Keresés

Részletes keresés

King_of_Giants Creative Commons License 2014.04.26 0 0 3682

Szellemi tulajdon? Kinek a szellemi tulajdona?

Ennyi erővel a trv-ek is azok és csak pénzért lehetne megtudni a tartalmukat

Miért nyilvános a KLÉSZ , GMBSZ és más hasonló előírások, rendeletek és miért nem az MSZ  szabvány sorozatok?

Előzmény: Peter atyuska (3681)
Peter atyuska Creative Commons License 2014.04.25 0 0 3681

És ott a pont a pénzért adjuk mert szellemi tulajdonnak számít egy olyan előírás(ok) amik nélkül nem lehetne használni szinte semmit.

Előzmény: Lacivill (3676)
Téli nap Creative Commons License 2014.04.25 0 0 3680

 Van amiben igazad van van amiben nincs. Szerintem.

 Tény vannak CO mérgezések balesetek. Hogy mennyi , hát nem tudom , de nem annyi mint amennyinek beállítják. Az is tény kb. 15 -en évente ebbe belehalnak. /áramütésbe többen . /

 Olyan 15 fő/év az átlag  -  megjegyzem sikeresen öngyilkosok 3000 ezren lesznek, sőt a le eséses balesetek száma is nagyobb ennél.

 

 

 A CO mérők több mint fele gagyi /így nyilatkozott egy szakértő egy médiában, nyilván igaza van ).

 

 

A kémény tisztító ajtókról : korábban sima mezei acélból gyártották a helyi lakatosmesterek, hol jól hol nem. Megfelelő ápolással tartott 50 - 80 évet.

 Aztán jött a duplaajtós betonajtó, kb. 1950 -től úgy 90 - ig. Szabvány szerint kellett gyártani és árulni (naná ), Majd jött a  szintén dupla ajtós savállóacél kémény ajtó/tisztító nyílás. Ezt is szabvány szerint kell gyártani,  árulni.

Az eseted :

 

 

"Odamegyek, ott a dudor a a falon, kiütöm, ömlik a dzsuva a nyilásbol

Felnyúlok, tégladarabokkal rendesen eltömődve. Egy fél zsák törmeléket szedtem ki "

 Velem is előfordult. Ezt a műveletet a kéményseprőnek kellett volna elvégezni, de látszik évekig elhanyagolta.

 Hogy miért ? Nem tudom. Nálam azért, mert egyszer tisztította a 'derék' ember  és   csinált olyan rombolást, hogy mondtam, soha többé. Sk. ment a művelet mindig.

   Beépítetted az ajtót ?

 

Hát szerintük nem tehetted volna meg, mert állítólag csak engedélyes szakember csinálhatja. Így van ! Csak hogy ez másnak van, pénzért. Úgy nevezik piaci, hogy tevékenység.

  Szerintem régi cirkóra jó az az alucső, majd ha cseréled, ráérsz savállóra cserélni.

Előzmény: King_of_Giants (3677)
Téli nap Creative Commons License 2014.04.25 0 0 3679

 Pedig ez az igazság !!

 

 

" Jogszabály kötelező. Szabvány NEM kötelező"

 

 

 Tehát:

van törvény,

van kormányrendelet,

van miniszteri rendelet, és

van ágazati szabályozás  stb.

 

ezek gyűjtőneve a jogszabály. Hogy mi a szabvány , hát az is valami szabályozás, most ne menjünk bele.

 

 

 A bíróság pedig mindig arról dönt, amit elé visznek. Hol jól, hol rosszul.

 Persze szabvány is kötelezővé várhat, ha valamelyik jogszabály elrendeli az alkalmazását, vagy a megrendelő a szabványoknak megfelelően kéri az elkészítést, ill. ha nem kéri akkor is a piaci szereplőnek megbeszélés nélkül mindig a szabványok szerint kell dolgoznia. Erről is egy jogszabály rendelkezik.

 Ha viszont Pistinek egyéni óhaja van, azt közli a mesterrel és ha nem ütközik valamilyen jogszabályban akkor bizony úgy készíti (általában a biztonsággal és vagyonvédelemmel összefüggő szabályoktól nem szabad eltérni ). Természetesen ezért Pisti felárat fizet.

Előzmény: King_of_Giants (3678)
King_of_Giants Creative Commons License 2014.04.25 0 0 3678

Jogszabály kötelező. Szabvány NEM kötelező"

 

Ezt nem értem!

Jogszabály az a törvény, persze kötelező, illetve az alapján dönt a bíróság és más jogosult szerv

Szabvány meg nem kötelező, de elkaszálhatnak érte?

