az vastag teherviselő fal? 

Előzmény: promethaus (1717)
promethaus Creative Commons License 2010.12.10 0 0 1717

Szó sem volt arról, hogy a "falra tegyük".

Magyarországon is szigorú előírások vannak, többek közt a kályhát 12 cm-rel el kell távolítani a faltól illetve megfelelő (szintén előírt) szigetelés felhasználásával fal mellé is építhető.

A falra épített kályhákkal nem csak az a gond, hogy a fallal "találkozó" oldal nem fűt, hanem az is, hogy nagy hőtehernek teszi ki a falfelületet, ami pl. könnyűszerkezetes épület esetén akár a fal beizzásához is vezethet. Esetleg leszigeteljük a kályha megfelelő oldalát.De ezt például egy új építésű háznál már "nem hiszik el"  nekünk, és a nem megfelelően épített kályha miatt nem adják ki a használatba vételi engedélyt.Persze ha már régen a házunkban lakunk, mondhatjuk minket nem érdekel, a kályha ne fogjon sok helyet simuljon csak a falhoz....Még egy fontos dolog kályhát bárki építhet, de tisztában kell lennie, hogy a kályhához hivatalosan mellékelni kell a kivitelezői nyilatkozatot, ami formanyomtatvány, az adatok kitöltésével röviden jellemzi a kályhát és az építőről is információt ad.A kivitelezői nyilatkozatot csatolni kell a használatba vételi engedélyhez a tüzeléstechnikának.

Tudom általában senkit nem érdekelnek az előírások, de egy témában csak ugy lehet, úgy érdemes elmélyedni, hogy a szabályi hátteret is megismerjük.

Előzmény: hhx (1716)
hhx Creative Commons License 2010.12.10 0 0 1716

No egy hibát máris találtam: ha a kályhát ráteszem a falra, hogy a másik oldalon légfűtéssel melegítsem a fürdőszobát, akkor kisebb lesz a hőleadó felület. Ha jól értelmeztem Chernov  "Masonry Heaters: Planning Guide for Architects, Home Designers and Builders" c. anyagát, akkor az a fal 0,5-szeres szorzóval vehető figyelembe.

Előzmény: hhx (1714)
promethaus Creative Commons License 2010.12.10 0 0 1715

Szia Sitizs!

A viccet félretéve igen komoly szigeteléssel rendelkezik a házad.

Ebben az esetben nem a kifűthetősége, hanem az egyenletes hőmérséklet a kérdés.

Megoldható, sőt érdekes feladat, és a "magyar valóságban" kuriózum.....

Ezt előre érdemes kidolgoztatni az építővel, szakmabeliként nekem is érdekes feladat.

 

üdv,

Zsolt

 

ui: Sancibácsi véleményéhez csatlakoznék a másik esetben, egy radiátorhoz túl nagy beruházás a rézcső..., hanem inkább a fal túloldalán egyszerűen légfűtéssel megoldható a fürdőszoba fűtése.Kisebb helységek fűtését rendszeresen így oldjuk meg.

Előzmény: Sitizs1 (1712)
hhx Creative Commons License 2010.12.10 0 0 1714

Gyors számolás alapján egy ilyen kályha nekünk is jó volna. Ha a magassága kb 2 m, akkor a felülete (0,52+0,65+0,52+0,65)*2m+0,65*0,52=5,018 m2. Itt a fórumon korábban valaki azt írta, hogy m2-enként 0,5 kW-tal lehet számolni, akkor ez akályha durván 2,5 kW-ot adna le óránként (csúcsüzemben), ami még -15 fokban is bőven fedezné a szoba hőigényét. Mivel egy 4 m-es falszakasz kivéltelével a szobát csak belső falak határolják, a "fölösleges" meleg egy része a ház többi helyisége felé távozna. 2,5*24= 60 kW az durván 6 m3 gáz,  ami a ház teljes fűtésigénye +5 C körüli külső hőmérséklet mellett. Tudom, ez optimista becslés, de még ennél rosszabb értékekkel is erősen megfontolandó.

Ha elszámoltam valamit, javítsatok ki nyugodtan, légvárat semmiképpen sem szeretnék építeni!

Előzmény: sancibácsi (1711)
hhx Creative Commons License 2010.12.10 0 0 1713

Köszönöm a választ, és gratulálok a szép kályhához!

 

A kémény korlátaival tisztában vagyok, ezért is gondoltam az orosz kályhára, mert azt olvastam, hogy az kisebb méretben is készülhet. Azt is tudom, hogy a nagy hőtehetetlenség miatt időegység alatt (óránként) viszonylag kis hőmennyiséget ad le pl. a cserépkályhákhoz viszonyítva. Számunkra ez nem hátrány, hanem előny volna, tekintve a szoba viszonylag kis méretét, és ebből adódó hőigényét, ami a mostani, még szigeteletlen födém és fal mellett is csak 1,8 kW (-15 C  külső hőmérséklet mellett). Nekünk az lenne a jó, ha mindenféle kezdeti lökésszerű hőleadás nélkül, egy begyújtással sokáig, egyenletesen mérsékelt meleg legyen. A házban gáz-központi fűtés van, a szobákban termosztátos szelepes radiátorok vannak, tehát az alap fűtőrendszer rugalmasan tudna alkalmazkodni a kiegészítő fűtéshez. Az is külön előny lenne, hogy a kályha fala kevésbé forrósodik át, mint egy cserépkályha, mert kis gyerekeink vannak (emiatt padkával ellátott kályha építtetésén gondolkodunk).