Előzmény: Lacivill (3676)
King_of_Giants Creative Commons License 2014.04.25 0 0 3677

Miért kéne rálépni az izéjükre?

:

Hány eset van a tv-ban hogy CO mérgezés? Rengeteg

A legdrágább csempét rakatják fel de egy CO jelzőre már sajnálják a pénzt

 

Mostanság rakják az új tipusú rozsdamentes kormozó nyilás ajtókat

Kéményes az mondja nincs egyáltalán nyílás, a régi beton fedlapos

Odamegyek, ott a dudor a a falon, kiütöm, ömlik a dzsuva a nyilásbol

Felnyúlok, tégladarabokkal rendesen eltömődve. Egy fél zsák törmeléket szedtem ki

Hívom a kéményest hogy mi van

Akkor jó, majd ő jön és neto 15ezerért berakja az ajtót. Ez úgy működik, hogy szilikonnal beragasztják

 

Aha, hulyék a másik oldalon

4500-ért vettem egy ajtót és beütődűbellel beraktam. Szokásos újságpapir módszerrel még huzatot is mértem :)

 

Van egy másik kötelező szabvány amire van még határidő

A régi cirkók alu füstcsöveit rozsdamentesre kell cserélni.

Előzmény: Palási (3671)
Lacivill Creative Commons License 2014.04.25 0 0 3676

Ezért is kell/kéne, hogy egy ÉV mérő a kocsiban legyen mindig.

Jogszabály kötelező. Szabvány NEM kötelező, más kérdés, hogy neked kell az adott esetben bizonyítani, hogy az alkalmazott mód megegyezik, vagy túlmutat az általános szabványon.

Többek szerint azért nem kötelező, hogy pénzért vehesd meg. A jogszabályok amik kötelezőek azok fent vannak a neten.

Előzmény: King_of_Giants (3675)
King_of_Giants Creative Commons License 2014.04.25 0 0 3675

Ha a "körte" ég a csillárban, mi olyan komplikált? Nehogymár itt kábítson ilyen hülyeségekkel, hogy életvédelem, meg EPH-ÉV

:)

Ha a szabó téved , igazit a ruhán, ha az orvos téved, akkor a kórház fizet

A villanyszerelőt azonnal elkaszálják

 

Tegnap én is trehány voltam, lehet vissza is megyek

Külső csövezést csináltam egy garázs-soron. A régi vezetékek ki vannak kötve, azt csak tüntesse el, mondta a kliens

Eltüntettem, de közben a nagy dzsumbujban, nyitott lógó 100-as dobozok, nem vettem észre két csupasz végű vezetéket

Lett is  rendes csattanás és egy másik házban öreg néninek elment a villany

Lett sírás rívás, persze csak a villanyórája ment le. Figyelmetlen voltam!

 

De amiért visszamegyek

A bővítés gumantábla alól, rendes gubanc alatta.  Nagy sorkapocs, nézem mi micsoda, hát a megszakitókbol jövő néhány vezeték kék és fázis van rajta.

Sodrptt vezetékek végei kettőbe választva és aláfogva a sorkapocs csavarjainak

Nehogymár az egészet  átsaruzzam!

 

OK végeztem, villany van a kábel végén, lámpák égnek, konektorban van villany

DE nem néztem meg hogy a végponton is a földelés földelés-e

Valahogy átsiklottam ezen

Nem szúrtam el a szinezést, de mégis zavarja a lelkemet.

Előzmény: cityba (3673)
King_of_Giants Creative Commons License 2014.04.25 0 0 3674

A szabvány kötelező, nem írtam az ellenkezőjét

A kapcsolók magassági elhelyezésére mondtad hogy kötelező mert "szabvány"

Ez csak egy logikus ajánlás, a kliens kérésére akárhova rakhatom. Ugyanolyan mint a vezetékek/csövezés elhelyezése és bizonyára van még pár ilyen.

 

Hány kanyar után ajánlott doboz elhelyezése?

Régiek közül sokan, behúzták a vezetéket és aztán hajtották a bergmancsövet, az életben nem lehet újrahúzni. Kezdő koromban spóroltam a dobozokkal, aztán szívtam rendesen :)

 

Valahol olvastam, hogy beton tartóoszlopot tilos megvésni

Melóztam egy lakásban és minden szoba sarkában , sőt vízszintesen is betonoszlop volt. A régi papírcső 0,8-1-es dróttal elfért a vakolat alatt

Már elöttem is megvésték, de aztán én még rájátszottam :)

 

 

Naszoval az ajánlás nem kötelező

Előzmény: Palási (3671)
cityba Creative Commons License 2014.04.24 0 0 3673

Majd a Gány Géza után mehet valaki rendbe tenni, sajna egyre több ilyen megkeresés van. Legutóbb a vizes vállalta be, majd belebukott, és kerestek rá szakit... Mintha senkit sem érdekelne hogy ez nem egy veszélytelen szakma, itt ha hiba van akkor csúnya vége lehet.

Előzmény: King_of_Giants (3667)
Peter atyuska Creative Commons License 2014.04.24 0 0 3672

Jogszabály van a KLÉSZ és társai majd kikeresem az éppen hatályosokat. Meg van a szabvány ami nem tesz nagyon különbséget az épületek között csak annyiban hogy közforgalmú (üzlet, közterület pld.) vagy nem (magán lakások) az egyiknél 3 év is lehet a másiknál 6 évenkénti.

 

Két okból nem:

- nem tudnak róla

- adás vételnél meg nem kéri el a vevő a papírokat (sem statikust, sem gázost, sem vizest, sem kéményest, sem egyebet aztán megy a csodálkozás hogy ez is szar az is szar :) )

Előzmény: Palási (3669)
Palási Creative Commons License 2014.04.24 0 0 3671

 Már hogyne kötelezne a szabvány  vagy az ajánlás. A szerelőre mindig kötelező. Hogy nézne ki ha a kapcsolók összevissza lennének felrakva.

 

 

 Viszont ha már ott van és a megrendelő elfogadta, akkor másnak tényleg nincs köze hozzá.

 Na de ez a téma nem annyira a villanyos területen aktuális, hanem pár monopol helyzetben lévő szolgáltatónál.

 Pl. a gázszolgáltatóknál meg a minden területet uraló/ uralni akaró kéményes mukiknál.

 Rá kéne lépni a pöcsükre.

 Régen a Tigász területén egy illető utólag szigetelte a házát. Rátett kb. 6 cm habot,  így az hozzáért a külső gázvezetékhez. Kiszúrta egy helyi Tigázós ürge és zsarolta szegény családot a gázkikapcsolással.

 

 Rosszul értelmezte szerencsétlen a gázvezeték technológiai  előírását a faltól. Tény van ilyen, de ez csak a szerelőre vonatkozik. Az előírás célja a hegeszthetőség. Amikor már kész a vezeték ez az előírás érvényét veszti.

Előzmény: King_of_Giants (3666)
_kip_ Creative Commons License 2014.04.24 0 0 3670

Az EU-ban jópár országban egyszerűbb építkezni is mint kis hazánkban. USA-ban meg még egyszerűbb.

 

Idióta túlszabályzott rendszerben élünk és pont elleknekző hatást vált ki ez is mint a többi új baromság. Gyakorlati példát máris tudok :-(

 

Előzmény: King_of_Giants (3666)
Palási Creative Commons License 2014.04.24 0 0 3669

 

 Értem értem ! Nem az új házakra ill. a közösségi épületekre gondolsz ?

Anno a munka helyeken bizonyos időközökben volt un. érintésvédelmi vizsgálat.

 Nyilván egyéb elektromos vizsgálat is volt. Tehát munkahelyek iskolás kórházak és egyéb közösségi terekben ez nyilván gyakorlat. De Te azt akarod mondani a mezei lakosságnak is kellene ilyen időszakos vizsgálatot végeznie ? Van erre valami jogszabály. Őszintén én a környezetemben ilyennel még nem találkoztam.

Előzmény: Peter atyuska (3668)
Peter atyuska Creative Commons License 2014.04.23 0 0 3668

Nyitott ajtókat döngetsz :)

 

Jelenleg van a KLÉSZ rendelet ami szabályozza az épületek villamos létesítését, karbantartását és vizsgálatát.  Ehhez kapcsolódnak azok a szabványok amik a létesítést MSZ HD 60364 sorozat, a felülvizsgálat módját tartalmazza.

 

Ezt a mérésügyi hivatal hatásköre, ellenőriz, bírságol.

 

Az hogy ki mit csinálhat a szakképzésről és szakma gyakorlás feltételeiről szóló rendelet szabályozza van egy kettő, itt említik meg hogy ellenőrizni milyen képesítéssel lehet.

 

Tűzesetnél vagy balesetnél a tűzvizsgáló, balesetet vizsgáló hatósági személy megállapításai alapján megy tovább az vizsgálódás, pld bekérik az ingatlan villamos felülvizsgálati dokumentumait, ha nincs a kezelő kártérítési vagy börtön elé nézhet.

 

Amúgy van egy kezdeményezés a http://villanyszerelo.forum.hu/ oldalon.