Azt ugye jól gondolom, hogy az orosz kályhát is a többi típushoz hasonlóan kell fűteni, vagyis egyszeri 5-10 kg fával megpakolva begyújtani, aztán ha leégett, lezárni, és élvezni a meleget?

Előzmény: sancibácsi (1711)
Sitizs1 Creative Commons License 2010.12.09 0 0 1712

Szia Promethaus,

 

Koszonom a valaszt. A csatolt kepen a hoigeny szamitast probaltam szemleltetni. Gondolom ez a hoigeny nem tul nagy, es letezik akkora kalyha, ami tudja ezt teljesiteni. En ebben bizom. Inkabb a ho elszallitasa lehet a problema a kalyhaval nem hataros szobakba. Valamint a kalyha helyisegenek tulmelegedese? Velemeny?

 

 

Nem tudom mennyire fog latszani...

 

Udv!

Előzmény: promethaus (1710)
sancibácsi Creative Commons License 2010.12.09 0 0 1711

A 14*14-es kéménytől ne várj csodát szerintem.

Lehet rá egy kissebb /közepes(?) harang kályhát csinálni, igen. Ami meleg jut a szomszéd szobákba annyi jut.

Én nem akarlak lebeszélni te tudod, de egy radiátorért nem éri meg a többlet beruházás.

A múlt hónapban építettem egy 52*65 (!!!!)-ös harang kályhát. Kifűti a hasonló méretű, és a mellőle nyíló szobát:

Előzmény: hhx (1709)
promethaus Creative Commons License 2010.12.09 0 0 1710

Szia Sitizs!

 

Ha majd megépítette a Mester Úr a kályhát és működik is minden más egyébb kisegítő fűtés nélkül csak légfűtéssel, csak egy kályhával, akkor azt a telefonszámot mi is elkérjük...:)))))))

(Különben minimum 3 kályhával lenne ez komolyan lehetséges, vagy olyan házban amelynek közelít a nullához a fűtésigénye.)

 

üdv

Előzmény: Sitizs1 (1708)
hhx Creative Commons License 2010.12.09 0 0 1709

Tisztelt tömegkályha guruk!

 

Először is köszönet a fórum létrehozásáért és annak hozadékaiért! Továbbá, mivel végigolvastam az előzményeket, máris előrebocsátom, hogy nem kérek kiviteli terveket, és nem is szándékozom saját kezüleg nekifogni :)

 

Nem rég költöztünk egy régi (60-as években épült) házba, ahol még megvannak a kémények és az előző tulajdonos elmondása szerint cserépkályha is volt. Ennek kéménye 14x14-es, bár lehet, hogy a falban nagyobb, mert a kéményeen látható egy lépcsőzetes bővülés.

Ehhez a kéményhez a dán és finn kályha nyilván kilőve, de ha jól értem, az orosz harangkályha még jó lehet. A szoba 16 m2, de két másik szoba nyílik belőle, a kémény tartó fal pedig a fürdőszobával közös.

A kérdésem az, hogy kiegészítő fűtésként egy kisebb orosz kályhát be lehetne-e pakolni ebbe a szobába úgy, hogy részben rásegítsen a két belőle nyíló szobára, illetve a "dpek féle" hőcserélővel a fürdőszobára?

 

Előre is köszönöm a válaszokat!

Sitizs1 Creative Commons License 2010.12.09 0 0 1708

Sziasztok,

Meg nem sikerult teljesen vegigolvasni a topicot, de lenne egy kerdesem. Valaki tudna segiteni olyan tomegkalyhat tervezni, ami ki tud futeni a foldszinten 140 negyzetmetert es a tetoterben 70-et? A tavolabbi helyisegekbe legfutessel lehetne megfelelo mennyisegu hot szallitani?

 

Koszonettel:

Sitizs.

vackor11 Creative Commons License 2010.12.06 0 0 1707

Naponta.

Előzmény: vackor11 (1706)
vackor11 Creative Commons License 2010.12.06 0 0 1706

Egyetlen radiátor elég lesz, hogy ne forrjon fel a víz. Ezzel a módszerrel ugyanis kb 10-20 Kwh vihető el a kályhából.

Előzmény: 999mester (1705)
999mester Creative Commons License 2010.12.05 0 0 1705

Sziasztok!

 

Tömegkályhát építenék csőkígyóval. Részt vettem egy tanfolyamon, ahol egy ilyet csináltunk.

A mester a tűztér/ utánégető samott hátfalára agyagozta kívülről a csőkígyót. Azt mondta, hogy ha nagyobb hőt akarok elvenni, akkor az utánégető tetejére is felkúszhat a rézcső.

A "tanfolyamon" épült kályha egy félkész házban volt, nem volt tiszta, hogy mekkora helységet is fog fűteni a vízkör.

 Komoly méretezést, számítást én még nem láttam a csőkígyó hosszával, a fűtendő helység méretével kapcsolatban. Nem tudom, mi biztosít arról, hogy ne forrjon fel a víz, de mégis meleg legyen a radiátorral fűtött szobában is. Erről tudok nekem valami infoval szolgálni?

 

 Mérte már meg valaki a samott hátfal külső hőmérsékletét? És az utánégető tetejének a külső hőmérsékletét?

 

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!