Előzmény: Palási (3665)
King_of_Giants Creative Commons License 2014.04.23 0 0 3667

Nem is kaptam választ az emilemre, pedig még árat nem is közöltem, csak a jelenlegi problémák felsorolását és miért nem piszkálnám a jelenlegi hibákat

Bizonyára Gány Géza lesz belőle

Hadd legyen!

Előzmény: cityba (3643)
King_of_Giants Creative Commons License 2014.04.23 0 0 3666

Azért mégsem ugyanaz

Különösen mióta az EU-ba léptünk, megszigorodott minden és olyan előirások szabványok vannak amiböl "le kell vizsgázni"/reg.szerelő/

A legkevesebb a plomba lebontás jogosultsága

A másik fele meg nyilván a fusi meggátlása

 

Technikusi levéllel anno én is készitettem  új családi ház komplett villany hálózatát mérőhellyel  stb. átadva a szolgáltatónak

Ma már a sok bonyolúlt előírás miatt nem is vállalnám és nem is tehetném

 

 

 

Palási!

Nincs szabvány a kapcsolók elhelyezésére, ajánlás van ami semmire nem kötelez

Raktam én is térdmagasságba kapcsolókat, ha foglalt a kliens két keze

 

 

Előzmény: _kip_ (3658)
Palási Creative Commons License 2014.04.23 0 0 3665

Akkor egyet értünk.

 Sajnos  van egy szolgáltatónak álcázott a valóságban hatóságosdit játszó szervezet aki/ami ezt nem tudja.

 Úgy hívják őket hogy kéményseprők.

 Na ezek mindenbe beleütik az orrukat. Pl. abba is hogy a kéményem fedőlapján van e vízorr. Meg sok egyébbe is. természetesen ami összefügg a biztonsággal  azt jogosan észrevételezik, de azért sok olyan Előírás van aminek semmi köze a biztonsághoz. De hát tanulatlan emberektől mit lehet várni  /főleg ha hatalmat vélnek maguknak / ?

 

 

 H

  a viszont rajtam múlna én bizony sok sok ilyen ellenőrző szervezetet létesítenék.

 

 

    Kezdeném a lakások elektromos hálózatának a felülvizsgálatát végző szervezettel.

 

Neve : Lakás elektromos hálózat és készülék felülvizsgáló szervezet

 Tevékenysége  a magánszemélyek lakásaiban az elektromos hálózat és elektromos berendezések időszakos felülvizsgálata biztonsági  szempontból. A szolgáltatás igénybevétele kötelező és díj köteles. Aki elmulasztja, akadályozza az megfelelően szankcionálandó.

.

.

 . kidolgozás alatt a tevékenységi kör, a szervezet stb.

 

 És  akinek a lakásában a szabványtól eltérő esetet  találunk,  annak jujj.  (némi csúszópénz ellenében viszont nagyon rugalmasak lehetünk )

 Végül, is az élet és vagyonbiztonság mindenek felett   a köznek ( de nekünk a lényeg  a biztos piac, a jó árbevétel  természetesen konkurencia nélkül )   na ez a vonat már elment, de jön a 18 -as ciklus ha labdába rúgunk. Micsoda piac lenne !!!4 millió háztartás, belegondolni is kéjes !!

Előzmény: Peter atyuska (3663)
Zs:) Creative Commons License 2014.04.22 0 0 3664

Pedig nem kötelező, de célszerű betartani! :)

Előzmény: Palási (3660)
Peter atyuska Creative Commons License 2014.04.22 0 0 3663

És miért is? Nem mondtam mást csak tömören mint te írtál. Mint műszaki ellenőr is rendesen vitatkozok kivitelezőkkel és háttérben a megrendelővel is hogy ha tervben standa pityere x dolog van leírva azt kell betenni és kész, ha mást akar bármelyik bokszolja le a tervezővel és a megrendelővel - kivitelezővel a költséget is.

 

A tervezők tisztelet a kivételnek még az MSZ 1600 szerint terveznek és még nem is halottak az MSZ EN 60364 ről esetleg arról sem hogy már nem a 92-es törvények vannak :)

Előzmény: Palási (3661)
Palási Creative Commons License 2014.04.22 0 0 3662

 Májkrémes kötöző doboz !! Hagyjad én meg a padláson láttam fadobozokat   -kötésnek -nem másutt mint nálunk ! A háború után gányolták úgy 48 -ban. Azt tárgyaltuk az öcsémmel jó 30 év után hogy milyen mázlink volt !!

 

Lehetett volna szép fáklya és volt ház, nincs ház !!

Előzmény: liptak1 (3650)
Palási Creative Commons License 2014.04.22 0 0 3661

 Ez inkább neked szólt !!

 Erre :

 "Semmi sem kötelező betartani csak ha gond van akkor a bíróságon a bizonyítás igen nehézkes és körülményes."

Előzmény: Peter atyuska (3654)
Palási Creative Commons License 2014.04.22 0 0 3660

 Dehogynem kötelező !

 

A szabványokat a vállalkozónak kötelező betartani. Viszont a magánember azt bütyköl a lakásában amit akar. De ha baleset lesz, akkor számon kérik.

 

 

 Régen vitám volt pont egy villanyszerelővel. Kértem hogy a kapcsolókat tegye lejjebb a szokásos  1,3 - 1,4 m -nél. Konkrétan nem tudom mennyi a szabványos. Olyan gyerekbarátra akartam volna csináltatni.

 Nem ment bele. Hivatkozott a szabványra. Valóban ha nem kéri valaki, akkor szigorúan a szabvány szerint kell telepíteni. De kérésre el lehet térni. Ha a kedves ügyfél kéri, lehet 1,6 , de lehet 0,8 magasan is. Ugyan ez  pl. a konyhai pultokra. Van egy előírás talán 85 cm. Ha kereskedelmi forgalomba hozunk ilyen bútort vagy asztalossal csináltatunk evidens hogy szabványosra készíti. De megbeszélésre el lehet térni ettől.

 Sok ezer/ van vagy tízezer szabvány/ szabványból azokat kell betartani amit valami jogszabály elrendel. Ezek általában az élet és vagyonbiztonsággal vannak összefüggésbe. Ezeknél alkudni nem lehet.

 Azért egy villanyszerelő jobban teszi ha az összes szabványt betartja. Ha kér valamit az ügyfél  - na akkor kerül a tájékozatlan nehéz helyzetbe,mert ha egy nem kötelezőnél köti az ebet a karóhoz, akkor esetleg nem fizetik ki/elküldik. Jobb ilyenkor a tapasztalt kollégát/főnököt megkérdezni.

Előzmény: DkGrinder (3655)
DkGrinder Creative Commons License 2014.04.22 0 0 3659

Nem járnál jól vele, mert egy cég megszüntetése kb. 10x annyi mint a megcsinálása:-D

Előzmény: _kip_ (3658)
_kip_ Creative Commons License 2014.04.22 0 0 3658

Ez most úgy hangzik mintha a sheff, nem főzhet otthon vacsorát :-)

 

Villanyszerelő vagyok, a régi rendszerben nem egy rokonnak megcsináltam az egész ház elektromos hálózatát, sőt vagyonvédelmi és házautomatizálási szereléseit.

 

Akkor inkább kiváltom a vállalkozóit két hónapra amíg nem végzünk :-)

Előzmény: DkGrinder (3655)
_kip_ Creative Commons License 2014.04.22 0 0 3657

Kissé hülye a helyzet, hiszen szakmabeliként, nem szeretnék olyanért fizetni amit nem műkedvelőként, hanem hozzáértőként el tudok végezni.

Nem a padlófűtés cső letekeréséről van szó :-(

 

Régi rendszerben ez ment szó nélkül. Villanyszerelő saját házát megcsinálhatta.... f@sza irányba tartunk.

 

Közben egy építésszel is egyeztettem, mesélte, hogy sokszor javasolja inkább a feketén építkezz, a szomszéddal meg legyél jóba dolgot, mert többe kerül a hivatalos papír mint az egész építmény :-(

 

 

Előzmény: Peter atyuska (3653)
Peter atyuska Creative Commons License 2014.04.17 0 0 3656

Persze de litániát nem akartam írni:)

Előzmény: DkGrinder (3655)
DkGrinder Creative Commons License 2014.04.17 0 0 3655

Ez ennél bonyolultabb, nem kapja meg rá a lakhatásit, és kb kétszer annyit fog kifizetni a papírgyárosoknak, mint amit egy villanyszerelőnek fizetne.

Előzmény: Peter atyuska (3654)
Peter atyuska Creative Commons License 2014.04.17 0 0 3654
Semmi sem kötelező betartani csak ha gond van akkor a bíróságon a bizonyítás igen nehézkes és körülményes.
Előzmény: liptak1 (3650)
Peter atyuska Creative Commons License 2014.04.17 0 0 3653
Ha van vállalkozásod akkor és van felelős műszaki ellenőri papírod akkor igen. Ha ezekkel nem rendelkezel akkor nem.
Előzmény: _kip_ (3651)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!